Page 1

www.novaline.com.tr

Mayıs 2014 Sayı: 1

HANALINER Neden Novaline?

Ünsped Global Lojistik’ten dinleyin

Tamam da ne işe yarar bu SAP HANA?

Gün Doğuyor..

SAP HANA!

SAP HANA 101

HANA neden SAP için bu kadar önemli?

SAP HANA’yı 30 gün ücretsiz denemek ister misiniz?

Hanaliner, Novaline’ın SAP HANA teknolojisi hakkında iki ayda bir yayınladığı elektronik dergidir.


Novaline Bilgi Teknolojileri Danışmalık San. ve Tic. Ltd. Şti İmpa İş Merkezi, Bayar Caddesi, Sıtmapınar Sokak, No:3A/2 Kozyatağı Kadıköy İstanbul 0216 445 80 80 | info@novaline.com.tr | www.novaline.com.tr


Şükrü Güdük sukru.guduk@novaline.com.tr 0533 265 69 46

Merhaba, Dergimizin ilk sayısında genel anlamda SAP HANA’nın ne olduğunu, kurumsal iş yazılımları dünyasında nasıl bir etki yaratacağını anlatmaya çalışacağım.

Ç

eşitli ortamlarda SAP HANA için “R/4” denildiğini duydum. Teknik açıdan çok yanlış bir ifade olmakla beraber bir benzetme olarak kullanıldığında müthiş bir isimlendirme olmuş. R/3’ün son 20 yılda kurumsal iş yazılımları dünyasında yarattığı etki ve SAP HANA’nın yakın gelecekte yaratacağı etki düşünülürse, R/4 metaforunu çok daha sık duyacağımızı tahmin ediyorum. SAP’nin kendi sitesinde yaptığı tanıma göre SAP HANA; bellek içi çalışabilen bir veri platformudur. Gerçek zamanlı analitikleri çalıştırmak ve gerçek zamanlı uygulamalar geliştirmek ve çalıştırmak için

biçilmiş kaftandır. Bu gerçek zamanlı veri platformunun ortasında, pazardaki tüm veritabanlarından tamamen farklı SAP HANA veritabanı yer almaktadır. Yukarıdaki tanımı okuyunca SAP HANA’nın bir çeşit veritabanı –belki de veri platformu demek daha doğru olacaktır- olduğunu anlamışsınızdır. SAP denilince hepimizin aklına veritabanı yerine ERP, CRM, BI gibi kurumsal iş yazılımları geliyor, neredeyse hiç birimiz SAP’yi veritabanı işi ile ilişkilendiremiyoruz. Ancak “2015 yılına kadar veritabanı pazarında en büyük ikinci oyuncu olmak” SAP’nin şu an için ana hedefi. Bu hedefi tutturmak için de HANA, SAP’nin elindeki en güçlü silah durumunda. Çoğu kişi SAP Forum’ların her sene belli bir konseptte yapıldığını bilmez. 2012 yılının sonlarında yapılan SAP Forum’a katıldıysanız eğer, her sunumun ilk sayfasında yarışan bisikletçilerin resmini ve “Yepyeni Bir Yarış” yazısını görmüşsünüzdür. Forum’un konsepti SAP’nin niyetini açıkça ifade ediyordu,


SAP HANA’yı anlamak için öncelikle bellek içi veritabanı (in memory database) kavramını daha iyi anlamakta fayda var. Veriyi disklerde (secondary storage) tutan geleneksel veritabanlarının aksine bellek içi çalışan veritabanları, veriyi ana bellekte (primary storage / RAM) depolamaktadır. Optimizasyon algoritmaları daha basit ve CPU kullanımları daha düşük olduğu için bellek içi veritabanları disk optimize veritabanlarından en az 10, bazı durumlarda milyon kat daha hızlıdır.

“Yepyeni Bir Yarış; Veritabanı.” Aslında olayı yalnızca “hızlı veritabanı” olarak düşünmek ciddi anlamda bir yanlış olacaktır. SAP HANA, mevcut kurumsal iş yazılımlarınızın performansını artırarak iş yapış şekillerinizi de iyileştirecek bir çözüm olarak düşünülmeli. İlerleyen günlerde örnek uygulamaları yazmaya çalışacağım ancak şimdilik “Öngörücü Analiz” (Predictive Analysis) uygulamasından bahsedeceğim. İlk olarak öngörücü analizin tanımını yapayım; istatistiksel ve matematiksel teknikler kullanılarak büyük hacimli veri (big data) içerisinde anlamlı korelasyonlar, modeller ve trendler bulma işidir. Şimdi olaya diğer boyutu ile bakabiliriz; günümüz iş dünyası geçmişte olmuş ve bitmiş olaylara bakarak karar verme eğiliminden, gelecekte olacakları tahmin edip, proaktif olarak önlem alan bir yapıya bürünüyor. İşletmeler bu yapıyı kurmak için de öngörücü analizler yapmak arzusundalar. Ancak bugüne kadar karşılaşılan en temel problem büyük hacimli verinin (big data) işlenmesinin zorluğuydu.

SAP HANA sayesinde işletmeler çok büyük hacimli verileri analiz edilebilme imkanına sahip olacağı için gelecek hakkında da önceden kestirimde bulunabilecekler. Olaya bu açıdan bakınca hız ve performansın neden bu kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır umarım. Yukarıdaki açıklamadan çıkarılması gereken bir diğer ders de şu; çok kısa bir süre içerisinde gerçek anlamda danışmanlık firmaları ortaya çıkacak, SAP HANA teknolojisine ayak uyduramayan danışmanlık firmaları ise elimine olacak. Yani şu anda olduğu gibi, yalnızca işletmelerin yaptığı işi SAP yazılımlarına aktaran danışmanlar yerine, istatistiksel modeller oluşturup, bu modelleri müşterilerinde kurgulayan ve bu kurgu sayesinde müşterilerinin geleceği görmesine yardımcı olacak danışmanlar değer kazanacaktır. Umarım yazdıklarım faydalı olmuştur. Sevgiyle kalın…


SAP HANA ile Development’a Giriş

Merhaba, Bu ilk yazımda SAP HANA’da geliştirme konusuna bir başlangıç yapacağız. Önce SAP HANA geliştirme ortamını nasıl ücretsiz kullanabileceğimizi anlatacağım. Makalenin en sonunda ise çok temel bir örnek paylaşacağım. İlerleyen sayılarda bu örnekleri daha da geliştirip, SAP HANA üzerindeki geliştirme yetkinliğimizi artıracağız.

Bülent Balcı bulent.balci@novaline.com.tr 0532 365 77 59

Temel Ön Bilgiler : Bir zamanlar SAP’ye yeni başlayanlar için, geçici bir süre kullanılabilen “Mini SAP” adında içi boş bir SAP versiyonu vardı. Bunu indirip kendi bilgisayarımıza kurardık, her ne kadar içinde data olmasa da SAP’yi tanımak, ilk ABAP kodlama deneyimlerimizi edinmek için uygun bir ortamdı. Ancak HANA maalesef bu şekilde client üzerine kurabileceğiniz bir yazılım değil. HANA aslında yeni bir veritabanı türüdür ve kendi PC ya da diz üstü bilgisayarınız üzerinde çalıştırılamayacak kadar büyük boyutta tasarlanmıştır.

Bu sebeple HANA ile geliştirme ortamına giriş yapmak istiyorsak, önce üzerine çalışabileceğimiz bir HANA server’a ihtiyacımız var. Bunu sağlamak için de var olan bir HANA server için internet üzerinde hosting hizmeti veren bir kuruluştan üyelik hizmeti almamız ve online olarak bunu kullanmamız gerekiyor.

Bilişim terminolojisinde “Bulut” kelimesini basitçe “internet üzerinde” olarak düşünebiliriz. “In the cloud” dendiği zaman bunun bir yazılım için “internet üzerinde bir servis olarak” verildiğini anlamalıyız.

Bu durumda alacağımız HANA üyeliği , aslında bir bulut hizmeti kullanmak demek oluyor. Şimdi bulut üzerinde çalışabileceğimiz bir HANA geliştirme ortamı elde edelim.


Çalışma Ortamı Elde Etmek : İnternet üzerinde bulut HANA hizmeti veren belirli şirketler var. Örneğin bunlardan bazıları “Amazon Web Services”, “CloudShare”, “SmartCloudPT” vs.

Burada HANA öğrenmek isteyen bir yazılımcı olarak, bir HANA geliştirme ortamı elde etmenin en ekonomik yolu CloudShare şirketinin ilk 30 gün boyunca ücretsiz olarak verdiği hizmettir. Aslında SAP, HANA ürününe developer kullanıcılar için hiç bir lisans ücreti istemiyor. Ancak hosting hizmeti için ücret ödemek gerekiyor.

B

ilgi sistemlerini bulut olarak kullanmayı tercih eden firmalar, kendi şirketlerinde lokal server’lar bulundurmuyorlar. Bunları kurmak, bakımını yapmak, erişime açık tutmak gibi işlerle uğraşmıyorlar. Bulut üzerindeki server’lar için, kullanıcı sayısı, kullanacakları disk alan büyüklüğü, CPU oranı, aylık kullanım süresi gibi şartlar üzerinden kira ödeyerek online kullanıyorlar.

CloudShare’e SCN kullanıcınız ile üye oluyorsunuz ve hiç bir ücret ödemeden 30 gün boyunca kullanabileceğiniz bir Bulut Windows terminali ve bir de Bulut HANA Server elde ediyorsunuz. Verilen Bulut Windows bilgisayar üzerinde HANA’ya erişmek için kullanacağımız HANA Studio programı zaten kurulmuş biçimde veriliyor ve doğrudan pratik yapabiliyorsunuz.


Şimdi adım adım bu ücretsiz geliştirme ortamını kendimiz için kuralım:

Öncelikle, SCN ( SAP Community Network ) üzerinde log-on oluyoruz. www.scn.sap.com Henüz bir SCN kullanıcımız yoksa e-mail adresimizi vererek yaratıyoruz.

Sonrasında SCN üzerinde “Developer Center” kısmına giriyoruz :

HANA bir database olduğu için, Developer Center sayfasındaki “Databases” kısmı altından “SAP HANA” sayfasını açıyoruz:

Gelen sayfada “SAP HANA Developer Edition” kısmından, bulut olarak olarak HANA instance kurmak için şu kısmı seçiyoruz :


Bir sonraki sayfada bulut HANA hizmeti veren şirketlerin bir listesini görüyoruz, burada sayfanın aşağısına kayarak CloudShare şirketinin ücretsiz deneme kısmını buluyoruz ve Sign-Up butonu ile bu firmadan üyelik alıyoruz :

z h

Client olarak kullanacağımız Windows sanal makinesini açmak için, sağdaki “View in this window” ya da “Fullscreen RDP” butonlarından birini kullanabiliriz. Bu şekilde bir uzak bağlantı ile Windows makinemize bağlanmış oluruz ve aşağıdaki şekilde sanal makinemizin ilk masaüstü görüntüsü gelir :

Sonrasında “Solution Request Form” sayfası önünüze gelecek ve “End-User License Agreement“ kısmından kullanım sözleşmesini kabul etmenizi bekleyecektir. Çünkü developer’lar için ilk 30 günlük CloudShare kullanımı ücretini SAP kendisi ödemektedir. Bu sayfadaki formu doldurup ilerlediğinizde sizi CloudShare’in sayfasına yönlendirir.

CloudShare sayfasında kullanmamız için 2 adet sanal makine ( VM: Virtual Machine ) kullanıcımız için oluşturulur. Bunlardan bir tanesi Linux işletim sistemi üzerinde kurulmuş bir HANA server, diğeri ise Windows işletim sistemi üzerine kurulmuş client makinesidir ve üzerinde HANA’ya erişmek için kullanacağımız HANA Studio progamı mevcuttur. CloudShare’in sayfasında aşağıdaki şekilde her 2 sanal makine karşımıza gelecektir :

L

Burada zaten masaüstünde görünmekte olan SAP HANA Studio programını çalıştırıyoruz :


Sonrasında ilk işimiz SAPLogon programında bağlanacağımız SAP sistemini eklemek gibi, HANA Studio programına Cloud Linux üzerinde aldığımız HANA server’ı eklemek olacak. Bu sebeple yukarıda kırmızı çizgilerle işaretlediğim kısımdan “Administrative Console” kısmına giriyoruz ya da menüden Window > Open Perspective > Administrative Console adımı ile bu kısmı açıyoruz. Administrative Console ekranında sol tarafta görünen “SAP HANA Systems” penceresi üzerine sağ tıklayarak sistem ekleme adımını seçiyoruz :

Host Name: hanacloud,

Instance Number: 00

seçiyoruz. Description alanına bir tanım girdikten sonra, sonraki ekrana geçiyoruz. Database User alanına kullanıcı ve şifremiz olarak SYSTEM / manager giriyoruz :

Ve sonrasında HANA database sistemimizin solda eklendiğini görüyoruz :

Şimdi sahip olduğumuz bu yeni veritabanına bir tablo ekleyerek ve veri girişi yaparak çalıştığını test edelim : Tablo eklemek için MySQL’dekine benzer şekilde, katalog kısmını açmalıyız: “Catalog” düğümü altından “SYSTEM” şeması altından “Tables” kısmına gidip, sağ tıklayarak menüden “New Table” adımını seçelim.


PERS1 adında, Personel Numarası , Ad ve Soyad alanları içeren, basit bir tablo yaratıyorum. Tablomuzun personel bazlı olarak okunan bir tablo olduğunu hayal ederek, satır bazlı çalışılacağı düşüncesiyle türünü “Row Store” olarak seçtim. ( Dergimizin sonraki sayısında , Column Based ve Row Based kavramları ve ne zaman kullanılmaları gerektiğinden bahsedeceğim. ) Sonrasında sağdaki “Execute” butonuna bastığımızda, HANA’nın “create row table” komutunu çalıştırarak tablomuzu oluşturduğunu görüyoruz, katalogda da tablomuz SYSTEM şeması Tables kısmı altında görünecektir: Şimdi tablomuza bir kayıt ekleyelim. Tablomuzun üzerinde sağ tıklayarak Generate > Insert Statement adımını seçerek, bir INSERT komutu çalıştırabileceğimiz ekranı açabiliriz:

Tablomuzun 3 alanı için örnek değerler girelim ve komutu “Execute” butonu ile komutu çalıştıralım:

Ve tablomuzun data içeriğini görüntüleyerek oluşturduğumuz kaydı görüntüleyelim. Yine tablomuzun üzerinde sağ tıklayarak “Open Data Preview” adımını seçiyoruz ve tablo içeriğini görüntülüyoruz:


SAP HANA’nın temel uygulama alanları

Buradan başlayın www.novaline.com.tr


İbrahim Gençay ibrahim.gencay@novaline.com.tr 0533 695 20 68

Merhaba, Dergimizin ilk sayısında SAP HANA teknolojisinin özellikleri hakkında çok temel seviyede bilgiler paylaşacağım. Bu makale sonrasında “SAP HANA ne işe yarar?” sorusuna cevap bulabileceğinizi umuyorum. Genel anlamda terimler ve konseptler çok yeni olduğu için bu ilk yazım, sizin için anlaşılması biraz güç olacaktır. Ancak ilerleyen sayılarda tüm bu terim ve konseptlerin ne demek olduğunu daha detaylı anlatacağız. Bu sebeple bu yazıyı “HANA’ya Giriş” olarak değerlendirmenizi ve gelecek sayıları takip etmenizi tavsiye ederim.

SAP HANA Temel olarak, veritabanı, veri işleme ve uygulama platformlarının tümünün bellek içinde bir araya getiren teknolojidir. HANA platformu tahminleme, planlama, metin işleme ve iş analitikleri gibi konularda geniş yetkinliğe sahiptir. Bu yeni mimari yapı ile bellek-içinde birleşik bir OLTP ve OLAP yapısına kavuşmak mümkündür. SAP HANA mimarisi, bellek içi sütun bazlı bir yapıya sahiptir. ACID standartlarına uygun, güvenilir ve hızlı bir yapıdır. Bir sonraki sayımızda “Sütun bazlı teknoloji” ne anlama geliyor anlatıyor olacağız. Geleneksel veri tabanı yönetimi araçları ile yönetilemeyecek büyüklükte ve karmaşılıkla olan veri anlamına gelen “Big Data”yı işlemek ve yönetmek için SAP HANA platformu adete biçilmiş kaftandır.


• Gerçek Zamanlı Analitikler Operasyonel Analitikler

“Big Data” Depolama

SAP HANA’nın işlemsel ve analitik veriyi birlikte depolama özelliği sayesinde, SAP uygulamalarınız, 3.parti çözümleriniz ve in-house uygulamalarınızdan beslenerek, gerçek zamanlı analizler yapabilmenize olanacak sağlar.

SAP HANA, gerçek zamanlı olarak yüksek hacimde ve çeşitlilikteki veriyi işleme yeteneği sayesinde “big data” konseptini en iyi şekilde desteklemektedir. Hadoop ile entegre veri ambarı oluşturabilir ya da mevcut SAP Netveawer Veri Ambarınızı SAP HANA’ya taşıyabilirsiniz.

• Gerçek Zamanlı Uygulamalar Tahmine Dayalı , Mekansal ve Metin Analitikleri Tahmine dayalı, Mekansal ve Metin İşleme analitiklerinde zengin kütüphanesiyle güçlü bir platform olarak ortaya çıkar.

Tüketiciler ile Etkileşim Günümüzün IT trendleri, son kullanılara gerçek zamanlı ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmaya doğru gelişmektedir. SAP HANA ile gerçek zamanlı olarak tüketici davranışlarını analiz ederek yenilikçi uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Algıla ve Cevap Ver

Planlama ve Optimizasyon

Günümüzde milyonlarca cihazda veri üretilmekte ve yayılmakatadır. Bu veriyi gerçek zamanlı olarak bir platforma toplayıp analiz edebildiğinizi ve buna göre anlamlı sonuçlar üretip bu cihazlara veri gönderebildiğinizi düşünün.

Hızla değişien günümüz iş dünyası şartlarında gerçek zamanlı planlama ve optimazyona gerek duyulmaktadır. Karmaşık hesaplamalar içeren çizelgeleme ve simulasyonlar ile baş etmek artık çok daha kolay olacak.

• Gerçek Zamanlı Platform Veritabanı & Veri İşleme

Uygulama Platformu

SAP HANA ACID standartlarına uygun, bellek-içi, sütun bazlı, büyük veriyi parallel işleyebilen, hem operasyonel hem analitik süreçleri aynı veritabanında buluşturan bir platformdur. Bellek-içi sütun bazlı yapının üzerine, arama, metin, coğrafik ve öngörü analitikleri özellikleri ile uçtan uca veri süreçlerini birleştirir. Bunların yanısıra, veri işleme sürecindeki, zaman gecikmesini ve veri çoklamasını engeller.

SAP HANA uygulama platformu ölçülebilir web sunucusu, süreç kuralları ve kullanıcı kütüphanesi ile gerçek zamanlı uygulamaların geliştirilmesini kolaylaştırır. Varolan uygulamanızı kolaylıkla dönüştürebilir veya yeni bir uygulama ile birleştirilmiş modelleme ve geliştirme ortamına sahip olabilirsiniz.

Entegrasyon ve Veri Sanallaştırma Entegrasyon ve veri sanallaştırma servisi, büyük hacimli veri çoğaltma, süreç işleme ve tüm veri kaynaklarına ulaşımı sağlar. Çabuk cevap ve etkileşim özelliği ile geçek zamanlı uygulamalar için hızlı veri tedariğini gerçekleştirir.


Bir başarı hikayesi

Ünsped Global Lojistik İlk sayımızda Ünsped Global Lojistik Depolar ve Antrepolar Kooordinatörü Hüseyin Ağırbaş ile Novaline danışmanlığında gerçekleştirilen SAP ERP projesini konuştuk. Ünsped Global Lojistik’in gelecek hedeflerinden, bu hedeflerin SAP desteğiyle nasıl realize edileceğini Hüseyin Ağırbaş’tan dinleyelim.

Peki bu hedeflere ulaşma konusunda SAP’nin rolü nedir? Planlarımızın önemli bir parçasını SAP ile beraber gerçekleştireceğimiz süreç iyileştirmeleri oluşturuyor. SAP’nin dünya çapında edindiği tecrübeleri ve sektörel en iyi iş yapış modellerini şirketimize hızlıca adapte edebileceğimizi düşündük. Kurumsal yazılımımızı değiştirme sürecinde SAP’yi seçmemizin ana nedenlerinden biri de buydu.

Ünsped Global Lojistik’i tanıtır mısınız? Ünsped Global Lojistik, 1981 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en köklü lojistik firmalarından biridir. Avrupa yakasında Hadımköy, Anadolu yakasında Orhanlı’da bulunan lojistik merkezlerimizde yerli ve yabancı müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bünyemizde barındırdığımız ithalat departmanı, depo ve antrepolar departmanı, nakliye departmanı ile uçtan uca lojistik çözümleri sunuyoruz. Ünsped Global Lojistik’in geleceğe dair hedefleri nelerdir? Ünsped Global Lojistik özellikle depo yönetimi, antrepo yönetimi ve bunlarla ilintili katma değerli hizmetlerde ülke çapında lider kurum olmayı hedefliyor. Bu liderliği ilerleyen yıllarda yurtdşına da taşımak, global anlamda lojistik çözümlerde bir marka değeri yaratmayı arzuluyoruz.

Hedeflediğimiz sektör liderliği için müşterilerimize en kaliteli hizmeti en uygun fiyatlarla sunabilmemiz gerekiyor. Hizmet kalitemizi artırmak için depo operasyonlarımızı iyileştirmemiz, müşterilerimize tam zamanında ve eksiksiz raporlar temin edebilmemiz gerekiyor. SAP projesi esnasında depo operasyonlarımızı iyileştirmek için verimsiz çeşitli süreçleri elerken, bazılarını da yeniden tasarlıyoruz. Proje esnasında çalışanlarımıza vereceğimiz eğitim ile de elemanlarımızın yetkinlik seviyesini arttırmayı hedefliyoruz. Operasyonel süreçler ile finansal süreçler birbirinden bağımsız hareket ettiğinde rekabet avantajımızı yitiriyoruz. Çünkü bu kopuk yapı istediğimiz seviyede maliyet analizleri yapmamıza olanak tanımıyor. Proje sonlandığında operasyonel süreçler ile finansal süreçlerin entegre edildiği yekpare bir sisteme kavuşacağız. Bu sayede de operasyonel süreçlerimizi iyileştirirken, çok daha iyi maliyet analizleri yapabileceğiz. Tutarlı bir kurumsal alt yapı kurduğumuz için de müşterilerimize istedikleri raporları, anında verebileceğiz. Genel anlamda projenin kazanımlarının bu şekilde olmasını planlıyoruz.


Neden NOVALINE ? Proje kapsamında hangi uygulamalar devreye alınıyor? Projemizin içeriğini SAP ERP ve SAP BusinessObjects uygulamaları oluşturuyor. Kurumsal Kaynak Planlama tarafı mali muhasebe, maliyet muhasebesi, satınalma ve stok yönetimi, satış ve dağıtım, depo yönetimi uygulamalarından oluşuyor. Bunlara ek olarak Novaline’ın lojistik sektöründe kullanılmak üzere geliştirdiği “Antrepo Çözümü” de proje kapsamında olacak. Novaline ile yaptığımız planlama doğrultusunda saydığım bu uygulamaları bir zaman planına oturttuk ve adım adım devreye alıyoruz. Antrepo Çözümü’nün altını özellikle çizdiniz. Çözümü bu kadar önemli kılan nedir? Öncelikle çözümün içeriğinden bahsedeyim. Antrepo çözümü SAP’nin standard MM modülü ile birebir entegre bir olacak. Antrepoda bulunan stokların müşteri bazında izlenebilirliğini sağlayacak. Antrepo genelinde günlük olarak tüm giriş, çıkış hareketleri izlenebilecek ve raporlanabilecektir. Özellikle düşümlü millileştirme süreci kolay ve hatasız şekilde yönetilebilecektir. Antrepoda bulunan ürünlerin kıymet bedelleri hassas bir şekilde takip

edilebilecektir. Antrepo içinde adres yönetimi sunulacak ve bu el terminali ile desteklenecektir. Tüm bu özellikler sayesinde Antrepo süreçlerimizi çok daha şeffaf bir şekilde yönetebileceğiz. Bu da bize ciddi anlamda bir rekabet gücü kazandıracaktır. Az önce Ünsped Global Lojistik’in çok ciddi hedefleri olduğundan bahsettiniz. Peki bu kadar ciddi hedeflere ulaşma konusunda Novaline gibi çok genç bir şirketle çalışmak sizin açınızdan riskli bir karar değil miydi? Kağıt üzerinde bakılınca evet, riskli bir karar gibi görünebilir. Ancak tüm yönleri ile değerlendirilince çok doğru bir karar verdiği-

mizi düşünüyorum. Danışmanlık firması seçim süreci içinde farklı firmalar ile de görüşme imkanı bulduk. Novaline’ı diğerleri ile karşılaştırınca, çok genç bir şirket olmasına rağmen çok daha profesyonel bir yaklaşım sergilediklerine şahit olduk. Uzun vadeli kurumsal yol haritalarını incelediğimizde karşılaşabileceğimiz riskleri minimize etmek için her türlü önlemin alındığını gördük. Lojistik sektöründeki ileri seviye tecrübelerine ek olarak, belirledikleri şirket stratejileri de bizim ihtiyaçlarımızla birebir örtüşüyor. Bütün bu profesyonel yaklaşımlar, yüksek kıdeme sahip danışmanlık hizmeti ile birleşince tereddütsüz biçimde Novaline’ı tercih ettik. Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Ben teşekkür ederim.


www.novaline.com.tr

SAP HANA ile iş süreçlerinize yeni bir yön verin..

Adres : İmpa İş Merkezi Kozyatağı Mh. Bayar Cd. Sıtma Pınar Sk. No: 3A / 2 Kadıköy/İstanbul Telefon : +90 216 445 80 80 E- Mail : info@novaline.com.tr

Hanaliner mayis 2014 demo2  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you