Page 1

6st Edition July 31 - August 5 Pogradec, Albania

‘16

www.balkan3f.com

Pogradec 31 Korrik - 5 Gusht 2016  Edicioni VI


Title – “Teapots” Artist – Ilir Bala Technique – Oil on Canvas Size – 60 x 70 cm www.ilirballa.com


Fo

www.balkan3f.com

& B a l k a n Fi l m

od

Fe s

tiv a l

B3F POGRADEC 2011


Margarita Xhepa është një aktore shqiptare, lindi më 2 prill 1932 në Lushnje, Shqipëri. Një nga Zonjat e Mëdha të teatrit shqiptar. Në maj 2004 u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar, për të shkëlqyer në dramën “Streha e të harruarve”, një tjetër sukses në karrierën e saj 50-vjecare.

Margarita Xhepa President Nderi i Festivalit

Nga viti 1950 u aktivizua si artiste probiste në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe njëkohësisht studioi në Liceun Artistik, Dega e Dramës. Ka krijuar mbi 150 role në teatër, midis të cilëve mund të përmendim: Majlindën tek “Majlinda” (Xh. Broja), Dafina tek “Lumi i vdekur” (dramatizim nga K. Velça i romanit me të njëjtin titull të Jakov Xoxës), Filja tek “Cuca e maleve” (Loni Papa), Zonja Mëmë tek “Kush e solli Doruntinën” (dramatizim nga Edmond Budina e Pirro Mani i romanit me të njëjtin titull të Ismail Kadaresë), Nëna “Përballë vetes” (Ruzhdi Pulaha) etj. Ka qënë njësoj e suksesshme në rolet e dramaturgjisë botërore, si Ofelia tek “Hamleti”, Vajza e dytë tek “Mbreti Lir”, Dado tek “Romeo e Xhulieta”, Mbretëresha Margaret tek “Rikardi i III”, të Shekspirit. Në rolet e tjera nga dramaturgjia botërore spikasin Klea tek “Dhelpra dhe rrushtë” (Figereido), Lena tek “Xhaxha Vanja” (Çehov), Ledi Milford tek “Luiza Miler” (Shiler), Zonja Berling tek “Vizita e inspektorit” (Pristli), Zonja Lomen tek “Vdekja e një komisioneri” (A. Miller), Ana Andrejevna tek “Revizori” (Gogol), Marsela tek “Qeni i kopshtarit” (De Vega), Mashenka tek “Mashenka” (Afigenov), Shejla tek “Morali i zonjes Dulska” (Zapolska), apo Dado tek “Elektra” e Sofokliut, nën drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, në Teatrin Kombëtar të Greqisë, në Athinë.

Veç roleve në teatër, ka realizuor edhe 32 role në kinematografi, duke punuar me shumicën e regjisorëve shqiptarë. Me K. Dhamon xhiron “Vitet e para” dhe “Gjurmët”, me I. Muçajn e K. Mitron “Dimri i fundit”, “Tokë e përgjakur”, “Një djalë edhe një vajzë” dhe “Apasionata”, me Viktor Gjikën, “Gjeneral gramafoni”, me E. Musliun, “Rrethi i kujtesës” dhe “Vitet e pritjes” (E. Musliu), me Kujtim Çashkun, “Dora e ngrohtë”, me Dhimitër Anagnostin, “Gurët e shtëpisë sime”, me P. Milkanin, “Pranvera s’erdhi vetëm”, me S. Kumbaron, “Koncert në vitin 1936”, me Gj. Xhuvanian “E diela e fundit” dhe “I dashur armik”. Në vitin 1997 interpretoi ne filmin grek “Mirupafshim” (regjisor J. Koras, K. Vupuras). Filmi u laureua me Çmimin e Madh ne Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Mesdhetar në Selanik, ndërsa Margarita Xhepa, Çmimin e Nderit.


Eduard Kapri

Kryetari i Bashkisë Pogradec Përcjell falenderimet më të përzemërta për organizatorët, miqtë, artistët dhe pjesëmarrësit, të cilët në ndjekje të traditës që vetë kanë ndërtuar, sjellin sërisht në Pogradec Festivalin Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë- Edicioni VI. Si gjithmonë, banorët e Pogradecit mirëpresin miqtë e vendit dhe të huaj për t’ju shpërfaqur bukuritë natyrore, kulturore dhe historike që mbart qyteti ynë, duke u shoqëruar këto me pjesëmarrjen aktive dhe masive në çdo aktivitet të planifikuar nga organizatorët e Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë. Shpreh mirënjohjen time të thellë për përzgjedhjen e Pogradecit si vatrën e zhvillimit të këtij eventi prestigjoz mbarëballkanik dhe uroj që çdo edicion i ardhshëm të pasojë me kushte të përmirsuara dhe të shtohen radhët e artistëve pjesëmarrës, të cilët janë krenari e Shqipërisë, rajonit dhe më gjerë. Suksese dhe punë të mbarë! Me respekt, Eduart KAPRI Kryetar i Bashkisë Pogradec


Gerta Qurku Kuratore Festivalit

Eno Milkani Drejtor i Festivalit

Together Me këtë fjalë në ballë janë shkruar me mijëra këngë, ese, tregime, poezi. Me këtë fjalë në krye janë bërë mijëra mbledhje, seminare, fjalime të zjarrta. Përse? Përse njerëzia kërkon dhe këmbëngul që “të jemi së bashku”. Po njerëzia bashkë ka qenë që prej kohëve që nuk mbahen mend? Kjo mund të jetë një pyetje ngatërrestare e ndonjë naivi, ose sikurse i themi ne në shqip, e ndonjë “shejtan budallai”. Në fakt, pyetjeve të tilla nuk është edhe aq e lehtë tu përgjigjesh. Megjithatë, tani, që kjo puna e B3F na ka lidhur disi me historinë dhe reflektimet e saj në të tashmen, do mundohemi t’i përgjigjemi edhe atij “shejtan budallait”.

Përgjigja është e thjeshtë: Kemi qenë vërtet bashkë, për shumë kohë në të njejtën perandori pa fund e pa anë, kemi qenë shumë herë bashkë, por në llogore të ndryshme vrastare, atje ku na çonin interesat e atyre që donin të ndanin territoret, kemi qenë shumë herë bashkë porse në tempuj të ndryshëm të Zotit dhe duke e parë njëri-tjetrin me përçmim, kemi qenë shumë herë bashkë porse të ndarë nga kufinj të thellë, absurdë, hijerëndë e të mbyllur, sikurse janë rëndom ata që lindin nga injoranca dhe të pangopurit. Koncepti ynë për “together” është krejt tjetër gjë. B3F nuk është gjë tjetër veçse reflektim i kësaj ideje. Ai lindi


në 2011 si një ide e thjeshtë për të bërë bashkë njerëz që në kushte të tjera nuk kishin mundësi ta shihnin njëritjetrin në sy, të shtrëngonin duart dhe të flisnin për ato që na bashkojnë në thelbin tonë ballkanik. S’ka gjë! Nuk do të flisnim gjithnjë për sukese. Mbase do të flsnim më shumë për halle të përbashkëta. Porse a nuk ia lehtëson jetën kjo të gjithëve? Asokohe kishte ndër ne edhe të tillë që nuk kishin pasur mundësi as të kryenin aktin më të thjeshtë: të ndanin bukën bashkë. Që nga ajo kohë kanë kaluar plot pesë vjet. Për fat, falë miqësisë dhe të qënit “together”, B3F, nga një iniciativë disi e ndrojtur, që i ngjante më shumë një dëshire se sa realiteti, sot është

shndërruar në një ngjarje të rëndësishme kulturore me shumë interes, sidomos për kineastë e krijues, nga i gjithë Ballkani, por jo vetëm. Kjo gjë na nderon pa masë dhe na kujton se sa vlerë ka puna. Kur ajo sigurisht bëhet “together”. Mirëserdhët dhe faleminderit! Eno Milkani Gerta Qurku Themelues të B3F. Pogradec, korrik 2016


Juria – Jury Harriet Grabow is a multilingual poet. She has published poems in German, English and Spanish in several literary magazines and anthologies (e.g. Jahrbuch der Lyrik edited by Christoph Buchwald and Uljana Wolf, Transversalia: Horizontes con versos edited by Rike Bolte). She was awarded with the Hamburger Förderpreis für Literatur (2005) and was elected to participate at “Prosanova - Festival für junge Literatur” (2008) in Hildesheim, Germany. She has studied Literature, Sociology and Culture at Universität Hamburg, Germany and Aalborg Universitet, Denmark and has also been a student at the European Film College in Denmark. Mark Baker is an American journalist and travel writer, based permanently in Prague, Czech Republic. He has a Master’s degree from New York’s Columbia University, where he concentrated on Eastern and Central European studies, including coursework on literature and film. He has lived in Europe for more than 20 years and worked as a reporter and editor for The Economist Group, Bloomberg News and Radio Free Europe/Radio Liberty. Mark teaches journalism and Central Europe history and culture - including the history of film - at Prague’s Anglo-American University. Lindita Arifi is born in Basel, Switzerland in 1986. She had elementary and high school in her birthplace. She made her graduation in psychology and pedagogic. She works as an IT specialist in the private sector in Zurich. She specialized in the US. But her real particular interest is the field of culture and arts. She is founder and director of the association “Our Generation” which has the aim of organizing and supporting of international cultural activities with the primary goal of the inter exchange of cultures in the Balkans and west and central Europe. Mark Le Fanu is a writer and journalist. He taught film history for many years at the European Film College in Denmark. Before this, he was on the teaching staff at the National Film and Television School in England, and he has worked as a senior journalist for the Financial Times on their “Screen Finance” newsletter. Over the years he has been a contributor to the journals Sight & Sound and Positif. His book The Cinema of Andrei Tarkovsky (British Film Institute, 1987) was the first study of the Russian director in the English language. Another book, Mizoguchi and Japan (BFI, 2005) was nominated for the Kraszna-Krausz book awards Moving Image Book of the Year. Paolo Buglioni is an Italian actor. He trained in theater with directors such as Enzo Liberti , Antonio Calenda , Gigi Angelillo , Salvatore Di Mattia . In 1981 knowing Riccardo Cucciolla convinced him to devote himself to dubbing, very important activity in the Italian film . From then he gave his voice to many famous faces of international cinema like: Alec Baldwin, Samuel L. Jackson, Jean Reno, Nick Nolte are just some of the star dubbed. For this activity it has been awarded several times Best Italian Voice Actor. He also had the pleasure of taking part in the film “The sadness of Mrs. Shnajder” by Piro and Eno Milkani, from Albania, a country that he is deeply connected.


Avdulla Cano I diplomuar në Universitetin “Aleksandër Xhuvani” Elbasan, Dega Mësuesi; Master në Marrëdhëniet me Jashtë dhe Diplomaci. Ka punuar si mësues dhe nëndrejtor dhe drejtor në shkollën jo publike Nehemia, Pogradec (1995 – 2006). Vijoi si specialist në ZA Pogradec (2007 – 2013) dhe Përgjegjës i SKC dhe IT pranë ZA Pogradec (2008 – 2013). Aktualisht ushtron detyrën e Nënkryetarit të Bashkisë Pogradec, i ngarkuar për mbarëvajtjen e sektorëve: Arsimi dhe Kualifikimi i Vazhdueshëm; Kultura, Rinia dhe Sportet; si edhe Koordinimi i Njësive Administrive, Bashkia Pogradec. Dasara Xhangolli Eshte diplomuar në Universitetin e Arteve, Fakulteti i Arteve Skenike, Tiranë. Në vitet 2011-2012 ka punuar si As. Pedagoge në Universitetin e Arteve, Tiranë. Nga 2007 deri ne 2016 ka punuar si aktore dhe regjisore. Fituese e çmimeve: “Shfaqja Më e Mirë” (2011) dhe “Aktorja Më e Mirë” (2011). Aktualisht punon si Shefe e Qendrës Kulturore “Lasgush Poradeci”, pranë Bashkisë Pogradec. Dorian Leka Specialist për Marrëdhëniet Ndërkombëtare, Master i Shkencave Juridike, Bachelor në Shkencat Juridike pranë Universitetit Ndërkombëtar të Strugës dhe American Heritage University of Southern California, CA, USA. Ka lektoruar për disa vjet në Maqedoni dhe Shqipëri në Fakultetin e Shkencave Juridike dhe Politike (universitetet: UNS, Illyria dhe APB), me disa botime në autorësi dhe bashkautorësi në fushën e profesionit, por edhe në atë letrare dhe shtypin lokal. Për 5 vjet aktor i Poshka Teatër, Strugë, Maqedoni dhe aktualisht ushtron detyrën e Drejtorit të Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sporteve pranë Bashkisë Pogradec. Ilir Shyta është pedagog i letërsisë në Universitetin “F. Noli”, Korçë. Prej vitit 1999 është gazetar në televizionin “Sot7”. Është autor i disa botimeve akademike dhe filmave dokumentarë. Pjesëmarrës në konferenca shkencore brenda dhe jashtë vendit. Filmi artistik dhe letërsia janë preferenca të tjera që mbushin përditshmërinë e tij. Vangjo Shkurti Ka punuar si aktor i Estradës në Pallatin e Kulturës (1977), për të vijuar me disa role protagoniste në Teatrin e Kukullave (2004). Ndër rolet më të spikatura dhe veprat teatrale diferencohen: “ Peshkatari dhe peshku”, “Gërnjari”, “Gjyshi” etj. Aktualisht ushtron detyrën e aktorit pranë Teatrit të Kukullave “Pirro Xëci”, Qendra Kulturore “Lasgush Poradeci”, Bashkia Pogradec.


Balkan “Mish Mash” Film Production The Balkan Mish Film Production Mash was born with idea to bring together young people from the Balkans during the Balkan Film Food Festival in Pogradec, Albania in order to give the chance to these people to create and produce films together during the festival. At the beginning we wanted to call a film cabaret but being in the Balkans with our common and different ways of thinking and inspired by the Mish Mash Balkan expression we decided to call it like this. The basics are simple, in a era of democratization of the media where apart the social media today everyone can record edit and upload on youtube a film why not bring people together, focus on a Balkan theme and share experiences and professionalism together. By doing so, we try breaking barriers for real, barriers of nationalisms prejudices and borders. And to the call many young people answer positively and they came and sit together and we produce the films. Not to show that by a low budget you can make a short film, but to share unforgettable memories of friendship and happy moments. The films produced will be there, stay there in eternity as a testimony that yes we can stay together, work together, enjoy together and live together like never before. First edition was very impressive. Like the first year we were very disturbed about the production. We didn’t know if this is going to work. We were waiting for people to respond to our call. And this has happened. There

were a lot of young filmmaker that wanted to come to Pogradec, not only to shoot their short movies, but also to know the place and the Albanians. Mehmet Selcuk Bilge was a Turkish. He had a big pleasure to come in Pogradec. He was very friendly and we became good friends after we finished the MishMash Production. He returned back in Albania again. We shared our possibilities about the coproduction between our countries. We have understood that we are not so much different from each –other. We have a lot in common, in the way of thinking the way of living and also in political views. Maria Marinopoulou came from Greece. We didn’t hate each-other, like politics do; we help each-other to give the


This workshop was made possible by UNESCO and Art-My-Pulse

world our voice. It was a special moment for me because I was the actress of her movie. We enjoyed a lot the time together. We were opposite characters in the life, but we shared a lot of our experience and our fears. Her movie won different prices in other festivals around the world. Nerta Veliu was from Albania. She has finished in Film Academy Marubiin Tirana, and in a way we were colleges, sharing the same worries, living in the same difficult Albanian world. That’ s why in this case we knew eachother better and we work to help the other to feel and understand what we feel. Xhustin Kristian was Albanian too. He is a cinema lover. He didn’t come from Academy of filmmaking. He has the pleasure and the passion to shoot films. In this case

we help passionate people to make their dreams true. In small countries like Albania is very difficult to make movies, even when you are a professional movie maker, but we forget that movie is based in feelings, and we lost a lot of young people that maybe can have this feeling and can do beautiful things. So, we want to make Mish Mash Production an “institution”, like an academy where everybody can bring her voice in her way, without borders and rules, just feelings. We thank everybody that believed in us. We hope we will bring this academy in a higher level year after year. Ajola Daja


6 vjet - 6 edicione të Balkan Film& Food Festival janë në fakt 6 ura dashurie për kinemanë që lidhin Pogradecin, kineastët dhe publikun. Qysh në krye të herës , Festivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë , një nga projektet e mbështetura nga Ministria e Kulturës, na përcolli emocione nga qyteti “ku dremit liqeri pa kufi”. Dhe këtu nuk kam parasysh vetëm profesionistët e kinemasë, që i kushtojnë jetën filmit, por edhe gjithë pasionantët e rinj që bëhen pjesë e këtij aktiviteti që ka meritën, jo thjesht të një festivali, por të një atmosfere 24 orëshe me të gjitha moshat, me të gjitha gjinitë artistike, me debatin dhe batutën, me edukimin dhe socializimin, me profesionin dhe spektatorin. Jeta e ‘ballkanasve’ pranë njëri-tjetrit, bashkekzistenca e popujve tanë, besimi, kultura, gjuha e ndryshme kanë lënë një pasuri shpirtërore që duhet ta rrëfejmë. Falë këtij festivali u bëmë personazhe të historive të përbashkëta ballkanike dhe nëpërmjet emocioneve, vlerave kulturore të përbashkëta zbuluam univers mendësish që përplasen dhe pikëtakohen. Unë jam ndër ata që besojnë se përtej teknikës, ekonomisë dhe politikës, është kultura ajo që garanton pavdekësinë e identitetit, ashtu siç garanton shumë vlera të tjera të qëndrueshme. Ajo gjithashtu mund të jetë një mjet i përkryer komunikimi mes vendeve, çka i lehtëson kontaktet dhe marrëdhëniet mes tyre. Jam e bindur se ky festival filmi është kthyer në një institucion kulturor, për kineastë të njohur e të panjohur, me eksperiencë dhe në fillesat e krijimit. Në vite ai na garantoi transformimin në terren të dobishëm eksperimentimi, ku ide të reja dhe kultura të ndryshme lehtësuan tejkalimin e kufijve tanë. Ministria e Kulturës me këtë projekt angazhohet të krijojë hapësira të reja, madje e quan detyrë të krijojë “tokën” e realizimit të produkteve artistike. Ka ende kohë për të shtuar programet e përbashkëta për të njohur më mirë njëri-tjetrin, për të njohur më mirë edhe kulturat

Mirela Kumbaro Ministre e Kulturës së Republikës së Shqipërisë

dhe kinematë e vendeve tona të Ballkanit. Përshëndes me këtë rast organizatorët e kësaj ngjarjeje artistike, si dhe të gjithë konkurruesit që marrin pjesë ndër të cilët - të rinjtë në veçanti, ata që do të angazhohen gjatë këtyre ditëve për ti dhënë jetë një ideje. Shqipëria ka njohur ndryshimin, ajo është gjithnjë e re, shumë e re dhe magjepsëse. Ajo dëshiron të integrohet në Evropë dhe ajo do t’ia dalë mbanë, sepse ajo i ka aftësitë, pikërisht sepse ajo është e re, dhe të gjithë kemi nevojë për energji. Pogradeci e meriton B3F sikurse dhe B3F ka zbuluar në Pogradec skenën e duhur për ti provuar ”Tjetrit” se Shqipëria, përmes filmit, e ka tashmë zërin e vet dhe se artistët dhe të dashuruarit e kinemasë ngado që të vijnë duhet ta shënojnë në kalendarin e tyre takimin e përvitshëm me këtë festival në Pogradec.


Feature Films in Competition

FEATURE

STUDENT FILM

ANIMATION

SHORT

DOCUMENTARY


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

14

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Albania Besnik Bisha Director Besnik Bisha Writer Martin Leka Producer Ndricim Xhepa Key Cast Enea ZhekuKey Cast Ervin BejleriKey Cast Olta GixharoKey Cast Klea HutaKey Cast Eralda HitajKey Cast Film Type: Feature Runtime: 1 hour 40 minutes Completion Date: March 1, 2016 Country of Origin: Albania Country of Filming: Albania

SYNOPSIS

Corrupted Blood The student’s homicide will uncover the roots of crime, which are as complex as the human relations. The story of this murder will cross the limits of any story heard until today. Primitive vengeance. The need of revenge for a love story stolen and lost, will guide a man-monster to a path of inhuman crimes.


15

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Turkey

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Gülten Taranç Director Gülten Taranç Writer Çagla Canbaz Writer Ragip Taranç Producer Gülten Taranç Producer Yeliz TozanKey CastHale Derin InceKey CastGamze Murat ErgürKey CastEngin Engin BenliKey CastYilmaz Müge UlusoyKey CastFazilet Çigdem BenliKey CastMelike Film Type: Feature Runtime: 1 hour 29 minutes Completion Date: February 10, 2016 Country of Origin: Turkey Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

Wish to Wash with Rain It is known that in Turkey at least 3 women are murdered by their husbands, ex-husbands or ex-boyfriends every day. 10 out of 4 women suffer from physical violence of their husbands or lovers. The movie “Yagmurda Yikansam” , looks at life through the ones who are left behind in women murders’ eyes.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

16

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Macedonia Svetislav Podleshanov Director Kiril Karakash Director Svetislav Podleshanov Writer Kiril Karakash WriterWires, Kiril Karakash ProducerWires Svetislav Podleshanov Producer Petar Gorko Key Cast Dimitar Gjorgjievski Key Cast Katerina Anevska Key Cast Katerina Chakmakoska Klincheska Key Cast Mitko Apostoloski Key Cast Film Type: Student Runtime: 1 hour 15 minutes Completion Date: January 10, 2016 Country of Filming: Macedonia, the former Yugoslav Republic of Film Language: Macedonian

SYNOPSIS

Theosis Theosis is in the form of triptych composed of Catharsis, Theoria and Deification. The movie follows the stories of characters who while surviving in their lives, they enliven their lost spirituality and of those around them. This is graduation film.


17

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Romania

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Alecs Nastoiu Director Alecs Nastoiu Writer Ovidiu Vasu Producer Rudy Moca Key Cast Nicu Mihoc Key Cast Theo Marton Key Cast Dan Radulescu Key Cast Film Type: Feature Runtime: 1 hour 31 minutes 54 sec Completion Date: August 31, 2015 Country of Origin: Romania Country of Filming: Romania

SYNOPSIS

Billion Star Hotel A little homeless boy, learns how things are going in real life, from his mentor, Papa Rudi. Every day, we’re faced with the following exercise: to give the world around us a certain cue. To smile, to take everything as a joke, to laugh out loud, or to allow ourselves to be overwhelmed by reality. To be painfully aware of the distance between us and our dreams, of the obstacles, and the fact that we are alone all the time. Some choose to escape, to build their own world, with it’s own rules, with the memories of fairytales and dreams that really come to be. A world where three friends are brought together by the same destination. Or maybe, it all comes down to daydreaming. And feeling the empty spaces with music. It all depends on how you choose to see things. In black, in white, or in sync with the beat. Billion Star Hotel, for each viewer, a different story.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

18

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Kosovo Isa Qosja Director Zymber Kelmendi Writers Zymber Kelmendi Writers Irena Cahani Key Cast Luan Jaha Key Cast Donat Qosja Key Cast Film Type: Feature Runtime: 94 minutes Country of Origin: Kosovo Film Language: Albanian

SYNOPSIS

Three windows and one hanging In a traditional village where life is gradually being rebuilt, the schoolteacher Lushe is driven by her conscience to give an interview to an international journalist. During the interview, Lushe admits that she and three other women from the village were raped by Serbian soldiers. When the men from the village find out that it was Lushe who spoke to the journalist, they start a hate campaign against her and her little boy.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

20

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Serbia Strahinja Mladenovic Director Strahinja Mladenovic Writer Bojana Starcevic Producer Minja Pekovic Key Cast Zoltan Pletl Key Cast Film Type: Feature, Student Genres: Drama, Horror Runtime: 1 hour 28 minutes 27 sec Completion Date: March 24, 2016 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

SYNOPSIS

She is alive At the one side of the inner yard lives a mother, who is left alone by her husband, with a little boy and his sister. At the other side lives a wife with her husband, a geologist in pension, who has suffered a heavy stroke and now lives at the edge between life and death. These two women are trying to find ways to deal with their loneliness. The mother is desperately trying to find a man, and she becomes addicted of latinoamerican sope operas. On the other hand, the wife is trying to die along with her husband, and she’s trying to kill every bit of sensuality left in her.


“ALBAScript” Qendra Kombëtare e Kinematografisë, në bashkëpunim me Cineuropa, organizon workshop-in për zhvillim skenari “Albascript”. Ky aktivitet do të organizohet në datat 1-3 Gusht 2016, në qytetin e Pogradecit, në kuadër të Festivalit Ballkanik të Filmit dhe Kulinarisë, edicioni i 6-të. Workshop-i do të zhvillohet në 2 faza. Në 1-3 gusht 2016, (faza 1), autorët e skenarëve të përzgjedhur do të punojnë në tavolinë me lektorët e Cineuropa. Në gjashtë muajt që pasojnë (faza e dytë), pjesëmarrësit do të ripunojnë dhe analizojnë sërish skenarët e tyre në komunikim online me ekspertët e Cineuropa. Kjo fazë parashikon rishikimin e dy drafteve të skenarëve, deri në hartimin e draftit përfundimtar në Dhjetor 2016. Workshop-i do të ketë këto tema kryesore diskutimi: • Pitching dhe materiali promocional: si të marketosh produktin tënd? • Zhvillimi i një projekti, renditja e punës, aftësitë dhe talenti; • Kur dhe si të bashkëpunosh me një bashkëskenarist, konsulent skenari ose redaktor, kur e merr përsipër projektin një producent? • Rregullat bazë të dramaturgjisë. Lektorët: Znj. Isabelle Fauvel – themeluese e Initiative Film, bashkëthemeluese e Adapt Film Lab në Torino Film Lab. Z. Giovanni Robianno – skenarist, regjisor, ekspert trajnimesh në fushën e filmit (Universiteti i Bolonjës, Milano IULM, Genova and Mediterranean Film Institute). Z. Izer Aliu – regjisor i disa filmave të shkurtër me sukses të madh ndërkombëtar (Guard a Mountain, The Good Life Over There). Çmime në Palm Springs, Norwegian Short Film Festival, CinEast-Central, Eastern European Film Festival). Film i tij i parë i gjatë “Hunting Flies” do ketë premierën në 2016. Drejtor i Projektit është Z. Andamion Murataj, skenarist dhe regjisor, fitues i Ariut të Argjendtë në Festivalin ndërkombëtar të Filmit në Berlin-2011, bashkëskenarist i Joshua Marston për filmin artistik me metrazh të gjatë “Falja e gjakut”.

“ALBAScript” In the frame of the 6th edition of the Balkan Film and Food Festival 2016 that takes place in Pogradec, the Albanian National Center of Cinematography in cooperation with Cineuropa organizes “ALBAScript”, a Script development and coaching course for Albanian film professionals. In the three-day course, between 1-3 August in Pogradec (phase 1) the authors of the selected scripts, will work individually with the Cineuropa experts. In phaze 2, the six-month follow-up period, the scriptwriters and authors will re-write their scripts twice, coached by professional script editors, until the scripts are shaped to their final drafts by December 2016. The workshop’s topics include: • Pitching and promotional material: how best to market your project; • Developing a project, line-up, skills and talent; • When and how to collaborate with a co-writer, script consultant or story editor, when a producer is on board or not? • The fundamental laws of dramaturgy. Lectors: Mrs. Isabelle Fauvel, the founder of Initiative Film, co-founder of the Adapt Film Lab for Torino Film Lab. Mr. Giovanni Robbiano, a scriptwriter, director, film trainer (the University of Bologna, Milano IULM, Genova and Mediterranean Film Institute). Mr. Izer Aliu, a filmmaker known for his internationally acclaimed shorts.  Awards at Palm Springs, the Norwegian Short Film Festival and the CinEast-Central and Eastern European Film Festival. His debut feature film, Hunting Flies, will be released in 2016, while he is currently in post-production with his second feature, 12 Dares. The project director is Mr. Andamion Murataj, an Albanian scriptwriter, director and producer. In 2011 he was awarded the Silver Bear for Best Script (with Joshua Marston) for the movie The Forgiveness of Blood. Contact us: Albanian National Center of Cinematography Aleksandër Moisiu 77, 1012-Tirana Albania www.nationalfilmcenter.gov.al www.facebook.com/AlbanianFilmCenter/ www.facebook.com/albaniascript/


B a l k a Fi l m & n

22

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Albania My Grandmother

Shorts, documentaries, animation in competition

The Capsule

Film Type: Documentary, Student Runtime: 29 minutes Country of Filming: Albania

Genres: Social Drama Runtime: 18 minutes 50 seconds Completion Date: July 1, 2015 Country of Filming: Albania

The life of Valentina Buci, a 77 years old woman from Russia. How she met her Albanian husband the first time. All problems that she passed through in Albania during communism time after the relation between Albania and Soviet Union was broken. The film is about her life in three countries Russia- AlbaniaUSA.

SYNOPSIS

Irdit Kaso Director Irdit Kaso Writer Eol Çashku Producer Andi Begolli Key Cast Margent Caushi Key Cast Brikena Sinanaj Key Cast

SYNOPSIS

Jurgen Agushi Director Jurgen Agushi Writer Eol Çashku Producer Valentina Buci Key Cast Jurgen Agushi Key Cast Elena Agushi Key Cast

Keli works as a welder in a factory. He did not receive a salary for nine months. The bank is obliged to seize his apartment because of nonpayment of his loan. Keli tries to find a place to live.

Life on a Carousel Elkjana Gjipali Director Rezarta Reso Writer Elkjana Gjipali Writer Gent Prizreni Producer Kristjana Dodaj Key Cast Kristina Ismaili Key Cast Gent Baholli Key Cast Gjergj Vlashi Key Cast Film Type: Short Runtime: 13 minutes 36 seconds Country of Filming: Albania

SYNOPSIS

Fo

od

They are different. They are friends. They tell us their story from a carousel. Luiza travels back in time while Viola leaves the past behind and lives with expectations of the future. They are the living proof of the phrase: ‘Sometimes you’re up and sometimes you’re down, and sometimes you just go.


23

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 12 minutes 20 seconds Completion Date: March 15, 2016 Country of Filming: Albania

A graduated actress has to make a decision between: her family and her career.

Eneos Çarka Director Eneos Çarka Writer Eneos Çarka Producer Film Type: Documentary, Short, Student Runtime: 15 minutes Completion Date: March 2, 2016 Country of Filming: Albania

SYNOPSIS

Lorin Terezi Director Lorin Terezi Writer Lorin Terezi Producer Anila Balla Key Cast

Mimi

A short documentary about the life of an elderly man in Tirana, Albania.

ONCE UPON A TIME, THE MARUBI Stefan Çapaliku Director Stefan Çapaliku Script Film Type: Documentary Runtime: 60 minute Completion Date: 2015 Country of Origin: Albania Country of Filming: Albania Film Language: Albanian

SYNOPSIS

Limelight

A documentary about the photographer dinasty of Marubi that over a century left the richiest archive of Albania on paper. From the photos the film focuses on traditions, costumes and customs of albanians at the begining of 20th century.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Albania

Kujtim Gjonaj Writer Bertrand Shijaku Director Genti Gjonaj Producer Arben Shaka Key Cast Violeta Trebicka Key Cast Film Type: Animation Runtime: 10 minutes 20 seconds Completion Date: May 1, 2015 Country of Filming: Albania This is the story of the little branch that wants to be free. One day she asks for help from her friend, the wood pecker , because she wants to separate from the mother tree .He gives the aid , she desires to see the world but one eagle could bring a potential disaster.

The Letter Xhulio Joka Director Esandora Buzo Writer Aldo Hako Producer Smaili Çabej, Enso Lani, Juli Dajçi, Egis Jaupi, Esandora Buzo, Xhulio Joka, Joan Leka Key Cast Genres: Drama Runtime: 4 minutes 38 seconds Completion Date: April 1, 2016 Country of Filming: Albania

SYNOPSIS

The little branch

SYNOPSIS

24

The movie introduces to the public a view of the Albanian immigrations in 1990’s. A phenomenon as real now as it was back then. The intertwined fates of two boys, who would be joined by childhood wishes. A plot where time and place are elastic and coincidence is essential!


ODEON

Filmi Shqiptar

Zonja nga qyteti -1 gusht Tela për violinë -2 gusht Kapedani -3 gusht Përrallë nga e kaluara -4 gusht Koncert në vitin 1936 -5 gusht

6 edition

st

ora

2030


Agjencia Kombëtare e Turizmit ushtron veprimtarinë e saj në mbështetje dhe në zbatim të Kushtetutës, të ligjit nr.93/ 2015, “Për turizmin”, VKM nr. 298, datë 20.04.2016 dhe akteve të tjera ligjore e nënligjore në fuqi. Agjencia Kombëtare e Turizmit, më tej “AKT”, është ent publik me statusin e personit juridik, publik, buxhetor, funksionon si institucion në varësi të ministrit përgjegjës për turizmin”. Gjatë viteve të fundit AKT-ja ka qenë aktive në pjesëmarrjen e saj në panairet ndërkombëtare të turizmit të tilla si ITB Berlin, W.T.M. Londër, Bit Milano, Travel Fair Prishtinë, Ferien Messe Vjenë, UTAZAS Budapest, ITF Beograd, FITUR Madrid, Holiday World Pragë, IFTM TOP RESA Parisetj. Kohët e fundit ajo ka përhapur këtë veprimtari në tregje të tjera si Kina, Rusia etj. AKT gjithashtu realizon udhëtime familjarizues me media dhe operatorë të huaj, kroatë, grekë, izraelitë, gjermanë, rusë, italianë, nëpërmjet të cilëve realizohet promovimi i vendit tone jashtë territorit dhe realizimi i paketave të përbashkëta turistike. Misioni i AKT-së: Zbatimi i politikave shtetërore dhe kombëtare në fushën e turizmit, promovimi dhe krijimi i identitetit të turizmit shqiptar, nëpërmjet shfrytëzimit të gjithë potencialit ekzistues turistik të vendit. Zbatimi i detyrimeve që burojnë nga strategjia kombëtare e turizmit dhe linja e veprimit, si dhe planet vjetore të miratuara nga Këshilli i Ministrave. Përgatitja e programeve për sigurimin e asistencës financiare për projektet që kanë për qëllim përmirësimin e sektorit të turizmit në vend. Detyrat dhe kompetencat e AKT-së: AKT-ja ideon dhe realizon marketingun e turizmit shqiptar, në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar, bashkërendon dhe mbështet veprimtaritë rajonale të marketingut, organizon dhe përfaqëson vendin në panaire dhe ekspozita turistike kombëtare dhe

ndërkombëtare, në përputhje me rregullat ligjore në fuqi. Ofron informacion për vizitorët, udhëtarët dhe turistët, për shërbimet turistike që ofrohen, për produktet dhe destinacionet turistike, për veprimtari e të dhënat të tjera të dobishmë. Promovon dhe nxit Investimet në zonat me prioritet zhvillimin e turizmit. Në kuadër të promovimit të modeleve të shërbimeve të turizmit në vënd, krijon dhe zhvillon një markë cilësie me qëllim bërjen të njohur të produkteve e të shërbimeve turistike të ofruara. Harton dhe realizon botimet me karakter promocional në përputhje me standardet, kërkesat dhe tendencat e tregut turistik ndërkombëtar, rajonal dhe të brendshëm. Monitoron, përmirëson dhe përditëson faqen zyrtare të promocionit të turizmit shqiptar. Harton dhe përditëson të dhënat mbi potencialin turistik të vendit, me qëllim promovimin e tij. AKT-ja ka të drejtë t’i propozojë minitrit

përgjegjës për turizmin, përmirësimin e akteve ligjore e nënligjore, që veprojnë në fushën e turizmit, duke argumentuar arsyet që lidhen me këto propozime. AKT-ja administron fondin e zhvillimit të turizmit, në përputhje me vendimin e Këshillit të Ministrave “Për mënyrën e përdorimit të fondit të zhvillimit të turizmit”. Mbledh të ardhurat që realizohen në bazë të marrëveshjeve të qirasë për sipërfaqet e dhëna në përdorimi për zhvillimin e turizmit dhe të marreveshjeve ekzistuese të qirasë të lidhura me subjektet “person i stimuluar”. Monitoron zbatimin e marrëveshjeve ekzistuese të qirave dhe zhvillimit, ushtron kontroll dhe verifikon përputhjen e strukturave turistike të ndërtuara me marrëveshjet e lidhura, si dhe i relaton ato pranë ministrit përgjegjës për turizmin. AKT-ja lehtëson shërbimet për biznesin privat të turizmit, për individët dhe subjektet juridike në zonat e zhvillimit turistik, fshatrat turistike, vendet dhe pikat turistike që veprojnë në sipërmarrje turistike (nëpërmjet tarifave të përcaktuara). AKT-ja administron të ardhurat që realizon nga shërbimet e ofruara ndaj biznesit turistik dhe që përftohen nga grandet/donacionet apo burime të tjera të ligjshme në përputhje me kuadrin ligjor në fuqi. Gjatë viteve të fundit AKT-ja ka qenë aktive në pjesëmarrjen e saj në panairet ndërkombëtare të turizmit të tilla si ITB Berlin, W.T.M. Londër, Bit Milano, Travel Fair Prishtinë, Ferien Messe Vjenë, UTAZAS Budapest, ITF Beograd, FITUR Madrid, Holiday World Pragë, IFTM TOP RESA Parisetj. Kohët e fundit ajo ka përhapur këtë veprimtari në tregje të tjera si Kina, Rusia etj. Grafiku i pranishëm strukturor i Agjencisë Kombëtare të Turizmit është i përbërë nga tre departamente, të cilat janë: Departamenti i Marketingut dhe Imazhit. Departamenti i Projekteve dhe Marrëdhënieve me Jashtë. Departamenti i Financave dhe Shërbimet.


B a l k a Fi l m & n

28

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Serbia

SYNOPSIS

Film Type: Feature, Short, Student, Other Genres: Drama, Romance Runtime: 14 minutes 36 seconds Completion Date: September 30, 2015 Country of Filming: Serbia Vladimir is going away for two months. Minutes before he leaves the apartment, his girlfriend Sanja gets a text message from a colleague and smiles. Jealousy kicks in.

Matija Zivkovic

Writer

Screenings / Awards Film Type: Short, Student Runtime: 11 minutes 14 seconds Completion Date: February 13, 2015 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

Separated from the rest of the world in their room, She and He are a couple who spends their days just laying in bend meaninglessly and playing various childish games.

Handle me well Dusan Babic Director Dusan Babic Writer Dusan Babic Producer Dusan Babic Key Cast Film Type: Experimental, Short Runtime: 4 minutes 15 seconds Completion Date: January 8, 2016 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

SYNOPSIS

Marko Markovic Director Marko Markovic Writer Marko Markovic Producer Nina NeĹĄkovic Key Cast Strahinja BlaĹžic Key Cast

Close to nothing

SYNOPSIS

Before the Trip

A story of ups and downs of two hands.


29

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Short, Student Runtime: 22 minutes 46 seconds Completion Date: March 30, 2015 Country of Filming: Serbi Moonlight is a short fiction. Srna is leaving her hometown. She celebrates her birthday the night before she goes away and the invites only two people. Her former big loves of her life. Marko and Milos are very confused but anyway they play along.

Ivan Bakrac Director Bane Jevtic Writer Ivan Bakrac Writer Ivan Bakrac Producer Dusan Grubin Producer Bane Jevtic, Jelena Angelovski, Eva Ras, Bora Nenic, Maja Susa, Vladimir Gvojic Key Cast Genres: Drama, Experimental Runtime: 12 minutes 30 seconds Completion Date: June 20, 2014 In a small apartment located in the concrete blocks of modern Belgrade, two artists are going through the personal creativity crisis in the time of global crisis. Minutes after being intimate, they reveal, through a causal talk, all the waste of their lives, as well as of the fictive lives they create.

Petar’s Day Ana Sremac Director Strahinja MadŞarevic Writer Ana Sremac Producer Nemanja Lekovic Producer Radoje Cupic Key Cast Film Type: Feature, Short, Student Genres: Drama, Crime Runtime: 10 minutes 27 seconds Completion Date: February 29, 2016 Country of Filming: Serbia

SYNOPSIS

Ana Krstic Director Ana Krstic Writer Faculty of dramatic arts Producer Marija Stokic Key Cast Davor Perunovic Key Cast Stefan Radonjic Key Cast

Our Skin Is Going To Gray

SYNOPSIS

Moonlight

Peter is in a difficult financial situation. The lack of healthy relationship with his family make his situation even worse. However, he is trying to solve the problem independently. As it usually happens, not everything goes as planned.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Serbia Twosome

David Jovanovic Director David Jovanovic Writer David Jovanovic Producer Saša Jovanovic Producer Dušan Jovic Key Cast David Jovanovic Key Cast

Masa Neskovic Director Stasa Bajac Writer Jovan Jelisavcic Producer Jovan Jelisavcic Key Cast Lana Karaklajic Key Cast Jelena Graovac Key Cast

Film Type: Short, Student Runtime: 10 minutes 11 seconds Completion Date: July 8, 2015

Film Type: Feature, Short Runtime: 29 minutes 46 seconds Completion Date: June 1, 2015

The film is about personal integrity. A father’s love for his son and the son’s love to his father . About the relationship that is so complicated . The film breaks the stereotype of the Serbian countryside and presents it as a modern place with perspective.

SYNOPSIS

Stalemate

SYNOPSIS

30

A man is living a quiet life with his pregnant wife in a small, distant town. But his past suddenly comes to light with the arrival of a mysterious woman.


B a l k a Fi l m & n

32

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Bulgaria

Lilly (47) is a divorced mother of two – Martin, who has recently come of age, and the little Alexandra (5). One cold winter evening Martin takes Alexandra from kindergarten. In the dark streets of the neighborhood they become a part of a tragic accident that hardly can be forgotten or erased. Lilly and her kids have to make tough decisions, the consequences of which will change their life for good.

Enemies

Kevork Aslanyan Director Kevork Aslanyan Writer Georgi Merdzhanov Writer Ovanes Torosyan Key Cast Petyo Cekov Key Cast Keti Raykova Key Cast Film Type: Short Genres: Sci-fi, comedy, drama Runtime: 2 2 minutes Completion Date: March 11, 2015 Country of Filming: Bulgaria

Hristo Simeonov Director Hristo Simeonov Writer Konstantin Tzonev Writer Magdelena Ilieva Producer Hristo Simeonov Producer Boyka Drebova Key Cast Kitodar Todorov Key Cast Dog Fatty Key Cast Film Type: Short Runtime: 2 1 minutes Completion Date: February 26, 2015

In a world where gravity is weak and skinny people fly into the sky, Constantine has never left the apartment he shares with his father Atanas. But one day the beautiful stewardess who moves into the building will change Constantine’s life forever.

Irina’s neighbor accidentally kills her dog. Now she has to find someone to help her burry it, and her new mortal enemy is the only one available.

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Lyubo Yonchev Director Yassen Genadiev Writer Lyubo Yonchev Writer Stefka Yanorova Key Cast Stefan Popov Key Cast Kalia Kamenova Key Cast Film Type: Short Runtime: 28 minutes Completion Date: October 1, 2015 Country of Filming: Bulgaria

GETTING FAT IN A HEALTHY WAY

SYNOPSIS

Shooting star


33

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Short, Student Genres: Tragedy, Family Drama Runtime: 14 minutes 20 seconds Completion Date: May 16, 2016 Country of Filming: Bulgaria Tanya - a single mother - is preparing to celebrate her daughter Annie’s birthday, when her ex-husband calls and asks to come over. His visit threatens to ruin the birthday and destroy the peace in their house.

Anelia Tarpomanova Director Anelia Tarpomanova Writer Natfa Kr. Sarafov Producer Film Type: Animation, Short, Student Runtime: 8 minutes 30 seconds Completion Date: May 20, 2015 Country of Origin: Bulgaria

The film tells a short story about love, but not the perfect love like in fairy tales. It is about the unfulfilled love, which was held for a very short moment in the life of the two characters.

Butterflies (2) Stefani Raycheva Director Stefani Raycheva Key Cast Film Type: Short, Student, Other Genres: Drama Runtime: 7 minutes Completion Date: December 8, 2015 Country of Origin: Bulgaria

SYNOPSIS

Kiril Todorov Director Kiril Todorov Writer Kiril Todorov Producer Irmena Chichikova Key Cast Valeri Yordanov Key Cast

Foggy Forest

SYNOPSIS

Annie’s Birthday

A little boy follows a butterfly and stumbles upon a woman in the woods.


B a l k a Fi l m & n

34

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Bulgaria

A middle-aged woman and her severely ill husband are preparing to leave for the man’s treatment abroad. As she takes care of him the night before their departure, the woman embraces the upcoming loss of her beloved.

Dimitar Dimitrov Director Dilyan Elenkov Writer Neli Gacharova Producer Leonid Yovchev Key Cast Film Type: Animation, Experimental, Short, Other Runtime: 6 minutes 20 seconds Completion Date: March 30, 2016 Country of Filming: Bulgaria

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Philippe Morozov Director Philippe Morozov Writer Philippe Morozov Producer Daniela Stanisheva Producer Stefka Yanorova Key Cast Lyubomir Stanoev Key Cast Juliana Toncheva Key Cast Film Type: Short Runtime: 12 minutes 33 seconds Completion Date: October 19, 2015 Country of Filming: Bulgaria

20 KICKS

I asked my teeth if they’ll withstand a drink, says the main charecter in ‘20 KICKS”. He lives in a world, in which exchange system is slaps and fists. In this way the film is raising the question of the price we pay for the small pleasures, and the sacrifices we make, to attain true happiness.

A Week with Mr. Brown Teodora Piperevska Director Teodora Piperevska Writer Adrian Pavlov Writer Lachezar Velinov Producer Tania Assova Producer Orlin Nikolov Animation Rumyana Spasova Animation Vasil Dikov Animation Kalina Vutova Animation Film Type: Animation Runtime: 3 minutes 33 seconds

SYNOPSIS

9am, Tomorrow

A short animation about a Teddy Bear that plays in a fantastic world of child imagination.


35

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Macedonia

SYNOPSIS

Film Type: Short Genres: Drama, Comedy Runtime: 14 minutes 18 seconds Completion Date: February 17, 2016 Two girls wait around the town of Skopje for something neither of them know. An introspective journey peppered with invented etymology, fake philosophy, and rocks.

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

A Day to Be Happy

Zharko Ivanov Director Zharko Ivanov Writer Aleksandar Prokopiev Writer Zharko Ivanov Producer

Ljubica Popovska Director Ljubica Popovska Writer Vladimir Stojcevski Producer Goran Stojilkovic Producer

Film Type: Animation Genres: Comedy, FIlm history Runtime: 9 minutes 45 seconds Completion Date: September 18, 2015

Film Type: Documentary Runtime: 1 hour 5 minutes Completion Date: November 20, 2014 Country of Filming: Macedonia

In a small village a young cowgirl is rounding up her cattle and preparing herself for a trip to the town. On her way there she meets different people in different sceneries. In the town she is attracted by the cinema building and the film posters. The girl enters the cinema for the first time…

Music documentary for the band “Kulturno Umetnicki Rabotnici” (Cultural Art Workers). The question whether the punk is dead is constantly thrown around, as well as what is punk and if this or that is punk enough. “A Day to Be Happy” is a movie in the shape of a testimony about the constant fight of few musical individuals not to be put in the bin where music has some purpose, some genre, some goal or some fee.

SYNOPSIS

James Honeycutt Director James Honeycutt Writer Kristina Ilievska Producer Natasha Petrovic Key CastAs Jelena Jovanova

tiv al

Round Trip: Mary

SYNOPSIS

CKOPA

Fe s


-XO\$XJXVW3RJUDGHF$OEDQLD

Principal Characteristics of the Balkan Food Culture the kajmak cheese; one of these dishes is èimbur, boiled eggs covered with kajmak. Also popular are vegetable dishes made from cabbage, beans, onions, green peppers, and eggplant. Vegetables pickled in vinegar (turťija) are consumed in winter. Meat dishes consist mostly of lamb and sheep meats, usually roasted or prepared in

Peninsula depended upon the historic, geographical, climatic, social, and food culture areas: the Mediterranean, the continental lowland, and the Mediterranean area is divided into the coastal and the continental parts. People living along the coast tend their kinds of vegetables, citrus fruits, spices,

part of the Mediterranean area has a well-developed agriculture. Farmers breed mostly sheep, goats, and poultry, to a lesser extent also cattle and pigs. Fields yield crops of wheat and corn, in some places also rice, cotton, sesame, and poppy. Fertile valleys are sprinkled with vineyards. Meals, therefore, consist mostly of meat dishes, but also of milk, milk products, and vegetables. continental lowland area, which is distinctly agricultural, starts north of the Balkan Mountains and Ĺ arplanina. plenty of food. Farmers grow oats,

barley, rye, millet, and buckwheat. dishes consist mainly of corn; corn bread is eaten in most places. Because of an abundance of corn, which is very important as fodder, cattle and pig farming are very developed; in the north, sheep and goats are bred plays a very important role in the food culture of the local population. Farmers also grow fruit, especially apple, pear, plum, and they cultivate walnut trees. Sheep farming is important in the mountainous part of the Dinaric Alps and in the Rhodope Mountains; less important is cattle breeding. Meals kinds of cheese, corn bread (proja), and polenta (kaèamak). Many dishes are prepared from cornmeal, eggs, and

pork, which are usually dried in the air and made into prosciutto, or smoked, are eaten during the winter months (pastrma). Individual Groups of Dishes Peninsula displays Asian as well as strong in the last several centuries, ethnic characteristics and traditions have been preserved. Dishes consumed in this region therefore contain many similar elements, but may also greatly characteristics shared by most is the use of numerous spices, onions, garlic, tomatoes, parsley, paprika, and capers. Soups are prepared from vegetables,


B a l k a Fi l m & n

40

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Grecce

A man is waiting under the bridge. Another one is leaving. The places are watching. We are all watching.

Evangelos Vrochidis Director Evangelos Vrochidis Writer Iro Aidoni Producer Marini Palaiologou Producer Michael Theodoridis, Konstantina Tsiapou, Dimtris Lolis, Chara Aidoni, Konstantina Tsagianni, Periklis Choursoglou Key Cast Film Type: Short Genres: Romance, Drama Runtime: 12 minutes 58 seconds Antonis goes through the gap of unfulfilled love to the realization that what he is looking for it is something more than random moments with Ioli. He confronts his fears and mostly the fear of love.

Behold Mark Sargent Director Mark Sargent Writer Mark Sargent Producer Emilia Valvou Key Cast Dimitra Larentzaki Key Cast Film Type: Short Genres: Comedy Runtime: 8 minutes Completion Date: September 3, 2014 Country of Filming: Greece

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Giannis Karydas Director Giannis Karydas Writer Chrysanthe Goula Producer Giorgos Afentoulidis, Alexandros Mavrikos, Socrates Dimopoulos, Kostas Hatzis, Alexandros Georgopoulos Key Cast Film Type: Short, Student Runtime: 9 minutes 1 second Completion Date: October 1, 2015 Country of Filming: Greece

A Moment Without Fear

SYNOPSIS

Seven steps

Tomatoes. Garlic. Okra. A truck. A dog. A man with a bullhorn. Two women on a bench. “Who the hell are you?�


41

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 15 minutes 36 seconds Completion Date: October 1, 2015 Country of Filming: Greece The film deals with the story of a wealthy man who makes a “journey” incidentally with the public bus of the line, where he encounters some moments of his life that have marked his past.

Manos Karystinos Director Manos Karystinos Writer Manos Karystinos Producer Andreas I. Marianos Key Cast Dimitris Tsountaros Key Cast Dimitris Manioros Key Cast Film Type: Short Genres: Horror, Comedy Runtime: 5 minutes 24 seconds Completion Date: May 5, 2016 The pleasure of punishment and the passion of gluttony, just in a short film.

DINNER FOR FEW Nassos Vakalis Director Nassos Vakalis Writer Nassos Vakalis Producer Katerina Stergiopoulou Producer Eva Vomhoff Technical Director Nassos Vakalis Animation Eva Vomhoff Animation Kostas Christides Music Film Type: Animation Genres: political, drama Runtime: 10 minutes 9 seconds

SYNOPSIS

Alexis Lazaridis Director Alexis Lazaridis Writer Alexis Lazaridis Producer Dimitris Piatas Key Cast Alexios Kotsoris Key Cast

Carrots and Cucumbers

SYNOPSIS

Bus 43

“Dinner For Few” is an allegorical depiction of our society. During dinner, “the system” works like a well-oiled machine. It solely feeds the select few who eventually, foolishly consume all the resources while the rest survive on scraps from the table. Inevitably, when the supply is depleted, the struggle for what remains leads to catastrophic change. Sadly, the offspring of this profound transition turns out not to be a sign of hope, but the spitting image of the parents.


B a l k a Fi l m & n

42

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Grecce Escape

Konstantinos Giannakopoulos Director Anna Ovakimian Producer Dimitris Manousiakis: Director of photo. Elli Nalmpanti: Set decorator & costumes Ira Dika: Editing & sound design

Film Type: Short Runtime: 7 minutes 7 seconds Completion Date: June 1, 2015 Country of Filming: Greece

Film Type: Short, Student Runtime: 9 minutes 45 seconds Completion Date: July 13, 2015 Country of Filming: Greece

An old man having lost his wife, tries and achieves to find a way in order to have her close to him again.

SYNOPSIS

Underneath a traditional wood oven bakery, lies an indusrty of identical loafs of bread. But one day the baker man will accidentally make a different kind of bread, a bagel. This bagel will escape looking for freedom...

Stegna

Yannis Zafiris Director Yannis Zafiris Writer Giorgos Bisdikis Producer Kostas Laskos Key Cast Vasiliki Mpogri Key Cast

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Marios Ioannidis Director Marios Ioannidis Writer Marios Ioannidis Producer Antonis Athanasakis, Margarita Athanasiadi, Efstratia Vasiliadou, Maria Galani, Helen Papadaki, Theodore Parashou, Helen Filiou, Nikoleta Xatzikonstadinou Students Film Type: Animation Runtime: 6 minutes 12 seconds Completion Date: July 14, 2015

Rhizome

Thirteen unvoiced images about a family of four


43

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Testudo

Film Type: Animation Runtime: 7 minutes Completion Date: September 20, 2015 Country of Filming: Greece

Film Type: Feature, Short Runtime: 10 minutes 40 seconds Completion Date: January 1, 2015 Country of Filming: Greece

Fish enters into the paper world. Man goes and fish comes again, all guided by a patient bird. But on this way one might lie, so another shall not escape the loop. A symbolic tale about life circle and the importance of observation.

SYNOPSIS

Eleni Chrysomalli Director Eleni Chrysomalli Writer Eleni Chrysomalli Producer Ira Dika Producer Konstantinos Katsamakis Key Cast Dafni Kiourktsoglou Key Cast

SYNOPSIS

Padelis Paradisis Director Padelis Paradisis Writer Padelis Paradisis Producer Luke Goldfinchsound design Ivan Lavrovmusic Padelis Paradisisanimation

We follow the journey of a man, who leaves the urban environment behind and tries to accept his internal need to escape in nature. During this course, he seeks tranquility. Through the action of walking, kinetic sense and memory are being activated.

The Girl at the Bus Stop Michalis Lygkiaris Director Michalis Lygkiaris Writer Michalis Lygkiaris Producer Charis Vatis Key Cast Katerina Kalentzi Key Cast Film Type: Animation, Short Runtime: 3 minutes 10 seconds Completion Date: April 1, 2016 Country of Filming: Greece

SYNOPSIS

Tales of Fish and Lies

He is a busy man always following a strict schedule. All this, until she comes into his life...


B a l k a Fi l m & n

44

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Grecce

SYNOPSIS

Runtime: 9 minutes 24 seconds Completion Date: July 21, 2014 Country of Filming: Greece

The story displays the antiwar message that the writer, Anthony Samarakis wanted to express.

Thodoris Vournas Director Alexios Kotsoris Writer Thodoris Vournas, Petros Antoniadis, Dimitris Argyriou, Argyris Zachos, George Tsirogiannis Producer Alexandros Logothetis Key Cast Panos Mouzourakis Key Cast Film Type: Short Runtime: 17 minutes 43 seconds Completion Date: September 1, 2015 Country of Filming: Greece An ambitious writer and an experienced producer looking for the right balance for their upcoming collaboration. One of them should subside, putting milk in his coffee.

The documentary of the newly poor Takis Bardakos Director Takis Bardakos Writer Takis Bardakos Producer Film Type: Documentary, Feature Runtime: 1 hour 1 minute 57 sec Completion Date: October 22, 2015 Country of Origin: Greece Country of Filming: Greece

SYNOPSIS

Michael Felanis Director Michael Felanis Writer Michael Felanis Producer Gerasimos Pavlou Key Cast George Rapakousios Key Cast

Without Milk

SYNOPSIS

The River

“ATHENS FROM BENEATH�

The Greece of the newly poor - the unemployed- climbing their own Calvary, during the umprecedented economic crisis in the country. The film, following the stories of several citizens, features social inequality and injustice.


45

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Documentary Runtime: 10 minutes Completion Date: September 20, 2015 Country of Filming: Greece A visit to grandfather, grandmother and their memories.

Animart Documentary Team 2014 Director Animart Documentary Team 2014 Writer Vassilis Loules Producer 3lamp Productions Producer Art/ European Animation Center Producer Film Type: Documentary, Short Runtime: 13 minutes 17 seconds Completion Date: January 1, 2015

SYNOPSIS

Thanasis Neofotistos Director Grigoris Skarakis Writer Thanasis Neofotistos Producer Telis Exonomou Key Cast Euaggelia Economou Key Cast

On.Off.

‘’In village,in Monodendri’’,six residents of the village, along with the poet Michalis Ganas, observe the natural light that shimmers during the summer nights and talk about their memories,about love, death and hope.

AT THE EDGE OF THE CAPE Panagiotis Vekris Director Architects Association Of Lesvos Producer Alekos Kafounis Musicoriginal Papalina Ensemble Music Panagiotis Vekris Camera Dimitris Savvas Camera Stratis Axiotis Camera Runtime: 23 minutes 59 seconds Completion Date: October 15, 2015 Film Language: Modern Greek (1453-)

SYNOPSIS

Pogoniskos

At the edge of the cape poster Dimitris ?ouvdis has past his life in Agios Stefanos, nowdays an abandoned settlement of the potters, in the north part of Lesvos island. Memories, the charming art of the humble clay, the kiln (kamini) where the past meets the present – all are depicted through the eyes and the daily life of the last remaining traditional potter and his wife in a documentary created by the Architects Association of Lesvos.


B a l k a Fi l m & n

46

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Croatia

Antun is no different than other 13-year-olds. His little brother is getting on his nerves.

Antoneta Kusijanovic Director Antoneta Kusijanovic Writer Danijel Pek Producer Zarja Potisek Key Cast Film Type: Short, Student Genres: drama, fantasy, children, suspense Runtime: 5 minutes Completion Date: August 1, 2015 Country of Filming: Croatia Four-year-old Marinela is kept away from her friends, held captive at the table by her father until she finishes her soup. But she strikes back at him with an act that will change their relationship forever.

Hana, Hana, Honey Karlo Vorih Director Marko Bicanic Director Karlo Vorih Writer Marko Bicanic Writer Aleksandra Giljevic Producer Lidija Penic-Grgaš Key Cast Ian Tomljenovic Key Cast Anton Malbašic Key Cast Film Type: Short Runtime: 12 minutes 9 seconds Completion Date: February 1, 2016

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Josip Lukic Director Josip Lukic Writer Uros Zivanovic Producer Marko Nazlic Key Cast Andrija Nazlic Key Cast Nola Milakovic Key Cast Film Type: Short Genres: dark comedy Runtime: 10 minutes 50 seconds Completion Date: November 1, 2015 Country of Filming: Croatia

Eye for an Eye

SYNOPSIS

Boo-boo Boo hoo hoo

Hana and her small group of friends love to have fun. They’re a young trio whose friendship is based on constant mutual flirting, shallow and superficial conversations. The madness continues until one night their carfree teenage flirting evolves into something more, something that’s not love...


47

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Runtime: 15 minutes Completion Date: January 1, 2015 Country of Origin: Croatia Country of Filming: Croatia

Once upon a time there was a country called Yugoslavia. I love YU means I love Yugoslavia. This movie embraces the world of imagination, reality and memory with emotion. People, things, scenes and images make love B- flat which happens before, now and always.

Daria Blazevic Director Daria Blazevic Writer Sara Juricic Producer Marta Bolfan Ugljen Key Cast Davor Kovac Key Cast Film Type: Short, Student Genres: Thriller Runtime: 22 minutes 30 seconds Completion Date: November 15, 2015 Country of Filming: Croatia

SYNOPSIS

Irena Skoric Director Irena Skoric Writer Irena Skoric Producer

Indonesia

Matija is a working mom, whose husband is on a lengthy business trip. When her car gets broken into, she meets a friendly police officer, who one day decides to pay her a visit. The visit slowly turns into an uncomfortable experience, that will be difficult to explain.

Picnic Jure Pavlovic Director Dzejna Avdic Writer Jure Pavlovic Writer Luka Venturin Producer Jure Pavlovic Producer Emir Music, Aleksandar Seksan, Senad Alihodzic Key Cast Film Type: Short Genres: Drama Runtime: 13 minutes Completion Date: February 1, 2015

SYNOPSIS

I love YU

Aleksandar seksan emir music 2 photo by almmir fakic Sarajevo, rush hour. EMIR (15), accompanied by a SOCIAL WORKER, is on his way to meet his father SAFET for a weekend picnic at Igman, a semi-open penitentiary. Due to the heavy traffic they are late...


B a l k a Fi l m & n

48

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Croatia

The film revolves around a young student named Vini, who lives in Zagreb. In a short meeting with her mother, who has just returned from Germany, Vini suddenly discovers side of herself that destroys the image of her as a perfect daughter.

Filip Herakovic Director Filip Herakovic Writer Nikolina Bogdanovic Writer Matija Drnikovic Producer Alma Prica Key Cast Ivan Ožegovic Key Cast Film Type: Short Runtime: 16 minutes 17 seconds Completion Date: January 25, 2016 Country of Filming: Croatia

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Renata Lucic Director Renata Lucic Writer Josip Viskovic Producer Marija Kolb Key Cast Jadranka Krajina Key Cast Svjetlana Magdic Key Cast Oliver Kovac Key Cast Film Type: Feature, Short, Student Genres: Drama Runtime: 14 minutes 28 seconds Completion Date: June 14, 2014

Treetops

After her son’s failed suicide attempt, the mother visits the man who saved him. At first it seems that she only wants to thank him, but soon, true intentions comes to light.

Fifth Quarter Krunoslav Koprivnjak Director Milana Martinovic Producer Zlatko Zlatkovic Editing Film Type: Documentary, Short Genres: Culinary, Gastronomy, Ethnic Runtime: 10 minutes 33 seconds Completion Date: August 21, 2015 Country of Filming: Croatia

SYNOPSIS

Please mum, not today

Two stories about “vitalac”, a traditional dish from Croatian island of Brac, which has been prepared since the ancient times and today is protected as intangible cultural heritage.


49

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Daniel Suljic Director Daniel Suljic Writer Igor Grubic Producer Morana Bing Producer Martina MeĹĄtrovic Animation Jelena Oroz Animation David Lovric Animation Nenad LaktaĹĄic Animation Film Type: Animation Runtime: 6 minutes 10 seconds Completion Date: July 1, 2015 Moving through a world filled with scanners and surveillance algorithms, while frivolously using different social networks, online forms and credit cards, the man of today gives away his privacy voluntarily. A decent citizen has nothing to hide. Only criminals do.

What now? Marko Bicanic Director Karlo Vorih Director Marko Bicanic Writer Veronika Milinovic Producer Korana Ugrina, Ian Tomljenovic , Leon Dubroja Key Cast Film Type: Short Genres: Drama, Romance Runtime: 8 minutes 56 seconds Completion Date: September 1, 2015

SYNOPSIS

Transparency

Bruno and David are two best friends. One boring summer day they decide to go to a party so Bruno could forget about his ex, but after an incident their friendship is tested.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

50

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Bosnia

SYNOPSIS

Film Type: Documentary, Short, Student Runtime: 8 minutes 30 seconds Completion Date: April 25, 2015 Country of Filming: Bosnia and Herzegovina A short documentary film about the development of the coffee through the role of my cousin.I have spontanously decided for the theme of coffee and connected with a old man and his life. The film not only shows the development of coffee as a single entity, but is a deeper story linked with other things.

Damir Bašic Director Damir Bašic Writer Zoran Catic Producer Damir Bašic Producer Nenad Velickovic Key Cast Film Type: Feature, Short Runtime: 8 minutes 13 seconds Completion Date: April 15, 2016 Country of Filming: Bosnia and Herzegovina

SYNOPSIS

Aid BešicDirector Aid BešicWriter Aid BešicProducer Omer BešicKey Cast

Inverzum

Inverzum is life seen in backwards.

Night (Noc) Pilar Palomero Director Pilar Palomero Writer Film FactoryProducer Sabina SabicKey Cast Film Type: Experimental, Short, Student Runtime: 8 minutes 13 seconds Completion Date: August 2, 2015 Country of Filming: Bosnia and Herzegovina

SYNOPSIS

Coffee

A mother and a daughter wait for someone who will never come back. The night arrives.


51

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Bosnia

Ademir Gogic Director Ademir Gogic Writer Ademir Gogic Producer Faruk Gojacic Key Cast Erna Ahmetspahic Key Cast

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 13 minutes 27 seconds Completion Date: April 2, 2016 Country of Filming: Bosnia and Herzegovina Faruk is a man who is grieving the loss of his girlfriend Erna. His present would be much easier if he did not have the huge burden of sorrow from the past, a burden that is not allowing him to step into a happier future

Whatever will be will be

B3F POGRADEC 2011

Esma Saric Director Esma Saric Writer Sarajevo Film Academy Producer Film Type: Short, Student Runtime: 10 minutes 1 second Completion Date: August 4, 2015 Country of Filming: Bosnia and Herzegovina

A simple robbery of an old man turns into an adventure where the robber learns a powerful lesson.

Captain of Sarajevo Veronica Wijaya Director Veronica Wijaya Writer Boris Mrkela Writer Veronica Wijaya Producer Boris Mrkela Producer Sead Deljkic Key Cast Film Type: Short Runtime: 15 minutes 4 seconds Completion Date: November 1, 2015

SYNOPSIS

(Lat. wounded, in pain.)

tiv al

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

SAUCIUS

Fe s

A man who restored a classic car sells it to a scrap yard and gets just enough money to buy a blueprint for a wooden sailing boat. Over the next six years he builds the boat from scratch in his family garden nestled in downtown Sarajevo.


Elton Veliu

Ermelinda Lupi

Besmir Cani

Anisa Paturi

Studentët e Anduena Aliko

Edison Çeraj

Enxhi Bakiu

Megian Gjeta

Arteve të kuruar nga Edison Çeraj dhe Florian Haxhihyseni

Florian Haxhihyseni

Jonida Balliu


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

54

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Kosovo Cheating for papers

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 20 minutes Completion Date: September 8, 2013 Country of Filming: Kosovo Jeton, a 10-year-old boy is sitting on the edge of a balcony on the 4th floor. Neighbours and passers-by, terrified by this situation, call the police and firefighters for help. But the situation quickly becomes unmanageable.

Valmir Tertini Director Valmir Tertini Writer Fitim Krasniqi Producer Albulena Kryeziu, Fisnik Zeqiri, Alexandra Waluk, Granit Shala, MolikĂŤ Maxhuni, Nexhip Nexhipi Key Cast Film Type: Short, Student Runtime: 18 minutes 59 seconds Completion Date: May 7, 2016 Country of Filming: Germany, Kosovo

SYNOPSIS

Lendita Zeqiraj Director Lendita Zeqiraj Writer Bujar Kabashi Producer Arben Bajraktaraj Key Cast Sevdai Radogoshi Key Cast Osman Ahmeti Key Cast

Merita has accepted that her husband Azem to marry a German woman only for papers. Azem and Merita have a daughter together. After fours years,Anna,Azemi’s German wife insists to come to Kosovo to see where her husband used to live.

MONA Lorena Sopi Director Lorena Sopi Writer Lorena Sopi Producer Teuta Krasniqi, Uran Duli, Besnik Hasolli, Nexhmi Mehmeti, Rodrigo Leao, Latif Hasolli Key Cast Film Type: Student Runtime: 5 minutes 30 seconds Completion Date: January 13, 2016 Country of Filming: Kosovo

SYNOPSIS

BALCONY

Ballerina named Mona during her rehearsals on stage sees a girl who looks similar to her. Mona runs to meet her. The girl leaves. Following her on the city streets, she sees her crossing the road throughout the cars. Running after her, Mona gets hit by a car.


55

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Retirement day

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 14 minutes 7 seconds Completion Date: January 1, 2015 Country of Filming: Kosovo

Agim Kryeziu, a 65 yearold, physics professor in gymnasium high school, is in his last day of teaching. His students and the school staff is preparing a farewell party for him.

Gjon MarkuDirector Gjon MarkuWriter Luan KantarxhiuProducer Luan JahaKey Cast Film Type: Animation Completion Date: April 25, 2014 Country of Filming: Canada, Kosovo

SYNOPSIS

Fisnik Muji Director Dituri Neziraj Writer Fisnik Muji Producer

The Hat

Somewhere in New York City lives an old Albanian man who never takes off his white traditional Albanian hat. After having a nightmare that he turned in to a naked bizarre creature because the wind blew his hat off, he decides to tell his grandchildren why that hat means so much to him.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

56

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Kosovo

Arian Dalladaku Director Arian Dalladaku Writer Irdit Kaso Writer Eol Çashku Producer Laert Vasili, Najada Elmazi, Ernis Çili Key Cast Film Type: Short, Student Genres: Drama Runtime: 14 minutes 26 seconds Completion Date: July 1, 2015 Country of Filming: Albania

Alban Zogjani Director Alban Zogjani Writer Shpend Zogjani Producer Arber Zogjani Producer Xhejlane Terbunj, Andi Bajgora, Bislim Muqaj, Maki Miftari, Besart Sllamniku, Rifat Smani, Blin Berisha Key Cast Film Type / Genres: Short, Drama Runtime: 11 minutes 15 seconds Completion Date: June 4, 2015

A depute is going to his electoral meeting. While having troubles practicing the speech down the road in his car, he sees something strange that changes his way. The film brings about the lack of communication between people.

SYNOPSIS

The Last Battle

SYNOPSIS

Three

Linda, a thirty-year old widow takes care of her son who is passionate about the football team Real Madrid especially about Ronaldo. Ylli is sick. Real Madrid comes to play in Kosovo for its first time, of course Linda and Yll have bought the tickets but one day before the match something happens.


Receta klasike e CornDog! Corndog është një salçice (hotdog) i mbështjellë me një brumë të përgatitur me miell misri. Corndog-u është një recetë tipike amerikane që daton që nga fillimi i viteve 1900 dhe është një ushqim i shpejtë dhe i shijshëm. Gjithashtu është një snack që hahet midis vakteve ose në rastet e një banketi. Corndog shkojnë më së miri me mustardë dhe ketchup, ose çdo lloj salce tjetër e ëmbel që kombinohet me këtë lloj ushqimi të shpejtë. Edhe pse është një ushqim i skuqur mendoj që njëherë në disa kohë ia vlen të shijosh këtë snack që i përgatitur në shtëpi dhe me një atmosferë të mirë bëhet akoma më i shijshëm. Përbërësit e nevojitur për këtë recetë : 6-9 Hot Dog HAKO/ 128 gram miell/ 1 luge caji fryres ëmbëlsirash/ 150 gram miell misri/ 240 ml qumësht/ 1 vezë mesatare/ Kripë/ Piper/ Vaj për skuqje/ Shkopa shishqebapi/ Miell ekstra Hapat: Merrni një tenxhere të thellë dhe mbusheni ¾ me vaj për skuqje. Vëreni në zjarr mesatar dhe lëreni që vaji të nxehet. Përgatisni brumin duke përzier fillimisht vezën me qumështin e më pas shtoni gjithë përbërësit e thatë. Me një pecetë hiqni lagështirën që mund të kenë hotdog. Këtë të fundit mund ta lini po aq të gjatë sa vetë ai është, ose mund ta prini në dysh, tresh etj sipas dëshirës. Në një enë shtoni pak miell dhe lyeni secilin hotdog duke e shkundur në fund për të hequr miellin e tepërt. Kjo shtresë do të bëjë që brumi të qëndrojë tek salçiçja dhe të mos lëshohet gjatë skuqjes. Ngulni shkopat e shishqebapit deri në ¾ e gjatesisë së tyre. Brumin transferojeni në një gotë të gjatë uji (një gote e cila është më e gjatë se vetë gjatësia e salçiçes. Kjo do të mundësojë mbulimin e gjithë salçiçes me brum) dhe zhytni çdo salçiçe duke e lyer të gjithën me brum. Kullojeni për pak sekonda që të bjerë masa e tepër dhe siç e keni vertikalisht skuqeni për rreth 7-8 minuta ose deri sa të ketë marrë ngjyrë kafe të artë.  

Tarta të kripura me Salcë Kërpudhash dhe Proshutë Pule HAKO

Kur befas në shtëpi ju vijnë miq dhe ju doni të realizoni diçka të veçante për ta; nxirrni petën sfoljatë nga ngrirja që të shkrijë, merrni kërpudhat dhe proshutën e pulës HAKO që nuk ka shumë kalori dhe realizoni këto tarta të kripura që piqen për rreth 15 minuta dhe ju japin kohë të përgatisni një pjatë të dytë. Përdorimi i proshutës së pulës kërkon një salcë të shijshme e cila nxjerr në pah aromat në çdo kafshatë të konsumuar. Këto tarta kombinohen me sallatëra të ndryshme jeshile dhe shpejtësia e përgatitjes së tyre nuk ua lë tavolinën bosh dhe gjithashtu ju jep kohë të realizoni gatime të tjera. Përbërësit e nevojitur për këtë recetë: 250 gram kërpudha të freskëta/ 1 lugjë gjelle vaj ulliri/ 1 lugë gjelle gjalp/ trumëz – një spërkatje (pra sa ju kapin gishtat)/ 2 thelbinj hudhër/ 1 lugë kafeje kripë/ Piper për shije (sipas dëshirës)/ proshutë pule HAKO/ petë sfoljatë Hapat: Ndizni furrën në temperaturën 200 gradë celcius. Shkrini petën sfoljatë, hapeni dhe prijeni në forma rrethore, madhësia e tyre sipas dëshirës. Kombinoji këto rrathë dyshe-dyshe. Në njërin nga rrathët (e dyshes) prinipo një formë rrethore, por me masë më të vogël. Këtë mund ta bëni me format prerëse të guzhinës, ose në rast se ato nuk ju gjenden për momentin jini kreativ dhe vini në dispozicion gotat që keni, mjafton të kenë madhësi të ndryshme. Pjesën e jashtme të rrethit të dytë të prerë vendoseni sipër rrethit të plotë të brumit

dhe me pëllëmbë por në mënyrë delikate ngjeshini pak format së bashku. Pasi të keni përfunduar me të gjithë rrathët vendosinitë piqen në furrën e nxehtë 200 gradë për rreth 10-15 minuta (ose deri sa të kenë marrë një ngjyrë kafe të artë. Peta sfoljatë në vetvete kërkon 15 minuta pjekje, ashtu siç cilësohet dhe në ambalazh. Por këto tarta nuk kërkojnë më shumë se 12 minuta pjekje kështu që vendosni një zile 10 minuta për t’ju kujtuar dhe më pas qëndrojini në kokë në mënyrë që të mos piqen më shumë se ç’duhet) Teksa tartat piqen përgatisni salcën e kërpudhave. Pastroni kërpudhat duke ia qëruar lëkurën. Larja e kërpudhave nuk rekomandohet, por nëse nuk janë të pastra mund tilani, por sigurohuni që ti thani shumë mirë para gatimit. Ky është një hap i domosdoshëm (tharja e tyre). Prijani bishtatduke i lënë shumë pak. Më pas kërpudhat prijini feta feta. Në një tenxhere ose tigan shtoni gjalpin dhe vajin e ullirit bashkëme hudhrat të cilat mund ti prini imët ose ti grini; kërpudhat e prera, kripën, piperin dhe trumzën dhe kaurdisini deri sa volumi i kërpudhave të ketë rënë dhe të kenë marrë një ngjyrë kafe të gatuar. Gjithë kjo përzierje direkt nga tenxherja/tigani kalohet nëblender për t’u bërë pure Ndërkohë që tartat janë pjekur dhe janë nxjerrë nga furra priri me të njëjtën formë që pretë rrathët e mëdhenj proshutën e pulës HAKO. Në një tartë vendosni 2-3 feta proshutë. Mbushni gropën e tartës me proshutën dhe salcën e sapo përgatitur.

Brusketa me Sallam Popullor HAKO dhe Salcë Birre Në rast se ju duhet një recetë e shpejtë dhe shumë e shijshme për netët e këndshme me miqtë para një ndeshjeje futbolli; atëherë kjo është ajo që ju duhet. Kjo recetë nuk kërkon më shumë se 20 deri në 30 minuta dhe ka përbërës shumë bazik. Do t’ju këshilloja të përdornit qepën e kuqe pasi i jep salcës ëmbëlsi kur karamelizohet me sheqerin kaf. Këto janë teknika që do t’ju bëjnë të dukeni një shef i vërtetë në guzhinë vetëm në pak minuta. Përdorimi i sallamit popullor kombinuar me salcën e ëmbël të birrës nxjerr në pah erëzat dhe bën një vakt shumë të këndshëm i cili konsumohet më së miri me vetë birrën. Përbërësit e nevojitur për këtë recetë: Një shishe birrë 500 ml sipas preferencës/ 1 kokërr mesatare qepë/ 2 lugë gjelle gjalp/ 1-2 thelbinj hudhër/ 1 lugë gjelle sheqer kaf/ 1 lugë çaji piper i bluar/ 3 sallam popullor HAKO/ bagetë Hapat: Merrni 3 sallam popullor HAKO dhe prijini copa-copa; fillimisht duke e ndarë vertikalisht në gjysmë dhe pastaj duke e prerë horizontalisht në madhësinë e dëshiruar. Vendosini copat e prera të sallamit në një enë dhe lëreni mënjanë. Prini qepët shumë imët në kubikë të vegjël dhe hudhrën rrota-rrota. Skuqini këto të fundit së bashku me gjalpin deri sa të marrin një ngjyrë si të tejdukshme. Shtoni sheqerin dhe lëreni në zjarr të ulët që të bëhetkaramelizimi i qepës. Në momentin që qepa është skuqur duke e ndryshuar ngjyrën e saj dhe sheqeri është tretur shtoni birrën dhe lëreni të gatuhet duke e përzier hera-herës. Në momentin që treçereku i birrës është reduktuar nga avullimi i alkolit shtoni sallamin dhe gatuajeni për disa minuta deri sa alkoli të ketë avulluar plotësisht. Së fundmi mbushini bagetat me salcën e sapo përgatitur bashkë me sallamin popullor HAKO. *Në momentin që salca bashkë me sallamin është gatuar, mund ti lini mënjanë copat e sallamit dhe ta bluani salcën në proçesor ushqimi ose në blender. Kjo është një mënyrë tjeter dhe zgjedhje opsionale për krijimin e një salce më homogjene dhe kremoze.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

58

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Turkey

SYNOPSIS

Film Type: Documentary, Short Runtime: 29 minutes 54 seconds Completion Date: February 18, 2016 Country of Filming: Turkey Turgut Tekdemir is a music teacher in a religious vocational school in North of Turkey. Mr. Turgut have a project called ‘Bir Ses Bir Nefes (One Sound One Breath)’. Within this project Mr. Turgut choosing talented student and some song from different cultures in Turkey and practice with student for months.

Oguzhan Kaya Director Oguzhan Kaya Writer Ozden Devrim Bayram Producer Oguzhan Kaya Key Cast Film Type: Short Genres: Experimental Runtime: 4 minutes 40 seconds Completion Date: January 20, 2014 Country of Filming: Turkey In a city far away from the nature, a man wakes up, has his breakfast and starts a perfect day.

Delusion Atakan Ugur Karagöz Director Atakan Ugur Karagöz Writer Atakan Ugur Karagöz Producer Merve Yanik Key Cast Gökhan Gürpinar Key Cast Film Type: Experimental, Short Runtime: 5 minutes 36 seconds Completion Date: August 3, 2015 Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

Murat Haksever Director Murat Haksever Writer Abidin Haksever Producer Haci Elmas Editing Haci Elmas Cinematography

A Perfect Day

SYNOPSIS

One Sound One Breath

The woman who guesses has real love, could not find any reason to breake up in the middle of their relationship. The woman who is succeed to bound to him altough has not given any word by him, now she has to bear the consequences of this delusion.


Qellimi i Shoqates “RESTORANTET TURISTIKE SHQIPETARE” do te jete mbrojtja e interesave te restoranteve, pikave turistike dhe personelin e profesionist, i trajtuar brenda normave dhe ligjeve te formimit profesional dhe sherbimit te kulturuar, ne perputhje me legjislacionin ne fuqi, Kodin e Punes dhe politikat e njohura. 2. Shoqata do te punoje per nje zhvillim te shpejte, te pandalshem drejt vendeve te zhvilluara, duke ofruar sherbime bashkohore. 3. shoqata do te punoje per te mbajtur te ngritur deshiren dhe pasionin per gatim dhe nje sherbim professional dhe te kulturuar, si dhe te hulumtoje per historine e gatimit. 4. Te ndikoje dhe punoje ne sensibilizimin e institucioneve e organizmave shteterore, privat, per kujdesin, mbeshtetjen dhe inkurajimin qe duhet t’u jape te gjitha restoranteve dhe stafit profesionist. 5. Te ndikoje dhe punoje ne sensibilizimin e institucioneve e organizmave shteterore, privat, ne perputhje me ligjet ne fuqi, per zhvillimin me ritme te shpejta te ekonomise se tregut, sipas strategjise se Shtetit. 6. Aktivitete promovuese, kulturore dhe sensibilizuese mbi tematika qe lidhen me sektorin e turizmit, te shebimit cilesor ne restorante nepermjet seminareve, konkurseve, prezantimeve te ndryshme. 7. Informin, aktivitete, konsulence, bashkepunim

me shtepi botuese, qendra dokumentimi, radiotelevizione mbi tematikat e sherbimeve ne restorante dhe ne pika te ndryshme turistike. 8. Organizimi dhe administrimi i aktiviteteve te ndryshme ne restorante dhe pika te ndryshme turistike. 9. Zhvillimi i strategjise, teknikes dhe teknoligjise

se gatimit, duke synuar krijimin e modeleve operative te konkurseve te zhvillimit te mesimdhenies sipas standarteve nderkombetare, me pjesmarrjen e guzhiniereve me te specializuar vendas dhe te huaj. 10. Komunikimi ne fushen e marketingut territorial, me nje program informacioni specific per karaktere profesionale te ndryshme. 11. Realizimi i nje portali per njohjen, shperndarje dhe shitjen e prodhimeve dhe sherbimeve ne lidhje me burimet e zones se mesdheut, turistike, kulturore, artizanale, si publike dhe private. 12. Aktivitete e panaire, synohet krijimi i modeleve operative me persona te ndryshem, privat, persona juridik, fizik. 13. Realizimin e projekteve pilot, etj. 14. Promovimin e Shqiperise, njohja dhe prezantimi i gastronomies shqipetare, sociale, kulturore, turistike, Brenda vendit dhe jashte saj. 15. Do punoje per zhvillimin e strategjise, teknikes e teknologjise se gatimit, per traditen shqipetare, te Ballkanit dhe ne mbare boten. 16. Te hartoje projekte per marketing territorial per zonat e mesdheut. 17. Shoqata respekton te gjitha te drejtat dhe lirite e personave te asistuar prej saj, konform ligjeve shqipetare ne fuqi, “Konventes”, “Per te drejtat e njeriut”. Gjithashtu aktivitetet kryesore jane ne website: http: //albanianrestaurants.al/all-events/


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

60

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Turkey

In 1980, the Armed Forces had staged a coup d’état in Turkey. In those tough times filled with dark memories when 230,000 people were tried in courts and hundreds of people lost their lives, the society was divided into two, the left and the right…

Efe Can Yildiz Director Efe Can Yildiz Writer Fatih Inan Producer Orçun Ertaman Key Cast Ömer Bayram Key Cast Film Type: Short, Student Runtime: 9 minutes 38 seconds Completion Date: June 30, 2015 Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Hasan Gunduz Director Asli Aksu Writer Hasan Gunduz Writer Selim Yildirim Producer Suzan Güverte Producer Bartu Demirhan Yayla, Alperen Adiman, Cenk Hakan Köksal, Sirincan Çakiroglu Key Cast Film Type: Short, Drama, Child, History Runtime: 6 minutes 2 seconds Completion Date: May 25, 2015

ESREF

Esref is a 25 year-old delivery man. Having lost his parents in the early stages of his life, Esref immigrates from the countryside to Central Anatolia and tries to earn his living on his own. By getting into huge debts to make his dreams come true, Esref will face the harsh truths on his attempts to pay his loan by giving up on his dreams.

LÂL Salih Toprak Director Film Type: Short, Student Runtime: 9 minutes 14 seconds Completion Date: May 2, 2016 Country of Origin: Turkey Country of Filming: Turkey Film Language: Turkish

SYNOPSIS

DOGWOOD

Economical dependency of a woman... The quiet struggle of her pride among compulsions.


61

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Short Genres: Drama Runtime: 7 minutes 15 seconds Completion Date: February 1, 2015 Sometimes a smile can have dramatic consequences... The ECG machine beeps in an oppressive monotone while a young woman is undergoing an examination at a clinic to investigate a physical problem.

Tayfun Belet Director Tabu Film Production Producer Film Type: Documentary Runtime: 21 minutes 54 seconds Completion Date: March 21, 2016 Country of Filming: Turkey

The lives of women who marry into the boat life will not be easy. Some haven’t even seen the sea before but they calmly and silently accept their fate.

Pinhole Oguz Anbarli Director Oguz Anbarli Writer Izzet Göçmenoglu Producer Orhan Yasar Terlemez Key Cast Ibrahim Kepir Key Cast Ehsan Afrasiabi Key Cast Film Type: Short Runtime: 15 minutes 40 seconds Completion Date: May 10, 2015 Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

Derya Durmaz Director Derya Durmaz Writer Emine Yildirim Producer Derya Durmaz Producer Nazan Kesal Key Cast Nazli Bulum Key Cast

Peace and Quiet in the Aquarium

SYNOPSIS

Mother Virgin No More

Nazli is living in a small town of Anatolia with her two uncles. Meanwhile she works as a projectionist and in charge of almost every other thing in a movie theater


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

62

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Turkey

SYNOPSIS

Film Type: Short Runtime: 16 hours 27 minutes Completion Date: May 31, 2016 Country of Filming: Turkey

Man, middle-aged, IS married and has a child. He works as a foreMan in a factory. He has a friend and his nickname is “bearded”. Man and Bearded is engaged in smuggling refugees.

Tunahan Kurt Director Tunahankurt Writer Nuri Cihan Özdogan Writer Tunahan Kurt Producer Silince Key Cast Film Type: Short, Student Runtime: 9 minutes 21 seconds Completion Date: January 2, 2016 Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

Osman Yazici Director Kayra Babalik Writer Osman Yazici Producer

SILENCE

My biggest dream is to be the author Ahmet takes inspiration from his hometown soil. Puppy Love now has a completely different life expectancy of the monthly. Ahmed has not said no to the people he loved the audience to make their own lives. Ahmet, living the life wished that, in order to break down the wall at the crossroads of life.

Stretch Cagil Harmandar Director Cagil Harmandar Writer Cagil Harmandar Producer Film Type: Animation Genres: Experimental Runtime: 2 minutes 16 seconds Completion Date: May 16, 2016 Country of Filming: United States

SYNOPSIS

POOCH

Strange morning rituals


63

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

It’s an ordinary day in Turkey... The media outlets, which have direct impact on the society, do many discourses about men and women equality as always; but there are many facts, which were denied by them.

Ufuk Çavus Director Ufuk Çavus Writer Hamit Özonur Producer Hakan Karsak, Nilay Erdönmez, Gökhan Onus, Sedat Kalkavan, Aysan Sümercan, Serdar Bordanaci Key Cast Film Type: Short Runtime: 12 minutes 22 seconds Completion Date: January 6, 2016

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Volkan Güney Eker Director Volkan Güney Eker Writer Orcun Gocgun Producer Naci Bagci, Pinar Yesilada, Bilge Bilge, Evren Karakaslioglu Key Cast Film Type: Documentary, Experimental, Short, Student Genres: Political, human rights, Black humor Runtime: 5 minutes Completion Date: January 31, 2016

To The Sea

Adem is a fisherman who is living in an old coastal village house with his sick brother Yunus and Yunus’s wife Emine. Adem and Emine taking care of Yunus who writhing in the grip of a deadly disease.

Toprak Anil Guldogan Writer Anil Guldogan Director Anil Guldogan Producer Film Type: Short Runtime: 13 minutes Completion Date: January 1, 2016 Country of Filming: Turkey

SYNOPSIS

The Bone

Orhan who lives his last days in a poor and alone condition wants to purchase a grave place which has a sea scene before he dies. But, the fee of this place is much higher than money which is saved for his shroud. His biggest aim is to save this money in his last days which are between live and death.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

64

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Romania

SYNOPSIS

Film Type: Short, Student Runtime: 24 minutes 57 seconds Completion Date: November 20, 2015 Country of Filming: Romania Deal – The act of accepting the way things are. An ex escort returns to her small hometown after many years for taking her child back from her first pimp.

Vlad Buzaianu Director Vlad Buzaianu Writer Cristian Petrescu Writer Ciprian Tanasa Producer Cristian Petrescu Key Cast Alexandru Pavel Photography Film Type: Short Genres: Fantasy, sci-fi Runtime: 9 minutes 23 seconds Completion Date: May 31, 2016 Country of Filming: Romania In a world where people are able to record, buy and sale dreams, many are starting to lose the ability of dreaming. Dreams have become a new form of art and a selling product for the rich class.

Excursion Adrian Sitaru Director Adrian Titieni Writer Adrian Titieni Producer Adrian Titieni Key Cast Eric Aradits Key Cast Maria Radu Key Cast Dan Chisu Key Cast Film Type: Short Runtime: 19 minutes 28 seconds Completion Date: June 1, 2014 Country of Filming: Romania

SYNOPSIS

Alexandra Suta Director Alexandra Suta Writer Razvan Dinca Writer Natalia Gurau Producer Antonia ionescu Key Cast Cristi Iacob Key Cast

Dreams On Sale

SYNOPSIS

DEAL

Following a TV News which announces the landing of aliens in Romania, Eugen (9) steals a camera from the shop where his father works, starts filming his everyday life and then suddenly disappears.


65

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Lonely Kangaroo

A middle aged man and a younger woman meet regularly to sleep together in the same bed and use each other for touch therapy. When the girl wants more out of the relationship, the man is forced to make a decision.

Simona Sava Director Simona Sava Writer Simona Sava Producer Sofia Nicolaescu Key Cast Maria Popistasu Key Cast Jean-Lorin Sterian Key Cast Film Type: Short, Student Genres: Comedy Runtime: 9 minutes 35 seconds Completion Date: October 25, 2015 Country of Filming: Romania

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Camelia Popa Director Razvan-Mihai Badea Writer Ioan Meltzer Producer Alin Panc Key Cast Aylin Cadar Key Cast Marilena Chelaru Key Cast Film Type: Short Genres: Drama Runtime: 21 minutes 53 seconds Completion Date: April 15, 2015 Country of Filming: Romania

Plan B

A married couple and their 7 years old girl return from a ski trip. The parents are quite tense and it’s not the first time when Miruna hears them fighting. In her sweet innocence, she tries to fix things up but the rules of her game don’t work in real life.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

66

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Romania What Do I Want

SYNOPSIS

Film Type: Feature, Short Runtime: 11 minutes Completion Date: January 13, 2016 Country of Filming: Romania

In a small village in North of Transilvania, where everyone is expected to have the same life as others, a young girl dares to feel different. Something deep down herself,will make her choose another path.

Enxhi Rista Director Bogdan Movileanu Writer U.N.A.T.C Producer Film Type: Short, Student Runtime: 4 minutes 8 seconds Completion Date: June 16, 2015 Country of Filming: Romania

SYNOPSIS

Bogdan Fanariu Director Lavinia Pop Coman Writer Bogdan Fanariu Producer Lavinia Pop Coman Key Cast

Realscope

A reality seen through “magic lens”. A man finds a “REALSCOPE” and discovers the reality around him. This object takes the masks off the people faces and shows their inner selves.


67

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Slovenia

While trying to escape the labyrinth of the circus tent, our protagonist runs into a bunch of scary performers: sword swallower, juggler, magician, acrobat, clown ... Will he make it to the exit?

CREME CARAMEL

B3F POGRADEC 2011

Lana Bregar Director Lana Bregar Writer Žana Mencej Writer Nejc Virant Writer Eva Križaj Writer Eva Križaj Producer Film Type: Experimental, Short, Student Runtime: 50 seconds Completion Date: May 29, 2016 A Fisherman falls in love with a mermaid and would do everything possible to join her under the water. He eliminates the Soul from his body and is happy with his love.

Dora Rok Sanda Director Rok Sanda Writer David Radej Producer Nika Devetak Key Cast Peter Kržicnik Key Cast Sara Horžen Key Cast Franci Drenovec Key Cast Film Type: Short Runtime: 14 minutes 52 seconds Completion Date: May 17, 2016 Country of Filming: Slovenia

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Klara Kracina, Nina Perc, Anže Mrak, Jara Decar, Nana Barboric Vesel, Ana Janež, Nina Bišcak, Veronika Urbanc, Hana Pušlar, Anja Resman Directors In cooperation with High School for Design and Photography, Ljubljana Film Type: Animation Genres: Horror Runtime: 1 minute 36 seconds Completion Date: February 1, 2016

tiv al

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Circus

Fe s

Katja is a young student spending her days between her studies in Ljubljana and rural life on the farm. Her father is a traditional man and her mother is long gone, but her dog Dora had been keeping her company since childhood. Katja lives two different lives. In Ljubljana, she lives a life for herself, but during the weekends, she lives a different life, just as her dad believes she must...


B a l k a Fi l m & n

68

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Slovenia

SYNOPSIS

Film Type: Animation Genres: Comedy Runtime: 4 minutes 16 seconds Completion Date: July 1, 2015 Country of Filming: Slovenia 4 chickens living on a farm with a lazy roster and a grumpy old dog. The chickens become sad because they don’t lay enough eggs which disappoints their owner. But they soon find the solution in music and exercise.

Matarranz Eva Director Guenaut Florence Director Gomizelj Tom Producer Film Type: Documentary Runtime: 8 minutes 35 seconds Country of Origin: Slovenia Country of Filming: Slovenia

SYNOPSIS

Žiga Stupica Director Žiga Stupica Animation Žiga Stupica Post production Sharma Yervelton Music

Half half

One working day. Macedonian, Bosnian and Albanian workers build the new slovenian railway.A mechanical working process in a greyish landscape, where orange safety suits distinguish their human figures. Serial of silent portrait,carried by the voices of those immigrant workers, absent of their lives.

We Have All Been Here Since Forever Peter Cerovšek, Neža Grum, Matevž Jerman Director Peter Cerovšek, Neža Grum, Matevž Jerman Writer Tom Gomizelj Producer Peter Cerovšek, Neža Grum, Juca Bonaca, Marko Manzini, Tomaž Pavkovic Key Cast Film Type: Documentary, Experimental Runtime: 12 minutes 29 seconds Completion Date: October 30, 2015

SYNOPSIS

Eggsercize

Film shares stories about experiences of coming into contact with inexplicable phenomena, with inserts of radio reports about refugees on EU borders.


69

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Experimental, Short Genres: Drama, Romance Completion Date: July 10, 2015 Country of Filming: Italy, Slovenia Story of a couple, united only by the seaside and the room they live in

Maja Križnik Director Maja Križnik Writer Kaja Balog Writer Nina Robnik Producer Lana Brina Korbar Key Cast Janez Francelj Key Cast Silva Cušin Key Cast Janez Škof Key Cast Film Type: Short, Student, Drama, Comedy Runtime: 22 minutes 12 seconds Completion Date: September 20, 2015 BRINA: Hey, Bor. Grandpa told me there are fish in this lake that could bite off half your leg. BOR: Oh. I only see little fish. BRINA: Yes, but the little fish look after the big fish. They’re the ones who bite off your leg.

Remembering the Others Ana Cigon Director Ana Cigon Writer Ana CigonP Producer Qëndresë Deda, Dardan Zhegrova, Linda Gusia, Majlinda Hoxha, Erëmirë Krasniqi, Vjollca Krasniqi, Lura Limani, Nita Luci, Hana Qena and Vesa Qena. Key Cast Film Type: Documentary Runtime: 45 minutes Completion Date: September 1, 2015

SYNOPSIS

Fabris Šulin Director Fabris Šulin Writer Lara Vouk Writer Voranc Boh Writer Lara Vouk Key Cast Voranc Boh Key Cast

Little Fish

SYNOPSIS

Indigo

Remembering the Others (2015) is a mid-length documentary about the meaning and power of public monuments. In the film students, artists, theoreticians and activists from Prishtina, Kosovo talk about the meaning of monuments.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Slovenia

Pierre Martin Camille Tang Quynh Kris Van Den Bulck Jasna Merklin Tom Gomizelj

Writer Writer Writer Writer Producer

Film Type: Documentary, Short Runtime: 6 minutes 53 seconds Completion Date: August 5, 2015 Country of Origin: Slovenia Country of Filming: Slovenia The daily life of an emigrant worker.

State of Liberty Vanja Mervic Director Film Type: Short Runtime: 1 minute Completion Date: March 11, 2014 Country of Origin: Slovenia

SYNOPSIS

Number 3

SYNOPSIS

70

Today we live in the world where liberty is being taken away from us on every step of the way. Project Liberty is questioning the mythization of liberty and the value it carries.


ekspozitĂŤ pikture

friends forever taso & theodhosi


B a l k a Fi l m & n

72

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Balkan Herritage

SYNOPSIS

Film Type: Documentary Runtime: 59 minutes Completion Date: May 1, 2015 Country of Origin: Romania Country of Filming: Romania

Without knowing each other in advance, 7 musicians from around the world spend a couple of days together, improvising and rearranging the music of Maria Tanase, a Romanian cultural icon from the 20th century. Rehearsals is an intimate portrait of the act of coming together and creating music.

Davor Boric Director Ljiljana Šišmanovic Writer Davor Boric Writer Ljiljana Šišmanovic Producer Film Type: Documentary Runtime: 28 minutes 40 seconds Completion Date: November 15, 2012 Country of Filming: Croatia

Seven top vocalists and instrumentalists have been sharing their worldview and their „philosophy of understanding tamburitza music“ for more than 20 years.

Freedom? Amadej Petan Director Eva Cvelbar Author Jaka Necemer Author Maja Levak Author Katja Skoda Author Amadej Petan Author Zana Florjanic Baronik Author Film Type: Documentary, Short, Student Runtime: 3 minutes Completion Date: October 10, 2015 Country of Filming: Slovenia

SYNOPSIS

Ana Maria Vîjdea Director Ana Maria Vîjdea Writer Mário Gajo de Carvalho Producer

SYNOPSIS

Rehearsals

Seven tamburitza players of uncle Marko

(Very) Short documentary film about different points of view on freedom, shot on the different locations on Croatia-Slovenia border where immigrants are entering the Schengen area.


73

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Exclamation point… Surface… Circle… Run… Path… Andrea. Seeker in a quest for imagination. Driven by fear. Passion to give and share. Association. Method. Inspiration. Invitation to contribute. Space. Power of the process. She is Andrea Knezovic. Sometimes… A Seeker.

Florin Andreescu Director Florin Andreescu Writer Florin Andreescu Producer Film Type: Documentary Runtime: 15 minutes Country of Origin: Romania

A family of shepherds is sorely put to the test by the death of their father. Three of the eight sons decide to carry on the family tradition. The three shepherds view life’s hardships with optimism and nothing can stand in their way when it comes to love for their animals and families.

EUROPA Sasha Stefanov Director Sasha Stefanov Editor Sasha Stefanov Camera/DOP Sasha Stefanov Sound Kejd Kuqo Composers Sasha Stefano vComposers Film Type: Short, Other Genres: Non-narrative, short Runtime: 6 minutes 6 seconds Completion Date: December 20, 2015 Country of Filming: Romania

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Toma Zidic Director Jen Hesnan Writer Toma Zidic Writer Tom Gomizelj Producer Andrea Knezovic Key Cast Luksuz ProdukcijaProduction Company Film Type: Documentary, Experimental, Short, Other Genres: Performance Art, Visual Arts, Runtime: 10 minutes 21 seconds Completion Date: January 8, 2016

A Natural Occupation

SYNOPSIS

Seeker

A non-narrative, nostalgic journey about Romania.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

74

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Balkan Herritage

SYNOPSIS

Film Type: Documentary, Short Runtime: 9 minutes 7 seconds Completion Date: January 6, 2016 Country of Origin: Slovenia Country of Filming: Greece

Short documentary about the Syrian refugees in the island of Idomeni in Greece.

Maja Boškovic, Renata Lucic Director Renata Lucic, Maja Boškovic Writer Stjepan Tafra Producer Marin Katic, Ana Ivelja, Luka Peic Key Cast Film Type: Documentary Runtime: 17 minutes 20 seconds Completion Date: March 27, 2016 Country of Filming: Croatia The Lastovo Carnival is one of the oldest carnival customs in Europe. We follow its participants and the change in the atmosphere of this sleepy island, which is the furthest inhabited island in Croatia.

Nazdar! Ema Muc Director Ema Muc Writer Jožica Blatnik Producer Film Type: Documentary, Short, Student Runtime: 15 minutes 25 seconds Completion Date: June 16, 2014 Country of Origin: Slovenia Country of Filming: Slovenia

SYNOPSIS

Julia Minet Director Tom Gomizelj Producer

It went well

SYNOPSIS

Idomeni ghetto

The Sokols of Metlika are a gymnastic society. In addition to sport and hanging around they also like baked pork meat and spritzer. They keep the Sokol tradition and do gymnastic exercises (as much as they are able to.


75

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

SYNOPSIS

Film Type: Documentary Genres: Music, Urban Runtime: 1 hour 9 minutes 45 seconds Completion Date: December 20, 2015 Country of Filming: Turkey “You either lack something or have too much of it so to leave where you live..” Leaving home and making music around the world.. From Montreal, Sofia, New York, Salives and Palermo, five stories hit the road, travel the world and meet in Istanbul, by Istanbul Notes.

Urban Bradeško Director Jure Bradeško Director Jure Bradeško Writer Igor Rancigaj Producer Maruša Hrovat, Marko Vovk, Tomaž Primon, Miha Janež, Alen Udovc, Maksimiljan Vovk, Nastja Gorjup Key Cast Film Type: Documentary, Nature, People, Runtime: 35 minutes 50 seconds Completion Date: December 17, 2015 Border river Kolpa separates two republics. Slovenia and Croatia. At least that is what we used to be taught at geography classes. But when you come closer and you get to know this beautiful place you can see that people don’t admit borders. Even if governments are trying to impose them with barrieres.

The Genizah Of Our Dreams LYDIA HRGIC Director LYDIA HRGIC Writer GORDANA GIRT Key Cast Dr Eli Tauber Key Cast Moris Albahari Key Cast Danilo Nikolic Key Cast Dina Musanovic Key Cast Film Type: Documentary, Feature, Short Runtime: 14 minutes 30 seconds Completion Date: June 1, 2015 Country of Origin: United States

SYNOPSIS

Özlem Sariyildiz Director Yunus Emre Aydin Director Bora Yediel Producer Bora Yediel Key Cast

Kolpa Kupa Koupa

SYNOPSIS

istanbul notes

People are like the books and the books are like the people,they are indestructible “Young girl (Dina Musanovic) got back to Sarajevo where she was born to fulfill grandmother’s last wish to properly buried damaged Mezuzh scroll from destroyed house into the Genizah (the tombstone of books) at Sarajevo’s old Jewish cemetery. Film is devoted to celebration of 450 years surviving existance in Sarajevo.


B a l k a Fi l m & n

76

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Balkan Herritage The swallows

Film Type: Documentary, Student Runtime: 34 minutes 13 seconds Completion Date: December 10, 2014 Country of Filming: Bulgaria

Film Type: Documentary, Short Genres: Portrait Runtime: 11 minutes 58 seconds Completion Date: March 1, 2013 Country of Origin: Bulgaria Country of Filming: Greece

High on top of a peak in the Bulgarian mountains sits the most iconic building of the Communist times- a rotting and abandoned monument that resembles a spaceship. Through the eyes of a wrestling champion and a former factory worker who explore the decaying monument, we discover their memories of what was life back then‌ and now.

SYNOPSIS

Ilina Perianova Director Ilina Perianova Writer Ilina Perianova Producer Nikos Argiropoulos Key Cast

SYNOPSIS

Anton Georgiev Director Alexander Khambir Director Anna Golub Producer

Nikos is a fisherman and hunter by profession and owes a restaurant with his brother on the greek island of Thassos. Yet the biggest love in his life is rebetiko music and his biggest inspiration, his relationships with women.The film is a portrait of a romantic man, and of the culture of his family, who escaped Turkey a century ago.

Shoe Knows? Leo Vitasovic Director Nicolas Ahlin Director Juliette El Kadiri Director Eric Poupounot Director Tom Gomizelj Producer Eric Poupounot Cinematography Nicolas Ahlin Cinematography Juliette El Kadiri Cinematography Film Type: Documentary, Short, Student Runtime: 8 minutes 33 seconds Country of Filming: Slovenia

SYNOPSIS

Memories in the Dust

A story about the shoes hanging on wires in the city of Ljubljana.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

78

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Music Clips

SYNOPSIS

Film Type: Music Video, Short Runtime: 3 minutes 11 seconds Completion Date: November 7, 2014 Country of Origin: Turkey Country of Filming: Turkey Based on the true story of Okyanus Efe Özyavuz who hang herself on July 2014.

Last drop

Acim Vasic Director Acim Vasic Writer Marko Kuzmanovic Key Cast Lena Kuzmanovic Key Cast

Ana Krstic Director Ana Krstic Writer Ana Krstic Producer Maja Jakovljevic Key Cast

Film Type: Music Video Genres: comedy, music, love Runtime: 4 minutes 47 seconds Completion Date: January 1, 2016 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

Film Type: Experimental, Short Runtime: 2 minutes 23 seconds Completion Date: December 15, 2015 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

Ups and downs of a rock ‘n’ roller, from cocaine addiction to love. A satirical music video for a tune “I’ll be better” of a Serbian band Eighth Air.

SYNOPSIS

Naz Önen Director Naz Önen Writer Dogu Gündogdu Producer Irmak Akinci Key Cast Sedef Glover Key Cast

I will be better

SYNOPSIS

If

Experimental film about death, finality and the true meaning of transience. A beautiful woman is a symbol of creation but also she is a cause of sorrow.


79

B a l k a Fi l m & n

Fo

od

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

July 31 - August 5, 2016 Pogradec, Albania

Serghei Chiviriga Director Serghei Chiviriga Writer MUMUS Studio Producer Andrei Bucureci Key Cast Rodion G.A. Key Cast

SYNOPSIS

Film Type: Music Video Runtime: 3 minutes 38 seconds Completion Date: September 10, 2015 Country of Origin: Romania Country of Filming: Romania Two generations are meeting to create a new electro sound.

Soul feather project Ana Krstic Director Film Type: Music Video Runtime: 3 minutes 27 seconds Completion Date: October 19, 2015 Country of Origin: Serbia Country of Filming: Serbia

SYNOPSIS

Paradox

Music video for the first singl from the up and coming jazz/ fusion project called Soul Feather.


B a l k a Fi l m & n

od

Fo

80

Fe s

tiv al

B3F POGRADEC 2011

Music Clips The Cut

Is he seeking the truth or is it just his imagination?

Boriana Pandova Neli Mitewa Lorina Kamburova

Director Producer Key Cast

Film Type: Experimental, Other Runtime: 5 minutes 54 seconds Completion Date: January 3, 2016 Country of Origin: Bulgaria Country of Filming: Bulgaria

SYNOPSIS

SYNOPSIS

Naz Ă–nen Director Naz Ă–nen Writer New York Film Academy - Paris Producer Dimitri Besikovitch, Vanessa Hartmann Key Cast Film Type: Music Video, Short Runtime: 2 minutes 48 seconds Completion Date: August 21, 2014 Country of Origin: Turkey Country of Filming: France

XXSOFIA

Xxsofia 1 design georgi florov photo boryana pandova XXSOFIA explores the urban space of Sofia with the means of conceptual fashion in movement and sound. Could a garment project the city space to an intimate size, close to the body, which can be experienced with our senses?


ora

TARRACA

2030

On the occasion of the 80th birth anniversary of the actor

Bekim Femiu Special Education

Directed by Goran Markovic

The adventurers

Directed by Lewis Gilbert

(1 June 1936 – 15 June 2010) was a Yugoslavian theater and film actor of Albanian ethnicity

Happy Gypsies

Directed by Aleksandar Petrovic

Salon Kitty

Directed by Tinto Brass

Balck Sunday

Directed by John Frankenheimer


Festivali Ballkanik i Filmit dhe Artit Kulinar mundĂŤsohet me mbĂŤshtetjen e :


Index

Moonlight Our skin is going to gray Petar’s day

Margarita xhepa President nderi i festivalit

4

Eduard kapri Kryetari i bashkisë Pogradec

5

Together The speech of founders of b3f

6

Juria – jury

8

Balkan “mish mash” Film production workshop Mirela kumbaro Ministre e Kulturës së Republikës së Shqipërisë

10

12

Feature films in competition Albania Corrupted blood 14 Turkey Wish to wash with rain 15 Macedonia Theosis 16 Romania Billion star hotel 17 Kosovo Three windows and one hanging 18 Serbia She is alive 20 Qkk & Cineuropa workshop

21

Shorts, documentaries, animation in competition Albania My grandmother The capsule Life on a carousel 22 Limelight Mimi Once upon a time, the marubi

23

The little branch The letter

24

Albanian Film/ Comedy

25

Agjencia Kombëtare e Turizmit/ info 27 Serbia Before the trip Close to nothing Handle me well

28

Please mum, not today Treetops Fifth quarter

48

Stalemate Twosome 30

Transparency What now?

49

Bulgaria Shooting star Getting fat in a healthy way Enemies 32

Bosnia Coffee Inverzum Night (noc)

50

Annie’s birthday Foggy forest Butterflies (2)

Saucius (Lat. Wounded, in pain.) Whatever will be will be Captain of sarajevo

51

9am, tomorrow 20 Kicks A week with mr. Brown Macedonia Ckopa Round trip: mary A day to be happy

29

33

34

35

Culinary Principal characteristics of the balkan food culture 36 Ulitilary/ map of pogradec

38

Grecce Seven steps A moment without fear Behold 40 Bus 43 Carrots and cucumbers Dinner for few

41

Escape Rhizome Stegna 42 Tales of fish and lies Testudo The girl at the bus stop The river Without milk “Athens from beneath” Pogoniskos On.Off. At the edge of the cape Croatia Boo-boo boo hoo hoo Eye for an eye Hana, hana, honey

43

44

45

46

I love yu Indonesia Picnic 47

Studentët e arteve të kuruar nga edison çeraj dhe florian haxhihyseni 53 Kosovo Balcony Cheating for papers Mona 54 Retirement day The hat

55

Three The last battle

56

Recetat hako 57 Turkey One sound one breath A perfect day Delusion 58 Restorantet Turistike Shqipetare”/ info 59 Dogwood Esref Lâl 60 Mother virgin no more Peace and quiet in the aquarium Pinhole 61 Pooch Silence Stretch 62 The bone To the sea Toprak 63 Romania Deal Dreams on sale Excursion 64

Lonely kangaroo Plan b

65

What do i want Realscope 66 Slovenia Circus Creme caramel Dora 67 Eggsercize Half half We have all been here since forever 68 Indigo Little fish Remembering the others

69

Number 3 State of liberty

70

Ekspozitë pikture friends forever taso & theodhosi/ info 71 Balkan herritage Rehearsals Seven tamburitza players of uncle marko Freedom? 72 Seeker A natural occupation Europa 73 Idomeni ghetto It went well Nazdar! 74 Istanbul notes Kolpa kupa koupa The genizah of our dreams

75

Memories in the dust The swallows Shoe knows?

76

Music clips If I will be better Last drop

78

Paradox Soul feather project

79

The cut Xxsofia 80 Bekim femiu 80th birth anniversary 81


Katalogu b3f 2016  
Katalogu b3f 2016  

Balkan Film Food Festival 2016

Advertisement