Page 1

BADEN HABER

Mayıs 2017 - Sayı 65 - ücretsizdir Mai 2017 - Ausg. 65 - kostenlos

TÜRKÇE I ALMANCA AYLIK DERGI DEUTSCH | TÜRKISCHES MAGAZIN

WEBSEITE

KLEINANZEIGEN | AKTUELLES | REGIONALES SERI ILANLAR | AKTÜEL | BÖLGESEL


2

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Önsöz-Vorwort

Vorwort

Önsöz Değerli okurlarımız,

Liebe Leserinnen und Leser,

Kıl Payı - Bıçak Sırtı- Denge

Haarscharf – Gratwanderung – Gleichgewicht

Kıl Payı: Referandum sonucunun özeti. Demokrasi, halka kendini ifade etmeyi mümkün kılan, çok ince bir ayarı olan, keskin ve etkili bir ifade biçimi. %48,6 ve %51,4 arasındaki fark yaklaşık %3’lük göreceli bir fark. Kimisine göre yeterli ancak kimisine göre değil. Bu sonuca ulaşabilmek için her iki taraf da bütün imkanlarını seferber etti. Hatta bu imkanlara diğer ülkelerin bile eşine az rastlanır bir şekilde açıkça taraf olduklarına harici bir durum olarak şahit olduk.

Haarscharf: Eine Kurzfassung des Referendums. Demokratie, eine Möglichkeit den Volkswillen darzustellen, das nur schwer einstellbar ist, eine scharfe und einflussreiche Ausdrucksweise. 48,6% und 51,4%, hier sind nur knapp 3%, die zwischen Beiden den Unterschied ausmachen. Manchen genügt dies, manchen nicht. Um dieses Ergebnis zu erzielen, haben beide Seiten all‘ ihre Energie aufgebracht. Wir wurden sogar Zeugen, wie diese Energien von anderen Ländern unabhängig von ihrer parteiischen Haltung missbraucht wurden.

Bu seçim sonuçlarında okunması gereken ince mesajlar vardı. Türk halkı ve bu sonuçla vermek istediği mesaj, karar vermede güçlük çekildiğinin bir göstergesi olmaktan ziyade, ikna edilme ihtiyacı duyanların oran olarak yüksekliği, evet ve hayır diyenlerin sayısının yakınlığıyla orantılı olarak, toplumunda başkanlık sistemine muhalif kesimin ne kadar güçlü olduğunun ifadesiydi ve bu yüzden istikrar için çok ciddiye alınması gereken bir mesaj olma özelliğini taşıyor. Bıçak Sırtı: Eğer bu mesaj doğru yorumlanmazsa, ciddiye alınmazsa, işte o zaman bıçak sırtındaki bir durum söz konusu. Bir tarafımız kesilmeden, kanamadan, bu işin içinden bir cerrah inceliğiyle çıkmamız, birbirine bu kadar yakın iki dinamik gücün çarpışmasına mahal vermeden durumun üstesinden gelinmesiyle mümkün. Denge: Son olarak kıl payı diyebileceğimiz bir sonuç, bıçak sırtındaki kaygan dinamikler, sadece ve sadece dengeli bir tutumla kontrol altına alınabilir. Baden Haber Ender Erdikici

Beim Ergebnis der Wahlen gab es kleine Botschaften zwischen den Zeilen. Das türkische Volk und die Nachricht, die es mit dieser Wahl vermitteln möchte, ist nicht nur ein Beweis für die Schwierigkeiten bei der Entscheidung, nicht nur ein Zeichen für die Unstimmigkeit vieler, nicht nur ein Beweis für die Nähe zwischen „ja“ und „nein“, sondern auch ein Beweis für die Stärke der Oppositionellen des Präsidialsystems und man aus diesen Gründen dieses Ergebnis für die Stabilität im Land sehr ernst nehmen muss. Gratwanderung: Wenn diese Botschaft nicht richtig kommentiert wird, nicht ernst genommen wird, genau dann sprechen wir von einer Gratwanderung. Bevor eine Seite von uns aufhört, verblutet, ist es möglich, dass wir und aus den ganzen Problemen mit chirurgischer Feinheit und großer Stärke herausbilden, ohne dass die beiden Größen aneinanderpreschen. Gleichgewicht: Zum Schluss ist zu sagen, dass es ein haarscharfes Ergebnis und eine Gratwanderung großer Dynamiken ist. Man kann dies nur ausschließlich mit einer gleichgewichtigen Haltung kontrollieren. Baden Haber Ender Erdikici

İmtiyaz sahibi:

Euroasia Medien Freidrichring 26, 79098 Freiburg

Baden Haber Dergisinde yayınlanan haber,yazı,resim ve fotografların FSEK ve Basın Kanu’nundan kaynaklanan her türlü hakları Euroasia Medien Verlag’a aittir.Izin alınmaksızın,kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Dergide yayınlanan yazılardan doğabilecek sorumluluklar yazı sahibine aittir. Baskı hatalarından dolayı sorumluluk alınmaz. Copyright © 2011-2016 Baden-Haber. Alle Rechte vorbehalten

+49 (0) 176 320 58 717

+49 (0) 171 144 63 70

3


4

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Merkez-Centrale

DHA DIŞ HABER- Küçük Deniz Sıla Tedavi İçin Yardım Bekliyor

Die kleine Deniz Sıla benötigt für ihre Behandlung Hilfe Die in Pforzheim lebende, 14-jährige ist an Leukämie erkrankt. Die Familie von Sıla Uğurtaş ruft nun zur Hilfe für eine Knochenmarktransplantation auf. Die Mutter, die ehemalige Regionalvorsitzende des Bildungsattachés des Karlsruher Konsulats, ebenfalls bekannt für ihre Tätigkeit als Türkisch-Sprach- und Kulturleh-

Mümin KARACA - STUTTGART - DHA Almanya’nın Pforzheim kentinde yaşayan 14 yaşındaki lösemi hastası Sıla Uğurtaş’ın ailesi çocuklarının ilik nakli tedavisi için yardım çağrısında bulundu. Deniz Sıla’nın annesi Karlsruhe Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliğinde görev yapmış eski Bölge Başkanı ve Türkçe - Türk Kültürü Öğretmeni Gaye Demirtaş, “Sadece kan ve kök hücre bağışında bulunarak kim bilir kaç Deniz Sıla’nın hayallerini gerçekleştirmesine umut olabiliriz” açıklamasını yaptı. Baba İlhan Uğurtaş ise şu sözleri söyledi: Eskisi gibi kan falan vermeye de gerek yok www.dkms.de adlı resmi internet sitesinden yapacağınız müracaat sonrasında postayla evinize gelen test çubuğuyla yanak içinizden bir parça sıvıyı evinize gönderilecek olan test çubuğunu sürüp tüpe koyup geri postalayacaksınız hepsi bu kadar. Türkiye’den veya başka ülkelerden yardım ve bağışta bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ise resmi internet sitesinin sonuna kendi ülke ulusal kodlarını ekleyerek başvuruda bulunabilirler.

Halit Akçatepe Hayatını Kaybetti BH-Merkez: Yeşilçam’ın sevilen oyuncusu Halit Akçatepe 31 Mart Cuma günü hayatını kaybetti. 79 yaşında kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman oyuncu yaklaşık iki yıldır evde tedavi görüyordu. Türk halkını Hababam Sınıfı’nda Güdük Necmi, Şaban’ın asker arkadaşı Ramazan gibi efsane rolleriyle güldüren, Canım Kardeşim filminde Tarık Akan ile birlikte ağlatan ve daha nice tiyatro ve sinema rolleriyle Türk halkının sevgisini kazanan usta oyuncu, ölümüyle sevenlerini yasa boğdu.

rerin, erklärte dass nur mit Blut- und Stammzellenspende man ihnen helfen könne. Der Vater Ilhan Uğurtaş fügte hinzu: „Es ist auch nicht mehr eine derartige Blutspende wie früher. Alles kommt zu Ihnen nach Hause. Nach dem Antrag auf der Webseite www.dkms.de , bekommen Sie alles postalisch zugesandt. Nach dem Anwenden des Teststäbchens, müssen Sie diesen nur wieder zurücksenden.“ Wenn Sie sich zur Hilfe auf der offiziellen Internetseite bereiterklären sollten, müssen Sie hierbei auf die jeweilige internationale Vorwahl und Postnummer ihres Landes achtgeben.

Halit Akçatepe ist verstorben BH-Merkez: Der aus den Yeşilçam-Filmen bekannte Schauspieler Halit Akçatepe ist am Freitag, den 31. März, im Alter von 79 Jahren verstorben. Der Grund für seinen Tod war ein Herzinfarkt, er jedoch aufgrund seiner Herzprobleme seit 2 Jahren zu Hause behandelt wurde. Bekannt war er insbesondere durch seine Rolle als Güdük Necmi aus „Hababam Sınıfı”, “Ramazan” der Wehrdienstfreund von Şaban, in seiner rührenden Rolle neben Tarık Akan im Film “Canım Kardeşim” und durch noch vielen weiteren Theater- und Kinostücken. Er eroberte die Herzen der türkischen Bevölkerung, diese Fans trauern nun um seinen Tod.


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Mannheim/Pforzheim

Hakan Çalhanoğlu Dünya Evine Girdi

BH-Mannheim: Milli futbol takımımızın başarılı ismi ve Bundesliga’nın ünlü futbolcusu Hakan Çalhanoğlu, Nisan ayında yaptığı resmi nikahla evlilik hayatına adımını attı. Çocukluk aşkı Sinem Gündoğdu ile hayatını birleştiren yıldız oyuncunun Mayıs ayında büyük bir düğün organizasyonu yapacağı söyledi. Büyük ve şık bir otelde yapılacak olan düğüne, Fatih Terim ve Çalhanoğlu’nun 50’ye yakın futbolcu arkadaşı katılacak. Ayrıca Çalhanoğlu’nun doğup büyüdüğü Mannheim’da da büyük çaplı bir düğün organizasyonu yapacağını söyledi. Çalhanoğlu’nun forma giydiği Bayer Leverkusen’in resmi sosyal medya hesabından da çifti tebrik eden bir mesaj yayınlandı. Biz de Baden Haber olarak futbolcumuzu tebrik ediyor, kendisine ve eşine mutluluklar diliyoruz.

Futbolcu Eray Gür de

Hakan Çalhanoğlu ist ins Eheleben eingetreten BH-Mannheim: Unser erfolgreicher Bundesliga- und Nationalmannschaftsspieler Hakan Çalhanoğlu hat mit seiner standesamtlichen Trauung im April einen Schritt ins Eheleben getätigt. Es wurde angekündigt, dass er im Monat Mai eine große Hochzeitsfeier mit seiner Jugendliebe Sinem Gündoğdu veranstalten wird. Zu dieser großen und stilvollen Hochzeit werden in einem noblen Hotel unter anderem Fatih Terim und 50 enge Fußballfreunde erscheinen. Er hat auch gesagt, dass auch in seiner Heimatstadt Mannheim noch eine große Hochzeitsfeier organisieren werde. Auch der Club Bayer Leverkusen, bei dem er spielt, hat bereits auf seinen offiziellen Onlineseiten seine Glückwünsche deutlich gemacht. Auch wir als Baden Haber wünschen unserem Fußballer und seiner Ehefrau ganz viel Glück für die Zukunft.

Der Fußballer Eray Gür hat sich

Nikah Masasına Oturdu

ebenfalls an den Hochzeitstisch gesetzt

Metinbey KARACA-Nötingen: Bayer Leverkusen’in yıldız futbolcusu Hakan Çalhanoğlu’ndan sonra, Almanya 3. Lig takımlarından Pforzheim FC Nöttingen’de forma giyen genç futbolcu Eray Gür de, doğup büyüdüğü Rastatt’da yapılan bir nikah töreniyle Belma Gürel ile dünya evine girdi. Futbolcunun en kısa zamanda yapılacak olan düğününe Almanya’dan, Avrupa’nın birçok şehrinden ve Türkiye’den futbolcu arkadaşlarının da katılacağı öğrenildi. FC Nöttingen takımı da resmi hesabından genç çifte mutluluklar diledi.

Metinbey KARACA-Nötingen: Nach dem Leverkusener Starspieler Hakan Çalhanoğlu, ist auch der 3. Ligistspieler des Pforzheim FC Nöttingen Eray Gür in den Bund der Ehe eingetreten. In seiner Heimatstadt Rastatt fand die standesamtliche Trauung mit der jungen Dame Belma Gürel statt. Es wurde angekündigt, dass auch einige Fußballerfreunde aus ganz Deutschland, Türkei und Europa zur baldigen Hochzeit der beiden kommen werden. Der FC Nöttingen hat ebenso auf seiner offiziellen dem jungen Pärchen gratuliert

5


6

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Breisgau

Bilimin Özgürlüğü İçin BH-Freiburg: Boston ABD’nin doğu kıyılarında bulunan en önemli araştırma merkezlerinden birisi. Şubat ayının ortasında yüzlerce bilim insanı, iklim değişiklikleri konusunu büyük bir saçmalık olarak gören ve hafife alan, bilime karşı bir duruş sergileyen yeni başkan Donald Trump’ı protesto etmek için sokaklara döküldü. 22.4.2017’de yeni gösteriler yapıldı. Sadece Boston’da da değil. Dünya çapında 500’den fazla şehirde “bilim için yürüyüş” gösterileri yapıldı. Almanya’da da Berlin, Münih, Hamburg gibi şehirler de bunların arasındaydı.

Milli Takıma

”Für die Freiheit der Wissenschaft” BH-Freiburg: Boston ist einem der wichtigsten Forschungsstandorte an der amerikanischen Ostküste. Mitte Februar waren dort hunderte Forscher auf die Straße gegangen, um gegen einen Präsidenten zu demonstrieren, der den Klimawandel für einen großen Unsinn hält und auch sonst kein Freund der Wissenschaft zu sein scheint. Am 22.4.2017 fand erneute Proteste statt. Nicht nur in Boston. In mehr als 500 Städten weltweit findet der "March for Science" statt, eine Demonstration für die Wissenschaft. Auch in Deutschland fand Kundgebungen statt, in Berlin, München, Hamburg.

Ein junges Talent aus unserer

Bölgemizden Katılan Genç Yetenek

Region in der Nationalmannschaft

BH-Freiburg: Futbol serüvenine SC Freiburg altyapısında başlayan 18 yaşındaki genç futbolcu Sergio Barış Gucciardo, SC Paderborg 07 Almanya 3. Lig’de oynamaya başladı. İtalyan bir baba ve Türk bir annenin oğlu olan Sergio Barış, SC Freiburg’daki üstün başarısından dolayı 6 kez takım kadrosuna ve 4 kez de oyuna dahil edildi. Paderborn altyapısında oynadığı 12 maçta 12 gol ve 10 asist yaparak göze girmeyi başardı. Takımın 110 senelik tarihinde birinci takıma giren en genç oyuncu olarak yerini aldı. Bölgemizin tanınan figürü olan ve gençlere yardımlarını esirgemeyen Ali Polat’ın desteğiyle U18 Türkiye Milli Takımı’na davet edildi. Milli takımda oynamaktan gurur duyduğunu belirten Barış, 24 Nisan’da Slovenya’da oynanacak olan turnuvaya katılmak üzere 18 yaşına girdiği gün Türkiye’ye uçtu. Yeni yaşına girmeden bir gün önce kendisiyle yaptığımız söyleşi için bizi evlerinde misafir eden Barış ve ailesine teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

BH-Freiburg: Der 18-jährige Sergio Barış Gucciardo, der in der Jugend des Freiburger SC’s herangewachsen ist, hat beim Drittligisten SC Paderborn 07 begonnen zu spielen. Als Sohn eines italienischen Vaters und einer türkischen Mutter, schaffte es der junge Sergio Barış, aufgrund seiner überragenden Fähigkeiten, 6 mal in die Freiburger 11, wovon er 4 mal ins Spiel integriert wurde. Bei Paderborn stach er durch seine 12 Tore in 12 Spielen und durch seine 10 Assists hervor. Barış ist somit der jüngste Spieler in der 110-jährigen Geschichte der Mannschaft. Mithilfe von Ali Polat, der bekannt für seine Hilfsbereitschaft in der Umgebung ist, schaffte er es in die U18 Nationalmannschaft der Türkei. Er sei stolz darauf für die Nationalelf zu spielen und hat am 24. April beim Turnier gegen Slovenien gespielt. An seinem 18. Geburtstag ist er direkt in die Türkei geflogen. Wir bedanken uns bei Barış und seiner Familie für die Einladung zu ihnen nach Hause und wünschen ihm viel Erfolg für seine Zukunft.


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Karlsruhe

En Başarılı 2 Öğrencimizi 1 Haftalık Türkiye Tatiliyle Ödüllendiriyoruz!

BH/Karlsruhe: T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği 18 ay önce baş-

lattığı “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyası çerçevesinde geçen yıl olduğu gibi bu yılda Türkçe dersine katılan öğrencileri ödüllendirmeye devam ediyor. T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, 1 haftalık Türkiye tatili ödüllendirmesiyle ilgili şunları kaydetti; Eyalet genelinde Türkçe – Türk Kültürü dersine katılım belgesi olup okulundaki diğer derslerden de en yüksek karne not ortalamasına sahip 2 öğrencimizi ailesiyle birlikte 1 haftalık Türkiye tatili hediye ediyoruz. Amacımız Türk çocuk ve gençlerinin gerek Türkçe – Türk Kültürü derslerine olan katılımını artırmak gerekse de genel okul derslerindeki başarılarını yükseltmektir. Bu tür ödüllendirmelerle hem Türkçe dersinin kamuoyu nezdindeki imaj ve prestijini yükseltmeye çalışıyor hem de çocuk ve gençlerimizin Türkiye ile olan bağlarını pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Aramızdaki yegâne diyalog, anlaşma ve aktarma aracı olan güzel Türkçemizin öğrenimi de hem derslere katılım hem de Türkiye ile bağlarımızı, seyahat ve ilişkilerimizi güçlen-

dirmekten geçer. Türkçenin temel becerilerini en güzel Türkiye’de kazandırabiliriz. Hedefimiz diline, kültürüne, öz değerlerine sahip okuduğu okulda en başarılı, erdemli ve iyi eğitimli hem Türk toplumuna hem de Alman toplumuna faydalı gençler yetiştirmektir. Bu minvalde ‘Türkçe Dersi Katılım Belgesi’ olan ve diğer okul derslerinde de en yüksek karne not ortalamasına sahip iki öğrencimizden birini Haziran 2017 okul tatilinde; diğer öğrencimizi ise Ağustos 2017 tarihinde: ulaşım giderleri kendilerine ait olmak üzere; 1 hafta ailesiyle birlikte Muğla- Fethiye / Ölüdeniz’deki Butik Atlas otelde ücretsiz konaklatacağız. ‘Gurbetteki Çocukların Eğitimine Destek’ şiarıyla Ataşeliğimizin başlattığı ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ kampanyasını destekleyen ‘Fethiye / Ölüdeniz- Butik Atlas otel’ sponsorluğunda 1 haftalık Türkiye tatilini kazanmak isteyen öğrencilerimizin Ataşeliğimiz mail adresine (tc.meb.karlsruhe@gmail.com) Türkçe dersi katılım belgesini ve okul ders karne not ortalamasını, iletişim bilgileriyle birlikte 7 Mayıs 2017 tarihine kadar göndermesini memnuniyetle rica ediyoruz.

7


8

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Breisgau

Kutlu Doğum Haftası

Die Geburtstagswoche wurde

Coşkuyla Kutlandı

mit Begeisterung gefeiert

BH/Emmendingen: Kutlu doğum haftası, peygamberimiz Hz. Muhammed’in doğduğu zamanı anmak ve peygamberin hayatı hakkında bilgiler verip onun yaşantısını ve hatırasını anlamlandırmak için çeşitli etkinliklerle kutlanan haftayı temsil eder. 1989 yılından beri Türkiye Diyanet Vakfı tarafından desteklenen ve organize edilen bu hafta, Hicri takvime göre Mevlid Kandili’ni takip eden haftada kutlanır. Kutlu Doğum Haftası geçtiğimiz ay bölgemizde de çeşitli etkinliklerle şenlendirildi. 22 Nisan’da DITIB tarafından Emmendingen Fritz-Boehle-Halle’de düzenlenen Kutlu Doğum etkinlikleri kapsamında öğrenciler ilahi gösterileri sergiledi ve bunun yanı sıra “Hz. Peygamberimiz ve Güven Toplumu” konulu bir konferans düzenlendi.

BH/Emmendingen: Die Geburtstagswoche erinnert an die Geburt, den Lebenslauf und das Erbe unsere Propheten Hz. Muhammed. Hierbei wurden vielerlei representative Veranstaltungen organisiert. Seit 1989 unterstützt und organisiert das Türkische Amt für Religiöse Angelegenheiten diese Woche, abhängig vom islamischen Kalender, und schenkt seither dem Mevlid Kandil große Beachtung. Am 22. April wurden aus diesem Grund seitens der DITIB Emmendingen in der Fritz-Boehle-Halle eine Feier veranstaltet. Hierbei wurden islamische Gesänge vorgeführt und eine Konferenz mit dem Namen „Hz. Muhammed und die Vertrauensgemeinschaft“ abgehalten.

9


10

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Karlsruhe

Ataşeliğimizin ‘Yetenek Haritası ve Yetenek Akademileri’ Çalışmaları Son Sürat Devam Ediyor! BH/Karlsruhe: Millî Eğitim Bakanlığı himayesinde, Berlin Eğitim Müşavirliği işbirliğiyle Karlsruhe Eğitim Ataşeliği olarak başlattığımız “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyamız seminer ve konferanslar, yarışma ve müsabakalar, kurslar, etüt merkezleri ve sanat – spor okulları çalışmalarında olduğu gibi ‘Baden Yetenek Haritası ve Yetenek Akademileri’ projesi de vatandaş ve soydaşlarımızdan büyük takdir ve teşekkür görmeye devam ediyor. PROJEMİZİN ASIL MEYVELERİ 3 – 4 YIL SONRA ORTAYA ÇIKACAK! Almanya’daki Türk kökenli öğrencilerin yeteneklerine göre eğitim alması, okullarında ve işlerinde en başarılı ve mutlu bireyler olması hedefi doğrultusunda Ekim 2016 itibariyle eyalet genelinde ‘Baden Çocuk ve Gençleri Yetenek Haritası ve Yetenek Akademisi Projesi’ bağlamında Baden Bölgesi Yetenek Alanları Belirleme Çalışmaları başarıyla yaygınlaşıyor. BADEN ÇOCUK VE GENÇLERİ YETENEK HARİTASI VE YETENEK AKADEMİSİ PROJESİ Bugüne kadar 40 öğrenciye uygulama yapıldığını ve bu projenin meyvelerinin asıl 3 – 4 yıl sonra toplanmaya başlanacağını kaydeden T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Almanya’da yaşayan Türk kökenli çocuk ve gençlerimizin , eğitim düzeylerine katkıda bulunabilmek ve onların yetenek alanlarını erken yaşta keşfederek, bu yetenekleri doğrultusunda desteklenmesini sağlamak amacıyla Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Oktay Aydın ın geliştirmiş olduğu “Yetenek Alanları ve Yetenek Akademileri Projesini” Karlsruhe Eğitim Ataşeliği bünyesindeki Rehber ve Psikolojik Danışmanlarımızca yürütmeye devam ediyoruz” diye konuştu. ALMANYA’DAKİ TÜRK TOPLUMUNUN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE! 2016-2017 yılı, test- anket uygulanması aşaması ve sonuçların veliler ile çocuklara iletilmesi, bu doğrultuda yetenek alanları geliştirilmesine yönelik önerileri de içerdiğini kaydeden Gürkan Avcı, projenin Almanya’daki Türk toplumunun geleceği ve istikbali için çok mühim stratejik vizyona sahip olduğunu kaydettiği açıklamasında şunları söyledi; Yetenek Alanları ve Yetenek Akademileri Projesini” Ataşeliğimize Psikolojik Danışman Ebru Başaraner koordinasyonunda, Ataşeliğimiz Genel Koordinatörü Emir Aydın Narin ve 3 Psikolojik Danışman – Rehberlik Uzmanımız organizasyonunda ha-

yata geçiriyoruz. Uygulamanın sonunda, velilerimiz ve öğrencilerimize, 13 sayfadan oluşan çoklu zekâ kuramına dayanan, öğrencinin 8 ayrı yetenek alanındaki sıralaması yapılmış ayrıntılı bir raporu sunuluyor. Uygulanan test ve anketler sonucunda, velilerimize, çocuklarının yetenek alanlarını keşfetme ve bu özelliklerini geliştirmeleri konusunda nasıl katkıda bulunabilecekleri konusunda da öneriler veriliyor. HERKES BU PROJEYE SAHİP ÇIKIP DESTEKLEMELİDİR! Projenin sonraki aşamasında ise “Yetenek Akademileri” kurma çalışmalarımız olacak. Yetenek Testi anaokulundan itibaren 18 yaşa kadar uygulanabilmektedir. Ortaokul yaş grubuna kadar, öğrencilerin velilerine sorular sorularak uygulanmaktadır. Ortaokul ve lise için soruları öğrenciler kendileri cevaplamaktadır. Gönüllü olan velilerimizin önce ataşeliği arayarak kayıt olmaları gerekmektedir. Ataşeliğimiz kayıt olan velileri, ilgili rehber öğretmene yönlendirmektedir. EYALET GENELİNDEKİ 18 YAŞINA KADAR TÜM ÖĞRENCİLERİMİZ BAŞVURABİLİR Test sadece Karlsruhe’de değil, Rehber Öğretmenlerin görev yaptığı tüm bölgelerde, tüm eyalet genelinde uygulanabilmektedir. Bir öğrenci uygulaması yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir. Bölgelerimizde bu yıl sadece test uygulama aşaması sürdürülmektedir. Bu bağlamda tüm öğretmenlerimizi bu mühim projemizi velilerimize ve çocuklarımıza anlatmaya, tanıtmaya ve bilgilendirmeye özellikle gayret göstermelerini istiyorum. VELİLERİMİZ BÖYLESİ ÖNEMLİ BİR HİZMETTEN DAHA ÇOK İSTİFADE ETMELİDİR! Almanya’nın geleceğinde söz sahibi olmak ve Türk – Alman ilişkilerinin geliştirilmesinde, dostluk ve iş birliğinin artırılmasında rol oynayacak çocuk ve gençlerimizin ortaya çıkarılmasında büyük öneme haiz bu projeye tüm vatandaş ve soydaşlarımızı, tüm duyarlı ve bilinçli velilerimizi davet ediyorum. BUGÜNE KADAR 40 ÖĞRENCİYE UYGULAMA YAPILDI! İlgili velilerimiz Ataşeliğimizden ve Rehber Öğretmenlerimizden veya Türkçe öğretmenlerimizden gerekli bilgi ve yönlendirmeleri alabilirler. Bugün itibariyle 40 öğrencimize uygulama yapılmış bulunuyor hedefimiz önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu sayıyı yüzlerle ifade edilen bir orana çıkarmaktır. Ayrıntılı bilgi için lütfen okuyunuz; http://karlsruhe.meb.gov.tr/www/baden-cocuk-ve-gencleri-yetenek-haritasi-veyetenek-akademisi-projesini-buyuk-bir-gururla-baslatiyoruz/icerik/154


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Karlsruhe

Türk Ateş Keman Orkestrası 10 Keman Sanatçısı Arıyor!

BH-Karlsruhe: T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliğince başlatılan “Haydi, Türkçe Konuş Benimle!” adlı dil, kültür, eğitim, sanat ve spor kampanyası yeni etkinlik ve projelerle gelişimini her geçen gün yaygınlaştırıyor. Eyalet genelindeki; 7 adet Etüt Merkezleri, 4 branştaki Spor Okulları, Tiyatro Okulu, 24 ayrı branşta kurslar, Korolar, 25 alanda konferans ve seminerler, 21 merkezde kurulan Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi ve bir çok alandaki hizmetleriyle vatandaş ve soydaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerine cevap veren Ataşeliğimiz okul çağı

çocuklarından oluşan bir ‘Keman Orkestrası’ kurma çalışmalarına başlamıştır. Amaçlarının Almanya’daki Türk çocuklarını Türk sanat ve müziğiyle de tanıştırmak ve yetenekli bireyleri keşfederek alanlarında temayüz etmiş başarılı kişilikler haline getirmek olduğunu kaydeden T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, “Müzik eğitimi çocuklarımızın beyninde lisan ve karar verme yetisini kontrol eden bölgelerin en güçlü şekilde gelişmesine yardımcı olur. Velilerimiz çocuklarını keman eğitimine erken yaşta başlatırlarsa beyinsel gelişimi ve estetik gelişimi bağlamında çocuklarımızın söz konusu bölgeleri daha sağlıklı bir şekilde gelişecektir. Çocuklarımızın zihinlerinin yaratıcı yönleri bu tarz bir eğitimlerle daha iyi bir şekilde gelişecek ve çocuklarımızın sosyal, duygusal ve hatta akademik başarılarına da yansıyacaktır. Bu bağlamda Ataşeliğimizin sunduğu bu güzel imkanlardan tüm çocuklarımızın faydalanmasını bekliyoruz” dedi. Ataşeliğimiz Gönüllü Müzik Öğretmeni ve tanınmış keman sanatçımız Zeynep Tekin formasyonunda 10 keman sanatçısı adayıyla Karlsruhe’de çalışmalarına başlayacak olan ‘Türk Ateş Keman Orkestrası’na çocuklarını kaydettirmek isteyen velilerimizin Ataşeliğimize müracaatları rica olunur.

2. ALMANYA - BADEN TOAB FUTBOL TURNUVASINDA DOSLUK VE İŞBİRLİĞİ KAZANDI! T.C. Almanya - Karlsruhe Eğitim Ataşeliği tarafından başlatılan ‘Haydi, Türkçe Konuş Benimle!’ adlı dil, kültür, eğitim ve spor kampanyası dahilinde bu yıl ikincisi düzenlenen ve eyalet genelindeki  29  seçkin futbol takımının büyükler ve küçükler klasmanında final oynadığı  “2. ALMANYA - BADEN TOAB FUTBOL TURNUVASI” Parkringhalle Rot spor salonunda yapıldı. FUTBOL TURNUVASINA KATILMAK İÇİN TÜRKÇE DERSİNE DEVAM ETMEK ZORUNLU! T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği öğretmenleri tarafından verilen Türkçe – Türk Kültürü derslerine katılan öğrenci sayısını artırmak; Türk toplumu arasındaki birlik, beraberlik ve dayanışmayı pekiştirmek ve yine Türk çocuk ve gençlerinin spor alanlarında da yetenek ve tecrübelerini artırarak bedensel ve sportif gelişimlerini desteklemek gayesiyle bu Pazar günü düzenlenen futbol turnuvasına sporcu çocuk ve gençler, aileleri ve öğretmenler ila yoğun bir vatandaş katılımı gerçekleşti. KÜÇÜKLERDE WALLDORF TOAB FUTBOL TAKIMI BİRİNCİ OLDU T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Heidelberg Bölge Başkanlığı ve St. Leon-Rot TOAB koordinasyonunda düzenlenen futbol turnuvası sabah 08:30’da küçükler klasmanıyla başladı. Birinciliği Walldorf TOAB futbol takımının aldığı futbol müsabakasında ikinciliği St. Leon-Rot TOAB, üçüncülüğü Tuttlingen TOAB ve dördüncülüğü Bruchsal TOAB futbol takımı kazandı. TÜRK ÇOCUKLARI MUHAKKAK SURETTE ÜNİVERSİTE OKUMALI T.C. Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Genel Koordinatörü Emir Aydın Narin’e, Heidelberg Bölge Başkanı Pervin Öztürk’e ve St. LeonRot TOAB Başkanı Gülay Karaduman’a futbol turnuvasının koordinasyon ve organizasyonuna katkıları için; Türkçe öğretmenleri Engin Kocabay, İsmail Beyazıt, Mübin Yalımkılınç’a sunuculuk ve takdim görevleri için; Türkçe öğretmenleri Sezgin Kaya, İsmail Arslan, Güray Şentarlı’ya hakemlik vazifeleri nedeniyle teşekkür eden Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, turnuvaya katılan velilere, “Çocuklarımızı öz değerlerimizi en güzel şekilde öğretmeli ve muhakkak surette Türkçe dersine göndermeliyiz. Bir bu kadar önemli

olan diğer göreviniz ise eğitime bütçe ayırmanız ve çocuklarınızı muhakkak surette üniversiteye göndermenizdir. Dost ve müttefik ülke Almanya’nın geleceğinde söz ve itibar sahibi olmak istiyorsak çocuklarımıza en güzel bir miras olarak kaliteli diplomalar bırakmalıyız” diye konuştu. TÜRK TOPLUMU ARASINDAKİ İŞBİRLİĞİ VE SOSYAL SORUMLULUK Başarılı futbol takımlarına kupa ve madalyalarını veren Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı, yaptığı konuşmada; Ataşelik olarak Türk çocuk ve gençlerine yönelik nitelikli futbol eğitimi programlarının altyapısını hazırlamaya çalıştıklarını kaydederek, “Amaçlarımızdan bir tanesi de Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızın ve yavrularımızın çevre okullar ve TOAB ile iletişim ve işbirliği halinde olarak daha fazla çocuğa ulaşmak ve çeşitli aralıklarla benzeri şenlikleri organize ederek bu diyalogları geliştirmektir. Bu sayede vatandaşlarımız birbirlerine karşı sosyal sorumluluklarını yerine getirmiş olacaklar ve böylece Türkçe dersine karşı katılım artırılacaktır. Ve yine yetenekli Türk çocuk ve gençlerinin gelişiminin sağlanması yanında, dünyada çok popüler bir spor olan futbol ile erken yaşta spor alışkanlığı kazandırmaya da çalışmaktayız” dedi. SILA HASRETİ VE DOSTLUK MANZARALARI İzleyicilere geleneksel Türk yiyeceklerinin ikram edildiği “2. ALMANYA - BADEN TOAB FUTBOL TURNUVASI” yoğun katılım gösteren vatandaş ve soydaşlarımızın sıla hasretini giderdikleri dostluk manzaraları eşliğinde heyecan, coşku, birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde ve başarıyla tamamlandı.

11


12

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Ortenau/Breisgau

Alevi Kültür Merkezi’nden Kanserli Çocuklar Yararına Program

Ein Programm vom Alevitischen Kulturzentrum für krebskranke Kinder BH-Offenburg: Am 8. April fand vonseiten der Jugend der Offenburger und Pforzheimer Alevitischen Kulturzentren ein gesellschaftlich nützliches Programm statt. Die Veranstaltung fand in Offenburg um 13 Uhr statt und bot vielen unterschiedlichen Reden eine Bühne. Das Programm war für krebskranke Kinder gedacht, so traten ab 18 Uhr auch einige Künstler zu ihren Ehren auf. Die unterschiedlichen Gruppen und Künstler mit ihren Minikonzerten sorgten für eine tolle Stimmung im Saal.

BH-Offenburg: 8 Nisan Pazar günü Offenburg ve Pforzheim bölgeleri Alevi Kültür Merkezi gençlik kolları tarafından toplum yararına bir etkinlik düzenlendi. Offenburg’da düzenlenen program saat 13:00’ten itibaren çeşitli konuşmacılara ev sahipliği yaptı. Kanserli çocuklar yararına düzenlenen etkinlik, akşam 18:00’den itibaren sanatçıların katılımıyla renklendirildi. Çeşitli grupların ve sanatçıların mini konserler verdiği salonda gençlerin oluşturduğu coşku dolu bir hava esti.

Berkan Şahin Tekrar Almanya Şampiyonu

Berkan Şahin ist wieder Deutscher Meister

BH/Rügen: Almanya Boks Şampiyonası’nda geçen sene olduğu gibi bu sene de birinciliği elden bırakmayan Berkan Şahin, ‘gençler ağırsıklet 80 kilo’ alanında şampiyon oldu. 18-22 Nisan arası Rügen’de gerçekleştirilen müsabakalar genç sporcu için mükemmel şekilde sonuçlandı. 9 yaşından beri boks yapan Berkan Şahin son karşılaşmasında 2.05 metre boyundaki rakibini 5:0 puanla yenerek müsabakayı en iyi dereceyle sonuçlandırdı.

BH/Rügen: In der Deutschen Boxmeisterschaft der Gewichtsklasse 80Kilo, hat Berkan Şahin so wie letztes Jahr den Titel nicht aus der Hand gegeben. Vom 18. – 22. April wurde der Wettbewerb in Rügen veranstaltet und ist zum Schluss fabelhaft ausgegangen. Bereits mit 9 Jahren begann er das Boxen. Bei seinem letzten Kampf bezwang er seinen 2.05m großen Gegner mit einem ausgezeichneten Punktunterschied von 5:0


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Breisgau

Eğitimle Harmanlanan

Ein Sonntagsfrühstück

Bir Pazar Kahvaltısı

vermischt mit Bildung

BH/Freiburg: Freiburg Okul Aile Birliği 2 Nisan Pazar günü eği-

BH/Freiburg: Der Deutsch-Türkische Elternverein Freiburg

tim çalışmalarına yepyeni bir boyut kazandıracak bir etkinlik düzenledi. Bölge halkı düzenlenen nefis bir kahvaltı eşliğinde hem sosyalleşme fırsatı buldu, hem de yeni dönemde başlayacak olan okul sonrası yardım (Nachhilfe) kursları hakkında bilgi edindi. Karlsruhe Eğitim Ataşesi Gürkan Avcı’nın katılımıyla gerçekleşen etkinliğe sonradan Freiburg Belediyesi Kültür, Entegrasyon ve Sosyal İlişkiler Başkanı Ulrich von Kirchbach da dahil oldu.

veranstaltete am Sonntag, den 2. April, ein Frühstück, um mit die Bildungsprojekte auf ein neues Level anzuheben. Die Bevölkerung aus der Umgebung hat sowohl eine Möglichkeit zur Verknüpfung von Beziehungen gefunden, als auch Informationen bezüglich der Nachhilfe im kommenden Zeitraum erhalten können. Der Karlsruher Bildungsattaché Gürkan Avcı und Ulrich von Kirchbach, der Freiburger Beauftragte für Kultur, Integration und Soziales, nahmen ebenfalls teil.

Eğitim konusunda Almanya’daki ve özellikle bölgemizdeki Türk gençlerini daha ileriye taşımak gerektiğini ve bunu gerçekleştirmek için ilk adım olarak ücretsiz Nachhilfe kursları başlattıklarını belirten Gürkan Avcı, eğitim konusunun üstünde daha fazla durulması üzerine ilham verici bir konuşma gerçekleştirdi. St.Georgen Schönbergschule’de gerçekleşen, oldukça neşeli ve samimi bir havanın hakim olduğu etkinlik; veliler, öğretmenler, basın mensupları, gençler, çocuklar ve etkinliğe emek vermiş olan Okul Aile Birliği üyeleri gibi çok sayıda insanı bir araya getirdi.

Um die Bildung junger Türken in Deutschland, insbesondere in unserer Region, voranzubringen und dies zu realisieren, müsse man laut Gürkan Avcı kostenlose Nachhilfe anbieten und noch stärker hinter der Bildung der Kinder stehen. Dies betonte er in seiner Rede. Man versammelte in der St. Georgener Schönbergschule viele Eltern, Lehrer, Mitglieder der Presse, Jugendliche, Kinder und natürlich den Deutsch-Türkischen-Elternvereinund schaffte hier eine freundliche Atmosphäre.

Dergimiz Baden Haber’de artık seri ilanlarimizla hizmetinizde,ilan vermek için bizimle irtibata gecebilirsiniz. NEU:ab jetzt können Sie bei uns Ihre kleinanzeige einschlaten Tel: +49(0)176 320 58 717 Mail:info@baden.haber.de

13


14

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Breisgau

Spor Galası

BH-Freiburg: 25 Mart’ta Dorint Hotel Konzerthaus’da düzenlenen Spor Galası, bölgemizin ülke, Avrupa ve dünya çapında derece yapmış amatör sporcularını bir araya getirdi. Sporcuları ödüllendirmek ve motive etmek için düzenlenen gece, sunucu Julica Goldschmid, Freiburg Belediye Başkanı Dieter Salomon ve spordan sorumlu 1. belediye başkanı Otto Neideck’in de katılımıyla taçlandırıldı. Genel olarak eğlenceli ve renkli bir geceye imza atılsa da sponsor katılımı asılan afişlerden anlaşıldığı kadarıyla yoğun olmasına rağmen, sporculardan ve davetlilerden giriş ve tüketilen her şey için para alınması, özverili genç sporculara gösterilen ilgi açısından programı olumsuz yönde etkiledi. Futbol söz konusu olduğunda hiçbir yatırımın esirgenmediği bölgemizde, sponsorların birçok başarıya imza atan amatör sporcularımız için daha cömert olmasını diliyor ve profesyonel spor takımlarının sporcu kaynaklarının amatör kulüpler olduğunu hatırlatmak istiyoruz.

Sportgala BH-Freiburg: Am 25. März wurden zur Sportgala im Dorint Hotel Konzerthaus Amateursportler, die national, europaweit und weltweit agieren, eingeladen. Um die Sportler zu belohnen und zu motivieren, wurde die Veranstaltung mit dem Erscheinen der Moderatorin Julica Goldschmid, vom Freiburger Bürgermeister Dieter Salomon und von Dieter Neideck, dem regionalen Sportpräsidenten, gekrönt. Die Teilnahme vieler Sponsoren und das Verlangen von Gebühren für Sportler und Gäste, haben für ein wenig negativen Einfluss aus Sicht der Aufmerksamkeit gegenüber der Sportler gesorgt. Jedoch war es im allgemeinen ein unterhaltsamer und bunter Abend. Wenn es um Sonsoring bezüglich Fußball in unserer Region geht, wird keine Investition gescheut. Jedoch bei den anderen erfolgreichen Amateursportlern wünschen wir gleichermaßen eine großzügige Unterstützung und möchten hiermit an noch weitere professionelle Sportclubs erinnern.

Anzeigen-Korrekturabzug für Herrn Karacaoglu. Mu. Bitte ankreuzen, Bitte ankreuzen, unterschre un Wenn k e i n e Rückantwort bis ....................................... erfolgt, betra Objekt: Broschüre Friburger Breisgau, Bobbele, Ausgabe 2002/2003 Ausgabe 2011/ 2012 Auftrags-Nr.: 1011103-137 109202-0

  

Satz ist einwandfrei, Druck kann erfolgen. Nach ausgeführter Korrektur bitte neuen Korrekturabzug. Nach ausgeführter Korrektur kann Druck erfolgen.

Datum

Ihre Ansprechpartne

Fax (0761)

Jörg Armbruster · Ihre Ihr Betreuer: Betreuerin: Marco Daniela D. Mader Riegger · Mitscherlichstraße · Windausstraße 88 · · Te Te

®

Der Tag kann beginnen

Stehcafé Coffee to go - Segafredo-Qualität Energie laden am Vormittag Habsburgerstraße 58 79104 Freiburg Tel. +49(0)160-8270062

Fruchtsäfte Frisch gepresste Tages-Säfte Gesund essen am Mittag

Gemüsesuppe Salate, Müsli, Gratins Zeit für Entspannung

Milch-Shakes, Saft-Cocktails, Obst-Salate


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

23 Nisan

23 Nisan Bölgemizde

Der 23. April wurde in unserer

de Coşkuyla Kutlandı

Region mit viel Begeisterung gefeiert

Ankara’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluş tarihi olan 23 Nisan 1920, bu tarihte kutlanan 23 Nisan Milli Bayramı ile Mustafa Kemal Atatürk’ün isteğiyle düzenlenen Çocuk Bayramı’nın birleşmesiyle oluştu. Daha sonra bayram uluslararası bir boyuta taşındı ve günümüzde başka ülkelerden katılan birçok çocukla beraber çeşitli gösterilerle kutlanmaya devam ediyor.

Durch die Gründung der Großen Türkischen Nationalversammlung am 23. April 1920, wurde mit Initiative von Mustafa Kemal Atatürk dieses Datum zum Kinderfest erklärt. Später erreichte dieser internationale Ausmaße und wird heute bereits mit Teilnahme vieler internationaler Kinder gemeinsam gefeiert.

Emmendingen

Emmendingen

Emmendingen

Emmendingen Freiburg

BH/Freiburg: Der 23. April ist der National-, Souveränitätsund Kinderfeiertag und wurde in unterschiedlichsten Sälen mit Gedichten, Liedern und Musik, vorgetragen und vorgespielt von Kindern, gefeiert. Im Bürgerhaus Freiburg/ Zähringen war der Deutsch-Türkische Elternverein Freiburg der Gastgeber.

Freiburg

BH/Freiburg: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı bölgemizde de çeşitli salonlarda çocukların şiir, şarkı ve dans gösterileriyle kutlandı. Freiburg’da Bürgerhaus Zähringen’de Freiburg Okul Aile Birliği tarafından düzenlenen etkinlik birçok çocuğun katıldığı neşeli gösterilere ev sahipliği yaptı.

15


Oberndorf

Oberndorf

Freiburg

Sayı 66

Bad Säckingen

Mayıs 2017

Bad Säckingen

Freiburg

BADEN HABER

Bad Säckingen

Oberndorf

Oberndorf

16 info@baden-haber.de

23 Nisan


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Tarih-Geschichte

19 Mayıs Atatürk’ü Anma,

19. Mai: Gedenken an Atatürk,

Gençlik ve Spor Bayramı

Jugend- und Sportfest

98 yıl önce; 19 Mayıs 1919’ta Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde başlayan bağımsızlık yolculuğu, Türkiye Cumhuriyeti tarihi için önemli bir dönüm noktası olmuştur. İtilaf devletleri tarafından işgal altında olan Anadolu topraklarını kurtarmak için başlayan Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımı Atatürk’ün Samsun’a çıktığı tarih olan 19 Mayıs’ta olmuştur. İlerleyen süreçte Samsun’dan Anadolu’nun her köşesine yayılan bağımsızlık mücadelesi, birlik ve beraberlik sayesinde zafer ile sonuçlanmıştır. Büyük önder Atatürk’ü andığımız bu tarih, aynı zamanda onun gençlere armağan ettiği zafer olarak “Gençlik ve Spor Bayramı” ile birlikte tüm yurtta coşku ile kutlanmaktadır. Atatürk tarafından “gençlik” kavramı özel bir şekilde ele alınıp, “çağdaş ve modern bir gelecek” adına gençlerin öneminden sıklıkla bahsedilmiştir. Bu sebeple cumhuriyete giden zaferin başlangıç noktası, yine anlamlı bir şekilde gelecekte söz sahibi olacak olan gençlere adanmıştır. 19 Mayıs; hem birlik ve beraberlik ruhumuzu, hem de daha modern, daha akılcı bir geleceğe sahip olmak adına gençlerin rolünü hatırlamak için ülkemiz için önemli bir yere sahiptir. Bu vesile ile milletimizin ve özellikle de Atatürk’ün geleceği emanet ettiği gençlerin; “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını” kutlar, sağlık ve başarılar dileriz.

Vor 98 Jahren, am 19. Mai 1919 wurde der Weg der Unabhängigkeit, mit Mustafa Kemal Atatürk an der Spitze, angetreten und war in der Geschichte ein wichtiger Wendepunkt. Die Entente, die die Bereiche in der anatolischen Region einnahmen, wurde die Rückgewinnung dieser Regionen und der Befreiungskrieg mit dem Eintreffen Mustafa Kemals in Samsun an diesem Datum begonnen. In der darauffolgenden Zeit verbreitete sich der Aufstand von Samsun bis in die Weiten Anatoliens und führte durch die Einheit der Einheimischen zu einem erfolgreichen Sieg. Für die Würdigung des großen Anführers Atatürk und die Widmung dieses Sieges an die Jugend der jungen Türkei, wird dieser Tag seither als das “Jugend und Sportfest” gefeiert. Der Begriff “Jugend” wurde von Atatürk besonders groß geschrieben, weil er Wert auf eine “moderne und zeitgenössische Jugend” legte. Aus diesem Grund war der Sieg der Anfangspunkt der Republik und wurde aufgrund seiner Wichtigkeit für die Zukunft auch der zukünftigen Bevölkerung bzw. der Jugend zugewidmet. Der 19. Mai steht heute sowohl für Einheit und Einheitsgefühl, als auch für eine noch modernere und noch intellektuellere Türkei mit einer starken Jugendrolle. Aus diesem Grund wünschen wir der türkischen Bevölkerung, insbesondere ihrer Jugend, einen schönen, ihnen von Atatürk anvertrauten “19. Mai: Gedenken an Atatürk, Jugend- und Sportfest”.

17

Şeker Market Adresse: Bundesstr. 7 79423 Heitersheim--Telefon: 07634 6154717 / 0151 47161534

Für speziell geplante Tage wie z.B.

Nachlass von 15% auf

Picknicke, bereitet man gerne Gerichte wie

alle Einkäufe über 50€.

Güveç, Kağıt Kebap, Şiş Kebap und weitere

Nur am Mittwochs und

Leckereien individuell vor.

Samstagen

Nachlass von 15% auf

wie

alle Einkäufe über 50€.

ere

Nur am Mittwochs und Samstagen

Nachlass von 15% auf alle Einkäufe über 50€. Nur am Mittwochs und Samstagen Für speziell geplante Tage wie z.B.

Nachlass von 15% auf

Picknicke, bereitet man gerne Gerichte wie

alle Einkäufe über 50€.


18

BADEN HABER

ARALIK 2016

Tarih-Geschichte Baden Württemberg’in En İhtişamlı 5 Kalesi Almanya denince akla gelen birkaç kategoriden biri de mimari olsa gerek. Özellikle yüzyıllar öncesine dayanan şatolar ve kaleler her yıl binlerce turistin ziyaretlerine tanık oluyor. Bölgemizde de bu görkemli kale ve şatoların birçok örneğini görmek mümkün. Gelin bunların birkaçına göz atalım: 1. Hohenzollern Kalesi

yaşam tarzını ve şövalyeliği yansıtan bölümler ve eserler bulunuyor. 4. Sigmaringen Kalesi Hohenzollern ailesine ait olan Sigmaringen Kalesi, Baden Württemberg’in Svabya Alpleri bölgesinde yer alıyor. Kuruluş zamanları Ortaçağ dönemine uzanan ve tarihte önemeli bir yere sahip olan kale, yıl boyunca rehberli turlarla ziyaret edilebiliyor. 5. Stuttgart Kalesi Stuttgart merkezindeki Altes Schloss yani Eski Kale olarak bilinen yapı, günümüzde Landesmuseum Württemberg

müzesine ev sahipliği yapıyor. Kalenin içinde yer alan ve hala aktif ibadet yeri olarak kullanılan kilisede Württemberg Kralı 1. Charles ve eşi Olga’nın mezarları bulunuyor. Yıllar süresince yangınlardan ve savaşlardan etkilenen kale, bugün restore edilmiş haliyle ziyaretçilerine kapılarını aralıyor.

Die 5 opulentesten Schlösser Baden-Württembergs Baden Württemberg’deki en görkemli şato unvanını Hohenzollern hak ediyor. Hechingen’de yer alan şato adeta peri masallarından çıkmış görüntüsüyle ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Yılda 300.000’in üzerinde ziyaretçi alan kale, bölgenin en önemli turistik merkezlerinden birini oluşturuyor. 2. Heidelberg Kalesi Heidelberg şehrinin etkileyici manzarası, bu güzelliğinin bir kısmını Heidelberg Kalesi’ne borçlu. Şehrin yeşiliyle müthiş bir harmoni içinde kaynaşan kalenin ilk tarihi 1200’lü yıllara dayanıyor. Daha sonra birkaç kez yıldırım çarpmasına maruz kalan kale, yüzyıllar içinde savaşlardan ve yangınlardan etkilense de çarpıcı güzelliğini koruyor. 3. Meersburg Kalesi

Konstanz Gölü’nün manzarasını seyreden ve Almanya kaleleri içinde tarihi önem arz eden Meersburg kalesi Almanya’nın içinde ikamet edilmiş olan en eski kalesi olma özelliğini taşıyor. Eski bir efsaneye göre bu görkemli kalenin kuruluş hikayesi 7. yüzyıla kadar uzanıyor. Kalenin müzesinde Orta Çağ

Wenn man an Deutschland denkt, kommen einem meist zunächst die Architektur in den Sinn. Insbesondere die vor Jahrhunderten erbauten Schlösser ziehen jedes Jahr tausende Touristen vor ihre Toren. In unserer Region sind einige von ihnen zu besichtigen. Nehmen wir einen kurzen Blick auf diese: 1.Das Hohenzollernschloss Den Titel des stattlichsten Schlosses Baden-Württembergs verdient sicherlich das der Hohenzollern. Es befindet sich in Hechingen und sieht aus wie aus einem Märchen, entsprechend wird es von seinen Besuchern geschätzt. Mit seinen mehr als 300.000 Besuchern im Jahr ist es eines der wichtigsten Touristikzentren der Region. 2.Das Heidelberger Schloss

Bei der schönen Aussicht Heidelbergs, ist die Stadt diese Schönheit zum Teil dem Heidelberger Schloss schuldig. Es harmoniert fabelhaft mit der umgebenden grünen Landschaft der Stadt und dessen Geschichte reicht bis 12. Jahrhundert. Trotz zahlreicher Blitzeinschläge, blutiger Kriege und vieler Brände, bewahrt das Schloss bis heute seine auffällige Schönheit. 3.Das Meersburger Schloss Das sich am Bodensee befindende und in der deutschen Geschichte wichtige

Rolle spielende Schloss, genießt den besonderen Status des ältesten registrierten Schlosses es in Deutschland. Dieses ansehnliche Objekt besteht bereits seit dem 7. Jahrhundert. Im Museum des Schlosses werden mittelalterliche Lebensstile und das Rittertum dargestellt.

4.Das Sigmaringer Schloss Dieses Schloss stammt auch der Hohenzollernfamilie und befindet sich in der schwäbischen Alp Baden-Württembergs. Hierbei reicht die Geschichte bis ins Mittelalter und nimmt dabei auch eine wichtige Rolle an. Es kann das ganze Jahr über mit Touristenführern besichtigt werden. 5.Das Stuttgarter Schloss Das sich im Zenterum befindende und als “Altes Schloss” bekannte Schloss, ist auch zeitgleich bekannt als das Landesmuseum Württemberg. Bis heute wird die damals innen erbaute Kirche noch nutzbar und aktiv und behält die Gräber des Württembergischen Königs Charles I. und seiner Frau Olga. Heruntergekommen von all’ den Jahren der Brände und Kriege, wurde das Schloss restauriert und öffnet nun seine Toren in neuem Glanz seinen Besuchern.


ARALIK 2016

BADEN HABER

Tatil-Urlaub

Bodrum Yaz Döneminin Vazgeçilmezi

Yerli yabancı birçok turistin her yaz akın ettiği, mavi-beyaz renkleriyle ve benzersiz sahilleriyle gönüllerde taht kuran Bodrum, bu yaz da ziyaretçilerini bekliyor. Malum yaz yaklaşıyor ve gezilecek görülecek mekanlara bakma zamanı geldi çattı. Biz de bu yaz Bodrum ferahlığı isteyen okuyucularımız için 5 maddede Bodrum rotası hazırladık. İster sakin bir koyda denizin keyfini sürmek isteyin, isterseniz hiç azalmayan enerjisiyle gece hayatının tadını çıkarın veya tarih meraklısı olup müze ve tarihi mekanları turlayın. Bodrum yazlarında herkese göre bir eğlence var! 1. Tekne Turları ve Deniz Keyfi Bodrum’a gidip de eşsiz güzellikteki sahillerin ve plajların tadını çıkarmadan olmaz. Yalıkavak ve Türkbükü gibi ünlü plajların keyfini çıkarmanın yanı sıra çok yaygın olarak deneyimlenen başka bir etkinlik de Bodrum’da sıkça düzenlenen tekne turları. Uzun günlük turlarla denize girmenin keyfini ikiye katlayabilir ya da yakınlardaki koyları ziyaret edip bölgenin farklı noktalarını keşfedebilirsiniz. 2. Bodrum Lezzetleri Ege ve Akdeniz mutfağının sentezlerini bulabileceğiniz Bodrum’da herkesi memnun edecek şahane lezzetler mevcut. Sahillerdeki şirin restoranlarda taze balıktan, zeytinyağı çeşitlerine dek her türlü yaz lezzetini bulabilirsiniz. Ayrıca meşhur Bodrum lokmasını mutlaka deneyin. 3. Bodrum Kalesi 1406-1523 yılları arasında inşa edilen bu tarihi kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılıyor. Tatilini plajlardan ve şehir turundan farklı bir rotayla renklendirmek isteyen ziyaretçiler için mutlaka uğranması gereken bir durak.

4. Çevre Kasabalar Bodrum merkezinin dışında da birçok görülmeye değer güzellik yer alıyor. İsterseniz Gümüşlük’e gidip denizin içinden yürüyerek Tavşan Adası’na gidebilir veya Turgutreis marinasında şık kafelerde denizi ve birbirinden güzel yatları seyre dalabilirsiniz. Bunun dışında daha sakin plajlar için Akyarlar, Aspat ve Bağla koylarına da uğrayabilirsiniz. 5. Sporsuz Olmaz Tatilinde spor sevgisini bir kenara bırakamayan gezginler için Bodrum’da birçok seçenek mevcut. Burada dalış yapmak isteyen ziyaretçiler için batırılmış olan, denizin altındaki batık uçağı keşfedebilir, windsurf gibi bol adrenalinli su sporları yapabilir veya Bodrum Bisiklet Kulübü’nün düzenlediği bisiklet turlarına katılabilirsiniz.

Unverzichtbar im Sommer: Bodrum So wie jedes Jahr erwartet die Stadt Bodrum, mit seinen blau-weißen Farben und tollen Stränden, wieder ihre einheimischen und ausländischen

Besucher. Die Sommerzeit nähert sich und da kann man sich jetzt schon mal über die Sehenswürdigkeiten informieren. Aus diesem Grund haben wir unseren lieben Lesern hier 5 Punkte vorbereitet. Sei es eine schöne Bucht mit einem tollen Meerblick, die riesige Partystätte für die Unermüdenden oder die schöne historische Tour die Geschichtsinterrssierten, für jeden ist etwas mit dabei! 1.Bootstouren und Meervergnügen Ohne die tollen Strände zu erleben kann es kein Bodrum geben. Neben den berühmten Stränden Yalıkavak und Türkbükü gibt es noch eine weitere Aktivität am Wasser, die Bootstouren. Es besteht die Möglichkeit

Tagestouren zu buchen. Das kann den Meeresspaß verdoppeln, indem man in die Ferne hinausfährt oder in der Nähe die schönen Buchten der Stadt besichtigt und man somit neue Punkte entdeckt. 2.Bodrum’s Leckereien Ägäis- und Mittelmeerspezialitäten sind hier berüchtigt und hat für jeden Gaumen etwas zu bieten. In den niedlichen Restaurants am Wasser, vom frischen Fisch bis hinzu unterschiedlichen Olivenölsorten, ist jede Sommerleckerei zu finden. Insbesondere die Bodrum-Lokma sind zu empfehlen. 3.Das Schloss von Bodrum Das in den Jahren 1406-1523 erbaute Schloss dient heutzutage als Museum für Unterwasserarchäologie. Für die Leute, die mal etwas anderes als Strandurlaub erleben möchten, ist das Schloss definitiv einen Besuch wert. 4.Umliegende Städte Es gibt noch viele weitere schöne Kleinstädte im Umland von Bodrum. Man hat die Möglichkeit nach Gümüşlük zu fahren und zu Fuß im Wasser zur Tavşan-Insel zu gehen. Oder man genießt die Aussicht in stilvollen Cafés am Yachthafen von Turgutreis. Außerdem gibt es noch weitere ruhige Strände und Buchten in Akyarlar, Aspat und Bağla. 5.Ohne Sport geht’s nicht Für die, die auf den Sport im Urlaub nicht verzichten können, gibt es in Bodrum einige Möglichkeiten. Wer auf Tauchreise gehen möchte, kann hierbei das unter Wasser liegende Flugzeug besichtigen, oder Sport mit viel Adrenalintreiben wie z.B. Windsurfen oder einfach an der Fahrradtour des Bodrumer Fahrradclubs teilnehmen.

19


BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Tarih-Geschichte

Oğuz Devleti Mayıs sayımızda siz sevgili okuyucularımızla beraber Türk tarihinin altın sayfalarına göz atmaya Oğuz Devleti ile devam edelim. Oğuz Devleti 750-1055 yılları arasında Hazar Denizi’nin doğusunda kurulmuştur. Başkenti Yenikent’tir. Başlarında yabgu denilen (günümüzdeki anlamıyla hükümdar) biri bulunur ve orduyu da subaşı (ordu kumandanı) yönetirdi. Oğuz Devleti hakkında pek fazla bilimsel kaynak bulunmamaktadır. Oğuzların sürekli olarak komşularıyla savaş halinde oldukları, son yabgularının Ali Han olduğu ve dinlerinin tengricilik (Şaman dininin bir kolu) olduğu yani Gök Tanrısına inandıkları bilinmektedir. Kendilerine Türk ve daha sonra da Arap Müslüman kaynaklarda Türkmen denildiğini biliyoruz. O tarihlerde gayrimüslim olan Oğuzlarla Müslüman olan Oğuzları ayırt edebilmek için 13. yüzyıla kadar Müslüman olan Oğuzlara Türkmen denilmiştir. Selçuklu İmparatorluğu’nun kurucusu olan Selçuk Bey’in (o tarihlerde subaşı yani ordu kumandanıydı) yabgunun yerine geçme gibi bir düşüncesi vardı fakat genç ve tecrübesiz olduğundan bunu da yabgunun farketmesinden dolayı görevinden ve Oğuz Devleti’nin başkenti Yenikent’ten kendine bağlı olan Kınık boyuyla ayrılıp İslam gazilerinin toplandığı Cend şehrine gidip yerleşmek zorunda kaldı. Cend şehri Oğuz Devleti’ne bağlı yabguya (hükümdara) vergi vermekteydi. Selçuk Bey burada müslümanlığa geçmiş ve bir yıl sonra yabgunun adamlarına “Müslümanlar gayrimüslime vergi vermez” diyerek kovduğu ve daha sonra da bağımsızlığını ilan ederek gayrimüslim olan Türkler ve Oğuzlar üzerine cihad başlattığı bazı kaynaklarda mevcuttur. Oğuzlar güneye göç eden ve bağımsızlığını ilan eden Selçuk Bey ve oğlu Mikaili Bey’in ölümünden sonra da yeğenleri Tuğrul ve Çağrı Bey ile uzun yıpratıcı savaşlar vermişlerdir. Aynı zamanda komşularıyla sürekli savaş halinde olan Oğuz Devleti bir müddet sonra zayıf düşmüş, Ali Han’ın da ölümünden sonra 1055 yılında dağılmıştır. Bu dağılmadan sonra göçler başlamış ve yukarıda da yazmış olduğumuz gibi gelecekte kurulacak

olan imparatorlukların başlangıcı olmuştur. O yüzden bundan sonraki yazılarımızda kronolojik olarak Oğuzların kurmuş olduğu birçok devleti de siz sevgili okuyucularımıza bilimsel kaynaklara dayanarak aktarmaya çalışacağız. Bu ayki yazımızı bitirirken, okurlarımıza sağlık diliyor ve gelecek ayki yazımızda buluşmak üzere hoşçakalın diyorum. Ergün Parlar

)

)

(

20

Supermarkt

/ewetsupermarkt


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

Türkiye’de yatırım yapmak için 10 sebep Doğal güzellikleri, Asya ve Avrupa’nın geçiş noktası, etrafı denizlerle çevrili bir yarımada olması, dinamik ve genç bir nüfusa sahip olması gibi nedenler yatırımcıların ülkemizi tercih etmesinde başlıca sebeplerden olmaktadır. Özellikle sahip olduğu değerleri yabancı yatırımcılar için oldukça ilgi çekici bulunmasıyla birlikte yabancı sermayeye açık bir ülke olmaya başladı. Her yatırımcı yatırım yapmadan evvel neden buraya sermaye bağlayayım diye düşünür. Bu şekilde merak eden yerli ve yabancı yatırımcılar için Türkiye’de yatırım yapmak için 10 sebep belirledik. Yazımızın devamında bu nedenleri ve ayrıntılarını sizlerle paylaşacağız. Böylece neden Türkiye’de yatırım yapmalıyım sorusunun cevabını kendiliğinden kolayca bulabileceksiniz. İşte tüm detaylarıyla Türkiye’de yatırım yapmak için 10 neden: 1. İyileşen ve Gelişen Ekonomi:Türkiyenin en önemli ekonomik ölçütlerinden birisi olan Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) 231 milyar dolardan 820 milyar dolara yükselmiştir. 2002 – 2013 yılları arasındaki verilere dayanarak hızlı ve istikrarlı gelişen Türkiye ekonomisinde GSYİH, TÜİK verilerine göre yılda ortalama % 5,1 oranında bir artış gösterdi. Satın Alma Gücü Paritesi’ne göre GSYİH, IMF WEO verilerine dayanarak da 2013 yılında dünyanın 16. , Avrupa’nın ise 6. Büyük ekonomisi olmaktadır. 2. Genç ve Dinamik Nüfus: Bilindiği üzere bir yere yatırım yapılacağı zaman orada çalıştırılacak nitelikli, genç, dinamik ve o iş ile ilgili bilgili kişiler olması gerekmektedir. Hızla yaşlanan Avrupa nüfusunu göz önünde bulundurduğumuzda Türkiye genç nüfusu oldukça fazladır. Hatta en kalabalık genç nüfus Türkiyededir diyebiliriz , nüfusun yarısı 30,4 yaş altındaki gençlerdir. Bu nedenle Türkiyede yatırım yapacak olan yatırımcılar, asla çalıştıracak personel sıkıntısı çekmeyecektir. 3. Rekabetçi ve Nitelikli İş Gücü: 2013 TÜİK verilerine göre yaklaşık 29 milyon genç, eğitimli ve motive olmuş nitelikli personeller bulunmaktadır. 200’ye yakın üniversiteden her yıl 600 bin yeni mezun ve büyük bir çoğunluğu meslek ve teknik liselerden olan 700 bin lise mezunu vermekteyiz. Gerçek anlamda son derece genç bir nüfus olması ve iş için birbirleri ile yarış halinde olmaları nitelikli iş gücünü arttırmış ve aynı zamanda rekabetçi bir ortamın kurulmasına olanak tanımıştır. Değinmek istediğimiz diğer sebepleri Haziran ayı sayımızda ele alacağız.

SIE SUCHEN EINE IMMOBILIE? EUROASIA Immobilien · Friedrichring 26 · 79098 Freiburg

21

Ekonomi-Wirtschaft

EMLAK

WWW.EUROASIA-IMMOBILIEN.DE

info@baden-haber.de

Immobilien 10 Gründe warum in der Türkei zu Invertieren Die Naturschönheiten, die zentrale Lage zwischen Asien und Europa, die Lage als Halbinsel, die dynamische und junge Bevölkerung sind einer der Gründe dafür, dass die Investoren sich für unser Land entscheiden. Insbesondere aufgrund der ausländischen Investoren und ihrem steigenden Interesse, ist das Land mehr und mehr auf ausländisches Kapital angewiesen. Die Anleger überlegen sich die Gründe für eine Investition sehr sorgfältig. Wir haben 10 Gründe für die inländischen und ausländischen Anleger aufgelistet, die sich für eine Investition in der Türkei interessieren. Im Folgenden werden wir diese Gründe detailliert erläutern. Somit kann der Leser von sich aus die Antwort auf die Investitionsfrage finden. 10 Gründe für eine Investition in der Türkei: 1.Die sich erholende und wachsende Wirtschaft: Das Bruttoinlandsprodukt (BIP) ist von 231 Mrd. US-Dollar auf 720 Mrd. US-Dollar gestiegen. Aus den Daten der TÜIK (das nationale statistische Zentralamt in der Türkei) erkennt man ein stabiles Wirtschaftswachstum mit durchschnittlichem realem BIPWachstum von 4.7 Prozent zwischen den Jahren 2002 und 2013. Zu dem war die türkische Volkswirtschaft der 16. größten Welt und 6. größte Volkswirtschaft im Vergleich mit den EU-Staaten 2015 2. Eine junge und dynamische Bevölkerung: Wie bereits bekannt, muss man in dem zu investierenden Gebiet eine arbeitsbereite Bevölkerung haben, die qualifiziert, jung, dynamisch und über die Arbeit informiert ist. Im Vergleich zur relativ alten europäischen Bevölkerung ist die der Türkei sehr jung. Man kann sogar von der größten jungen Bevölkerung sprechen. Die Hälfte hiervon ist unter dem Alter von 30,4. Aus diesem Grund brauchen sich Investoren keine Gedanken über Personalprobleme zu machen. 3. Wettbewerbsfähige und qualifizierte Arbeitskraft: Laut der Angaben der TÜIK 2013 wurden 29 Millionen junge, ausgebildete, motivierte und qualifizierte Arbeitskräfte gefunden. Jedes Jahr absolvieren von fast 200 Universitäten 600.000 Studenten, hinzu kommen fast 700.000 Absolventen von technischen Gymnasien. Allgemein gesehen ist eine große junge Bevölkerung vorhanden und diese sind im ständigen Wettbewerb. Aus diesen Verhältnissen haben sie ihre Qualifizierung noch weiter ausgebaut. Weitere Gründe werden wir in der nächsten Ausgabe im Monat Juni anschneiden. EuroAsia Immobilien Investment Friedrichring 26 79098 Freiburg Fon 0761 290 92 01 Fax 0761 290 92 02


22

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Psıkoloji-Psychologie

Flugangst

UÇAK KORKUSU Uçak korkusu nasıl pekişir? Kökeni ne olursa olsun uçuş korkusunu pekiştiren nokta, uçak ve uçuşlarla ilgili negatif söylemlerdir. Uçak düşmeleri ve atlatılan kazalar yüksek tonda vurgulanmaktadır. Ayrıca birçok filmde veya romanda uçak kazaları, havada patlama, uçak kaçırma ilgi çekici dehşet temalarından biri olarak kullanılır. Bunun yanında binlerce uçuşun ne kadar rahat ve güvenli geçtiği vurgulanmamaktadır. Uçakta güvenlik ? Uçakta güvenlik en önemli unsurdur. Her şey çift olarak yapılmıştır. Bir motor arızalansa bile uçak etkilenmeyecek kadar güvenlik önlemi alınmıştır. Parola şudur: “Güvenlik yoksa uçuş da yok”. Arabanızın bir uçaktan daha güvenli olduğuna inanıyorsanız şöyle bir karşılaşma yapalım. Aracınızı her yola çıkışından önce birçok teknisyen gözden geçirir mi? Her 10 bin milde bir fren debriyaj ve birçok sistemi yenilenir mi ya da her 25 bin milde bir motor atılıp yerine yenisi monte ediliyor mu? Bir uçağın her uçuş saatine karşılık yaklaşık 4 saati bakımda geçmektedir. Yani uçaklar çok ama çok güvenlidir. Korku ve fobi nedir? Korku normal bir duygudur. Hoş bir duygu değildir ama bazı durumlarda yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Tehlikelerden korur hatta uygun dozlarda motive edici bile olabilir. Aşırı ve panik şeklinde olursa tam tersine bizi engeller.

Was verstärkt Flugangst? Was auch immer die Wurzel für Flugangst ist, verstärkt wird sie allgemein durch negatives Gerede über Flugzeuge und Flüge. Unter anderem zählen hierzu Unfälle und Abstürze. Hinzukommen noch viele Filme und Romane, die sich diese Themen wie Flugzeugabstürze, Explosionen in der Luft und Flugzeugentführungen zu nutzen machen. Jedoch sollte man dabei nicht den Komfort und die Sicherheit vergessen. Sicherheit im Flugzeug? Sicherheit im Flugzeug st das wichtigste Element. Alles wird doppelt gemacht. Selbst, wenn ein Triebwerkschaden vorhanden ist, sind genügend Vorkehrungen getroffen worden. Das Motto lautet: „Wenn keine Sicherheit, dann auch kein Flug.“ Falls Sie nun denken, dass Ihr Auto sicherer als ein Flugzeug ist, dann haben wir hier einen Vergleich für Sie: Kontrollieren Sie vor jeder Fahrt Ihr Auto? Werden alle 10.000 Meilen bei Ihnen Bremsen, Kupplung oder sonstige Dinge ausgetauscht oder repariert? Oder wird nach 25.000 Meilen der Motor weggeschmissen und anstelle ein neuer eingesetzt? Vor Flugantritt muss jedes Flugzeug eine Prozedur von 4 Stunden durchlaufen. D.h. Flugzeuge sind sehr sehr sicher. Was sind Angst und Phobie? Angst ist eine gängige Emotion. Zwar keine Angenehme, jedoch in manchen Situationen eine Nützliche. Sie kann vor Gefahren schützen und in der richtigen Dosis sogar motivieren. Wenn es so stark ist, dass es Panik auslöst, wirkt es natürlich entgegengesetzt.

Nasıl kurtuluruz ? Bu durum doğru ve düzenli olarak yapılacak uzman kontrollü seanslar dahilinde maziye gömülecektir. Unutmayın her korkuda olduğu gibi burada da geçerli olan korkunun üzerine gitmektir.

Wie kann man sich davon befreien? Dieser Zustand kann unter anderem mit psychologischer Beratung gelöst werden. Vergessen Sie nicht, man sollte sich, wie auch bei jeder anderen Angst, dieser stellen.

Hepinize şimdiden iyi uçuşlar dilerim.

Ich wünsche hiermit jedem einen schönen Flug. Avrupa Psikoloji Merkezi Erdinc Üstündag +49 - 7851- 4961503

Europäisches Psychologisches Zentrum Erdinç Üstündağ +49 - 7851- 4961503

IMMOBILIEN & INVESTMENT

23


24

BADEN HABER

Mayıs 2017

Sayı 66

info@baden-haber.de

Psıkoloji-Psychologie

Handys

CEP TELEFONLARI Cep telefonları taşınabilir bilgi iletişim sistemleri olmasından dolayı, denetimi en zor medya araçlarıdır. Bizler çocukların cep telefonu kullanımında temelde 4 ilkeden bahsedebiliriz. • İhtiyaç eksenli kullanım, • denetimli serbestlik, • sınır içinde kalmak • güvenlik ilkelerine uymak Cep telefonlarının okul öncesi çocuklara kullandırılması çok doğru değildir. ileri yaşlarda da çocuğa tamamen yasak koymak yerine belli sınırlar içerisinde cep telefonu kullanmasına izin verilebilir. Cep telefonu kullanımı konusunda çocukla birlikte açık ve net kurallar belirlenmelidir. Cep telefonu alırken çocuklar için üretilen modeller tercih edilebilir. Bu tür cep telefonlarının fonksiyonları genellikle sınırlıdır ve böylece daha az tehlike barındırırlar. Çocuk için bir cep telefonu alma kararı verildiğinde onunla telefon konuşmalarının, mesajların ve İnternet kullanımının ,masrafları, cep telefonunu kullanabileceği ve kullanamyacağı yerler konuşulmalıdır. Çocuğa ya sınırları belirlenmiş bir kontörlü hat alınmalı ya da kullanabileceği sabit bir tutar kararlaştırılmalıdır. Medyasız yer ve zamanlar belirlenebilir. Çocuklarla bu zamanlar ve alanlar içinde cep telefonlarından uzak kalınması konusunda anlaşma sağlanabilir. Cep telefonlarında bulunan oyunlar, resim, video çekme/oynatma özellikleri, cep telefonlarını eğlenceli yapsa da cep telefonları oyuncak değildir. Rahatsız oldukları durumda, korkutucu mesajlar, çağrılar aldıklarında bunları anne babalarına bildirmelerinin gerekliliği çocuklara anlatılmalıdır. Anne baba ile açık iletişim ve paylaşımın olması çocukları koruma açısından çok önemlidir. Kişilerin özel hayatlarına dair izinsiz çekilmiş görüntüler, şiddet ve cinsel içerikli videolar konusunda çocuklarla konuşulmalı, kişilerin özel hayatlarını onların izni ve haberi olmadan, kayıt alıp başkalarıyla paylaşmanın ahlaken doğru olmadığı gibi ve kanunen de suç olduğu anlatılmalıdır.

Weil Handys tragbare Informations- und Kommunikationssysteme sind, ist die Kontrolle das schwierigste mediale Werkzeug. Wir können bei der Handynutzung der Kinder über vier Grundprinzipien sprechen: • Bedarfsgebrauch • Beaufsichtigte Freiheit • Verbleiben innerhalb von Grenzen • Beachten der Sicherheitsrichtlinien Es ist nicht so richtig den Gebrauch von Handys den Kindern vor Schulbeginn zu erlauben. Im etwas höheren Alter darf man jedoch mit gewissen Grenzen dies zulassen. Beim Thema Gebrauch vom Handy sollte man mit dem Kind offen und ehrlich bestimmte Regeln festlegen. Beim Kauf des Handys kann gewisse kindergerechte Modelle bevorzugen. Diese Handys haben in der Regel begrenzte Funktionen und verbergen weniger Risiken. Vor dem Kauf jedoch sollte man sich ebenso mit dem Kind über die Nutzung der Anrufe, der Nachrichten und des Internets, über Kosten und Begrenzungen unterhalten. Entweder man kauft dem Kind eine Prepaid-Karte oder legt eine Kostengrenze fest. Man kann eine mediale Auszeit festlegen. Hierbei kann man dem Kind beibringen, dass es gewisse Orte und Zeitpunkte fern vom Handy sein soll. Seien es die eingespeicherten Spiele, Fotos, Videos, spielerische Apps, auch wenn sie großen Spaß machen sollten, Handys sind keine Spielzeuge. Wenn die Kinder sich in unangenehmen Situationen befinden, Mobbing-Nachrichten oder angsterfüllte Anrufe erhalten, sollten sie diese mit ihren Eltern teilen. Eine enge Beziehung zu den Eltern ist wichtig, insbesondere um die Kinder zu schützen. Man sollte sich ebenso über Aufnahmen über das Privatleben, verbotene Aufnahmen, gewalttätige und obszöne Videos unterhalten. Ihnen muss beigebracht werden, dass sie widerwillig keine Aufnahmen teilen dürfen und diese Gewissensbildung ist dabei äußerst wichtig.

Hatice Akkan Karlsruhe Eğitim Ataşeliği Uzman Psikolojik Danışmanı

Dergimiz Baden Haber’de artık seri ilanlarimizla hizmetinizde, ilan vermek için bizimle irtibata gecebilirsiniz. ab jetzt können Sie bei uns Ihre kleinanzeige einschlaten Tel: +49(0)176 320 58 717 Mail:info@baden.haber.de

Hatice AKKAN Psychologische Beraterin Karlsruher Bildungsattaché


BADEN HABER Mai 2017

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Sizin köşeniz-Eure Seite

Yemek Tarifi/Recept Spargel mit zerlassener Butter Zutaten: Für 4 Personen: 2 bis 2,5 Kg frischen Spargel, 2-3 Liter Wasser, 1 TL Salz, 1 Prise Zucker, Öl, 150 g Butter, 1-2 gehackte Petersilie, Panier- / Semmelmehl Zubereitung: 1. Spargel zubereiten Spargel waschen, schälen und ggf. bündeln. Spargel in kochendes Wasser geben, dem Salz, Zucker und wenig Butter oder Öl zugegeben wurde. Je nach Wunsch ca. 15-25 Minuten kochen lassen. Den Spargel mit einem Schaumlöffel vorsichtig herausnehmen und auf eine flache Servierplatte legen. 2. Mit zerlassener Butter servieren Spargel mit zerlassener oder brauner Butter, in der man auch 1 EL Paniermehl rösten kann, auf einer vorgeheizten flachen Schale anrichten. Anschließend mit Petersilie bestreuen. Dazu passen: Kartoffeln, Kalbsschnitzel , Rührei oder in Viertel geschnittene hartgekochte Eier.

Erimiş Tereyağında Kuşkonmaz İçindekiler: 4 kişi için: 2 ya da 2,t kg taze kuşkonmaz, 2-3 lt su, biraz tuz, bir tutam şeker, yağ, 150 gr tereyağı, rendelenmiş maydanoz, un 1.Kuşkonmazın Hazırlanışı Kuşkonmaz yıkanıp soyulur ve daha önce tuz, şeker, terayağı ve yağ katılmış kaynar suya atılır. İsteğe bağlı olarak 1520 dk kaynatılır. Daha sonra kuşkonmaz dikkatlice bir kepçe ile dışarı alınıp peçete üzerine bırakılır. 2.Eritilmiş tereyağında servis ediniz Daha önce ısıtılmış tavada unu tereyağında kavurup üzerine dökün. Daha sonra öğütülmüş maydanozu kuşkonmazın üzerine serpin. Yanında: Haşlanmış patates, daha schnitzel, sahanda yumurta, çeyrek sert kaynatılmış yumurta iyi gider.

Baden Haber Web Sitemizde artık seri ilanlarimizla hizmetinizde,ilan vermek için bizimle irtibata gecebilirsiniz. NEU : Über unsre Web Seite können Sie Ihre kleinanzeige inserieren Tel: +49(0)176 320 58 717 Mail:info@baden.haber.de

25


26

BADEN HABER

Mayıs 2017

Fıkralar/Witze temel’e sormuşlar: Temel, birinin kafasını karıştırmak için ne dersin? Temel “54” demiş. Soran kişi merak etmiş: Ya niye 54 dedin durduk yere?  Temel açıklamış: Bak gördün mü kafan nasıl karıştı. Dursun bir kıza aşık olmuş. Aşkındandan şiir yazmış. Şiiri: Sabahları yemek yiyemiyorum. Çünkü seni düşünüyorum Öğlenleri yemek yiyemiyorum. Çünkü seni düşünüyorum Akşamları yemek yiyemiyorum Çünkü seni düşünüyorum Geceleri uyuyamıyorum. Çünkü açım Komutanı temele sorar  Temel sağdan düşman geliyo naparsin -virurum komitanim Sol geliyo naparsin  -virurum komitanim Aşağıdan geliyo naparsin  -virurum komitanim Yukarıdan geliyo naparsin Temel sinirlenir cevap verir -ula bu yerun tek askeri benmiyum Taksinin yokusta frenleri patlamis,müthis bir hizla asagiya iniyor.Kayserili müsteri bagirmis; -”Durdur su arabayi”!.. Sofür panik içinde haykirmis;”Durduramiyorum”!.. -”O zaman taksimetreyi durdur hiç degilse” demis Kayserili..

Temel’e sormuşlar kadının iyisini nasıl anlarsın diye. Temel de: -Konuşmasına bakarum, demiş. -Ya hiç konuşmuyorsa, diye sormuşlar. Temel de: -O kadar iyisune ratslamadum daa, demiş

Sayı 66

Sizin köşeniz-Eure Seite

info@baden-haber.de

Istanbul’a gurbete giden Erzurumlu, dönüste karisina istanbul’lu hanimlarin, aksam eve dönen kocalarini, kapida nasil karsiladiklarini “Hos geldin kocacigim, üsümüssün, yorulmussun!” gibi kibar, nazik laflar ettiklerini anlatmis. Belli ki o da karisinin kendisini öyle karsilamasini istiyor.... Aksam eve gelmis, kar, tipi, soguk, karisi kapiyi açmis : -Uy kocacigim, it gibi titriyisen Dursun izlediği resim programından etkilenip Temel’e sormuş: - Ula Temel de bakayum; 17. yüzyıl ressamları hakkinda ne soyleyebilursun? Temel hemen cevaplamış: Hepsi ölmüştür!!!

Bir gün Nasreddin Hoca eve dogru yürüyormus, bir arkadasi arkadan seslenmis “aman hoca gördün mü biraz önce geçen helva kazani agzina kadar doluydu”. Hoca istifini bozmadan “bana ne” demis. Arkadasi, “ama hoca helva kazani sizin eve gidiyordu, buna ne dersin?” demis; hoca yine istifini bozmadan “o zaman sana ne?” demis

Wie kann man eine Blondine montagmorgens zum Lachen bringen? Freitagabends einen Witz erzählen! „Der Weg von der Umkleide zum Ring ist aber weit“, mault der Boxer. „Beruhige dich“, sagt der Trainer. „Zurück wirst du sowieso getragen.“ Warum nehmen ostfriesische Polizisten immer eine Schere zur Verbrecherjagd mit? – Um den Gaunern den Weg abzuschneiden. Wie kann man eine Blondine montagmorgens zum Lachen bringen? Freitagabends einen Witz erzählen! Lehrer:”Was ist den der kleinste Bauernhof der Welt?” Billi:”Ein Polizei Auto vorne sitzen die Bullen hinten die armen Schweine?

Dul bir adamla dul bir kadın evlenirler. Bunların önceki evlilikle- Zwei Nachbarinnen unterhalten rinden birer çouğu vardır. Evlen- sich. dikten sonra bir çocukları olur. „Was macht denn Ihr Mann?“ Çocuklar bir gün bahçede oynarlarken „Der ist bei der Polizei.“ kavgaya tutuşurlar. Evin penceresinden „Aha, und, gefällt es ihm dort?“ durumu farkeden hanım eşine bağırır. „Keine Ahnung, sie haben ihn erst - Bey çabuk gel, çocuklar kavga ediyor. vor einer Stunde abgeholt!“ Adam seslenmiş: -Kimle kim kavga ediyor? In der Schule von Fritzchen klingelt Kadın cevap vermiş: - Seninki ile benimki bir olmuş bizimkini das Telefon. Die Lehrerin nimmt ab. „Mein Sohn kann heute leider nicht dövüyorlar. zur Schule kommen“, sagt die Stimme am anderen Ende.” Aber wer spricht Pardon bakarmısınız, “Evin reisi denn da?”, fragt die Lehrerin. „Mein erkektir” isimli kitap siz de var mı Vater“, ertönt es am anderen Ende. acaba? – Maalesef beyefendi, Was steht auf dem Grabstein eines masal kitabı satmıyoruz biz :) Mathematikers? – „Damit hat er nicht gerechnet.“


BADEN HABER Mai 2017

27

Der Infomarkt für Schüler,

Ausgabe 66 info@baden-haber.de

info@baden-haber.de

Eltern und Lehrer.

Job-Start-Börse Messe Freiburg

Erstmals mit dabei: Weiterbildungsmesse

www.fortbildung-bw.de

31. Mai 2017 14:00 - 20:30 Uhr 1. Juni 2017 8:30 - 14:30 Uhr Eintritt frei

www.jobstartboerse.de

Der neue GLA PEAK Edition. Hin und wieder muss Tradition neu definiert werden, um lebendig zu bleiben. So wie bei unseren Sondermodellen mit sportlicher AMG Line, Leichtmetallrädern im Vielspeichen-Design schwarz und LED High Performance-Scheinwerfern. www.mercedes-benz.de/growup Ein Leasingbeispiel1 der Mercedes-Benz Leasing GmbH für den GLA 1802 PEAK Edition. Kaufpreis ab Werk3 Leasing-Sonderzahlung Gesamtkreditbetrag Gesamtbetrag Laufzeit in Monaten Gesamtlaufleistung Sollzins, gebunden, p.a. Effektiver Jahreszins 36 mtl. Leasingraten à Überführungskosten

33.581,80 € 3.839,24 € 33.581,80 € 14.603,24 € 36 30.000 km - 0,71 % - 0,71 % 299,00 € 595,00 €

1 Ein Leasingbeispiel der Mercedes-Benz Leasing GmbH, Siemensstraße 7, 70469 Stuttgart, für Privatkunden. Stand 03.04.2017. Ist der Darlehens-/Leasingnehmer Verbraucher, besteht nach Vertragsschluss ein gesetzliches Widerrufsrecht nach § 495 BGB. 2 Kraftstoffverbrauch innerorts/außerorts/kombiniert (l/100 km): 7,8/4,9/6,0; CO2 -Emissionen komb. (g/km): 138. 3 Unverbindliche Preisempfehlung des Herstellers.

Anbieter: Daimler AG, Mercedesstraße 137, 70327 Stuttgart, Partner vor Ort:

Kestenholz GmbH, Autorisierter Mercedes-Benz Verkauf und Service 79111 Freiburg, St. Georgener Straße 1, Telefon 0761 495 0 79713 Bad Säckingen, Friedrichstraße 7, Telefon 07761 5606 0 79539 Lörrach, Bärenfelser Straße 8, Telefon 07621 4021 0 www.kestenholzgruppe.com


28

BADEN HABER

Mayıs-Mai 2017  

Sayı 65 Ausgabe 65

Mayıs-Mai 2017  

Sayı 65 Ausgabe 65

Advertisement