Page 1

if

lte

rn

at

O :4 19 N 20 MA RT

ye a er se #h

VİR AL MÜZİK ÇAĞI

ALLAME-EDA BABA-GAZELLE TWIN-TIJANA T-SERENAD BAĞCAN


. . . IÇINDEKILER

8

ALLAME FENOMENLER MÜZİĞİ ELLEMESENİZ?

6 18

26

EROL BÜYÜKBURÇ

NASIL UNUTURUZ KRAL TV SENİ?

PSM CAZ FESTİVALİ

30 Genel yayın yönetmeni Ece Ulusum Yazı işleri müdürü Arda Aşık Görsel yönetmen İrem Akcan

Mart 2019 Sayı: 4

Aylık süreli dijital dergi

Back on Stage bir Hayhuy Ajans ürünüdür.

37

TIJANA T İLE KONUŞTUK

Kapak Bengü Güngören Fotoğraf editörü Emre Kırdar, Emre Namoğlu Editör Çağatay Yılmaz, Gökhan Kaya, Zeynep Beşerler Muhabir Ahmet Yatğın, Arif Hür, Barış Karaalioğlu, Hakan Varol, Gizem Ertürk, Gizem Yıldırım

Yayın ve yönetim merkezi Nisbetiye Mah. Gazi Güçnar Sk. Uygur İş Merkezi No:4 Beşiktaş/İstanbul

40

İletişim 0 (212) 337 57 70 iletisim@yellowbos.com @yellow.bos yellowbos yellow_bos yellowbos www.yellowbos.com

54

STEINWAY EFSANESİ

MODA 101


PANO

MART 2019

3

Daha adil bir dünya için

BURNING MAN

'Ulaşılabilir' yüksek kalite

Miller ve Fincher işi

Audiophile'lerin çok sevineceği bir haber: KEF, Bluesound, NAD ve Oehlbach İstanbul'da. Türkiye’de ilk defa satışa sunulan KEF, LSX Bluetooth hoparlörüyle dikkat çekiyor. Bircom'un getirdiği sistemleri, Kanyon’daki Hifimyfi’ın deneyim odasında inceleyebilirsiniz. Tasarımıyla dikkat çeken ses sistemlerinin fiyat performans kıyası yüzleri güldürüyor.

Netflix’in 18 öyküden oluşan animasyon yapımı Love, Death & Robots dizisi; Sentient Dairy Products, Werewolf Soldiers, Robots Gone Wild, Garbage Monsters, Cyborg Bounty Hunters, Alien Spiders ve Blood-Thirsty Demons From Hell gibi hikayeleri bir araya getirecek. Tim Miller ve David Fincher'ın yer aldığı yapımın ilk fragmanı da yayınlandı.

21

Slash, Japon müzik eleştirmeni Maso Ito ile yaptığı röportajda, Guns N'Roses’ın yeni bir albüm çalışmasına başlamayı planladıklarını açıkladı. Umarız eski şarkılardan yeni cover'larla karşımıza çıkmazlar.

Genç Caz'a başvurular başladı İKSV tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda Temmuz ayında gerçekleştirilecek 26. İstanbul Caz Festivali, genç caz müzisyenlerini festivale katılmaya çağırıyor. Bu yıl 17. kez düzenlenen Genç Caz konserleri için başvurular başladı. Festival, caza ilgi duyan genç müzisyenleri teşvik etmeyi ve profesyonel müzik dünyasına hazırlamayı amaçlıyor.

Son zamanlarda sosyetik ve zengin tiplerin gözdesi haline gelen Nevada'daki Burning Man Festivali'nden ilginç haberler var. Etkinliğin genel müdürü festivalin ruhuna aykırı olduğu gerekçesiyle VIP hizmetlerini azaltacaklarını, bilet fiyatlarını da düşüreceklerini açıkladı. Sebebi de bu festivalin eşitlik ve adillik üzerine kurulu bir sisteme dayalı olmasıymış. Her yıl 70 bin kişiyi ağırlayan festivalin lüks çadırları 100 bin Dolar'ı bulan etkinlik için bu büyük bir gelir kaybı olacak. Biletler de 95 Dolar'dan başlıyor...

YIL

Efsane grup Massive Attack, ikonlaşmış albümleri Mezzanine'nin konser turuna başladı. 1998 çıkışlı albümün turnesine çıkma fikrine Robert Del Naha "O zamanki dünyayla şimdiki dünya aynı değil, biraz böyle deneyimlemek istedik" diyor. Umarız tura Türkiye de dahil olur...

Pitt'ten arkadaşına belgesel Brad Pitt yapımcılığa iyice ısındı. 2017’de hayatını kaybeden yakın arkadaşı müzisyen Chris Cornell’in hayatını anlatacak bir belgesel için hazırlıklara başladı. Pitt, ünlü yönetmen Peter Berg ile çalışıyor. Cornell hakkında kapsamlı araştırmalar yapılıyor. Belgeselin 2020'de yayınlanması planlanıyor.

Frank Zappa konseri geliyor! 1993 yılında hayatını kaybeden Frank Zappa'nın hologramlı turnesi, 19 Nisan'da New York'ta gerçekleşecek ilk konserle başlayacak. Hologram duyuruları gün geçtikçe artıyor.


4

PANO

2019 MART

The Simpsons ile 32 yıl

Enerjik Pac-man

Kehanetleriyle meşhur dizi The Simpsons, yayınlanmaya başladığı 1989'dan bu yana her televizyon izleyicisine dokundu. 30'uncu yılını deviren yapımın devam etmeyeceği dedikoduları yayılmışken açıklama geldi; "2 sezon daha birlikteyiz."

Efsane oyun Pac-Man yeni labirentlerle karşımızda. Sınırlı sayıda üretilen Red Bull PAC-MAN kutuları raflarda yerini aldı. Red Bull, tüm oyunseverleri 1 Şubat-30 Nisan 2019 tarihleri arasında Red Bull PAC-MAN kutularının açma halkasındaki kod ile PAC-MAN mobil uygulamasındaki özel Red Bull labirentlerini keşfetmeye davet ediyor.

Müjdeler olsun! 2002’de ilk kez düzenlenen, 2015'te ara veren müzik festivali One Love sonunda geri dönüyor. Sahnesinde inanılmaz isimleri ağırlayan bu festivalin yeri ayrı. Ne mutlu bize.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı Anadolu Efes Kültür sanat alanında önemli işlere imza atan iki büyük marka ilişkilerini tazeledi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İstanbul Film Festivali, İstanbul Caz Festivali, İstanbul Tiyatro Festivali, İstanbul Bienali, İstanbul Tasarım Bienali ve Salon İKSV’ye önümüzdeki 4 yıl boyunca Anadolu Efes destek verecek. Nice sanatlı buluşmalara...

96

.

MILYON

Stadyum değil, server dolduran konser Konser düzeninde çeşitli değişiklikler ve arayışlar devam ediyor. Dünyanın ilk sanal konseri meşhur oyun Fortnite‘da düzenlendi. Marshmello'nun oyun içinde verdiği 10 dakikalık canlı konseri 10 milyondan fazla kullanıcı seyretti. Dahası oyunun dışında YouTube'da 25 milyonun üzerinde görüntülenme aldı. Bakalım daha neler olacak...

Spotify, finans raporlarını paylaştı. Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde 87 milyon premium abonesi olan platform, bu rakamı 96 milyona çıkardı. Elbette bu Amerika'da aile planı kullanıcılarına ücretsiz hoparlör hediye etmesiyle de ilgili. Diğer yandan Spotify podcast yatırımlarını arttırdı; 200 milyon Dolar'a Gimlet'i satın aldı.

MÜZİĞE GÖÇMEN ETKİSİ Gilmour'un 120 gitarı satışta Usta müzisyen David Gilmour, hem Pink Floyd’la hem de solo kariyerinde kullandığı ikon gitarları müzayedeye çıkardı. Açık arttırma öncesinde Amerika ve İngiltere'de halka açılacak gitarlar 20 Haziran'da Christie’s Müzayede Evi tarafından satılacak. Gitarların fiyatları 15 bin ile 150 bin Dolar arasında değişiyor ancak bu bir açık arttırma, neler olacağını tahmin etmek güç...

Türkiye'nin dört bir yanında festival düzenleyen Milyon Yapım, keşif sahnesinin müzisyenlerini arıyor. Ünlü müzisyenler ve yapımcıların jüri olduğu bu dijital yarışmaya başvurmak için adres: kesifsahnesi.com İlgilenenlere duyurulur.

Paris'teki Musée national de l'histoire de l'immigration çok kapsamlı ve özel bir sergiyi ağırlıyor: Paris-London. Music Migrations (1962-1989). Sergi, göç, müzik, ırkçılık karşıtı ve politik aktivizm arasındaki yakın ve karmaşık ilişkiyi araştırıyor. Göçmenlerin Paris ve Londra'yı müzikle yeniden nasıl şekillendirdiğini, ekonomik ve kültürel dönüşümlerine nasıl katkıda bulunduğunu gösteriyor. Ocak 2020'ye kadar gösterimde olacak sergide; enstrümanlar, kostümler, fotoğraflar, konser afişleri, videolar, albüm kapakları, fanzinler gibi 600'den fazla belge ve sanat eseri yer alıyor.


ANLIK

MART 2019

Dİk Açı

İrem Akcan iremakcan

B

6 gün önce...

Çin Hükümeti, Everest ana kampını çevreye bırakılan fazla çöp nedeniyle turistlere kapatma kararı aldı. Kamptan bir kare...

B

Bingazi'de devrimin sekizinci yıl dönümü kutlamasından bir kare. Libya bayraklarını taşıyanlar Teletubbies kostümü giymiş.

B

18 gün önce...

B

19 gün önce...

B

22 gün önce...

B

24 gün önce...

5 gün önce...

Rap şarkıcısı Cardi B, Grammy'de ilginç kostümüyle dikkatleri üzerine çekti. Şovunun sonunda kostümü tavus kuşuna dönüştü.

Bafa Gölü'nden gün batımı karesi. Göl tüm güzelliğini güneşin altında sergiliyor, adeta poz veriyor.

Rusya’nın Kutup Bölgesi’nde yer alan Novaya Zemlya'da evlere giren kutup ayılarının ‘istilası’ nedeniyle olağanüstü hâl ilan edildi.

Arjantinli Futbolcu Emiliano Sala'yı taşıyan uçağın kaybolmasıyla birlikte köpeği Nala, futbolcunun hâlâ eve dönmesini bekliyor.

B

11 gün önce...

B

22 gün önce...

İtalya’nın Venedik kentinde karnaval sezonu! Katılımcıların 15’inci yüzyıla ait kostümleriyle fotoğraf çekmeleri ilginç görüntüler oluşturdu.

40 günlük süresiyle dünyanın en uzun karnavalı, Uruguay’ın başkenti Montevideo’da başladı...

B

28 gün önce...

Romen kargo gemisi Jess, Tuna Nehri üzerinde, Helemba Adası ile Szob arasındaki bir kumsal üzerine oturdu.

5


6

RÖPORTAJ

2019 MART

'Müzik duygusal bir iş her an her şey olabilir' Gökhan KAYA

G

erçek adı Hamza Gül; biz onu Allâme mahlasıyla tanıdık. Ünlü rapçi, geçtiğimiz yılın son günlerinde toplu bir şekilde duyurulan ve geçen ay tüm dijital müzik platformlarında yerini alan AV albümünün hikâyesini Back on Stage’e anlattı. Yönetmenlik dahil olmak üzere eserlerinin hemen hemen her aşamasında imzası bulunan Allâme, son klibinde yönetmenlik koltuğunu neden devretti? ❏ AV albümünün çıkış hikâyesi nedir? Yazım ve kayıt süreci nasıl geçti? Albüm 2 senede yapıldı. Uzun sürmesinin nedeni, özel hayatımla ilgili önemli kararlar aldığım bir döneme denk gelmesi. Önceden yaptığım işlere nazaran çok daha dikkatli davrandığım bir albüm oldu. Söz yazmakla ilgili teknik detaylardan ziyade manaya ve söz sanatlarının önemli silahlarını bir araya getirmeye çalıştım. 'Bugün söz yazacağım' diye planlı bir gidişat albümün hissiyatını bozacağından, doğru zamanı bekledim. Kayıtları fiziki olarak iyi olduğum zamanlar aldım. ❏ Albümünüzün adını niçin AV koydunuz? Bu aslında hayatın bizzat kendisiyle ilgili bir metafor. İlkel insanın yaşam gayesinden yola çıkarak bu ismi uygun gördüm. Şartlar ve çağ ne kadar değişirse değişsin aslında en küçük ölçekte bile hayatta kalmayla ilgili bütün çabamız. ❏ Şarkılarınıza yazdıktan sonra mı yoksa önce mi isim verirsiniz? Şarkı isimleri şarkıyı yazdıktan sonra çıkıyor. Bazen şarkıda geçen bir cümle olurken, bazen de şarkının hissini verecek bambaşka bir kelime bile olabiliyor. İsimle ilgili çok mesai harcamıyorum. ❏ Neşet Ertaş feat'inin hikâyesi nedir? Böyle usta isimlerin parçalarından ortaya yeni bir proje çıkarmayı düşünür müsünüz? Beni derinden yaralayan çok önemli şarkılar var ve beni bu denli etkileyen sanat eserlerini kendi müziğimle harmanlamak bana çok büyük bir keyif veriyor. Bununla ilgili önümüzdeki süreçte başka işler de yapmak istiyorum. ❏ Düetlerinizi parçalar özelinde mi hazırladınız yoksa sanatçılar mı parçaları seçti? Düet parçalar benim ve çalıştığım rapçi arkadaşlarımın fikirleriyle oluştu. Sadece Aspova ile olan düet onun kendi albümü için yapılmıştı. Şarkının atmosferini çok sevdiğim için kendi albümümde kullanmayı rica ettim. ❏ Allâme müzikal manada nasıl bir dönüşüm geçiriyor sizce?

Müzik hayatım boyunca inandığım ve estetik manada güzel olacağını düşündüğüm sound'lar yaratma çabasında bir müzisyenim. O dönemin silahı neyse onu cephaneme kendi metodlarımla dahil etmeyi çok seviyorum. Dolayısıyla güncel trap sound'ların da hakim olduğu özgün bir iş çıkardığımı düşünüyorum. ❏ Basemode Records ile çalışmanın sizin kariyerinizdeki önemi nedir? Öncelikle işlerimizi ciddiye alan, bize özgünlük ve özgürlük anlamında baskı uygulamayan bir şirket olduğu için çok mutluyum. Sektörün asıl meselesi zaten sanatçıların özgür kalabilmesi. Bu noktada önemli kararların bizde olması yaptığımız işi çok daha samimi ve orijinal kılıyor. ❏ Aynı zamanda klibinizin yönetmenliğini de üstlenmişsiniz, albüm kapak tasarımları da size ait. Kendinizden başka birine çok fazla güvenmiyormuşsunuz gibi bir hisse kapıldım. Son klibim Işıklar şarkısında yönetmenliği Çağatay Kıray'a bıraktım çünkü işlerini çok beğendiğim bir kardeşim. İşlerine inandığım insanlarla çalışmak üzerimden büyük bir yük aldı. Tespitinizde çok haklısınız. Ben müziğe çok duygusal bakan biriyim. Teknik durumlar haricinde yaptığım işin her aşamasında bulunmak refleks haline geldi. ❏ Sırada neler var? AV albümü sonrasında birçok şehirde konser yapmayı planlıyorum. Çok yoğun bir süreç beni bekliyor ama her zamanki gibi heyecanımı koruyorum. Uzun vadede müzikal planlarım pek istediğim şekilde gitmiyor çünkü müzik duygusal bir iş ve her an her şey olabilir.

349.708

2017 Anakronik

Spotify'daki aylık dinleyici sayısı

2017 Y Instrumentals

2019 AV

ALLAME


RÖPORTAJ

Ece ULUSUM

MART 2019

'Üçüncü Yeniler pek de güzeller'

7

S

osyal medyada yayınladığı şarkılarla beğenileri toplayan, kısa sürede yerli sahnelerde kendine yer edinen Eda Baba ilk albümü Bir Küçük Tebessüm'le karşımızda. Ruh halini kapağından şarkılara kadar albüme yansıtan Eda Baba sorularımızı yanıtladı. ❏ Albümünüzde nasıl bir sound değişikliğine gittiniz? Yeni albümde sound değişikliğinden bahsedemem çünkü ilk solo albümüm ve kendimi aradığım bir süreç bu albüm. Eski Bando'dan sonra beni daha çok cover şarkılarla tanımaya başladı insanlar ve orada yaptığım kayıtlardan, içerikten çok da kopmak istemedik. İçimden geçen de buydu zaten. Çeşitli renk sazları var şarkılarda ama sade ve duygusu karşıya kolay geçebilen bir albüm olsun istedik. ❏ Kapağın hikayesi nedir? Bir gün internette yaptığı resimlere rastlayıp takibe almıştım Hülya Özdemir'i. Daha albüm fikir aşamasındaydı ama kapağını ona çizdireceğim diye hayal etmeye başlamıştım bile. Aslında albümde her şeyden önce fikir olarak netleşen şeylerden biriydi. Ben ona kendimi anlattım, şarkılarımı dinlettim. O da kapağı çizdi. ❏ Google Trends'e göre cover şarkılarınız çok fazla aranıyor. Dinleyicideki bu alışkanlığı kırmak sizce zor olabilir mi? Kendi şarkılarımdan çok cover şarkı kayıtlarım var şu an internette. Belki geçiş bu yüzden biraz zaman alabilir. Ama aldığım geri dönüşler epey destekleyici. Bununla ilgili bir kaygım yok. Zamanla besteler çoğalacak ve şimdiye dek sadece yorumcu olarak gördükleri beni, kendi şarkılarını yazan biri olarak kabullenecekler diye düşünüyorum. ❏ Adınız üçüncü yeni müzisyenler listesinde geçiyor, sizce bu kavram neye karşılık geliyor? Müzik dünyasının hızla televizyonlardan sosyal mecralara kayışıyla başlayan bir süreci temsil ediyor sanırım çok temel olarak. Artık kendi diliyle şarkılarını özgürce yapıp, bağımsız şekilde dinleyicisine ulaştırabilen, kendi kitlesini kendi yaratan, finansal kaygısı müziğinin önüne geçmemiş yeni nesil müzisyenler bana göre 'Üçüncü Yeniler'.

119.890 Spotify'daki aylık dinleyici sayısı

2019 Bir Küçük Tebessüm

Şarkılarının hikâyeleri ❏ Albümdeki parçalarınızın

EDA BABA

Pek de güzeller. Bu akımın içinde adımın geçiyor olması hoşuma gidiyor pek tabii. ❏ Müzik çevresinde çok sevilen bir isimsiniz. Bunu neye bağlıyorsunuz? Böyle yansıyorsa ne güzel. Güzel arkadaşlıklar kurmaya çalışıyorum. Herkesin nasıl emekler verdiğini biliyoruz. En büyük destek yine müzisyenlerin birbirinin yanında durmasıyla başlıyor bence. ❏ Bundan sonraki projeleriniz neler olacak? Albümdeki birçok şarkıya klip çekmek istiyorum. Yeni şarkılar yapmak, kaydetmek ve paylaşmak elbette hemen sonraki planlarım. Bir yandan da YouTube kanalıma yeni içerikler üreteceğim. Cover yapmayı bir yana atmayacağım ama daha çok yeni işler yapmak hedefim.

hikayelerini kısa bir cümleyle anlatır mısınız? Ezbere Biliyorum Seni, albüm içindeki en eski şarkılardan. Hatta önce şiirdi ve epey bir zaman da öyle kaldı. Sonra 'albüm şarkılarımı yapmalıyım' dediğimde bestelediğim ilk şarkı oydu. Gün Geceye Varınca, tam olarak zamanını hatırlamıyorum ama sözleri ve melodisiyle birlikte gelen şarkılarımdan. Bir Küçük Tebessüm, epey depresif bir anımda o halden çıkma umuduyla, en eski gitarımı elime alıp söz ve müziğiyle birlikte yazdığım şarkılardan. Kal N'olur, yine bolca yaşanmışlık üzerine yazıldı. Biraz benden biraz başka aşklardan. Her Dakika Bir Saat, hâlâ tam olarak nerede yürüdüğümü hatırlıyorum. Sokakta yürürken nakaratını mırıldanmaya başlamıştım. Bir yandan da telefona ses kaydettiğimi hatırlıyorum unutmamak için. Annem Derdi, hâlâ ailemle beraber yaşadığım evde bir akşam odamda tek başıma yazmıştım. Şarkı dinletecek kadar şekile girdiğinde ilk çalıp söyleyişimi hatırlıyorum anneme. Eğlenceli şarkı ama gözlerim dolmuştu O'na söylerken... Sonbahar, 10 yılı geçiyor sahnede çalıp söylemeye başladığımdan beri. Üzerimdeki etkisi hiç kaybolmadı. Hatta zaman geçtikçe daha çok içimde hissetmeye başladım. Benim için başka kıymetli tarafı da Cem Adrian'a ulaşıp bu şarkınızı albüme koymak istiyorum dediğimde 'şarkı senindir Eda al ve içinden geldiği gibi söyle' demesiydi. Sahibinin ruhu gibi güzel şarkılardan... Masa, tartışmasız albümde en sevdiğim şarkılardan. Söz ve müzik Üner Demir'e ait. Bir gün Üner'lerin evinde toplanmış şarkılar söylüyoruz birbirimize. İlk o zaman çaldı Üner bu şarkıyı ve bayıldım şarkıya. Arada hadi söylesene diye sıkıştırıyorum... Sonra albüm içeriğini hazırlamaya başladım ve tabii Üner'den istedim şarkıyı. O da canım arkadaşımın hediyesi mis gibi bir şarkı.


8

2019 MART

. . ELEŞTIRI

FENOMEN ÇIPLAK

Ahmet YATĞIN

İ

letişim devrimi kitlesel akışı altüst etti. Dramatik değişimin yüzleri fenomenler oldu ve müzik piyasasına da doğal olarak girdiler. Bu yüzden onları daha yakından tanımak ve merak ettiklerimizi sormak istedik. Ancak ne kadar göz önünde olsalar da ulaşılması pek mümkün olmadığını anladık. Ulaştıklarımız da 'sessiz kalma hakkını' kullandı... Konuyu en başa sararsak; Antik Yunan, Roma ve Osmanlı'daki musikişinaslar sanat ve emeğiyle şöhret kazanırdı, hâlâ hatırlanırlar. Teknolojinin gelişmesi ve bireylerin kendini ifade etme yollarının kısalmasıyla sanatın herkesleşmesine şahitlik edeceğimizi umarken yeteneksiz, eğitimsiz ve sabırsız gençlerin sanat, politika ve psikoloji gibi konularda yargılar dağıttığına şahitlik ediyoruz. Bu konuda bizimle konuşmayı kabul eden müzik yazarı Yavuz Hakan Tok, sosyal medya çağına girene kadar üretenin yetenekliler, eğitimliler veya alaylıların olduğunu; yeteneksizlerin ise her durumda hoş görülmediğini öne sürdü. “Sosyal medya ile insanoğlu en ilkel haline döndü. Sosyal ve kültürel evrimin bütün birikimleri; ahlâk, görgü ve insani değerler gibi yetenekli ve yeteneksiz ayrımı da tepetaklak oldu.”

'ŞARKIYI CİDDİ CİDDİ ELEŞTİRMENİZE GÜLÜYORUM' Geleneksel medya unsurlarının ve bazı grupların fenomenlere kaldığını gördük. Eşik bekçilerine, medya patronlarına ya da editörlere takılmadan özgürce yayın yapmaları ve kendilerini ifade etmelerinden kim neden rahatsız oluyordu? Reklam gelirlerindeki pastadan aslan payını almaya başladıkları için mi yoksa insanın evrendeki hikayesinin tüm kazanımlarını yok sayıp küçücük, kısıtlı tecrübeleriyle devasa kitlelere rehberlik etmeye kalkıştıkları için mi? Soramadık. Bu; toplum kavramını nasıl şekillendirdiğimize, bireyi nasıl yorumladığımıza, devletin ve şirketlerin iç içe geçmiş grift yapısına ve adalet, özgürlük, güvenlik gibi temel kavramları nasıl inşa ettiğimize göre değişen, binlerce cevabı barındıran zahmetli bir yol. Uzmanlar konuşmak isterse o yola hevesle çıkılır. Şimdilik fenomenlerin müziğini ele alalım. Enes Batur ve Berkcan Güven’in içerikleriyle trend halini alan fenomen şarkıları, başta eğlenceden ibaretti. Diss'leşmeler izlenmeleri beraberinde getiriyordu. Şarkıların sözleri fenomenlerin birbirilerine olan eleştirilerinden meydana geliyor ve sosyal medya kullanıcıları ile kaynaşmayı kolaylaştıran rap veya pop müzik tercih ediliyordu. Ardından Berkcan Güven, Ezhel'le Fenomen'i çıkardı. Eleştirilere “Arkadaşlar şarkıyı ciddi ciddi eleştirmenize gülüyorum, troll kanka bu” yorumunda bulunan Güven, Akbilim Boş şarkısıyla bunu pekiştirdi. Sonra Reynmen ve Veysel Zaloğlu reggae havasında Voyovoy’la karşımıza çıktı. Bir diğer taraftan Eylül Öztürk (Memeli Mestan) Avamel şarkısıyla pop türünde bir çalışmaya imza attı. Fenomenler giderek profesyonellerle çalışıyor; yapılan işin eğlence mi yoksa sanat mı olduğunu ayıramıyorduk. Birden 'la çıkış yakalayan arabesk rap parçası Derdim Olsun'la Reynmen’in şarkısı eğlenceyi aştı. Bundan itibaren dikkatlerimiz iyice fenomenlerin şarkılarına yöneldi. Reynmen aniden 120 milyon tıklı şarkısını sildi, “Yok bottan silindi, yok ondan bundan silindi... Yoo

Sosyal medya ünlülerinin müzisyenliğe soyunması sadece Türkiye'ye has değil. Feno müzisyenler arasında Lele Pons, Big Shaq, Amanda Cerny, Rudy Mancuso ve Logan Paul gibi isimler var. Müzisyenlerin onlarla çalışması da epey bilindik bir müzik pazarlama yöntemine dönüştü.

Reynmen

Eylül Öztürk Instagram'daki komedi şarkılarıyla kitlesini büyüttü. Oğuzhan Uğur konserler veriyor, tanınmış pop müzisyenlerle düet yapıyor.

Berkcan Güven

Orkun Işıtmak'ın klibinden bir kare...

gayet de ben kaldırdım. 200 milyonluk parçam da olmayıversin. Hayatıma mâl oldu. Derdim oldu. İstemiyorum! Bugün bu şarkıyla gelmedim buraya, yarın da o şarkıyla var olmayız... Hadi bakayım!” dedi, sonra dayanamadı videoyu yeniden koydu. Müziği ve klibi trollük boyutunu çoktan aştı. Aklımızda aynı soru dönüp duruyor: Müzisyen mi, 'popi influencer' mı?

'NASILSA YETERLİLİK ŞARTI YOK' Yavuz Hakan Tok fenomenlerin şarkılarını sanat kapsamında üretmediğini düşünüyor “Bugün şarkı söyler, yarın kitap yazar, ertesi gün standup yapabilirler. Takipçileri de bunu istiyor zaten. Nasılsa yetenek ve yeterlilik şartı yok. Canları ne isterse onu yapıyorlar. Mesela; Reynmen’in şarkısı 70’lerde yapılmış ortalama bir arabesk şarkıdan ya da Eylül Öztürk’ün şarkıları 90’larda yapılmış tırı vırı pop şarkılarından kötü değil. Ama zaten mesele şarkıların teknik ve artistik açıdan iyi kötü olmaları değil. Mesele bu şarkılar niye var, neye hizmet ediyorlar? Israrla 'Ben şarkıcı değilim' diyen biri niye şarkı yapar, klip çeker? Orada bir hile var.”Bir nağmenin peşinde yıllarca koşturan sanatçılar, emek yumağının gelir kapısı açması için bir fenomenle iş birliği hatta 'şımarık' bir gençle çalışma yapmak mı zorunda?

133

. milyon

Reynmen'in şarkısının YouTube'da izlenme sayısı. Aldığı beğeni sayısı ise 229 bin.

Sanatçı köprüyü geçene kadar feno'ya dayı demek zorunda mı kalacak? Tok, “Çok üstüne gittiniz bu çocukların” diyenler yerine bilgi ve deneyim için dirsek çürütmüş insanlara hak veriyor. Yeteneksizlerin bu cüreti karşısında yetenekli ve deneyimlilerin tepki vermelerini anlayışla karşılıyor. “Reynmen çıkıp 'Evet ben fenomen olarak tanındım ama artık şarkıcı olacağım, bunun için de bu yola baş koyacağım, bu da benim ilk denemem' dese nispeten anlaşılabilir. Ama para kazandıracağını bilse ressam ya da heykeltraş da olabilir, opera da söyleyebilir.” Tok, hepimizin vasatlığa zorlandığı bu dönemde, sanatçı dediğimiz insanların ekstra çaba sarf etmek zorunda olduğunu söylüyor, sanatçının isteyeceği en son şeyi bu olarak tanımlıyor. Meselenin diğer boyutu takipçilere bakınca, fenomenlerin takipçilerine bağlılığı görülüyor. Yani halk bunu; kendisine benzeyeni görmek istiyor. Fenomen ne kadar çıplaksa onlar da en az o kadar çıplak, fenomen çıplak demek kitle için önemsiz. Tok, “İnsanoğlunun başa sarmış tekamülünün bizi eninde sonunda belki bir 100 yıl sonra, şimdilerde kaybettiğimiz doğrulara geri getireceğini düşünüyorum. Bunu söylemeliyim. Çünkü yeteneksizliğin hacmi ne kadar büyürse büyüsün, dünya yetenekliler sayesinde dönüyor” cümleleriyle insana olan inancımızı pekiştiriyor. Fenomenin, insanın evrendeki macerasının tüm birikimlerini üstünden çıkarması ve çıplak kalması karşısında sessiz kalamadık. Bu yüzden bu suskunluk selinde eleştirel düşünceye tutunuyoruz ve söylüyoruz: Fenomen çıplak.


GÜNCEL

MART 2019

9

Opera dünyasının alternatif mecrası 1

990'lar New York'unda işsiz bir sahne yönetmeni, mimar arkadaşının evine gidiyor ve başlıyorlar dertleşmeye. Her şey o zaman başlıyor... Mimar tamtakır kuru bakır, mimari dergilerde bir şeyler karalıyor, oradan kazandıklarıyla idare ediyor. Sahne yönetmeni olan arkadaşı James Jordan'a da aynısını yakından takip ettiği opera için yapmasını öneriyor. Bu fikir üzerine etraflıca düşünüp araştırmaya başlıyor. Manhattan'ın East Village'ında punk dergileri olduğunu ancak operayla ilgili bir şey olmadığını fark ediyor. Rastgele bir şeyler karalıyor evde, dergilerden fotoğraflar kesiyor, kapağa Maria Callas'ı yapıştırıyor. Renata Scotto gibi divaların parodi haberlerini koyuyor. O zamanlar Amerika'nın 'tikisi' Amy Fisher'ı operacı olarak kurguluyor, iğneliyor. Tutuyor fotokopicinin yolunu. İlk sayıyı 1993 Aralık ayında çıkarıyor ancak büyük bir hatayla. Kapağa, ayın 4'ünü doğum günü sanarak taşıdığı Callas'ın aslında 2 Aralık'ta doğduğunu öğreniyor. Kopyaları, prestijli sanat merkezi Lincoln Center ve Metropolitan Opera'nın tuvaletlerine bırakıyor. Muhafazakar ve akademik opera dergilerinin üstüne bu eşcinsel içerikli dedikodu dergisi adeta

güneş gibi doğuyor ve piyasadakilere şimşek gibi çakıyor. Operaya ilgili eşcinseller tarafından dergi tutuluyor. Ancak Bay Jordan yakalanınca biletine el koyulup binadan kovuluyor. Pek de hijyenik olmayan ortamlarda hayatta kalmaya çalışan Parterre Box, 1996'da dijital yayın hayatına başlıyor. Bir diğer kırılma noktası ise Metropolitan Opera yakınlarında gittiği spor salonunun soyunma odasında Deborah Voigt'un ekibinden biriyle tanışması oluyor. Kovulduğu operanın önemli isimlerinden Deborah'la uzun uzun bir röportaj yapıyor. Dergi, 1998'deki diğer bir habercilik örneğiyle sahneye çıkıyor. Dönemin süperstar sopranolarından Renée Fleming, Milano'daki Teatro alla Scala'da Donizetti’nin Lucrezia Borgia'sını seslendirirken yuhalanıyor ancak İtalyan radyolarından uzağa gitmiyor haber. Sıkı bir okuru tesadüfen kayıt alıp yolluyor Jordan'a. Bu da ilk online hikayesi oluyor Parterra Box'un. Büyük olay ise 2009'da Alman soprano Hildegard Behrens'un Tokyo'daki ani ölümüyle gerçekleşiyor. Parterre Box'un hali hazırda Tokyo'da bulunan bir üyesi sayesinde Associated Press'ten 7 saat ve New York Times'tan 1 gün önce haber atlatıyor. Dergi böylece geniş kitlelere yayılıyor ve opera camiasında saygın bir yer ediniyor. 2015'te MET'in açılış gecesine medya kontenjanıyla katılıyor dergi. O gün bugündür klas camiada alternatif bir mecra.

26yil

Zehirli kadeh: SUPER

Fotoğraf: Sean RYAN / NFL

Ş

ov işi Amerikalılardan sorulur. Abartı sahneler ve müzikle her organizasyonu entertaintment haline getirirler. Bunlardan biri NFL şampiyonluk maçı. Çoğu kişi bir müzik festivali sanar. Belli ülkeler dışında Amerikan futbolu izleyenlerin sayısı bir avuç kadardır. Ancak her yıl 100 milyondan kişi izliyor, dünyanın en çok görüntülenen televizyon yayınlarından biri. Devre arasında müzik endüstrisinin en büyük isimleri sahne alıyor. Ancak geçen ay, müzisyenlerin kaçtığı bir Super Bowl oldu. Rihanna, Jay-Z, Adele ve Pink gibi isimler, sahneyi reddetiler. Line-up gecikti ve Maroon 5 duyuruldu, fiyasko oldu. Maroon 5'ın büyüklüğü malum ancak onlar arena grubu, stadyum değil

SORUN NEYDİ?

Cevap, siyaset. 2016'da 49ers'ın yıldızı Colin Kaepernick'in Amerika

Parterre Box'ın ilk sayısı 1993 yılında hazırlandı ve yayımlandı. O günden beri yayın hayatına devam ediyor.

BOWL

Milli Marşı sırasında diz çökerek Black Live Matters'a gönderme yapmıştı. Bu eylem kariyerine mal oldu. Müzik endüstrisi ise boykota başladı. Maroon 5'ın yıla damga vuran teklisi Girl Like You'da yer alan Cardi B'nin sahne alması işten bile değildi ancak o da olmadı. Maroon 5'ın da vazgeçmesi için 85 bin imza toplandı. Organizasyon tartışmalara uzak değildi zaten. 2004'te Justin Timberlake'in 'yanlışlıkla' Janet Jackson'ın kıyafetini yırtması çok tartışılmıştı. Beyoncé'nin 2016'da giydiği siyah kostümü BLM'le bağdaştırıldı. Ancak Colins'in eylemi en bariz olanıydı ve Trump'ı çok rahatsız etmişti. Oyunculara tören nizamıyla ilgili yaptırımlar gündeme geldi, Colin'i marka yüzü yapan Nike boykot edildi. Müzikle ne ilgisi var desek de günümüz dünyasında her şey birbiriyle bağlantılı. Tıpkı zehirli kadeh Super Bowl gibi. Adam Levine o zehirli kadehten bir yudum aldı ve batılı medya tarafından tabir yerindeyse operasyon çekildi. Beli bu saatten sonra doğrulur mu meçhul.


10

ALBÜM AJANDA

2019 MART

IN HOODIES Recalibrated Expectations Xgergedan Bağımsız 10 parça, 41'

CİHAT AŞKIN'DAN

TÜRK VALSLERİ İ talyan maestro kaldırıyor bagetini, başlıyor bando İtalyan operalarından melodiler seslendirmeye. Bir çiçeğin etrafında üşüşen arılar misali toplanıyor ahali. Dede Efendi biraz bozulsa da "Ben de yaparım" diyor. 3/4'lük vuruşla çalınan valsın bizim topraklardaki ilk örneği, Osmanlı'nın Abdülmecid döneminde Dede Efendi tarafından Yine Bir Gülnihal bestesiyle böyle veriliyor ve vals modası o andan itibaren hızla yayılıyor. Birçok bestecinin ayak uydurduğu akım bizlere unutulmaz eserler bırakmış. Dans olarak ise 20'nci yüzyıl Cumhuriyet balolarıyla toplumsal yaşama girmiş, Türk besteciler de kendilerine has bir üslupla tabiri caizse kendi valslerini yaratmışlar. Türk valslerini batılılarınkinden ayıransa daha melodik olması ve şarkı öğesinin ön plana çıkan yapısı. Hem doğu hem batı dünyasına hakim, Türk keman okulunun temsilcilerinden keman virtüözü, besteci ve akademisyen Cihat Aşkın, günümüze kadar gelen mirası yeniden yorumluyor. Besteci Oğuzhan Balcı ile çalışan Aşkın'ın 4 yıldır üzerinde çalıştığı projede seslendirilen yerli ve yabancı besteler, 60 eser arasından seçildi. Balcı'nın Aşkın için özel olarak düzenlediği eserler Avrasya Oda Orkestrası ve Türk müziği sanatçıları tarafından seslendirilirken albüm Yıldız Teknik Üniversitesi Stüdyoları'nda Mehmet Sungur tarafından kaydedildi. 17 parçalık Türk Valsleri albümü, bizim valsimiz gibi Yine Bir Gülnihal'le başlıyor. İsmail Hakkı Bey, Arif Sami Toker ve Yasemin Asım Arsoy gibi isimlerin besteleriyle seyrediyor. Ayrıca Sezen Aksu'nun İkinci Bahar parçasının da yorumlandığı albümde yabancı besteciler Dmitri Şostakoviç ve Evanthia Reboutsika'nın eserleri Türk çalgılarıyla yorumlanıyor.

60

Albümdeki parçalar 60 eser arasından seçildi.

CİHAT AŞKIN Türk Valsleri Kalan Müzik Vals 17 parça, 73'

MEGHAN TRAINOR THE LOVE TRAIN Epic Records Pop 6 parça, 19'

METALLICA Helping Hands... Live & Acoustic at the Masonic Blackened Recordings Rock 12 parça, 71'

PET SHOP BOYS Agenda x2 Recordings Pop 4 parça, 13'

ARIANA GRANDE thank u, next Republic Records Pop 12 parça, 41'

WIZ KHALIFA & CURRENSY 2009 Jet Life, Atlantic, LLC Rap 14 parça, 40'

LARA FABIAN Papillon 9 Productions Pop 11 parça, 39'


11

ALBÜM AJANDA

MART 2019

Bir sahalara dönemeyiş hikayesi

AVRIL LAVIGNE AVM'ye gidelim, pişman olmayacaksınız Plastik bileziklerimizi takalım Ve grafitili cool ceketlerimizi AVM'ye gelmek bundan ibaret

B

MOR VE ÖTESİ Canlı Senfonik - Aya İrini Rakun Müzik Alternatif rock 13 parça, 58'

BEN FERO Orman Kanunları Ben Fero Rap 10 parça, 34'

OZAN ÖZIŞIK Uyutmuyor Sevdan Yüzdeyüz Müzik Pop 1 parça, 4'

LIL PUMP Harverd Dropout Warner Bros Mumble rap 16 parça, 40'

PİNHANİ Yollar Bizi Bekler Beğeni Müzik Yapım Pop rock 12 parça, 42'

AVRIL LAVIGNE Head Above Water Sony BMG Pop 12 parça, 41'

BEIRUT Gallipoli 4AD Indie folk 12 parça, 44'

EBRU GÜNDEŞ Âşık Blue Music Fantezi 12 parça, 48'

u sözlere ve sahneye aşina olanlar vardır, Kanadalı ergen pop dans yıldızı Robin Sparkles'ın parçasından... Evet, How I Met Your Mother'daki kurgusal karakter Robin Scherbatsky'nin bilinmeyen mazisi. Kanadalı pop yıldızı Avril Lavigne'i ise 2002 yılında Complicated'la tanımıştık. Modanın en kötü zamanları, o da deri bilekliğini takmış AVM sandığımız bir mekanda şarkısını söylüyordu klipte. Yine de yaşından ve dönemin şartlarından olsa gerek müziği hoş görülmekle kalmamış, kendisini Facebook profil fotoğraflarına koyacak kadar fanatik dev bir hayran kitlesi bile edinmişti tüm dünyada. Peki nasıl başladı hikaye? Avril, kilise korolarında takılan taşralı bir kız, bir şarkı yarışması sayesinde zamanının yerel country pop yıldızı Shania Twain'le tanışıyor. Lavigne'nin geçici enerjisiyle piyasanın kâr güdüsü birleşiminden 2002'deki ilk albümü çıkıyor ortaya: Let Go. Spears tarzı fazla yetişkin ve şehirli pop'a karşı bir pop-punk ancak aynı fabrikanın ürünü. İlk parça Losing Grips ve hit olan parça Complicated söz ve müzikle albümün tamamını özetliyor. Ergenlik aşkıyla ayrılık ve "Nasıl cool olunur 101." Arkada tekdüze ritimler, birkaç akustik gitar bazlı parça ve yükselen nakaratlar. 2013 yılına kadar çıkardığı albümlerdeki sesinde bir olgunlaşma hissedilse de çizgisinde büyük bir değişiklik olmuyor. 6 yıl aradan sonra Avril, yeni bir kimlikle karşımızda: Head Above Water. Albümle aynı ada sahip açılış parçası, olgun bir şekilde kesik piyano sesiyle başlıyor ve akabinde "Fırtına öncesi sessizliği korumalıyım" diyor, muhtemeldir "Hayatım uğrunda kavga ettiğim şey, denizi yarıp ulaşamıyorum karaya" sözleriyle müzikal hayata tutunma çabasını işaret ediyor... Ya da müzikle hayata tutunuyor. Baygın teller üzerinde sesi buradayım diyor. Tell Me It's Over'da açılmaya kapanmış bir ilişkiyi anlatıyor, tize çıkışlarıyla bir gövde gösterisi yaptığı Crush'ta ise aşkına övgüler düzüyor. Nicki Minaj'la düeti Dumb Blonde albümün tanıtımı için konmuş gibi gözüküyor, düetin hakkının verilmediği gün gibi ortada. Avril'ın sahalara dönüş albümü söz açısından eski basitliğin üstüne çıkamamış, müzikal olarak Taylor Swift'imsi bir tarzla piyasaya ayak uydurma denenmiş ancak zayıf. Ayrıca albümün kapağı otoritelerce sınıfta kalmış. Anlaşılan memleketlisi Robin gibi Lavigne de geçmişinden kaçamamış.


12

2019 MART

. TAKIP

Bağımsız plak şirketleri Uluslararası basın "İstanbul kaynıyor" diye bağırıyor, bir güruh "Hayır kardeşim!" diye itiraz edip "Buralar Erkin Koray, Cem Karaca, Barış Manço, Moğollar ve nice ikonlarla Anadolu rock müziğinin yeşerdiği topraklar; biz sanatsal olarak kaynıyoruz asıl" diyor. Yeraltı sahnesinde birçok orijinal fikir, beste ve nicelerini görüyorlar. Şule Camadan ve Reha Öztunalı öncülüğünde 2013'te artistik fikirler ajansı olarak yola koyuluyorlar. 21'inci yüzyılda stereotype'ları ve kültürel sınırlarla müzikler arası ayrımcılık yapmayı utanç sayıyorlar:"İyi müzik iyi müziktir." Çalıştıkları grup ve sanatçılar arasında Ouza Bazooka, The Ringo Jets, Gözyaşı Çetesi, Taner Öngür & 43, 75, Özgür Yılmaz, In Hoodies, Ati ve Aşka Üçgeni, King Gizzard & The Lizard Wizard, Destroy Earth, Taner Öngür, Eskiz, Palmiyeler, Help! The Captain Threw Up, Eskiz, Cosmic Wings, Frankie Chavez gibi isimler yer alıyor. Onları diğerlerinden ayıran ise abonelik sistemi gibi uygulamalar. Dinleyiciler belli bir ücretle sisteme kaydolup limited edition plaklardan edinebilmek, konser bileti kazanmak ve hatta gruplarla tanışmak gibi fırsatlar yakalıyorlar.

Ah! Kosmos gibi isimlerle Shalgam Agency bünyesinde yaptığı çalışmalardan tanıdığımız Ulaş Şalgam tarafından kurulan bağımsız plak şirketi adını takdir edersiniz ki kurucusunun soyadından alıyor. Ada Müzik'in destek verdiği kuruluş dijital olarak albüm yayınlasa da asıl tercihleri fiziksel baskı yani plak. Her ne kadar yerel albümler yayınlasalar da, sınırların yayınladıklarını kısıtlamadığını söylüyorlar. Ayrıca herhangi bir türe de bağlı değiller: "Seversek yayınlarız." 2013 yılından bu yana piyasada olan İstanbul menşei plakçıyla çalışanlar Ahmet K. Bilgiç, Ayyuka, Barış Ergün, Can Tan, Gevende, Hayvanlar Alemi, Özgür Yılmaz, Ponza, Reverie Falls On All, TJ Porter ve Tuğçe Şenoğul gibi isimler. Kayıtları buradan çıkarmaya niyetlenen varsa aman dikkat! Demoları özel SoundCloud bağlantısı olarak kabul ediyorlar ve "Lütfen dosya göndermeyin" diyorlar. Ayrıca demonuzun yayınlanabilir hale yakın olması gerekiyor çünkü sizi stüdyoya koyacak kaynakları yok.

Müzisyen kimliğiyle tanıdığımız Taner Yücel'e kalıplara sıkışmış plak şirketlerinden gına geliyor. Elinde bir ton renkli malzeme birikmiş eşin dostunkilerle beraber, nerede yayınlayacağını kara kara düşünürken ampul yanmış olsa gerek, yaklaşık üç yıl önce Kadıköy'de kendi plak şirketini açıyor. Çocukken de Akmar Pasajı'nın önünde kopya CD satarmış; müziği kategorize etme, isteğe göre toplama albümler yapma gibi şeyler de o günlerden kalma. Zaten Bandcamp sayfalarında "Belli bir türümüz yok, sadece insanlar ve sesler var." yazıyor. Kendilerini eşsiz kılan unsurlardan biri ise sanatçıların ya da müzisyenlerin karar mekanizmasına dahil olmaları. Bir diğeri de kayıtla ilgili en küçük detayın ve bilginin yazılması. Ayrıca her kayıt kaset olarak da yayınlanıyor, Bandcamp dışındaki dijital streaming platformlarına ısınamamasından olsa gerek. Özgün Semerci, Jakuzi, Kutay Soyocak ve Pithoui gibi isimler Domuz Records'ta. Unutmadan söyleyelim, Taner Yücel bizzat yapımını üstlenmediği hiçbir şeyi basmıyor.

Ferman Akgül'ü tanıtmaya ne hacet, maNga grubunun solisti son zamanlarda solo çalışmalara ağırlık verirken, ismini müziğinin yeşerdiği Ankara'dan alan 06 Records'u kurdu. Müzik üretme ve başarılı şarkıcılar geliştirme tutkusuyla kurulan bağımsız plak şirketinin amacı bir bakıma yetenek avcılığı. Kendisi de yeraltından gelen bir müzisyen olan Ferman Akgül'e ilham, televizyon programı Kulaktan Kulağa ile Türkiye'yi gezerken ülkemizin müzikal zenginliğini görmesiyle geliyor. Türkiye'nin en büyük hazinesinin hâlâ keşfedilmemiş müzisyenler olarak işaret ediyor. Şirketle Silverliners ve Ufuk Özcan gibi isimler de çalışıyor. Ayrıca Türkiye'nin ilk akustik müzik festivali Unplugged Music Festival, 06 Records tarafından ilk kez birkaç yıl önce düzenlendi.


13

MEKAN

MART 2019

110 Mekanın oturma kapasitesi

İstanbul'un yeni kulübü L

oş ışıklı mekana adım atar atmaz, kendinizi Great Gatsby'den bir sahnede hissediyorsunuz. Karşınıza köşelerdeki geniş koltuklarda titreyen masa lambasına doğru eğilmiş, caz müziği eşliğinde karanlık planlar yapan adamlar, ışıltılı elbiseleriyle dans eden kadınlar çıkmasını bekliyorsunuz. Öyle değil elbette ancak bu hisler bile insanı hava sokuyor. Nereden mi bahsediyoruz? Eğlence sektörüne neredeyse her koldan alternatifler sunan Zorlu PSM, uzun zamandır merakla beklediğimiz yeni kulübü Touché'nin kapılarını Kerem Görsev Quartet feat. Elif Çağlar performansıyla açtı. Mekan geçen yıl Zorlu PSM Caz Festivali kapsamındaki konserler sırasında kısa süreli açılmış, hepimizi heyecanlandırmıştı. Başta yalnızca caz kulüp

Touché olarak tasarlanmıştı ancak yelpazeyi genişletme kararı aldılar. Caz performanslarının yanı sıra çeşitli akustik performanslar ve komedi şovları da gerçekleşecek. Jerry Seinfeld'ın belgeselini izlerken caz ve blues kulüplerdeki açık mikrofon etkinliklerini izleyip hafif kıskançlık yaşadığımız olmuştu. Bu nedenle açık mikrofon etkinliklerini merakla bekliyoruz. Şarkılara eşlik edeceğimiz kadar kahkaha atacağımız bir kulüp olması ne güzel, kim bilir belki de Adam Sandler gibi müzik performanslı bir komedi şovu bile hazırlanabilir... Geçen ay Gilad Atzmon & Sarp Maden Quartet,

PIATANGO & Selmin Artemiz ve komedi gösterisi Kadın ve Adam: Bir İlişkiler Komedisi etkinlikleri gerçekleşti. Sahnesinde yerli ve yabancı pek çok sanatçıyı ağırlayacak Touché’nin detaylı programı önümüzdeki günlerde açıklanacak. Haftanın her günü açık olan mekan, menüsüyle de dikkat çekiyor. Bir kenara mutlaka yazın.

Fişinizi saklayın! VOR KLEIN K

araköy'deki meşhur mekan Colonie artık Vor Klein adında yeni bir mekan olarak karşımızda. Evet, kulüp olan Klein'ın bir şubesi ancak burada yeme-içme ön plana çıkıyor. Bu yıl açılan mekan, retro tasarımlarıyla da tanınan mimar Uraz Tekgöz imzasını taşıyor. İç tasarımı ne kadar vintage olsa da menüsü bir o kadar modern çevrilen gençlere selam olsun! ve hatta bir nebze deneysel. Mekanda çeşitli etkinlikler de Mutfakta Şef Nihat Doğtürk, düzenleniyor. Her akşam canlı bardaysa Cenkay Kolsal var. piyano performansının yanı sıra Üstelik kulübü gibi değil, kapısı perşembe günleri sahne komedi herkese açık! İki kişinin ortalama kulübüne ait olacak. Her geçen 300 liraya çıkabileceği mekanın gün eskisi gibi olmadığından dem fişi ise Willy Wonka fabrikasına vurduğumuz Karaköy'e Vor Klein giriş bileti gibi keza fiş sayesinde ile hayat gelecek gibi görünüyor. Klein'a da girebiliyorsunuz. O zaman önce güzel bir yemek Aman atayım demeyin, kapıdan ardından dans!


14

BÜLTEN

2019 MART

W

I

S

H L

I

S

T

Roces Kolossal Quards Paten 712 TL

Native Union USB Şarj Kablosu & Anahtarlık 95 TL

Concrete Mekanik Kalem 520 TL

Boombox Pop Hoparlör 449 TL

Bojack Horseman Kupa 20 TL

Guess The Artist Kart Oyunu 106 TL

Mojigame Powerbank 245 TL

Dirty Pinners David Rozet 30 TL

8-Bit Freddy Krueger 110 TL

Mini Handpan 537 TL

Knock Knock Mousepad 90 TL

Funny Lights Işıklı Toplar 180 TL

Kendin Yap Nota Kağıdı 40 TL


15

. LISTE

MART 2019

TOP 10

EN TRAJİK 10 ÖLÜM Damla KAAN

1

Alkol koması

1983 doğumlu sanatçı ülkemizde vereceği konserini sağlık nedenleriyle(!) iptal edip Londra’ya dönmüştü. 23 Temmuz 2011 tarihinde Londra’daki evinde ölü bulunan Amy Winehouse’un ölüm nedeni hemen belirlenemese de alkol zehirlenmesinden dolayı öldüğü sonradan polis tarafından açıklanmıştı. Farklı tarzı ve eşsiz vokal tekniğiyle dünya üzerindeki milyonları etkileyen Amy Winehouse dünya müzik tarihinde kısa sürede önemli bir yere sahip oldu.

2

6

Altın vuruş 4 Ekim 1970 tarihinde rock müziğin en önemli kadın solistlerinden olan Janis Joplin, Los Angeles'taki Landmark Motor Hotel'de aşırı dozda aldığı eroin yüzünden ölü bulundu. 27 yaşında kazandığı şöhreti kaldıramadığı için eroine başlayan Janis Joplin, eroin kullanmayı bırakmayı denese de başarılı olamamış ve aramızdan çok erken ayrılan efsaneler arasında yerini almıştı.

Dost kurşunu

3

Rap müziğin efsanevi ismi 2PAC, 13 Eylül 1996’da 25 yaşındayken aramızdan ayrıldı. 7 Eylül 1996 tarihinde Suge Knight ve Death Row Records grubu ile Las Vegas'ta bulunan 2PAC, önce MGM Grand Hotel'de Mike Tyson ve Bruce Seldon'ın boks maçını izlemiş, daha sonra bir kavgaya karışmıştı. Ardından Suge Knight ile eğlenmek için Club 662 isimli kulübe gitmek üzere yola çıkan 2PAC, eski dostu Biggie'nin emriyle yanlarına yanaşan beyaz bir Cadillac’tan açılan ateş ile 4 kez vurulmuş ve hastanede 6 gün süren yaşam mücadelesinin ardından aramızdan ayrılmıştı.

4

Pompalı tüfek

1987 yılında Krist Novoselic ile birlikte ünlü müzik grubu Nirvana’yı kuran Kurt Cobain, Nirvana ile çıkardıkları Nevermind albümündeki Smells Like Teen Spirit ile çığır açan bir başarı yakaladı ve grunge akımının öncü isimlerinden biri oldu. 5 Nisan 1994 yılında evinin garajında ölü bulundu. Ailesinde sık sık intihar vakaları rastlanmış olsa da pompalı tüfek ile yüzünü dağıtarak aramızdan ayrılmış olmasıyla sevenlerini çok üzdü ve 27’ler kulübündeki eşsiz yerini aldı.

5

Kalp krizi Dünya rock tarihinin en karizmatik figürlerinden The Doors grubunun kurucusu Jim Morrison, çıkardıkları L.A. Woman albümü sonrası Paris’e taşınmıştı. 3 Temmuz 1971 yılında Paris’teki evinde kalp krizi geçirerek aramızdan ayrılan Jim Morrison’ın ölümü ile ilgili efsaneler güncelliğini korumaya devam ediyor. Bazıları intihar etti derken, bazıları ise aslında ölmediğini ve Hawaii’de yaşadığını iddia ediyor.

Motorsiklet kazası Yaşadığı dönemde Türk müziğinin dahi çocuğu olarak görülen Uzay Heparı öldüğü zaman sadece 25 yaşındaydı. 20 Mayıs 1994 tarihinde Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü için çalışmakta olan Uzay Heparı, kısa bir süre önce satın aldığı motosikleti ile Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı. Kaza sonrası 11 gün yoğun bakımda kalsa da iyileşmeyi başaramadı ve 31 Mayıs 1994 tarihinde aramızdan ayrıldı.

7

Trafik kazası

Popüler bir ses yarışması ile adını duyuran ve Cem Karaca’ya benzer ses yapısı ile dikkat eden çeken Barış Akarsu, müzikteki başarısının yanında mütevazı tavırlarıyla da birçok kişinin sevgisini kazanmıştı. Doğum günü olan 29 Haziran 2007’de, Bodrum Torba kavşağında trafik kazası geçiren Barış Akarsu’nun yanındaki 2 kişi olay yerinde hayatını kaybetmiş ve Barış Akarsu’nun kalbi hastanede tekrar çalıştırılmıştı. 5 gün boyunca Özel Bodrum Hastanesi’nde yoğun bakımda kalan Barış Akarsu 4 Temmuz 2007 tarihinde aramızdan ayrılmıştı.

8

Kusmuk

27’ler kulübünün bir diğer önemli ismi efsanevi gitarist Jimi Hendrix, kısacık ömründe dünya rock tarihinin en önemli müzisyenlerinden biri haline gelmeyi başarmış. 360 derece bir müzisyen olan ve kültürel ikonlar arasında yer alan Jimi Hendrix, 18 Eylül 1970’te Semerkand Hotel’in zemin katında ölü bulundu. Aşırı uyku hapı ve alkol yüzünden bayılan ve kusan Jimi Hendrix, daha sonrasında kusmuğunda boğulmuş, bu trajik ölüm ile herkesi şok etmişti.

9

İntihar

Türk Rock müziğinin en önemli gitaristlerinden Yavuz Çetin, 15 Kasım 2001 günü Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak yaşamına son verdi. Öncesinde yoğun depresyon tanısı ile hastanede yatan Yavuz Çetin, taburcu olduktan sonra geceleri Kadıköy’deki Shaft RockBlues & Jazz Club'da sahne alıyor, gündüzleri ikinci albümü Satılık için hazırlanıyordu. Otomobili Boğaziçi Köprüsü üzerinde, Ortaköy ayağına yakın bir yerde bulunmuştu. Otomobilde bir miktar para, Yavuz Çetin’in ruhsatı, ehliyeti, çeşitli ilaçlar ve 7 tane anahtar vardı.

10 Uçak kazası Grup, yeni albümü Street Survivors'ı çıkaralı henüz 3 gün olmuştu. 1977'nin 20 Ekim'inde Lynyrd Sknyrd, Texas'taki L & J şirketinden kiraladığı Convair CV-240 tipi uçakla turneye çıkacaktı. Ancak Güney Carolina'dan Louisana'ya uçan uçağın yakıtı biterek Mississipi semalarında düştü. Grubun vokalisti Ronnie Van Zant, gitarist Steve Gaines ve geri vokal Cassie Gaines hayatını kaybetti. İşin bir diğer dramatik yanı da Aerosmith grubunun aynı uçağı pilotun alkolik olmasından dolayı kiralamaktan vazgeçmesi.


Kolaj: Ece ULUSUM

16

2019 MART

. YAKIN TAKIP


17

. YAKIN TAKIP

MART 2019

KARANLIK AFRODİT Arda AŞIK

D

oğuştan müzisyen, sonradan dansçı, eğitimli oyuncu. Oscar'ı da kaptı! Müziğin kendisine en kolay gelen şey olduğunu, Tanrı vergisi olduğunu söylüyor. Dans ise öyle olmayabilirmiş! Oyunculuğu ise lise zamanlarından; 10 yıl boyunca Lee Strasberg Tiyatro ve Film Okulu'nda metot oyunculuğu eğitimi aldı, tiyatrolarda oynadı hatta 15 yaşındayken, ülkemizdeki bazı dizilere de ilham veren meşhur The Sopranos'un The Telltale Moozadell adlı bölümünde küçük bir rol aldı. "Kadın Warhol olmaya çalışıyorum" diyor ayrıca resim çizmek, film ve fotoğraf çekmek istediğini söylüyordu. Piyanoyla hatırladığı ilk temas, 4 yaşında gerçekleşmiş. Ergenlik zamanı açık mikrofon gecelerinde müziğini küçük kitlelere ulaştırmaya başlamış. 17'sinde önemli adımı atıyor, New York Üniversitesi Tisch Sanat Okulu'na kabul alıyor ve başlıyor macera. Müziğin yanı sıra söz yazarlığını da geliştiriyor bu dönemde. Sırrını da açıklayalım: Makale yazmak. Evet, İtalyan kökenli Fransız izli Stefani Joanne Angelina Germanotta; sanat, din, toplumsal meseleler ve politika hakkında yazdıkça yazarmış.

DENEME BİR, İKİ!

2005'te bir sesli kitap şirketi için hiphop müzisyeni Grandmaster Melle Mel'le iki parça yaptılar, ardından kendi grubunu kurdu: SGBand. Kulüplerde çıktı ve malumun ilamı gerçekleşti, yetenek avcısı Wendy Starland kendisini prodüktör Rob Fusari'ye önerdi. Sadece kariyeri açısından değil, kimliğinin oturması açısından da önemli bir nokta. Öyle ya; adını o verdi ikona, Queen'in Radio Ga Ga şarkısından gelen Lady Gaga. Team Lovechild adlı şirketi kurdular, elektro-pop parçalarını piyasaya salmaya başladılar. Müjde geldi, Def Jam Recordings Lady Gaga'yı transfer etti. Ancak birliktelik 3 ayı geçmedi ve girişim başarısızlıkla sonuçlandı, Gaga döndü baba ocağına; Neo-burlesque şovlarına çıkmaya başladı.

BİRAZ BOWIE BİRAZ FREDDIE

Kısa süre sonra performans sanatçısı olan ekürisini buldu. Lady Stairlight'la 2007'de müzik festivali Lollapalooza'ya çıkmayı başardılar. Lady, bir eküriden de fazlasıydı, onun sahne imajını yarattı, sonra zaten önü açıktı. Avangart elektronik dans müziğine odaklanan Gaga, müziğine

Queen ve David Bowie'den kattı birkaç tutam. Şarkılar Vincent Herbert'e ulaştı, Intercope bünyesindeki Streamline Records'la anlaşma imzaladı. Ardından söz yazarlığı için yazdığı makalelerinin meyvesini toplamaya başladı. Sony, pop müziğe birkaç yıl sonra damga vuracak sanatçıyı, Britney Spears, Pussycat Dolls ve Fergie gibi isimlere söz yazması için işe aldı. Ardından bir kayıtta referans vokalliğini yaptığı Akon, onu kendi şirketi Kon Live'a "En iyi oyuncum" diyerek aldı.

'BENİM ADIM LADY GAGA'

Müzik şirketlerinin radarından çıkamıyordu ancak radyo şirketleri işe pek sıcak bakmıyordu. Müziğine müstehcen, 'fazla dans', 'çok yeraltı' dediler ancak o kendinden emindi: "Benim adım Lady Gaga, yıllardır buradayım ve sıradaki de bu." Sıradaki gerçekten de buydu, 2009 Ağustos'unda ilk albümü The Fame'i yayınladı; Avusturya, Kanada, Almanya, İrlanda, İsviçre ve Birleşik Krallık'ta 1 numaraya ulaştı, Avustralya ve Amerika'daysa ilk 5'e. Just Dance ve Poker Face teklileri Birleşik Krallık, Amerika, Avustralya ve Kanada'da 1 numaraya çıktı. Poker Face yaklaşık 10 milyon satarak yılın en çok satan teklisi oldu ve Billboard'un dijital listesinde tam 83 hafta zirvede kaldı. Albüm, Grammy'de en iyi elektronik dans albümü, Poker Face ise en iyi dans parçası seçildi.

ZITLIĞIN CAZİBESİ

The Fame albümünün getirdiği rakamlar bu şöhret canavarı iştahlı istatistik yıldızını doyurmuyordu. İçimde kalmasın demiş olsa gerek bir de The Fame Monster'ı çıkardı. Burada bir parantez açmak gerek, The Fame sanatçının demo kişiliği gibiydi. İyi bir elektro dans pop albümüydü. Ancak devam niteliğindeki albümde Alejandro ve Bad Romance gibi parçalar tezatlık içeriyor ve bu sanatçının orijinalliğini yansıtıyordu. Katolik ligi tarafından kafirlikle suçlanmasına sebep olan

150 Hafta

parçası Alejandro'nun girişindeki konuşma komik bir romantizm içeriyordu, şarkı neşeli seyrederken eski usül bir acıklılık da çarpıyordu yüzümüze. Gerek müzikal gerek anlamsal açıdan inişli çıkışlıydı. MTV'de en iyi kadın pop vokali ödülünü kazandıran Bad Romance'te ise elektro dans öğeleri verse'lerce süregeliyor, nakaratta ise yine bir yumuşama ve hüzün duyuluyordu.

REKORLARIN EFENDİSİ

Nisan 2010'da Bad Romance YouTube'da en çok izlenen video oldu, Ekim'de ise Gaga 1 milyar tıkı geçerek platformun en çok görüntülenmiş ismi oldu. O zamanlar için astronomik bir sayı! Aynı yıl MTV Video Müzik Ödülleri'nde bir yılda en çok adaylık alan isim oldu, 13 adaylıktan 8'ini aldı ve Yılın Videosu için iki adaylığı bulunan ilk kadın oldu. Birleşik Krallık tekli listesinde 150 hafta kalarak ayrı bir rekor kırdı. Sadece Amerika'da 11 milyon 100 bin indirmeyle en çok indirme alan kadın unvanını Guinness Rekorlar Kitabı'na koydu. The Fame ve The Fame Monster 15 milyon sattı ve ikinci turnesine çıkıp 227 milyon 400 bin Dolar kazanarak ilk albüm turnesinde en çok kazanan sanatçı oldu. Bu sırada çıkardığı The Remix albümü tüm zamanların en çok satan remiks albümleri arasına girdi. Bu dönemde iş dünyasına da girdi, Monster'la iş birliği yapıp kendi kulaklıklarını piyasaya sürdü, bir tüketici elektroniği ve gözlük şirketinin yaratıcı yönetmenliğini yaptı. 2011'de ise Born This Way albümündeki aynı isimli tekli 5 günde 1 milyon satışı geçti, Guinness'e iTunes'un en hızlı satan tekli olarak girdi. Albümden kısaca söz etmek gerekirse önceki ikiliden pek farkı yoktu. Zaten ünlü tekli Judas'ın tekrarlı nakaratı adeta Bad Romance'ın nakaratının tamamlayıcısı!

39

Lady Gaga'nın Birleşik Krallık tekli listesinde kalarak rekor kırdığı süre.

227.400.000$ Lady Gaga'nın The Fame Monster turnesinde elde ettiği gelir.

8/13

2010 MTV Video Müzik Ödülleri'nde 13 adaylıktan 8'ini kazandı.

Yer aldığı dizi, film ve belgesel sayısı

1

Lady Gaga geçen ay gerçekleşen 91. Oscar Ödülleri'nde En İyi Film Şarkısı dalında A Star Is Born filmindeki Shallow ile Oscar kazandı. Geceye Bradley Cooper ile yaptığı düetle damga vurdu.


18

. NOSTALJI

2019 MART

1800 Onlarca hit şarkıya imza atan Erol Büyükburç'un yaptığı beste sayısı

IYI KI DOGDUN EROL BUYUKBURC Ece ULUSUM

İ

çindeki rengarenk kişiliğini ve heyecanını dışına yansıtabilen, toplumu yaptıklarıyla etkisi altına alan bir ikon Erol Büyükburç. Bugün genç jenerasyon Büyükburç'u çatık kaşlarıyla "Saksı değilim!" diye bağıran haliyle hatırlıyor. Oysa pop müziğin yeşermesine, sahnede erkek solistlerin tarzlarının renklenmesine vesile olmuştur. Gazetelerde arşive düşünce öyle haberler çıktı ki karşımıza... 1960'lı yıllarda Erol Büyükburç sahnedeyken kadın hayranları ev ve arabalarının anahtarlarını fırlatırmış mesela. Hatta Büyükadalı bir hayranı ona köşkünü ve özel faytonunu armağan etmek istemiş. Bu olay gazete manşetlerine de yansımış. Büyükburç 80'lere dek manşetlerde, dergi kapaklarında boy gösterdi. Hep cesur ve farklıydı. Onun olayı da zaten buydu. 22 Mart 1936'da dünyaya gelen Erol Büyükburç hep hareketli ve üretken. O zamandan beri hayatının amacı faydalı olmak ancak bunu da en eğlenceli şekilde yapmak olmuş. Askere gitmeden önce çeşitli gazete ve dergilere karikatür çizerdi. Askerden döndükten sonra müziğe bağlandı. Bir grup kurdu, sahneye ilk Atlas Sineması'nda adım attı. Müzik hayatına 1961'de Little Lucy adlı bestesini plak yaparak başladı. Her türden şarkılar söylerdi, kendisi tenordu. İngilizce ağırlık şarkıları vardı sonra Türk halk müziğini aranje ederek bir ilki başlattı. Kızılcıklar Oldu Mu şarkısını pop folk tarzıyla seslendirdi ve şarkı hit oldu. Böylece pop dönemini başlattı. Karavan Pavyon'da 1958-1960 yılında verdiği konserler gidenlerin anlata anlata bitiremediği cinsten. Keza Büyükburç gazinolarda assolistlik yapan tek pop müzik sanatçısı. Star olmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyordu, yurt dışını yakından takip ediyordu. Kendi anlatıyor Sabah'tan Olkan Özyurt'a "Galatasaray'da terzi Sabahattin Bey vardı. Ona modeller ve kumaşlar götürdüm. Modelleri görünce 'Bunları mı giyeceksiniz?' diye sordu. 'Evet' dedim. 'Ne derler size?' dedi. 'Deli,' derler dedim. Zorlanarak dikti." Kısa zamanda 'deli' tarzı popüler oldu, modada adeta devrim başlattı. "Hayatta cesur olmak gerek. İşim hayal, vizyonerlik" diyor sanatçı. Vefat etmeden önce bir kitap yazıyordu ancak ne oldu kimse bilmiyor. Keşke biri bu projeye el atsa...

26 Rol aldığı film sayısı

20

Yer aldığı fotoroman sayısı

200 Aldığı ödül sayısı

10 . BIN

Spotify aylık dinleyici sayısı

22 Mart 1936


BACKSTAGE

19

MART 2019

'STÜDYO ÇAKALLIKLARI YAPMADIK'

Fotorğraflar: Emre KIRDAR

Gizem ERTÜRK

B

en Ölmeden Önce şarkısı ile 1997'de büyük beğeni kazanan Fatih Erdemci'yleyiz. 1999'dan bu yana ara verdiği müzik sektörüne 2017'de Kapılar albümüyle geri dönmüştü. Bu kez arayı fazla açmamaya kararlı müzisyeni, yeni projeleri için çalıştığı ses mühendisi Ege Semercioğlu ile stüdyoda ziyaret ettik. ❏ Bugün burada neler oluyor? Fatih Erdemci: Sosyal medya için Kapılar albümünden 2 parçaya video çekiyoruz. Birazdan çekimlere başlayacağız. ❏ Yaklaşık 20 yıl sonra gelen Kapılar albümünün hikayesi neydi? F.E.: Ben anlatayım mı? Eğer Ege anlatırsa çok kötü anlatacak! ❏ Neden? F.E.: Çünkü hemen yapalım dedik ama 5 yıl kadar sürdü! Ege en başından beri bu işin içinde. Demoları bile birlikte kaydettik. Hatta başka bir Fatih Erdemci yerdeydi stüdyo değil mi? Ege Semercioğlu: Evet, Merter’deydi. O zamanlar evden faydalanıyoruz. çalışıyordum. ❏ İkinizin arasında çok güzel bir uyum var. F.E.: Aslında Merter'de de değil, E.S.: Bununla ilgili benim söyleyeceğim kulübede... çok net bir şey var. Fatih Abi'ye “Bizi neden E.S.: Orada bir tekli kaydettik ama eleştirmiyorsun?” dediğimi hatırlıyorum. albüme girmedi. F.E.: Çünkü işinizi iyi yapıyorsunuz. F.E.: 2012’de Ada Müzik’le E.S.: Teşekkürler abi. Fatih Abi inanılmaz anlaşmamızı yapıp kayıtlara başladık. uyumlu bir insan, her şeyden önce bir dost. Zaten Sonra yavaş yavaş ilerledik. 5 yılın öyle olmasa bir an önce bitirelim derdik. Normal sonunda da yayınladık. Aslında daha hayatta ne kadar güzel bir insansa stüdyoda da öyle önce bitmişti ama ülke şartları... Bir de bir şarkıcı. çok uzun zaman sonra albüm yapınca ❏ Yeni gelecek teklilerden söz eder misiniz? insan her şeyi ölçüp biçip sunmak F.E.: Bu kez tekli olarak ilerlemeyi düşünüyorum. istiyor. Aranjörümüz Murat Cem Bizim kafamız değişmez. Gülme! Yeni bir Orhan da bizim gibi düşünüyordu. albüm yapmaya kalkarsak yeryüzünün şekli bile 17 yıl beklemişiz, 1 yıl daha bekleriz değişebilir! Daha çok videolarla destekleyeceğiz. dedik. Şarkılar birikince belki plak formatında olabilir. E.S.: Bir de sürece ekstra duygusal E.S.: Fatih Abi her şeyden önce bir ozan, şarkı yaklaştık. Bitsin de gitsin demedik. üretim makinesi değil. Yazdığı sözler, müzikler Stüdyo çakallıkları yapmadık. Süreç uzun sürdü ama yine olsa yine yaparım. doğal hislerin ve yaşadıklarının sonucu. Kapılar biriktirdiklerinin dışavurumuydu. 10 sene F.E.: Yapacaksın zaten! (Gülüşmeler) sonra başka şeyler birikir ve içinde tutulamaz ❏ Peki 20 yıl sonra stüdyoya hale geldiğinde yine yapabilir. Ama şu an şu girdiğinizde nelerin değiştiğini kadarlık bir albüme koşalım gibi maratonun gördünüz? içinde değiliz. Fatih Abi şu sıralar evde bir şeyler F.E.: Tamamen analog masalar. pişiriyor. Hadi hadi diyorum ben de dinlemek için 128 kanal... Aslında bunu biraz Ege sabırsızlanıyorum. Yakında bir teaser bir şey gelecek anlatsın. değil mi? E.S.: Fatih Abi Ölmeden Önce’yi F.E: Az kaldı, altını kıstım. çıkardığında lise sondaydım, müzisyen tarafım vardı ama teknik tarafım pek yoktu. Fatih Abi'nin bahsettiği sistemde çalışmak doğallık istiyor. F.E.: Bir gitar kaydediyoruz sonra tonunu değiştirebiliyoruz. 20 sene önce bunu yapamıyorduk. Onun da büyüsü başka. Biz Aylık Spotify dinleyicisi doğallığı koruyarak bugünkü imkanlardan

10.620

Ege Semercioğlu


20

SEYAHAT

2019 MART

857yil

SENAY AKKURT’LA , HAYAT BANA GUZEL SENAYAKKURT

Karnavalın temellerinin 1162 yılında atıldığı varsayılıyor.

3.800 metre

Büyük Kanal'ın uzunluğu

i n a m a z l a karnav

.

VENEDIK

N

ereden başlasam, nasıl anlatsam. Öylesine farklı ki başka hiçbir kente benzemiyor. Marco Polo’nun, Vivaldi’nin, Casanova’nın ve gondolların kenti Venedik. Yaklaşık 170 kanalla birbirinden ayrılan ve 400 kadar köprüyle birbirine bağlanan 118 adadan oluşan dünyanın en ilginç kentlerinden biri Venedik! 3 yıl önce Venedik Bienali için gittiğim bu kente şimdi Hayat Bana Güzel'e gezi videosu çekmek için karnaval zamanı gittim. Karnaval neredeyse 1 ay sürüyor. Ben başlangıç günlerinde, şehir daha az kalabalıkken sokaklarda olmayı tercih ettim. Evet, sokaklarda olmak... Çünkü Venedik, sokakları dolaşırken ve o sokaklarda kaybolurken yaşanıyor. Kaybolması da keşfetmesi de çok lezzetli. Denizin kokusu, çan sesleri, gondollar ve kuşlar her yerde. Sokak müzisyeni yönünden gördüğüm en fakir kent ama klasik müzik ve özellikle de Vivaldi dinlemek için seçenek çok. Konserler, operalar, karnaval baloları derken sokaklardan kapalı mekanlara geçtikçe işin rengi değişiyor. Tabii rock bar da var caz bar da... Hatta aile işletmesi olan, yerellerin takıldığı, Venedik tapasları ve şarapları sunan mahalle barlarında dünya müziğini de işitebilirsiniz.

MASKELER VE BALOLAR

Venedik Karnavalı'nda olmak dünyanın en büyük maskeli balosuna katılmak gibi. Geçmişi 1200'lü yıllara dayanan karnavalın çıkışı aslında Hristiyanlık inancında oruçtan önceki eğlenceli yeme içme etkinliğiydi. İnsanlar maske takıp tanınmayarak sınıf farkını ortadan kaldırıyordu. Bir diğer söylenense, yüzyıllar önce çok sayıda insanın ölümüne yol açan veba salgınında insanlar yüzlerini gizlemek için maske kullanırmış. Yalnızca doktorlar gagalı maske takarmış. Bugün, bu renkli gelenek şehrin ekonomisini hareketlendirince takvimdeki yeri de uzamış. Ancak karnavalın bitişi orijinalindeki gibi salı günlerine denk geliyor. Eski Venedik maskesinde kadınlar siyah, yuvarlak, ağzı kapatan ve konuşmasını engelleyen bir maske takarmış. Erkeklerse düz beyaz, ağzı açıkta bırakan köşeli maskeler takarmış. Renkli maskeleri sadece opera ve tiyatro sanatçıları kullanırmış. Söz ettiğim gibi doktorlar gagalı maskelerle dolaşırmış. Ancak bugün böyle bir ayrım yok; rengarenk maskeler her yerde! Açılışta renkli kostümler giyen insanlar kanallardan gondolla geçiş yapıyor. Diğer günlerdeyse kostüm ve maske yarışmaları, meleğin uçuşu, kartalın uçuşu gibi aksiyonlar, yemekli ve danslı karnaval balolarıyla devam ediyor. Balolara giriş 500 Euro, elbette kostüm kiralamak ve maske takmak zorundasınız. Karnaval takvimini ve etkinliklerin detaylarını carnevale.venezia.it adresinden takip edebilirsiniz.


SEYAHAT

MART 2019

ŞEHRİN EFSANE ÜÇLÜSÜ

Venedik'te havalimanından başlayarak oteller, restoranlar derken en çok gördüğüm isim kaşif ve gezgin Marco Polo oldu. Tüccar bir aileden gelen Polo, doğuya yaptığı seferler ve Moğol hükümdarı Kubilay Han ile yakınlığından dolayı doğunun hikayeleri ve zenginliklerini batıya taşımış. Bunları Marco Polo’nun seyahatnamesinden öğreniyoruz. Venedik'te hapisteyken o anlatmış, Rustichello da Pisa da yazmış. Barok müzik bestecisi Vivaldi, konser salonlarında ve kiliselerin yanı sıra her yerde dinlenebiliyor. Otellerde broşürlerle, meydanlarda afişlerle, yollardaki yönlendirme tabelalarıyla adeta Vivaldi sizi çağırıyor. Kadınlara düşkünlüğü, baştan çıkarıcılığı, yakışıklılığı ve kibarlığıyla bilinen Casanova'yı onu yansıtan maskelerde ve Dükler Sarayı’nın altındaki zindanlarda takip ediyorsunuz. Kadınları baştan çıkarmada çikolatayı ve güzel sözleri kullanırmış. Dolandırıcı olması hikayeleri de cabası.

21

iAkZ usu s @hTayalam M n YIL

Marco Polo

Vivaldi

8.000 feet Casanova

ŞEHRİN SİMGELERİ San Marco Meydanı: Karnavalın ve hayatın merkezi üssü gibi. Etrafında kafeler ve Murano Camı satan dükkanlar var. getirilmiş. Orijinalleri bazilika içinde, müzede. Güvercinlerle dolu meydanda maskenizi İçeride sırt çantasıyla dolaşmak, video ve takın ve dolanıp etrafı seyredin, fotoğraf fotoğraf çekmek yasak. çekin. Astrolojik saati, çan kulesini, San Marco Çan Kulesi: Venedik'i bazilikayı, kostümlü ve maskelilerin izleyebileceğiniz en yüksek yapı bu bazilikanın fotoğraflarını çekin. Yorulunca da çan kulesi. Neredeyse 99 metre. Tepesinde meydanda kahve molası. Bu kafeler baş melek Cebrail'in heykeli var. içinde biri var ki o da en ünlüsü... Dükler Sarayı: Bazilikanın hemen yanında Cafe Florian: 1720'den beri aynı bulunan, gotik mimaride tasarlanmış bu bina yerde. Venedik'in ticaret kenti olması şehrin yöneticisi, güçlü ve zengin dükaların nedeniyle denizaşırı ülkelerden yaşadığı, taç giyme törenlerinin yapıldığı, gelen kahve kültürüyle yüzyıllar büyüklüğü ve sahip olduğu muhteşem önce tanışmış. Kahve kısa sürede resimleriyle gücü simgeleyen bir yapı. İtalyan yaşam tarzının, kültür-sanat Gondol: New York'ta sarı taksi, Londra'da ortamlarının bir parçası olmuş. kırmızı otobüs, Venedik'te de gondol. Dar Kahveler, eskiden müzikli kahve kanallarda süzülürken çok güzel gözüküyor. salonlarıymış. Bugün Cafe Florian’ın Her gondolcu ailenin giydiği giysiler farklı hâlâ kalıcı orkestrası var. Hatta havalar renkte. O yüzden bazısı kırmızı beyaz, bazısı güzelken meydana bakan sahnelerinde da lacivert beyaz giyiniyor. Saatlik kiralama 80 konser veriyor. Euro, ister tek ister 3-4 kişi binin. Ama sakin San Marco Bazilikası: Altın rengi saatlerde mesela sabahları küçük pazarlıklar zemindeki muhteşem mozaikleri ve işe yarıyor. Gondolların siyah olma sebebiyse ön cephesindeki 4 at heykeliyle çok bir hikayeye göre suya dayanıklı olması için etkileyici. Yapı, Bizans mimarisi... San ziftlenmesi geleneğinden geliyormuş. Diğer Marco’nun atları 4. Haçlı Seferi'nde hikaye, veba salgınında ölenleri gondollarla Konstantinapolis'teki at meydanından açık denize taşıdıklarından...

Sevgili okuyucular, sizin için bu ay çektiğim fotoğraf, İstanbul’un ışıklı ve bulutlu güzel bir akşamından... Teker koymaya dakikaların kaldığı bu anda İstanbul’un şaşaalı ışıkları, seyir zevki yüksek manzaralar sunuyordu. Bulutların arasındayken yakaladığım bu fotoğrafı beğeneceğinizi umarım. Hepinize güzel ve ışıltılı manzaralarla dolu bir ay diliyorum.

10.000 € "Kuzey İspanya'da bir yaz tatili" deyince aklınıza ne geliyor? Tapas, sangria ya da plajlar? Bırakın biraz da yerliler bu klişeleri yaşasın, yerin yaklaşık 1 buçuk kilometre derinliğindeki mağaralarda Mars deneyimi yaşayabilirsiniz. Polimer giysiler giyip basınçlı kapsüllerde uyuyabilirsiniz. Hatta toprak olmadan bitki yetiştirmek gibi işler yapabilirsiniz! Astroland şirketinin Haziran 2019'da başlatacağı Cantabria'daki 3 günlük tatil kişi başı 10 bin Euro. Mars bir uçak uzaklıkta.

Ayın uygulaması Seyahatlerde vegan yemek bulmakta zorlanıyorsanız, hem sizi hem de inekleri mutlu eden bu uygulama tam size göre. Happycow tam 10 bin 500 şehirde vegan ve vejetaryan restoranları puan ve yorumlara göre sıralıyor. Mekanları haritada işaretliyor. 15,99 TL fiyatını bizce hak eden uygulamanın tek kötü yanı, Türkçe dil desteği olmaması.


FOTOROMAN

2019 MART

Tony Allen ile 4 saat

22

Ayın son günü, sahnede Afrobeat akımının kurucularından Tony Allen var. Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 28 Şubat’ta Babylon sahnesinde performans sergileyen Allen ile kuliste vakit geçirdik ardından konserinde kendimizi kaptırdık. Bu özel konseri siz okurlarımızla paylaşmadan edemezdik.

Tony Allen kuliste bizi sıcakkanlı ve oldukça sakin karşıladı. Zaten ortam da öyleydi, fırtına öncesi sessizlik...

Işıklandırma oldukça başarılıydı. Kırmızıyla başladı, maviyle devam etti sonra mor ve yeşil.

Sahneden önce ne yaptığını sorduğumuzda "Ot ve viski içerim" dedi.


FOTOROMAN

MART 2019

23

Piyanoda Jean Philippe Dary, saksafonda Irving Acao ve kontrbasta Marhias Allamane vardı. Tony Allen öncülüğündeki grubun uyumu takdire şayandı.

İstanbul'da birçok kez sahne alan davul efsanesi "Burası bir bakıma evim" diyor.

"Ben bir entertainer'ım, konuşmayı sevmem, teşekkürüm müziğim."

Fotoğraflar: Emre NAMOĞLU - Yazı: Arda AŞIK

Seyirciler konseri hipnotize olmuş gibi takip etse de zaman zaman elleriyle tempo tuttular.


24

AUDIOBAN

2019 MART

The Kites

Subat'ta .

'Ne dinlemek istiyorsak onu yapiyoruz' Tan Deliorman ve Ozan Erverdi'nin funk caz projesi The Kites, Audioban etiketiyle ilk albümleri Sunset Vibes'ı yayınladı. Şubat ayındaki lansman konserleri de dolu dolu geçen grubu daha yakından tanıyalım... T.D.: Evet, kayıt alabildiğimiz süre 8-10 ❏ The Kites'tan bize bahseder misiniz ? Audioban saati geçmez. ❏ İlerleyen zamanlarda funk veya caz ile yollarınız nasıl kesişti? türlerinin dışına çıkacak mısınız? T.D.: Çok küçük yaşlardan beri beraber müzik yapıyoruz. O.E.: Kendimizi bir köşeye sıkıştırmak istemiyoruz müzik tarzı olarak. Ortak olduğumuz bir stüdyo T.D.: İlk başladığımızda da durum vardı, orada haftanın iki aynıydı. Kafamıza göre, ne dinlemek günü ikimiz bir araya gelip istiyorsak onu yapıyoruz. kafamıza göre takılırken ❏ Konserlerinizden veya bir gün YouTube'a video bulunduğunuz etkinliklerden bahseder yükledik. İsimlerimizi de kafadan atma yabancı isimler misiniz? O.E.: Konserlerimiz çok eğlenceli olarak yazdık, ben Tanjwar geçti. Daha ilk konserden, seyirciyle 'Big Luv' Davis, Ozan da Oz güzel bir iletişim yakaladık. Quenn olarak geçiyordu. T.D.: Çok sık konser vermiyoruz, Baktık iyi tepkiler geliyor, devam ettik. Üzerine İstanbul gruba en uygun organizasyonlarda yer Caz Festivali Direktörü Harun almaya çalışıyoruz. Geçen Temmuz'da gerçekleşen İstanbul Caz Festivali İzer, bize sahnemiz olup bizim ilk konserimizdi. Sonra Eylül'de olmadığını sorunca bir grup Nayah'ta bir konser verdik. Üçüncü kurup Genç Caz’a katılma konserimiz de albüm lansmanı oldu, kararı aldık. 25. İstanbul 15 Şubat'ta Salon İKSV'deydi. Müthiş Caz Festivali'nin dahilinde Parklarda Caz'da sahne aldık. konserdi. İzmir ile tanışma planlarımız var yakın gelecekte. Konserleri daha Tepkiler çok iyiydi. Audioban sıklaştıracağız. daha yeni kurulacaktı, Eray (Düzgünsoy) ile tanıştık ❏ Gelecekteki projeleriniz nelerdir? ve bugüne geldik. Her şey T.D.: Bol bol albüm, bol bol konser. kendiliğinden gelişti yani. Bir tane de sanatçı arkadaşlarımızın misafir olduğu bir albüm istiyorum. ❏ Albümdeki stüdyo kayıt Yurt dışındakilerle birtakım süreci nasıl geçti? görüşmeler var, oralara da açılmak O.E.: Çok hızlı bir süreçti, niyetindeyiz. iki günden kısa bir sürede O.E.: Daha çok albüm ve turne. kaydettik.

Sunset Vibes

neler oldu?

Brek Berk Sivrikaya solo projesi Brek ile 1 Şubat akşamı KargART sahnesindeydi. Dream pop, synth, new wave tınılarının hakim olduğu müziğiyle bu renkli konsere gelenler çok eğlendi. Audioban'ın deyişiyle; müzikseverleri synthwave’in sisli topraklarında heyecan verici bir gezintiye çıkardı.

Coding the Party 2: Algorave Algoritmik rave hareketinin her disipline nüfuz ettiği dünyaya göre bir etkinlik. Tarih 16 Şubat, yer Pan's Social House. Sahnedeki müzisyenler, kodlama teknikleriyle yaratılan algoritmalarla performans sergiledi. Partiye katılanlar arkaya yansıtılan kodları izerken bir yandan dans etti. Gecede Konstantinos Vasilakos, Tuğba Selin, RAW ve Mr. Anderson performans sergiledi.


AUDIOBAN

MART 2019

Mart'ta

neler olacak?

Eskiz

ng

ou eY

en

S

v ha

Th

Bam Bam

Ponza

sh

ra gC

n

usi

Ho

25

Non Square

01.03

16.03

Housing Crash & The Young Shaven & Ponza @Peyote Nevizade

Audioban meets Badmash @KargART

Post punk, new wave ve krautrock tınılarını harmanlayan Housing Crash, ateşli sahneleriyle bilinen İstanbullu postpunk grubu The Young Shaven ve saykedelik rock, grunge etkileriyle Ponza sahnede olacak. Etkinlik ücretsiz.

Radyo BZK olarak internet üzerinden yayın hayatına başlayan, plak şirketi ve kolektif olarak yola devam eden Badmash dubstep, trap, beats, triphop ve footwork gibi türlere hitap ediyor.

09.03

KODA: Notthere @Arkaoda

Bam Bam Bam & Eskiz @Ankara Zoon Bir yanda 2015'te kurulan garage rock punk ve lo-fi grubu Bam Bam Bam diğer yanda saykedelik ve garage'ı bir araya getiren Eskiz. Sayın garage müzikseverler, bu iki grubun Ankara Zoon'daki buluşmasını kaçırmayın!

15.03

Non Square: Reflections of Us Albüm Lansman Konseri @Salon Glitch, ambient, IDM ve breakbeat gibi türlerden etkilenen prodüktör Non Square’in Audioban etiketiyle yayımlanan ilk albümü Reflections of Us’ın lansman konseri Salon’da gerçekleşecek.

25.03

Audioban yeni sesleri keşfetmeyi amaçladığı Koda serisinde bu ay ambient ve drone temelli çalışmalarında melankolik bir atmosfer yaratan prodüktör Notthere’i ağırlıyor.

29.03

Audioban meets Syncope @Peyote Nevizade Rave kültüründen beslenen görsel/işitsel kolektif Syncope, Audioban iş birliğiyle Peyote’nin tamamına yayılan bir partiyle sabaha kadar dans vaat ediyor

Bam


26

GÜNCEL

2019 MART

KRAL TV İLE

15

VJ Bülent Kral TV'de tam on beş yıl program yaptı.

FAKSLI SOHBET PROGRAMLARI Kral TV, 1995'te düzenlenmeye başlanan Video Müzik Ödülleri ile de Türkiye'deki müzik sektöründe bir ilki gerçekleştirdi. Kırmızı halı ekolü ülkemize geldi. Müzisyenlerin kendilerini sergileyebildikleri, magazin basınının da ekmek yediği bir alan oldu. Ödüller öyle çok izleniyordu ki rakip kanallar o saate hiçbir şey koyamıyordu. Ödüllerin yanı sıra kanalda altyazı olarak geçen SMS'ler, VJ Bülent, Defne Joy Foster ve diğer özel içerikler milyonları Kral TV'ye kilitlemeye yetmişti. VJ Bülent ile neşeli neşeli faks okuma seanslarıyla televizyonda bambaşka bir akım başladı. Sabah şekerleri hikayesinin tohumları ona ait. VJ Bülent'in programı sona erdikten sonra kanalın da eski havası kalmadı, onun da. Bülent Çarıkçı, şu sıralar Edirne'de emeklilik için yaşının dolmasını bekliyor. Diğer popüler VJ ise Defne Joy Foster idi. 1996'da Kral TV'de VJ'lik yapmaya başlayan Foster, kısa sürede "Evimizin fırlama kızı" olarak tanındı. Aramızdan oldukça erken ayrılan Defne Joy Foster, henüz 90'lı yılların ortasında renkli kişiliği, esprileri ve enerjisiyle tüm Türkiye'nin hafızasında yer etmeyi başarmıştı. Keza kanalda kim sunuculuk yaparsa otomatik olarak bir dizi ya da reklamda oynuyordu... KJ'DEN İLANI AŞKLAR Z kuşağının aksine, "Elalem ne der?" düşüncesiyle hareket eden ve karşı cinsin

TANLIĞINDAN ERBAŞ67.... ŞaMPiYoN BeŞiKTaŞ!'! YOZGATLI İNAN

100

BIN

D

ijital bir dergi olarak, Kral TV'nin dijitalden devam etme kararına biraz hüzünle bakıyor olmamız tuhaf, kabul ediyoruz. Dijitalleşmeye doğru koşar adım gitmek her zaman doğru karar olmayabiliyor. Klipleri milyonlarca izlenen müzik video stream platformu Vevo, mobil uygulamasını ve web sitesini kapattı. İşler dijital tarafta pek iyiye gitmiyor. Bunlar başka bir yazının konusu, biz en iyisi Kral TV'ye dönelim. Türkiye'deki müzik ve klip otoritesi tamamen TRT'nin elindeydi. Ancak devlet kanalının katı kuralları olduğu için her çeşit müziğe yer vermiyordu. O yüzden klipler çok da popüler değildi. Her şey Cem Uzan'ın 1994'te Türkiye'nin ilk video müzik kanalı Kral TV'yi kurmasıyla değişti. Pop ve arabesk müzisyenler televizyonlardaydı sonunda. Klipler öyle çok sevildi ki müzisyenler albüme harcadığı bütçeden daha fazlasını kliplerine ayırır oldu. Üstelik tüm video klipler stereo ve gerçek ses kalitesiyle yayınlanıyordu. Bunun yanı sıra özel kanal olmanın avantajları da vardı. Az buçuk müstehcen klipler de kendine yer bulabiliyordu. Ancak Kral TV de belirli müzik türleri arasında dönüp duruyordu. Pop ve arabesk dışında nadir klipler yayınlanıyordu. Biraz ileri gideceğiz belki de ancak kanalın bugün 90'lardan bir adım öteye gidememesinde türler arasındaki ayrımcılığı neden olmuş olabilir. Mehmet Tez bu konuda köşesine şöyle yazmıştı: "Kral TV’nin zorunlu tercihi Türkiye’de pop müziğin krizini de ortaya koyuyor."

.

Arif HÜR

25 YIL

13. Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde kazananları belirlemek adına telefonlarını eline alan vatandaşlar, aday müzisyenlere yaklaşık 100 bin SMS göndererek o dönem kırılması güç bir rekorun altına da imzasını atmıştı.

yüzüne duygularını ifade etmekte çekinen Y kuşağı, hoşlandığı kişiyi etkilemek için Kral TV'ye gece gündüz romantik SMS yağdırırdı. Altyazıda attığı mesajların yayınlandığını gören şanslılar o geceyi uykusuz geçirip, sevdicekleriyle muhabbete daha havalı ve iştahlı bir giriş yapardı. Tabii bu gizlice DM'den yürümeye benzemiyor... Bir de askerde şafak sayanlar vardı. Aylarca ailesinden ve sevdiklerinden uzakta vatani görevlerini yapan pek çok asker akşam geldiğinde vaktinin büyük bir bölümünü Kral TV'ye ayırırdı. Kimisi sevdiğine kimisi de ailesine milyonlar önünde mesaj atıp kısa süreli de olsa mutluluk yaşardı. Hatta dayanamayıp evi telefonla arar, "Çabuk televizyonu aç" diye heyecanla haber verirdi. Anlayacağınız Kral TV ile yalnızca müzik sektöründe çığır açmadı, hayırlı işlere de vesile oldu.

SIRADAKİ ŞARKI SENİN İÇİN DUMAN GÖZLÜ SEVGİLİM. MAVİŞŞİN ESRA iyiki doğdun canım karım seda... tüm aşk şarkıları ikimize gelsin.

KRAL YAZ 3131

SIRADAKİ ŞARKI KRAL TERTİPLERİME GELSİN. ADIYAMAN....


GÜNCEL

MART 2019

2000'li yılların ortalarında dönemin popüler sanatçıları her ay çıkan Kral Magazin Dergisi'nde kendilerine yer buluyordu. Dergide klip haberleri ve özel röportajlar yer alıyordu.

75

Kanalda 1994-2007 yılları arasında Oben Budak, Ece Erken, Başak Sayan, Esra Balamir, Yeliz Yeşilmen, Arda Kural, Tuğba Özay, Ece Gürsel'in de aralarında olduğu 75 sunucu çalıştı.

Yıl 1996... Kanalın sahibi Cem Uzan yılın müzisyenini açıklamadan önce Türkiye'de müzik kanalının önemini uzun uzun anlatıyor. Devlet kanalı TRT'nin uyguladığı katı kurallar Kral TV ile aşıldı, her müzisyen kendine yer edindi. Ödülse Mustafa Sandal'ın.

2011

Megastar Tarkan 2011 yılında düzenlenen törende, Sevdanın Son Vuruşu ile En İyi Şarkı, En İyi Erkek Sanatçı ve En İyi Beste, Adımı Kalbine Yaz ile de En İyi Albüm ödülünü alarak törene damgasını vurmuştu.

HALKIN KARARI 1994'ten 2013'e kadar televizyondan naklen verilen Kral TV Video Müzik Ödülleri, sanatçıların en önemli prestij ve rekabet araçlarından biriydi. Müzikseverler, ödüllerin dağıtılacağı geceyi iple çeker, merakla beklenen gece gelip çattığındaysa patlamış mısırlarını ve kolalarını yanlarına alarak tüm heyecanla yarışmayı takip ederdi. Yarışmanın coşkusuna, destekledikleri müzisyenlere oy atarak ortak olurlardı. Popüler jürilerin yanı sıra SMS ile halk jüriliği de işin içine girince bu yarışma topluma tam anlamıyla nüfuz etti.

27

90'larda ün yapmış sanatçılar bugün halen Edirn e'den Hakkari'ye kadar konuşulabiliyorsa bunu biraz da Kral TV'ye ve bu ödül törenine borçludur.

Yıl 1998... Kral Video Müzik Ödülleri'ni sunmak müthiş prestijli bir iş. Yılın sunucusu gazetelerden duyurulurdu. Dahası sunucunun kostümü ve o gece yaptığı espriler ertesi günün en çok konuşulanı olurdu. Bıyıklar da bu çabanın sonucu.

UNUTULMAZ

1996 yılında gerçekleşen Kral TV Video Müzik Ödülleri'nde Mahsun Kırmızıgül'ün Mustafa Sandal'ın Yılın En İyi Şarkısı ödülüne layık görüldüğü Araba adlı şarkısına arabesk yorum katması... 2000'lerin en popüler isimlerinden Nez'in Sakın Ha klibi... Yeşim Salkım'ın Hakan Uzan'la evli olduğu dönemde kliplerinin sık sık yayınlanması... Harun Kolçak'ın Beni Affet albümünde yer alan Gir Kanıma adlı parçasındaki çılgın dansı... Mirkelam'ın çıkış parçası olan Her Gece'de 'de atlılar tarafından kovalanıyormuşcasına koşması... Ödül aldıktan sonra tüm müzisyenlerin sahneye çıkıp yılın şarkısını hep bir ağızdan söylemesi... Hep aklımızda kalacak.

Yıl 2003... Tarkan, Yılın En İyi Erkek Sanatçı Ödülü'ne layık görülmüş. Ancak Los Angeles'ta olduğu için ödülü onun adına Cem Yılmaz ve Kenan Doğulu alıyor. Yılmaz ödülü alırken cep telefonuyla Tarkan'ı arıyor!


28

KAPAK

2019 MART

Bu şey değil mi?

Arda AŞIK

A

DEEP TURKISH WEB MÜZİĞİ

bi - kardeş iki kişi, birinin adı Emre birinin Erdi. Instagram'da, YouTube'da kimilerine komik, kimilerine avam gelen videolar paylaşıyorlar. Neyse, konumuz bu değil. YouTube'da 850 bini aşkın aboneleri var, videoları milyonlarca tık alıyor. Instagram'daki takipçi sayılarıysa 750 bine dayanmış durumda. Her yaptıkları bir olay, içeri girip çıkıyorlar. Popülerliklerinin altında yatan unsurların başında mizahlarıyla beraber gizli bir kahramanları var: Müzik. Bu konudan bahsetmeden önce Instagram müzik ilişkisinin kısa tarihine bir göz atmakta fayda var. Zira sosyal medya ve müzik endüstrisi adeta aşk yaşıyor. Instagram'ın ilk kurulduğu zamanları hatırlarsınız. Yakın çevreyle birbirinizin, çiçek, böcek, manzara ya da kendinizin bulunduğu fotoğraflarını gördüğünüz cici bir uygulamaydı. Hareket alanınızın sınırları fotoğraflara siyah beyaz bir filtre koymak ya da polaroid efektler ekleyerek ruh halinizi yansıtmaktı. Ne güçlü bir ticari unsurdu, ne 'kıskananlar çatlasın' görevi taşıyordu. Ardından video, onaylı mavi tik, hikaye ve resmen 'ticari hesap' seçeneğinin gelmesiyle olay bambaşka bir boyut kazandı.

MEVZU DERİN

Eskiden şarkıların tutması için kliplerinin televizyonda oynaması lazımdı. Artık mesele, viral bir videonun arkasında çalması. Bugün YouTube ve SoundCloud gibi sitelerde, vlogger'ların kullandıkları parçaları derleyen içerikler var ve milyonlarca tık alıyorlar. Ama hepimizin duyduğu ancak adını bulamadığı bir parça vardı: Turkish Deep Web müziği. Serkeş, müptezel ve asabi bir tiplemenin komik videosu milyonlarca kez izlendi. Video içeriği herkese hitap etmiyordu ancak arkada çalan müzik izleyeni mıknatıs gibi çekiyor ve hipnotize ediyordu. Shazam'layınca hiçbir şey çıkmıyor, SoundHound'ı deneseniz de fayda yok! El mahkûm, herkes Google'a Deep Turkish Web müziği yazıyor. Dolayısıyla önünüze 425 binin üzerinde sonuç çıkıyor! Şarkının cover'ları yapıldı. Öyle popüler olmuştu ki notaları çıkarılmış ve piyano, ukulele, gitar gibi

45 bin .

Soner Civan'ın Esrar Nedir Bilmezdim parçası Spotify'da anında 45 binin üzerinde dinlendi.

enstrümanlara uyarlanmıştı. SoundCloud'da trap ve pop versiyonları var. Hatta 1 saatlik versiyonları var! YouTube'da felsefik yorumlar yazılıyor, "Adamlar boşluğun müziğini yapmışlar..." Çok merak ettik, kanalın sahibi Emre ve Erdi Kızgır'a danışmak için mail attık lakin dönüş alamadık. Neyse, sizi daha fazla bekletmeyelim. Şarkının adı Esrar Nedir Bilmezdim, sahibi de Soner Civan. 2009'da yüklemiş internete ancak tutmamış. Civan da kendini düğün solistliğine vermiş, damardan ince ince gitmiş. Şarkıdan umudunu kesmiş. Yıllar sonra şarkısı popüler oldu ancak kendisinin daha yeni haberi oluyor! Kendisi konuşmak istemiyor... Ancak kendi adına açılmış bir hayran sitesi ve sosyal medyada hayran sayfası var. Spotify'a yüklenen şarkı ilk haftada 20 binin üzerinde dinlendi. Aylık dinleyici sayısı en son baktığımızda 45 binin üzerindeydi. Plak şirketi ve prodüktör olarak da Deep Turkish Music yer alıyor. Anlaşılan Soner Civan şarkının telif haklarını satın almamış... Keza bir videoda kullanılınca da pek önemi kalmıyor. Soner Civan'ın parçasının bir zamanlar bilinmez olması gibi, şimdilik bu viral işinin ne kadar iyi ne kadar kötü olduğu da meçhul. Deep Turkish Web üzerinden gittiğimiz sosyal medya - müzik endüstrisi ilişkisinin başka yönleri de var.


KAPAK

MART 2019

29

MÜZİĞİN INSTA AŞKI

Görselliğin bu denli ön planda olduğu uygulamanın, reklam dünyasının radarına takılması işten bile değildi. Popüler kültürün en sadık fedaisi sosyal medyanın ticari müzikle kan kardeşi olması kaçınılmazdı. Instagram'da en çok takipçiye sahip 5 hesabın 4'ü müzisyenlere ait: 146'şar milyon takipçili Ariana Grande ve Selena Gomez'i, 124 milyon takipçiyle Beyonce ve 114 milyonla Taylor Swift takip ediyor. Müzik endüstrisinin iskan ettiği platformda istatistikler bununla da sınırlı değil. 800 milyon kullanıcının 350 milyonu en az 10 müzisyen ya da grup takip ediyor. Uluslararası araştırma şirketi Nielsen'in çalışmasına göre Instagram kullanıcıları müziğe, hesabı olmayanlara göre daha çok ilgi gösteriyor. Yüzde 30 oranında daha fazla müzik dinliyorlar ve dijital streaming platformlarına para harcamaya 2 kat daha fazla eğilimliler.

İNORGANİK HAREKET

Her şeyin en küçük verimine kadar değerlendirildiği günümüz yeni dünya düzeninde yüz milyonlara dayanan kitlelerin potansiyeli de değerlendiriliyor elbette. Halihazırda yüz milyonlara oynayan sanatçıların, artık albüm ya da turnelerini tanıtmak için geleneksel medyayla uğraşmalarına gerek yok. Ne reklam için para harcamalarına ne de ilişki kurmaya ihtiyaçları var. Klişe bir deyim olsa da kendilerini göstermek 'parmaklarının ucunda.' Gün boyu ne yaptıklarını hikayelerden paylaşarak ve hatta canlı yayınlar açarak hayranlarını diri tutuyorlar. Anlaşmalı oldukları markaların reklamlarını saniyesi bilmem kaç yüz binlere satılan televizyonlar yerine gönderiler aracılığıyla yapıyorlar. Yeni albümlerinin teaser'larını video olarak koyuyorlar, turnelerini duyuruyorlar. Bunların tümü bilinçli ve inorganik bir harekete tekabül ediyor.

ORGANİK HAREKET

Kendileri için hiçbir kâr gözetmeden açılmış hayran sayfaları da bir papağan görevi görüyor. Oradan bizlerin 'keşfet'lerine düşüyor ve yayıldıkça yayılıyor. Yanlış anlaşılmasın sakın, bu nimetten yararlananlar sadece Grammy'li ya da Billboard'cu yıldızlar değil. Kült isimler, bağımsız sanatçılar, müzik kolektifleri de kitleleriyle buradan iletişim halinde. Amatör şarkıcılar buradan keşfediliyor. Tüm bu olup bitenin içinde en önemli rollerden birini influencer'lar oynuyor. Açıklamaya başlamadan önce kısaca Columbia Music Başkan Yardımcısı Kathy Baker'ın sözünü geçelim; "Bir influencer, sanatçımızın şarkısını kullandığında, satış ya da indirmelerdeki artışın sebebini anlıyoruz." Buna somut bir örnek ise Tee Grizzley'in First Day Out parçası. Ünlü basketbolcu Lebron James bir videosunda mevzu bahis parçaya yer veriyor. Genç rapçi ise bir ayda 500 bin takipçi kazanıyor, parçanın satışları 3'e katlanıyor. Yok artık Lebron James! Lebron James'in influencer olmadığını söyleyenler olabilir. Ancak 47 milyon takipçiye sahip ve iş birliği içinde olduğu markaların reklamını yapan Lebron bir influencer. Pek de bilinçli olmayan bu sebep-sonuç ilişkisi ise organik.

%30

Instagram kullanıcıları hesabı olmayanlara göre yüzde 30 daha fazla müzik dinliyor.

662bin .

Videolara uyumlu parçayı bulmak öyle mühim oldu ki, YouTube'daki 662 bin aboneli Vlog No Copyright Music kanalı telifsiz parçalar hazırlıyor, Spotify gibi haftalık listeler yapıyor.

AKIMLAR VE WALKING DEAD Bu durum sadece yeni şarkılar için geçerli değil elbette. Unutulmaya yüz tutmuş hatta hiç farkedilmemiş şarkılar, YouTube'a ya da Instagram'a eklenen troll bir videoyla şöhrete kavuşabiliyor. Mesela birkaç yıl önceki Instagram Running Man Challenge videolarında 90'lardan My Boo adlı R&B parçası kullanıldı. Sony Records, şarkının satışlarında yüzde 47 artış olduğunu gördü. Acaba challenge olmadan bu parçayı dinlese insanlar, kaç kişi hatırlardı? 1997'de Dame Tu Cosita parçası ise Green Alien Dance akımıyla meşhur oldu. Bir de dirilenler var elbet. Vine'larda thug life akımı vardı, hani şu videonun sonunda laf sokulması ya da sürpriz bir hareket yapılması olayı. Oldskool rap tayfası biliyordur

tabii hatta bu parçalar onlar için kutsaldır. Ancak Smoke Weed Everyday ve Still D.R.E. gibi klasiklerin farklı zevklere sahip insanlara yayılması ve yeniden playlist'lere girmesi thug life'la gerçekleşti. 1998'de R. Kelly'nin ilahi ve R&B karışımı I Believe I Can Fly şarkısı komik düşme ve fırlama videoları dışında neye yarardı? Üstelik 10 yıldan uzun bir süre sonra... Akımlarda kullanılan şarkıların yanı sıra akım yaratan şarkılar da var. Drake'in One Dance'i adına yakışır şekilde şık bir dans akımı yaratmıştı. Selfie şarkısıyla kolaj videolarını hangimiz izlemedik ki? Hangimiz Harlem Shake'le video çekmedik?

%47

Running Man Challenge videolarında kullanılan My Boo parçsının satışı yüzde 47 arttı.


30

RÖPORTAJ

2019 MART

'HERKES BİR KEZ OLSUN DJ OLMAYI DENEMELİ' Ece ULUSUM

T

ekno, house ve acid türleri arasında özgürce hareket eden setleriyle müzik sektöründe dikkatleri çeken TijanaT, Sónar İstanbul'a geliyor. Festivalde 8 Mart, 03:45'te sahne alacak. Öncesinde kariyer ve imaj istediğinizle çok ilgili. Eğer kendisiyle DJ'lik ve müzik yeni Richie Hawtin ya da Solomun olmak festivalleri hakkında konuştuk. istiyorsanız tabii ki listeler çok önemli. ❏ Sırbistan'daki elektronik ❏ İnsanları dans ettiren bir müzik festivallerin en etkili yapmak nasıl bir his? isimlerindensiniz. Festivallerin Dünyadaki en iyi his. Herkes bir kez olsun kariyerinizdeki etkisi nedir? DJ olmayı denemeli. Bütün sanatlar arasında Festivaller şehir ve ülkeler için müzik, fiziksel ve zihinsel etkiyi bariz şekilde nasıl bir rol oynuyor? hissedip görebildiğiniz tek daldır. Bu yüzden Exit Festival'le kuruluşundan müzisyen ya da DJ olmaya değer. İnsanlarla sonuna kadarki 10 yıldan uzun müziğiniz hakkında konuşmaya gerek yok, süreçte yakından bağlantılıydım. tepkiyi anında görebilirsiniz. Festival ve Başlangıçta Sırbistan'da bizim için partilerdeki sihirli anlarda oluşan kolektif büyük olaydı. Toplum değişince vücut etkisi dinmeyen bir fenomen benim için. ve 90'lardan sonraki kültürel ve ❏ Bugünlerde hologram konserler ekonomik izolasyon zamanda bu konuşuluyor. Dijital platformlar sahne birçok uluslarası ismin ve bizim performanslardan daha önemli olabilir mi? neslin kahramanlarının olduğu 2019'da gerçekten düşünülen bir ilk büyük etkinlikti. Yani sürekli konu. Tamamen imaj bazlı Facebook ve dinlediğimiz müziği canlı görüp Instagram'dan ünlü DJ'ler var. Böyle bir şeyin deneyimleyebildik. O zamanlar olabileceğini asla düşünmezdim. Bizim için ilerlemeci, devrimsel ve baya Sırbistan'da sosyal bağlantıların parçası olmak cesur bir etkinlikti. Benim için şart. Basınla ve sponsorlarla eşit bağlantımız şekil verici dönemlerden biriydi. hatta batıdaki gibi dağıtımımız yok. Yani Müzik endüstrisinin her açısından internet olmasa hiçbir şey olmazdı. Öbür bilgilendiğim yıllardı. Şimdilerde yandan uzun vadede sürdürülebilirlikte ortam farklı, ülkede rekabet içinde hile yapamazsınız. Basitçe, çalışmalı ve iyi çok daha fazla festival, parti ve performans gösterip en iyinizi vermelisiniz. hemen her hafta sonu gerçekleşen ❏ Sónar İstanbul'daki setiniz nasıl olacak? birçok küçük festival var. Bu genel Festival adı ve mekanının sete etkisi var mı? tablo için zorunlu olarak iyi bir İtiraf etmeliyim ki şimdiden gerginim, şey değil. Bunların çoğu ticari. Sónar'da çalmak büyük onur ve en büyük Tekrarlayan line-up'lar var ve yerel kahramanlarımdan Bay Laurent Garnier yer sanatçılar çok desteklenmiyor. alıyor. Asla çalmadığım bir set olduğu için nasıl En büyük rolü kulüpler ve yerel bir set olduğunu söyleyemem. Bu benim için hareketler oynuyor. Her hafta hep sezgisel bir şey olmuştur ve gerçekten ana sonu olan şeyler ve yılda bir göre değişir; insanlar, mekan... Tüm müziğimi olan büyük bir festival değil. yanımda getiriyorum yani her koşulda spontan Dikkatle ilgilenilmiş olmalı. Yanlış olabilirim. anlamayın, festivalleri seviyorum, ❏ Tekno müzik 90'larda popüler bu rüya gibi bir toplu deneyim. oldu. Elektronik müzik sahnesinde uzun Ama yıl boyu müzik dünyasını zamandır bulunan biri olarak bu konudaki canlı tutan yereller olmasa bunlar yorumunuz nedir? mümkün olmazdı. Tekno kelimesinin birçok anlamı var. Beni ❏ En iyi 100 DJ listesi sizin asıl etkileyen bu hareket ya da türün çok için ne anlam ifade ediyor, uzun süre hayatta kalması. Son 100 yıldaki önemli mi oralarda olmak? popüler müzik tarihine bakarsanız çoğu tür Hayır desem yalan olur. DJ'ler seyirciye çalmak ister, talep görmek 30 yıldan fazla ayakta kalamamıştır. Ben bu hareketin kabileden geldiğini düşünüyorum. ve zirveye oynamak ana amaçtır. Etkinliklerde gerçekleşen bu kolektif Öte yandan bu listeler asla kalite hipnotik deneyim. Muhtemelen hep şimdiki ya da yeteneği temsil etmez hele gibi mainstream olmayacaktır ancak yakın ki bu zamanda. Bu daha çok iş gelecekte bir yok oluş göremiyorum. ve pazarlamayla ilgilidir. Nadiren müzikle ilgilidir. Bu listelere hiç giremedim ve hâlâ dünyanın dört bir yanında her yıl 100 kadar sahne alıyorum. Nasıl bir

7.500 Müzisyenin SoundCloud takipçi sayısı

TIJANA T


RÖPORTAJ

MART 2019

'Soytarı kostümümle sahnede olacağım' İ 35.750

Ece ULUSUM

ngiliz besteci, yapımcı, müzisyen ve performans sanatçısı Elizabeth Bernholz'un elektronik dans müzik projesi Gazelle Twin, Sónar İstanbul ile şehrimize geliyor. 8 Mart, 00.30'da SonarHall sahnesinde olacak. Pastoral albümüyle Orta Çağ'a göndermeler yapan müzisyenle yazışarak bir röportaj gerçekleştirdik. ❏ Sónar İstanbul'da hangi kostümle sahne alacaksınız? Sizi birkaç videoda kırmızı kostümle gördüm. Evet, kırmızı soytarı kostümümle sahnede olacağım. Tüm tanıtımda, videolarda ve turnede bir albüm için sadece bir kostüm giyiyorum. ❏ Şarkılarınızda, kırmızı kostümünüzde ve albüm kapağınızda Orta Çağ etkileri var. Nasıl bir araştırmanın sonucu bu? Özellikle İngiliz tarihinin yüksek gelenekleri üzerine düşünüyordum, bilhassa romantik sanattaki Pastoral'in metninde. Çokça şeytani, gizem saklayan dikkatlice inşa edilmiş ilginçlik... ❏ Besteci yanınızla vokal tarafınızın farkları nasıl? Açıkçası iki taraf da tekrarcı gibi... Fark göremiyorum; sesim beste aracım, en azından çoğu zaman. ❏ Bir röportajınızda bozuk ve robotik sesleri harmanladığınızı söylüyorsunuz. Yeni seslerin keşif süreci nasıl? Elimdeki her şeyi kullanmayı seviyorum. Yeni bir albüm hazırlarken, stüdyomdaki tüm kaynaklardan gelen sesleri ve enstrümanları toplamaya çalışıyorum; telefon kayıtları, sample'lar, YouTube'dan döngüler, saha kayıtları... Ne olursa. Pastoral'da, bir kapasite içinde hepsini kullandım. Recorder tamamlayıcı bir enstrüman oldu. Bunun yapıma öncülük edeceğini ve albümün tamamını şekillendireceğini biliyordum. ❏ Kırmızı soytarı kostümünüz ve performansınızın artistik yönünü düşününce bunun bir konserden fazlası olduğunu anladım. Seyircilerinize sosyal bir eleştiri mi bu? İnsanlar 21'inci yüzyıl palyaçosuyla dans ediyorlar, farkına bile varmadan.... Her seviyede çalışmasını umarak yaptığım şeylerde hep katmanlar var. Yani kostüm ya da gösteriden keyif almak için albümle ilgili her şeyi bilmek şart değil. Ancak bolca sembolizm var ve bu durumda okunacak siyasi yorum var. ❏Gelecek projeleriniz neler? 2020 için film, tiyatro ve diğer heyecan verici projeler üzerinde çalışıyorum. Ama şimdilik 2019'un kalanında turnedeyim ve bu beni epey meşgul tutuyor.

Spotify'daki aylık dinleyici sayısı

2017 Kingdom Come

2018 Pastoral

31

ARCHIVIST

Hüseyin NECİPOĞLU huseyin_nc

Şarkılarla yaşamak

İ

nsan yaşadığı sürece hikayeler biriktirir. Herkesin iyi ya da kötü bir hikayesi var şu hayatta. Kimimiz filmlerle hayata tutunuruz, kimimiz işimizle, kimimiz keşfettiği müziklerle, kimimiz okuduğu kitaplarla, kimimiz ise edindiği bir hobiyle ya da sanatla. Bazen de bir melodinin peşinden sürüklenerek… Benim olmazsa olmazlarım: Müzikler, filmler, kitaplar. Kendimle ilgili farkına vardığım bir olmazsa olmazım da son zamanlarda tutkuyla bağlandığım şarkılar. İnsan unutkan bir varlık, unutabilir geçmişini. Peki ya şarkılar geçmişimizi anımsamada ne kadar etkili? Geçenlerde Levent Yüksel’in konserine gittim. Performansıyla göz doldurduğu, kulaklarımızın pasını sildiği bu muhteşem konserde, Yüksel’in söyledikleri hâlâ kulaklarımda: “Biz şarkıcılar herkesin düşündüğü ama söylemekte zorlandığı duyguları notalar aracıyla dışa vuruyoruz, müzik de böyle bir şey.” Şarkıların unutturmama özelliği vardır. Şarkılar asla unutturmaz. Evet, şarkılar asırlar boyunca dile gelen düşünceler... Cem Karaca’nın Ege türküsünden derlediği ve yorumladığı muhteşem Deniz Üstü Köpürür şarkısı -ki bu şarkı Tolga Karaçelik’in Sarmaşık filminde de etkili bir biçimde kullanıldı- hâlâ duygularımıza derman oluyor. Yine ilk aklıma gelenlerden Fikret Kızılok’un unutmak ve sevdalı olmak üzerine seslendirdiği, aşk baladı olarak da adlandırabileceğimiz unutulmaz şarkısı: Bu Kalp Seni Unutur Mu? Dinleyicisinde silinmez izler bırakan bu sanatçılar ve yorumcular, eserleriyle sesleriyle bizlere ilham olmaya devam edecek. Bu dünyadan göç etmiş olsalar dahi... Kim ne derse desin bana göre son yıllarda Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi şarkı yazarlarından ve yorumcularından biri olan Teoman’ın lirik denilebilecek şarkılarından sadece birkaçını yazmam yeterli olur sanırım: İstanbul’da Sonbahar, J. D. Salinger’in romanından ilham alarak yazdığı ve yorumladığı Gönülçelen, siyasi tarihimizde yaşanmış trajik bir olayı anlatan İki Çocuk ve Çoban Yıldızı Yeni yorumuyla Koyu Antoloji’deki İstanbul’da Sonbahar'ı her dinleyişimde hüzünlenirim. Geçmişte yaşadıklarımı bugün ile kıyaslarım, ne tuhaf değil mi? Bu şarkı pekâlâ hüzünlü bir aşk şarkısı veya İstanbul’un güzelliklerinin resmedildiği bir şarkı olarak da anılabilir. Unutmaktan bahsetmişken, geçenlerde bir sohbet sırasında anımsadığım Murat Çekem ve grubu Mercury’nin 90’larda en sevdiğim şarkılarından biri olan Korku Yakamdan Düşmüyor'u hatırladım. Klibini internette, YouTube’da aradım ama bulamadım. Klip hafif de olsa hâlâ hafızamda. Dönemine ve hatta şimdi çekilen kliplere göre şarkının hikayesi ve görselliği günümüzde de öne çıkmakta. Ara ara unutmamak ve hatırlamak için bana ve hayatıma dokunan şarkıları yeniden dinlerim. Pentagram’ın Sonsuz şarkısını her dinleyişimde “Yarına umutla bakacağım” derim. Bu şarkı yaşadığımız gelip geçici hayatın adeta betimler ve bizi yaşama, hayatı olduğu gibi kabul etmeye ve umutla yaşamaya davet eder. Müzik öyle güçlü bir şeydir ki hayatın tüm zorluklarına, acılarına rağmen ondan kopamazsınız; o sözlerle, tınılarla, melodilerle bir şekilde gelir ve sizi bulur. Hayata tutunmanızı sağlayacak yeni müzikleri keşfetmeniz ve müziği güzel ve iyi insanlarla yaşayıp, hissetmeniz ve paylaşmanız dileğiyle... Not: Bu yazı yazılırken yeni keşfettiğim bir sanatçıyı Jessica Pratt’in Quiet Signs albümünü dinledim.


32

. TAKIP

2019 MART

Geçen ay Allianz Motto Müzik’te Neler İzledik?

BU AY DA EĞLENCELİ VE DOPDOLU Allianz Motto Müzik’te bu ay yine birbirinden eğlenceli, dopdolu içerikler var.

likşah Altuntaş’la Yıllar

Yepyeni!

Şubat ayında ailemize iki yeni isim daha katıldı!

The Producer

Can Şengün’le Türk Müzik sektöründe yolculuğa çıktığımız The Producer’ın ilk bölümünün konukları Hande Yener ve Ümit Kuzer'di. Hande Yener’in yeni albümünden, Ümit Kuzer’in kullandığı teknik ekipmanlara kadar birçok konunun konuşulduğu bu keyifli videoyu henüz izlemediyseniz kanala bekliyoruz!

Nurkan Renda Gitar Vlogları Nurkan Renda Gitar Vlogları’nda The Beatles’ın While My Guitar Gently Weeps parçasının akorlarını inceledi ve bizi 1968 yılına götürdü.

Ece Ulusum ile BoS Ece Ulusum eğlenceli anlatımı ve enerjisiyle Back On Stage’te ayın öne çıkan konuları ve önemli müzik haberlerini Allianz Motto Müzik takipçileriyle paylaştı.

Yılan

❏ Gaye Su Akyol ve Melikşah Altuntaş’la Yıllar Yılan’ın Mart ayında 1932 yılına ışınlanıyoruz. Yönetmen Türkan Derya’nın konuk olduğu bölüm yine çok eğlenceli, yine dopdolu! ❏ Yekta Kopan’la Noktalı Virgül’e bu ay 70'li yılların saykedelik, funk ve soul şarkılarını günümüz cilası ile süsleyip tekrar düzenleyen VEYasin (Hey! Douglas) konuk oluyor. ❏ Murat Meriç’le Plak Dolabı bu ay Berlin’de 1950’li yıllardan bugüne Türkiye’deki müziğin hikayesini ülkenin tarihi ile anlatmayı amaçlayan ‘Yerli Müzik adlı etkinlikler serisini gerçekleştirdiği Bi’ Bak’ta bizi serinin en ilgi çekenlerinden olan 70’li yıllar etkinliğinde çalmış olduğu plaklarla buluşturuyor. ❏ Zeynep Toker’le Bi’ Bakıp Çıkıcam’da bu ay Çok da Fifi Hatunlar stand-up gösterisiyle kahkahaya doyuyor, nerede ne var takip ediyoruz. Konserden sinemaya, tiyatrodan sergiye her şeyden haberim olsun diyorsanız kaçırmayın! ❏ İpek Atcan bu ay Murat Abbas'ı konuk ediyor ve 8-9 Mart'ta Zorlu PSM'de gerçekleşecek olan Sonar İstanbul'u konuşuyor. Festival öncesi mutlaka izlenmeli!

Kerem Sedef ile 59 Saniye

Kerem Sedef’le 59 Saniye'de Allianz Motto Müzik sosyal medya hesaplarında her hafta farklı bir mottoyla muhteşem davul sololarını dinlemeye başladık. Özellikle Sevgililer Günü Özel bölümü sevgilisi olan olmayan herkes için Sevgililer Günü'ne anlam kattı!

Gaye Su Akyol ve Me

Barış Akpolat 3N1K Barış Akpolat 3N1K'da Ege Çubukçu'yu ağırladı. Ege Çubukçu'nun hazırladığı kahveler eşliğinde bol kahkahalı bir sohbet gerçekleştirdiler.

❏ Şenay Akkurt’la Hayat Bana Güzel’de Mart ayında Venedik Karnavalı’na gidiyoruz. Karnavalın eğlenceli ortamını ve renkli kostümlerini bir de Şenay Akkurt’un gözünden görüyor ve Venedik’in kalabalık sokaklarını birlikte geziyoruz.


SPOR

MART 2019

33

NEVİ ŞAHSINA MÜNHASIR SPORLAR

Gökhan KAYA

S

por yapmak ve sağlıklı yaşamak öyle yükselişte bir akım ki sırf Amerika’da fitness ve ona dayalı sağlık ekonomisinin büyüklüğü 30 milyar Dolar'ın üzerinde. Spor yapan influencer’lar gırla. Büyük markalar da onlara inanıyor, markasını emanet ediyor. Fark ettik ki tüm spor dalları kapılmış ama hâlâ fenomen olma şansınız var. İlginç ve dünyada spor dalı olarak kabul edilen aktiviteleri bulduk…

Satranç boksu

Dünyada sporlar, zihinsel güç gerektiren ve fiziksel güç gerektiren olmak üzere ikiye ayrılıyor. Kimi zaman da fiziksel gücün yanına zihinsel güç de gerekebiliyor. İşte bunu en uçlarda yaşayabilecek, her iki güce de ihtiyaç olunacak bir spor; satranç boksu. Oyun, 6 raunt satranç maçıyla başlıyor. Her satranç raundu 4 dakika sürüyor. Oyunculara rauntlar boyunca hamle yapmaları için 12’şer dakika veriliyor. Daha sonra ise 5 raunt boks maçı yapılıyor. Her boks raundu 3 dakika sürüyor. Böylelikle satranç boksu maçının normal süresi 39 dakika oluyor. Satrançta mat olan ya da süresini geçiren, boksta ise nakavt olan ya da hakem kararı ile yenik ilan edilen maçı kaybetmiş oluyor. Ayrıca her iki maç türünden birinde bile çekilen oyuncu maçı kaybetmiş oluyor. Eğer maçlardan biri berabere biterse diğerinde iyi olan kazanıyor. Fakat iki maç da berabere biterse, satrançta siyah taşlarla oynayan oyuncu maçı kazanmış oluyor.

Ayak parmağı güreşi 1976’da bir grup İngilizin icadı bu spor İngiltere’de hâlâ devam ediyor. Öyle ki dünya şampiyonası bile düzenleniyor. Son olarak 2017 yılında İngiltere’nin Derbyshire Kontluğu'nda bulunan Fenny Bently Kasabası, 14’üncüsü düzenlenen bu dünya şampiyonasına ev sahipliği yaptı. Güreş başlamadan önce ayak hastalıkları uzmanları tarafından güreşçilerin ayakları muayene ediliyor. Uzmanlar, herhangi bir hastalık teşhis etmediği takdirde müsabaka başlıyor. Ayak parmağı güreşinin hepimizin bildiği bilek güreşi ile kuralları hemen hemen aynı. Yalnızca tek bir fark var o da şu; bir oyuncu ayak parmaklarından diğeri ise ayak bileklerinden güç alıyor. Ayak parmağı güreşi, erkekler, kadın ve çocuklar olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenleniyor.

Bisiklet futbolu Bisiklet ve bir futbol topu hayal edin. Bu ikiliyle yapılabilecek bir spor dalını kafanızda canlandırabilir misiniz? 150 yıllık geçmişi olan bir spor dalından bahsediyoruz. İşte şimdi biraz daha şaşırmış olabilirsiniz. Bisikletine âşık futbolseverleri toplayan bu spor 'cycle-ball' olarak adlandırılıyor. 1890’li yıllardan bu yana oynanan bisiklet futbolu, bir topla oynanan en tehlikeli spor dalı... Bisikletlerden düşüp kolunu ayağını kıranlar mı dersiniz, kafasını yaranlar mı dersiniz. Geçmişe göre şimdi daha fazla güvenlik önlemi alınan bu sporda oyuncular, topa vurmak için yalnızca bisikleti kullanmalılar. Ayrıca müsabakalarda sıradan bisikletler kullanılmıyor. Kullanımı çok da kolay olmayan, fren ve serbest tekerlek sistemine sahip olmayan, sabit vitesli (fixie) bisikletler kullanılıyor.

30 .

Milyar Dolar

150 Bisiklet futbolu sporunun geçmişi 150 yıla dayanıyor.

Amerika'daki fitness ve bu spora dayalı ekonominin büyüklüğü.

Futbolcu gözünden maç izlemek Futbolun beşiği İngiltere'de yine bir ilk yaşanıyor. Dünyanın en prestijli futbol ligi Premier Lig'in 3 büyük kulübü Arsenal, Liverpool ve Manchester City, maçlarının sanal gerçeklik gözlüğüyle izlenmesi için teknoloji devi Intel'le el sıkıştı. 38 kamerayla sunulacak 360 derecelik deneyimle maçlar futbolcuların gözünden izlenecek. İlk aşamada özetler, ardından canlı maçlar seyirciye sunulacak.

Ayın ürünü Reebok Crossfit Epic Cordlock Şort

Snooker efsanesi zorda İngiliz snooker efsanesi Shaun Murphy, dünya sıralamasında 11'inciliğe kadar geriledi. Geçen Aralık, İskoç Açık finalinde Mark Ellen'a kaybeden Murphy, snooker'ın nankör bir spor olmasından şikayetçi "Henüz gidecek ikinci bir kariyerim yok" diyor ve yapabileceği tek şeyin silkinip devam etmek olduğunu söylüyor. Aynı ay sosyal medyayı kullanmayı da bırakan sporcu, Twitter'ın hayatına hiçbir şey katmadığını farketmiş "Üzülmeme sebep oluyor ve insanların dedikleri maçlara yansıyordu" diyor. Kaybettiği maçtan sonra "Umarım kanser olur ve annen uçak kazasında ölür" mesajını alınca mecradan çekilmiş.


34

. TEKNOLOJI

2019 MART

Teknoloji savaşları 'katlanarak' büyüyor

Tekno Safari Timur AKKURT timurakkurt

Ş

ubat ayı ile birlikte dev teknoloji şirketleri 2019 model cihazlarını tanıtmaya başladı. Ben de tüm bu gelişmeleri yerlerinde takip etmek için yollara düştüm. Önce Samsung, San Fransisco’da Galaxy S10, S10e ve amiral gemisi S10+ serisini duyurdu. Bunun yanında yeni giyilebilir teknolojileri de sergileyen Samsung, en büyük sürprizini de katlanabilir telefonu olan Galaxy Fold ile yaptı. Ardından Barselona’ya geçtim. Dünya Mobil Kongresi için İstanbul’da sadece valizimi güncelleyerek tekrar yola çıktım. Burada Huawei lansmanına katıldım. O da kendi ilk katlanabilir telefonu olan Mate X’i duyurdu. Bunun yanında MateBook X dizüstü bilgisayarlarının tanıtımı yapıdı. Bunlar Şubat ayının en büyük duyurularıydı diyebiliriz. Elbette özellikle Dünya Mobil Kongresi’nde pek çok yenilik gün yüzüne çıktı. Şimdi detaylara geçebiliriz.

FİYAT, VERİM NASIL?

Katlanan telefonlarla ilgili ilk örneği Ocak ayında yapılan CES Fuarı'nda görmüştük. Çok ama çok olduğunu dünyaya gösterdi. Bu telefonu prototip görünümünde demo alanında camekanlar içinde olsa olan Royole FlexPai beni o da görebilme şansımız oldu. Hatta ben kadar etkilememişti. Meğer işi biraz daha ileri götürdüm bu telefonu volkan patlamadan önceki kül püskürtmesiymiş. Büyük dünyada ilk eline alan ve fotoğraf çektiren gazetecisi olmuş olabilirim. Lansman savaş Samsung ve Huawei sonrasında salonun dışında Huawei dünya arasında başladı. Katlayan başkanını gördüm, elinde Mate X vardı. katlayana, birbirlerine nazire Kalabalığı yararak ilerledim ve bir şekilde yaparcasına ürünlerini telefonu alarak gördüğünüz fotoğrafı sergilediler. Peki bu cihazlar çekebildim. Fotoğrafı çekmek ne kadar ne kadar alınabilir, ne kadar önemli diyebilirsiniz. Ağırlığını, hissiyatını verimli, ne kadar olmuş? Samsung’un Galaxy Fold’u anlamak için önemli diyebilirim. duyurdu ancak lansman NEDEN ALINIR? sonrası basına sergilenen ve Bu cihazlar türlerinin ilk örnekleri. ilk çekimlerin yapılması için Önce bunu unutmamamız gerekiyor. hazırlanan demo alanında Birinci nesil olan bu teknolojik ürünler bile olmaması kafalarda elbet mükemmel olmayacak. Ancak soru işareti yarattı. "Ürün bu cihazlar az sayıda olsa da tüketiciyle hazır değil, acaba ondan buluşmalı ki ikinci nesiller neye göre mı yok?" sorusunu ister nasıl geliştirilmeli ona karar verilsin. istemez akıllara getirdi. Tüketiciden gelecek eleştiriler, uzun Bu arada katlanabilir bu kullanım sonrasında ortaya çıkan eksikler telefonun 26 Nisan 2019’da ve hatalar ancak bu şekilde giderilebilir. piyasaya çıkacağı açıklandı. Bu her zaman böyle olmuştur. Kimileri Ürünün özelliklerini Samsung’u çok eleştirdi. Hatta yerden Huawei’yi de anlattıktan yere vurdu. Sebebi kalın olduğunu sonra karşılaştırmalı olarak düşünmeleri, dışarı doğru açılması ve yazacağım. tasarımının beğenilmemesi gösterildi. Huawei’de büyük gurula Bence tek eleştirilebilecek noktası ürünün tanıttığı katlanabilir fiziki olarak sahne dışında görememiş telefonu ile yüksek teknoloji olmamız. Diğer konuları eleştirmek için konusunda ne kadar iyi erken olduğunu düşünüyorum.

Samsung Galaxy Fold ❏ Ana ekran: 7.30-inch ❏ Kamera: 16-megapixel + 12-megapixel + 12-megapixel ❏ Ön kamera: 10-megapixel ❏ Çözünürlük: 1536x2152 pixels ❏ RAM: 12 GB ❏ OSAndroid Pie ❏ Depolama: 512 GB ❏ Batarya kapasitesi: 4,380 mAh

Şimdilik bilinen özellikler bu şekilde. Ancak 26 Nisan’a daha çok var, birkaç değişiklik olabilir.

KİTAP REFLEKSİ

Şunu belirtmeliyim ki Samsung’un Türkiye üst düzey yetkilileriyle yaptığım sohbette neden açılıp kapanma yönünün bu şekilde olduğunu sorduğumda çok mantıklı, akla yatkın bir yaklaşımda olduklarını gördüm. Pek çok kişinin aksine bu görüşlere katılıyorum. İçe doğru kapanan bu ekranı kitaptan esinlenerek yapmışlar. Yani hepimizin alışık olduğu bir refleks kitap gibi açıp kapamak. Huawei bunun tam tersini yapmış durumda, katlandığında ekran dış tarafa doğru geliyor. Samsung da telefonun ekranının dış darbelere ve çizilmeye daha açık ve riskli olduğunu söylüyor. Mantıklı geldi bana.


. TEKNOLOJI Huawei Mate X’in 2019 ortalarında piyasaya çıkması planlanıyor. Dikkat ederseniz net bir tarih değil. Dediğim gibi buradan geliştirme sürecinin devam ettiğini anlayabilirsiniz. Belki de ertelenecek ve yıl sonunda piyasaya çıkacak. Bu kısmını şimdilik bilemeyiz. İki ürünü karşılaştırdığımızda, Huawei’nin katlanabilir cihazı daha ince ve kameraları daha ekonomik. Dolayısıyla sistem verimliliği daha yüksek olacaktır diyebiliriz. Samsung’un Fold’u, 6 kamerası ve daha kalın bir görünüme sahip olması sebebiyle ilk bakışta dezavantajlı duruyor olabilir. Hep dediğim gibi şu an mevcut gördüklerimize ve açıklananlara göre değerlendirebiliyoruz. Bu konuyla ilgili son bilgi: Samsung Fold 1980 Dolar, Huawei 2 bin 300 Euro fiyatla piyasaya çıkacaklarını açıkladılar. Türkiye’ye ne zaman gelir ve kaç paradan satışa çıkar? Bu konuda en ufak bir açıklama şimdilik yok.

GALAXY S10 AİLESİ

Katlanabilir dünyasında durumlar böyle, gelelim Samsung’un San Francisco’da yaptığı asıl lansman ürününe yani Galaxy S10 ailesine… S10, S10e ve S10+ olmak üzere üç ürün tanıtıldı. S10+ gerçekten etkileyici olmuş. Gerek şık tasarımı, gerek teknik özellikleriyle S9+ modelinin üzerine epey koymuş diyebiliriz. Son dönemlerde malum telefonlarda çok küçük değişiklikler yapılıyor ve yeni model olarak tüketicinin karşısına çıkartılıyordu. Bu modelle Samsung şartları biraz zorlamış diyebiliriz. Güç tuşunun avatar baş parmağına göre tasarlanmış olması açıkçası şaşırttı. Yüz tanıma ve kamera grubu epey iyileştirilmiş. Seramik beyaz rengi ile dikkat çekiyor. Arttırılan bazı önemli özellikleri daha büyük pil, daha hızlı işlemci ve kablosuz şarj paylaşımı. Fotoğraf ve video performansı arttırılmış. Özellikle geniş açıyla çektiğiniz fotoğraflarda köşelerin deformasyonu azaltılmış. Cihazı uzun kullanım testi sonrasında yakın zamanda

MART 2019

35

Huawei Mate X

❏ Ekran: Katlanmayan haliyle 8 inç 2480 x 2200 piksel; katlandığında önde 6,6 inç 2480 x 1148 piksel, arkada 6,68 inç 2480 x 892 piksel / OLED ❏ Yonga seti: Huawei Kirin 980 + 5G için Balong 5000 (2 adet Cortex-A76 2,6 GHz + 2 adet Cortex-A76 1,92 GHz, 4 adet Cortex-A55 1,8 GHz) / GPU: Mali-G76 / NPU: Neural Network Processing Unit ❏ Kamera: 40 MP (Geniş açılı) + 16 MP (Ultra geniş açılı) + 8 MP (Telefoto) olmak üzere 3 sensörlü sistem ❏ Ön kamera: Arka kameralar, katlama eylemi dolayısıyla hem arka hem ön kamera olarak kullanılıyor. ❏ RAM: 8 GB ❏ Dahili depolama: 512 GB + 256 GB'a kadar hafıza kartı desteği ❏ Bağlantı: 2G / 3G / 4G / 5G Multimode, Bluetooth 5.0, SA ve NSA desteği, GPS, AGPS, Glonass, QZSS, Wİ-Fi 6, USB Type-C, USB 3.1, NFC ❏ Batarya ve şarj: 4500 mAh + 55 W HUAWEI SuperCharge ❏ İşletim sistemi: Android 9.0 + EMUI 9.1.1 arayüzü ❏ Suya ve toza dayanıklılık: Açıklanmadı Ses: Açıklanmadı

40

MP

Huawei Mate X'in geniş açılı kamerası

512

GB

Samsung Galaxy Fold'un depoloma kapasitesi

Tekno Safari YouTube kanalımızda bir video ile anlatacağım. Tecrübelerimi örneklerle paylaşıyor olacağım. Son olarak fiyat konusunda da epey iddialı rakamlarla tüketiciyle buluşuyor. Ön sipariş fiyatları ben yazımı hazırladığım sırada, Galaxy S10e 5499 TL, S10 6599 TL ve son olarak S10+ 7499TL şeklindeydi. Güncel fiyatlar için sitelerine bakabilirsiniz.

5G VE OTOMOBİLLERİN GELECEĞİ

MWC19’un öne çıkan ana konusu 5G ve bunun paralelinde hayatımızda daha da sık karşılaşacağımız akıllı yaşam dünyasıydı. 5G Türkiye’de ne zaman hayatımıza girer bilinmez ama dünya devleri 2020’de kademeli olarak 5G’yi kullanmaya başlayacak. Bu konuda geri kalmayalım diyorum ama ihalenin açılması için şartnamenin bir an önce yayınlanması lazım. Seçimler sonrasında şartname yayınlanırsa 2020, 2021 gibi bizde de 5G olabilir. Pek olacak gibi görünmüyor ama belli de olmaz. Otomobiller otonom olarak epey geliştirildi. Pek çok marka bu anlamda hazırlıklarını büyük ölçüde tamamladı. Tek bekledikleri, otonom sürüşün gerçekleşmesi için gereken 5G. Yani veri gecikmesinin yok denecek kadar az olduğu yüksek hızlı kesintisiz internet. Bu konuda da Nissan Leaf dikkat çekiçi bir model. Neden mi? Ulaşılabilir rakamlarda en yüksek teknolojiye sahip araç olduğu için. CES 2019’da yakından görme şansım olmuştu. Keşke bizde de ulaşılabilir rakamlarla olabilse. Maalesef ağır vergiler yüzünden makul rakamlar pek mümkün görünmüyor. Otomobil dünyası bu yüzden kan ağlıyor. Bir de ÖTV’nin yüzde 26 ile yüzde 50 oranında arttırılmasına imkan tanıyan yasanın çıkması kafaları iyice karıştırıyor. Bu sadece otomobilleri değil, teknolojik ürünleri de derinden etkileyecek. Yani cep telefonlarının fiyatları yüzde 30 daha artrsa sizce piyasada neler olur? Evet teknoloji baş döndürücü hızlarda gelişmeye devam ederken keşke bizde sadece bu gelişmelere odaklanabilsek. 2019’da sanki daha çok ekonomi ve konuşacağız gibi görünüyor. Tabii ki bunun yansımaları ve daralan sektörlerde başlıca konularımız olacak gibi...


36

RÖPORTAJ

2019 MART

'Yorumculuğumun keşfine çıktım' Barış KARAALİOĞLU

T

amamı müzisyen olan Bağcan ailesinin ferdi ve Nâzım Oratoryosu ile İlk Şarkılar ve Yeni Şarkılar milyonlarla buluşturdu. Bu eserleri söylerken albümlerinde Fazıl Say'la birlikte ben de kendi yorumculuğumun keşfine çıktım, çalışmalarıyla müzikseverler radarında sınırlarımı gördüm, genişletmek için çalıştım, olan Serenad Bağcan, ilk solo albümü emek verdim ve hâlâ da çalışıyorum. Serenad'ı yayınladı. Albümünü, babasına ❏ Bu bir vefa albümü, değil mi? ve genlerine vefa albümü olarak Albüm yapmaya karar verdiğim an, benim tanımlayan Serenad Bağcan, BoS'un için zorlu bir dönemin başlayacağından sorularını yanıtladı. habersizdim. İlk Şarkılar ve Yeni Şarkılar gibi ❏ Müziği meslek edinmiş bir bireyin standartları çok yüksek iki albüm vardı ve o müzik dışında alanlarla ilgili olması standardı tutturma kaygısı oluştu, adım atmamı sizce müzisyene neler kazandırıyor? engelledi. Bu duygusal günlerden birinde, Müzik hayatımın her alanında var, babamın kendi küçük mütevazı stüdyosunda, sessizliğimde bile. Müzik haricinde benim için yaptığı besteleri birlikte dinlerken uğraştığım alanlar benim ruhumu onun yıllardır bitip tükenmeyen müzik aşkına, doyurur, gelişmemi sağlar. Bu da şarkı tutkusuna ve emeğine ölesiye hayranlık ve saygı söyleyişime yansır. Bence iyi bir yorumcu duydum. Ve o an karar verdim, hissettiğim şey yaşanmışlıklarını, acısını, hüznünü, tam olarak vefaydı. İlk solo albümüm babama sevincini, korkusunu, neşesini kısacası vefa albümüm olacaktı. Bu işin duygusal duygularını hatta bazen bilgisini sesinin boyutu… Eee serde eczacılık da olunca atalardan üzerine yükleme becerisine sahip aktarılan genlerimizi de es geçmemek gerektiğini olmalıdır. Müzik yaşamla iç içedir. düşündüm. Bana ve aileme bahşedilen bu ❏ Solo albümünüzde Fazıl Say, yetenek, nesilden nesle aktarılan genlerimizde var amcanız Serter Bağcan ve babanız Savaş ve onlarda vefayı hak ediyorlar öyle değil mi? Bağcan'a ait besteler yer alıyor. Kendi ❏ Batı klasik müziği ile Türk halk müziğini besteleriniz var mı? sentezleyen bir vokale sahipsiniz. Bu sentezi Beste yapma konusunda biraz tembelim iyi yapabilmek için neler gerekli? zannedersem. Çünkü iki tane bestem İnanın özel bir şey yapmıyorum, ekstra var; biri ablam Sonat Bağcan’ın Nefesim bir çaba içine girmiyorum. İçimden geldiği Senle albümünden Sensiz Olmam şarkısı. gibi söylüyorum. Çocukluğumdan bu yana Diğerini bu albüme koymak istedim müzikle iç içeyim. Profesyonel olarak devlet fakat babamın, amcamın ve Fazıl Say’ın çoksesli korosunda değişik tekniklerdeki şeflerle besteleri yanında besteciliğime çok çalışmanın ve dünya koro literatüründeki güvenemedim ne yalan söyleyeyim... önemli ve zor eserleri seslendirmiş olmanın ❏ Fazıl Say ile Nâzım Oratoryosu verdiği tekniği es geçmemeliyim. Zannedersem aracılığıyla tanışmış olmanız müzik üstüne bir de Anadolu toprağında yaşıyor olmak kariyerinizi nasıl etkiledi? eklenince ortaya böyle bir sentez çıkıyor diye Fazıl Say ile yaptığımız projeler beni düşünüyorum.

SERE NAD

BAGC

AN

33.250 Spotify'daki aylık dinleyici sayısı

2019 Serenad

7

Türk halk müziği ve klasik batı müziğini sentezleyerek özgün bir müzik dili yaratan Bağcan'ın albümünde Fazıl Say, Savaş Bağcan ve Serter Bağcan'ın bestelerinin yer aldığı 7 şarkı yer alıyor.

'Son halimize ulaşmış olduk' Barış KARAALİOĞLU

. NORMAL DEGIL

K

endi söz ve bestelerinden oluşan ilk albümleri Hepsi Suya Yazıldı ile karşımıza çıkan Normal Değil'den Funda Yükseloğlu ve Tolga Yükseloğlu sorularımızı yanıtladı. ❏ Grubun hikayesi nedir? Son kadromuz oluşmadan önce davul, bas ve klavyede çok değerli arkadaşlarımızla çalıştık ama hepsi şehir dışına taşındı. Biz de albümü çıkarmaya kararlı olduğumuz için yılmadık. Albüm bittikten sonra, bas gitarda çok başarılı Emre, davul için çalışmalarını beğendiğimiz arkadaşımız Okaner ve sevgili Selçuk arkadaşımızla son halimize ulaşmış olduk. Mutluyuz. ❏ İlk albümünüzde Soundgarden, Metallica gibi grupların mastering'inde yer alan Dave Collins var. Buna dayanarak bir albüm için mastering'in nasıl bir önemi olduğunu düşünüyorsunuz? Yapılan şarkıların mastering'de tam olarak hedefine vardığını söyleyebiliriz. Onlarca ses bir

arada kakafoni halindeyken, miks aşamasında durdukları yerler belli ediliyor, anlatımın çerçevesi belli olmaya başlıyor. Mastering'de ise "Bu şarkının anlatımı nasıl?" sorusuna cevap buluyoruz. ❏ Grubunun ismini son yıllarda kurulan garip isimli alternatif gruplara benzerliği var. Peki müzik anlamında bu gruplardan farkınız sizce nedir? SFB, YÖKŞ gibi gruplardan bahsettiğinizi düşünerek; o gruplar daha geleneksel rock yapıyor. Bizde elektronik etkisi oldukça baskın. Bir de daha çok insana hitap etmeye gayret gösteriyoruz. Normal değil sözünü birlikte günde en az bir kez herhangi bir durum için kullanıyoruz. Aslında hepimizin içinde olduğu bir durum. "Neden bir grup ismi olmasın" diye düşündük. ❏ Gelecek projeleriniz neler? Yeni şarkılar üzerinde çalışıyoruz. Bu aralar bir konser arbedesi var, onları takip ediyoruz. Tabii ki sık sık hayal ediyor ve hedeflerimizi koyuyoruz. Normal Değil, hepimizin hayati meşgalelerinin yanında nefes aldığı bir birliktelik olduğu için elimizden geldiği kadar derin ve rahat nefesler almaya çalışıyoruz.

(


. FESTIVAL

MART 2019

37

5 hafta, 42 konser, 40 sanatçısıyla

PSM CAZ FESTİVALİ Ece ULUSUM

C

azda ileri atılışlarla heyecanlandığımız günler geride kaldı. 1940'tan 50'ye kadar sürdü o günler. Caz, yeni yetişen büyük yaratıcıları sayesinde, durmadan kendini yeniliyordu. (...) Umutsuzlanmayalım diyorum. Bugünkü durgunluk 30'ların sonlarına doğru ki durgunluğa benziyor. Büyük fırtına o zaman kopmamış mıydı?" Bu sözler kıymetli besteci, müzik eleştirmeni, radyo programcısı ve yazar İlhan Mimaroğlu'nun 1958'de yayımladığı Caz Sanatı kitabından. Sözleri tam da bugünü işaret etmiyor mu? Caz etkinliklerinin sayısı arttı, İstanbul'da caz müzik üniversitede bir dala dönüştü, caz müziğin altyapısı sağlamlaştı, nice müzisyen inanılmaz işler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Bizler de takip etmeye ve desteklemeye devam ediyoruz. Onlardan biri de merakla beklediğimiz 25 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Zorlu PSM’de gerçekleşecek PSM Caz Festivali. Nihayet sanatçı programı açıklandı ve biletleri satışa çıktı. Festival caz çatısı altında; blues, elektronik, dünya, funk, indie, klasik, pop ve rock müziği buluşturan bir seçkiyle karşımızda. 5 hafta sürecek etkinliğin mottosu da “Her müziğin cazı..." "

DIABLO SWING ORCHESTRA

SCOFIELD

BALTHAZAR İstanbul'a 2014'te geldiklerinde bu kadar bilinmiyorlardı. Konserde bir avuç insandık. Şimdi kitlesi epey büyüdü. En son başka bir festivalle şehrimize gelecekti ancak iptal olmuştu. Ancak Belçikalı grup Balthazar bu sefer kesin geliyor! Bunker, Do Not Claim Them Anymore ve I’ll Stay Here parçaları sayesinde dünya çapında büyük bir dinleyici kitlesine ulaşan Balthazar, Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında 27 Eylül’de Zorlu PSM’de. Bu konser kaçmaz!

HVOB

JULIA BIEL

BOBBY MCFERRIN

2017'de Sónar Istanbul'da izleyip takılı kaldığımız HVOB yeniden geliyor. Hem de Pias Records'ta yayımlanan yeni albümleri Rocco'nun turnesiyle! HT için yaptığımız röportajda "İzleyicilere bir setten ziyade, konser deneyimi yaşatıyoruz. Çünkü müziğimizi o an oluşturup çalıyoruz. Müziğe kendimizi bıraktığınızda, gerisi seyirciye kalıyor" demişlerdi. Gerçekten de öyle. Viyana merkezli electro-pop ve techno türünün sıkı örneklerini ortaya çıkaran HVOB, hipnotik vokalleriyle dinleyicileri kendinden geçiriyor. Onları izleyenler yazıyı okumayı bıraktı, biletlere bakıyordur. Konser, 15 Haziran'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde.

FRANZ FERDINAND

LİSTE UZUN, ZAMAN AZ

Programa dair bilgileri olduğu gibi aktarıyoruz. Gitar müziğinde devrim yaratan sanatçı John McLaughlin & The 4th Dimension; modern klasik müziğin en yetenekli isimlerinden Ólafur Arnalds, Grammyli trompet sanatçısı Chris Botti; dünya klasik müzik sahnesinin değerli piyanistlerinden Fazıl Say, Don't Worry, Be Happy şarkısıyla 2 Grammy kazanan efsane caz vokalisti Bobby McFerrin; BBC Jazz Awards sahibi Madeleine Peyroux, trip-hop, rock, folk-rock, downtempo etiketli müzikleri ve yeni çıkan albümleriyle Morcheeba; yarım asırı aşkın kariyeri ve sayısız albümüyle dünya müziğinin efsanesi Enrico Macias, füzyon cazın usta gitaristi John Scofield, modern caz grubu Portico Quartet; DJ, prodüktör ve müzisyen Christian Löffler, caz ve elektronik müziğin mükemmel bileşimine sahip grup Stavroz, yeni İngiliz cazın yetenekli isimlerinden Kamaal Williams ve gitarıyla harikalar yaratan gypsy müziğin efsane ismi Estas Tonne ve daha pek çok değerli isim yer alıyor. Liste uzun anlatarak zor biter zira şu an açıklanan 42 konser var! Bu müzikal maratonda hangi konsere gitmek istiyorsanız ajandanızı açın, planınızı şimdiden yapın. Özellikle Touché'nin kapasitesini düşününce, acele etmekte fayda olduğunu söyleyelim. PSM Caz Festivali'nde konserlerin yanı sıra konsept partiler, paneller, farklı temaların işleneceği atölyeler, film gösterimleri ve plak pazarı da olacak.

MAŞALLAH LİSTESİ!

MADELEINE PEYROUX

CHRIS BOTTI

ENRICO MACIAS

İngiliz indie rock müziğin marşı haline gelen Take Me Out ile listelerimize girdi bir daha da çıkmadı Franz Ferdinand. Sahne performansları her zaman inişli çıkışlı olarak yorumlansa da son albümleriyle enerjilerini epey yükselttiler. Bunun altında Always Ascending albümleriyle pop ve disko sound'larıyla kendilerini bulması var. İstanbul'a epey uzun bir aradan sonra gelecek olan grubu son albümlerindeki Lazy Boy parçasındaki riff'leri ve efsane şarkılarını çıplak gözle izlemek için çok heyecanlıyız. Konser %100 Music katkılarıyla 19 Haziran’da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde olacak. O gece şanslı olanlar Alex Kapranos'un kendini kaptırmışken gitarı elinde meşhur zıplamalarına şahit olacak!

GLENN HUGHES Glenn Hughes performs Deep Purple Classics Live konseri açıklandı, Hughes de vakit kaybetmeden İstanbul'a geleceğini Twitter'dan duyurdu. Evet, müzikseverlerin 'rock’ın sesi' olarak tanıdığı Rock and Roll Hall of Fame üyesi ve Black Country Communion'un solisti olan Deep Purple'ın eski basçısı ve solisti Glenn Hughes yeniden İstanbul'da konser vermeye geliyor. İstanbul'a Deep Purple ile geldiğinde izleyenler anlatır durur, şimdi izleyemeyenlerin açığı kapatma izleyenlerinse hasret giderme zamanı geldi. Deep Purple'ın efsane şarkılarını söylerken vokal yetenekleriyle iç titretecek Glenn Hughes, 11 Temmuz'da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.


38

RÖPORTAJ

2019 MART

'Hey n'aber arkadaşlar?' T

ürk müziği dinliyorlar, kayıtlarını ahırda alıyorlar; Guardian diyor Tarantino soundtrack'i, ben diyorum batıyla doğunun köprüsü İstanbul misali! Trio'nun kraliçesi bas gitardaki Laura Lee, gitarda Mark Speer ve davulda Donald Johnson. Teksas'ın Houston şehrinden olan grubun müziği, R&B, soul türlerinden ve saykedelik tınılar taşıyor. Khruangbin ilhamını daha çok Tay, Güneydoğu Asya pop ve İran soul müziğinden alsa da Anadolu rock esintilerini duymanız işten bile değil. 'Dünya'nın müziğini yapan grupla Salon İKSV'de üç gün üst üste alacakları sahne öncesinde, soundcheck arasında konuştuk. ❏ Khruangbin, Tayca'da uçak anlamına geliyor. İsmin hikayesinden bahseder misiniz? L.L.: Tay müziği dinliyorduk ve ben Tayca öğrenmeye karar verdim. İlk öğretilen kelimelerden biri de khruangbin idi ve grubun adını böyle koyduk. ❏ Siz de gezmeyi seven bir grupsunuz; buradan sonra ver elini Miami, Japonya, Avustralya! İsminizin hakkını veriyorsunuz desek? L.L.: Evet, biz her yerdeyiz! ❏ Bu yıl Coachella gibi oldukça büyük bir festivalde sahne alacaksınız. Ancak bu festivalin müzikten ziyade gösteriş kaygısı taşıdığı kanısı hakim. İnsanlar sosyal medyada paylaşım yapmak için gidiyorlar, konser alanında podyum havası hakim. Sizin yorumunuz nedir? D.J.: Hiç bulunmadık ama bu her zaman duyduğunuz bir festival ve beni heyecanlandırıyor. Oraya çağırılmak bile bir gurur verici. Müzikal olarak zevkinize göre değişir. Müziğimizde de herkesin kendinden bulabileceği bir şey var. L.L.: İnsanlar, Coachella'ya giyinip kuşanıp gidildiğini söylüyor ama bu bence her festivalde oluyor. Nerede olursa olsun festivalde yer almak gurur verici. Farklı dünyaları hissetmeyi seviyoruz ve Coachella hep duyduğum bir şey.

Arda AŞIK

❏ Orta Doğu, Uzak Doğu ve Batı gibi uzak coğrafyaları bağlıyor; soul, R&B ve saykedelik türlerini harmanlıyorsunuz. Sırrınız nedir? M.S.: Duyduğumuz her şeyi almaya çalışıp yaptığımız şeye koyuyoruz. Benim için dinleyerek büyüdüğüm müzik önemli. L.L.: Biz buna dünya müziği diyoruz! ❏ Spotify'da Sezen Aksu, Erkin Koray gibi birçok Türk sanatçının yer aldığı bir çalma listenize denk geldim, ismi Flight 609 to Istanbul. Bu isimler kattı mı müziğinize bir şeyler? M.S.: Uzun zaman önce Türkiye'ye geldiğimizde bir kafede oturuyorduk ve çayımızı içip tavla oynuyorduk. Müziği fark ettim ve "Çok iyi" dedim. Çalışan çocuğa "Kim bu, nereden bulabilirim CD'sini?" dedim. Çocuk "Bende var, 10 Dolar'a veririm" dedi ve ben de aldım. Arabadaki tek CD'miz oydu ve sürekli dinledik. Sezen Aksu'yu öyle keşfettik. Buranın Madonna'sı olsa gerek. L.L.: O CD'yi yüzlerce kez dinledim. ❏ Anladığım kadarıyla önceki ziyaretlerinizde Türk işi bazı aktivitelerde bulundunuz. İstanbul'da bu sefer neler yapıyorsunuz? L.L.: Çay çok sert... Sahne almak dışında plakçıları gezeceğiz. M.S.: İstanbul'un güzel insanlarıyla şehrin tadını çıkaracağız. ❏ Teknolojinin müziğinizdeki yeri nedir? D.J.: Elektronik müzikten etkilendim ancak bizim müziğimizde büyük bir yeri olduğunu söyleyemem. Davul ve gitar bazlı müziğimiz ki bu da insanlarla bağ kurmanın en organik yolu.

L.L.: Bana kalırsa teknolojinin bize en büyük yardımı araştırma. İnternet aracılığıyla yeni müzikler bulmak. M.S.: Bilirsin işte, bilgisayarla bir şeyler yakalamak. ❏ Guardian'da sizin için Tarantino müziği denmiş. Müziğinizin bir amacı var mı? M.S.: Bu normal, genel olarak Amerikan kültürü bizi etkiliyor elbet. Geldiğimiz yer Houston, çok çeşitli bir şehir. Amacımız ise insanları müzik etrafında birleştirmek, sınırları kaldırmak. L.L.: Türkiye'den, Teksas'tan ve Kore'den herhangi birilerinin aynı şarkıyı dinlemesini istiyoruz... M.S.: Ve "Hey, n'aber arkadaşlar?" demek! ❏ Dijital platformlardaki istatistiklerinizi umursuyor musunuz, gelecek planlarınız neler? D.J.: Bizim başlangıçtaki amacımız sadece beraber müzik yapmaktı. İnsanlar ise mutlu ve bunu seviyorlar. Bunun için şanslıyız. Bara gitmeye, stüdyoda kayıt almaya devam edeceğiz. L.L.: Benim hedefim daha fazlasını vermeye devam etmek. ❏ Salon İKSV samimi ve pek de büyük olmayan bir konser yeri. Büyükleri mi tercih edersiniz yoksa burayı mı? M.S.: Kesinlikle burası. Seyirciyle temas halindesiniz. Büyük yerlerde ise metrelere arkada, bariyerin ötesinde kalıyor seyirci. L.L.: Buraya üçüncü gelişimiz. İlk sefer bir, ikinsi sefer iki ve bu sefer üç gün konser veriyoruz. Burası evimiz! D.J.: Sanırım dünyada en çok sahne aldığım yer burası, teknik olarak evimiz! ❏ Türk seyircisine vermek istediğiniz mesaj nedir? M.S.: Hep süperdik, yine süper olacağız! D.J.: Amin.

2015

Fotoğraflar: Emre KIRDAR

The Universe Smiles Upon You

KHRUANGBIN

2018 Con Todo El Mundo


AJANDA

MART 2019

BU AY DA

DOPDOLU

Türkçe rap müziğin en popüler isimleri, 7 Mart'ta saat 22.30'da, rap'in merkezi Kadıköy'de bir araya geliyor. Türk underground'ına ismini 7 albümle kazıyan Sansar Salvo'nun yanı sıra Yener Çevik, No1, Hidra, Tahribad-ı İsyan ve Emsiey'in de sahne alacağı Türkçe Hip-Hop Fest, Kadıköy Dorock XL'de yaşanacak.

Bir yanda Kaybedenler Kulübü için yaptığı müzikle hayatımıza giren ve playlist'lerimizden eksik olmayan Gülce Duru, diğer yanda Türkçe rap müziğin çıkış yakalayan ismi Ozbi. Rakılı Live 2. Seri'yle bir araya gelen sıkı ikili, Kadıköy Dorock XL'de 20 Mart saat 22.30'da müzikseverlerle buluşacak.

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden Amsterdam dans ve elektronik müziğin kenti, kulüp ve parti cenneti. Eşsiz büyü ise her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul'a taşınıyor, Amsterdamn Night'a 8 Mart günü 21.00'de Dorock XL Beşiktaş ev sahipliği yapıyor. Amsterdam'da yaşananlar Amsterdam'da kalmasın diye!

Adamlar, 2014'te yayınladıkları Eski Dostum Tankla Gelmiş adlı ilk albümleriyle dikkatleri üzerilerine çekmeyi başarmışlardı. Sözlerindeki ironi ve sahnedeki enerjileriyle dikkat çekmeye devam eden grup, Kadıköy Dorock XL'de, 23 Mart'ta saat 22.30'da izleyiciyle buluşuyor.

XL

XL

Kalben

2006'da yayınladıkları ilk albümleri İnandığın Masallar'daki Hele Bi Gel, Beni Al gibi parçalarla gönüllerde taht kuran Pinhani; son olarak geçen yıl On Türkü albümüyle müzikseverlerle buluştu. Alternatif rock grubu Pinhani, 16 Mart'ta 22.30'da sahnede. "Hele Bi Gel" Kadıköy Dorock XL'e! XL

39

Ülkemizin köklü rock gruplarından Athena, 9 Şubat akşamı Dorock XL Beşiktaş'ı salladı. Biletlerin tükendiği konserde, Yaşamak Var Ya gibi parçalarla seyirciler zıplarken zengin ışıklandırmalar da atmosfere ayrı bir hava kattı. Coşkunun zirveye çıktığı anlarından biri ise şüphesiz ki Gökhan ve Hakan'ın gitar düellosuydu.

XL

XL

XL

Sakin Olmam Lazım, Tanışma Bitti, Sandık ve Aşkın Izdırabını albümleriyle Türkiye’de daha önce görülmemiş sahne performansları sergileyen Hayko Cepkin, son albümü Beni Büyüten Şarkılar Vol.1 konserleri kapsamında 23 Mart, saat 22.30'da Dorock XL Beşiktaş sahnesinde olacak.

Hayko Cepkin

Adamlar

Müziğinde biraz deniz kokusu, biraz eskiler; folk, blues ve pop tınıları var. Şiirsel sözlerini bir hikaye gibi anlatan Kalben, 29 Mart'ta saat 22.30'da ruhunuzu sanata doyuracak. Kadıköy Dorock XL'de sanat dolu bir geceye hazır olun! XL

Nil Karaibrahimgil genç yaşta piyano ve caz gitarı çalmaya başlayıp ortaokulda I see clouds rain is coming... adlı ilk bestesini yaptı. XL gibi parçalara sahip ilk albümüyle adını duyurdu, 2009'daki Seviyorum Sevmiyorum teklisiyle müziği Balkanlar'a uzanan sanatçı 29 Mart'ta 22.30'da Dorock XL Beşiktaş'ta. XL

Nil Karaibrahimgil


40

2019 MART

165 yıllık zirve

Steinway Barış KARAALİOĞLU

B

embeyaz, süt gibi bir piyano. Dedektif Clouseau eline gülleyi alıp acımadan vurur ve Bayan Leverlilly feryat eder,"Piyanoyu harap ettin!" Hazırcevap dedektif, "Bir piyanonun değeri nedir ki burada işlenmiş bir suçla kıyaslayınca?" Ve Bayan Leverlilly'nin ağzından o efsane replik çıkar, "Ancak bu paha biçilemez bir Steinway'di kuzum!" İşte böyle bir piyanodur Steinway, filmlerde rastlanır, çalmasını bilip bilmeyen herkes ortamlarda methiyeler düzer, türlü isimlere ithaf edilir yani pek özeldir bu piyanolar. Steinway sahibi olmak bir nevi statü göstergesidir. Kimi modelini geçen ay hayatını kaybeden Karl Lagerfeld tasarlar. Hatta BMW, Steinway'e mükemelliyeti sorar ve ona göre araç tasarlar. Peki nedir, ne değildir bu piyano?

EL EMEĞİ

İcat edildiği zamandan bu yana piyano hiç kuşkusuz müzik tarihinde en çok iz bırakan müzik enstrümanlarından oldu. Piyanoyla ilk eser Muzio Clementin tarafından 1771 yılında bestelendi, müzisyenler arasında popülerliğini 1800'lerde kazandı. Romantik dönem klasik müziğinin etkin olduğu bu yıllarda Almanya doğumlu Henry Engelhard Steinway, 1853 yılında el yapımı ve pahalı piyanolarıyla tanıdığımız Steinway & Sons firmasını Manhattan'da bir çatı katında kurdu. Steinway'in kurulduğu yıllarda birçok piyano üreticisi bulunuyordu. Steinway & Sons kurulduğu günden itibaren birçok ünlü müzisyenin ilk tercihi olmayı başardı. Birçok müzisyenin el yapımı piyanonun sesinin bir görkemi olduğu konusunda hemfikir olması, Steinway & Sons'un tercih edilmesindeki en önemli sebeplerden. Steinway'in 1871 yılından beri New York'taki bir fabrikada ürettiği piyanolardan her birinin yapımı en az 11 ay sürüyor. Piyanolar üretim aşamasında 5 kez akort ediliyor. Elbette ses kalitesi üst düzeyde olan piyanoların el yapımı olması dikkat çekici bir özellikken markanın ürünlerini özel kılan bir diğer unsursa dayanıklı olması.

ENSTRÜMAN ülkemizde markayı tercih eden önemli isimlerden. Markanın birçok ünlü modeli var. John Lennon’ın Steinway & Sons Model Z piyanosu bir Lennon klasiği olan Imagine'ın bestelendiği piyano George Michael tarafından 2 milyon 370 bin Dolar'a satın almıştı. Steinway de 2010 yılında John Lennon'ı anmak amacıyla Imagine serisini üretmeye başladı. 2013 yılında U2’nun solisti Bono, Sir Jonathan Ive ve Marc Newson gibi isimlerin Afrika’da AIDS, Tüberküloz ve Sıtma ile Mücadele Küresel Fonu’na yardım için bir araya geldiği gecede göz alıcı görünümüyle Steinway Red Pops piyanosu en çok ilgi çeken şeydi. Stewart Rahr tarafından 1 milyon 920 bin Dolar'a satın alınan piyano aynı zamanda gecenin en pahalıya satılan eşyası oldu. Steinway'in belgeseli olmasa olmazdı: Note by Note: The Making of Steinway L1037. 2007 yılında çıkan, Ben Niles'ın yönettiği belgesel bağımsız ve para kaygısı gütmüyor. Dolayısıyla marka için bir referans noktası niteliğinde. Belgesel her el yapımı enstrümanın farklı bir tınısı olması üzerinden konuya giriyor. Belgeselde Marcus Roberts, Harry Connick JR, Bill Charlap, Kenny Barron ve Hank Jones gibi caz piyanistlerinin yanı sıra Lang Lang, Pierre-Laurent Aimard ve Hélène Grimaud gibi klasik müzik piyanistleri adeta bir gurme gibi piyanoları test ediyor. Belgeselde Steinway piyanoları kullanan ünlü Rus müzisyen Rachmaninoff'un iki parçasının performansı da yer alıyor. Uzun lafın kısası prestijiyle, el emeğiyle, adıyla, dayanıklılığıyla ve eşsiz sesiyle Steinway daha çok uzun yıllar müzisyenlerin favorisi olacak.

FİYAT

Bas, orta sesler ve tenor sesler farklı demirlerden yapılıyor; soundboard için sadece Alaska ve British Columbia'da bulunan özel bir tahta kullanılıyor böylece fiyat yarım milyonla 1 milyon lira arasında gidip geliyor, kimi zaman aşıyor... Ama! Evet aması var, markanın yaklaşık 5 bin dolardan başlayan Essex adlı bir serisi de bulunuyor.

11ay

New York'ta üretilen her bir piyanonun yapımı en az 11 ay sürüyor ve 5 kez akort ediliyor.

BILLY JOEL'DAN İDİL BİRET'E

Steinway, günümüze kadar farklı müzik türlerini icra eden sanatçılar tarafından tercih edildi. Sergei Rachmaninoff, George Gershwin, Billy Joel, Diana Krall, Ludovico Einaudi, Regina Spektor, Dream Theater üyesi Jordan Rudess Steinway'le yolları kesişen müzisyenlerden sadece bazıları. İdil Biret ise

1.295.978 tl

B-211 E/P Lalique Kuyruklu Piyano'nun Türkiye'deki fiyatı


. KLASIK

MART 2019

Gürer

Aykal

20yıl

Aykal, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı 1999'da kurdu.

39 yıl

41

Ece ULUSUM

B

irkaç yıl önce Antalya'da buluşmuştuk sayın Aykal ile. Hikayesini en baştan dinleme şansı yakaladım. Bir daha aklımdan çıkması güç sözlerine şu ilginç hatırayla başlamıştı, "Müziğe bu kadar bağlı bir çocuğun ebesi sağır ve dilsizmiş. İşte kader tuhaf..." Müzik öğretmeni olan babası sayesinde müziğe çocukken sarılmış Gürer Aykal. Çok çalışkan, disiplinli ve nazik bir genç olduğunu herkes anlatır. Müzik eğitimine Ankara Devlet Konservatuvarı’nda başlayan Aykal, İngiltere'de Royal Academy ve Guildhall Music School, İtalya`da Santa Cecilia'dan eğitimini üstün derecelerle tamamladı. Eğitimi boyunca sürekli danıştığı Adnan Saygun’un isteği üzerine Pontificio Istituto di Musica Sacra’da Bartolucci ile Gregoryen koro müziği ve Rönesans çoksesli öğrenimi de gördü. 1975'te Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın sürekli şefliğine atandı, bir süre Devlet Opera ve Balesi’nin genel müdürlüğünü yaptı. Ayrıca kurduğu orkestralarla ulusal ve uluslararası konserler vermeye devam etti. İngiliz Oda Orkestrası’nı Güney Amerika ve Karayipler Turnesi’nde yönetti. Amsterdam Concertgebouw Oda Orkestrası’nın da şefliğini yaptı. 1980'ler boyunca Londra Filarmoni, Kuzey Almanya Radyo, Ankara Oda, Bilkent Senfoni, Cumhurbaşkanlığı Senfoni ve El Paso Senfoni orkestraları gibi önde gelen birçok sanat topluluğuyla saygın bestecilerin eserlerini seslendirdi. Türkiye'de başarıları kadar özel hayatı da bu dönemde çok konuşuluyordu. 1980'lerde Aykal magazin basınının çok yakından takip ettiği bir isimdi. Zira Erkekçe dergisinin binlerce kadının katılımıyla yaptığı ankette 3 yıl üst üste 'Yılın En Seksi Erkeği' seçildi. 1986'da bu konuda Sabah'a verdiği röportajda "Hayranlık belirten kadınlar ve genç kızlar benden imzalı resim istiyor" diyor tüm naifliğiyle... Amerika'da 16 yıl şeflik ve genel müzik yönetmenliği yaptı. Elbette orada da çalışkanlığıyla çok dikkat çekti. ABD'de kendisine 'No mercy maestro' deniyormuş; doğrusunu yapana kadar ısrarcı olmasından dolayı. Oysa iş dışında hiç öyle değil. Kendisiyle çalışan sanatçılar Aykal'dan söz eder, orkestradaki herkese yardımcı olur, yeri gelir hastane işlerinde yeri gelir gönül işlerinde. 2012'de Vatan'a verdiği röportajda kız istemeye gittiğini de söylüyor. Sayısız ulusal ve uluslararası ödüle layık görülen Gürer Aykal 1999’da kurduğu ve 2008 Eylül’üne dek sürekli şefliğiyle genel müzik yönetmenliğini sürdürdüğü Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın onursal şefi olarak görevine devam ediyor. Borusan ile 20 yıl boyunca müzik yapmaya, insanları işini doğru yaparak iyiye yönlendirmeye devam ediyor. Klasik müziğe ilginin azlığından hayıflanılan dönemlerde Anadolu'da yol olmayan bölgelerde konser veren, her daim işinin başında olan Aykal sohbetimizi şöyle sonlandırmıştı; "Keşke daha çok çalışabilseydim, daha çok orkestra açabilseydim, Türkiye’nin dört bir yanında operalar gerçekleşebilseydi. Bizler topluma moral ve düzen veririz." Bugün okuduğunuz dergiyi yapmaya cesaret edebildiysek Aykal ve onun gibi isimlerin ilham vermesinin de etkisi var. Nice yıllarınız olsun Gürer Aykal.

Müzisyenlerin uykularında bile çalıştığı Igor Stravinski'nin başyapıtlarından Bahar Ayini (Le sacre du printemps) eserini Türkiye'de ilk Gürer Aykal orkestrasıyla seslendirdi. Tarih Ekim 1980... Konsere gidenler o geceyi hâlâ konuşur.

1981

Müzik alanındaki uluslararası başarıları ve hizmetleri nedeniyle 1981'de kendisine 'Devlet Sanatçısı' unvanı verildi.

276

Evin İlyasoğlu, Gürer Aykal'ın hayatını ele alan Gürer Aykal: Şefle Yüz Yüze kitabını kaleme aldı. Bu koleksiyon kitap tam 276 sayfa...


42

. SINEMA

2019 MART

Ve olaylar gelişir... Ercan Meral ercanmeral

2000’li yıllara damga vuran

5 YERLİ YÖNETMEN

38

İ

lk Türk sineması denemesi, I. Dünya Savaşı’nın başladığı 1914’te Osmanlı-Rus Savaşı’nda ölen Rus askerlerinin anısına Florya yakınlarındaki Ayastefanos Rus Abidesi’nin yıkımını konu alıyordu. Bu film, o dönem Osmanlı ordusunda subay olarak görev yapan Fuat Uzkınay tarafından çekilen bir kahramanlık filmi daha doğrusu belgeseli idi. Filmin yapımcısıysa 1897’de bu topraklarda ilk sinema filmini izlettiren Sigmund Weinberg’di. Türk sinemasının Romanya uyruklu gönüllüsü Weinberg’in kurduğu Pathe Sineması’nda bu sefer ilk konulu Türk filmi çekilir ve yayınlanır; 1917, Sedat Simavi’nin Pençe ve Casus filmi... Tarihimize damga vuran I. Dünya Savaşı, bir anlamda Türkiye sinemasını da başlatmış olur. O tarihten sonra Muhsin Ertuğrul, Ömer Lüdfi Akad, Metin Erksan, Atıf Yılmaz, Ertem Eğilmez, Memduh Ün, Şerif Gören, Yılmaz Güney, Zeki Ökten, Osman Seden, Ömer Kavur, Yavuz Turgul neredeyse tarih sıralamasıyla 2000’li yıllara kadar Türkiye sinemasına yönetmenlikleriyle yön verdi. 2000’li yılların başında ustalarından bayrağı alıp yeni tarzlar yaratan, yeni ödülleri Türk sinemasının hanesine kazandıran yeni yönetmenler ve yeni filmler ortaya çıktı. İşte bu ay yazımın ana teması da bu: Kimdir bu yönetmenler, hangi özellikleriyle 2000’li yıllarda ve sonrasında sinemamıza damga vurmuş. Şimdilik ilk 5 isimden başlayalım zira liste epey uzun. Baştan söyleyeyim bu ne bir alfabetik sıralama, ne bir tarihsel sıralama ne de gönülsel sıralamadır... Bu sadece bir sıralamadır.

Demirkubuz'un kazandığı ödül sayısı

Senaryosunu yazdığı film sayısı

ZEKİ DEMİRKUBUZ Zeki Demirkubuz bana göre çıkmaza girmiş, yalnız insanların iç dünya yansımalarının, hayatın acımasız yönlerinin yönetmenidir. Toplumu çok iyi sindirmiş, insan beynine hakimdir. Hayat acımasız, insanlar yalnızdır ve Demirkubuz filmlerinde bunun kokusu burnumuza kadar gelir. Filmlerinde oyuncuların gerçekten o hayatı yaşadığını düşünürsünüz. İç dünyalar dışa şoke edici şekilde vurulur. Çok sigara içilir, bolca da küfür edilir. Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar romanından uyarlanan 2012 yapımı Yeraltı filmi, Demirkubuz’un Masumiyet (1997) ve Kader (2006) ile birlikte en kült filmleridir. Yeraltı, Engin Günaydın'ın muhteşem performansı ile bizi anksiyetelerden anksiyetelere sürükleyen Yeraltı, bir nevi yalnızlık senfonisidir.

“Acı en üst sınırına ulaştığında, alçakçasına zayıflamaya, yerini daha önce hiç tatmadığım cinsten bir duyguya bırakmaya başladı. Kendini olanca şiddetiyle hissettiren, diş ağrısına benzeyen, kısmen zevkli bir duygu. Birden, başıma gelen tüm felaketlerin nedeninin bu olduğunu anladım. Artık değişemeyeceğimi, bunu kendimin de istemediğini, başka bir adam olamayacağımı söylüyordu…”

Son yıllarda Türk sinemasının gözbebeği olan yönetmen, 2018 yılında Kelebekler filmi ile Sundance Büyük Jüri Ödülü ile döndü. Karaçelik filmlerinin en önemli özelliği oyuncularını parlatması. 2015 yapımı Sarmaşık kaliteli oyuncu kadrosunun yanında bu oyunculuların neler yaptığı ile öne çıkıyor. İtalya açıklarında iflas eden bir armatörün gemisinde mahsur kalan bir mürettebatın hikayesi anlatılıyor. Nadir Sarıbacak ve Kadir Çermik’in performansları eşliğinde nadir görülebilecek bir oyunculuk ve yönetmenlik kabiliyeti izliyoruz.

“Deniz bitti, gemi durdu, duran gemi artık gemi değildir.”

Aktör olarak yer aldığı film sayısı

YERALTI (2012)

TOLGA KARAÇELİK

SARMAŞIK (2015)

13 11 6 Yönettiği film sayısı

14

Kazandığı ödül sayısı

7

Yönettiği yapım sayısı


. SINEMA

MART 2019

NURİ BİLGE CEYLAN

43

88

Dünyanın en iyi durum hikayesi yönetmeni olarak adayım kesinlikle Nuri Bilge Ceylan’dır. Olay örgüsü, bunun insanla bağdaşması, gerçeklik olgusu, oyuncuların hikaye ile özdeşleşmesi, her şeyiyle filmleri içimize işler. Ama bunlardan önemlisi bitmesini istemediğiniz uzun gergin diyaloglar, günlerce aklınızı kurcalayacak görsel metaforlardır. 2014 yılında Kış Uykusu filmi ile Cannes’da Altın Palmiye kazanan yönetmen son dönemde ülkemizin kazandığı en büyük sinema ödülünün de sahibi oldu. Kış Uykusu’nun en önemli özelliklerinden biri oyunculuk performanslarıdır. Haluk Bilginer ve Demet Akbağ’ın şömine çıtırtıları eşliğindeki uzun diyalogları ekran başındaki bizleri alır ve onlarla aynı evrene sokar.

Kazandığı ödül sayısı

Yönettiği film sayısı

1

Rol aldığı film sayısı. Ceylan İklimler filminde yer aldı.

Yazdığı senaryo sayısı

KIŞ UYKUSU (2014)

9

9

“Vicdan; güçlüleri korkutmak için düşünülmüş, korkakların kullandığı bir sözcükten başka bir şey değildir. Bizim vicdanımız güçlü kollarımız, kılıçlarsa yasalarımızdır.”

31

Yazdığı dizi ve film senaryosu sayısı

REHA ERDEM Reha Erdem filmleri bizi kendi içimizde kaybettirir. Çoğu zaman anlamaya çalışmayı bırakır, arkadaki seslere odaklanırsınız. Fantastik dünyalar içindeki sıra dışı insanların filmlerini çeker Erdem. O kadar zengin bir görsel dünya kullanır ki gidip orada yaşamak istersiniz. 2009 yapımı Kosmos filminde ana karakter Battal, bu dünyadan değil gibi olan beyaz gri bir şehre gelir ve zamanın neredeyse olmadığı bu şehirde en az kendisi kadar tuhaf insanların hayatını değiştirir, en az kendisi kadar garip bir aşk yaşar. Varoluşsal bir meseledir filmi...

39 10

Kazandığı ödül sayısı

Yönettiği film sayısı

KOSMOS (2009) "Yeryüzünde ne kötülük olacağını asla bilemezsin. Eğer bulutlar yağmur yüklüyse yeryüzüne boşalırlar. De ki bir ağaç devrildi, nereye devrilirse ister güneye ister kuzeye orda kalır. Neyi bildim? Tek bulduğum, Allah insanı doğru yarattı fakat onlar çok düzenler aradılar.”

22 11

Yönettiği yapım sayısı

ONUR ÜNLÜ Onur Ünlü fantastik ama duygusal, vicdanlı ama acımasız filmlerin yönetmeni. Ünlü'nün filmlerinin en önemli özelliği ne zaman ne olacağı, kimin öleceği, hangi boyuta geçileceği, gerçek hayatın ne zaman fantastikleşeceğinin belli olmaması. 2011-2014 yılları arasında çekilen Leyla ile Mecnun dizisi gerçek dünya ile fantezinin bir harmonisi gibidir. Ünlü, atardamarları iyi bilir, keser onları ama tedavi ettiğini sandığınız anda sizi yatalak bırakır. 2013 yapımı Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ünlü’nün en ünlü filmi olmasa da en etkileyici filmidir. Bir Ege kasabasında birçok kişinin özel güçleri olan aşk filmidir. Kulağa ilginç gelen konusu yönetmenlik ile göze etkileyici gelir.

Aldığı ödül sayısı

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (2013) “Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be. Eyi bi şey sanıyon bunu de mi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölecek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok.”


44

. KITAP

2019 MART

Kült kitap: Yapraklar Evi EGOIST OKUR Gülenay BÖREKÇİ gulenayb

T

alât Sait Halman Çeviri Ödülü Seçici Kurulu’nun geçenlerde verdiği özel ödülün sahibi, Mark Z. Danielewski’nin Yapraklar Evi’nin çevirmeni Gökhan Sarı oldu. Sarı’nın aldığı ödül vesilesiyle oyunlu, oyuncaklı Yapraklar Evi’ne bir göz atarken labirent gibi içinde kaybolacağınız, dahası bu kayboluştan sınırsız zevk alacağınız birkaç romana daha bakalım istedik. Mark Z. Danielewski’nin yayınlanışından çok kısa bir süre sonra kendi kültünü oluşturan romanı Yapraklar Evi’ni, James Joyce’un Finnegans Wake’ine ya da Vladimir Nabokov’un Solgun Ateş’ine benzetenler var. Solgun Ateş ile Yapraklar Evi’nin, kurgunun normal yoldan ilerlememesi açısından benzeştiğine şüphe yok. Danielewski’nin kayıp bir filme dair karmakarışık bir kitap yazarken ölen Zampano’sunun hikayesi, gerçekten de Nabokov’un upuzun bir şiir yazmaya kalkışan ama 1000’inci dizede ölen John Francis Shade’inin hikayesini epeyce andırıyor. Hepsi bu kadar değil. Yapraklar Evi’nde Zampano’nun akademik notlarını, sonsuz açıklamaları ve referanslarıyla beraber toparlayıp okunacak bir kitaba dönüştürmeye çalışan, bunu yaparken de dipnotlarda şahsi kaybolma hikayesini anlatan Johnny Truant var. Solgun Ateş’in esas karakteriyse, Shade’in nihai haline erişememiş şiirini, dağınık açıklamalar, alıntılar ve referanslarla toparlamaya, eksikleri dipnotlarla tamamlamaya çalışırken sonunda tam anlamıyla kaybolan Charles Kinbote. Fakat bana sorarsanız, benzerlikler bu kadar. Danielewski, Nabokov olmak

Birkaç deneysel roman Tristram Shandy Beyefendi’nin Hayatı, Laurence Sterne ❏ Solgun Ateş, Vladimir Nabokov ❏ Seksek, Julio Corthazar ❏ Kayboluş, Georges Perec ❏ 49 Numaralı Parçanın Nidası, ❏

Thomas Pynchon

❏ Wittgenstein’ın

Metresi, David

Markson ❏ Kalan, Tom McCarthy

istemiş ama edebi bir Blair Witch Cadısı yazmış gibi. Sonuçta odak noktayı oluşturan ele geçirilmiş, sürekli büyüyen, güçlenen ve sonunda kötülüğe teslim olan ev, daha çok günümüz popüler kültür ürünlerini hatırlatıyor. Şu aralar pek moda olan kaçış evlerinin yazılı versiyonu da denebilir. Bu yüzden, önsözle fihristin de kurguya dahil olduğu Yapraklar Evi’ni bir edebiyat başyapıtı değil, bir oyun gibi okumak gerek. Önemi sonradan anlaşılacak bir dipnota bakmak için sayfalar sonra başa dönerek, kitabı ters çevirerek hatta yamuk bakarak, tipografik numaralar ve font çeşitliliğiyle neredeyse kafayı yiyerek, kolajlarla fotoğrafları inceleyerek, ünlü yazarlarla şairlerden yapılan alıntıların gerçek olup olmadığını araştırarak, her sıkıntılı tecrübe gibi bunun da eninde sonunda biteceğini umarak… Gene de bu kitabı okumanın bir lezzeti yok diyemem. Yapraklar Evi, deneysel işlere meraklı ve zorlu deneyimi göze alanlar tarafından zevkle okunabilir. Ayrıca mektuplardan oluşan o uzun bölüm çok güzel. Bu romanı çevirip basmakla fena mı etmişler peki? Hiç de değil. Çünkü edebiyatı bir deney ve oyun alanı olarak gören öyle az yazar kaldı ki. Yapraklar Evi, başı, sonu, sorusu, dahası cevabı baştan belli plastik best seller’ların yanında yine de çiçek bahçesi gibi duruyor. Kitabın çevirmeni Gökhan Sarı’yı ayrıca kutlamak gerek.

Mark Z. Danielewski’nin kimlik kartı Bol ödüllü Yapraklar Evi dışında birkaç kitabı daha var yazarın: Only Revolutions, The Fifty Year Sword ve The Familiar serisi. Kendisi, Polonyalı avangart film yönetmeni Tad Danielewski’nin oğlu, Poe adıyla sahneye çıkan şarkıcı Annie Decatur Danielewski’nin de abisi. Hatta yazarımız, Poe’nun Yapraklar Evi’nden ilhamla yazdığı şarkılardan oluşan Haunted albümünün ABD turnesine bizzat katılmış.

İster okuyun ister tişörtünü giyin Mark Z. Danielewski’nin web sayfasına girdiğinizde dikkatinizi 'dükkan' bölümü çekiyor. Burada başta Yapraklar Evi olmak üzere yazarın eserlerinden alıntılanmış cümlelerle bezeli tişörtler ve kolyeler satılıyor.


. KITAP AJANDA

MART 2019

La Scala'nın meşhur divası 2

0'nci yüzyılın gelmiş geçmiş muhteşem sopranosu, Leyla Gencer'in hayali uğruna çıktığı yolculuğu kaleme alıyor sevgili Evin İlyasoğlu. Müthiş bir araştırma ile İlyasoğlu'nun Nişantaşı'nda yaptığı söyleşilerin ışığında hazırladığı bu özel kitap, Leyla Gencer'e bir kez daha hayran kalmanıza neden oluyor. Kendi sözleri ve onu tanıyanların ağzından sözlerin yer aldığı Ben Leyla Gencer, dünyaca ünlü bir opera sanatçısının çok daha farklı yönlerini tanımanıza vesile olacak. Emeği geçen herkese bu koleksiyonluk kitap için teşekkür ederiz.

UZAK DİYARLAR, GİDİLMEZ KENTLER Tuncer Erdem Şiir Kırmızı Kedi 96 sayfa

BEN LEYLA GENCER Evin İlyasoğlu Biyografi Borusan Kültür Sanat Yayınları & Yapı Kredi Yayınları 352 sayfa

USULCA VEDAT SAKMAN: MÜZİSYEN Deniz Durukan Biyografi Hep Kitap 200 sayfa

KEDİ MURR'UN HAYAT GÖRÜŞLERİ E.T.A. Hoffman Türkis Noyan Roman Can Yayınları 512 sayfa

JAZZ LIFE William Claxton Koleksiyon Taschen 552 sayfa

AYRINTILARA ÂŞIK ADAM Alberto Manguel Ülker İnce Roman Kırmızı Kedi 88 sayfa

BİR CUMA RÜZGÂRI KADIKÖY Mario Levi Roman Everest Yayınları 247 sayfa

MASAL: İKİ DÜNYA ARASINDAKİ AŞK Nazlı Çevik Azazi Kişisel gelişim Doğan Novus 200 sayfa

Ayşegül Kumova aysegulkumova

DUVAR

SAFE SPACE Önündeki duvarla yaşamayı öğreniyorsun Her gün, her saat duvar iniyor, yıkılıyor; tekrar örülüyor. Sabah uyanıp bir daha nefes alıyorsun. Önünde duran o taşı da; ördüğü duvarı da sevmeyi öğreniyorsun. Her allahın günü öğreniyorsun. Her saatin başı; her çeyrek geçe; her gece yarısı... Aynaya her bakışında, bir daha ve bir daha kendini keşfediyorsun; Öyle günün her saati sevmiyorsun kendini, hayatı... Bir an geliyor; sevinmeyi öğreniyorsun. Yeni sorular soruyorsun hayata. Yanıtlara her zaman ihtiyaç duymadığını anlıyorsun.

45

Duvara yazıyorsun sorularını, sonsuz umutlarını. Tam karşında olmasına rağmen görünmez oluyor duvar. Duvarı sevmeyi öğreniyorsun. Onu yıkmayı; yılmamayı; yılıp tekrar güç kazanmayı. Sıkı sıkı sarılmayı öğreniyor; mutluluğun bir anına bile bayılıyorsun. Ses çıkarıyor, çıkardığın sesi seviyorsun. Her gün milyon defa, kendini bir daha tanıyorsun!


46

. FESTIVAL

2019 MART

Gezdiren müzik festivalleri K

ışı ardımızda bırakmaya hazırlanırken bahar ve yazlık müzik festivalleri tarihlerini ve detaylarını açıklamaya başladı. Tatilini festivale denk getirme planında olanlar, avantajlı biletleri kovalayanlar işte size mini rehber. Gerçi liste daha uzun ancak önümüzdeki sayılarımızda her bir festivali daha detaylı inceleyeceğiz. Takipte kalın!

li Kuşadası GençlikeriFestiva

dikkatl Başladığı ilk günden beri popülasyonu artan bir üzerine çeken, günbegün zaman iyi bir müzik" festivalle başlayalım. "Her olan Kuşadası Gençlik sloganıyla kulağınıza aşina m ediyor. Evet, çok sık va de la yo z ga tam li va sti Fe dinlediğimiz isimler sahnelerde gördüğümüz ve yıl Keşif Sahnesi ile oluyor genelde ancak bu da sağlayacak. Bu yıl yeni isimlerle tanışmamızı festivalin tarihi 10-14 dördüncüsü düzenlenecek şadası Davutlar Bölgesi Ku sa uy on asy lok , uz m m Te nleyen Milyon Yapım işi Sevgi Plajı. Festivali düze festivalleri çoğalttı. Liste iyice büyüttü, yazlık yerli bilgi olarak bırakalım; uzun, bir kısmını şuraya Mersin Milyon Fest, Çukurova Rock Festivali, Hatay Milyon Fest... Samsun Gençlik Festivali, Detaylar yakında.

l a iv t s e F x o d a Capp ek, yoga

Yeni yerler keşfetm ine kapılarak ğin ritm en yapmak ve müzi sizi şehir stresind ı as ac ıs .K .. ek m dans et niz? festivale ne dersi ir b ak ac ır şt la e k uza biraz maceracı is , çı at n sa az ir b z aki Ruhunu uzu Kapadokya’d n u h ru li k n re o sizi ve beri z! 2015 yılından ru yo rı ğı ça ğe la li n şe e, ilginç temalarıy iy m o n ro st ga n müzikte e gelen ltür festivali halin yoruz. ü k sı ra ra le n li ip dis ekli li'ni dört gözle b Cappadox Festiva re an açıklamaya gö Ancak yeni yapıl Yani bu . bir düzenlenecek udak a ld yı i ik al iv st fe D 0'yi bekleyeceğiz. etkinlik için 202 , hazırlık sürecinin en ı bükmeyelim hem samlı ve daha sık ap k a ah d ek em uzaması d . bir festival demek

İzmir Avrupa ali ir Cazı bFekeleyestmiv em, hemen b

"Yaz " diyorsanız çok şeyler yapmalıyım in a’nın ve Türkiye’n şanslısınız. Avrup emli adımlar atmış ön kendi alanlarında getirerek kültürel a ay ar ir b ı n rı la caz sanatçı , atölye ve ustalık etkileşim sağlayan natçılara birikimlerini ç sa sınıflarıyla da gen az Festivali 2-20 C a p u vr A ir m İz aktaran şecek. 6'ncı kez gerçekle 2 e d n ri le h ri ta t Mar da acak isimler arasın Festivalde sahne al i Oddi, Alessandro nn Ferit Odman, Gia , Marion Rampal, rbu Bonanno, Irina Sa ger, Purple Is The in Ir h op st ri h C Nu Bass, cht var. Ayrıca film re lB ol V o im T , Color r, festivalde atölyele ak ac ol ri le im er st gö al pazarı olacak. söyleşiler ve festiv

Zeynep BEŞERLER

Bodrum Müzik Fdeetayslatrıivbelali li

e Henüz tarihi v ğuş Grubu’nun o D k ca an il eğ d lduğu, sanatsal o si çi k te es d kurucu e planlamasını programlama v i Bodrum ndiğ Pozitif ’in üstle rklı mekanda, fa 2 1 i, al v ti es e, Müzik F konser, 7 atöly 3 1 ca n u y o b 5 gün rgiden i ve 1 çağdaş se i im er st ö g lm fi 10 erkes ıyla, geçen yıl h oluşan program daha kapsamlı bir u yıl büyülemişti. B a çıkacak. mız programla karşı

Zeytinli Rock Festivalidolu rock festivali

Türkiye’de dolu ı, onlarca sanatçı dığ ruhunun yaşan ğu Türk rock ştu müzikseverin ço reni olarak anılan ve tö müziğinin geçit vali bu yıl da Festi Zeytinli Rock 8 Ağustos ilginç olacak. 2 e Edremit Akçay nd 1 Eylül tarihleri ecek. Festivale nlen Sahili’nde düze da duyurulacak. ın dair detaylar yak iniz gibi yerli ve ti et ğ Ancak tahmin imler sahnede olacak. u is aşina olduğum bir festival ve en in il b k ço k tı öre Zeytinli ar Planınızı ona g r. o y lu o ık al ab epey kal lmeyin. yapın sonra üzü

ali iv t s e F z a C a d Bozcaa Festivali 19-21 Temmuz

Bozcaada Caz cü kez gerçekleşecek. çün tarihlerinde ü iyle caz ve doğaçlama rjis Açık hava ene ran etkinlik, cazın ştu müziğini bulu etenekleri, farklı y ç ustalarını, gen zisyenleri aynı sahnede mü disiplinlerden n avantajlı dönem biletleri ivali ağırlıyor. Fest ında. Arabayla ğ la u k li e ın m i satışta, progra k isteyenlere ada molası iy e m e kıyıdan tatill gelecektir.

Van en tek müzik Gezgin esinin devam ed

üzikle Doğu bölg rsiz coğrafyayı m ze en b ve n la o i Gölü festival in Fest Van, Van nde g ez G n ya la an harm kelesi' an Gevaş Ada İs verlerle n lu u b a d ın ıs ıy k zikse tarihlerinde mü k 21-23 Haziran sosyal sorumlulu a d an m za ı yn A a gerçekleşecek. ival 20'den fazl st fe an k çı e ilk n ö projeleriyle dilik duyurulan im Ş . ak ac aç i in sanatçıya sahnes isim Duman.


ARAŞTIRMA

MART 2019

Sevabıyla günahıyla 21. yüzyılın sesi

AUTO TUNE 3

6 saniye. Müzik endüstrisinin bağımlısı olduğu meretin hayatımıza ilk girişi bu uzunluktaydı. "I can't break through" sözü berraklaşıyor ve sonraki verse'te arşa çıkıyordu efekt, "So sad that you're leaving..." Cher'in Believe parçası 1998 Ekim'inde devrimi böyle yaptı, terk edilen şey ise 20'inci yüzyıldan başkası değildi. Kısa bir sürede auto-tune R&B, pop, house ve hatta country'ye girmişti bile. Belive, 23 ülkede listelerin zirvesine oturdu. Zaferin son örneklerinden biri ise Beyoncé ve Jay-Z'nin Apeshit parçası. Jay-Z'nin yaklaşık on yıl önce auto-tune'un ölümünü ilan etmesinden sonra bu durumdan ne kadar memnun olduğu ise meçhul. Auto-tune beklenmedik şekilde güçlü kalarak, tüm dünyaya nüfuz ederek ve müzik muhafazakarlarını alt ederek yüzyılın sesi oldu.

PETROLDEN DOĞAN SİHİR

Bu sihirin icadından uzun zaman önce matematikçi Dr. Andy Hildebrand petrol devi Exxon'ın sondaj yerlerini tespit için çalışmalar yapıyordu. Sonarın ürettiği veriler, karmaşık algoritmalarla yorumlanıyordu. Andy'nin tutkusu ise müzikti, bir flüt öğretmeniydi. Kazançlı işini geride bırakıp Antares Ses Teknolojileri şirketini kurdu. İş arkadaşlarıyla yemekte neyi icat etmeleri gerektiklerini konuşurken birisi "Şarkı söyleyebilen bir makine" şeklinde latife etti ve ampul yandı. Andy, yeraltının jeolojik haritasını çıkarmak için kullandığı matematiği pitch-correction yani perde doğrulama için de kullanabilirdi. Şirketin hedefi o zamanlar şarkıları daha etkileyici hale getirmekten ziyade ses perdesini düzeltmekti. Marka ses ve enstrümanların uyumsuzlukları sonucu performanstaki duygusal kalitenin kaybolduğunu savunuyordu. Bu müzik tarihi için dönüm noktasıydı, hata artık bir haktı. Perde seçimine ek olarak hızı tekrar ayarlama imkanı tanıyordu. Şarkı yavaşsa notalar uzundur ve perde yavaşça değişir. Hızlı şarkılarda ise notalar kısadır ve perde milisaniyede değişmelidir. Andy hızı 1'den 10'a kadar ayarlayabildiği bir skala icat ettiğini, vuruşlar içinse sıfır seçeneği koyduğunu söylüyor. Yani sinyal alındığı anda perde değişebiliyor. Dalga aşağıdan geldi elbet; sanatçılardan yapımcılara, onlardan mühendislere ve en nihayetinde popüler endüstriye. Eğer Cher'in efekti tepki çekseydi ya da yarım on yıl sonraki T-Pain efekti Lil Wayne ve Kanye West tarafından benimsenmeyip Jay-Z'ninki gibi bir tepki olsaydı... Kısacası yaratıcı bir araçtan ziyade hile olarak görülseydi başarı gelmezdi.

ENSTRÜMANA DÖNÜŞÜM

Bir diğer viraj ham sesin sonradan değişitirilmesi sürecinden kurtulmak oldu. Şarkı söylerken eş zamanlı olarak auto-tune'lu sesin kulaklıkla sanatçı tarafından dinlenmesiyle ayara göre seslendirme durumu doğdu. 2010'ların rapçileri Future, Chief Keef ve Quavo gibi isimler siborglara dönüştü. Sözler daha düz okunuyor böylece auto-tune'un daha çok insiyatif alması sağlanıyordu. Neslimizin en büyük isimlerinden Rihanna'nın Umbrella ya da Diamonds gibi hitlerinde ateşle buz misali tezat uyum belirgindi. Katy Perry'nin auto-tune'suz

performans skandalları meşhur. Britney, Blackout'lı porno-pop'unu Auto-tune'la sundu. Black Eyed Peas'in Boom Boom Pow'vundaki vokallerin tümü maksimum seviyede auto-'tune'lanmıştı. Auto-tune'a ilk tepki 10 yıl önce Jay-Z'den geldi. D.O.A. yani Auto-tune'un Ölümü parçasında "Siz zenciler, alayınız fazla şarkı söylüyorsunuz" dedi ve "Rap'e dönün" diye çağrı yaptı "Çok T-Pain'iyorsunuz!" Kendini saf lirikizmin kalesi olarak görüyordu. Aynı yıl Death Cab for Cutie'nin esas oğlanı Ben Gibbard "Yeter! İnsan gibi ses çıkaralım" dedi. Gitar yapımcısı Paul Reed Smith ise Dr. Hildebrand'ı Batı müziğini yıkmakla suçladı. 2010'da Time dergisi auto-tune'u mortgage, DDT, Olestra gibi şeylerle beraber modern çağın en kötü 50 icadı arasında gösterdi. Daft Punk'taki yapaylık malumunuz lakin ikilinin gitaristi autotune'un fazla tek düze bir alan açtığını söyledi. Yapaylığın kraliçesi Lady Gaga bile 2016'da Perfect Illusion parçasıyla auto-tune'dan kopuşu ilan etti. Ancak her alanda olduğu gibi müzikte de teknoloji, imparator gibi yayılmaya devam ediyor. Dağılma dönemi ne zaman olur hatta olur mu meçhul.

RAP FACİASI

%99 Pitchfork'un yalancısıyız, günümüz pop müziğinin yüzde 99'u auto-tune etkili, onlar da başkasının yalancısı olsa gerek...

Rap'teki ilk örnek ise Too Much of Heaven parçası, İtalyan europop grubu Eiffel 65, yıl 2000. Ancak asıl başlangıç T-Pain. Ondan da Flo Rida, Kanye, Flo Rida, Rick Ross ve Lil Wayne'e sıçradı. Lil Wayne ise autotune'la rap'in yüz karası olan akımı başlattı: Mumble. Mıymıy eden rapçilere önayak olan Wayne, dövmeleriyle, isminin başındaki Lil'le, kendine has bir tarzla hoşumuza gitse de o zamanlar, şu an kabusumuz olan yeni nesil rapçilerin atası sayılabilir.

47


48

LEZZET

2019 MART

Şehrin içinde doğal kahvaltı

mekan dolu lezzet

Ela BELÜL

l

lu

e _b

a

el

İ

yi kahvaltı müptelalarına müjdem var! Hele ki benim gibi yoğun çalışıp “Hafta sonu olsa da geç kalksam, şöyle yayıla yayıla kahvaltı yapsam” diye bekleyenlerdenseniz, size şehrin içinde rüya gibi bir kahvaltı vadediyorum. Kavacık’taki bu güzel mekanın adı Five O’clock Kitchen. Sorumlu Mutfak Şefi Çiğdem Seferoğlu, kahvaltı menüsünü Beykoz’daki yerli üreticiden, mevsiminde tazecik aldığı ürünlerle hazırlıyor. Bizeyse hepsini gönül rahatlığıyla tüketmek kalıyor. Fiks menü olan bu kahvaltıda neler mi var? Pişiden baklava yufkasında ıspanağa, labneli börekten zahterli sucuk soteye kadar hem gözünüzün hem de midenizin doyacağı her şey, bu serpme kahvaltıda masanızı şenlendiriyor. Ve eğer yeriniz kalırsa, sadece tatlıdan oluşan açık büfeden istediğiniz her şeyi ücretsiz alabilirsiniz.

UNUTMA! ➡ Fiks menü kahvaltının sadece cumartesi ve pazar günleri 09.00-15.00 arasında olduğunu, ➡ Hafta sonunda mutlaka rezervasyon yaptırman gerektiğini, ➡ Hafta sonu kahvaltının kişi başı 99 TL olduğunu, ➡ Hafta içi fiks menüden farklı özel bir kahvaltı menüsü alabileceğini, ➡ Mekanda öğle ve akşam yemeği menüsü olduğunu, ➡ Özel davetleriniz için catering hizmeti alabileceğinizi...

20 KAHVALTI MENÜSÜNDEKİ LEZZET SAYISI

AÇIK!

PAZARTESİ-PAZAR 07.00-21.00

EN İLGİNCİ Meyveli taze süt loru YENİ

EN YÖRESELİ Un helvası İ

BİŞ H E AD

Bİ K

FAVORİ 3’LÜM 1-Baklava yufkasında ıspanaklı ve labneli börek 2- Meyveli taze lor 3-Zahterli sucuk

Instagram: @fiveoclock_kitchen Adres: Rüzgarlıbahçe, Selvi Çıkmazı, Kavacık, Beykoz / İstanbul Tel: 0216 485 45 00

At .fav'a bekle . PEYNIRLI CHURROS

THE URBAN GOAT Özelleştirilmiş popüler lezzetler @theurbangoat.ist

MORETENDERS’ COCTAIL CRIB Kişiye özel kokteyl tasarımları @ moretenders

Çikolataya bandırmalık, toz şekerle yemelik lezzetli churros'a bir haller oldu! Artık tatlı değil, ara sıcak niyetine tuzlu ve hatta peynirli servis ediliyor. ABD, İngiltere ve Fransa sokaklarında bol peynirli churros karşınıza çıkabilir, ön yargılı olmayın bir deneyin...


LEZZET

MART 2019

Süray CİNGÖZ ATIŞ

adimadimgurme

Adım Adım Gurme

Kalecik Karası

adimadimgurme.com

K

alecik Karası, Ankara’nın Kalecik ilçesinden ismini alırken; özellikle Kızılırmak Nehri’nin çevresindeki yamaçlarda, Şarap, üzgünü karasal iklim şartlarının yumuşaması neşelendirir, yaşlıyı sayesinde yetiştirebilir ve gerçek lezzetini canlandırır, gence ilham bu topraklarda bulur. Mordan ve maviden siyaha çalan Kalecik Karası, orta boy taneli verir, yorgunu diriltir. ve kalın kabukludur. Günümüzde Denizli Lord Byron platosunda ve Trakya’da da yetiştirilen bu zarif üzüm, asiditesi yüksek ancak taneni düşük şaraplara hayat verirken, aromatik ve meyvemsi yapısıyla ağız sulandırır. Genellikle orta gövdeli şaraplar ortaya üzüm ekilmez olmuş; neredeyse yok olma çıkartan Kalecik Karası, açık yakut noktasına gelmişti. Ancak bölgedeki şarap bir renge sahiptir. İşte bu kendine has üreticileri ve Ankara Üniversitesi Ziraat rengiyle diğer yerli kırmızı şaraplık Fakültesi ekibinin iş birliği sayesinde üzümlerden ayrılan Kalecik Karası'nı yeniden hayat bulan Kalecik Karası o kokladığında pamuk şekerinin yanı dönemler patlama yaratmış ve Türkiye sıra frambuaz, kiraz, vişne, ahududu, çapında ünlenmiştir. böğürtlen ve çilek gibi kırmızı NE İLE İYİ GİDER? meyve aromalarının burnunda dans Bu üzümün yanında atıştırmalık ettiğine şahit olursun. Taneni fazla arıyorsan olgundan ziyade taze, az arohissettirmemesi nedeniyle enerjik ve matik; kaşar, labne, burrata gibi peynircanlı şaraplar veren Kalecik Karası, leri tercih etmen yerinde olacaktır. Eğer damakta akıcı olup, lıkır lıkır içilir. böyle bir tabakla şarabı yudumlayacakKimi kaynaklarda bu üzümden san, peynirlerin yanına kuruyemiş ve yapılan şarapların yıllanamayacağı meyve koymayı ihmal etme. Kalecik belirtilse de böyle bir iddia gerçeği Karası ile et yemek tercihinse hindi, yansıtmamaktadır. 20-30 yaş ördek ve kızarmış tavuk seçeneklerin aralığında şahane Kalecik Karaları arasında olmalı. Ayrıca düşük tanen içmiş biri olarak bunun garantisini yapısıyla Kalecik Karası, etleri kırmızıya verebilirim. Ayrıca bu tür şaraplar çalan somon, tuna ve palamut gibi yıllanmanın etkisiyle topraksı balıklarla tüketilebilir. Böylelikle kırmızı aromalar kazanırlar. şarapla balık yenmez tabusunu yıkar. 1980’li yıllarda 'asma biti' denen Konu şarap ve yemek eşleşmesi filoksera zararlısından etkilenen olduğunda, çoğu şarabın arka etiketinde Kalecik’te, yöreden adını alan bu yazan “makarna ve pizza ile iyi gider” gibi bir ifade kullanmak manasızdır. Çünkü bunlar aslında ana malzemeyi ortaya çıkartacak baz ürünlerdir. Örneğin, hafif domates sosuyla yapılan bir makarna pek ala Kalecik Karası ile eşleşirken, sosun yoğunluğu ve kıvamı artar, hatta işin içine bir parça da et girerse, daha gövdeli şaraplar veren Öküzgözü'ne kaymak gerekir. Aynı durum farklı çeşit pizzalar için de geçerlidir.

ŞARAP VE MÜZİK EŞLEŞMESİ

Yine geldik en keyif aldığım kısma. Arkadaşların önceden gece kulübüne geçmiş, seni bekliyor. Kendini ortama hazırlamak için hafif bir şeyler içeyim diyorsun ve yarım şişe Kalecik Karası'nı bitiriyorsun. Taksiyle mekana giderken için kıpır kıpır. Kapıda iniyorsun, tam içeri girerken yeni bir parça başlıyor. Parça yükselirken arkadaşlarını arıyorsun; işte oradalar! Sen yanlarına vardığında parça doruk noktasına ulaşmış, sevinç çığlıkları atarak selamlaşmanın ardından çılgınca dans etmeye başlıyorsun. 1) Octo Octa - Beam Me Up (To The Goddess Mix) 2) Tijana T - A Different Size 3) Baba Zula - Aşıkların Sözü Kalır 4) Lady Gaga - Judas 5) Infected Mushroom - Becoming Insane

49

Alı al, moru mor

MAKARNA

Gülçin BEREKET

M

akarna öyle bir yiyecek ki her duruma ve ruh haline uyarlanabilir bir tarifi vardır. Biraz içinizde meraklı bir aşçı varsa, türlü deneylere açık yegâne gıdadır. Renginden, sosuna kadar sınırsız yemek tarifi sunan, kökleri 12. yüzyıl Sicilyası'na dayanan bu mucizevi besini sevmeyeni yoktur. Ancak ilginçtir ki kimisi dışarı çıktığında makarnaya para vermek istemez, basit bir yemek olarak görür ancak yetenekli ellerde makarna bir altına dönüşür. Bu nedenle sizlere bu ay bir makarna tarifi vermek istedim. Evde yapması hem kolay hem de çok şık sunum imkanı veren renkli bir makarna tarifi bu: Mor pirinç makarnası.

Yapılışı Şalgam ve pancar suyunu tencereye alın, kaynattıktan sonra pirinç makarnasını ilave edin. Sonra da renklenmiş makarnanızı ılık suyla süzün. Sosuna geçelim. Eldeki bütün malzemeyi miksere koyun, sonra orta derecede, koyu bir kıvam alana kadar karıştırın. Ardından makarnanızı tabağa alın ve üzerinde pesto sosunu gezdirin. İsteyenler mısır ve peynir gibi sevdiği lezzetleri ekleyebilir. Yarasın!

Malzemeler ➡ 100 gr pirinç

makarnası ➡ 1 sb şalgam suyu ➡ 1 sb kırmızı pancar suyu

➡ 3 diş sarımsak ➡ 1/2 limon rendesi ➡ 2 çb zeytinyağı ➡ Tuz, esmer şeker, beyaz biber

545

.

kalori 1 porsiyon


DOGA )

50

2019 MART

Ekin TÜRKANTOS ekinturkantos

Çöpünüz hazinemiz G

32

eri dönüştürülebilir sembolü her yerde ancak uygulanmadığı Geçen yıl sürece pek bir anlam ifade geri dönüştüetmiyor. Keza bu çeşit talimat rülemeyip toprağa sembolleri moda unsuru haline gömülen çöp . geldiğinden bu yana içi boş bir miktarı 32,3 kavrama dönüşmeye başladı. MILYON TON milyon ton. Sizi yıpratmak istemeyiz ancak durum bu; bir insan yılda kendi Ülkelere göre kentsel geri ağırlığının 7.5 katı atık çıkarıyor. dönüşüm ve kompost miktarı Geri dönüşüm konusunda talimatlar %64 Almanya %62 Belçika okunsa, sadece ABD'de yılda 58 %59 Hollanda %49 Avusturya milyon ton karbondioksitin önüne %49 İsveç geçilebilirdi. Hâlâ çareler var. Karamsar olmak yerine bir şeyler yapmaya başlasak daha kârlı olur. Geri geri dönüştürülebilir malzemelerle dönüşümü, tüketim canavarı yapıyor. Kağıt ve reklam afişleriyse sayılan moda endüstrisinin en çok kullandıkları malzeme. göbeğine yerleştiren bir Kendilerini şöyle anlatıyorlar; "Sizin kuruluş hem de yerli bir çöpünüz bizim hazinemiz. Eski reklam kuruluştan söz edeceğiz panoları, gıda çuvalları gibi kullanılmış bu ay. Tophane'de yer alan malzemeleri yepyeni tasarımlara %100 İstanbul, tasarımcılarla dönüştürüyor ve doğayı atıklardan geri dönüştürülebilir koruyoruz." Çantalardaki anlamsız ve malzemeler bir araya gelince tuhaf kelimeler epey de şık duruyor. neler ortaya çıkabildiğinin en Mağazadan alışveriş de yapabilirsiniz, iyi örneği. Bu çevreci kurum belirli dönemlerde düzenlenen çanta ve aksesuarları yalnızca atölyelere katılarak kendi çantanızı tasarlaya da bilirsiniz. Unutmayın; 'çöpten' kurtulmanın en iyi yolu geri dönüşümü artırmaktır.

2.5 milyonluk esaret Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'ne göre yasal olmayan fildişi avcılığından dolayı Afrika'daki fil popülasyonu son 10 yılda 525 binden 415 bine geriledi. Olayın baş aktörlerinden biri ise Fildişi Kraliçesi olarak bilinen Yang Fenglan. Kendisi tam 400 filin katledilmesinden sorumlu ve topladığı fildişlerinin değeri ise tam 2.5 milyon Dolar. Fildişi kaçakçısı 2000-2014 yılları arasında tam 800 fildişini Uzak Doğu'ya kaçırdı. Ancak Tanzanya, durumun baş sorumlularından Çinli sözde iş insanı Fenglan'ı 15 yıllık hapis cezasına çarptırdı. Güzel şeyler de oluyor.

AÇIK YEŞİL

FIRLATIN TOHUM TOPLARINI

A

tık kâğıtların geri dönüşümüne katkıda bulunarak arıların en sevdiği tohum toplarından hazırlayıp doğaya bir miktar katkıda bulunmaya ne dersiniz? Arılar, tükettiğimiz gıdanın üremesine katkı sağlarken polenleri çiçekten çiçeğe taşıyorlar. Beslenmek için çiçeklere ihtiyaç duyan arıların en sevdiği şey işte bu tohum topları. Pek çok yerde hazır satılan tohum toplarını isterseniz toprakla buluşturabilir isterseniz doğaya fırlatabilirsiniz. Bu toplardan evde hazırlayarak hem kâğıtları geri dönüşüme kazandırabilir hem de çocuklarınızla eğlenceli bir aktivite yapabilirsiniz. Kır çiçeği tohumlarını balkonunuzdaki saksılara ekebileceğiniz gibi, bahçenize ya da gittiğiniz doğa yürüyüşünde ormanın derinliklerine fırlatabilirsiniz. Tohum toplarının en güzel tarafı toprakla buluşmaları, gerisi de kendiliğinden oluyor. Yağmurlarla birlikte bahara kadar çatlayıp büyüyorlar. Tohum bombası olarak da bilinen bu toplar toprağı canlandırmak için de oldukça yararlı. Tohum topu hazırlamak için gazete ya da atık kâğıtlar, su, derin bir kap, maydanoz, aynı sefa, arı otu, karabuğday, çörek otu ya da farklı çiçek tohumları, eldiven, makas ve bitki toprağına ihtiyacınız olacak. Atık kâğıtları makas yardımıyla kesin ya da elinizle parçalayın. Bu kâğıtları derin bir kaba alın. Üzerine su dökerek yumuşatın ve istediğiniz tohumları ekleyerek hamur haline gelinceye kadar iyice yoğurun. Tohum toplarına elinizle şekil verin. Kurumaya bırakın. Daha sonra doğayla buluşturmak için yanınıza alın, sevdiklerinizle paylaşın.


. SERGI

51

InstaSanat

Gizem YILDIRIM

İ

nsanın bir yanı hep kaçmak ister. Gitmek bize çoğu zaman arayışımızı bulacağımızı düşündürür. Herkesin içinde, ama az ama çok göç vardır. Kezban Arca Batıbeki de bize içimizdeki göçü hatırlatırken, göçler çağında mültecileri üreten, coğrafyalarından ayrılan insanların hikayelerini bizlere anlatıyor. Kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Batıbeki, bu defa bizimle Pilevneli Mecidiyeköy’de buluşuyor. Sanatın uzun zamandır merceğinde olan göç meselesini kendi perspektifinden değerlendiriyor. Batıbeki, serginin ortaya çıkış hikayesini şöyle anlatıyor, "Atölyemin içinde yer aldığı kilise avlusunda uzun süre, mültecilerin kaçış yolculuklarını anlatan, kendi telefonlarıyla çektikleri fotoğraflar sergilendi. Zaman zaman kilisenin yardımlarından yararlanmak amacıyla çoğunluğunu kadınların oluşturduğu kuyruklar oluyor. Bunlar beni çok etkiledi. Göçü politik açmazlara ve tekrara düşmeden, kendi üslubumdan da uzaklaşmadan nasıl yansıtabileceğimi uzun süre düşündüm.’’ Sergiyi gezerken siz de hissedeceksiniz. Sanatçı, kolajlarında kullandığı imgelerde son derece dikkatli. Çünkü mültecileri dramatize etmek istemiyor. Onlara karşı hep saygılı bir mesafeyle yaklaşıyor. Umut, inanç, tutku ve cesaret... Bunlar bir mültecinin yola çıkarken heybesinde götürdükleri. Batıbeki’nin kompozisyonlarında yer alan ideal doğa tasvirleri olarak benimsenmiş eski manzara resimlerinin plastik müdahaleler aracılığıyla tuvalin kalanıyla bütünleştirilmesi bu heybenin mihenk taşlarını oluşturuyor. Sadece mülteciler değil artık günümüzde birçok insan, mevcut coğrafyasında yaşanan, kişinin hayatını olumsuz etkileyen politik, sosyal ve siyasal olaylardan kopmak için de yer değiştiriyor. İçindeki göçe kulak veriyor. Hibrit diyebileceğimiz bu kimlikler Batıbeki’nin dünyasında derin oluşumların bir göstergesi. Bu serginin en büyük farkı, tanınmayan başka ressamlara ait 60-70 yıllık resimler üzerinden hareket edilmesi. Kezban Arca Batıbeki ve eşi, bu resimleri daha çok yurt dışından toplamış. Daha sonra İstanbul’daki bit pazarlarını ve antikacıları gezdikten sonra çok pahalı olmayan, tanınmamış ressamlara ait resimleri de almışlar. Vaad Edilmemiş Topraklar 24 Mart’a kadar Pilevneli Mecidiyeköy’de görülebilir.

İsimsiz Gözler

#alielmaci

Gizem YILDIRIM

❏ Sanat eserlerinin artık çok kolay ulaşılabiliyor olması eserlerin ömrüne nasıl yansıyor? Sanat eserlerinin gerek sosyal medya gerek sanal müzeler ve galeriler üzerinden daha geniş kitlelere zahmetsizce ulaşmasının sağlanması, eserlerin ömrüne olumlu katkıda bulunacaktır. ❏ Teknoloji sanatın dostu mudur, düşmanı mıdıt? Elbette dostudur. Çünkü bugün kullandığımız her türlü medyum, zaman içinde teknolojiyle gelişerek bugünlere ulaşmıştır ve böyle devam edecektir. ❏ Dijitalleşme sanat üretimini nasıl etkiliyor? Sanat üretimine ne derece katkısı vardır bilemiyorum ancak üretimin izleyiciyle buluşması anlamında ciddi rol oynadığı kuşku götürmez bir gerçektir. ❏ Hashtag’le sanat mümkün mü? Etiketlemek veya mevcut konuyu belirgin hale getirmek amacıyla, anahtar bir kelime ile sosyal medya platformlarında o konuyla ilgilenenleri bir araya getirmek, belki bir fikir alışverişine sebep olacağından katkı sağlayabilir. ❏ Sosyal medyada, eserlerinizin 'layk alıp almaması' sizi nasıl etkiliyor? Sadece beğen seçeneği olmasına rağmen izleyicinin olumlu veya olumsuz tepkisini ölçebiliyorum. ❏ Galerilerde çılgınca fotoğraf çekilmesine nasıl bakıyorsunuz? Bu durum sanat adına olumlu bir gelişme mi? Sadece galerilerde değil bulunduğumuz her alanda, yaptığımız her eylemde bol bol fotoğraf çektiriyoruz. Önerim, insanların diledikleri kadar fotoğraf çekimini galeri ve müzeleri adamakıllı gezdikten sonra yapmaları olacaktır.

Fotoğraf: Kayhan KAYGUSUZ

Vaad Edilmemiş Topraklar

MART 2019


52

. MAGAZIN

2019 MART

Emine Akkaya ile

MÜZİĞİNİZ HAYROLSUN Ancak Aleyna’nın benzerleri yurt dışında. Tabii içgüdülerimin de büyük etkisi var. ❏ Sen neler dinliyorsun? Mesela neden Edis’i hiç görmedin? Bizde Sezen vardı, Müslüm vardı. İşin özünde onlar dokunulmazdı, ulaşılmazdı. Kalıcı olacak olmalarının diğer bir sebebi de bu. Ben zap yaparken görürüm, duyarım. Zap yaparken Aleyna’yı gördüm, dedim bu kız zirve yapacak, bu enerji var. Diğerlerini de mutlaka görmüşümdür ama zaten dinlemiyorum, yüksek enerjisi yoksa aklımda kalmaz. Zaten herkes o kadar yorgun ve mutsuz ki artık daha az TV izleniyor, daha az müzik dinleniyor. İnsanlar sessiz bir dört duvarın arasında daha sakin. Tekrarlıyorum, enerji değişiyor.

Hakan VAROL

K

işisel gelişim uzmanı, astrolog ve rüya yorumcusu Emine Akkaya, enerji okumasıyla gündemde. Rüya yorumlarının ötesinde isim ve enerji okumaları yapan Akkaya ile bir araya geldik. Bu sefer ona müzik dünyasını sorduk. Gerçi o buna alışık zira müzik dünyasından ünlü isimler onun kapısını sık sık çalıyor. Gerçekten şaşırtıcı yanıtlar aldık. Fırsat bulmuşken kendi geleceğimizi de sorduk. Biraz da müzik magazini... ❏ Müzik artık şekil değiştiriyor. Kaset, CD hatta MP3 yok denecek kadar az üretiliyor. Müziği yakın kuşakta nerede görüyorsun? Çağ atlamış olarak görüyorum ama iyi anlamda değil. Müzikteki teknolojik gelişmeler müziği çağdan da çıkarıyor. Müziğin geçmişteki kadar kıymeti kalmayacak, yok olmaya doğru gidecek hatta özünü kaybedecek. ❏ Nasıl yani? Zamanında Sezen Aksu ve Tanju Okan gibi isimler vardı. Şimdi onların yerine kimi koyabilirsiniz? Demek istediğim, günümüz isimleri yarına ulaşamayacak çünkü müzik ritmi sürekli değişecek. Keman ve çellonun müthiş bir sesi var ancak şimdi bunu algılayabilecek enerji çok azaldı dünyada. Şimdinin ritmi çok hızlı ve bu kalıcı olmayacak. Türkiye’de ve dünyada müzik kirliliği var. ❏ Dijitalleşme müzik sektörünü küçültüyor, müzik sektörü için çok büyük bir pay değil mi? Günümüz müziği yıpratıcı. Kulağa güzel gelen şeyler tamam ama kim olursa olsun belli bir süreden sonra sıkılıyoruz. En kaliteliği müziği bile hemen tüketiyoruz. Dijitalleşme sayesinde çeşitlilik artıyor ama bu müzik adına sıkılmamızı kolaylaştırıyor. 2000’den sonra müziğin yönü değişti, kalıcı müzik öldü. “Müzik biter mi?” diye sorabilirsiniz bana. Bitmez ama enerji artık müzik algımızı ve alışkanlığımızı değiştiriyor, bunu anlamanız lazım. ❏ Müzik sektöründen danışanların var mı? Var tabii, olmaz mı? İsim mi sormak istiyorsun, sor kimi istiyorsan? ❏ İsim sormuyorum. Size neler soruyorlar? İsmini bildiğiniz ve çok şaşıracağınız kült yıldızlarla çalışıyorum. Birçoğunun da menajeri geliyor. “Şu sponsor olacak mı? Bu albümüm tutacak mı? Uzun yıllar piyasada olabilecek miyim? Sesime bir şey olacak mı? Bağımlılıklarım var kurtulmak istediğim, bunlardan kurtulabilecek miyim?” gibi merakları var. Bana teker teker şarkı dinlettirip “Hangisi tutar?” diyorlar. Ben bunu bilemem, genel olarak albümün enerjisini algılar ve onun yorumunu yaparım. Ben size şunu söyleyeyim, tüm akımlar zamanla şekil değiştirecek ama arabesk bu türün en önde gideni olacak. Farkındaysanız cazdan rock'a, arabeske

yönelme var. Bu daha da yükselecek. Bak tüm çocukların sevdiği Aleyna Tilki’ye, o bile arabesk yaptı. ❏ Edis, Aleyna ve benzerleri için ne söylersin? Enerjileri umut vaat ediyor mu? Aleyna’nın dünya star'ı olma enerjisi var. Çok yüksekte görüyorum ama doğru yönetilmesi kaydıyla. Diğeri kimdi? ❏ Edis? Kim? ❏ Edis? Yok tanımıyorum ama biraz bilgi verirsen enerjisine bakabilirim. (5 dakika sonra) Bilgilerimi aldım. Bu çocuk yüksekte ama bunun gerileme dönemi olacak. Zirvede kalamaz, Aleyna’nın enerjisinde değil. Edis 30 yaşına kadar evet ama sonrasında duraklama dönemi var. ❏ Nasıl algılayabiliyorsun bunu? Bak bebeğim, harflerin dizilim ve yaşlarının karakter enerjisi vardır. Ben bunları tanıyayım tanımayayım, hiç önemli değil. Aleyna, al sana A ile başladı A ile bitti. Bu kızdaki değişim ve yükseliş enerjisi tarif edilmez. Edis‘i tanımıyorum. İsminden çözelim. Bu çocuk bende fit bir yapıya sahip, asla uzun boylu değil. Ses yapısı kötü değil ama bu çocuk Türkiye’deki sanatçılara benzer.

13.200

Emine Akkaya'nın YouTube kanalının abone sayısı. Kanalın yaklaşık 2 milyon görüntülenmesi var.


. MAGAZIN

MART 2019

53

'Hangimiz Tarkan'ı eskisi kadar dinliyoruz?' ❏ Söylediklerini düşününce beni ikna ediyor gibisin... Herkeste kulaklık var. Yolda, otobüste, her yerde. Kaç kişi kulağındaki müziği dinliyor, bir yerden sonra duymuyoruz. Müziğin içerisine giriyoruz ama çok kısa sürede çıkıyoruz. Müzik kalitesi bitiyor çünkü artık ulaşılmaz değil. 90’larda Tarkan'ı ekranda gördüğümüzde yapışıyorduk. Hâlâ aynı müziği yapıyor ama artık hangimiz eskisi gibi dinliyoruz? Teknoloji, müzik için asla iyi bir getiri değil. Ulaşılan her şey yok olmaya mahkûm. ❏ Dünya müziği için bunu kabul etmiyorum ama orada zaten star'lık kavramı yok. Benim ofisim İstiklâl Caddesi'nde. Etnik müzik yapanlar boydan boya. Kürtler ile başlıyor, Afrikalı müzisyenlere kadar tüm dünya var. Allah aşkına, herkesin tek derdi elinde telefonla sosyal medya için malzeme toplamak. Buradaki insanları toplumdan ayıramayız. Konserlerde de herkes sosyal medyaya malzeme toplama derdinde. Müzik artık maalesef sosyal medya için bir araç. Neden enerji değişti diyorum, belki beni daha iyi anlarsın. Müzik, sosyal medyanın mağduru oldu. Caz dinlerken insanlar belli bir zümreye ait olmak için bunu sosyal medyada fotoğraflıyor. ❏ Sezen Aksu’nun adını çokça geçirdik. Kendisi imza kampanyasına da ret cevabını verdi. Senin gözünle Sezen Aksu’nun enerjisi nasıl? Onun ses enerjisi eskisi gibi değil ve sabır evresi elverişli değil artık. Sahnede saatlerce sabredecek evresi yok. Sağlığı da çok elverişli değil. ❏ Sonraki yıllarda kendisini sahnede görür müyüz sence? Maalesef çok nadir, belki oğlu çok ısrar ederse, onun hatrı için belki 10-15 dakika ama fazlası olmaz. Sezen Aksu, kaliteli hatırlanmak istiyor. Müzik yapar ama sahne yapmaz. Ne dedik, sanat ulaşılmaz ise sanattır. Sezen Aksu, bunun çok iyi bir örneği.

Müzik sektöründe aralarında akla ilk gelen isimlerin danışmanlığını yapan Akkaya'nın bir kitabı da var.

❏ Müzik alanında yılın olayı ne olur? Eurovision’u görüyorum. Madonna sahne alacaksa İsrail gibi bir ülkede, bu organizasyon zirve yapar. Gördünüz mü, işte yine insanları müzik birleştirecek, hem de İsrail’de. Bir şey söyleyeyim mi size, müzik o kadar önemli ki... Doğru müziğin olduğu yerde büyü bile tutmaz. O tılsımların enerjisini anlayabilseler keşke. Müzik negatif enerjiyi alır götürür ancak doğru müzik, özellikle enstrümantal... ❏ Sana dönecek olursak, danışmanlarından dediğin çıkmadığında nasıl tepkiler alıyorsun? Yok, hiç sorun yok, dediklerim yüzde yüz tutar. Böyle bir sorun yaşamadım. Mesela Göksel, ivmesini hep birlikte takip ettik. Demet Sağıroğlu mesela, hata yaptı hep. Müzik camiası size izin verdiği kadar yükselebilirsiniz. Burada da mafya var aslında. Kendi mafyanı eleyemezsen müzikte de yükselemezsin. Şebnem Ferah hanım ağadır. O yaşadığı müddetçe hiçbir kadın rock müziğinde onu geçemez, mesela Teoman… Bu isimler yaşamını tamamlamadan yerlerine daha yüksek isimler asla gelemez. İbrahim Tatlıses mesela, kendisi izin verdi, Serkan Kaya çıktı. Sağlığı eskisi gibi olsaydı asla bu kadar yükselemezdi Serkan. Sanatın önünde her zaman bir mafya vardır. Enerji maalesef böyle çalışıyor. ❏ Müzik kanalları bile kapanıyor, bu değişimi nasıl buluyorsun? Her gün bir müzisyen çıkıyor. Her müzisyen para ödeyemez. Kral TV’nin para enerjisi kesildi. Onlar artık internetten izleniyor diyorlar ama internetin çeşitliliğini sağlayamadılar, bunu atlıyorlar. ❏ Hangi isim diğerlerinden farklı desem Türkçe müzikte? Cem Adrian derim. Birkaç kere de denk geldik. Farklı yaştaki insanları bir araya getiriyor, uzun uzun dinlettiriyor kendisini. Başarılı buluyorum. Tarzı, aklı ve zekası farklı. Mabel Matiz de iyi ama bir noktadan sonra yoruyor, insanlar müzikten yorulmamalı. Ağır metal enerjisi var insanların üzerinde. Kaliteli müzik sokakta, içeride değil.

'SİZİN ÖNÜNÜZ AÇIK'

❏ YouTube kanalın çok yoğun, nasıl gidiyor sosyal medyada hayat? Rüya da yorumluyorum, enerji de yorumluyorum. Astrolojide herkes açı anlatır, ben anlatmam, ne gerek var ki? Olayları anlatmak daha bağlayıcı. Takipçilerim yavaş yavaş ilerlesin istiyorum, kaliteli kişilerin takibi benim için daha kıymetli. Dünya gündemi yorumlamamı çok istiyorlar ama bunu yapmıyorum artık. ❏ Kişisel bir soru: Müzik dergimiz için ne söylüyorsun, enerjisi yeşil ışık yakıyor mu senin gözünde? Dergi kısa sürede umduğundan fazla yol almış ancak bu bir başlangıç. Çok önemli bir yere gelecek, daha açık bir ifadeyle dergi söz sahibi olacak ve kaynağı artacak, önü açık.


54

MODA

2019 MART

Haftalık değil ömürlük moda

B

ugüne kadar moda sektörünün tuhaf yanlarını göstermek için araştırma yazıları hazırladık, güncel modayı bir nebze tiye aldık. Keza modaya gereğinden fazla ışıltı yüklenirken içini boşaltan kavramlar eklemek büyük bir hata. Aslında bu endüstri inanılmaz bir kültür. Bir tasarımdan ya da defilenin genelinden ülkenin yalnızca giyim zevklerini değil, ekonomisini, ruh halini ve hatta coğrafi şartları gibi nice önemli detayı da içinde barındırır. Tüm bunları öğrenmek için belli ki günümüz moda sayfaları pek verimli değil. Modaya dair workshop'ların büyük bir bölümü niteliksiz ve basma kalıp. Bizler de ilgilileri için modaya dair detayları araştırıp bulabileceği, kamuya açık dijital kütüphaneleri derledik... The New York Digital Public Library: İçerikler arasında moda çizimlerinin yer aldığı Fashion Collections başlığında kadın ve erkek koleksiyonları için hazırlanan 2 bin 500 üzerinde eskiz yer alıyor. Ayrıca birçok kumaş örneği ve ayakkabı tasarımı da bulabilirsiniz. Retro tasarımların popüler olduğu günümüzde ilham almak için doğru adres.

Digital Public Library of America: Dijital kaynakları arasında ilginç detaylar var. 1973'te gerçekleşen New York Moda Haftası'nı takip eden moda muhabirlerinin odasından fotoğraflar, moda evlerinin fatura tasarımlarının orijinal hallerinde ücrete tabii tutulan ve tutulmayan ürün detayları, 1998 Da Da Fashion Show'dan mankenlerin hazırlık kareleri, 90'lardaki moda okullarının defileleri, birçok defilenin hazırlık sürecinde hazırlanan listelerin orijinalleri ya da 1854'te yazılmış bir moda yazısı... Metropolitan Museum of Art: Kamuya açık dijital ürünlerinin bulunduğu sitede moda hakkında müzede gösterilmiş tüm sergilerin içerikleri, sergide yer alan eserlerin görsellerine ve detaylarına ulaşabilirsiniz. New Yorklu marka Bergdorf Goodman'ın yükselmesini sağlayan kıyafet eskizleri, 1800'lerdeki Fransız kadınlarının giyim tarzını yansıtan çizimler, Avrupa moda fotoğraflarının temellerinin atıldığı ilk dönemlere dair içerikler ve nice veriye ulaşabilirsiniz. Özellikle Alexander McQueen'e dair fotoğraf ve metinler favorimiz.

Amerika'dan Japonya'ya Diğer siteler de şöyle; UCLA Library Digital Collections, The Museum at FIT, Duke University Libraries Digital Repostitory, Drexel Üniversitesi'nin, Westphal Koleji'nin dijital tasarım kütüphanesinde 20'nci yüzyılın önemli tasarımcıların tasarımları ve stüdyo fotoğraflarını görebilirsiniz. Ayrıca Teksas Üniversitesi Harry Ransom Center'ın A Tonic of the Imagination adlı sergisinin sitesinde 1889-1959'da B.J. Simmons & Co. tarafından tasarlanmış sahne kostümlerinin eskizleri yer alıyor. Uzak Doğu kültürüne meraklı olanlar The Kyoto Costume Institute'un dijital koleksiyonunda kaybolacak.

300yil The Kyoto Costume Institute'un dijital arşivindeki içerikler 1700'lerden başlıyor 2000'lere kadar uzanıyor.

UNFOLLOW

LÜKS SAZAN AVI

Hem Chanel hem de balık tutkunuysanız, bu ürün tam size göre.Kapitone kuzu derisinden yapılmış setin nehrin çamurlu kıyılarında ne kadar pratik olacağını bilmesek de, bu set göz alıcı olmanızı sağlayacaktır. Bu süslü olta takımı 18.000 dolara sizin olabilir.


LÜKS

MART 2019

55

Küba'nın ilk 5 yıldızlı oteli

3 SAATTE NEW YORK LONDRA

H

erhangi bir memleketteki herhangi bir insandan dünyanın en önemli şehirlerini saymasını istesek İstanbul haricinde listeye Anglosakson adanın kalbi Londra ve Kuzey Amerika'nın yüzü New York'u elbette koyar. Uçak markalarını sorsak önce Boeing sonra da Aerion'u duyarız. Asıl meseleye geçmeden birazcık ses hızıyla ulaşımdan bahsetmek gerek. Sesten hızlı ulaşım 1970'lerden beri var olan bir teknoloji. Ancak 21'inci yüzyıl virajını dönebildiği pek söylenemez. 2017 yılında AS2'nin süpersonik jetine ortak olan Lockheed Martin'le 2018'in üçüncü çeyreğinde iş birliği bozulmuştu. Sebep 70'lerin sonlarından beri Lockheed Martin'in askeri havacılığı sivil havacılıktan daha kârlı bulması. Hatta aynı yıl NASA, firmayı 250 milyon Dolar kadar finanse etmiş ve sonuç sonik patlamaya yol açmayan X-59 modelinin doğması olmuştu. Uçak denildiğinde akla gelen ilk markalardan olan Boeing ve Aerion Supersonic AS2, 2023 yılında New

York ile Londra arasında 3 saat sürecek uçuşları başlatacak. İki markanın iş birliğinin altında yatan hedef ise çekici ve lüks süpersonik jet seyahatini 21'inci yüzyıla getirmek. 2003 yılında turbo-jet İngiliz-Fransız Aérospatiale British Airways Concorde, 2003 yılında süpersonik jet seyahatine son vermişti. AS2 uçağıysa 2023'te Mach 1.4 yani saniyede yaklaşık 480 metre hızla uçacak, bu da saatte 1610 kilometre demek! AS2 lüks iş seyahatlerinin sembolü olacağa benziyor. Boeing NeXt Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Steve Nordlund "Aerion’ın süpersonik uzmanlığını Boeing’in küresel endüstriyel ölçeği ve ticari havacılık deneyimiyle birleştiren bu ortaklık sayesinde, sürdürülebilir süpersonik uçuşun geleceğini inşa edecek doğru ekibimiz var" diyor.

3500 POUND

Bu lüks yolcu uçağının şu an belirlenen bilet fiyatı.

Küba'nın başkenti Havana'da ülkenin ilk 5 yıldızlı oteli açıldı. Küba'yı 2014'e kadar yeni dünya düzeninden soyutlanmış olarak tanıyorduk ancak 2014 yılında ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Başkanı Raul Castro ilişkileri normalleştirme sürecini açıkladı. ABD tarafında henüz resmi bir ticari hamle gerçekleşmese de ilk adım Avrupa'dan geldi. 30 ülkede 75 tane 5 yıldızlı otel ve rezidansı bulunan Kempinski Oteller Zinciri, portfolyosuna Küba'yı da ekledi. 246 yüksek tavanlı odalı Gran Hotel Manzana Kempinski La Habana, Morro Kalesi gibi tarihi yerlere yalnızca 10 dakikalık sürüş mesafesinde.

90

.

milyon $

90 milyon Dolarlık satışla rekor kıran Paris Rétromobile'da 1939 model Alfa Romeo 8C 2900B Touring Berlinetta, 16 milyon 745 bin 600 Dolar'a alıcı buldu ve müzayede tarihinde satılmış en pahalı üçüncü araba oldu. 43 yıldır aynı ailenin elinde olan model, 2. Dünya Savaşı öncesi piyasadaki en hızlı arabaydı ve Touring Berlinetta edisyonundan sadece 5 tane vardı.

AYIN SAATİ Richard Mille'ın en eğlenceli ve renkli koleksiyonlarından biri. Bonbon koleksiyonu olarak adlandırılan saatler, eşsiz ve sanatsal bir tarzda tatlılardan ve şekerlemelerden ilham alıyor. Koleksiyonun her minyatür parçası akrilikten boyanmış ve elle verniklenmiş. Toplam 60 parlak renkten ve 10 modelden oluşuyor.


56

2019 MART

Dört yol ağzı çözümü Google Maps AR

Geçtiğimiz Ağustos ayında Google I/O etkinliğinde tanıtılan Google AR Haritalar erken test sürecine başladı. Pokemon GO’dan aşina olduğumuz kamera görüntüsü üzerine karakter ve imaj yerleştirme Google AR Haritalar’da da kullanılıyor. Tabii Pokemon GO’dan farklı olarak dört eksenli yön tanıma Google AR Harita’nın en yeni teknolojisi. Navigasyon haritaları kullandığınız çoğu zaman yönünüzü belirlemekte zorluk çekersiniz. Dört yol ağzında durum ileri geri yürüyerek ya da çevredeki yapılardan yönünüzü tayin etmeye çalışırsınız. İşte Google AR Haritalar’ın devrim niteliğindeki teknolojisi dört yol ağzı problemini ortadan kaldırıyor.

HAZIRLANIN GİDİYORUZ! VSS Unity aracıyla ikinci testini gerçekleştiren Virgin Galactic bu kez tam 90 kilometre yüksekliğe çıktı. Önceki testlerden farklı olarak bir de yolcusu vardı. Kalkış Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Mojave Çölü'nde gerçekleştirildi. VSS Unity, White Knight isimli taşıyıcı uçaktan yaklaşık 15 kilometre sonra ayrıldı ve 90 kilometre yüksekliğe çıktı. Sorunsuz geçen test uçuşu sırasında VSS Unity aracı sesin 3 katı (mach 3) hızına ulaştı. Tüm testlerin tamamlanmasıyla uzay turistleri VSS Unity aracıyla uzay boşluğunda, yer çekimsiz ortamda 6 dakika geçirebilecek.

5

GEEK

.

milyar dolar

Trump uzaydan gelecek tehditlere karşı yeni bir ordunun kurulmasını öngören genelgeyi imzaladı. Genelgede geçen ordunun adı The United States Space Force. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uzay gücü biriminin yıllık maliyeti 5 milyar Dolar'ın üzerinde. Proje kapsamında uzay gücü birimi askerleri örgütlenecek, eğitilecek ve donatılacak. Tüm bunlar yeni savaş alanı uzay için sıfırdan planlanacak ve yapılandırılacak.

300 bin Dolarlık kahraman

Superman çizgi roman serisinin 1939 tarihli ilk baskısı müzayedeye çıkıyor. Şimdiden yüksek meblağlar biçilen bu ilk kopyanın özelliği kondisyonunun çok iyi olması. Superman’in ilk sayısı 1 milyon adet basılmıştı ancak neredeyse hiçbir kopya düzgün muhafaza edilememiş ve bugüne sağlam bir kopya kalmamıştı. Şimdiden 220 bin Dolarlık teklif alan kopyanın en az 300 bin Dolar'a satılması öngörülüyor. Tabii bu beklentide CGC denetleme şirketinin kopyaya verdiği 4,5’lik kondisyon notu da oldukça etkili. Ayrıca müzayedede The Incredible Hulk (1962) ve Watchmen (1986) serilerinin de ilk sayı kopyaları yer alıyor.

HALO YAKINDA HER YERDE

KAMERAYA TELEFON TAKMIŞLAR! 25 Şubat'ta yapılan Mobil Dünya Kongresi öncesinde teknik özellikleri açıklanan Nokia'nın yeni amiral gemisi çılgın hırslara sahip. Dünyanın ilk 5 arka kameralı telefonu olmasıyla öne çıkan cihaz, Nokia'nın dirilişinin öncüsü olacak gibi görünüyor. Üstelik diğer çoklu kameralı telefonların aksine Nokia 9 PureView tüm kameraları 12 megapiksel sensör ve f/1.8 lens özelliklerine sahip. Android one desteği, snapdragon 845 işlemcisi ve 128 GB depolama alanı ile göz dolduran telefon Mart ayında kullanıcılara sunulacak.

Sürekli ertelenen çıkışıyla Halo dizisinde son durum yönetmen değişikliği. 2018’in ilk aylarında yapılan açıklamalarda dizinin 10 bölüm olacağı ve 2019’un ilk çeyreğinde seyirciyle buluşacağı yönündeydi. Bugün ise yeni bir değişiklik ve erteleme daha duyuruldu. Halo dizisinin yönetmeni Rupert Wyatt'ın görevini bıraktığı ve Otto Bathurst'ün yönetmenlik ve yapımcılığı üstlendiği açıklandı. 10 bölüm planlanan serinin 9 bölüme indirildiği de duyuruldu. Biz hâlâ dizinin bir şekilde yayınlanacağına inanıyoruz ama emin de olamıyoruz. Öte yandan Microsoft'un E3 2018 basın konferansında duyurduğu Halo Infinite oyunu geliştirilmeye devam ediyor. Ayrıca Xbox ve Windows 10 için geliştirilen Halo Infinite’nin de çıkış tarihi henüz belli değil.


. ZAMAN TÜNELI

MART 2019

57

EMOJİLERDEN ANİMOJİLERE :-) 8-D :-( ;-)

1990'lar

Hesap makinesinden LEBLEBİ yazan insanoğlu, noktalama işaretleriyle duygularını mı anlatamayacaktı? Chat odalarında doğan bu ifadeler, SMS'ler sayesinde yaygınlaştı.

1991-1999

(-_-) (^_^) 5

Japonlar bu konuda yine farklarını ortaya koydu. Noktalama işaretleriyle yeni ifadeler ortaya çıkardı ancak yapması ve hatırlaması gerçekten çok zordu...

2009

Dünyada mesajlaşırken bir günde kullanıla n emoji sayısı.

1999

Kurita'nın emojilerini birçok teknoloji firması arakladı. Ardından Unicode Consortium ile Apple mühendis, Yasuo Kida ve Peter Edberg 625 emoji daha tasarladı. Bu sefer daha cool ve hareketli.

Japon sanatçı Shigetaka Kurita mobil operatörü DOCOMO’nun ilk mobil internet platformu 'i-mode' için 12x12 piksellik 176 emoji tasarladı. Başta amaç bilgilendirmeydi ancak sohbetlerde duygusal alt metin vermek için kullanıldı.

2011

2005

Microsoft'un MSN yazılımındaki emojilerle, artık harflerle yazışmak demode oldu. Her şeyi emojilerle anlatabiliyordunuz. Klavyenin her tuşuna ya da her kelimeye bir ifade ekleyebiliyordunuz.

Apple iOS'a bir emoji klavyesi ekledi. 2 yıl sonra da Android'ler ekledi. Bu, insanların doğrudan kendi telefonlarındaki bir klavyeden emojilere erişmelerini sağladı. Emoji sayısı da günbegün arttı.

2015

2014

Unicode, farklı ten renkleri ve daha çok 'şey' yapan daha fazla insan içeren ilavelerle emojiyi çeşitlendirmeye yönelik ilk büyük adımını attı. Cinsiyetten bağımsız emoji, engelli insanları temsil eden emoji gibi seçeneklerle yelpazesini genişletme yolunda çalışmalara başladı.

2017

Dijital çağın dili olarak ortaya çıkan emoji, çalışan kadınlar ya da siyahiler için hiçbir kelime içermediği için Büyük Emoji Siyaseti başladı.

Bu sene gelen güncelleme ile deniz kızları, vampirler gibi efsanevi yaratıkların dışında yemek, hayvan ve mimik alternatifleri geliştirildi. Daha da önemlisi başörtüsü giyen kadın ve cinsiyet ayrımı gözetmeyen emojiler sayesinde dil, din, ırk ayrımı dijital olarak da ortadan kaldırılmış oldu.

2018_v2

Kimojiüler

op Emojiler p nlü ü a ç k oldu di emoji n e k r le isim nı üretti. markaları i de Kim bir Onlardan hian! a rd Ka s

2018

Gri ve kızıl saçlı ifadelerin yanı sıra nazar boncuğu gibi merakla beklediğimiz kültürel simgeler hepimizi sevindirdi. Kelime haznesinde yapılan bu duyarlı iyileştirmeler emojinin nereye gittiğinin de en iyi göstergesi!

Iphone X'in yüz tanıma sistemini kullanan Apple'in Animojisi sayesinde emoji yeniden şekilleniyor. Herkes kendine özgü Animojisini üretebiliyor. İstediği mimikleri de kütüphanesine ekliyor. Üstelik görüntülü konuşmalarda bu Animojiyi kullanabiliyorlar.

2019

Güncellenecek emojilerin birçoğu engelli insanlar için semboller sunan kapsayıcılık temasında buluşuyor. Çift emojilerinde kullanıcıların her iki insanın ırkını ve cinsiyetini seçmelerine izin verecek yeni güncellemenin örneklerinden bazıları şu şekilde:

milyar


Britta Arnold

CAZ Ásgeir

➡ Brian Charette & Melanie Scholtz Quartet, Garanti Caz Yeşili konserleri kapsamında 21 Mart, 21.30'da Nardis Jazz Club sahnesinde olacak. ➡ Efsane gitar virtüözü Yavuz Akyazıcı, Trio projesiyle 27 Mart, 21.30'da Nardis Jazz Club sahnesinde olacak. Kendisini sahnede izlemek ayrı bir zevk!

DANS POP Weval

➡ 2016'da geleceklerdi ancak aksilik oldu gelemediler. Şimdi kariyerlerinin zirve döneminde geliyorlar! Drinkee ile son zamanların en popüler danspop hitine imza atan New Yorklu dans pop ikilisi Sofi Tukker 30 Mart, 21.30'da Zorlu PSM'de sahne alacak. Dans için ayakkabılarınızı hazırlayın.

.

ELEKTRONIK Steve Aoki

Anna RF

➡ Sónar Istanbul öncesinde ısınma konseri! Elektronik müzik çatısı altında house, bassline, UK garage ve grime türlerinin buluşturan Flava D 2 Mart, 23.30'da Zorlu PSM Studio'da. ➡ Minimüzikhol 10'uncu senesine özel bir parti düzenliyor. Berlinli elektronik müzisyenler Mimi Love, Sascha Cawa, Kotelett & Zadak ve Jake the Rapper'ın sahne alacağı etkinlik 2 Mart,

KONSER AJANDA 23.00'te Zorlu PSM Turkcell Sahnesi'nde. ➡ Dünya Kadınlar Günü'ne özel dans dolu bir etkinlik. Partymag Presents: And God Created Woman kapsamında Britta Arnold, Deer Jade, Carlita, Elif, İrem&Sevil Soylu'nun sahne alacağı etkinlik 8 Mart, 22.00'de Grand Pera-Cercle d’ Orient sahnesinde başlayacak. ➡ Hollandalı ikili Harm Coolen ve Merijn Scholte Albers’in elektronik müzik projesi Weval, 14-15 Mart'ta Babylon sahnesinde olacak. Geçen ay The Weight teklisini çıkaran Weval'in canlı performanslarındaki doğaçlamaları kaçıran üzülür! ➡ Dünyanın en önemli DJ'leri arasında gösterilen, house elektronik türünün en iyilerinden Steve Aoki, King ile İstanbul'a geliyor. O artık yalnızca bir müzisyen değil, bir popüler kültür ikonu! Canlı sahnesini görmeden olmaz! Aoki 16 Mart'ta Volkswagen Arena'da. Kapı 21.00'de açılıyor. Gecenin diğer isimleri Burak Yeter ve Emrah İş.

. ETNIK ➡ İstanbul Karnavalı: Baklahorani başlıklı konserde Solon Lekkas, Kyriakos Gkouventas, Vasileios Kasouras, Paschalidis ve Stelyo Berber’i bir araya gelecek. Pera Müzesi'nde gerçekleşecek konserin tarihi 1 Mart, saat 20.00. ➡ Sahra Çölü'nde bir araya

00032019

KONSER AJANDA

2019 MART

00032019

58

gelen Anna RF, kabak kemane, klarnet, def ve klasik gitarla üretilebilecek en tanıdık, bir o kadar da kucaklayıcı sesleri üretiyorlar. Elektronik, etnik ve reggae grubu Anna RF 9 Mart, 22.30'da Salon İKSV'de.

FÜZYON CAZ ➡ Bu kategorinin altında bir 'baba' etkinlik. Arabeskle caz müziği buluşturan Selami Şahin, SemiJazz projesiyle 6 Mart, 22.30'da Moda Kayıkhane'de sahne alacak. Bunlar özlediğimiz projeler... ➡ Finlandiya’nın efsaneleşmiş müzisyenlerinden; tuşlu çalgılar, gitar, flüt ve saksafon virtüözü Sakari Kukko, Senegalli müzisyenlerle bir araya gelerek oluşturduğu yeni projesi Sakari Kukko Afro Chamber ile 6 Mart, 20.00'de Akbank Sanat’ta. ➡ Instagram'ından hayranlarına İstanbul'a geldiğini duyuran Alex Skolnick 14 Mart, 21.30'da Zorlu PSM'de olacak. Müzisyen, Matt Zebrovski ve Nathan Peck’in hard rock ve heavy metal klasiklerini, caz formunda yeniden yorumladıkları projeleri Alex Skolnick Trio ile sahnede olacak. Bu anlara şahit olmalı!


KONSER AJANDA

MART 2019

. LATIN INDIE . ELEKTRONIK ➡ 2012’de ilk albümüyle İzlanda’da tek gecede listeleri altüst etti. İzlanda nüfusuna göre on İzlandalı'dan birinin evinde Ásgeir’in albümü olduğu matematiksel bir gerçek! Geçen ay Back on Stage'e konuşan Ásgeir 2 Mart, 22.30'da Salon İKSV'de.

INDIE POP ➡ Indie pop ve folk sound’u, gitarına eşlik eden güçlü vokaliyle, soul ve caz tınılarını harmanlayan İngiliz besteci ve söz yazarı Charlie Winston, 7 Mart, 21.30'da Babylon'da. ➡ Londra çıkışlı Türk asıllı yetenek Nilüfer Yanya ile, müziğinin gücünü Güneş’ten alan Güneşin Kadınları serisi kapsamında, 28 Mart, 21.30'da Babylon sahnesinde olacak. Yanya, geçen ay Heavyweight Champion of the Year teklisini paylaştı. Kim bilir yeni albümden birkaç parça da seslendirir.

. KLASIK ➡ Türkiye turnesinde konser salonlarını dolduran Evgeny Grinko yeniden İstanbul'da. Artık bizden biri sayılan piyanistin konserleri şöyle: 1 Mart Gaziantep, 2 Mart Adana, 3 Mart Kayseri, 4 Mart Ankara, 5 Mart İstanbul... ➡ Geçen ay Deep adlı teklisini yayımlayan multienstrümantalist, neo-klasik müzik bestecisi ve prodüktör Peter Sandberg, albümü öncesi 29 Mart, 21.30'da Salon İKSV'de sahne alacak.

➡ Biraz müzik biraz hatıra... Ayhan Sicimoğlu konserlerinin onun deyişiyle "Hastasıyız!" Sicimoğlu, Latin All Stars ile 10 Mart, 20.30'da İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu'nda. Bu fantastik konseri bir kenara yazın.

METAL ➡ %100 Metal katkılarıyla gerçekleşen Laneth Bir Gece’nin üçüncüsü 8 Mart, 20.30'da IF Performance Hall Beşiktaş’ta gerçekleşecek. Gecenin isimlerini sayıyoruz: The Climb, Objektif, Cultus, Pagan, Razor ve after party'de elbette DJ Nikki Wild.

POP ROCK ➡ Solo kariyerinde ışık hızında ilerleyen Fatma Turgut, sahnelerden sahnelere koşuyor. Turgut'u dinlemek isteyenler 29 Mart, 22.30'da Moda Kayıkhane'de olsun.

RAP ➡ Türkçe rap camiasının öncü isimlerinden Norm Ender, 3 Mart, 20.30'da Antalya Holly Stone Performance Hall sahnesinde sevilen şarkılarını seslendirecek. ➡ Enstrümantal yeteneklerini sosyal medyada paylaşan ve yeni sound'larla karşımıza çıkmasını beklediğimiz Ezhel 9 Mart, 22.30'da Jolly Joker Vadistanbul'da. ➡ Yeni albümü AV ile yeni sound'larla karşımıza çıkan Allame, albümünün ilk konserini 27 Mart, 21.00'de Jolly Joker Beyoğlu'nda verecek.

REGGEA ➡ Roots reggae, dub, reggae fusion, reggae revival türleri arasında gezinen Bosphoroots, kasım sonunda yayınladığı yeni teklisi Başka Sokak sonrasında 30 Mart, 21.00'de Nayah sahnesinde.

Sofi Tukker

ROCK ➡ Athena popüler ve hareketli şarkılarıyla sahnelerini coşturmaya devam ediyor. Grup, 9 Mart 22.00'da Beyrut Performans sahnesinde olacak. Zıplamaya ve eğlenmeye devam! ➡ Teoman'ın eski şarkılarını yeni versiyonlarla seslendirdiği albümlerinin konserleri devam ediyor. Müzisyen 15 Mart, 21.30'da Zorlu PSM'de. ➡ Şebnem Ferah'ın rock müzikteki başarısını saymakla bitmez. Son zamanlardaki konserleri fazla 'ateşli' olsa da izlemesi hâlâ çok güzel. Ferah 16 Mart, 22.00'de Jolly Joker Bursa'da sahne alacak. ➡ Eğlenceli ve coşkulu sahne performanslarıyla tanınan ve 2000'lerin başından bu yana gençlerin sevgilisi haline gelen Duman, 22 Mart saat 21.30'da Ankara Milyon Performance'ta sahne alacak.

. SAYKEDELIK ROCK

Charlie Winston

Nilüfer Yanya

Wooden Shjips

➡ Erik ‘Ripley’ Johnson’ın vokal ve gitarları, Dusty Jermier’in bası, Nash Whalen’in klavyesi ve Omar Ahsanuddin’in davullarıyla saykedelik bir rüya takımı Wooden Shjips, Berlin’den kiraladıkları bir karavanla Avrupa’yı turluyor. Arabaları 16 Mart, 22.30'da Salon İKSV'nin önünde olacak! Selami Şahin

59


60

SAHNE AJANDA

2019 MART

❏ Dünyanın dört bir yanında ayak bastığı her ülke ve şehirde kendilerine hayran bırakan; hemen hemen her yöreden derlenmiş 3000 halk dansı figürü ve halk müziğini barındıran doğu ile batı kültürlerini birleştiren profesyonel dans ekibinin sanat gösterisine hazırım diyorsanız, Anadolu Ateşi 1 Mart Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi'nde ve Atatürk Kültür Merkezi Osmangazi Salonu'nda 7 Mart saat 20.30'da.

❏ "Müjdat Gezen’in doğumuyla başlanan yaşamından kesitleri alt komşusu 93 yaşındaki Fuat abisi anlatıyor. 7 Kocalı Hürmüz ve Şarkılar Seni Söyler müzikallerini izleyemeyenlere armağan olarak dört dans ve şarkı sunuluyor. Yerli yapımla Atatürk Hologramı var. Gezen iki de şarkı söylüyor. Biri Nazım’dan Bugün Pazar diğeri Rüşvet. Rüşvetin ne kadar güzel bir şey olduğu anlatılıyor ve özellikle kahvaltılarda yenildiğinde çok daha yararlı olduğu"anlatılıyor. Müjdat Gezen'in yazıp yönettiği Eyvallah oyunu Müjdat Gezen Tiyatrosu'nda 2 Mart saat 15.30'da. ❏ Sermiyan Midyat, yönetmenlik, dizi ve tiyatro oyunculuğunu takiben yoğun istek gören stand-up şovunun son gösterimleriyle izleyiciyle buluşuyor. Daha önce pek çok dizi projesinde yer alan; sonrasında Ay lav yu ve Hükümet Kadın film serisiyle senarist, yönetmen ve oyunculuğu üstlenen Midyat çocukluğundan başlayarak bugüne dek gerek oyunculuğa, gerekse hayata dair meselelerini kendine has komedi diliyle anlattığı Sermiyan Midnight Sahne Maslak'ta 3 Mart saat 19.00'da. ❏ Ferhan Şensoy'un 7 Mart 1987'den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi, gündelik herhangi olayların 'Ferhanca' bir mizah penceresinden değerlendirilmesidir. Yer yer ince sitemlerin olduğu, zaman zaman sert eleştiriler getirdiği, sazla çalıp söylediği şarkılarla tebessüm ettirdiği 33 yılı aşan tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler, Trump Kültür ve Gösteri Merkezi'nde 4 Mart saat 20.30'da, Yenimahalle Belediyesi 4 Mevsim Tiyatro Salonu'da ise 18 Mart saat 20.00'de.

ZenginDon Mutfağı Kişot

❏ Farklı kültür ve yörelere ait 11 türkünün de yer aldığı Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım oyunu; yüzlerce yıllık Anadolu kültürünü, bu kültür içinde söylenmiş hikayeleri, sözleri, sesleri, ezgileri yeniden seslendiriyor, unutulanları anımsatıyor. Tek kişilik türkülü oyun, Artısahne'de 7 Mart saat 20.30'da, Caddebostan Kültür Merkezi'nde ise 10 Mart saat 20.00'de. ❏ 10 yıl boyunca kurumsal hayatta bir plaza insanı olarak çalıştıktan sonra yurt dışında oyunculuk eğitimi alıp beyaz yakalı iş hayatına veda eden Kaan Sekban, kendi odasından yaptığı talk şovları bir adım öteye taşıyarak ilk kez seyirci karşısına çıkıyor. Plaza hayatından cast ajanslarına, beyaz yaka dramlarından sosyal medyadaki davranış bozukluklarına kadar kendine has üslubuyla saçmaladığı gösterisi Kaan Sekban Saçmalar, Caddebostan Kültür Merkezi'nde 7 Mart 20.30'da ve Zorlu PSM-Turkcell Platinium Sahnesi'nde 11 Mart saat 20.30'da.

❏ Abiler Detected videolarıyla fenomen haline gelen, Ahlat Ağacı ve Ölümlü Dünya filmlerindeki başarılı performansı ve talk show'larındaki mizahıyla kendinden söz ettiren Doğu Demirkol, tek kişilik gösterisiyle Mall of İstanbul-Moi Sahne'de 9 Mart saat 20.30'da sahne alacak.

❏ Beyniniz sizi yönetirken içerde neler oluyor dersiniz? Üzüldüğünüzde, sevindiğinizde, aşık olduğunuzda, depresyona girdiğinizde; beyniniz ne gibi mücadeleler veriyor? Beyin organlarla nasıl bir iletişim kuruyor? İnsan beyni de insan olsaydı ne olurdu?… Bütün bu soruların cevabını, Bülent Bey’in kadrolu Beyin’i veriyor. Bülent Bey hayatına devam ederken, Bülent Bey’i yöneten Beyin dile geliyor, insanın kaderi baştan yazılıyor. 3D Mapping teknolojisiyle, tiyatronun iç içe geçtiği sahneleme tekniğini kullanan, Bülent Beyin Hikayesi Duru Tiyatro Büyük Salon'da 16 Mart saat 20.30'da.

❏ Osmanlı saray dansları, oryantal danslar ve ritm show ile harmanlanan gösteri, 360 derece görsel efektler ve ilginç kostümler ile izleyenleri büyülüyor. Dansın Ritmi, Hodjapasha Gösteri ve Etkinlik Merkezi'nde 21 Mart saat 20.30'da.

❏ Hizmet etmekten başka bir şey düşünemeyen köşk çalışanları da gözlerinin önünde gelişen olaylar karşısında kayıtsız kalamayacaktır. Toplumdaki değişimden her biri kendi payına düşeni alacaktır. Vasıf Öngören’in bu olayları eğlenceli bir biçimde aktardığı Zengin Mutfağı Şener Şen'in başrollüğünde Zorlu PSM'de 25 Mart'ta 20.30'da sahnelenecek. ❏ 2015 yılından bu yana düzenli olarak 100'e yakın Açık Mikrofon Stand Up gösterisi düzenleyen Stand Up Ankara, amatör komedyenlerin sahne aldığı Açık Mikrofon gösterisi ile Route Sahne'de. 8 komedyen adayının yer aldığı Açık Mikrofon gecesi Route Ankara'da 29 Mart'ta saat 20.00'de.


. SERGI AJANDA ❏ Türkiye’de yaşayan İran kökenli Banu Anka’nın Türkiye’deki ilk kişisel sergisi karşınızda… Mitoloji ve Anka’nın rüyalarıyla harmanladığı The Glance isimli sergi, 3 Mart tarihine kadar Zorlu PSM Sergi Salonu’nda gidip görülebilir. ❏ Batı’yı eleştirirken bir yandan onun izlerini taşıyan, kültürler arası etkileşim sağlayan Bedri Baykam’ın 4D ve tuval üzerine yaptığı eserler 3 Mart’a kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde. ❏ Sinema tarihinin ünlü yönetmenlerinden biri olan Parajanov sizleri bekliyor. Parajanov’un kolajlarından film sahnesi taslaklarına, kostümlerden desenlere, objelerden fotoğraflara kadar çok sayıda yapıt yer alıyor. Bu eserleri 17 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde görebilirsiniz.

MART 2019

❏ Çağdaş sanat üretimi ve diyaloglarının gerçekleşeceği sergi alanı yaratmak isteyen Evliyagil Dolapdere, Karmaşık Sorular Büyüleyici Yanıtlar adlı sergisiyle karşımıza çıkıyor. Sanatseverlere ücretsiz olarak sunulacak bu sergi, 7 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir. ❏ Fotoğraf sanatının ustalarından, gazeteci Ara Güler ile Doğuş Grubu’nun ortaklaşa hayata geçirdiği Ara Güler Müzesi, ‘Aphrodisias’ ile ikinci kez sanatseverlerin karşısına çıkıyor. Geyre Köyü ve Aphrodisias Arkeolojik Alana ait ve aralarında orjinal karanlık oda fotoğraflarıjın da bulunduğu özel seçki Eylül 2019’a kadar ücretsiz ziyaret edilebilir

❏ Rock yıldızlarının fotoğraflarını çekerek başladığı kariyerinde video sanatına yönelerek çok kültürlü sanatçı haline gelen Theo Etatu’nun yerleşik kültürler ve akışkan kimlikler arasındaki ilişkileri yansıttığı Yüzler ve Yerler adlı özel seçkisi 20 Nisan’a kadar Akbank Sanat’ta. ❏ Bangladeş’in sömürge sonrası çatışmalı tarihi üzerinden üçüncü dünyacılık fikrini sorgulayan sanatçı ve tarihçi Naeem Mohaiemen’in Makbul Tarihin Tutsakları sergisi 28 Nisan'a kadar SALT Beyoğlu'nda.

61

KURS

Dünyayı duymak istediğimiz seslerle betimlemek mümkün mü? Bu atölyede ses haritanızı çıkarıyorsunuz. Bunu bir ses çıkararak değil, yalnızca düşleyerek yapıyorsunuz. Atölyede hangi sesleri duymak istediğinizi düşlüyorsunuz. Ardından düşlerinizi kumaş kalıplara, resim ve yazılarla aktarıyorsunuz; ortaya çıkan eser sizin ses haritanız oluyor. Tarih: 8 Mart Saat: 19.30 Yer: Pera Müzik

❏ Zaman değişmeli sergisi, jeopolitik bağlamda kontrol altında tutulan zaman algımızı sorguluyor. Sergide Çin, Türkiye ve Hindistan’dan sanatçıların eserleri yer alıyor. Sanatçılar çalışmaları ile sınırlı zaman algısından kurtulmak için alternatif yollar sunuyor. Alışılagelmişin dışında bir bakış açısı sunan ve Alistair Hicks küratörlüğünde hazırlanan sergiyi 17 Mart’a kadar Pera Müzesi’nde görebilirsiniz. ❏ Eserlerinde bolca insan hikayesine yer veren, kadın ve popüler kültür üzerine yaptığı işlerle tanınan Kezban Arca Batıbeki, sanatseverlerle buluşuyor. kolajlarında dramatizeden uzak, hayata dair durumları ya da olağanüstü olayları yansıtarak yeni dünya yaratan Batıbeki'nin heyecan verici Vaad edilmemiş topraklar adlı sergisini 24 Mart'a kadar Pilevneli Mecidiyeköy’de görebilirsiniz. ❏ 20. yüzyılın ilk başlarında yaşanan dramatik değişiklikler ve radikal yeniliklerle entellektüel gelişmeleri ele alıyor. Rus Avangardı, bu gelişmelerin dünya sanat tarihindeki etkilerine 500’den fazla eserle ayna tutuyor. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek sergisi, 1 Nisan’a kadar Sakıp Sabancı Müzesi’nde.

❏ Post-itler, neon ışıklar, cam heykeller... Kalıpların dışına çıkan, Osmanlı döneminin imgelerini bugünün kültürüyle harmanlayan kendine has sanat diliyle tanınan Ardan Özmenoğlu'nun Bu işin sonu yok adlı kişisel sergiyi 7 Mart'a kadar Anna Laudel ’de görebilirsiniz.


62

. VIZYON

2019 MART

Tür: Aksiyon, fantastik

CAPTAIN MARVEL

ios Motion Pictures Dağıtım: Walt Disney Stud ark Greg w, Samuel L. Jackson, Cl La de Ju , ce Pa e Le n, rso Oyuncu: Brie La Ryan Fleck alınıyor. Süper Yönetmen: Anna Boden, e, dünyaya dönüşü konu ad ziy en nd mü şü nü n tarihi 7 dö Marvel’a tayları da keşfeder. Vizyo de i diğ me Carol Danvers’ın Captain bil ir da e rin çle ttikçe, özel gü kahraman, geçmişini keşfe Mart.

TURKISH'İ DONDURMA

Tür: Tarihi, dram Dağıtım: CGV Mars Dağıt ım Oyuncu: Şebnem Bozoklu , Ali Altay, Erhan Kolçak Köstendil Yönetmen: Can Ulkay Turkish'i Dondurma, Çana kkale Savaşı sırasında Av ustralya'da yaşayan iki Tü mücadeleyi konu ediyor. rk'ün ülkeleri için verdikl 14 Mart’ta vizyona girecek eri filmin yönetmen koltuğu filmlerinin yönetmenliğini nda Ayla ve Müslüm üstlenen Can Ulkay var.

THE PROFESSOR AND THE MADMEN

Tür: Dram, biyografik

nment Dağıtım: Vertical Entertai an Penn, Natalie Dormer Oyuncular: Mel Gibson, Se an ilk baskını Yönetmen: Farhad Safinia n 10 bin kelimeyi kapsay 'nü ğü zlü Sö ce iliz İng d psamlı bir çalışma ı, Oxfor ne akıl hastanesinden ka eli n Profesör Murray’in amac y’i rra Mu a ad sır ğü ını sürdürdü yayımlamaktır. Çalışmalar yona girecek. geçer. Film 28 Mart’ta viz

COLD PURSUIT

Tür: Aksiyon, polisiye Dağıtım: Lionsgate/Summ it Oyuncular: Liam Neeson , John Doman, Julia Jone s Yönetmen: Hans Petter Moland Sessiz bir aile babası ola n Nels sakin ve huzurlu ola n bu kasaban ayrılmak zo uyuşturucu baronu tarafı rundadır çünkü oğlu bir ndan öldürülmüştür. Vakit kaybetmeden intikam alm adamın peşine düşer. 21 ak için oğlunu öldüren Mart’ta vizyonda.

CAPTIVE STATE

Tür: Bilimkurgu, gerilim

Dağıtım: Focus Features Sanders n, Vera Farmiga, Ashton ma od Go hn Jo : lar cu un Oy , 10 yılın Yönetmen: Rupert Wyatt süreci temeline oturtan film n na şa ya an ınd ard nın ı uzaylılara ı değil, istila anları olduğu kadar sırtın ins r su ce Sıradan bir uzaylı istilasın ren ve le de ca ri almak için mü vizyonda. ardından gezegenlerini ge simi de işliyor. 28 Mart’ta ke n ola un mn me n da ila yaslayarak bu ist


. . SEYIRLIK

PROGRAM

Yıl: 2016 Yapımcı: Andy Wilman Bölüm sayısı: 29 Süre: 00:37:00 Sunucu: Jeremy Clarkson, Richard Hammond, James May Platform: Amazon Prime

Yıl: 2019 Yönetmen: Jon M. Chu Süre: 01:02:00 Platform: Netflix

The Grand Tour

2002'den bu yana yayınlanan Top Gear'ın efsane sunucuları Jeremy Clarkson, Richard Hammond ve James May yumruklaşınca teker teker kovulmuşlardı. Ancak üçlü yeni motor şovuyla bir araya geldi. Yayının sansürsüz olmasının da verdiği gazla ortaya hem komik hem de çekişmeli sahneler çıkıyor. Olay şu; bu üçlü dünyanın dört bir yanını dolaşarak şehirdeki zor koşullarda kendine has araçları sürüyor ve deneyimlerini izleyicilerle paylaşıyor. Reality şov tadı da var zira buz üzerinde spor araba kullanırken epey korkmuşlar ve büyük bir kaza atlatmışlardı. Program boyunca sürpriz konuklar ve mucitler de yer alıyor.

MART 2019

FİLM

Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw, ölü bir sanatçının tablolarının ele geçirilmesinin ardından yaşanan korkunç olayları konu ediyor. Morf Vandewalt, zor beğenen bir sanat simsarıdır. Eline geçen onlarca sanat eserinden sadece birkaç tanesini değerli bulur. Resmin sahibi dairesinde ölü olarak bulunmasının ardından eserleri gün yüzüne çıkar. Ancak resimleri ele geçirenler bir süre sonra tablolarda bir tuhaflık olduğunu fark eder. İnsanlar tabloların uzun süre bakıldıktan sonra canlandığını düşünmektedir. Belli ki tablolar açgözlülüğün sanatın önüne geçmesine izin verenlerden intikam alır...

KEŞİF Ken Jeong: I S A T K You Complete NO Me, Ho

Komedyen, aktör ve eski doktor Ken Jeong... Malumunuz kendisi Hangover serisiyle absürt komik anları zirveye çıkardı. Filmin kamera arkasında da büründüğü karakterden pek de farklı olmadığını gördük. Şimdi kendi yazdığı metinle izleyici karşısında. Kaliforniya'daki You Complete Me, Ho, Jeong'un komediye ilk başladığı Kaliforniya'daki Ice House Comedy Club'da çekildi. Stand-up gösterisinde doktorluktan komedi yıldızlığına yaptığı geçişten ve eşinin göğüs kanserine karşı verdiği cesur mücadeleye kadar birçok şey anlatıyor.

STAND-UP

63

Trepalium

21. yüzyılın sonları, Fransa. İşsizlik öyle bir boyuta ulaşmış ki nüfusun sadece yüzde 20’si istihdam edilebilmiş. Aktifler denen bu çalışan grup şehrin içinde, Güney veya Şehir dedikleri bölgede yaşıyor. Kalan yüzde 80’lik grup ise diğer tarafta; Duvar'ın öte tarafında… İki grubu ayıran bu devasa duvarın diğer tarafında yaşayan işsizlerin olduğu alana Bölge adı veriliyor. Buradaki gerginlik ve yoksulluk çok yüksek. Devlet karar alır, 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını söyler ve ortalık karışır...

DİZİ

Yıl: 2019 Yönetmen: Dan Gilroy Süre: 01:53:00 Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Rene Russo, Zawe Ashton Platform: Netflix

Yıl: 2016 Yönetmen: Vincent Lannoo Bölüm sayısı: 6 Süre: 00:37:00 Oyuncular: Léonie Simaga, Pierre Deladonchamps, Ronit Elkabetz Platform: BluTV


YURT DIŞI ck Rap ro

pop Elektro

2019 MART

ock Indie r

64

.

.

DANIMARKA

AVUSTRALYA

.

INGILTERE

Post Malone

Billie Eilish

Son albümleri Tranquilty Base Hotel & Casino'da bambaşka bir imaj ve müzikle karşımıza çıkan Arctic Monkeys, 1 ve 2 Mart'ta Sidney'de Qudos Bank Arena'da.

Müziğe gitarla başlayan ve rap müziğe diğer tutkusu rock müzikten tınılar taşıyan Rockstar, 2 Mart'ta Kopenhag'ı Royal Arena'dan sadece müziğiyle değil imajı ve enerjisiyle sallayacak.

Müziği ve sıra dışı imajıyla dünyanın ilgisini üzerine çeken RIAA Gold sahibi Billie Eilish 4, 5 ve 6 Mart'ta Londra'da, O2 Shepherd's Bush Empire'da sahne alacak.

Pop

Elektro

n ika

itpop Post-Br

Arctic Monkeys

.

HOLLANDA

.

Shawn Mendes

Muse

90'ların sonlarında bir post-Britpop grubu olarak karşımıza çıkan Embrace, ilk albümlerinin 21'inci yılını kutluyor. Grup 6 Mart'ta Barlow, Glasgow'da.

Justin Bieber ve Ed Sheeran karışımı tarza sahip Kanadalı pop yıldızı, son olarak geçen yıl kendi ismine sahip bir albüm yayınladı. 7 ve 8 Mart'ta, Amsterdam Ziggo Dome'da.

Kariyerlerine 8 albüm ve 200 milyondan fazla satış sığdıran grup son olarak Simulation Theory'yi yayınlamıştı. Şovlarıyla da tanınan Muse, 9 Mart'ta Oakland, Oracle Arena'da.

.

.

AMERIKA

ock Indie r

e Mumbl

ck Hard ro

rap

ISKOÇYA Embrace

.

ISPANYA

ÇEK CUMHURIYETI

ALMANYA

Slash

Florence + the Machine

Emo ritimler üzerine kurduğu 'sex and drugs' temalı hedonistik sözleriyle son zamanlarda adından sıkça söz ettiren rapçi, Prag'da 10 Mart'ta Lucerna Music Bar'da konser verecek.

Guns'N Roses'la beraber imza attığı başarılı işlerin yanı sıra solo kariyerinde de müziğini icra ettirmeye devam eden yaşayan efsane Slash, 12 Mart'ta San Jordi Club, Barselona'da.

Barok pop, pastoral folk ve rock öğeleriyle kendine has bir tarz yaratan Güney Londralı grup Berlin, Mercedes-Benz Arena'da 14 Mart'ta konser verecek.

p Pop-ra

ck Pop-ro

lk Indie fo

Lil Xan

.

IRLANDA

.

.

BELÇIKA

Drake

GÜNEY AFRIKA Ed Sheeran

Sharon Van Etten

2011 yılında Take Care parçasıyla piyasayı sallayan Kanadalı süperstar, Hotline Bling'le Grammy kazanmıştı. One Dance'le akım yaratan Drake, 19, 21, 22 Mart'ta Dublin, 3Arena'da.

Hem duygulandıran hem coşturan Ed Sheeran, 23 ve 24 Mart'ta Johannesburg FNB Stadyumu'nda, 27 ve 28 Mart'ta Cape Town Stadyumu'nda hayranlarıyla buluşacak.

Folk müziği elektronik tınılarla harmanlayan, bu yıl Remind Me Tomorrow albümüyle müzik eleştirmenlerin gözdesi haline gelen SVE, 30 Mart'ta Brüksel'de Le Botanique'te olacak.


TB

MART 2019

65

#TB #1955 #STÜDYO

#ARMSTRONG #AVAKIAN Fotoğraf: Guy Gillette / The New York Public Library

Vokal caz tarihinin efsane isimlerinden Louis Armstrong; Miles Davis, Duke Ellington, Benny Goodman gibi isimlerin de yapımcısı George Avakian ile birlikte... 1955 yılında yayımlanan Satch Plays Fats:A Tribute to the Immortal Fats Waller albümünün kayıtları sırasında ikili mola vermiş. Belli ki Armstrong'un aklı hâlâ işte. Fats Waller'a bir övgü niteliği taşıyan albüm, Armstrong'un Carroll Dickerson'ın orkestrasıyla beraber performanslarını da içeriyor.


Profile for Back on Stage

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...