Page 56

56

2019 MART

Dört yol ağzı çözümü Google Maps AR

Geçtiğimiz Ağustos ayında Google I/O etkinliğinde tanıtılan Google AR Haritalar erken test sürecine başladı. Pokemon GO’dan aşina olduğumuz kamera görüntüsü üzerine karakter ve imaj yerleştirme Google AR Haritalar’da da kullanılıyor. Tabii Pokemon GO’dan farklı olarak dört eksenli yön tanıma Google AR Harita’nın en yeni teknolojisi. Navigasyon haritaları kullandığınız çoğu zaman yönünüzü belirlemekte zorluk çekersiniz. Dört yol ağzında durum ileri geri yürüyerek ya da çevredeki yapılardan yönünüzü tayin etmeye çalışırsınız. İşte Google AR Haritalar’ın devrim niteliğindeki teknolojisi dört yol ağzı problemini ortadan kaldırıyor.

HAZIRLANIN GİDİYORUZ! VSS Unity aracıyla ikinci testini gerçekleştiren Virgin Galactic bu kez tam 90 kilometre yüksekliğe çıktı. Önceki testlerden farklı olarak bir de yolcusu vardı. Kalkış Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Mojave Çölü'nde gerçekleştirildi. VSS Unity, White Knight isimli taşıyıcı uçaktan yaklaşık 15 kilometre sonra ayrıldı ve 90 kilometre yüksekliğe çıktı. Sorunsuz geçen test uçuşu sırasında VSS Unity aracı sesin 3 katı (mach 3) hızına ulaştı. Tüm testlerin tamamlanmasıyla uzay turistleri VSS Unity aracıyla uzay boşluğunda, yer çekimsiz ortamda 6 dakika geçirebilecek.

5

GEEK

.

milyar dolar

Trump uzaydan gelecek tehditlere karşı yeni bir ordunun kurulmasını öngören genelgeyi imzaladı. Genelgede geçen ordunun adı The United States Space Force. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı uzay gücü biriminin yıllık maliyeti 5 milyar Dolar'ın üzerinde. Proje kapsamında uzay gücü birimi askerleri örgütlenecek, eğitilecek ve donatılacak. Tüm bunlar yeni savaş alanı uzay için sıfırdan planlanacak ve yapılandırılacak.

300 bin Dolarlık kahraman

Superman çizgi roman serisinin 1939 tarihli ilk baskısı müzayedeye çıkıyor. Şimdiden yüksek meblağlar biçilen bu ilk kopyanın özelliği kondisyonunun çok iyi olması. Superman’in ilk sayısı 1 milyon adet basılmıştı ancak neredeyse hiçbir kopya düzgün muhafaza edilememiş ve bugüne sağlam bir kopya kalmamıştı. Şimdiden 220 bin Dolarlık teklif alan kopyanın en az 300 bin Dolar'a satılması öngörülüyor. Tabii bu beklentide CGC denetleme şirketinin kopyaya verdiği 4,5’lik kondisyon notu da oldukça etkili. Ayrıca müzayedede The Incredible Hulk (1962) ve Watchmen (1986) serilerinin de ilk sayı kopyaları yer alıyor.

HALO YAKINDA HER YERDE

KAMERAYA TELEFON TAKMIŞLAR! 25 Şubat'ta yapılan Mobil Dünya Kongresi öncesinde teknik özellikleri açıklanan Nokia'nın yeni amiral gemisi çılgın hırslara sahip. Dünyanın ilk 5 arka kameralı telefonu olmasıyla öne çıkan cihaz, Nokia'nın dirilişinin öncüsü olacak gibi görünüyor. Üstelik diğer çoklu kameralı telefonların aksine Nokia 9 PureView tüm kameraları 12 megapiksel sensör ve f/1.8 lens özelliklerine sahip. Android one desteği, snapdragon 845 işlemcisi ve 128 GB depolama alanı ile göz dolduran telefon Mart ayında kullanıcılara sunulacak.

Sürekli ertelenen çıkışıyla Halo dizisinde son durum yönetmen değişikliği. 2018’in ilk aylarında yapılan açıklamalarda dizinin 10 bölüm olacağı ve 2019’un ilk çeyreğinde seyirciyle buluşacağı yönündeydi. Bugün ise yeni bir değişiklik ve erteleme daha duyuruldu. Halo dizisinin yönetmeni Rupert Wyatt'ın görevini bıraktığı ve Otto Bathurst'ün yönetmenlik ve yapımcılığı üstlendiği açıklandı. 10 bölüm planlanan serinin 9 bölüme indirildiği de duyuruldu. Biz hâlâ dizinin bir şekilde yayınlanacağına inanıyoruz ama emin de olamıyoruz. Öte yandan Microsoft'un E3 2018 basın konferansında duyurduğu Halo Infinite oyunu geliştirilmeye devam ediyor. Ayrıca Xbox ve Windows 10 için geliştirilen Halo Infinite’nin de çıkış tarihi henüz belli değil.

Profile for Back on Stage

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...