Page 54

54

MODA

2019 MART

Haftalık değil ömürlük moda

B

ugüne kadar moda sektörünün tuhaf yanlarını göstermek için araştırma yazıları hazırladık, güncel modayı bir nebze tiye aldık. Keza modaya gereğinden fazla ışıltı yüklenirken içini boşaltan kavramlar eklemek büyük bir hata. Aslında bu endüstri inanılmaz bir kültür. Bir tasarımdan ya da defilenin genelinden ülkenin yalnızca giyim zevklerini değil, ekonomisini, ruh halini ve hatta coğrafi şartları gibi nice önemli detayı da içinde barındırır. Tüm bunları öğrenmek için belli ki günümüz moda sayfaları pek verimli değil. Modaya dair workshop'ların büyük bir bölümü niteliksiz ve basma kalıp. Bizler de ilgilileri için modaya dair detayları araştırıp bulabileceği, kamuya açık dijital kütüphaneleri derledik... The New York Digital Public Library: İçerikler arasında moda çizimlerinin yer aldığı Fashion Collections başlığında kadın ve erkek koleksiyonları için hazırlanan 2 bin 500 üzerinde eskiz yer alıyor. Ayrıca birçok kumaş örneği ve ayakkabı tasarımı da bulabilirsiniz. Retro tasarımların popüler olduğu günümüzde ilham almak için doğru adres.

Digital Public Library of America: Dijital kaynakları arasında ilginç detaylar var. 1973'te gerçekleşen New York Moda Haftası'nı takip eden moda muhabirlerinin odasından fotoğraflar, moda evlerinin fatura tasarımlarının orijinal hallerinde ücrete tabii tutulan ve tutulmayan ürün detayları, 1998 Da Da Fashion Show'dan mankenlerin hazırlık kareleri, 90'lardaki moda okullarının defileleri, birçok defilenin hazırlık sürecinde hazırlanan listelerin orijinalleri ya da 1854'te yazılmış bir moda yazısı... Metropolitan Museum of Art: Kamuya açık dijital ürünlerinin bulunduğu sitede moda hakkında müzede gösterilmiş tüm sergilerin içerikleri, sergide yer alan eserlerin görsellerine ve detaylarına ulaşabilirsiniz. New Yorklu marka Bergdorf Goodman'ın yükselmesini sağlayan kıyafet eskizleri, 1800'lerdeki Fransız kadınlarının giyim tarzını yansıtan çizimler, Avrupa moda fotoğraflarının temellerinin atıldığı ilk dönemlere dair içerikler ve nice veriye ulaşabilirsiniz. Özellikle Alexander McQueen'e dair fotoğraf ve metinler favorimiz.

Amerika'dan Japonya'ya Diğer siteler de şöyle; UCLA Library Digital Collections, The Museum at FIT, Duke University Libraries Digital Repostitory, Drexel Üniversitesi'nin, Westphal Koleji'nin dijital tasarım kütüphanesinde 20'nci yüzyılın önemli tasarımcıların tasarımları ve stüdyo fotoğraflarını görebilirsiniz. Ayrıca Teksas Üniversitesi Harry Ransom Center'ın A Tonic of the Imagination adlı sergisinin sitesinde 1889-1959'da B.J. Simmons & Co. tarafından tasarlanmış sahne kostümlerinin eskizleri yer alıyor. Uzak Doğu kültürüne meraklı olanlar The Kyoto Costume Institute'un dijital koleksiyonunda kaybolacak.

300yil The Kyoto Costume Institute'un dijital arşivindeki içerikler 1700'lerden başlıyor 2000'lere kadar uzanıyor.

UNFOLLOW

LÜKS SAZAN AVI

Hem Chanel hem de balık tutkunuysanız, bu ürün tam size göre.Kapitone kuzu derisinden yapılmış setin nehrin çamurlu kıyılarında ne kadar pratik olacağını bilmesek de, bu set göz alıcı olmanızı sağlayacaktır. Bu süslü olta takımı 18.000 dolara sizin olabilir.

Profile for Back on Stage

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...