Page 43

. SINEMA

MART 2019

NURİ BİLGE CEYLAN

43

88

Dünyanın en iyi durum hikayesi yönetmeni olarak adayım kesinlikle Nuri Bilge Ceylan’dır. Olay örgüsü, bunun insanla bağdaşması, gerçeklik olgusu, oyuncuların hikaye ile özdeşleşmesi, her şeyiyle filmleri içimize işler. Ama bunlardan önemlisi bitmesini istemediğiniz uzun gergin diyaloglar, günlerce aklınızı kurcalayacak görsel metaforlardır. 2014 yılında Kış Uykusu filmi ile Cannes’da Altın Palmiye kazanan yönetmen son dönemde ülkemizin kazandığı en büyük sinema ödülünün de sahibi oldu. Kış Uykusu’nun en önemli özelliklerinden biri oyunculuk performanslarıdır. Haluk Bilginer ve Demet Akbağ’ın şömine çıtırtıları eşliğindeki uzun diyalogları ekran başındaki bizleri alır ve onlarla aynı evrene sokar.

Kazandığı ödül sayısı

Yönettiği film sayısı

1

Rol aldığı film sayısı. Ceylan İklimler filminde yer aldı.

Yazdığı senaryo sayısı

KIŞ UYKUSU (2014)

9

9

“Vicdan; güçlüleri korkutmak için düşünülmüş, korkakların kullandığı bir sözcükten başka bir şey değildir. Bizim vicdanımız güçlü kollarımız, kılıçlarsa yasalarımızdır.”

31

Yazdığı dizi ve film senaryosu sayısı

REHA ERDEM Reha Erdem filmleri bizi kendi içimizde kaybettirir. Çoğu zaman anlamaya çalışmayı bırakır, arkadaki seslere odaklanırsınız. Fantastik dünyalar içindeki sıra dışı insanların filmlerini çeker Erdem. O kadar zengin bir görsel dünya kullanır ki gidip orada yaşamak istersiniz. 2009 yapımı Kosmos filminde ana karakter Battal, bu dünyadan değil gibi olan beyaz gri bir şehre gelir ve zamanın neredeyse olmadığı bu şehirde en az kendisi kadar tuhaf insanların hayatını değiştirir, en az kendisi kadar garip bir aşk yaşar. Varoluşsal bir meseledir filmi...

39 10

Kazandığı ödül sayısı

Yönettiği film sayısı

KOSMOS (2009) "Yeryüzünde ne kötülük olacağını asla bilemezsin. Eğer bulutlar yağmur yüklüyse yeryüzüne boşalırlar. De ki bir ağaç devrildi, nereye devrilirse ister güneye ister kuzeye orda kalır. Neyi bildim? Tek bulduğum, Allah insanı doğru yarattı fakat onlar çok düzenler aradılar.”

22 11

Yönettiği yapım sayısı

ONUR ÜNLÜ Onur Ünlü fantastik ama duygusal, vicdanlı ama acımasız filmlerin yönetmeni. Ünlü'nün filmlerinin en önemli özelliği ne zaman ne olacağı, kimin öleceği, hangi boyuta geçileceği, gerçek hayatın ne zaman fantastikleşeceğinin belli olmaması. 2011-2014 yılları arasında çekilen Leyla ile Mecnun dizisi gerçek dünya ile fantezinin bir harmonisi gibidir. Ünlü, atardamarları iyi bilir, keser onları ama tedavi ettiğini sandığınız anda sizi yatalak bırakır. 2013 yapımı Sen Aydınlatırsın Geceyi, Ünlü’nün en ünlü filmi olmasa da en etkileyici filmidir. Bir Ege kasabasında birçok kişinin özel güçleri olan aşk filmidir. Kulağa ilginç gelen konusu yönetmenlik ile göze etkileyici gelir.

Aldığı ödül sayısı

SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ (2013) “Bu hayatta herkesin bir derdi var Cemal. Benimki de bu. Ölemiyom be. Eyi bi şey sanıyon bunu de mi? Herkesler öyle sanıyor ama gel bir de bana sor. En berbat tarafı ne biliyon mu? Hiç kimseden hiçbir şeyden korkun kalmıyor. Ar damarı çatlıyor adamın. Doğru ne yanlış ne her şey karışıyor kafanda. Bu koduklarımın 100 sene önce neye inandıklarını görsen çok gülersin. Ben biliyom mesela. 100 sene sonra neye inanacaklar onu da biliyo olcem. Ya her şeyleri biliyom ben Cemal. Hee her şeyleri bilmekle hiçbir şey bilmemek aynı şey. Odun gibi oluyon işte. Onun için çok fazla kurcalamicen meseleleri. Eninde sonunda ölecek olan birisinin bu dünyanın derdini çözmesine imkan yok.”

Profile for Back on Stage

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...