Page 29

KAPAK

MART 2019

29

MÜZİĞİN INSTA AŞKI

Görselliğin bu denli ön planda olduğu uygulamanın, reklam dünyasının radarına takılması işten bile değildi. Popüler kültürün en sadık fedaisi sosyal medyanın ticari müzikle kan kardeşi olması kaçınılmazdı. Instagram'da en çok takipçiye sahip 5 hesabın 4'ü müzisyenlere ait: 146'şar milyon takipçili Ariana Grande ve Selena Gomez'i, 124 milyon takipçiyle Beyonce ve 114 milyonla Taylor Swift takip ediyor. Müzik endüstrisinin iskan ettiği platformda istatistikler bununla da sınırlı değil. 800 milyon kullanıcının 350 milyonu en az 10 müzisyen ya da grup takip ediyor. Uluslararası araştırma şirketi Nielsen'in çalışmasına göre Instagram kullanıcıları müziğe, hesabı olmayanlara göre daha çok ilgi gösteriyor. Yüzde 30 oranında daha fazla müzik dinliyorlar ve dijital streaming platformlarına para harcamaya 2 kat daha fazla eğilimliler.

İNORGANİK HAREKET

Her şeyin en küçük verimine kadar değerlendirildiği günümüz yeni dünya düzeninde yüz milyonlara dayanan kitlelerin potansiyeli de değerlendiriliyor elbette. Halihazırda yüz milyonlara oynayan sanatçıların, artık albüm ya da turnelerini tanıtmak için geleneksel medyayla uğraşmalarına gerek yok. Ne reklam için para harcamalarına ne de ilişki kurmaya ihtiyaçları var. Klişe bir deyim olsa da kendilerini göstermek 'parmaklarının ucunda.' Gün boyu ne yaptıklarını hikayelerden paylaşarak ve hatta canlı yayınlar açarak hayranlarını diri tutuyorlar. Anlaşmalı oldukları markaların reklamlarını saniyesi bilmem kaç yüz binlere satılan televizyonlar yerine gönderiler aracılığıyla yapıyorlar. Yeni albümlerinin teaser'larını video olarak koyuyorlar, turnelerini duyuruyorlar. Bunların tümü bilinçli ve inorganik bir harekete tekabül ediyor.

ORGANİK HAREKET

Kendileri için hiçbir kâr gözetmeden açılmış hayran sayfaları da bir papağan görevi görüyor. Oradan bizlerin 'keşfet'lerine düşüyor ve yayıldıkça yayılıyor. Yanlış anlaşılmasın sakın, bu nimetten yararlananlar sadece Grammy'li ya da Billboard'cu yıldızlar değil. Kült isimler, bağımsız sanatçılar, müzik kolektifleri de kitleleriyle buradan iletişim halinde. Amatör şarkıcılar buradan keşfediliyor. Tüm bu olup bitenin içinde en önemli rollerden birini influencer'lar oynuyor. Açıklamaya başlamadan önce kısaca Columbia Music Başkan Yardımcısı Kathy Baker'ın sözünü geçelim; "Bir influencer, sanatçımızın şarkısını kullandığında, satış ya da indirmelerdeki artışın sebebini anlıyoruz." Buna somut bir örnek ise Tee Grizzley'in First Day Out parçası. Ünlü basketbolcu Lebron James bir videosunda mevzu bahis parçaya yer veriyor. Genç rapçi ise bir ayda 500 bin takipçi kazanıyor, parçanın satışları 3'e katlanıyor. Yok artık Lebron James! Lebron James'in influencer olmadığını söyleyenler olabilir. Ancak 47 milyon takipçiye sahip ve iş birliği içinde olduğu markaların reklamını yapan Lebron bir influencer. Pek de bilinçli olmayan bu sebep-sonuç ilişkisi ise organik.

%30

Instagram kullanıcıları hesabı olmayanlara göre yüzde 30 daha fazla müzik dinliyor.

662bin .

Videolara uyumlu parçayı bulmak öyle mühim oldu ki, YouTube'daki 662 bin aboneli Vlog No Copyright Music kanalı telifsiz parçalar hazırlıyor, Spotify gibi haftalık listeler yapıyor.

AKIMLAR VE WALKING DEAD Bu durum sadece yeni şarkılar için geçerli değil elbette. Unutulmaya yüz tutmuş hatta hiç farkedilmemiş şarkılar, YouTube'a ya da Instagram'a eklenen troll bir videoyla şöhrete kavuşabiliyor. Mesela birkaç yıl önceki Instagram Running Man Challenge videolarında 90'lardan My Boo adlı R&B parçası kullanıldı. Sony Records, şarkının satışlarında yüzde 47 artış olduğunu gördü. Acaba challenge olmadan bu parçayı dinlese insanlar, kaç kişi hatırlardı? 1997'de Dame Tu Cosita parçası ise Green Alien Dance akımıyla meşhur oldu. Bir de dirilenler var elbet. Vine'larda thug life akımı vardı, hani şu videonun sonunda laf sokulması ya da sürpriz bir hareket yapılması olayı. Oldskool rap tayfası biliyordur

tabii hatta bu parçalar onlar için kutsaldır. Ancak Smoke Weed Everyday ve Still D.R.E. gibi klasiklerin farklı zevklere sahip insanlara yayılması ve yeniden playlist'lere girmesi thug life'la gerçekleşti. 1998'de R. Kelly'nin ilahi ve R&B karışımı I Believe I Can Fly şarkısı komik düşme ve fırlama videoları dışında neye yarardı? Üstelik 10 yıldan uzun bir süre sonra... Akımlarda kullanılan şarkıların yanı sıra akım yaratan şarkılar da var. Drake'in One Dance'i adına yakışır şekilde şık bir dans akımı yaratmıştı. Selfie şarkısıyla kolaj videolarını hangimiz izlemedik ki? Hangimiz Harlem Shake'le video çekmedik?

%47

Running Man Challenge videolarında kullanılan My Boo parçsının satışı yüzde 47 arttı.

Profile for Back on Stage

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...

Back On Stage - No: 4  

Back on Stage Mart ayında da dopdolu! Röportajlardan araştırma konularına, fotoromandan müzik magazinine ne ararsanız var. Kapaktaki konumuz...