Page 1


BAHARA DOĞRU “Mobil pazarı biz evimizden uzak kaldığımız sürece çığ gibi büyümeye devam edecek.”

Ocak ayında CES (Tüketici Elektroniği Fuarı) 2013 ve Şubat ayında MWC (Mobil Dünya Kongresi) 2013 ile iki ayda teknolojiye doyduk diyebiliriz. Ama daha bitmedi. MWC bitti bir kaç gün içinde Samsung Galaxy S4’ün ilk ısınma reklamı yayınlandı. 14 Mart tarihinde ise New York Amerika’da resmi tanıtımı yapılacak. MWC 2013’te tabletlerin yükselişi devam etti. Gerek tabletleşmiş telefon “Phablet” gerekse telefonaşmış tablet “Tabphone” bir çok cihaz sergilendi. 8”’lik ara ölçülü tabletler gündemdeydi. Şubat ayındaki bir diğer yenilik Ubuntu Touch ilk kez cihazlarımıza yüklenebilir halde sunuldu. Her ne kadar işlevli bir sürüm olmasa da az çok Ubuntu Touch izlenimi kazandık. Ama belirtmek gerekir ki Canonical’ın mobil platformda daha çok yol alması gerekecek. Ubuntu Touch tanıtıldığı sıralarda HTC’de Yeni “One” modelini tanıttı. Cihaz şık alüminyum gövdesi ve cesur kamerası ile dikkat çekti. Kameraya cesur dememizin sebebi ise 4 ultra-pixel olarak lanse edilmesiydi. Benim çevremde gözlemlediğim ise, “ Mega-pixel varken bu ultra-pixel de ne oluyor? “ sorusuydu. HTC One ile çekilen fotoğrafları gördükçe konu netlik kazanmaya başladı. Nisan sayımızda bu konular ile ilgili bir makalemiz olacak. Kıştan yavaş yavaş çıkarken elektronik cihazlarda ve sanal dünyada güvenliğimizi tehdit eden olaylara dikkat çekelim ve bunlardan korunmanın yollarını sizlerle paylaşalım istedik ve bu konuda özel bir dosya hazırladık.

Serin ÜÇER / Yayın Yönetmeni


İçindekiler

Haberler

07 Türk Hackerlardan Nokia'ya Ciddi Saldırı

Kendini "Turkish Ajan Hacker Group" olarak adlandıran hacker grubu Nokia’nın Tayvan resmi sitesini ve birkaç alt alanını hackleyerek içerisinde kullanıcı kayıtlarının da bulunduğu 100.000’e yakın veriyi ele geçirdi.

09 HTC One Tanıtıldı HTC’nin New York’ta ve Londra’da yaptığı etkinliklerle tanıttığı yeni akıllı telefon HTC One, özellikleriyle kullanıcılara yepyeni deneyimler yaşatacak.

Makale ve İncelemeler 14 Sizler İçin Seçtiğimiz

Ücretsiz Windows Programları

Windows bilgisayarlarınızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz ve bizim önerdiğimiz uygulamaları burada bulabilirsiniz.

18 MWC 2013

Dünya Mobil Kongresi

2013 yılında Dünya Mobil Kongresi’nde neler oldu neler tanıtıldı? Sizin için inceledik.

22 Dizüstü BilgisayarAlırken

Nelere Dikkat Edilmeli

Dizüstü bilgisayar almaya karar verdiniz ama hangi dizüstü bilgisayarı almanız gerektiğine bir türlü karar veremediniz mi? Bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz...

Kapak Konusu 36 Bilgisayar,

MART 2013 • tamindir.com

Mobil Cihaz ve İnternet Üzerinde Güvenli Kullanım

2

Tamindir ekibi olarak bilgisayar, mobil cihaz ve internet üzerinde size zarar verebilecek şeylerden nasıl korunacağınızı araştırdık.

• Can ÇEVRİM • Can Erdil ŞENTÜRK • Yiğit Ekim DEMİR • Sibel AFLAZİ • Onur ŞENDERE


İçindekiler

Oyun

40 CRYSIS 3 İncelemesi Yerli gururumuz Yerli kardeşlerin firması Crytek tarafından oyuncularla buluşturulan, çıkışıyla beraber oyun piyasasında bomba etkisi yapan Crysis 3’ü sizler için inceledik.

52 Elder Scrolls V:

DRAGONBORN İncelemesi Elder Scrolls serisinin yeni DLC içeriği Elder Scrolls V: DRAGONBORN’u sizler için inceledik.

60 DEAD SPACE 3 İncelemesi Geçtiğimiz ay Demo’sunu incelediğimiz Dead Space 3 oyununun bu ay tam sürümünü sizler için inceledik.

64 En İyi 10 FPS Oyunu Oyun tarihini derinden etkileyen FPS türü, barındırdığı çok sayıda oyunuyla oyuncularla her daim arasını yakın tutmuştur. Bu dosya konusunda da bu türün içerisindeki en iyi oyunların bir listesini çıkarıp sizlere sunmaya çalıştık. Yalnız listeyi oyunların “multiplayer” kısmına göre değil, hikâye kısmına göre hazırladık. En iyi tek kişilik oyun deneyimi sunan FPS oyunları arasından son 5 yılda çıkanları temel alarak bir “en iyi 10 listesi” hazırladık.

Mobil 72 Android Cihazınızın DNS Ayarlarını Nasıl Değiştirebilirsiniz?

Android cihazlarda DNS adreslerinin nasıl değiştirilebileceğini anlatacağız.

74 Android, iOS

Oyun ve Uygulamaları

Android, iOS işletim sistemleri için önerdiğimiz Oyun ve Uygulamalar.

Adres: CNT Bilişim Teknolojisi Tic. Ltd. Şti. 1586/9 Sok. Ayyıldız İş Merk. Kat:2 Bayraklı / İZMİR Tel: (0232) 348 1851 Faks: (0232) 348 1861 bilgi@cntbilisim.com.tr www.tamindir.com twitter.com/tamindir facebook.com/tamindir google.com/+tamindir

MART 2013 • tamindir.com

Sahibi: CNT Bilişim Teknolojisi Tic. Ltd. Şti. İmtiyaz Sahibi: Caner BAYRAKTAR caner@cntbilisim.com.tr Editörler: Sibel AFLAZİ sibel@cntbilisim.com.tr Can ÇEVRİM can@cntbilisim.com.tr Yiğit Ekim DEMİR yigit@cntbilisim.com.tr Onur ŞENDERE sendere@cntbilisim.com.tr Can ERDİL canerdil@cntbilisim.com.tr Enis KİRAZOĞLU enis@cntbilisim.com.tr Tasarım: ŞEKLİ ŞEMAL İletişim Tasarımı www.seklisemal.com Yayın Yönetmeni: Serin ÜÇER serin@cntbilisim.com.tr Reklam: Gizem ALKAN gizem@cntbilisim.com.tr

3


Haberler

HABERLER Microsoft'a Göre Kullanıcılar Windows XP'yi Çoktan Çöpe Atmaya Başladı Microsoft yetkililerine göre kullanıcılar eski alışkanlıklarını terk etmeye başladı. Bu demeçlere göre kullanıcılar yeniWindows versiyonlarına yönlenmeye başlamış. Microsoft'un beklentisi ise 2014'ün ortalarından önce Windows XP'nin tamamen emekliye ayrılışının tamamlanması.

Google Gözlüklerine Ait Bir Başka Sıradışı Patent Google sıradışı icadı Google Gözlükleri için sıradışı fikirler üretmeye devam ediyor.Bu teknoloji ses iletmek için titreşimleri kullanıyor. Titreşimler gözlüğün vücuda temas eden bölümlerinden kafatasına yönleniyor ve kullanıcının iç kulağına sesleri iletmiş oluyor.

PTT Mobil Hattını Duyurdu 173 yıllık tarihi ile Türkiye’nin en köklü kurumlarından bir olan PTT, Pttcell markasıyla mobil iletişim sektörüne giriş yapıyor. İlk aşamada faturasız tarife ile 200 PTT merkezinde satışa sunulacak olan Pttcell’in, Mart ayı sonunda tüm PTT merkezlerinde satılması hedefleniyor.

ESET NOD32 Antivirus 6 Çıktı!

MART 2013 • tamindir.com

ESET, popüler güvenlik yazılımı NOD32 Antivirus 6’yı çıkardı ve tüm kullanıcılar içinde indirilebilir kıldı. Birçok iyileştirme ve yeniliği beraberinde getiren yeni sürüm NOD32’yi 30 gün boyunca ücretsiz olarak deneyebilir ve çok uygun bir ücret karşılığında Tamindir üzerinden satın alma seçeneğini kullanabilirsiniz.

4

iOS 6.1 Güncellemesi Yayınlandı Apple, sessiz sedasız bir şekilde iOS 6.1 yayınladı ve Türk kullanıcılar için de söz konusu güncellemeyi sundu.Yaklaşık 90 MB boyutunda olan güncelleme temel olarak güvenlik güncellemelerini ve birkaç ufak yeniliği bünyesinde barındırıyor.


Haberler

Facebook iPhone ve iPad Uygulaması Vine'ın Özelliklerini Kazanarak Güncellendi Facebook, Twitter’ın Vine uygulamasına cevap verircesine Vine’ın sahip olduğu özellikleri uygulamaya kazandıran bir güncelleme yayınladı. Artık iPhone ve iPad kullanıcıları Facebook uygulaması içinde mesajlaşırken kısa videolar çekere birbirlerine gönderebilecekler.

Samsung 2012'nin 4. Çeyreğinde 6.6 Milyar USD Kâr Etti Samsung, 2012 yılının son çeyreğinde 6.6 Milyar USD kâr ettiğini açıkladı. Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 satışlarının bu kârda çok büyük bir etkisi olduğunu gösteren rapor, Samsung’da işlerin yolunda olduğunu gösteriyor.

BlackBerry 10 Özellikleri ve Fiyatı BlackBerry 10 dün gece gerçekleştirilen bir lansmanla izleyicilere kendini tanıttı. 2 modelle birden çıkan BlackBerry araçlar, sağlık sistemleri ve diğer sistemlerle uyumlu bir şekilde çalışacak. Ürüne dair açıklanan tüm özellikleri Tamindir.com üzerinden bulabilirsiniz.

64 GB Surface Pro Tablette 23 GB Boş Alan Var Surface RT tablette yer alan boş alan sorunu Surface Pro Tabette de devam ediyor. 9 Şubat’ta piyasaya sürülecek tablette 64 GB yerin sadece 23 GB’ının kullanılabilir olacağı bir Microsoft yetkilisi tarafından açıklandı.

Java’nın güvenlik sorunları yeni sürümüne rağmen sürüyor.Security Explorations isimli firmanın CEO’su Java güvenlik ayarlarını aşan bazı Java kodlarının Windows saldırılarında kullanıldığını açıkladı.

MART 2013 • tamindir.com

Java'da Yeniden Bir Güvenlik Açığı Ortaya Çıkarıldı

5


Haberler

Sony'den my Xperia İsimli Yeni Güvenlik Hizmeti Sony, akıllı telefonun kaybolması ya da çalınması halinde kısa sürede cihaza yeniden ulaşılabilmesine olanak tanıyan, bu süreçte de kişisel verilerin korunmasını sağlayan my Xperia isimli güvenlik hizmetini pilot bölgelerde kullanıma sundu. Hizmetin, yılın ikinci çeyreğinde diğer ülkelerde de kullanıma açılması bekleniyor.

Microsoft: Windows 8 Satışları Windows 7 ile Denk Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 8’in satış başarısı kullanıcılar tarafından merak konusu olmuştu. Konu hakkında açıklama yapan Microsoft Finans Müdürü, 60 milyondan fazla satan Windows 8’in, Windows 7 gibi rekor bir satış yaşadığını belirtti.

Galaxy Tab 3'ün Varlığı Neredeyse Kesinleşti Samsung’un sıradaki tableti olarak görülen Galaxy Tab 3, bazı önemli benchmark sitelerinde kendisini gösterdi ve böylece tabletin varlığı doğrulanmış oldu. Elde edilen verilere göre Android 4.2.1 Jelly Bean sürümünü kullanacak olan cihazın kaç çekirdekli olduğu henüz bilinmiyor ancak 1.5 GHz frekansında çalışan bir işlemcisinin olacağı görünüyor.

250.000 Twitter Hesabı Hacklendi! Şifrenizi Yenileyin

MART 2013 • tamindir.com

Twitter 250.000 hesabı etkileyen bir siber saldırıyı tespit edipdurdurduğunu bildirdi. Twitter, eylemi gerçekleştiren hackerların amatör olmadığını, gayet organize bir şekilde hareket ettiğini iddia ediyor ve bütün kullanıcılara şifrelerini yenilemelerini öneriyor.

6

Steve Jobs'ın Marka Tescili Bir Türk'e Ait Bir Türk tarafından Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ın adının patenti alındı. Kamil Kürekçi isimli tekstil ihracat firması sahibi, Türk Patent Enstitüsü’ne giderek ürünlerinde kullanmak üzere Steve Jobs ismine marka tescili yaptırdı.


Haberler

Internet Explorer Halen En Çok Kullanılan Tarayıcı Net Applications tarafından yayınlanan Ocak ayı internet tarayıcısı kullanım istatistiklerine göre dünyada en çok Internet Explorer tercih edilmekte. Tarayıcıların kullanım paylarının yarısından fazlasını elinde tutan Internet Explorer’ı yakın paylarla Firefox ve Chrome takip etmekte.

Türk Hackerlardan Nokia'ya Ciddi Saldırı Kendini "Turkish Ajan Hacker Group" olarak adlandıran hacker grubu Nokia’nın Tayvan resmi sitesini ve birkaç alt alanını hackleyerek içerisinde kullanıcı kayıtlarının da bulunduğu 100.000’e yakın veriyi ele geçirdi. Hackerlar sitelere kendi logolarını içeren görseller yerleştirerek eylemi dünyaya duyurdu.

Ubuntu Mobil Ekim 2013'te İki Pazarda Piyasaya Sürülecek Aslen bir Linux yazılımı olan Ubuntu, telefon piyasasına giriş yapmaya hazırlanıyor. Gelen haberler, Ubuntu işletim sistemli akıllı telefonların 2013 Ekim ayında geleceğini işaret ediyor.

Apple Brezilya'da iPhone Telif Hakkını Kaybetti Apple ile Gradiente Eletronica arasında süren ve iPhone markasının telif haklarına dair yaşanan gerilim, Brezilya mahkemeleri tarafından sonuca bağlandı ve Apple’ın Brezilya’da iPhone adı altında telefon satması yasaklandı.

Akıllı telefonların ortaya çıkışından beri giderek artan ürün talebi eğer bu şekilde devam ederse 2013’ün sonlarında dünyadaki telefon adedi insan nüfusunu geçerek bir rekora imza atacak.

MART 2013 • tamindir.com

Çok Yakında Telefon Adedi İnsan Nüfusunu Geçecek

7


Haberler

4 Günde 7 Milyon iPhone ve iPad'e Jailbreak Yapıldı iPhone ve iPad sahipleri, evasi0n Jailbreak internette indirilmeye hazır hale geldikten sonra 4 gün içerisinde tam 7 milyon cihaz üzerinde jailbreak işlemini uyguladılar.

Zuckerberg 2012 Yılının En Hayırsever İkinci İnsanı Oldu Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan geçtiğimiz yıl içerisinde yaptıkları toplam 500 milyon dolarlık bağış sayesinde 2012 yılı içerisinde Amerika’nın en yardım severleri listesinde, dünyanın en zengin adamlarından biri olan ve tek başına 3.1 milyar dolar bağış yapan Warren Buffett’ın ardından ikinci sırada yer aldılar.

Turkcell Tablet Tanıtıldı Turkcell, düzenlediği bir basın toplantısıyla Maxi IQ isimli Android tableti tanıttı. 10.1 inçlik ekran sınıfına giren ve Pegatron ortaklığı ile üretilen tablet, Turkcell Eğlence Paketi ile birlikte 24 ay taahhütlü olarak satılacak.

Google Kendi Havaalanını Yapmak İstiyor

MART 2013 • tamindir.com

Sony, akıllı telefonun kaybolması ya da çalınması halinde kısa sürede cihaza yeniden ulaşılabilmesine olanak tanıyan, bu süreçte de kişisel verilerin korunmasını sağlayan my Xperia isimli güvenlik hizmetini pilot bölgelerde kullanıma sundu. Hizmetin, yılın ikinci çeyreğinde diğer ülkelerde de kullanıma açılması bekleniyor.

8

Apple iWatch İçin Bükülebilir Ekranı Test Ediyor Hakkındaki söylentilerin durmak bilmediği iWatch için gelen son haberler, Apple’ın bükülebilir iOS cihazları üzerinde çalıştığı yönünde. Kaynak olarrak New York Times’ın gösterildiği habere göre Apple, iWatch’ta avantaj olarak kavisli cam konusundaki uzmanlığını kullanmak istiyor.


Haberler

Windows Blue Doğrulandı Microsoft şimdiye kadar konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmamış olsa da geçtiğimiz günlerde Windows Blue projesi için çalışacak yeni yazılım geliştiriciyle ilgili kendi sitesinde yayınlamış olduğu iş ilanı Windows Blue’yu dolaylı yoldan doğrulamış oldu.

HTC One Tanıtıldı HTC’nin New York’ta ve Londra’da yaptığı etkinliklerle tanıttığı yeni akıllı telefon HTC One, özellikleriyle kullanıcılara yepyeni deneyimler yaşatacak. Çift stereo hoparlörleri ve süper hassas kamerası bulunan yeni cihazın 32 GB ve 64 GB versiyonlarla Mart ayında piyasada olması bekleniyor.

Outlook.com Beta Sürecinden Çıktı Microsoft’un e-posta servisi Outlook.com uzun süren beta sürecinden nihayet çıktı ve dünya genelinde tüm insanların kullanımına sunuldu. Şu an için 60 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip olan Outlook.com’un beta sürecinden çıkmasıyla birlikte kullanıcı sayısının katlanarak artması bekleniyor.

Google’ın Dokunmatik Ekranlı Laptop’ı Bu Yıl Çıkacak İnternet devi Google, Microsoft’un dokunmatik ekranlı bilgisayar sahasına girmeye hazırlanıyor. Chrome işletim sistemli ve dokunmatik ekranlı ilk dizüstü bilgisayarı bu yıl satışa sunacağını belirten Google’ın hangi donanım üreticisi ile ortak olacağı ise henüz belli değil.

iPhone ve iPad’ler için çıkan 6 saniyelik video paylaşım uygulaması Vine’ın çok yakında Android akıllı telefon ve tabletler için de çıkacağı neredeyse kesin. Android geliştirici için iş ilanı veren şirketin özellikle gençlerin rağbet gösterdiği Android’i unutması zaten beklenmiyordu.

MART 2013 • tamindir.com

Vine Uygulaması Çok Yakında Android İçin Yayınlanacak

9


Makale ve İncelemeler / PlayStation 4

Özellikleri ve Oyunları

MART 2013 • tamindir.com

Konsolun kendisini henüz göremesek de Sony, Türkiye saatiyle 21 Şubat saat gece 1’de yaptığı etkinlikte PlayStation 4’ü tanıttı.

10

Hazırlayan: Enis KİRAZOĞLU Evet arkadaşlar, sonunda oyun dünyası olarak sabırsızlıkla beklediğimiz yeni nesil konsollardan ilki duyuruldu (Wii U’yu maalesef yeni nesilden sayamıyorum). Sony, Türkiye saatiyle 21 Şubat saat gece 1’de yaptığı etkinlikte PlayStation 4’ü tanıttı. Ancak tam olarak değil. Yani, PlayStation 4’ün teknik gücüne ve yazılım detaylarına dair bilgiler paylaşıldı fakat konsolun kendisini henüz göremedik. Ama en azından PlayStation 4’ün kontrol cihazı detaylı olarak gösterildi.Konsol hakkında daha kapsamlı bilgiler için Haziran ayında gerçekleşecek E3 2013 Fuarını beklemek gerekecek.


Makale ve İncelemeler / PlayStation 4

PlayStation 4, AMD X86 mimarili 8 çekirdekli bir işlemci kullanacak. Bununla beraber GDR 5’e sahip yüksek optimizasyonlu bir PC GPU’su barındıracak olan yeni nesil konsol, 8 GB DDR5 ram ve dâhili bir sabit disk de içerecek. Sakın ola siz de bu teknik özellikleri, bazı donanım uzmanları(!) gibi direkt olarak bir PC sistemiyle karşılaştırıp oyunların olası “FPS” değerlerini ölçmeye çalışmayın. Sonuçta yapımcı gözüyle her türlü farklı donanım kombinasyonu barındırabilen bir PC’ye optimize oyun yapmakla, tek bir prototip olarak piyasaya sürülecek PlayStation 4’e optimize oyun yapmak arasında dağlar kadar fark var.

Yazılım Özellikleri PlayStation 4’le beraber sosyalleşme temasının üstüne daha çok giden Sony, bunun için yeni nesil konsolunda farklı projeler ortaya çıkarmış. Bunlardan biri de DualShock4’ün üzerine konulan share (Paylaş) butonu sayesinde oynadığınız oyunla ilgili o anda görüntü ve bilgi paylaşımı yapabilecek olmanız. Çektiğiniz videoları PlayStation 4 üzerinden arka planda yükleyerek paylaşırken oyununuzu oynamaya devam edebileceksiniz.

Sosyalleşmenin yanında kişiselleştirmeye de önem veren Sony, PS4 profil sayfanıza mobil, tablet veya PC üzerinden ulaşmanıza imkan tanıyacak. Bunun dışında kendinize özel profil sayfanızda, size özel içerikler göreceksiniz. PS4;, oynadığınız ve sevdiğiniz oyunları algılayarak size uygun haberleri ve oyunları profil sayfanızda karşınıza getirecek. Bulut sistemini kullanacak olan PS4, daha hızlı bir altyapı sunacak. PS4’ün dijital mağazasından istediğiniz bir oyunu, indirmesini beklemeden oynayabileceksiniz. Siz oyunu oynarken PS4, arka planda oyunu indirmeye devam edecek.

MART 2013 • tamindir.com 11


Makale ve İncelemeler / Playstation 4

PlayStation 4 Oyunları PlayStation 4 tanıtım etkinliğinde konsol özelliklerinin dışında oldukça fazla oyun da tanıtıldı. Bunlar arasından en dikkat çekenlerine kısaca değinelim. Killzone Shadow Fall: Guerilla Games tarafından geliştirilen, Killzone serisinin devamı niteliğindeki oyun, her zaman olduğu gibi gene grafikleriyle dikkatleri üstüne topladı. Önceki oyunlara göre Killzone Shadow Fall’daki en büyük fark, daha farklı bir renk paleti ve atmosfer sunması.

DriveClub: Takım tabanlı bir yarış oyunu olmayı amaçlayan DriveClub, Evolution Studios tarafından geliştiriliyor. FPS oyunlarınınkine benzer bir klan sistemi kurarak takım halinde yarışlara katılabilmenizi amaçlayan oyun, grafik kalitesiyle de kendini gösterdi.

MART 2013 • tamindir.com

Watch Dogs: Ubisoft’un geliştirdiği Watch Dogs, etkinlikteki demosuyla izleyenleri gene büyüledi. 2013’ün sonlarına doğru çıkacak Watch Dogs, yeni neslin en çok merak edilen oyunları arasında.

12

Diablo 3: Etkinliğin sürprizlerinden biri de Diablo 3 oldu. Oyunun yapımcısı Blizzard, resmi olarak Diablo 3’ü PlayStation 3 ve PlayStation 4’e çıkaracaklarını duyurdu.

Beklemedeyiz... PlayStation 4’e dair ilk detaylar kısaca bu kadar. Daha detaylı bilgilere sitemiz üzerinden ulaşabilir, PlayStation 4 için yaptığımız program yayınını izleyerek konu hakkındaki yorumlarımızı görebilirsiniz. Yeni nesil Xbox duyurusunda görüşmek üzere, hoşça kalın.


Makale ve İncelemeler / Ücretsiz Windows Programları

Sizler için Seçtiğimiz

Ücretsiz Windows Programları Hazırlayan: Can ÇEVRİM

Light Alloy - Ücretsiz Multimedya Oynatıcı Light Alloy kolay kullanımı, sade arayüzü ve gelişmiş format desteği ile Windows Media Player'a alternatif olarak kullanabileceğiniz güçlü bir multimedya oynatıcıdır. AVI, DivX, DVD, MP3, ASF, WAV başta olmak üzere bilinen birçok multimedya formatını oynatabilmektedir Aynı zamanda sistem kaynaklarınızı olabildiğince az kullandığı için sistem dostudur. Light Alloy’un Bazı Temel Özellikleri: Hız ve kullanılabilirlik için optimize edilen görsel arabirim, hemen hemen tüm multimedya formatlarını destekler, DVD desteği, ekran görüntüsü alma, yakınlaştırma, en boy oranı, parlaklık, kontrast, keskinlik ayarlama, oynatma hız kontrolü, kırık veya kısmen indirilmiş AVI dosyalarını oynatma yeteneği, otomatik çözücü (codec) algılama, çalma listesi, altyazı desteği, gelişmiş altyazı kontrolü, kullanılabilir farklı arayüzler (temalar), sürükle bırak desteği Light Alloy’un bazı temel özellikleridir. http://tamind.ir/fit

MART 2013 • tamindir.com

Torch Browser - Akıllı Web Tarayıcısı

14

Torch Browser gezdiğiniz web sayfaları üzerinde oynatılan video veya çalınan müzikleri anlık olarak bilgisayarınıza indirmenize olanak veren ve aynı zamanda torrent dosyalarını indirebilmeniz için entegre bir torrent indirme programını içerisinde barındıran akıllı bir web tarayıcısıdır. Google Chrome ve Yandex Browser'da olduğu gibi Chromium altyapısıyla güçlendirilmiş olan Torch Browser aynı zamanda şık, sade ve kullanışlı arayüzüyle dikkat çekmekte. Torch Browser üzerinde dikkat çeken başka bir özellikte hangi web sayfasını geziyor olursanız olun, üst menüsünde bulunan share (paylaş) butonu yardımıyla beğendiğiniz sayfaları Facebook veya Twitter üzerinden arkadaşlarınızla kolayca paylaşabiliyor olmanız. Aynı zamanda Torch Browser ile yer imlerinizi de güvenli bir şekilde kaydederek güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Programın içerisinde bulunan güvenlik paketi sayesinde internet üzerinde güvenle ve özgürce dolaşabilirsiniz. Şu an kullandığınız tarayıcıya bir alternatif arayışı içerisinde olmasanız dahi Chromium altyapısına sahip bu gelişmiş ve akıllı web tarayıcısı Torch Browser'ı mutlaka denemelisiniz. http://tamind.ir/fix


Makale ve İncelemeler / Ücretsiz Windows Programları

Inky - Şık ve Kullanışlı E-Posta İstemcisi Inky tüm e-posta hesaplarınızı eklemek ve yönetmek için kullanabileceğiniz başarılı bir e-posta istemcisi olarak tasarlanmıştır. Program sayesinde eklemiş olduğunuz tüm e-posta hesaplarınızı tek bir yerden kolayca kontrol edebileceksiniz ve istediğiniz zaman e-postalarınızı kendi belirleyebileceğiniz farklı filtreler altında sıralayabileceksiniz. Inky sayesinde e-posta okuma ve gönderme gibi işlemlerinizi en kolay şekilde gerçekleştirebileceğiniz gibi kişi listelerinizi de düzenleyebileceksiniz. İhtiyacınız olan kolay kullanımlı ve kullanışlı bir e-posta istemcisiyse Inky ihtiyaçlarınızın tamamını kolayca karşılayabilecek bir program. Windows - http://tamind.ir/fiu Mac - http://tamind.ir/fiv

Tubebox - Video ve Müzik İndirme TubeBox çeşitli web siteleri üzerinde video aramak ve bulduğunuz videoları indirmenize olanak tanımak amacıyla tasarlanmış güzel bir araçtır. Sade ve kullanışlı arayüzü dışında içerisinde bir video oynatıcı ve dönüştürücüyle gelen program gerçekten çok kullanışlıdır. TubeBox desteklenen video siteleri üzerinde herhangi bir videoyu aramanıza izin vermektedir. Ayrıca HD veya yalnızca 3D gibi filtreleme seçeneklerini de kullanıcılara sunar. Programı bir kenara bırakıp farklı bir tarayıcı üzerinden bulduğunuz video bağlantılarını program üzerine kopyalayarak yine otomatik olarak indirme işlemlerini başlatabilirsiniz. İstediğiniz videoları bulduktan sonra yazılım aracılığıyla bilgisayarınıza ister video olarak isterseniz de ses dosyası olarak indirebilirsiniz. TubeBox internetten video indirmek için gerçekten güzel bir araçtır. Sezgisel ve kolay kullanımlı arayüzü sayesinde her seviyede bilgisayar kullanıcıları hiç zorlanmadan dosya indirme işlemlerini kolayca gerçekleştirebilir. http://tamind.ir/fis

CoffeeZip - Dosya Sıkıştırma Programı

MART 2013 • tamindir.com

http://tamind.ir/fiw

CoffeeZip dosyalarınızı sıkıştırarak arşivlemek veya sıkıştırdığınız arşiv dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz ücretsiz, kullanışlı, güvenilir ve başarılı bir uygulamadır. CoffeeZip içerisinde ZIP, 7z, WIM, TAR, ARJ, ALZ, CAB, HFS, ISO, LZH, LZMA, MBR, RPM, UDF, MSI gibi en önemli arşiv formatlarının bulunduğu birçok format için destek sunmaktadır. Program aynı zamanda sade ve şık tasarımıyla da gerçekten dikkat çekmektedir. Arşiv dosyalarını sürükle bırak yöntemiyle program içerisine atarak işlem yapabileceğiniz gibi aynı şekilde arşiv dosyası oluşturmak istediğiniz programları da sürükle bırak yöntemi sayesinde kolayca arşivleme şansına sahipsiniz. Hâlihazırda kullanmakta olduğunuz dosya sıkıştırma programına bir alternatif arıyorsanız CoffeeZip'i mutlaka denemenizi öneriyorum.

15


ARTIK DAHA DOKUNAKLI

/ tamindir


Editörden

SOSYAL MEDYA ve KİŞİSEL TEMSİL(SİZLİK) “Hiç kimse, kendinden fazlasını göremez. Herkes başkasında, kendisi olabildiği kadarını görür, çünkü onu ancak kendi zekası ölçüsünde kavrayabilir ve anlayabilir.” A. Schopenhauer – Aforizmalar

Sosyal medya veya kapsamını biraz daha daraltırsak sosyal ağlar, öyle ya da böyle hepimizin ucundan kıyısından dahil olduğu mecralar. Temel olarak her insanın kendini sanal dünyada da temsil etmekten hoşlanacağı varsayımından hareketle sayıları inanılmayacak adede ulaşan bu ağların gerçekten bize bu temsil gücünü verip vermediği ise oldukça meçhul. Yüzeysel bir bakışla fiziksel dünyadaki varlığımızın bir izdüşümü gibi tasarladığımız profillerimiz, doğal erişim alanımız içerisinde yaşadığımız sosyal ilişkilerin ve koşulların yokluğunda, sadece planlanmış,makyajlanmış ve cilalanmış bir halkla ilişkiler kampanyasından farksız görünüyor. Kişisel hesaplarımızı nasıl tasarlamamız ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazan onlarca rehber yazı ise sanal ortamdaki varlığımızı şahsımızdan daha da uzaklaştırıyor. İroniktir ki günlük hayatta davranışlarımıza, giyimimize, konuşmamıza karışılmasını ve toplum baskısını kırılması gereken bir zincir olarak gören bizler, sanal profillerimizi herkesi memnun edebilecek ve dikkatleri çekmeyecek niteliklere bürümeye çalışıyoruz. Yani özgürlük olarak nitelendirdiğimiz interneti ve sosyal medyayı, amaçlananın aksine özgürlük alanımızı daraltacak şekilde kullanmaktan çekinmiyoruz. Bir iletişim aracı olarak mesafeleri kaldırması gereken ve sosyal çeşitliliği arttırması beklenen sosyal medyanın bu daraltıcı etkisi, gerçek yaşamda sosyal çevremize dahil ol(a)mayacak onlarca takipçimizin anlayışına hitap etme ve toplumsal kabul edilme isteğimizden geliyor.

Daha kişisel ve doğru temsil edildiğimiz internet günlerine şimdiden merhaba!

Yiğit Ekim DEMİR / Editör

MART 2013 • tamindir.com

Gizli bir sözleşme gibi itinayla uygulanan bu durumun, henüz yolun çok başında olan “sanal” bizlerin pek dikkatini çekmediği açık. Şimdilik istediğimiz kişiye, habere, olaya istediğimiz zaman ulaşabilmeyi çarpık bir şekilde özgürlük olarak nitelendirdiğimiz bugünlerin gelecekte ne gibi sonuçlara gebe olduğunu ise yaşayarak öğrenmekten başka bir şansımız yok.

17


Makale ve İncelemeler / MWC 2013

Sony’nin, Firefox OS’li Akıllı Telefon Planları

Hazırlayanlar: Sibel AFLAZİ Onur ŞENDERE

MART 2013 • tamindir.com

Mobil Dünya Kongresi’nde konuşan Sony’nin Haberleşme Ürünleri İş Grubu Başkanı Bob Ishida, mühendislerin şu anda Firefox OS Mobil ve HTML 5 üzerindeki teknolojiler üzerinde çalıştığını söyledi. 2014 yılında Firefox OS ile çalışan bir akıllı telefon üretme planları olduğundan bahseden Ishida, bu cihazı, aralarında Telefonica’nın da bulunduğu operatör ortaklarıyla piyasaya süreceklerini belirtti.

18

Bir Ay Boyunca Şarjı Bitmeyen Nokia 105

Nokia’nın Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı giriş seviyesindeki yeni telefon Nokia 105, 35 gün boyunca şarj edilmeye ihtiyaç duymayan bir bataryaya sahip. Bu niteliği ile cep telefonu alanında bir ilki gerçekleştiren şirket, telefonu sadece 20 dolara satmayı planlıyor.


Makale ve İncelemeler / MWC 2013

Asus Fonepad Şubat ayının başından bu yana Mobil Dünya Kongresi 2013’te çıkışının yapılacak olmasıyla konuşulan ASUS Fonepad, kongrenin ilk gününde Intel CEO’su tarafından tanıtıldı. Cihazın en büyük özelliği, akıllı telefonla arasında fark bırakmayacak şekilde sesli arama yapabilen bir phablet olması. Sesli arama yapmak için her türlü donanıma sahip olan Fonepad ile arama yaparken cihazı kulağa götürmenize de gerek kalmıyor. 10 saat boyunca 720p video oynatabime niteliğinin yanında 1,2 GHz Intel Atom Z2420 işlemci ile çalışıyor olması da phabletin kongrede vurgu yapılan diğer özelliklerinden. Fonepad’in 7 inç yani 1280x800 piksel ekranı, Nexus 7’nin ekranıyla aynı boyuta sahip. 340 gram ağırlığıyla, metal gövdesinin ağırlığını pek yansıtmayan cihazın kalınlığı ise 10,4 mm. Android 4.1 Jelly Bean ile desteklenen akıllı telefon-tablet hibriti İngiltere’ye Nisan ve Haziran ayları arasında £179 fiyatla ulaşacak. Cihazın Amerika’da piyasaya giriş tarihi ise henüz belli değil.

Nokia Lumia 720 Nokia, Lumia serisine yeni bir üye daha ekledi ve 2013 Mobil Dünya Kongresi’nde Lumia 720 isimli Windows Phone 8 işletim sistemini kullanan akıllı telefonunu tanıttı. 4.3 inçlik ekranı, Carl Zeiss kamerası ve NFC bağlantı teknolojisiyle dikkat çeken telefon genel olarak orta sınıf akıllı telefonlar arasında yer alacak özellikler sunuyor. Mart ayında satışa sunulacak cihazın yurt dışı satış fiyatının ilk bölümde $380 civarlarında olacağı belirtiliyor.

Sony Xperia Tablet Z

MART 2013 • tamindir.com

Sony, Mobil Dünya Kongresi 2013 kapsamındaki ilk ürününü tanıttı. Xperia Tablet Z’yi tanıttı. Geçtiğimiz ay Japonya’da resmiyet kazanan ürün ilk kez Barcelona’da yüzünü gösterdi. Xperia Z akıllı telefon gibi bu ürün de suya ve toza karşı dayanıklı. Tasarım olarak da Xperia Z'nin başlattığı çizgiler sürdürülüyor. Cihaz mayıs ayıyla birlikte satışa çıkacak. 16 GB modeli €499 ve 32 GB modeli €599 etiket fiyatına sahip olacak.

19


Makale ve İncelemeler / MWC 2013

Galaxy Note 8 Galaxy Note, Galaxy Note 2 ve Galaxy Note 10.1’in ardından Note serisine yeni katılan Note 8, öncelikle 5.5 inçlik Note 2 ile 10 inçlik Note 10.1’in arasında doğan boşluğu başarılı bir şekilde dolduracağa benziyor. 1.6 GHz frekansında işlem yapan dört çekirdekli işlemcinin 2 GB değerinde bir ara bellek yani RAM birimi ile desteklendiği üründe, 1280x800 piksellik 8 inç boyutunda WXGA ekran yer alıyor. Bu yılın ikinci çeyreğinde satışa çıkmaya başlayacak olan Galaxy Note 8’in fiyatıyla ilgili herhangi bir bilgi sunulmadı.

Huawei Ascend P2 Huawei, Ascend P2 isimli yeni akıllı telefonunu resmen duyurdu. Şirkete göre dünyanın en hızlı akıllı telefonu olma özelliğine sahip olan cihazın söz konusu hızı “kablosuz bağlantı” teknolojisinde sergilediğini; işlem hızının kastedilmediğini hemen belirtelim. Ürünün fiyatının Avrupa’da €400 olacağı belirtilirken Avrupa’da ilk olarak Fransa’da, haziran ayında satışa çıkacağı bildiriliyor.

HP Tablet Slate 7 HP, İspanya’da düzenlenen 2013 Mobil Dünya Kongresi’nde Android işletim sistemini kullanan HP Slate 7 isimli tabletini tanıttı. Tablet dünyasında pek de başarılı sayılmayacak bir geçmişe sahip olan HP, Slate 7 isimli ürünüyle bu süreci bozmayı hedefliyor. Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemini kullanan ve mütevazı özelliklere sahip olan cihaz ekonomik olmasıyla dikkat çekiyor. Nisan ayı itibariyle ABD’de satışa çıkacak ürünün fiyatı ise $169.

MART 2013 • tamindir.com

ASUS Padfone Infinity

20

ASUS Padfone Infinity tanıtıldı.Ekran özellikleri ve tablet özelliği katan ikinci ekranıyla öne çıkan ürün ASUS’un yaratıcılık yeteneklerini üzerinde taşıyor. 5 inçlik ekranı bulunan telefonda 1080p tam HD ekran çözünürlüğü yakalanıyor. İnç başına düşen piksel sayısı 441 ve cihaz özellikle dış ortamda yüksek görüntüleme başarısıyla iddialı geliyor. Qualcomm Snapdragon 600 model yonga setini kullanan telefon bu sayede dört çekirdekli 1.7 GHz frekansında işlem yapan bir işlemciye sahip oluyor. ASUS Padfone Infinity önümüzdeki nisan ayında satışa çıkacak ve etiket fiyatı €999 olacak.


Makale ve İncelemeler

Dizüstü Bilgisayar Alırken

Nelere Dikkat Edilmeli?

Hazırlayan: Can ÇEVRİM

Dizüstü bilgisayar almaya karar verdiniz ama hangi dizüstü bilgisayarı almanız gerektiğine bir türlü karar veremediniz mi? Bu yazıyı okuduktan sonra eminiz ki aslında dizüstü bilgisayar almanın o kadar da zor bir şey olmadığına karar vereceksiniz. Öncelikli olarak almak istediğiniz dizüstü bilgisayarı nerede ve ne amaçla kullanmak istediğinize karar vermeli ve seçimlerinizi bu doğrultuda yaparak kendinize en uygun olduğunu düşündüğünüz dizüstü bilgisayarı satın almalısınız. Dizüstü Bilgisayarı Nerede ve Ne Amaçla Kullanacağınıza Karar Verin Öncelikle alacağınız bilgisayardan neler beklediğinizi ve nerelerde, ne için kullanacağınızla ilgili kendinize sorular sormanızın yararı vardır. İşiniz gereği sık sık yolculuk yapıyor ve bilgisayarınıza sürekli ihtiyaç duyuyorsanız büyük bir dizüstü almaktan kaçınmalısınız. Bunun yerine daha kolay taşınabilen, hafif bir dizüstü bilgisayarı tercih etmelisiniz. Eğer evde masaüstü bilgisayarınızın yerine bir dizüstü bilgisayar almayı düşünüyorsanız, küçük şirin bir netbook yerine masaüstü bilgisayarınızın yerini doldurabilecek bir tercihe yönelmelisiniz. Alacağınız dizüstü bilgisayar ile oyun oynamak ve film izlemek istiyorsanız en azından ekran boyutunun 17 inç olmasına ve bunun yanında sahip olduğu ekran kartının da AMD, NVidia markaları gibi ekran kartları arasından yüksek performans gösterenlerden birisi olmasına dikkat etmelisiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Mac, Ultrabook, Notebook ve Netbook Arasından Hangisini?

22

Her birinin kendisine özel farklı ve değişik özellikleri olduğunu düşündüğünüz zaman hangisine ihtiyacınız olduğu önem kazanmaktadır. Microsoft’un en yeni işletim sistemi Windows 8’e sahip hızlı, kullanımı kolay ve güvenilir bir bilgisayara uygun fiyatlar ile sahip olabilir, her tür yazılımı kolayca bilgisayarınıza yükleyebilir ve kullanabilirsiniz. Ama sizin ihtiyacınız olan daha prestijli bir dizüstüyse, Apple'ın son işletim sistemini kullanan Mac OS X Lion'lı bir Mac ihtiyacınızı fazlasıyla karşılar. Şık tasarımı ve performansıyla göz dolduran bir dizüstü olmasına rağmen kullandığı şletim sistemi Mac OS X


Makale ve İncelemeler sadece Apple markalı dizüstü bilgisayarlarda çalışmaktadır. Hafif ve her an yanınızda taşıyabileceğiniz bir diğer alternatif olan netbook dışarıda olduğunuz zamanlarda kullanışlı olsa da, düşük performansları nedeniyle birincil bilgisayar olarak kullanmak çok mantıklı değildir. Son zamanlarda gündemde olan Ultrabook’lar ise gerçekten birçok kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek cinsten cihazlardır. Şık tasarımı, ince yapısı, hafif oluşu ve yüksek sistem performansıyla göz dolduran Ultrabook’lar tercih edebileceğiniz diğer bir alternatif olsa da şu an için fiyatlarının yüksek olması gözünüzü korkutabilir.

Şarjı Ne Kadar Dayanmalı? Günümüzde bazı dizüstü bilgisayarlar altı ve dokuz hücreli bataryaları sayesinde sekiz saat ve daha uzun süre çalışabilmekteler. Böyle yüksek şarj ömrüne sahip dizüstü fiyatları tahmin edebileceğiniz gibi normal bir şarj ömrüne sahip olan dizüstülere göre daha tuzlu olacaktır. Peki, uzun şarj ömrü olan bir dizüstüne cidden ihtiyacınız var mı? Eğer bilgisayarınızı genel olarak evinizde kullanmayı düşünüyorsanız şarj ömrünün uzun olmasına ve daha çok para vermenize gerek yok ama sürekli seyahat ediyor ve bilgisayarınızı dışarıda kullanmanız gerekiyorsa yapmanız gereken şey uzun şarj ömrüne sahip bir dizüstüne yönelmek. Bu noktada Ultrabook’lar daha az enerji tüketmesi ve daha uzun bekleme süresiyle biraz daha öne çıkabilir.

Sabit Disk Kapasitesi Ne Kadar Olmalı?

MART 2013 • tamindir.com

Artık düşük özelliklere sahip bir dizüstü bilgisayar alsanız dahi en kötü ihtimalle 320 GB'lık bir sabit disk ile birlikte gelmekte. 320GB'lık bir disk belki size küçük gibi gelebilir ama daha fazlasına ihtiyacınız var mı diye bir düşünmelisiniz. Çünkü dizüstü bilgisayarınızı tüm verilerinizi yedeklediğiniz bir medya kütüphanesi gibi kullanmak yerine sadece kendi kullanacağınız programları kurmanız performans açısından çok daha sağlıklı olacağı gibi fiyattan da tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Depolamak istediğiniz ekstra verileriniz varsa bunlar için de uygun fiyatlarıyla taşınabilir harici disk kullanmak gayet uygun bir çözüm olacaktır.

23


Makale ve İncelemeler Yeni gelişen teknolojiler ile birlikte dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaya başlanan SSD’ler (Solid State Disk) bu noktada kafanızı karıştırabilir. 32 GB, 128 GB gibi sabit disk boyutu gördüğünüz zaman bu sizi yanıltmasın çünkü eğer bu depolama alanına sahip dizüstüler üzerinde bir SSD disk kullanıldıysa muhtemelen yanında ekstradan normal bir disk de bulunuyor demektir. SSD’ler yüksek dosya okuma ve yazma hızları sayesinde gerçekten hızı sevenlerin öncelikli tercihi olmalıdır diye düşünüyorum. Sonuç olarak kim bilgisayarını 3 - 4 saniyede açıp 1 - 2 saniyede kapatmak istemez ki?

Gereksiz Özelliklere Para Vermeyin Alacağınız bilgisayarı sadece internete girmek, yazı yazmak ve ara sıra film izlemek için kullanacaksanız başlangıç seviyesindeki bir dizüstü her tür ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayacaktır. Bu durumda Intel Core i3 çift çekirdekli bir işlemci ve 4 GB RAM'e sahip bir bilgisayar size yetecektir. Dizüstünüzden daha fazla performans bekliyorsanız Intel Core i5 veya i7 işlemcilerin yüksek performanslı sürümlerinden birine sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanında oyun oynamak ve HD filmler izlemek istiyorsanız ekran kartınız ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek seviyede olmalı. Seçenekleriniz çok fazla olsa da önemli olan tek şey sizin almak istediğiniz dizüstü bilgisayardan neler beklediğiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Gelişmiş Donanım Özellikleri ve Teknolojiler

24

Bilinen donanımlar dışında ihtiyaçlarınız doğrultusunda sahip olmanız gereken pek çok özellik ve teknoloji bulunmakta. USB 3.0/4.0, HDMI ve SSD sabit diskler bu gelişmiş teknolojilerden bazıları. Bildiğiniz üzere dizüstü bilgisayarınıza bağlayacağınız ek klavye, fare, harici disk gibi donanımlar USB girişleri aracılığıyla kullanılmakta. Günümüzde sıklıkla USB 2.0 kullanılıyor olsa da ilerleyen dönemlerde USB 3.0, 2.0'a göre 10 kat daha hızlı çalışmasıyla tercih edilecek donanımlar arasında olacak. Bunun dışında SSD (Solid State Disk) sabit diskler küçük boyutları, daha az güç tüketiyor olması ve normal sabit disklere oranla çok daha hızlı olmaları nedeniyle zaman içinde daha çok kullanıcının tercihi olacağa benziyor. Eğer bütçeniz varsa SSD diske sahip bir bilgisayar performans açısından sizi yeterince tatmin edecektir.


Makale ve İncelemeler

Dizüstü Bilgisayar Alırken Karşılaşacağınız Terimler İŞLEMCİ Bilinen donanımlar dışında ihtiyaçlarınız doğrultusunda sahip olmanız gereken pek çok özellik ve teknoloji bulunmakta. USB 3.0/4.0, HDMI ve SSD sabit diskler bu gelişmiş teknolojilerden bazıları. Bildiğiniz üzere dizüstü bilgisayarınıza bağlayacağınız ek klavye, fare, harici disk gibi donanımlar USB girişleri aracılığıyla kullanılmakta. Günümüzde sıklıkla USB 2.0 kullanılıyor olsa da ilerleyen dönemlerde USB 3.0, 2.0'a göre 10 kat daha hızlı çalışmasıyla tercih edilecek donanımlar arasında olacak. Bunun dışında SSD (Solid State Disk) sabit diskler küçük boyutları, daha az güç tüketiyor olması ve normal sabit disklere oranla çok daha hızlı olmaları nedeniyle zaman içinde daha çok kullanıcının tercihi olacağa benziyor. Eğer bütçeniz varsa SSD diske sahip bir bilgisayar performans açısından sizi yeterince tatmin edecektir.

SABİT DİSK Sabit disk bilgisayarınızdaki bütün dosya ve klasörlerini içerisinde saklayan yüksek kapasiteli bir depolama aygıtıdır. Kapasitesi ne kadar yüksek olursa saklayabileceğiniz dosya boyutu ve sayısı da artar. Yeni nesil dizüstü bilgisayarların sabit diskleri genel olarak 250 GB'tan başlayıp 2 TB'a kadar yükselmektedir. 500 GB civarında bir sabit disk birçok bilgisayar kullanıcısı için yeterlidir.

BELLEK (RAM) Bilgisayarınız çalıştığı süreç içerisinde bilgileri fiziksel bellekte depolar ve bu bilgileri yeri geldiği zaman kolayca çağırabilir. RAM'iniz ne kadar fazla olursa bilgisayarınızda o kadar çok veriyi fiziksel bellekte depolayabilir ve böylece komutlara daha hızlı tepkiler vererek hızlı çalışır.

EKRAN KARTI

OPTİK OKUYUCU Optik okuyucu dendiği zaman aklınıza gelmesi gereken; CD, DVD, Blu-ray okuyucu ve yazıcılardır. Bu araçlar sayesinde CD, DVD, Blu-ray diskler içerisindeki verilere ulaşabileceğiniz gibi, verilerinizi bu disklere yazma işlemi de yapabilirsiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Bilgisayarınızdaki görüntüleri monitörünüze ileten parça ekran kartıdır. Tümleşik ve harici olmak üzere iki çeşit ekran kartı bulunmaktadır. Intel GMA gibi ekran kartları ucuzdur ve temel işlevleri çalıştırmak için yeterli düzeydedirler. Daha yüksek performans için AMD ve NVIDIA marka ekran kartlarını tercih edebilirsiniz.

25


ARTIK DAHA DOKUNAKLI

@tamindir


Ayın Teknoloji Gündemi Videoları

http://tamind.ir/fd5

1 ŞUBAT 1. iOS 6.1 Güncellemesi Yayınlandı 2. PTT Mobil Hattını Duyurdu 3. Google Gözlüklerine Ait Bir Başka Sıradışı Patent 4. ESET NOD32 Antivirus 6 Çıktı! 5. Twitter'ın Başı Vine'daki Müstehcen Paylaşımlarla Dertte

http://tamind.ir/fgg

8 ŞUBAT 1. Sony'den my Xperia İsimli Yeni Güvenlik Hizmeti 2. Yeni Nesil AMD ve NVidia Ekran Kartları Gecikecek 3. Microsoft: Windows 8 Satışları Windows 7 ile Denk 4. HTC Yüzde 90 Kar Kaybı Yaşadığını Duyurdu 5. Steve Jobs'ın Marka Tescili Bir Türk'e Ait

http://tamind.ir/fj8

15 ŞUBAT 1. Apple Brezilya'da iPhone Telif Hakkını Kaybetti 2. Çok Yakında Telefon Adedi İnsan Nüfusunu Geçecek 3. 4 Günde 7 Milyon iPhone ve iPad'e Jailbreak Yapıldı 4. Turkcell Tablet Tanıtıldı 5. Google Kendi Havaalanını Yapmak İstiyor

http://tamind.ir/flm

22 ŞUBAT 1. Windows 9 Ufukta Göründü 3. HTC One Tanıtıldı 4. Windows 9 Ufukta Göründü 5. Windows Blue Doğrulandı

MART 2013 • tamindir.com

2. Twitter'dan Sonra Facebook da Hacklendi

27


Kapak Konusu

Bilgisayarlar, Mobil Cihaz ve İnternet Üzerinde Güvenli Kullanım E-Posta Güvenliğiniz için 6 İpucu

Hazırlayan: Can ÇEVRİM

Hepimizin bildiği gibi sosyal medya sitelerinde gizlilik ayarlarımız aktif olsa bile kendimize ait hassas bilgilerimizi paylaşmak bizim açımızdan sorun yaratabilir. Arkadaşımıza göndereceğimiz plaj kenarındaki mayolu bir fotoğraf veya paylaşacağımız siyasi bir yazı, yanlış kişilerin ellerine geçerse internet aleminde sansasyon yaratabilecek sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle elimizden geldiğince bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Her ne kadar iletişim için e-posta ile mesajlaşma yolu çok daha güvenli gibi görünse de eğer hesabımızın kontrolü başka birinin eline geçerse yine sevimsiz sonuçlarla karşı karşıya kalabiliriz. Ayrıca e-posta mesajları sunucudan sunucuya aktarılırken korumasız kalabilir, bu nedenle de özel bilgileriniz yine tehlike altında olabilir. İşte sizlere e-posta hesaplarını korumanız ve güven altında tutmanız için altı ipucu.

1- Güçlü Bir Parola Kullanın: E-posta adresinizi arkadaşlarınızla veya başka insanlarla paylaşmak çok büyük bir sıkıntı teşkil etmez ama bilmelisiniz ki bu durumda e-posta hesabınızla bir başkası arasındaki tek engel kullanmakta olduğunuz hesap parolanızdır. Eğer kolay tahmin edilecek, zayıf bir parola kullanıyorsanız e-posta hesabınız her an bir başkasının eline geçebilir. Bu nedenle eğer Outlook, Gmail veya Yahoo gibi web tabanlı bir e-posta servisini kullanıyorsanız hesabınızı güçlü bir parola ile korumalı ve belirli aralıklarla şifrenizi güncellemelisiniz. Güçlü bir şifreden kasıt nedir diye soran arkadaşlarımız için şöyle bir açıklama yapmayı uygun görüyorum. E-posta hesaplarınız için kullandığınız şifrelerde mümkünse küçük harf, büyük harf, rakam ve karakterleri mutlaka kullanmaya çalışın. Böylece hesabınız emin olun ki zayıf ve tahmin edilmesi kolay bir şifreye nazaran daha güvende olacak.

MART 2013 • tamindir.com

2- Herkesin Kullandığı Bilgisayarları Kullanmamaya Özen Gösterin:

28

Eğer internet kafe veya kütüphane gibi diğer insanların da kullanmakta olduğu bir yerde bulunan bilgisayarlar üzerinden e-posta hesabınızı kontrol ediyorsanız, ayrılmadan önce mutlaka hesabınızdan çıkış yaptığınıza emin olunuz. Peki, sadece bu yeterli olur mu? Açıkçası tek başına böyle bir önlem yeterli olmaz çünkü kullandığınız internet tarayıcısı sizinle ilgili bilgileri kayıt altına almış olabilir. Bu da demek oluyor ki sizden sonra aynı bilgisayarın başına oturan herhangi biri sizin bilgilerinize ulaşma şansına sahip. Bu neden arkanızda hiç iz bırakmamak için tarayıcı kayıtlarını da silmeyi ihmal etmeyin.


Kapak Konusu

3- E-Posta Adresinizi Koruyun: İnternet üzerinde gezerken girdiğiniz bir sitede hoşunuza giden bir yazı gördüğünüzde altına yorum atmak isteyebilirsiniz. Yorumunuzu yazarken sizden ad-soyad bilgileriniz, e-posta adresiniz ve varsa internet sitenizin adresi gibi bilgiler istenir. Daha önceki yorumlara bakarak diğer kullanıcıların attığı yorumlarda e-posta adreslerinin yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol ederek, eğer yayınlanıyorsa e-posta adresinizi girmekten kaçınmalısınız. Sevdikleriniz ve arkadaşlarınızla e-posta adresinizi paylaşmakta herhangi bir sıkıntı yoktur ama tüm dünyanın e-posta adresinizi bilmesine de gerek yok. Çünkü yaşadığımız çağda yoğun olarak hala spam yapan siteler, dolandırıcılıkla uğraşan insanlar yaygın durumda ve sürekli yeni kurbanlar arıyorlar. Sizlerin de bunu göz ardı etmemeniz lazım.

4- Bilgisayarınızı Kilitleyin: Eğer evinizde veya iş yerinizde bilgisayarınızın başından ayrılmanız gerekiyorsa mutlaka bilgisayarınızı kilitlediğinize ve e-posta hesabınızdan çıkış yaptığınıza emin olun. Yoksa sinsi biri siz yokken bilgisayarınızın başına geçerek size ait özel yazışmaları okuyabilir. Hatta e-posta şifrenizi bile değiştirebilir. Windows açılışınızda şifre koruması var ise, Windows'u direk olarak Windows tuşuna basılı tutarken "L" tuşuna basarak anında kilitleyebilirsiniz.

5- İyi Düşünün: "Hesabınızdan kaynaklanan bir güvenlik ihlali nedeniyle, e-posta sağlayıcınız tarafından size yeni bir şifre sıfırlama mesajı gönderildi." gibi ve benzeri e-postalara sakın tıklamayın. Çünkü muhtemelen birisi sizin hesabınızı ele geçirmek için size bu bağlantıyı gönderdi. Herhangi bir şüpheniz varsa e-posta sağlayıcınızın sitesine girerek, hesabınızı birkaç kez kontrol edin.

6- Şifreleme Kullanın:

MART 2013 • tamindir.com

Bazen sadece e-posta yoluyla size ait hassas bilgileri yollamak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda gerekiyorsa göndermeniz gerekenleri bir Word dosyası olarak yazarak, sonrasında bir sıkıştırma programı yardımıyla şifreleyerek gönderebilir ve e-postanızı alacak olan alıcıya şifreyi telefon yoluyla bildirerek verilerinizin güvenliğini sağlayabilirsiniz. Eğer bu ipuçlarını uygulamak size zor geliyor ve sorun yaratıyorsa, emin olun ki bir sabah kalktığınızda e-posta hesabınıza gelen "erkeklik büyütücü" ile ilgili yüzlerce e-posta sizin için çok ama çok daha büyük bir sorun yaratabilir. Biraz çaba harcayarak daha büyük problemlerin önüne geçmek sizin elinizde.

29


Kapak Konusu

Yılmaz Kapı Bekçileriniz: Güvenlik Duvarları Hazırlayan: Can Erdil ŞENTÜRK

Güvenlik Duvarı Nedir? Güvenlik duvarları ya da “Firewall”lar bilgisayarınız ile internet trafiğiniz arasında konumlanan kapı bekçileridir. Temel olarak bilgisayarınızdaki uygulamaların internete yaptıkları bağlantıları denetlerler ve bilgisayarınıza internet üzerinden yapılan erişimleri kontrol ederler. Daha sonrasında ise size bu bağlantılara karşı nasıl davranması gerektiğini sorarak bilgisayarınızdaki verilerin dışarı sızdırılmasını ya da bilgisayarınızdaki özel bilgilerinize dış kaynakların erişmesini engellerler. Örnek vermek gerekirse, güvenlik duvarı yüklü bir bilgisayarda Skype uygulamasını kullandığımızı varsayalım. Skype ile sesli görüşme yaparken doğal olarak internet üzerinden veri alışverişi yapılmaktadır. Güvenlik duvarımız bu durumu denetleyerek bize Skype’ın internete erişmesine izin verip vermediğimizi sorar ve cevabımıza göre Skype’ı engelleyebilir ya da veri transferi yapmasına izin verebilir. Skype bilinen bir örnek olabilir fakat sisteminize sizin haberiniz olmadan yüklenmiş ya da güvenmediğiniz bir kaynaktan yüklediğiniz bir yazılım söz konusuysa bu özellik gerçekten kullanışlı olmaktadır. Bu araçlarla bu yazılımların bilgisayarınızda değişiklik yapmasının veya şifre, elektronik posta adresleri gibi verileri çalmasının önüne geçebilirsiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Güvenlik Duvarının Antivirüs Yazılımlarından Ne Farkı Var?

30

Antivirüs yazılımları genel olarak bilgisayarınıza zararlı bir yazılım girdikten sonra bu zararlı yazılımı tespit edip silme işlevini yerine getirirler. Ayrıca bu kötü amaçlı yazılımlar antivirüs programının veri tabanında tanımlanmadıysa herhangi bir şekilde tespit edilmeden bilgisayarınıza girebilir ve gizlice sisteminize zarar verip kişisel bilgilerinizi çalabilirler. Güvenlik duvarları ise sürekli aktif bir şekilde gerçek zamanlı olarak çalışır. Öncelikle sisteminizde kötü amaçlı yazılımlar yüklü olsa bile bu yazılımların internete erişmeye çalıştığı anda sizi uyararak bu talepleri engellemenize imkân tanırlar. Ya da bilgisayarınızda yüklü bir program bir şekilde kötü amaçlı bir yazılım indirmeye çalışırsa bu hareketi algılayarak sizi bilgilendirir.


Kapak Konusu Güvenlik duvarlarıyla dileğiniz uygulamayı, onun faaliyete geçmesini beklemeden engellemek de mümkündür. Güvenemediğiniz kaynaktan yüklediğiniz bir yazılımı önceden güvenlik duvarınıza tanımlayıp tamamen internete erişimini kesebilirsiniz. Bu anlamda size bilgisayarınız üzerinde çok daha yüksek kontrol sağlayan güvenlik duvarlarını antivirüs yazılımları ile birlikte kullanırsanız güvenliğinizi perçinlemiş olursunuz. Çoğu güvenlik duvarı çok fazla sistem yükü oluşturmamaktadır. Eğer 15 seneden yaşlı bir bilgisayarınız yoksa güvenlik duvarları sisteminizde herhangi bir yavaşlamaya neden olmayacaktır.

Daha da Fazla Koruma Eğer Windows işletim sistemi kullanıyorsanız Windows’un kendi “Güvenlik Duvarı” uygulaması size kısıtlı bir çözüm sunacaktır. Tavsiyemiz bu konu üzerine uzmanlaşmış yazılım firmalarının üretmiş oldukları güvenlik duvarı (firewall) programlarını kullanmanız. Tahmin edileceği üzere en çok ve en sık kullanan uygulamalar kötü amaçlı yazılım üreten çevreler tarafından hedef alınacak ilk öğelerdir. Windows Güvenlik Duvarı bu anlamda çok sağlıklı bir çözüm olmayabilir. Ayrıca bahsi geçen güvenlik duvarı uygulamaları Windows Güvenlik Duvarı’nın sunamadığı özellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Örnek vermek gerekirse, dış kaynaklar tarafından üretilmiş güvenlik duvarı yazılımlarından çoğu sisteminizde yüklü olan ya da internet üzerinden sisteminize erişmeye çalışan uygulamaların sisteminizin kayıt defteri gibi öğelerinde değişiklikler yapmasını gözlemleyerek engellemenize imkân tanır. Bunun yanında sisteminizdeki önemli ayarlar içeren “.dll” kütüphanelerinin de hangi uygulamalar tarafından kullanılmaya çalıştığını gözetleyebilen güvenlik duvarları bu erişim taleplerini reddedebilmenizi mümkün kılar. Örneklemek gerekirse, sisteminizde bir program kurulumu başlattınız. Programın “.exe” formatındaki kurulum dosyası ilk olarak sisteminizde bir kayıt defteri girdisi oluşturacaktır. Güvenlik duvarınız bu talebi size bildirir ve ne yapacağını size danışır (güvenlik duvarının verdiğiniz kararı tekrar hatırlamasını da sağlayarak her seferinde aynı durumda aynı tepkiyi vermesini sağlayabilirsiniz). Programın kurulumu bittikten sonra, program sisteminizdeki önemli “.dll” kütüphanelerine de erişmek isteyecektir. Yaygın olarak yüklediğiniz oyunlar DirectX ile ilgili bir kütüphane olan “Dinput8.dll” kütüphanesini kullanır. Oyunun ilk açılışında oyun, kontrol cihazlarını etkinleştirmek için bu “.dll” dosyasına erişmek ister. Güvenlik duvarı bu durumu size bildirip ne yapması gerektiğini soracaktır.

Özetlemek gerekirse güvenlik duvarları antivirüs yazılımları gibi bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılımlar girdikten ve sisteminizde değişiklikler yaptıktan sonra değil; bu kötü amaçlı yazılımlar faaliyete geçmeden etkili olurlar. Gerçek zamanlı olarak sisteminizde yapılan değişiklikler gözlenirken bilgisayarınıza gelen ve giden bağlantılar takip edilir, istenmeyen bağlantılar ve veri sızdırmalar engellenir. Antivirüs yazılımlarını bir köşede çalıştırırken güvenlik duvarlarını da kullanmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

MART 2013 • tamindir.com

Bu tip bilindik oyun veya uygulamaların haricinde bilmediğiniz kaynaktan bir şekilde bilgisayarınıza yüklenmiş kötü amaçlı yazılımlar senaryoya dâhil edilirse güvenlik duvarlarının önemleri ortaya çıkacaktır. Bu kötü amaçlı yazılımların adım adım ne yaptıklarını görüntüleyebilmek ve hareketlerini engelleyebilmek güvenlik duvarlarının güvenlik açısından size kazandıracağı ilave yararlardır.

31


Kapak Konusu

Yüksek Performans İçin PC Donanımlarınızı Temizleyin Hazırlayan: Yiğit Ekim DEMİR

Bilgisayarlarımız sadece yüklediğimiz programlar, zararlı uygulamalar veya diğer yazılımsal sebeplerden değil, ek olarak donanımsal sorunlardan dolayı da zamanla yavaşlarlar. Özellikle bilgisayar kasasının içinde yer alan parçaların düzenli olarak temizlenmemesi ısınma sorunlarına, dolaylı olarak da performans kayıplarına yol açar. Genel havalandırması iyi olmayan ucuz kasalarda sıcak havanın atılması ve serin havanın kasa içine sokulması konusunda eksiklikler olduğundan dolayı donanımların temizliği bir kat daha önem kazanıyor. Dilerseniz yılda bir kez bile olsa temizliğinden sorumlu olduğumuz parçalardan ve temizleme yöntemlerinden birer birer bahsedelim.

1- İşlemci Temizliği İşlemciler bilgisayarlarımızın en önemli parçalarından birisidir. Performansı etkileyen en temel parçalardan birisi olan işlemcimizin kaliteli bir soğutmaya ihtiyacı var ve üzerinde yer alan soğutucunun ne kadar kısa sürede toz tutabileceğini tahmin bile edemezsiniz. İşte temizliği aksatılmış bir işlemcinin görünümü: İşlemcinin ısısını çekmek ve dağıtmak için kullanılan soğutma sisteminin bu şekilde yüksek tozlanmaya maruz kalması ısının atılamamasına ve yüksek sıcaklıklarda çalışan işlemcinizin hem zarar görerek ömrünün kısalmasına hem de performans kayıplarına sebep olur. Bu kirliliği atmak için ilk yapmanız gereken kasanızı açık bir alana çıkartmanız ve hava akımıyla çıkarılabilen tüm tozları kendiniz üfleyerek (tozları solumamaya çalışmalısınız) ya da hava kompresörü ile dağırarak veya elektrik süpürgesi ile çekerek temizlemektir. Özellikle kompresör veya süpürge kullandığınızda diğer parçalara zarar vermemeye ve çok yakın mesafeden işlem gerçekleştirmemeye çalışın. Fazla hızlı bir hava akımı soğutucunun fanına zarar verebilir.

MART 2013 • tamindir.com

Daha sonra geri kalan topakları, kirleri ve tozları kulak temizleme çubuğu kullanarak, fanın altında yer alan soğutma bloğunun aralarını da çok dikkatli bir şekilde kürdanla temizlemelisiniz. Temizleme işlemi sırasında nazik ve dikkatli olmanız parçalarınızın sağlığı açısından çok önemli.

32

Eğer donanım bilginize güveniyorsanız soğutucuyu tamamen yerinden sökerek daha kolay bir şekilde temizleme şansınız da var. Ancak bu işlemi gerçekleştirirseniz işlemcinizin üzerinde yer alan macunu da yenilemeniz gerekecektir. 2-3 yılda bir yenilenmesi tavsiye edilen bu macunu temizlemek için bilgisayar marketlerinde bulunan temizleyicileri ve yenisini sürmek için de yine satılan macunları satın almalısınız. İşlemci hassas bir parça olduğundan dolayı bu temizliği yaparken dikkatli olmalısınız ve hem soğutucu hem de işlemcinize yabancı maddelerin değmesini engellemelisiniz. Temiz bir işlemci şu şekilde görünmeli:


Kapak Konusu

2- Ekran Kartı Temizliği Yavaş ve iş bilgisayarları için üretilmiş olan ekran kartları çok temizliğe ihtiyaç duymasalar da büyük soğutuculara ve yüksek performansa sahip kartlarda toz ve kirlenme büyük sorun oluşturuyor. Oyunlar sırasında yüksek sıcaklıklara ulaşabilen ekran kartları düşük performansa ve bilgisayarınızın kapanmasından anakartınızın zarar görmesine kadar pek çok sorundan da sorumlu hale geliyorlar. Bu nedenle işlemci kadar karışık bir yapıya sahip olmayan ekran kartınızın soğutucu bloğunu ve fanını, kartı tamamen yuvasından çıkardıktan sonra işlemci ile benzer teknikleri kullanarak temizlemeniz yararlı olacaktır. Ancak ekran kartınızın soğutucusunu çıkarmamanızı tavsiye ediyorum. İşlemcilere göre biraz daha hassas ve karışık olan ekran kartı dizaynı yeniden birleştirme sırasında sorunlara yol açabilir. Sadece kartı yuvasından çıkarıp güzelce temizlemeniz yeterli.

2- Genel Kasa Temizliği Kasanız üzerinde fanlar yer alsa da almasa da her zaman bir hava girişi ve çıkışı yer alacaktır. Bu nedenle kasanızın açık olan kısımlarını hem işten hem dıştan gözenekleri kontrol ederek temizlemeniz doğru hava akımını yaratmanızda kolaylık sağlayacaktır. İçerideki sıcak havanın dışarı çıkabilmesi ve yerine serin havanın girmesi kasa içindeki tüm donanımların çalışma sıcaklığını etkilediğinden dolayı varsa kasa fanlarınızı da teker teker kontrol etmeli ve hava akım noktalarını iyice temizlemelisiniz. Bunun yanında anakartınızda, belleklerinizde ve sabit disklerinizde yer alan kir ve tozları da elinizden geldiğince temizlemeniz sıcaklık düşüşüne katkı sağlar. Uzun süreli yoğun kullanımlarda belleklerin fazla ısın maları ve herhangi bir soğutucuya sahip olmamaları kirlenmeyi büyük bir sorun haline getirebiliyor.

Güç kaynakları sürekli olarak elektrik geçişini sağladıkları için kendilerine ait fanlara sahipler ve bu fanlar da elbette zamanla toz toprak gibi çeşitli maddelerle doluyorlar. Yapıları kapalı olduğu için her ne kadar kasa içi kadar rahat temizleme olanağı olmasa da elinizden geldiğince görülebilir giriş çıkış noktalarını temiz tutmanız güç kaynağından kaynaklı sorunların anakartınıza ve diğer parçalarınıza zarar vermesini önlemekte yardımcı olacaktır. Yılda bir yapacağınız bilgisayar bakımı sizi uzun süre boyunca, meydana gelebilecek gereksiz masraftan koruyacaktır.

MART 2013 • tamindir.com

4- Güç Kaynağı Temizliği

33


Kapak Konusu

Sosyal Medya Hesaplarınızı Gözden Geçirin Hazırlayan: Sibel AFLAZİ

Bir kışı daha geride bırakıyoruz. Bahar yaklaştı. Bu da, her yıl olduğu gibi, yenilenme ve arınma sürecine giriyoruz demek. Bunun için hem bireysel hem de sosyal olarak yenilenmek gerekiyor. Ben de dergimizin mart sayısında sosyal medyadaki hesabınızı nasıl gözden geçirebileceğimi düşündüm ve bu konuda en önemli püf noktalarını ele aldım. Facebook, Twitter, Foursquare, Instagram gibi hesaplarınızın güvenliğini kontrol altına almak için, bunların şifrelerini ara sıra değiştirmenizi öneririm. Sosyal medya güvenliğinizi sağlamak için başta gelen önlemlerden biri de spam olduğunu düşündüğünüz iletileri rapor /şikayet etmektir. Örneğin Facebook profil sayfanızda başkalarına görünen fakat sizin göremediğiniz iletiler olabilir. Bunun için bir arkadaşınızdan sizin profil sayfanıza bakmasını isteyebilir ve bu gibi iletileri gördüğü takdirde rapor etmesini belirtebilirsiniz. Bunun yanı sıra yine Facebook’ta sahte profiller olduğundan şüphe duyduğunuz ve arkadaş listenizde bulunan kişileri listenizden temizleyebilirsiniz. Arkadaş sayınızı artırmak isterken, sahte hesapları ekleyerek hesabınızın güvenliğini tehlikeye atmayın derim. Facebook hesabınızda gizliliğinizi sağlamak amacıyla güvenliğinizi artırmak için ana sayfada sağ üstte bulunan kilit simgesine tıklayarak gizlilik kısa yollarından istediğiniz değişikliği yapmanız mümkün. Burada paylaştığınız iletileri kimlerin görebileceğini belirleyebilir, iletilerinizi, görmesini istemediğiniz kişilerden gizleyebilirsiniz. Ayrıca size kimlerin ulaşabileceğini ve mesaj gönderebileceğini de seçebilirsiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Burada, sizi tanımayan kişilerin size arkadaşlık isteği göndermelerini engelleme özelliği de mevcuttur. Facebook’ta uzun süreli kullanıcılardansanız ve zaman tünelinizde uygunsuz ileti, yorum ve benzeri içerikler olduğundan şüphe duyuyorsanız Facewash adlı uygunsuz içerik temizleme uygulamasını da kullanabilirsiniz. Facebook’ta belki de çok bilinmeyen bir özellik de sizin onayınız alınmadan başka bilgisayardan yapılabilecek girişleri önleyebilmenizdir. Bunu için güvenlik ayarlarında “giriş bildirimleri”ni aktifleştirmeniz gerekmekte.

34


Kapak Konusu Sonrasında her giriş yaptığınızda tercihinize göre e-posta alacaksınız ya da telefonunuza bir bildirim gelecek. Yine gizlilik ayarlarında “Tanınan cihazlar” başlığı altında giriş yapılan cihazların listesi görüntülenir. Burada sizin olmadığını düşündüğünüz tanınmayan bir cihazdan hesabınıza yapılan girişleri belirleyebilir ve bu cihazda açık olan hesabı kapatabilirsiniz. Twitter ve Instagram gibi hesaplarınız için baharın gelişiyle yapabileceğiniz ilk yenilik başta da dediğim gibi şifrenizi değiştirmek olsun. Özellikle Twitter’da sizi takip eden hesapları kontrol edebilirsiniz ve spam yapanları engelleyebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişilerin de hesaplarının sahte olup olmadığını kontrol edin. Twitter hesabınız yeni ise hesap ayarlarına girerek burada Tweetlerinizi koruma altına alabileceğiniz bir seçenek olduğunu görebilirsiniz. Tweetlerinizi koruma altına aldığınızda sadece sizi takip etmesine izin verdiğiniz kişiler tweetlerinizi görebilir. Ayrıca Facebook hesabınızı Twitter ile ilişkilendirerek attığınız Tweetlerin Facebook profilinizde görünmesini sağlayabilirsiniz. Artık popüler sosyal medya hesaplarınız bahara hazır!

Akıllı Telefon ve Tabletlerde Güvenlik Stratejileri Hazırlayan: Onur ŞENDERE

Cep telefonlarının akıllanmalarıyla birlikte hayatımızda çok daha geniş alanları kaplamaya başladılar. Bu durum birçok konuda hayatı kolaylaştıran ve iyileştiren olgulara vesile olsa “aklın kontrol edilememesi” kimi zaman “akıllı sorunlara” da neden olabiliyor. Bu yazıda, mobil dünyada nasıl daha güvende olabileceğinize dair ipuçları vermeye çalışacağım. Akıllı telefon ve tablet kullanımında güvenliğe gösterilen özenin temelinde cihazların içinde bulunanların hassaslığı yatıyor. Dolayısıyla sadece cihazla birlikte içindekileri de korumak gerekiyor. Dolayısıyla bir akıllı telefon ya da tablet sahibi olmanızla birlikte yapmanız gereken ilk işlerden biri size uygun bulut bilişim uygulamasını seçmek ve kullanmaya başlamak olmalı.

MART 2013 • tamindir.com 35


Kapak Konusu Kablosuz internet bağlantısı ile düzenli olarak mobil cihazınızın içindekileri bulut uygulamasındaki deponuza atabilir, içeriklerinizi eşleyebilirsiniz. Böylelikle olası olumsuz durumlarda hiçbir şeyi önemli fotoğrafı ya da diğer nesneleri kaybetmemiş olursunuz. Fotoğraflardan bahsetmişken, özellikle akıllı telefonların sahip oldukları yetenekli kameralar sayesinde telefonlar aynı zamanda bir fotoğraf makinesi olarak da görülebiliyorlar. Hâl böyle olunca söz konusu fotoğrafları ve videoları da sadece korumak yetmiyor, onlara erişimin sınırlandırılması da gerekebiliyor. Bunun için de bir uygulama kilidi hizmeti kullanabilirsiniz. Bu uygulamaların kilit uygulaması şeklinde anıldıklarını da ekleyelim. Kilit uygulamalarına değinmişken, ana ekran kilidinden de bahsetmek gerekir. Telefonunuzun ya da tabletinizin bir başkası tarafından kurcalanma olasılığı varsa ya da bu konuda aklınızın kalmamasını istiyorsanız ana ekran için bekleme sonrasında ve cihaz açılışlarında gireceğiniz bir kilit kullanabilirsiniz. Pin girme, şekil çizme ve buna benzer başka kilit yöntemlerini seçebilirsiniz. Bu noktada ince bir ipucu sunmak gerekirse, parmak hareketlerinin ekran üzerinde iz bırakabildiğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Dolayısıyla ekranda kalan izlerin olabildiğince üst üste binmeleri iyi olacaktır. Belki uç noktalarda bir bilgi bu ama belli mi olur; belki bir gün hayati bir işe yarar. Şifreler mobil dünyada da son derece önemliler. Zira başta sosyal medya olmak üzere artık birçok hizmete ve ürüne daha çok mobil cihazlardan ulaşıyoruz. LastPass uygulaması sizin için hangi mecrada hangi kullanıcı adı ve şifreyi kullandığınızı saklar ve ihtiyaç halinde bu bilgilerin girilmesini kolaylaştırır. Böylelikle kullanıcı adınız ve şifreniz için harika bir güvenlik sağlamış olursunuz.

MART 2013 • tamindir.com

Kafeler, restoranlar, alışveriş merkezleri sıkça yolumuzun düştüğü yerler. Buralarda müşteri memnuniyeti artırmak adına ücretsiz ve halka açık internet hizmeti sunulabiliyor. Ücretsiz olması tabii ki cezbedici ancak halka açık kablosuz internet bağlantısı güvenliğiniz için ciddi riskler oluşturabilir. Bu nedenle GSM hattınız üzerinden sunulan internet hizmetini tercih etmenizi öneriyorum.

36

Yazılım açısından konuya bakarsan, oyun ve uygulamaları sadece işletim sisteminin mağazası üzerinden edinmenizi tavsiye ediyorum. Ücretli uygulamaların kurulum dosyalarını başka mecralarda bulabilmek elbette mümkün ancak birkaç TL ödeyerek almaktansa büyük bir riski cihazınıza taşımanızı önermem. Eğer ileri seviyede bilgi birikiminiz yoksa akıllı telefonunuzu ve tabletinizi garanti kapsamının dışına çıkaran “ROOT” ya da “Jailbreak” gibi işlemlere tabi tutmamanız gerektiğini düşünüyorum. Ve son olarak, ücretli ya da ücretsiz bir antivirüs uygulaması edinmenizi, mümkünse klasik bilgisayarlar üzerinde başarısını kanıtlamış bir şirketin uygulamasını tercih etmenizi şiddetle öneriyorum. Güvenli Günler…


Editörden

Düğününüz için Size Özel Bir İnternet Sitesi Evlenme hazırlıkları yapıyorsanız ve davetli sayınız fazlaysa teknoloji yardımınıza koşabilir. Nasıl mı?

Facebook’ta tesadüf eseri karşılaştığım bir sayfa, hayatın içinde ‘Bunun altından nasıl kalkacağım?’ dediğimiz anlarda yine teknolojinin imdadımıza koşacağını kanıtladı. Sosyal olmanın dahi adını değiştiren teknoloji, internet ve sosyal medya, faaliyetlerimizin içine öyle bir girdi ki kendisinden uzaklaşmamızı imkânsız kıldı. Düğün hazırlıklarının birçoğunu artık organizasyon şirketleri üstlenmekte. Yani sizin yapacağın şeylerin listesi pek kabarık olmamakta. Dediğimiz gibi davetli sayınızın fazla olması sizi korkutmasın. İnternet üzerinde ister ücretli ister ücretsiz, düğününüze özel bir web sitesi oluşturun ve davetlilerinizin tümü bu sayfaya bakarak düğün tarihini, yerini, gecenin konseptini ve sizin düşündüğünüz diğer tüm ayrıntıları buradan takip etsin. Benim aklıma gelen ilk şey, düğün sonrasında bu sayfayı kapatmamak oldu. Buraya düğüne ait fotoğrafları, videoları yüklemek ve davetlilerin istedikleri fotoğrafları ve videoları almalarını sağlamak çok güzel bir fikir bence. Ayrıca akrabalarınızın ve arkadaşlarınızın bunlara yorum yazdıklarını görmek harika olur. Şimdi tüm bunların yanında “Zaten Facebook var. Oradan arkadaşlarıma davet gönderirim. Hem fotoğraf da yükleyebilirim. O da aynı işi görür ve daha kolay olur.” diye düşünebilirsiniz. Fakat bence size ve eşinize özel bir sayfa oluşturmak çok daha anlamlı ve güzel bir fikir. Bunun yanında anılarınızı en güzel şekilde saklamak ve paylaşmak da cabası. Şu anda internet üzerinde yapacağınız ufak bir araştırmayla bu hizmeti sunan sayfalara ve kişilere ulaşabilirsiniz. “Yok, ben web sitesi açmaktan, tasarımdan falan anlamam.” ya da “o hazırlıklar sırasında buna vakit ayıramam.” diyenler için çok pahalı olmayan hizmetler de mevcut.

Sibel AFLAZİ / Editör

MART 2013 • tamindir.com 39


Oyun İncelemesi / CRYSIS 3

Hazırlayan: Enis KİRAZOĞLU

Yerli gururumuz Yerli kardeşlerin firması Crytek tarafından oyuncularla buluşturulan Crysis, çıkışıyla beraber oyun piyasasında bomba etkisi yaptı. Harika grafikleri, kısmen açık diyebileceğimiz dünyasıyla bizleri nefes kesen bir ada macerasına konuk etti. Temelde Far Cry’da uygulanan formülü bir adım öteye taşıyan Crytek, “Nanozırh” gibi oyun dinamiklerini doğrudan değiştiren elementlerle Crysis’e daha stratejik bir hava kattı. Üstelik oyunu bir de Türkçe dil desteğiyle Türkiye’ye özel bir fiyattan çıkaran Crytek, yerli oyuncuların gözünde en önemli firmalardan biri haline geldi. İlk oyunla hız kazanan Crytek daha sonra Crysis Warhead, Crysis 2 oyunlarını çıkararak Crysis’i başlı başına bir marka haline getirdi. Bu markanın son halkası Crysis 3’teyse serinin hikâyesini sonlandırarak nihayete erdiriyor.

MART 2013 • tamindir.com

Dünya’nın Kaderi Elinizde

40

Crysis 3, ikinci oyunun 24 yıl sonrasında geçiyor. Başkarakterimiz Prophet, New York’a adımını attığı anda C.E.L.L tarafından yapılan devasa “Nanodome”un şehri sardığını görür. Bunun üzerine duruma el koyan Prophet’ın dünyayı kurtarma savaşına katılırız.

Crysis 3 hikâye bakımından güçlü yönlere sahip. Kimi zaman bazı insanî değerleri sorguluyor. Ancak hikâye genel akışı klişeleri çok fazla barındırıyor. Bununla beraber yer yer sunumun zayıflaması da bazen sizi hikâyeden koparabilir.


Oyun İncelemesi / CRYSIS 3

Buralar Hep Betondu

Crysis bizi olabildiğince açık bir alana bırakmıştı. Crysis 2’deyse bu alanlar biraz daha daralmış, daha çok şehir içinde bir çatışma ortamı yakalanmıştı. Yeni oyunumuzdaysa bu iki oyunun arası yakalanmış diyebiliriz. Crysis 3, ne ilk Crysis kadar geniş alanlar sunuyor ne de ikinci Crysis kadar bizi sıkıştırıyor. Bu denge, Crysis 3’ün mekân seçimi için de geçerli. İlk oyun kadar ormanlık alanlarda çarpışmasak da ikinci oyundaki gibi şehrin göbeğindeymişiz havası da yaşamıyoruz. Crysis 3’te ortaya çıkarılan mekân profili, ağır orman istilasına uğramış bir şehir görüntüsü çiziyor. Görsel anlamda tatmin edici.

Güç, hız, görünmezlik gibi temel özelliklerimiz Nanozırhımız’da gene kendine yer buluyor. Bu özellikleri nasıl kullandığınız sizin oynanışınızı belirleyecek temel unsur. Fakat bir küçük not, eskisi kadar gizli gitmek kolay değil. Görünmezlikten çıktığınız anda eğer bir cismin arkasında değilseniz çok uzak mesafelerden bile (ama gerçekten çok) düşman tarafından görülebiliyorsunuz. Tekrardan gizlenmek kolay ancak düşmanlar artık sizin orada olduğunuzu anlıyor ve destek çağırıyorlar. Normalde çok abartı olan bu uzak mesafeleri görme durumunu, düşmanların teknolojik olarak gelişmişliğine vererek kılıfına uydurabiliriz. MART 2013 • tamindir.com

Bu noktada hemen yapay zekâdan söz etmek gerek. Düşman yapay zekâsı etrafını sezme ve bulunduğunuz delikten sizi çıkarma konusunda oldukça başarılı. Çoğu zaman kalabalık bir halde gezen düşman grupları, kendi aralarında ikili gruplara ayrılarak etrafı araştırıyorlar. Eğer bu ikiliden birini sessizce öldürürseniz yanındaki kişi duruma uyanıyor ve ufak çaplı bir alarma geçiyor. O esnada görünmez olsanız bile bulunduğunuzu düşündüğü yere bomba atarak sizi saklandığınız delikten çıkarmaya çalışıyor. Bu işte de oldukça başarılılar. Rakip FPS oyunlarına oranla Crysis 3 yapay zekâ konusunda oldukça başarılı.

41


Oyun İncelemesi / CRYSIS 3 Nanozırh’ın ufak tefek farklılıklar dışında neredeyse ikinci oyundakiyle aynı olduğunu söylemiştim. Bu ufak tefek farklılıklardan biri “upgrade sistemi”. Upgrade sistemi sayesinde Crysis 3’te de, Crysis 2’deki gibi zırhınızı geliştirebiliyorsunuz. Ama bunun için uzaylıların içinden çıkan enerjiler yerine, oyun boyunca etrafta bulacağınız nano geliştirme parçalarını topluyorsunuz. Upgrade kısmıyla ilgili değişen tek şey bu değil. Artık 4 farklı kategoride sergilenen geliştirebileceğiniz birçok yetenek arasından kendi kombinasyonunuzu çıkarabiliyorsunuz. Seçtiğiniz 4 tane yeteneği yan yana getirerek 3 tane slota koyabilir, bu slotlar arasında hızlıca geçişler yaparak duruma uygun yeteneklerinizi oyun esnasında seçebilirsiniz. Gizlice gittiğiniz anlarda gizliliğe uygun yeteneklerinizi, zor kullanma gerektiren durumlarda güçle alakalı yeteneklerinizi kullanabilirsiniz.

Gözünüzü Alamayacaksınız MART 2013 • tamindir.com

İlk Crysis’in en vurucu noktası grafikleriydi. 2007 yılında sadece PC’ye çıkan oyun hâlâ grafik anlamında pek çok rakibini gerisinde bırakabilecek güçte. Devam oyunlarında da bu başarıyı koruyan seri, son oyunu Crysis 3’le de adına yakışır bir performans ortaya koyuyor. Her ne kadar Crysis 2’yle arasında çok fark olmasa da bu zamana kadar gördüğünüz en iyi grafiklere sahip oyunlar arasında kendine yer buluyor. Yalnız bu noktada Crysis 3’ü konsol ve PC versiyonu diye ikiye ayırmak gerek.

42

Günümüz konsolları hâlihazırda ömürlerinin sonuna yaklaştılar. Donanım olarak şu anki oyun PC’leriyle yarışamayacak durumda olan konsollarla PC’yi aynı kefeye koymamak gerek. Crysis 3’ün PC versiyonu görsel anlamda makinenizi oldukça zorlayacak ancak size harika grafikler bahşetmekten de geri kalmayacak. Oyunun konsol versiyonuysa Crysis 2’nin biraz daha üstüne çıkarak konsollarda görebileceğiniz en iyi grafikleri sizlere sağlıyor. Fakat bir rahatsız edici eksiklik var. O da oyunun konsol versiyonunda su altı grafiklerinin olmaması. Su altına girdiğiniz anda önünüz kararıyor, nereye gittiğinizi göremiyorsunuz. Suyla çok işiniz olmuyor belki ama suya işiniz düştüğü zaman bu durum sinirinizi hoplatıyor. Tepenizdeki helikopter ateşinden kaçmak için


Oyun İncelemesi / CRYSIS 3 su altına girdiğinizi düşünün, nereye gittiğinizi göremeden körlemesine su altında ilerlemeye çalışıyorsunuz. Kulağa çok hoş gelmiyor di mi? Neyse ki oyunun PC versiyonunda böyle bir problem yok. Crysis 3, PC’de harika bir iş çıkarıyor. Ama PC donanımı yetenlere. Oyunun yüksek sistem ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir makineniz varsa görsel ziyafetin tadını çıkarabilirsiniz.

Bir Boy Büyük Nanozırh Alalım,

Seneye de Giyersin Buraya kadar anlattıklarım genelde Crysis 3 adına pozitif şeyler içeriyordu. Ama yazının sonuna gelmişken Crysis 3 adına en büyük iki eksiği paylaşmazsam olmaz. Bunlardan biri oyunun tek kişilik hikâye modunun çok kısa olması. Normal seviyede 6 saatte bitirebileceğiniz oyunda yan görevleri de işin içine katarsanız süreyi biraz daha uzatabilirsiniz. Ama gene de Crysis 3, Crysis’in eski oyunlarına göre oldukça kısa bir süre sunuyor. İkinci eksiyse Crysis 3 duyurulduğundan beri oyuncuların dilinde dolaşan bir konu. Oyunun ilk tanıtım videolarından sonra oyuncular Crysis 3’ün çok fazla farklılık içermediğini, olsa olsa bu oyunun Crysis 2.5 olacağını belirtmişlerdi. Tahminler doğru çıktı diyebilirim. Crysis 3 her ne kadar oldukça kaliteli bir FPS olsa da size Crysis 2’nin üstüne fazla bir yenilik katmıyor. Upgrade sistemi, hikâye, biraz daha cilalanmış grafikler ve yeni bir yay/ok silahı dışında Crysis 3, temelinde önceki oyunla aynı oynanış mekaniklerini taşıyor. Bu arada hazır ok demişken, videolarda üstünde durulan bu ‘yay/ok’ konusunu da laf arasına sıkıştırmak gerek.

MART 2013 • tamindir.com 43


Oyun İncelemesi / CRYSIS 3

Ok Yoluna Gitmek Crysis 3’e eklenen yay/ok, oynanışı taktikselleştirmek adına eklenmiş. Yayınızı kuşandığınız anda kullanabileceğiniz 5 farklı ok tipi sunan silah; düşmanları ister gizlice tek vuruşta öldürmenize, ister elektrik atarak çarpmanıza, isterseniz de patlatmanıza izin veriyor. Yay-ok ikilisinin oyuna eklenmesi iyi olmuş. Ancak cephane açısından sıkıntı yaşamamanız için attığınız okları toplamayı unutmayın. Yoksa oyunun büyük bir kısmını bu ikiliden mahrum geçirirsiniz. Yay-Ok ikilisi için açtığımız parantezi kapattıktan sonra oyunun genel değerlendirmesine devam edebiliriz. Ne diyorduk? Oyunun yeterli yenilik içermemesi ve kısa olmasından bahsediyorduk. Oyunun çoklu oyuncu kısmında bol bol zaman geçireceğim diyenler için ana senaryonun kısa olması bir eksik sayılmayabilir. Ama çok oyunculu oynamayı düşünmeyen oyuncular oyunun süresini göz önüne alarak oyuna yanaşsınlar. Bu eksiklikleri de işin içinde katıp oyunu değerlendirmeye aldığımızda elimizde hala çok kaliteli bir FPS oyunu kaldığı bariz bir gerçek. DmC Devil May Cry’la açılış yaptığımız yeni yılda Dead Space 3’le biraz hâyâl kırıklığına uğramıştık. Ancak Crysis 3 bize bu hâyâl kırıklığını tekrar yaşatmıyor ve senenin en iddialı FPS oyunları arasına adını şimdiden yazdırıyor.

7,5

MART 2013 • tamindir.com

9,6

44


Ürün İncelemesi / Thermaltake TT eSports Challenger Pro İncelemesi Hazırlayan: Can Erdil ŞENTÜRK

Thermaltake TT eSports Challenger Pro Aydınlatmalı Oyuncu Klavyesi İncelemesi

Merhaba Tamindir takipçileri, Logitech G600 Oyuncu Faresi ve Logitech G710+ Mekanik Oyuncu Klavyesi gibi oyun ekipmanları incelemelerimiz bu yazımızla devam etmekte. Yazımızda Thermaltake TT eSports Challenger Pro oyuncu klavyesini inceleyerek izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız. Öncelikle üretici firmadan bahsetmek gerekirse; Thermaltake dünyanın lider bilgisayar parçaları üreticilerinden biridir. Başta bilgisayar kasası, güç kaynağı ve soğutma sistemleri ile tanınan firma bu alanda kendisine iyi bir ün kazandırmıştır. Genel olarak ortalamanın üzerinde kalitede ürünler sunan firma kendine bağlı olarak kurduğu yan firması TT eSports altında oyun ekipmanları üretmeye yeni başlamıştır.

İnceleyeceğimiz klavyemiz ise başta tuş aydınlatmasıyla öne çıkan şık tasarıma sahip bir klavyedir. Dilerseniz klavyenin teknik özelliklerine bir göz atalım.

MART 2013 • tamindir.com

Teknik Özellikler

46

Renk: Siyah Arayüz: USB Tuş Yapısı: Dokunma duyarlı Fan: Mevcut “Anti-Ghosting” Tuşları: 20 adet Dâhili Bellek: 64KB Profil Sayısı: 4 Makro Tuşu Sayısı: 10x4 Tepki Hızı: 500 Hz Aydınlatma: 4 kademeli kırmızı renk Bilek Destekliği: Klavye üzerinde sabit

Altın Kaplama USB: Mevcut Tak Çıkar Kablo: Mevcut, Mini-USB Akıllı Kablo Yönetimi: Mevcut Multimedya Tuşları: 6 adet Klavye Üzerinde USB Girişleri: Mevcut, 2 adet Tuş Kullanım Ömrü: 10 milyon Kablo Uzunluğu ve Tipi: 2 metre örgülü kablo, kablo toplama bantı Ölçüler: Uzunluk-505 mm / Genişlik-195 mm / Yükseklik-27 mm


Ürün İncelemesi / Thermaltake TT eSports Challenger Pro İncelemesi

Kutu İçeriği

Klavyenin kutu içeriğinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Kutunun içerisinden klavyenin kendisi haricinde şunlar çıkmakta: • • • • • •

Yazılım diski ve kullanma kılavuzunun içinde olduğu küçük bir kutu. Altın kaplama uçlara sahip USB kablosu. W, A, S, D tuşları ve yön tuşları ile değiştirebileceğiniz kırmızı renkte tuşlar. Windows tuşunu iptal etmek için kullanabileceğiniz işlevsiz Windows tuşları ve değiştirme aparatı. Klavye üzerine takabileceğiniz küçük bir fan. Şık bir bantlı taşıma kılıfı.

Klavye bu noktada içerisinden sadece kullanma kılavuzu çıkan Logitech G710+'u utandırmakta. Klavye kutusundan bir de klavye temizlik seti çıkabilirdi ama o bile olmadan çok zengin bir içerik sunmakta.

Artılar Klavye özellikle karanlıkta çok özel görünmekte. Siyah ve kırmızının uyumu kırmızı tuş aydınlatması ile tamamlanmakta. Tuşlardaki aydınlatmayı dilerseniz klavye üzerindeki tuş yardımıyla kapatabilir ya da yine aynı tuş yardımıyla düşük, orta ya da yüksek seviyede kullanabilirsiniz. Fakat klavyenin alt kısmındaki Tt simgesindeki aydınlatma sadece klavyenin yazılımı yardımıyla kapatılmakta. Çok büyük bir problem olmayan bu durum dışında klavyemiz gayet zarif.

MART 2013 • tamindir.com

Şık Tasarım, 4 Kademeli Aydınlatma

47


Ürün İncelemesi / Thermaltake TT eSports Challenger Pro İncelemesi

Tak Çıkar Kablo ve Akıllı Kablo Yönetimi Klavyenin altın kaplama uçlara sahip kablosu 2 metre uzunlukta ve örgülü yapıda. Normal şartlarda bile yeteri kadar dayanıklı olan kablo klavyeyle bütünleşik değil de takılıp çıkarılabilir şekilde tasarlanmış. Bu gerçekten çok önemli bir özellik çünkü çoğu klavye sadece kablosu hasar gördüğü için çöpe gitmekte. Mini USB tipindeki kablo arızalansa bile yeni bir Mini USB kablo klavyeyi çöpe atmanıza engel olacak ve cebinizdeki parayı koruyacaktır. Klavyenin kablosunu klavye arkasındaki kanala gizleyerek hasar görmesini önleyen akıllı kablo sistemi de başarılı olarak nitelendirilebilir. Klavye arkasındaki fan saklama yuvası ve 2 adet USB girişi klavyeye artı puan kazandırmakta. USB girişi her ne kadar telefonunuzu şarj edemese de USB'den güç almayan fare gibi cihazları çalıştırmak için kullanışlı olabilmekte.

MART 2013 • tamindir.com

Tuş Yapısı ve Makro Tuşları

48

Klavyenin tuşları laptop tuş takımı şeklinde tasarlanmış. Ülkemizde satılan modeller Türkçe karakter desteğine sahip. Tuşlar genel olarak yumuşak bir dokunuş hissiyatı veriyor. Klavyenin orta seviye bir profesyonel oyun klavyesi olduğunu belirtmekte fayda var. Bu anlamda bu klavyeyi mekanik tuş takımına sahip klavyelerle tepki verme açısından karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Genelde mekanik klavyeler daha hızlı tepki vermelerine rağmen standarttan daha yüksek ses çıkarmakta. Ama Thermaltake TT eSports Challenger Pro Oyuncu Klavyesi sessiz olma açısından çok daha iddialı. Klavye gerçekten kullanım sırasında ses bakımından rahatsız etmemekte. Mekanik klavyelerin daktilo tarzı yüksek ses düzeyi hoşunuza gitmeyecekse bu klavyeyi gönül rahatlığıyla düşünebilirsiniz. Klavyenin tepki verme süresi aslında kötü de değil.


Ürün İncelemesi / Thermaltake TT eSports Challenger Pro İncelemesi Klavyenin mekanik tuş takımına sahip daha üst modelleri de piyasada satılmakta. Eğer ihtiyacınız mekanik tuş takımı ise Thermaltake bu konuda da alternatif sunmakta. Klavyenin solunda 5, sağında 5 adet olmak üzere 10 adet makro tuşuna 4 farklı profil sayesinde 40 ayrı makro atanabilmekte. 64 KB'lık dâhili bellek üzerine bu profilleri kaydedebilir, böylece farklı bilgisayarlarda kullandığınızda tekrar makro tuşu ayarlama derdinden kurtulabilirsiniz. Klavyeye yerleştirilmiş tahliye delikleri klavyeye sıvı dökülmesi anında bu sıvının klavyeye zarar vermesini engellemekte. Bu güzel bir özellik olsa da kola ve şekerli içecekler gibi yapışkan özellikli içecekleri klavyeye dökmemeye dikkat edin, yoksa tuşlar basıldığında klavyeye yapışarak canınızı sıkabilir. Küçük Artılar Bu genel artılarının yanında klavyeyi burun farklıyla benzerlerinin önüne geçirebilecek nitelikte küçük artılar da mevcut. Kutu içeriğinin zenginliği bu artı puanların birincisi. İkinci olarak değiştirilebilen kırmızı yön tuşları ve W, A, S ve D tuşları sıralanabilir. Klavye üzerindeki 6 adet multimedya tuşu da gayet kullanışlı olmakta. Klavye ile birlikte gelen küçük bir fan bulunmakta. Aslında normal şartlarda bu fanın çok etkili olduğu söylenemez ama aşırı sıcak bir ortamdaysanız belki işinize yarayabilir. Bu fanı klavye arkasında saklamak için bir bölüm olması, kaybolmasını önleyecek hoş bir detay. Fanı klavyenin sağ ya da sol tarafına sabitlemeniz mümkün.

MART 2013 • tamindir.com 49


Ürün İncelemesi / Thermaltake TT eSports Challenger Pro İncelemesi

Eksi Yönler Thermaltake TT eSports Challenger Pro Oyuncu Klavyesi birkaç eksi yöne de sahip. Bu eksi yönlerden en büyükleri makro tuşlarının yazılım olmadan kaydedilemiyor olması ve Windows tuşunu iptal etmek için klavye üzerindeki tuşu fiziksel olarak değiştirme gereği. Makro tuşlarını gerçek zamanlı olarak klavye üzerinden kaydetmek çok daha pratik olabilirdi. Oyunlardaki anlık ihtiyaçlara cevap vermesi açısından da sağlıklı bir çözüm üretilmiş olunurdu. Windows tuşlarını klavye üzerinden farklı bir tuş yardımıyla kapatmak çok daha mantıklı bir çözüm olabilirdi. Yakın kalitedeki ürünlerin bu desteği sunuyor olması Challenger Pro'yu bir adım geriye taşıyor. Windows tuşunu fiziksel olarak değiştirmek hem tuşların işlem sırasında kırılabileceği için riskli hem de ihtiyaç olduğunda değiştirmenin güç olacağı için pratik değil. Klavyenin alt kısmındaki Tt simgesinin aydınlatmasını yazılım haricinde kapatamıyor olmak da küçük bir eksi puan.

Değerlendirme

MART 2013 • tamindir.com

Thermaltake TT eSports Challenger Pro Oyuncu Klavyesi genel olarak ele alındığında artı yönleri ağır basan bir klavye. Başta şık tasarımı ve aydınlatma sizi klavyeye çekmekte. Tak-çıkar kablo klavyenin ömrünü uzatan, cebinizi düşünen çok güzel bir özellik. Zengin kutu içeriği kutuyu açtıktan sonra yüzünüzü güldürecek bir diğer güzel yön.

50


Oyun İncelemesi / Dragonborn

Hazırlayan: Yiğit Ekim DEMİR

Elder Scrolls serisi uzun yıllardır en tanınan RPG oyun serileri arasında yer alıyor ve özellikle Elder Scrolls 3: Morrowind'den sonra yakaladığı popülerliği pek de bırakacak gibi görünmüyor. Zira Elder Scrolls 5: Skyrim tüm dünyada büyük beğeni topladı ve oluşturduğu gerçekçi atmosfer, ilgi çekici hikayesi ve inanılmaz ses ve grafikleri ile pek çok oyun mecmuasından tam puan alarak 2011'in en iyi oyunu seçildi. Dawnguard ve Hearthfire eklentileri ile oyuna dair yeni içerikler bekleyen oyuncuları kısmen memnun edebilen yapımcı Bethesda, özellikle Dawnguard'ın hikayesinin kısalığı ve içerik azlığı, Hearthfire'ın ise yeni bir hikaye getirmemesi nedeniyle eleştirilmişti.

MART 2013 • tamindir.com

Dragonborn DLC'si ise Skyrim'in hakkını veriyor ve oyuna hem etkileyici bir hikaye hem de keşfetmesi zevkli mekanlar ekliyor. Morrowind oyuncularının Bloodmoon ek paketinden bilecekleri Solstheim adasında geçen Dragonborn DLC'si nostalji yapmak isteyenlerin ve Vvardenfell'in kül topraklarını özleyenlerin hoşuna gidecektir. Dilerseniz DLC'yi farklı açılardan inceleyelim.

52


Oyun İncelemesi / Dragonborn

Hikaye Dragonborn hikayesini başlatabilmek için Skyrim'in ana senaryosunda yer alan "The Way of the Voice" görevini tamamlamanız ve resmen Dovahkiin olarak tanınmanız gerekiyor. Her şey Tamriel'in ilk çağında, önceleri bir Dragon Priest olan ancak daha sonra ejderhalara karşı savaşarak onları tüketen Miraak adlı ilk Dragonborn'un yeniden Tamriel'e geri dönmeye çalışması ile başlıyor. Miraak ejderhalara karşı savaşını sona erdirerek bilgi ve bilgeliğin Daedric Lord'u olan Hermaeus Mora'nın şampiyonu oluyor ve böylece Tamriel'i terkederek bir Oblivion boyutu olan Apocrypha'ya giderek sonsuz yaşamı elde ediyor ancak aynı zamanda bu sonsuz bir köleliğin de başlangıcı anlamına geliyor. Ejderhalara isyan ettiği gibi Hermaeus Mora'ya karşı da isyan eden Miraak, Solstheim halkını köleleştirerek kendi dönüşünü gerçekleştirme peşinde ve tabii ki onu durdurmak bir Dragonborn olarak bize düşüyor.

MART 2013 • tamindir.com

Şehirler arasında yolculuk gerçekleştirirken bir anda karşınıza çıkan Miraak müritlerinin size saldırmasıyla içine çekildiğiniz oyun zinciri Dawnguard'dan çok daha iyi işlenmiş durumda ve Skyrim'in ana senaryosundaki ejderha temasının Daedric bir hikaye ile birleştirilmesi sayesinde oldukça zevk veriyor.

53


Oyun İncelemesi / Dragonborn

Atmosfer ve Oynanış

MART 2013 • tamindir.com

Solstheim güney yarısı Morrowind tarzında, kuzey yarısı ise Skyrim gibi tasarlanmış bir ada haline gelmiş. Elbette Vvardenfell'deki Red Mountain'ın patlamasının ardından saçılan küller nedeniyle bu duruma gelen ada, patlamalardan kaçan Dunmer'ların da ilk durağı olmuş. Adada gezinirken varolan yoğun atmosfer ve felaketten kaçan Dunmer'ların durumunu hissetmeniz Skyrim'e göre çok daha farklı bir deneyim sunuyor. Kullanılan efektler, renk tonları ve Dunmer mimarisi ise

54

DLC'nin sunduğu güzel bir yenilik olmuş. Atmosfere kendinizi kaptırmakta bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünüyorum. Oynanış olarak ana oyunun dinamiklerini devam ettiren Dragonborn eklentisi, sahip olduğu yeni "Shout"lar, büyüler ve değişik mekan tasarımları sayesinde oynanış olarak benzer ancak yeniliklerin hissedildiği bir hale bürünüyor.


Oyun İncelemesi / Dragonborn

Grafik ve Sesler Skyrim'in genelinde görülen grafik kalitesinde pek bir değişim yok ve oyun her zamanki gibi oldukça iyi görünüyor. Ancak mekan tasarımlarının ve ışık oyunlarının çok daha profesyonel olarak yerleştirilmesi sayesinde görsel olarak daha çekici bir oyunla karşı karşıyayız. Kaplamalarda da bir miktar iyileştirme yapılarak oyunun güncelliği korunmuş. Sesler konusunda büyük övgüler alan Skyrim'in bu konudaki başarısı Dragonborn'da da devam ediyor ve pek çok ses aktörünün seslendirdiği diyaloglar sizi havaya sokabiliyor. Diğer büyü, savaş ve efekt sesleri ise yine uğraşılarak oyuna yerleştirilmiş.

Son Bakış Skyrim oyuncuları zaten Dragonborn'u uzun süredir bekliyorlardı. Daha önceki Elder Scrolls oyunlarının sevenleri ise Morrowind atmosferinin yeniden yakalandığı bu eklentiyi çok beğeneceklerdir. Skyrim'e mesafeli bir bakışınız varsa Dragonborn bunu kırarak güzel bir oyun deneyimi elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca PS3'te Bethesda'nın karşılaştığı sorunlar nedeniyle DLC'ler uzun süredir yayınlanamıyordu. Dragonborn ile PS3 üzerideki bu lanet de kalkıyor ve Dawnguard, Hearthfire ve Dragonborn popüler oyun konsolundaki yerini alıyor.

MART 2013 • tamindir.com 55


Ürün İncelemesi / Logitech G27 İncelemesi

Logitech G27

Hazırlayan: Enis KİRAZOĞLU

Tüm yarış oyunu severlerin gönlünde bir direksiyon seti yatar. Çıkmasını heyecanla beklediğimiz yarış oyunlarını bir direksiyon setiyle oynamak, sanırım oyuncu olarak en keyif aldığımız aktivitelerden biridir. Yalnız her direksiyon seti, aynı keyfi veremez. Hatta aynı keyfi veremediği gibi sizi sinir krizine de sokabilir. Kalitesiz bir ekipman; yarış oyunlarında hayati bir önem taşıyan tepkime süresi, hassasiyet gibi temel konularda bile çuvallayarak hem paranızı hem de zamanınızı çöpe atabilir. Tabii bir direksiyon setini düşününce sadece temel özellikleri iyi yapmasını beklemeyiz. Bunun yanında güç geribildirim, titreşim, malzeme ağırlığı gibi fazladan özellikleri de bünyesinde barındırmasını isteriz. İşte Logitech’te tam bu noktada G serisiyle devreye giriyor.

MART 2013 • tamindir.com

Gerçeğe Bir Adım Daha Yaklaşın

56

Bugün bu yazıda toplanma amacımız, yarış oyunu tutkunları için en gerçekçi performansı sağlayacak modeller üreten Logitech’in G27 ürününü incelemek. Ve hemen yazının başında söyleyeyim. Eğer bu yukarıda saydığım özellikleri barındıran bir ürün arayışınız varsa hiç yazının sonuna kadar gitmeyin, aradığınız ürün Logitech G27’dir. Eğer ürün arayışınız var ve yazıyı okumaya hala devam ediyorsanız kafanızda soru işaretleri var demektir. Gelin o zaman, neden G27’nin en iyisi olduğunu anlamak için biraz daha yakından bakalım.


Ürün İncelemesi / Logitech G27 İncelemesi

Kutu İçeriği Öncelikle ürünü aldığınız zaman kutunun içinden çıkacak parçalardan bahsedelim. Kutuyu açtığınız anda bir adet direksiyon, gaz pedalı, vites kolu ve güç kablosu göreceksiniz. Her parçanın üstünde bir bağlantı kablosu bulunuyor. Tüm bağlantıları direksiyonda birleşitrerek güç kablosunun fişini prize, usb’nin ucunu da PS3 veya PC’nize taktığınız anda direksiyon setiniz çalışmaya hazır demektir. “Peki bu direksiyonu ön plana çıkaran özellikler nelerdir?” diye soracak olursanız sevgili okurlar, aşama aşama bu özelliklere de değinelim, derim.

Direksiyon

Direksiyonu kutusundan çıkardığınız anda ilk fark edeceğiniz şey ağırlığı olacak. Direksiyonu kavradığınız zaman sizde bıraktığı ağırlık hissiyatı oldukça tatmin edici. Elinizde bir oyuncak değil de gerçekten bir direksiyon tuttuğunuzu hissediyorsunuz. Ağırlığı kadar tasarım açısından da gözünüze hitap eden G27, direksiyon panelinde oyun deneyiminizi de kolaylaştıracak özellikler barındırıyor. Örnek olarak, direksiyonun üzerinde bulunan led paneli, vites kullanımı için daha rahat bir gözlem imkanı sunuyor. 11 inç boyutundaki direksiyon, 900 dereceye kadar dönebilen yapısıyla her türlü manevrayı rahat ve hızlı yapmanıza olanak tanıyor.

MART 2013 • tamindir.com

Deri kaplaması oldukça rahat bir kullanım sunarken direksiyonun elinizden kaymamasını da önlüyor. “Direksiyon neden elimden kayacak ki?” derseniz G27’nin kullandığı çift motorlu güç geribildirimiyle tanışmamızsınızdır, derim. Direksiyonun güçlü geribildirim motoru, yarış anında arabanızın en ufak bir titreşimini bile size hissettiriyor. Motor gücü yüksek arabaları kullandığınız zaman, arabayı yolda tutmak için direksiyonu oldukça sert tutmanız gerekecek. Hatta bu durum sizin için fazladan bir eğlence aracına bile dönüşebilir. Nasıl mı? Tek yapmanız gereken, daha önce basit özellikleri bulunan bir direksiyonla oynamış olan bir arkadaşınızıG27’nin başına oturtmak. Direksiyonun gücünü en başta kontrol edemeyecek ve size bol bol eğlence malzemesi verecektir. Yalnız dikkat edin direksiyonun müptelası olup, koltuktan kalkmayabilir. (Yaşanmış bir örnektir.)

57


Ürün İncelemesi / Logitech G27 İncelemesi

Vites Kolu

Pedal Seti

Kemikli bir yapıya sahip olan vites kolu, sizi anında havaya sokacak bir diğer G27 unsuru. Attığınız her viteste biraz daha motive olarak vites değiştirmelerinizi iyice sertleştirebilirsiniz; aman diyeyim dikkat edin de vitese zarar vermeyin.

Debriyaj, fren ve gazdan oluşan pedal seti, hassasiyetleri ve tasarımları açısından tam kıvamında. Basış gücünüze göre arabanızın hızını ayarlama konusunda türünün en iyi örneklerinden.

Vites kolunun hemen üzerinde artı şeklinde dizilen tuşlar Playstation kolunun özelliklerine göre dizilmiş yan yana dizilmiş tuş takımı da Playstation kolunda yer alan diğer tuşları temsil ediyor. Bu noktada hemen bir eksik belirteyim, keşke bu tuşların üzerine simgeledikleri tuşların ibareleri yer alsaydı. Böylece oyun esnasında hangisi oyunu durduruyor, hangisi kamerayı değiştiriyor diye deneme yapmamıza gerek kalmazdı.

MART 2013 • tamindir.com

İşte Budur!

58

Oyunu oyun olmaktan çıkararak gerçeğe taşıyan bu direksiyon seti sayesinde arabanızın her hareketinin kontrolünü hissedeceksiniz. En ufak bir savrulmayı bile size hissettirmekte başarılı olan G27, gerçek bir direksiyon seti arayanlara bire bir. PC ve Playstation 3’ünüze bağlayabileceğiniz G27’yi tüm yarış severlerin denemesini öneririm.


Ayın Oyun Gündemi Videoları

http://tamind.ir/ffc

6 ŞUBAT 1. Uncharted 4 Geliştirme Aşamasında Olabilir 2. PES 2014'ün Etkileyici Yeni Oyun Motoru 3. 2013'ün En Çok Satan Konsol ve Oyunları 4. Sony Playstation 4 için 20 Şubat'ı İşaret Ediyor 5. Minecraft Yapımcılarına 237 Milyon Dolar Kazandırdı

http://tamind.ir/fid

13 ŞUBAT 1. Half Life ve Portal Filmi Geliyor 2. Assassin's Creed 4 Duyuruldu 3. Origin Yaklaşık 40 Milyon Kayıtlı Üyeye Ulaştı 4. Crysis 4 FPS-Strateji Karışımı Olabilir 5. FarmVille Televizyon Programı Oluyor

http://tamind.ir/fkr

20 ŞUBAT 1. PS Vita için İlk Türkçe Oyun 27 Mart’ta Çıkıyor 2. The Last of Us Ertelendi 3. Crysis 3 Rekor Kırdı 4. Watch Dogs Çıkış Tarihi 2013 Sonunu Gösteriyor

5. Thief 4 Yakında Duyurulabilir http://tamind.ir/fnd

27 ŞUBAT MART 2013 • tamindir.com

1. God of War Ascension İzmir'de Tanıtılıyor 2. BlizzCon Kasım Ayında Geri Dönüyor 3. Xbox 720 Tanıtımı Çok Yakında 4. Playstation 4 Duyuruldu 5. Diablo 3 Playstation 3 ve 4’e Geliyor

59


Oyun / Dead Space 3

Hazırlayan: Enis KİRAZOĞLU

Bundan birkaç yıl önce PlayStation 3 ve Xbox 360’ın çıkmasıyla birlikte oyuncular adına yeni bir heyecan başlamıştı. Tüm oyuncular yepyeni grafiklerle oynanacak yeni oyunlar için beklemeye koyuldu. Zaman geçiyor ve her türden oyun sırayla konsollara gelmeye başlıyordu. Futbol, aksiyon, FPS, RPG derken oyuncular yavaş yavaş korku türünden gelecek bir oyununun eksikliğini hissetmeye başladılar. Klasikleşmiş korku serilerinin devam oyunları çıktı, ancak hiçbiri bu eksikliği dolduramadı. Ne Silent Hill ne Resident Evil, oyuncuları korku anlamında besleyemedi. İşte tam o boşlukta Visceral Games bir korku oyunu duyurdu. En başta kimsenin çok beklentisi olmadığı bu oyun, daha sonra kitleleri arkasına sürükleyen bir korku serisi haline geldi. Bahsi geçen oyun, anlayacağınız üzere, Dead Space’ten başkası değil.

MART 2013 • tamindir.com

“Korkmayın, Ben O Değilim”

60

İlk Dead Space’i nasıl bilirdiniz, diye sorsam çoğunuzdan alacağım cevap (iyi bilirdik dışında) korkunç olacaktır. Uzaydaki ıssız adam temasıyla karşımıza çıkan Dead Space, bunun arkasına güzel bir hikâye ve harika bir atmosfer döşeyerek önümüze leziz bir korku oyunu sunmuştu. Devam oyunu Dead Space 2’yle daha hareketli bir atmosfer sunsa da özünde korku temasını hala yitirmemiş olan seri, en nihayetinde 3. oyununa kavuştu.


Oyun / Dead Space 3

Serinin üçüncü halkası, ilk duyurulduğu andan itibaren tartışmalara konu oldu. Dead Space 3 ile seriye eklenen “co-op” özelliği, oyundaki korku unsurunu götüreceğinden dolayı beğenilmedi, dışlandı. Oyun çıkmadan yapılan bu eleştirilerin haklı olup olmadığına yazının hemen başında cevap vermek gerekirse, “evet, bu eleştiriler haklı!” derim. Ancak şu noktaya açıklık getireyim, serinin korku unsurunu kaybetmesi “co-op” yüzünden olan bir şey değil. Seri, özünde bu türü kaybetmiş. İster tek kişi oynayın isterseniz iki kişi maalesef Dead Space 3 sizi korkutma açısından önceki oyunlara göre çok başarısız. Özellikle oyunun ikinci yarısından sonra tamamen aksiyona kapılıyor, korku nedir unutuyorsunuz.

“Artık Hareket Zamanı”

Ancak Dead Space 3, hiç bilinmeyen bir marka değil. Önceki oyunlarında bize bir şeyler sunmuş ve oyunculara belli başlı şeyler vadeden bir oyun. Bu vaatlerden bir tanesi de oyunun korku oyunu olmasıydı. Bu durumları göz önüne alınca Dead Space 3’ün değeri oyuncu gözünde düşüyor. Çünkü oyun korku konusunda vasatı geçemiyor.

MART 2013 • tamindir.com

Dead Space 3’e bir serinin devamı değil de bize hiçbir vaatte bulunmamış, yepyeni bir oyun olarak bakacak olursak elimizdeki yapımın üst düzey olduğunu söylemem gerekir. Gerek kaliteli grafikleri gerekse seslendirme ve müzikleri ile size görsel ve işitsel ziyafet sunan Dead Space 3, bu sene çıkan oyunlar arasında kendine sağlam bir yer bulur. Oyunla ilgili tek sıkıntı sadece vasat kalan siperli çatışma dinamikleri. Oyun boyunca siperli çatışmaya çok fazla girmediğiniz için bu konunun size çok rahatsızlık vereceğini sanmıyorum.

61


Oyun / Dead Space 3 Eğer, “korku ile çok işim yok, oyunun başka eksisi var mı?” derseniz eksi sayılabilecek bir konudan daha bahsedebilirim: Dead Space 3 neredeyse Dead Space 2’nin aynısı. Oynanış olarak aralarındaki farkı anlamak oldukça zor. Oyun içi mekaniklerindeyse sadece ufak tefek farklar var. Bunlardan biri, 4 silah yerine artık 2 silah taşıyabiliyor oluşunuz. Bir başkasıysa artık daha fazla cephane bulmanız ve daha fazla cephane harcamanız. Eğer attığını vuran oyunculardansanız oyun sonunda cebinize bol cephane kalacaktır. Önceki oyuna göre Dead Space 3’teki en radikal değişim oyuna eklenen insan düşmanlar ve silah geliştirme sistemi olmuş. İnsan düşmanlardan kısaca bahsetmiştik. Bu düşmanlar oyundaki siper çatışması kısmını oluşturuyor. Ki bu da oyunun eksik yönlerinden başlıcası ancak merak etmeyin çok karşılaşmıyorsunuz bu düşmanlarla.

Diğer büyük değişikliğe gelelim:

MART 2013 • tamindir.com

Silah geliştirme ve yaratma sistemi. Bu sistem oyuna iyi oturtulmuş. Eğer uğraşırsanız size verilen eşyalarla farklı silahlar ortaya çıkarabilirsiniz. Ancak uğraşmazsanız oyunu mevcut silahlarla da rahatlıkla bitirebilirsiniz. Tercih size kalmış. Fakat silah geliştirme kısmına muhakkak uğrayın, burada silahınızın özelliklerini ayrı ayrı geliştirme şansınız bulunuyor.

62

Oyundaki zırh geliştirme kısmıysa silahlara nazaran aynı kalmış. Şunu da söylemeden geçmeyeyim. Artık önceki oyunlardaki gibi “node” kullanarak upgrade satın alamıyorsunuz. Bu hem silahlar hem de zırhlar için geçerli. Onun yerine etraftan toplayacağınız (envanterinizde yer kaplamayan) çeşitli maddelerle özellik geliştiriyorsunuz. Bunun oyuna bir artısı, daha fazla araştırmaya sevk etmesi olmuş. Dead Space 3 ile birlikte seriye gelen bir yenilikte oyuna eklenen yan görevler. Bir elin parmakları kadar karşınıza çıkan yan görevler uzunlukları ve içerikleri bakımından tatmin edici. Normal seviyede 10 saate yakın süren oyun deneyiminizi, 1-2 saat daha uzatabilir. Ancak yoğun aksiyon içermesi sizi üçüncü görevden sonra sıkabilir.


Oyun / Dead Space 3

“Marker Peşinde Heder Oldum” Dead Space 3 hikâye olarak ilk iki oyunun bıraktığı yerden devam ediyor. Başkahramanımız Isaac Clarke, “Marker”ları durdurma peşinde kendini heder etmiş bir vaziyettedir. Hükümetin askerleriyle birlikte özel bir göreve zorla çıkartılan Isaac, “Marker”ları durdurmanın bir yolunu keşfeder. Ve olaylar gelişir… Aslında hikâye sunum olarak başarılı ancak klişelerle dolu. Çok büyük hikâye beklentileriniz yoksa Dead Space 3’ün senaryo akışıyla aranızda bir problem olmayacaktır.

İyi mi, Kötü mü? Sonuca doğru yaklaşıyoruz. Yazıyı okurken kafanız bir konuda karışmış olabilir. “Dead Space 3’ü alalım mı almayalım mı?” sorusunun yanıtını yazıda kestirememiş olabilirsiniz. Burada kısaca özetleyeyim durumu. Eğer sadece saf bir korku oyunu arıyorsanız almayın. (Gerçi piyasada hâlâ Dead Space’e alternatif olabilecek çok oyun yok.) Onun dışında kalan oyuncu grubu iyi bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsa Dead Space 3'ü alabilir. Üstelik co-op seçeneği sayesinde multiplayer ortamda arkadaşlarınızla da oyunu oynayabilirsiniz.

MART 2013 • tamindir.com 63


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Fps Oyunu

En İyi 10 FPS Oyunu

Hazırlayan: Enis Kirazoğlu

“En İyi 10 Açık Dünya Oyunu” adlı dosya konusunda sonra sıra geldi FPS oyunlarına. Oyun tarihini derinden etkileyen FPS türü, barındırdığı çok sayıda oyunuyla oyuncularla her daim arasını yakın tutmuştur. Bu dosya konusunda da bu türün içerisindeki en iyi oyunların bir listesini çıkarıp sizlere sunmaya çalıştık. Yalnız listeyi oyunların “multiplayer” kısmına göre değil, hikâye kısmına göre hazırladık. En iyi tek kişilik oyun deneyimi sunan FPS oyunları arasından son 5 yılda çıkanları temel alarak bir “en iyi 10 listesi” hazırladık. Hazırsanız başlayalım!

10 Mirror’s Edge’in farklılığı bir kadın karakterin kontrolünü bizlere vermesinden başlıyor. FPS oyununda daha çok görmeye alıştığımız erkeksi modellerin dışında bir karakter sunan oyunun farklılığı bununla sınırlı kalmıyor. Mirror’s Edge temelinde bir platform oyunu olma özelliğini taşıyor. Düz duvara bile tırmanabilecek bir karakter olan Faith’i yöneterek gizlice işlerimizi halletmeye çalışıyor, olaylar çığırından çıktığındaysa yakın dövüş konusunda da kabiliyeti olan Faith’in düşmanlarını alaşağı etmesine tanık oluyorduk. Yarattığı dünya, stil sahibi grafikleri, oynanışı ve kurgusuyla bizlere farklı bir deneyim sunan Mirror’s Edge için bir devam oyunu hala bekleniyor. “Mirror’s Edge 2 Yapım Aşamasında” isimli haberi üzerinden devam oyunuyla ilgili ilk ipuçlarını görebilirsiniz. (http://www.tamind.ir/fp0)

MART 2013 • tamindir.com

9

64

Aynı ismi taşıyan romandan yola çıkılarak yapılan Metro 2033, düşük bütçesine rağmen kalitesiyle oyunculara kendini gösterdi. Büyük bir felaket sonrası (post apocalyptic) bir dünyada geçen Metro 2033’te insanlar nükleer kazadan dolayı açık havaya çıkamamaktadırlar. Dışarıdaki tek tehlike hava da değildir üstelik. Farklı türlerdeki mutantlar da sizi öldürmek için sıradadırlar. Bu sebeplerden dolayı metrolara sığınan insanların bir de kendi içindeki çatışması, sizi aksiyonda tutacak bir dünya için yeterli malzeme veriyor. Vuruş hissi gibi konularda zayıf kalmış olması, Metro 2033’ün bu listede geride kalma sebeplerinden en önemlisi. İlkbahar döneminde çıkacak Metro Last Light ile birlikte hatalarından daha da arınacağını düşündüğüm Metro serisi gene iddialı bir oyunla karşımıza çıkacaktır.


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Fps Oyunu

8 Call of Duty serisi her sene bizlere bir oyun sunarak kendini hiç unutturmayan bir seri oldu. Her sene çıkan bu oyunlar dönüşümlü olarak bir Infinity Ward bir Treyarch tarafından geliştirildi. Ancak hayranların her zaman için asıl merakla beklediği oyun, Infinity Ward’ın geliştirdiği oyunlar oldu. (Modern Warfare serisi gibi.) Hızlı ve sürükleyici hikâye anlatımı, ele aldığı dönemi farklı bir bakış açısıyla sunması gibi sizi atmosfere sokan konuların dışında başarılı bölüm tasarımları ve oynanışı ile de tüm FPS severlerin takdirini alan bir oyun olmuştu Black Ops. Yakın zamanda çıkan Black Ops 2’yi ilk oyun kadar başarılı bulmasam da FPS seviyorsanız bu iki oyunu da muhakkak görmeniz gerekenler listenize katın derim.

7 Half-Life’ın tarihte gelmiş geçmiş en iyi 3 FPS oyunu arasında yer aldığını söylesem, sanırım kimsenin bu demece bir itirazı olmaz. Çıkışıyla beraber oyun tarihinde bir çığır açan Half Life’ın devam oyunu uzun yıllar beklenmişti. Bekleme ile doğru orantılı büyüyen beklentilere rağmen Valve, işin altından layıkıyla kalkmayı başarmış ve bizlere Half Life 2 ile müthiş bir FPS deneyimi yaşatmıştı. Eğer tüm zamanların en iyi FPS oyunları diye bir liste yapacak olsaydık Half Life 2 bu listenin en tepelerinde olurdu. Ancak burada konu Half Life 2’den çok Orange Box. İçerisinde Half Life 2, Half Life 2 Episode 1 ve aynı dönemlerde çıkan Half Life 2 Episode 2’yi barındıran bir pakete bir oyuncu olarak hayır demek olanaksız. Üstelik bu 3 muhteşem oyunun dışında Portal gibi bir şaheser ile de bizi tanıştırması, Orange Box’ı daha da özel kılıyor.

6 MART 2013 • tamindir.com

Ubisoft Montreal ekibi tarafından 2012 yılının sonlarına doğru çıkan Far Cry 3, çoğu oyuncu tarafından senenin en iyi oyunları arasında görüldü. Ancak oyunun tek artısı sunduğu ada değildi. Oynanış anlamında bize tanıdığı serbestlik, sizi düşmana yaklaştırmadan önce taktik geliştirmeye itiyordu. Karakterinizi geliştirmek için pek çok seçenek de sunan oyun, bu sayede taktik çeşitliliğinizi de arttırıyordu. Zengin ve şımarık bir adamdan tam anlamıyla bir savaşçıya dönüş memizin hikâyesini anlatan Far Cry 3, yakın tarihin en iyi FPS oyunları arasında kendine yer buluyor.

65


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Fps Oyunu

5 Yazının yukarısında değindiğim Orange Box paketinin içinde kendine küçük bir yer bulan Portal’ın bu kadar büyüyüp başlı başına bir marka haline geleceği çok insan tarafından ön görülmemiştir. Bulmacaya dayalı oynanış yapısı, sade ve kaliteli grafikleri, harika atmosferiyle sizi ekran başına kilitleyen oyunlardandı Portal 2. Bulmaca tasarımları ve sade hikâye sunumunun dışında ufak göndermeleriyle de oyuncuları heyecanlandıran Portal 2, herkesin denemesi gereken farklı bir yapım olmayı başarmış.

MART 2013 • tamindir.com

4

66

Bethesda ve Arkane Studios iş birliği ile ortaya çıkan Dishonored, 2012 senesi içerisinde çıkan en iyi oyunların arasına adını yazdırmayı başardı. Geçen sene çıkan oyunlar arasında favorim olan Dishonored, gizliliğe dayalı oynanışı, “steampunk” atmosferi ve hikâyesiyle oyuncuları cezbetti. Uzun bir aranın ardından tek kişilik hikâyeye bu kadar önem veren bir oyun çıkarmak yapımcı firma adına cesur bir hamleydi. Ancak oyuncular bu hamleyi karşılıksız bırakmadı. Dishonored, oyun kalitesi dışında satış başarısıyla da yüzleri güldürdü. Yeri geldi başkarakter Corvo’ya yapılan ihanet bize yapılmış gibi hissettik, yeri geldi Corvo’nun intikam yemini bizim intikam yeminimiz oldu. Yapımcı firma, çoğu oyunda eksik kalan bu güçlü duygu bağını o kadar rahat bir şekilde sizle kuruyor ki ne ara kendinizi bu kadar kaptırdığınızı fark edemiyorsunuz. Hikâye dışında oynanış çeşitliliği ile de sizi vuracak Dishonored’da kılıç, “crossbow” ve “pistol”unuz dışında özel yeteneklerinizi kullanarak her seferinde farklı bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu yetenekleriniz ve bölüm tasarımlarının kalitesi sayesinde bir bölümü bambaşka yollardan defalarca bitirebilirsiniz. Oyunda yaptığınız ufak tefek seçimlerin bile oyunun akışını değiştirdiğini görmek, Dishonored’ı defalarca bitirme isteği duymanızı sağlayacak bir başka etken olacak.


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Fps Oyunu

3 Yerli gururumuz Yerli kardeşlerin kurduğu Crytek’i hepimiz ilk Far Cry oyunuyla tanımıştık. İlk Far Cry oyununun ardından markanın haklarını Ubisoft’a bırakarak yeni bir marka yaratma arayışına giren Crytek, oyuncuların karşısına Crysis’i koyarak FPS tarihine adını altın harflerle yazdırdı. Açık uçlu bir adada bizi bırakan oyunun en önemli özelliği gideceğiniz göreve nasıl gideceğinize ve görevi nasıl tamamlayacağınıza karışmamasıydı. Var olan “nanosuit” özelliklerinizi istediğiniz gibi kullanarak görevi ister sessizce isterseniz de bol aksiyonlu bir şekilde tamamlayabiliyoruz. Crysis, Far Cry 3 örneğinde olduğu gibi kullandığı mekanikler ile kimi FPS oyunlarına yeni fikirler aşılayan bir yapım oldu.

2

MART 2013 • tamindir.com

Son yıllarda oynadığınız oyunların hepsini bir düşünün. Düşündünüz mü? Peki, bu oyunlar arasından hikâyesiyle aklınıza yer eden oyunları sayın, diye sorsam… BioShock oynamış olanların ilk cevabı zaten bellidir. Bir FPS olarak belli eksikleri olsa da son yılların en iyi atmosferini ve hikâyesini bizlere sunmayı başarmıştı BioShock. 1960 yıllarında var olan hayalî dünya Rapture’a bizleri bırakan oyun, burada yaşanan dramı başarılı bir şekilde bize aktardı. Etrafı araştırırken girdiğiniz yerlerde göreceğiniz yan hikâyeler, BioShock’un dünyasını daha gerçekçi hale getirerek bu dramı bize daha iyi yaşatıyordu. Oynanış bakımından da hatırı sayılır bir kaliteye sahip olan BioShock, barındırdığı RPG ögeleriyle de size yeteneklerinizi geliştirme şansı sunuyordu. Normal silahlarınız yanında telekinezi, alev, buz gibi genetik yeteneklerinizle de düşmanlarınıza çeşitli şekillerde zarar verebiliyordunuz. Bu çeşitlilik sizi oyunda tutuyor ve sürekli yeni bir şeyler denemeye itiyordu. Başarılı oynanış, ahlaki sorgulama, sürükleyici hikâye ve kaliteli grafikleriyle BioShock, son zamanların en iyi tek kişilik hikâye sunan FPS oyunları arasında olmayı sonuna kadar hak ediyor. Yakın zamanda çıkacak serinin 3. oyunu BioShock Infinite’in de aynı kalitede olacağını umuyoruz.

67


Oyun İncelemesi / En İyi 10 Fps Oyunu

1 Modern Warfare için Call of Duty serisinin ve tarihi savaş oyunlarının kırılma noktası diyebiliriz. Modern Warfare zamanına kadar çıkan tüm Call of Duty oyunları 2. Dünya Savaşını konu alıyordu. Seride bir farklılık yaratmak isteyen Activision ve Infinity Ward, Call of Duty: Modern Warfare’i çıkararak bizi alternatif bir yakın geleceğe götürdü. 3. Dünya Savaşını konu alan oyun, sinematik sunumunu güçlendirerek kendisinden sonra çıkan çoğu FPS oyununa örnek oldu. İyi kurgulanmış bölüm tasarımları oyunu oynayan her oyuncunun aklına kazınmayı başardı. Hatta Çernobil bölümü son zamanlarda çıkan oyunlar arasından en akılda kalıcı bölüm olmayı başardı. Modern Warfare’in başarısı o kadar büyüktü ki kendisinden sonra çıkan neredeyse tüm FPS oyunları onun uyguladığı formülü kendi oyunlarına oturtmaya çalıştı.

MART 2013 • tamindir.com

FPS severler arasından bu oyunu denememiş olan yoktur sanırsam. “Ben FPS severim” diyen herkesin muhakkak denemesi gereken bir oyun Modern Warfare. Başarılı oynanışı, hızlı aksiyonu ve sürükleyici hikâyesiyle sizi ekran başından kaldırmayacak bir klasik. Son zamanların en iyi FPS oyunu!

68

10

9

8

7

6

5

4

3

2

1 Bir dosya konusu daha bu şekilde tamamlanmış oldu. Eğer, “Listede şu oyun olsaydı iyi olurdu” veya “bu oyun niye listede?” dediğiniz oyunlar ya da dosya konusuyla ilgili bunların dışında bir düşünceniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz. Hepinize iyi oyunlar! 28


SİZİNLE BİR FAZLAYIZ

+tamindir


Editörden

TÜRKİYE’DE TEKNOLOJİ MAĞAZACILIĞI VE “MOBBING” Mobbing Latince kökenli bir sözcüktür. Psikolojik şiddet, baskı, taciz veya kabadayılık anlamına gelmektedir. İş dünyasındaki anlamı ise kişiye özel tutumlar, yıldırma politikası ve psikolojik terördür.

Merhaba sevgili Tamindir takipçilerimiz. Köşemde uzun bir süredir zihnimi meşgul eden ve Türkiye’deki binlerce, hatta milyonlarca mağazacılık sektörü çalışanının canını sıkan bir durumdan bahsetmek istiyorum. Öncelikle amacım bu gibi durumlardan haberdar olunmasını sağlayarak sosyal bilinç oluşturmak ve “Mobbing” adlı kavramı hukuk literatürümüze kazandırmak. Peki, “Mobbing” nedir? Mobbing Latince kökenli bir sözcüktür. Psikolojik şiddet, baskı, taciz veya kabadayılık anlamına gelmektedir. İş dünyasındaki anlamı ise kişiye özel tutumlar, yıldırma politikası ve psikolojik terördür. Mobbing, Avrupa ve Amerika hukuk sistemlerinde literatüre kazandırılmış ve çok ciddi cezalara tabi bir suçtur. Saygınlığına önem veren firmalar bu etiketle anılmamak ve çok ağır hukuki yaptırımlardan kaçınmak için çalışanları ile olan ilişkilerine büyük özen göstermektedir. Peki, Türkiye’deki durum nedir?

MART 2013 • tamindir.com

Ülkemizde Mobbing ile ilgili herhangi bir hukuki taban söz konusu değildir. Literatürde olmayan bu eylem ve tutumlar çok sık bir şekilde işverenler tarafından tercih edilmektedir. Özellikle de mağazacılık sektöründe. Konuyu uzatmadan bu durumla ilgili bireysel tecrübemi sizlere aktarmak isterim.

70

Bundan kısa bir süre önce Türkiye’nin ciro anlamında en büyük firmaları arasında olmasıyla övünen bir teknoloji mağazacılığı firmasında çalışıyor idim. Çalışma koşulları normal şartlarda dahi gayet ağırdı. Günde 12 saat oturmadan ayakta çalışmaktaydınız ve karşılığında asgari maaş ile yetinmekteydiniz. Bu şartlarda çalışmayı kendi irademle kabul etmemden ötürü bu noktaya kadar herhangi bir sıkıntı bulunmamakta. Fakat bu 12 saatlik mesai üzerine sayım, toplantı, sınav, kampanya gibi nedenlerle izin günlerinizin ve saatlerinizin iptal edilerek anormal olan çalışma saatlerinizin sık bir şekilde daha da kötü hale getirildiğini düşünün.


Editörden

Unutmayın, kendi personeline saygı duymayan bir kurum başta “insan”a değer vermemektedir. Müşteri olarak alışveriş yapacağınız bu firmalardan size de değer vermesini bekleyemezsiniz.

Sonuçta, sabah 10’da başlayan mesaime ek olarak bir sonraki sabah 5 - 6’da çıkacağım bir sayım planına irademe danışılmadan eklendim. İnsan biyolojisine aykırı, limitlerinizi zorlayan bu durumu reddetmeyi bırakın, itiraz bile etmeniz durumunda fişlenerek psikolojik baskıya ve adaletsiz yaptırımlara tabi olmaktasınız. Ben bu durum karşısında hiç bir çalışana ya da yöneticiye karşı hakaret içermeyen; hatta itiraz bile sayılamayacak bir şekilde tepki vermem nedeniyle uzunca bir süre sosyal hayatı baltalama ve psikolojik olarak zarar verme niyetini özünde barındıran bir mesai planı değişikliğine tabi tutuldum. İşin kötüsü bu köklü değişikliklerin ilgili çalışma yasalarının aksine yazılı onayınız olmadan işverenin keyfince yapılması. İşveren tarafından tazminat ödenmeden işten çıkarma aracı olarak sıkça kullanılan bu yıldırma yöntemi “Mobbing”in en esaslı örneklerinden biridir. Şayet böyle bir durum “Mobbing”in literatürde olduğu bir ülkede gerçekleşseydi işveren adalet karşısında hesap vermek ve çok ağır bir bedel ödemek zorunda kalacaktı. Peki, ne yapılabilir? Bu gibi durumları sıkça dillendirerek önemli kurumların ve hukuki çevrelerin desteğini kazanabiliriz. Sosyal medya yoluyla yapılan paylaşımlar aracılığıyla daha çok çevreye ulaşıp bu gibi hukuksal açıklardan yararlanan saygınlığına ve itibarına önem vermeyen firmaları afişe ederek konu hakkında duyarlılık oluşturabiliriz. Unutmayın, kendi personeline saygı duymayan bir kurum başta “insan”a değer vermemektedir. Müşteri olarak alışveriş yapacağınız bu firmalardan size de değer vermesini bekleyemezsiniz.

Can Erdil ŞENTÜRK / Editör

MART 2013 • tamindir.com

Öne çıkan - Unutmayın, kendi personeline saygı duymayan bir kurum başta “insan”a değer vermemektedir. Müşteri olarak alışveriş yapacağınız bu firmalardan size de değer vermesini bekleyemezsiniz.

71


Mobil / Android DNS Ayarları

Hazırlayan: Onur ŞENDERE

Android işletim sistemi kullanıcılarına sağladıkları özgürlük hissi ile öne çıkarlar. Açık kaynak kodlu olması ve dünya devi teknoloji şirketlerinin mühendisleri tarafından cihazlara uyum sağlamalarına yönelik çalışmalar, söz konusu sistemi hep daha ileriye götürmüştür. Bu yazıda özgürlük ve daha verimli kullanıma yönelik bir özellik olan DNS değiştirme konusuna değinip Android cihazlarda DNS adreslerinin nasıl değiştirilebileceğini anlatacağım.

MART 2013 • tamindir.com

Ben Android 4.1.2 Jelly Bean işletim sistemini kullanan bir Galaxy Note 2 üzerinde bu işlemleri yaptım. Siz de neredeyse tamamen benzer ögelere sahip olan kendi Android cihazınızda rahatlıkla deneyebilirsiniz.

72


Mobil / Android DNS Ayarları

Öncelikle “ayarlar” bölümünden “Wi-Fi” seçeneğini seçiyoruz.

Ağımızda yer alan modemlerin görüntülendiği bu kısımda bağlı olduğumuz ya da DNS adresini değiştireceğimiz ağın üzerine gelip uzunca basıyoruz. Karşımıza iki seçenek geliyor. Bu iki seçenekten biri olan “ağ yapısını değiştir” seçeneğini seçiyoruz.

Değişikliği yapınca biraz aşağıda “DNS 1” ve “DNS 2” bölümlerini göreceksiniz. Buraya istediğiniz DSN adreslerini ekleyebilirsiniz. Ben örnek olarak Google'ın DNS adreslerini yazdım.

Ağ yapısını değiştirin bölümünde yer alan “gelişmiş seçenekleri göster” bölümünün yan kısmındaki kareye dokunuyoruz ve söz konusu gelişmiş seçenekler sıralanıyor.

MART 2013 • tamindir.com

Gördüğünüz gibi birçok seçenek mevcut. Ancak istediğimiz değişikliği yapmamız için “IP ayarları” kısmında yazan “DHCP” seçeneğini “Statik” olarak değiştirmemiz gerekiyor.

DNS ayarlarını değiştirmek her şeyden önce temel seviyede erişime kapanmış sitelere ulaşmanıza yardım eder. Google DNS, bu konuda en çok kullanılan IP adresleri olmakla birlikte alternatif DNS numaraları da kullanabilirsiniz. Alternatif ücretli ya da ücretsiz IP adreslerini araştırarak bulabilirsiniz.

73


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

ANDROID - Uygulamalar Hazırlayan: Onur ŞENDERE

Magisto Uygulama üzerinden çekeceğiniz ya da hâlihazırda bulunan videoları seçerek Magisto bünyesinde yer alan temalardan birini kullanabilir ve videolarınızı bambaşka görünümlere bürüyebilirsiniz.

Apex Launcher Telefonunuzun ana ekranından tutun da uygulama çekmecesine kadar neredeyse her köşesini özelleştirmenizi ve dilediğiniz efektleri uygulayarak dilediğiniz işlevlere sahip olmasını sağladığınız uygulama ücretsiz olarak sunuluyor.

En İyi Ses Değiştirici Android İçin Ses Değiştirme Uygulaması, sesinizi kaydederek değiştirmenizi sağlayan bir uygulama. Sesinizi kaydettikten sonra sincap, kedi, robot, çocuk, megafon, erkek ve kadın sesleriyle değiştirebilirsiniz. Bunun için uygulama ile gelen ses efektlerini kullanabilirsiniz.

Box

MART 2013 • tamindir.com

Bulut bilişim hizmeti sunan şirketler arasında köklü bir geçmişi olan Box’un Android uygulaması ile mobil cihazınızı çok daha işlevsel kullanabilirsiniz. Özellikle de bulut bilişim uygulamalarına alternatif arayanlar için denenebilir bir ürün.

74

FrostWire FrostWire, internet ağı üzerinden müzik, video, resim ve daha birçok kaynak dokümanlar indirebileceğiniz, yüksek hıza sahip ve tamamen ücretsiz mükemmel bir dosya paylaşım uygulaması. Uygulama, internet ağını kullanarak size binlerce müzik, resim, video, program ve doküman dosyasını bulmanızda yardımcı olmakta.


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

ANDROID - Oyunlar

Real Racing 3 Real Racing serisinin üçüncü oyunu, muhteşem grafikleri yüzlerce sayıda yarış organizasyonlarıyla kısa sürede sizi kendisine bağlayabilir. Yaklaşık 1.5 GB boyutunda bir kurulum dosyası bulunan oyun belki de mobildeki araba yarışı oyunlarının en iyisi.

Hungry Shark Evolution Grafikleriyle konsol kalitesini aratmayan oyun kurgusuyla da ilgi çekici. Köpek balığını canlandırdığınız oyunda denizdeki besinleri yiyerek balığı geliştiriyor ve okyanusun tüm zenginliğine merhaba diyorsunuz.

Flow Free: Bridges Farklı ve zevkli bir bulmaca oyunu arıyorsanız işte bu oyun tam da size göre. Farklı olmasına rağmen kısa sürede mantığını çözeceğiniz ve hemen ardından zevk almaya başlayacağınız oyunu bırakmakta zorlanabilirsiniz.

Yumby Smash Genel olarak Yumby şeklinde ifade edilen sevimli yaratıkların macerasını konu alan oyun, adeta roketlenerek hareket ediyorlar ve ihtiyaçları olan nesneleri toplayarak kötü kalpli düşmana karşı mücadele ediyorlar.

Kayıp Balık Nemo’yu bilmeyen yoktur sanırım. İşte bu oyun o Nemo’yu ve arkadaşlarını konu alıyor. “Nemo’nun Resifi” şeklinde Türkçe olarak ifade edebileceğimiz oyunda Nemo’nun merkezinde bir yaşam alanı kurmak hedefleniyor.

MART 2013 • tamindir.com

Nemo`s Reef

75


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

İOS - Uygulamalar

İşler Güçler Sevilen dizinin seslerine, repliklerine, bölümlerine ve daha fazlasına ulaşmayı vadeden bu uygulama ile İşler Güçler’e dair hemen her şeyi mobil cihazınızda yaşayabilirsiniz.

Pic Stitch Pic Stitch uygulaması iPhone ve iPad’in kullanabileceğiniz, fotoğraflarınızı güzelleştirmek ve hoş kolajlar oluşturmak için faydalanabileceğiniz ücretsiz bir uygulama. Bunun yanında oluşturduğunuz kolaj ve resimleri kolayca sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabilirsiniz.

Jelli Radyo Uygulama içerisinde çalmasını istediğiniz parçaları belirliyorsunuz ve sevdiğiniz şarkıları favorilerinize ekleyerek uygulamanın tabiri ile roketliyorsunuz. Hoşunuza gitmeyen müzikleri ise patlatarak radyoyu ele geçirebilir ve DJ olabilirsiniz.

Anadolu Mobil

MART 2013 • tamindir.com

Anadolu Üniversitesi için kullanıma sunulan uygulama üzerinden öğrenciler, sınıflarından ders notlarına; akademik takvimden kampüs haritasına kadar onları ilgilendiren birçok bilgiye ulaşabiliyorlar.

76

Cumhuriyet Türkiye'nin en köklü gazetelerinden biri olan Cumhuriyet'in bu uygulamasıyla internet sitesinde yayınlanan tüm haberleri okumanın yanı sıra, gazetenin karikatürlerine ve özel haber başlıklarına da göz atmak mümkün.


Mobil / Oyun ve Uygulamalar

İOS - Oyunlar

Liberty Wings Savaş uçaklarıyla onlarca farklı sahnede kendinizi sınamak ister misiniz? Cevabınız evetse Liberty Wings ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Başarılı grafikleri ve keyifli oynanabilirlik özelliğiyle öne çıkan oyun ücretsiz olmasıyla oldukça çekici duruyor.

Football Manager Handheld 2013 Futbol tutkunlarının her yıl çıkmasını merakla beklediği Football Manager serisi artık iPhone ve iPad’lerde de oynanabiliyor. Serinin son oyunu olan FM 2013’ün mobil sürümüyle nerede olursanız olun futbolun apayrı heyecanını teknik direktör koltuğunda yaşayabilirsiniz.

Robbery Bob Her ne kadar konusu pek tavsiye edici unsurlar içermese de oyunun yapısı ve kurgusu gerçekten de eğlenceli. Oynanabilirliğin üst seviyede olduğu oyunda sizi hapishaneden kurtaran kişilere ve sonrasında da başkalarına “el uzunluğu” konusunda yardım etmeniz gerekiyor.

Chasing Yello 7 yaşındaki Mathilda isimli bir çocuğun balığını özgürlüğü için nehre bırakması ve balığın yaşadığı maceraları konu alan oyun, Temple Run tarzı sonsuz ilerleyiş oyunlarının suya aksetmiş ürünü.

Oynaması keyifli bir strateji oyunu arıyorsanız Clash of Clans ile kasabanızı inşa edebilir, birliklerinizi yetiştirebilir ve çevrim içi olan binlerce başka oyuncu ile savaşarak harikulade bir maceraya atılabilirsiniz.

MART 2013 • tamindir.com

Clash of Clans

77


Nisan Ayında Sizi Neler Bekliyor

HTC One ile ortaya atılan Ultra-Pixel konusuna ve şu anda kullanılmakta olan görüntü algılama teknolojilerini inceleyeceğiz.

Mart ayında İzmir’de gerçekleşecek olan God Of War Ascension tanıtım etkinliğinde bizzat bulunacağız.

Sony’nin yeni harikası SonyXperia Z’nin derinlemesine incelemesi Nisan sayımızda yer alacak. Samsung Galaxy S3’ü çıkaralı 9 ay olmasına rağmen insanların S4 için Smasung’tan beklentisi çok yüksekti, ve ısrarla Galaxy S4’ün çıkmasını beklediler. Sonunda bekleyiş sona eriyor. Tarihler 14 Mart’ı gösterdiğinde New York Amerika’da Galaxy S4 resmi olarak tanıtılacak. Samsung Galaxy S4 için detaylı ilk izlenimlerimizi de Nisan sayımızda bulabileceksiniz.

Oyun bölümünde Tomb Raider ve BioShock Infinite incelemelerimiz yer alacak. Ayrıca en iyi 10 yazılarımıza devam edeceğiz. Makale bölümümüzde yine birbirinden yararlı nasıl yapılır yazılarımız yer alacak.

MART 2013 • tamindir.com

Tamindir Gündem ve Tamindir Oyun Gündemi videolarımız Nisan sayısında yer alacak. Güncel teknoloji ve oyun haberlerini rahatlıkla takip edeceksiniz.

78

Günlük işlerimiz için kullanabileceğimiz en iyi ücretsiz uygulamaları seçeceğiz. En son mobil uygulama ve oyun tavsiyelerimize mobil bölümünden ulaşabileceksiniz.

? Teknoloji ve yazılım alanında merak ettiğiniz ve dergimizde cevaplanmasını istediğiniz sorularınız için twitter üzerinden #tamindirdergi etiketi ile veya iletisim@tamindir.com adresine e-posta atarak sorabilirsiniz.


olarak İZMİR’in EXPO 2020 Adaylığını destekliyoruz.


Tamindir dergi mart 2013  
Tamindir dergi mart 2013  
Advertisement