Page 1

3+1 Projesi güz dönemi yerleştirmeleri yapıldı sayfa

3+1

Sakarya Üniversitesinden Afrikaya yardım eli Çoğunlukla Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görevli personellerin yer aldığı bir grup, Afrika ülkesi Çad’da su kuyusu açtırdı. Açılan su kuyusuna, Sakarya Üniversitesi’nin eski hocalarından Prof. Dr. Sabahattin Zaim ismi verildi.

2’de

sayfa

Sosyal Medya Araştırmaları Platformu’nun raporu hazır sayfa

SAÜ, BASINLA BULUŞTU

ERASMUS İLE YENİ UFUKLARA

SOSYAL MEDYA RAPORU HAZIR

SAÜ, Erasmus Programı ile yeni bölümlerin önünü açıyor

2

3’de

sayfa

FLORIDA'DAN ZİYARET

SAÜ, yerel basınının temsilcileri ile buluştu

2

sayfa

Florida Atlantik Üniversitesinden SAÜ’ye ziyaret

4

sayfa

4

SAÜ’de Öğrenci Olmak... Sakarya Üniversitesi, öğrencilerine çağın gereksinimlerini karşılayan hizmetler sunmaya devam ediyor. SAÜ öğrencileri, üniversitenin sunduğu birçok avantajdan faydalanarak kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı sağlıyorlar. Kayıt ve Öğrenci İşleri • 30 saniye içinde Sakarya Üniversitesi’nin öğrencisi olabilirsiniz (İlk kayıtlar randevulu sistemde ve toplamda 30 saniye içinde tamamlanmaktadır) • Ara sınıflarda internet üzerinden ders kayıtlarınızı yapabilirsiniz • Önceden kazanılmış yeterlikleriniz varsa bunları ders yerine saydırabilirsiniz • Üniversitemizin farklı birimlerinden ders alabilirsiniz • Yükseköğretim Kurumları Arasında Farabi , Erasmus Öğrenci Değişim Programı’na ve Erasmus staj hareketliliği programına katılabilirsiniz • Çift Anadal Programına (ÇAP) katılarak iki diploma sahibi olabilirsiniz • Mezuniyetinizde AKTS etiketine sahip transkriptiniz ve “Diploma Eki” alabilir.

Akademik Genel Kurul

Kütüphane • Üniversitemiz kütüphanelerinin doğal üyesisiniz • 7 gün 24 saat (7/24) merkez kütüphaneden yararlanabilirsiniz • Raflar arasında veya internette dolaşarak kitapları inceleyebilirsiniz • Ödünç kitap alabilirsiniz • Elektronik veri tabanına ulaşabilirsiniz (http://www.kutuphane.sakarya.edu.tr/index.php) • DVD ve CD (belgesel, film vb) arşivine ulaşabilir ve izleyebilirsiniz • Kütüphanede bulunmasını istediğiniz kitapları talep edebilirsiniz/ • Ödünç dizüstü bilgisayar alabilirsiniz • İnternet, yazıcı ve fotokopi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz • Sorun ve önerilerinizi kutuphane@sakarya. edu.tr adresine iletebilirsiniz

SABİS Dünyaya Açılıyor

Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Akademik Genel Kurul’a Sakarya Üniversitesinde çalışan öğretim elemanları katıldı. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Musa Eken, Prof. Dr. Mehmet Ali Yalçın, Prof. Dr. Fatih Üstel’in sunum yaptığı toplantı yaklaşık 1.5 saat sürdü. Konuşmasında yeni eğitim öğretim yılı hazırlıklarına değinen Rektör “Akademisyenler Öğrencilere Ayak Uydurmak Zorundadır” dedi. Kurulda 2012 2012 yılındaki akademik çalışmalarından ötürü ödüle layık görülen akademik personele ödülleri verildi. sayfa

Sağlık, Kültür ve Spor • İlk adım sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz • Psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmetlerinden yararlanabilirsiniz • Kültürel faaliyetlere (doğa yürüyüşleri, kültür gezileri, bahar şenliği etkinlikleri vb) katılabilirsiniz • Öğrenci toplulukları faaliyetlerine, (konferans, seminer, sinema gösterisi, vb) katılabilirsiniz • Mevcut topluluklara üye olabilir veya topluluk kurabilirsiniz • Sportif faaliyetlere (futbol, basketbol, satranç vb) katılabilirsiniz • Burs hizmetlerinden (koşulları taşımanız halinde) yararlanabilirsiniz • Barınma (yurt) hizmetlerinden (ücretli) yararlanabilirsiniz • Kısmi zamanlı çalışan öğrenci olabilirsiniz (koşulları taşımanız halinde)

4

Üniversitemiz Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi tarafından geliştirilen ve ülkemizde tüm üniversiteler tarafından model alınan SABİS yazılımını dünya üniversitelerine tanıtımıyla ile ilgili bir dizi çalışma başlatan Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Muzaffer ELMAS, Thompson Reuters Bölge Müdürü Mustafa Rasheed ve beraberindeki heyet ile görüşme gerçekleştirdi. sayfa

2

“Mühendisler ülke de yönetebilir” Gelişmekte olan ülkeler içinde zirveye oynayan Türkiye’nin sayılı mühendislik fakültelerinden olan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yeni yıla hazır giriyor. Gazetemize konuşan Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Osman Hamdi Mete fakülte hakkında sorularımızı içtenlike yanıtladı. Öğrencilerin staj hareketliliğinden, Tübitak burslarına, mühendislerin sosyal yaşama katkılarından öğrenim sonrasına ilişkin konuştuğumuz Mete, özellikle Mühendis adaylarının çok yönlü olmaları gerektiğini belirtti. Röportajdan öne çıkanlar 3. sayfamızda.

sayfa

3

Bilgi İşlem • Esentepe kampüsünde 298 noktadan, yan kampüslerde 187 noktadan kablosuz internete erişebilirsiniz. Sürekli Eğitim • Düzenlenen kurslara katılabilirsiniz • İhtiyaç duyduğunuz alanlarda sertifika programı veya kurs düzenlenmesini isteyebilirsiniz • Kariyer • Kariyer planlaması ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilirsiniz • İş ve mesleklerle ilgili bilgilendirme toplantılarına katılabilirsiniz, • CV yazma, iş görüşmesi yapma vb. konularda eğitim alabilirsiniz

ShiftDelete.Net, Sakarya Üniversitesi Teknokenti’nde Ar-Ge Ofisini Açıyor Öğrenci ve akademisyenlerden oluşacak ekip, günlük hayatı kolaylaştıracak yeni ürün ve servisleri geliştirecek. 2005 yılında kurulan ve şu anda ayda 8 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği, Türkiye’nin en popüler 100 sitesinden biri olan teknoloji portalı ShiftDelete.Net, Ar-Ge ofisini Sakarya Üniversitesi Teknokenti’nde açıyor.


Ekim 2013 Prof. Dr. Muzaffer ELMAS - Rektör

Sosyal Ağ Raporu Hazır

“Sosyal Medya ve Yönetici” başlıklı ilk raporda geleneksel kurumsal yapılarla sosyal medyada kurulan iletişimin biçimi ve içeriğinin nasıl uyum sağlayabileceği araştırıldı.

KALİTE SÜREÇLERİ ve SAKARYA ÜNİVERSİTESİ Günümüzde birçok kurum ve kuruluş kalite standartlarını yükseltmeye çalışmakta, daha iyi hizmet verebilmek ve istemcilerinin ihtiyaçlarını daha iyi karşılayabilmek adına çeşitli çalışmalar yapmaktadırlar. Sakarya Üniversitesi olarak biz de bu çalışmaları hızla sürdürmekteyiz. 2001 yılından beri üniversitemizde Genel Sekreterlik ve bağlı birimleri ile 5 eğitim-öğretim biriminde başlayan Kalite Yönetim Sistemi uygulamaları 01 Aralık 2006 tarihinde Fakülte/Enstitü/Yüksekokul/ Konservatuvarı ve Meslek Yüksek Okulu Sekreterlik idari bölümlerinin de kapsama alınması ile eğitim öğretim birimleri de sistem belgesine kavuşmuştur. Bu tarihten itibaren tüm eğitim-öğretim birimlerimizin idari bölümlerinde Kalite Yönetim Sistemi etkin bir biçimde uygulanmaktadır. Kalite çalışmalarımıza paralel olarak belirlediğimiz politikalarımızı da çok dikkatli bir şekilde idame ettirmekteyiz. Bu politikalar doğrultusunda; • Yöneticilikte; katılımcı ve paylaşımcı yönetim anlayışıyla motivasyonu arttırmak ve performansı yükseltmek, • İletişim teknolojilerini kullanarak personel ve öğrencilere daha hızlı hizmet sunmak, • İstenen hedefleri gerçekleştirme sürecinde zamanı etkin ve verimli kullanmak, • Hizmetten yararlananların memnuniyetlerini ölçerek, memnuniyetlerin yükseltilmesini sağlamak, • Kalite Yönetim Sisteminin şartlarına uyarak, hizmet ve faaliyetleri sürekli iyileştirmek, kalitede önder olmak ve sürdürmek ilkelerini kendimize görev bildik. Sakarya Üniversitesi Türkiye’de ilk defa üniversiteler arasında “Ulusal Kalite Ödülü” ile ödüllendirilmiştir. 1993 yılından buyana on altı öncü ve örnek kuruluşumuz Ulusal Kalite Büyük Ödülü’nü almaya hak kazanmıştır. Beş kuruluşumuz ise Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü alarak büyük başarı elde etmişlerdir. Türkiye, Başarı Ödülleri ile birlikte Avrupa’da en çok ödül kazanan ilk iki ülkeden biri konumuna gelmiştir. Kalite düzeyimizin uluslararası ortamda böylesine saygınlık kazanması ülke imajının iyileşmesine de ciddi katkıda bulunmaktadır. Bu süreç içerisinde görev alan ve ter döken tüm personelimize içten teşekkürü bir borç biliyorum. Yapılan tüm bu çalışmalar üniversitemizi bir adım daha ileri götürmek ve katılımcı, demokratik, yönetimsel ve akademik tüm süreçlerin beklentileri karşılayan bir şekilde yürüdüğü bir üniversite oluşturmak amacını gütmektedir.

Uzaktan Eğitim Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi Amacı Uzaktan Eğitim alanında dünya çapında ortaya çıkan ihtiyaçları ve gelişmeleri izleyerek internet destekli öğretimde sunulan dersleri dinamik bir yapıda oluşturmak, bu alanda yeni projelerde atılım yapmak ve sunmak, bunların yanında rekabetçi, yenilikçi, araştırmalara açık bir merkez olmak olan Uzaktan Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi başkanlığında uzaktan eğitim değerlendirme toplantısı geçekleştirildi. Yükseköğretimde uzaktan eğitim konusunda ilkleri gerçekleştirerek birçok üniversiteye model olmuş uzaktan eğitim sistemimizin ve uzaktan eğitim politikalarımızın gözden geçirildiği uzaktan eğitim değerlendirme toplantısında mevcut sistemin değerlendirilmesinin ardından yapılabilecek yeni projeler üzerinde görüşmeler yapıldı.

Sakarya Üniversitesi Sosyal Medya Araştırmaları Platformu Temmuz 2013’te gönüllü bir topluluk olarak sosyal medyaya ilişkin akademik çalışmalar yapmak ve bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak amacıyla kuruldu. Platformda, sosyal medyanın doğrudan ya da dolaylı biçimde temas ettiği toplumsal meseleler, farklı uzmanlık alanları bir araya getirilerek değerlendiriliyor. Bu nedenle platform her projede farklı konuları ve araştırmacıları ağırlamayı hedefliyor. Platformun ilk ürünü olan “Sosyal Medya ve Yönetici” başlıklı rapora göre, “yeni iletişim teknoloji ve pratikleriyle gündelik yaşamın her alanında bir rol üstlenen “yeni medya” eski yöntemlerle anlaşılamamaktadır. Bu nedenle kurumlar açısından yeni iletişim kanalları ve stratejilerine ihtiyaç vardır.” Raporda, yeni iletişim biçimlerinden kaynaklanan iletişim sorunlarının çözümüne ilişkin öneriler bulunuyor. “İçinde yaşadığımız dönemin işleri ve iş yapma biçimleri göstermiştir ki önceden konumlanmış “yönetenyönetilen”, “üreten-tüketen” gibi taraflar birbirlerine karışmakta ve her türlü işin yapılma biçimi ve yöntemi etkileşime; tarafların karşılıklılığına, sorumluluk almasına olmasına ihtiyaç duymakta. Dolayısıyla iletişim biçimi hiyerarşik (dikey) değil, heterarşik (yatay) olmalıdır.” Karşılıklılık hatta karşıtlık biçimlerine referans veren etkileşimin, katılımın, yönetişimin ve mücadelenin anahtar sözcükler olarak ele alındığı rapor, her şeyden önce tek yönlü iletişim süreçlerinden “anında”lık niteliği taşıyan ve çift yönlüye evrilen dönüşümü sorgulamayı amaçlıyor.

“Etkiden Etkileşime”, “Müzakereden Mücadeleye”, “İzleyiciden Katılımcıya”, “Yönetimden Yönetişime”

toplumsal hareketleri anlamanın önemli bir boyutu yeni iletişim teknolojilerini ve onları üreten toplumsal yapıyı kavramaktan geçmekte.” Özetle, iletişim süreçlerinde küresel çapta kullanılan yeni mecralar ve bu mecraların yarattığı sosyal ilişkiler bu raporun anlamaya niyet ettiği alanı işaret ediyor. Kurumlar ve özellikle yöneticiler açısından sosyal medya aracılığıyla sağlıklı iletişim kurmaya ilişkin tespitlerden oluşan bu raporda sunulan öneriler bu genellemelerle sınırlı değil. Ancak, ilk adımda rapor, iletişim süreçlerinde

Rapora göre, “Dünya çapında ve peş peşe ortaya çıkan yeni toplumsal hareketler yakın geçmişin “geleneksel”likle tanımlanabilir olan politik ve sosyolojik bakış açılarının yöntemlerini saf dışı bırakmaktadır. Zapatistalar’dan Arap Baharı’na, Occupy Wall Street’ten Gezi Parkı Eylemlerine dek içinde bulunduğumuz süreç göstermiştir ki bu yeni

E R AS M U S ’ l a Y i n e Ye n i U f u k l a ra

deneyimlediğimiz dönüşüme işaret eden dört temel süreci tartışıyor: •

Etkiden Etkileşime

Müzakereden Mücadeleye

İzleyiciden Katılımcıya

Yönetimden Yönetişime

3+1 Projesi güz dönemi yerleştirmeleri yapıldı SAÜ Esentepe Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Sarıbıyık, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Özcan Keskin, KOSGEB Sakarya Hizmet Merkezi Müdürü İsmet Yılmaz, Sakarya Sanayici ve İşadamları Derneği (SASİAD) Başkanı Aydın Bahar ile Sakarya iş dünyasından çok sayıda temsilci katıldı.

Avrupa Birliği’nin üye ve aday ülkelere yönelik hayata geçirdiği eğitim, öğretim programı Erasmus ile kültürel, ekonomik ve bilimsel alışverişe kapı açılıyor. Sakarya Üniversitesi Erasmus Programı ile şimdiye kadar binlerce öğrenciyi çeşitli ülkelere gönderildi. SAÜ’den programa katılan öğrenciler daha çok Doğu Avrupa ülkelerini tercih ediyor.

yıl yeni anlaşmalar imzaladıklarını belirterek, “Yeni anlaşmalar gereği Hukuk ve Tıp Fakülteleri öğrencileri de bu deneyimden faydalanacak. Öğrencilerin ve fakültelerin programa olan ilgisinden memnunuz “ dedi. Kesin Yok Erasmus programı ile basında çıkan açıklamalara değinen Kanbur, “ Geçmiş yıllarda AB’nin ödenek, fon sıkıntısına girdiği ve öğrencilere ödenmesi gereken meblağların ödenmediği haberleri çıkmış. Geçtiğimiz yıllarda Sakarya Üniversitesi olarak sıkıntı çekmedik ve bu yıl da üniversitemize ayrılan bütçeyi kullanacağız. Ödenekler konusunda sıkıntısı yaşanması ihtimali gözükmüyor “ dedi. Bu kapsamda bürokratik sorunların yaşanmadığını vurgulayan Kanbur, öğrencilerin kafalarında oluşması muhtemel sorunları birebir görüşmelerle giderebileceklerini ifade etti.

Hukuk ve Tıp İlk Kez Sakarya Üniversitesi Erasmus Bürosunun yoğun çalışması sonucu her yıl yeni ortaklıklar geliştiriliyor. Bu kapsamda her yıl Haziran ve Eylül ayları arasında AB’de ve Türkiye’de yapılan fuarlara ve ilgili çalışmalara katılan büro yetkilileri Sakarya Üniversitesinin vizyonunu geliştirmeye özen gösteriyor. Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren SAÜ Erasmus Bürosu Şube Müdürü Neriman Kanbur gelişmeleri yakından takip etmeye çalıştıklarını ve her

SAÜ’de Kalite Konferansı

Törende yaptığı konuşmada mesleki eğitime yönelik geçen yıl başlatılan yüksek lisans ve doktora projelerinin de bu yıl sonunda sonuçlarının alınacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas, “Sanayinin ve toplumun sorunlarının çözümüne yönelik işletmelere özel destek çalışmalarımız var. Ön lisanstan başlayarak doktoraya kadar üniversitenin tüm kademelerinde bu işbirliğini yapma arzusunda ve çabasındayız. Üniversitenin de toplumla, çevreyle bütünleşmesi ve kaynaşması bu şekilde olur. Birkaç sene içerisinde bu konuda tüm Türkiye’ye örnek olacak modeller geliştireceğimize inanıyorum” diye konuştu. 3+1 mesleki eğitim protokolünü ve projenin iş dünyasına yapacağı katkıları anlatan SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık da, öğrencilerin uygulama becerilerinin yetersizliği nedeniyle projeye başladıklarını ve şu ana kadar alınan sonuçların son derece mutluluk verici olduğunu belirterek, bu konuda iş dünyasıyla sıkı ilişki içerisinde olacaklarını kaydetti. Törenin ardından, öğrencilerin 2013-2014 eğitim öğretim yılı güz döneminde işletmelere yerleştirme işlemi yapıldı.

Künye KampüsHaber / Ekim 2013 / Yıl 1 Sayı 2

Sakarya Üniversitesi Uluslararası Yüksek Öğretimde Kalite Konferansına ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. 12-14 Aralık 2013 tarihlerieri arasında gerçekleştirilecek olan konferans, Sakarya Universitesi Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası bir çok akademisyenin katılması beklenen konferansta, yüksek öğretimde kalite, yeterlilikler, eğitimde sürdürülebilirlik ve kalite yönetim sistemleri gibi başlıca konularda akademik bildiriler sunulacak. Bildiri özeti son gönderim tarihi 1 Aralık 2013 olan konferans tam metinleri 3 Aralık 2013 tarihine kadar kabul etmekte. Bildiri göndermek ve daha fazla bilgi almak için www.icqh.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ İLETİŞİM FAKÜLTESİ ADINA İMTİYAZ SAHİBİ PROF. DR. MUZAFFER ELMAS SORUMLU YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ PROF. DR. AYTEKİN İŞMAN YAYIN TÜRÜ: YEREL SÜRELİ www.kampushaber.sakarya.edu.tr facebook.com/saukampushaber - twitter.com/saukampushaber - kampushaber@sakarya.edu.tr Adres: Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü M2 Binası 3. Kat Serdivan / Sakarya

2

Baskı: Medya Ofset Güneşler Mah. Zirai Aletler Sanayi Sitesi 1275. Sk. No:40 Adapazarı / SAKARYA


“Mühendisler Ülke de Yönetebilir”

Gelişmekte olan ülkeler içinde zirveye oynayan Türkiye’nin sayılı mühendislik fakültelerinden olan Sakarya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi yeni yıla hazır giriyor. Gazetemize konuşan Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Osman Hamdi Mete fakülte hakkında sorularımızı içtenlike yanıtladı.

Prof. Dr. Aytekin İŞMAN - Dekan

İLETİŞİM FAKÜLTESİ ve HEDEFLERİ

Öğrencilerin staj hareketliliğinden, Tübitak burslarına, mühendislerin sosyal yaşama katkılarından öğrenim sonrasına ilişkin konuştuğumuz Mete, özellikle Mühendis adaylarının çok yönlü olmaları gerektiğini belirtti. Röportajdan öne çıkanlar : Mühendislik fakültesi geçen seneye oranla daha düşük bir tercih aldı. Bunun altında yatan sebepler nelerdir? Mete: “Mühendislik Fakültelerindeki puanların düşmesi son yıllarda yeni açılan üniversite sayısının artması, hemen hemen her üniversitede mühendislik fakültelerinin bulunması, belli üniversiteler ( ITÜ ODTÜ, boğazici) dışında talebin azalması ve puanlarda önemli ölçüde düşmeye neden oldu. Ayrıca öğrenci kontenjanlarının giderek artması puanlardaki düşüşte rol oynayan bir diğer etken olarak göze çarpıyor”

tasarım ağırlıklı temel derslerden Teknik Eğitim Fakültesi mezunlarının başarılı olmaları durumunda mühendislik diploması almalarında sakınca bulunmadığını düşünüyorum. YÖK’ün şu andaki yaptığı uygulama bu yönde gelişmektedir. Tamamlama derslerinin mühendislik fakültelerinde verilmesi ve uygulamanın sağlıklı yapılması kaydıyla mühendislik tamamlama programının devam edebileceği kanaatindeyim”.

Sakarya Üniversitesi olarak öğrencilerin staj hareketliliği çerçevesinde ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? Mete: “Mühendislik Fakültelerinde staj, iş yeri tanıma ve teorik kazandıkları bilgilerin pratikteki karşılıklarını görmeleri bakımından önemli bir uygulamadır. Geçen yıl Ders planlarında yapılan değişikliklerle stajlar normal ders planında 10 AKTS krediye sahip bir ders haline geldi”.

Lisans sonrasını düşünen öğrenciler için söylemek istedikleriniz nelerdir? Mete:”Bir ülkenin dünyada etkin, sözü dinlenir ve insanların refah seviyelerinin yüksek olması dünya barışına önemli katkılar sağlaması, ekonomik olarak daha güçlü ve büyük devlet olmasına bağlıdır. ülkenin ekonomisinin güçlü olmasındaki en önemli görev ve sorumluluk mühendislere düşmektedir. Lisans mezuniyeti sonrası genç mühendislerin yapacakları araştırma-geliştirme, endüstriyel ve üretim faaliyetleriyle Ülke ekonomisinin daha da büyümesine önemli katkılar sağlayacakları bilinciyle çalışmalıdırlar”.

“Öğrencilerimizi ikinci sınıftan sonra yaz stajlarını yapmaları amacıyla uygun iş yerlerine yönlendiriyoruz Ayrıca bazı bölümlerimizde seçimlik derslerin bir dönem iş yerlerinde yapılmasına yönelik pilot uygulamalı programlar başlatıldı. İsteyen öğrencilerimiz gerekli bağlantıları ve kabul edilebilirlik belgelerini sağladıkları takdirde yurt dışında da stajlarını yapabiliyorlar”.

Tübitak artık lisans öğrencilerine de burs veriyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Mete:” Son yıllarda TUBİTAK çeşitli isimler altındaki faaliyetler için özellikle başarılı lisans öğrencilerine burslar vermektedir. ayrıca mezuniyet sonrası Araştırma- geliştirme faaliyetlerine ve tekno girişim adı altında yeni firma kurma ve benzeri bir çok destekleri sağlamaktadır”.

Yeni yasaya göre çıkarılan Mühendislik Tamamlama Programı için düşünceleriniz nelerdir? Mete: “Mühendislik Fakültesinde verilen Teorik ve

Mühendislik fakülteleri genelde mekanik olarak adlandırılır.Mühendislerin asosyal olduğu tezine katılıyor musunuz?

Yrd. Doç. Dr. Osman Hamdi METE Mühendislik Fakültesi Dekan Yardımcısı Mete:” Mühendislik Fakülteleri, teknik veya mekanik olarak bilinir ancak bürokraside ülke yönetiminde en etkin ve başarılı görevleri mühendisler yapmaktadırlar. Geçmişte cumhurbaşkanlarından başbakanlara kadar önemli görevlerde bulunmuş mühendisler vardır. Ekonomik bir görev ve sorumluluk almasına rağmen bugun bankalar bile yönetici olarak mühendislik eğitimi almış kişileri tercih etmeye başlamıştır. örneğin bugun merkez bankası başkanı mühendislik eğitimi almış biridir. Ülke bazında mühendis saysının fazla olması bazı istisnai olumsuz durumların genele maledilmesine neden olabilmektedir. Ancak sosyal yaşamda, pratik ve çözüme odaklı karar vermede mühendislik eğitimi almış olmak önemli bir parametre olduğu kanaatindeyim”. Artık SAÜ’lü olan Mühendis adaylarına tavsiyeleriniz nelerdir? Mete:”Mühendis adayı öğrencilerimizin öğrenim süresini iyi değerlendirmelerini, iyi bir mühendislik eğitimi almalarını ve kendilerine artılar sağlayacak özelliklere sahip olmalarını diliyorum. Aranan nitelikli bir Mühendis olmak için iyi bir yabancı dil bilmeleri ve belli konularda uzmanlaşmalarını tavsiye ediyorum”.

Sakarya Üniversitesi çalışanları Afrika ülkesi Çad’da su kuyusu açtırdı. Açılan su kuyusuna ise Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in ismi verildi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) çalışanları Afrika ülkesi Çad’da su kuyusu açtırdı. Çoğunluğu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İ.İ.B.F.) mensubu olan SAÜ çalışanları, “Afrikalı kardeşlerimizin içme suyu problemini bir nebze de olsa çözmek amacıyla İHH aracılığı ile Çad’da su kuyusunu açtırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız Aralık 2012’de başlamıştı” dedi.

Bununla birlikte hızla devam eden “İletişim Fakültesi Uygulama Gazetesi”, “Sakarya Üniversitesi Web TV”, “Sakarya Üniversitesi Radyosu” projelerimizi de bir an önce sonuca erdirmek için büyük bir çaba içerisindeyiz. Gerekli altyapı ve eleman ihtiyaçlarını sağladığımız anda İletişim Fakültesi olarak bu projeleri bitirip, yeni projelere imza atacağız. Bu nedenle bizimle birlikte çalışmak isteyen tüm öğrencilerimize kapılarımız sonuna kadar açık. Siz de bu gazetenin yayınlanmasında pay sahibi olmak, Web TV çalışmalarına katılmak istiyorsanız lütfen bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyiniz. Sizlerle beraber yürüteceğimiz bu süreç, hem işbirlikli çalışma açısından hem de öğretim elemanı ve öğrenci bütünleşmesi açısından yararlı olacak ve öğrencilerimizin de üniversite bünyesinde iletişim süreçlerinde söz sahibi olmasını sağlayacaktır. Bu sayının basılmasında yardımlarını esirgemeyen Yenigün Gazetesi İmtiyaz Sahibi Halil İbrahim BALCI’ya ve ortağıTolga GÜNGÖRSÜN’e teşekkür ederim.

SAÜ, Sakarya Üniversitesi Arabulucuk Eğitimi Verecek

Afrika’ya Yardım Eli Çoğunlukla Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde görevli personellerin yer aldığı bir grup, Afrika ülkesi Çad’da su kuyusu açtırdı. Açılan su kuyusuna, Sakarya Üniversitesi’nin eski hocalarından Prof. Dr. Sabahattin Zaim ismi verildi.

Hedefi, gerek sektöre yetiştirdiği alanının tercih edilen uzmanları olan gençlerle; gerekse uzmanlık alanında sürekli bilgi üreten, çevresindeki değişimlere göre kendini yenileyebilen akademisyenleriyle Türkiye’de öncü, Dünya’da ise eğitiminin ciddiyetiyle tanınan, tercih edilen ve yenilikçi uygulamalarıyla örnek alınan bir İletişim Fakültesi olmak olan İletişim Fakültemiz 2012 yılında kuruldu. “İletişim Bilimleri”, “Halkla İlişkiler ve Reklamcılık”, “Radyo, Televizyon ve Sinema” ve “Gazetecilik” bölümlerine sahip olan fakültemize bu sene ilk defa öğrenci alındı. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü’ne alınan 52 öğrenci ile eğitimöğretim sürecine başlayacak olan fakültemizde diğer bölümlere de öğrenci almak için çeşitli çalışmalar yürütülmekte. Öncelikle ilk hedefimiz, bölümlerimizde eksik olan öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak. Öğretim elemanı ihtiyacı karşılandıktan sonra ise lisans ve yüksek lisans programları açarak fakültemizi öğrencilerimizin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşayacağız.

Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne Adalet Bakanlığı tarafından “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabulucuk Eğitimi” verme yetkisi verildi.

Öte yandan açılan su kuyusuna Sakarya Üniversitesi’ne öncü şahsiyet Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in isminin verilmesi bir vefa örneği olarak camiadan takdir topladı. Sakarya Üniversitesi’ne mal olmuş öncü şahsiyet Prof. Dr. Sabahattin Zaim’in isminin verilmesi bir vefa örneği olarak camiadan takdir topladı. Sakarya Üniversitesi çalışanları, “İçme suyu sıkıntısı ve kuraklığın hayatı durma noktasına getirdiği Afrika’da açılan su kuyuları sayesinde insanların rahat bir nefes aldıklarının bilinci ile Afrika’da su kuyusu açma çalışmalarına devam edeceğiz” açıklaması yaptı.

6325 Sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunun 23. Maddesi ve Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu Yönetmeliğinin 28. Maddesi uyarınca, Adalet Bakanlığı tarafından Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesine, 3 yıl süre ile “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi” izni verildi. Türk hukuk sisteminde “Mahkemesiz adalet” olarak tanımlanan arabuluculuk sistemi ile taraflar uyuşmazlıkları tarafsız üçüncü bir kişi yardımı ile mahkemeye gitmeden çözebilecek.. Hukuk sisteminde mahkemelerdeki iş yükünün azaltılması amacıyla gündeme gelen bu sisteme göre, mal paylaşımı, miras gibi özel hukuk

3

anlaşmazlıklarında dava açılmadan arabulucu kullanılabilecek. Sakarya Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden verilecek eğitimler, 38 saat teorik ve 12 saati uygulamalı olmak üzere toplam 50 saat olacak. Teorik eğitimin 6 saati arabulucuk için gerekli olan temel hukuk bilgisinin, 32 saati ise arabuluculuk için gerekli olan teknik bilgi ve becerinin verilmesinden oluşuyor. Eğitimin ücreti 1.500 TL olarak belirlendi. “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Eğitimi Programı” ve başvuru Bilgilerine www.arabuluculuk.sakarya.edu.tr adresinden ulaşılabilir.


Ekim 2013

Akademik Genel Kurul Yapıldı İletişim Fakültesi Gazete, Web TV ve Sakarya Üniversitesi Akademik Genel Kurul toplantısı gerçekleştirildi. Kongre merkezinde yapılan toplantıda yeni akademik yılda öngörülen akademik ve bilimsel konular görüşüldü. 2013-2014 Akademik Yılı Eğitim Öğretim Süreçleri, Türkiye Mükemmellikte Süreklilik Ödülü, Yönetici Akademisyen Öğrenci İlişkileri, Üniversite Sanayi İşbirliği, Görüşler ve Öneriler gibi konuların müzakere edildiği toplantıya akademik personelin yüksek oranda katılım gösterdiği gözlendi. Açılış konuşmasın da Rektör Elmas, geçmiş yıllarda yapılan fakat günümüzde geçerliliğini kaybeden uygulamaların ortadan kalkması gerektiğini, öğretim elemanlarının gelişen dünya düzenine ayak uydurmak zorunda olduklarını söyledi. Elmas konuşmasına, yeni yetişen neslin hocalar tarafından sevilmediğini

gördüğünde üzüldüğünü de belirtirken, “Artık eski öğrenciler yok. Bilişimi takip eden, sosyal medyayı etkin şekilde kullanan aktif ve birbiriyle sıkı diyalog içerisinde olan öğrenciler var. Hocalar da eski kafayı bırakıp bu genç ve dinamik nesle ayak uydurmak zorundadır” dedi. Toplantının son bölümünde rektör ve rektör yardımcıları öğretim elemanlarının sorularını yanıtladı. Daha sonra 2012 yılındaki akademik çalışmalarından dolayı öğretim üyelerine ödül takdim edildi.

Radyo için Takım Arkadaşları Arıyor Üniversitemizde yeni kurulan İletişim Fakültesi çalışmalarına hızla devame ediyor. Fakülte bünyesinde kurulan “İletişim Fakültesi Uygulama Gazetesi”nden sonra şimdi de Web TV ve Kampüs Radyo için çalışmalarını hızlandıran öğretim elemanları önümüzdeki dönemde TV ve Radyo yayını ile üniversitemiz iletişim ağını geliştirmek istiyorlar. İçeriklerini daha çok öğrencilerin oluşturması planlanan Gazete, Web TV ve Radyo’da, öğrencilerin aktif görev alarak içerik sunması bekleniyor.

Bu bağlamda iletişim fakültesi bünyesinde yayın yapacak olan gazete, web tv ve radyo’ya siz değerli öğrencilerimizden gelecek fotoğraf, haber, video gibi içeriklerin paylaşılması önem arz ediyor. Bununla birlikte, gazetecilik, televizyon ve radyo konusunda tecrübesi olan öğrenci arkadaşlarımızla bir takım olarak çalışmak için sizleri iletişim fakültesine bekliyoruz. Soru ve haberleriniz için kampushaber@ sakarya.edu.tr ve alik@sakarya.edu.tr adresleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Florida Atlantik Üniversitesi Öğretim Elemanlarından Üniversitemize Ziyaret Etti Florida Atlantik Üniversitesi ile akademik işbirliği protokolü imzalayan Sakarya Üniversitesi uluslararası işbirliği ağını genişletmeye devam ediyor. Önümüzdeki eğitim yıllarında hayata geçirilecek olan değişim protokolünü imzalamak üzere Florida Atlantik Üniversitesinden bir grup akademisyen, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı ziyaret etti. Sakarya Üniversitesinin akademisyen değişimi çerçevesinde Florida Üniversitesiyle imzaladığı protokole göre, Florida Üniversitesi öğretim üyeleri, Sakarya Üniversitesinde çeşitli alanlarda dersler verebilecek. Üniversitelerarası karşılıklı öğrenci değişimi ve ortak akademik projeler gerçekleştirilecek. Protokolün gerekli çalışmalar yapıldıktan

sonra en kısa zamanda hayata geçirilmesi planlanıyor. Florida Atlantik Üniversitesinden gelen 12 kişilik heyet Sakarya Üniversitesinin geçmiş dönemlerde gerçekleştirdiği bilimsel çalışmalar ve uygulamaya koyduğu projeler hakkında bilgi edindi. Heyette Edebiyat ve Sanat Fakültesi ve Hemşirelik Yüksekokul Dekan Yardımcıları, Mühendislik Fakültesi Dekanları, Görsel Sanatlar ve Sanat Tarihi, Kamu Yönetimi, İşletme Fakülteleri öğretim üyeleri de yer aldı.

SAÜ Kadın Basketbol Takımı Transfer Çalışmalarına Hız Verdi Türkiye Kadınlar Basketbol 2. Ligi’nde (TKB2L) mücadele edecek olan Sakarya Üniversitesi Kadın Basketbol Takımı, transfer çalışmalarına hız verdi. 2013-2014 sezonunda TKB2L’de mücadele edecek olan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kadın Basketbol Takımı, yeni sezonda daha iddialı olmak için transfer çalışmalarına hız verdi. SAÜ Spor Kulübü’nden yapılan açıklamada, takımın geçen sezon ligdeki ilk yılı olmasına rağmen şehri çok iyi temsil ettiğine inanıldığı ifade edilirken, “Önümüzdeki sezonda çok daha iddialı bir takım kurmak için bazı kişi ve kurumlar ile sponsorluk görüşmelerinde bulunulmasına rağmen gereken netice alınamamıştır” denildi. Lige katılma konusunda bazı tereddütlerin oluştuğu belirtilen açıklama, şöyle devam etti: “SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, daha önce olduğu gibi bundan sonra da her türlü desteği sağlayacaklarını belirtmiş ve bunun sonucunda da tereddütler giderilerek lige katılım başvurusu derhal yapılmıştır. Transfer çalışmaları tüm hızıyla sürmekte ve çok olumlu bir seyir ile devam etmektedir. Çalışmalarımızı fikstür çekiminin yapılacağı 25.09.2013 tarihine kadar sonuçlandırmayı planlıyoruz. Sakarya’da basketbolun zirve yapacağına inandığımız 20132014 sezonunda kadınlar ligine de renk katacağımıza inanıyor ve bu konuda herkesten destek bekliyoruz.”

S A Ü E t k i n l i k Ta k v i m i 12 Yeni Lisansüstü Program

SAÜ, Basın Kuruluşları ve Temsilcileriyle Buluştu SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS, Sakarya’da görev yapan yerel ve ulusal basın kuruluşları ve temsilcileri ile bir araya geldi. SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, yeni eğitim öğretim yılı öncesinde Rektörlük Toplantı Salonu’nda basın mensupları ile bir araya geldi. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman ve Rektör Yardımcılarından katılığı toplantıda üniversite olarak neler yaptıklarını ve neler yapmayı planladıklarını aktaran Prof. Dr. Elmas, amaçlarının Sakarya Üniversitesini dünyanın en önemli 500 üniversitesi arasına sokmak olduğunu söyledi. SABİS projesine de değinen Elmas, “SABİS sayesinde üniversitedeki bütün sistemleri tek bir çatı altında toplanarak yönetiyoruz. Burada şeffaflık ön planda. 2 senedir süren bir çalışma. Bu çalışmamızı üniversiteler arası kurula da sunduk. Bu proje tüm üniversitelere örnek olacak bir proje. Önümüzdeki yıllarda tüm üniversitelerde uygulanmasını beklediğimiz bu çalışmayı hazırlayan Bilişim Fakültemize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Prof. Dr. Elmas üniversitelerdeki öğrenci hareketleriyle ilgili olarak ”Biz bu konuda öğrencilerine en fazla özgürlüğü

4

tanıyan, kendilerini ifade etmelerini sağlayan üniversitelerin başında geliyoruz. Her konuda öğrencilerimize sınırsız imkanlar tanıyoruz. Son olaylar gösterdi ki bu konuda öğrencilere biraz daha fazla imkan sağlanması gerekiyor. İletişim Fakültemiz tarafından Sosyal Medya ve Yönetici adında bir proje başlatıldı. Biz öğrencilerimizin dilinden konuşarak iletişim kurabilmek için çalışıyoruz. Karşımızda artık eski öğrenciler yok. Binlerce televizyon kanalı, sosyal medya kullanımı, internet ortamı, bunların hepsi büyük etkenler. Amacımız öğrencilerimizin öncelikle bizleri konuşacak muhatap kabul etmesidir. Bu yüzden de iktidar konuşmalı ve konuşturmalıdır. 70 bini aşkın öğrencimiz var. Onlarla sürekli olarak iletişim ve etkileşim halinde olmayı hedefliyoruz. Polisiye tedbirleri alınması gereken son tedbirler olarak görüyoruz” dedi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) Sakarya Üniversitesi’nde (SAÜ) bazı yüksek lisans ve doktora programlarının açılması teklifini onayladı. YÖK tarafından yapılan açıklamada yeni lisansüstü programlarının açılması konusunun 15 Ağustos 2013 tarihli Yükseköğretim Genel Kurul Toplantısı’nda görüşüldüğü ve SAÜ Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ile Eğitim Bilimleri Enstitüleri altında 12 bölümün açılmasının onaylandığı bildirildi. Toplantıda alınan kararlara göre SAÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Müzik Bilimleri Tezli Yüksek Lisans, Finans Ekonomisi Tezli Yüksek Lisans, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Tezli Yüksek Lisans, Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Tarihi Tezli Yüksek Lisans, Maliye Doktora, Resim Sanatta Yeterlik ile Kentsel Dönüşüm Tezsiz Yüksek Lisans programları açıldı. Açıklamada ayrıca disiplinlerarası eğitim vermek üzere Kültürel Çalışmalar Anabilim Dalı’nın ve Kültürel Çalışmalar Tezli Yüksek Lisans programının da açılmasının karara bağlandığı belirtildi. Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nde de Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı bünyesinde Perfüzyon Tezsiz Yüksek Lisans programının açıldığı belirtilen açıklamada Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde ise Fen Bilgisi Eğitimi Tezsiz Yüksek Lisans, Yabancılar İçin Türkçe Öğretimi Tezli Yüksek Lisans ile Eğitim Programları ve Öğretimi Tezsiz Yüksek Lisans programlarının açıldığı ifade edildi.

sau-kampus-haber-003  
Advertisement