Page 1

Ücretsiz Savunma Sanatı

Kampüse Bahar Geldi

Self-Defense Course

Spring Came to Campus Otobüs Beklemenin En Keyifli Hali Sayfa 02

Sayfa 02

Waiting for the Bus and Enjoy It

İLETİŞİM FAKÜLTESİ UYGULAMA GAZETESİ

ÜCRETSİZDİR

Reklam Olma Reklamcı Ol Be An Advertiser, Not An Advertisement

NİSAN - APRIL 2014 SAYI - VOL. 7

www.kampushaber.sakarya.edu.tr

TRT Müzesi Sakarya’ya Geliyor TRT Museum Train Comes to Sakarya

Sakarya Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Topluluğu kuruldu. 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılında ilk öğrencilerini alan Halkla ilişkiler ve Reklamcılık Bölümü, Nisan 2014’te ilk topluluğunu da kurdu.

Sakarya University Public Relations and Advertising Society was founded. Department of Public Relations and Advertising, in which students were placed in 2013-2014 Academic Year, found the first society in April 2014.

Bölüm ile aynı ismi taşıyan topluluk faaliyetlerine kendini tanıtma ve üye toplama çalışmalarıyla başladı. Topluluk Başkanı Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Öğrencisi Kürşat Aşkın, “Reklam olma reklamcı ol sloganıyla bu topluluğu kurduk. Sadece Halkla İlişkiler ve Reklamcılık alanında değil klasik ve sosyal medya, sosyal ağ, fotoğraf, tasarım ve tanıtım gibi konularda da çalışmalarımız olacak’’ şeklinde konuştu.

The society has the name of the department and it has started registration for members. Kürşat Aşkın, Chair of the Society, said “We found this new society with the motto of ‘Be an advertiser, not an advertisement.’ We will have studies not only in the area of Public Relations and Advertising, but also in areas such as media, social media, social network, photography, design and publicity.”

Bisikletler Ege’de Cycling in Ege University

Sakarya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (SAÜBİT), bu yıl ikincisi düzenlenen Üniversiteler Arası Dağ Bisikleti Yarışması’na katıldı. Ege Üniversitesi Bisiklet Topluluğu’nun düzenlendiği yarış, Bornova Çiçekliköy İzmir Kent Orman’da yapıldı. 10 kişilik grup halinde yarışmaya katılan SAÜBİT, Türkiye 4.’sü olarak yarışmayı tamamladı. Bireysel kategorilerde de başarı gösteren Okan Tuztaş ve Güven Yıldız erkeklerde çeyrek finale yükseldi. Zelal Yaşar ise bayanlarda çeyrek finali gördü. Muhammet Ayar da Elit Erkekler kategorisinde yarıştı. Topluluk Başkanı Ömer Durusoy, “Yarışmalara katılmaya bu sene başladık. İlk önce Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin düzenlediği yarışta Türkiye 5.’si olduk. Sonrada bu dereceleri aldık. Hem eğlenip hem kazanmaya çalışıyoruz” dedi.

TRT Müzesi, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun 50’nci Yılı kutlamaları kapsamında Sakarya Garı’na geliyor. İlk radyo yayınının başladığı 1927’den günümüze kadar gerçekleşen teknolojik gelişmelerin sergilendiği “TRT Yayıncılık Müzesi Tarihi Vagonu”, Edirne’den Kars’a kadar izleyici ve dinleyicileri ile buluşacak. Yayıncılığın dönüm noktası olan 31 Ocak’ta Ankara’dan yola çıkacak vagonun, 1-4 Mayıs tarihleri arasında da Sakarya Tren Garı’nda olması planlanıyor. Ziyaretçilere, aralarında 1935’li yıllara

Sakarya University Cycling Society (SAUBIT) attended the 2nd Inter-University Mountain Bike Race. The race, organized by Ege University Cycling Society, was held in İzmir Kent Orman in Bornova Çiçekliköy. SAUBIT, in a group of 10 students, ranked 4th place in the competition. Okan Tuztaş and Güven Yıldız were successful in singular categories and they went through the quarter-final. Zelal Yaşar got through the quarter-final in Woman Category. Muhammet Ayar competed in Elite Man Category. Ömer Durusoy, Chair of the Society, said “We have started to take part in the competitions this year. At first, we ranked 5th place within Turkey in the competition organized by Middle East Technical University. Then, we have achieved these successes. We are struggling for winning and also we aim to have fun.”

ait mikrofonlar, kameralar, ses ve görüntü kaydeden cihazların bulunduğu 100 obje ile 10 farklı interaktif uygulama sunacak olan vagonda, aynı zamanda TRT arşivlerinden seçilen 200’ün üstünde görüntü ve ses izlenip dinlenebilecek. Günümüzde sıklıkla kullanılan, sanal stüdyo uygulamasının ilk örneklerinden blue box ile ziyaretçilerin kendi yayıncılık deneyimlerini yaşamasına da olanak sağlayacak olan vagona yapılacak ziyaretler, sergilemenin özellikleri ve interaktif uygulamalar içermesi nedeniyle randevulu olacak.

Engelsiz Film Gösterimi

TRT Museum Train comes to Sakarya as part of the 50th Anniversary of Turkish Radio and Television Corporation. “TRT Broadcasting and History Museum Wagon” at which technological developments from 1927, the starting of the first radio broadcasting, to the present day were displayed, will travel from Edirne to Kars. The train, set out from Ankara on January 31, is planned to be at Sakarya Railway Station on May 1-4. The train offers the visitors 100 parts of devices including

microphones, cameras, audio and video equipment remained from 1935s and 10 different interactive applications. Besides, more than 200 video and audio recordings chosen from TRT achieve can be viewed and listened. The train provides opportunity for experiencing broadcasting with blue box which is one of the first models of virtual studio application. The visits will be held through appointment system since the display includes interactive applications.

Sayfa 02

Audio Described Movie

Sayfa 03

İşte Taraftar İşte Şampiyon Here Are The Fans And The Champions


NİSAN - APRIL 2014 SAYI - VOL 7

İLETİŞİM FAKÜLTESİ UYGULAMA GAZETESİ

www.kampushaber.sakarya.edu.tr

02

SAÜ Öğrencisinden Büyük Başarı Great Success of SAU Graduate Student Prof. Dr. Muzaffer Elmas - Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas - Rector of Sakarya University

SiNEMA OKULUMUZA HOŞGELDiN DiYORUZ Greetings for Cinema Academy Şeffaf, ölçülebilir, kalitesini belgeleyen, özerkliğin ve akademik özgürlüğün merkezi olan Üniversitemiz, rekabet gücünü uluslararası arenada artırmak üzere hareket ediyor… Üniversitemizdeki iletişim ağını daha güçlü hale getirmek amacıyla bu ay öğrenci ve öğretim üyelerimizin de katkılarıyla 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, 21 Mart Newroz Kutlaması ile birçok söyleşi düzenledik.

Our university, the centre of academic freedom and autonomy, moves on enhancing its competitive power in international area…

2012’de kurulan İletişim Fakültemiz, kurulduğu günden bu yana eğitim-öğretim gereksinimlerini karşılamak, fakülteyi geleceğin önemli iletişim okullarından birine taşımak için gayretli çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. İnternet haberciliğinin giderek yaygınlaştığı bir dünyada SAÜ Web TV ve halen önemini muhafaza eden yazılı basının bir yansıması olarak Kampüs Haber gazetemizin yanı sıra; koordinatörlüğünü Yusuf Kaplan’ın yürüttüğü Sinema Akademisi de yolda… Ülkemizde bir ilk olacak bu yeni proje saygın film akademisyenlerinin, kültür ve sosyal teorisyenlerin katkılarıyla yürütülecek olup, ulusal ve küresel çapta öncü yönetmen ve senaristlerin vereceği seminerlerle pekiştirilecek. Tüm bu geniş faaliyet alanı İletişim Fakültesinin kısa zamanda hayli yol kat ettiğini kanıtlıyor.

Faculty of Communication, established in 2012, continues its works in order to meet educational needs and make the faculty one of the leading institutes of the future.

For the purpose of promoting communications network in the university, we have organized 8 March International Women’s Day, Newroz Celebration and lots of interviews with contributions of students and faculty members.

In addition to SAU Web TV in the world of wide spreading online journalism and Campus News, a student paper as reflection of printed media, Cinema Academy under the leadership of Yusuf Kaplan is ready… The project, planned to be the first in Turkey, is carried out by prominent academicians from the field and many directors and scriptwriters will give seminars as part of it. All these fields of activities prove that Faculty of Communication has progressed in a short time.

In this process, I owe an enormous debt of gratitude to those Bu süreçte İletişim who have contribuFakültesine ve Ünitions in the projects versitemizdeki proof The University jelerde emeği geçen and Faculty of Comherkese teşekkürü bir borç bilir, ülkemiz munication and I sinemasına katkıda wish more works to bulunacak bu adımla- contribute to the cinrın artmasını dilerim. ema in our country.

30 Mart yerel seçimlerinde yaklaşık yüzde 66 oy alarak Sakarya ilçeleri arasında en yüksek oy oranı ile belediye başkanı seçilen Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, aldıkları bu oy oranının kendilerine büyük bir sorumluluk yüklediğini söyledi. 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Yüksek Lisans Programını tamamlayan Karakullukçu, Arifiye’de 5 yıldır yaptıkları başarılı çalışmalarla vatandaşlara hizmeti sürdürdüklerini ifade etti. Arifiye Belediyesi’nde personelle birlikte güler yüzlü bir belediyecilik an-

layışını oluşturduklarını anlatan Karakullukçu, “Problem oluşturan değil, yasalar çerçevesinde çözüm noktasında düşünen bir belediye olmaya çalıştık. Bunların sonucunda halkımız bizi yüzde 66 gibi bir oy oranına çıkardı. Halkımıza böyle bir teveccüh gösterdikleri için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu. “Aldığımız bu oy oranı bize büyük bir sorumluluk da yükledi” diyen Karakullukçu, insanların yaşadığı yere olan aidiyet duygusunun çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu doğrultuda çalışmalara devam edeceklerini kaydetti.

Waiting for the Bus and Enjoy It

TRT 50. Yılını Kutluyor Sakarya Üniversitesi, TRT Okul Kanalı’nda yayınlanan Otobüs Durağı adlı yarışma programının çekimlerine ev sahipliği yaptı.

Sakarya University hosted a game show, Bus Stop (Otobüs Durağı), aired on TRT Okul Channel.

Yönetmenliğini Alper Kaya’nın üstlendiği program, SAÜ öğrencilerini otobüs beklerken hem eğlendirdi hem kazandırdı. Otobüs bekleyen öğrencilere genel kültür soruları sorarak teknolojik eşyalar hediye eden yarışma da üç erkek üç bayan öğrenci olmak üzere altı kişi yarıştı.

Directed by Alper Kaya, the show made SAU students have fun and earn money while they were waiting for a bus. 6 students including 3 boys and 3 girls competed in the game show which gives technological devices as a prize to the participants after asking general knowledge questions.

Yarışmanın ilk etabında bir dakika içinde beş soruyu bilen öğrencilere 100 TL verildi. Büyük hediyeleri kazanmak içinde 100 TL’yi riske edip ikinci etap için yarışmaları gerekti. İkinci etapta da sorulacak olan altı sorunun beşine doğru cevap verilmesi durumunda beceri oyunlarına geçildi.

In the first phase of the game, students who knew 5 questions in a minute won 100 TL. They had to risk 100 TL in order to compete in the second phase and win bigger prizes. After giving right answers for 5 of 6 questions in the second phase, students moved to talent contests.

Turizm İşletmeciliği’nde okuyan ve yarışmaya katılan Beksultan Abdisalamov : “ Yarışma çok eğlenceli geçti. Çok heyecanlandım ama böyle güzel aktivitelerin içinde yer almak keyif verici” dedi.

Beksultan Abdisalamov, studying at Tourism Management, said as a participant “The game was really enjoyable. I was so nervous but taking a part in such a nice event is great.”

Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü (Sorumlu) Dekan Prof. Dr. Aytekin İşman Haber Müdürü Öğr. Gör. Şebnem Ceylan Apaydın

Yayın Türü: Yerel Süreli Basım Yılı: Nisan 2014 www.kampushaber.sakarya.edu.tr facebook.com/saukampushaber twitter.com/saukampushaber

50th Anniversary of TRT SAÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü öğrencileri Fatma Parlak Dilek Demir ve Murat Ayabakan TRT’nin 50. yıl etkinliklerine katılmak için Ankara’ya gitti. Kutlama etkinliklerinin altıncı haftasında altıncı grup olarak davet edilen Sakarya Üniversitesi öğrencilerine, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi’nden öğrenciler de eşlik etti. TRT Ankara binasında 12-14 Mart tarihleri arasında gerçekleşen etkinlik kapsamında öğrencilere kurum ve TRT yapım-yayın hizmetleri işleyiş planları hakkında bilgi verilerek stüdyo ve canlı yayın araçları gezdirildi. Canlı kayıt stüdyolarında belgesel seslendirme fırsatının da sunulduğu gezide öğrenciler TRT Haber canlı yayınlarına katılarak sektörü yakından tanıma olanağı buldu.

Fatma Parlak, Dilek Demir and Murat Ayabakan, students in the Department of Public Relations and Advertising in SAU Faculty of Communication, have been to Ankara to attend the events of TRT’s 50th anniversary. Sakarya University students who were invited as sixth group in the sixth week of the events were accompanied by students from Karadeniz Technical University, Pamukkale University, Başkent University, İstanbul Commerce University, and Bahçeşehir University. As part of the event held in TRT Ankara Centre on March 12-14, students were informed about the institution, TRT broadcasting, work plans and they were taken to the outside broadcast vehicles. In the trip, an opportunity for dubbing a documentary in studios were offered to the students and they had a chance to know the sector better by attending to live broadcasting.

Ücretsiz Savunma Kursu Self-Defense Course

Engelsiz Film Gösterimi

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi Adına İmtiyaz Sahibi Rektör Prof. Dr. Muzaffer Elmas

Muhabirler Muhammet Yılmaz Yeliz Gökmen Kübra Kızıldağ Fatma Parlak Emircan Şahin Melih Karaca Mustafa Şahin

Karakullukçu, who completed his MA degree on Educational Administration and Supervision from Sakarya University in 1999, notes that they maintain the service for public in Arifiye through the works they have been conducting for 5 years. Karakullukçu talked

about they created a good-humoured municipal work horizon in Arifiye Municipality. He said “We have tried to be a problem-solving municipality rather than causing problems. As a result, our people voted and we got 66 % of the votes. We thank our people for showing such a kindness.” He added “This success brings us a great responsibility.” Karakullukçu emphasized that sense of belonging was really important and they planned to work considering this importance.

Otobüs Beklemenin En Keyifli Hali

İLETİŞİM FAKÜLTESİ UYGULAMA GAZETESİ

Haber Müdür Yardımcısı Araş. Gör. Aysel Yıldız

Arifiye Mayor İsmail Karakullukçu who was elected gaining 66 % of the votes, the highest vote rate among Sakarya Districts, in 30 March Local Elections states that this success brings them a great responsibility.

Fotoğraf Zekeriya Gündoğdu Ümit Koray Başcan İlker Eren Çevirmen Uzm. Yeliz Ünal Tasarım-Uygulama Yusuf Tercan

Baskı: Genç Reklam Baskı Tesisleri Adres: Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsü M2 Binası Kat: 3, Serdivan - Sakarya Tel: 0264 2957025

Audio Described Movie Karma Savunma Sanatları Topluluğu’nun düzenlediği dövüş sporları kursu ücretsiz olarak faaliyete geçti. Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nda (BESYO) gerçekleşen kursa Serdivan Halk Eğitim Merkezi de maddi destek sağlıyor.

Free-of-charge Self-Defense Course organized by Mixed Martial Arts Society has started. Serdivan Public Education Centre provides financial support for the course which is held in Sakarya University School of Physical Education and Sports (BESYO).

Katılımcıları 16 ve üzeri yaş grubu olan kurs, hafta içi 13-15, 17-19, 19 -21 saatleri arasında üç seans olarak hizmet veriyor. Gelecek günlerde 8-16 yaş grubunun da çalışmalara başlayacağını söyleyen Antrenör Hasan Zımba, yeterli sayıya ulaşıldığında bayan seanslarının da başlayacağını belirtti.

The course, with the participants aged 16 and over, offers three sessions in the weekday scheduled at 1-3 pm, 5-7 pm, 7-9 pm. Trainer Hasan Zımba says class for 8-16 age group will start training soon and sessions for woman will start when there is enough number of students.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Engelli Öğrenci Birimi tarafından yapılan “Sesli Betimlemeli Film Gösterimi”nde, Çanakkale 1915 filmi SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde izleyiciyle buluştu.

Disability Support Unit, affiliated to Sakarya University (SAU) Directorate of Health, Culture and Sports Affairs, organized “Audio Described Movie Screening” for “Çanakkale 1915” in SAU Culture and Congress Centre.

Engelli Öğrenci Birimi Sorumlusu Sosyal Hizmet Uzmanı Sedanur Bozkurt, film gösteriminden önceki konuşmasında: “Sesli Betimlemeli Film Gösterimleri kitap okumak gibidir. Göremediğimiz bir olay veya mekanın hayal gücümüzle canlanabilmesi için bir takım betimlemeler film içerisinde üçüncü bir şahıs tarafından anlatılır. Engelli bireyleri anlamamız ve farkındalık kazanabilmemiz için öncelikle empati yapmalıyız “dedi. Empati yaparak görme engelleri daha iyi anlayabilmeleri amacıyla katılımcılara film öncesinde göz bandı dağıtıldı.

Sedanur Bozkurt, Social Service Expert in Disability Support Unit, said in her interview before the movie started “Audio Described Movie Screening is just like reading a book. To be able to imagine the event, some descriptions are told by a third person in the movie. We need to develop empathy to understand disabled people better and to gain awareness.” Before the movie started, sleep masks were distributed to students for feeling empathy with people who have sight problems.


NİSAN - APRIL 2014 SAYI - VOL 7

İLETİŞİM FAKÜLTESİ UYGULAMA GAZETESİ

www.kampushaber.sakarya.edu.tr

03

YGS Kalemleri Köy Okullarına Pencils Collected for Rural Schools

Prof. Dr. Aytekin İşman - İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman - Dean of Communition Faculty

Türk Televizyonculuğunda 50 Yıl Geride Kaldı Left Behind the 50th Anniversary 2014 Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’nın (YGS) ilk basamağı Sakarya Üniversitesi’nde 20 binada yapıldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü kapsamında yapılan yardım kampanyasına katılmak

isteyen öğrenciler, sınavda dağıtılan kalemlerini köy okullarında okuyan öğrencilere verilmek üzere kalem toplama kutularına bıraktı. Yoğun ilgi gösterilen kampanyaya veliler de destek vererek çocuklarını kalemlerini bağışlamaları için teşvik etti.

2014 The Transition to Higher Education Examination (YGS) was held in 20 buildings in Sakarya University. Students who wanted to take part in donation campaign organized by Province Dire-

ctorate of Youth Services and Sports put their exam pencils into the boxes to send them to the students studying at rural schools. Parents also encourage their children to help this campaign.

İşte Taraftar İşte Şampiyon Here Are The Fans And The Champions

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu (TÜSF) 1. Liginde performans gösteren Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Futbol takımı 1. Ligi şampiyon olarak tamamladı. Antalya Kemer’de gerçekleştirilen maçlar 8 gün sürdü. Aksaray Üniversitesi’ni 2-0, Gazi Üniversitesi’ni 3-1, Kırıkkale Üniversitesi’ni 3-2, Karadeniz Teknik Üniversitesini 3-0 yenen SAÜ Futbol Takımı gruptan 12 puanla çıktı. Kastamonu Üniversitesi karşısında 3-2 skorla tek yenilgisini yaşayan SAÜ Futbol Takımı her şeye rağmen Sakarya’ya birincilikle döndü.

“Dostluğumuz Kazandı” Konuyla ilgili olarak Spor Şube Müdürü Recep Ece, “ Biz bu tarz spor etkinliklerini öğrenciler derslerinden arta kalan zamanlar kendilerini sosyalleştirecek fırsatlar bulsun diye düzenliyor ve katılıyoruz. Bizi şampiyon eden en önemli faktörün inancımız ve tek yumruk olmayı becerebilme kabiliyetimiz olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimizin aralarındaki dostluk bağının bu denli kuvvetlenmiş olduğu görmek şampiyon olmaktan daha önemlidir” diye konuştu.

Sakarya University (SAU) Football Team has become champion in Turkish University Sports Federation (TUSF) Premier League. The matches were completed in 8 days in Antalya Kemer. SAU Football Team took 12 points beating Aksaray University 2-0, Gazi University 3-1, Kırıkkale University 3-2, Karadeniz Technical University 3-0. SAU Football Team all but threw in the towel

when it lost 3-2 to Kastamonu University but despite this the team won championship. “Friendship Wins” Director of Sports, Recep Ece, said “We organize this kind of sports events to offer students opportunities to be socializing. I think the main factor to win championship is our belief and capability of being like one fist. It is more important to see their friendship among our students than to see their championship.”

Mizah Topluluğu Kuruldu Humour Socıety

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğrenci Toplulukları ailesine yeni bir renk daha katıldı. SAÜ Mizah Topluluğu isimli bu yeni topluluğun sohbet havasında geçen tanışma toplantısı 26 Mart tarihinde İşletme Fakültesi A101 sınıfında gerçekleşti.

A different group has joined in the family of Sakarya University (SAU) Student Societies. Introductory meeting of this new society which is named SAU Humour Society was held in Class A101 in Faculty of Business on March 26.

Yapılan kısa tanıtım ve açıklamalardan sonra soru cevap şeklinde devam eden toplantıda topluluğun işleyişi için üye fikirleri alındı. “İnsanlara bir şey vermek, bir şey öğretmek istiyorsak bunun en kolay, en eğlenceli ve en etkili yolu mizahla olabilir. Bizim hedefimiz bilgiyi mizahla kalıcı hale getirmektir” diyen topluluk başkanı ve toplantı konuşmacısı Özenç Sezek ilerleyen dönem için aktif çalışmalarının olacağını belirtti.

Following the short presentation and explanation, members shared their thoughts for the working process of the society in the meeting. Özenç Sezek, Chair of the Society, said “The easiest, the funniest and the most effective way to teach people something is possible with humour. Our main goal is to make learnt knowledge permanent through humour.” Chair added that they would have active works for the period ahead.

Toplantı sonunda üyeler ile birlikte son zamanların trendi olan “Selfie” fotoğrafı çekildi.

At the end of the meeting, “Selfie”, a popular trend photo of recent times, was taken.

TRT Genel Müdürlüğü’nün 50. yıl kutlaması çerçevesinde hayata geçirdiği TRT Yayıncılık ve Tarih Müzesi Vagonu 1-4 Mayıs tarihleri arasında Sakarya ili tren garında ziyarete açılacak. İletişim Fakültesi ve İletişim Meslek Liseleri öğrencilerinin yanı sıra yayıncılık tarihine ilgi duyanları kısa bir yolculuğa çıkaracak olan bu vagonda, yayıncılık tarihinin en eski mikrofonları, kameraları, görüntü ve ses kayıt cihazları sergilenecek. Ayrıca TRT arşivinden seçilen 200’ün üstünde görüntü ve sesin izletilip dinletilebildiği vagonda, ziyaretçiler ülkemizde yayıncılık tarihinde yaşanan teknolojik, ekonomik ve kültürel gelişmelere de tanıklık edebilecek. Sakarya Üniversitesi yeni kurduğu Sinema Akademisi’yle sanatın her alanında yapılan çalışmaları desteklediğini bir kez daha gösterdi. Yusuf Kaplan’ın koordinatörlüğünde, geleceğin yönetmenlerini, senaristlerini ve sanat yönetmenlerini yetiştirecek Sinema Akademisi Nisan ayında eğitimlere başladı. Ülkemizin öncü sinemacıları ile birlikte sinemanın tüm boyutlarının da tartışılacağı ortak bir platform olarak SAÜ Sinema Akademi’si sinema açısından da büyük bir önem taşıyor.

KYK ve Üniversite İşbirliği

Gazetemizin bu sayısının basılmasını sağlayan Sakarya Üniversitesi Rektörlüğü’ne teşekkür ederim.

As part of the 50th Anniversary of Turkish Radio and Television Corporation, TRT Broadcasting and History Museum Wagon will be visited at Sakarya Railway Station on May 1-4. The train offers the students from Faculty of Communication, Communication Vocational Schools and the visitors who are interested in broadcasting history a short historical journey. Old samples of microphones, cameras, audio and video equipment will be displayed in the wagon. Besides, more than 200 video and audio recordings chosen from TRT achieve can be viewed and listened. Visitors can also experience technological, economic and cultural developments in broadcasting history of our country. The academy, to be carried out by cultural and social theoreticians, provides an opportunity not only for our university and our students, but also for outstanding directors, scriptwriters and art directors of our country. SAU Cinema Academy, as a platform of discussing cinema with its all perspectives, is crucial for the field. I would like to thank Sakarya University Presidency for the contributions of releasing the current issue.

KYK And University Collaboration Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Serdivan Erkek Öğrenci Yurdu ile Sakarya Üniversitesi (SAÜ) arasında yapılan işbirliği ile yurt öğrencilerine 22 ayrı kurs veriliyor. Mevcut kurslar hakkında bilgi veren Serdivan Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Arif Özsoy, “Yurdumuzda 1080 öğrenci kalıyor. Öğrencilerimizin, 225 tanesini 40 farklı ülkeden gelen yabancı öğrenciler oluşturuyor. Yurdumuzda barınan öğrencilerin

kendilerini geliştirmeleri için kurslar tertip ediyoruz. Şu anda verdiğimiz İngilizce kursuna 265 öğrenci katılıyor ve hala talep alıyoruz” dedi. Aktif olarak 1550 öğrencinin kurslardan yararlandığını belirten Yurt Müdürü Arif Özsoy, bağlama, keman, ney, gitar vb. enstrüman kursları; Kuran’ı Kerim, peygamberimizin hayatı vb. dini bilgi kursları; Türkçe, Almanca, İngilizce, Osmanlıcı, Rusça vb. dil kursları;

yüzme, masa tenisi, satranç vb. sportif kurslar ile ebru, hat, tezhip gibi sanatsal kurslar verdiklerini söyledi. Müdür Özsoy, öğrencilerin kişisel becerilerini geliştirmesini sağlayacak bu kursların yapılmasında, desteklerini esirgemeyen başta SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas ve SAÜ Yabancı Diller Bölüm Başkanı Doç. Dr. Metin Timuçin olmak üzere emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.

Collaboration between Credit and Dormitories Institution (KYK) Serdivan Men’s Dormitory and Sakarya University (SAU) offers 22 different courses for dormitory students. Arif Özsoy, Director of Serdivan Men’s Dormitory, gave information about current courses and said “1080 students accommodate in our dorm. 225 of them are foreign students coming from 40 different countries. We or-

ganize courses for dormitory students to develop themselves. 265 students attend to on-going English course and it is still in demand.” Director Arif Özsoy states that 1550 students participate to courses. They give courses in different areas including musical instrument courses like baglama, violin, reed flute, guitar; religious courses like Quran and life of the Prophet Muhammed; language courses like Tur-

kish, German, English, Ottoman Turkish and Russian; sports courses like swimming, table tennis, chess and artistic courses like marbling, calligraphy, ornamentation. Director Özsoy thanked to everyone who contributed to the courses which aim to develop personal skills of students, especially SAU President Prof. Dr. Muzaffer Elmas and SAU Foreign Languages Department Chair Assoc. Prof. Dr. Metin Timuçin.


04

NİSAN - APRIL 2014 SAYI - VOL 7

İLETİŞİM FAKÜLTESİ UYGULAMA GAZETESİ

www.kampushaber.sakarya.edu.tr

En Selfie’ci Şehir Sakarya Sakarya is the Selfiest City

Oxford Üniversitesi tarafından 2013 yılının sözcüğü ilan edilen ‘selfie’ tüm dünyada olduğu gibi Sakarya’da da en popüler sosyal medya uğraşı olmayı başardı. Üniversitelerdeki bu ilginin en doruk noktaya ulaştığı yerlerin başında Sakarya geliyor. TIME dergisinin yaptığı araştırmada ‘selfie’ etiketiyle paylaşılmış 400 bin Instagram fotoğrafı incelenerek bir veritabanı oluşturuldu. Araştırmanın sonucunda, 459 şehrin yer aldığı interaktif bir selfie haritası oluşturuldu. Bu haritada her 100 kişiden 39’unun selfie çektiği şehir olan Sakarya, Türkiye’de 1. dünyada ki sıralamada ise 65. oldu. Bu araştırmada Sakarya’yı sırasıyla Eskişehir ve İstanbul illeri takip ediyor.

‘Selfie’ declared as the word of 2013 by Oxford University has become the most popular social media interest all over the world, as well as in Sakarya.

ULİT’den Yardım Eli

Sakarya is one of the places in which this interest reaches to the top. In the research of TIME magazine, a database is composed by examining 400.000 Instagram photos with the tag of ‘selfie.’ As a result of the research, an interactive selfie map including 459 cities is created. In this map, Sakarya where 39 out of every 100 people take selfie photo ranked in the first place in Turkey and in 65th place in the world. In this research, Sakarya is followed by Eskişehir and İstanbul.

Donate for Bingöl from ULIT

Hafta Sonunun Son Günü “Hafta Sonunun Son Günü”, A Play in SAU

Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Topluluğu (ULİT) Bingöl’e k ırtasiye yardımı kampanyası düzenliyor.

Sakarya University International Relations Society (ULIT) organizes donation drive of stationary equipment to send Bingöl.

Uluslararası İlişkiler Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Kübra Kayaokay’ın bir sosyal sorumluk projesinden etkilenmesiyle başlayan yardım kampanyası, Bingöl’ün Genç ilçesine bağlı Alaaddin Köyü İlkokulu’ndaki öğrencilere el uzatmayı amaçlıyor.

The campaign which started when Kübra Kayaokay, a second-year student in the Department of International Relations, was impressed by a social responsibility project aims to help students studying at Alaaddin Village School in Genç District of Bingöl.

Toplam 47 öğrencisi bulanan bu köy okulu için topluluk öğrencileri üniversitenin merkez kafeteryasında kurdukları stantta yardımları bekliyor.

Society students are expecting for the donations in the booth placed at central cafeteria in order to help this village school in which 47 students are registered in total.

SAÜ Futbola Doyuyor SAÜ Gets Its Fill of Football Organizatörlüğünü 5Nokta4 Event Management’in üstlendiği ‘Hafta Sonunun Son Günü’ adlı tiyatro oyunu Sakaryalılarla buluştu. Kayra Şenocak’ın yazdığı iki perdeden oluşan oyun Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde sahnelendi. Başrolünde ünlü radyocu Bay J’ nin ön plana çıktığı tiyatro oyununda Merve Sevi, İrfan Kargı, Aslı Omag ve Pis Yedili dizisinde ‘Dilkopat’ karakteriyle tanınan Güneş Zavrak gibi ünlü isimler rol aldı. Annesiyle yaşayan genç bir adamın evine gelen davetsiz bir

misafirle başından geçen ilginç olayların anlatıldığı oyun seyircileri bolca güldürdü. Dünya Tiyatrolar Günü’nde Sakarya’da sahne alan oyuncular, oyunu izlemeye gelen tüm Sakarya halkına teşekkürlerini sundu ve onlarla fotoğraf çektirdi. Oyun öncesi ve sonrasında sorularımızı yönelttiğimiz oyunu izlemeye gelen öğrenciler Sakarya’daki tiyatro faaliyetlerinin az olduğundan yakındı. Tiyatro oyunlarının daha sık yapılması gerektiğini belirterek, bu oyunda olduğu gibi bilet fiyatlarının uygun olduğu tiyatro oyunlarına ilginin daha da fazla olacağını dile getirdiler.

The play titled ‘Hafta Sonunun Son Günü’ (The last day of the weekend) took the stage with the organization by 5Nokta4 Event Management. Two-act play written by Kayra Şenocak was staged at Sakarya University Culture and Congress Centre. Popular radio programmer ‘Bay J’, Merve Sevi, İrfan Kargı, Aslı Omag, and Güneş Zavrak who is known as ‘Dilkopat’ character in Pis Yedili TV Series is starring in the play. The play which is about an interesting story between a young

man living with his mother and his unexpected guest made audiences laugh a lot. Actors performing on World Theatre Day thanked to Sakarya people who attended to watch the play and took photos with them. Audience students with whom we had an interview before and after the play complained about lack of theatre activities in Sakarya. Suggesting that more theatre activities should be organized, they pointed out interest for theatre plays offering cheap tickets would be greater.

Sakarya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Spor Şube Müdürlüğünün düzenlediği Personel ve Öğrenci Ligi maçları başladı.

Football tournaments for Staff League and Student League, organized by Sakarya University Directorate of Health, Culture and Sports Affairs have begun.

Kampüs içindeki halı sahada yapılan ilk maç Personel Ligi maçı oldu. Peyzaj ve Rektörlük takımlarının karşılaştığı maç 1-1 bitti. Beraberliğin kazandığı maçta her iki tarafta birbirlerini tebrik ederek sahadan ayrıldı. Lig müsabakaları Mayıs ayının sonuna kadar sürecek.

The first match held at the football field in campus was the match of Staff League. The match between Landscape Team and President’s Office Team ended in a 1-1 draw. Players of both of the teams congratulated each other. The league tournaments will last until the end of May.

ÜNİFEB’den Ağrı’ya Yardım Ağri Gets A Helping Hand from UNIFEB Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ÜNİFEB üyeleri tarafından ikincisi düzenlenen yardım kampanyası ÜNİFEB SAÜ Başkanı Ergün Bostancıoğlu’nun öncülüğünde Ağrı’daki Başkent İlköğretim Okulu ve Ortakent İlköğretim Okulu’na yapıldı.

Members of Sakarya University Fenerbahçe Fans Society (UNIFEB) organized their second aid campaign for Başkent Elementary School and Ortakent Elementary School in Ağrı under the guidance of Ergün Bostancıoğlu, Chair of UNIFEB SAU.

Ağrı’da zorlu kış şartları altında eğitim gören öğrencilere altı koli yardım ve kırtasiye malzemesi gönderildi. Organizasyon sorumluları Ayşen Gülmez ve Görkem Köprübaşı “Bu zor kış şartlarında küçük arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebildiğimiz için çok mutluyuz. Bu tür yardım kampanyalarına ÜNİFEB olarak devam edeceğiz’’ dedi.

Through the campaign, 6 packets of stationary equipment were sent to the students who go to school in difficult weather conditions. Ayşen Gülmez and Görkem Köprübaşı, in charge of the organization, said “We are so happy since we are able to meet the needs of our little friends, even it is a small part of need. We will continue this kind of aid campaigns as UNIFEB.”

Sağa Sola “Salsa” Twist-N-Turn “Salsa” Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Dans Topluluğu, Bahar Döneminin başlaması ile dans derslerine başladı. SAÜ Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Dans Salonu’nda gerçekleşen derslere öğrenciler yoğun bir katılım gösteriyor. Topluluğun eğitimini verdiği dersler arasında Halk oyunları, Hip hop- Step Up, ve Salsa yer alıyor. Topluluk Başkanı Selim Tiğiz, “Dans topluluğumuzun hocalığını yapan

Sakarya University (SAU) Dance Society has started dance courses with the beginning of Spring Semester. Students actively participate in the courses held in Dance Hall in SAU School of Physical Education and Sports. Folk Üniversite dans salonun dances, Hip hop-Step rahat bir çalışma ortamı Up and salsa take place sunduğunu da söyleyen Selim Tiğiz, “Yürüyebilen among the courses given herkes dans edebilir. Dans by the society. etmek isteyen herkesin Selim Tiğiz, Chair of katılımları bekliyoruz ” Dance Society, said şeklinde konuştu. “Yıldız Begüm, the traYıldız Begüm, her hafta Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri katılımcılara ders veriyor. Bu dönem yoğun bir şekilde çalışıp Bahar Şenliklerinde Hip Hop ve Salsa Grubu olarak gösteriler yapmayı amaçlıyoruz” dedi.

iner of the society, gives courses every Tuesday, Wednesday and Thursday for the participants. We aim to practice a lot and perform a dance show as Hip Hop and Salsa groups in Spring Festival.” Selim added that university dance hall offers a comfortable training space and said “Everyone who can walk can dance also. We expect for participation of those who want to dance.”

kampus_haber_sayi_71  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you