Page 1

1

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


Kuruşları Yuvarlamak

2

Büyük Bir Karardır..

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

((

KURUŞ

(

Kasaya g d l r

Alışver ş tutarının küsuratı yukarıya tamamlanır

AS R H TALA SE

NA RI

KA N

Alışver ş yapılır

K.H.Y.D 1993

E LÖSE LAR V M K ANS İLİ Ç OCUK VAKFI ERLE AVAŞ S

SOS Çocuk Köyü

Yukarıya tamamlanan küsurat otomat k olarak anlaşmalı kuruluşlara bağışlanır

Küçük katkılar le b rçok nsanın yüzünü gülümset rs n z

AS R H TALA SE

NA RI

KA N

Sadece Cardplus kartlarıyla ödeme yapılır

K.H.Y.D 1993

E LÖSE LAR V M K ANS İLİ Ç OCUK VAKFI ERLE AVAŞ S

Her yerde, herşey için ..

SOS Çocuk Köyü

f


3

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


58

YIL:3 SAYI:29 www.ekonomikibris.com

MAYIS 2016

Mine TOKAY

KURUŞLARI BİRİKTİRMEK BÜYÜK BİR KARARDIR

448 Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Harper ÖZBİRİM

16dort16

62 Selma ÖZDAMAR

400 İŞ YERİ AÇILDI, 260’I KAPANDI!

ARMAR’DAN GOLDMASTER LANSMANI

12

SAĞLIĞA PEDAL ÇEVİRMEK İÇİN ASBANK’TAN BİR İLK “BİSİKLET KREDİSİ”

20

1001 GROUP’TAN YENİ YATIRIM

16

GİRNE PARK AVM

RAMAZAN GÜNDOĞDU: HER ŞEY GÜZEL OLACAK

EKONOMİ NOTLARI

NE NEREDE NE KADAR?

66 72 75


5

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


EKONOMI KIBRIS PRESTIGE İmtiyaz Sahibi: AYAZ MEDYA GRUBU Genel Yayın Yönetmeni: ATIL AYAZ Reklam ve İletişim Koordinatörü ÖZGE YAVUZ AYAZ

Ticari İşler Müdürü Yasemin LAÇİN GÖRGÜN Sayfa Editörü BUKET EREN -ŞERİFE GÜLER Türkiye: ÖZLEM YILMAZ

6

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Amerika: FUNDA KESKİN İngiltere: ALMULA MERTER SARGIS KHANDANYAN Sosyal Medya ve Seyahat: ATAK AYAZ Görsel Yönetmen: DEMET ÖZGE AYKAN (DOA) Grafik - Tasarım AYAZ MEDYA CREATIVE Hukuk Danışmanı: AVUKAT ÖZLEM ALP Muhasebe ve Finans: ANIL YILMAZ Web Tasarım ve Teknik Destek: CITY COLOURS İletişim Bilgileri: KKTC Girne Yolu, Uğur Apt. D:6 Yenişehir/LEFKOŞA TÜRKİYE Perla Vista Residence&Ofis Kat:8 No:73 Beykent/Beylikdüzü - İSTANBUL

Reklam ve Abonelik İçin: 0 533 887 33 78 0 533 887 33 46 Mail Adresi: haber@ekonomikibris.com


7

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


Atıl AYAZ Genel Yayın Yönetmeni

Yenilikler var, kalite çıtasını yükselten projeler, sektöre umut veren gelişmeler moral veriyor bu kez. İşçi ve emekçinin bayramı 1 Mayıs ile başladığımız bu ay, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için hareketli ve bereketli olacak.. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de dolu dolu bir içerikle karşınızdayız, hoşgeldiniz.

8

Son aylarda hep maaş krizlerini konuşuyorduk, en azından bir süre rafa kaldırabiliriz bu tartışmayı. Yeni koalisyon ekonomik krizden uzak bir gidişat seyrediyor. Protokolün imza müjdesiyle birlikte, piyasa için para muslukları da açıldı. Milyonluk alacaklarına rağmen devletten ylardır tek kuruş tahsil edemeyen reel sektör temsilcileri, derin bir nefes aldı.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

önsöz

Mayıs 2016

İnşaat sektöründe güzel işler yapılıyor. Kıbrıs Developments’ın özel projesi Milos Park Homes, ikinci lansmanıyla yine dikkat çekti. Bahar lansmanında yatırım fırsatı, sanatla harmanlandı. Kıbrıs inşaat sektöründe ezber bozan bir yenilikti. Yine farklı, hatta ilk ve tek olma iddiasıyla yola çıkan bir proje daha var. O da Carrington Group tarafından inşa edilen Gold Tower projesi. Girne’nin merkezinde yükselen proje hem içeriği, hem de kira garantisiyle öne çıkıyor. Otomobil tutkunları için de güzel haberler var. Borusan Oto Kıbrıs 2016’ya damgasını vuracak araç için çok heyecanlı. Jaguar’ın ilk SUV modeli F-Pace KKTC halkıyla tanışmak için gün sayıyor. Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan aracı Miami ve Bahama’da test etti, detayları Ekonomi Kıbrıs Prestige ekibine anlattı.. Biraz da seyahat diyelim. Onur Air’dan Kıbrıs’a özel projeler devam ediyor. Business class konseptini Ercan uçuşlarında başlatan Onur Air, yeni güzergahlarıyla da büyük ilgi görüyor. ErcanDiyarbakır hattında direkt seferlere başlayan Onur Air’in Kıbrıs yol haritasını konuştuk. Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun anlattı.. Bizden de haberler var. Ülke ekonomisine, iş dünyasına katkı sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Türkiye’nin tek ekonomi kanalı Bloomberg HT ve Havadis Gazetesi ile yaptığımız dikkat çeken işbirliklerimizi paylaşacağız sizlerle. Her zaman olduğu gibi, ekonominin nabzını tutan bir Ekonomi Kıbrıs Prestige hazırladık sizler için. Keyifle okumanız dileğiyle..


9

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


EKONOMI KIBRIS

ENDEKsI

NİSAN ÖZETİ: KOALİSYON MAYIS BEKLENTİSİ: SICAK PARA VE PROJELER Nisan’ın ikinci yarısından sonra başlayan değişim, Mayıs’a da damgasını vuracak gibi. KKTC için yeni bir dönem başladı. En azından piyasayı kilitleyen belirsizlikler ortadan kalkıyor. Ekonomik protokol konusunda gelişmeler var, suyun işletim süreci yine gündemde.

10

Yeni Ekonomi Kıbrıs

Prestige

KKTC; Hükümet

KKTC Mayıs 2016 için yeni bir dönem başladı. Bu

kez koalisyonun adı UBP-DP.. Krizlerle anılan, en sonunda da maaş düğümünde kilitlenen CTP—UBP sonrası, bu koalisyon ekonomik açıdan biraz daha rahat görünüyor. Protokolü imzalamak için gün sayan hükümet ortakları, reel sektörün alacaklarını da ödemeye başladı. Yeni hükümet, piyasadaki belirsizliği ortadan kaldırdı, en azından alacaklı sayısı azalıyor. Böylece piyasaya her gün sıcak para giriyor.

Eğitim Sektörü Gelişiyor

endeks

Yani geçmiş ayların aksine bu kez kriz değil, umut biraz daha hakim gündeme.. Gelin şimdi, Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de geçmiş ayın özetini çıkarıp, gelecek ayın beklentilerini sıralayalım.

Eğitim adası olarak anılan KKTC için yeni yatırımlar gündemde. 13 olan üniversite sayısı, önümüzdeki yıl 23’e çıkacak. 10 üniversite daha iznini aldı. Peki bu süreç doğru yönetiliyor mu? 23 üniversite ile birlikte öğrenci hedefi nasıl revize edilecek? Ortalama 85 bin öğrenciye kapılarını açan KKTC’nin gelecek 5 yıllık eğitim yol haritasında neler var? Şu an sektör bu sorulara yanıt arıyor. Ve bu süreçte bir de endişe var. Acaba üniversite sayısı hızla artarken, denetim mekanizması da güçlü bir şekilde çalışmazsa, eğitim kalitesi zarar görür mü?

Asil Nadir KKTC’de Aslında Nisan ayından kalan en dikkat çeken, belki de en çok konuşulan gelişmelerden biri; İş insanı Asil Nadir’in ülkesine dönüşü oldu. Yıllardır İngiltere’de tutuklu bulunan Nadir, sonunda Türkiye’ye iade edildi. İstanbul’da bir gece Silivri Cezaevi’nde kaldıktan sonra da KKTC’ye döndü. Nadir’in tekrar KKTC’ye ayak basması, yeni yatırım projelerinin de harekete geçeceği anlamı taşıyor. Şimdi gözler Asil Nadir’in kuracağı işbirliklerinde ve yapacağı yatırım hamlelerinde..

Gözler Banka Faizlerinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’ndaki değişimle birlikte, KKTC’de de gözler faizlere odaklandı. Yeni başkan Murat Çetinkaya, faizsiz bankacılığın uzman isimlerinden. Eğer faizlerde gerileme sürerse, kredilere nasıl yansır? Özellikle son dönemde konut ve otomobil alışverişi yapacak kişilerin gözü kulağı faiz indiriminde.. KKTC’de hizmet veren şube bankaları ve yerel bankalar da süreci yakından izliyor. Ama şu anda faiz oranlarında net bir düşüş görünmüyor.

Turizmde Kayıp Yıl Biraz da turizm diyelim. KKTC turizmi 2016 için gereken tedbirleri almayınca, beklenen oldu. Her yıl itinayla bakan değiştiren turizm sektörü, şimdiden 2016 için zarar ilan etti. Sektör temsilcilerinin endişesi, eğer ihtiyaç duyulan rotaya girilmezse 2017 de kayıp yıl olacak. O yüzden hem otelciler, hem de seyahat acenteleri bir an önce yeni bakan ve kadrosunun turizmde tedbir ve çıkış yolu konusunda harekete geçmesini istiyor.


TÜRKİYE;

DÜNYA;

Gündem Terör Maalesef hala terörü konuşuyor, terörün kanlı yüzünü görüyor Türkiye. Ülkenin birçok noktasında terör örgütleri saldırılarını sürdürüyor. Bu kez Gaziantep ve Bursa karanlık odakların hedefi oldu. İkisi de ayrı bir önem taşıyor aslında. Bursa bir batı şehri, Gaziantep ise yoğun bir turizm kenti.. Bu iki noktanın da seçilmesi ve düzenlenen saldırıların yöntemi endişeyi biraz daha arttırıyor. ABD kısa bir süre önce vatandaşlarını Türkiye’ye gitmemeleri, özellikle de turizm bölgelerinden uzak durmaları konusunda da uyardı!

Gözler Serbest Dolaşımda Türkiye mültecilere kapılarını açtı, peki Avrupa Birliği Türkiye vatandaşlarına serbest dolaşım hakkı tanıyacak mı? 72 kriterlik zorlu sürecin sonuna geldi Türkiye. Avrupa Komisyonu’nun raporu büyük önem taşıyor. Eğer Türkiye’nin ev ödevlerini tamamladığı kanaatine varılırsa, Türkiye vatandaşları için yeni bir dönem başlayacak. Avrupa Birliği sınırlarında serbest dolaşım ile vize kabusu ortadan kalkacak. O yüzden gözler kritik kararda..

Kimlik Bilgileri Kabusu Nisan ayında Türkiye’nin gündemine damgasını vuran başlıklardan biri de dijital ortamdan çalınan milyonlarca kimlik bilgisiydi. Tam 50 milyon vatandaşın bilgileri nasıl ele geçirildi, kimler aldı ve ne yapabilir soruları en çok konuşulanlar arasındaydı. Özellikle kimlik bilgilerinin kötü amaçlı ellere düştükten sonra vatandaşın başına gelebilecek olumsuzluk senaryoları günlerce anlatıldı. Süreçten şüphelenen vatandaşlara, bir an önce avukatlarıyla görüşüp tedbir almaları konusunda da çağrı yapıldı.

Brexit İçin Geri Sayım Aslında uzun süredir bunu tartışıyoruz. İngiltere Avrupa Birliği’nden çıkar mı, çıkmalı mı? Hem vatandaşlar konuşuyor, hem de para piyasaları.. O yüzden gözler ve takvimler 23 Haziran tarihine kilitlendi. Eğer İngiltere çıkış kararı alırsa, piyasaları ve Avrupa Birliği’ni yepyeni bir dönem karşılayacak 24 Haziran sabahı. O yüzden şimdiden b planları yapılıyor, kriz senaryoları yazılıyor. Yunanistan’ın çıkış ihtimaliyle bile zor günler yaşayan AB’nin, İngiltere için nasıl bir alternatif oluşturacağı büyük bir soru işareti..

11

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016

KKTC için hükümet krizi çözüldü artık. En azından şimdilik koalisyonda her şey yolunda diyebiliriz. Gözler henüz imzalanmayan ekonomik mali protokolde, gözler asrın proje olarak tanımlanan su projesinin nasıl işletileceğinde. Belediyelere tanınan süre yavaş yavaş sona eriyor. Hangi belediyeler bu süreçte yer alacak, hangileri karşı çıkacak, izliyoruz. Kıbrıs emlak sektöründe de hareketli günler var. Özellikle Mayıs ve Haziran aylarında yurt dışından çok sayıda kafile KKTC’ye gelecek. Hem ülkeyi keşfedecek, hem de kazançlı yatırım fırsatlarını yerinde görecek. O yüzden hareketli bir dönem bizleri bekliyor..

endeks

BEKLENTİ:


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

MÜSİAD KIBRIS’TA BAŞKAN YİNE SADIKOĞLU

KTTO’DAN HÜKÜMETE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

Türkiye ve KKTC hattında güçlü bir ekonomi köprüsü kuran Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Kıbrıs’ta, genel kurul heyecanı vardı. MÜSİAD Kıbrıs Başkanı Okyay Sadıkoğlu tek aday olarak katıldı. I. Olağan Kurul’da da Sadıkoğlu oy birliği ile yeniden başkan olarak görevlendirildi. Kurula ve düzenlenen ekonomi buluşmasının önemli misafirleri de vardı. TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, UBP Lefkoşa Milletvekili Ersin Tatar, UBP Lefkoşa Milletvekili Zorlu Töre, çeşitli sivil toplum örgütü başkanları ve MÜSİAD Kıbrıs üyeleri de oradaydı.

12

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

“BURASI BİZİM BİR PARÇAMIZ” Yeni hükümete, ilk mesajlardan biri Kıbrıs Türk Ticaret Odası’ndan geldi. KTTO yönetimi, UBP-DP koalisyonuyla işbirliği içinde çalışma arzusunda olduğunu belirtti. Açıkalamada, 2013 seçimlerinden sonra yaşanan ikinci hükümet krizinin uzun sürmemiş olması ve bu seçimden sonra kurulan üçüncü hükümetin güvenoyu almasının olumlu karşılandığı kaydedildi.

haberler

Uzun bir süredir tartışılan ve bir türlü imzalanmadığı için ekonomiyi olumsuz etkileyen ekonomik protokolün bir an önce hayata geçmesi için de çağrı yaptı KTTO.. Mesajın sonunda da; “Odamızın yeni hükümetimizle de işbirliği içinde çalışmak arzusunda olduğunu belirtir, Başbakan Sayın Özgürgün ve hükümetine başarılar dileriz” denildi.

Başbakan Özgürgün ve Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Türkiye Yol-İş Sendikası’nın Girne’deki Merit Park Otel’de sendika yöneticilerine yönelik toplantısında konuşma yaptı. Yol-İş Genel Merkez ve Şube Yöneticileri Toplantısı’na bazı bakanlar ve KKTC’den sendika temsilcileri de katıldı. Başbakan Hüseyin Özgürgün, konuşmasında sendika toplantısının KKTC’de yer almasının büyük bir mutluluk ve gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar da, Türkiye’deki çalışma hayatı üzerine yaptığı konuşmasının başında “Toplantının KKTC’de düzenlenmesinin Kıbrıs Türk halkının davasına verdiğimiz desteğin bir ifadesidir ve Kıbrıslı Türklerin her zaman yanında olacağız” dedi. Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise, Türk-İş’in Türkiye’nin en büyük çalışma örgütlerinden biri olduğunu ve 4 milyon çalışanı temsil ettiğini söyledi. Sendika toplantısını KKTC’de yapılmasına da değinen Atalay, “Burası bizim bir parçamız biz öyle görüyoruz Kıbrıslı da bizi öyle görüyor, birlik ve beraberliğimizi göstermek için buradayız” ifadelerini kullandı.


13

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ERCAN-DİYARBAKIR SEFERLERİ BAŞLADI

Onur Air, “Business Class” içerikli yeni konseptiyle Ercan-Diyarbakır-Ercan uçuşlarına başladı.

14

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri gerçekleşecek uçuşlar, Lefkoşa’dan saat 11.25’te, Diyarbakır’dan ise saat 13.20’de başlayacak ve yaklaşık 1 saat 15 dakika sürecek. Ercan Havalimanı’ndan saat 11:45’te Diyarbakır Havalimanı’na hareket eden tanıtım amaçlı ilk seferde Onur Air Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Orhan Sivrikaya, T&T Havalimanı İşletmeciliği Genel Müdürü Serhat Özçelik, Onur Air Kurumsal İletişim Direktörü Rauf Gerz, CAS eski Genel Müdürü Güvenç Cantaş, KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı temsilcileri, basın mensupları ile yolcular yer aldı.

haberler

Yolcular, Diyarbakır Havalimanı ve Ercan Havalimanı’nda itfaiyenin su takı ve çiçeklerle karşılandı. Diyarbakır Havalimanı’nda heyeti karşılayanlar arasında AK Parti Diyarbakır Milletvekili Ebubekir Bal da vardı. İki havalimanında da uçuş nedeniyle resepsiyon düzenlendi.

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ARMAR’DAN GOLDMASTER LANSMANI Kıbrıs Türk ekonomisinin köklü ve güçlü işletmelerinden Armar Group, alışveriş sezonuna hızlı bir giriş yaptı. Grundig ve Blomberg ürünlerinde başlattığı değiştirme kampanyası ile büyük ses getiren Armar Group, şimdi de Goldmaster ile atağa kalkmaya hazırlanıyor. Goldmaster Küçük Ev Aletleri ürünlerinin de KKTC distribütörlüğünü üstlenen firma, kapsamlı bir lansman ve tanıtıma imza attı. Armar Group Yönetim Kurulu Başkanı Murat Arar’ın ev sahipliği yaptığı toplantıda, Goldmaster CEO’su Sinan Bora da yer aldı. Lefkoşa Merit Otel’de düzenlenen etkinlikte; gıda ve içecek hazırlamadan temizliğe, güvenlikten kişisel bakıma kadar Goldmaster’ın dikkat çeken ürünleri tek tek anlatıldı. Armar Group mağaza satış temsilcileri, pazarlama, reklam ve servis personeli ile bayi satış temsilcilerinin katıldığı toplantı, çekilen aile fotoğrafıyla sona erdi.

GENÇ YAPI MARKET’TEN BOSCH TOPLANTISI Kurumsallaşma ve yenilenme sürecini hızla sürdüren Genç Yapı Market, güçlü işbirlikleriyle de dikkat çekiyor. Çözüm ortaklarıyla sık sık bir araya gelen, sektörel eğitimlere önem veren Genç Yapı Market kadrosu, bu kez ürün gamlarında yer alan Bosch Elektrikli El Aletleri için toplandı. Kıbrıs Bosch İş ortakları Strateji ve İşbirliği Toplantısı’nda piyasada birlikte atılacak adımlar planlandı. Lefkoşa Merit Otel’deki buluşmada, bayilerin yeni yol haritası da çizildi.


15

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

YARIŞMANIN ANASPONSORU ASTRA GROUP

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

İSTANBUL’DA KKTC RÜZGARI Gençler arasında bir süredir heyecanın adı, Vodafone Freezone 19. Liselerarası Müzik Yarışması.. Lefkoşa Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Orkestrası bu yarışma için İstanbul’daydı, KKTC’yi temsil etti.

KKTC ekonomisine hızlı bir giriş yapan, özellikle konut sektöründe daha şimdiden dikkat çeken hamlelerle konuşulan Astra Group, sponsorluklarıyla da öne çıkıyor.

16

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Astra, 30. Miss Kuzey Kıbrıs Güzellik Yarışması ve 19. Bay Kuzey Kıbrıs Yarışması 2016’nın anasponsoru oldu. Günkut Ajans Direktörü Bülent Günkut yaptığı açıklamada yarışmalar için, ASTRA, Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Yakın Doğu Üniversitesi, Arkın Group, Gazimağusa Belediyesi, Girne Ada Lions ve Girne Üniversitesi işbirliğinde çalışmalara başlandığını belirtti. 30. Güzellik Yarışması’nı kazanacak kraliçelerin Yakın Doğu Üniversitesi’nden yüzde 100 eğitim bursu ile 15 bin TL – 10 bin TL – 5 bin TL nakit ödül ve çeşitli armağanlar da kazanacaklarını belirten Günkut, başvuru için, 17-23 yaş arası (1999 - 1993) doğumlu KKTC kimlik kartı sahibi olmak şartı arandığını kaydetti.

Volkswagen Arena’da yer alan yarışmayı ve ödül törenini Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, bakanlık yetkilileri, İstanbul Konsolosluğu yetkilileri ve Telsim yetkilileri de izledi. Berova, “Orkestra Dalında” dereceye girenlere ödüllerini verdi. Törende “O Ses Türkiye “ ve “Yetenek Siz Siniz” yarışmalarına katılan Türkan Kürşad “Gelecek Vaad Eden Genç Yetenek” ödülü aldı. Yarışma’da En İyi Sahne Show’u ödülünü Giresun Güzel Sanatlar Lisesi, En İyi Orkestra ödülünü Oğuz Can Polat Lisesi, En İyi Erkek Solist ödülünü Mustafa Çeliker Lisesi’nden İstek Bilge Kağan, En İyi Kız Solist ödülünü Özel Değişim Anadolu Lisesi‘den Arya Ekiz aldı. Ayrıca yarışmanın en büyük ödülü olan En İyi İcra Ödülü’ne de Özel Moda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi layık görüldü.

COFFEMANIA GAZİMAĞUSA’DA Gazimağusa bölgesi yeni bir işletme ile tanıştı. Coffemania Caner Kalaycı, Özgür Gezmiş ve Volkan Turak’ın ortaklığında kapılarını açtı.

haberler

17 - 23 yaş (1999 - 1993) doğumlu ve KKTC kimlik kartı sahibi olmak kuralı bulunan Bay Kuzey Kıbrıs Yarışması 2016’da da yine ASTRA Group nakit ödülleri 5 bin TL – 3 bin TL – 2 bin TL yanında, Girne Üniversitesi ilk 3’e girecekler için yüzde 100 eğitim bursu verecek. Kanser Hastalarına Yardım Derneği ve Girne Ada Lions Kulübü’nün himayelerindeki davetiye satışlarından elde edilecek gelirin tümü KHYD’ye kalacak.

İş ve siyaset dünyasını bir araya getiren işletmenin açılışını, 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu yaptı. Eroğlu, bu tür girişim projelerinin daha da desteklenmesi gerektiğini belirtti. İşletme kahve ağırlı, fakat menüsünde dünya lezzetlerinden seçmeler de olacak. Mekanın ortaklarından Özgür Gezmiş konuşmasında, insanlık dışı izolasyonlar altında olan ülkemizde kendilerinin görevinin yeni yatırımlar yaparak büyümeye destek olduğunu söyledi ve Coffemania’nın yapımında emeği olan kurum ve kuruluşlara teşekkür etti .


17

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

2016 ORTALAMASI YÜZDE 52

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

YARDIM HEYETİ’NİN ADI DEĞİŞTİ Önce tartışması başladı, sonra da o tartışma değişimle noktalandı. Yeni tabela asıldı ve TC Yardım Heyeti’nin adı, “Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi” olarak değişti…

Bu yıl gözler turizm sektöründe. Özellikle çevremizde yaşanan sıkıntılar, KKTC turizmine nasıl yansıyacak? Kıbrıs Türk Otelciler Birliği KITOB’a üye otellerin Nisan 2016 doluluk oranı ortalamasının %52 olduğunu açıkladı.

18

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

KITOB’dan yapılan açıklamada, geçen yılın Nisan ayına göre tüm oteller doluluğunda %8’lik bir düşüş; geçen aya göre ise %15’lik bir artış yaşandığı belirtildi. Açıklamada, 5 yıldızlı büyük tesislerin doluluklarının Nisan 2016 ayında %62 oranında olduğu; 2015 yılının Nisan ayına göre %11 oranında düşüş gözlemlendiği, Mart 2016 ayına göre de %12 oranında bir artış gerçekleştiği ifade edildi.

haberler

Küçük otellerin Nisan 2016 ayında doluluk oranının ise %42 olduğu belirtilen açıklamada, geçen yılın Nisan ayına göre %2’lik bir artış, Mart 2016 ayına göre ise %19 oranında bir artış olduğu kaydedildi. Açıklamada 2016 yılına Ocak ve Şubat aylarında yaşanan artışla olumlu öngörülerle başlandığı belirtildi ve “Birincil pazarımız olan Türkiye (Otel konaklamalarımızın yaklaşık %67’ni oluşturuyor) pazarımızda yaşanan gelişmeler nedeni ile Mart ayında yaşadığımız düşüşün Nisan ayında da beş yıldızlı tesislerimizde devam ettiğini görmekteyiz” denildi. Beş yıldızlı tesisler dışındaki tesislerde 2015 yılı Nisan ayına göre yaşanan yükselişin, bahar aylarında ideal şartlar sunan KKTC’de etkinlik turizminin yoğunlaştırılması gerektiğini gösterdiği de vurgulandı.

Yardım Heyeti isminin, Kıbrıs Türk halkı üzerinde olumsuz bir imaj yarattığına dair görüşler vardı bir süredir. Cumhurbaşkanı Akıncı da bu durumu Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Tuğrul Türkeş’e iletti. Aslında mali protokol işbirliği ile değişmesi gündemdeydi ama protokol imzasından önce değişim yapıldı. Yardım Heyeti’nin ismi ve tabelası, “TC Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi” olarak değiştirildi.

1001 GROUP’TAN YENİ YATIRIM; GİRNE PARK AVM “KKTC’de alışveriş merkezi mi olur” eleştirileri ve önyargılarıyla yola çıkan 1001 Group, önce AVM kültürünün işlediğini gösterdi, şimdi de yeni yatırımlara çevirdi rotasını. Ercan Havalimanı yolunda her gün binlerce kişiyi ağırlayan 1001 Airport Mall’dan sonra, ikinci yatırımın adresi Girne. Girne’de inşaatı tamamlanmak üzere olan Girne Park AVM’yi, 1001 Group ve Martı işletecek. Girne’nin merkezine alışveriş merkezi kültürünü yerleştirmek isteyen 1001 Group, daha şimdiden birçok marka ile anlaşmasını tamamladı. Girne Park AVM Eylül ayında kapılarını açacak..


19

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


20

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

May覺s 2016


21

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

CREDİTWEST BANK’A AVRUPA KALİTE ÖDÜLÜ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ASBANK’TAN BİSİKLET KREDİSİ Kuzey Kıbrıs’ta tam 30 yıldır bankacılığın dost mankası olarak hizmet veren Asbank, yine bir ilke imza attı. “Sağlığa pedal çevirin” diyen Asbank, bisiklet severler için özel bir kredi hazırladı. İlk ve tek olma özelliği taşıyan bu bisiklet kredisi; düşük faiz, uzun vade ve hızlı onay fırsatlarıyla dikkat çekiyor.

22

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Kıbrıs Türk bankacılık sektörünün güçlü markalarından Creditwest Bank, başarısını İsviçre’den gelen bir ödülle taçlandırdı. Altınbaş Holding’in bankacılık sektöründeki yatırımı, özel bir kalite ödülü aldı.

haberler

Creditwest Bank’ın sosyal sorumluluk kapsamında düzenlenen ‘Kendimi Denemek İstiyorum’ projesi Riccon Academy tarafından araştırılarak önce aday gösterildi, daha sonra da aday olan projeler içinde birinci seçildi. Riccon Akademy’nin kurucusu Beden Dili ve İletişim Uzmanı Riccon İlhan Doğan ile Türkiye Temsilcisi ve Türkiye Riccon Akademi kurucusu Marziye İlhan ödülü takdim etmek için Kıbrıs’taydı. Creditwest Bank yönetici ve çalışanlarının hazır bulunduğu törende Swiss Quality Enstitüsü yöneticisi Katherina Cottler adına, Marziye İlhan tarafından Creditwest Bank Genel Müdürü Dr. Süleyman Erol’a ödülü verildi.

Bu yıl 30’uncu yılını kutlayan Asbank’ın bu projesi, hem bisiklet profesyonellerinden, hem de bisiklete gönül veren halktan çok olumlu dönüşler aldı.

İKTİSATBANK’TAN İSKELE’YE ATM Banka içi eğitime, takım çalışması programlarına büyük ilgi gösteren İktisatbank, bir yanda da hizmet ağını genişletmeye devam ediyor. Şube sayısı ve ATM’leri ile Kuzey Kıbrıs’ın birçok noktasında yer alan İktisatbank, artıkİskele’de de müşterilerine ulaşıyor. Yeni İskele’de devreye giren ATM ile İktisatbank kullanıcıları banka şubesine gitmeden de para çekme işlemi yapabilecek.


23

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ODTÜ’DEN ÖRNEK PROJE

ORGENERAL BAŞBUĞ KKTC’DE

24

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü Güneş Enerjisi Santrali açıldı. Santralin açılışını Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı yaptı. ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Mütevelli Heyet Başkanı ve Rektörü Prof. Dr. Turgut Tümer, 1 megavat gücündeki elektrik enerjisi santralinin açılışına katılanlara teşekkür ederek, yenilenebilir enerjinin önemine işaret etti. 2010’da başlayan çalışmaların bugüne kadar sürdüğünü, rüzgar ve güneş enerjileri için veriler aldıklarını anlatan Tümer, ülkede yenilenebilir enerji konusunda yapılan yasal çalışmaların ardından üniversite olarak kendilerinin de 1 megavatlık bir santral kurduklarını söyledi. Üniversitenin minimum elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak güçte bir kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Tümer, yıllık yüzde 20 ihtiyacın sağlanacağını kaydetti.

haberler

Tümer, bu santralin kuruluş, ihale, destek çalışmalarını anlatarak, ihaleyi alıp projeyi yürüten iki şirkete teşekkür etti, 2 yıl süreyle ihaleyi yürüten şirketlerin çalışmalarını sürdüreceğini ve 2 yıl sonunda kendilerine teslim edeceğini anlattı.

KKTC’nin özel bir misafiri vardı. Türkiye Cumhuriyeti 26. Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Plaza’da “Unutulan Ada Kıbrıs” adındaki son kitabını imzaladı. Orgeneral Başbuğ, 7. kitabı Unutulan Ada Kıbrıs’ı imzalarken kitapseverlere kısa bir de konuşma yaptı. Başbuğ, “Tarihsel deneyimler toplumların geleceğini şekillendirilmesinde son derece önemlidir. Ve maalesef tarih tekerrürden ibarettir. Bu nedenle Kıbrıs tarihinde yaşananları doğru irdelemeli ve geçmişten çıkan dersleri genç kuşaklara aktarmalıyız” dedi. Kitap imza etkinliğine aralarında milletvekillerinin de bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı.

TALİH KUŞU GAZİMAĞUSA’YA KONDU Devlet Piyangosu’nun 150 Bin TL’lik büyük ikramiyesi, Gazimağusa bölgesinde satılan “65248” numaralı bilete isabet etti. Spor Dairesi Müdürlüğü Piyangolar Birimi’nden yapılan açıklamada, Devlet Piyangosu’nun büyük ikramiyesinin bileti Piyangolar Birimi Mağusa Bayisi Bayram Solak tarafından satıldı. Devlet Piyangosu’nun 8 Mayıs tarihinde gerçekleşecek ve büyük ikramiyenin 150 Bin, toplam ikramiyenin ise 422 Bin 700 TL olduğu çekilişin biletleri de satışa sunuldu


25

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ONUR AIR’DAN KIBRIS’A ÖZEL FIRSATLAR

• Business Class ayrıcalığı • Diyarbakır’a direkt uçuş • 74 TL’den başlayan bilet fiyatları

26

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

röportaj

TEOMAN TOSUN. - ONUR AİR GENEL MÜDÜRÜ Uzun bir yılın biriken yorgunlukları, daha şimdiden yapılan tatil planları derken keyifli bir yaz sezonu daha yaklaşıyor. Tabi tatil deyince, seyahat olmazsa olmazlardan. Özellikle de uzakları yakın

eden havayolu seyahati.. Türkiye’nin köklü markalarından Onur Air, sezona hızlı bir giriş yapıyor bu yıl. Seyahat listesine eklenen yeni destinasyonlar, yolcular için sunulan ayrıcalıklı imkanlar ve cazip

fiyat fırsatlarıyla öne çıkıyor firma. Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz, Onur Air Genel Müdürü Teoman Tosun..


“KIBRIS BİZİM İÇİN ÇOK ÖZEL”

Hoşgeldiniz Teoman Bey. Görüyoruz ki yaz ayına bol yenilikler ve dikkat çeken kampanyalarla başlıyorsunuz. Bu sezon hem uçuş rotalarında, hem de uçak içi seyahatlerde Ercan yolcularına nasıl bir farklılık sunacak Onur Air?

Gaziantep’ten ise 13.30’da gerçekleştirilecek. Diyarbakır’dan ise haftada 4 sefer yapacağız. Diyarbakır’dan Lefkoşa Ercan’a Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri saat 11.25’te, aynı günlerde Diyarbakır’dan Lefkoşa’ya ise 13.20’de sefer yapacağız. Bu hatlarımızın tamamından ümitliyiz.

Onur Havayolları olarak 1992 yılındaki kuruluşumuzda ilk uçuşumuzu Ercan’a yapmıştık. Bu nedenle Kıbrıs bizim için çok şey ifade ediyor. Bu nedenle gerek Kıbrıs’ı desteklemek, gerek ise daha yoğun uçarak yolcu bakımından alternatifi artırmak adına bu yıl farklı bir konseptle yaklaştık Kıbrıs’a.

Elbette Diyarbakır’dan yurt dışına yapılan ilk sefer olması nedeniyle bu uçuşlarımız başka bir öneme de sahip.

Örneğin hiçbir uçağımızda olmayan ve şirket politikamızda bulunmayan Business Class uygulamasını yolcularımızdan gelen talepler doğrultusunda Kıbrıs özelinde hayata geçirdik. İstanbul-Ercan uçuşlarımızı 3’e çıkarttık ve Gaziantep-Ercan uçuşlarımızın yanına Diyarbakır-Ercan uçuşlarımızı da ekledik.

“LEFKOŞA-DİYARBAKIR HATTINDAN ÜMİTLİYİZ” KKTC’den daha önce Gaziantep’e direkt uçuşlar vardı, ama Diyarbakır-Ercan bir ilk olacak. Günde veya haftada kaç uçuş planlıyorsunuz ve nasıl bir geri dönüşü olur bu hattın? Yoğun talep bekliyor musunuz? Gaziantep’ten Lefkoşa Ercan’a haftada 3 sefer yapacağız. Bu uçuşlarımız Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri Lefkoşa’dan 11.30’da,

“HER ŞEY DAHİL 74 LİRA”

27

Gaziantep ve Diyarbakır biletleriniz her şey dahil 74 liradan başlayan fiyatlarla satışta. Görenler, duyanlar için bu rakamlar çok dikkat çekiyor. Peki Ekonomi Kıbrıs satışlar nasıl gidiyor?

Prestige

Bu rakamlar şüphesiz maliyetlerin çok altında. Ancak hem hattın tanıtımını yapmak, hem de bizi takip eden yolcularımıza bir jest sunabilmek için başlangıç fiyatlarımızı düşük tutuyoruz. Ama elbette en ekonomik bilete ulaşmanın yolu erkenden satın almaktan geçiyor. Bu nedenle her zaman olduğu gibi değerli yolcularımızın seyahat planlarını yaptıkları anda biletlerini almalarını öneriyorum.

Mayıs 2016


KIBRIS UÇUŞLARINA ‘BUSINESS CLASS’ Kıbrıs uçuşlarında ‘Business Class’ hizmeti de öne çıkan yenilikler arasında. Gelen talepler doğrultusunda mı böyle bir karar aldınız? Yani Kıbrıs yolcusu ‘Business Class’ uçmayı seviyor diyebilir miyiz? Dediğiniz gibi, bu konuda gelen taleplere göre böyle bir karar aldığımızı söyleyebiliriz. Aslında Kıbrıs yolcusunu tanıyoruz ve beklentilerini biliyoruz. Bu nedenle çok uzun zamandır hayata geçirmeyi planladığımız Business Class uygulamasını bu hattımızla başlatmış olduk. Daha ilk seferden itibaren yoğun talep geldiğini de söylemeliyim. Kıbrıs’ta Onur Air deyince Akgünler Turizm ile kurduğunuz çözüm ortaklığı da akla geliyor. Onur Air ile Akgünler Turizm’in de içinde yer

28

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

aldığı DMG Şirketler Grubu arasındaki işbirliklerinin detaylarında ve yolculara sunduğu fırsatlarda neler var? Akgünler Turizm Onur Havayolları’nın çok uzun yıllardır partner şirketlerinden birisi. Bu nedenle iki şirket en üst seviyede birbirini tanıyor ve güveniyor. Akgünler Turizm’le birlikte Destination Management Group bünyesinde olan Arscyprus bizim genel satış acentemiz olarak hizmet vermekte. Akgünler Turizm bu gibi seferlerde ticari hamlelerimizi desteklemekte. Bu işbirliğinden Kıbrıs’a yeni ticari fırsatlar çıkması kaçınılmaz. Kıbrıs uçuşlarındaki sefer sayılarının artırılması kararından, Business Class uygulamasına kadar neredeyse tüm ticari kararları da kendileriyle verdik. Destination Management Group bünyesinde bulunan her iki şirket ile olan işbirliğimiz uzun yıllar devam edecektir.


29

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ÖDENMEYEN ÇEK RİSKLERİNE KARŞI ÇARE;

KAREKODLU ÇEK UYGULAMASI

30

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Mayıs 2016

Kıbrıs Türk ekonomisi çözümü konuşuyor, yarın için yol haritası çiziyor ama mevcut tabloda, yani kendi içindeki belirsizliğin olumsuz etkisi büyük. Daha düne kadar hükümet krizleri gündemdeydi. ‘Maaşlar ödenecek mi, ödenemeyecek mi’ sorusunu soruyordu vatandaş birbirine. Genelde maaşları konuştuk ama asıl alacaklı devlette ihaleyle iş yapan özel sektör temsilcileriydi. Sadece Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği 56 milyon liralık alacak açıkladı! 2015’e damgasını vuran sert döviz hareketleri ve bir türlü ortadan kaldırılamayan bürokratik engelleri de saydığımız zaman, iş insanın nelerle uğraştığı az da olsa

görülüyor. İşte tüm bunlar alt alta birikiyor, piyasadaki nakit çekiliyor, iş dünyası ekonomik darboğazda ayakta kalmaya çalışıyor. Tabi ayakta kalmak için çabalarken, ödeme dengesi de bozuluyor çoğu zaman! Son dönemde bankaların açıkladığı TGA’lar, yani tahsili gecikmiş alacak miktarları korkutan seviyelerde. Korkutan bir rakam daha var, ödenmeyen çekler. Çekler ödenmiyor, çek yasağına giren iş insanlarının sayısı her geçen gün artıyor! Yapılamayan tahsilatlara, hantal bürokrasi gibi tıkanan

hukuk sistemi de eklenince piyasada ciddi bir güven sıkıntısı oluşuyor! Peki nedir bunun çıkış yolu? Kıbrıs Türk Ticaret Odası bu konuda dikkat çeken bir adım attı. İş dünyası üzerinde büyük risk ve baskı oluşturan çek kullanımını güvenli bir hale getirmek için Türkiye ile temasa geçtiler. Türkiye Bankalar Birliği ile masaya oturan, yine Türkiye iş dünyasında bir dönüm noktası olarak görülen ‘karekodlu çek’ uygulamasını yerinde inceleyen KTTO Başkanvekili Mustafa Genç, Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konuğumuz oldu..


Kıbrıs Türk Ticaret Odası, yeni yönetimiyle yeni bir sayfa açtı. Genç yönetim kadrosu, taze fikirleri ile birlikte güncel gelişmeleri de yakından izliyor. Hem ülkeye, hem de ekonomiye katkı koyacak yeni projeler için şimdiden geri sayım yapıyorlar. Bu dönem KTTO’da başkanvekili görevini de üstlenen Mustafa Genç, ‘hep birlikte ve dört elle çalışıyoruz’ diyor.. Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Kıbrıs Türk Ticaret Odası’nın yeni döneminde gözle görülür bir gençleşme ve dikkat çeken projeler öne çıkıyor? Bize yeni yol haritanızdan bahseder misiniz? Çok teşekkürler. Keyifli, heyecanlı ve yüksek tempolu bir döneme girdik hep birlikte. Sanırım Kıbrıs Türk Ticaret Odası tarihinin de en geç yönetim kurulu oluştu bu dönem. Ortalama olarak 40-45 yaş civarındayız. Hem ülkeyle ilgili, hem işletmelerle ilgili, hem de KTTO ile ilgili genç nesil olarak çok farklı bir vizyona sahibiz.

MUSTAFA GENÇ KTTO YÖNETİM KURULU ÜYESİ VE BAŞKANVEKİLİ

ODA TARİHİNİN EN GENÇ YÖNETİM KURULU OLDUK

Zaten odanın son dönemlerde gerek kurumsal kapasitesinin yeniden şekillendirilmesi, gerek üyelere yönelik farklı çalışmalar yapması, gerek ülkenin geleceğiyle ilgili ve mevcut durumuyla ilgili yapıyor olduğu bilimsel çalışmalar, onları toplumla paylaşmak, uluslararası arenada Kıbrıs Türkü’nün sesini duyurmak, oradaki insanlarla iyi iletişimler kurmak gibi başlıklar var. Bunlar hep artan bir tempoda seyrediyordu. Şimdi bu dönem bunları daha da sürdürülebilir kılmak, daha da iyi seviyelere getirebilmek ana hedeflerimiz arasında.

Müthiş bir enerji ve sinerji içinde hem odaya, hem işletmelere, hem de ülkeye faydalı çalışmalar yapmak istiyoruz. Herkes motive bir şekilde bu konuda ve dört elle çalışıyor.

31

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016

“KTTO OLARAK BU DÖNEM SAHAYA İNİYORUZ” Bunların dışında hem iş dünyası, hem de toplum içinde de aktif olacağız. Hem çözüm sürecine destek olacak, hem de iş dünyasını mevcut durumdan daha da ileriye taşıyacak noktalarda projeler üretiyoruz. Öbür yandan odamızın artan kapasitesinden üyelerimizi nasıl daha fazla faydalandırabiliriz, üyelerimizin gerek problemlerinde, gerek kendilerini geliştirmek amaçlı odayı daha fazla kullanmalarını nasıl sağlarız sorusuna yanıtlar arıyoruz. Oda zaten memur veya kamu zihniyetiyle çalışan bir yer değil ama şimdi birkaç kademe daha onu ileriye götüreceğiz. Oda müşteri


memnuniyeti sağlar gibi üye memnuniyeti sağlama amaçlı gidip üyeye dokunacak. Üyeye verdiği hizmetleri, sahip olduğu kapasiteyi tanıtacak. Şikayet ve beklentileri öğrenilecek. Dolayısıyla bu dönem sahaya iniyoruz.

32

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İnteraktif döneme başlıyoruz yani. Biz de günün sonunda sivil toplum örgütüyüz ama 3 bin küsur üyemiz var. Bu üyelerimiz bize yıllık aidatlar ödüyor. Biz de bunun karşılığında kendilerine daha fazla hizmet vermeliyiz. O yüzden yeni bir vizyonla yola çıkıyoruz.

Mayıs 2016

“GİRİŞİMCİLİK VE İNOVASYON MERKEZİ KURACAĞIZ” En genç yaş ortalamasına sahip yönetim kadrosu deyince, teknolojinin de aktif olarak kullanılacağını düşünüyoruz. Özellikle de en çok ihtiyacımız olan girişimcilik ve inovasyon konularında nasıl bir yaklaşımınız olacak? Aslında bu iki başlık da, vazgeçilmez önceliklerimizi arasında. Çünkü bunlar gerçekten kendi şirketlerimizde uyguladığımız, eğitimini aldığımız konular. Bunları daha fazla insana ulaştırmak için yapılan çalışmalar bizleri motive ediyor. Çünkü bu çok güzel ve yayılan bir enerji. Bu yeni dönemde çağın gerektirdiği, dünyanın yaptığı, sivil toplum örgütlerinin içinde bulunduğu farklı çalışmalara gireceğiz. İşte bu iki olmazsa olmazı bir araya getireceğimiz, girişimcilik ve inovasyon merkezi düşünüyoruz. Hem bugün iş kurmak isteyen gençlerin ‘bu ülkede ne yapabilirim’

dediğinde gelip fikir alabileceği, orada eğitim görebileceği, belki bizlerin yardımıyla ortak bulabileceği merkezler planlıyoruz. Ayrıca biliyorsunuz hem Türkiye’nin, hem Avrupa’nın, hem de birçok ülkenin gelecek 10 yıl ile ilgili en büyük yatırımları inovasyona. Yani ülkelerin de, işletmelerin de inovatif bir ürünle, inovatif bir buluşla hem şirket olarak büyüyüp dünyaya açılabilmeleri, hem o bulundukları ülkenin ve devletinin de bu açılımdan gelir elde etmesi ve faydalanmasıyla ilgili müthiş teşvikleri var.

“80 BİNİ AŞAN ÖĞRENCİ POTANSİYELİNİ EN İYİ ŞEKİLDE DEĞERLENDİRECEĞİZ” Biz görüyoruz ki devletimiz bu yönde bir politika geliştirmiyor. Oysa mevcut ve yeni gelecek üniversitelerimizle, 80 bini aşan öğrenci potansiyeli ile müthiş bir beyne sahibiz aslında. Potansiyelimiz çok büyük. Ama bunu kullanamıyoruz. Biz niye Kıbrıslı, Türkiyeli, İranlı, Filistinli, Makedonyalı öğrencilerin beyninden, gençliğinden, yaratıcılığından faydalanıp buluşlara, inovatif gelişmelere imza atmayalım. Bununla ilgili de oda bünyesinde bir oluşum gerçekleştirip, insanları oraya çekecek kurumsal bir yapı oluşturacağız. Gerekli araştırmaları yapıp, yurt dışından gerekli bilgileri de alacağız. Üniversitelerle işbirliği yaparak, devleti de yanımıza alarak bu insanları nasıl geliştirebilir ve nasıl yönlendirebiliriz diye çalışacağız. Yeni kurulan hükümetin birkaç bakanını da bu konuda bilgilendirdik, onlar da bu konudan çok heyecan duydular. Dolayısıyla


bu dönem, daha önce hiç yapılmamış projelere de imza atmak istiyoruz. Diğer yandan çok ağır şekilde hissedilen bir ekonomik kriz var. Üyelerimiz de bunun içindeler. Hem hükümetten, hem de bağlı oldukları, kendilerini temsil eden odadan bu yönde açılımlar, çözümler bekliyorlar. Bu konuda da bilimsel projelerimizle, çözüm odaklı önerilerimizle çalışacağız.

EKONOMİDE TEHLİKENİN ADI; ÖDENMEYEN ÇEKLER! “GÜNÜNDE TAHSİL EDİLEMEYEN ÇEKLER, KÜÇÜK İŞLETMELERİ BATIRMA NOKTASINA BİLE GETİRİYOR” Girişimcilik ve inovasyon konusunda göstereceğiniz çaba için kutluyoruz ve bu yolda atacağınız her adımda Kıbrıs ekonomisinin tek ekonomi yayın grubu olarak yanınızda olduğumuzu belirtiyoruz.. Şimdi gelelim bugüne. Merkez Bankası’nın paylaştığı verilerde, bankaların yaptığı açıklamalarda, gazetelerin manşetlerinde çok sık görmeye başladık tahsili gecikmiş alacakları. Sanki tablo her geçen gün daha da kötüye gidiyor gibi. Büyük çoğunluk tedbir çağrısı yapıyor ama tek başına ‘tedbir alın’ demek yetmeyecek gibi. Bir çözüm üretmek lazım aslında ve sizin bu konuda bir çözümünüz var. Kısa bir süre önce Türkiye’deydiniz, Türkiye Bankalar Birliği ile dikkat çeken bir toplantı gerçekleştirdiniz. Detayları paylaşır mısınız? Maalesef yaşadığımız krizin adı ödenmeyen çekler. Sıkıntıyı daha iyi görebilmek için önce dünyadaki çek kullanımına bakmak lazım.

Aslında çek nakit ödeme amacı ile kullanılan bir enstrüman. Bugün Avrupa’da siz çek yazdığınız zaman, o çekin karşılığı bankada vardır ve sizin verdiğiniz kişi çeki hemen keşide edip bankadan parasını alır veya bankadan kendi hesabına yatırır. Bizim ülkemizde öyle değil. Bizde bugün karşılığı olmasa bile yarına veya 1 ay sonraya, hatta gelecek yıla rahatlıkla çek yazabiliyoruz. Bu da özellikle Türkiye ve Kıbrıs’ta yoğun kullanılıyor. Vadeli çek kullanımı yıllardan beri devam eden bir alışkanlık ve bir şekilde çalışıyor. Ama riskli bir ödeme aracı. Özellikle sıkıntıya düşülen dönemlerde, ekonomik dar boğaza girildiği dönemlerde bunun çok olumsuzluklarını yaşayabiliyoruz. Öbür yandan hukuk siteminin de oldukça hantal çalıştığını herkes kabul ediyor. Böyle bir dönemde sizin riskini ölçemeden aldığınız çek gününde tahsil olmazsa, siz küçük veya yeni bir işletme olarak batma noktasına kadar gelebilirsiniz. Çünkü sermayeniz sınırlıdır, güvenmişsinizdir, hatta müşterinize çok da kar koymadan mal satmışsınızdır. Eğer günü geldiğinde o parayı alamazsanız, sizin başkalarına verdiğiniz sözleri tutamamanız, masraflarınızı ödeyememeniz, işletmenizi döndürememeniz ve belki de batmanız anlamına gelebilir bu sıkıntı. Oysa bu kadar basit olmamalı. Zaten ülkemizde gerek ambargolardan, gerek kısıtlamalardan dolayı iş insanları sıkıntı yaşıyor. Tam aksine, biz bu ülkede elimizden geldiğince güvenli bir iş ortamı yaratmalıyız ki, en azından buradaki insanlar iç dinamiklerden zarar görmesinler. İç dinamikler sağlam olsun ki, sürdürülebilir çalışmalar yapılabilsin.

33

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


Daha önce bir çekin ödenmesiyle ilgili en büyük yaptırımı sağlayan, hapis cezasıydı. Bu ceza ortadan kalkınca, çok daha olumsuz bir ortam oluştu. İnsanlar sıkıya girdiklerinde çekteki tarihleri uzatmaya, dolayısıyla da verimsiz bir ortama sebebiyet vermeye başladılar. Sadece Kıbrıs’ta değil, dünyada da ödemelerle ilgili sorunlar yaşanıyor. Ama şikayet etmek yerine, sorunları minimuma indirmek adına adımlar atıyorlar. Örneğin onlar kredi kayıt sistemleriyle, kredi kullanım, kredi ödeme sicillerini takip ederek bu işleri doğru şekilde yönetiyorlar ve daha güvenli ortamlar oluşturuyorlar. Türkiye de bunlardan esinlenip çok güzel sistemler oluşturdu. KKTC olarak bizim de en yakınımız Türkiye. O yüzden bizim de Türkiye’de yapılan iyi projeleri buraya uyarlamamız gerekir.

34

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Türkiye bu süreçte güçlü bir altyapı sistemi oluşturdu. Bireylerin ve şirketlerin aldıkları kredileri, geri ödemelerini, yazdıkları çekleri, onların ödenmelerini ve şirketlerin ortaklık yapıları gibi kriterleri takip edebilecek ve oradaki dataları kullanacak bir sistem kurdu. Bu altyapı sistemini de her gün değişen koşullara adapte ettiler. Burada temel amaç daha güvenli bir ortamda iş yapılabilmesini sağlamak. Hem bankaların zarar görmemesi, hem devletin batabilecek firmalardan gelir kaybını planlayabilmesi için çok yararlı oldu. Bizim de bunlardan faydalanmamız gerek.

“KAREKODLU ÇEK DEV SİSTEMİN SON NOKTASI” KTTO Başkanvekili Mustafa Genç’in çağrısı net, güvenli ticaret ortamı oluşturabilmek için sistem şart. Bu sistemi en yakın zamanda kuran

da Türkiye. O yüzden klasik deyişle Amerika’yı yeniden keşfetmek yerine, o projeyi KKTC’ye uyarlamak için çözümler üretilebilir. Geçmiş, mevcut ve gelecek ödemeleri tek çatı altında toplayan, kontrol ve denetim imkanı sunan sistemi aslında birçoğunuz duydunuz. Türkiye onu ‘Karekodlu Çek’ olarak paylaştı kamuoyu ile. Mustafa Genç’e göre karekodlu çek, işin son noktası. Öncelikle kurulması gereken, güçlü altyapı sistemi..

“KARŞILIKSIZ ÇEK RİSKİNİ MİNİMUMA İNDİRİYOR” Aslında karekodlu çek, günümüzün ihtiyacının bir karşılığı.. Verilere göre akıllı telefon kullanımı yüzde 50’lerin üstünde. Birkaç yıl içinde yüzde 90’a ulaşır. Karekod okuma diye bir yazılım var. O programla karekodu okutuyorsunuz. Tabi siz okuttuğunuzda, gidip bir de bunu araştıracak bir program daha var. Türkiye’deki Kredi Kayıt Bürosu bunu yapmış. Kendi veri tabanına ulaşan bir ara yüz var. O aplikasyonu indiriyorsunuz telefona, kullanıcı adıyla girip, kodu okutup, hemen o çekin sahte olup olmadığını görüyor, yazan kişinin bilgilerine ulaşıyor, daha önce hiç çeki geri dönmüş mü, dışarıda kaç tane çeki yazılmış, kaç liralık çeki var gibi birçok kritik veriye erişebiliyorsunuz. Riski ölçebiliyorsunuz ve o çeki alıp almamaya karar veriyorsunuz. Teknolojinin çok başarılı bir şekilde kullanıldığı bu sistem ile risk minimuma iniyor. Bana yapılan sunumda dikkat çeken bir rakam vardı. Bu sistem ile bir çekin iade olma riskinin %92’ye kadar azaldığı paylaşıldı, yani neredeyse karşılıksız çek kavramını ortadan


kaldıracak bir oran. Dolayısıyla bu sistem gerçekten muhteşem çalışıyor. Bunu da bir an önce Kıbrıs’a taşımamız gerekir.

“BANKALARA DA BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR” Dediğiniz gibi güvenli ticaret ortamı oluşturacak, riski en aza indirecek bir sistem bu. Peki projenin KKTC’ye taşınması noktasında son durum nedir? Biz bu işi yaklaşık 7-8 ay önce dile getirdik, Merkez Bankası başkanımızla da bir temasta bulunduk, Merkez Bankası’nda ilgili birimlerle de toplantılarımızı yaptık, bu işin Merkez Bankası yönetiminde başlaması için bir mutabakata vardık. Bu konu şu an çalışılmaya başlandı. Biz bu konunun sonuçlanması ve iş insanına yarar getirmesi için de iletişim ve paylaşım dönemine karar verdik. Hem basın, hem siyasiler, hem toplum nezdinde bunu tanıtmaya çalışıyoruz artık. Burada bankalara da çok önemli bir görev düşüyor. Çekleri müşterilerine basacak ve dağıtacak olan bankalar. Bankalar da daha güvenli bir ortamda iş yapılmasını talep ediyorlar. Onlar da çekten dolayı zarar görmüş veya başkasına zarar vermiş kişilerle çalışmak istemezler. Yeni dönem artık bunları emrediyor. İstediğimiz kadar bildiri yayınlayalım, çıkalım konuşalım ama gerçekten çalışan ve uygulanabilecek projeler bulup, bunları bu

ülke içinde uygulatmamız lazım. Hadi bizden önceki nesil daha az imkanlara sahipti. Ama biz öyle değiliz, imkanlarımız çok geniş, teknolojik imkanlarımız sınırsız diyebiliriz hatta. Bize düşen bu teknolojilerden faydalanmak ve onların da önünü açmak.

“BU PROJE 2017’DE HAYATA GEÇEBİLİR” Eğer uygulanırsa KKTC ekonomisine nasıl bir yansıması olur bu projenin ve takvim olarak nasıl işler? Çok güzel ve olumlu etkiler. Bu sistemle daha güvenli bir ortamda iş yapabilirlik sağlanır. Daha farklı insanların, daha fazla genç girişimcinin cesaretle iş dünyasına girmesi sağlanır. Türkiye’deki sistemle insanların daha çok hesap kitap yapmaya başladıkları ve yazdıkları çeklerle ilgili daha sorumlu davranmaya ittiği gözleniyor. Bu da çok önemli. Sicili kirlenmesin diye daha dikkatliler artık. Mesela şirket batarsa, siz de o şirkette ortaksanız, sizin geleceğinizi de şekillendiriyor sistem. Bu büyük bir sorumluluk. Hem bugünü, hem yarını kurtaracak bir proje bu. Pratik ve teknolojik. Biz girişimlerimizi yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. 2017 yılının başında da bu proje ile güvenli çek kullanımının KKTC’de hayata geçeceğini düşünüyoruz.

35

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

YDÜ’DE 3. KUZEY KIBRIS ACİL TIP GÜNLERİ

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

İŞAD’DAN ÇÖZÜM SEMİNERİ Kıbrıs Türk İşadamları Derneği, Lefkoşa ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde “Federal Kıbrıs Son Şans mı?” konulu panel düzenledi. Panelde, “adadaki etnik kökeni farklı toplumların birlikte yaşaması ve federal bir çözüm için gerekli zemin, federal çözüm önündeki tehlikeler, müzakerelerdeki gidişat ve müzakerelerde karşılaşılan sıkıntılar” tartışıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ile Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı ve Paramedik Derneği işbirliğinde düzenlenen 3. Kuzey Kıbrıs Acil Tıp Günleri Sempozyumu YDÜ AKKM Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

36

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Açılış konuşmalarını YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Doç.Dr. Ümran Dal Yılmaz, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğrt. Üy. Doç. Dr. Ayhan Özhasenekler, Paramedik Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Alpakan ve YDÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş yaptı.

İŞAD Başkanı Metin Şadi etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, İŞAD’ın iki liderin yürütmekte olduğu görüşmeleri desteklediğini ve bir sonuç beklentisi içerisinde olduğunu vurguladı. İş dünyasının çatışma ortamı ve siyasi istikrarsızlığı sevmediğine işaret eden Şadi, “Eğer ülkemizdeki bu anlaşmazlık ortamı devam ederse tüm Kıbrıslılar ve ortak geleceğimiz bu durumdan olumsuz etkilenecek ve çocuklarımıza kötü miras maalesef devam edecek” dedi.

KKTC’DEN GAZZE ÇIKARMASI İsrail saldırıları sonucu binlerce binanın yıkıldığı Gazze’nin yeniden imarı için Ürdün İmar ve İskan Bakanlığı ile Filistin Ekonomi Bakanlığı katkısıyla düzenlenen Arabuild EXPO 2016-İnşaat Teknolojileri ve Yapı Malzemeleri Fuarı’na, Kıbrıs Türk

haberler

Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı, Hemşirelik Bölüm Başkanı Doç. Dr.Ümral Dal Yılmaz, “Sempozyuma yoğun talep ve katılım bizleri çok mutlu etti. Sempozyumumuza kayıt sayısının 618 olduğunu bildirmek isterim. Üçüncüsünü düzenlediğimiz ve gelecekte de düzenleyeceğimiz programlar için güç ve heyecan verdi” dedi. Dal, bu sempozyumun ana temasını Kardiyopulmoner Resüsitasyon olarak belirlediklerini, Resusitasyon bilimindeki gelişmeleri yansıtabilmek, sağlık çalışanlarına en iyi önerileri sunabilmek için klinik kılavuzların belli aralıklarla güncellenmesi gerektiğini söyledi.

Sanayi Odası’na üye 4 firma da katıldı. KKTC firmaları boya ve yapı kimyasalları, mermer ve dekorasyon malzemeleri, tuğla ve parke taşları, güneş enerjili su ısıtma sistemlerini sergiledi. Fuarda Ürdün İmar ve İskan Bakanı Sami Halaseh KTSO standını ziyaret etti.


37

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

ÇIKIŞ YOLU KKTC’YE AÇILIYOR

Türkiye’nin tek ekonomi kanalı Bloomberg HT, artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uzanıyor. Türk televizyonlarında ekonomi yayıncılığının markası haline gelen Çıkış Yolu programı, KKTC ekonomisine de ayna tutacak. Tam 22 yıldır usta televizyoncu Sami Altınkaya tarafından hazırlanan Çıkış Yolu, Kıbrıs ekonomisinin yıldızlarını da ekranlara taşıyacak. Ayaz Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Ayaz, Çıkış Yolu’nun Kıbrıs Koordinatörü olarak KKTC-Türkiye hattında akışı yönetecek.

38

Çıkış Yolu, birbirinden dikkat çekici başarı hikayeleri ile çok yakında KKTC’de çekimlere ve canlı yayınlara başlayacak..

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

HAVADİS GAZETESİ İLE KIBRIS EMLAK MERKEZİ İŞBİRLİĞİ Kıbrıs Türk medyasının güçlü sesi Havadis Gazetesi, artık her hafta emlak sektöründen dikkat çeken haberleri okurlarıyla buluştuyor. Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi ile Havadis Gazetesi arasındaki işbirliği, sektörün nabzını Havadis sayfalarına taşıyor.

haberler

Her Cuma Kıbrıs Emlak Merkezi Genel Yayın Yönetmeni Atıl Ayaz’ın sektör analizlerinin yer aldığı köşe yazısı ve emlakinşaat dünyasından üç ayrı haber, Havadis’in Kıbrıs Emlak Merkezi için ayrılan sayfasında yer alıyor. KKTC’de gelişmekte olan emlak haberciliği adına atılan bu adım, yatırımcılar tarafından da ilgiyle takip ediliyor.


39

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

KIBRIS’A DAMGASINI VURACAK BİR SUV GELİYOR;

JAGUAR F-PACE

40

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Mayıs 2016

Otomobil dünyasında güzel gelişmeler var. Kendine has çizgileri, rakiplerini kıskandıran performansı ve dikkat çeken fiyat avantajıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde pazara iddialı bir giriş yapan İngiliz efsanesi Jaguar, bu kez F-Pace ile ezber bozacak. Jaguar’ın ilk SUV modeli F-Pace, bu segmentteki

bir araçtan beklenen tüm özellikleri, ileri teknoloji ve güçlü performans ile buluşturuyor. Düşünün ki bu araç henüz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yok ama daha şimdiden birçok kişi görmeden siparişini verdi.. Kıbrıs iş dünyasının rehberi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de, Jaguar’ın bu çok özel

F-Pace modelini mercek altına alıyoruz. Konuğumuz; herkesten önce F-Pace ile tanışan, Miami’de, Bahama’da lansmanına katılan, hatta Nascar pistinde bu aracı test eden Borusan Oto Kıbrıs Satış Müdürü Özden Mehmed Özokan.. Bu şık ve bir o kadar iddialı aracı yakından tanıyalım..


BEN BU ARACI ALMAK İSTİYORUM

ÖZDEN MEHMED ÖZOKAN - BORUSAN OTO KIBRIS SATIŞ MÜDÜRÜ

Bir süredir otomobil severlerin gözü hem bireysel, hem de kurumsal olarak yaptığınız sosyal medya paylaşımlarınızda. Özellikle de Jaguar’ın yeni F-Pace modelini merak ediyoruz. Biz fotoğraflarını incelerken, siz gittiniz dünyanın bir ucunda ve çeşitli zeminlerde bu aracı test ettiniz. Nasıl bir araç olmuş F-Pace? Tek kelimeyle ‘harika’ diyebilirim. F-Pace geçen sene Discovery Sport’ta olduğu gibi çok başarılı bir araç. Görülen o ki Discovery Sport’un da başarısının üstünde bir araç olacak. Ve Jaguar’ın şimdiye kadar hiç SUV modeli olmamıştı, o açıdan da bir ilk. Dolayısıyla her yönden çok heyecanlıyız. F-Pace lansmanı için Jaguar firması dünyada ilk kez çok büyük bir aktivite yapmak

41

istedi. Kimsenin aklına gelmeyen, kimsenin düşünmediği bir lansman yaptı hatta. Bu lansman Miami’de gerçekleşti. Önce Miami’de kaldık, sonra cruise gemisiyle F-Pace test sürüşü için bir Nascar pistine götürdüler bizi.

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016

Nascar pistinde Jaguar F Type SVR 575 beygirlik bir araç önümüzde, biz arkadan konvoy halinde 3.0 benzin ve 3.0 dizel olmak üzere iki seri araçla takip ettik. Nascar pistini düşünün, belli açıda bir eğim var, yuvarlak hatta. Gözünüzü bir an bile yoldan ayırmamanız gerek. Bizim kullandığımız aracın gücü 380 beygir, öndeki 575 beygir. Düşünün ki o önde gidiyor, siz onu takip edeceksiniz. Arkanızdan gelen araç da sizinle aynı süratte. Dolayısıyla inanılmaz bir adrenalin, inanılmaz bir heyecan yaşıyorsunuz ve o tecrübeyle ‘ben bu aracı


almak istiyorum’ diyorsunuz. Ben daha önce bir SUV aracın bu kadar hızlı ve güven verici olabileceğini düşünemezdim. Orada 340 beygir dizel, 380 beygir benzin kullandım ve emin oldum. Sonrasında tekrar cruise gemisine geçtik. Gece yol aldık ve sabaha kendimizi Bahama Adası’nda bulduk. Bizi 200 adet silver, 2.0 dizel, 180 beygir F-Pace karşıladı. Bahama turuna çıktık hep beraber. Plajda gittik araçlarla. Aslında şimdiye kadar bir Jaguar’ın plajda gitmesi zordu ve F-Pace ile durum değişti. O yüzden Jaguar için de yeni bir tecrübeydi. Şunu belirtmeliyim ki, aracın kumdaki performansı, beklediğimden kat kat üstündü.

42

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Jaguar F-Pace, Land Rover’dan aldığı teknolojiyi kullandığı için, sizi istediğinizden fazla tatmin ediyor. Rahatlıkla soft off-road yapabilirisiniz, hard off-road yaparken de emin olun Range Rover ve Evouqe’un arkasında kalmaz. Bu araç -40 ve +60 derecede, 4 iklim ve tam 4 kıtada denemiş özel bir araç.

“10 ÜZERİNDEN 11’LİK BİR ARAÇ F-PACE” Çok keyifle anlatıyorsunuz ve görüyorum ki anlatırken yine o heyecanı ve adrenalini yaşıyorsunuz. Peki ilk izlenimlerinize göre bir değerlendirme yapsanız F-Pace için, 10 üzerinden kaç verirsiniz? Dediğiniz gibi, farklı bir deneyim F-Pace ve her yönüyle etkileyici bir araç. Biz bu lansman sürecinde 3 tip aracı da kullandık. 2.0 dizel, 3.0 benzin ve 3.0 dizel seçeneklerini tek tek denedik, birçok koşulda test ettik. Rahatlıkla söyleyebilirim ki ben 10 üzerinden 11 veririm bu araca. Hayran kaldım kesinlikle.

“TÜM RAKİPLER BU ARAÇTAN KORKSUN” Siz hayran kaldınız, o hayranlığı sosyal medyaya da taşıdınız. Daha şimdiden F-Pace modelinin gelişini sabırsızlıkla bekleyenler var. Peki bu hayranlık


Kıbrıs geneline de yayılır mı? Kıbrıs’ta Evouqe’un 2011 yılında piyasaya çıkmasıyla yeni bir trend başladı. Range Rover Evoque, 4 senede tahmini 150 adet sattı. Arkasından Range Rover Sport çıktı, yaklaşık ondan da 150 tane sattık. Discovery Sport geçen seneden bu yana yaklaşık 50 tane satıldı. Dolayısıyla Kıbrıs aslında SUV segmentine aşık olduğunu gösteriyor. Son dönemdeki Kıbrıs satış adetlerine bakıldığı zaman, Range Rover veya Jaguar segmentlerinden ziyade daha alt seviyedeki SUV araçların satışlarında da artış olduğunu görüyoruz. Bunun başlıca sebepleri yol güvenliği, yüksekte olma hissi ve daha fazla kendini gösterebilme duygusu ön plana çıkıyor. Yoksa Kıbrıs’ta bu araçlardan alıp da çok fazla off-road yapan yok. Dolayısıyla F-Pace‘in geleceği ortam çok müsait bir ortam. Hatta efsane bir ortam. Çünkü Jaguar’ın bütün model gamı tanınmış oldu; XE, XF, XJ, F-Type şimdi de F-Pace.. Dolayısıyla Jaguar’da Borusan Oto Kıbrıs olarak ürün gamımız tarihimizin maksimum seviyesine ulaşmış olacak. Ayrıca F-Pace öyle bir zamanda geliyor ki, bütün rakiplerin bu araçtan korkması

gerekecek. Çünkü en doğru fiyattan, 59 bin 900 eurodan başlıyor satış rakamları. Hem fiyat avantajı ile, hem de Jaguar’ın SUV modeli olduğu için de şimdiden bir sıfır önde..

BAŞLANGIÇ FİYATI; 59 BİN 900 EURO “Rakipler bu araçtan korksun” sözü iddialı ve bir o kadar dikkat çeken bir çıkış oldu. O zaman sektörde yükselen kalite çıtası, rekabete de yansıyacak ve keyifli bir dönem olacak tüketici için.. 59 bin 900 euro başlangıç fiyatı, peki ne kadara kadar çıkıyor F-Pace? Jaguar F-Pace birçok seçenek sunuyor müşterisine. 2.0 dizel 59 bin 900 eurodan başlıyor ve yaklaşık 100 bin euro seviyelerine kadar çıkabiliyor. Çünkü 4 seviye var. Portfolio seviyesini 80 bin euronun üzerine rahatlıkla çıkarabilmek mümkün. Yaklaşık 50 tane aksesuar koyabilirsiniz. 3.0 motorlar için ise fiyat aralığı 80 bin euro ile 120 bin euro arasında. Yani en üst olabilecek fiyat 120 bin euro. O yüzden F-Pace’in fiyat aralığı için 60-120 bin euro arası demek doğru olur. Tahminimiz ve ilk izlenimlerimiz Kıbrıs’ta en çok 60 ile 100 bin euro arasındaki model ve donanımlarda satış yapacağımız yönünde.

43

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


“ARACIN FOTOĞRAFINI GÖREN SİPARİŞ VERİYOR” Peki aracın piyasadaki mevcutlara göre fiyat-performans değerlendirmesi nasıl? Kıbrıs şartlarına bakıldığında 2.0 bir dizel motorun ortalama bir fiyatı var. 2.0 Suv almak isteyen müşterilerin beklentisi yaklaşık olarak 55-75 bin euro arasında premium bir araç için. Dolayısıyla bizim bu aracı 59 bin 900 euro olarak konumlandırmamızın sebebi, beklentinin altında bir fiyat oluşturmaktı, öyle de oldu. Müşterilerimiz bu aracı ya bu fiyattan alıyor, ya da istekleri doğrultusunda 75 bin euroya kadar çıkarabiliyor. Hem premium, hem de SUV olduğunu düşünürseniz aracın, aslında iki araç birden alıyorsunuz.

44

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Ve tabi ki Jaguar olduğu için, talebin yüksek olması kaçınılmaz. Hem dünyada, hem de Kuzey Kıbrıs’ta F-Pace’e büyük bir talep var. Ön siparişler aldı başını gidiyor diyebiliriz. Müşterilerimiz sadece gördüğü resimlere bakarak sipariş veriyor.

“F-PACE MODELİNİ GÖRECEK İLK 10 KİŞİYE DİREKT SATARIZ” Böyle giderse satışlarda bu seneye damgasını vurur mu F-Pace? Beklentiniz nedir? Bu sene bu araç için kurumsal olarak seçtiğimiz hedef 12. Bu da üreticinin bize verdiği hedef doğrultusunda. Ama ben 12 olan hedefimizi aşacağımıza inanıyorum. Daha şu anda ekstra 8 tane daha sipariş aldık. Dolayısıyla en az 20 adet satacağımızı düşünüyoruz. Bu satış rakamı, bir aracın ilk senesi için çok iyi bir rakam, hiç örneği de olmayan bir rakam. Aracın Borusan Oto Kıbrıs showroomuna gelmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Daha göstereceğimiz ilk 10 kişiye de direkt satarız diye düşünüyoruz. Şimdiden inanılmaz bir F-Pace tutkusu başladı müşterilerimizde.

BORUSAN OTO KIBRIS YENİLENİYOR Bir yanda F-Pace heyecanı, diğer yanda yenilenme sürecinin yoğun temposu bir arada sizde. Borusan Oto Kıbrıs olarak köklü bir değişime giriyorsunuz. Neler olacak, neler değişecek showroomda? Bu sene “Jaguar Land Rover ARCH Concept” diye bir konseptimiz var. Tüm dünyadaki showroomların aynı standartlarda olması için bir standart geliştirdiler. Şu anda dünyanın %20’sine yakın oranda bu showroomlar değişti. Bir showrooma girdiğinizde, kılık kıyafetten tutun da, kafe kısımlarına kadar tüm görüntü aynı şekilde olacak. Servis atölyeleri klinik gibi tertemiz olacak. Tabi ki modern tasarımlar olacak içeride. Jaguar ve Land Rover biraz ayrı duruyordu. Ama son birkaç yıldır bunları birleştirmeye başladılar. Artık Jaguar-Land Rover’ın bir firma ve iki ürün gamı olduğu anlaşılır bir şekilde dizayn edilecek. Tüm showroomlar simetrik olacak, çok rahat ve huzurlu ortamlar olacak. Yenilenme ne zaman başlıyor ve ne kadar sürecek? İnşaat takribi Haziran’da başlayacak, Ekim sonunda bitmesini bekliyoruz. 2017 yılında yeni konsept ve yeni araçlarla bomba gibi olacağız..


45

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

COLDWELL BANKER ÖDÜLLERİNE ‘KIBRIS’ VE ‘MAXİMUM’ DAMGASI Emlak dünyasının gözü Türkiye’de, Antalya’daydı. Sektörün öncü markası Coldwell Banker, Türkiye ve Kıbrıs’ta hizmet veren ofis ve profesyonelleri Generation Blue Kongresi’nde bir araya getirdi. 520 broker ve gayrimenkul danışmanının katıldığı zirve, içeriğiyle de dolu doluydu. 4 günlük programda, seminerler ve etkinlikler de dikkat çekti. Tüm Coldwell Banker profesyonellerinin gözü, en iyilerin sahneye çıkacağı ödül törenindeydi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk Coldwell Banker ofisi CB Maximum, geceye damgasını vurdu. Tam 20 ödül birden aldı.. Birçok dalda KKTC, Türkiye ve Anadolu birincisi olan Coldwell Banker Maximum, tüm ofisler arasında ise “En Fazla Müşteri Memnuniyeti Sağlayan Ofis” ödülünün sahibi oldu..

46

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

İşte diğer ödüller; • Türkiye, Anadolu, KKTC 1.liği, Ocak-Şubat-Mart 2016 Residential • Türkiye 2.liği, Ocak-Şubat-Mart 2016 Residential • Türkiye, Anadolu ve KKTC 1.liği, 2015 Residential • Türkiye, Anadolu ve KKTC 1.liği, 2015 Residential & Commercial • Türkiye 2.liği, Residential 2015 • Türkiye 3.lüğü, Residential & Commercial 2015 • International President’s Elite Club Üyeliği

ERA PROFESYONELLERİNDEN KIBRIS ÇIKARMASI

Mayıs 2016

Dünyanın gayrimenkul devlerinden Era, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dikkat çeken bir buluşmaya imza attı. Era Türkiye profesyonelleri; ERA IBC Türkiye 2016’da buluştu.

Kıbrıs Emlak Merkezi

Emlak sektörünün nabzının attığı organizasyonun adresi Kaya Artemis Resort Hotel’di. Üç gün sürdü etkinlik. 12 Nisan’da başladı, 14 Nisan’da noktalandı. Era Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlik, dikkat çeken isimleri de bir araya getirdi. Dünyaca ünlü CEO’ların ve başarılı sporcuların danışmanı, dünyanın en çok izlenen motivasyon konuşmacısı Aaron Sansoni bu toplantıda, mükemmel satışın sırlarını anlattı. ERA Avrupa Başkanı Başkanı Francois Gagnon, Cosmomia Kurucusu Arcan Okan Kurşun, Vesram Türkiye Başkanı Hakan Eren, Tiyatro Oyuncusu ve Müzisyen Taylan Erler ve Basketbol Antrenörü Çetin Yılmaz da sunumlarıyla dikkat çekti. Etkinlik sonunda tüm Era profesyonellerinin, KKTC’nin ilk ve tek Era ofisi Era H&B’ye yaptığı toplu ziyaret ise sosyal medyada en çok beğenilenler arasındaydı..

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


47

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

MAGIC PLUS’TA DAİRELER 72 BİN STERLİNDEN BAŞLIYOR Emlak dünyasında ayın yatırım fırsatı Girne’den. Girne’nin merkezinde konumlanan Magic Plus projesi, oldukça iddialı. İnşaat Mühendisi Mehmet Eminoğlu imzası taşıyan Magic Plus, gerçek anlamda bir rezidans olma parolasıyla yola çıkıyor. Doğanköy Çemberi’nde temel atma çalışmaları başlayan proje; konumu, mimarisi, manzarası ve ezber bozan özellikleri ile öne çıkıyor. Türk malı bir arazide, 12 bin metrekarelik geniş bir alanda yükseliyor. Projenin 4 bin metrekaresi kapalı otopark, 8 bin metrekaresi dairelerden ve mağazalardan oluşuyor. Projede toplam 80 daire ve 13 mağaza yer alıyor. Kat bahçeleri, açık ve kapalı yüzme havuzları, panoramik asansör, projeye özel sinema salonu, fitness ve spa merkezleri, 7/24 güvenlik, hatta oto yıkama hizmeti de Magic Plus’ı özel kılan ayrıcalıklar arasında. Magic Plus’ta fiyatlar 72 bin sterlinden başlıyor. Üstelik lansmana özel yüzde 10’luk da bir indirim fırsatı var şu günlerde. Ayrıca Near East Bank ile imzalanan natamam konut kredisi anlaşması da, yatırımcılar için projenin cazibesini bir kat daha arttırıyor. Yani projeden yer sahibi olanlar, daha şimdiden uygun faizlerle Near East Bank’tan konut kredisini kullanabiliyor.

IQ PROPERTY’DEN EMLAKÇILIK KURSU

48

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

İş tanımı, gelir ortalaması, sağladığı çevre ve rahat çalışma saatleri ile son dönemin gözde meslek gruplarından emlak danışmanlığına karşı yoğun bir ilgi var Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde. Özellikle yakın zamanda işinden ayrılan birçok kişinin, çıkış kapısı olarak bu mesleğe sarıldığını görüyoruz. Fakat iyi niyetle ama eğitimsiz bir şekilde atılan bu adım, kişinin hem çalıştığı markaya, hem de sektörü zarar verebilir. O yüzden eğitim şart diyoruz. Kıbrıs emlak sektörünün en eski emlak markalarından IQ Property, bu alanda dikkat çeken bir adım attı. Aynı zamanda eğitimcilikle de ilgilenen firma direktörü Vedat Mısırlısoy, Gayrimenkul Geliştirme ve Pazarlama kursu açıyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi

Diğer bir adıyla emlakçılık kursunu başarıyla tamamlayanlara ise IQ Property’de çalışma fırsatı sunuyor. Gayrimenkul danışmanı adaylarının dikkatini çeken bu kurs, açtığı yeni bir kariyer kapısıyla bakalım nasıl bir ilgi görecek..

AĞAOĞLU PROJELERİNİ KKTC’DE SATIŞTA “Türkiye’nin Yaşam Mimarı” sloganıyla inşaat sektörüne damgasını vuran Ağaoğlu, birbirinden şahşahalı ve lüks projeleriyle artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de satışta. Dünyanın köklü emlak markası Coldwell Banker Ağaoğlu ile anlaştı. Coldwell Banker acenteleri Türkiye’nin her noktası ve KKTC’de Ağaoğlu projelerinin satışını yapacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden ise Coldwell Banker Maximum bu süreci yönetecek. CB Maximum brokerları Aylin Pelin Onar ve Seçkin Onar İstanbul’daydı. Ağaoğlu Şirketler Grubu merkez binasında yapılan toplantında, emlak profesyonellerine projelerin detayları aktarıldı. Portföyüne Ağaoğlu gibi dev bir markayı dahil eden CB Maximum, şimdiden harekete geçti. Ali Ağaoğlu’nun son eserleri Central Park ve Maslak 1453 ile ilgili sosyal medya paylaşımları dikkat çekiyor.

Kıbrıs Emlak Merkezi

KIBRIS EMLAK MERKEZİ

haber@kibrisemlakmerkezi.com


49

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

“GİRNELİYİZ VE GİRNE’DE YATIRIMA DEVAM EDECEĞİZ!”

50

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

röportaj

HARPER ÖZBİRİM KIBRIS DEVELOPMENTS SATIŞ VE PAZARLAMA DİREKTÖRÜ

Başından sonuna kadar, her ayrıntısıyla çok dikkat çekti, çok konuşuldu. Kıbrıs Developments’ın 30’uncu yıl özel projesi Milos Park Homes’un ikinci lansmanı, yine davetlileri büyüledi. Yatırımın sanatla buluştuğu bu etkinliğin detayları Kıbrıs Genç TV’de, Ekonomi Kıbrıs yayınındaydı. Kıbrıs Developments Satış ve Pazarlama Direktörü Harper Özbirim, Atıl Ayaz’ın konuğu oldu.

Yorucu ve tempolu bir çalışmanın sonucu olan 16dort16 etkinliği için gelen izlenimleri, tek kelime ile “muhteşem” diyerek yorumladı Harper Özbirim.

Özbirim’e göre bu etkinlik iki farklı açıdan değerlendirilmeli. İlki; toplumun sanata ne kadar önem verdiği ve ihtiyaç duyduğu noktasında..

Hatta yüzlerce davetliden gelen bu olumlu izlenimler sonrası, yeni sürprizler için projelerin gündeme geldiğini söyledi..

Sanat galerisine çevrilen konutlar, Özbirim ve çalışma arkadaşlarına yeni bir ilham vermiş. Yakın zamanda özel bir çalışmaya imza atacaklar.


Milos Park Homes 2016’ya damgasını vurdu

İkincisi ise yatırım etabı. Milos Park Homes’un fikir aşamasından bu anına kadar yoğun emek harcayan Harper Özbirim; bu projenin sektörün kalite çıtasını çok çok yukarılara çektiğini vurguladı. Milos Park’ın mimarisi, konsepti ve doğasıyla 2016’ya damgasını vurduğunu, daha da adından çok söz ettireceğine dikkat çekti. Blue Way Group Yönetim Kurulu Başkanı Çağatay Özbirim gibi Harper Özbirim de, bu özel projenin uluslararası yarışmalardan birçok ödül alacağından emin. Yatırıma devam mesajı Özbirim, özellikle Milos Park Homes projesi sonrası, Kıbrıs Developments’ın son dönemde birçok müşteriden ve birçok şehirden yatırım için davet almasını da değerlendirdi. Aslında bu süreçten büyük memnuniyet duyduklarını ama yatırımlarına Girne’de devam edeceklerinin altını çizdi. “Girneliyiz, Girne’de yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi.. Gözler yeni projelerde Şimdi gözler Milos Park Homes projesi ile ezber bozan Kıbrıs Developments’da. Çünkü kısa sürede projenin ciddi bir oranının satışını tamamlayan firma, yeni yol haritasını çizecek. Harper Özbirim’e göre yeni proje, yine ilklere imza atmalı.. Konsept olarak ise son dönemde hızlanan rezidans değil, Escape Homes ve Milos Park Homes gibi keyifli yaşam merkezleri planlıyorlar..

51

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


52

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

May覺s 2016


53

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

“KUZEY KIBRIS’TA İLK VE TEK OLACAK” CARRINGTON GROUP’TAN ÇOK ÖZEL BİR PROJE;

GOLD TOWER

54

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Mayıs 2016

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de ve Kıbrıs Emlak Merkezi köşesinde keyifli bir projeyi, aynı zamanda kazançlı bir yatırım fırsatını paylaşacağız sizlerle.

Hızla gelişen Girne’de, daha da hızlı yükselen Gold Tower ile tanıştınız mı?

fiyat seçenekleri ve çok dikkat çeken kira garantisi ile Gold Tower’a konuk oluyoruz.

Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek olacak konsepti, projenin sınırları aşan esin kaynağı, daire ve mağaza yapıları,

Bu özel projeye imzasını atan Carrington Group Direktörü Şükrü Karakaya ile birlikteyiz..


ŞÜKRÜ KARAKAYA CARRINGTON GROUP DİREKTÖRÜ

Projeyi konuşacağız ama önce size kısaca Carrington Group’tan bahsedelim. Carrington Group aslında tanınmayan, ambargolarla anılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin fahri yatırım elçisi gibi çalışan bir firma. Bugüne kadar Girne, özellikle de Esentepe çevresinde tam 15 site projesine imza attılar. Bu 15 projede, içinde apartman ve villaların yer aldığı tam 1062 konutun teslimatı yaptılar. Fahri yatırım elçisi diyoruz, çünkü tanınmayan KKTC’de inşa edilen bu 1062 konutun çok büyük bir kısmını yabancı yatırımcılara sattılar. Yani KKTC ile yurt dışı arasında güçlü bir ticaret köprüsü kurdular.

AKILLI, ÇEVRECİ VE KİRA GARANTİLİ BİR PROJE

Girne’nin en özel lokasyonlarından birinde hızla yükselen bir proje Gold Tower. Her geçen görüyor, her geçen merak ediyor. Hem Ekonomi Kıbrıs Prestige, hem de Kıbrıs’ın ilk ve tek emlak haber portalı Kıbrıs Emlak Merkezi adına soruyoruz; Nasıl bir proje Gold Tower? Siz bu projenizi nasıl tanımlıyorsunuz? Tecrübenin, ileri teknolojinin ve çok cazip fırsatların buluştuğu bir proje diyebiliriz aslında. Çünkü Gold Tower projemiz, Kuzey Kıbrıs’ta ilk ve tek özelliği taşıyor. Konsept olarak Türkiye’de, İngiltere’de, Amerika’da yani yurt dışında var. Ama adamızda daha önce örneği olmayan bir proje.

Carrington Group şimdi bu güçlü yatırımcı ağını ve 15 yıllık tecrübesini, Kıbrıs’ın gözdesi Girne’nin merkezine taşıyor. Herkesin merakla beklediği, hayranlıkla izlediği Gold Tower projesini hayata geçiriyor..

Tekrar vurgulamak istiyorum, Gold Tower ile Kuzey Kıbrıs’ta bu konseptte ilk oluyoruz. Konumu, görünümü ve özellikleriyle projenin dikkat çektiği şüphesiz ama konsept konusunu biraz daha açar mısınız? Nasıl bir konsept bu? Bu konsept ile bizim yapmak istediğimiz apart otel aslında. Apart otel derken; yatırımcı bunu ister daire olarak alır ve kendi kalır, isterse otel olarak değerlendirir. Biz onun için kiralayıp, ekstra bir gelir elde edeceği bir yatırım olmasını sağlarız. Yani her iki amaca da hizmet veren bir proje Gold Tower.

55

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


FİYATLAR 132 BİN 500 STERLİNDEN BAŞLIYOR Sadece uzun süreli değil, günlük de kiralanacak bir yatırım olacak. Bizim kendimize ait bir sistemimiz var, 15 yıldır uyguladığımız. 15 yılda biz 1062 konut teslimi yaptık. Bu 1062 teslimin neredeyse yarısı yatırımcılarımıza ait. Bunların kiralanması, bakımı, işletmesini biz kendi sistemimizle sağlıyoruz. Yurt dışında çalıştığımız acentelerimiz var. Onlar bize devamlı müşteri akışı sağlıyorlar. Müşterilerimize ait evleri biz

56

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

başkalarına kiralıyoruz. Bunların kira getirisinden yatırımcıya gelir sağlıyoruz. Dairelerin satış fiyatları nasıl? 132.500 sterlinden başlıyor fiyatlarımız. Yatırımcı açısından sormak istiyorum. 132.500 pound verdik ve Gold Tower’dan bir daire aldık diyelim. Siz de kiralamaya başladınız. Kaç yılda bu yatırım kara geçer? Yılda 24 hafta dolu olacak şekilde kiralama yapıyoruz. Buna göre hesaplarsak da yıllık %19,5 geri dönüşümüz var. 24 hafta dolu olmasının garantisi var mı? Bizim amacımız zaten 24 hafta doluluk sağlayarak yatırımcıyı memnun etmek. Bunun sözünü veriyoruz ve sözümüzde de dururuz. Burada biz bu sıkıntıyı yaşamıyoruz. Hatta şu anda 26 haftayı doldurmuş durumdayız. Özellikle bu yıl oran %30’ların üzerine çıktı. Bu gerçekten ciddi bir başarı. Neredeyse hiç boş kalmıyor evler.. Kış aylarında da mal sahipleri geliyor, yine boş kalmıyor.


GOLD TOWER GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMIYLA ÖRNEK OLACAK Siz kira garantisi deyince, sohbetimizde rakamları öne almış olduk. Eminim yatırımcıları iştahlandıran bir bölüm oldu yaptığınız hesap. Şimdi gelelim tekrar projenin ayrıntılarına. Pahalı ve bol kesintili elektrikten bahsediyoruz ama nedense bir türlü güneş enerjisi gibi bir nimeti evlerimizde kullanmıyoruz derken, siz Gold Tower ile örnek olacak bir adım attınız. Nasıl bir teknolojisi olacak bu projenin?

bir model olmayacak bu proje. Her ayrıntı düşünülerek planlandı. Çatıda depolar yerine, 4 tane penthouse var. Yani hem akıllı, hem de bir çevreci projeye hayat veriyoruz. Başta söylediğiniz gibi konseptiyle, şimdi saydıklarınızla da içeriğiyle sektörün kalite çıtasını yükseltecek Gold Tower. Peki nereden ilham aldınız, var mı esinlendiğiniz bir proje? Öncelikle şunu söylemem gerekir, biz Carrington Group ekibi olarak her yurt dışı ziyaretimizde gördüklerimizi inceler ve not ederiz.

Gold Tower’ı diğerlerinden ayıracak bir diğer özelliği, standartların üzerinde, teknolojik detaylarına önem verdiğimiz bir proje olması. Örneğin, merkezi jeneratör sistemine sahip. Bunun yanında kamera sistemi, girişte sekreter sistemi yer alacak.

Ve bunları geldikten sonra paylaşırız, daha sonra da burada bunları nasıl geliştiririz diye toplantılar yaparız. Orada nasıl yapıldı, buradaki talebe göre biz onu nasıl şekillendiririz diye uzun zamanlar düşünüp, üzerinde çalışıyoruz.

Her yönüyle akıllı bir bina olacak. Ortak alan aydınlatılması güneş enerjisinden sağlanacak, bununla birlikte evlerde de bir takım uygulamalar olacak. Depoların çatılarda olduğu, klimaların dışarıya sarktığı

Bu proje için de hem tecrübemizin, hem de aldığımız bilgilerin birleşmesi diyebiliriz. Ekip arkadaşlarımızla oturup, uzun mesailer harcayıp, kendi müşterilerimize göre kendi projemizi hazırladık.

57

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


“CARRINGTON GROUP GENEL MERKEZİ GOLD TOWER’A TAŞINACAK” Kaç daire olacak projede? İşyeri olarak da kullanılacak mı? Girne’nin merkezinde, Doğanköy Çemberi’nde yer alan Gold Tower projemiz 43 daire ve 2 ofisten oluşuyor. Bu iki iş yerinden soldakini, bir bankaya kiralamak istiyoruz. Sağdakini ise Carrington Group’un genel merkezi olarak kullanacağız.

58

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Muhasebe, inşaat bölümü, çizim bölümü, iç mimarlık, kiralık araç bölümü gibi departmanlarımız oraya taşınacak. Onun dışında da kiralama amaçlı otel konseptine geçeceğiz, bu ofis de orada olacak. Bir buçuk yıl içinde, yani 18 ay gibi kısa bir sürede projenin tamamlanması hedefleniyor. İnşaat süreci hızla devam ederken, satışlar da devam ediyor Gold Tower’da. Şükrü Karakaya, yerli yatırımcıdan çok yabancı yatırımcının satın alma yaptığını söylüyor. Sözlerinin arasına bir de sürpriz sıkıştırıyor aslında, ‘yakında daha büyük bombalar patlatacağız’ diyor..

YENİ VE İDDİALI PROJELER GELİYOR Gold Tower daha önce teslim ettiğiniz birbirinden şık 15 site projesinden çok

farklı ve dikkat çekici. Bu çizgide yeni çalışmalarınız da olacak mı? Tabi ki, konsept olarak çok sevdik bu projeyi. Bu konseptin daha da üstüne çıkmak, gelecek yatırımlarda hedefimiz olacak. Çok yakında yeni projelerin haberlerini paylaşacağız. Bir iki ay içerisinde duyuracağız hem de. Üstelik bir değil, birkaç proje birden.. Yıllardır Kuzey Kıbrıs ekonomisine katkı sağlayan, yabancı yatırımcıyı ülkeye çeken, Gold Tower ile de Girne’ye farklı bir konsept katan Carrington Group ailesini kutluyoruz. Şükrü Bey’in bahsettiği yeni projelerin paylaşımı için de geri sayımı başlatıyoruz. Görülen o ki Kıbrıs inşaat ve Kıbrıs emlak dünyası için daha güzel günler çok yakında..


59

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

CARDPLUS’TAN DİKKAT ÇEKEN BİR SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ;

KURUŞLARI YUVARLAMAK BÜYÜK BİR KARARDIR

60

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

röportaj

Mayıs 2016

Geciken mali protokol, alınmayan tedbirler, her ay riskle anılan maaşlar derken piyasanın dengeleri bir süredir yerinde değil. Vatandaşın ayağı, yorganını aşmış durumda. O yüzden herkesin aklı fikri hesap

kitapta. Durum böyle olunca son dönemde o kadar çok geliri gideri konuşur olduk ki, sanki sosyal sorumluluk tarafımız biraz zayıf kaldı. İşte bu dönemde hem bireysel, hem de toplumsal

olarak umudu tazeleyen hamle Cardplus’tan geldi. Fırsatları, kampanyaları ve sunduğu avantajlarla dikkat çeken Cardplus, bu kez ihtiyaç sahibi binlerce cana yardım eli uzatacak..


KURUŞ KURUŞ BİRİKECEK, BİNLERCE HAYATA UMUT OLACAK

MİNE TOKAY - CARDPLUS GENEL MÜDÜRÜ Projenin adı, başlıkta da yazdığı gibi; “Kuruşları yuvarlamam büyük bir karardır!” Emin olun hemen her gün birçoğumuzun yaşadığı alışveriş manzarasını, Cardplus farklı bir hamleyle sosyal sorumluluk projesine çevirdi. Çok da yerinde oldu. Projenin detaylarını ve sağlayacağı katkıları Cardplus Genel Müdürü Mine Tokay ile konuştuk.. Tebrik ederek başlayalım sohbetimize. Eminim birçoğumuzun aklından geçeni, çok özel bir projeye çevirdiniz ve binlerce kişiyi şimdiden heyecanlandırdınız. Detayları sizden dinlemek istiyoruz. Bu yeni sosyal sorumluluk projenizin detaylarından bahseder misiniz? Emin olun, biz de çok çok mutlu ve heyecanlıyız. Tam 10 yıl önce KKTC’de bir ilk ve örneği olmayan 6 yerel banka ortaklığıyla Cardplus’ı kurduk. Limasol Türk Kooperatif Bankası, Creditwest Bank, Asbank, Kıbrıs Vakıflar Bankası, Near East Bank ve Akfinans Bank’ın ortak kararıyla bugünlere kadar başarımızı artırarak devam ettik. 10 yıldır

hedefimiz zaten halkımızın mutluluğunu ve yaşamını kolaylaştırmaktı. Şimdi de sosyal sorumluluk anlayışımızla “Kuruşları yuvarlamak büyük bir karardır” sloganı ile yeni bir adım attık. Projenin içeriği şu ki; çoğumuz alışverişlerimizde bizlere para üstü olarak verilen kuruşları almıyoruz veya tutarın bir üst rakama yuvarlanmasından etkilenmiyoruz. Örneğin alışverişimiz 9,80 TL tutarsa, 10 lira verip çıkıyoruz. Burada amacımız bu kuruşları biriktirmek ve ihtiyacı olan derneklerimize yardımda bulunmak. Çoğumuzun hayatı boyunca alışverişlerde bunu yaptığımızı düşününce, aslında ortaya çok ciddi rakamlar çıkıyor. Projemiz de bu zaten. Hepimizin hayatında çok küçük bir yer tutan kuruşların, büyüyerek koca bir yaşama, yeni bir hayata ve umuda dönüşmesi.

61

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


62

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

20 KURUŞ İLE UMUT OLMAYA VAR MISINIZ?

BAĞIŞLAR KİMLERE ULAŞACAK?

Siz anlatırken, bir yandan gözümde canlandırıyorum. Maalesef dediğiniz gibi, her gün pas geçiyoruz o kuruşları. Peki nasıl işleyecek bu proje, detaylarında neler var?

Dediğiniz gibi alışveriş sonrası ‘evet’ dedik ve zaten almayı ihmal ettiğimiz o 20 kuruşu bağışladık. Nereye ulaşacak bu bağışlar?

Siz alışverişinizde Carplus ile ödeme yaptığınızda, POS makinasında bir soru ile karşılaşacaksınız.. Örneğin markette alışveriş tutarınız 19.80 TL. Sistem size ‘kuruşları bağışlamak ister misiniz’ diye soracak. ‘Evet’ cevabınız ile o 20 kuruş bağış hesabına aktarılacak. Tabi bu tamamen kişinin kendi kararı olacak. Çünkü her alışveriş sonrası bu soruyu evet veya hayır olarak cevaplamak sizin elinizde olacak.

Her ay sonu biriken kuruşlar, Cardplus Yönetim Kurulu tarafından alınan karara göre 3 derneğe bağışlanacak. Bunlar; Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı ve SOS Çocuk Köyü Derneği. KKTC’nin ve dünyamızın en büyük sorunlarından biri olan kanser konusunda bizlerin de bir çalışma yapması gerektiği ortaya çıktığında, hemen hemen hepimizin ailesinde veya yakınında kanser ile karşılaşmış insanların bulunduğunu düşününce, bu dönemde bir nebze katkıda bulunalım istedik. Elimizden geldiğince bir


katkımız olsun, zor günlerinde onları yalnız bırakmayalım düşüncesindeyiz. Bunun yanında çocuklarımızı da düşündük ve onların da topluma kazandırılması, sağlıklı, bilinçli ve kendinden emin bireyler olarak yetişmesi konusunda da bir desteğimiz olsun istedik. Böylelikle üç dernekle anlaştık. Yine başa dönelim. Alışverişi yaptık, 20 kuruşun bağışlanması için pos cihazında ‘evet’ seçeneğini işaretledik. Dediniz ki üç dernekle anlaştık. Yapılan bağış nasıl pay edilecek? Bunun için de adil bir paylaşım olacağına inanıyoruz. Dediğimiz gibi zor dönemlerden geçen kanser hastalarına destek öncelik listesinin ilk sırasında. O yüzden Kanser Hastalarına Yardım Derneği’ne %50, Kemal Saraçoğlu Lösemili Çocuklar ve Kanserle Savaş Vakfı’na 30, SOS Çocuk Köyü Derneği’ne %20 olarak dağıtılacak ay sonunda toplanan rakam.

“KURUŞ KURUŞ 50 BİN LİRA” Bir atasözü der ya; Damlaya damlaya göl olur. Sizce bu projede, yani kuruş kuruş birikimlerde, ay sonunda ne kadarlık bir rakama ulaşacaksınız? “Kuruşları biriktirmek büyük bir karardır” sloganıyla başladık biz bu projeye.. Gerçekten büyük bir karar olduğuna inanıyorum. Aylık toplanacak tutar hakkındaki tahminimiz daha şimdiden 50 bin TL. Umarım bu rakam, daha da artar.

tabi bu süreç ama başarmış olmanın gururu da var şu an. İlk önce Lefkoşa’dan başlayıp, daha sonra tüm adaya yaymak istiyoruz sistemi. Pilot uygulama için Metropol Süpermarket ile anlaştık. Onlara da toplumsal duyarlılıklarından dolayı teşekkür etmek isterim. Önerimizi hemen kabul ettiler ve kasiyerlere gerekli eğitimler verilerek kampanyanın hemen başlaması konusunda bizi desteklediler. Kasiyerlerin bu konuda halkı bilinçlendirmesi de çok önemli. O yüzden kasiyer eğitimlerine çok önem veriyoruz. Sistemi ve çalışmasını anlatıyoruz. Yine başlangıç olarak en çok kuruşlu işlem yapılan marketleri seçerek devam edeceğiz. Anlatırken heyecanı yaşıyorsunuz, anlatırken bizi de heyecanlandırıyorsunuz. Toplumdan nasıl geri dönüşler aldınız bu proje ile ilgili? Çok güzel dönüşler alıyoruz. Halkımızın toplumsal duyarlılık ve destek olma isteği gerçekten çok güçlü. Bu projenin çok başarılı olacağına ve halkımıza faydalı olacağına inanıyorum. Cardplus kullanıcılarının markete gittikçe bu uygulamanın bulunup bulunmadığını sorarak, gerekli katkıyı da yapacaklarını düşünüyorum.

“PİLOT NOKTA METROPOL SÜPERMARKET” Bağış yapılıp yapılmamasını pos cihazı size soruyor dediniz. Nasıl kuruldu bu altyapı, tüm cihazlarda gerekli yüklemeler yapıldı mı? Altyapı çalışması ve yazılımları planladık. Uzun zaman aldı

Kuruşları Yuvarlamak

Büyük Bir Karardır.. ((

KURUŞ

(

Alışver ş yapılır

Kasaya g d l r

Alışver ş tutarının küsuratı yukarıya tamamlanır

63

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

ekonomi

400 İŞ YERİ AÇILDI, 260’I KAPANDI! KAYITDIŞI ÇALIŞANLAR İSE HIZLA ARTIYOR!

64

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

röportaj

SELMA ÖZDAMAR GÜZELLİK UZMANLARI BİRLİĞİ BAŞKANI

Başlığa ilk bakışta gözüken o ki; tam 400 iş yeri açılışıyla talebin yüksek olduğu bir sektör. Ama yine aynı rakamlar diyor ki, bu sektörde yapılan girişimlerin büyük bir kısmı başarısızlıkla sonuçlanıyor. Sebebi ikinci satırda; çünkü kayıtdışı tehdidi bu sektörü derinden sarsıyor.

Yüzlerce kişiye iş kapısı açan, binlerce kadının vazgeçilmezi arasında yer alan güzellik sektörünü farklı bir pencereden yorumlayacağız Ekonomi Kıbrıs Prestige’de.. Kayıtdışı işleyişin sektöre yansıması, yüksek vergi oranlarının işveren üzerindeki baskısı ve merdiven altına

inen güzellik sektörünün müşteriler üzerindeki çok ciddi sağlık riskleri derken, birçok başlığı öne çıkaracağız.. Konuğumuz Güzellik Uzmanları Birliği Başkanı Selma Özdamar..

ekonomi

ekonomi


Özdamar hem birlik başkanı, hem de Sensi Güzellik Merkezi’nin direktörü. Yani sektörün içinde, olan biteni, olması gerekeni birebir yaşayan bir işletmeci.. Birçok kişiye göre güzellik deyince, akan sular duruyor. Ama Selma Özdamar eski günlere göre işlerde sert bir düşüş olduğunu söylüyor. Son üç yılın kıyaslamasını yaptığında, tam yüzde 50’lik bir gerilemeden bahsediyor.

“KRİZ DURUMUNDA İLK TASARRUF GÜZELLİK HARCAMALARINDA” Sohbetimize düşüşle başladık madem, hemen çarşı pazarı da derinden sarsan belirsizliği soruyoruz. Bazen ödenmesi riske giren maaşlar, hızla yükselen döviz kurları gibi değişimler sizin sektörünüzü de etkiliyor mu? Kesinlikle evet. Hatta o etkinin hemen ardından tasarruf tedbirleri başlıyor. Neredeyse vatandaşın tasarrufa gittiği ilk kalem, güzellik için ayırdığı bütçede oluyor. Örneğin bir maaş belirsizliğinde, hemen müşterilerimizden olumsuz dönüşleri

ÜÇ YILDA YARI YARIYA GERİLEME

alıyoruz. “Aybaşı ödenmeyebiliriz, bu ay gelemeyeceğiz” diyorlar.. Aynı şekilde döviz kurunda sert hareketlenmeler olduğunda da vatandaşın kurla birlikte artan borcu önümüze çıkıyor. Borç miktarı çoğalınca, hesaplar şaşınca yine etkileniyoruz. Böyle durumlarda vatandaş ilk olarak, güzellik harcamalarından kesiyor. Tabi böyle dönemlerde kredi kartları ön plana çıkıyor. Neredeyse nakit dönmüyor sektörde. Genelde kredi kartı kullanılıyor. Hatta bazen kaş alımında bile kredi kartına taksit soruluyor. Bu demektir ki, piyasada gerçekten de bir sıkıntı var.

%

Yine cilt bakımı yaptıran, krem de almak isteyen müşterilerimiz daha fazla taksit soruyor. Bu süreçte bankaların +3 taksit fırsatları, çok büyük ilgi görüyor.

“KDV ORANLARIMIZ ÇOK YÜKSEK” İstikrarsız ekonominin vatandaşa yansıması ve oluşan piyasa daralmasının sonuçları böyle. Peki sektörün önündeki

65

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


problemler neler? Selma Hanım, daha doğrusu tüm Güzellik Uzmanları Birliği üyeleri bu konuda çok dertli.

66

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

İş potansiyelinin düşüşünden çok, haksız rekabet bizi üzüyor ve olumsuz etkiliyor. Çünkü sektör olarak bizim vergilerimiz ve KDV’lerimiz çok yüksek. Son dönemde hızla açılan sağlık merkezleri ile hemen hemen aynı düzeyde bakım yapıyoruz. Fakat sağlık merkezlerinde yapılan cilt bakımlarının KDV’si yüzde sıfır. Aynı işlemi yapıyoruz, aynı emeği harcıyoruz ama biz tam yüzde 16 KDV ödüyoruz. Yine aynı şekilde biz de lazer yapıyoruz, onlar da. Onların KDV’si yüzde sıfır, bizim yine yüzde 16.. Yurt dışından getirdiğimiz ürün ve makinelerde de KDV uçurumuyla karşı karşıyayız.

“SAĞLIK MERKEZLERİ İLE ARAMIZDA HAKSIZ REKABET VAR” Peki nedir bunun sebebi? Neden oluşuyor böyle ciddi bir fark? Onlar sağlıkçı olduğu için vergileri çok düşük. Ama maalesef bazıları sağlığın ötesinde, bizim sektörümüze girdiler. Düşünün ki kliniklerde, özel hastanelerde jel tırnak yapıyorlar, takma kirpik yapıyorlar, klasik cilt bakımı yapıyorlar. Yaptıkları bu işlemleri de rahatlıkla reklamla duyuruyorlar.

Herkes işini yapsın diyorum. Biz de yıllarımızı verdik bu mesleğe. Gelelim o zaman asıl meseleye. Nasıl rekabet ediyorsunuz bu şartlarda? Rekabet edemiyoruz zaten. Bu sektörde 2000-2013 yılları 400 iş yeri açılırken, şu an 140 iş yeri ayakta duruyor sadece. Yani 260 iş yeri kapandı. Emin olun ayakta kalması çok zor. Bizim işimiz çok masraflı bir iş. Bu kadar hızlı kapanmanın sebebi de hesapsız yapılan yatırımlar aslında. Yeni yer açanlar, sektörün yaşadığı bu zorlukları tam olarak bilmeden adım atıyor, yatırım yapıyor, sonrası da olumsuz oluyor.

“BİR GÜZELLİK MERKEZİNİN AÇILIŞ MALİYETİ 500 BİN LİRA” Dediğiniz gibi kapanan iş yeri sayısı çok ciddi boyutlarda. 260 firmanın yatırım yapıp kepenk indirmesi, ekonomiye de büyük zarar! Peki kurulum maliyetleri nasıl bu sektörde? Yani bir girişimci, güzellik merkezi açmak isterse, ne kadar bir sermayeye ihtiyacı var? Örneğin şu an yeni açılacak bir iş yerinin kira veya kendinin olduğunu düşünelim, dekoruyla birlikte dört dörtlük hizmet verecekse yaklaşık 500 bin TL gerekir. Çok ciddi bir yatırım. Benim 2000 yılından beri salonum var. Bugün baktığımda 600 bin TL’ye yakın yatırımım var orada.


Ama sadece yatırım yetmez. Çünkü bu sektörde, hele bu son dönemlerde ayakta kalmak bile çok zor. Bizim mesleğimizde teknoloji de çok hızlı ilerliyor. Eğer teknolojiyi takip etmezsen, yenilik yapmazsan, eğitimlerini almazsan geride kalırsın. O yüzden her teknoloji yeni yatırım demek, yeni eğitimler demek. Bunun için krediler çekerek, ayakta kalmaya çalışıyoruz. Gelin biraz da geçmişle bugünleri kıyaslayalım iş potansiyeli olarak. Ekonomik darboğaz dedik, sağlık merkezleri ile aranızdaki vergisel uçurumu konuştuk ve haksız rekabet vurgusu yaptınız. Peki bu şartlarda, işler ne durumda? Güzellik sektörünün temel müşterisi kadınlar ve kadınlar eskiden daha çok harcıyorlardı. Üç sene öncesine göre %50 düşüş var. Krizin yansımasının yanında, sektör içi gelişmeler de etkiliyor. Bizim mesleğimizde izinsiz, kayıtsız çalışanlar var. Onlar vergi vermedikleri için daha ucuza yapıyorlar. Hiçbir giderleri de yok! Öyle olunca sayıları hızla artıyor, piyasada böyle çalışan çok kişi var. Onların izinsiz çalışmalarından dolayı biz de eleman bulamıyoruz, mecburen üçüncü ülkelerden eleman getirmek zorunda kalıyoruz.

“KAYITSIZ ÇALIŞANLARIN HASTALIK TAŞIMA RİSKİ VAR” Kayıtsız çalışanlar var dediniz. Tahmini kaçtır sayıları? Bir de kayıtlılarla, kayıtsızları kıyaslar mısınız rakamlarla?

KKTC genelinde 140 civarında kayıtlı güzellik merkezi var. 200-300 de kayıtsız vardır tahmini. Her zaman bunu dile getiriyoruz, fakat evlerde çalıştıkları için denetim yapamıyoruz. Öyle bir yasa olmadığı için istedikleri gibi çalışıyorlar. Dün bir müşterim daha söyledi, bisikletle evlere gidip manikür pedikür yapıyorlarmış. Ne kadar sağlıksız. Bu meslekte en önemlisi sağlık. Biz her 6 ayda bir elemanlarımızla birlikte sağlık kontrolleri yaptırıyoruz. Bunlar ise sağlık kontrolleri yapılmadan, steril olmadan tırnak teknisyenliği yapıyorlar. Başta Hepatit-B ve onun gibi bulaşıcı bir sürü hastalıklar var. Gelen müşteri bundan habersiz olarak geliyor. Evlerine ve arkadaşlarına bu rahatsızlıkları taşıyabiliyorlar ki bu çok ciddi bir risk. Bir gün bir müşterim geldi, elinde cımbızıyla. ‘Kaşlarımı bu cımbızla alır mısınız’ dedi. Ben de hemen savunmaya geçtim, ‘bizim sağlık kontrollerimiz yapılır, cımbızlarımız sterildir’ vs. Kadın bana dedi ki ‘ondan hiç şüphem yok ama ben Hepatit-B virüsü taşıyorum. O yüzden benim cımbızımla alın ve siz de eldiven giyin..’ Müşterim bunu bana söylediği için ben çok mutlu oldum. Ama bunu dile getirmeyen hastalar da vardır. En basiti kaş alımında bile kan çıkabiliyor. Elinizde bir yara varsa bulaşabilir. O kan cımbıza geçebilir, eğer yeterli sterilizasyonum yoksa, başka bir müşteriye de bu hastalık geçebilir. Yani hiç şakası yok bu ihmalin..

67

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK mesai başlangıcından önce açılıp mesai bittikten sonra kapanırsa, Yargıçlar ve Savcılar görevini tam ve adaletli bir şekilde gecikmeden yaparsa, Basın yayın organları ve gazeteciler görevlerini doğru yapar doğru yazar doğru yayınlarsa, Özelleştirmeler veya tam bağımsız özerkleştirmeler bir program içinde aksatılmadan yürütülürse, Ülkede görevini yapmayan kim olursa olsun bir şekilde affedilmeyip adil bir şekilde cezalandırılırsa, Ramazan GÜNDOĞDU Shipyard Famagusta Direktörü

68

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

İşçi işini eksiksiz ve aksatmadan en iyi şekilde yaparsa, Memur işine düzenli gelir gider ve aksatmadan sürdürürse, Öğretmen politize olmadan sadece öğretmenlik mesleğini yerine getirirse, Sendikalar kafalarını kuma gömmekten kurtulup gerçekçi taleplerde bulunursa, Sivil toplum örgütleri partilerin etkisinden kurtulup sadece asli görevlerini yerine getirirse,

köse yazısı

İşveren işini doğru yapar, önce ülkemin menfaatleri sonra benimki gelir diyebilirse, Hükümetler işlerini yaparken karar çıkarirken, atama yaparken koşulsuz bir şekilde ülke menfaatlerine göre karar alırsa, Milletvekilleri yasa çıkarırken koşulsuz bir şekilde ülke menfaatlerine göre çalışır ve oylamaya katılırsa, Meclis bilhassa bu kriz dönemlerinde tatil yapmadan gecesini gündüzüne katarak çalışırsa, Cumhurbaşkanları içindeki politik duyguları bastırıp taraflı kararlar vermezlerse, Ülke tek tip mesai düzenine geçerse, okullar

Görevini iyi yapan memur ile iyi yapmayanın arasında fark ortaya çıkmaya başlarsa, Ülkeyi yönetenler başta olmak üzere tüm vatandaşlar görevini eksiksiz yapma mecburiyetinde olduğunu anlarsa, Halk ve etkin sivil toplum örgütleri yabancı sermayeye önem vermeye başlarsa, Anavatan ile ilişkilerimizi ortak akıl ile her geçen gün geliştirirsek, Güney komşumuz ile ilişkilerde milli menfaatlere göre duyarlı davranır ve uygularsak, Ve daha pek çok konu var ki, buraya eklemek ve bunların tamamını bir hafta sonu çalışıp ortaya koymak ve bir hafta sonrada mecliste oylayıp hayata geçirmek mümkündür. Ama bunu yapmak için halk olarak önce biz demeyi öğrenmemiz ve önce ülkemin menfaatleri gelir diyebilmek gerekmektedir. Pek tabiî ki bunu hükümet hemen yapsa ve meclis oy birliğiyle onaylasa bile uygulayacak olan yine halkın kendisidir. Kaldı ki AB’yi kurtuluş gibi görenler bu verimsizlikle kısa zamanda yok olacağımızı da iyi bilmelidirler. Yani kısaca her şeyin çok güzel olması, hükümetler kadar halkın kendisine de bağlıdır.


SİGORTA Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige’de konu başlıkları ve dolu dolu içerikleriyle dikkat çeken sigortacılık köşemize devam ediyoruz.

Sektörü yakından ilgilendiren analizler de var. 60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri Düzenleme ve Denetim Yasası ile neler değişti, neler hedefleniyor?

Kıbrıs Türk sigortacılık sektöründe öne çıkan konuları, yine sektörün uzman isimlerinin kaleminden sizlere aktarıyoruz.

Ziraat Sigorta Müdürü Tayfun Vural tek tek sıraladı. AB sürecinde KKTC sigortacılığının ev ödevlerini paylaştı..

Bu sayıda aslında sigorta deyince akla geleni, hasarı işliyoruz sizler için. Doğru bir sigorta yaptırmanın yollarını paylaşıyoruz. Hem ürün seçimi, hem de fiyat değerlendirmesinin önemine dikkat çekiyoruz. KKTC Sigorta ve Reasurans Şirketler Birliği AR-GE komite Üyesi Doğuş Atamtürk sizler için yazdı..

Sektörü tanıyan bir uzman, haklarını iyi bilen bir tüketici olmak için bu yazılara, yorumlara ve analizleri her ay sizler için paylaşıyoruz. Keyifle okumanız dileğiyle..

69

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


SİGORTA

Doğuş ATAMTÜRK K.Kapital Insurance Ltd. Hasar Sorumlusu KKTC Sigorta Ve Reasurans Şirketler Birliği AR-GE Komitesi Üyesi

70

ÜRÜNÜMÜZ: HASAR

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Gün geçtikce büyümekte olan ve yeni hizmetlere adım atan sigortacılık sektöründe, rizikolarını sigortalamak isteyen birey veya kuruluşların sahip olacakları sigorta poliçelerine dair bilinçlenmeleri ve doğru poliçenin yapılması konusunda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir.

köse yazısı

Gerek araç, gerek işyeri ve gerekse konutlarımıza yapılacak sigorta poliçilerende en önemli husus olan “kıymetlendirme’’ konusunda bilinçlenmek ve sigortalanacak rizikonun doğru değerden yani ‘’Piyasa Rayiç Bedeli’’nden sigortalanması gerekmektedir. Gerçek kıymetten az bir değer ile sigortalanan riziko, hasarın gerçekleşmesiyle eksik ödeme sonucu doğuracağı gibi, raiç bedelin üzerinde kıymetlenmiş bir rizikonun da gereksiz yere prim ödemesi alınmış olacaktır (Aşkın Sigorta). Bu nedenle hemen hemen her ferdin sigorta poliçesine sahip olduğu günümüzde, sigortanın önemi yanı sıra, doğru teminatlar ve doğru kıymetlendirmelerle üretilmiş bir sigorta poliçesi olmalıdır. Olası risklere karşı üretilen sigorta

poliçelerinin içeriğinde neler olduğu, hangi teminatların verildiği, hasarın vuku bulması neticesinde nelerin teminata dahil olup, nelerin teminata dahil olmadığı bilinmelidir. Bugün üretilen tüm poliçelerde verilen teminatlar yazılı olup, hem sigortalı, hem de sigortacının yükümlülükleri yer almaktadır. Zorunlu Trafik Sigortası’nın aksine kasko, konut veya ticari poliçeler, sigortacı ile sigortalı arasında yapılan bir anlaşma ile düzenlenip kişiye özel hale getirilebilir, dolayısıyle size en uygun poliçeyi düzenleyip alacağınız teminatlar ile ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Rizikolarımızı sigorta ettirmek isterken, malesef poliçenin içeriğine bakmadan, önceliği poliçenin fiyatına vererek, belki de en büyük hatayı yapıyoruz. Rekabetçi piyasa içerisinde, önemli olan en ucuz sigorta poliçesine değil, en doğru sigorta poliçesine sahip olmak ve size en iyi hizmeti verebilecek sigorta şirketleri ile çalışmaktır.


Bunu değerlendirmenin en iyi yolu kanımca hasar sonrası alacağınız hizmettir. Örneklendirecek olursak, uzun yıllar ayni sigorta şirketi ile çalışıyor olabilir, fakat herhangi bir kaza veya hasar ile karşılaşmamışsınızdır. Bu durumda hasar sonrası alacağınız hizmet hakkında bilgi veya karşılaşabileceğiniz zorluklar ile ilgili fikir sahibi olmanız çok zor. Sahip olduğunuz sigorta poliçesinin veya çalıştığınız sigorta şirketinin önemini, hasar anı ve hasarın giderilmesi sürecinde belirleyebilirsiniz. Mağduriyet yaşar veya yaşamazsınız, Sigorta şirketinin ilgisi yanısıra, hasarın vuku bulmasına istinaden sahip olduğunuz poliçenin eksikliklerini de fark eder, bu vesile ile bir sonraki poliçenizi doğru araştırmalar ile daha doğru bir ürün haline getirebilirsiniz.

Hasar durumuda yapılması gerekenler; Hasarın vuku bulması neticesinde sigortalı olarak yükümlülüklerin yerine getirilmesi ve gerekli işlemlerin yapılmasına müteakip sigortacının yükümlülüğünün yerine getirilmesi sağlanmalıdır. Hasar sonrası sigortalının sigortacıya ve gerekli tutanakların düzenlenmesi için ilgili kurumlara ihbarı, daha sonra ilgli sigorta şirketine yazılı başvurusu ile hasarın giderilmesi için gerekli tazminat veya tamiratın yapılabilmesi için servisten tespitin hazırlanması gerekmektedir. Başvurunun tamamlanması sonrasında sigorta şirketi işlemlerini tamamlayıp sigortalıya dönüş yapar. Tüm sigortalı fertlerin sigortalar konusunda daha bilinçli olmalarını temenni eder, hasarsız günler dilerim.

71

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


SİGORTA

Tayfun VURAL Ziraat Sigorta Şube Müdürü KKTC Sigorta Ve Reasurans Şirketler Birliği Üyesi

72

YASA İLE NELER DEĞİŞTİ?

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

köse yazısı

Mayıs 2016

60/2010 sayılı Sigorta Hizmetleri Düzenleme ve Denetim Yasası, 31.12.2010 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesi ile Kıbrıs sigortacılık sektörünün en büyük eksikliğini kapatmakla kalmamış, sigortacılığın açık ve objektif kurallar içerisinde geliştirilmesine, sigorta sözleşmesinde yer alan tarafların hak ve menfaatlerinin korunmasına, sektörde var olan ve yeni giriş yapacak olan sigorta şirketlerinin Para Kambiyo ve İnkişaf Sandığı İşleri Dairesi tarafından daha sıkı denetiminin sağlanmasına, şirketlerin mali yapılarının güçlendirilmesine ve en önemlisi de sigortacılık sektörünün güvenli ve istikrarlı bir ortamda etkin bir şekilde çalışmasına ve güçlenmesine olanak sağlamıştır.

de sigortacılık sektörü daha şeffaf ve uygulamaları/ kuralları yasalarla netleşen bir hal almıştır. Yasanın geçtiği 30.12.2010 tarihinden bugüne; - Acenteler tüzüğü ile acentelerin kurumsallaşması sağlanmış, Bakanlık ile Birlik tarafından kayıt altına alınan ve Birlik bünyesinde eğitimlerini tamamlayan acente personelinin daha donanımlı ve teknik bilgiye sahip birey olması yönünde ciddi adımlar atılmıştır. - Yükümlülük Sermaye Yeterliliği ve Teminatlar Tüzüğü ile sektördeki şirketler mali yönden bir denetime tabi tutulmuştur.

Yasanın yürürlüğe girmesi ile sigorta şirketleri, yasada öngörülen kuruluş sermayelerini tamamlamış, faaliyette bulunacakları sınıflar için ruhsatlarını almış, yönetim/müdürler kurulunu oluşturarak daha kurumsal şirketler haline bürünmüşlerdir.

- Sigorta Bilgi Merkezi Tüzüğü, Hasarsızlık İndirimi ve Zamlı Prim Uygulama Tüzüğünün de yürürlüğe girmesi ile Sigorta Bilgi Merkezi’nde hasarlı/kaza yapan araçlara yönelik bir data oluşmuş ve kaza yapmayan iyi sürücülerin ödüllendirilmesine yönelik tarifeler şirketlerce hayata geçirilmiştir.

60/2010 sayılı yasanın ilgili maddelerince belirtilen ve Bakanlar Kurulu kararları ile geçirilen tüzüklerle

60/2010 sayılı yasa çıkarılan tüzüklerle desteklenmekte, sigorta şirketlerine ciddi yatırım ve


yaptırım getirmekle beraber sektörümüzde halen ihtiyaçlar bulunmaktadır. Bu ihtiyaçların başında ise; şirketlerimizin datalarını üye oldukları Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği ile paylaşması gelmektedir. Sigortacılık sektörü hakkında yorum yapabilmek, sektörün ve şirketlerin gidişatını görebilmek, pazardaki hareketlere anında tepki/cevap verebilmek için istatistiki bilgilerin belli periyotlarla bakanlığa verildiği gibi, Sigorta ve Reasürans Şirketler Birliği’ne de iletilmesi, sektörümüz adına faydalı olacaktır. Bugün Türkiye’de tüm sigorta şirketleri aylık üretim raporlarını branş dağılımlı olarak hem Hazine Müsteşarlığı hem de Türkiye Sigortacılar Birliği ile paylaşmaktadır. Bu paylaşım KKTC mevzuatı için de referans alınacak bir paylaşım olacağı görüşündeyim.

Branş bazlı üretim raporlarının yanı sıra, branş bazında ödenen hasarlar, muallak hasarlar, ödenen komisyonlar, poliçe sayıları gibi bir çok bilgide bu istatistikler de yer almaktadır. İçinde bulunduğumuz dönemde AB uyum süreci gündemdedir. Olası bir anlaşma durumunda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ndeki şirketler ile rekabet edecek güçte olmayı hedeflemeliyiz. Bu bağlamda da paylaşım önem arz edecektir. Sonuç olarak; 60/2010 sayılı yasamızın da ana fikri olan; Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayan, şeffaf ve sermaye yapıları ile güven veren güçlü sigorta şirketlerinin faaliyetlerini sürdürdüğü bir sektör yaratılması yolunda hızlı adımlarla devam etmeliyiz.

73

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016


EKONOMİ KAHVE DEVİNE BUZ DAVASI

MEY İÇKİ’YE REKABET KURULU SORUŞTURMASI

ABD’li kahve zinciri Starbucks’a, bir müşterisi tarafından kahvesine çok fazla buz koyulması nedeniyle 5 milyon dolarlık tazminat davası açıldı. Illinois’te yaşanan davada Stacy Pincus adlı bir kadın, kahve zincirinin buzlu içeceklerinde çok fazla buz kullanıldığı ve müşterilerin para verdikleri içeceklerin neredeyse yarısını içebildiklerini öne sürdü. Davada, kahve zincirinin bilerek tüketicilere daha fazla para ödettiği de iddia edildi.

74

Davada, içecek olarak tanımlanan şeylerin içilebilir sıvılar olduğu, Ekonomi Kıbrıs buzun ise içilebilir bir sıvı Prestige olmadığının da altı çizildi. Mayıs 2016 Davanın geçen on yıllık süreçte Pincus’un satın aldığı ürünleri kapsayacağı belirtildi. NBC’nin haberine göre şirket konu hakkında bir yorum yapmadı. TMZ kanalına yapılan açıklamada ise buzlu içeceğinden memnun olmayan müşterilerin şubelerdeki görevlilerden ekstra ürün talep edebileceği belirtildi.

Türkiye’de sektör devlerinden Mey İçki AŞ hakkında soruşturma başlatıldı.

SÜRÜCÜSÜZ ARAÇ İÇİN DEV İŞBİRLİĞİ

Google ve Fiat Chrysler sürücüsüz kendi kendini süren otomobillerin geliştirilmesi için otomobil sektörü ile Silikon Vadisi arasındaki uyuşmazlığa son verecek bir anlaşmaya vardı. Şirketlerin bir süredir devam ettirdiği görüşme olumlu sonuçlandı ve bu işbirliği duyuruldu. Biri teknoloji, diğeri otomobil devi iki markanın bu ortaklık kararı, çok geniş yankı oluşturdu. Ortaklıkla birlikte, çalışmalar da başladı. Ama sürücüsüz aracın ne zaman üretileceği konusunda detaylar henüz belirsiz. Ortaklık kararı sonrası yeni yol haritası merakla bekleniyor..

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, söz konusu şirketin rakı harici ürünlerin ağırlıklı olarak satıldığı alkollü içki satış noktalarıyla imzaladığı yatırım destek sözleşmesi ve mal alım sözleşmesi hükümleri uyarınca verdiği indirim veya destekler vasıtasıyla, satış baskısı oluşturduğu ve hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma, karara bağlandı. Elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Kurul, Mey İçki AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma, söz konusu teşebbüsün, votka ve cin pazarlarındaki uygulamalarıyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un “hakim durumun kötüye kullanılması” başlıklı 6’ncı maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.


NOTLARI MUDURNU PİLİÇ KAPANDI Temeli 1967 yılında Bolu’nun Mudurnu ilçesinde atılan Türkiye’nin ilk entegre beyaz et üreticisi Mudurnu Piliç’in kapısına bir kez daha kilit vuruldu. Mudurnu’daki kesimhanesi geçtiğimiz günlerde kapandı.

MITSUBISHI’DEN HİLE İTİRAFI Japon otomobil üreticisi Mitsubishi Motors, 1991 yılından bu yana yakıt testinde manipülasyon yaptığını kabul etti. BBC haberine göre, Mitsubishi Motors, 1991 yılından bu yana araçların yakıt testinde manipülasyon yaptığını kabul etti. Mitsubishi Motors Başkanı Tetsuro Aikawa, soruşturmanın devam ettiğini ve bundan başka usulsüzlüklerin de bulunabileceğini bildirdi. Aikawa, “Konu ile ilgili olarak bütün resim hakkında bilgimiz yok ve birtakım bulgular elde etme sürecindeyiz. Bu konu hakkında büyük sorumluluk hissediyorum.” ifadelerini kullandı. Aikawa, işçilerin yakıt testinde niye hileye başvurdukları konusunda bir bilgisi olmadığını kaydetti.

Bu işyerinde çalışan 300 kadar işçiye de, yasal hakları ödenerek işlerine son verildi. Bir dönem bölgenin en büyük istihdam kaynağı olan Mudurnu Tavukçuluk, 1967 yılında, milletvekilliği de yapmış olan Tevfik Türesin tarafından 500 piliçle kuruldu. İflas ettiği 2001 yılına kadar hızla büyüyen Mudurnu’nun piliç sayısı 27 milyona ulaştı. Yine 2001’e kadar çalışan sayısı 2 bin 200’ü buldu.2001’de yaşanan krizin ardından, bankalara olan kredi borcu nedeniyle Türesin ailesinin malvarlığına, tüm alacaklarına haciz geldi.

TOFAŞ’TA İŞLER YOLUNDA Tofaş, bu yılın ilk çeyreğinde 2,7 milyar liralık ciro yaptı. Şirketten yapılan açıklamaya göre, TOFAŞ, bu yılın ilk üç aylık döneminde yaklaşık 2,7 milyar liralık ciro gerçekleştirdi.

75

Bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin otomotiv üretimi bir önceki yılın Kıbrıs Ekonomi aynı dönemine göre yüzdePrestige 4 artarak Mayıs 2016 346 bine ulaşırken, TOFAŞ’ın üretim hacmi aynı dönemde yüzde 22 artarak 79 bine ulaştı. Böylece şirketin toplam endüstri üretimindeki payı yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi. Söz konusu dönemde TOFAŞ’ta toplam üretimin yüzde 39’u otomobil, yüzde 61’i ise hafif ticari araç olarak gerçekleşti. Açıklamada görüşlerine yer verilen TOFAŞ Üst Yöneticisi (CEO) Cengiz Eroldu, Avrupa pazarlarında olumlu büyümenin devam ettiğini belirterek, Avrupa pazarına ilk üç ay bazında bakıldığında otomobilde yüzde 8, hafif ticari araç pazarında ise yüzde 11 büyüme söz konusu olduğunu kaydetti. TOFAŞ’ın üretim ve ihracatta 2016 yılına çok iyi bir giriş yaptığını ifade eden Eroldu, ilk çeyrek bazında 2010 yılından bu yana gerçekleşen en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını aktardı.


haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

haberler

PAZAR YERİNDE İYİLEŞTİRME SÜRECİ

AB BİLGİ MERKEZİ’NDEN ÇEVRECİ PANEL

Girne açık pazarında, yenilenme vardı. Satış koşulları iyileştirildi, hem üretici, hem de tüketici için daha şık bir ortam sağlandı. Girne Belediyesi’nin halk sağlığı ve gıda güvenliğini dikkate alan belediye sağlık şubesi, açık pazarda; hellim, yoğurt, nor gibi hassas gıdaların satışını soğutucular içinde; kuruyemiş vb. gıdaların satışının ise üzeri kapalı kaplarda yapılmasını zorunlu haline getirdi. Gıda ürünlerindeki etiket bilgisi zorunluluğunun ise uzun süreden beri uygulandığı kaydedildi. Girne Belediyesi Sağlık Şubesi Amiri Naile Soyel, uygulamaların halkın sağlığı için yapılmakta olduğunu belirterek; “üretici insanımız için zorlayıcı olan koşulların iyileştirme sürecinde belediyemizle işbirliği yapan tüm üreticilerimize çok teşekkür ederiz” dedi.

Avrupa Birliği Bilgi Merkezi, atık yönetimi ile ilgili “Şimdi azalt, yeniden kullan, geri dönüştür” temasıyla Lefkoşa Merit Otel’de bir panel düzenledi.

76

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

haberler

Mayıs 2016

Panel, Avrupa Komisyonu’nun desteği ile Avrupa Bilgi Merkezi tarafından katı atık yönetimi ile ilgili sağlıklı bir tartışma ortamı yaratmak için organize edildi. Avrupa Birliği Destek Ofisinin çevre konusundan da sorumlu müdürü Alessandro Bianciardi, açılış bölümünde yaptığı konuşmada Kuzey Kıbrıs’taki atıkların ham maddeye dönüştürülmesinin döngüsel bir ekonomi için kaçınılmaz olduğunu, katı atık yönetiminin gelişmesinde AB müktesebatındaki hedef ve amaçların önemli rol oynadığını söyledi. Avrupa Birliği’nin atık yönetimi konusuna yaklaşımının önem sırasına göre, yeniden kullanma, geri dönüşüm ve en son seçenek olarak bertaraf şeklinde olduğuna işaret eden Bianciardi, AB’nin Kıbrıslı Türklere yönelik destek programının bir parçasını da “atık yönetiminin” oluşturduğunu, burada birinci önceliğin “atık üretiminin azaltılması”, atıkların sağlıklı bir şekilde bertaraf edilmesi ve geri dönüşüm olduğunu kaydetti.

Ülke için örnek olabilecek gıda güvenliği standardı temin çabalarının devam ettiğini de belirten Soyel, köy yapımı ürünlerin açık pazar koşullarında en üst düzeyde korunabilmesi için gıda güvenliği kurallarının uygulanmasının, hem üretici hem de tüketiciler için elzem olduğuna vurgu yaptı.

ECZANE SAATLERİ DEĞİŞİYOR Yaz sezonu ile birlikte eczanelerin de mesaj saatleri değişti. Eczaneler, Mayıs ayı boyunca hafta içi günlerde 08.00-19.00; cumartesi günleri ise 08.00-13.30 saatleri arasında hizmet verecek. Nöbetçi eczaneler ise 08.00-24.00 saatleri arasında halkın hizmetinde olacak. Eczanelerin çalışma saatlerini duyuran Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği, nöbetçi eczanelerin gece yarısından sabah 08.00’e kadarki süre içinde sadece elinde reçetesi olan hastalara hizmet verdiğini de hatırlattı. Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği’nden yapılan açıklamada, Resmi Gazete’de de yayımlanan duyuruya göre, 1-31 Mayıs 2016 tarihleri arasında eczanelerin hafta içi 08.00-19.00; cumartesi günleri de 08.00 -13.30 saatleri arasında açık olacağını bildirdi. Nöbetçi eczanelerin ise yaz mesaisi uygulanacak 1 Mayıs-18 Eylül arasında 08.00- 24.00 saatleri arasında açık olacağı ve saat 24.00’ten sonra sadece reçetesi olan hastalara hizmet vereceği vurgulanan açıklamada, bu açıklamanın vatandaşlar ile nöbetçi eczaneler arasında süregelen şikayetler nedeniyle yapıldığı kaydedildi. Haziran ayından itibaren ise nöbetçi eczaneler dışındaki eczanelerin öğle arasında kapatılacağı çalışma saatleri uygulamasına geçilecek.


77

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016

N

E EREDE E KADAR

?


LİMON

ERİK

3,00 TL

6,90 TL

6,15 TL

2,68 TL

6,00 TL

12,90 TL

18,40 TL

8,90 TL

2,50 TL

4,25 TL

4,10 TL

3,20 TL

2,50 TL

1,65 TL

4,10 TL

2,37 TL

4,00 TL

2,89 TL

12,44 TL

8,44 TL

2,00 TL

4,99 TL

4,63 TL

5,05 TL

1,00 TL

1,75 TL

8,10 TL

3,20 TL

8,00 TL

5,95 TL

22,79 TL

9,12 TL

(KG)

(KG)

KAVUN (KG)

78

Ekonomi Kıbrıs

PrestigeSALATALIK (KG) Mayıs 2016

BEZELYE TAZE

BROKOLİ

(KG)

(KG)

ENGİNAR (ADET)

ÇİLEK

(KG)

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 10 kuruş, Euro kuru 3 lira 20 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır


4,00 TL

1,95 TL

6,15 TL

1,34 TL KABAK

19,14 TL

9,90 TL

34,15 TL

(KG)

24,32 TL TAVUK GÖĞÜS (KG)

39,90 TL

31,80 TL

41,10 TL

35,20 TL DANA KUŞBAŞI (KG)

3,30 TL

2,99 TL

4,40 TL

3,20 TL

79

Ekonomi Kıbrıs

SÜT (LT)

Prestige Mayıs 2016

3,80 TL

1,90 TL

5,12 TL

5,44 TL YUMURTA

40,00 TL

55,00 TL

50.00 TL

(6 ADET)

57,75 TL PRES ODUN (25 KG)

3,20 TL

4,43 TL

4,49 TL

4,48 TL 95 OKTAN BENZİN

2,94 TL

3,66 TL

4,53 TL

4,41 TL

*Not: Tüm fiyatlar; Sterlin kuru 4 lira 10 kuruş, Euro kuru 3 lira 20 kuruş baz alınarak hesaplanmıştır

DIESEL

(LT)

(LT)


Kendi işinin patronu olmak isteyenlere;

FRANCHISE FIRSATLARI JUICE PLANET

BUSINESS COACH

JP doğal, sağlıklı ve lezzetli ürünler sunuyor. Taze sıkılmış meyve sebze suları, krep, waffle, sandviç, hazır yemekler, bitki çayları, bitki sütleri, dondurma menüsünde yer alıyor.

Sirketlere iş koçluğu hizmeti sunan gercek ve tuzel kisilere franchise veriliyor.

AVM’lerde, işlek caddelerde, plazalarda açılıyor

Adaylar ilk eğitimi tamamladıktan sonra , 2 sene boyunca her hafta eğitim almaya devam edecek.

Franchise basvuruları önce ABD´deki merkezin onayından geçecek.

80

Ekonomi Kıbrıs

Prestige

Mayıs 2016

Sektör:

franchise

Gıda

Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2009 Bayilik Ücreti: 10.000 $ Yatırım Bütçesi: 50.000 - 150.000 TL Ortalama Kar Oranı: Belirtilmemiş Kardan Alınan Pay Büyüklüğe göre değişken Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör: Danışmanlık Merkez Ülkesi: ABD Kuruluş Yılı: 1989 Bayilik Ücreti: Yok Yatırım Bütçesi: 50.000 TL Ortalama Kar Oranı: Lokasyona göre değişken Kardan Alınan Pay Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var


AGEL - DO LIFE

Kitapla eğitim tabanlı klasik abaküs eğitim yöntemleri yerine video, ses ve kitap tabanlı Fasttrack Abacus öğrenme programı ile geleceğinize yatırım yapın. Uygulanmakta olan abaküs sistemi geleneksel yöntemlerden tamamen farklı olup öğrencinin yeteneklerini ortaya çıkaran, öğrenmeyi hızlandıran bilgisayar tabanlı yeni bir sistem. Her öğrenciye internet tabanlı benzersiz bir uygulama yazılımı veriliyor. Aynı zamanda eğitim kitaplarla destekleniyor.

Hayalleri korkularından daha güçlü olan insanların, dahice yaklaşımları ve deneyimli yaratıcılıkları ile kurulan, gerçekten çok hızlı gelişen ve bulunduğu sektörde birçok ilke imza atan, her gün yeniliklerle güncellenen bir firma hayal edin!.

Sektör: Eğitim Merkez Ülkesi: Türkiye Kuruluş Yılı: 2010 Bayilik Ücreti: 10.000 TL Yatırım Bütçesi: 10.000 TL Ortalama Kar Oranı: Belirtilmemiş Kardan Alınan Pay 3000 TL Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

Sektör Sağlık/ Güzellik Merkez Ülkesi: ABD Kuruluş Yılı: 2005 Bayilik Ücreti: 1400 $ Yatırım Bütçesi: Belirtilmemiş Ortalama Kar Oranı: Belirtilmemiş Kardan Alınan Pay 250 TL / Aylık Yer Seçimi: Var Personel Eğitimi: Var Proje Eğitimi: Var Pazarlama Eğitimi: Var

81

Ekonomi Kıbrıs

Prestige Mayıs 2016

franchise

ABACUSMASTER


82

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

May覺s 2016

8


83

Ekonomi K覺br覺s

Prestige May覺s 2016


84

Ekonomi K覺br覺s

Prestige

May覺s 2016

Ekonomi Kibris Prestige Mayis 2016  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Mayıs 2016 sayısıyla yayında. Kıbrıs emlak, Kıbrıs inşaat ve Kıbrıs e...

Ekonomi Kibris Prestige Mayis 2016  

Kıbrıs'ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige, Mayıs 2016 sayısıyla yayında. Kıbrıs emlak, Kıbrıs inşaat ve Kıbrıs e...

Advertisement