Page 49

NOTLARI TÜRKİYE’DEN 10 BİN 795 ÖĞRENCİ Türkiye’nin gerçekleştirdiği 2017 – 2018 YGS – LYS sınavlarının yerleştirme sonuçlarıyla, KKTC üniversitelerine 10 bin 795 öğrenci yerleşme hakkı kazandı.

PROJE BÜTÇESİ İÇİN HİZMET ALIMI Bütçede projeler için ayrılan meblağ ile Türkiye’den projeler için ayrılan meblağların bütçe yılında kullanılabilmesini sağlamak amacıyla, devlet, özel mimar ve mühendislik bürolarından mühendislik ve kontrollük hizmeti alabilecek. Protokol Başbakan Yardımcılığı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ile Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Başkanı Ahmet Hüdaoğlu tarafından imzalandı. İmza töreninde yaptığı konuşmada Serdar Denktaş, protokolün, proje hazır olamadığı için Türkiye’nin ayırdığı kaynakların kullanılamaması durumunun önüne geçilmesi amacıyla düzenlendiğini anlattı. “İşler hızlanacağı için Türkiye’den aktarılan kaynağın kullanımı çok daha mümkün olacak” diyen Serdar Denktaş, 2016’dan aktarılanla birlikte 2017’de Türkiye tarafından toplam 511 milyon TL bulunduğunu, bunun sadece 50 milyonluk kısmını kullandıklarını söyledi.

Yüksek Öğrenim ve Dış İlişkiler Dairesi’nin açıklamasına göre, bu yıl, KKTC üniversitelerine, ön lisans alanında 2 bin 741, lisans alanında 8 bin 54, olmak üzere toplamda 10 bin 795 öğrenci giriş hakkı elde etti. Ülkede kampüsü olan üniversitelere ise toplamda 673 öğrenci yerleşecek.

YOKSULLUK SINIRI 10 BİN 485 TL Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), dört kişilik bir ailenin yoksulluk sınırının 10 bin 485 TL olduğunu kaydetti.

49

KTAMS Başkanı AhmetEkonomi KaptanKıbrıs konuyla ilgili yapılan yazılı Prestige açıklamasında, Sağlık Bakanlığı’na EYLÜL 2017 bağlı Yataklı Tedavi Kurumları Dairesi’nin 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde beslenmesi için gerekli olan beslenme kalıbına dayanarak hazırladıkları rapora göre, 30 Haziran itibariyle 4 kişilik bir aile için açlık sınırının ise 1944 TL olduğunu belirtti.

Profile for AYAZ MEDYA GRUBU

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...