Page 44

Onun için onlara yönelik, vadeleri daha uzun olan, 7 yıla kadar, alacakları meblaların da daha yüksek olduğu fakat faiz katkısında benim bloke edebileceğim, Türk lirası para birimi ile çalışıyorum. 7 yıl boyunca sabit bir faizle işlem yapmamız mümkün değil çünkü. Ben o arada oluşan farkı ödüyorum ve ödeyeceğim, maksimum faiz farkını koyuyorum ortaya. Bu farkın 2,5 milyonu bulduğu zamanlar oldu yani. Faiz oranına göre değişiyor. Alt limit üst limit vermenin çok anlamı yok. Fakat çok net şekilde kredi programlarımızı, faiz destek programlarımızı, teminat destek programlarımızı, mikro işletmeden, bizim ülkemizde büyük olarak kabul edilen ancak KOBİ tanımının içerisinde yer alan işletmelerimizin ihtiyaçlarına göre dizayn etmeye çalışıyoruz.

“YENİ BİR HİBE PROGRAMI GELİYOR” Kredi programları güzel bir duyuru oldu iş insanları için. Peki hibe projesi var mı yakın zamanda? O da var. Yıl sonuna kadar açıklamayı hedeflediğimiz büyük hibe programımız geliyor. Bu programın da altıncısını ilan edeceğiz. Bugüne kadar 190 projeyi destekledik.

44

Ekonomi Kıbrıs

Prestige EYLÜL 2017

Çukurova Kalkınma Ajansı ile birlikte yürüttüğümüz hibe programları, tarım, turizm ve ekonomiden sorumlu bakanlıklarca usül ve esasları imzalanmış ve ekonomiden sorumlu bakanlık çatısında KOBİGEM’e verilmiştir. O yüzden 3 hat beraber gidiyoruz. Genelde planlaması, programlanması bakanlıklar bünyesinde yapılıyor. Sonra 3 organizasyon bir araya gelip, rehberin oluşturulması, ilanın basılması, ilanı, eğitimi gibi uzun bir süreçten geçiliyor. Teknik desteği Çukurova Kalkınma Ajansı’ndan alıyoruz. Çukurova Kalkınma Ajansı bağımsız değerlendiricileri getiriyor, bağımsız değerlendiriciler çıkan bütün sonuçları elimizdeki kaynağa göre belirli ölçeklere göre listeliyor. Altıncısını yapacağız bu sene, işin içerisine daha farklı ve çok yönlü şeyler katmayı düşünüyoruz. Ama program öyle bir program haline geldi ki, ilk senelere bakıldığında programın bu kadar bağımsız olabileceğine kimse inanmamıştı. Ayrıca kimse projenin böyle takip edileceğini düşünmemişti.

“TÜRKİYE’DEKİ MODELİ KKTC’YE UYARLADIK” Bunun yanında puan verdiğimiz işletmeler var. Bize ‘CE sertifikası almam lazım’ deyip sonra ‘ben CE sertifikası alamıyorum’ diye çıkıp işin üstüne yatmasına izin vermiyoruz. Böyle yaparsak başkasının hakkına girmiş olur. O kişi CE sertifikası alıncaya kadar projeyi bitirtmiyoruz. Her ne kadar AB modelinde planlama aşamasında destek vermeye çalışsak da, ben esasen

Türkiye’deki modeli KKTC’ye iyi bir şekilde uyarladığımızı düşünüyorum. Hibe paketimizi bayramdan sonra ilan etmeyi planlıyoruz. İlan süreleri minimum 45 gün, maksimum 90 gün olacak şekilde. İnsanlara da projelerini hazırlamak için zaman tanıyarak, yılbaşından önce projeleri toplayarak, değerlendirmeyi tamamlayıp Ocak ayında el sıkışabilecek duruma gelmek için çalışıyoruz. Çünkü; Turizm Bakanlığı ile birlikte yürüttüğümüz turizm projelerimiz için, sözleşmeler Ocak ayını geçtiğinde yatırım yapma sezonunu öldürürsünüz. Turizm sektörünün Ocak’ta ihaleye çıkıp Şubat’ta inşaat ve benzeri şeyleri yapmaya başlaması lazım ki sezonu yakalasın. Böyle kısıtlamalarımız var ve biz bu kısıtlamalara göre planlarımızı yürütüyoruz. Kalkınma ve İş Birliği Ofisi ile çalışıyoruz, bu kurumdan çok yardım alıyoruz. Bizim öngördüğümüz, göremediğimiz, Türkiye’deki modellerde olup da burada olmayan pek çok konuda destek alıyoruz. Söylediğim gibi 2011’den beri Çukurova Kalkınma Ajansı’nın da desteği de bizimle. Birlikte bir takım gibi çalışma gayreti içerisindeyiz.

GİRİŞİMCİLİK PROJESİNE YOĞUN BAŞVURU Önce bir girişimcilik zirvesi yaptınız, sonra da hibe programı açtınız. Kaç kişi faydalandı, nasıl bir süreç izlendi? Aslında bu projeden önce, zirveyi anlatmam gerekiyor. Bildiğiniz üzere sayın bakanımız bunu ilan etmişti. Geçen seneki girişimcilik hibe programımız çok ses getirmişti. Olumsuz bir eleştiri gelmişti, hibeleri yaşlılara veriyoruz, gençlere bir şey verilmiyor diye. Oysa verilen hibenin %52’si gençlere verildi. Tekrar vurgulamak istiyorum. Hibe alanlar, eğitim sürecinden geçti, eğitim aldılar, kendi iş planlarını çıkardılar son olarak sunum yaptılar. Neticede bütün bu süreçte aldıkları puanlara göre desteklenmiş, 50 tane sıfırdan kurulmuş çiçek gibi firmamız var. Hala iyi şekilde devam ediyorlar, hepsine mentorluk eğitimi veriyoruz. 12 ay boyunca muhasebe ve pazarlama danışmanlığı yapıyoruz. Takip durumundalar. Ne yönde ilerliyorlar, iyi gidiyorlar mı, nasıl daha iyi olabilir gibi, sürekli izliyoruz. Tabii hiçbirinin şikayeti yok bu konuda. Neticede kendi işi, kendi kazancı. Tek programda 100 kişiye istihdam sahası açtık. Güzel bir hikayesi var bu bakımdan birinci girişimcilik programımızın. Şimdi ikincisini anons ettik. Birincisinde 412 kişi başvurmuştu. Oran olarak Türkiye’ye göre gayet iyi.

Profile for AYAZ MEDYA GRUBU

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...

Ekonomi Kibris Prestige - Eylul 2017  

Kıbrıs’ın tek ekonomi ve iş dünyası dergisi Ekonomi Kıbrıs Prestige Eylül 2017 sayısıyla yayında. KKTC’de yeni yatırım projeleri, ülke ekon...

Advertisement