Page 1

YAZARLIK OKULU

26


27


28


AYAL KÜTÜPHANECİLİK KULÜBÜ CUMHURİYET HAFTASI ETKİNLİKLERİ ÇERÇEVESİNDE ATATÜRK KİTAPLARI SERGİSİ AÇTI.

ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİLERİMİZİN HAZIR BULUNDUĞU SERGİYİ OKUL MÜDÜRÜ KENAN KIVRAK VE MÜDÜR YARDIMCISI İSMAİL YAVAŞ AÇTI.

29


AYVALIK ANADOLU LİSESİ 12. DÖNEM MEZUNLARINI UĞURLADI

Mezuniyet Gecesi, 11 Fen Sınıfı Öğrencileri Grup Orkestrası İle Başladı.

Okul Aile Birliği Üyeleri Mezuniyet Gecesi için İşbirliği İçerisinde Çalıştı.

Ayvalık Anadolu Lisesi’nin Kurucu Müdürü Nevzat Saçı 3 yıl emek verdiği “çiçeklerini” bu mezuniyet töreninde yalnız bırakmadı. Eski müdür olarak yaptığı konuşmada gençlere gelecek ile ilgili öğütler verdi.Ayal Gençliği’ne güvendiğini ifade etti. Mezun öğrenciler eski müdürleri için yoğun sevgi gösterilerinde bulundular.

30


Mezuniyet Gecesine Katılan Veli ve Davetliler

Öğrenciler gece başında ve sonunda müzikle gönüllerince eğlendiler

Sosyal Bilimler Sınıfı Mezunları

12 TM/B Sınıfı Mezunları

12 Fen/A Sınıfı Mezunları

Geceyi Edebiyat Öğretmeni Hatice Öğüt ile öğrencilerimiz Arda ve Deniz sundu

12 Fen/B Sınıfı Mezunları

31


12 Fen/B Sınıfı Mezunları

12 TM/A Sınıfı Mezunları

Sosyal Bilimler Sınıfı Mezunları

12 Fen/A Sınıfı Mezunları

12 TM/A Sınıfı Mezunları 12 TM/B Sınıfı Mezunları …Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil.( Ben Sweetland) …Düşünmek ve söylemek kolay, fakat yaşamak, hele başarı ile sonuçlandırmak çok zordur. (Ziya Gökalp) …Engeller beni durduramaz, her bir engel kararlılığımı daha da güçlendirir. (Leonardo da Vinci) …Dünyada bir çok kabiliyetli kişiler, küçük bir cesaret sahibi olmadıkları için kaybolurlar. (Sydney Smıth) …Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşısındakilerinin anlayabiceği kadardır. (Mevlana) …Çalışanlar, kötülük düşünmeye vakit bulamazlar. Çalışmayanlar ise, kendilerini kötülükten kurtaramazlar. (Hz. Ali)

32


Okul Temsilcisi Semih Boray, Okul Müdürü Kenan Kıvrak’a Plaket Verdi

Okul Üçüncümüz Elif Darbuka Ödülünü ve Mutluluğunu Ailesiyle Paylaştı.

Okul Birincisi Muratcan Uztemur, Okul İkincisi Güler Umay, Okul Üçüncüsü Elif Darbuka.

Okul İkincimiz Güler Umay’ın Bu Mutlu Gününde Anne ve Babası da Yanındaydı.

Okul Birincisi Muratcan Uztemur’u ve Ailesini Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Tümen Tebrik Etti. Okul Müdürü Kenan Kıvrak, öğrencilerden cumhuriyet ve manevi değerlere sahip çıkmalarını, Atatürk’ün hitabını unutmamalarını istedi. Muratcan Uztemur ise Anadolu Lisesi öğrencisi olmaktan gurur duyduğunu ifade etti.Arkadaşlarına çalışmak ve başarılı olmak gerektiğini anlattı. Ayvalık Anadolu Lisesi’nin Gençleri Kepler Havaya...

33


K İ T A P SERENAD

T A N I T I M L A R I

Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesinde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duranın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagneri (87) karşılamasıyla başlar. 1930 lu yıllarda İstanbul Üniversitesinde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şileye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir. Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor. Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad’da Zülfü Livanelinin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

MASUMİYET MÜZESİ

Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk’un son romanı “Masumiyet Müzesi” İletişim Yayınlarından piyasaya çıktı. Çıkar çıkmaz da en çok kitaplar arasında yerini aldı. Bir aşk romanı olarak nitelenen kitap, “Cevdet Bey ve Oğulları”ndan sonra yazarın en uzun romanı. Kitapta sadece aşk konusu ele alınmıyor. Flört, nişanlılık, tartışma, evlilik öncesi ilişkiler, kız isteme, ayrılıklar, boşanmalar gibi konular da kitapta yer buluyor. Kitapta yaklaşık 150 karakter var ve bunların bir kısmı da gerçek hayattan alınmış. Konusu İstanbul’da geçiyor. Kitabın ismi ise Orhan Pamuk’un açmayı düşündüğü müzeden geliyor. Kitabı okuduktan sonra aşk, evlilik, arkadaşlık, aile ve mutluluk hakkındaki görüşlerinizin değişeceğine inanıyoruz.

TUTUNAMAYANLAR

Kitapta yer alan konular 1975 yılı ile birlikte başlıyor ve tekstil zengini Basmacı ailesinin okumuş 30 yaşındaki oğulları Kemal ile uzak akrabaları, yoksul Keskin ailesinin 18 yaşındaki güzel kızı, tezgahtarlık yapan Füsun arasındaki aşk anlatılıyor. Tutunamayanlar, Oğuz Atay’ın ilk romanıdır. 1970 yılında TRT Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Çoğu yazar ve okuyucuya göre Modern Türk Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden biridir. Kullanılan dil ve anlatım şekli itibariyle edebiyatta bir devrim olarak kabul edilmektedir. Berna Moran, bu kitabı hem içerik hem de biçimsel özellikleri bakımından Türk edebiyattında yepyeni bir evre olarak değerlendirmekte, Jale Parla ise Don Kişot’tan Günümüze Roman adlı çalışmasında modern ve postmodern roman bağlamında Atay’ın ve Tutunamayanlar’ın yerini belirtmektedir. Konusu Selim Işık’ın intihar ettiğini öğrenen Turgut Özben, ihmal ettiğini düşündüğü arkadaşının geçmişinin izini sürmeye ve Selim’in tanıdığı insanlar aracılığıyla onu tanımaya çalışır. Her insana farklı bir yönünü gösteren Selim’in görüntüsü, Turgut’un bu insanlarla konuşması sonucu okuyucunun ve Turgut’un gözünde netlik kazanacaktır. Romanda bir çok kişi vardır ama her biri aslında Selim’in hayatındaki kişilerdir ve tüm anlatılanlar Selim Işık’ı aydınlatır. Selim Işık “düşünen ve sorgulayan insan”ın simgesidir ve bu yüzden “tutunamamış”tır. Yıldız Ecevit’in yazdığı Ben Buradayım... adlı Oğuz Atay biyografisinin ardından, romanın pek çok otobiyografik öğe taşıdığı anlaşılmıştır.

34


ÇANAKKALE GEZİMİZ

Öğretmenlerimiz Ahmet Babalık ve İsmail Yavaş 12 Sos. Sınıfı Öğrencileri İle 57. Alay Şehitliği’nde...

Tarih Öğretmenimiz Ahmet Babalık Nusret Mayın Gemisinin Şeref Defterini Yazarken...

Savaşın Yaşandığı Yerleri Gezen Öğrencilere Daha Sonra Rehber, Çanakkale Şehitler Abidesi’nde ve Tabyalarda Çanakkale Savaşı İle İlgili Bilgiler Veriyor..

35


Okulumuz Astronomi ve Uzay Bi limleri Kulübü tarafından 25/12/2010 Cumartesi günü İzmir Ege Üniversitesi Gözlemevi Uygulama Ve Araştırma Merkezi`ne gezi düzenlenmiştir. Kulüp danışman öğretmeni Fehmi Bucakhan, Müdür Yardımcısı İsmail Yavaş, Fizik Öğretmenlerimiz Meral Çağlar, Cengiz Çağlar ve kulüp öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilen gezi oldukça güzel geçmiştir. Ancak Gözlemevinin bulunduğu yer tepe olması ve havanın şiddetli rüzgârlı olmasından dolayı döner kubbeler açılıp gözlemler yapılamamıştır. Öğrencilerimiz üç gruba ayrılarak Uzmanlar tarafından gök cisimleri ve gök olayları ile ilgili, yaklaşık iki saat, ayrıntılı bilgi verilmiştir. Hava şartlarının müsait olduğu günlerde Okul bahçesinde gök cisimlerinin incelenmesi yapılarak bu eksiklik telafi edilecektir. Uzmanlar Okulumuza davet edilerek bahar aylarında aynı içerikte bir sempozyum düzenlenmesi planlanmıştır.

İZMİR GÖZLEMEVİ GEZİSİ

AYAL TİYATRO GRUBU “İŞTE HAYAT”

Felsefe Öğretmeni Nihat Çelik yönetiminde Ayal Tiyatro Topluluğu “İşte Hayat” adlı oyunu 2 ve 3 Haziran 2011 tarihinde İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde velilere, Ayvalık Rehabilitasyon Merkezi misafirlerine ve öğrencilere sergiledi.Güncel konuların yer aldığı özgün komedi, izleyicilerden büyük alkış aldı.Her öğretim yılında en az bir tiyatro eseri sahneleyen öğrencilerimize ayal müzik grubu eşlik etti.

36


37


Okulumuzun yan cephesinde bulunan AYVALIK ANADOLU LİSESİ yazısı yeniden yazıldı ve üst kısma Atatürk resmi yerleştirildi. Bu çalışmada katkılarından dolayı Ayvalık Belediye Başkanlığına, Ayvalık Ümit Reklama, İtfaiye şefliğine ve çalışanlara teşekkür ediyoruz.

38


39


40

Ayal Yakamoz 2011/2  

Ayvalık Anadolu Lisesi 2011 Yakamoz Dergisi2

Advertisement