Page 1

Motokross Bedwetters

Andres Kõpper

Simple Session 12 galerii

Välismaa: Prantsusmaa

Foto: Iida Puttonen

3. number 3. number

awsm’


sisukor Bänd : Bedwetters

Ekstreemsport: Naismotokross Merilin Lehe Marliis Saan Kadri Pihla Simlpe Session galerii Andres Kõpper Välismaa: Prantsusmaa

tiim: Iti-Pätrik Järve Helen Kiiver Tiinu Ehamäe Claus Pener Korrektuurid: Averonika Beekmann Kaastöö: Anet Strelnikov


rd 2


http://loveforthestreets.blogspot.com


awsm’ Foto: Minna ja Tiiariina


bänd:

T

Bedwet

utvustage ennast. Kes olete, vanad olete, mis bänd te olete? Kes mida teeb jms.

Meie oleme Bedwetters. Meie vanused kõiguvad 20 ja 25 aasta vahel.

Joosep Järvesaar – vokaal

Näete te oma praegusel muusikastiilil ka mingisugust muud suunda, kuhu teie teema kasvada võib?

Mihkel Mõttus – kitarr

Ei näe!

Rauno Kutti – kitarr Karl-Kristjan Kingi – trummid Kaspar Koppel – Basskitarr Alustame täiesti algusest. Kuidas kõik alguse sai? Kaua tegutsenud olete? Kes teid kokku tõi? Millist stiili te üldse teete? Alguse sai kõik Pärnust, kui mina (Mihkel) ja Joosep olime tüdinenud sellest, et Pärnus oli talviti niivõrd igav. Ühel heal päeval otsustasime, et igavuse peletamiseks võiks niisama koos bändi teha. Sealt sai alguse siiamaani kestev sõprus.

5

Vahepeal on silla alt hulga vett läbi voolanud ning teised poisid lisandunud. Muusikastiili ma ei oska määratleda. Läbivaks elemendiks on punkrock kuid meie võlakoorem on suur – laename palju ka teistest muusika stiilidest.

Meie muusika on alati kasvanud koos Pole mõtet ja ette mõelda, sest nii ei jää aega elamiseks. meiega ilmselt kasvab kaolevikus edaspidi. Teeme seda, mis tundub hetkel õige ja kasvame musikaalselt nii, kuidas elu meid juhatab.

Millised on naljakaimad asjad mis on juhtunud teie bändiga? Ükskord ütles Joosep Häädemeeste publikule “Tere, Haapsalu». Võib julgelt öelda, et see publik oli kaotatud esimesest sekundist peale. Käisime eelmisel sügisel Euroopa


tters tuuril. Esinesime ka Serbias, mis teatavasti ei ole EL liikmesriik. Sellel põhjusel ei olnud ka väiksemad teed meie GPS-seadme peal. Ja nii me olime seal kottpimedas keset põldu hommikut ootamas. Kas teid on võimalik praegu ka kusagil esinemas näha?

Hetkel ei esine üldse. Me teeme parasjagu oma teist plaati ja otsustasime esinemistega selleks ajaks lõpparve teha.

Oskate ehk ennustada, milline on teie bänd näiteks 5 või 10 aasta pärast? Vot seda ma ei oska kohe kindlasti öelda. Ei taha isegi mõelda, nii kaob ju kogu põnevus ära. Elame ikka olevikus. On teie bändil ka mingisuguseid sponsoreid, kes teid aitavad?

Kirjeldage oma esinemiseelseid rituaale.

Jah, meie sponsoriteks on DC Eesti, kauplus Muusik, Citymotors ja Vikingline

Kitarrikeelte vahetus, veepudelite lavale panemine, kitarride häälestamine. Meil ei ole spetsiaalseid rituaale. Ainukene rituaalne tegevus on ehk see, et enne esinemist me ei tarbi alkoholi!

FÄNNIDELE: Fännid, sõbrad, kaasmaalased – olge tolerantsed! Kui näete maaslamajat, siis aidake ta püsti ja öelge paar julgustavat sõna. Laiendage enda silmaringi, lugege, õppige sest sellel elul on teile rohkem pakkuda, kui praegu paistab.

Millised on teie suurimad eesmärgid seoses teie bändiga? Meie suurim eesmärk on nautida oma tegevust. Me ei ole kunagi bändi teinud raha ega tuntuse pärast. Kui see üks hetk enam emotsionaalset rahuldust ei paku, siis bändi tegemine ilmselt ka lõppeb.

6


http://loveforthestreets.blogspot.com

awsm'

7

Foto: Tiiariina Laine


8


Ekstreemsport:

Motokross

Intervjuu:

Merilin Lehe Kuidas hakkasid motokrossiga tegelema? MTÜ Pärnu Motoclub asutati 2001. aastal (üks asutajatest oli õemees Marko Saareke). Sealt tekkis huvi ja 2006 sain oma esimese ratta /Suzuki/.

klassis naised I koht.

Mis aastal hakkasid motokrossiga tegelema? 2006 sügis

Millised on sinu suurimad/hullemad vigastused? Rangluu, peapõrutus, õlasidemed.

Millal ja kus oli sinu esimene võistlus? Kuidas läks? Esimene võistlus oli 3. märts 2007.a Pärnu ATV Meeskondlik Kestvuskross. Liider sõitis 16 ringi (Riho Kollist), mina sõitsin 9 ringi. Elu kõige mudasem elamus. Mis on sinu suurimad saavutused võistlustel? 2008. ja 2010. naisteklassi esimene koht MMM’il. 2007. ja 2008. kestvuskrossis

9

awsm’

Mis sind võlus motokrossi juures? Motokross on kaks ühes, fun ja sport.


Kas kuulud kuskile motoklubisse? Kuhu? Pärnu Motoclub, klubi liige 2005. aastast. Kas sul on eeskujusid? Eeskujusid otseselt ei ole. Aga inimesed, kes on ehedad ja tegelevad asjadega, mis neid tõsiselt huvitavad, mõjutavad mind alati positiivselt ja motiveerivalt. Kas sa tegeled veel mõne spordialaga peale motokrossi? JetSki, üldfüüsiline sport. Kui tihti teed trenni? Püüan iga päev teha üldfüüsilist. Sõidutrenni teen vastavalt võimalusele. Kas on raske ka, kuna motokross on pigem “meeste maailm”? Natuke on ikka raskem. Meeste loogiline, ruumiline ja tehniline mõtlemine on kordades tugevam. Aga see ei tee motokrossist veel keelatud spordiala naiste jaoks. Kes piisavalt tahab ja huvi tunneb, see saab väga edukalt hakkama. Kui sul on, siis räägi mõnest lahedast juhtumist seoses krossiga. Ükskord võistluses suvel tuli peale esimest sõitu üks täiesti võõras inimene minu juurde. Puhastasin just nägu ja jõin vett. Ta ilusti viisakalt teretas, aga nime ei öelnud. Järsku hakkas analüüsima mu sõitu ja rääkis ja rääkis. Ma arvan, et rääkis mingi 20 mintsa. Jutt sisaldas seda, kuidas ikka paar sekundit sealt ja siit võidaks, kuidas hüpped oleks kindlamad, stardi kurv parem jne. Belive it or not – teise sõitu minnes oli mu enesekindlus nii laes. Terve aja sõitsin mõistusega, pilk kogu aeg järgmisel elemendil. Ja kiireim ringi aeg tuli ka 4-5 sekundit parem. Thanks, Stranger ;) ! Mis tsikliga sõidad? Yamaha 250 yzf Kus asub/asuvad sinu lemmik/lemmikud krossirajad? Pärnu Lennuvälja Motopark, Tihemetsa krossirada

10


Marliis Saan

Motokross

Intervjuu:

Motokross

11


Kuidas hakkasid motokrossiga tegelema? Minu sõber rääkis, kui äge see ala on ja kuna teised ekstreemspordi alad olid mind varem köitnud, tahtsin krossi proovida. Peale esimest proovimist kogusin kõik säästud ja hakkasin endale tsiklit otsima. Mis aastal hakkasid motokrossiga tegelema?

2007. aasta algusest.

Millal ja kus oli sinu esimene võistlus? Kuidas läks? Ma arvan, et see oli Viljandis MMM ja 2007. aastal? Ära võitsin, vedas. Mis on sinu suurimad saavutused võistlustel? Terveks olen jäänud ja lõbus on olnud. Suuri võislusi olnud pole, aga väikestel olen mõned paremad kohad saanud.

Kas sa tegeled veel mõne spordialaga peale motokrossi? Talvel sõidan hea meelega lumelauaga, suvel veelauaga, võimalusel surfin, käin ujumas, aegajalt jooksen. Kui tihti teed trenni? Paar korda nädalas, võimalusel rohkem. Kas on raske ka, kuna motokross on pigem “meeste maailm”? Ei ole raske, väga tore on! Mis tsikliga sõidad? Kawasaki KX250 2006 Kus asub/asuvad sinu lemmik/ lemmikud krossirajad? Kuna esimene rada, kus ma sõitmas käisin, oli Viljandi, jään sellele truuks.

Mis sind võlus motokrossi juures? Adrenaliin, kiirus, põnevus ja lisaks on see kõige tugevam füüsiline trenn minu jaoks. Millised on sinu suurimad/hullemad vigastused? Lahtine rangluu murd oli väike ebaõnnestumine. Mitu aastat oled sõitnud? 2011–2007? Kas kuulud kuskile motoklubisse? Kuhu? Jah, RedMoto Honda Racing ja tüdrukuteklubi DirtFlowers Kas sul on eeskujusid? (ei pea olema mõni motosportlane). Ikka ja alati. Edukad, ambitsioonikad, intelligentsed ja positiivsed inimesed.

12


Intervjuu:

Motokross

Kadri Pihla Kuidas hakkasid motokrossiga tegelema? Alustasin motokrossiga, kuna minu toonane peika tegeles sellega ja nii sai läbi tema asi järgi proovitud ja hakkas meeldima. Mis aastal hakkasid motokrossiga tegelema? 2003. aastal Millal ja kus oli Sinu esimene võistlus? Kuidas läks? Minu esimene võistlus oli kohaliku motoklubi korraldatud/ Saksamaal. Jäin vist teiseks, kui õieti mäletan. Mis on Sinu suurimad saavutused võistlustel? Enda parimateks saavutusteks loeksin 2 tunni mx Sakus, kus sain 2. koha ja samuti 3 tunni mx saksmaal, kus sain esimese koha. Muud võistlused ei lähe arvesse, kuna enamuselt olin ainuke naine. Mis Sind võlus motokrossi juures? Masin ja selle käsitlemine. Millised on Sinu suurimad/hullemad

awsm’ 13

vigastused? Olen murdnud käeluu. Kõik muud vigastused on olnud seotud lumelauaga. Mitu aastat oled sõitnud? Olen sõitnud oma 9 aastat, viimased kolm aastat ainult hobi korras. Kas kuulud kuskile motoklubisse? Kuhu? Saku Moto Klubisse Kas Sul on eeskujusid? Eeskujusid vist ei ole või käib see hooti. Kas Sa tegeled veel mõne spordialaga peale motokrossi? Kuulun eesti lumelaua koondisesse, seega on minu amet lumelaudur ja treeningud minu töö. Peale laudamise tegelen ka ratta downhilli sõitmisega, samuti mägironimine ja tennisega.


Kui tihti teed trenni? 5 korda nädalas Kas on raske ka, kuna motokross on pigem “meeste maailm”? Raske on siis, kui sõidad mõnest mehest mööda ja kelle uhkus saab riivatud, siis võib tekkida olukord, et see teatud meesterahvas hakkab sind teadlikult rajalt välja puksima.

Kui Sul on, siis räägi mõnest lahedast juhtumist seoses krossiga. Ehk siis räägin selle loo, kus võistlustel sai ühest suht kogukast meesterahvast mööda sõidetud sirge peal. Sama mees sai nii kurjaks, et võttis kogu hoo sisse ja kihutas mulle järgmises kurvis küljepealt sisse, nii et mina rajalt välja lendasin! Ja seda ta tegi meelega! Teine huvitav juhtum toimus Narva krossil, kus peale oma sõitu panin kiivri ja kindad masina peale ja läksin ise kaugemale sõprade juurde juttu ajama. Korraga möödub minust noormees kiivriga, mina vaatan ja imestan, et kuidas on võimalik, et poisil samasugune kiiver nagu minu oma. Korraga jõudis kohale, et see oligi minu kiiver. Poiss oli selle lihtsalt endale näpsanud ja kavatses sellega minema jalutada. Õnneks tuldi mulle kohe appi ja kisti talt see kiiver peast! Mis tsikliga sõidad? Kawasaki 250 4-takt Kus asub/asuvad Sinu lemmik/lemmikud krossirajad? Minu kõige lemmikum krossirada asub Saksamaal Rottleben’is. Aga ka Eestis on väga head rajad.

14


awsm’

Foto: Tiiariina Laine


Andres Kõpper

Tenfold Rabbit-i solist

Kes oled, millega tegeled?

Millised on sinu igapäevased ‘’iluprotseduurid’’?

Ma olen Andres, teen filmi ja muusikat. Millal ja kuidas sai kokku bänd nimega Tenfold Rabbit? Kuidas sündis bändinimi? Sellise nime all hakkasime me tegutsema 2011 Septembrist. Me tegelikult oleme mõned aastad tagasi teinud sama koosseisuga eestikeelset muusikat kuid hoopis teisest žanrist. Nimega oli selline keiss, et kuna me mingi aeg otsustasime, et oleks lahe kui Rabbit oleks nime sees, siis ülejäänud oli juba lihtne - küülikud ongi ju kümnekordsed.

Joon sidruniga vett (juhul kui sidrunit leidub) ja söön putru (juhu kui viitsin teha). Hambaid pesen ka. Millist muusikat Sa ise eelistad kuulata? Kuna mul oli hiljuti poole aastane periood, kui ma igapäevaselt monteerisin, siis sel ajal ma ise eriti muusikat ei kuulanud. Aga esimesena torkavad pähe: Woodkid, Ellie Goulding, Fleet Foxes, Beirut, Miike Snow, Milline oleks Sinu ideaalne õhtusöök?

Kuidas on mõjutanud Tenfold Rabbit-i 3. koht Eesti Laulul Teie tulevikuplaane (kui üldse kuidagi mõjutas)? Millised on järgmised eesmärgid? No kindlasti suuremal või vähemal määral on see meid mõjutanud. Võibolla andis see juurde veel töötahet ning motivatsiooni, et veel suuremat rõhku panna oma elus just muusikale (kuna muusika kõrvalt tegeleme ju kõik ka muude asjadega, kas siis töö või kooliga). Tahaks välja anda selle suve paiku plaadi ning esineda kuskil välismaisel suurel festivalil. Kas Sul on praeguseks olnud mõni kummaline/huvitav fännikogemus Kui me veel vana bändiga tegutsesime, siis ühe kontserdi ajal on lennanud meil lavale lause 2 paari rinnahoidjaid ;)

17

Oma neiuga koos sõites lennukiga Bahamale puhkama, süües siis õhtust.

Kõige piinlikum asi mis Sinuga juhtunud on? Gümnaasiumis spordipäeval, kui juhtisime klassiga teatejooksu, jooksin ma teatepulka liiga kõvasti kinni hoides oma klassiõest mööda, nii et pulk jäi minu kätte, peale mida, ma viskasin suures vihahoos selle pulga lihtsalt üle selja. Meie klass jäi eelviimaseks kui ma õigesti mäletan. Mis Sa arvad mis oli Teie edu saladus Eesti Laulul? Arvatavasti Martini ilusad trummid :)!


18


Simple session 12 galerii Tim Zom Kickflip Foto: Mats Kahlstrom


Axel Cruysberghs Foto: Jaanus Ree


Gabe Brooks Foto: Fat Tony


Drew Bezanson Foto: Jaanus Ree

session


Foto: Mats Kahlstrรถm


Sergio Layos Foto: Jaanus Ree


awsm’


Välismaa: Prantsusmaa 29

Marta Viik räägib Awsm-ile pisut oma reisist Prantsusmaal.

O

len 19aastane, suvel saan juba 20. Käisin reisil Prantsusmaal Lyoni linnas. See asub Lõuna-Prantsusmaal. Eelkõige läksin sinna sellepärast, et oma poisssõbra külastada, aga natuke sain ka linna uurida ja nautida. Kõige enam käisin Lyoni kesklinnas, sest seal käib elu. Peod toimuvad eelkõige seal. Kuigi sain ka vanalinna vaadatud, mis oli superilus! Käisin kogu aja, suu ammuli. Käisime vaatamas ühte kirikut, mille nimi mul kahjuks meeles pole, aga selle kiriku tagant avanes vaade tervele Lyoni linnale, mis võttis mul peaaegu hinge kinni! Kuna olen palju kunstiajalugu õppinud, siis oli ülivinge näha nii vana arhitektuuri oma silmaga. Käisime vaatamas ka Lyoni katedraali nimega St. Jean. See oli superilus! Iseenesest inimesed on sõbralikud, aga kahjuks inglise keelt oskavad väga vähesed, seega on üsna raske seal üksinda kuskil seigelda.

keegi ...peaks ikka muidugi on kaasas olema, kes Ja kombeks kõigil ..oskab prantsuse tervitades põsemusisid teha, . keelt. mis oli nii harjumatu minu jaoks. Ma küll lõpuks harjusin ära, aga siiski oli veider. Nagu mainisin, siis peod enamasti toimuvad kesklinnas. Kõik tulevad nädala-

vahetusel kesklinna pidutsema. Käisime ise ka seal. Reis oli tore ja naljakas. Naljakaid hetki oli palju. Näiteks 17. märts oli Püha Patricku päev, käisime seda õhtul tähistamas. Mu poisil ja ta sõpradel on kombeks saanud igal aastal varastada endale kellegi peast Püha Patricku müts. Seda pealt vaadata oli jube naljakas, üks poiss võttis mütsi, aga mütsi omanik hakkas teda taga ajama ja ajas teda tükk aega kuskil linna vahel taga, kuni lõpuks järele andis. Samal õhtul üritasime ka klubisse saada, aga kuna meie seltskonna järjekorra ette läks kõige joobes olevam noormees, siis turvamees ütles, et me ei saa klubisse sellepärast. Kõik olime pahased ta peale, kuigi ise naersime selle üle. Natukese ajapärast püüdsime uuesti, aga turvamees vaatas lolli näoga otsa ja ütles, et te juba proovisite, mida te üritate. See oli jube naljakas. Lõpuks saime järgmisel nädalavahetusel siiski seal klubis ära käidud, mis muide oli jõe peal olev laevake. Reis oli tore ja mõnus ja SOE! Kindlasti soovitan sinna minna ja ise tahan ka veel tagasi minna! Superilus linn on Lyon, soovin ka muid linne avastama minna. Aa,  ja inimesed on ülistiilsed, aga samas riietuvad väga konservatiivselt. Tahtsin ükspäev panna ülepõlvepõlvikuid sukapükste peale, Lucas ütles et ma need ära võtaks, sest et muidu inimesed võivad arvata, et ma olen prostituut vms, et pahad inimesed võivad muga rääkima tulla.


30


Välismaa: Prantsusmaa

awsm’


aws Foto: Tiiariina Laine


sm’ 34


Foto: Pilvi Pirinen

http://dropinmylife.blogspot.com

awsm

Awsm 3. number  

Noorteajakirja awsm kolmas väljaanne.