Page 1

Avek Otomotiv’in Ücretsiz Yayınıdır

15

Mayıs - Haziran 2018

Amarok’un en sportif versiyonu

Yeni Amarok Canyon

GEZİ Adalar diyarı Filipinler

PORTRE Ragıp Savaş: Otomobilin güvenilir olması çok önemli

TARİHÇE Audi’nin en hızlı hali


AVEK MAGAZINE

Sayı: 15 / Mayıs-Haziran 2018 Sahibi (Sorumlu) AVEK OTOMOTİV Servis San. ve Tic. A.Ş. Adına Hülya PAŞALI

Değerli Okuyucularımız,

A

vek Magazine’in 15. sayısıyla sizlerle birlikteyiz. Hem sektör, hem de Avek Otomotiv adına dolu dolu bir üç ay geçti. Geçtiğimiz üç ayı sektör adına değerlendirmek gerekirse; 2018 yılının ilk çeyreği beklenilenin aksine bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1.5’lik bir artış gösterdi. Yüzleri güldüren bu artış sonucunda hafif ticari ve otomobil ile birlikte toplamda 158 bin 430 adet araç satıldı. 2017 yılının ilk çeyreğinde ise bu rakam 156 bin 090 adet olmuştu. Parakende satışların otomobil tarafında ithal/yerli oranına baktığımızda ise 41 bin 350 adetlik yerli üretim gerçekleşirken, ithal otomobil satışları ise 80 bin 960’a ulaştı. 2018 Mart ayı sonunda 1600 cc altı otomobil satışları yüzde 5.2, 1600 cc - 2000 cc aralığında motor hacmine sahip araçlar satışlarında ise yüzde 5.3’lük bir artış yaşandı. 2000 cc ve üstü araç satışlarında ise vergi oranlarının artmasıyla birlikte yüzde 31.4’lük bir azalma yaşandı. Avrupa’da başlayan dizel araçların satış paylarının azalma trendi, ülkemizde de kendini belli etti. Yine Mart ayı sonunda dizel otomobillerin satış payı yüzde 59.28’e geriledi. Trafiğin özellikle büyük şehirlerde artmasıyla birlikte doğru orantılı olarak da otomatik şanzımanlı araçların satış payı da yüzde 65.06’ya yükseldi. Volkswagen Grubu 2018 yılına geçtiğimiz yıl kaybettiği “Dünyanın en çok tercih edilen otomobil markası” unvanını geri kazanma motivasyonu ile başladı. Bu motivasyon neticesinde birçok yeni model de piyasaya sunuldu ve sunulmaya devam edecek. Grubun premium markası Audi, 2018 yılı içinde yeni A6 ve RS5 Sportback modelini piyasaya sunacak. SEAT’ın performans markası Cupra ise Leon Cupra R ve Ateca Cupra’yı tanıttı. Bu sayede de İspanyol marka, 2018 yılını hızlı geçireceğe benziyor. Skoda tarafında ise satış potansiyeli çok yüksek olan yeni SUV Karoq ve yenilenen Fabia satışa

sunulacakken, grubun lokomotif markası Volkswagen, ülkemizin en çok tercih edilen modellerinin başında gelen Jetta’nın yeni neslini önümüzdeki aylarda ortaya çıkaracak. Touareg ve T-Roc’da SUV rekabetinde Volkswagen’in 2018 yılında en büyük kozu olacağa benziyor. Avek Magazine’in 15. sayısında yine sizler için dopdolu bir sayı hazırladık. Ünlü oyuncu Ragıp Savaş, Avec Car Rentals filosunun ilgi çekici otomobillerinden biri olan Porsche Macan’ın direksiyonuna geçti. Ayrıca farklı tatil fikri olanlar için bu sayıda Filipinler’le ilgili çok güzel bir gezi yazısına yer verdik. Hızlı Audi tutkunları, RS modellerinin yer aldığı tarihçeye mutlaka göz atmalı... Sizleri yakın geçmişe götürecek çok özel modeller yer alıyor. Kapak konumuz ise Volkswagen markasının başarılı pikap modeli Amarok Canyon. Bu otomobili showroomlarımıza gelip mutlaka test etmenizi öneriyorum. Kışın rehavetini üzerimizden attığımız şu keyifli günlerde, herkese bahar aylarının mutluluk ve sağlık getirmesini diliyorum.

EnginYazıcı

Genel Koordinatör Engin YAZICI Genel Yayın Yönetmeni Ahmet ARMAĞAN ahmet@fokuspokusmedya.com Görsel Yönetmen Serpil ATMIŞ Yayın Kurulu Ayberk KIYICIOĞLU, Ayhan Serhan ATASOY, Ender KARAKAYA, Hakan Coşkun, Hikmet TAŞKIN, Muhammet ALP, Levent GEZEK, Murat ÜZÜM, Orhan KILIÇ, Pınar GÜLER, Serkan EĞER, Sinan AĞIRGÖL, Süleyman YALÇINKAYA, Yaşar ÖZUĞUR Reklam Müdürü Melis KAYAHAN melis@fokuspokusmedya.com Tel: 0212 356 8400 YAYINA HAZIRLIK

Avek Otomotiv Genel Müdür

FOKUS POKUS MEDYA ve Organizasyon LTD. ŞTİ. Ayazmadere Cad. Delta Plaza No: 34/4 Dikilitaş - Beşiktaş - İSTANBUL Tel: 0212 356 8400 Baskı MATSİS MATBAA HİZMETLERİ Tevfik Bey Mah. Dr. Ali Demir Cad. No: 51 Sefaköy/İstanbul 0212 624 21 11 www.matbaasistemleri.com Yayın Türü Ulusal Süreli Yayın. İki ayda bir yayımlanır Avek Magazine Dergisi T.C. yasalarına uygun olarak yayımlanmaktadır. Fotoğraf ve bilgilerin kullanım hakkı Avek Magazine dergisine aittir, izinsiz kaynak gösterilerek dahi alıntı yapılamaz.

3


İÇİNDEKİLER

6

22 HABER TURU 7 kişilik Volkswagen Tiguan Allspace satışa sunuldu

PORTRE

GEZİ

Ragıp Savaş: Otomobilin yalnızca dizaynı değil, güvenilir olması da önemli

Adalar diyarı Filipinler

16 8

26 KAPAK KONUSU Amarok’un en sportif versiyonu Yeni Amarok Canyon satışa sunuldu

34

16 AVEK HABER

MERCEK ALTINDA

SKODA’nın en iyi yetkili satıcısı Avek Otomotiv

Yeni Volkswagen Touareg

38

GÖZÜNÜZ AVEK’TE OLSUN...

4

facebook.com/ AvekOtomotiv

twitter.com/ AvekOtomotiv

youtube.com/ AvekOtomotiv

linkedin.com/ AvekOtomotiv

instagram.com/ AvekOtomotiv

0542 440 25 25

RÖPORTAJ Suyun altındaki dünya


HABER TURU

7 kişilik Volkswagen Tiguan Allspace satışa sunuldu Volkswagen SUV ailesini Yeni Tiguan Allspace modeli ile genişletti. Tiguan’ın 7 kişilik koltuk seçeneğine sahip versiyonu Allspace, ferah iç alanı, yükselen standart donanım seviyesi ve sahip olduğu yeni teknolojilerle Avek Otomotiv’de... VOLKSWAGEN BINEK Araç başarılı SUV model ailesini daha büyük, daha fonksiyonel ve daha ferah yeni bir model olan Tiguan Allspace ile genişletiyor. Tercihe göre yedi yolcu kapasitesi sunan model, geniş iç mekanı, yüksek ekipman seviyesi, daha geniş bagaj kapasitesi, akıllık teknolojileri ve konfor öğeleri ile tüm ihtiyaçları karşılayacak özelliklere sahip.

HACIM VE ESNEKLIK IÇIN YENI ALTERNATIF

Mevcut Tiguan modeline göre 110 mm uzayarak 2.787 mm’ye ulaşan aks mesafesi ve 215 mm artarak 4,701 mm’ye ulaşan uzunluğuyla Tiguan Allspace, kendi sınıfındaki SUV’lar arasında öne çıkıyor. Bu özelliğiyle yeni Tiguan Allspace, azami hacim ve esnekliğe ihtiyaç duyan ve bu sebeple önceden tek seçenekleri daha büyük ve fonksiyonel bir araç edinmek olan müşteriler için ideal ve karizmatik bir alternatif sunuyor. Kalabalık aileler için opsiyonel olarak sunulan 3.sıra koltukları ile daha fazla kişinin seyahat etmesine imkân verirken, daha fazla yükleme alanı isteyenler için ise geniş bagaj hacmi sunuyor.

lambaları sayesinde sürücüyü şerit değiştirmesi halinde karşılaşacağı olası tehlikelere karşı uyarıyor. Yeni Tiguan Allspace’de sunulan diğer bir sürüş destek sistemi olan Dinamik Far Asistanı ‘“Dynamic Light Assist” ile de senkronize yol aydınlatması sayesinde karşıdan gelen araçların ve sürücülerin gözünü kamaştırmadan uzun farla sürüş yapabilme imkânı sunuluyor.

DAHA FAZLA ALAN ISTEYENLER IÇIN IDEAL

Opsiyonel olarak tercih edilebilen 3. koltuk sırası ile 7 kişinin birlikte seyahat etmesini sağlayan Tiguan Allspace, standart beş koltuk seçeneğiyle yapılan yolculuklarda 760 litreye ulaşan bagaj hacmiyle dikkat çekiyor.

2 BIN LITREYE YAKLAŞAN BAGAJ HACMI

Üst düzey esnekliği sayesinde yeni Tiguan Allspace, birçok farklı kullanım alanı sunuyor. İkinci sıradaki koltukların katlanmasıyla bagaj hacmi 1.920 litreye kadar artırılabiliyor.

İKI FARKLI DONANIM VE MOTOR SEÇENEĞIYLE ALINABILIYOR Bu sayede uzunluğu 1.921 mm’ye ulaşan yükleme bölümü uzunluğu, sörf tahtası gibi uzun eşyaların bile rahatça taşınmasına izin veriyor. Highline donanım seviyesinde standart olarak yer alan kolay açılır/kapanır bagaj kapağı “Easy Open/Close” fonksiyonu sayesinde bagajı açmak için bir ayak hareketi yeterli. Açık olan bagaj kapağı ise, bagajdan eşyalar alındıktan sonra 20 saniye içinde araçtan uzaklaşıldığında otomatik olarak kapanabilecek şekilde ayarlanabiliyor.

AKILLI TEKNOLOJILER VE SÜRÜŞ DESTEK SISTEMLERI ILE GÜVENLI SÜRÜŞ DENEYIMI SUNUYOR

Yeni Tiguan Allspace ayrıca sunduğu akıllı teknolojiler ve sürüş destek sistemleri ile en kritik ve riskli sürüş koşullarında bile güven veren bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni Tiguan Allspace’de opsiyonel olarak tercih edilebilen Şerit Takip Asistanı “Lane Assist” ile şeritten çıkılması durumunda düzeltici direksiyon hareketleriyle aracın kendi şeridinde kalmasına yardımcı olunurken, Şerit Değiştirme Asistanı “Side Assist” yan aynalara entegre LED uyarı

6

SUV modellerin standart özelliklerinin kapsamını genişleterek, normal aks mesafesine sahip Tiguan ile Touareg arasında yer alan Tiguan Allspace Türkiye’de Comfortline ve Highline donanım seçenekleriyle sunuluyor. Yeni Tiguan Allspace’e dışarıdan bakıldığında en çok dikkat çeken özellikler arasında, standart olarak sunulan gri renkli yan aynalar ve arka tarafta yer alan krom egzoz dekorları bulunuyor. Comfortline donanım seviyesinde öne çıkan 8” renkli dokunmatik ekrana sahip olan “Composition Media” bilgi ve eğlence sistemi sizlere keyifli bir multimedya deneyimi yaşatırken, bunlara ek olarak; 3 bölgeli otomatik klima sistemi, karartılmış arka ve yan camlar, LED gündüz sürüş farları ve elektrikli bagaj kapağı gibi özellikler standart olarak sunuluyor. Highline donanım seviyesinde ise Comfortline donanım seviyesine ilave olarak LED ön farlar, anahtarsız giriş ve çalıştırma ile kolay açılır/kapanır bagaj kapağı, geri görüş kamerası, paralel park asistanı, dijital gösterge paneli yer almaktayken “Alcantara” koltuk döşemesi ve ambiyans aydınlatması ile de iç tasarım şıklığını ortaya koyuyor.


PORTRE RAGIP SAVAŞ

“Otomobilin yalnızca dizaynı değil, güvenilir olması da önemli” Tiyatrocu Ragıp Savaş iflah olmaz bir otomobil tutkunu. Avek Otomotiv gibi Avec Car Rentals’ın da sadık bir müşterisi olan Savaş, araç çeşitliliği ve güvenilirliği nedeniyle bu hizmeti herkese tavsiye ediyor.

8

9


PORTRE RAGIP SAVAŞ

AVEK ILE ILK OLARAK SERVIS HIZMETI ALARAK TANIŞTIM. MEMNUN KALINCA ARAÇ KIRALAMA HIZMETI DE ALMAYA BAŞLADIM VE HER ZAMAN ILGIYLE KARŞILANDIM.

Volkswagen Grubu hakkında ne düşünüyorsunuz? VW Grubu araçları tanımlamanız gerekse aklınıza ilk neler gelir? VW araçların hem dizaynını beğeniyorum hem de çok güvenilir buluyorum. Bana göre bir otomobil için en önemli özelliklerden. Avek Otomotiv ile ilk karşılaşmanız nasıl oldu? Avek ile ilk olarak servis hizmeti alarak tanıştım. Memnun kalınca araç kiralama hizmeti de almaya başladım ve her zaman ilgiyle karşılandım. Hem araç çeşitliliği hem de müşteri memnuniyeti açısından çok memnun kaldığımı söyleyebilirim.

Ragıp Bey bize sanat geçmişinizden bahsedebilir misiniz biraz? İlk tiyatro tozunu kaç yaşında yuttunuz? Ailem, özellikle annem tiyatro sanatçısı olmamı çok arzu ediyordu. Yengem ve amcam devlet tiyatro sanatçılarıydı. 1996 yılında amcam sayesinde sevgili hocam Müşfik Kenter ile tanıştım. Onunla tanıştıktan sonra tiyatroya ilgim arttı. Sonrasında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı’na girdim. Bu zamana kadar en fazla keyif aldığınız proje ya da projeler hangileriydi? Her proje değerli tabii ki, içime sinmeyen hiçbir işin içinde yer almadım ancak tiyatro benim için her zaman ön planda oldu.

10

Tiyatroya ilginin azalıp televizyon dizilerinin popülerleştiği görüşüne katılıyor musunuz? Televizyon elbette daha çok insana ulaşmanızı sağlıyor ama maalesef projelerin birçoğu kalıcı olmuyor. Tiyatronun her zaman değerli ve kalıcı olacağından ve izleyicinin de bunun hakkını vereceğinden hiç şüphem yok. Peki otomobillere olan merakınız kaç yaşında başladı? İlk otomobilinizin markası neydi mesela? Kendimi bildim bileli otomobil merakım var diyebilirim. İlk otomobilim Fiat Uno idi. Çok büyük keyifle kullandım. Şimdi klasik araba merakım var. Kendi küçük garajımı oluşturmak istiyorum.

Yaklaşık iki ay Porsche Macan araç kiraladınız. Porsche Macan’ı nasıl buldunuz? Öncelikle tasarımını mükemmel buluyorum. Özellikle vites konsolu tasarımı gerçekten çok özel. Kullanımı çok rahat, sarsıntısız ve çok güvenli bir araç. Avec Car Rentals’ı yakınlarınıza tavsiye eder misiniz? Tavsiye edecek olursanız ilk hangi hizmetinden bahsedersiniz? Kesinlikle tavsiye ederim çünkü her sınıftan araçları bulunduğu için her kesime hitap edebiliyor ve müşteri memnuniyetini daima ilk planda tutuyor.

TELEVIZYON ELBETTE DAHA ÇOK INSANA ULAŞMANIZI SAĞLIYOR AMA MAALESEF PROJELERIN BIRÇOĞU KALICI OLMUYOR. TIYATRONUN HER ZAMAN DEĞERLI VE KALICI OLACAĞINDAN VE IZLEYICININ DE BUNUN HAKKINI VERECEĞINDEN HIÇ ŞÜPHEM YOK.

11


HABER TURU

Skoda’dan SUV sınıfında yeni bir adım: KAROQ

Otomobili unutun... Audi, çok daha fazlası.

Skoda’yı kompakt SUV sınıfında üst sıralara taşıyacak yeni modeli Karoq, Avek Otomotiv’deki yerini aldı. Yeni SUV Karoq, markanın yeni pazarlara ve daha geniş müşteri kitlesine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak...

Yeni Audi A8

Yeni Audi A8’in yapay zekâya sahip sürüş asistanları, sadece sizi düşünen değil sizin yerinize de düşünen konfor özellikleri ve son teknoloji ürünü güvenlik donanımıyla ne bağlantınızı koparın ne işinizi aksatın. Yeni Audi A8 ile sadece bir otomobile değil, zamana yatırım yapın.

KODIAQ ILE, bir yandan model yelpazesini genişletmeye devam eden, diğer yandan da SUV sınıfına güçlü bir giriş yapan Skoda, bu hamlesini, tamamen yeni Karoq ile sürdürüyor. Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak duygusal ve dinamik bir görünüm sunan Karoq, gerçek bir Skoda olduğunu, sunduğu benzersiz iç mekan genişliği, yeni sürücü destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi üstünlüklerle kanıtlıyor. Sağlam gövdesiyle yolda olduğu kadar arazide de iddialı bir performans ve güvenlik sunan Karoq’un, Türkiye pazarında öncelikle 1.0 lt (115 HP) ve silindir kapama teknolojisine sahip 1.5 lt (150 HP) benzinlinin yanı sıra 1.6 lt (115 HP) dizel motor seçenekleri bulunuyor. Tüm motorlarda 7 ileri DSG otomatik vites kutusu seçeneğiyle sunuluyor. Bunun yanında tüm motor seçeneklerinde start-stop ve fren enerjisi geri kazamın teknolojileri de mevcut. Markanın yeni oluşturduğu SUV tasarım diline uygun olarak dinamik bir görünüm sunan Karoq, benzersiz iç mekan genişliği, şehir içinde rahat kullanım sağlayan boyutları, yeni sürüş destek sistemleri, tamamen LED teknolojisine sahip farları ve bir Skoda modelinde ilk kez kullanılan dijital gösterge paneli gibi üstünlükleri bünyesinde barındırıyor. 521 litrelik bagaj kapasitesi, arka koltukların yatırılmasıyla 1.630 litreye yükseliyor. Opsiyonel olarak sunulan ve üç bağımsız arka koltuktan oluşan “VarioFlex” sistemi, tüm koltukların tamamen çıkarılmasına olanak tanıyor. Böylelikle Karoq, 1.810 litre bagaj hacmine sahip bir araca dönüşüyor.

Keskin geometrik şekilli farlarla üç boyutlu bir görünüm sunan aracın ön bölümü, güvenlik ve sağlamlığı ifade ederken, “Ambition” donanım seviyesinden itibaren full-LED teknolojili farlarla sunuluyor. LED farlar, aynı zamanda yol ve ışık durumuna göre yahut karşıdan bir araç gelmesi halinde otomatik olarak farların şiddetini ayarlayan “Dinamik Işık Asistanı” da bulunuyor. Bu sistem, silecekler çalıştığında da farları otomatik olarak açıyor. Ana far grubunun alt kısmında bir bant gibi yer alan lambalar ise, hem sinyal hem de gündüz sürüş farları olarak ikiz fonksiyona sahip. Yine tamamen LED teknolojili olan ve “viraj fonksiyonu”na da sahip sis lambaları ise farların altında yer alıyor. Krom kaplı radyator ızgarası da, aracın tipik bir Skoda olduğunu ortaya koyuyor. Karoq’ta, donanım paketi seçeneklerine göre standart 16 veya 17 inç’lik üç farklı tasarımlı jant kullanılırken, isteğe bağlı 17, 18 ve 19 inçlik alaşım jantlar da bulunuyor. Araç 4.382 mm uzunluğa, 1.841 mm genişliğe ve 1.605 mm yüksekliğe sahip. Böylelikle iç mekanda arka koltuktakilere 69 mm’lik bir

diz mesafesi sunuluyor. 2.638 mm’lik uzun dingil mesafesi (dört tekerlekten çekişli versiyonda 2.630 mm) Karoq’a yolda konforlu bir sürüş sağlarken, iç mekanın da cömertçe şekillendirilmesine olanak tanımış. Karoq, iç mekan genişliğinin yanı sıra en son teknolojik unsurları, aracın pratiklik ve fonksiyonelliğini ön plana çıkaran ekipmanlarıyla da dikkat çekici. Ön farları ve arka stop lambalarında LED teknolojisinin kullanıldığı Karoq’un iç mekanı da, aynı teknolojiye sahip ve 10 renk seçeneği bulunan ambians ışıklarıyla donatılmış. Bununla birlikte tamamen dijital gösterge paneli de, ilk kez bir Skoda modelinde kullanılmaya Karoq ile başlıyor.

TEKNOLOJIK VE PRATIK UNSURLAR

Yeni Karoq, son teknolojiye sahip sürüş destek sistemlerini de sunuyor. Bunlar arasında Park Yardımcısı, Şerit Asistanı, Trafik İşareti Tanıma, Tehlike Asistanı, Kör Nokta Uyarısı, Uyarlanabilir Hız Sabitleyici, Ön Bölge Asistanı gibi konfor ve güvenliği artıran unsurlar var.

Avek TEM Otoyolu Tekstilkent Girişi Giyimkent Cad. No: 2 Esenler/İstanbul Tel: (212) 440 25 50 Avek bir Doğuş Otomotiv Servis ve Tic. A.Ş. yetkili satıcısıdır. A8 L’nin ortalama CO₂ emisyonu 145-171 g/km, ortalama yakıt tüketimi 5,6-7,5 l/100 km değerleri arasındadır.

12


HABER TURU

İsmini ‘Uzay Yolu’ dizisinden alan Holodeck, Audi ürün geliştirme sürecini hızlandıracak AUDI, GELECEKTE sanal gerçeklik (VR) teknolojilerinden daha yoğun bir şekilde yararlanmayı planlıyor. 2003 yılından bu yana ürün geliştirme sürecinde sanal ortamda oluşturulmuş üç boyutlu modellere önemli bir yer veren şirket, şimdi ise yeni modellerin sürecin her aşamasında sanal olarak incelenmesinde kullanılacak bir sanal gerçeklik holodeck’ini test ediyor. Bilimkurgu dizisi Uzay Yolu’ndan alınan

“holodeck” terimi, sanal dünyalar oluşturabilen özel bir odayı tanımlamak için kullanılıyor. Audi’nin planlama bölümünden uzmanlar, tasarım değerlendirme sürecinin gerçekleştirildiği odanın birebir sanal bir kopyasını yarattılar. Bu ortamda güncel üretim verileri kullanılarak sanal otomobil modelleri oluşturuluyor. Bu sanal modeller içeriden ve dışarıdan incelenip değerlendirilebiliyor.

SEAT üretim merkezinde 125 robot işçi günde 23 bin 800 parça taşıyor TRAFIK IŞIKLARI VE YAYALARIN DA OLDUĞU BIR AY YOLCULUĞU

AGV’ler yıl boyunca toplam 436 bin kilometrenin üzerinde mesafe kat ediyorlar, bu da dünya ile ay arasındaki uzaklıktan daha fazla yol gittikleri anlamına geliyor. Önceden belirlenmiş rotalar üzerinde ilerlerken, 360° görüş sağlayan sensörleri sayesinde, kırmızı ışıklarda duruyor ya da karşılarına çıkan işçilere yol veriyorlar. ‘Yayalarla’ koordine bir şekilde hareket eden robotlar, güvenlik amacıyla çevredeki insanları lazer ışıklarıyla uyarıyorlar.

MOTOR PARÇALARI deposu, sabah saat 5’te mavi bir ışıkla aydınlanıyor. Bu ışığın kaynağı, SEAT’ın Martorell fabrikasının atölyelerinde hizmet veren ve günlük rotasına çıkmaya hazırlanan 125 robottan biri. Bu robot, günde yaklaşık 2 bin 800 tur atıyor.

125 ROBOT, 7 BIN IŞÇI

Robotların, doğru parçayı taşıdıkları bir barkodun okunması ile teyit edildikten sonra depo-

nun kapısı sensör yardımıyla açılıyor ve robot fabrika içindeki turuna başlıyor. Fabrikada 125 AGV (Automated Guided Vehicles) adı verilen robot bulunuyor. AVG’ler gün içinde yolları birbirleriyle ve 7 bin işçiyle kesişerek, senkronize bir dans performansını andıran bir manzara yaratıyor. Otomatik robotlar motorları, şanzımanları ve kapı camlarını gereken yere götürürken, tek seferde bin 500 kilogram ağırlık taşıyabiliyorlar.

‘ROBOT GALAKSISI’NDE SEYRÜSEFER

Martorell fabrikasında çalışan AGV’ler, zemine gömülü manyetik rayları takip ederek, 40 ayrı rotadan birini izliyorlar. Her rota yaklaşık 1 ila 7 dakika arasında bir süre tutuyor. Rota üzerinde hareket eden robotlar ağır yük taşırken dengelerini kaybetmemek için virajlarda yavaşlıyor ve diğer robotlar ile aralarında güvenli bir takip mesafesi bırakıyorlar. Gelecekte bu rotaların yerini GPS navigasyon sistemlerinin alması bekleniyor.

Audi çalışanlarının fikirlerini dinledi 2017 yılında 108,6 milyon Euro tasarruf etti AUDI AG, 2017 yılında çalışanlardan gelen iyileştirme önerileri arasından yaklaşık 15 bin tanesini kabul etti ve uygulamaya koydu. Otomobil üreticisi bu sayede Ingolstadt ve Neckarsulm fabrikalarında, geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 23,4 artışla, toplamda 108,6 milyon Euro tutarında tasarruf etmeyi başardı. Audi, fikir yönetiminde hızlı ve yalın süreçlere büyük önem veriyor. İlgili birimlerden uzmanlar,

14

şirketin genel merkezinde çalışanlardan gelen önerileri inceleyip, bunların uygulanıp uygulanmayacağına karar veriyorlar. Çevrimiçi bir araç çalışanları sürecin gidişatından haberdar ederek, maksimum şeffaflık sağlıyor. Çalışanlara bir iç fikir ajansı tarafından destek ve danışmanlık sağlanıyor. Audi çalışanlarına, uygulamaya konulan fikirlerinin sağladığı tasarruf miktarına bağlı olarak finansal ödüller veriliyor.


AVEK HABER

Avek’in üçüncü satış noktası Ümraniye’de hizmete girdi DOD YETKILI SATICISI Avek, Ümraniye’de hizmete giren 750 metrekarelik üçüncü satış noktasıyla ikinci el araç almak isteyenlerin tüm ihtiyaçlarına cevap vermeye devam ediyor. Avek Ümraniye’nin açılışında konuşan Avek Genel Müdürü Engin Yazıcı, 2017 yılında mevcut iki satış noktasında toplam 2.000 adet ikinci el araç satışı gerçekleştirdiklerini belirtti. İkinci el araç alım – satım pazarında İstanbul’un arz talep açısından son derece büyük bir potansiyele sahip olduğunu ve her geçen gün bu potansiyelin artarak geliştiğini aktarırken, “Potansiyeli değerlendirmek adına üçüncü satış noktamızı İstanbul Ümraniye’de faaliyete alıyoruz. Türkiye’nin en büyük ikinci el pazarına sahip İstanbul’a kurumsal ikinci el ticareti anlamında hareket getireceğimize inanıyorum” dedi. Yazıcı, “Avek ve DOD işbirliğinin en yeni halkası olan lokasyonumuz, kaliteli hizmet anlayışımızı, geniş ürün yelpazemizi ve kurumsal ikinci el hizmetlerimizi Ümraniye’de müşterilerimizle buluşturacak. DOD markasının gücü, uzman kadromuz, bilgi ve tecrübemizle araç almak, mevcut aracını satmak veya takas etmek isteyenlere tüm yan hizmetlerimizin de katkısıyla en iyi hizmeti sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Avek Genel Müdürü Engin Yazıcı

16

SKODA’nın en iyi yetkili satıcısı Avek Otomotiv SKODA’ NIN HER yıl dünya çapındaki Yetkili Satıcılarının başarılarını ödüllendirmek amacıyla düzenlediği ‘En İyi Yetkili Satıcı’ ödülünü, Türkiye’ de Avek Otomotiv, Çanakkale Bayisi ile aldı. Avek Otomotiv Çanakkale Şubesi birinciliği bulunduğu ildeki satış adedi artış oranı, pazar payı, pazar payı artış oranı, satış sonrası hizmetler ciro artış oranı, servis araç giriş artış oranı, satış-servis genel memnuniyet sonuçları, distribütör ile pazarlama, satış, servis, eğitim ve bayi geliştirme alanlarındaki çalışma göstergeleri baz alınarak; Türkiye’deki 41 Skoda bayisi arasından sıyrılarak aldı. Avek Otomotiv Genel Müdürü Engin Yazıcı, 2017 yılında 3 şubeleriyle toplam

20.000 adede yakın araç satışı ve 80.000 adedin üzerinde servis girişi gerçekleştirdiklerini aktarırken Çanakkale Bayisi özelinde ise 2.500 araç satışı ve 7000 adet üzerinde servis girişi gerçekleştiğini belirtti. Yazıcı, bu başarının deneyimli ve eğitimli bir ekip ile birlikte, yüksek müşteri memnuniyetini sürekli ilk öncelik olarak kabul etmelerinin bir sonucu olduğunu da sözlerine ekledi.

C

M

Avek Otomotiv’de otomobil tutkunlarına özel sergi

Y

CM

MY

CY

CMY

K

AVEK OTOMOTIV, 26 ŞUBAT - 17 Mart tarihleri arasında seramik sanatçısı ve aynı zamanda Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Levent Vardal’ın sergisine ev sahipliği yaptı. Akademik hayatında, endüstriyel seramik tasarımı üzerine üretimler gerçekleştirmiş ve eğitimciliğini bu yönde devam ettirmiş olan Levent Vardal, estetik ve sanatsal yaklaşımıyla seramiği farklı bir gözle ele alıyor ve kendi tasarımlarını hayata geçiriyor. Çini ve seramik karolar üzerine sır altı tekniği ile

resmettiği özel çalışmalardan oluşan ‘Sırlar ve Otomobiller’ adlı sergide geçmişten günümüze birçok otomobil modeli yer alıyor. Otomobillerin, sahip olmanın dışında bir tutku ve heyecan olduğunu dile getiren Levent Vardal, çalışmalarını kendisiyle ortak tutkuya sahip olan Avek Otomotiv’de sergilemekten büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Otomotiv sektörü ile bütünleşen çalışmalar yapması sebebiyle Levent Vardal’ı Avek’te ayrı bir heyecanla ağırladıklarını belirten Avek Otomotiv yetkilileri, geçmişte olduğu gibi gelecekte de farklı sergi ve organizasyonlara yer vereceklerini belirttiler.


AVEK HABER

Volkswagen Yetkili Servisi Avek artık Pazar günleri de açık 2005 YILINDA İstanbul Tekstilkent’te Volkswagen Yetkili Satıcısı ve Servisi olarak hizmet vermeye başlayan Avek Otomotiv, özellikle İstanbul’un yoğun iş temposundan kaynaklanan zaman darlığını göz önüne alarak yeni bir hizmeti hayata geçirdi. Volkswagen araçların periyodik bakım ihtiyaçlarını gidermek için pazar günleri servis hizmeti vermeye başladı. 700 kişiyi aşan çalışan kadrosu ile Tekstilkent’teki tesisinde Bay-Bayan Kuaförü, Bilardo Salonu, Çocuk Oyun Salonu, Lostra gibi ayrıcalıklı alanlar sunarken yerinden alım-yerine teslim, geçici araç tahsisi, ücretsiz müşteri servisi gibi fark yaratan hizmetleri de servis müşterilerine sunuyor. Volkswagen Avek sene başında da servisine gelen müşterilerin araçlarına eksiksiz hizmet vermek, sektör istihdamına destek vermek için Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile işbirliği yaparak Volkswagen Avek Otomotiv

laboratuvarı açmıştı. Teknolojik eğitim için bayilerinde kullanılan ekipmanlarla ve özel aletler ile uygulamalı eğitim alan bu öğrenciler,

Avek Otomotiv’in bayilerinde istihdam edilebilecek ve gelecekte Avek Otomotiv ve Volkswagen marka müşterilerine daha iyi hizmet verebilecek.

Avec Car Rentals’da “Gümüş İyon Bakteri Temizliği” dönemi MÜŞTERILERIN EN öncelikli taleplerinden birisinin de aracın temizliği olduğu ve yoğun rekabetin yaşandığı araç kiralama sektöründe “Sizin tercihiniz bizim önceliğimiz” felsefesiyle hizmet sunan Avec Car Rentals, müşterilerinin bu beklentisini en üst düzeyde karşılamak için standart temizlik çalışmalarıyla yetinmeyip büyük bir yatırımla son teknolojinin kullanıldığı bir çözüm ortaya koydu. Şirket, havuzunda yer alan tüm araçlara “Gümüş İyon Bakteri Temizliği” uygulayarak araçlarda oluşabilecek virüs, bakteri ve mantarları yok edip 6 ay’a kadar yeniden oluşmasını engelliyor. Sunduğu bu ayrıcalıklı hizmetle sektörde bir ilki gerçekleştiren Avec Car Rentals, müşterilerinin sağlığını gözle görülemeyen tehlikelerden bile koruyor. Sundukları bu özel hizmetin tıpkı Mobil Wi-fi modem ve çocuk koltuğu hizmetleri gibi müşteri beklentilerinin dikkate alınarak ortaya çıktığını belirten Avek Otomotiv Genel Müdürü Engin Yazıcı, müşterilerine “Son model ve periyodik bakımları düzenli yapılan” araçlar

18

sunmanın yanı sıra, müşterileriyle kurdukları iletişimi güçlendirerek sektördeki talep ve beklentileri doğru şekilde belirleyip onları mümkün olan en üst düzeyde karşılamak için yatırımlarının devam edeceğini önemle vurguladı. 2015 yılından bu yana Avek Otomotiv bünyesinde hizmet vermeye başlayan ve şu sıralarda yeni açılacak olan Trabzon şubesi ile 11 şubede günlük araç kiralama ihtiyaçlarına çözümler sunan Avec Car Rentals, müşterilerinin beklentilerini en üst düzeyde karşılamak için bir ilke imza atıyor. Avec Car Rentals, İstanbul Tekstilkent (Avek Otomotiv), İstanbul Ümraniye (Avek Otomotiv), Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar, Ankara Esenboğa Havalimanı, İzmir Adnan Menderes Havalimanı, Antalya Ofis, Çanakkale (Avek Otomotiv), Balıkesir Koca Seyit Havalimanı ve Bodrum Milas Havalimanı’nında yer alan ofislerinin yanı sıra şu sıralarda Trabzon Ofisini açarak sektördeki yatırımlarına yükselen bir ivmeyle devam ediyor.


AVEK HABER

Avek Otomotiv - Kızılay iş birliği devam ediyor

AVEK OTOMOTIV, düzenli olarak her yıl ve yılda iki kez düzenlediği kan bağışı organizasyonunu bu yıl bir kez daha Tekstilkent bayisinde çalışanlarının ve müşterilerinin yoğun katılımlarıyla gerçekleştirdi. Bu değerli kan bağışı kampanyasının tam destekçisi olan Avek Otomotiv, müşterilerinin desteklerini artırmak için sms ve sosyal medya aracılığıyla duyurular yaptı.

Türkiye’nin yılda toplam 3.000.000 ünite kana ihtiyacı olduğunu, bu yüzden Kan Bağışının ne kadar önemli olduğunu ve tüm halkımızın bu konuda daha duyarlı olması gerektiğini düşünen Avek Otomotiv yetkilileri, kanın tek kaynağının insan olduğunun bilincinde ve “Kan Bağışı Hayat Kurtarır” felsefesine inancı ile her yıl düzenli olarak bu özel kampanyaya destek olduklarını ve bundan son-

rası için de daha geniş kitlelere ulaşarak daha büyük heyecan ile bu organizasyona devam edeceklerini belirtti. Müşteri ve çalışanlardan oluşan gönüllülerin katıldığı bu organizasyonda Kızılay ekibi, kan bağışına vermiş oldukları düzenli desteklerden ve bu konuya göstermiş oldukları duyarlı yaklaşımlarından dolayı Avek Otomotiv’e teşekkür ettiler.

Avek Otomotiv de Türkiye’nin en büyük bisiklet buluşmasındaydı GEÇTIĞIMIZ HAFTASONU Türkiye’nin en yüksek katılımlı bisiklet etkinliklerinden biri olan Çanakkale Bisiklet Turu düzenlendi. Çanakkale Ruhu’nun sporla buluştuğu bu etkinlikte, bisiklet sporuna gönül vermiş, yerli ve yabancı yaklaşık 5.000 kişi, şehrin zengin tarihi ve el değmemiş doğası ile buluşma fırsatı yakaladı. 23-25 Mart 2018 tarihinde düzenlenen etklinlik, Çanakkale Merkez’den start aldı. Etkinliğin bitiş noktası ise, 102 yıl önce dünya tarihini değiştiren zaferlerin kazanıldığı Gelibolu Yarımadası Namazgah Tabyası idi. İstanbul Tekstilkent, Ümraniye ve Çanakkale olarak üç lokasyonda, Volkswagen, Audi,

20

SEAT, Skoda ve DOD yetkili satıcısı ve servisi olarak faaliyet gösteren Avek Otomotiv bu önemli organizasyonun sponsorlarından biri oldu. Gerek fuar alanında gerekse etkinlik alanında, katılımcıların yanında olan Avek Otomotiv, fuar alanında Skoda marka araçlarını sergileyerek, katılımcıların yeni araç modelleri ve bünyesinde bulunan markalar hakkında bilgi sahibi olmalarını da sağladı. 2005 yılında İstanbul Tekstilkent’te faaliyetine başlayan Avek Otomotiv, lokasyonlarına Ümraniye ve Çanakkale’yi de ekleyerek faaliyet gösterdiği toprakların tarihin kıymetini bilmekte ve bu tarihin, kültürün, gelişmesi için

yapılan etkinliklerde en önde yer almaktadır. Avek Çanakkale, 2016 yılında Volkswagen, Audi, SEAT, Skoda ve DOD yetkili satıcısı ve servisi olarak faaliyetine başlamış, toplamda 110 personeli ile Çanakkale ve bölgesine hizmet vermektedir. 2017 yılında 2500 yeni araç satışı ve 7094 servis müşterisi ile kaliteli hizmeti Çanakkale halkıyla buluşturmuştur. Bu çalışmaların neticesinde Avek Otomotiv Çanakkale bünyesinde Skoda markası, 2017 yılının ‘Best Dealer’ ödülüne layık görülmüştür.


GEZİ FİLİPİNLER

Binlerce adadan oluşan hayaller ülkesi Filipinler. Her köşesi ayrı bir macera olan bu masallar diyarı, mutlaka gidilmesi gereken ülkelerden biri. 11 günlük bir kaçamak yapmak için çıktığım bu yolculukta, küçücük bir sırt çantam vardı yanımda. YAZI: HATİCE İREM GÜNEŞ

Adalar diyarı

Filipinler 22

ğer önünüzde benim gibi maceralara atılmayı planladığınız bir rota varsa, az eşya almak çok önemli. Çünkü adalar arasında ulaşım sadece uçak veya gemilerle mümkün. 11 gün çok gibi görünse de, aslında keşfetmeyi bekleyen yerler karşısında oldukça az. Bu durumda da transferleri gemi ile yapmak çok da mantıklı değil. Uçaklar ise zamanında gelmemekle birlikte daha hızlı bir seçenek. İstanbul’dan Filipinler’in başkenti Manila’ya 11 saat süren uçuştan sonra ben direkt Cebu Adası’na ulaşımımı sağlayacak diğer bir uçuşa geçtim. Genelde Filipinler denince akla beyaz kumlar ve renkli gece hayatıyla Boracay gelir. Ben ise nazik dev olarak tanınan balina köpek balıklarıyla yapacağım dalış için bu popüler destinasyondan gözüm kapalı vazgeçtim. Cebu’da Mart ayı, en kuru havaya sahip dönem olmasına rağmen, ilk iki gün oldukça yoğun yağışlarla geçti. Ben de bu süreyi İspanya tarafından işgal edildikten sonra bağımsızlığını geri kazanmak için savaşan Filipinli kahraman Lapu-Lapu’nun Ferdinand Macellan’ı yenilgiye uğrattığı anıt mezarı ziyaret ederek ve yerel tatları deneyerek geçirdim. Yağmurlar dindiğinde ise bir günümü Olango Mercan resifinde şnorkellerle dalış yapmaya ayırdım. Suyun altındaki dünya her zaman beni büyülemiştir ama burası

bir başka! Her 30 santimetrede farklı bir balık tipi sizi bekliyor. Cebu, çok da tanınmış olmadığı için oldukça bakir kalmış bir resif ve kaşiflerini bekliyor. Cebu’daki güneşli geçirdiğim son günüm sabaha karşı 03:00’te başladı. Transfer aracı ile Oslob’a doğru yola koyuldum. Herşey, yolculuğumun çıkış noktası olan balina köpek balıklarıyla buluşmak içindi. 3,5 saat araba yolculuğundan sonra küçük ama şirin bir sahil kasabasına geldik. Sabah erken saatlerde gittiğimiz için oldukça sakin bir deniz ve az sayıda turistle karşılaştık. Filipinler’de sıkça göreceğiniz, iki tarafından bambularla sabitlenmiş küçük teknelerle denize açıldık. Gri köşeli bir şeyin suyun üzerinde yüzdüğünü görebiliyordum ama suya şnorkellerimle atlayana kadar ne olduğundan haberim yoktu. Suyun altına kafamı daldırdığımda ise devasa bir balıkla karşılaştım! 1.70 boyum ile ben sadece kuyruğu kadardım... Büyüklüğünü siz hayal edin. Bu kadar büyükken bir o kadar da nazik olan bu balıklarla yarım saat süren büyülü deneyimin hemen ardından ulaştıKawasan Şelaleleri’ne doğru yol koyulduk. Burası oldukça popüler ve tanınmış yer. Ancak bir Türk olarak, ülkemizde o kadar güzel şelaleler ve farklı doğal güzellikler var ki, Kawasan’ın beni çok da etkilediğini söyleyemeyeceğim. Şelalenin belli noktalarından atlama şansınız var. Buralarda yaklaşık 7 ila 9 metre arasında. Keyifli ve insanı kesinlikle heyecanlandırıyor. Bu eğlenceli aktivitenin ardından Cebu şehir merkezine doğru yolculuğumuz yeniden başladı. Cebu’dan sonraki durağım ise Palawan Adası’ydı. Doğruyu söylemek gerekirse Cebu bana çok güvenli gelmemişti, Palawan ise neredeyse suç oranı sıfır ve oldukça güvenli bir

23


GEZİ FİLİPİNLER

lokasyon. Puerto Princesa’da geçecek olan günlerim oldukça güneşli ve şahane bir hava ile başladı. Otelime yerleştiğim ilk günüm, Mart ayında 30 dereceyi bulan tropikal iklimin tadını çıkarmakla geçti. İkinci günümde ise Dünyanın Yedi Doğal Harikası’ndan biri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri’ni ziyaret ettim. Önce araçlarla başladığımız yolculuğumuz sekiz kişilik geleneksel motorlu teknelerle devam etti. Vardığımız koyda bizi bekleyen maymunlar oldukça tatlı olsa da rehberimiz, parlak eşyalarımıza dikkat etme konusunda grubu uyarmıştı. Çünkü bu şirin yaratıklar, yemek zannedip saldırabiliyorlarmış... Maymunlarla oldukça mesafeli küçük bir yürüyüşten sonra yeraltı nehrinin girişine varıyoruz. Yeraltında, 8.2 km uzunluğundaki bu nehir, Meksika’daki Yucatan Yarımadası’nda yer alan Cenote Angelita Yeraltı Nehri’nin keşfine dek dünyanın en uzun yeraltı nehri olarak biliniyormuş. Milyonlarca yılda oluşumunu tamamlayan nehir, tam bir doğa harikası. Mağara ve içerisindeki yaşamı koruma amacıyla ışıklandırma yapılmamış.. Palawan’daki ikinci maceram ise deniz yıldızlarıyla bezeli sahilleriyle, akvaryumdan farksız deniz canlılarıyla oldukça zengin bir

24

faunaya sahip olan Honda Bay oldu. Honda Bay’de, Pasifik Okyanusu’nun sunduğu bütün güzellikleri içimize çektik. Puerto Princesa’da mutlaka yapmanız gereken bir başka gezi ise ateş böcekleri ile süslenmiş ağaçlara ve mangrov ağaçlarının kökleriyle karayı görmenin imkansız olduğu gerçek dünyadan soyutlanmanızı sağlayacak olan parlayan planktonlarla size harikalar diyarındaymış gibi hissettirecek bir akşam turu. Palawan Adası’nın kuzey ucunda bulunan El Nido bir başka doğa harikası ve kesin görülmesi gereken noktalar arasında. Adanın bu kısmına ulaşım, oldukça engebeli ve zorlu bir kara yolculuğu veya en fazla 20 kişilik kapasiteye sahip pırpır uçaklarla yapılıyor. Dağlar arasında küçük bir köy olan El Nido minik ve gizli koyları ile dünyaya nam salmış. Uzun lafın kısası her bir adasında ayrı bir macera sunan Filipinler, her bütçeye uygun keyfi yaşatacak seçeneklere sahip.

25


KAPAK KONUSU

Amarok’un en sportif versiyonu Volkswagen Ticari Araç’ın pick-up model ailesinin en sportif modeli olan Yeni Amarok Canyon showroomlarda yerini aldı.

26

Yeni Amarok Canyon

satışa sunuldu

27


KAPAK KONUSU

Volkswagen Ticari Araç’ın pick-up model ailesinin en sportif modeli olan Yeni Amarok Canyon showroomlarda yerini aldı.

Volkswagen Ticari Araç’ın pick-up sınıfındaki iddialı modeli Amarok’un en sportif versiyonu olan Yeni Amarok Canyon pazara sunuldu. Sahip olduğu sıra dışı donanım ve aksesuar özellikleriyle fark yaratan Yeni Amarok Canyon hem iç, hem de dış tasarımındaki yeniliklerle dikkat çekiyor. Amarok Canyon’da dış tasarımında ilk planda göze çarpan yenilikler arasında sportif çamurluklar, Bi-Xenon farlar ve LED gündüz sürüş farları, çift krom şeritli ön ızgara, karartılmış arka farlar, krom çerçeveli ön sis farları, mat siyah sportif bar ve basamaksız mat siyah yan barlar, 17 inç “Aragua” alüminyum alaşımlı jantlar ve Canyon’a özel bal turuncu renk seçeneği yer alıyor. Yeni Amarok Canyon’da dikkat çeken bir diğer özellik, sınıfında yalnızca Amarok’ta bulunan Volkswagen V6 motoru. Amarok Canyon’da sunulan 3 litre hacimli turbo dizel V6 motor, 204 PS güç üretirken 500 Nm tork sağlıyor. Amarok Canyon böylece, hem asfalt hem de off-road koşullarında yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve yüksek çekiş gücü sağlıyor. 4MOTION sürekli 4 çeker sistemine sahip otomatik şanzıman, Yeni Amarok Canyon’da standart olarak sunuluyor. Yüksek hızlarda ekonomi sağlayan 8. vitesi, devir düşürerek hem yakıt tüketimini hem de kabin içine gelen sesi azaltıyor. 8 ileri otomatik vites ile 100 km’de 7,7 litre birleşik yakıt tüketimi gerçekleşiyor. Amarok Canyon’un iç kısmında da; “Canyon” koltuk kumaşı, turuncu dikişli multifonksiyonel direksiyon, vites topuzu ve emniyet kemeri, paslanmaz çelik gaz ve fren pedalı, klimatronik klima, ön park sensörü, 6.33 inç renkli dokunmatik ekran Composition Media radyo, App-Connect, sesli kontrol, sürücü ve ön yolcu koltuğunda bel desteği, renkli yol bilgisayarı, ısıtmalı sürücü ve yolcu koltukları, ısıtmalı silecek başlıkları gibi sportif detaylar ve konfor öğeleri standart olarak sunuluyor.

28

4MOTION sürekli 4 çeker sistemine sahip otomatik şanzıman, Yeni Amarok Canyon’da standart olarak sunuluyor. Yüksek hızlarda ekonomi sağlayan 8. vitesi, devir düşürerek hem yakıt tüketimini hem de kabin içine gelen sesi azaltıyor. 29


CENEVRE OTOMOBİL FUARI

Cenevre yine en gözde modellere sahne oldu Bu yıl 88. kez kapılarını açan Cenevre Otomobil Fuarı, 8-18 Mart tarihleri arasında gerçekleştirildi. Son yıllarda olduğu gibi yine elektrikli, hibrit ve dizel araçlar beğeniye sunulurken; Audi, SEAT, Volkswagen ve Skoda’nın en yeni modelleri otomobilseverlerle buluştu.

Yeni Audi A6

SEAT’ın yeni sofistike ve güçlü markası CUPRA SEAT’ın, kendi bünyesinde bağımsız bir isim olarak yarattığı CUPRA markası Cenevre Otomobil Fuarı’nda meraklılarla buluştu. CUPRA, benzersiz, sofistike ve yüksek performanslı formülü ile tutku ve cesaretin otomobil dünyasındaki ifadesi olacak.

Yeni A8 ve A7 ile 2018 yılına hızlı bir giriş yapan Audi, A6’nın da sekizinci neslini Cenevre’de tanıttı. AUDI A7 ve A8’den izler taşıyan yeni A6, keskin kenarları ve çarpıcı çizgileriyle Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilendi. Ön cepheden başlayarak geniş hava girişleri ve açılı farlarla çevrili geniş tek çerçeveli bir ızgara dikkati çekiyor. Yeni A6, HD-Matrix LED ışıkları da dahil olmak üzere üç farklı far seçeneği ile sunulacak. Arka tasarıma doğru baktığımızda ise sportif gövde ve sedana daha kaslı bir görünüm kazandıran yeni karakter çizgileri ile donatıldığını görüyoruz. Arkada entegre bir gövde spoyleri ve isteğe bağlı LED arka lambalar da sunulacak. Audi, yeni A6’nın 0.24 cd kadar düşük sürtünme katsayısına sahip olduğunu ve modelin S-Line spor paketiyle de  sunulacağını açıkladı. Yeni A6, 2.924 milimetre  genişlikteki bir aks mesafesine, 4.939 milimetre uzunluğa, 1.886 milimetre genişliğe ve 1.457 milimetre yüksekliğe sahip. Bir önceki nesilden daha büyük olan yeni A6,  artan boyutlar sayesinde daha yüksek kafa ve daha geniş omuz mesafesinin yanı sıra daha fazla arka koltuk diz mesafesi de sunuyor. Yeni A6, büyük oranda A7’den izler taşıyor. 12.3 inç’lik bir dijital gösterge paneli, 10.1 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi ve daha düşük bir 8.6 inçlik ekranla iklim kontrolü ve diğer konfor özelliklerine erişilebilecek. Otomobilin ayrıca önde ısıtma, havalandırma ve masaj fonksiyonları sunan yeni koltukları da var. Donanımlardan bahsedecek olursak, panoramik  sunroof, Bang & Olufsen premium ses sistemi, bir iyonizer ve bir parfüm dağıtıcı isteğe bağlı sunulacak. Avrupa’da yeni A6 iki farklı motorla piyasaya sunulacak. Turbo beslemeli 3.0 lt TFSI V6, 340 HP  güç ve 500 Nm tork üretecek.

30

Bir motor yedi ileri S tronic şanzıman ve standart bir dört tekerden çekiş sistemine bağlanacak. Aracı 0’dan 100 km/s hıza ise sadece 5.1 saniyede çıkartacak. Maksimum hız ise 250 km/s. Dizel tarafında ise 286 HP güç ve 620 Nm tork üreten 3.0 litrelik TDI V6 sunulacak. Bu ünite sekiz ileri tiptronic şanzıman ve quattro, dört tekerlekten çekiş sistemi ile donatılacak.

AUDI E-TRON PROTOTYPE

Audi’nin geliştirdiği tümüyle elektrikli ilk modelin prototipi, Cenevre Otomobil

Fuarı’nda sahneye çıktı. Yeni SUV, lüks segment bir otomobilin hacim ve rahatlığını gündelik kullanıma uygun bir sürüş menziliyle buluşturuyor. Audi, yeni modeli seri olarak üretmeden önce 250 test otomobilini, dünyanın dört bir yanında en zorlu koşullarda test edecek. Audi e-tron prototipi, markanın ürettiği ilk tümüyle elektrikli modelin bir ön izlemesi niteliğinde. Otomobilin kamuflaj desenli dış görünümünün ötesinde ise, Audi’nin lüks sınıf modellerine eşdeğer bir bagaj hacmine ve beş kişinin rahatça sığabileceği bir iç mekana sahip, sportif yönüyle dikkat çeken, premium bir SUV yatıyor. Uzun mesafe yolculuklara uygun menzil ve gelişmiş şarj seçenekleri sayesinde, müşterileri otomobilin performansından ödün vermeyen, tümüyle elektrikli bir sürüş bekliyor. Audi e-tron’un seri üretim versiyonları, azami 150 kW kapasitesine sahip hızlı şarj istasyonlarında şarj edilecek. SUV’nin yolculuğuna devam edecek güce ulaşması için ise 30 dakika şarj olması yeterli. Quattro, dört tekerlekten çekiş sistemini de yeni bir çağa taşıyan prototip, her zemin tipinde güçlü bir performans sunuyor.

SEAT, BÜNYESINDE kendi kimliğiyle faaliyet gösterecek yeni bir marka olan CUPRA’yı tanıttı. Daima SEAT’ın en sportif yanını ifade eden ve bundan sonra ayrı bir marka haline gelen CUPRA, bağımsız bir şekilde büyürken SEAT ile eş zamanlı olarak yeni otomobil modelleri geliştirecek. CUPRA, SEAT’ın diğer iştirakleri gibi, kendi bünyesinde kurulan yeni bir üyesi olacak. Şimdiye dek SEAT Sport’un sorumluluğunda faaliyet gösteren motor sporları ve yarış birimleri de tümüyle yeni kurulan CUPRA markası bünyesinde toplanacak. SEAT, bu yeni marka ile Cupra modellerinin satışlarını önümüzdeki 4-5 yıl içerisinde ikiye katlamayı ve dağıtım, ortaklıklar, yarış ve ürünler olmak üzere dört ana unsur üzerinde odaklanmayı hedefliyor.

YENI MARKANIN ILK MODELI CUPRA ATECA

Yeni bir devrin başlangıcını müjdeleyen otomobil ise CUPRA Ateca oldu. İkonik ve güçlü karakteri ile CUPRA, zarif ve dinamik tasarımı, geniş bir iç hacmi ve büyük bir bagaj alanını bir araya getiriyor. Yeni CUPRA Ateca’nın 2.0 TSI motoru, 300 HP gücünde. Yapılan iyileştirmeler ile daha güçlü bir ses kazanan motorda, ayrıca yeni tasarlanan ve daha hızlı, yumuşak ve hassas vites geçişleri sağlayan 7 ileri DSG otomatik şanzıman bulunuyor. CUPRA Ateca’nın bir diğer özelliği ise, dünyanın en güvenli ve gelişmiş entegre yol tutuş sistemlerinden biri olan 4Drive (4 tekerlekten çekiş sistemi). Yol koşulları, otomobilin hızı, tüm tekerleklerin dönüş hızı, direksiyon

konumu, sürüş tarzı ve modu gibi veriyi gerçek zamanlı olarak analiz eden sistem, gerektiği anda tekerleklere ayrı ayrı ve kademeli bir şekilde güç veriyor. Yeni otomobil Normal, Spor, Bireysel, Kar, Arazi ve elbette CUPRA sürüş modunda çalışmak üzere geliştirildi. Sürüş profilinde CUPRA modu seçildiğinde, motor daha ince bir sesle anında tepki veriyor ve adaptif süspansiyon (Dinamik Şasi Kontrolü) otomobile daha sportif bir sürüş karakteri kazandırıyor.

TASARIM DETAYLARIYLA GÜÇLÜ VE ÇARPICI

CUPRA Ateca, çarpıcı bir dış görünüme sahip. Ön tarafta, üst ızgaranın iç kısmında petek tasarımı, ortasında ise yeni CUPRA logosu yer alıyor. Ayrıca özel tasarım tamponların hemen üzerinde yer alan alt ızgarada da CUPRA adı mat alüminyum harflerle yazılmış durumda. Tavan rayları, yan aynalar, yan çıtalar, tekerlekler, ön ızgara, ön ve arka difüzör ve

arka camın yanındaki kanatlarda kullanılan parlak siyah malzeme, CUPRA Ateca’nın dış görünümüne damgasını vuruyor. Bunların yanı sıra, yere CUPRA adını ve logosunu yansıtan karşılama ışığı gibi ayrıntılar, otomobilin seçkin karakterine de vurgu yapıyor. Bunun yanında güçlü siyah fren kaliperleri, sportif arka tampon, bagaj kapısındaki bakır CUPRA logosu, arka difüzörlerin iki yanında yer alan toplam dört egzoz çıkışı ve CUPRA logolu 19” elmas kesim alaşım jantlar, bu eşsiz ve dinamik SUV’un sportif karakteri ve zarafetinin altını çizen diğer özellikler arasında. Otomobilin altı renk seçeneği bulunuyor. Bunlar; Enerji Mavi, Velvet Kırmızı, Gümüş Gri, Rodyum Gri, Siyah ve Nevada Beyaz.

YÜKSEK TEKNOLOJIK DONANIM

CUPRA Ateca’nın standart donanımı üç temel ilkenin izinden gidiyor: teknoloji, tasarım ve güvenlik. Bu sebeple otomobilde anahtarsız biniş ve çalıştırma sistemi, kablosuz şarj ünitesi, GSM sinyal güçlendirici, çevresel görüş kamerası, 8” dokunmatik ekranlı medya sistemi, adaptif süspansiyonlu dinamik şasi kontrolü, dijital gösterge paneli, park asistanı gibi özelliklerin tümü standart pakete dahil. Siyah renkte 18” Brembo yüksek performans frenleri içeren Performans Paketi, arka kanatları ve yan aynaların görünümünü değiştiren Karbon Fiber Dış Mekan Paketi, konsol için Karbon Fiber İç Mekan Paketi ve deri koltuklar ise en dikkat çekici opsiyonel donanım seçenekleri arasında yer alıyor. CUPRA için özel olarak geliştirilen spor koltuklar ise, 2019 ortalarında piyasaya sürülecek.

31


CENEVRE OTOMOBİL FUARI

Skoda Cenevre’de

Farklı Bir ‘Vision’ Sergiledi Skoda, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilediği “Vision X” konseptiyle, markanın bir başka sınıfa daha adım atacağının ipuçlarını verdi. DAHA LÜKS BIR KODIAQ

Cenevre’de Volkswagen’den dünya prömiyeri: I.D. VIZZION 2022 yılında piyasaya çıkacak olan otomobil, I.D. ailesinin en üst modeli olarak en başta konvansiyonel kontrollerle lanse edilecek.

Bununla birlikte markanın popüler SUV modeli Kodiaq, daha lüks unsurlarla oluşturulan L&K versiyonuyla Cenevre’de yerini alıyor. Bu versiyonda 19 inç jantlar, full-LED farlar, özel ön ve arka tamponlar, deri döşemenin yanı sıra bu versiyona özel dekoratif unsurlarla dikkati çekiyor. Bu versiyon, 1.5 lt TSI (150 PS) ve tamamen yeni 2.0 litre TSI (190 PS) benzinli motorlarla donatılacak. Cenevre’deki standta, ayrıca Suberb modelinin yeni benzinli 2.0 lt (272 PS) motorlu versiyonunun yanında Superb, Kodiaq ve Octavia’da sunulmaya başlanacak dijital gösterge paneli de tanıtılıyor.

SKODA‘NIN 2025 stratejisinin önemli parçalarından olan SUV atağının üçüncü adımı olacak Vision X konsepti, Cenevre’de dünya prömiyeriyle tanıtıldı. Skoda tarihinin doğalgaz, benzinli ve elektrikli aracı ilk kez bir arada sunan hibrit aracı olan Vision X, dikkatleri üzerine topladı. Bugüne kadar piyasaya sunduğu iki yeni SUV modelinde kullandığı tasarım dilini, bu kez şehirli bir crossover modele aktaran Skoda, keskin çizgiler ve konturlar sayesinde bu yeşil renkli aracın dinamik yönünü de ön plana çıkarıyor. 1.5 litrelik TSI G-TEC dört silindirli turbo içten yanmalı motoru kullanan araç, doğalgazla kullanılmak üzere özel olarak tasarlandı. 130 HP güç ve 200 Nm tork üreten Vision X, ayrıca arka aksta bir elektrik motoruna da sahip. Gerektiğinde aktif hale gelen motor hem daha fazla performans hem de zorlu yol koşullarında daha iyi çekiş sağlıyor. Vision X, gerektiğinde önden çekişli, arkadan itişli veya dört çeker sürüşe sahip olabiliyor. 100 km/s hızlanmasını 9.3 saniyede tamamlıyor ve 200 km/s maksimum hıza ulaşıyor.

FABIA’YA TAZE KAN

Skoda’nın Cenevre’deki diğer bir önemli yeniliği de, gençleştirilmiş Fabia modeli oldu. Geniş

32

çaplı iyileştirmelerle başarı hikayesini yazmaya devam edecek Fabia, Cenevre’de farklılaştırılmış ön ve arka tasarım detaylarının yanı sıra daha rafine hale getirilen iç mekanıyla bunu garanti altına almayı hedefliyor. Ön ve arka farlarda LED teknolojisine yer verilirken, iç mekanda gösterge paneli ve koltuklar da, yenilenme operasyonuyla farklılaştırılmış. Canlı ve verimli 1.0 litre benzinli motorların yanı sıra donanımlarına eklenen yeni sürüş yardım teknolojileri de, yenilenen Fabia’nın önemli avantajları arasında yer alacak.

VOLKSWAGEN’IN DÜNYA prömiyerini gerçekleştirdiği I.D. VIZZION konsept otomobili elektrikli I.D. ailesinin amiral gemisi olmaya hazırlanıyor. I.D. VIZZION ile Volkswagen yarının ve ötesinin otomobilini tanımlıyor. Böylece I.D. VIZZION yeni bir konfor, rahatlık, güvenlik ve sürdürülebilirlik boyutuna ulaşmayı hedefliyor. Volkswagen Markası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Herbert Diess: “Henüz ilk bakışta, I.D. VIZZION aracın iç ve dış tasarımındaki özgün değişiklikler ile bize gelecekteki tamamen elektrikli yeni otomobil mimarisinin nasıl olacağını gösteriyor.” Gerçekten de bu konsept otomobil, karizmatik tasarım DNA’sını büyük sedan otomobillerde yenilikçi I.D. tasarımına aktarıyor. Süreçte, lounge benzeri iç mekan da yeniden tanımlandı. Yeni araç mimarisi sayesinde, araç yolcularına beş metrelik otomobil kategoride birinci sınıf araçların ötesinde bir ferahlık sunuyor. Bu özel ferahlık hissi, aracın eşsiz konfor deneyiminin bir parçasıdır. I.D. VIZZION konsept otomobili artırılmış gerçeklik, karışık gerçeklik gözlükleri (HoloLens) ve ses kontrol işlevselliği ile insan ve makine arasındaki sezgisel etkileşimler sayesinde tamamen zahmetsizdir. Artırılmış gerçeklik, aracın içinde bulunan

sanal kontrol elemanlarının ve ekranların bir arada kullanılmasını gerektirir. Yolcular bu özellikleri HoloLens ile birlikte görüyor ve jest kontrolü ile çalıştırıyorlar. Otomobilin iletişim teknolojisi, onu empatik olarak öğrenme ve cevap verebilen bir sanal asistan yapmak üzere geliştirildi. I.D. VIZZION her

şeyden öte bir şey sunar: Daha büyük kişisel alan. Bu nedenle bu araca sürücü gerektirmeyen tekerlekler üzerinde akıllı bir cihaz ve şoför diyebiliriz. Çünkü bu, dijital dünyanın bir parçası olduğu kadar kapsamlı bir şekilde bağlantılıdır. Çünkü bu araç yolcularına yol boyunca rahatlamak, iletişim kurmak ya da çalışmak için alan veriyor. I.D. VIZZION, Volkswagen’in geleceğe uzanan yolda her geçen yıl yepyeni yenilikler yarattığını ve sürüşü her zamankinden daha heyecanlı hale getirdiğini gösteriyor. Kullanıcı deneyimi artırılmış gerçeklik ile 2030 yılına kadar bir görünüm kazandırırken, en üst düzeyde otonom sürüş 2025 yılı ile başlayacak yeni sürüş dönemini işaret ediyor. I.D. VIZZION 2022 yılından itibaren kullanıma başlanması planlanan 225 kW gücündeki iki elektrikli motor ile elektrikli dört tekerlekten çekiş sistemi ve 665 kilometre menzilii otomobillerin sinyallerini veriyor. 2022 yılı I.D. VIZZION konsept aracın ilk konvansiyonel modelinin de lansmanının yapılacağı yıl olacak. I.D. VIZZION ile birlikte Volkswagen, yeni geliştirilen ve I.D. ailesine baz oluşturan “Tamamen Yeni Elekrikli Mimarisi” ile mükemmel elektrikli otomobil potansiyeline dikkat çekiyor. Volkswagen Markası Teknik Geliştirme Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Frank Welsch: “ID ailemizin teknolojik tasarım ilkesi inkar edilemez: boyutları, bataryası ve sürüş sistemi kolayca farklılaştırılabilir. Bu, en büyük saloon modelimize kadar birden çok segmente bu teknolojiyi taşıyabilmemize ve müşteri taleplerini kolayca karşılayabilmemize olanak sağlıyor.” Genel olarak, I.D. ailesi Volkswagen markası için elektrikli mobilite çağının gelişini temsil ediyor.

33


MERCEK ALTINDA VOLKSWAGEN TOUAREG

Volkswagen Touareg

tüm detaylarıyla ortaya çıktı

34

olkswagen’in büyük SUV’u Touareg uzun bir bekleyişin ardından nihayet tanıtıldı. Çin’in Pekin şehrinde yapılan tanıtımla birlikte yeni modelin markanın yeni tasarım yüzünü yansıtan eski versiyona göre daha köşeli ve premium algı yaratacak bir görünümde olduğunu söyleyebiliriz. Yeni Volkswagen Touareg markanın en büyük modeli ve teknolojik gelişmeler anlamında adeta bir dönüm noktası.  Volkswagen’in mühendis ve tasarımcılarının neler yapabileceğinin bir göstergesi olarak sunuluyor.  Yeni VW Touareg, öncüllerinin off-road karakterinden uzaklaşarak daha şık bir stil benimsiyor. Volkswagen, yeni Touareg’de ilk kez tamamen dijitalleştirilmiş Innovision Cockpit’i sunuyor. Burada dijital enstrümanlar (12 inç ekranlı Digital Cockpit) ve en üst Discover Premium bilgi-eğlence sistemi (15 inç ekranlı), geleneksel butonlara ya da anahtarlara neredeyse hiç ihtiyaç duymayan bir dijital işletim sistemi. Her zaman iletişimde olduğunuz, sezgisel kontrol ve maksimum kişiselleştirme sunan – Innovision Kokpit ile, Touareg bugünün yarının dijital iç mekanı için bir plan sunuyor. Porsche Cayenne tarafından kullanılan aynı MLB mimarisi üzerine inşa edilmesine rağmen, VW yeni Touareg’in Porsche ile paylaştığı tek dış parçanın ön cam olduğunu iddia ediyor. VW’nin yeni amiral gemisi SUV şimdi 4878 mm uzunluğunda ve bu değer eski modelden 77 mm daha fazla. Genişlik ise 1984 mm (+ 44mm) ve yüksekliği de 1702 mm (-7mm). Yeni platform ve gövde ile yeni Touareg 106 kg daha hafif. Motorlara baktığımızda Avrupa’da, Volkswagen başlangıçta 170 kW / 231 HP ve 210 kW / 286 HP çıkışlı yeni için iki adet V6 dizel motor sunacak. Farklı pazarda için de V6 benzinli motor (250 kW / 340 HP) ve bir V8 turbo dizel (310 kW / 421 HP) de eklenecek. Ayrıca bir hibrit planı da var. (270 kW / 367 HP sistem gücü) ve bu model de hazırlanıyor.

35


AUDI MÜŞTERİ RÖPORTAJI

Avek Otomotiv ikinci evimiz oldu Avek Otomotiv büyümeye devam ederken aynı zamanda müşteri memnuniyeti konusunda da ödün vermiyor. Avek Otomotiv’in müşterilerinden olan Nuran Yelmen ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. ROPÖRTAJ: ÖZERK IHLAMUR FOTOĞRAFLAR: EGEMEN ATIYAR

Sokakta aracın hangi model olduğunu anlamaya çalışan insanlara çokça rast gelmiştim. Audi TT ve Audi Q2 araçlarınızdan memnun musunuz? Son derece memnunum. Audi Q2’yi genelde hafta içi kullanıyorum. Audi TT daha çok hafta sonları kullanıyorum. Özellikle şehir dışı seyahatlerimde güvenli yol tutuşu ve hızı büyük konfor sağlıyor.

İlk olarak kendinizden biraz bahsedebilir misiniz? Öncelikle bana bu röportaj imkanını verdiğiniz için sevgili Avek Ailesi’ne çok teşekkür ederim. Uzun yıllar satış ve pazarlama konusunda profesyonel olarak bir takım şirketlerde yöneticilik yaptım. Son 10 yıldır aile şirketimiz olan tekstil firmamızda çalışmaktayım. 16 yıllık telekomünikasyon geçmişimden sonra tekstil sektörü benim için oldukça farklı oldu ama sonuçta satış ve pazarlama olunca ürününüz ne olursa olsun şartlar çok değişmiyor. Ülkemiz için çok önemli ve payı büyük bir sektörün temsilcisi olmaktan mutluyum açıkçası. İlk otomobilinizin marka ve modeli neydi?

36

İlk otomobilinizle ilgili unutamadığınız bir yolculuğunuz oldu mu? Daha önceki iş hayatımda çok fazla marka ve modelde otomobil kulllandım. Her dönem bir şekilde otomobilim olmuştu fakat Audi marka aracım olmamıştı. Şahsıma ait otomobilim Audi A4 oldu ve unutamadığım bir yolculuk değil de, otomobilimi yetkili servisten teslim alırken yan koltuğa bırakılmış beyaz büyük bir demet çiçek beni çok mutlu etmişti. Bunu hiç unutamam. -Volkswagen Grubu’nda ilk hangi model otomobil tercih ettiniz? Volkswagen Grubu’ndaki ilk aracım da Passat CC idi. Türkiye’ye ilk gelen birkaç araçtan birini almıştım, modern ve kusursuz tasarımı çevreden çok ilgi görüyordu.

AUDI Q2’YI GENELDE HAFTA IÇI KULLANIYORUM. AUDI TT DAHA ÇOK HAFTA SONLARI KULLANIYORUM.

Audi Q2 hem kompakt bir otomobilin pratikliği ve SUV’un güvenliğini birleştiriyor. Günlük kullanımda Q2’nin en çok beğendiğiniz özelliği nedir? Şehir içi İstanbul trafiğinde rahat kullanımı ve ekonomik yakıt tüketimi benim için çok avantaj sağlıyor. Avek Otomotiv ile tanışmanız nasıl oldu? Avek Otomotiv ile ilk Passat CC model arabamı satın aldığımda tanıştım. Sonrası zaten çok hızlı gelişti. Kısa bir sürede Audi marka otomobil satın almam ile Avek Otomotiv ikinci evimiz oldu. Avek Otomotiv’in hizmetlerinden memnun musunuz? Arkadaşlarınıza ve ailenize tavsiye eder misiniz? Ülkemizde Avek Otomotiv gibi bir hizmet anlayışı olan firmaların sayısının artmasını

dilerim çünkü Avek Otomotiv bu konuda benim için bir numara. Tüm çalışanları son derece ilgili ve bilgili. Halihazırda bir çok arkadaşımız da Avek Otomotiv ailesine katıldı ve çok memnunlar.

ŞAHSIMA AIT ILK OTOMOBILIM AUDI A4 OLDU, OTOMOBILIMI YETKILI SERVISTEN TESLIM ALIRKEN YAN KOLTUĞA BIRAKILMIŞ BEYAZ BÜYÜK BIR DEMET ÇIÇEK BENI ÇOK MUTLU ETMIŞTI. BUNU HIÇ UNUTAMAM.

37


RÖPORTAJ BİRGÜL ERKEN

Suyun altındaki dünya Suyun altında kendi nefesiyle en uzun süre kalabilen rekortmen milli sporcumuz Birgül Erken ile başarılarla dolu hayatı üzerine konuştuk. ROPÖRTAJ: AHMET ARMAĞAN

kazandım. 23-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Bayanlar Kupası Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Olimpik Yüzme Havuzu’nda düzenlenen Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası’nda iki altın madalya ile Türkiye birinciliği elde ederek Türkiye Şampiyonu oldum. Havuz branşlarında üç kez şampiyon oldum ve ayrıca Küp Apnea branşında Türkiye rekoru kırdım. 2016 yılında Dinamik Apnea, Hız Apnea branşlarında Altın madalya; Paletsiz Apnea branşında gümüş madalya aldım. TSSF’nin planlı faaliyetleri arasında yapılan serbest branşlarında bir yil içinde düzenlenen dalış yarışmalarında, tüm sporcular arasında bireysel olarak en çok madalyayı kazanan sporcu oldum. 20 Mart 2018’de Çanakkale Zaferinin 103. yılında Gineuses Dünya Rekoru kırarak sezona yeni başladım. Sualtında tek nefesle bisikletle en uzun mesafeyi katederek Dünya Rekorunu kırdım. Dalış dışında ne gibi sosyal aktiveler içindesiniz? Aktif olarak görev yaptığınız bir kulüp ya da kuruluş var mı? Önce nefes farkındalığı eğitimleri için projelerim var. Özellikle nefes konusunda eğitimler başta olmak üzere serbest dalış eğitimi ve sualtı fotoğrafçılığı eğitimleri veriyorum. Fotoğraf da iddalı olduğum bir branş ve bu konuda Türkiye’de ve dünyada bulunan az sayıdaki kadın sualtı fotoğrafçılarından biriyim. Akut Spor Kulübünün sporcusuyum. AKUT Spor Kulübü’ne desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. AKUT, sporcularını her an destekleyen ve onurlandıran bir kulüp. Başkanımız Nasuh Mahruki de keza öyle. Her ulusal ya da uluslararası başarıda en az bizler kadar sevinen bir ekibimiz, geri planda sıkı bir lojistik ve yönetim kadromuz var. Ben de AKUT ailesinin bir ferdi olmaktan son derece mutluyum.

Birgül Hanım kendinizden ve bu serüvenin nasıl başladığından biraz bahseder misiniz? Çanakkale’de doğup büyüdüm. Denize aşina çocuklardık. Oyunlarımız hep denizle iç içeydi. Sualtı sporlarına aletli dalış ve sualtı fotoğrafçılığı ile başladım. Çanakkale Sualtı sporlarının lisanslı sporcusuydum. 2004 yılında hocamız «Serbest Dalış» diye yeni bir branştan bahsetti ve beni takıma aldığını söyleyip cesaret verdi. Takımı tamamlamak için ve hocamıza destek olmak için hiç bilmediğim bir işe kalkıştım. O zamana kadar hiç dalmadığım derinliğe, 15 m’ye antrenmansız bir dalış gerçekleştirdim. Ayağıma taktığım uzun paletle nasıl bir teknikle gideceğimi bilmezken sadece yarışmayı gözlemleyebildiğim ölçüde öğrenip, 66 m mesafe kat ettim. Bu o tarihte hiç antrenmansız olağanüstü bir başarı demekti. 2010 yılında Çanakkale de Serbest Dalış Türkiye Şampiyonası yapılacaktı.

38

Hocam yarışmalara beni yine davet etti. Tecrübesizliğime rağmen, yılların sporcularını geride bırakıp 140 m mesafe kat ederek Türkiye 2. si oldum. Dalış konusunda birçok rekora sahipsiniz. Milli sporcu olduğunuzu da biliyoruz. Yurtiçi ve yurtdışında ne gibi başarılar elde ettiniz? Kısaca en önemlilerden bahsetmek gerekirse, 8 yıldır millî forma giyiyorum. Kazandığım başarılar şöyle; Dünya Şampiyonalarında 2013 yılı Havuzda/ Hız Apnea branşı (Kazan/ Rusya) – Bronz Madalya, 2015 yılı Denizde/ Küp Apnea Branşı (İscia/İtalya) – Bronz Madalya, 2017 Avrupa Şampiyonası (İtalya) Millî Takım barajını aşarak Avrupa Şampiyonasına katılabilen tek Türk Kadın Sporcu, 2017 yılı Bulgaristan’daki özel organizasyonda tek Türk sporcu olarak tüm yarışmaları

Branşınız olan dalışla ilgili sahip olduğunuz “ilkler” nelerdir? Ülkemize getirdiğiniz başarıların ardından yurtdışının bizlere bakış açısı nasıl? Bu branşta dünyanın en büyük tematik akvaryumu olan İstanbul Akvaryum’daki sualtı dansım bir ilkti. 19 Mayıs’ta gerçekleştirdiğimiz etkinlikte “Karanlıktan Aydınlığa” adlı sualtı dans kareografimde kullandığımız müzik de benim dansıma özel olarak Profesor Dr. Amin Bay Sapayev tarafından bestelenmişti. Şahsıma özel bestesi olan ilk serbest dalıcı olduğumu söyleyebilirim. Dolayısıyla bu benim yaptığım sporu tanıtmak adına İstanbul Akvaryum’un da desteği ile çok önemli bir ilk oldu. Bunun yanı sıra sualtında profesyonel olarak nefesi ile fotoğraf çekebilen tek kadın sporcu oluşum da bir ilk ve tek olmayı sürdürüyor. Bu konuda mütevazi olmayacağım. Geçen yıl Çanakkale’de ilk kişisel sualtı sergimi açtım. Çok da ilgi gördü doğrusu. Sadece sporda ve sanatta

tanınmışlık için Çanakkale’de olmak, taşrada olmak bir engel teşkil edebiliyor bazen. Ancak her şeye rağmen kadının gücüne inanır, mücadeleden hiç geri durmam. Sualtı fotoğraflarım Amsterdam’da şu anda bir galeride sergileniyor. Son olarak önümüzdeki dönemlerdeki hedeflerinizi bizlere anlatır mısınız? 2018 yılı hedeflerim arasında 20 Mart 2018’de Guinness Dünya Rekorunu başarı ile tamamladık. Bu rekoruma olan ilgiden son derece memnunum. Ancak sadece rekor kırmak çok bir şey ifade etmiyor. Daha fazla anlam arıyor, daha çok insana ulaşmak istiyorum bu olumlu enerji tazeyken kitlelerle paylaşmak istiyorum hislerimi. Önce bu rekorun ateşini kitlelere dalga dalga yaymak adına, nefesle ilgili kurum içi eğitimlerle çalışanlara, çocuklara, kadınlara ulaşmak istiyorum. Yine umut veren motive eden, iyiliği yayan ve rol model olmak anlamında ışıklı bir yolu işaret eden bir konuşmalarımla kariyer günlerimiz ve sosyal sorumluluk projelerimiz olacak. Bütün bunların dışında özel olarak geliştirilen rekor bisikletimi açık arttırma ile satarak buradan elde edilen geliri bağışlayabileceğim bir sosyal sorumluluk projesi düşünüyorum. Bu projeyi Avek ile yapmayı

çok isterim. Spora ve sanata verdiği destekler ve çok özel projeleri ile prestijli bir partnerim olması beni son derece mutlu eder. 2018’de bir rekor denemem daha olacak. Bu rekor için çok daha büyük çapta bir desteğe ihtiyacım olacak. Ana sponsorluk için görüşmelerim devam ediyor. Bu yıl içinde deniz branşlarında bir dünya rekoru daha planlıyorum. Nisan ayında havuz branşları Türkiye Şampiyonası’nda çalışmalarımın karşılığını alıp yeniden şampiyon olmayı ve Dünya Şampiyonaları’nda yarışmaya devam ederek ülkemi uluslararası arenada en iyi şekilde temsil etmeyi istiyorum. Bu branşta dünyanın en iyilerinden biri olmanın ötesine “Dünyanın En İyisi” olmaya çalışıyorum.

39


TARİHÇE AUDI RS MODELLERİ

Audi’nin en hızlı hali Audi Sport GmbH (eski adıyla quattro GmbH), AUDI AG’nin yüksek performanslı modellerini 1983 yılından beri üretiyor.

AUDI RS 3

Audi A3’ün üzerine inşa edilen RS 3, Sportback’in detayları Aralık 2014’te açıklandı. 2015 yılının ilk çeyreğinde satışa sunuldu. 2.5 litrelik sıralı beş silindirli turbo bir motora sahipti. 367 HP güç üreten bu motorun tork değeriyle 465 Nm’ydi. Üretim 2016 yılının ikinci çeyreğinde sona erdi. RS 3

YAZI: AHMET ARMAĞAN

Sportback’in yedi vitesli bir S tronic şanzımanı ve dört tekerlekten çekiş sistemi vardı. 0’dan 100 km/s’ye sadece 4.3 saniyede ulaşıyordu. RS 3 Sportback, Audi’nin Quattro özelliği sayesinde BMW’nin M2 ve Mercedes-Benz’in A45 AMG’si karşısında oldukça iyi işler ortaya koymuştu. Audi A3’ün yenilenmesiyle birlikte RS 495 Nm’ydi.

Üretilen yüksek performanslı otomobiller, standart seriler üzerine inşa ediliyor ve “RS” imzası taşıyor. “RS” harfleri Almanca’da “RennSport”-“Yarış Sporları” anlamına geliyor. RS logolu Audi’ler, süper sporlarla denk güçleri günlük hayatın fonksiyonelliğiyle birleştiren en özel modeller arasında yer alıyor. Önceleri dünyanın en hızlı station wagonları olarak anılan RS 2, RS 4, RS 6 gibi modellere son

Audi RS 2 Avant 1994 yılında RS 2 Avant ile dünyada ilk kez, beş kişilik oturma düzenine sahip bir station wagonu fonksiyonel bagajıyla ile spor otomobil tadında birleştiren Audi, bu sınıf için trend belirleyici bir model yarattı. Farklı dış tasarımı ve sportif iç mekanı son derecede cazipti. Beş silindirli turbo, 2.2 litrelik motor, 315 HP güç üreterek RS 2 Avant’ı 0’dan 100 km/s hıza sadece 5.4 saniyede ulaştırıyordu. Maksimum hızı ise 262 km/s idi. Geliştirme ve üretim ortağı olarak Porsche AG’den alınan frenler ve tekerlekler kullanıldı.

40

yıllarda diğer karoserlerin de eklemesiyle birlikte RS Ailesi bir hayli genişledi. Tüm “RS” otomobilleri Audi’nin en yeni ve en ileri teknoloji ve mühendislik becerilerine öncülük ediyor. Bizler de Audi RS 2’den başlamak üzere günümüze dek üretilmiş en özel RS modellerini sizler için bir araya getirdik.

Audi RS 4 2000’li yıllara geldiğimiz konsept aynı şekilde devam ediyor fakat hızlı stationın gücü bir hayli yukarıya çıkmıştı. İngiliz Cosworth Technology Ltd. şirketi ile quattro GmbH ile birlikte, 2.7 litrelik V6 biturbo motoru geliştirdiler. Sonuç, RS 4’ün 0’dan 100 km/s’ye ulaşması sadece 4.9 saniyeydi. RS 4 Avant’a olan talep o kadar yüksekti ki, Audi orijinal olarak planlanan üretim miktarlarını ikiye katlamak zorunda kaldı. Bu otomobil B5 olarak anılyordu ve 1999 ile 2001 yılları arasında üretildi. Audi, RS 4 konusunda bu tarihten sonra bir süre sessiz kaldı ve 2006 yılında B7 kasa üzerine iki yıl boyunca hem Avant hem sedan hem de cabrio olmak üzere üç farklı karoserde RS 4 üretti. Bu otomobilde turbo motor yerine 4.2 lt’lik 420 HP gücünde atmosferik bir V8 görev yaptı. B7 RS 4’lerde Getrag imzalı 6 kademeli manuel şanzıman kullanıldı. Bu serinin üretimi ise 2008’e kadar devam etti. 2012 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda B8 RS 4 tanıtıldı. Bir takım geliştirmelerle birlikte B7’deki V8 ünite kullanılmaya devam etti. En önemli gelişme ise 7 kademeli çift kavramalı

S-tronic oldu. Seramik frenleri onun en dikkat çekici özelliklerinin başında geliyordu ve bu versiyon 7 bin adet üretildi. Geçtiğimiz yıl tanıtılan B9 RS 4 ise bu güne kadarki en hızlı model olma özelliğini taşıyor. Audi bu versiyonda yeniden turbo üniteye geri dönerek 2.9 lt’lik çift turbo beslemeli altı silindirli TFSI benzinli motora yer veriyor. 450 HP’lik güç ve 600 Nm’lik maksimum tork değerleri sunuyor. Audi RS 4 Avant’ın dördüncü nesli tasarımında Audi 90 quattro IMSA GTO’nun detaylarından esinlenilmiş. Tipik RS petek yapılı masif hava girişleri ve geniş, düz tek çerçeveli ızgara da belirleyici bir unsur. 0’dan 100 km/s hıza sadece 4.1 saniyede ulaşan RS 4 Avant, isteğe bağlı RS dinamik paketiyle 280 km/saat maksimum hıza çıkabiliyor.

41


TARİHÇE AUDI SPORT GMBH

AUDI RS 7

Audi RS 5

İlk nesil RS5, A5 8T’ye  dayanıyordu ve  Mart 2010’da  Cenevre Otomobil Fuarı’nda  bir coupe olarak tanıtıldı.  O da tıpkı B7 RS 4’te olduğu gibi 450 HP gücündeki atmosferik V8’i kullanıyordu. Sadece 7 kademeli çift kavramalı S Tronic şanzımanla birlikte üretildi. Her RS modelinde olduğu gibi o da dört tekerlekten çekişliydi. A5’e kıyasla tasarımında ciddi farklılıklar vardı. Ön ve arka tamponlar değiştirildi. Ön sis farları yok, ancak ön apronda hava girişi kullanıldı. Genişletilmiş ön ve arka çamurluklarla birlikte 120 km/s’lik hızdan sonra otomatik olarak açılan bir spoylere sahipti.

RS 5, 2011 yılında ufak bir revizyondan geçti. İkinci nesil RS 5 ise 2017 yılında Cenevre’de tanıtıldı. O da tıpkı B9 RS4’te olduğu gibi 2.9 lt’lik çift turbo beslemeli

altı silindirli TFSI benzinli motora yer veriyor. 450 HP’lik güç ve 600 Nm’lik maksimum tork üretiyor. 0’dan 100 km’ye ise sadece 3.9 saniyede ulaşıyor.

Audi’nin şık tasarımlı A7’si üzerine inşa edilen RS 7, tıpkı C7 RS 6’da olduğu gibi 4.0 lt’lik twin-turbo TFSI üniteye yer veriyor. 2013 yılından beri günümüze dek üretilen model 560 HP güce sahip. Bu otomobil de Performance quattro versiyonuyla 605 HP’ye ulaşıyor. 21 inç döküm jantlar 420 mm karbon fiber seramik disklerle tercih edilebiliyordu. Adaptif havalı süspansiyonu aracın gövdesini 20 mm’ye kadar alçaltabiliyor.

AUDI TT RS

AUDI RS 6

Audi RS modelleri arasında en güçlü modellerin başını çeken RS 6’nın akıllara kazınan bir geçmişi var. C5 kasa kodlu Audi A6 üzerine hazırlanan ilk RS 6 modelinde 4.2 lt.’lik V8 bir üniteyle ve 5 kademeli ZF tiptronic bir şanzıman görev yapıyordu. 2002 ile 2004 yıllar arasında üretilmiş olan model, avant ve sedan olarak iki farklı karosere sahipti. Motor 450 HP güç ve 1950 ila 5600 d/dak arasında 580 Nm tork üretiyordu. İlk jenerasyon RS 6 ayrıca Audi’nin “Dinamik Sürüş Kontrolü” (DRC) sisteminin kullanıldığı ilk modeldi. RS 6 Plus adında daha güçlü bir modelde sunuldu ve o da 480 HP’ydi.

42

2008 ile 2010 yılları arasında C6 kasa kodlu RS 6 da yine avant ve sedan olarak üretildi. Bu sefer diğerlerinin aksine 5.0 lt’lik TFSI bir üniteye yer verildi.

V10 motor, 6,250 ila 6,700 d/dak’da 580 HP gibi sıra dışı bir güç ve 650 Nm torka sahipti. Bu otomobil o yılların en güçlü Audi’siydi. Yine ZF imzalı bir tiptronic şanzıman kullanılıyordu fakat bu sefer 6 kademeliydi. Günümzde de yer alan C7 RS 6 ise ürün gamının en güçlü RS modeli olma özelliğini taşıyor. 4.0 lt’lik twin-turbo TFSI motor 560 HP güç ve 700 Nm tork üretiyor. Bu, RS6 Avant’ın 3.9 saniyede 0’dan 100 km / s’ye ulaşmasını sağlıyor. 8 kademeli tiptronic bir şanzımanın yer aldığı RS 6’da, Dynamic Plus paketi ile güç 605 HP’ye maksimum hız ise 305 km / s’ye çıkıyor.

Spor otomobil üretimindeki uzmanlığını, motorsporlarındaki tecrübesiyle birleştiren Audi Sport GmbH, markanın şık ve dikkat çekici modeli TT’yi de 2009 yılından beri üretiyor. İlk jenerasyon Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmıştı. 2.5 lt’lik beş silindirli turbo motorla birlikte 340 HP’lik güce sahipken, 2012 yılında TT RS 360 HP güce ulaştı. İlk jenerasyon kısa oranlı 6 ileri manuel bir şanzımanla satılıyordu. 2010 yılında 7 kademeli otomatik şanzımana da kavuştu. Quattro sistemi ilk jenerasyonda yeni nesil bir teknolojiyle karşımıza çıkmıştı. Geliştirmelerin ardından kullanılan S Tronic şanzımanla birlikte otomobil 0’dan 100 km’ye sadece 4.1 saniyede ulaşıyordu. 2016 yılında, MQB tabanlı Audi TT RS coupé ve roadster, şu an 5 silindirli 2.5 litrelik TFSI motoruyla satılıyor. 1700 ve 5850 d/dak arasında 400 HP ve 480 Nm tork üretiyor.

AUDI RS Q3

Audi’nin SUV modellerini simgeleyen Q Serisi bir otomobilde ilk kez turbo motora yer verilen bir model olan RS Q3, bir konsepte dayanıyor. 2013 yılındaki ilk versiyon sıralı beş silindirli 2.5 lt turbo 310 HP, ardından 2015 yılında gelen versiyon da 340 HP’ye ulaştı. 2016 yılından günümüze dek ise aynı motorun gelişmiş haliyle birlikte 367 HP’lik güce sahip. Dört kollu bağımsız arka süspansiyonlara sahip RS Q3’te 365 mm’lik hava kanallı diskler kullanıldı. RS Q3’ü bildik Q3’lerden ayıran en önemli özellikler arasında; mat alüminyum gövde aksamı ve tavan rayları, özel kapı eşik plakaları ve kapı kaplama şeritleri, parlak siyah petek ön ızgara, RS ön tampon ve ön hava girişinde quattro amblemi yer alıyordu.

43


AVEK SERVİS eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır. Kaza zaptı işleminden sonra aracı, anlaşmalı veya yetkili bir servise çektirmelidir.

Kaporta-boya işlemlerini sektör ortalamasının altında bir sürede gerçekleştiriyoruz Otomobil sahibi herkesin yolu bir gün yetkili servislere düşecektir. Avek Otomotiv’in uzman kadrosu ve gelişmiş imkanları sayesinde bu süreç hem kısalıyor hem de daha keyifli bir hale gelebiliyor. Nasıl mı? Cevabını Avek Otomotiv Servis Müdürü Muhammet Alp ve Hasar Müdürü Adem Kıranoğlu veriyor. Her ne kadar istenmese de otomobil sahipleri zaman zaman çeşitli hasarlara sebep olan kazalar yaşamaktalar. Kaza geçiren bir aracın servisinize gelmesiyle ilgili süreç nasıl işliyor? Diğer bir deyişle, kaza yapan bir sürücü aracının tamir edilmesi için hangi aşamaları izlemeli? Maddi hasarlı kazalarda, kazaya karışan diğer araçların sürücü ya da sürücüleri ile anlaşıldığı takdirde, kendi aralarında Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalıdır. Kazaya karışan diğer sürücüler ile anlaşılamadığı takdirde veya aşağıdaki hallerde 155, kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik

44

zabıtasına haber verilmelidir. • Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa, • Sürücüde yaş küçüklüğü varsa, • Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa, • Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise, • Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse, • Trafik kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse, • Kazaya karışan araçlardan birinin

veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş Yeşilkart - Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir) • Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa. Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir. Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim

Kaskosu olan bir kullanıcı kaza yaptı ve bu kaza sonucu da yüzde 100 hatalı…Yine de aracını yetkili serviste ücretsiz bir şekilde yaptırabiliyor mu? Anlaşmalı bir sigortası olması gerekli mi? Bu süreçten de biraz bahseder misiniz? Hasarlı aracın kullanıcısı % 100 kusurlu olması durumunda kullanıcı aracın hasarını yetkili serviste ücretsiz yaptırabilir. Ancak bunun olabilmesi için, bir takım koşullar gereklidir. Öncelikle ; Yetkili servisin ilgili kasko şirketiyle anlaşmasının olması gerekmektedir. Anlaşmalı değilse ücreti sigortalı öder ve ödediği bedeli sigorta şirketinden alabilir. Kazaya ilişkin tüm evrak asıllarının tam ve eksiksiz teslim edilmesi gerekmektedir. Eksik evrak olması durumunda kasko şirketi ödeme yapmayacaktır. Bunun dışında, bütün kasko ödemeleri yalnızca teminat kapsamına dahil olan durumlar için yapılır. Şirketlerin teminatları, kapsamları, limitleri verdikleri hizmetlerin içerikleri birbirinden farklı olsa da kasko sigortası bazı durumlarda ödeme yapmaz. Poliçelere kasko teminatı olarak dahil edilmeyecek durumlar Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından “Kara Taşıtları Kasko Sigortası Genel Şartları” belgesinde açıklanmakta olup tüm sigorta şirketleri için geçerlidir. Otomobil sahipleri Periyodik Bakım ve Mekanik Onarım işlemlerinde neden Yetkili Servisleri tercih etmeli? Yetkili servislerinizin nasıl bir prensipte çalıştığını anlatabilir misiniz? Yetkili Servisler olarak en önemli prensibimiz, bir aracın hasar görmesi durumunda, araca yapılan onarım sonucunun, aracın fabrikasyon üretim performansına en yakın standartta olabilmesini mümkün kılmaktır. Bu nitelik ise kaporta boya onarım, parça montaj ve de-montaj işlemlerinde markanın standartlarına uygun onaylı cihaz, ekipman kullanılması ve markanın onarım metotları kapsamında eğitim almış uzman teknik kadronun konumlandırılmış olmasıyla sağlanmaktadır. Periyodik Bakımlarını düzenli olarak yaptıran müşterilerimiz Garanti Plus poliçesi yaptırarak garanti

Hasarlı aracın kullanıcısı % 100 kusurlu olması durumunda kullanıcı aracın hasarını yetkili serviste ücretsiz yaptırabilir. Ancak bunun olabilmesi için, bir takım koşullar gereklidir.

süresini 3 ve 4 yıla kadar uzatabilmektedir. Yetkili servislerde bakımları yapılan ve plus garanti bulunan araçların güvenilir olması nedeniyle ikinci el değeri diğer araçlara göre daha yüksek olmakta ve müşteriler araçlarını daha hızlı ve yüksek bedeller ile satabilmektedir. Tüm bu avantajlardan dolayı müşterilerimize Volkswagen grubu araçlarını yetkili servis uzman kadrosuna teslim etmelerini tavsiye ediyoruz. Periyodik bakım, Mekanik ve Kaportaboya konusunda yıllardır kullanıcıların mutlaka oto sanayi sitelerinde birer ustası vardır. Yetkili servisler de bu konu daha maliyetli olarak bilinmektedir. Bu konuda bizleri aydınlatabilir misiniz?

Bir aracın sağlıklı olarak çalışabilmesi ve görevini eksiksiz yerine getirmesi için yalnızca motorunda değil, fren balatalarından lastik süspansiyonuna kadar birçok kısmında önemli mekanik parçalar yer almaktadır. Bu parçaların hepsi birbirine bağlı olarak işlev gösterir. Bu durum aracın çalışmasındaki bütünlüğü ifade eder. Dolayısıyla en ufak bir mekanik arızada araç büyük zararlar görebilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda servis hizmeti ve anında müdahale önem kazanmaktadır. Aracın sağlıklı bir şekilde hareket etmesini sağlayan iskelet mekanik sistem içerisinde yer alır. Yetkili servislere getirilmiş hasarlı araçların daha ucuza yaptırılması için özel servise çekilmesi durumları yaşanabilmekte. Burada maliyeti düşük tutmak için işçilik,

45


SİNEMA

AVEK SERVİS

Jurassic World: Yıkılmış Krallık lk film “Jurassic World”ün birkaç yıl sonrasında geçen devam filmi, artık parkı istila etmiş olan dinozorları tehdit eden Isla Nublar adasındaki yanardağı konu alıyor. Dinozor eğitmeni Owen Grady (Chris Pratt) ve parkın eski müdürü Claire Dearing (Bryce Dallas Howard) dinozorları güvenli bir şekilde adadan nasıl götürebileceklerini bulmaya çalışıyor.

Automata DVD

kullanılan malzeme kalitesi gibi noktalarda daha düşük ve yetersiz seçenekler tercih ediliyor. Eski teknolojiler, kalitesiz malzemeler, kullanılmış parçalar ve profesyonel olmayan işçilik bir araya geliyor, düşük ücretlerle onarım işlemi gerçekleştiriliyor. Buralarda maliyetler nasıl düşürülebiliyor diye bakarsak; öncelikle eski teknolojili ve kalibrasyonu olmayan ekipmanlar hatanın başladığı yerlerdir. Çünkü eski teknoloji bir punto kaynak makinesinin sacları birleştirme kabiliyeti ile yeni teknoloji makine arasında çok önemli farklar mevcuttur. Eğer saclar yeterli akım ile birleştiremezse hasar anında bu noktalardan saclar atma yapacak ve hiçbir direnç göstermeden deforme olacaklardır. Aynı şekilde bu cihazı kullanmayı bilmeyen bir teknisyen iki sacı birleştirme kaynağı esnasında az güç uygulaması durumunda saclar yine birleşmeyecek veya tam tersi fazla güç uyguladığında kaynak noktası çürüyecek ve yine birleşme olmayacaktır. Marka standartlarına uygun olmayan ekipman kullanılması, parça değişimlerinde diğer parçaların zarar görmesine de neden olabilmektedir. Bu nedenle sürüş güvenliği olumsuz etkilenerek maliyet artışı yaratabilir. Onarımı mümkün olmayan parçaların onarılarak araca montajının yapılması ya da değişim gereken parçalar yerine çıkma parça kullanılması, ciddi güvenlik riskleri içermektedir. Yetkili servislerde kullanılan parçalar tamamen markaların belirlemiş olduğu standartlar çerçevesinde araçlara özel

46

üretilmiştir. Araca takılan orijinal parçanın 24 ay üretici firma parça garantisi mevcuttur. Aynı şekilde üretilen motor çeşitlerinde kullanılacak motor yağları, marka ve yağ şirketi mühendislerinin ortak çalışması sonucu (Terzinin vücut ölçüsüne özel elbise dikmesi gibi) maksimum verimlilik ve uzun ömür (KM) oluşacak şekilde tasarlanmakta ve bu ürünler sadece marka yetkili servislerinde satılmaktadır. Marka tarafından aracın donanım ve sürüş konforunun arttırılması için yapılan güncellemeler marka standartlarına uygun cihaz ve ekipman ile sadece yetkili servislerde yapılmaktadır. Ayrıca periyodik bakımlarda filtre ve yağ değişiminin haricinde optik cihaz ile far ayarları, silecek ayarları, lastik hava ve fiziksel kontrolleri, aracın alt ve genel aksamlarının belirtilen standartlarda kontrol ve ayar işlemleri sadece yetkili servislerde yapılmaktadır. Belirtmiş olduğumuz bu özellikler, yetkili servis fiyatlarının standart dışı piyasa şartlarından bir miktar yukarıda kalmasına neden olmaktadır. Aracını servise bırakan müşterin en büyük sorunu beklemek... Bu konuda Avek Tekstilkent olarak müşterilerinize ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Kapasiteniz nasıl? Maksimum tamir süresi ne kadardır? Mekanik onarım ve kaporta-boya işlemleri birtakım prosedürlerin ve süreçlerin (hasar evraklarının tamamlanması, sigortadan dosya açılması, eksper onayı alınması vb.) tamamlanmasını zorunlu kıldığı için

kısa süreli bekleme durumları söz konu olabilmektedir. Bu süreçte AVEK müşterilerinin keyifli vakit geçirmeleri için çeşitli olanaklar hizmet olarak sunulmaktadır. Bunlardan bazıları, sinema salonu, konferans salonu, çocuk oyun salonu, kafeterya, bilardo, kuaför salonu, lostra, ve internet cafe ile farklı bir hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Avek Otomotiv Servisleri, aylık 1.200 araca kaporta-boya onarım hizmeti verebilecek kapasitede teknik ve idari kadrosu, teknik ekipmanı ve fiziki yapısı olan tesislere sahiptir. Kaporta-boya işlemlerini sektör ortalamasının altında bir sürede gerçekleştiren Avek Otomotiv; minör hasarlarda ortalama 2-3 gün, orta hasarlarda 3-6 gün, ağır hasarlarda 6 – 12 gün süreli onarımlar gerçekleştirmektedir. Bu performansı sağlayan sebeplerinden birisi, yedek parça bulunurluğunun % 95 seviyelerinde olmasıdır. Servisimizden Periyodik Bakım hizmeti almak isteyen müşterilerimize yeterli ekipman ve personelimiz sayesinde ertesi güne randevu verebiliyoruz. Ayrıca Filo ve Operasyonel Kiralama müşterilerine özel olarak kurduğumuz Filo Servis Atölyemiz, Filo Müşteri taleplerine hızlı cevap vermek için hizmet vermektedir. Ayrıca; Avek Otomotiv, aracın onarımda kaldığı sürede müşterisinin ihtiyacına göre ikame araç desteği sağlayarak müşterilerinin günlük rutinlerini devam ettirmelerinde kolaylık sunmaktadır.

Çok uzak olmayan bir gelecekte, insan ve robotlar arasındaki bilinç yarışının robotlar adına bir adım öne geçildiği zamandayız. Artık yapay zekanın, kendi kurallarını yaratmaya başladığı bu zaman diliminde, robotlar da kendi türlerini kontrol altında tutmayı amaçlamaktadırlar. Diğerlerinin uyması gereken prensipleri ortaya atan da yine bir robottur ve emsallerinin aksine; insanoğlunun asla ulaşamadığı bilgelik seviyesine ulaşmalarına çok az kalmıştır.

Aynı Benim Gibi Değişik DVD New York Times’ın yılın en iyilerinden biri olarak gösterdiği ilham veren duygu dolu gerçek bir hikayeden uyarlanan film, “insan ruhunun güzelliğini gözler önüne seriyor.” Başarılı galerici Ron Hall (Oscar adayı Greg Kinnear) ve güzel karısı Debbie (Oscar ödüllü Renée Zellweger) görünürde kusursuz bir hayat yaşamaktadır. Ancak evlilikleri ve aile hayatları beklenmedik bir sınavdan geçmek zorunda kaldığında evsiz bir adamın (Oscar adayı Djımon Hounsou) arkadaşlığı onları hayatlarının yolculuğuna çıkaracaktır.

Taksi 5 Parisli süper bir polis olan Sylvain Marot, aynı zamanda olağanüstü bir şofördür. Sylvain, eski emniyet müdürü şimdi ise Marsilya Belediye Başkanı olan Gibert tarafından, güçlü Ferrarilerle büyük bir soygun düzenleyen İtalyan Çetesini yakalamak için görevlendirilir. Fakat görevini yerine getirmek için, Marsilya’daki en kötü VTC sürücüsü olan ünlü taksi...

Babalar Savaşıyor 2 DVD

Terminal Büyümekte olan isimsiz bir şehrin karanlık merkezinde geçen “Terminal”, şeytani bir görev yerine getiren iki suikastçıyı, ölümcül bir hastalıkla mücadele eden bir öğretmeni, gizemli bir hademeyi ve iki farklı hayat süren meraklı bir garsonu konu alıyor. İntikam ateşiyle yanıp tutuşan, esrarengiz bir suç dehası yüzünden hayatları birbirine giren ekip, ölümcül sonuçlarla karşı karşıya kalıyor. ‘Terminal’, Türkiye’de 22 Haziran’da seyirciyle buluşacak.

Konu çocuklar olunca Dusty ve Brad sonunda eş-babalık konusunda bir uzlaşmaya varmıştır ki Dusty’nin maço babası Kurt ve Brad’in pamuk kadar yumuşak babası Don yeni yıl ziyareti için çıkagelirler. Bu durum yeni rekabetlerin ortaya çıkmasına, eski defterlerin açılmasına neden olacak, Dusty’le Brad’in ilişkisi bir kere daha büyük bir sınavdan geçecektir.

47


ETKİNLİK

FAUST

ANGUS & JULIE 2006 yılında başladıkları müzik kariyerlerine, sonuncusu geçtiğimiz yıl yayınlanan dört stüdyo albümü ve sayısız ödül sığdıran Sydney çıkışlı folk rock ve indie pop ikilisi Angus & Julia Stone, 11 Temmuz’da Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’ne, hybrid (ayakta ve oturmalı bir arada) formatta konuk olacak. Arşivlerinde, başta “Big Jet Plane” olmak üzere milyonlar tarafından dinlenen pek çok şarkı barındıran Angus & Julia Stone kardeşler, bir yaz akşamı retro filtreli bir melankoli yaşatmak için Zorlu PSM’de sevenleriyle buluşacak.

Ünlü Alman ozanı ve oyun yazarı Johann Wolfgang von Goethe’nin dünya klasikleri arasında önemli bir yer tutan eseri Faust’un, tiyatro uyarlaması Emek Sahnesi’nde izleyicilerle buluşuyor. Oyun Doktor Faust’un sınırlı yaşamın acısından kurtulmak için bir cadının verdiği iksiri içmesi ve gençleşmesiyle, Gretchen adında güzel bir kızla yaşadığı aşkı anlatıyor. Oyun, 4 – 27 Nisan tarihleri arasında saat 20.30’da Gran Pera’da sahneleniyor.

AKSİYON VE EĞLENCE BIG BOYS FESTIVAL’DE

“Büyüklere oyuncaklar” konseptiyle bu yıl ikincisi düzenlenecek olan “Big Boyz Festival”, 5 - 6 Mayıs tarihlerinde İstanbul Kemer Country’de misafirlerini ağarlayacak. Festival, ultra teknolojik deneyimleri rock müziğin hit ismi Teoman, dünyanın en iyi DJ’lerinden biri olarak gösterilen DJ Burak Yeter ve “Move On” parçasıyla dünyaca tanınan Deeperise ile sahneye taşıyacak.

48

İSTANBUL MODERN FOLK MÜZİĞİ

Toplamda 30 üyeden oluşan Geleneksel ve Çağdaş Müzik kavramlarını bir araya getiren “İstanbul Modern Folk Müziği” topluluğu müzik severlere Türk ve Batı enstrümanlarından oluşan eserler sergiliyor. Genel olarak repertuvarlarında Türk Halk Müziği, Klasik Türk Müziği, Klasik Batı Müziği ve dünya müziklerinden oluşan eserler yer alıyor. Bu keyifli konser 10 Nisan saat 20.00’da İstanbul Grand Pera’da başlıyor.

TRAVIS TÜRKİYE’DE Dünyaca ünlü Brit-rock grubu, “Travis performing their album ‘The Man Who’ in full + other hits” turnesi dahilinde ve Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında, 8 Haziran’da Zorlu PSM’de! Grubun unutulmaz albümü “The Man Who” nun tamamını canlı çalacağı, hemen arkasından milyonları peşinden sürükleyen melodiler ve akıllara kazınmış sözleri ile en iyi hitlerini seslendireceği konser Zorlu PSM Ana Tiyatro Sahnesi’nde, hybrid (ayakta ve oturmalı bir arada) formatta gerçekleşecek.

ÇİÇEK HAKKINDA HER ŞEY BU FESTİVALDE

Bu yıl ikinci kez doğa ile yaratıcılığı buluşturacak olan Floralfest, Türkiye’nin en yaratıcı çiçek tasarımcılarını ve butik çiçekçilerini çiçek tutkunları için 4-5-6 Mayıs tarihlerinde Küçükçiftlik Park’ta bir araya getiriyor. Geçtiğimiz yıl Haydarpaşa Garı’nda alışılagelmiş festivallere yeni bir soluk getiren FloralFest, bu yıl daha da büyüyerek Küçükçiftlik Park’ta düzenleniyor. FloralFest’te bu yıl; özel bahçe tasarımlarından tadı merak edilen yenilebilir çiçeklere, çiçek bakımını ile ilgili atölyelerden çiçek tasarımcılarının canlı showlarına, farklı etkinlikler, gün boyu müzik ve çiçeklerin dünyasına adamış markaların stantları yer alacak. 


TEKNOLOJİ

SENNHEISER’DAN MOBIL HAYATA ÖZEL KULAKLIK Sennheiser, bugüne kadar ürettiği en kompakt bluetooth kulaklığı mobiliteye önem verenler için sunuyor. Türkiye’de Bircom güvencesiyle satılan Sennheiser Momentum Free Kulak İçi Kulaklık; 14 gramlık ultra hafif ve boyunda duran yapısı, dengeli ve detaylı ses sahnesi, 3 butonlu kumandası, tek seferlik şarj ile 6 saatlik kullanımı ile

mobil hayatın vazgeçilmezi oluyor. Momentum Free, müzik ve ses dünyasının en çok takdir toplayan kulaklık serilerinden biri olan Sennheiser’ın Momentum serisinin en kompakt kulaklığı… Mobil hayata özel olarak tasarlanan Momentum Free Kulak İçi Kulaklık, portatif tasarımıyla bütün ihtiyaçlarınıza ve aradığınız şıklığa sahip.

CANON’DAN 4K DESTEKLI YENI VIDEO KAMERA Canon, şimdiye kadar üretmiş olduğu en sezgisel ve teknolojik açıdan en ileri aynasız fotoğraf makinesi olan EOS M50 modelini fotoğraf tutkunlarının beğenisine sundu. Günümüzün modern maceraları için tasarlanan EOS M50, muhteşem renk ve detaylara sahip unutulmaz anılar yaratmak için 4K video çekim kapasitesi, değişken açılı dokunmatik ekranı ve Canon’un en son DIGIC 8 görüntü işlemcisine sahip olan ilk aynasız fotoğraf makinesi olarak dikkat çekiyor.

SKAGEN SAATLERİNDEN GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ Skagen akıllı saatleri, fonksiyonellik ve minimal modernlik arasındaki mükemmel dengeyi sağlarken, bu tasarıma aynı zamanda karmaşadan uzak teknolojiyi de ekliyor. Skagen, dokunmatik kadranlı ilk akıllı saat modelini gururla sunar: Falster Akıllı Saat Modeli. Falster modelinin yuvarlak dokunmatik kadranı, yalın tasarımı ve kullanımı kolay arayüzü sayesinde birçok fonksiyonel özelliği bir arada sunar.Falster modelini yalın dizayn ve fonksiyonellik ilkeleriyle tasarlayan Skagen, akıllı saat modellerini bu yaklaşımla tasarlıyor.

SONY’DEN BENZERSIZ DENEYIM Sony Mobile, sevdiklerinize kendilerini özel hissettirecek bir uygulamayı Xperia XZ1’in eğlenceli, çığır açan 3D oluşturma teknolojisi ile sunuyor. Xperia XZ1’in 3D oluşturucu özelliğini kullanarak yaratacağınız Avatar’ınızla mesajınızı video şeklinde ileterek sevdiklerinize benzersiz bir sürpiz yapabilirsiniz. Sony inovasyon ve ses teknolojilerinden yararlanan Xperia XZ1, insanları ve nesneleri, 15 ila 60 saniyelik taramalar sonrasında yüksek çözünürlüklü 3D avatarlara dönüştürüyor. Bir akıllı telefonda ilk defa, yüz, baş, serbest biçim ve yiyecek seçeneklerini içeren dört farklı tarama moduyla eğlenceyi görüntü ile birleştiren bir uygulama hayatınıza giriyor.

LG, 2018 PREMIUM TV’LERINI DUYURDU LG; W8, G8, E8, C8 ve B8’i de içeren 2018 model yapay zeka destekli OLED TV modellerinin tanıtımıyla, OLED görüntü teknolojisindeki öncülüğünü ileriye taşıyor. Her model, Picture-on-Wall’dan (77/65W8), One Glass Screen (65G8), Picture-on-Glass (65/55E8) ve Cinema

Screen tasarımına (77/65/55C8 ve 65/55B8) kadar birbirinden farklı birçok tasarım özelliğini öne çıkartıyor. Yapay Zeka teknolojisi ile donatılan SUPER UHD TV’lerin (SK95, SK85 ve SK80) ekran boyutları 49 ve 77 inç, diğer ekranların boyutları ise 55 – 77 inç arasında olacak.

ACER, EĞITIME YÖNELIK İLK CHROME OS TABLET Acer eğitime yönelik ilk Chrome OS tablet olan Acer Chromebook Tab 10’u (D651N) tanıttı. Chromebook Tab 10 küçük boyutları sayesinde sırt çantasına veya sıraya kolayca sığıyor. Fark edilmesini sağlayan eşsiz kobalt mavisi rengi ile de cihazı bulmak kolaylaşıyor. Yalnızca 550 gram ağırlığındaki Acer Chromebook Tab 10, 172,2 (G) x 238,2 (D) x 9,98 (Y) mm boyutlarına sahip. Ön taraftaki 2 MP HD web kamerası, çift hoparlör ve mikrofonla Google Hangouts üzerinden görüşme yapabiliyor. Arka taraftaki 5 MP kamera ise video ve fotoğraf çekme imkanı sunuyor.

50


Avek Magazine 15  

Avek Magazine Mayıs - Haziran 15. Sayı

Avek Magazine 15  

Avek Magazine Mayıs - Haziran 15. Sayı

Advertisement