Page 15

Opony Stalowe wywrotki Schwarzmüller wyróżniają się niedużą masą własną, nawet w kompletacjach nie nastawionych na maksymalne odchudzanie, m.in. ze zwykłymi nogami podporowymi, a nie tylko zrzutowymi. To kwestia użycia najlepszych stali i aluminiowych podzespołów: zbiorników powietrza, kół, barierki pomostu itp. Tylne światła są w pełni LED-owe.

Niezawodność pojazdów zależy także od sprawdzania, ile nasypano na muldę przy załadunku. Zawieszenie powietrzne mostu ciągnika i osi naczep mają wypuszczone na zewnątrz manometry, na które zerka kierowca, by w porę powstrzymać operatora ładowarki. Widoczne są zawory różnicowego sterowania ciśnienia w miechach po prawej i lewej stronie naczepy. tu i kierowcy muszą spędzić kilka dni w kabinie. Co do niezawodności, zaufano marce Volvo, która okazała się tego godna.

Przebiegi niektórych ciągników już znacznie przekroczyły 1 mln km, jeden ma na liczniku nawet 1,7 mln km i zdaniem szefa jeszcze długo popracuje.

Ta trwałość to także kwestia troskliwej obsługi pojazdów przez autoryzowane serwisy. Opony również zleca się profesjonalnemu warsztatowi, przestrzegając ich przekładania między osiami. Marki wybrane do naczep to Bridgestone (R168) i Continental (HTC1), najlepiej wytrzymujące warunki warszawskich budów i częste przejazdy przez krawężniki. Naczepy mają koła aluminiowe Alcoa z wykończeniem Dura-Bright, zaskakującym w pojazdach budowlanych. Dlaczego aluminiowe? Chodziło zarówno o wygląd, jak i dodatkowe ok. 150 kg ładunku, w tej kolejności. Dlaczego DuraBright? No właśnie przez połysk polerowanego aluminium, którym podwarszawska firma świeci w oczy konkurentom. Lekkie koła potwierdziły obiecywane przez producenta zalety: dzięki dużej wytrzymałości kutego stopu są nawet mocniejsze, niż stalowe, odporne na pękanie, a także korozję. Wytarcia kołnierza „ są szybko usuwane przez serwis.

Tyre Scanner szybka diagnoza stanu bieżnika Italcom pokazał na tegorocznych TTM w Poznaniu przenośny skaner do opon, umożliwiający szybki pomiar głębokości bieżnika, wizualizację wyników na ekranie tabletu lub nawet telefonu komórkowego oraz ich przekaz do bazy danych za pomocą Bluetooth. Pomiar jest dokonywany w paśmie o szerokości 57 mm, polega na przesunięciu przyrządu w poprzek bieżnika. Rolki na jego spodzie wykrywają ten ruch, uruchamiając skanowanie i kończąc proces, po czym następuje wyliczenie wymiarów dla każdego rowka osobno i wizualizacja 3D. Dokładność pomiaru wynosi 0,2 mm, opona może być mokra prosto z drogi lub mycia, nie szkodzi to skanerowi ani nie wpływa na jego precyzję. Lekkie (0,65 kg) urządzenie jest łatwe w obsłudze, umożliwiając szybkie sprawdzenie stanu i regularności zużycia bieżnika w całej flocie klienta. Zasila je bateria litowo-jonowa „ ładowana z gniazda USB.

Kilka sekund po pomiarze serwisant ma wizualizację wyników pomiaru, może zestawić wszystkie koła, przesłać dane klientowi lub zrobić mu wydruk.

Opony 2018  
Opony 2018  
Advertisement