Page 1


СОДРЖИНА Број 49 • Септември 2011

НОВИТЕТИ

6

Mercedes C 63 AMG Coupe Black Series Со 517 коњски сили, Black Series е најсилниот модел во историјата на класата С

10

VW The Beetle

14

Morgan 3 Wheeler

21

Салон во Франкфурт

Со овој автомобил сакаме да возиме во иднината. Тој ги спојува минатото и иднината

Што се случува кога ќе се спојат Mazda MX-5 и Harley? Morgan со три тркала!

Новите суперѕвезди се подготвени да се покажат во полн сјај на автомобилската сцена

ТЕСТ И ТЕХНИКА

36

ВОЗЕВМЕ OPEL AMPERA

40

TECT CITROEN C3 1.6 HDI

46

TECT NISSAN NAVARA 2.5 dCi Double Cab

56

Тренд на смалување на моторите

14

Отсуството на едно тркало не го нарушува уживањето додека се вози овој оригинален британски автомобил. Напротив, Morgan 3 Wheeler е наменет токму за уживање

6

Досега приматот меѓу тркачите од големата серија го држеше M3. Но, марката со сребрена ѕвезда сега сака да го освои и овој врв. Black Series вози со 517 КС

Погонот на струја е реалност. Opel го реши проблемот со ограничениот досег

Citroen повторно вози како што се очекува од француски автомобил. Комфорно

Пикапот е рационален избор на возило во многу случаи. Но, нуди и уживање

Во Америка за прв пат најмногу се продаваат автомобили со четирицилиндарски мотор

TEMA

16

Карбонот како материјал на иднината

30

Краш тест на камион со автомобил

32

Јубилеј на првиот автомобил на месечината

34

Најлошиот автомобил на светот Nightmare Mk-I

52

СООЧУВАЊЕ • ПЕТТЕ НАЈЕВТИНИ КОМПАКТИ

58

Интернетот ги освои автомобилите

78

Реставрација на Porsche од 1973 година

Лесниот материјал досега беше резервиран за најбрзите и најскапите. Тоа се менува

Ризикот од загинување при судир со камион е трипати поголем

Првиот автомобил возеше по месечината уште пред 40 години

Да требаше доктор Франкенштајн да направи автомобил, тој ќе изгледаше вака

Пет најевтини понуди во компактната класа. Кој е најевтин, кој нуди најмногу?

Новите генерации бараат промени. Индустријата вложува во развој на нови системи

Томбола ќе решава кој ќе биде среќниот добитник на овој врвно реставриран олдтајмер

СЕРВИС

60

Тест на средства за полирање

61

Опасност од аквапланинг

Колку се ефикасни средствата за полирање нанесени врз модерен лак

Доволен е краткотраен пороен дожд за гумите да го загубат контактот со подлогата

НА ДВЕ ТРКАЛА

62

МОТОЦИКЛИ • Hamachi LF250ST Квад - Единственото возило на четири тркала

МОТОСПОРТ

74

ТРКА ЗА ГОЛЕМАТА НАГРАДА НА БЕЛГИЈА Себастијан Фетел предвреме си ја обезбеди титулата во светското првенство

78

Членовите на клубот на марката во Америка имаат можност да го добијат овој вреден примерок на томбола што ќе се одржува на парадата на Porsche во Џорџија

ДРУГИ СОДРЖИНИ 18 МОБИЛНОСТ 2014 28 ЦРНО БЕЛО 64 ПИСМА

64 66 82

ИМПРЕСУМ ЦЕНОВНИК НА НОВИ АВТОМОБИЛИ ПРОТИВ ДОСАДА

40 46

CITROEN C3 1.6 HDI NISSAN NAVARA 2.5 dCi Double Cab 52 CHEVROLET CRUZE 78 Porsche 911 T Coupe (1973)

АВТОМОБИЛИ ВО ОВОЈ БРОЈ 6 Mercedes C 63 AMG Black Series 10 10 VW The Beetle 14 14 Morgan 3 Wheeler 36 OPEL AMPERA

52 78


Новитети Mercedes C 63 AMG Coupe Black Series

К

ој верува дека страста за моќ и за брзина е мината работа, греши неверојатно многу – но, и не мора да греши. Широк, низок, масивен и со изглед како да ќе препукне од сила во секој час, таков е новиот Mercedes C 63 AMG Coupé Black Series. Ваквиот изглед не е само фалење напразно, затоа што ку-

пето е како измислено за соборување рекорди на тркачка патека. Особено импресионира тоа што ова C 63 AMG Coupé со изгледот потсеќа на SLS AMG GT3 и поседува многубројна техника што е преземена директно од мотоспортот. Затоа и не чуди што овој моќник со ветувачката комбинација од трите букви AMG ја доживеа свет-

ската премиера токму за време на одржувањето на трката во формула 1 на Нирбургринг. Купувачите ќе мора да имаат трпение, затоа што првите примероци ќе бидат испорачани во првиот месец од следната година. Со купето од класата С чија што цена изнесува преку 115.000 евра, AMG ја продолжува вредната тра-

Прифати Затоа што големиот мотор и малата каросерија гарантираат врвно уживање и затоа што базата од големосериски автомобил ја спушта цената

Откажи Затоа што секое посилно притискање на гасот повлекува потпишување на нов кредитен договор за бензин

Моќниот V8 од 6,2 литри е дополнително тјуниран со делови од SLS AMG

Побарај друго Купето С250 ја нема ниту половината од моќта на AMG, но се уште забрзува за 7,2 секунди до сто и вози до 240 километри на час

а з и в о н е д и Црн

! 3 M BMW 6

го поседува а д а к а с а д з е ебрена ѕв њски сили, о к 7 1 Марката со ср 5 о С . а е л во ортските куп илниот моде врвот и кај сп јс а н е s ie r e S k јата С 63 AMG Blac у конкуренци ѓ е м и о н , С а класата историјата н

09/2011

диција и на ентузијастите им нуди автомобил со фантастична моќ. Стратегијата со Black Series започна успешно во 2006 година. Со оваа серија, ќерката на Mercedes специјализирана за постигнување врвни перформанси ја докажува својата компетентност во изведувањето и развојот на автомобили кои што се на границата на техни-


родниот мотоспорт. Новиот C 63 AMG Coupé Black Series е најдобар доказ за постојаниот трансфер на техниката од тркачката патека на улиците. Многубројните успеси во DTM, приватната тркачка серија со SLS AMG GT3 или нашиот ангажман во формула 1, каде што веќе 15 години ги испорачуваме официјалните безбедносни авто-

Технички податоци

ката. И покрај тоа што постигнува возна динамика достојна за тркачка патека, C 63 AMG Coupé Black Series поседува и својства кои што се карактеристични за секој сериски модел на Mercedes-Benz, односно практичност во секојдневието, долговечност, безбедност и квалитет. „Корените на AMG се во меѓуна-

C 63 AMG Coupе Black Series Работна зафатнина Пречник x Од Компресија Моќност Вртежен момент Тежина на мотор (сува)

Просечна потрошувачка Емисија на CO2 Забрзување 0-100 km/h

6208 cm3 102,2 x 94,6 mm 11,3 : 1 380 kW (517 КС) при 6800/min 620 Nm при 5200/min 196 kg 12,2 l/100 km 286 g/km 4,2 s

09/2011 7


Импресија Средба на две генерации на Volkswagen Beetle

Пат Сличностите не мора да се бараат. Иако The Beetle е многу поблизок до оригиналната форма на Бубата отколку претходникот New Beetle, тој самиот треба да претставува оригинал. Со технологијата што ја поседува, тој е Буба на иднината

10

ите родители, новиот Ако старата Буба беше верниот пријател на наш име во иднината. Beetle е автомобилот со кого што сакаме да воз и иднината Кажано поинаку: The Beetle ги спојува минатото 09/2011


К

ој седнал зад воланот на автомобил што има извозено четири или пет децении зад себе го знае чувството. Возењето олдтајмер е возбуда која што тешко дека може да се спореди со друго. Чувството да се вози Буба од 1958 година е како таа да потекнува од ерата кога бил измислен првиот автомобил. Во секој случај, тоа мора да биле некои тешки времиња. Додека старата Буба си тера по патот каков што не можело ниту да се замисли во времето кога таа излегла од фабрика, на човек му доаѓа да помисли дали тоа навистина е возилото со кое што со изнервирани родители и расплакани сестри трпевме мачно патување преку најстрмните планински превои и по најкривулестите патишта за да уживаме во благодатите на летото? Многумина ги стекнаа првите искуства, и тоа не само возачки, токму во овој автомобил, во кого што отсуствува дури и минимумот од безбедносното ниво што производителите ни го обезбедуваат во денешните автомобили. Затоа човек не треба да се чуди за тоа што воздушната перница во воланот била толку ситна во тие времиња. Тогаш вооопшто не постоеше такво нешто. Тоа што се гледа во средината на воланскиот обрач е сосема спротивно од воздушна перница. Тоа е свир-

ката, која што при судир може да дејствува мошне агресивно врз возачот, доколку тој не е заврзан со безбедносниот ремен. Во тие времиња никој не помислуваше на пасивните системи за безбедност. Тие сé уште не беа измислени. Со впечатокот за безбедност што го обезбедува Бубата, секое свртување на крстосница се чувствува како најголем ризик. Возачот може повеќе да се потпре на сопствената интуиција, отколку на глетката низ задното стакло, кога тој ќе погледне во ретровизорот. Во времето кога е произведена оваа Буба, поимите застој на патот или сообраќаен шпиц сé уште не постоеја. Сите беа задоволни со 120 километри на час и со 30 коњски сили. Како деца си мислевме дека единствено американските крстосувачи се побрзи и помоќни од тоа. Со тие триесет коњски сили сé уште може да се вози пристојно, но проблемот е во тоа што и подвозјето е димензионирано според таа моќност, по­ради што зад воланот се стекнува впе­чатокот де­ка брзина од 80 километри на час е веќе превисока. Веројатно ни­ ту конструкторот на моторот не знае колкава е емисијата на СО2 на оваа Буба

од 1958 година. Кога педалот ќе се притисне до долу, моторот на Volkswagen троши и до 14 литри на сто километри извозени со задоволство. Кога овој автомобил сé уште бил нов, цената на бензинот изнесувала четвртина евро, односно едвај петнаесетина денари. Но, според тогашните плати, возењето не било евтино ниту со оваа цена. Во 1950-те години светот се чувствуваше моќно, весело, непобедливо. Истото важеше и за Буба, која што возеше и возеше и возеше, и тоа не само во рекламниот слоган на Volkswagen. Неговиот четирицилиндарец со препознатлив и неодолив звук, како резултат од воздушното ладење на моторот, оддалечен е неколку светлосни години од денешната техника и поблиску е до 1886 година, односно до времето кога беше измислен автомобилот, отколку до иднината која што денес им ја предвидуваме на автомобилите. Таа иднина веќе се наѕира над хоризонтот и ја најавува ерата на возилата со погон на струја.

тување

09/2011 1


Импресија Ретро модел на Morgan со три тркала

З

а некој да не помисли дека тука станува збор за детска играчка. Ретро моделот на Morgan со три тркала, наречен мошне инвентивно 3 Wheeler, не тежи ниту половина тон и забрзува од место до темпо сто за четири и половина секунди. Комфорот, електрониката и зоната на гмечење се туѓи појави во ова возило. Место тоа, возачот добива силни шлаканици од ветрот додека го забрзува ретро моделот кого што Британците го наплатуваат по 30.000 евра, без ДДВ.

Факти за Morgan 3 Wheeler

Тежина..................................................са. 500 kg Моќност.....................................................120 КС Крајна брзина.................... 115 mph (~185 km/h) 0-60 mph (0-96 km/h) . ..................................4,5 s Мотор........................................ 1910 cm3 V-Twin Менувач.............................. 5 степени + рикверц Алуминиумска каросерија Цевна шасија Избор на 8 бои за каросеријата Калници во сјајна црна боја Жичани бандажи во сјајна црна боја Мат црни издувни цевки Капак на резервоар во стил на Леман Кожени седишта, арматурна табла и потпирачи за рака во вратите Волан во комбинација од кожа и алуминиум Црна анодизирана табла со инструменти Прекинувачи во аеро-стил од алуминиум Стартување на копче

14

Основна цена 25.000 фунти

Morgan 3 Wheeler со бројка 2011 како година на производство во сообраќајната книшка е целосно модернизирана верзија на трициклот од кого што потекна инспирацијата. Неговата историја започна во 1909 година и траеше до 1953 година, кога од производствените хали во Малверн Линк излезе последниот примерок од сортата што одбележа долг период во историјата, па соодветно си заслужи и име – Morgan 3 Wheeler е последниот Cyclecar, спој на принцип на конструирање на велосипед и на автомобил. Иако последните произведени примероци имаа четирицилиндарци од Ford со моќност до 32 коњски сили, двоцилиндарските мотори во V се тие што направија овој автомобил да прерасне во легенда. Таков мотор поседува и новиот 3 Wheeler, со работна зафатнина од речиси два литри и со агол од 56 степени меѓу цилиндрите. Моторот со моќност од 120 КС и со подмачкување со сув картер е изведен од X-Wedge-V2, кого што фирмата S&S Cycle од американската сојузна држава Висконсин го произведува за 09/2011

Harley Davidson. Со преземањето на овој мотор, Morgan ги презема и карактеристичните манири на американската легенда на две тркала, односно длабокото бревтање и вибрациите што го протресуваат целото возило и сé што е на или во него. За преносот на силата до задното тркало се користи петстепен мануелен менувач од Mazda MX-5. Изгледот на новиот 3 Wheeler

No

силно потсеќа на историската мустра, единствено димензиите му се поголеми. Трагата на предните тркала изнесува фантастичен 1,80 метар. Во комбинација со водење на предните тркала со двојни попречни водилки, тоа гарантира речиси беспрекорни возни својства, што не можеше да се каже за класичниот Threewheeler кој во брзи и остри свијоци не пропушташе да го крене

внатрешното предно тркало. Неговиот современик постигнува темпо до 190 километри на час, а тоа е веќе брзина за која што возилото мора солидно да се подготви. Двата сопирачки дискови напред и огромната барабан сопиарчка назад се грижат за ултракуса должина на сопирање. Никој нема да се изненади од тоа што Morgan не поседува систем против блокирање на тркалата.


тркало на едно погонско то во комбинација ва единствено чувство ње зе Во ја. ци еа кр а вету рд на последната ка со широка траг може да биде го назад и предна ос Тимот на Morgan

Ретро моделот на Morgan е спој на трицикл и играчка за мажи. Изгледот е како од 1920-те години, но датумот на производство е 2011. Впечатлив детал е моторот оставен на отворено

Три е пооригинално од четири Модерна интерпретација на возило со три тркала е Can-Am Spyder од канадскиот производител Bombardier, кој е специјализиран за возила за снег и дел е од големата групација за аеронаутика и железница. Додека кај Morgan 3 Wheeler нема сомнежи дека станува збор за автомобил, Spyder е јасно ориентиран во правец на мотоциклите. Како мотор служи еднолитарски V2 од Rotax, ист како во Aprilia RSV 1000. Во интерес на поголем вртежен момент, моќноста е намалена од 143 на 106 КС при 8500 вртежи. Тоа е доволно возилото тешко 316 килограми да забрза за 4,5 секунди до темпо сто. Електрониката ја ограничува крајната брзина на 190 километри на час. Цената на канадскиот трицикл е за половина пониска од цената на Morgan.

Што се случува кога ќе се спојат Mazda MX-5 и Harley? Се добива Morgan 3 Wheeler. Тој тежи едвај половина тон, но има 120 КС и само три тркала. Тоа е доволно за максимално уживање

a j i g l a t s oшто создава зависност Тука сé му е препуштено на возачот и на неговата способност. Во кокпитот едвај има простор за двајца, а доколку нема друго решение, најдобро е возачот и совозачот да имаат ситна градба. Британците ја негуваат традицијата на националната автомобилска школа и во возилото вградуваат најквалитетна кожа, но затоа повторно ја компензираат цената за тоа со не-

колку пластични копчиња кои што се преземени од големосериското производство. Без разлика, Morgan ќе ги продава планираните петстотини примероци за една година како од шега. Голема администрациска привилегија на 3 Wheeler е тоа што во европските земји возилото се регистрира како трајк и со тоа се избегнуваат здодевните хомоло-

гациски пречки. Цената од 30.000 евра му овозможува на ова оригинално возило да стаса до поширок круг купувачи меѓу својата обоживателска публика, а дополнителен аргумент претставува и тоа што со потрошувачката од 4,7 литри Morgan го оптоварува буџетот исто колку и некоја јапонска зујачка на две тркала од средната класа. За привикнување на вистински-

от стил на возење на 3 Wheeler, сопственикот ќе се грижи дури отпосле. Тука на возачот не му преостанува изборот дали при возењето да го извади лактот надвор или да го држи внатре. Единствениот начин на возење на трициклот што сака да биде автомобил е со лактот надвор. Убавината е во тоа што никој нема да биде карактеризиран како рурален тип. �

09/2011 15


Новитети Техника Карбонот како материјал на иднината

Т

16

ехничарите предвидуваат црна иднина за автомобилите, во најбуквална смисла на зборот. Кај автомобилите за иднината се почесто се посегнува по компоненти од јагленород. Изработен од таканаречени јагленородни влакна, карбонот постигнува поголема цврстина од металот, но и значително е полесен од него. Во споредба со челикот, каросериската ламарина изработена од карбон е полесна за 50 проценти, односно за 30 проценти доколку истата е изработена од алуминиум. Како што индустријата сé повеќе се ориентира кон ограничување на емисијата на СО2, толку позначајно станува постигнувањето лесна конструкција на возилото и на неговите компоненти, а со тоа и примената на композитни материјали во кои што се користи карбон. Тоа важеше и досега за возилата со конвенционален погон. Со постепеното навлегување во ерата на возилата со погон на струја,

користењето на лесните материјали е од решавачка важност, затоа што со намалувањето на тежината на возилото техничарите можат да надоместат за дополнителната тежина која што ја додаваат батериите за складирање на електричната енергија. Поради комплицираниот процес и мачната и долготрајна изработка, карбонските влакна досега се користеа првенствено за суперспортските автомобили како Bugatti Veyron или Mercedes SLR. Но, индустријата пронајде нов начин за производство на компоненти од лесниот карбон, кој што обезбедува пониска цена, а со тоа и достапност на технологијата кај автомобилите од големосериското производство. Предводник на новата технологија на производство на карбонски елементи е BMW. Баварскиот производител досега има стекнато богато искуство 09/2011

Овој материјал досега беше резервиран само за најбрзите и најскапите: Пластика зајакната со јагленородни влакна, наречена карбон. Цврстиот и лесен материјал одговара и за штедливи возила за секој ден. Но, тоа бара нов начин на изработка

Сериското

производство оди во големосериското производство на одделни компоненти од карбон, како покривот и неколку елементи од каросериската структура кај моделите од спортската ќерка M GmbH. За две години марката од Минхен планира да го понуди електричниот автомобил i3, како прв големосериски модел со каросерија изработена речиси во целост од карбон. BMW сé уште не ја открива тежината на возилото и дава само

приближен одговор, дека и покрај тешкиот батериски пакет, тежината на возилото нема да се разликува од возилата со обичен погон. За карбонот да може да се користи во голема серија, потребни се нови и поевтини производствени процеси. Времето на производство мора да се скуси и уделот на рачна работа мора да се намали. Карбонските влакна испреплетени во големи платна досе-

га се кроеја рачно, потоа се премачкуваа со специјални смоли и на крајот се печеа неколку часови во големи печки, до постигнувањето на крајната форма. Во производството на i3 Баварците ќе користат комплетно автоматизиран процес, затоа што тоа е единствениот начин да се постигне пониска цена на лесниот материјал од кого што во голем дел зависи иднината на автомобилите. Остатоците по кроењето на


карбонските платна нема да се фрлаат во отпад. BMW ќе ги користи овие остатоци за изработка на делови за другите свои модели, како на пример за хаубата на специјалната серија CRT за супертркачот M3, чија што продажба стартува наесен. За разлика од BMW, производителот McLaren наведува конкретни бројки кои што верно го отсликуваат напредокот во обработката на карбонот. Пред 30 години, Британците го направија првиот болид од формула Патничка кабина изработена од цврст и лесен карбон

Погонски модул

Додека BMW и Volkswagen планираат за своите идни модели да користат каросерија што во целост е изработена од карбон, другите производители ќе го следат напредокот во мали чекори. Mercedes, на пример, место да се посвети само на еден модел, ќе го користи карбонот во целата производствена гама. Исто како што во денешната моделска гама се користи алуминиум за изработка на одделни делови од каросеријата, на пример за вратите, крилата или хаубите, исто како и за водилките

Каросерија

Литиум јонска батерија

Електромотор и контролна електроника

Користењето на карбон за патничката кабина дозволува отстапување од традиционалната конструкција на каросеријата. Во основа, кабината е како монокок кај болид во формула 1, на кого што се држат сите компоненти на возилото 1 со монокок изработен од карбон, за чие што производство беа потребни шест денови. За новиот уличен тркач MP4-12C, доволни се веќе четири часови. Volkswagen исто така се интересира за карбон кај идните штедливи модели. Прототипот XL1 може да мине сто километри со само 0,9 литар гориво само затоа што тежи 795 килограми. Производителите се ориентираат кон примената на карбонот во сериското производство поради тоа што неговата цена паѓа рапидно. Карбонската каросерија на првиот прототип на VW од 2002 година чинеше 35.000 евра, додека цената за XL1 е само 5.000 евра. Но, тоа е сé уште петпати повеќе отколку каросерија за лимузина од средна класа изработена од челик.

лесно

во подвозјето, така од следната година сé почесто ќе се користи карбонот за постигнување на пониска тежина на возилата. Првиот модел кај кого што ќе биде применета новата стратегија на користење на делови од лесниот и ексклузивен карбон ќе биде новата генерација на родстерот SL, кој што ќе се појави во напролет во 2012 година. Ветувањата се големи, но реализацијата малку ќе заостане. Во блиска иднина ќе се појават повеќе модели кои што се произведуваат во серија меѓу 60.000 и 80.000 примероци за една година. Но, за карбонот да се користи во волуменски сегменти, со годишна продукција од половина милион автомобили, ќе минат уште 10 до 15 години. �

Преоѓањето од метал на лесен карбон ќе му даде нова смисла на електричниот погон. Лесната каросерија надоместува за тешките батерии на погонот. BMW разви технологија што го поевтинува производството на карбонот

09/2011 17


Zukunft serienmäßig

15 Август - 25 Септември Премиери на салонот во Франкфурт

64. Internationale Automobil-Ausstellung

15. bis 25. September 2011 Frankfurt am Main www.iaa.de

Светот на автомобилите доаѓа на гости во Франкфурт. На 15-ти септември се отвора 64-то издание на Меѓународната изложба на автомобили во метрополата на Мајна. Вкупно изложуваат 900 фирми, од кои 75 се производители на автомобили. Публиката ќе може одблизу да ги почувствува новитетите до 25-ти септември. Изложбената површина покрива околу 210.000 метри квадратни, што е за 15.000 квадрати повеќе отколку во последното издание на салонот во 2009 година. „Ќе ги запознаеме иновациите во оптимизацијата на класичните погонски единици, кај хибридните и елекетричните автомобили, како и во погонот со водород. Покрај постојано намалување на потрошувачката, а со тоа и на емисијата на СО2, во преден план ќе се најдат новите системи за асистенција, кои што го прават возењето уште побезбедно и покомфорно“, така Матијас Висман од VDА ги резимира случувањата на претстојниот салон. Господинот Висман е претседател на VDA, односно на Асоцијацијата на германски производители на автомобили, која што е организатор на IAA.

сериската опрема BMW Марката од Минхен го подготви својот модел од компакт класата за иднината. Комбилимузината порасна и изгледа помодерно со познатиот стил на куќата, а со новите турбобензинци со смалена работна зафатнина вози поштедливо. Задниот погон како ексклузивност на компактот остана, но платформата на моделот повеќе е оптимирана во корист на идната верзија со преден погон, која што ќе се нуди поевтино и ќе троши помалку. Гамата стартува со 1,6-литарски бензинец со турбонатполнење и 136 КС. Серијата 1 ќе ја изгуби улогата на најмал модел на марката откако на IAA ќе доживее премиера градскиот автомобил i3, во верзија што е блиска до сериско производство. Малечкиот автомобил има каросерија од карбон и погон на струја. Со задниот погон, четириседот од 3,85 метри и моќност од 170 КС ветува и задоволство во возењето. Досегот со полни батерии изнесува 160 километри. Со цената, i3

ќе биде значително поскап од серијата 1, главно поради батериите. Електричниот градски автомобил ќе го има покрај себе беспрекорно чистиот спортски автомобил i8. Во студијата се користи погонот на i3 во комбинација со 1,5-литарски бензинец со три цилиндри и 223 КС, што гарантира перформанси достојни за лигата на M3. Но, со потрошувачката од 2,7 литри, спортистот е неспоредливо поштедлив од купето со мотор V8. Салонска премиера ќе доживее купето од серијата 6, како темпераментен и благороден крстосувач со шест и осумцилиндарски мотори со моќност до 407 КС, а за прв пат и со дизелски мотор. Кој сака повеќе простор може да се реши за новиот М5, кој што ја има истата погонска техника, но со 560 КС од осумцилиндарски мотор со два турбополначи нуди перформанси на суперспортски болид.

Fiat

Chevrolet

20

По пензионирањето на знаменосецот Epica, Chevrolet ќе напаѓа на европскиот пазар со новата лимузина од средната класа, со Malibu. Овој модел со име кое што има долга традиција во САД е развиен како светски автомобил и ќе се продава на повеќе од 100 пазари во светот. Со должината од 4,86 метри тој е меѓу најголемите во својата класа, а впечатливата клинеста форма и моќниот опаш му обезбедуваат препознатливост на Malibu, под чија што каросерија се крие техниката од Opel Insignia. Цената на Malibu се очекува да биде под германската лимузина. Мошне интересно. Во паралелен чекор со електричниот автомобил Opel Ampera на пазарот пристигнува и братучедот од Америка, Chevrolet Volt. Разликите меѓу двата модела се главно во детали, додека погонот со комбинација од електромотор и бензинец што го напојува електромоторот со струја откако ќе се истрошат батериите е идентичен. Со полни батерии и резервоар можат да се поминат 500 километри и во тоа е најголемата генијалност на погонот, која што го надминува проблемот со ограничената автономија на возилата на струја. Со 150 коњски сили, семејната комбилимузина вози до 160 километри на час. Цената е незначително пониска oд Ampera.

09/2011

Специјалистот за градски услови на возење на Италијанците стартува во новата генерација. Fiat Panda порасна и од мини со висок покрив се претвори во малечок ван со приспособлива кабина. Заради максимална искористеност на просторот, кабината и натаму има форма на коцка, единствено рабовите на каросеријата се повеќе заоблени. Во палетата на мотори влегуваат штедливите двоцилиндарци од ретро моделот Fiat 500. Интересен ќе биде италијанско германскиот дуел со Volkswagen Up, кој што ќе доживее премиера само неколку хали подалеку.

Citroen Французите го прошируваат семејството од модели DS со беспоштедно темпо. По DS3 и DS4 сега е редот на моделот од средната класа DS5, кој што како основа ја има техниката на С5. Исто како помалите браќа, екстраваганцијата е заштитен знак на овој модел што прави необичен спој на каросериски концепт на ван и на купе. Кај моментно најголемиот модел од серијата DS, екстраваганцијата се проширува и во техниката. Погонот комбинира дизел и електромотор. На тој начин, и покрај погонот на сите тркала и моќноста од 200 КС, потрошувачката останува под четири литри. Неколку километри може да се поминат и само на струја.


Bentley Однадвор не се гледа, но Bentley Continental GTC се појавува во комплетно ново издание на IAA. Контурите на каросеријата станаа поостри, а маската стои поисправено. Најважните промени се под хаубата. Тука работи шестлитарски W12 со силина зголемена за 15 КС на 575 КС. Новиот шестстепен автоматик со скусени времиња на промена помага спринтот до сто да се совлада за 4,8 секунди. Помош доаѓа и од преработениот погон на сите тркала. Крајната брзина на благородниот Британец е 314 km/h, што е одлична вредност за автомобил тежок 2,5 тони. Затоа, пак, GTC во просек троши 16,5 литри на сто километри.

Новите суперѕвезди се подготвени да се покажат во полн сјај на автомобилската сцена во Франкфурт. Вкупно 900 изложувачи и тежиште поставено на автомобилите со погон на струја

Audi Најголемиот новитет кај Audi e комби изведбата на А6 која што според традицијата на куќата ја носи ознаката Avant. Новата генерација на големото комби значително ја намали тежината, што во комбинација со новите мотори носи и соодветна заштеда во потрошувачката. Исто како кај лимузината, кабината забележа пораст во сите правци и пречекува со вообичаениот благодорен карактер на Audi. Каросеријата има модерен изглед, но го следи препознатливиот елегантен стил на марката. Продажбата ќе почне веднаш по премиерата во Франкфурт. Компактниот теренец Audi Q3 има задача да го повтори големиот успех на техничкиот близнак VW Tiguan во повисоката ценовна класа. Во поглед на техниката, двата модела се идентични, но квалитетот и опремата на теренецот од Инголштат се искачуваат едно скалило погоре. Тоа секако се однесува и на цената. Досега беше вообичаено сите моделски изведби на сериите Q на Audi да поседуваат погон

на сите тркала, во согласност со големото име на погонот quattro, како еден од синонимите за баварската марка. Најмалечкиот теренец прави отстапка и во верзиите со послаби мотори погонот на сите тркала ќе биде достапен само со доплата. Новитети има и кај знаменосецот. Audi A8 е првата лимузина од високата класа со хибриден погон, кој што е способен да совладува помали растојанија чисто на погон на струја. При брзина од 60 km/h, на батерии можат да се поминат три километри, а највисоката брзина во овој модус ќе биде 100 km/h. Потрошувачката на гориво, според фабричките податоци, изнесува 6,4 литри. Оваа вредност ги засенува конкурентските модели

од Штутгарт и Минхен. Предноста се постигнува на тој начин што место шест или осумцилиндарец, Audi користи четирицилиндарец со турбонатполнење за хибридниот погон во A8. Кога електромоторот и бензинецот работат заедно се постигнува моќност од 245 КС, а крајната брзина изнесува 235 km/h. Купувачите ќе мораат да го прифатат фактот што место вообичаениот заден погон или погонот на сите тркала, хибридниот A8 вози само со преден погон. Како одговор на електричниот градски автомобил од конкурентот од Минхен, Audi ја покажува својата замисла за возило со чист погон за метрополите во иднината. Двоседот Urban Concept изгледа необично со четирите тркала што штрчат од каросеријата. Во кабината со две седишта поставени едно зад друго се пристапува откако кровната купола ќе се помести наназад. Лесната каросерија изработена од карбон овозможува со едно полнење на батериите да се минат до 60 километри.

Иако возилото изгледа мошне необично, шефовите гледаат потенцијал да го пуштат во серија во следните три години. Тоа што е убаво може да се направи уште поубаво – ова може да биде мотото на фејслифтот на серијата А5. Купето, кабриолетот и купе-лимузината добија маска закосена во горните рабови, нови светла и магленки во форма на трапез. Преработените мотори и серискиот старт-стоп носат и заштеда во потрошувачката. Останало доволно елан да се порабоди и на спортската палета. Верзијата GT е најмоќната изведба на родстерот R8 Spyder. Дополнителна ексклузивност се деловите за каросеријата изработени од карбон и моќноста на десетцилиндарецот зголемена на 560 КС. Секако, тука спаѓа и цената од преку 200.000 евра. Кој преферира чифт седишта повеќе може да го избере Audi S8. Спортската верзија на големата лимузина има битурбо мотор V8 со 450 КС, во замена на десетцилиндарецот.

Ferrari Традицијата повеќе не е важна, бројот на купувачи е најважен. Ferrari изненади со тоа што направи уште еден модел со преклоплив метален покрив. По брзиот крстосувач Californiа кој што во 2009 година се појави со метален покрив што се собира одзади, сега и суперспортистот F458 Spider се откажува од класичниот платнен покрив. Како замена се користи алуминиум, кој што според техничарите придонесува да се намали тежината на покривот, односно да се зголеми динамиката. Под задниот капак работи 4,5-литарскиот V8 со 570 КС, ист како во купето F458 Italia. Спринтот до темпо сто завршува по 3,5 секунди, а менувањето на степените е преку седумстепен менувач со двојна спојка. Цената на кабриолетот би требало да биде 20 проценти над купето, кое што веќе чини 200.000 евра.

09/2011 21


Безбедност Краш тест на камион со автомобил

К

ога камион ќе удри одзади со брзина од 70 километри на час, патниците во последните возила што чекаат во колоната напред остануваат речиси без каква било шанса за преживување. Тоа го покажа најновото тестирање на клубот ADAC. Последиците од ударот се катастрофални: „Двата автомобила во колона пред камионот се сомелуваат за само неколку делови од секундата, додека патниците здобиваат смртоносни повреди“, така гласи крајната оцена на резулатите од тестирањето. Иако во тестирањето се користеше релативно лесно товарно возило од 5,5 тони, од двете возила ос сред-

ната класа не остана многу по судирот. Тие беа комплетно смачкани. Автомобилскиот клуб цени дека патниците во автомобилите ќе го преживееја судирот доколку камионот што налетува одзади е опремен со автоматски систем за запирање при опасност. Налетувањето на камион одзади најчесто завршува кобно за патниците во автомобилите. Во 2009 година, според статистиките кои што ги води германскиот клуб, 58 лица загинале како последица од налетување на камион, додека 4.500 лица биле повредени во таков вид на судир. Според тоа, опасноста од здобивање смртноносни повреди е трипати поголе-

ма отколку при другите видови на судир одзади. Системите кои што автоматски го запираат возилото при опасност можат да спасат многу животи и да спречат скапи материлајни штети. Поради тоа, клубот бара сите камиони во најкус можен рок да се опремат со такви системи. Аналитичарите на клубот кои што се специјализирани за судир процениле дека повеќе од 4.000 судири со налетување на камион одзади во 2009 година можеле да бидат спречени или ублажени со

системи за автоматско запирање во камионите. Според законите на ЕУ, од 2013 година сите нови камиони со тежина поголема од 3,5 тони, односно сите нови камиони по 2015 година ќе мораат да поседуваат системи за запирање при опасност. Клубот цени дека планираните законски барања, сепак, се недоволни. Според актуелната техника и важечката правна рамка, задача на автоматските системи за запирање е спречување на судир со возило напред и намалување на

30

31 ms

09/2011

119 ms

Ризикот од загинување при судир со камион е трипати поголем отколку при другите видови на судири. Кога камион ќе удри во поседното возило во колоната, опасноста се префрлува и на возилото пред него

Пекол на опашот на

колоната Сценарио како на хорор филм: Камионот удира одзади со брзина од 70 километри на час. Ваков судир носи опасност од загинување за патниците во двете возила што се последни во колоната. Резултатот можеше да биде уште пострашен: Камионот што беше избран за тестот тежи 5,5 тони 160 ms


Опасноста од вакви катастрофални судири ќе се избегне доколку камионите се стандардно опремени со систем за автоматско запирање. Вакви системи работат веќе неколку години во лимузините од повисоките класи. Дури и ако возилото не запре целосно, барем брзината ќе се намали пред судирот

0 ms

160 ms

319 ms

0 ms

• Почеток на судирот. Камионот наидува одзади кон возилата што се запренина крајот

на колоната; 31 ms • Се гмечи задниот дел на последното возило и тоа почнува да се движи нанапред; 119 ms • Задниот дел на возилото е целосно згмечен, возилото удира во другото

возило пред него 160 ms • Сега значително се деформира и предниот дел на зеленото возило 319 ms • Под дејство на инерцијата на судирот се подигнува задниот дел на црвеното возило 495 ms • Предниот дел на црвеното возило се вовлекува под камионот пред него.

Притоа, задниот дел се крева и тркалата доаѓаат врз хаубата на зеленото возило што удира одзади. Опашот на црвеното возило не може да ја прифати енергијата, додека портокаловиот камион продолжува да се движи нанапред. Црвеното возило се исправува речиси вертикално зад камионот. Сите три возила во судирот се уште се движат нанапред со 50 километри на час 319 ms

495 ms

Од 2013 година, сите возила потешки од 3,5 тони мора да поседуваат систем за автоматско запирање. Но, законот е премногу благ: Тој пропишува системот да ја намали брзината за најмалку 10 километри на час

брзината на возење за најмалку 10 километри на час пред судир со возило кое што е запрено на патот. Но, последната генерација системи за спречување судир поседува значително поголеми можности, како што оцени клубот при тестирањата. Поради тоа, потребно е законски да бидат пропишани системи кои што постигнуваат намалување на брзината на возење за 40 километри на час пред судир со возило кое што е запрено, на пример на крајот на застојот. Техниката може да го постигне тоа. Единствено во тој случај можат да се спречат судири до брзини од околу 55 километри на час и значително да се ублажи ударот при брзини на возење по автопат. Возењето станува побезбедно дури и со предупредувачката функција на системот за спречување судир, при што возачот се предупредува рано преку потсопирање или делумно сопирање на возилото и на тој начин може навремено да ја избегне пречката или да го запре возилото.�

09/2011 31


Tema Јубилеј на првиот автомобил на Месечината

Т

32

екстот со кои што производителите ги поздравуваат новите сопственици на нивните возила во основата не се разликува многу од една до друга марка. Кај ова возило текстот би требало да оди вака: „Искрено се радуваме за тоа што се решивте за нашиот Lunar Rover, ефикасен и практичен кросовер за напредни астронаути.“ Не е потребен голем талент да се препостави дека во случајот на Lunar Roving Vehicle, кусо наречен LRV, текстот во упатството за ракување со возилото гласи поразлично од вообичаената практика. Затоа, пак, дебелиот прирачник од 342 страници опишува до последната завртка како е составено возилото, како тоа функционира и како астронаутот треба да постапи во случај на дефект. Тоа е неопходно, сепак на АМСМ ќе му треба подолго време додека пристигне на помош во вселенскиот простор. Првото возење автомобил во нашата галаксија се случи во 1971 година. Седум години порано, научникот Вернхер фон Браун дојде до идеја за возило со кое што значително ќе се зголеми радиусот на дејство на астронаутите при планираните мисии на месечината. Во 1964 година, фон Браун напиша во магазинот Популар Сајенс: „Досега не се изградени супербрзи автопатишта на месечината.“ Тоа е мошне оптимистичка изјава, но само ако се гледа од денешен аспакт. Многумина Американци тогаш беа убедени дека земјениот сателит за само неколку децении ќе биде населен и снабден со ресторани за брза храна. Но, поради тоа што само видливата страна на месечината е двапати поголема од територијата на САД, лунарните пионери мораа да се снабдат со автомобил. Се подразбира дека автомобилот мораше да поседува и квалитети за возење по терен. Додека Американците во овие денови постепено се оддалечуваат чекор по чекор од нивните планови за освојување на вселената поради осиромашениот куќен буџет, парите не претставуваа пречка во 1960-те години. Тогашната цел беше да се добие идеолошката битка против комунизмот со освојувањето на вселената, во што Сове-

09/2011

тите беа отидени далеку понапред. Инженерите на фон Браун работеа на необични возила кои што требаше да се тркалаат, да скокаат, па дури и да лебдат по површината на Месечината. Резултатот од тоа што беше сработено во соработка со Boeing и General Motors во проектот вреден 38 милиони долари личеше речиси како обичен автомобил. Возилото со погон на батерии имаше сличности со првиот Jeep. Инженерите се откажаа од сé што сметаа дека не е неопходно. Астронаутите седеа како на полски столчиња изработени од алуминиумски цевки и обложени со најлон. Возилото беше опремено со безбедносни ремени за двете седишта, за да се

спречи астронаутите да скокаат при возењето како топчиња за пинг понг, поради слабата гравитација на месечината. Автомобилот долг 3,1 метри имаше држачи за видео камери и алат, како и простор за носење на примероците земени од површината. Газечката површина на тркалата беше изработена од плетиво од клавирски жици, а озгора беа вметнати запци од титан, за LRV да не потонува во меката прашина. Малите крила од фиберглас имаа функција да ја задржуваат прашината дигната од тркалата. За управувањето на LRV беше наменета контролна рачка во форма на Т, слична на џојстик. Кога пилотот сакаше да забрзу-

ва, рачката се поместуваше нанапред, а рикверцот се вклучуваше со притискање копче. Сопирањето се вршеше преку повлекување на контролерот наназад, при што се сопираше електричниот погон и се активираа барабан сопирачките на тркалата. Месечевото возило поседуваше исклучителна подвижност поради тоа што во сите четири тркала беа вградени електрични сервомотори за вртење на тркалата. Секое тркало поседуваше сопствен електромотор со моќност од по 0,25 коњски сили, а енергијата за движење доаѓаше од сребрен оксид цинкови батерии. Системот за навигација ја регистрираше точната положба на возилото во однос на вселенското летало, бележејќи


Првиот автомобил на месечината имаше погон на сите тркала, навигација и електричен погон. Брзината и досегот се споредни во овој случај: Највисоката постигната брзина е 17 km/h, а најдолгото возење 12,5 km

ги промените на правецот и совла-

даниот пат. На тој начин хероите во вселената можеа лесно да го најдат патот до леталото. Упатството за ракување со возилото порачуваше возилото да се запре целосно пред секоја промена на правец. Поради шестпати помалата привлечна сила на месечината, возилото беше значително полесно отколку на земјата и секакви ненадејни маневри можеа лесно да го превртат и оштетат возилото. Месечевиот баги не можеше да се пофали ниту со брзината. Астронаутот Јуџин Сернан го постави неофицијалниот брзински рекорд за месечеви автомобили со 17 ки-

лометри на час. Брзиномерот беше гравиран до 20 километри на час. Првиот ангажман за LRV беше во 1971 година, во рамките на мисијата Аполо 15. Астронаутите Дејвид Скот и Џејмс Ирвин направија три истражувачки експедиции по кратерите, ридовите и доловите. Скот јавуваше преку радио врската дека возилото се покажало одлично на површината на месечината, и покрај тоа што во кус период управувањето дејствуваше само на задните тркала. „Ова е супер метода за патување, навистина величествено и мошне едноставно за возење. Без какви било проблеми“, јави Скот до контролната станица

на мајката земја. Со просечна брзина од осум километри на час, потрошувачката на енергијата во батериите беше значително помала од очекувањата. Во протоколот на НАСА е наведено дека по завршувањето на мисијата останало енергија за уште 80 километри возење. Најдолгото возење во еден потег беше долго 12,5 километри, додека вообичаените етапи досегаа најмногу до два до три километри оддалеченост од вселенското летало. Месечеви автомобили се користеа и при мисиите Аполо 16 и Аполо 17, а потоа престана нивниот ангажман. Неизвесно е дали во иднина повторно ќе се користи

автомобил во рамките на мисиите на месечината. НАСА веќе го тестираше комплетно новото возило со дванаесет тркала, кое што треба да се користи во 2020 година при следната мисија до месечината. Но, на Америка ѝ остануваат сé помалку пари за такви патувања. Во НАСА можат да бидат среќни за тоа што на месечината не се предвидени казни за погрешно паркирање. Месечевите возила во сите три мисии се оставани на земјениот сателит, исто како уште цели купишта алати и помагала, по враќањето на астронаутите на земјата. По 40 години, цената за паркирање би имала астрономска вредност. �

МЕСЕЧЕВИОТ ЏИП Првиот автомобил на месечината имаше погон на сите тркала и систем за навигација во сериската опрема. Тој беше и еколошки, со погонот на струја. Единствено не беше особено брз

09/2011 3


Tema Кошмар за осигурителните компании

О

сигурителните компании мораат да бидат внимателни. Доколку на процена треба да им се појави автомобил како овој, сигурно ќе ги затворат вратите пред него. Англиската компанија Warranty Direct точно знае од какви автомобили треба да бега колку е можно подалеку. Таа води прецизна евиденција кои автомобили се послаби од другите во различните категории. Компанијата знае чиј мотор се расипува најмногу, знае и на кои возила можат да им се откачат тркалата, но точно знае и кол-

ку треба да плати сопственикот за неговото возило што веќе одамна го изгубило епитетот на миленик да се врати во колку толку возна состојба. Но, Англичаните не би биле тоа што се доколку не смислат нешто оригинално, нешто што ќе нé насмее. Осигурителната компанија ги соедини автомобилите со најлоши профили во одделните категории на оценување на индексот на издржливост, кој што служи како аналитичарска алатка за одредување на издржливоста на автомобилот врз основа на просечните

трошоци за поправка, честотата на појава на неисправности, староста и изминатата километража на возилата. Така се роди оваа грозна креација од најлошите кошмари. Убиствениот коктел од автомобили ја постигнува моќноста преку мотор од MG TF, положен е врз основа на суспензијата на BMW M3, има електрична жица од Renault Meganе, менувачка кутија од Land Rover Freelander и способен е да сопре исто колку Audi A8. На крајот, овој автомобил наречен соодветно Monster Mk1 постигнува индекс на идржливост над 500, што е петпа-

ти повеќе отколку просечен автомобил. Според тоа, ако требало на автомобилот да му се расипе моторот, во Monster Mk1 тоа ќе се случува петпати почесто отколку во другите, понормални автомобили, но кога ќе се земе во предвид дека моторот не е единствената слаба точка на возилото, туку подеднакво попуштаат и другите конструктивни групи, сопственикот ќе мора да кубе коси педесетина пати почесто од вообичаено. Редовниот индекс на идржливост покажува дека четири од десет возила мораат да се упатат на

бил, нштајн да направи автомо ке ан Фр ор кт до е аш еб тр Да те го токму како овој. Запознај е аш ед гл из ќе о рн гу си ј то лено та, Монструм од првото ко та ш ни со од т ло би мо то ав

лошите соништа Телесната анатомија на Monster Mk1

34

Марка и модел

Конструктивна група

Audi A8

Сопирачки

BMW M3

Водење на тркала

MG TF

Мотор

Land Rover Freelander

Менувач

Mercedes-Benz од класата V

Палење

Renault Megane

Електрика

09/2011

SEAT Alhambra

Клима

SEAT Toledo

Вентилација и греење

Volvo C70

Управување

Британската осигурителна компанија ги избра најчувствителните делови од различни автомобили врз основа на 50000 досиеја. Автомобилот Nightmare Mk1, односно кошмар од првата генерација, во просек би се расипувал на секои два месеца, а поправките ќе чинат по 2350 евра секоја година. Ех, како тоа да не го знаат нашите возачи на увезени лимузини од романтичарскиот период во минатиот век.

Подвозјето не е дораснато на перформансите на BMW M3


Купување користено возило

поправка во сервисна работилница барем еднаш во годината, а тоа кај некои модели може да чини и до 7.000 фунти, односно околу 8.000 евра. Според шефот на компанијата Warranty Direct, Данкан Меклајер, „Monster Mk1 ги претставува најлошите возила на нашите патишта во секој сектор, од суспензија до електрика. Широкиот дијапазон на автомобилите што се вклучени во нашата специјална комбинација покажува дека и најиздржливите автомобили можат да се сопнат поради само еден проблематичен дел.“

Околу 40 проценти од сопствениците на BMW M3 мораат секоја година без исклучок да ги поправаат деловите од оските и од водењето на тркалата, додека истата квота сопственици на Renault Megane е обврзана да посети сервисна работилница најмалку еднаш во годината поради проблеми со електриката на возилото. Од пет примероци на Land Rover Freelander, еден со сигурност ќе мора да претрпи потешкотии со менувачот и со преносот на сила. Подеднаква мака имаат и сопствениците на Audi A8, поради про-

Внимателно со ценовните мамки Ниската цена не е единствениот критериум кој што решава дали разгледуваниот користен автомобил е најсреќниот избор. Потребно е внимание, затоа што од преголема одушевеност од поволната цена, многумина паѓаат во непријатните ценовни мамки. Воопшто не се реткост користените автомобили кои што се нудат со истрошени гуми. За гумите да ја вршат правилно нивната функција, потребно е да имаат длабочина на профил од најмалку три милиметри. Во спротивно, гумите мора да се променат, затоа што возилото во спротивно ќе почне да плива неконтролирано уште при првиот послаб дожд. Трошокот за менување на сите четири гуми може да се движи во дијапазонот од 200 до 600 евра, зависно од големината и марката. Кој ќе ја пропушти проверката на гумите, ќе ја плати грешката подоцна.

Цената одговара на состојбата на возилото? Тоа е добро. Но, избраното користено возило не мора да биде најевтиното. Поради мало невнимание, грешките можат да чинат неколку стотини евра

но ристе на ко I. Тука е њ а в Mk при купуNightmare рачките, р со сопи најмногу авува кошма от или сите завртки р р ст е во мотовално од што с вистински Тоа од аснува во на моделот бук прер попушта слабост што озило за в возило работи не се туку за

 блемите

со сопирачките на нивната престижна лимузина. Секој четврти примерок на спортскиот автомобил MG TF ќе има потешкотии со моторот. Кој сака да има студена глава, нека стои подалеку од Seat Alhambra. Еден од осум

ванови мора да го поправа клима уредот еднаш во текот на годината. За Monster Mk1 се користеше базата на податоци на компанијата со 50.000 активни осигурителни полиси за автомобили со просечна старост од пет години. �

Уште поскапо е за новиот сопственик кога мора да го менува запчестиот ремен. Тоа мора да се провери пред потпишувањето на договорот и да се утврди дали и кога е извршена замена на ременот. Производителите обично пропишуваат интервал за замена меѓу 90.000 и 180.000 километри. Цената за оваа интервенција може да достигне неколку стотини евра. Замената на ременот е еден од најскапите сервисни зафати за одржување на возилото. Ако се игнорира замената на ременот, сопствениот ризикува да се оштети моторот. Тука не останува простор за мудрост, поправката на моторот ќе чини уште повеќе. Производителите во последно време се ориентираат кон синџирот. Тие имаат подолги интервали за замена, но и синџирите мораат да се заменат по неколку стотини илјади километри. Полесно се добива сликата околу непредвидените трошоци за приборот. Доколку штотуку набавеното користено возило не поседува кутија за прва помош, безбедносен триаголник и неопходен алат, тие мора да се купат. Резервна гума и алат за нејзина замена исто така мора да се наоѓаат во возилото. Трошокот и тука достигнува до сто евра. При изборот на користено возило мора да се има јасна слика околу дополнителните трошоци. Тоа поштедува од непријатни изненадувања, но од друга страна може да се искористи како основа за спуштање на цената на возилото. Најдоброто е во тоа што и без техничко знаење може да се откријат овие ценовни мамки. � 09/2011 35


Возевме Opel Ampera

O

pel отвори ново поглавје во историјата на мобилноста и го исполни ветувањето. Револуционерната, елегантна и практична Ampera е првиот европски електричен автомобил за безгранична мобилност. Првите примероци од сериско производство ќе влезат во продажба уште пред крајот на оваа година. Предните тркала на Ampera имаат перманентен електричен погон. Посебно за електрични автомобили развиена литиум јонска батерија од 16 киловатчасови го снабдува електромоторот со моќност од 150 коњски сили со енергија. Во зависност од начинот на возење, профилот на патот и надворешната температура, при полни батерии може чисто со погон на струја и без каква

било емисија на штетни материи да се минат меѓу 40 и 80 километри. Според регулативата R 101 на ЕСЕ за пресметување на потрошувачката на гориво и емисија на СО2, Ampera троши помалку од 1,6 литар бензин на 100 километри и испушта помалку од 40 грами СО2 по километар. Електричниот погонски систем Voltеc на Ampera одушевува во возењето со суверена моќност и нуди единствено доживување во возењето. Непосредно послужениот вртежен момент од 370 њутнметри на електричниот погон ја забрзуваат Ampera за околу девет секунди до 100 km/h. Максималната брзина е ограничена електронски на 161 km/h. При батериски погон лимузината привлекува со речиси безвучно лизгање и дури и при вклучување на

бензинецот за продолжување на досегот на возење го задржува тивкиот и смирен карактер. Благодарение на продолжениот досег, возачите на Ampera уживаат во сите предности на мобилноста што ги зачувува животната средина и ресурсите, кои ги нудат возилата со погон на струја, без загриженост дека ќе се остане на пат со испразнет акумулатор. Независните студии покажаа дека беземисиониот досег на Ampera при чист батериски погон ги покрива дневните рути на околу 80 проценти од возачите во цела Европа. Со продолжувањето на досегот, при кое што бензински мотор преку генератор го снабдува електромоторот со енергија за време на возењето, Ampera може да совлада и растојанија поголеми од 500 кило-

метри. Преминот од чист батериски погон во електричен погон потпомогнат од генератор се случува неосетно секогаш кога наполнетоста на батеријата ќе го достигне минимумот. Подеднакво фасцинантен како електричната погонска единица Voltec е необичниот дизајн на Аmpera. Мазната аеродинамична каросерија обвива ентериер, во кого што функционални и високомодерни колор дисплеи со функција на допир ги заменуваат конвенционалните елементи за ракување и инструменти. Ampera убедува во секојдневната практичност и со просторната понуда. Каросерискиот концепт со пет врати и со волумен на багажник од 310 литри и преклоплиува задна клупа нуди

Ни се допаѓа • Дизајнот на каросеријата • Футуристички изглед на таблата • Практична каросерија

Не ни пречи Тоа што Ampera нема да биде достапна веднаш на нашиот пазар: Додека профункционира државна субвенција за чистите возила, Ampera ќе стане евтино користено возило

на презентацијата на Opel Ampera во Хаг, Холандија

Не ни се допаѓа • Батериите не се полнат кога надворешната температура е под нула и над 32 степени Целзиусови • Бензинецот не може да се користи за полнење на батериите • Ниските оперативни трошоци не ја надоместуваат високата цена на возилото

Струја 36

без граници

09/2011


простор и комфор за четворица патници, заедно со багажот. Продажбата на Ampera на територијата на Европа ќе стартува во последниот квартал од оваа година со препорачана продажна цена од 42.900 евра, без ДДВ. Во зависност од опремата, крајната цена може да варира во одделни земји. За разлика од другите производители, Opel не ги иритира купувачите, затоа што батериите секогаш се вклучени во цената на возилото. На стартот на продажбата се нуди ексклузивна серија ePionier Edition, полн до таван со навигациски пакет со озвучување Bose, камера за рикверц со помош за паркирање, кожени седишта со грејачи, аларм и трислојно металик лакирање на каросеријата во ексклузивната литиум бела боја

на Ampera. Исто како и за сите други модели во Европа, Opel ја нуди Ampera со доживотна гаранција за возилото до 160.000 километри, дополнително со осумгодишна гаранција, исто така до 160.000 километри, за батерискиот систем. Многубројните награда пред официјалниот старт на продажбата сведочат за големиот интерес што Ampera го привлече кај публиката и кај експертите. Повеќе од 5.000 потенциојални купувачи на Ampera во цела Европа се регистрираа на интернет страницата на моделот како е-пионери и резервираа примерок од возилото. Покрај информации од прва рака, е-пионерите добиваат и покана за присуство на ексклузивни манифестации. Покрај тоа, тие имаат можност за пробно возење

на Ampera. Opel очекува во следната година да продаде меѓу 8.000 и 10.000 примероци. Под каросеријата, покрај бензинецот за продолжување на автономијата се наоѓа срцето на Ampera: Електричниот погонски систем Voltec. Тој се состои од главен електромотор, втор електромотор/генератор и планетарен преносник. За оптимална ефикасност, при високи брзини се користат двата електромотора. На тој начин, електричниот главен погонски мотор може да работи со ниски вртежи во ефикасното подрачје. За разлика од конвенционалните погонски системи, во Ampera нема менувач со фиктивни степени на пренос. Opel поаѓа од претпоставката дека во нормалниот и спортскиот

модус може да се совладаат 90 проценти од секојдневните рути. Во спортскиот модус се менува чувствителноста на педалот за гас и погонот реагира потемпераментно. Ридскиот модус се грижи за доволно моќност на брзи и подолги нагорнини. Во модусот Hold, генераторот се вклучува веднаш и ја задржува актуелната наполнетост на батеријата. На тој начин заштедената енергија може да се користи за возење без штетна емисија во град или во еколошка зона. Специјално за Ampera развиената литиум јонска батерија во форма на T со тежина од 198 килограми со капацитет од 16 киловатчасови е составена од вкупно 288 ќелии. Таа штеди простор и овозможува ниско тежиште вградена во средишниот

Автомобилите со погон на струја стануваат реалност. Opel го решава класичниот проблем на погонот со батерии во ограничениот досег со вградување на бензински мотор кој помага кога ќе се испразнат батериите 09/2011 73


Т¥±² C,752(1C+D,A775$&7,21

²Е±²®ЦЕ­И z ДÎÁÐÎ z ПÐÎÑÅ×ÍÎ z ЛÎØÎ ¢®¢®§ЕmЕ

¢°¥¤­®±²¨

¯¥р´орманс¨ NPK>V@ КÐÀœÍÀÁÐÇÈÍÀ>NPK@

 

²¥¦¨на ПÐÀÇÍÎÂÎÇÈËÎДÎÇÂÎËÅÍÎ>NJ@z ¢®£° ¤

КÎÌÔÎÐÎÒÑÅÑÒÀÂÀÊÀÊÎÏÐÅÄÇÍÀÊÍÀÑÅÊΜÊÐÈÒÅÐÈÓÌ ØÒÎÐÅØÀÂÀÇÀÊÂÀËÈÒÅÒÈÒÅÏÐÈÂÎÇÅ|ÅÂÎÃÐÀÄПÎÄ ÂÎǜÅÒÎ ÒÈÂÊÎ È ÌÅÊÎ ÃÈ ÏÐÈÄÓØÓÂÀ ÄÓÏÊÈÒÅ ÌÎÒÎÐÎÒ ÏÎÂËÅÊÓÂÀ ÐÀÍÎ È ÐÀÁÎÒÈ ÊÓËÒÈÂÈÐÀÍÎ ÏÐÅÃËÅÄÍÎÑÒÀ ÍÀÍÀÇÀÄÅÇÀÄÎÂÎËÈÒÅËÍÀ

z ­ ¯ ²

КΜ Å ÍÀÂÈÊÍÀÒ ÍÀ ÑÏÎÐÒÑÊÎ ÏÎÄÂÎǜÅ ØÒÎ ÃÀÐÀÍÒÈÐÀ ÏÐÂÎ ÌÅÑÒÎ ÍÀ ÒÅÑÒÎÂÈÒÅ ÇÀ ÄÈÍÀÌÈÊÀ ÍÅÌÀ ÄÀ ÃÎ ÖÅÍÈÊÎÌÔÎÐÍÈÎÒÊÀÐÀÊÒÅÐÍÀСГÎËÅÌÎÑÒÐÀÍÈ×ÍÎ ÍÀÂÅÄÍÓÂÀ|ÅÂÎÑÂȜÎÖÈÏÐÎÑÅ×ÍÀÏÐÅÖÈÇÍÎÑÒÍÀÓÏ ÐÀÂÓÂÀ|ÅÏÎÒÎÍÓÂÀ|ÅÍÀÍÎÑÎÒÏÐÈÑÈËÍÎÑÎÏÈÐÀ|Å

z ­ авто¯ ² УÁÅÄËÈÂÊÀÐÀÊÒÅÐÍÀÑÅÌŜÍÎÂÎÇÈËÎÊÎÅØÒÎËÅÑÍÎÃÈ ÑÎÂËÀÄÓÂÀÈÄÎËÃÈÒÅÏÀÒÓÂÀ|ÀÑÎÒÈÂÎÊÌÎÒÎÐÈÌÅÊÎ ÏÎÄÂÎǜÅ ÊΜ ÌÈÍÓÂÀ ÏÎÂÅ}Å ÊÈËÎÌÅÒÐÈ ÍÀ ÀÂÒÎÏÀÒ ÌÎÆÅÄÀÃÈÏÐÅÁÎËÈÒÅÅÂÐÀÇÀÈÇÂÅÄÁÀÒÀÑÎ КСÊÀÄÅØÒÎÌÅÍÓÂÀ×ÑÎØÅÑÒÑÒÅÏÅÍÈÅÑÒÀÍÄÀÐÄ

z п¥р´орманс¨

¢ÎÏÎÃËÅÄÍÀÅËÀÑÒÈ×ÎÑÒÀÌÎÒÎÐÎÒÎÑÒÀÂÀÂÏÅ×ÀÒÎÊÊÀÊÎ ÄÀÑÅÐÀÁÎÒÈÇÀÂÅÐÇȜÀÒÀÑÎКСÏÐÈÑÈËÍÎÇÀÁÐÇÓ ÂÀ|ÅÑÅ×ÓÂÑÒÂÓÂÀÍÀÌÅÐÍÈÎÒËÈÌÈÒÍÀÌÎ}ÍÎÑÒÀ

ком´ор

О¶¥­

§вук ¢ÎÃÐÀÄ НÀÏÀÒ

z

НÀÀÂÒÎÏÀÒ

z

КÓÑÈÍÅÐÀÌÍÈÍÈ ДÎËÃÈÍÅÐÀÌÍÈÍÈ

z

¢ÎÃÐÀÄНÀÏÀÒ

z z

z

ОÑÒÐÎÒÎÄÈÇÅËÑÊÎÐÅÆÅ|ÅÅÍÅÏÎÇÍÀÒÎÊÀœÏÎÑËÅÄÍÀÒÀ ÃÅÍÅÐÀÖȜÀÍÀ+DLÌÅÊÎÒÎÏÎÄÂÎǜÅÏÎÊÀÆÓÂÀÑËÀÁÎÑÒ ÅÄÈÍÑÒÂÅÍÎÏÐÈÂËÅÒÓÂÀ|ÅÂÎÏÎÄËÀÁÎÊÈÂÄËÀÁÍÀÒÈÍÈ

т¥µн¨·к¨подато¶¨ ¬ÎÒÎÐ

ÖÈËÄÈÇÅËÂÅÍÒ

§ÀÔÀÒÍÈÍÀ

FP

±ÈËÈÍÀ

КСPLQ

¢ÐÒÅÆÅÍÌÎÌÅÍÒ

NPPLQ

¯ÎÃÎÍ

НÀÏÐÅÄÍÈÒÐÊÀËÀ

¯ÐÅÍÎÑ

ÏÅÒÑÒÅÏÅÍÌÀÍÓÅËÅÍ

³ÏÐÀÂÓÂÀ|Å

ÏÐÎÃÐÅÑÈÂÍÎ ÑÅÐÂÎÓÏÐÀÂÓÂÀ|Å

ªÐÓÃÍÀÂÐÒÅ|Å£ÓÌÈ

R

±ÎÏÈÐÀ×ÊÈÍÀÏÍÀÇ

ÂÅÍÒÄÈÑÊÄÈÑÊ

$%6(63 ¢ÎÄÅ|ÅÍÀÒÐÊÀËÀÒÀÍÀÏ

v

¢ÎÄÅ|ÅÍÀÒÐÊÀËÀÒÀÍÀÇ

ÒÎÐÇÈÑÊÀÎÑÊÀ¡˘ˆ ˚ˆ ¯ˆ ˇˆ˝ˆˆ ¸ˇ¨—¸ ˘¨ˇˆ—˝¸¸ˆ¯ˇ¸˛¯ˆ¨ ¸ˆ˚¯—ˆ¯ˇ˙¨˛˙˝ˇ ˆ˝˝˛ˆˆˆÆ¨˘ˆˆ¨˛¸¨ ¨˙—ˆ¢¨— o ¯¸¨ ˙¯¨ ¨˙—¯ˆˆ ˚ˆ˙ ¯ ˛ˆ— ˇ ˜¨¨ ˇ—˘ ˛¨— —ˆ ënortiC ˙ˆ —é ˜¨˙¸ ¯ ˝¯ˆ˛¸¨ ˝˘ ˆ—˝ˆˆ ˇˆ˝ˆ ¸¯ˆ ˙ˆ˘¸¯ˆ˘ˇ—¸˜˝¯¸˝˘ˆ ¨ ˆ˜¸ ˚ˆ v ¸ ¯ˆˆ ¨˙˜ˆ ¯§¯¨˙˝ˆÆv¯˚¨¨—ˆ¯¸˝ —¸¯ —ˆ ¨ˇˆ ¸ —ˆˇ—¸¨ ˇ¸Æ ˆ ¸ ¯¸ ¨ —ˆ ˇˆ˝¨ ˙—˝¸¨ ˆ¸ˆÆ ˝ˇˆ˝ ¯˚¨ ¨¯—¸¯¸˜¨—˚¸—¨ ˙strw ¡ˆ —¨ ¨ ¨˝˘ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛ ˝˘ —ˆ¸ ˝¯ˆ ¸˚˛¨˘¯ˆ —¸˚ ¯ˆ¸¨ —ˆ ˙ˆ—¸ ˆ˛— ¨˜¨— —¸ ˜¨¨ ˜¸¨— ˇ˙¨˛Æ —ˆ—¯— —¸¯ —ˆ ¨ˇˆ ¸ —ˆ˛ˆ˜¸ ˙¸˚¨˛˝¸ ˇ ¨ —˙¸ ¯ ˘ˆˇˆˆ —ˆ ˝—˝¨— —ˆ ¡ˆ˝ˆ floG —ˆ˙˜¨—¸˝—¯ˆ¯ ¸—ˆˆ—ˆ¯˚¸˛Æ˜¨˚˙ˆ¸ˇ¨ ˆ¯¸ˇ——ˆˆ˚—¸¨¨˛¨˝¸ ˝¸ ¸ ¨˛¨˝—¸˝¸ ˙ˆ ˇ ˘¨¸ˆˆ —ˆ¯˚ˆ¸˛˚¸ˆ˙¨˝ˆ¨¯¯¯ˆ ˙˜ ¸ ¯˛ˆ˙¨¨ ˙˜ ¯˚¸ ˛ ¯ ënortiC ¯˚¸ sÆx˛¸ˆ˝¸ ˙¸˚¨˛ {t w ¸ ¯¨— ˇ¨ˆ˛¸˝ ¸ —¸ —ˆ ˝ˆ¨¸˝¸ ˛ˆ˝ ¯ —¨˘

z

§вук

40

Р

ˆ˜¸¨ ¨ ˙¯¸¯ˆˆ ˇ—˘ ˛¨— ˝ˆ —¯¸ ˝ˇˆ˝ —ˆ £ˆ—˚¸¨ —ˇ¨— u ¸¨ ¨ ¯— —ˆ ˇ¨Æ ¯˛ˆ— ¨ ¯¸ ¸˙—Æ é ˇ¸ ¸ˆ ˝ˆ˝ ˇ¨ —ˆ¯¸˝—ˆ˛¨ ¯ ënortiC ¨ ˙˜ˆˆ¯ˇ˜¸˛Æ —¨ ˛ ënortiC ¸¨ ¨˚—ˆ˛¸¯¸ ˜¨˛¨˚¸ —ˆ ¯ˆˆ ˘¨—¨ˆ¸ˆ —ˆ v ˙˛¨ˆˆ —¸˚˚¨¨˛ˆˆˆ˜¸¸—¸˚ ˚ˆ˙—¸¨ ˚¸Æ ˚ˆˆ ˝ˆ ˝¸¯ ¨ ˆ¨ —¸˝ ¸ ¸ˇ ˆ¯ˆ¨ ˇˆ˛˝ ˛˜˙¨— —ˆ˙ ˘˛ˆ¯ˆˆ —ˆ ˆ—¸¸¨ —ˆ ˚ˆ˙—ˆ ˆ˝˛ˆÆ¸˝ˆ˝¸˙˜ˆ˘ˆ—¸˝Æ ˝ ˚ˆˆ˙¸ ˚ˆ˙¯ˆ¨ —ˆ ˝— ¸—¸¨ —ˆ ˚ˆ˜˛¨—ˆˆ ˛¸—¸ˆ ˇˆ¨˙ˆ¨˝ˆ¨˙˘˛¨ˇ˙¨˛˙ ¯˛ˇ¨—¸˙ˆˆ¯¸˚ˆ˝¸¨¨ ˙ˆˇutr˛¸¸ ¡ˆ £ˆ—˚¸¨ ˘ —ˆˆ ¯¸ˆ ˙ —¸¯—¸ ˇ˙¨˛ —ˆ¨˝ ˛˚¸¯— ¸ˇ¨ ¯ ¨˛ˆˆ ¸—˙¸ˆ ¨ ˆ˝ˆ ˚ˆ ¨˙¨— ¨˝ —ˆ˚ˆ˙ ¯ ˇ¸—ˆÆ ˝— Æ ar sX — ar sX ˆ¯¨—¸ ˇˆ—¸¸ u ¯ˆˆ ¸ˇˆ ˇ¸¨—¸ ˇ¸ —ˆ ˝ˆ¨¸ˆˆÆ ¸ ¯ˆˆ ¸ˇˆ —ˆ˘˛ˆ¨—ˆ ˆ˝¸— ¸ ˝ˇÆ—¯¨—¯¨—¨ˆ¯¨—ˆ ¯—¸ˇˆ¨˛—Æ˙ˆˆ¨˙˛˘¸˙ˆ ˘¨¯ˆ¯˚ˆ¨˝˘ˆ˝˘ˆ ¨ ˆ ˚ˆ¯¸ ¯˚ˆ˝ˆˆ ¯ˆˆ ˜¨˚ ˆ˚˛¸˝ˆ ˙ˆ˛¸ ¨ —ˆªˆ ˙ —ˆ˙¯ ¨—ˆˆ ¸˛¸ ¯—ˆ¨—ˆˆ ˆ—ˆ

ÌÅÊÔÅÐÑÎÍ

¬ÅÑÒÎÂÎÊÎÍÒÓÐÈÒÅÍÀÊÀÐÎÑÅÐȜÀÒÀÑÒÈËÑÊÀÒÀ ÏÐÅÏÎÇÍÀÒËÈÂÎÑÒÑÅÏÐÅÔÐËÈÂÎÄÅÒÀËÈÒÅÎÄÊÀÐÎÑÅ ÐȜÀÒÀ¤ÈÇÀœÍÎÒÍÀ&ÅÏÐÈÐÎÄÅÍÐÀÇÂΜÍÀÔÎÐÌÈÒÅ ØÒÎ&LWURHQÏÎ×ÍÀÄÀÃÈÍÅÃÓÂÀÑÎÃÎËÅÌÈÎÒ±

Ни се допаѓа v¢¯¥· ²«¨в ² § в°¸­ ¨§° ¡®²ª ¥£®«¥¬® ®±в¥¦³в m¥в®¬ °ª ²  vК®­±¥ªв¥­²­®¨§£° ¤¥­ª®¬´®°в®⮧¥m¥²® vЗ ¤®в®«¨²¥«­®­¨в®­ ®¯°¥¬ ¨®¤«¨·­  ¯°®²¨вв°¥¤­®±²±®¤®¯« ² § ­¨в®²®6('8&7,21

Не ни пречи ¢®§­¨²¥±в®ƒ±²в ±¥ƒ ±­®®°¨¥­²¨° ­¨§ ª®¬´®° З ±¯®°²±ª¨ ¬¡¨¶¨®­¨° ­¨⮧ ·¨¨«®в¶¨­  ²°¥­¤®в¨C,752(1£®­³¤¨D6

Не ни се допаѓа vС¨±²¥¬®²(+D,­¥¥¤®±² ¯¥­±®®в®ƒ¬®²®° vН ¯°¥¤­¨²¥¡¥§¡¥¤­®±­¨±¨±²¥¬¨±¥¤®±² ¯­¨ ± ¬®в®­¨в®²®E;&/8s,9( vС®®£° ­¨·¥­ ² ´«¥ª±¨¡¨«­®±²­ § ¤­ ²  ª«³¯ ±¥®±² в ¯°®±²®°§ в ­®²C3,&$ss2


¢®§ЕmЕ±®ª« ±  Во новата генерација С4 се откажува целосно од стилската екстраваганција на претходникот, но затоа надоместува со квалитети кои што се чувствуваат во возењето. Citroen повторно вози како што се очекува од француски автомобил ФÐÀÍÖÓÑÊÈÎÒÊÎÌÏÀÊÒ ÑÅÄÐÆÈÎÄËÈ×ÍÎÑÎ ÊÎÍÊÓÐÅÍÖȜÀÒÀÑÏÎÐÅÄÑÈÒÅ ÊÐÈÒÅÐÈÓÌÈÍÎœÀÇÀÄÐÆÓÂÀ ÈÖÅÍÎÂÍÀÒÀÏÐÅÄÍÎÑÒ

ЦÅÍÀÎÄ ÂÎÅÂÐÀ

§ÀÔÀÒÍÈÍÀ>FP@ ±ÈËÈÍÀ>.C@ ¢ÐÒÌÎÌÅÍÒ>NPPLQ@

&LWURHQ& +'L

)RUG)RFXV 7'&L

2SHO$VWUD &'7L

7R\RWD$XULV ''

9:*ROI 7',ËÖÈË 

ËÖÈË 

ËÖÈË 

ËÖÈË 

ËÖÈË 

NPK>V@ªÐÀœÍÀÁÐÇÈÍÀ>NPK@¯ÎÒÐÎØÓÂÀ×ÊÀ>ONP@ ¤Õ¸Õ¢>FP@ ¡ÀÃÀÆÍÈÊ>OLW@[[

[[

[[

[[

[[ФÎÒÎÃÐÀÔȜÀ¬ÀÐÊάÀÐÊÎÂÑÊÈ

л¨¶¥вол¨¶¥

 14


Т¥±² N,ss$1N$9$5$'C,LE

Но, Пикапот е рационален избор на возило во многу случаи. потребите. купувањето не мора секогаш да се раководи само според Оваа сорта автомобил нуди оригинално чувство во возењето

Игра·ка Ни се допаѓа vЗ ¤®в®«¨²¥«¥­ª®¬´®°в®⮧¥m¥ vМ®n¥­¨ª³«²¨в¨° ­¤¨§¥« vС¯®±®¡¥­¯®£®­­ ±¨²¥²°ª « 

Не ни пречи К®ƒn¥­ ƒ¤¥§ ¡¥«¥¸ª § ²® ¤¥ª  ¥в¥­²³ «­¨®²¡ £ ¦¬®° ¤ ±¥®± ² в ­ ®²в®°¥­®в®ª ¤ ² ®¤§ ¤¨ ¯®¤®¡°®¤ ­¥±¥¤­³в в®¯¨ª ¯

Не ни се допаѓа vН¥¤®в®«­®ª®¬´®°­ § ¤­ ª«³¯  vЗ ¤­ ² ®±ª °¥ £¨° ²в°¤®­  £°³¡¨­¥° ¬­¨­¨ vП®£®­®²µ±¥§ ª®·³в в®¯®£® «¥¬¨±в¨ƒ®¶¨

46
О

˙ ˝˘ ¨ ˙˜¸¯ˆ —ˆ¸˝¨— ˙˘¯º ˙ ˝˘ ˙˘Æ ˙ ˙¨ˆˆŁ ˙¨˝ˆ —¸¨ ˘ ˛¨ˇ¸¨ ˙¨ˆ ¨˙—¯ˆˇ¨ ¯ —ˆˆ˚˛¸—¸ ˆ¯ˇ˜¸˛¸Æ ˝¸ —¨˝˘ˆ ˘¸ ¸˚˜¸ˆˇ¨ ¨˘˛¨ˇ¸ ˚ˆˆ˙¸ —¨˙— ˙ˆ ˆ ˙˝ˆ¨ˇ¨ ¯¨—ˆˆ ˘˛¨ˇ¸—ˆ ¨˙ ¯¨ Æ ˆ —¨˝˘ˆ ˆ˝ ¨ˇˆ˛¸Æ ˚ˆˆ ˇˆ˛˝ ¨ ¸¯˛¨˝¯ˆˆ ˘˛¨˙¸¨Æ ˝ˆ ˙¨ˆˆ ¸ ˇ—˘ ˘˛¨ˇ ¨˙¸—¯ ˝˛ ¸˚˜ —ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛ ˆw —¸¯ —¨ ¸ ˆ¸ˆÆ ˛ˆ˘ˆˆ é ¨ —¨ ¨ ¯¨—ˆ ¯¨¸—ˆÆˆ ¸¨ ˘ ˆ˝ˆˆ ¨ ¸˝¨—Æ ¯¸¸—˝ ¸¯ z —ˆˆ ˇ¸˛¨—ˆ ¸˘ˆ˝ˆ ¨ ˝ˆˇ¸—Æ

˘ˇ—¸˝ˆ˛ˆ¸˘˛¨ˇ˙ ˚ˆ˙¸Æ˚ˆ˝ˆ˙ˆ¨˜¨ˆ˜¸—¸¨ ¸˘ˆ˝¸¡ˆ¨˝˛ˆˆˆ¸˚˜¸ˆ ˆ˙¨ˆˆ ˆz ˝ˆ ¨ ˝ˆ¯ˆ ˙¨˝ˆ ˝ˆˇ¸ — ˆ—¯ˆ ¸˚˜ ˚ˆ ¨˛ ¸¯Æ ¨˙¸—¯¨—¨¯ˆˇˆ˛ˆÆ ¨¸¸ —¨˚—ˆ¸¨˛—ˆ ¯¸˙¸˚ˇ¨—ˆ ˙¨˙—¸˜ˆ—¸˝˙˚ˆ˙—ˆ ˝˛—ˆ˝ˆ˜¸—ˆˆˆ—¯ˆˆ¯ˇ ˜¸˛Æ˙˙¨˝ˆˆ—ˆˆˆ˛¯¸—ˆ˙ ˙˛¸—ˆˆ¨¯¨—ˆ¸˚ˆ¯¯ˆ ˘˛¨ˇ ˝ˆˆ˝ ˚ˆ ¯ˆˆ¨Æ ¸ ˝ˆ˝ ˝ˆˇ¸—¸˝ˆÆ ˜¨˝¸Æ˜¸ˆ ˆ˝ˆ ˘¸ —ˆ¨˝¯ˆ ¯¨ ¸ ¯¨ ˘¸ ˜ ¯ˆ¸˝˛˝—ˆ¯ˆÆ r —¨ˇ¨ ˆ¸˘¸¯¸¨¯¨˙¸¨ˆ— y

²Е±²®ЦЕ­И

z

ДÎÁÐÎ

z

ПÐÎÑÅ×ÍÎ

¢®¢®§ЕmЕ

¢°¥¤­®±²¨

¯¥р´орманс¨ NPK>V@ КÐÀœÍÀÁÐÇÈÍÀ>NPK@

 

z

ЛÎØÎ

²¥¦¨на ПÐÀÇÍÎÂÎÇÈËÎДÎÇÂÎËÅÍÎ>NJ@z ¢®£° ¤

ИÀÊÎ ÑÎ ÄÈÌÅÍÇÈÈÒÅ È ÌÀÑÈÂÍÎÑÒÀ ÍÅ ÈÇÃËÅÄÀ ÄÅÊÀ ÃÐÀÄÎÒÅÍÅÃÎÂÀÏÐÈÐÎÄÍÀÑÐÅÄÈÍÀÏÈÊÀÏÎÒÑÅÑÍÀÎeÀ ÄÎÁÐÎÁÅÇÊÀÌÅÐÀÇÀÐÈÊÂÅÐÖÑÍÀÎeÀ|ÅÒÎÑÎÎÏÀØÎÒ ÍÀNDYDUDÅÒÅØÊÎÑÎÂÊËÓ×ÅÍÕÌÀÍÅÂÐÈÐÀ|ÅÒÎÂÎ ÁÀÂÍÈÑÂȜÎÖÈÅÎÒÅÆÍÀÒÎ

z ­ ¯ ²

ПÎÐÀÄÈ ÄÎËÃÎÒÎ ÌÅeÓÎÑÊÈÍÎ ÐÀÑÒΜÀÍÈÅ ÎÄ ÌÅÒÐÈ NDYDUD ÍÅ Å ÑÎÂÐØÅÍ ÇÀ ÒÅÆÎÊ ÒÅÐÅÍ ÍÎ ÇÀÒÎÀ ÃÎËÅ ÌÈÒÅ ÍÀÃÎÐÍÈÍÈ ÃÈ ÑÎÂËÀÄÓÂÀ ÁÅÇ ÌÀÊÀ È ÑÎ NP ÐÅÒÊÎÑÅœÀÂÓÂÀÏÎÒÐÅÁÀÎÄÂÊËÓ×ÓÂÀ|ÅÍÀÐÅÄÓÊÒÎÐÎÒ ИÑÊÓÑÒÂÎÒÎ ÍÀ NLVVDQ ÑÅ ÎÃËÅÄÓÂÀ ÂÎ ÎÄËÈ×ÍÀÒÀ ÏÐÅ ÃËÅÄÍÎÑÒÍÀÄÒÅÐÅÍÎÒ

z ­ авто¯ ² МÀÑÈÂÍÀÒÀÍÎÑÅ×ÊÀÐÀÌÊÀÄÀÂÀÃÎËÅÌÀÑÌÈÐÅÍÎÑÒÂÎ ÂÎÇÅ|ÅÒÎÄÓÐÈÈÊÎÃÀÏÈÊÀÏÎÒÅÏÐÀÇÅÍÇÀÄÍÀÒÀÎÑÊÀ ÍÅÏÐÎÈÇÂÅÄÓÂÀÍÅÏÐȜÀÒÍÈÏÎÒÑÊÎÊÍÓÂÀ|ÀÍÀÍÅÐÀÌ ÍÈÍÈÒÅÂÎÏÀÒÎÒÑÎØÅÑÒÈÎÒÑÒÅÏÅÍÈÑÎÒÈÂÊÈÎÒÌÎÒÎÐ ÑÅÏÎÑÒÈÃÍÓÂÀÊÎÌÔÎÐÈØÒÅÄËÈÂÎÑÒÂÎÂÎÇÅ|ÅÒÎ

z п¥р´орманс¨

СÎ ÌÎÒÎÐ ØÒÎ Å ÄÈÌÅÍÇÈÎÍÈÐÀÍ ÄÀ ÂËÅ×Å ÒÐÈ ÒÎÍÈ ÇÀÁÐÇÓÂÀ|ÅÒÎÅÓÁÅÄËÈÂÎÂÐÂÍÀÅËÀÑÒÈ×ÍÎÑÒÍÀÌÎÒÎ ÐÎÒÈÑÈËÍÎÏÎÂËÅÊÓÂÀ|ÅÎÄÍÀœÍÈÑÊÈÂÐÒÅÆÈ

ком´ор

О¶¥­

§вук ¢ÎÃÐÀÄ НÀÏÀÒ

z

НÀÀÂÒÎÏÀÒ

z

z

§вук КÓÑÈÍÅÐÀÌÍÈÍÈ ДÎËÃÈÍÅÐÀÌÍÈÍÈ

z

¢ÎÃÐÀÄНÀÏÀÒ

z z

z

ПÎÂÐÀÒÍÈÒÅÎÑÖÈËÀÖÈÈÍÀËÈÑÒÅÑÒÈÒÅÏÐÓÆÈÍÈÈÑÒÐÀ ÍÈ×ÍÎÒÎÏÎÌÅÑÒÓÂÀ|ÅÏÎÂÅ}ÅÑÅ×ÓÂÑÒÂÓÂÀÀÒÍÀÇÀÄÍÀ ÒÀÎÑÊÀÂÎÖÅËÈÍÀÏÐÎÑÅ×ÍÎÍÈÂÎÍÀÊÎÌÔÎÐ

т¥µн¨·к¨подато¶¨ ¬ÎÒÎÐ

ÖÈËÄÈÇÅËÂÅÍÒÈËÈ

§ÀÔÀÒÍÈÍÀ

FP

±ÈËÈÍÀ

КСPLQ

¢ÐÒÅÆÅÍÌÎÌÅÍÒ

NPPLQ

¯ÎÃÎÍ

СÅËÅÊÒÈÂÅÍÏÎÃÎÍ ÍÀÑÈÒÅÒÐÊÀËÀ

¯ÐÅÍÎÑ

ØÅÑÒÑÒÅÏÅÍÌÀÍÓÅËÅÍ

³ÏÐÀÂÓÂÀ|Å

ÑÅÐÂÎÓÏÐÀÂÓÂÀ|Å

ªÐÓÃÍÀÂÐÒÅ|Å

P

£ÓÌÈ

R

±ÎÏÈÐÀ×ÊÈÍÀÏÍÀÇ

ÂÅÍÒÄÈÑÊÁÀÐÀÁÀÍ

$%6(63 ¢ÎÄÅ|ÅÍÀÒÐÊÀËÀÒÀÍÀÏ

v

¢ÎÄÅ|ÅÍÀÒÐÊÀËÀÒÀÍÀÇ

ÄÂΜÍÈÒÐÈÀÃÎËÍÈÂÎÄÈËÊÈ ÊÐÓÒÀÎÑÊÀ ÑÎËÈÑÒÅÑÒÈÏÐÓÆÈÍÈ

 74


С®®·³в m¥ Ch(952/(7C58z(+%

Ш

ˇ —¨˙¸˘ˆ —ˆ ºezurC ¨ˆ— o —¸ ˝m —¨ ˇ¨ ˙ˆ —˙¸ ¯ˆˆ ˛¸ˇ˚¸—ˆ

—ˆ Æ telorvhC ˆ ¨ ˆˇ ¯¨¨ ˝ˆ¨¸ˆ ˙ vÆx ˇ¨¸ ¸ ˙ vwr ˛¸¸ —ˆ ˆ˛ˆ˘ˆ¨ ¯˜ˆ˘ˆ—¸˝Æ˛¸ˇ˚¸—ˆˆ˙˝ˇ ˆ˝—ˆˆ˝˛ˆˆ¸˘—ˆ¯¨ˆ˛¸¯ ¨ —ˆ ˘˛˜ˆ˛—¸ ˆ˚ˆ ¸ ˆ—ˆ —ˆ˙ˆ¯ˆ— ˇ˙¨˛ —ˆ ¯¨˝ˆˆ ˇˆ˝ˆ —ˆlarenGÆ sotM yrrrrr ¸ˇ¨¸ ˙ ˆ˚ˆ—¸ ˆ ¯ trr{˘˙¸—ˆ ¨˙—¸¨ —ˆ ˛¸ˇ˚¸—ˆˆ ˜¨ˆ ¸˘˛¨˙—¸¸˚ˆˇˆ˝¨˙—˝¸¨˝ ¯ˆ¸Æ ˝ˆ˙¨ ¸˙¨˛—ˆˆ ˇˆ

¯¯ˆˆ˝˛ˆˆ—ˆ¸˙¯ˆ—ˆˆ˙¸¸ —ˆ˛—˙˜ˆ¸ˆ¨—¸˚ˆˇ— ˘ˇ¸—ˆ ¨ ¯¸¸—˝ˆˆ ˇˆ ˚ˆ ˆ¯ ˇ˜¸˛ ˙ˆ¯ˆ¸¨ —ˆ telorvhC ˇˆ ˙ˆ ˜¸˙ˆ ˆˇ ˚ˆ˙¯˛—¸ ˙ ¨ ˘ ¸˘—ˆ ezurC ¯ ˝—˝¨—˝ˆˆ ˜¸˝ˆ ˙˘ˆ —¸¨ ¸ˇ¸ ˇ¨ª ˝ˇˆ˝—¸¨ ˛¸ˇ˚¸—¸Æ ihsbutM recnaL ¸ lepO cis al C rt A Æ z ˆ—¯ˆ˝˘ˆ—ˆ¨ezurC ˇ ¨ ¨¨ ˆ ¸ ¨ ¨ ˙˜¸¨ ˝˛ˆ¸—ˆˆ ˝ˇ˜¸˛¸ˇ˚¸—˝ˆ ˇˆº ˙˘¯¸¨ª ˆ¨¸ˆ w ˝ˆ ˚ˆ˙¨¯¨ˆ—¸ˇ¨¸Æ¨˙¨—ˆ—¸ˇ¨ ˆ ¯¨¨ ˛˜˙¨— —ˆ˙ ˘˛ˆ¯ˆ —ˆ ˚ˆ˙—ˆˆ ˝˛ˆÆ ˜ˆ˘ˆ—¸˝

˙ vsu ˇ¨ vwr ˛¸¸ ¸ ¨—ˆ —¸˝ˆ˚ˆtrr¨¯ˆ˙˛¸ˇ˚¸—ˆˆé ˙˘ ¨ ¸˙¨—¸— ˙ˇˆ¨—ˆˆ ˛¸ˇ˚¸—ˆÆ ¨˝ˆ˝ ˙ˆ˚˜¸ˆ¸ ˆ ¸ ¯¸˝ˆˆ ¸¯¯¨˙—Æ ˝ˆ˝ —¯ˆ—ˆˆ˚ˆ—¸—ˆˆ—ˆˇˆ ˝ˆˆtelorvhC ˛ˆ¯—¸¨ p ˆ˚ˆ¸ —ˆ —¯ˆˆ ¯¨ ˚¸ˆ ¨ ¯ˆ¸ ¯ ¨˝ ˛ˆ ¨ ˜¸˙ˆ ˚¨ˇ¸¨ ˙ ¢Æ r ˝ˆ˙¨ ˝¯ˆ¸¨ —ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛ ˙ ˝ˇ ˆ˝ ˝˛ˆˆˆ ˆ ¨¨¸ˆˆ ˝ˇ ˜¸˛¸ˇ˚¸—˝ˆˆ ˇˆ ¸ ˝ˆ˙¨ ˙ˆ˜ˆˆ ˆ¯ˆ¨ ¨ ¯ ¨˝ —ˆ ¯ˆ ˛¨ ¸ˆ w ˚ˆ ¸ ¯ —ˆ ezurC —ˆ ˇˆ˝¨˙—˝¸ ˆ˚ˆ ¨ ¸ ˘˛ˆ¯— ¯ ˆ

ˇˆ˝ˆˆ ¨ ˘ ¸˝¸¸ ˙ˆªˆ¨ —ˆ —¯ˆˆ ˇ˙¨˛˝ˆ ¯¨˚¸ˆ ¯ ˘ˆˇˆˆ˚ˆ¨¨˙—ˆ˙ˆˆ¸ˆ˝—¨ —¨˚¸—ˆˆ¸¯¯¨˙—¨˙˝ ¯ˆ¸¨ u ˝ˆ˝ ˛¸ˇ˚¸—ˆˆÆ ¸˚¯¨˙˜ˆ ˆ —ˆ ezurC ¨ ¯ˆ¸ ˆ—¯ˆ —ˆ¨¯¸—ˆ —˙ˆ ¯ ¯ˆˆ ˝˛ˆˆ —ˆ—ˆ¸ˆ˚ˆˆ˝¨˛—¸ ˙s{wr¨¯ˆ˚ˆˇ˙¨˛sxSL Æ sulP —ˆ¨¯¸—ˆˆ ¯¨˚¸ˆ —ˆ ezurC ¨ ˙ˆ—ˆ ˚ˆ ssx{r ¨¯ˆ ¸ ¯¨¨ ¨ ¨ˇ¨—ˆ ˝˛¸ˇˆ ¨˙Æ ˆ˙¸ ¸ ¯˜¸ˆ¨—¸ ˆ˝¨ ˝ˇ—ˆ ¨˛¨˝¸˝ˆÆ — ¸ ¨ ¯˚˙—¸ ¨—¸¸¸˝—˛ˆ—ˆˆ˜¸˛—Æ ˝¸ —¨ ¨ ˙ˆ˚˜¸ˆˆ ¨˝

ЗÀÑÏÎÐÅÄÁÀÒÀÑÅÈÇÁÐÀÍÈÌÎÄÅËÈÒÅÑÎÍÀœÎÏÒÈÌÀËÍÎÍÈÂÎÍÀÎÏÐÅÌÀÊÎÅØÒÎÃÈ ÇÀÄÎÂÎËÓÂÀÏÎÂÅ}ÅÒÎÁÀÐÀ|ÀÈÆÅËÁÈÍÀÊÓÏÓÂÀ×ÈÒÅÍÀÊÎÌÏÀÊÒÍÈÊÎÌÁÈËÈÌÓÇÈÍÈ

.LDFHHsGLX ÅÂÐÀ

)RUG)RFXVTLVCTTLWDQLXP ÅÂÐÀ

CKHYUROHWCUX]HL63OXV ÅÂÐÀ

250LWVXELVKLLDQFHU6SRUWEDFNIQYLWH ÅÂÐÀ

OSHOAVWUDCODVVLFIII ÅÂÐÀ


Н®в ² ¬®¤¥«±ª ¨§в¥¤¡ ­ C58z(в®ª®­ª³°¥­¶¨ƒ ­ ¯¥²²¥­ ƒ¥в²¨­¨±¥¬¥ƒ­¨ª®¬¡¨«¨¬³§¨­¨ ˘ˆ¯—¸¯—ˆ˝—˝¨—¸ˆˆ —¯—¸¨ —¸¯ˆ ¨˝ ¨ —ˆˆ ¯ˆˆ ˝ˆ ¯ ˇ˙¨˛ ˙˛ˆˆ ˙ wrr ¨¯ˆÆ ¯˝˛¯ˆ¸ ˘ ˙ sysw ¨¯ˆÆ ¨ ˙˜¸¯ˆ ¯ —¸¯ TL ¡˝ˆ ¯¨¨ ˛¨˙¯ˆˆ ˙˛—¸¨˛— ¨ˇˇˆÆ ˝ˇˆ—˙¸ ˚ˆ ˆ˙¸ —ˆ ¯˛ˆ—Æ ˝ˆ —ˆ ¯ ˛ˆ— ¸ —ˆ ˇ¨—¯ˆÆ ¸ˆ ˚ˆ ˆ˝ˆ —ˆ¨˙Æ ¨˛¨˝¸˝ˆ ˚ˆ ˚ˆ˙—¸¨ ˚¸Æ ¸ ˝ˆ˝ ¸ ˙˛ˆ˜¸—˝ ˇ¨¨¨ —ˆ ¯˛ˆ— ¸ ¨¸—¨ ¸—¸ —ˆ ˙¨ˆ˛¸¨ —ˆ ˝ˆ¨¸ˆ ˆ ˆt ˝ˇ˛¨—ˆ ¨ˇ¨— —¨˙ ¸˘ˆˆ ¨ ˆ˛ˇ¸—¸ˇ˝¸ ˜ˆ— ˙ˆ¸Æ ˝¸ ¨ ˙˜¸¯ˆˆ ˚ˆ yrr

¨¯ˆÆ — ˚ˆ¨˙— ˇˆ˘˛¨—˝¸ ¸ ˆ˝¸—˘ ¨—˚¸ ¡ˆ ¨ ¸ˇˆ˛— —¸¯ —ˆ ¨ˇ¨— ¯ ¡L Æ sulP —ˆ ˝¨ telorvhC ˇˆˇ¸ ˙˛ —¸¨˛— ˙ szww ¨¯ˆÆ ˙—— ˝ˆ—ˆ ¨—ˆ —ˆ ˇ˙¨˛ ˙ stz{r ¨¯ˆ w ˆ˝ˆ —¨˘¯¸ ezurC ˙ˆ ¯˚¸ ¯ ¸˛ —ˆ ˝ˆ ˝¸¨ ˇˆ¸—¸ ¯ Æ CTW ¨ ˙˜¸¨ ˆ˛ˇ¸—¸ˇ˝¸˜ˆ—˙ˆ¸˙sy¸—¸Æ ˛¨¸ ¸ ˜˛˘¸ —ˆ ¨˙¸ˆˆ ¸ —ˆ ˝˝¸ ¯ ˝¸ ¸˛ —ˆ˘˛¨ˇ¸ ¯ ˘ˆˇˆˆ —ˆ ˚ˆ ezurC —¸¯Æ tiK ydoB sulP TL ˆ ˜¸¸—¨˛suy{r¨¯ˆ ˙¸—¯¨—¸ r ˝¨— ˚ˆ˛ˆ˝ ¨˜ˆ ˙ˆ ¨ ˘˛—¨ ¯ ˛ˆ ˝˘ˆ

˝¯ˆ ˜ˆˆ ˆ¯ˇˆ¸˝ˆ ˚ˆ ˝˛¸ ˇˆ¨˙¡ˆˆ¨˙˜¸¯ˆ¯—ˆ¯¸ ˝ —¸¯ Æ ZTL ˝¨ ¨ ˙ˆ— ˆˇ ˚ˆ ˜¨—˚¸—¨ ˙ sÆz ˛¸ˆ ¸ ˚ˆ¯¨˚¸¸¨˙¸˚¨˛˝¸ˇ˙ sxuw—¨ˇ¨˙ˆ¨˝ˆ¨˙ ¯ˆˆ ˙˜—Æ ¨ ¨˜ˆ ˙ˆ ¸˚˙¯¸ —ˆˇˆ˛˝ swt{w ¨¯ˆ ˚ˆ ˇ˙¨˛ sz ZTL ¢¨ˆ ¨ ˜¸˙¨ ˆ ¯ˆ —¸¯Æ ˙ ˚—ˆˆ—¸¨ ˆ¯˝¸ —˙¸ ˙˛—¸¨˛— ˙˙˝ˆ ˚ˆ uy ˚ˆ ˆ˙¸ ¸ Æ htoeulB ˆ¯ˇˆ¸˝ˆ ˚ˆ ¯¨˛ˆˆ ¸ ˜¸ˆ¸¨Æ ˆ˛ˇ¸—¸ ˇ˝¸˜ˆ—˙ˆ¸˙sy¸—¸Æˇˆ˘˛¨—˝¸ ¸ˆ˝¸—˘¨—˚¸ Æ z ˝˛˝¨¯¸¸—¸¯˙¨¨ —ˆ telorvhC ˙¨˝ˆ ˆ —˙¸ —ˆ˙˜ˆ

ˆ¸¯¯¨˙——ˆˆ˚ˆº¡ˆ ˇ¨ ˙ˆ¨¯¨¸o¨˙˜ˆˆÆ —¸¯TLsulP˚ˆstz{r¨¯ˆ˘ ¯ˆˇ¨ ¨¸¸¨ —ˆ¨¯¸—¸ ˇ ˙¨˛˝¸ —˙¸ —ˆ ˝—˝¨—¸ˆˆª lepOartsAciCsx ˚ˆ sstwr ¨¯ˆÆ ihsbutM recnaL kcabtropS sw poT tropS ˚ˆ ssyzr ¨¯ˆÆ aiK 5deC sx XL ˚ˆ ss{rr ¨¯ˆ ¸ ˆ¸ ˇ˙¨˛ —ˆ droF sucoF ˇ sx TCVi ¸ —¸¯ —ˆ ¨ˇˆ Æ dnerT ˚ˆ sur{r ¨¯ˆ o ˘˛¨˙ —ˆ ˇÆ ezurC ˘ ˜¨˛¨¸ ¯¯ stv Æ w ˚ˆ¨˙— aiK 5deC stx Æ w ˙˙¨˝ˆ recnaL ˚ˆˆ—¯ˆ sr{ w ¸ ˝ˆ—ˆ ˜˚¸—ˆ —¸˝ˆ ˚ˆ ˙¨¨¸—ˆ ˝¸˛

§аобл¥но

ÅÏÎÓÁÀÂÎ

Противвредноста е најубедливиот аргумент на Chevrolet Cruze. Тоа подразбира дека привлечната цена не е постигната со скусување на опремата, туку напротив, со повеќе опрема. Новата сестра со заоблен задник ќе ги застапува овие вредности на Cruze во класата на Golf. Ги соочивме петте најевтини понуди на комбилимузини од компактната класа. Кој е најевтин, кој нуди најмногу?

 53


Т¥µ­¨ª Г«®¡ «¥­²°¥­¤­ ±¬ «³в m¥­ ¬®²®°¨²¥

П

¨˜ˆˆ ˙ ¨˙¨¨ ˘ ¸¯ ˘¸ ¨˝¸ ˆ˙¸ ¸—ˆ˛—¸¨ —ˆ¯¸˝¸ —ˆ ˝¯ˆ¨ ¸ —ˆ ˆˇ¨¸˝ˆ— ˝¸¨ ¯˚ˆ¸ ˆt ¯ ˆ ¯ ˇ ˛ˆ˙ˆˆ ¸¸ˆÆ —ˆ ¨¸¸ˆˆ ˇ¨ª — n ¸ ¸¨˛ ¨ ˙ˆ¯ˆˆ ¯¨¨ ˆ¯ˇ˜¸˛¸ ¨¸¸ ¸˛¸—˙ˆ˝¸ ˇ¸Æ ˝˛˝ ¨ ¸˛¸ ˇ¸˛¸—˙ˆ˝¸ ˇˆ¸ —¸ ˆÆ ¨—˙ —ˆ ˆ˝ˆ—ˆ¨¨ —¸ Æ gnizswoD ˙—— —ˆ ˇˆ ˛¯ˆ¨—ˆˇ¸¨Æ˚ˆ¯˛ˆ˙¨ˆ¸¯ ˚¨ˇˆˆ ˝ˆ ˙¨¨—¸¸ ˜¨¨ ¨˚—ˆ˛¸¯ˆ˜¨—˚¸—˝¸¨ˇ ¸˘˛¨ˇˆˆ˜—ˆ˚ˆˆ—¸—ˆ ¸ˇ gnizswoD ˚—ˆ¸ ˙¨˝ˆ ¨ —ˆˇˆ˛¯ˆ ˆ˜—ˆˆ ˚ˆˆ—¸—ˆÆ ˆ —ˆ¨ ¸ ˜ —ˆ ¸˛¸—˙¸ —ˆ ˇÆ — ¸ˆ ¨ ˚ˆ˙¯ˆ ˜ —ˆ ˝˝¸ ¸˛¸ ¸˛¸ ˙¸ ¸ ¨ ˚˘˛¨ˇ¯ˆ ˜¸˛¸ ˝ˇ¨ ˝ —ˆ˛—¨¨Æ ˝ˆ˝ ¸ ˙¸ ¨˝— ¯¸¯ˆ¨ —ˆ ˘¸¯ ˆ˝ w ¨˚˛ˆ ˙ ˆ¯ˆ

0HUFHGHV6CDI

ЧÅÒÈÐÈÖÈËÈÍÄÀÐÖÈÒÅ ÑÅ ÂÎ ÏÎÁÅÄÍÈ×ÊÈ ÏÎ ÕÎÄ¢ÎÏÐÂÀÒÀÏÎËÎÂÈÍÀÎÄÂÎСАДÇÀ ÏРÏÀÒ ÑÅ ÏÐÎÄÀÄÎÀ ÏÎÂÅ}Å ÂÎÇÈËÀ ÑÎ ×ÅÒÈ ÐÈÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈ ÌÎÒÎÐ ÎÒÊÎËÊÓ ÑÎ ØÅÑÒ ÈËÈ ÎÑÓÌÖÈËÈÍÄÀÐÅÖТÐÅÍÄÎÒÍÀÑÌÀËÓÂÀ|ÅÒÎÍÀ ÌÎÒÎÐÈÒÅÂÎЕÂÐÎÏÀÂÅ}ÅœÀÎÑÂÎÈËÓÊÑÓÇÍÀÒÀ ÊËÀÑÀ КËÀÑÀÒÀ 6 ÍÀ 0HUFHGHV ÇÀ ÏРÏÀÒ ÑÅ ÍÓÄÈÑÎ×ÅÒÈÐÈÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÄÈÇÅËÂÎ6CDI

Во Америка за прв пат се продаваат повеќе автомобили со четирицилиндарски мотор, отколку со традиционалните шест или осумцилиндарци. Во Европа, смалувањето оди уште еден чекор подолу

Ина м¥р¨кан¶¨т¥

ÈÌÑÅÑÌÀËȜÀÌÎÒÎÐÈÒÅ

56

˝ˆˆ ¨ —ˆˇˆ˛¯ˆÆ ˙˙¨˝ˆ ¨ ˇˆ—¸¨ ˆ—¯ˆˆ —¨ˇ¨—¨¸Æ ˆ˙¸¸˙˜¨—¸ o ˚¨ˇˆˆ ˝ˆ˙¨ ˙¸ ¸ ¨ ˙ˇ˛¸ˆ˝¸ ˇ ˇ ¸ ˛¸—˙¸ —ˆ ˝¸ ˆ¯ˇ˜¸˛ etvroC ¨ ˚—ˆ¯ˆ ˝ˆ˝ lamS Æ kcolB ˆ˙¸ ¨˛ˆ¸¯— ˝ˇ ˆ˝—¸¨ ˙¸ˇ¨—˚¸¸ —ˆ ˜˛˝ —ˆ ˇÆ ˝ˆ˙¨ —ˆ ˜¨— ¨— ˚¸ˆ¸˝¸ ˆ˛¨—¸¨ ˝ ¯ˆ¸ ¸ˇ ¨ ˙ˆ¯ˆ ˇ— ˆˇ — ˙ˆ ˘ˆ¯ˆ ˇzV ˚ˆ ¯¸˙¨—ˇ¸˛¨—¸˝—ˆ¨¸¸ ˝ˆ˛ˆ ¸ ˝ˆ˙¨ ¸˚¯˙¸¨˛¸¨ ˙¨¨—¸¸ ˘¸ —¨˘¯ˆˆ ˘¨—¨ˆ¸ ¸¨ —ˆˇ¸˛¸—˙ˆ˝¸¨ ˆ˘¨˘ˆ ¸Æ¯¸¨ˇˆ¸—¸¨˚—ˆ˛¸¯ ˙˛ˆ˜˝ ˜ˆ ¨ ˆ—˙ˆ˙ —ˆ ˆ¯ˇ ˜¸˛˝ˆˆ¸—˙¸ˆ ƒ¨¸¸¸˛¸—˙ˆ˝¸¨ ˇ¸ ˘¸ ¸ˇˆ ¨¨— ˝ˆ ¯˚¸˛ˆˆ ˙ ˝ˇˆ˝—ˆˆ ˝˛ˆˆ ˙ ¯˚—¸¨ ˇˆ˝¸ —¨˙ˆˇ—ˆÆ ˙¸ ¸ ˆ˝ ¸ ¯˚¸˛ˆˆ ˜¨ˆ ˚ˆ˙¯¸¯ˆ—¸ ˙ ˇ¸ zÆ V —ˆ ¸ˇ¨ droF nwC airotcV ¨ˇ¨ o —ˆ ˘˛¨ˇ¸¨ ˇ¸ ˙ˇ¸—¯ˆ —¨¸˛¸¯ ¸˝¸¨ o ¨—¸ —ˆ ˜¨—˚¸—Æ ¯¨¨ ˙ ¨¸¸ ˙˛ˆ¸ ˚ˆ ¨˙¨— ˘ˆ˛—¸˜¯˝ˆˆ—ˆ¸—˙¸ˆˆ ˙ˆ˘¸¸¯ˆ˘¸¨˘ˆ—¸—¸ ¯¨˙—¸ ˚ˆ ¨ˇ¸¸ˆˆ —ˆ t ˙ 

)RUGE[SORUHU

ГÎËÅÌÈÒÅÒÅÐÅÍÖÈÈÍÀÒÀÌÓÑÅÌÎØÍÅÏÎÏÓËÀÐÍÈ ÌÅeÓÀÌÅÐÈÊÀÍÑÊÈÒÅÊÓÏÓÂÀ×ÈСÅÏÀÊÌÎÒÎÐÈÒÅ ÑÅÑÌÀËÓÂÀÀÒÏÎÄÕÀÓÁÀÒÀОÄÃÎÄÈÍÀ)RUG}ÅÃÎ ÈÌÍÓÄÈÍÀÊÓÏÓÂÀ×ÈÒÅÂÎСАДÌÎÄÅËÎÒE[SORUHU ÑÎ×ÅÒÈÐÈÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÄÈÇÅËÎÄÄÂÀËÈÒÐÀ

trsx ˘˙¸—ˆ ˘ ˚—ˆ¸ˆ ˝ˆ ˚ˆ ˇ¸˛¸—˙ˆ¸¨ ˝ˆ ˆÆ ¸˚¯˙¸¨˛¸¨¯¨¨—¨ˇˆ ˙ˆ¸˙˚¯˛ˆ¯˘˛¨ˇ¸˛˙ˆ˘¸ ˙ˆ¯ˆˆ ¯¸¨ ˇ¸ ¡ˆ˝ˆ ¨ ˙˙¨ ˙˜˝¸¨ ˝¸ ˘¸˜ˆ ¯¸ ¸—¸ ˚ˆ ˆ—ˆ˛¸¸˝ˆ ªSIH ¨˙ —¨˘Æ vu ¨—¸ ˙ ¸¨ —¯¸ˆ¯ˇ˜¸˛¸˜¸˛¨˙ˆ ˙¨—¸ ¯ m ¯ ¯ˆˆ ˛¯¸—ˆ ˙ trss ˘˙¸—ˆ ¸ˇˆ˛¨ ¨¸¸ ¸˛¸—˙ˆ˝¸ ˇ ˙ ˆ˜ˆˆ §¨¸˛¸—˙ˆ¸¨ ¸˘—¯ˆˆ ˆ˚ˆ¨— ˙¨˛ ˙ uy ¨—¸Æ ˙ ˙¨˝ˆ ˚ˆ ˇ¸¨ zV ¨ˆ— ¯ˆˆ ˆˇ sz ¨—¸ o trrw ˘˙¸—ˆ ˆ˜¸¨ ¸˚˘˛¨˙ˆˆ ˇ—˘ ¸—ˆ˝ ¡˘ˆ¨— ˛¸˙¨ ¯ ˙ˆ˜ˆˆ ˜¨¨ ¨¸˛¸—˙ˆ¨

vu ¨—¸ ˆt ˆ¯ˇ˜¸˛ ¨¸¸¸˛¸—˙¸¨¨ˆ¯ˆˆˆˇ tx ¨—¸ ˙ ˝¯ˆ¸¨ —ˆ —¯¸ ¯˚¸˛ˆÆ ˙˙¨˝ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛ ˇ zV ¨ ˙—¯¯ˆ˛¨ ˙¸ t{¨—¸˙˝¯ˆ¸¨ ˆ˙¨ w ¯˙¸ ¯ˆ˝¯¸ ˆ˚¯ —ˆ —ˆˆ—¸¨ ˇ¨ ˙ˆ ¨ ¯¸˙¸ ˝ˆ —¨ ˝˛˝ ˇ˙¨˛˝¸ ¨¸¸ ˝¸ ¨ ˜¨— ˛ˆ—¸ ˇ¨ª ˇ¨¸ m ˝ˆ—¸¨ ¨¨˛¨¸ n ˝ˆ˝ ¨¨— ˝ ¯˚¸˛ droF elpxE —ˆ ¨˝ ˙ ˙ˆ˜ˆˆ ¯ —¨ ¨ —˙ˆ ¯ ¯¨˚¸ˆ ˇ¸ ˛¸—˙ˆ˝¸ ˇÆ — ˚ˆˆ ˚ˆ ¯ ˆ ¸ˇˆ ¯¨˚¸ˆ ¨¸¸¸˛¸— ˙ˆ˝¸ ˇ ¨˚ n ˜¯˝ˆ ˙ ˆ ˙¸¸ˆˆÆ —ˆ ˆ˚¸˝¸¨ ˇˆ˝¸ ¸ˇ ¨ ¨ ˛¨— ˙ˆ ˘¸ ˛¨˙ˆ —¯¸¨

—ˆ¯¸˝¸ ¸ ¨˜¸ —ˆ ˆˇ¨¸˝ˆ— ˝¸¨ ˝¯ˆ¸ ¨˝ˆˆ w ˇˆ˝ˆ iadnuyH ¨˛— ¨ ˝ˆˆ ˙ ˇ ¸xV ˚ˆˇ˙¨˛Æ at noS ˝ ¨ ˇ¨ª —ˆ˙ˆ¯ˆ—¸¨ ¯˚—¸ ˇ ˙¨˛¸—ˆˆ˚ˆ ˝¨¸¨ r ¨—¯ˆˆ ˙¨˝ˆ ˆ ¨ ˆˇ ¨˝ ˇ¨¸˝ˆ—˝¸¨ m ˆ—ˆ˛¸¸ˆ¸ ˘—˚¸ˆˆ ˙¨˝ˆ ¨¯ —ˆ ¯˚¸˛ˆ ˇ¸ ˚ˆˆ—¸—ˆ ˙ ˙¯ˆ ˛¸¸ ¨ ¨ ˚˘ ˛¨ˇ¸˚ˆ¯¨¨˙˙¯ˆˆ¸¯˛¨˙ —¸¨ —¨˝˛˝ ˘˙¸—¸Æ ˙—— ˙ sÆt ˇ¸˛¸— ¯ trsr ˘˙¸—ˆÆ —ˆ uÆv ˇ¸˛¸—¸ ¯ trsy ˘˙¸—ˆ ˘ˆ ˝˛ tr ¨—¸ ˙ ¯˚¸˛ˆˆ ˆˇ¨¸˝ˆ—˝¸¨ ˆ¸ˆ ¨ ˜¸˙ˆ ˚ˆ˙¯¸¯ˆ—¸˙ ¨¸¸¸˛¸—˙ˆ ˝¸ˇ


ПÎÒÐÎØÓÂÀ×ÊÀÒÀÅÍÀÌÀËÅÍÀÏÀÒÈ МÎÒÎÐÈÒÅÑÒÀÍÓÂÀÀÒÏÎÌÀËÈÈÍÀœ×ÅÑÒÎÏÎØÒÅÄËÈÂÈÍÎÂÎÇÀ×ÈÒÅÍÅÌÎÐÀÀÒÄÀÑÅÎÒÊÀÆÓÂÀÀÒÎÄÌÎ}ÍÎÑÒÀТÎÀÌÎÆÅÄÀ ÑÅÂÈÄÈÍÀœÄÎÁÐÎÂÎÑÏÎÐÅÄÁÀÒÀÍÀÄÂÀÅÊÑÒÐÅÌÍÈÌÎÄÅËÀÍÀ)LDWОÄÅÄÍÀÒÀÑÒÐÀÍÀÍÅÊÀÁÈÄÅ0HILVWRIHOHÒÐÊÀ×ÊÈÎÒ ÀÂÒÎÌÎÁÈËÊΜØÒÎÏÎÑÒÀÂÈÁÐÇÈÍÑÊÈÐÅÊÎÐÄÂÎÃÎÄÈÍÀÑÎØÅÑÒÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÌÎÒÎÐÑÎÇÀÔÀÒÍÈÍÀÎÄËÈÒÐÈÈ ÌÎ}ÍÎÑÒÎÄÊÎ|ÑÊÈÑÈËÈОÂΜÌÎÍÑÒÐÓÌ}ÅÃÎÑÏÎÐÅÄÈÌÅÑÎ)LDWTZLQALUÑÎÄÂÎÖÈËÈÍÄÀÐÅÖÑÎÊÎ|ÑÊÈÑÈËÈ ДÎÄÅÊÀÐÅÊÎÐÄÅÐÎÒ0HILVWRIHOHÈÇÂËÅÊÓÂÀÏÎÊÎ|ÑÊÈÑÈËÈÎÄÑÅÊΜÅÄÅÍËÈÒÀÐÐÀÁÎÒÍÀÇÀÔÀÒÍÈÍÀÍÀÌÎÒÎÐÎÒ ÌÀËÅ×ÊÈÎÒÏÐÀÂÍÓÊÓÑÏÅÂÀÄÀÈÇÂËÅ×ÅÊÎ|ÑÊÈÑÈËÈÎÄÅÄÅÍËÈÒÀÐÇÀÔÀÒÈÍÀÍÀÌÎÒÎÐÎÒТÎÀÅØÅÑÒÏÀÒÈÏÎÂÅ}Å ТÅÕÍÈ×ÊÈÎÒÁÈÑÅÐTZLQALUÍÀ)LDWÍÅÏÎÑÒÀÂÓÂÀÍÎÂÈÌÅÐÈËÀÑÀÌÎÂÎÌÎ}ÍÎÑÒÀÒÅÆÈÍÀÒÀÈÂÎÊÎÌÏÀÊÒÍÀÒÀÊÎÍÑÒÐÓÊ ÖȜÀÒÓÊÓÈÂÎÏÎÒÐÎØÓÂÀ×ÊÀÒÀСÎ×ÅÒÈÐÈÒÅËÈÒÐÈÁÅÍÇÈÍÊÎÈØÒÎÍÀCLQTXHFHQWRÌÓÑÅÄÎÂÎËÍÈÄÀÌÈÍÅÑÒÎÊÈËÎÌÅ ÒÐÈ0HILVWRIHOHÍÅÌÀÄÀÈÇÂÎÇÈÍÈÒÓÄÂÀÊÈËÎÌÅÒÐD

CKHYUROHWCRUYHWWH

+\XQGDL6RQDWD

КÎÐŜÑÊÀÒÀÌÀÐÊÀœÀÏÐÎÄÀÂÀÎÂÀÀËÈÌÓÇÈÍÀÑÎ×ÅÒÈÐÈÖÈËÈÄÀÐÑÊÈÌÎÒÎÐ ÂÎСАДДÎÏÐÅÄÍÅÊÎËÊÓÃÎÄÈÍÈÀÂÒÎÌÎÁÈËÑÎÎÂÀÀÃÎËÅÌÈÍÀÍÅÌÎÆÅ ØÅÍÈÒÓÄÀÑÅÇÀÌÈÑËÈÁÅÇØÅÑÒÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÌÎÒÎÐ

КÓÏÓÂÀ×ÈÒÅÍÀÀÌÅÐÈÊÀÍÑÊÀÒÀÑÏÎÐÒÑÊÀÈÊÎÍÀCRUYHWWHÄÎÁÈ ÂÀÀÒÌÎÆÍÎÑÒÑÀÌÈÒÅÄÀÃÎÑÊËÎÏÀÒÌÎÒÎÐÎÒVÍÀÍÈÂÍÈÎÒ ÑÏÎÐÒÑÊÈÀÂÒÎÌÎÁÈËÑÅÊÀÊÎÑÎÀÑÈÑÒÅÍÖȜÀÍÀÑÒÐÓ×ÍÈËÈÖÀ ÇÀ ÌÎÍÒÀÆÀ ÍÀ ÌÎÒÎÐÈ ОÑÓÌÖÈËÈÍÄÀÐÅÖÎÒ ÈÌÀ ÐÀÁÎÒÍÀ ÇÀÔÀÒÍÈÍÀÎÄÏÐÅÊÓÑÅÄÓÌËÈÒÐÈÈÂÎÑÒÀÍÄÀÐÄÍÀÒÀÈÇÂÅÄ ÁÀÏÎÑÒÈÃÍÓÂÀÌÎ}ÍÎÑÒÎÄÊÎ|ÑÊÈÑÈËÈ

-HHS*UDQGCKHURNHH6RT НÅÅÏÎÒÐÅÁÍÎÄÎËÃÎÃËÅÄÀ|ÅÄÀÑÅÇÀÊËÓ×ÈÄÅÊÀÒÓÊÀÑÅÐÀÁÎÒÈÇÀ ÌÎÒÎÐØÒÎÅÃÎËÅÌÊÎËÊÓÏÎËÎÂÈÍÀÃÐÀÄÑÊÈÀÂÒÎÌÎÁÈË¢ÎÑËÓ×ÀœÎÂÑÅ ÐÀÁÎÒÈÇÀÌÎÒÎÐ+HPLVÎÄ-HHS*UDQGCKHURNHHÑÎÇÀÔÀÒÍÈÍÀÎÄ ËÈÒÐÈОÂΜÒÈÏÍÀÌÎÒÎÐÈÅÎÑÓÄÅÍÍÀÈÇÓÌÈÐÀ|Å

)LDW %0:0 БÀÂÀÐÖÈÒÅÑÅÃÎÐÄÅŜÀÎÑÎÁÅÍÎÍÀÄÅÑÅÒÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÎÒÌÎÒÎÐÑÎÂÈÑÎÊÈÂ ÐÒÅÆÈÂÎÍÈÂÍÈÎÒ0НÎÂÀÒÀÃÅÍÅÐÀÖȜÀÍÀÌÎÄÅËÎÒÑÅÏÀÊ}ÅÈÌÀÄÂÀ ÖÈËÈÍÄÐÀÏÎÌÀËÊÓ

¯ ¨—˙ —ˆ¨˙¯ˆ ¨ ˜¨˙˛¸¯ —ˆ ¨¯˝ˆˆ ¨¸ ¸ˆ —ˆ˛¸˚¸¨ m ˝ˆ¯ˆˆ ˙¨˝ˆ ¨—ˆˆ ˆ˜—ˆ ˚ˆˆ—¸—ˆ ¯ ˙ˆ˙¨—¸¨ —¯¸ ˆ¯ˇ˜¸˛¸ ¨ —ˆˇˆ˛¸˛ˆ ˚ˆ rÆs ˛¸ˆ ¯ ˛¨˙ —¸¨ ¨ ˘˙¸—¸ ˇˆ˛¯ˆ¨ —ˆ ˇ¸¨ ¯ˆ¸ ¯ ¸¨ ˝˛ˆ¸ sedcrM ˚ˆ ¯ ˆ ¯ ¸¸ˆˆ —ˆˇˆ˝ˆˆ˘—˙¸¯˚—ˆˇ¨— ¨˙˝˛ˆˆˆ‡¯¯¨˚¸ˆ¨¸ ¸¸˛¸—˙ˆ˝¸˙¸˚¨˛Æˇ˙¨˛˝ˆ ˚—ˆ˝ˆ S twr IDC ¸ˆÆ ˙¸ ¸ ˚—ˆ˝ˆˆ˛ˆ¨¨˙ˆ˙¸¸ˆˆ —ˆˇˆ˝ˆˆÆ˙˚—ˆ˝ˆˆ¨¨˝¯ˆ ˙¨˝ˆ ˇ¯ ˘˛¨ˇˆˆ ˛¸ˇ˚¸ —ˆ ¸ˇˆ ˆ˜—ˆ ˚ˆˆ—¸—ˆ ˙ tÆw ˛¸¸ Æ z ¯¸¸—˝ˆˆ ¯¨˙— ¨ tÆs ˛¸ˆ y ¯ ˝˛ˆˆˆ ‡

ДÂÎÖÈËÈÍÄÀÐÑÊÈÎÒ ÌÎÒÎÐ ÑÎ ÇÀÔÀÒÍÈÍÀ ÎÄ ËÈÒÀÐ Å ÍÀœØÒÅÄËÈÂÀÒÀÏÎÃÎÍÑÊÀÅÄÈÍÈÖÀÇÀÒÐÅÍÄÎÂÑÊÈÎÒ)LDW ОÂÀÀ ØÒÅÄËÈÂÀ ÍÎ ÌÎ}ÍÀ ÌÀØÈÍÀ ÊΜÀ ØÒÎ ÑÅ ÍÓÄÈ ÂÎ ÍÅÊÎËÊÓÑÒÅÏÅÍÈÍÀÌÎ}ÍÎÑÒÑÎÈÁÅÇÒÓÐÁÎÍÀÒÏÎËÍÅ|ÅÑÅ ÂÃÐÀÄÓÂÀÈÂÎÍÎÂÀÒÀÃÅÍÅÐÀÖȜÀÍÀLDQFLD<SVLORQ

¨ ¸¸ ¨ ¯˘ˆ˙¯ˆ ¸ ¯ —ˆ ˇˆ˛¨˝ˆˆ˛¸ˇ˚¸—ˆ—ˆˇˆ˝ˆˆ˙ §˘ˆÆ¯˝˛ˆˆˆÆ ehcsroP ˆ˝Æ ˆ˚ˇ¸˛¯ˆˆ ˙ˆ˛¸ ¸˝—ˆˆ —ˆ ˝¸¨ ˆ¯ˇ˜¸˛¸Æ ˇ˙¨ ˛ {ssÆ ˙ˆ ˘ —˙ˆ ¨¸¸ ¸˛¸—˙ˆ˝¸ ˇ ¯ ˆ —ˆ ˙ˆ˜ˆˆ ˆ¨ˇ n ˆ˙¸¸ˆˆ ¨ ¨ ¸¯ˆÆ ˇ ¯ ¨˝ ˛ ˆ¨˜¸˙¨˝—˝¸ˆ˜˝¨ ¨¸—¸¨ ˝¸ ˇ˙¨˛¸ ¸ ˆ˝ˆ ¨ ˝ˆ¯ˆˆ ˙ ¸ ˛¸—˙¸¨¡ˆ˝¯¨˛ˆWMB wÆ M ˝¨˘ˆˆ¯ˆ¯—¯ˆˆ ˘¨—¨ˆ¸ˆ ¨y ˙¨¨Æ ˝ˆ˝ ˝ˆ ¨˙—¸˝Æ ˇ ¯ ˝ˆˆ˛¸ˇ˚¸—ˆ˙¸—¨— y ¨˘ˆ¸ˇˆ ˆˇˇ ¸˛¸—˙¸ˆ˝ˆˆ y ¨ ˝ˆ —ˆ sedcrM ˝ˆ ¨ ¨¸ˆ

˛¸˚¸ˆ—ˆ ˚ˆ ¯¸˝¸ ¨ˇˆ—¸Æ ¯˙¸ ˙¨˝ˆ ˚ˆ—ˆ˛ˆ ˆ˚¯ —ˆ¨¸¸¸˛¸—˙ˆ˝¸ˇ˛ ˆ ˝ˆ ˇˆ˛¨˝¸¨ ¯˚¸˛ˆ ¨ ¨ ˙ˆ¸¨— n —ˆ ¸˛¸—˙¸ ¸ ˆ˜—ˆˆ ˚ˆˆ—¸—ˆ ¨ —ˆ —¯ —ˆ—¸˝ —¸¯ Æ z ˆ ¨ ¨˛ ˝ˆ˝ ˝¯ˆ¸¨ ˘¸ ¸ˆ¸ˆ ¸¸˛¸—˙ˆ˝¸¨ ˇ¸Æ taiF ¨¸ ˙ˆ ¸˙¨ ¨ ˙˛ ¸ ˙ˆ —˙¸ ˇ ˆˇ ˙¯ˆ ¸˛¸—˙ ¸oˇ˙¨˛¸¨taw iF rr¸¯—¯ˆ ˆ aicn L Æ olspY ˇ˙¨—¸ ˇ¸—¸ ˇ—ˆˆ˛¸ˆ—¸¨ u ¸˘—¯ˆ ˇ—˙zw˝˝¸¸˛¸¸ˆ ˜—ˆ ˚ˆˆ—¸—ˆ ˙ zyw ˆ—¸ˇ¨ ¸ ˝˜—¸ ¡ˆ —¨ ¨ —¸ ¨˙¨— ˛¸ ˆˆ—ˆ nasiN —ˆ¸¸˛¸—˙¸ ˚ˆ—¯ˆˆÆ arciM —˚ˆˆ˘¨ˇ¸

NLVVDQ0LFUD

¢ÎNLVVDQ0LFUDÐÀÁÎÒÈËÈÒÀÐÑÊÈÒÐÈÖÈËÈÍÄÀÐÅÖÊΜÁËÀÃÎÄÀÐÅ ÍÈÅÍÀÊÎÌÏÐÅÑÎÐÑÊÎÒÎÍÀÒÏÎËÍÅ|ÅÏÎÑÒÈÃÍÓÂÀÂÏÅ×ÀÒËÈÂÀÌÎ}ÍÎÑÒ ÎÄКСÍÎÇÀÒÎÀÒÐÎØÈÑÀÌÎËÈÒÐÈÍÀÑÒÎÊÈËÎÌÅÒÐÈ

ˇ ˝ˇ¨˝ —ˆ˛ —¨¨ ¸ ˘˙—¨¨ ˙ˇ—˙ {z ˝˝¸¸˛¸ ˆ˛¸ˆ—¸¨ u —¨ ¨ ¨˙¸—¯¨—¸ ¯ ¯ˆˆ ¸˙¨ˆ o ˆ —ˆ —ˆ¨¯ ¸—¸ ˆ¯ˇ˜¸˛ atT onaN ¸ ˆ˝ˆ ˆ˜¸ ˇˆ¸—ˆ ˆˇ ˙¯ˆ ˝˛¸ˆ o negawskloV ¸ ˆ˝ˆ ¨ ˙˘¯¯ˆˆ ˚ˆ ˙¯¸˛¸—˙ˆ ˝¸ ˇ ¯ ¸˙—¸ —ˆˇˆ˛¨˝ ˇ˙¨˛ —ˆ ˇˆ˝ˆˆÆ ¯ ˇ˙¨˛ pU ¨ˆ¯¯ˆ¨ —ˆ ¨¸˝¸ ˇ˙¨˛ —¨ˇˆ ˙ˆ ˇ¸—¨ ˙˛˘ ¯¨ˇ¨ ¡ ¨ ˜¸˙¨ ¨ˆ¯¨— —ˆ ˆ˛— ¯ £ˆ—˝Æ ¨¸¸ ˘˙¸—¸ ˝ˆ˝ ˜¨¨ ¸˝ˆˆ—ˆ ˙¸ˆˆ —ˆˇ˙¨˛¸˚ˆ¯ˆ˜¨¨—ˆˆ ¯¨— ¨ªˆ¨ —ˆ ˇ¸ ˙¯ˆ B ¸˛¸—˙ˆ 7 5


Т¥¬ И­²¥°­¥²®²£¨®±в®¨ в²®¬®¡¨«¨²¥

²аблатасо¨нструм

×ÈÒÀÎÄÈÍÒÅÐÍÅÒ

В

58

˜¸ˆ¨—ˆˆ ˙—¨¯—ˆ ˆ˘¨— ˙ˆ—ˆ¯˚ˆ—ˆsedc˙rM ˝˛ˆˆˆ‡—¨˜¸¨˜ˆ˛˙ˆ ¨ˆ˚˛¸˝¯ˆˇ—˘˙˙ ˘¸¨ ¯˚ˆ¸ u ˆ—¯ˆ —ˆÆ ˙˝¯ˆÆ ¸ˆ ˙—¨¯¨— ¨ˆ ¸ ˆ ¯˚¸ ˙ ˆ˜ˆ Æ z ¯ˆˆ ¸—ˆ¨¨——¯ˆ˙ˆ¨˘˜¸ ¸˚¯˙¸¨˛¸¨ —ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛¸ ˆ˜ˆ ˙ ˛—ˆ ˆ¨ˆ —ˆ ˆ˚¯ —ˆ˛¨˙—ˆˆ˘¨—¨ˆ¸ˆ—ˆ˝ˇ—¸ ˝ˆ¸˝ˆ¨˛¨˝—¸˝ˆˆz —ˆ¸— ˇˆ˝¸¨¨ˇˆ˙ˆ˙˘¯ˆ ˙¯¨——ˆˆ¨˝¸˜—ˆ˛ª¨ ¸¸¸¯¨—¸˛¸—¨—˚¸¯— ¨ ¸¨—¸ˆ ¨˙ ˙¸˘¸ˆ˛—ˆˆ ¨—˛˘¸ˆ ¨—¨—ˆˆ ˙—¨¯—ˆ ˆ˘¨—˙ˆ ¸˚˘˛¨˙ˆ ˚—ˆ¸¨˛— ˆ˚ ˛¸— ª¨ x ˝ ˆ˚˜˙¨—¸ ˘ ¯˝˛¯ˆˆ ¯ ¯ Æ daPi ˆ ˙¸ ˆ ˇ ¨ ¯¨¯ˆˆ —ˆ ˝ˆ¨ˇˆ ˆ ˛ˆ¸ ˝˘ˆ ˛ª¨¨˜˙ˆ˛¯¸—ˆˆˆ —Æ˚ˆ˙¨—˙ˆ˘—ˆ¯¸¨ ¸ˆ¨˛¸—ˆ¨˜˝ ˙ ˙˘ˆ ˆ—ˆÆ ˚ˆ ¯¨¨ ¯˚ˆ¸ ˙¸ ¸ ˆ˝¯ˆ¨ ˜ ¸—¸ ¸¨ˇ ˚ˆ —ˆ¯¸˘ˆ¸ˆ ¨ ˛˝˝ˇ˛¸¸ˆ—¨˜ˆ ¯ˆ¨ ¸ ¸ˆ¨ —ˆ ˛¨˙—¸¨ ¯¨¸ —ˆ ¸—¨—¨ ¸˛¸ ¯¨ ¯ˆ¨ —ˆ ¨˛¨˝—˝ˆˆ ˆ ¯ ˆ¯ˇ˜¸˛ ¯ —¨ ¸ˇ ¨ ¸—¨¨—¸ ¸˚¸—¨¸¨ o ¨ˆ˝ ¯¨ ¯ˆˆ ˙¨˝ˆ ˆ ¨ ¨ ˇ¨—¸ ¯ ˜˛¸˝ˆ¸˙—¸—ˆ¸˘¸ˆ˛¸˚¸ˆ—¸ ¸¯¨—¸˛¨˘¯¸¸ˆ¯ˇ ˜¸˛ ¯¸¨ ˘—˚¸ ¨ ˜ˆ˚¸ˆˆ ¯˚ ˜—¸¨ ˝—˛ˆ¸¸ ¸˚¯˙¸¨˛¸¨ —ˆ ˆ¯ˇ˜¸˛¸ ˘¸ ˆ¯ˆ ˝¸—¸¸ ˚ˆ ˝¸ ¸—¨—¨ ¨ˆ¯¯ˆ ˇ—˘ ¯¨¨ ˙ ˘˛˜ˆ˛—ˆ ˇ¨ˆ —ˆ ˙ˆ¸ ¯¸¨ z ¨—˛˘¸¸ ˘¸ ˝¸ˆ ¯¸¨ ˙ˆ¸ ¨ ˜¨— ¸¯˛¨—¸ ˚ˆ ¯˚ˆ¸¨ ˝¸ ˜ˆˆˆ ˘˛¨ˇˆ ˜¨˚˜¨˙— ¯¯˚¨¨¸¨˝¯ˆˆ¸—¨—¨ ¨¯¸¸¨ ˙ˆ ˇ˘—ˆ ¯ ¨ ¯ˆ¨ —ˆ ˙¸ ˘ˆ w ¯ˆˆ ˘ˆ —ˆ ¯˚ˆ¸¨¸˘—¨˚—ˆˆ¨—˙¨˛ ˇ¨ª ˝¯ˆ¸¨Æ ¯˚¯ˆ¨ ¸—¨—¨¯ˆ¯ˇ˜¸˛¨ˆ—¨ ˙¨˙—ˆ˝¯ ¯ˆ¨— ˆ˘ˇ¨— ˚ˆ ˝ ¯ˆ¨ —ˆ ¯˚¸˛Æ ˝ˆ˝ ¨ 

˙¸˚ˆ— —ˆ ¯˚¸˛ ¸˛¸ ¨ ˇˆ—¸¨ Æ z ¨˙¸˚¯¸˝ —¨ ¨ ¯ ˜¨˚ ˜¨˙¯ˆ¨ —ˆ ¸—¨—¨ ¯ ¯˚¸ ˛ ¡¨—˛˘¸ˆˆ ¯¨¨ —¨˝˛˝ ˘˙¸—¸ ˆ˜¸ ¨— ˚ˆ˙ ¯˛ˆ — ˆt ¯˚ˆ ˙ˆ ¸ˇˆ ˝¸ ˙ —¯¸¨ ˇ—¸ ¯ˆˆ ¯ ¯˚¨¨Æ ¨˜— ¨ ˙¸—¸¨ —ˆ ¸—¨—¨ ˙ˆ ¨ ˙˘¯¯ˆˆ ˙¯¨— ¸ ˙ˆ ˜¸˙ˆ ¸—¨˘¸ ˆ—¸ ¯ ¨ˇˆˆ —ˆ ˆ˝¯ˆ¨ —ˆ ¯˚¸˛ ¸¨ ¸˚¯˙¸¨˛¸ ¨ ¯¨¨—¸ —ˆ ˝¸¨¨ —ˆ ¸— ¨—¨¯ˆ¯ˇ˜¸˛¸¨¨ª y ˇˆ˝¸¨ ˘ ¨˙¯˙ˆ ¯¯¨˙¯ˆ¨ —ˆ —¯¸¨ ¨ ¯¸¸ ¨iduA¸ WMBˆ˝ˆˆ y ˙ ¸—¨— y ¯¨¨ ˆ¯ˆ¨ ˛˘ˆˆ detcnoC evirD ¯ ˇ˙¨˛¸¨ ˙ ¨¸¸¨ w ¸ yÆ ˝ˆ —˙¸ ˜—¸ ¨ ˛¨ˇˆ˝¸ ¸ ¸—¨—¨ —˝ ¸¸Æ ˙˙¨˝ˆ iduA —˙¸ ¨ —ˆ¨˙— —¸¯Æ ¨˝ ˆ˚¯¸¨—ˆˆ ¨—ˆ ˆ ˜˝ˆ elgoG ¸ —˙¨—ˆ ˆ ˇ— ˙ˆ ¨ ˙˛ˆ¸ ˚ˆ ˇ˜¸˛¨— ¯ ¨¸¸¨ xm ¸zm ˆ˝ˆˆ y ¨˜¨—ˆˆ ¯¨˚˙ˆ ˙—¸ ˚ˆ˙ ˜ˆ¯ˆ˝¸ ¨ ˝—˝¨—¸Æ — —¨˚¸—¸ ˆ ¨ ˜¨˙˛¸¯ sedcrM —¨˙ˆˇ—ˆ ˘ ˚ˆ—ˆ ¨¸ ˆ¨ —ˆ ¯ˆˆ ¯¸˚¸ˆ ˚ˆ ¸˙—¸ ¸¨ˇ dnamoC trtrÆ ¸ˆ —ˆ ¸—¨—¨ ¸ ¨˛ˆ˝¨—¯¸˛˘¸˙¸ —ˆˆ —ˆ ¸¨ˇ ¨ ˜ˆ˚¸ˆ ¯˚ ˆ—ˆ˝ˆ¨¨—¸¨ spAu ˝ˆ˝ enohPi ¸ ˙˘¸¨ —ˆ¨˙—¸ ¨˛¨—¸Æ¯¸˙—¸—ˆ¨ˇ¨˙ˆ¨ ¸ˇ—¯ˆ ˘˛¨ˇ ˜ ˙˛—¸¨˛—¸ ˘ˆˇ¸ ˙ ¨¯¨ —ˆ Æ sed cr M ˝ ˆ— ¨ ¨ ¯¨¯ˆ —¯¸ ˙¸—¸ ¸ ˛˘¸ — ˙ˆˆ ¨ ˆˆ ¯¨ˇ¨—˝ˆ ˘— ˚ˆ ¸ ¯¨¸Æ ¸ ˝ˆ˝ ¸ ¸ˆ ˙ ªÎÐÈÑÒÅ|ÅÒÎÍÀÈÍÒÅÐÍÅÒÂÎÂÎÇÈËÀÒÀÄÎÑÅÃÀÑÅÑÎÏÍÓÂÀØÅÈËÈ ÍÀËÀÁÈËÍÎÒÎÏÎÂÐÇÓÂÀ|ÅÈËÈÍÀÎÃÐÀÍÈ×ÅÍÈÒÅÌÎÆÍÎÑÒÈÇÀ ÏÐÈÑÒÀÏÈÏÐÈÊÀÆÓÂÀ|ÅÍÀÈÍÔÎÐÌÀÖÈÈÒŲÎÀ}ÅÑÅÏÎÄÎÁÐÈÂÎ ÈÄÍÈÍÀÑÎÏÎÄÎÁÐÈÑÈÑÒÅÌÈÇÀÓÏÐÀÂÓÂÀ|ÅÑÎÃÎÂÎÐÈËÈÑÈÑÒÅÌÈ ÊÎÈØÒÎœÀÏÐÅÏÎÇÍÀÂÀÀÒÃÅÑÒÈÊÓËÀÖȜÀÒÀÍÀÊÎÐÈÑÍÈÊÎÒ


нструм¥нт¨

¸ˆ˛—¸¨ˇ¨¸¸˛¸¨¯¸¸˚ˆ ¨˚¨¯ˆ¸ˆ ˚ˆ ˆ¯ˆˆÆ ¨ˆ —¸ ¸ ˝˛—¸ ˇˆ—¸¨ˆ¸¸ ¸˛¸ ˘ˆˇ¸ ˚ˆ ¨˛¨˝—˝ˆ ˆ ¸ ¸¨ˇ¸ ˚ˆ ˆ¯¯ˆ¨ ˙—¨¯—ˆ ˆˆ˘¨—˙ˆ ˆ˜ˆˆ—ˆ˛ˆ˘ˆ¸¯¨ˇ¨—˙ˆ ¨ ˆ˜¸ ¯ ˙¯ˆ ˆ¯¸ ˙ ¨˙—ˆ ˆ—ˆ ¨ ¨˜— ˙ˆ ¨ ˆ˚¯¸ˆ ¨˛—¸—¨˘¸ˆ—¸¨¨—¸ˆÆ¯ ˝¸ ¨˛¸ ˆ˙¯¨ ¨ ¯˘ˆ˙¨— ¯¯˚¸˛˝ˆˆÆ˚ˆ¨¯¸ —¸¨ ˆ¯ˇ˜¸˛¸ ¨ ¨ ˆ˚¯¸¯ˆˆ ¸¨ˇ¸ ˝¸ ˝¸ˆ —ˆ¨ ˙¨— ¨˛¨—Æ ˝ ˆ˝ ¨ ¯˚¯ˆ ˙¸˛¨¸¸¨ˇ˚ˆˆ˝ ¯ˆ¨¯˚¸˛ ˙¨—¸˝¸ˆ¨˝¨—¨˙— ˙ˆ ¨ ˆ˚¯¸¯ˆˆ —¯¸ ˝—¨¸ ˚ˆ ¸˝ˆ¯ˆ¨ —ˆ ¸—ˇˆ¸¸¨ ¸ ˚ˆˆ˝¯ˆ¨—˝¸¸¨—ˆ¯˚¸ ˛¸˛¨¸¨¨ˆˆÆ˙¸ —¸¨¨˜¸˙ˆ˛¨˝¸˜¸˛—¸Æ˘ˆ ¸˝ˆˆ¨ˆ—¯ˆ¨˙¨ˆ˛—ˆ ˆt ˆ ¨ ¨˜—¸ ˝ˇ˜¸—¸ˆ—¸ ¸—ˇ¨—¸ ¸¸ ¸˝ˆ˚ ¨ ˇ¨˙ˆ˘¸˚˜¸ˆ¸ˇ¨—¯ˆˆˇ¸ ¯˚ˆ ¸˛¸ ˆ—¸¸¨ ¯ ¯˚¸˛ Æ z ˇˆ ˙ˆ ˆ ˘ˆ—¸ ¯ˆˆÆ ¯¨—¯¨— ˚ˆˆ˙¸ ˜¨˚˜¨˙ —ˆ ¯ ¯˚¨¨ ¡¨—¸ˆ¸¨ ˇˆˆ ˙¨ˆ˛— ˙ˆ ˆ˚ˆ˜ˆ ˝¸ ¸—ˇˆ¸¸ ¨ ˇ¨ ˙ˆ ¨ ¸˝ˆ ¯ˆˆ¯¨˝—ˆ¯˚¨¨Æˆ˝¸ ¸—ˇˆ¸¸ˆˇ˙˙¨˝ˆ¯˚¸˛ ˇ¸¯ˆ ¸¨ˇ¸¨ ˙ ¸˙—¸—ˆˆ ¨ ¨ ˆ¯¯ˆ ¨˝ ˘¯ ¸˛¸ ¨ ˝ ˘¨¸˝˛ˆ¸ˆ —˙¸ˆˆ u ˆ˚¯¸¯ˆ ¨—˚˝¸ ˛¸ˆ —ˆ ˝¸ ˇ¨˙ˆ¨¸¸¯ˆˆ ˜¨¯¸Æˆ˙¨¸—ˆ¸—¨—¨¸˙¨ ˙¸ˆ ˚ˆ ¸¨ˇ ˚ˆ —ˆ¯¸˘ˆ¸ˆ ¨ ˆ˜¸ ¸ —ˆ ¨˝ˆ—¸ ˝¸ ¨ ¯˝˛¯ˆˆ¸¸˝˛¯ˆˆ ˜¸ — ˚ˆˇˆ¯—¯ˆ¨ ˙˛ˆ—˝ˆˆ ¨z ¨ ˙ˆ˛¨˝ ¯¨ˇ¨ ˝˘ˆ ¯ ˆ¯ˇ˜¸ ˛¸¨ ¯¨¨ —¨ˇˆ ˙ˆ ¨ ¯˘ˆ˙¯ˆˆ

¢ÎÇÀ×ÎÒÑÀÌÃÎÈÇÁÈÐÀÈÇÃËÅÄÎÒÈÏÐÈÊÀÇÎÒÍÀÈÍÔÎÐÌÀÖÈÈÍÀÒÀÁËÀÒÀÑÎ ÈÍÑÒÐÓÌÅÍÒÈÈÌÎÆÅÄÀÊÎÌÁÈÍÈÐÀÏÎËÎÂÈÍÀÎÄÒÀÁËÀÒÀÄÀÃÈÏÎÊÀÆÓÂÀ ÂÎÎÁÈ×ÀÅÍÈÒÅÈÍÔÎÐÌÀÖÈÈÄÎÄÅÊÀÍÀÂÒÎÐÀÒÀÏÎËÎÂÈÍÀÑÅÃËÅÄÀÀÒÌÀÏÀ ÒÀÈÑÎÂÅÒÈÒÅÇÀÍÀÂÈÃÀÖȜÀ

¬ÐÅÆÍÎÒÎÏÎÂÐÇÓÂÀ|ÅÂÎÀÂÒÎÌÎÁÈËÎÒÌÎÐÀÄÀÁÈÄÅÇÀØÒÈÒÅÍÎÎÑÎÁÅÍÎ ÂÎÑÏÐÎÒÈÂÍÎÕÀÊÅÐÈÒÅ}ÅÌÎÆÀÒÄÀÏÐÈÑÒÀÏÀÒÄÎÊÎÍÒÐÎËÍÀÒÀÅËÅÊÒÐÎÍÈ ÊÀÍÀÂÎÇÈËÎÒΰÅØÅÍÈÅÒÎÅÂÐÑÊÀÒÀÄÀÑÅÎÁÅÇÁÅÄÓÂÀÏÐÅÊÓÑÏÅÖȜÀËÍÎ ÇÀØÒÈÒÅÍÑÅÐÂÅÐÍÀÏÐÎÈÇÂÎÄÈÒÅËÎÒÍÀÂÎÇÈËÎÒÎ ¨˝¸—¯ˆ¸ ¸˚¸ˆˆ o ¨ ˙ˆ ¨ ¸˘—¨ ˙¨ˇˆ¨¸ˆ˛¸˚¸ˆ— ¸—¨ ¨ˇ¨ª¯¨˝¸ˇˆ¸—ˆˆ ˆt ˆ˚˛¸˝ˆ˙¯˜¸ˆ¨—ˆˆˆ˝ ¸˝ˆÆ ˝ˆ˙¨ ¸¨ˇ¸¨ ˚ˆ ˝ˇ ¸ ˚ˆ ˆ¸¨—¸ˆ ¯ ¨ ˆ ¯¯ˆˆ¯˘˛¨ˇ¸¨¸˝ˆ¸ˇ˙¨˛¸Æ ˆ ˙¸ ˙—ˆÆ ¯ ˇˆ˛¸¨ ¸ ¨¯¸—¸ ˆ¯ˇ˜¸˛¸Æ ˆ˜¸¨ ˝˛ ¸—¨—¨ ¯ ¯˚¸˛ˆˆ ¨ ¨ ˙¯¸¯ˆˆ ¯ ¸¯—¸ ¨˙ ˛¨˙¥¨˛—ˆˆ˘ˆ˚ˆ¸—¨—¨¯ ˆ¯ˇ˜¸˛¸¨ ¨ ˇ˛ˆ˙¸¨ ˝ ¯ˆ¸Æ ˙—— ˝¯ˆ¸¨ —ˆ ¯˚¸ ˛ˆ ˙ —¸˝¸¨ ¨˘ˇ¨—¸ ¨˙ ˆÆ —¯¸¨¸¨ ¯ˆ ¨ ˙¸

¯¨ˆ¨ˇ¸¨ˆ¯ˆ¯ˇ˜¸˛¸˝ˆ˝ ˝˛ˆˆˆ¸˛¸ m —ˆ o sed cr M ˆ˘˛¨ˇ¸ z ˜˛¨ˇ ¨ ˆ˝ ¯¨ˇ¨Æ ˚ˆˆ ¸¨ˇ ¨˜ˆ˙ˆ˜¸˙¨˘¯˚ˆˆ¨¯ ˙ˆ˜ˆ—ˆ˙—ˆ˙trtr˘˙¸—ˆ ˘ˆ˝¯ˆ¸¨¯¨¨¨ˆ—ˆ ¯¸ ¸ˆ¨˛¸ ¯¸˙¸˚ˇ¨—¨¸ ˇ˛¸ˇ¨˙¸˝¸ ¯¨ ¯ ˆ¯ˇ ˜¸˛¸¨ ˆ¨¨— z sedcrM ¨ —¨ ˙ˆ —˙¸ ˆ˛¸˝ˆ¸¸ ˚ˆ ¯¨¨ ˙ ¯¸¨ ˇ˙¨˛˝¸ ¨¸¸Æ ˚ˆ ¸ˆ ¯ˆ¨ —ˆ ¯¸¨Æ ¨˜˝Æ ˝ˆ˝ ¸ —ˆ ˛˘¸¨¸¯ ¸ ˆ—ˆˇ¸ —ˆ˘˛ p ¨˛ˆ—¸ˆ¨¨˛ˆ—¸˚ˆ B —¯¸ˆ˛¸˝ˆ¸¸ 59


С®в¥²¨ Т¥±²­ ±°¥¤±²в § ¯®«¨° m¥

Тест на средства за нега на лакот - колку се ефикасни средствата за полирање нанесени врз модерен лак

К

60

ˆ˝ˆ —¨˘¯¸ ˆ¯ˇ ˜¸˛ ¯— ˙ˆ ˚ˆ¯¨¸ ˝ˆ˝ —¨ ˚—ˆ¨ ˙¨˝ˆ ˇˆ ˙ˆ ¨˘—¨ ¨˙¯ˆˆ ˚ˆ ˛¸ˆ¨ —ˆ ˝ˆ¨¸ˆˆ Æ z ˆˆ¨ —ˆ —é ¸—¨¨¸ˆ ¨ ˝˛˝¯¸¨¨˙¯ˆ —ˆ¯¸¸—ˆ ˘ ¸˘—¯ˆˆ ˆ ¸˚¯˙¸ ¨˛ ˘ ¯¨¯ˆ —ˆ ˆˇ˜ˆ˛ˆˆˆº ˆz ¨¸ˆ¨ ¨ —ˆ˙ˆ ˙¨¯¨ ¨˙ ¯ˆ—˙¨—¸¯˛˜˙—ˆ˙ˆ ˜ˆÆ¨˚˛ˆ¸˙¨¸ˆ¨˙ ˜¸¨—¸ ˇ—ˆ —ˆ¨˙—ˆ ˇ¨—ˆ ¨—¸˝ˆ ˜¨˙—¸˝—ˆ¨Æˇˆ˛ˆ¨˙ —¨˙¯˛ˆ¸ˆ—¸¸˚ ¯˙ ¨sA hsdie˙lopPS ¸˚¯˙¸ ¨˛kcoraD¯˙¨˝ˆˆ W ˝ˆ ¯˛¨˘¯ˆˆ ¨ xanoeSmrhtsXilP “ xaW u onaN orP ¸ larA mui erP hsoeiˆ—ˆ¸¨ n la N P S ˇ¨ˆ ¨˙ ˝ˆ—¸¨ ¨˚˛ˆ¸ ˙ ¨ ¸ˆ¨¸ˇ¸ˆ˙—ˆˆ—ˆSsR rrrÆ ¨˙¯ nirgN ˚ˆ˛¸ˆ¨¯˙ ¯˝ÆsraipluegtmDMyCS h¸siloP emrtxnEalyCpmoce Æ hsilopdnaH ˙˙¨˝ˆ —ˆ ˛¨˙—¸ ¨ ˙¯¨ ˚¸¸¸ ¨ —ˆ˙ˆ lostuA ¸rutilop A ‹wohsrlCK enihs ¨˙ ¯¨—¸¨ ˜˙¯¸ —ˆ ˝ˆ —ˆ ¨¸ˆ¨˜¨—ˆ˙¯ˆˆ 

±ƒаƒнаработа ¬ÀØÈÍÈÒÅÇÀÏÎËÈÐÀ|ÅÑÅÐÀÁÎÒÀÇÀÏÐÎÔÅÑÈÎÍÀËÖÈÒůÐÈÍÅÑÒÐÓ×ÍÎÐÀÊÓ ÂÀ|ÅËÀÊÎÒÍÀÂÎÇÈËÎÒÎÏÎÂÅ}Å}ÅÏÐÅÒÐÏÈØÒÅÒÀÎÒÊÎËÊÓØÒÎ}ÅÂÈÄÈÊÎÐÈÑÒ —¸ ¨˙¨— ¸˚¯˙ —¨ ˚ˆˆ —¯ˆ ¨ˇ—˘ ˚ˆ˙ ¸˚¯˙¸¨ —ˆ ˝—˝¨—¸ˆˆ ¥¨˛ —ˆ ¨¸ˆ¨ ˜¨¨ ˙ˆ ¨ ¯˙¸ ¨˙—ˆ¯—ˆ —ˆ —ˆ—¨ ¯ˆ¨ —ˆ ¨˙¯ ¯˚ ˛ˆ˝Æ ¨ˇ¨˛—ˆ¯¸¨¨—ˆ˛ˆ˝¸

¸˘—¯ˆ¨ ˘˛¨ˇ ˆ —ˆ ˝ˆ ¨¸˝¸ ˛ˆ˝ ˜¨˝ —ˆ ˝˘ ˜¨¨ ¸˚¯¨— ¨¸ˆ¨ ¨ sedcrsM {r ¸˚˜˛¨˙¨— ¸—— ˇ¨ˆ˛¸˝˛ˆ˝Æ¨¯˛¨¨—¸¨— ˛ˆ˝Æ ˝ˆ˝ ¯˜¸ˆ¨—ˆ ˆ˝¸˝ˆ ¯ ˆ˝¨˛— ¸˚¯˙¯ —ˆ ˆ¯

ˇ˜¸˛¸¡¨¸ˆ¨˜¨¨¸˚¯¨ —¯¨ˆ˛—¸˛¯¸Æ ¸˝ˆ˝ ˆ ˜¸ ˘ —ˆˆ¯¸˛ ¸¯¨—¸˝ —ˆ ¯˚¸˛¡ˆ ˙ˆ˚˜¸ˆ¨ ˇˆ ˝—ˆˆ—ˆˆ˜ˆÆ˚ˆˆˆ ˜ˆˆ¸˝˛¸¨˛—¨¸˝ˆ—¸¨ ˇˆ¸—¸ ˚ˆ ˛¸ˆ¨ ¨˜ˆ ˙ˆ ¸ˇ


¢н¨ман¨¥

¨ ¨¸ —ˆ ¨¸—ˆ˛¸¨ ˝˛˝ ¯¸¨ ˇˆ¸—¸ ¨ ˝¸ˆ ˙—¨—¸˛¸ˆÆ˘˛¨ˇˆ¨ˆ —ˆ ¸ˆ ˙ˆ ¨ ¨¸ ˛ˆ˝Æ ˝˛˝ ¨ ¨¸˘—¨ —¯ˆ —ˆ˝ˆ¨¸ˆˆ ˆ˙¸ ˆ ˜¨¨ ˙¯¨— —¸ ˝ˆ ¸ ¨¸˝ˆ—ˆ ¸ ˆ—ˆˆ

ÂÎÄÅÍÀÑÒÀÏÈÖÀ

ДÎÂÎËÅÍÅÊÓÑÏÎÐÎÅÍÄÎÆÄÇÀÓËÈ ÖÈÒÅÄÀÑÅÏÐÅÒÂÎÐÀÒÂÎÎÏÀÑÍÈËÈÇ ÃÀËÈØÒÀ ПÐÈÒÎÀ Å ÎÑÎÁÅÍÎ ÎÏÀÑÍÎ ÊÎÃÀ ÂÎÇÈËÎÒÎ }Å ÇÀÏËÈÂÀ ÎÄÍÎÑÍÎ }Å ÄΜÄÅ ÄÎ ÏΜÀÂÀ ÍÀ ÒÀÊÀÍÀÐÅ×ÅÍ ÀÊÂÀÏËÀÍÈÍÃÊΜØÒÎÑÅÑËÓ×ÓÂÀÊÎÃÀ ÆËÅÁÎÂÈÒÅÂÎÏÐÎÔÈËÎÒÃÓÌÀÒÀÍÀÄ ÎÄÐÅÄÅÍÀÁÐÇÈÍÀÍÀÂÎÇÅ|ÅÏÎÂÅ}Å ÍÅÌÎÆÀÒÄÀœÀÈÑÒÈÑÊÀÀÒÂÎÄÀÒÀÏÎÄ ÍÈÂÈÏÎÄÃÓÌÈÒÅÑÅÑÎÇÄÀÂÀÂÎÄÅÍ ÊËÈÍ ПÎÐÀÄÈ ÒÎÀ ØÒÎ ÃÓÌÈÒÅ ÑÅ ÎÄÂÎÅÍÈ ÎÄ ÏÎÄËÎÃÀÒÀ ÏÎÐÀÄÈ ÎÂΜ ÂÎÄÅÍ ÊËÈÍ ÂÎÇÈËÎÒÎ ÍÅ ÌÎÆÅ ÄÀ ÑÅÓÏÐÀÂÓÂÀÍÈÒÓÏÀÊÄÀÑÅÑÎÏÈÐÀ СÈÑÒÅÌÈÒÅ ÊÀÊÎ А¢ È ÊÎÍÒÐÎËÀÒÀ ÍÀÑÒÀÁÈËÍÎÑÒÀÍÅÏÎÌÀÃÀÀÒÂÎÎÂÀÀ ÈÑÊËÓ×ÈÒÅËÍÎÎÏÀÑÍÀÑÈÒÓÀÖȜÀÊΜÀ ØÒÎ×ÅÑÒÎÏÀÒÈÇÀÂÐØÓÂÀÑÎÑÓÄÈÐÑÎ ÔÀÒÀËÍÈ ÏÎÑËÅÄÈÖÈ ЕÄÈÍÑÒÂÅÍÀÒÀ ÏÎÌÎØÊΜÀØÒÎÌÓÑÒÎÈÍÀÐÀÑÏÎËÀ ÃÀ|Å ÍÀ ÂÎÇÀ×ÎÒ Å ÁÐÇÎ ÎÒÏÓØÒÀ|Å ÍÀÏÅÄÀËÎÒÇÀÃÀÑÈÖÂÐÑÒÎÄÐÆÅ|Å ÍÀÂÎËÀÍÎÒÏÐÀÂÎÈÍÀÊÓÂÎÇÈËÎÒÎ}Å ÑÅÈÇÂÐÒÈÈ}ÅÈÇËÅÒÀÎÄÏÀÒÎÒÊÎÃÀ ÏÎÂÒÎÐÍÎ}ÅÑÅÂÎÑÏÎÑÒÀÂÈÊÎÍÒÀÊÒÎÒ ÌÅeÓÃÓÌÈÒÅÈÏÎÄËÎÃÀÒÀ МÎÌÅÍÒÎÒ ÊÎÃÀ ÂÎÇÈËÎÒÎ }Å ÇÀÏËÈ ÂÀÇÀÂÈÑÈÎÄÂÈÑÈÍÀÒÀÍÀÂÎÄÅÍÈÎÒ

±ÐÅÄÑÒÂÎÒÎÍÀ6RQD[ÅÍÀÂÒÎÐÎÒÎ ÌÅÑÒÎÏÎÐÀÄÈÏÎÒÅØÊÎÒÎÎÒÑÒÐÀÍÓÂÀ|Å ˜ˆ˜˝ˆ o ˙˙¨˛—¸¨ ˝¸¨¸ ˇ¸ —ˆ ¨¸ˆ¨Æ ¨˙¯ˆˆ ˚ˆ ˛¸ˆ¨ —¨ ¨ˆˆ ˙ˆ ¯ˆ ¯¨¨˙˛¯¸—ˆˆ˙ˇˆ˝¸ˇˆ˛ —¸ˇ¨—˜—ˆ˜˙¯¸¨˝ o ˛ˆÆ ¨˚˛ˆ ˙ ˛¸ˆ¨ ˜¨¨ ¯¸˙˛¸¯ ¸ ˇ¨ ˙ˆ ¨ ˙˝ˆ¨ ˇ —ˆ ˇ¨—¸ ¸—ˇ¨—¸ ˆt ˆˆ¨˛¨ ˝¸¨¨¨¸ˆ˛¨— ¸˝¸¨˙ ˚ˆ ˇ¨¨¨Æ ˝˘¸ ˙¨˙¯ˆ¨¨——ˆˆ—¸ ¯¨—˚ˆ˛¨¯ˆ¨—ˆ˛ˆ˝¨ ¨— —ˆ ˆ— ¨ ˇ¨—ˆ ˘˛¨ˇ¸—ˆ ˝ˆ˝ˆ¯ˆ¯˝˛˝ˆ¯¨¨—

¯¨˛—¸¨ ˚ˆ¸ ¨ ˙˜¸¯ˆˆ ˙ ˛ˆ˝Æ ˙˙¨˝ˆ ¯¨— ˚ˆ˛¨ ¯ˆ¨ ¨ˆ¯¯ˆ ˙¸¨˚¸ˆ—ˆ ¯¨˛¸—ˆ ˝ˆ ¸˚¯¨˙¯ˆ ˙¸ ˚¨— ¨¨˝ —¸˚˝ ¸—¨—˚¸¨ ¯—¨¨˙—ˆ˜˛¸˚¸—ˆ—ˆ˘˛ˆ¯— ˙ˆ¨—ˆ˙˜¸¯ˆ¨—ˆ¯¨˛—¸ ˚ˆ˝ ˛˝ w ¨ ˇˆ˛ ¨¨— —ˆ ¯¨— ˚ˆ˛¨¯ˆ¨Æ ˛˝ ¨ ¨¸˝ˆ— ˙¨¯ —ˆ ¨˙¯ ˚ˆ˛¸ˆ¨ ˆ˙˜ z ˛ˆ¸ˆ—¸¨ ¸˚¯ ˙¸ ˙ rD kcaW ¸ xanoS ˘¸ ¯¸ˆ ¨ˆ¯ˆ˝¸¨ ˜˙¯¸ ¸ ˆ—

¯ˆ¨ —ˆ ¨˙¯ ˚ˆ ˛¸ˆ¨Æ ˝ˆ ˜ˆˆ ¸˚¯˙ˆ ¨ ¸˚¯ ¯ˆ ˛¨— ˝˛˝ ˝ˆ ˙˘¸¨ ¸˚¯˙¸ w ¸ˇˆ ¯¸˝ ¸˛ˆ ˚ˆ ¨¨ ¨ ˜¸˙¨ ¨ˇˆ ˚ˆ˙¯˛¨— ¸ ˜¨˙—¸˝ —ˆ˙˜ˆ ¸¯¯¨˙—Æ ˙—— —ˆ˙˜ˆ ˙— —ˆ ¨¸˝ˆ—ˆ ¸ ¨—ˆˆ —ˆ ¨˙¯ SR srrr ˝ˆˆ ˙ ˛¸—¸ ¨˚˛ˆ¸ —ˆ ¨¸ˆ¨ —ˆ ¨¸˝ˆ—ˆ ¸ ¯ ¸ ¯¨ˇ¨ ¨ —ˆ¨¯¸— ¨˙¯ ˚ˆ ˛¸ˆ¨ ¯ ¯ˆˆ ˝—˝¨—¸ˆ ˙ ˙¨¯¨ B ¸˚¯˙¸

ТÅÑÒÍÀÑÐÅÄÑÒÂÀÇÀÏÎËÈÐÀ|Å DU:DFN A6SHHG3ROLVK

..CRORUV VKRZ VKLQH

0HJXLDUsV DHHSCU\VWDO 6\VWHP3ROLVK

NLJULQ СÐÅÄÑÒÂÎÑÎÒÂÐÄ ÂÎÑÎÊ

R6 *ODQ]

6RQD[ E[WUHPH3ROLVK :D[NDQR3UR

PO

PO

PO

PO

PO

PO

PO

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  ¯ÎÁÅÄÍÈÊ ÍÀÒÅÑÒÎÒ

 

 

 

  ­ÀœÄÎÁÐÀ ÏÐÎÒÈ ÂÐÅÄÍÎÑÒ

 

AXWRVRO AXWRSROLWXU PO

СÎÄÐÆÈÍÀ

AUDO 3UHPLXP3ROLVK NDQR6KLQH PO

МÎÆÍÈÁÎÄÎÂÈ

COHDQFRPSDQ\ COHDQE[WUHPH +DQG3ROLVK

СÎÄÐÆÈÍÀ

¯ÐÀÊÒÈ×ÍÎÑÒ НÀÍÅÑÓÂÀ|Å ОÒÑÒÐÀÍÓÂÀ|Å ДÎÇÈÐÀ|Å ПÎÒÐÎØÓÂÀ×ÊÀ ОÖÅÍÀÍÀÏÎÃËÀœŠЕÔÈÊÀÑÍÎÑÒ ТÅÌÅËÍÎÑÒ СœÀœ ЗÀÑËÅÏÓÂÀ|Å ДŜÑÒÂÎ ОÖÅÍÀÍÀÏÎÃËÀœŠ¯ÀÊÓÂÀ|Å УÏÀÒÑÒÂÎ ЧÅÏ ОÖÅÍÀÍÀÏÎÃËÀœŠЦÅÍÀ ОÖÅÍÀÍÀÏÎÃËÀœŠ¢ÊÓÏÍÎÁÎÄÎÂÈ ПËÀÑÌÀÍÍÀÒÅÑÒÎÒ

ÑËΜÍÀÀÑÔÀËÒÎÒÎÄÄÀËÁÎ×ÈÍÀÒÀÍÀ ÏÐÎÔÈËÎÒ ÍÀ ÃÓÌÈÒÅ È ÎÄ ÁÐÇÈÍÀÒÀ ÑÎ ÊΜÀ ØÒÎ ÂÎÇÈ ÀÂÒÎÌÎÁÈËÎÒ ЗÀ ÎÐÈÅÍÒÀÖȜÀÊÐÈÒÈ×ÍÀÒÀÃÐÀÍÈÖÀÍÀ ÂËÀÆÍÀÏÎÄËÎÃÀÏÐÈÍÎÐÌÀËÍÈÓÑËÎ ÂÈÍÀÄÎÆÄÅÎÊÎËÓÊÈËÎÌÅÒÐÈÍÀ ×ÀÑПÐÈÏÎÏËÈÒÎÊÏÐÎÔÈËÍÀÃÓÌÀÒÀ ÈËÈ ÏÐÈ ÏÎÄËÀÁÎÊÀ ÂÎÄÀ ÎÏÀÑÍÈÎÒ ÂÎÄÅÍ ÊËÈÍ ÌÎÆÅ ÄÀ ÑÅ ÑÎÇÄÀÄÅ È ÏÐÈÏÎÍÈÑÊÀÁÐÇÈÍÀЗÀÒÎÀÅÏÎÒÐÅÁ ÍÎ ÄÀ ÑÅ ÏÎ×ÈÒÓÂÀÀÒ ÑÎÎÁÐÀ}ÀœÍÈÒÅ ÇÍÀÖÈ ÇÀ ÏÐÅÄÓÏÐÅÄÓÂÀ|Å ÏÐÈ ÂËÀ ÆÅÍ ÏÀÒ ЗÀ ÑÏÐÅ×ÓÂÀ|Å ÍÀ ÀÊÂÀ ÏËÀÍÈÍÃÎÒÏÎÌÀÃÀÑÀÌÎÍÀÌÀËÓÂÀ|Å ÍÀ ÁÐÇÈÍÀÒÀ ÍÀ ÂÎÇÅ|Å ПÎÃÐÅØÅÍ ÏÐÈÒÈÑÎÊ ÂÎ ÃÓÌÈÒÅ ØÈÐÎÊÈ ÃÓÌÈ È ÈÑÒÐÎØÅÍÈÀÌÎÐÒÈÇÅÐÈÑÀÌÎÏÐÈÄÎ ÍÅÑÓÂÀÀÒ ÀÊÂÀÏËÀÍÈÍÃÎÒ ÄÀ ÑÅ ÏΜÀ ÂÈÏÎÐÀÍÎПÎÃÐÅØÍÎÌÎÍÒÈÐÀ|ÅÍÀ ÃÓÌÈÑÎÏÐÎÔÈËÎÐÈÅÍÒÈÐÀÍÂÎÍÀÑÎ ÊÀÒÀÍÀÂÎÇÅ|ÅÈÑÒÎÒÀÊÀœÀÇÃÎËÅÌÓ ÂÀÎÏÀÑÍÎÑÒÀÎÄÀÊÂÀÏËÀÍÈÍÃÇÀÒÎÀ ØÒÎÂÎÄÀÒÀÍÅÌÎÆÅÄÀÑÅÈÑÒÈÑÍÓÂÀ ÏÐÀÂÈËÍÎ ОÑÎÁÅÍÎÎÏÀÑÍÀÑÈÒÓÀÖȜÀÑÅÑÎÇÄÀ ÂÀ È ÏÐÈ ÏÐÅÑÒÈÃÍÓÂÀ|Å ÊÀÌÈÎÍÈ ÇÀÒÎÀ ØÒÎ ÍÈÂÍÈÒÅ ÃÓÌÈ ÎÁÈ×ÍÎ œÀ ÈÑÒÈÑÍÓÂÀÀÒ ÂÎÄÀÒÀ ÎÄ ÍÀÄÎËÆÍÈÒÅ ÂÄËÀÁÍÀÒÈÍÈ ÂÎ ÏÀÒÎÒ È œÀ ÏÐÑÊÀÀÒ ÍÀ ÑÎÑÅÄÍÀÒÀ ËÅÍÒÀ ОÂÀÀ ÂÎÄÅÍÀ ÌÀÃËÀ ÌÎÆÅ ÖÅËÎÑÍÎ ÄÀ œÀ ÏÎÏÐÅ×È ÂÈÄËÈÂÎÑÒÀ ÍÅÊÎËÊÓ ÑÅÊÓÍÄÈ ЗÀÒÎÀ Å ÍÅÎÏÕÎÄÍÎ ÏÐÅÄ ÏÐÅÑÒÈÃÍÓÂÀ|ÅÒÎ ÂÎ ÂÀÊÂÀ ÑÈÒÓÀÖȜÀ ÂÎÇÀ×ÎÒ ÄÎÁÐÎ ÄÀœÀÏÐÎÖÅÍÈÎÏÀÑÍÎÑÒÀ

 61


Тема РЕСТАВРАЦИЈА НА PORSCHE 911 T ОД 1973

Р

78

ˆ˚˙¨˛˜ˆˆ ˜¨¨ ¨˝ˆ ‚ ¨—ˆ˙¨Æ¨—ˆˆ˜¸˛ —¸ˆˆ —ˆ ¯ £ˆ˜¨˘Æ ¯ ˜˛¸˚¸—ˆˆ —ˆ §˘ˆÆ ˘ ¸˙¯ˆ¨ ¯¨˙——¸ˆ˝¨ – ˙ ˆ¨˙ ˇ ¸ ¯—¸ˇˆ¨˛— —ˆ˜˙¯ˆ¨ ˙˙¨˝ˆ¸¸¨¸¯¯ˆ¨¸ ¨ ˆ˝¯ˆ¨ —ˆ ˇ¨ˆ˛—ˆˆ ˆ˛¨ˆ ˆ ˛¨˙¯ˆ¨ ˚˜˘¯ˆ¨Æ ¨˛ ˜¸˚ˆ˙˜ˆ˛¨¸˚ˆ˙˜¸˙˛˘ ¯˚¨¨ˇ¨¸˝ˆ—˝ˆˆ¯¨˚¸ˆ—ˆ {ss Ƹ˚¯¨˙¨—¯s{yu ˘˙¸—ˆÆ ¨ ¨˝¯ˆ¨ —¨¨ —¸¨ ˙ ˙˘ˆˆ ˆ—ˆ —ˆ ˝¨ˆ— ˙¸—¯¨—Æ ¸ˇˆ – ¨ ˜¨¨ —¨˚—ˆ ˆ˝ ˚ˆˆ—¸¸ —ˆ ¸˙—¸ ¨¨— ¯¨—¸˝ ¨ ˆ¯¸ˆ ¨ˆ¯—¸¸¨ —ˆ ˆˇ¨ ¸˝ˆ—˝¸ ˝˛˜ —ˆ Æ ˝¸ ˘ ¸ˇ¸ˆ ¯˚¸˛ ˆˇ ˚ˆ ˙ˆ ˘ ˝¸ˆ ˙ ˆ¯—ˆ ˙ ˝ —¨—ˆˆˆ˚¨—¸ˆ˝˛¸˙—¸ ¯¨—¸˝ ¯ {ss ¡ ¨ ˘˛ˆ¯—ˆˆ ˙˜¸¯˝ˆ ˙ ˝ˆ ˇˆ ˙ˆ ˙˙ˆ ˛¨ —¯¸¨ —ˆ ˝˛˜—ˆ ¨—ˆˆ ˆˆ˙ˆ¯ˆ¯ˆ—ˆÆ¿¸ˆ˙¸—ˆ¨ ¨˝ˆˆ¸ˇˆuz˘˙¸—¸—ˆ¯ ˝ˆ˛¨˚¨—˘˜¸–¨¨¯˙˛¸—ˆ ˇˆ ¯¨¨ —¸ —¨ ¨ˆ —ˆ ˜¨˙—ˆˆ ˜ˆ ¯ ˝ˆ ¯˚¸˛ ¯ ¨¨ˇ¯¸ trsr ˘ ˙¸—ˆ¨ˆ¯¸¨˙¨˝¨¸¨—ˆ ˚¸˛ ¨¨ ˆ—ˇˆ¸ˆ ˜˝¯ˆ˛— ˙ ˛¨˙—ˆˆ ˚ˆ¯˝ˆ ˝ˇ˛¨— ˆ˝˛¯ˆ¨Æ ˙¸—ˆ¨¨˝ˆˆ ˜¨¨ ˆ¯¯ˆ—ˆ ˆ¨ ˆ¨Æ ¯˝˛¯ˆ¸˘ˇÆˇ¨—¯ˆ ¸ ˙¯˚¨§¨¸˛¸—˙ˆ˝¸ ˜˝¨ ˇ˙ tÆv ˛¸¸ ¯˚ ˙—˛ˆ˙¨¨¨˘ˆ¸˝ˆ¸˝ˆ˝ ¯ ¯¸ ˇˆ ˘¨˘ˆ ˛˜ ˙¯ˆ svr ˝˝¸ ¸˛¸ ¸ wxrr ¯¨¸ ¯ ˇ¸—ˆ ¸ —¨˘ ˝¨ ¸˘—¯ˆ —ˆ¯¸˝ˆ ˜˚¸—ˆ

09 /2011

˙ sty ˇ¸˛¸ —ˆ ˆÆ ˙—— trw ˝¸˛ˇ¨¸ —ˆ ˆ ˆ ¨¸ˆˆ ˚ˆ¸ ˝ˆˆ ¨˛¨˘ˆ—¸ˆ ˙ s{yr¨ ˘˙¸—¸ ˙¸—ˆˆ—ˆ¸˚¯˙¯Æ˝ˆ ¨¸ˆˆ ¸ ˝˛ˆ¸—ˆˆ ˝ˇ ˜¸—ˆ¸ˆ —ˆ ˜¸Æ ¨˜¨—ˆ ˚ˆ ˝ˆ¨¸ˆˆ¸—ˆ˚ˆ¨—¨¸ ¨Æ ˘ˆˆ—¸ˆˆ ¯¸˝ˆ ˆ ˜¸˛— —ˆ ¨—ˆˆÆ ¯˙¸ ˛ ¨˘Æ¨ˆ¯—¸˝—ˆ˝˛˜ ¡ ¨ ¸ˇˆ ˆ¯ ˙ˆ ¨˙ —¨ ˚ˆ˙ ¯˛ˆ— ¨ ˜¸˙¨ ˙˜¸ —¸˝ —ˆ ˘˛ˆ¯—ˆˆ —ˆ˘ˆ˙ˆ —ˆ ¸˚¯˛¨˝¯ˆ¨ ¯ ˆ¯ˆ—ˆ ¯¨¨ ˙ srrrrr ˛¨—¯¸Æ ˆˇ¨¸˝ˆ—˝¸ ˝˛˜ —ˆ ¨ —ˆ˘˛¨ˇ¸ ˝˛˜ —ˆ ˇˆ˝ˆˆ ¯ ¯¨ ¯¸¨ —ˆ˘ˆ˙—¸ ¸˘¸ ¸ˇˆˆ ˆ˙¸¸ˆ ¯ ˝˛˜ ƒ˛¨—¯¸¨ ¨ ˜¸ˆˆ ˙¯ˆˆ ¸ ¯ ˘˙¸—ˆˆ ˙ˆ ¸˚¯˛¨˝¯ˆˆ —ˆ˘ˆ˙—¸ ˛¸¯¸ˆÆ —¨˝ ˙ ˆ˝¨˛—¸¨ ˇ˙¨˛¸ —ˆ ˝ˆ˝ ˘˛ˆ¯—ˆ ˙˜¸¯˝ˆ ˆ ¯¨ˇ¨ —ˆ ˝ˆ˝¸ ˜¸ ¯ ˆ—ˆ ¯ trry ˘˙¸—ˆÆ ¨ˆ¯—¸¸ ¨—ˆ˝˛˜¸—ˆ ˙˙ˆ ˙ ¸˘¸—ˆ˛—ˆ ¸˙¨ˆª ¡¸¨ ¨¸ˆ ˙ˆ ˙˙¨˛ˆ ˛˙ˆˇ¨ ˝ ¨˙— ¨ ˜¸˙¨ ˝ˇ˛¨ — ¨ˆ¯¸ˆ— ¯ —¨˘¯¸ ˇˆ ¸¨—˙ˇ¯§˘ˆ˝¸ˆˆ ˘ ˙˜¸ ¸ˇ¨ —˚¸ˆ˚ˇ ˘ ¸˙¯ˆ¨ ¨˝ ¨ ˙ ˆˇ¸ ˆ ¡ ˇ¨¨ ˙ˆ ¨ ¯¯¯ˆ ¨ ˙˙¨˝ˆ ¨ ˜ˆˆ¨ ˙¯¨ —¯˚¸˛˛¨ˇ˙¨˛˙˛¨— ¯¸¨ ¸ˇ ˇˆ˘ˆˆ —ˆ ¨˝¨¸¨ ¯ ¨˜ˆ¯ˆ¨ —ˆ ¸—¨—¨ ¸ ¯ ˜¸ˆ¨ —˙¸ ˆ ˘¸ ˙¯¨˙¨ ˆ˘ˆ¸¨ —ˆ ˜˘ˆ¯ ¯ —¨˛¨˚¸˛¨—ˆªˆ¨ ¯¨˙¨—˙¯Æ¯¨¨˙˛˘¯¨ˇ¨˚ˆ ˜ˆ¯¨— ƒ˛¨—¯¸¨ —ˆ ˝˛˜ ˚ˆ ¯ ˆ

Кога покривотќесеотвори,срединатаживеесонегоитојживеесосредината.Fia 50Cекакоапчезаподобрувањенарасположението.Солегендаренпретходник, овојFia tкакоотсекогашдабилтука

t


oupeeсvdt38grhlql ОfrYPorsche91TC сsitvlviqdPorsche lziorсqritiсvdftltdqrhin frАpitlnd Classic.Чoiqrflviqdnowervqdpdtndvd itrnqdvrperod lpddvprjqrсvhdgrhrelYdvrfrYftihiqstlp frPrtџlYd |vrNiсirhtjwfdqdsdtdhdvdqdPorsche

Porsche.Вокабинааимт аКултнотокупебешеволошасосојт бакогагопронајдоачленовиет наклуботна каросерија,мотт оротбешевоприсојт насосојт ба од злика ра За и. иц пт од гнезда шедурии 09/2011 79

Auto Focus 49  

Auto Focus magazine