Page 1

ца Tркач пребеган на ули

Број 48 • август 2011

.0 4 S R 3 T G 1 1 9 E H C S R PO

500 КОЊСКИ СИЛИ 3,9 СЕКУНДИ ДО СТОТКА 310 KM/H

МАЛИТЕ АВТОМОБИЛИ ГИ ОСВОЈУВААТ ГРАДОВИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ЈА ЗАБОРАВИЈА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАДНАТА КЛУПА КОМПЈУТЕРИТЕ ГО ПРЕЗЕДОА ВОЛАНОТ Новиот миленик на камионџиите • ПОГОЛЕМА ЛИМУЗИНА И ОД КЛАСАТА Ѕ

MERCEDES ACTROS NISSAN 370Z

Адреналинска терапија

VOLKSWAGEN AMAROK

Собери и вози

FIAT 500 CABRIOLET

Август 2011 90 ДЕНАРИ

тестови


СОДРЖИНА Број 48 • август 2011 НОВИТЕТИ

6

PORSCHE 911 GT3 RS 4.0 Новиот GT3 RS 4.0 соединува врвен инженеринг и тркачки перформанси

14

MERCEDES-BENZ ACTROS Возачот тука ужива комфор како во лимузините на Mercedes. И техниката не заостанува

ТЕСТ И ТЕХНИКА

34

VOLKSWAGEN AMAROK 2.0 BiTDI 4MOTION Половина камион, половина патничка лимузина. Кој уште би одолеал на оваа комбинација?

40

NISSAN 370Z Лесно се станува зависник од ова купе, единствено Cayman S му е достоен соперник

46

FIAT 500C 1.4 LOUNGE Сите го поздравуваат, сите му се насмевнуваат. Народот го сака овој автомобил

52

RENAULT ENERGY 130 DCI Во новата генерација дизели се користени искуствата од моторите во формула 1

TEMA

10

10

До 2013 година ќе се појават околу две дузини нови модели од класата на автомобили што се помали од Citroen C1 или Toyota Aygo

30

Дитигални контролери ги водат авионите, брзите возови и прекуокеанските бродови. Во автомобилите, тоа е работа на возачот. Не уште долго

52

Мали промени можат да постигнат голем ефект. Во тоа убедува новата генерација дизелски мотори од Renault

ГРАДСКИ АВТОМОБИЛИ Цела армада од миниавтомобили поаѓа во освојување на големите градови

18

БЕЗБЕДНОСТ НА ЗАДНАТА КЛУПА Производителите ја заборавија задната клупа. Таа стана најопасното место

30

РОБОТИ ЗАД ВОЛАНОТ Компјутерите научија да управуваат, сопираат и да притискаат врз гасот

56

МАСКАТА КАКО СТИЛСКИ ИЗРАЗ Таа го одредува стилот на возилото. Но, најголемите маски не се и најубавите

58

НАЈСКАПИОТ АВТОПАТ ВО ХОЛАНДИЈА Седумте километри меѓу Амстердам и Антверпен ќе чинат една милијарда евра

78

60 ГОДИНИ VOLKSWAGEN BULLI Култното комбе на Volkswagen го прославува 60-от роденден

СЕРВИС

60

СОВЕТИ Материјалите што предизвикуваат алергии во автомобилите се опасни

НА ДВЕ ТРКАЛА

62

МОТОЦИКЛИ Hamachi HY50QT - 5 • Ви делувам ли познато?

МОТОСПОРТ

74

ФОРМУЛА 1 Трка за големата награда на Унгарија

ДРУГИ СОДРЖИНИ 20 МОБИЛНОСТ 2014 28 ЦРНО БЕЛО 64 ПИСМА

64 66 82

ИМПРЕСУМ ЦЕНОВНИК ПРОТИВ ДОСАДА

52 34

RENAULT SCENIC ENERGY 130 DCI VOLKSWAGEN AMAROK 2.0 BiTDI 4MOTION VOLKSWAGEN BULLI

АВТОМОБИЛИ ВО ОВОЈ БРОЈ 46 14 40 6

FIAT 500C 1.4 LOUNGE MERCEDES-BENZ ACTROS NISSAN 370Z PORSCHE 911 GT3 RS 4.0

78


Новитети Porsche 911 GT3 RS 4.0

НЕКОИ САКААТ Се гледа. Се слуша. Тоа е специјалната серија од тркачкото одделение на Porsche, динамитно полнење кое што сега се пушта по улиците. Новиот GT3 RS 4.0 соединува врвен инженеринг и тркачки перформанси

Четири литри работна зафатнина, 500 КС и забрзување од 3,9 секунди до темпо 100. Porsche го круниса 911 RS со овој мотор и го пренесува тркачкото искуство на секојдневниот асфалт. Секако, овој GT3 RS е достапен само за тесен круг купувачи

Б

ојата е само како маска. Во неговата девствена бела боја, новиот GT3 RS 4.0 изгледа како автомобилот со кого што мамичка ги носи децата на час по виолина. Кога човек ќе ги погледне бандажите што исто така се лакирани во бело, ќе си помисли дека тоа би изгледало мошне благородно ноќе пред елитен ресторан. Нема сомнежи, овој RS

 08/2011

може без проблем да ги исполни и овие задачи. Но, тој се чувствува попријатно во друга средина. Меѓу омилените места спаѓа Северниот јазол на Нирбургринг, кого што Џеки Стјуарт на времето го има наречено Зелен пекол. Неодамна, GT3 RS 4.0 таму постигна време на круг од кое што на познавачите им се наежува кожата: 7:27 минути на патеката по

ридови и долови во должина од 21 километар. Заслугата за тоа е во неговите гени. Близок род му се тркачките болиди со кои што фабричките возачи на Porsche ги освојуваа првенствата во GT по целиот свет, а негов директен претходник е GT3 RS 3.8, култниот објект на избраната клиентела. GT3 RS 4.0 е развиен во тркачкото одделение во Вајсах, под чиј покрив се раѓаат

чистокрвни тркачки автомобили со дозвола за возење по улица, додека професионалниот тркач и инженер Марк Либ стои на располагање со своите единствени експертски познавања, а кренатиот палец на поранешниот светски шампион во рели и докажан перфекционист Валтер Рерл служи како печат за квалитет. „Ако Валтер не е задоволен со


БЕЛО

нешто, си велиме: Мора да го поправиме тоа“, објаснува шефот на одделението за возила GT, Андреас Пројнингер. „На крајот на животниот циклус на автомобилите GT3 RS сакаме да им подготвиме на клиентите еден вид серија за збогување, како благодарност за големата побарувачка за претходниот модел 911 GT3 RS 3.8. Највозбудлив новитет, а со тоа и

срж на серијата ограничена на 600 примероци е моторот, кој што во уличната верзија е директно адоптиран од тркачките автомобили GT. Покрај брилијантните вредности кои што ги постигнува моторот, дури и искусен техничар како Андреас Пројнингер не останува рамнодушен: „500 КС од атмосферски мотор со високи вртежи! 125 КС по литар! Во уличен автомобил! И

преку 83 КС по цилиндар! И самите се сомневавме дека ќе успееме да го постигнеме тоа.“ Директно од тркачкиот мотор се преселија тркачкото коленасто вратило и клипниците од титан. „Тоа се вистински делови од трките“, нагласува Марк Либ, „тоа е врв.“ со прототипот на 911 GT3 RS 4.0 тој помина неколку илјадници километри. Либ е по душа

скромен тип, но кога зборува за агрегатот од GT, од тоа не се забележува ништо: „Моторот има посебен, единствен карактер. Тој е постојано присутен со механичките звуци. Тој гризе на ниски, на средни и на високи вртежи. Како атмосферски мотор го има ова типично, линеарно ослободување на моќта. Неговиот груб, суров звук во празен од и неговиот остар звук 08/2011 


Тема Пробив на мини автомобилите до 2013

Г

радовите растат сé повеќе, автомобилите кои што циркулираат по улиците се смалуваат сé повеќе. Тоа се случува бидејќи недостига простор, и тоа не само за возење, туку и за паркирање. Тоа го бараат чуварите на животната средина, затоа што воздухот се повеќе е загаден со штетни ма-

терии од издувните гасови. Неколку светски метрополи веќе го ограничуваат влезот на долгите лимузини во градскиот центар и соодветно го наплаќаат пристапот за нив, но постојат и градови кои што целосно го имаат затворено центарот за сообраќај. Сето ова им оди во прилог на помалите, попрактични и поеко-

лошки автомобили. Натамошниот растеж на повеќемилионските градови, постојаното менување на трендовите во мобилноста и растечкиот интерес за автомобили кои што го штедат горивото и не ја загадуваат животната средина ги наведе повеќето производители во Европа да започнат со развој на комплетно нова

генерација микро автомобили. Во студијата насловена Стратешка анализа на европскиот пазар на микро автомобили, експертите од консултантската компанија Фрост и Саливен зборуваат за нова ера на мобилноста која што во следните години ќе доживее впечатлива експанзија. Станува збор за автомобили, кои

Автомобилите со големина на Smart ќе доживеат голем пораст во продажбата. Во големите метрополи по неколку години ќе возат луксузни автомобилчиња што не испуштаат штетни гасови

ух нездрав возд иралишта и обраќаен инрк па од иг ици, недост невно доживуваат со е се толку Закрчени ул ови секојд томобили. Ти микро ад ав гр ки е ит еч м ал – голе тоа. М и, туку решение за наречат мин фаркт. Има може да се не ќе ве по малечки што

револуција и в Микро о д а

р г е т и м е л о за г

Renault Twizy

Aixam Crossline Французите се лидери во Европа на пазарот на возила за чие управување не е потребна возачка дозвола. Моделот Crossline нуди четири седишта, во основното ниво чини 12000 евра, а како погон служи двоцилиндарски дизел од 400 сантиметри кубни со моќност од 5,5 коњски сили. Автомобилот тежи само 350 килограми, вози најмногу со 45 километри на час и во просек троши 2,96 литри дизел на сто километри

 08/2011

Tata Pixel Concept Крилестите врати ќе исчезнат кога овој автомобил ќе доживее сериско производство. Индискиот производител сака со овој концепт да ги привлече европските купувачи за кои што евтиниот и едноставен Tata Nano не е интересен

Renault го произведува овој спој на скутер и автомобил, со две седишта едно зад друго и со електромотор од 20 коњски сили. Полуксузната изведба


што се големи приближно колку Smart Fortwo, односно долги се меѓу 2,5 и 3,5 метри, имаат места за два до четири патници, постигнуваат крајна брзина меѓу 75 и 150 километри на час, моторот им ослободува моќност меѓу 20 и 55 коњски сили, а во зависност од нивото на опременост и од позиционирањето на пазарот

чинат меѓу 7.000 и 15.000 евра. Според студијата на Фрост и Саливен, годишната продажба на возила од овој сегмент на европскиот пазар во моментов достигнува околу 12.000 примероци. До 2017 година, пазарот на микро автомобилите се очекува да порасне дури на 230.000 примероци. Експертите ценат дека

енормниот потенцијал за развој сé повеќе ги привлекува етаблираните производители на автомобили. Седум од десетте најголеми автомобилски концерни планираат да пуштат микро автомобил на европскиот пазар најдоцна до 2013 година. Најголеми пазари за микро автомобилите на територијата на Европа

ќе бидат Германија и Британија. Трендот на малечките автомобили се поклопува со трендот на погонот на струја. Двата феномена се надополнуваат совршено. Колку е помало и полесно возилото, толку е поголема ефикасноста и поголема е смислата тоа да се комбинира со погон на струја. Покрај тоа, двоседите се 

Во споредба со нив, Volkswagen Polo и Fiat Punto изгледаат како џинови. Цела армада од миниавтомобили поаѓа во освојување на големите градови. До 2013 година ќе се појават околу две дузини нови модели од класата

Citroеn Lacoste

чини 8500 евра, на што треба да се додадат уште 45 евра месечно за изнајмување на батериите. Брзината му изнесува 80 километри на час

Немирната француска марка, сосема во согласност со нејзиниот имиџ, го искористува максимумот од микро автомобилите со ова малечко баги. Дополнителен елемент е соработката со француската марка за облека Lacoste. Вакви трендовски автомобили ќе гледаме често во иднината на големите градови

Peugeot BB1

Пред две години Peugeot го претстави овој необичен четирисед со минимални димензии. Мошне е веројатно дека наесен Французите ќе прикажат верзија од моделот која што е уште поблиску до сериско производство

08/2011 


Новитети Mercedes-Benz Actros

Н

а ова возило никој не останува рамнодушен. Ова возило секој мора да го почитува затоа што со новитетите кои ги носи ја менува трајно сликата на улиците. Не постои друго возило од неговата сорта што толку малку ја оптоварува животната средина. Тој сака да биде најкомфорен, најбрз и најштедлив. Се одликува со исклучителен квалитет на материјалите и на изработката, привлекува со ниски трошоци за експлоатација, а на крајот, изгледа неодоливо. Тој е камион! Најважното за клиентите и за производителот штотуку следува: Новиот Actros на Mercedes-Benz е тестиран обемно како никоја друга генерација претходно. Тоа значи 2.600 часови во фино дотерување во аеродинамичен тунел, 50 милиони километри тестирање за моторите, дел од тоа на пробна рампа, дел во реални услови, како и 20 милиони километри за целото возило на пат. Најголемиот конкурент на новиот Actros е неговиот претходник. Во 15 години, неколку развојни степени и преку 700.000 примероци, тој го постави реперот за својот наследник мошне високо. Новиот Actros прави големи чекори, но со неговиот концепт вози по сосема друг пат. Знаменосецот во товарната понуда на Mercedes е развиван исклучиво за возење на долги релации, без каков било компромис. Тој ги покрива сите услови на експлоатација, кои што претходно беа покриени со двете моделски серии Actros и Axor. Основата ја сочинува систем од заеднички компоненти оптимирани за долги релации, со седум просторни кабини, од кои пет се со рамен под. Покрај тоа, има иновативни решенија, како на пример двоењето на работната средина од средината за одмор, потоа функционален и привлечен кокпит, нов шестцилиндарски мотор со голема резерва од вртежен момент, нова рамка, динамично подвозје и дополнително подигнато безбедносно ниво. Actros е единствениот камион што е развиван консеквентно за издувната норма Euro VI. Потрошувачката на гориво на опционалната изведба според Euro V троши шест проценти помалку од претходникот. Кај Euro VI се околу три проценти, надополнето со намалување на потрошувачката на AdBlue за околу 40 проценти. Трошоците заодржување и поправка се уште пониски отколку досега, во ком-

 08/2011

Највпечатлива е кабината GicaSpace со ширина од 2,5 метри и висина во стоење од 2,12 метри

поголема

Знаменосецот на товарните возила со сребрена ѕвезда сака да ги пречекори границите на камионите. Возачот тука ужива комфор како во лимузините на Mercedes. И техниката не заостанува бинација со поволни договори за сервисирање. Наворешниот изглед на Actros е необичен исто како и целиот камион. Изгледот е дизајниран специјално за возило за долги релации, моќен и динамичен. Хармоничната форма се покажува најмногу кога од косо се гледа мазниот премин кон страните на кабината. Браникот, рабниците и скалилата создаваат една целина. Значајна улога при развојот одигра аеродинамиката. Новиот Actros има поминато 2.600 часови во

аеродинамичен тунел. Не постои друг камион што со толкав интензитет е развиван и тестиран во тунел. Тоа има значаен придонес врз намалувањето на потрошувачката на гориво во споредба со штедливиот претходник. Ширина од 2,3 и 2,5 метри, четири варијанти на покрив и максимална должина од 2,3 метри, без пречки: Зад овие бројки стои системот од заеднички компоненти со седум различни возачки кабини за долги релации. Рамниот под во кабината беше карактеристика

на ексклузивните знаменосци во понудата на производителите на камиони. Во пет од понудените седум варијанти на кабини, Actros има рамен под. Спектакуларната возачка кабина GigaSpace дури додава и нова просторна димензија. Нејзините карактеристики се волумен од 11,6 метри кубни, рамен под, внатрешна висина од 2,13 метри, простор за багаж поголем од 900 литри. Носечката идеја за дизајнерите на ентериерот беше функционалниот кокпит да се одвои геометриски и 


Овој е

поголема ѕвезда дури и од класата Ѕ

Со доплата се добива комфорно седиште со функција за масажа

По 15-те години на претходникот, неколку развојни степени и 700.000 примероци, Mercedes ја претставува новата генерација на знаменосецот Actros 08/2011 


Тема Опасност на задната клупа

Б

езбедноста на патниците при челен судир достигна мошне високо ниво, но тоа за жал важи само за предните седишта во автомобилот. Патниците на задната клупа се оставени да преживуваат без воздушни перници, без предзатегнувачи и граничници на силата на затегање и без активни потпирачи за глава. Тоа значи дека според заштитата која што производителите им ја нудат во нивните автомобили, тие се третираат како патници од втор ред. Тестирањата докажаа дека отсуството на оваа безбедносна опрема на задната клупа може да има кобни последници. На тестирањето беше симулиран челен судир од брзина од 64 километри на час, со патници на предните седишта и на задната клупа. Притоа се споредуваше по-

Барања од клубот ADAC Заканата е очигледна. Производителите мораат под итно да ја опремат задната клупа • Предзатегнувачите и граничниците на силата на затегање мора да се користат и за задната клупа. Досега тие се вградуваат во серија само во Mercedes, додека Volkswagen нуди во серија само граничник на сила на затегање, а се доплаќа за предзатегнувачи. • Подобра геометрија на потпирачите за глава, за скусување на растојанието меѓу главата и потпирачот. Тоа важи особено кај повисоки лица • Воздушните перници за глава мора да го покриваат и евентуалниот трет ред седишта • Оптимално конструирање на безбедносните системи за сите висини на патници

• Системите за задржување на телото смеат да дозволуваат само ограничено поместување на телото нанапред, со цел да се спречи удирање со главата во предните седишта • Од законодавците се бара да одреди директиви за ремени кои што ја преземаат енергијата на задната клупа, за различни висини, односно тежини на патници

 08/2011

Напред врв Производителите на автомобили ја заборавија задната клупа. Во отсуство на напредни безбедносни системи, таа е најопасното место во автомобилот

60ms

110 ms


Различна распределба на тешките повреди во споредба напред/назад

Предни седишта

Задни седишта

Тој што седи назад, живее опасно: Опасноста од здобивање тешка повреда е значително поголема на задната клупа, со исклучок на нозете. 150 ms

Техника на безбедносни ремени

Предзатегнувач и граничник на сила на затегање При судир, предзатегнувачот го вовлекува безбедносниот ремен до 15 сантиметри во рок од 10 до 15 милисекунди. На тој начин се спречува ефектот на лабав ремен, кој што се предизвикува на пример при носење премногу дебела облека. Во тој случај патникот се сопира од безбедносниот ремен со задоцнување и со многу повисок интензитет. Покрај тоа, затегнувањето ја спречува опасноста патникот да излизга под ременот и се избегнува можноста за предизвикување тешки повреди во подрачјето на стомакот доколку ременот излизга нагоре. Предзатегнувачот може да биде вграден во намотката за ременот, во прицврстувањето на ременот во средниот столб или под бравата за ременот. Некои производители користат комбинација од повеќе предзатегнувачи распоредени на овие места. Најчесто тие функционираат пиротехнички, односно со мало експлозивно полнење. Граничникот на силата на сопирање ги ограничува максималните сили со преземање на енергијата. Кога силата од тежината на патникот ќе достигне одредено ниво, граничникот отпушта мала должина од ременот, со цел телото на патникот да се запре колку е можно помеко и побезболно.

200 ms

• 60 ms: Почнува наглото задвижување на патниците • 110 ms: Максимално поместување • 150 ms: Патникот на задната клупа е катапултиран назад поради стегнатиот ремен, додека возачот може да ја предаде преостанатата енергија на движење во воздушната перница • 200 ms: Патникот удира во задната клупа. Наспроти тоа, воздушната перница на возачот може да прими повеќе енергија и поместувањето на возачот се запира подобро • Преголемо растојание меѓу главата и потпирачот • Истегнувањето на вратните прешлени при судрот може да има болни и трајни последици. Симптоми на повредата можат да бидат болки во главата и во вратот, вртоглавица, пречки во говорот, несигурност при пешачење и уште многу други

тенцијалот на различните техники на безбедносни ремени напред и на задната клупа – еднаш само со ремен, еднаш со ремен, граничник

на силата на затегање и предзатегнувач. Кога патникот на задната клупа е обезбеден само со ремен, врз него дејствуваат сили од око-

лу 1.000 килограми. Доколку безбедносниот ремен поседува и граничник на силата на затегање, ова оптоварување се преполовува и телото на патникот се запира значително помеко. На тестираниот пример, со помош на ременот кој што ја презема енергијата се намалува до 80 проценти опасноста од трајно оштетување на мозокот. Оптоварувањето во подрачјето на градите исто така се намалува за околу 10 проценти. Голем потенцијал се крие и во потпирачите за глава на задната клупа. Растојанието од потпирачот за глава до темето, според практичните мерења во повеќето возила е двојно поголем од дозволената вредност. Тоа претставува голема опасност, особено при судир одзади. Следен проблем при местењето на потпирачот за глава

е отсуството на можноста за прицврстување. Постојано се стекнува чувството дека производителите на автомобили ја заборавиле задната клупа при усовршувањето на безбедносните системи. Секако, чест на ретките исклучоци. Дали ремените на задната клупа во вашиот автомобил се опремени со безбедносните додатоци можете да дознаете по кодот кој што е отпечатен на зашиениот лист. Буквата Е во кодираната ознака над кругот во кого што е наведено дека производот е одобрен според ЕСЕ, означува дека ременот поседува граничник на силата на затегање, додека буквата P се однесува на предзатегнувачот. Единствената утешна вест е тоа што децата се добро заштитени во детските седишта монтирани на задната клупа. �

08/2011 


Tema Електронски совозач

О

рда од теренски возила и камионети без возач зад воланот ни приреди застрашувачка глетка кога пред шест години го бараше својот пат низ пустината пред Лас Вегас. Учесниците во Големиот предизвик, снабдени однадвор со сензори, предаватели и скенери,

 08/2011

а внатре преполни со електроника, трапаво се пробиваа на патот до новата автомобилска ера. Малкумина веруваа дека овие играчки на инженерите ќе влијаат врз нашите автомобили. Две години подоцна натпреварот се повтори во симулирани услови на градски сообраќај во воената база Виктор-

вил, но и тогаш техниката изгледаше дека е далеку од сегашноста. Возењето без возач е утопија, помалку реалистична дури и од погонот на струја или на водород. Но, се излажавме. Додека погонот на струја и натаму ги вежба првите чекори, а горивната ќелија е предмет за разработка на научна-

та фантастика, колегата компјутер сé почесто го заменува возачот зад воланот. Интернет гигантот Google помина повеќе од 200.000 километри со својата флота од шест примероци од Toyota Prius и еден Audi TT, без каква било помош од возачот. Автомобилите користат податоци од Google Maps и Google Street 


Дитигални контролери ги водат авионите, брзите возови и прекуокеанските бродови. Во автомобилите, тоа е работа на возачот. Не уште долго. Компјутерите научија да управуваат, сопираат и да притискаат врз гасот

Колегата

компјутер го презема воланот

Електрониката помага во ситуации во возењето кои што го иритираат возачот, како на пример минување низ тесна лента при поправки на патот, со ограничена брзина и со неопходност од внимателно маневрирање меѓу таблите со кои што е означено местото на градежната интервенција. Дополнително, радарскиот темпомат ја следи брзината на возилото што вози напред и помага да се спречи налетување во возилото

08/2011 


Тест Volkswagen Amarok 2.0 TDI Highline

Собери и вози Половина камион, половина патничка лимузина. Кој уште би одолеал на оваа комбинација? Пикапот е најпродавана автомобилска форма во светот, а Европа не го ни познава. Volkswagen го менува тоа и не` убедува дека пикапите се совршени автомобили. Вистина? Ни се допаѓа • Комфор во возење • Штедлив мотор • Облагороден карактер на пикап

Не ни пречи Отсуството на теренска редукција: 400 њутнметри се 400 њутнметри

Не ни се допаѓа • Задната оска со листести пружини потскокнува во брзи свијоци • Остар звук од моторот при посилно забрзување • ЕЅР не е во сериската опрема

34 08/2011


Р

ˈ˕ˍˑ ˍˑˬ ˗˓ˎ˃ ˒ˑˆˎˈˇ ˒ˑ ‘Ž‘ǡ

‘Žˆ ˋˎˋ ƒ••ƒ–Ǥ ʠˋ˕ˈ ˆˋ ˊː˃˃˕ ˑ˅ˋˈ ˏˑˇˈˎˋǡ ˔ˋ˕ˈ ˆˋ ˒˓ˈ˒ˑǦ ˊː˃˅˃˃˕ǡ ˕ˋˈ ˔ˈ ːˈˋˊˑ˔˕˃˅ˈː ˇˈˎ ˑˇ ˖ˎˋ˚ː˃˕˃ ˔ˎˋˍ˃Ǥ ʠˑ˔ˈˏ˃ ˈ ˒ˑǦ ˋː˃ˍ˅˃ ˔ˋ˕˖˃˙ˋˬ˃˕˃ ˔ˑ ƒ”‘Ǥ ʢ˛˕ˈ ˅ˑ ˒˓˅ˋ˕ˈ ˏˈ˕˓ˋ ˒ˑ ˋˊˎˈˆ˖˅˃˰ˈ˕ˑ ː˃ ˖ˎˋ˙˃ǡˎ˖ˣˈ˕ˑˬ˃˗˃ˮ˃˃˕ˑ˅˃˃ːˈ˅ˑˑ˄ˋǦ ˚˃ˈː˃˒ˑˬ˃˅˃ˍ˃ˍˑ˔ˑˏ˃ˆːˈ˕ˋˬ˃˔ˎˈˇ˃˕ ˇˑ ˋ˔˚˃ː˚˖˅˃˰ˈ ː˃ ˅˓˃˕ˑ˕ǡ ː˃ˬ˚ˈ˔˕ˑ ˊ˃ːˈˏˈːˋǡ ˃ ːˈ˓ˈ˕ˍˑ ˋ ˒ˑˇˊˋː˃˕ˋǤ ʗ˃ˍˑˊː˃ˍˑ˕˅ˑˏ˃˔ˍ˃˕˃ˈˆˑˎˈˏˍˑˎˍ˖ ˓˃˕ˍ˃˒ː˃ˋ˅ˑˊˋˎˑ˕ˑˬ˃˔ːˑ˔ˈˋˇˈː˕ˋǦ ˗ˋˍ˖˅˃ˍ˃ˍˑ‘Ž•™ƒ‰‡ǡːˋˍˑˬːˈˊː˃ˈ ˕ˑ˚ːˑˍˑˬˈˋˑˇˍ˃ˇˈˈˇˑˬˇˈːˑ˅ˑˬ˃˅Ǧ ˕ˑˏˑ˄ˋˎǤʞ˓˅ˑǡ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˑ˅ˈ˔±˖˛˕ˈ ˏːˑˆ˖˔˅ˈˉǡ˕ˑˬ˒ˑ˚ː˃ˇ˃˔ˈ˒˓ˑˇ˃˅˃ˍ˃ˬ

ː˃˔ ˎˈ˕ˑ˅ˑǡ ˃ ˅˕ˑ˓ˑǡ ˕ˑˬ ˈ ˑˇ ˓ˈ˕ˍ˃˕˃ ˔ˑ˓˕˃˒ˋˍ˃˒Ǥ ʓˑˇˈˍ˃ ːˋˊ ˙ˈˎˋˑ˕ ˔˅ˈ˕ ˒˓ˑˇ˃ˉǦ ˄˃˕˃ ː˃ ˒ˋˍ˃˒ˋ˕ˈ ˑˇ˓ˉ˖˅˃ ˚ˈˍˑ˓ ˔ˑ ˔ˈˏˈˬːˋ˕ˈˎˋˏ˖ˊˋːˋǡ˃˅ˑʏˏˈ˓ˋˍˋ˕ˈǡ ʏ˗˓ˋˍ˃ˋʏˊˋˬ˃ːˋ˅ː˃˕˃˔ˑ˓˕˃ˇ˖˓ˋˋ ˬ˃˒˓ˈˇ˅ˑˇˋ˒˓ˑˇ˃ˉ˄˃˕˃ǡˏ˃ˎˈ˚ˍˋ˕ˈˋ ˓ˑ˄˖˔ːˋ ˍ˃ˏˋˑːˈ˕ˋ ˔ˑ ˑ˕˅ˑ˓ˈː ˒˓ˑ˔Ǧ ˕ˑ˓ˊ˃˕ˑ˅˃˓˃˰ˈ˔ˈˏ˃˓ˆˋː˃ˎː˃˒ˑˬ˃˅˃ ˅ˑ ʔ˅˓ˑ˒˃Ǥ ʡˑ˃ ˏˑˉˈ ˇ˃ ˔ˈ ˒˓ˑˏˈːˋǤ ʡˑ˃ ˮˈ ˔ˈ ˒˓ˑˏˈːˋǡ ˔ˑ ˔ˋˆ˖˓ːˑ˔˕Ǥ ʠ± ˛˕ˑ ˇˑ˔ˈˆ˃ ːˋ ˇˑ˃ˣ˃˛ˈ ˅ˑ ˗ˑ˓ˏ˃ ː˃ ˍˎ˃˔ˋ˚ˈː ˒ˋˍ˃˒ ː˃ ˈ˅˓ˑ˒˔ˍˋˑ˕ ˒˃ˊ˃˓ ːˑ˔ˈ˛ˈˊː˃ˍː˃ˬ˃˒ˑː˔ˍ˃ˏ˃˓ˍ˃ǣ‘›‘–ƒ ‹Ž—šǡ ‹–•—„‹•Š‹ ʹͲͲǡ ‹••ƒ ƒ˜ƒ”ƒǤ ʜˋ˛˕ˑ ːˈ ˋˏ ːˈˇˑ˔˕ˋˆ˃ ː˃ ˑ˅ˋˈ ˘ˈǦ ˓ˑˬ˔ˍˋ ˏ˃˛ˋːˋǤ ʜ˃˒˓ˑ˕ˋ˅ǡ ːˈ˖ːˋ˛˕Ǧ f

ТЕСТ-ОЦЕНИ

z Добро z Просечно z Лошо

ВО ВОЗЕЊЕ

Вредности

Перформанси 0-100 km/h [s] Крајна брзина [km/h]

11,1 181

Тежина Празно возило/Дозволено [kg]

1958/2820

z ВО ГРАД Сосема е јасно дека пикап од преку пет метри не е најидеално возило за градски улички - но, не мора ниту да ги избегнува. Неочекувано во пикап, дупките не се чувствуваат. Прегледноста напред е како во голем теренец, за паркирање наназад е потребна вежба.

z НА ПАТ Комфорната амортизација се покажува во полна мера, надополнета со ниската бучност во кабината. Во брзи и остри свијоци се покажува недостатокот на листестите пружини: Задната оска кусо потскокнува надвор од свијокот; препорака за доплата за ЕЅР (361 евро).

z НА автоПАТ Иако има висока силуета и голема челна површина, дополително и отворен простор одзади, високите брзински просеци не предизвикуваат непријатни звуци од вртложењето на воздухот. Ниска бучност, долг и штедлив пренос во шестиот степен. Речиси лимузина.

z перформанси

Иако не може да се зборува за слабост при поаѓање, потребно е внимание, особено на лизгава подлога; Рамномерно ослободување на моќ, добра динамика.

комфор

Оцена

Звук Во град На пат

z

На автопат

z

z

Звук Куси нерамнини Долги нерамнини

z

Во град/На пат

z/ z

z

Со цврстата носечка рамка, Amarok вози како брз воз, без потреси оздола, тивко. Моторот се јавува со остар звук само при нагло забрзување, инаку е во заднина.

технички податоци Мотор

4 цил., т.дизел, 4 вент.

Зафатнина

1968 cm3

Силина

163КС/4000 min-1

Вртежен момент

400Nm/1500-2000 min-1

Погон

На сите тркала, постојан

Пренос

6 степени, мануелен

Управување

ел. мех. сервоуправување

Круг на вртење

12,95 m

Гуми

245/65 R17 111Т

Сопирачки нап./наз.

вент. диск, барабан

ABS/ESP Водење на тркалата нап.

•/-

Водење на тркалата наз.

крута оска

мекферсон

08/2011 35


Тест Nissan 370Z

ТЕСТ-ОЦЕНИ z Добро z Просечно z Лошо ВО ВОЗЕЊЕ

Вредности

Перформанси 0-100 km/h [s] Крајна брзина [km/h]

5,3 250

Тежина Празно возило/Дозволено [kg]

1571/1800

z ВО ГРАД Купето се снаоѓа изненадувачки добро во град, особено со подвозјето: И покрај тркалата од 19 инчи, подвозјето не возвраќа со груби и гласни удари оздола; култивирано ослободување на моќноста, вообичаено доцнење на автоматикот при поаѓање.

z НА ПАТ Брзите свијоци се храна за спортските купеа: Прецизно управување, предвидливи возни својства и екстремна странична стабилност, едноставна и махинална контрола на задната оска; во мануелната програма, седумте степени на автоматикот се благодат.

z НА автоПАТ Долгите правци не се особен предизвик, затоа што 370Z уште со третина гас е влезен во подрачјето што повлекува забрана за возење; очекувана придобивка од моќта е релативно ниската потрошувачка на автопат; подвозјето со алуминиум го задржува комфорот и тука.

z перформанси

Начинот на ослободување на моќноста е поважно од врвните вредности на хартија; можно е конфекционирано купе да биде побрзо на хартија, но на патека и во практика, 370Z е далеку напред.

комфор

Оцена

Звук Во град На пат

z

На автопат

z

z

Звук Куси нерамнини Долги нерамнини

z

Во град/На пат

z/ z

z

Акустичниот комфор е попречен единствено во град, со бучавата од гумите – но, ова е врвен спортист; подвозјето обезбедува квалитет на возило за секој ден.

технички податоци Мотор

6 цил. во V, бензин, 4 вент.

Зафатнина

3696 cm3

Силина

328КС/7000 min-1

Вртежен момент

363Nm/5200 min-1

Погон

На задни тркала

Пренос

7 степен, автоматски

Управување

ел. сервоуправување

Круг на вртење

10,6m

Гуми (тест возило)

245/40 R19 напред, 275/35 R19 назад

Сопирачки нап./наз.

вент. диск, диск

ABS/ESP Водење на тркалата нап.

•/•

Водење на тркалата наз.

мултилинк

40 08/2011

две триаголни водилки

П

˓˅˃˕˃ ˃˔ˑ˙ˋˬ˃˙ˋˬ˃ ː˃ ˬ˃˒ˑːǦ ˔ˍˋ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎ ːˈ ˈ ˔ˈˍˑˆ˃˛ ‘›‘–ƒ‘”‘ŽŽƒǤʡˑ˃˅ˑ˛˕ˑʸ˃Ǧ ˒ˑː˙ˋ˕ˈ˔±˖˛˕ˈ˒ˑ˅ˈ˛˕ˋˑ˕Ǧ ˍˑˎˍ˖ ˅ˑ ˋˊ˓˃˄ˑ˕ˍ˃˕˃ ː˃ ˋˊˇ˓ˉˎˋ˅ˋ ˔ˈˏˈˬːˋ ˎˋˏ˖ˊˋːˋ ˈ ˍˑː˔˕˓˖ˋ˓˃˰ˈ˕ˑ ˕˓ˍ˃˚ˍˋ ˏ˃˛ˋːˋǤ ʠ˒ˑ˓˕˔ˍˋ˕ˈ ˍ˖˒ˈ˃ ˑˇʜˋ˒ˑː˔ˈˆˑˎˈˏˑˋˏˈǤ ‘†ƒˋ ‹–•—„‹•Š‹͵ͲͲͲ ˔ˈ˔˃ˏˑˇˈˎˑˇˎˈǦ ˆˈːˇˋ˕ˈǤʜˑǡˏ˃ˎˍ˖ˏˋː˃ˬ˃˒˓ˑˇˑˎˉˋˬ˃ ˕˓˃ˇˋ˙ˋˬ˃˕˃Ǥ ‹••ƒ ˍ˃ˍˑ ˇ˃ ː˃ˇˑˏˈ˔Ǧ ˕˖˅˃ ˊ˃ ˃˒˔˕ˋːˈː˙ˋˬ˃˕˃ ː˃ ˇ˓˖ˆˋ˕ˈ ˬ˃˒ˑː˔ˍˋ ˏ˃˓ˍˋ ˋ ˅ˑ ˒ˑː˖ˇ˃˕˃ ˋˏ˃ ˇ˖˓ˋ ˇ˅˃ ˏˑˇˈˎ˃Ǥ ʔˇːˋˑ˕ ˈ Ǧǡ ˃ˉǦ ˇˈ˓˒˓ˋ˒ˋ˕ˑˏˈːˍˑˎˍ˖ˇ˃ˏˑˉˈˇ˃˔ˈ ˋˊˏˈ˛˃˔ˑː˃˓ˑˇˑ˕ǡ˔ˑͷ͵Ͳʙʠˋ˙ˈː˃ ˑˇͳͲͲǤͲͲͲˈ˅˓˃ǡ˃ˇ˓˖ˆˋˑ˕ˈ͵͹Ͳǡ˔ˑˊǦ ˇ˃ˇˈː˅˓ˊˋ˔˕ˋ˕ˈ˒˓ˋː˙ˋ˒ˋǡ˔ˑ˒ˑˎˑǦ ˅ˋː˃ˑˇ˙ˈː˃˕˃ˋ˔±˖˛˕ˈ˔ˑ˅ˈ˕˖˅˃˚ˍˋ ͵ʹͺʙʠǤ ʙ˃ˬ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ːˈ ˒ˑ˔˕ˑˬ˃˕ ˔ˎ˖˚˃ˬːˑ˔˕ˋǤ ʙˑˆ˃ ˑ˔ːˑ˅˃˕˃ ˈ ‹••ƒ ͵ͷͲǡ ˍ˃ˍˑ ˅ˈˮˈ ˇˑˍ˃ˉ˃ː˃ ˏ˃˛ˋː˃ ˊ˃ ˒˖ˏ˒˃˰ˈ ː˃ ˃ˇ˓ˈː˃ˎˋːˑ˕ǡ ˋ ˍˑˆ˃ ˕˃˃ˑ˔ːˑ˅˃ˮˈ˔ˈ˒˓ˑ˛ˋ˓ˋ˅ˑ˕˓˃ˆˋ˕ˈ ː˃ ˑ˔ˍˋ˕ˈǡ ˮˈ ˔ˈ ˔ˍ˖˔ˋ ˓˃˔˕ˑˬ˃ːˋˈ˕ˑ ˏˈˣ˖ˑ˔ˍˋ˕ˈǡˍˑˆ˃˅˓˃˕ˋ˕ˈˋ˒˓ˈˇːˋǦ ˑ˕ ˋ ˊ˃ˇːˋˑ˕ ˍ˃˒˃ˍ ˮˈ ˔ˈ ˒˓ˈ˗˓ˎ˃˕ ː˃ ˃ˎ˖ˏˋːˋ˖ˏǡ ˒˃ ˇ˖˓ˋ ˋ ˔ˈˇˋ˛˕˃˕˃ ˇˑ˒ˑˎːˋ˕ˈˎːˑ ˮˈ ˔ˈ ˔˒˖˛˕˃˕ ˊ˃ ˕ˈǦ ˉˋ˛˕ˈ˕ˑ ˇ˃ ˔ˈ ˒˓ˋˎˈ˒ˋ ˖˛˕ˈ ˒ˑ˄Ǧ ˎˋ˔ˍ˖ ˇˑ ˒ˑˇˎˑˆ˃˕˃ǡ ˕ˑˆ˃˛ ːˈ ˏˑˉˈ ˇ˃˔ˈˇˑ˄ˋˈːˋ˛˕ˑˇ˓˖ˆˑˑ˔˅ˈː˕˓ˍ˃˚ ˍˑˬ ˖˄ˈˇˎˋ˅ˑ ˏ˖ ˒˃˓ˋ˓˃ ː˃ ‘”•…Š‡

ƒ›ƒǡˍ˃ˍˑːˈ˒˓ˋˍˑ˔ːˑ˅ˈː˓ˈ˒ˈ˓ ˅ˑˍˎ˃˔˃˕˃Ǥ ʖ˃ ˍ˃ˍˑ˅ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎ ˔˕˃ː˖˅˃ ˊ˄ˑ˓ǡ ˒˓˅ˑ ˑ˕ˍ˓ˋ˅˃ ˔ˎ˖˘ˑ˕Ǥ ʓˑˇˈˍ˃ ͵͹Ͳ ˈ ː˃ ˒˃˕ ˍˑː ˋˊˎˈˊˑ˕ ˑˇ ˆ˓˃ˇˑ˕ ˋ ˆˋ ˕ˈ˓˃ ˍˑː˗ˈˍ˙ˋˑːˋ˓˃ːˋ˕ˈ   ˋ  ˇ˃ ˒˓ˋ˚ˈˍ˃˃˕ ˔ˑ ˇˑˇ˃˅˃˰ˈ˕ˑ ˆ˃˔ ˇˑǦ ˇˈˍ˃˕ˑˬˑˇˏˋːˈǡ˒ˑˇ˅ˑˊˬˈ˕ˑ˄ˈˊˍ˃ˍ˅ˑ ˄ˋˎˑ ˗ˋˎ˕˓ˋ˓˃˰ˈ ˑ˔˕˃˅˃ ˊ˅˖ˍˑ˕ ˑˇ ˕˓ˍ˃ˎ˃˰ˈ˕ˑ ː˃ ˆ˖ˏˈːˋ˕ˈ ˅˃ˎ˙ˋ ˍˑˏǦ ˒ˎˈ˕ːˑ ˇ˃ ˬ˃ ˊ˃˗˃˕ˋ ˅ˑˊ˃˚ˍ˃˕˃ ˍ˃˄ˋǦ ː˃Ǥʝˇˏˑ˕ˑ˓ˑ˕ǡˍˑˬ˒˓ˋ˔˕˃˓˕˖˅˃˰ˈ˕ˑ ˔ˈ ˬ˃˅˖˅˃ ˔ˑ ˇˎ˃˄ˑˍ ˄˃˔ǡ ˑ˕ˍ˓ˋ˅˃ˬˮˋ ˇˈˍ˃ ˕ˑ˃ ˛˕ˑ ˓˃˄ˑ˕ˋ ˒ˑˇ ˒˓ˈˇː˃˕˃ ˘˃˖˄˃ˬ˃˙˓˒ˋˏˑˮ˕˃ˑˇˆˑˎˈˏ˃˓˃˄ˑ˕Ǧ ː˃ ˊ˃˗˃˕ːˋː˃ǡ ˇˑ ˅ˑˊ˃˚ˑ˕ ːˈ ˇˑ˒ˋ˓˃ ˓ˈ˚ˋ˔ˋːˋˍ˃ˍˑ˅ˊ˅˖ˍ˔±ˇˑˇˈˍ˃˔˕˓ˈˎǦ ˍ˃˕˃ˇˈ˔ːˑˑˇ˙ˈː˕˓˃ˎːˑ˒ˑ˔˕˃˅ˈːˋˑ˕ ˄˓ˑˬ˃˚ː˃˅˓˕ˈˉˋːˈˬ˃ˋˊ˄˓ˑˋ˒˓˅˃˕˃ ˔˕ˑ˕ˍ˃Ǥʡˑ˃ˈˋː˕ˈːˊˋ˕ˈ˕ˑ˕ː˃ˊ˅˖ˍˑ˕ ˑˇˆ˖ˏˋ˕ˈǤ ʓˑˇˈˍ˃ ˑ˅ˑˬ ˊ˅˖ˍ ˙ˈˎˑ˔ːˑ ˄ˋ ˆˑ ˖ːˋ˛˕ˋˎ ˚˖˅˔˕˅ˑ˕ˑ ˅ˑ ˎ˖ˍ˔˖ˊˈː ˍ˓Ǧ ˔˕ˑ˔˖˅˃˚ǡ ˅ˑ ‹••ƒ ͵͹Ͳ ˈ ˔˃ˏˑ ˃ˍ˖˔Ǧ ˕ˋ˚ˈː ˒˓ˋˍ˃ˊ ː˃ ˑˆ˓ˑˏːˋ˕ˈ ˔ˋˎˋ ˛˕ˑ ˆ˖ˏˋ˕ˈ ˏˑ˓˃˃˕ ˇ˃ ˆˋ ˋˊˇ˓ˉ˃˕ ˊ˃ ˏˑˮ˕˃ ː˃ ˏˑ˕ˑ˓ˑ˕ ˇ˃ ˬ˃ ˒˓ˈːˈ˔˃˕ ː˃ ˃˔˗˃ˎ˕ˑ˕ǡ ːˑ ˋ˔˕ˑ ˋ ˊ˃ ˈˍ˔˕˓ˈˏːˋ˕ˈ ˔˕˓˃ːˋ˚ːˋ ˊ˃˄˓ˊ˖˅˃˰˃ ˍˑˋ ˛˕ˑ ˋˏ˃ ˊ˃ˇ˃˚˃ˇ˃ˆˋˑ˄ˈˊ˄ˈˇˋ˔˒ˑ˓˕˔ˍˑ˕ˑ˒ˑˇǦ ˅ˑˊˬˈǤʜ˃ˍ˖˔ˋˑ˕˒˓˃˅ˈ˙ˊ˃ˊ˃ˎˈ˕˖˅˃˰ˈ ˇˑ˔˅ˋˬˑˍˑ˕ǡˍˑː˕˓ˑˎ˃˕˃ː˃˕˓˃ˍ˙ˋˬ˃˕˃ ˋˏ˃ ˒ˑˎːˋ ˓˃˙ˈ ˓˃˄ˑ˕˃ ˇ˃ ˆˑ ˑˇ˓ˉˋ ˅ˑˊˋˎˑ˕ˑ˅ˑˊ˃ˏˋ˔ˎˈː˃˕˃ˎˋːˋˬ˃Ǥ f


терапија Посебен повод да се седне и да се вози овој автомобил не е потребен. Самиот автомобил е поводот. Лесно се станува зависник од ова спортско купе, на кое што единствено Cayman S му е достоен соперник

Ни се допаѓа • Чини половина од цената на другите спортски купеа • Вистински спортски гени, без техника од големата серија • Отсуство на подли реакции од задната оска

Не ни пречи Ограничената практичност во кабината: Тука се важни возачот и возилото. Се друго е вишок

Не ни се допаѓа • Отсуство на спортска програма за автоматиката • Блокадата на диференцијалот можело да биде поостра • Задоцнето прифаќање гас при поаѓање

08/2011 41


Тест FIAT 500C 1.4 LOUNGE

Сопствениците на старото фиќо го поздравуваат, минувачите му се насмевнуваат. Народот го сака овој автомобил. Лесно му е. Тој е ретро варијанта на автомобилот што сите го препознаваат – и кабриолет е!

тука летото Трансформацијата трае петнаесетина секунди, но уживањето во волшебството на возење на отворено трае неограничено. Дури и ако заврне, тропкањето на капките по покривот создава единствено доживување

Ни се допаѓа • Единствен дух на италијански малечок автомобил • Беспрекорна реинтерпетација на оригиналниот Fiat 500 • Погодност за секојдневието

Не ни пречи Тоа што не е класичен кабриолет: Покривот се отвара двапати побрзо

Не ни се допаѓа • Задниот капак не се отвара целосно кога покривот е спуштен до крај • Отсуствува мемориски механизам во предните седишта

46 08/2011


О

˅˃ ˏˑ˓˃ ˇ˃ ˈ ˈˇˋː˔˕˅ˈːˑǤ ʠ˃ˏˑ ˕˖ˍ˃ ˑ˕˔˖˔˕˅˖˅˃ ˅ˑǦ ˑ˄ˋ˚˃ˈː˃˕˃ ˘ˋˈ˓˃˓˘ˋˬ˃ ˍ˃ˍˑ ˆˎˑ˄˃ˎˈː ˒˓ˋː˙ˋ˒ ː˃ ˗˖ːˍ˙ˋˑːˋ˓˃˰ˈǤ ʡ˖ˍ˃ ːˈ ˈ ˅˃ˉː˃ ˆˑˎˈˏˋː˃˕˃ː˃˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˑ˕ǡ˅˃ˉːˑ ˈ˕ˑˬˇ˃ˆˎˈˇ˃ˑ˕˅ˑ˓ˈːˍˑːːˈ˄ˑ˕ˑˋ ˅˃ˉː˃ˈːˈˆˑ˅˃˕˃˔˒ˑ˔ˑ˄ːˑ˔˕ˇ˃˅ˑ˔Ǧ ˒ˑ˔˕˃˅ˋ ːˈ˒ˑ˔˓ˈˇː˃ ˍˑˏ˖ːˋˍ˃˙ˋˬ˃ ˔ˑˑˍˑˎˋː˃˕˃Ǥʙˑˆ˃ˍ˃˄˓ˋˑˎˈ˕ˮˈ˔ˈ ˒ˑˬ˃˅ˋː˃ˎˑˍ˃ˎː˃˕˃˔˙ˈː˃ǡˬ˃ˑ˔˅ˑˬ˖Ǧ ˅˃ˋˬ˃ˑˇˊˈˏ˃ˑˇˊˇˑˇˈ˅ːˋ˕ˈˎˋˏ˖Ǧ ˊˋːˋˋˍˋ˚˃˓˔ˍˋ˕ˈ˕ˈ˓ˈː˙ˋǡ˄ˈˊ˓˃ˊǦ ˎˋˍ˃ˇ˃ˎˋ˕ˑˬˏˈ˓ˋ˕˓ˋǡ˚ˈ˕ˋ˓ˋˋˎˋ ˒ˈ˕ː˃ˈ˔ˈ˕ ˏˈ˕˓ˋ ˏˈˣ˖ ˄˓˃ːˋ˙ˋ˕ˈǤ ʙ˃˄˓ˋˑˎˈ˕ˋ˕ˈˋˏ˃˃˕˅˓ˑˇˈː˃˘˃˓ˋˊǦ ˏ˃ ˋ ˆˑ ˒˓ˋ˅ˎˈˍ˖˅˃˃˕ ˅ːˋˏ˃ːˋˈ˕ˑǡ ː˃˓ˑˇˑ˕ˆˋ˔˃ˍ˃Ǥʠˋ˕ˈˑ˅ˋˈˍ˅˃ˎˋ˕ˈǦ ˕ˋˆˋ˒ˑ˔ˈˇ˖˅˃ ‹ƒ–ͷͲͲǡ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎǦ ˚ˈ ˔ˑ ˍ˖˔˃ ˍ˃˓ˑ˔ˈ˓ˋˬ˃ǡ ːˑ ˔ˑ ˆˑˎˈˏˑ ˋˏˈǡ˅ˑˑ˕˅ˑ˓ˈː˃ˋˊ˅ˈˇ˄˃Ǥ ʑˋ˔˕ˋː˃ǡːˈˍˑˬˏˑˉˈˇ˃ˊ˃˄ˈˎˈˉˋ ˇˈˍ˃ˑ˅ˑˬ ‹ƒ–ͷͲͲ˔ˑˇˑˇ˃˅ˍ˃˕˃ːˈ ˈ ˅ˋ˔˕ˋː˔ˍˋ ˍ˃˄˓ˋˑˎˈ˕ǡ ˕˖ˍ˖ ˔˃ˏˑ ˋˏ˃ ˒ˎ˃˕ːˈː ˒ˑˍ˓ˋ˅ ˍˑˬ ˛˕ˑ ˔ˑ ˒ˑǦ ˏˑ˛ ː˃ ˈˎˈˍ˕˓ˑˏˑ˕ˑ˓ˋ ˔ˈ ˔ˑ˄ˋ˓˃ ː˃ˇˊ˃ˇːˋˑ˕ˍ˃˒˃ˍǤʜˑǡˊ˃˔ˎ˖ˉ˖˅˃ˎˋ

ˑ˅ˑˬ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎ ˕ˑˎˍ˖ ˄ˈ˔˚˖˅˔˕˅ˋǦ ˕ˈˎː˃ ˍ˓ˋ˕ˋˍ˃ǫ ʠ˃ˏˑ ˚ˑ˅ˈˍ ˛˕ˑ ˆˋ ˏ˓˃ˊˋ ˋ˕˃ˎˋˬ˃ː˔ˍˋ˕ˈ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ ˏˑˉˈ ˇ˃ ˏ˖ ˆˎˈˇ˃ ˒ˑˇ ˎ˃ˏ˃˓ˋː˃˕˃ ː˃ˑ˕˅ˑ˓ˈːˋˑ˕ ‹ƒ–ˋ˕˅˓ˇˑˆˎ˃˅ˑˇ˃ ˔˖ˇˋ ˇ˃ˎˋ ˔ˈ ˓˃˄ˑ˕ˋ ˊ˃ ˍ˃˄˓ˋˑˎˈ˕ ˋˎˋ ˍ˃˄˓ˋˑǦˎˋˏ˖ˊˋː˃Ǥ ‹ƒ– ͷͲͲ ˈ ˑ˕˅ˑ˓ˈː˃ˋˊ˅ˈˇ˄˃ː˃ ‹ƒ–ͷͲͲˋ˕ˑˎǦ ˍ˖Ǥ ʙ˃˄˓ˋˑˎˈ˕ˑ˕ ˑˇ ː˃ˬˆˑˎˈˏ˃˕˃ ˎˈǦ ˆˈːˇ˃ ː˃ ˋ˕˃ˎˋˬ˃ː˔ˍ˃˕˃ ˃˅˕ˑˍ˖ˎ˕˖Ǧ ˓˃ˆˑ˔ˎˈˇˋ˅ˈ˓ːˑ˒˓ˋˏˈ˓ˑ˕ː˃˒˓ˈ˕Ǧ ˘ˑˇːˋˍˑ˕ˑˇͳͻͷ͹ˆˑˇˋː˃ǡˋ˔˕ˑˍ˃ˍˑ ˛˕ˑː˃˒˓˃˅ˋˋːˈˆˑ˅ˋˑ˕˄˓˃˕˔ˑˊ˃Ǧ ˕˅ˑ˓ˈː˃ˍ˃˓ˑ˔ˈ˓ˋˬ˃Ǥʞˈ˓˗ˈˍ˙ˋˑːˋ˔Ǧ ˕ˋ˕ˈˮˈˊ˃˄ˈˎˈˉ˃˕ˇˈˍ˃˅ˈ˕˓ˑ˄˓˃ːˑ˕ ˍ˃ˬˈ˒ˑ˅ˋ˔ˑˍˋ˔ˈ˅˕ˑ˒˖˅˃˅ˑ˒ˑˈǦ ˎˈˆ˃ː˕ˈːˎ˃ˍ˔ˑˎˋːˋˬ˃˕˃ː˃˒ˑˍ˓ˋǦ ˅ˑ˕Ǥ ʞ˓ˋ˚ˋː˃ ˊ˃ ˑ˅˃ ˋˊ˅ˋ˛˖˅˃˰ˈ ˈ ˊ˃ˬ˃ˍː˃˕˃˕˃ ˓˃ˏˍ˃ ː˃ ˅ˈ˕˓ˑ˄˓˃ːˑ˕Ǥ ʝˇˊ˃ˇˋ ˓˃ˊˎˋˍˋ˕ˈ ˔ˈ ˊ˃˄ˈˎˈˉ˖˅˃˃˕ ˏːˑˆ˖ ˒ˑˬ˃˔ːˑǤ ʞˎ˃˕ːˈːˋˑ˕ ˒ˑˍ˓ˋ˅ ˋ ˍ˃˓ˑ˔ˈ˓ˋˬ˃˕˃ ˔ˈ ˓˃ˊˇ˅ˑˈːˋ ˔ˑ ˒ˑǦ ːˋˍˎ˖˅˃ː˃ ˎ˃ˬ˔ː˃ǡ ˋ ˔ˈˍ˃ˍˑǡ ˔˃ˏˋˑ˕ ˒ˎ˃˕ːˈː ˒ˑˍ˓ˋ˅ǡ ˍˑˬ ˏˑˉˈ ˇ˃ ˄ˋˇˈ ˅ˑ ˈˇː˃ ˑˇ ˕˓ˋ˕ˈ ˒ˑː˖ˇˈːˋ ˄ˑˋ Ȃ ˄ˑ˓ˇˑǡ ˍ˓ˈˏ˃˔˕˃ ˋ ˙˓ː˃ Ȃ ˔ˑˊˇ˃˅˃f

ТЕСТ-ОЦЕНИ z Добро z Просечно z Лошо ВО ВОЗЕЊЕ

Вредности

Перформанси 0-100 km/h [s] Крајна брзина [km/h]

11,0 182

Тежина Празно возило/Дозволено [kg]

1045/1385

z ВО ГРАД Повеќе личи како градските улици како да се создадени за него, отколку обратно; со кусото меѓуоскино растојание и кусата каросерија, се вози исклучително лесно и темпераментно; со покрив спуштен до крај се преполовува прегледноста во средниот ретровизор.

z НА ПАТ Моторот од 100 КС е главната забава во возењето на отворено. Типично италијански, тој бара вртежи за динамика, но тоа не се одразува непропорционално врз потрошувачката; Одлична управливост, мала чувствителност на опашот при одземање гас.

z НА автоПАТ Звучната изолација во кабината задоволува сосема при високо темпо, на долги правци со константна брзина е од корист долгиот шести степен на пренос; поради кусото меѓуоскино растојание, при повисока брзина се појавува благо потскокнување на каросеријата.

z перформанси

Се додека гасот се држи притиснат до крај, моторот обезбедува убедлива динамика и лесно качува вртежи; просечна еластичност на моторот.

комфор

Оцена

Звук Во град На пат

z

На автопат

z

z

Звук Куси нерамнини Долги нерамнини

z

Во град/На пат

z/ z

z

За разлика од претходниот тест, со бандажи од 16 инчи и профил на гуми 45, овојпат Fiat 500 покажува комфорна амортизација. Средно ниво на бучност во кабината.

технички податоци Мотор

4 цил., бензин, 4 вент.

Зафатнина

1368 cm3

Силина

100КС/6000 min-1

Вртежен момент

131Nm/4250 min-1

Погон

На предни тркала

Пренос

шестстепен, мануелен

Управување

ел. сервоуправување

Круг на вртење

10,8m

Гуми

185/55 R15

Сопирачки нап./наз.

вент. диск, диск

ABS/ESP Водење на тркалата нап.

•/-

Водење на тркалата наз.

торзиска оска

мекферсон

08/2011 47


Техника Нов мотор dCi од Renault

М

ˑ˕ˑ˓ ˇˋˊˈˎǡ ˃ ˍˑ˓ˋ˔˕ˋ ˕ˈ˘ːˋˍ˃ ˑˇ ˗ˑ˓ˏ˖ˎ˃ ͳǫ ʡˑ˃ ˔ˈ ːˈˏ˃ ˔ˎ˖˚ˈǦ ːˑ ˇˑ˔ˈˆ˃Ǩ ʣ˓˃ː˙˖ˊˋ˕ˈ ˒ˑ˚ː˃˃ˇ˃ˬ˃˅ˆ˓˃ˇ˖˅˃˃˕ːˑ˅˃˕˃ˆˈǦ ːˈ˓˃˙ˋˬ˃ˇˋˊˈˎ˔ˍˋˏˑ˕ˑ˓ˋ‡”‰›ǡ ˅ˑ ˚ˋˬ ˓˃ˊ˅ˑˬ ˔ˈ ˍˑ˓ˋ˔˕ˈːˋ ˕ˑˍˏ˖ ˋ˔ˍ˖˔˕˅˃˕˃ ˑˇ ˕˓ˍˋ˕ˈ ˅ˑ ˍ˓˃ˎˋǦ ˙˃˕˃ ː˃ ˏˑ˕ˑ˔˒ˑ˓˕ˑ˕Ǥ ʛˑ˕ˑ˓ˑ˕ ‡”‰› †‹ ͳ͵Ͳ ˔ˑ ˊ˃˗˃˕ːˋː˃ ˑˇ ͳǡ͸ˎˋ˕˃˓ˆˑˊ˃ˏˈː˖˅˃ˇˋˊˈˎˑ˕ˍˑˬ ˛˕ˑˏˑˮːˑ˔˕˃ˑˇͳ͵Ͳʙʠˬ˃˙˓˒ˈ˛ˈ ˑˇ ͳǡͻ ˎˋ˕˃˓Ǥ ʞ˓˅ˋ˕ˈ ˏˑˇˈˎˋ ˛˕ˑ ˆˑˇˑ˄ˋ˅˃˃˕ːˑ˅ˋˑ˕†‹˔ˈ…‡‹…ˋ

”ƒ† …‡‹…ǡ ˃ ˒ˑ˕ˑ˃ ˔ˎˈˇ˖˅˃˃˕ ˋ ˔ˋ˕ˈ ˍ˃˓ˑ˔ˈ˓ˋ˔ˍˋ ˋˊ˅ˈˇ˄ˋ ˅ˑ ˆ˃Ǧ ˏ˃˕˃ː˃‡‰ƒ‡Ǥ ʜˑ˅ˋˑ˕ ˇˋˊˈˎ ˑˇ ͳǡ͸ ˎˋ˕˃˓ ˈ ː˃ˬˏˑˮˈː˅ˑːˈˆˑ˅˃˕˃ˍˎ˃˔˃ː˃˓˃Ǧ ˄ˑ˕ː˃ ˊ˃˗˃˕ːˋː˃Ǥ ʛ˃ˍ˔ˋˏ˃ˎː˃˕˃ ˏˑˮːˑ˔˕ ˈ ͳ͵Ͳ ʙʠǡ ˇˑˇˈˍ˃ ˏ˃ˍ˔ˋǦ ˏ˃ˎːˋˑ˕ ˅˓˕ˈˉˈː ˏˑˏˈː˕ ˋˊːˈǦ ˔˖˅˃ ͵ʹͲ ˰˖˕ːˏˈ˕˓ˋ ˒˓ˋ ͳǤ͹ͷͲ ˅˓˕ˈˉˋǤ ʝ˔˖ˏˇˈ˔ˈ˕ ˒˓ˑ˙ˈː˕ˋ ˑˇ ˒ˑ˔ˎˈˇː˃˅˃ ˅˓ˈˇːˑ˔˕ ˔˕ˑˬ˃˕ ː˃ ˓˃˔˒ˑˎ˃ˆ˃˰ˈ ˖˛˕ˈ ˒˓ˋ ͳǤͷͲͲ ˅˓Ǧ ˕ˈˉˋǤ ʑˑ ˋ˔˕ˑ ˅˓ˈˏˈǡ ˒˓ˑ˔ˈ˚ː˃˕˃ ˒ˑ˕˓ˑ˛˖˅˃˚ˍ˃ ˈ ː˃ˏ˃ˎˈː˃ ˊ˃ ʹͲ ˒˓ˑ˙ˈː˕ˋ˅ˑ˔˒ˑ˓ˈˇ˄˃˔ˑ˒˓ˈ˕˘ˑˇǦ ːˋˍˑ˕ǡ ˛˕ˑ ˒˓˃˅ˋ …‡‹… ˇ˃ ˄ˋˇˈ ˈˇˈːˑˇː˃ˬ˛˕ˈˇˎˋ˅ˋ˕ˈ˅˃ːˑ˅ˋ˅ˑ ˍˎ˃˔˃˕˃Ǥ ʖ˃ ˒˓ˈ˕˔˕˃˅˃ǡ ˅˃ːˑ˕ ˔ˈˆ˃ ˒ˑˏˋː˖˅˃ ˇˑ ͵ͲͲ ˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋ ˒ˑǦ ˅ˈˮˈ˔ˑ˒ˑˎː˓ˈˊˈ˓˅ˑ˃˓Ǥ ʟ˃ˊ˅ˑˬˑ˕ː˃ːˑ˅ˋˑ˕ˏˑ˕ˑ˓˒ˑ˚ː˃ ˅ˑ ʹͲͲ͸ ˆˑˇˋː˃ ˑˇ ˒˓˃ˊˈː ˎˋ˔˕ ˘˃˓˕ˋˬ˃Ǥ ʥˈˎ˕˃ ˄ˈ˛ˈ ˇ˃ ˔ˈ ˇˑ˄ˋˈ ˈˇːˑ˔˕˃˅ˈː ˋ ˛˕ˈˇˎˋ˅ ˏˑ˕ˑ˓ǡ ˔ˑ ˋːˑ˅˃˙ˋˋ˅ˆ˓˃ˇˈːˋ˅ˑˆˈːˈ˕˔ˍˋˑ˕

Рециркулација на издувни гасови под низок притисок Иновативниот систем дозволува кусо растојание меѓу вшмукувачкиот тракт, катализаторот и филтерот за честички. На тој начин, тие можат да работат со повисока температура, што влијае позитивно врз нивната ефикасност. Рециркулација на издувни гасови под висок притисок

Ладилник на натполнењето

Мотор Издувни гасови

Компресор Филтер за честички Влез на воздух

Вентил

Ладилник на рециркулација на издувни гасови

Издувна придушница

Издув

Рециркулација на издувни гасови под низок притисок: Помала емисија на штетни гасови, подобрено согорување, помалку СО2.

ˍˑˇǤʛˑ˕ˑ˓ˑ˕˒ˑ˔ˈˇ˖˅˃˛ˈ˔˕ːˑ˅ˋ ˕ˈ˘ːˑˎˑˆˋˋ ˊ˃ ː˃ˏ˃ˎ˖˅˃˰ˈ ː˃ ˒ˑ˕˓ˑ˛˖˅˃˚ˍ˃˕˃ ˋ ˈˏˋ˔ˋˬ˃˕˃ ː˃ ʠʝʹǡ˃‡ƒ—Ž–˓ˈˆˋ˔˕˓ˋ˓˃˛ˈˇ˖˓ˋ ͵Ͳ˒˃˕ˈː˕ˋǤ ʜˑ˅ˋˑ˕ ˄ˎˑˍ ˈ ˒ˑ˚ˈ˕ˑˍ ː˃ ːˑǦ ˅˃˕˃ ˗˃ˊ˃ ː˃ ˒ˑˎˋ˕ˋˍ˃˕˃ ː˃ ˔ˏ˃Ǧ ˎ˖˅˃˰ˈ˕ˑː˃ˏˑ˕ˑ˓ˋ˕ˈ˅ˑ‡ƒ—Ž–Ǥ ʝˍˑˎ˖˕˓ˋ˚ˈ˕˅˓˕ˋːˋˑˇʹ͸ͶˍˑˏǦ

˒ˑːˈː˕ˋ˅ˑ‡”‰›†‹ͳ͵Ͳ˔ˈːˑ˅ˋǡ ˇˑˇˈˍ˃ˑ˔˕˃ː˃˕ˋ˕ˈʹͷ˒˓ˑ˙ˈː˕ˋ˔ˈ ˒˓ˈˊˈˏˈːˋ ˑˇ ˇ˅ˑˎˋ˕˃˓˔ˍˋˑ˕ †‹ ˑˇˆˈːˈ˓˃˙ˋˬ˃˕˃ͻǤ ʖ˃˕˓˃ː˔˗ˈ˓ˑ˕ː˃˕ˈ˘ːˑˎˑˆˋˬ˃˕˃ ˑˇ˅˓˅ːˋˑ˕ˏˑ˕ˑ˔˒ˑ˓˕ˈˊ˃˔ˎ˖ˉˈː ʣˋˎˋ˒ ʙˑ˄ˎˈː˔ǡ ˍˑˬ ˅ˑ ˒ˑ˚ˈ˕ˑˍˑ˕ ː˃ ˏˋː˃˕˃˕˃ ˇˈˍ˃ˇ˃ ˓˃˄ˑ˕ˈ˛ˈ ː˃ ˓˃ˊ˅ˑˬˑ˕ ː˃ ˏˑ˕ˑ˓ˋ˕ˈ ː˃ ‡ƒ—Ž–

ˊ˃˗ˑ˓ˏ˖ˎ˃ͳǤʣˋˎˑ˔ˑ˗ˋˬ˃˕˃ː˃ʣͳ ˈ ˒˓ˋˏˈːˈ˕˃ ˅ˑ ˒ˑ˅ˈˮˈ ˒ˑˇ˓˃˚ˬ˃ ˅ˑ ːˑ˅ˋˑ˕ †‹ ͳ͵ͲǤ ʛˑ˕ˑ˓ˑ˕ ˋˏ˃ ˕ǤːǤ ˍ˅˃ˇ˓˃˕ː˃ ˃˓˘ˋ˕ˈˍ˕˖˓˃ǡ ˑˇǦ ːˑ˔ːˑ˒˓ˈ˚ːˋˍˑ˕ː˃˙ˋˎˋːˇ˓ˋ˕ˈˈ ˔ˎˋ˚ˈː˔ˑˑˇˑ˕ː˃ˍˎˋ˒ˑ˅ˋ˕ˈǤʡˑ˃ ˇˑˊ˅ˑˎ˖˅˃ ˅ˑ ˆˎ˃˅˃˕˃ ː˃ ˏˑ˕ˑ˓ˑ˕ ˇ˃˔ˈˋˊ˅ˈˇ˃˕˅ˈː˕ˋˎˋ˔ˑ˒ˑˆˑˎˈˏ ˒˓ˈ˚ːˋˍǡ ˅ˑ ˋː˕ˈ˓ˈ˔ ː˃ ˒ˑˈ˗ˋǦ

Перформансите што Scenic и Grand Scenic ги постигнуваат со новиот мотор се идентични со претходникот од 1,9 литар, единствено потрошувачката е намалена за повеќе од еден литар. Тоа е посакуваниот ефект на принципот на Downsizing. Со Energy dCi 130, во Renault доживува премиера системот старт-стоп

52 08/2011


Мали промени можат да постигнат голем ефект. Во тоа убедува новата генерација дизелски мотори од Renault, во чиј развој се користени искуствата од моторите во формула 1

Споредба на моторот Energy со стариот dCi 130

Дизел со гени од

формула 1

Renault Scenic Energy dCi 130 Мотор Конструкција 4 цилиндри, едно брегасто вратило, 4 вентили по цилиндар

Варијабилно вртложење

Целта на системот е намалување на потрошувачката и на количината на штетни гасови. Контролата на вртложењето предизвикува вртложење на воздухот во комората за согорување при вшмукувањето и компресијата. На тој начин интензивно се создава смешата и се постигнува поцелосно согорување. Со варијабилната контрола на вртложењето во зависност од оптоварувањето и вртежите на моторот дополнително се зголемува ефикасноста. Пеперутката во горната вшмукувачка цевка го одредува вртложењето на смешата од гориво и воздух во комората за согорување, зависно од работниот режим на моторот. Воздухот влегува во цилиндарот преку два вшмукувачки канали. На овој начин се зголемува вртложењето и во режимот кога моторот работи со мал проток на воздух и формирањето на смешата е оптимално. Положбата на пеперутката ја одредува контролната електроника на моторот.

c Влез на воздух d Вртложен вентил e Горна вшмукувачка цевка f Долна вшмукувачка цевка g Вртложен канал h Канал за полнење i Вшмукување j Издувување

Вртложен момент

Renault Scenic dCi 130

Зафатнина [cm3] 1598 Пречник и од [mm] 80 х 79,5 Компресија 15,4:1 Моќност 96 (130) / 4000 [kW(KC)/min]

4 цилиндри, едно брегасто вратило, 2 вентила по цилиндар 1870 80 х 93 16,6:1 96 (130) / 3750

Вртежен момент 320/1750 [Nm/min]

300/1750

Работна бучава во место/во 75/71,8 одминување [dB]

84/71

Пренос на сила Зона на високо вртложење Број на вртежи на мотор

Погон, менувач Преден погон, мануелен менувач со 6 степени Брзина 1. 8,47; 2. 15,71; во km/h при 1000/min во 3. 24,24; 4. 34,04; одделните степени 5. 42,93; 6. 48,53

Преден погон, мануелен менувач со 6 степени 1. 8,47; 2. 15,71; 3. 23,0; 4. 30,54; 5. 39,45; 6. 47,89

Перформанси / Потрошувачка

Отворен вентил (2): мало вртложење

Затворен вентил (2): високо вртложење

Брзина [km/h] 195

195

0-100 km/h [s] 10,3

10,9

Потрошувачка 5,1/4,0/4,4 град/пат/просек [L/100 km] Емисија на СО2 [g/km] 115

6,8/5,0/5,6 149

Тежини

Контролата на вртложење овозможува оптимизација на смешата од воздух и гориво

Празно возило [kg] 1505

1505

Дозволена тежина [kg] 2040

1983

Приколка со сопирачки [kg] 1300

1300

Резервоар [L] 60

60

07/2011 53


Тема Дизајн

Volkswagen Bulli Во стилот на легендата од 1950-те години: Големо лого и отвори за воздух сокриени во браникот Компактната студија во ретро стил, со впечатливо остри линии, користени како дизајнерски говор, го поставува големото лого на Volkswagen во преден план на рамната хауба, додека отворите за воздух се сокриени. Не може да биде поинаку кај студија со која што Volkswagen најавува заживување на ретро-модел базиран врз првата генерација на Transporter од 1950-те години.

Bertone Jaguar B99

Студиото што ги црташе старите модели на марката докажува дека и натаму е подобро од куќното студио на Jaguar Додека маската на Jaguar кај актуелните модели XF и XJ е закосена наназад, Bertone смело ја повлече маската нанапред кај студијата B99, сосема во стилот на класичните модели од историјата на британската марка. Тенката вертикална пречка со лого на марката моќно ја нагласува заоблената форма на маската, исто како кај скапоцените лимузини од историјата на Jaguar.

Маска за

препознавање Infiniti Etherea За убавината на оваа маска не би требало да се коментира: Интересно е заднинското осветлување Последната студија на благородната марка на Nissan го носи името Etherea. Сосема во стилот на името, третманот на предниот дел од возилото остава етеричен впечаток со карактеристичното заднинско осветлување на маската. Во комбинација со тоа одат елегантни предни светла со мошне самоуверен поглед, кои што во блиска иднина ќе ги видиме и кај сериските модели на Infiniti.

Rinspeed Bamboo

Порано предната маска служеше како заштита на ладилникот од прашина, од удари од камчиња, додека денес таа првенствено го одредува стилот на возилото. Но, најголемите маски не се и најубавите ʛ˃˓ˍˋ˕ˈ˔ˑ˔˃ˏˑ˖˅ˈ˓ˈːː˃˔˕˃˒ːˈˏ˃˃˕˔˃ˏˑ˔˕ˋˎː˃ˏ˃˔ˍ˃˕˃˒ˑˍˑˬ˛˕ˑ˔ˈ˒˓ˈ˒ˑˊː˃˅˃˃˕ːˋ˅ːˋ˕ˈ ˏˑˇˈˎˋǡ˕˖ˍ˖ˋˏ˃˃˕ˋˋˏˈǤʙ˃ˬ—†‹ǡ˅˒ˈ˚˃˕ˎˋ˅˃˕˃ˏ˃˔ˍ˃ˍˑˬ˃˛˕ˑˑˇˋ˒ˑ˙ˈˎ˃˕˃˅ˋ˔ˋː˃ː˃ːˑ˔ˑ˕ː˃˅ˑǦ ˊˋˎˑ˕ˑ˔ˈː˃˓ˈˍ˖˅˃‹‰Ž‡ˆ”ƒ‡ǡˇˑˇˈˍ˃˅ˑ‹ƒǡ˔˕ˋˎˋˊˋ˓˃ː˃˕˃ˏ˃˔ˍ˃˒ˑˍˑˬ˃˛˕ˑ˔ˈː˃˔ˈ˕˖˅˃˓˃˄ˑ˕˃˕˃ ː˃˧˅ˈˊˇ˃˕˃ː˃ˇˋˊ˃ˬːˑ˕ʞˈ˕ˈ˓ʧ˓ˈˬˈ˓ǡˆˑːˑ˔ˋˋˏˈ˕ˑ‹‰‡”‘•‡Ǥʐˈˊ˓˃ˊˎˋˍ˃ˍ˃ˍˑ˒˓ˑˋˊ˅ˑˇˋ˕ˈˎˑ˕ˬ˃ ː˃˓ˈˍ˖˅˃ˏ˃˔ˍ˃˕˃˒ˑˍˑˬ˃˛˕ˑːˈˬˊˋːˋ˕ˈ˅ˑˊˋˎ˃˔ˈˋˇˈː˕ˋ˗ˋˍ˖˅˃˃˕˅ˑ˖ˎˋ˚ː˃˕˃˔ˎˋˍ˃ǡ˔ˈˍˑˬ˃˅˕ˑˏˑǦ ˄ˋˎˋˏ˃ˏ˃˔ˍ˃ǡ˒˃ˇ˖˓ˋˋ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ˔ˑ˒ˑˆˑːː˃˔˕˓˖ˬ˃Ǥ ʡˑˍˏ˖˕˃ˏ˖ˍ˃ˇˈ˛˕ˑ˔ˈ˚ˋːˋˇˈˍ˃ˏ˃˔ˍ˃˕˃ˏˑˉˈˎ˃ˇ˃ˑ˔˕˃ːˈˊ˃˄ˑ˓˃˅ˈː˃ǡˇˋˊ˃ˬːˈ˓ˋ˕ˈˍˑ˓ˋ˔˕˃˕ ː˃ˬːˈˑ˄ˋ˚ːˋ˗ˑ˓ˏˋǤʜˈ˒ˑ˔˕ˑˋˇ˓˖ˆˈˎˈˏˈː˕˅ˑː˃ˇ˅ˑ˓ˈ˛ːˋˑ˕ˇˋˊ˃ˬːˍˑˬ˛˕ˑ˕ˑˎˍ˖ˏˑˮːˑˆˑˑˇ˓ˈǦ ˇ˖˅˃ˍ˃˓˃ˍ˕ˈ˓ˑ˕ˋ˔˕ˋˎˑ˕ː˃˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˑ˕ǡˍ˃ˍˑ˛˕ˑ˕ˑ˃ˆˑ˒˓˃˅ˋ˒˓ˈˇː˃˕˃ˏ˃˔ˍ˃Ǥʖ˃˕ˑ˃ˆˑː˃˒˓˃˅ˋ˅Ǧ ˏˈˑ˅ˑˬ˒˓ˈˆˎˈˇː˃ː˃ˬ˅˒ˈ˚˃˕ˎˋ˅ˋ˕ˈǡː˃ˬˋː˕ˈ˓ˈ˔ːˋ˕ˈˋː˃ˬ˖˄˃˅ˋ˕ˈ˖ˍ˓˃˔ˋː˃ːˑ˔ˑ˕ː˃˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ˛˕ˑˊ˃ˍ˖˔ˑ˅˓ˈˏˈˮˈ˔ˈ˒ˑˬ˃˅˃˕˒ˑ˔˃ˎˑːˋ˕ˈˋ˖ˎˋ˙ˋ˕ˈǤ

Skoda Vision D

Seat IBX

Назад во 1970-те години со рефлектирачка предна маска и со заоблени форми

Место во маската, новото лого на Skoda е поставено во продолжението на предната хауба

Геометриско совршенство и светла со прекршена форма што изгледа како да излегуваат од маската

Овој автомобил за сончање, оваа подвижна лежалка за сонце, совршено се повикува на духот на 1970-те години, а во тој правец оди и рефлектирачката предна маска со заоблени рабови, која што е дополнително нагласена со асиметрично поставената мини копија во горниот раб на маската. Единствено светлата отстрана откриваат дека се работи за автомобил од денешно време.

Во замена на дебелите и моќни хромирани пречки, во маската на чешката марка сега следуваат поедноставни и понежни форми. Новиот амблем на Skoda повеќе не тронува во средината на маската, туку е позициониран уште повпечатливо во продолжението кое што предната хауба го нуди посебно за амблемот. Покрај маската, новата линија на дизајнот на Skoda ги става во преден план и другите елементи во носот на возилото.

Колку повеќе се слушаат гласишта дека концернот Volkswagen сака да ја стави марката Alfa Romeo под својот покрив, толку е поголема самовеуреноста со која што Seat гледа во иднината. Студијата IBX, со кристално јасен и геометриски совршено вклопен ансамбл на предната маска со светлата, докажува дека Шпанците имаат право да бидат толку самоуверени.

56 08/2011


Saab Phoenix Концептниот автомобил на Saab се збогува со традиционалната маска на шведската марка Исто толку разиграно како што изгледа целата каросерија, така изгледа и предната маска на концептниот автомобил Saab Phoenix, со кого што новопечениот главен дизајнер Џејсон Катриота има намера да воведе комплетно нов мотив во маската. Во интерес на постигнувањето свежина и внесувањето нов стил, некогаш и толку убави и препознатливи маски, како старата маска на Saab, мора да се жртвуваат.

Alfa Romeo 4C Тоа го нарекуваме вкусно: Оваа маска не може да остане незабележана. Елегантно, ненападно, безвременско Иако маската е обложена со карбонски филм и отворите во неа имаат хексагонална форма која што внесува живост во заднината на маската, отворот за воздух во традиционалната триаголна форма на Alfa Romeo, со впечатливото лого на миланската марка, воопшто не изгледа премногу нападно. Отворот за воздух кај големиот 8C Competizione беше заоблен и стилски моделиран, додека кај помалиот брат, кај студијата 4С, тој има смирена форма.

Wiesmann Spyder Некој ќе се насмее, некој ќе се зачуди. Само за љубители на марката Скромноста никогаш не била доблест на марката која што користејќи ја техниката на BMW произведува ексклузивни спортски автомобили во мали серии. Тоа што кај благородните автомобилски марки би предизвикало смеа или запрепастеност, зависно од темпераментот на консументот, тука точно го погодува вкусот на љубителите на родстери кои по традиција ги регрутира малата германска марка.

BMW Vision Connected Drive Бубрезите на BMW се раширени настрана и пропуштаат доволно воздух за моторот Овојпат нема да забележуваме за тоа што марката која што се нарекува баварска фабрика за мотори излезе на салон со студиски автомобил кој нема мотор. Бубрезите, како што љубителите на марката ги нарекуваат двете половини од маската, се доволно големи да го пропуштат потребниот воздух за моторот, и за разлика од актуелните модели, светлата директно се надоврзуваат на маската.

Renault Captur Главниот дизајнер Лоренс ван ден Акер ги нагласува робусните форми во логото на Renault Пред една и пол година, Лоренс ван ден Акер беше поставен на местото на главен дизајнер во Renault со голема еуфорија. Во неговите студии, карактеристичното лого на француската марка во форма на ромб се нагласува дополнително, и тоа како со димензиите, така и со заоблените форми кои што ја врамуваат маската околу логото.

Citroen Metropolis Една маска за два света: Голема за Кина, стилски беспрекорна за Европа Со заслепувачко светкање од хромот и со соодветна доза на агресивност во линиите на маската, концептниот автомобил на Citroen кокетира со своите идни клиенти. Не е едноставно, кога автомобилот треба да биде убав за два света: Во Кина, каде што марката е речиси на домашен терен, купувачите сакаат голема маска, додека во Франција, лимузината треба да изгледа благородно додека крстосува по Елисејските полиња. ‫ז‬

08/2011 57


Тема Најскапата патна делница во светот

Ј

˃ ˒ˑˊː˃˅˃ˏˈ ˍ˃ˍˑ ˊˈˏˬ˃ ː˃ ˅ˈ˕ˈ˓ːˋ˙ˋ˕ˈǡ ː˃ ˎ˃ˎˋ˰˃˕˃ ˋ ː˃ ˅ˈˎˑ˔ˋ˒ˈˇˋ˕ˈǤ ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃ ˑ˕˔ˈˍˑˆ˃˛˅˃ˉˈˎ˃ˍ˃ˍˑˋː˕ˈǦ ˓ˈ˔ːˑ˕˖˓ˋ˔˕ˋ˚ˍˑˏˈ˔˕ˑǡ˔ˑ˔˒ˈ˙ˋˬ˃Ǧ ˎˋ˕ˈ˕ˋ ˍ˃ˍˑ ˆ˃˖ˇ˃ǡ ˍ˓ˈˏ ˑˇ ˅˃ːˋˎ˃ ˋ ˘˃ˆˈˎ˔ˎ˃ˆǤ ʛːˑˆ˖ˏˋː˃ ʤˑˎ˃ːˣ˃ːˋ ˔ˏˈ˕˃˃˕ ˇˈˍ˃ ˑ˅ˋˈ ˔˕ˈ˓ˈˑ˕ˋ˒ˋ ˔ˈ ˊˎˑː˃ˏˈ˓ːˋǤ ʗˏ˃˃˕ ˒˓˃˅ˑǤ ʑˑ ˔ˈˍˑˬ ˔ˎ˖˚˃ˬǡˏ˃ˎˈ˚ˍ˃˕˃ˇ˓ˉ˃˅˃ˑˇʔ˅˓ˑ˒Ǧ ˔ˍ˃˕˃ ˖ːˋˬ˃ ˔ˈ ˅˄˓ˑˬ˖˅˃ ˏˈˣ˖ ͳ͸Ǧ˕ˈ ː˃ˬ˄ˑˆ˃˕ˋ ˇ˓ˉ˃˅ˋ ˅ˑ ˔˅ˈ˕ˑ˕ǡ ˋ ˕ˑ˃ ˛˕ˑː˃˔ːˈˋː˕ˈ˓ˈ˔ˋ˓˃ː˃ˬˏːˑˆ˖ǡ˕˃˃ ˓˃˔˒ˑˎ˃ˆ˃˔ˑˈˇː˃ˑˇː˃ˬˆ˖˔˕ˋ˕ˈˏ˓ˈǦ ˉˋˑˇ˃˅˕ˑ˒˃˕ˋ˛˕˃˅ˑ˔˅ˈ˕ˑ˕Ǥ ʑˑ ˄ˎˋ˔ˍˑ ˅˓ˈˏˈǡ ˑ˅˃˃ ˏ˓ˈˉ˃ ˮˈ ˒ˑ˓˃˔ːˈ˖˛˕ˈˏ˃ˎˍ˖Ǥʡ˃ˍ˃˓ˈ˛ˋʑˋǦ ˛ˋˑ˕˔˖ˇː˃ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃Ǥʠ˕˃ː˖˅˃ˊ˄ˑ˓ ˊ˃ˈˇː˃ˇˈˎːˋ˙˃ˑˇ˃˅˕ˑ˒˃˕ˑ˕ʏͶǡˍˑˬ ˛˕ˑˆˋ˒ˑ˅˓ˊ˖˅˃ˆ˓˃ˇˑ˅ˋ˕ˈʏˏ˔˕ˈ˓Ǧ ˇ˃ˏˋʏː˕˅ˈ˓˒ˈːǤʛˈˣ˖ʓˈˎ˗˕ˋʠ˘ˋǦ ˇ˃ˏ ˑ˔˕˃ː˖˅˃ ˈˇː˃ ˏ˃ˎ˃ ˒˓˃ˊːˋː˃ǡ ˍˑˬ˃˛˕ˑː˃˄˓ˊˑˮˈ˔ˈˊ˃˕˅ˑ˓ˋǤ ʐˋ ˒ˑˏˋ˔ˎˋˎˈ ˇˈˍ˃ ˕ˑ˃ ˈ ˏːˑˆ˖ ˈˇːˑ˔˕˃˅ːˑǤʞ˃˕ˑ˕ˏˋː˖˅˃˒ˑ˓˃ˏː˃ ˕ˈ˓ˋ˕ˑ˓ˋˬ˃ˋ˕˓˃˔˃˕˃ˏˑˉˈˎˈ˔ːˑˇ˃ ˔ˈː˃˔ˈ˕ˋ˃ˍˑː˃ʒ˖ˆˎʛ˃˒˔˔ˈ˒ˑ˄˃Ǧ ˓˃ˑ˅ˑˬˇˈˎˑˇˍ˃˓˕˃˕˃Ǥʏˍˑ˔ˈˋˊˊˈǦ ˏˈ ˋˇːˑ˕ˑ ˅ˍ˓˔˕˖˅˃˰ˈ ː˃ ˃˅˕ˑ˒˃Ǧ ˕ˋ˛˕˃˕˃˅ˑ˄ˎˋˊˋː˃ː˃ʠ˘ˋˇ˃ˏǡːˈ˔ˈ ˊ˃˄ˈˎˈˉ˖˅˃˃˕ ˇ˓˖ˆˋ ˅ˍ˓˔˕˖˅˃˰˃ ː˃ ˒˃˕ˋ˛˕˃˕˃ˍˑˋ˛˕ˑˮˈ˄ˋˇ˃˕˕ˈ˛ˍˋ ˊ˃˔ˑ˅ˎ˃ˇ˖˅˃˰ˈǤ ʓˑ˕ˑˎˍ˖ ˒ˑ˅ˈˮˈ ˋˏ˒˓ˈ˔ˋˑːˋ˓˃˃˕ ˕˓ˑ˛ˑ˙ˋ˕ˈ ˍˑˋ ˛˕ˑ ˑˇˆˑ˅ˑ˓ːˋ˕ˈ

ˆˋ˒˓ˈ˔ˏˈ˕˃ˎˈˊ˃ˑ˅ˑˬ˒˓ˑˈˍ˕Ǥʏ˅˕ˑǦ ˒˃˕ˑ˕˅ˑˇˑˎˉˋː˃ˑˇ͸ǡͺˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋ ˮˈ ˚ˋːˋ ːˋ˕˖ ˒ˑˏ˃ˎˍ˖ ːˋ˕˖ ˒ˑ˅ˈˮˈ ˕˖ˍ˖ ͺͺͲ ˏˋˎˋˑːˋ ˈ˅˓˃Ǥ ʡˑ˃ ˊː˃˚ˋ ˇˈˍ˃ ˈˇˈː ˍˋˎˑˏˈ˕˃˓ ˑˇ ˑ˅˃˃ ˇˈǦ ˎːˋ˙˃ ˑˇ ˃˅˕ˑ˒˃˕ˑ˕ ˮˈ ˚ˋːˋ ˄ˎˋˊ˖ ͳ͵Ͳ ˏˋˎˋˑːˋ ˈ˅˓˃Ǥ ʠˑ ˕ˑ˃ǡ ˇˈˎːˋǦ ˙˃˕˃ ˏˈˣ˖ ʓˈˎ˗˕ ˋ ʠ˘ˋˇ˃ˏ ˮˈ ˄ˋˇˈ ˈˇː˃ ˑˇ ː˃ˬ˔ˍ˃˒ˋ˕ˈ ː˃ ˔˅ˈ˕ˑ˕Ǥ ʔˇˈː ˍˋˎˑˏˈ˕˃˓˃˅˕ˑ˒˃˕˅ˑʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃˅ˑ ˒˓ˑ˔ˈˍ˚ˋːˋ˒ˑˏ˃ˎˍ˖ˑˇͳͷˏˋˎˋˑːˋ ˈ˅˓˃Ǥ ʔˇː˃ ˑˇ ˒˓ˋ˚ˋːˋ˕ˈ ˊ˃ ˅ˋ˔ˑˍˋ˕ˈ ˕˓ˑ˛ˑ˙ˋ ˔ˈ ˎˑ˛ˋ˕ˈ ˖˔ˎˑ˅ˋ ˔ˑ ˍˑˋ ˛˕ˑˮˈ˔ˈ˔ˑˑ˚˃˕ˋːˉˈːˈ˓ˋ˕ˈǤʞˑ˓˃Ǧ ˇˋ˕ˑ˃˛˕ˑˆˑˎˈˏˇˈˎˑˇ˕ˈ˓ˋ˕ˑ˓ˋˬ˃Ǧ ˕˃ː˃ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃˔ˈː˃ˑˣ˃˒ˑˇːˋ˅ˑ˕ˑ ː˃ˏˑ˓ˈ˕ˑǡ˒ˑ˕˓ˈ˄ːˑˈˇ˃˔ˈ˒ˑ˔˕˃˅˃˕ ˧ˋˇˑ˅ˋ ˍˑˋ ˛˕ˑ ˮˈ ˬ˃ ˊ˃ˇ˓ˉ˖˅˃˃˕ ˋ ˅ˑˇ˃˕˃ǡˋ˕ˑ˃ˏˑ˓˃ˇ˃˔ˈˋˊ˅ˈˇˈˍ˃ˍˑ ˕˓˃ˬːˑ ˓ˈ˛ˈːˋˈǤ ʒ˓˃ˇˈˉːˋˑ˕ ˊ˃˗˃˕ ːˈ ˔ˈ ˓˃ˊˎˋˍ˖˅˃ ˏːˑˆ˖ ˑˇ ˋˊ˅ˈˇ˖Ǧ ˅˃˰ˈ ˕˖ːˈˎ ˒ˑˇ ˅ˑˇ˃Ǥ ʞˑˍ˓˃ˬ ˕ˑ˃ǡ

Транспортните капацитети на Холандија Холандија

Македонија

Аеродроми

27 (124)*

14 (151)*

Цевководи

Гасовод 4413 km, нафтовод 365 km, рафинериски продукти 716 km

Гасовод 268 km, нафтовод 120 km

Железница

2896 km (58)

699 km (100)

136.827 km, од кои 2.631 km автопат (35)

13.736 km, од кои 216 km автопат (125)

6214 km (за бродови од 50 тони) (22)

-

706 (15)

-

Патишта, асфалтирани и неасфалтирани Водени патишта Комерцијални бродови

* Ранг во светски рамки

Вишиот суд во Холандија го реши десетгодишниот спор. Седумкилометарската делница меѓу Амстердам и Антверпен ќе се гради. Таа ќе чини една милијарда евра

Милијарда евра

за седум километри автопат

58 08/2011


Земји со најдолга патна мрежа

ˏˈˍ˃˕˃˒ˑˇˎˑˆ˃ː˃ˏˈ˕ː˖˅˃ːˈˑ˒˘ˑˇǦ ːˑ˔˕˕˓˃˔˃˕˃ˇ˃˔ˈˇˋˏˈːˊˋˑːˋ˓˃ː˃ ˕ˑˬː˃˚ˋː˛˕ˑˮˈ˒ˑ˔ˈˇ˖˅˃ˊː˃˚ˋ˕ˈˎǦ ːˑ ˒ˑˆˑˎˈˏ˃ ˔ˑ˒˔˕˅ˈː˃ ˔˕˃˄ˋˎːˑ˔˕ ˑ˕ˍˑˎˍ˖˒˃˕˛˕ˑ˔ˈˆ˓˃ˇˋː˃˙˅˓˔˕˃ ˒ˑˇˎˑˆ˃Ǥ ʑˑ ˔ˈˍˑˬ ˔ˎ˖˚˃ˬǡ ˅ˑ ˔˖ˏ˃˕˃ ˅ˎˈˆ˖Ǧ ˅˃˃˕ ˋ ˔ˍ˃˒ˋ˕ˈ ˒˓ˑˈˍ˕ˋ ˊ˃ ˍˑˋ ˛˕ˑ ˅ˑ ˋˊˏˋː˃˕ˋˑ˕ ˒ˈ˓ˋˑˇ ˔ˈ ˋˊ˄ˑ˓ˋˬ˃ ˈˍˑˎˑˆˋ˔˕ˋ˕ˈǤ ʞ˃˕ˑ˕ ˮˈ ˄ˋˇˈ ˒ˑǦ ˔˕˃˅ˈː ˒ˑˇ ˊˈˏˬ˃ ˊ˃˓˃ˇˋ ˊ˃˛˕ˋ˕˃ ː˃ ˉˋ˕ˈˎˋ˕ˈ ˅ˑ ˑˍˑˎːˋ˕ˈ ˏˈ˔˕˃ ˑˇ ˒˓ˈˍ˖ˏˈ˓ː˃ ˄˖˚ːˑ˔˕Ǥ ʑˑ ː˃ˬːˋ˔ˍ˃˕˃ ˕ˑ˚ˍ˃ ˒˃˕ˑ˕ ʏͶ ˮˈ ˎˈˉˋ ͳͷ ˏˈ˕˓ˋ ˒ˑˇ ˊˈˏˬ˃ ˋ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ˮˈ ˅ˑˊ˃˕ ˍ˃ˍˑ˅ˑˍ˃ː˃ˎǤʓˑ˒ˑˎːˋ˕ˈˎːˑǡ˒˃˕ˑ˕ ˮˈ˄ˋˇˈ˒ˑˍ˓ˋˈː˅ˑˇˑˎˉˋː˃ˑˇˇ˅˃ ˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋǡ˃ˑˊˆˑ˓˃ˮˈˋˏ˃ˊˈˎˈːˋǦ ˎˑǤ ʤˑˎ˃ːˇ˔ˍˑ˕ˑ ˏˋːˋ˔˕ˈ˓˔˕˅ˑ ˊ˃ ˆ˓˃ˇˈˉːˋ˛˕˅ˑ ˋ ˉˋ˅ˑ˕ː˃ ˔˓ˈˇˋː˃ ˆˑː˃˓ˈˍ˖˅˃ˑ˅ˑˬ˒˓ˋː˙ˋ˒Ƿːˋ˛˕ˑːˈ ˔ˈ˔ˎ˖˛˃ǡːˋ˛˕ˑːˈ˔ˈˆˎˈˇ˃ǡːˋ˛˕ˑ ːˈ ˏˋ˓ˋ˔˃DzǤ ʝˇˆˑ˅ˑ˓ːˋ˕ˈ ˎˋ˙˃ ˊ˃ ˒˓ˑˈˍ˕ˑ˕ ˅ˈ˕˖˅˃˃˕ ˇˈˍ˃ ˊ˅˖ˍˑ˕ ˑˇ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈˮˈ˔ˈ˔ˎ˖˛˃˔ˑˋː˕ˈːǦ ˊˋ˕ˈ˕ˑˇ˔˃ˏˑͶͲˇˈ˙ˋ˄ˈˎˋː˃ˑˇˇ˃Ǧ ˎˈ˚ˈːˑ˔˕ˑˇʹͷͲˏˈ˕˓ˋǤʖ˃˔˒ˑ˓ˈˇ˄˃ǡ ˑ˄ˋ˚ˈː ˓˃ˊˆˑ˅ˑ˓ ˒˓ˑˋˊ˅ˈˇ˖˅˃ ͷͲ ˇˈ˙ˋ˄ˈˎˋǤ

ʞ˓ˑ˕ˋ˅ːˋ˙ˋ˕ˈ ː˃ ˒˓ˑˈˍ˕ˑ˕ ʏͶ ːˈ ˅ˈ˓˖˅˃˃˕ ˅ˑ ˑ˅ˋˈ ˅ˈ˕˖˅˃˰˃Ǥ ʝˇ ˆ˓˃ˣ˃ː˔ˍ˃˕˃ˋːˋ˙ˋˬ˃˕ˋ˅˃˛˕ˑ˔ˈˊ˃Ǧ ˎ˃ˆ˃ˊ˃ˋˊˆ˓˃ˇ˄˃ː˃˃ˎ˕ˈ˓ː˃˕ˋ˅ː˃˕˃ ˇˈˎːˋ˙˃ ʑˋˊˑǦʛˋˇˈːǦʓˈˎ˗˕ ˓ˈ˃ˆˋǦ ˓˃˃˕ˇˈˍ˃˒˓ˈ˔ˏˈ˕ˍˋ˕ˈ˔ˈ˄˃ˊˋ˓˃ːˋ ˅˓ˊːˈ˒ˑ˅˕˓ˇˈːˋ˒˃˓˃ˏˈ˕˓ˋǤʜ˃˒˃Ǧ ˕ˑ˕ ʏͶ ˈ ˒ˎ˃ːˋ˓˃ːˑ ˇ˃ ˔ˈ ˒ˑ˔˕˃˅ˋ ˒ˑˬ˃˔ ˊ˃ ː˃ˏ˃ˎ˖˅˃˰ˈ ː˃ ˋː˕ˈːˊˋ˕ˈǦ ˕ˑ˕ ː˃ ˊ˅˖ˍˑ˕ǡ ːˑ ːˈˆˑ˅˃˕˃ ˈ˗ˋˍ˃˔Ǧ ːˑ˔˕ˇˑ˔ˈˆ˃ːˈˈ˕ˈ˔˕ˋ˓˃ː˃˅ˑ˓ˈ˃ˎǦ ːˋ˖˔ˎˑ˅ˋǤ ʝ˔˅ˈː˄˖˚˃˅˃˕˃ˍˑˬ˃˛˕ˑˮˈˬ˃˒˓ˑǦ ˋˊ˅ˈˇ˖˅˃˔ˑˑ˄˓˃ˮ˃ˬˑ˕ː˃˒˃˕ˑ˕ǡˈˍˑǦ ˎˑˆˋ˔˕ˋ˕ˈ ː˃˅ˈˇ˖˅˃˃˕ ˋ ːˈˍˑˎˍ˖ ˇ˓˖ˆˋ ˃˓ˆ˖ˏˈː˕ˋ ˍˑˋ ˛˕ˑ ˔ˈ ˖˛˕ˈ ˒ˑ˔˖˛˕ˋː˔ˍˋǤʡ˓˃˔˃˕˃ː˃ʏͶˏˋː˖˅˃ ːˋˊ ˊˈˎˈː ˒ˑˬ˃˔ǡ ˍˑˬ ˛˕ˑ ˈ ˅˃ˉˈː ˊ˃ ˒˕ˋ˙ˋ˕ˈǤ ʝˇ ˑ˄ˈ˕ˈ ˔˕˓˃ːˋ ː˃ ˒˃˕ˑ˕ ˔ˈː˃ˑˣ˃˃˕˒˓ˋ˓ˑˇːˋ˓ˈˊˈ˓˅˃˕ˋǡˍˑˋ ˛˕ˑˮˈ˄ˋˇ˃˕˖ːˋ˛˕ˈːˋ˔ˑˋˊˇ˖˅ːˋǦ ˕ˈ ˆ˃˔ˑ˅ˋ ˑˇ ˊˆˑˎˈˏˈːˋˑ˕ ˋː˕ˈːˊˋǦ ˕ˈ˕ː˃˔ˑˑ˄˓˃ˮ˃ˬˑ˕Ǥ ʖ˃ ˒˓ˑ˕ˋ˅ːˋ˙ˋ˕ˈ ː˃ ˒˓ˑˈˍ˕ˑ˕ ˈ ˍ˓˃ˬːˑ ːˈˎˑˆˋ˚ːˑ ˕ˑ˃ ˛˕ˑ ˔ˈ ˒ˎ˃Ǧ ːˋ˓˃˃˕ ˔ˍ˃˒ˋ ˊ˃˗˃˕ˋ ˅ˑ ˑ˅ˑˬ ˊˈˎˈː ˓˃ˬ ː˃ ˬ˖ˆˑ˕ ː˃ ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃ ˋ ˒ˑˍ˓˃ˬ ˕ˑ˃ ˛˕ˑ ː˃ ˑˇˇ˃ˎˈ˚ˈːˑ˔˕ ˑˇ ˔˃ˏˑ ːˈˍˑˎˍ˖ˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋˈˋˊˆ˓˃ˇˈːˇ˓˖ˆ ˃˅˕ˑ˒˃˕ǡˇˈˎːˋ˙˃˕˃ʏͳ͵Ǥʡ˃˃ˏˋː˖˅˃ ˒˃˓˃ˎˈˎːˑ ˔ˑ ˒ˎ˃ːˋ˓˃ː˃˕˃ ˇˈˎːˋǦ ˙˃ ʏͶ ˋ ˒ˑˇˑˎˆ˃ ˈ ˔˃ˏˑ ˊ˃ ˚ˈ˕ˋ˓ˋ ˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋǤ ʠˑ ˒ˑ˅˓ˊ˖˅˃˰ˈ˕ˑ ː˃ ˔ˑǦ ˑ˄˓˃ˮ˃ˬˑ˕ˏˈˣ˖ʠ˘ˋˇ˃ˏˋʓˈˎ˗˕˄ˋ˔ˈ ˊ˃˛˕ˈˇˋˎˈ˔˃ˏˑːˈˍˑˎˍ˖ˏˋː˖˕ˋ˔ˑ ːˑ˅˃˕˃ˇˈˎːˋ˙˃Ǥ ʖ˃ˆˑ˅ˑ˓ːˋ˙ˋ˕ˈ ˔ˈ ˖˄ˈˇˈːˋ ˇˈˍ˃ ˃˅˕ˑ˒˃˕ˑ˕ ːˈ ˈ ˑˇ ˋː˕ˈ˓ˈ˔ ˔˃ˏˑ ˊ˃ ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃ǡ ˕˖ˍ˖ ˊ˃ ˙ˈˎ˃ ʔ˅˓ˑ˒˃Ǥ ʝˇ ˗ˑːˇ˃˙ˋˬ˃˕˃ ʞ˓ˋˬ˃˕ˈˎˋ ː˃ ʏͶ ˕˅˓Ǧ ˇ˃˕ˇˈˍ˃Ƿ˒ˑ˅˓ˊ˖˅˃˰ˈ˕ˑˈ˔˕ˑˎ˄ˑ˕ː˃ ˈˍˑːˑˏˋˬ˃˕˃Ǥ ʞˑ˅ˈˮˈ ˒˓ˈ˕˒˓ˋˬ˃˕ˋˬ˃ ˔ˈ ˊˇ˓˖ˉˋˬ˃ ˅ˑ ˒ˑˇˇ˓˛ˍ˃ ː˃ ˃˅˕ˑǦ ˒˃˕ˑ˕Ǥ ʏͶ ˆˋ ˒ˑ˅˓ˊ˖˅˃ ː˃ˬˆˑˎˈˏˋ˕ˈ ˈ˅˓ˑ˒˔ˍˋ ˒˓ˑ˔˕˃ːˋ˛˕˃ ʟˑ˕ˈ˓ˇ˃ˏ ˋ ʏː˕˅ˈ˓˒ˈːǡˆ˓˃ˇˑ˅ˋ˕ˈʤ˃ˆˋʏˏ˔˕ˈ˓Ǧ ˇ˃ˏǡ ˃ ˔ˈ ˒ˑ˅˓ˊ˖˅˃ ˋ ˔ˑ ˃ˈ˓ˑˇ˓ˑˏˑ˕ ʧˋ˗ˑˎ˅ˑʏˏ˔˕ˈ˓ˇ˃ˏǤ ʞ˓ˋˬ˃˕ˈˎˋ˕ˈː˃ʏͶ˔˕˓˃˅˖˅˃˃˕ˇˈˍ˃ ˔ˑˑ˄˓˃ˮ˃ˬˑ˕ ˑˍˑˎ˖ ˒˓ˋ˔˕˃ːˋ˛˕ˈ˕ˑ ˅ˑ ʟˑ˕ˈ˓ˇ˃ˏ ˮˈ ˔ˈ ˊ˃ˇ˖˛ˋ ˇˑˍˑˎˍ˖ ːˈ ˔ˈ ˋˊˆ˓˃ˇˋ ˔ˍ˃˒˃˕˃ ˇˈˎːˋ˙˃ ˑˇ

Поз.

Земја

Вкупно патишта [km]

1

САД

6,506,204

75,238

2008

2

Кина

3,860,800

65,000

2009

3

Индија

3,320,410

200

2009

4

Бразил

1,751,868

-

2004

5

Јапонија

1,203,777

7560

2008

6

Канада

1,042,300

17,000

2009

7

Франција

1,027,183

10,958

2007

8

Русија

982,000

30,000

2009

9

Австралија

812,972

-

2004

10

Шпанија

681,298

15,152

2008

11

Германија

644,480

12,800

2010

12

Шведска

572,900

1,855

2009

13

Италија

487,700

6700

2007

14

Индонезија

437,759

-

2008

15

Полска

423,997

765

2008

19

Турција

352,046

2100

2008

35

Холандија

136,827

2631

2010

37

Грција

117,533

880

2005

88

Бугарија

40,231

418

2008

89

Словенија

38,925

658

2009

91

Србија

36,884

-

2007

98

Хрватска

29,343

1047

2009

116

Албанија

18,000

-

2002

125

Македонија

13,736

216

2010

˃˅˕ˑ˒˃˕ˑ˕Ǥ ʡˋˈ ː˃˅ˈˇ˖˅˃˃˕ ˇˈˍ˃ ˔ˈǦ ˍˑˬˇːˈ˅ːˑ ˔ˈ ˔ˑˊˇ˃˅˃ ˍˋˎˑˏˈ˕˃˓˔ˍ˃ ˍˑˎˑː˃ˑˇˍ˃ˏˋˑːˋǡ˛˕ˑˈˍ˓˃ˬːˑːˈǦ ˒ˑ˅ˑˎːˑˑˇˈˍˑːˑˏ˔ˍˋ˃˔˒ˈˍ˕Ǥʙ˃ˍˑ ˇˑ˒ˑˎːˋ˕ˈˎˈː˃˓ˆ˖ˏˈː˕˔ˈː˃˅ˈˇ˖˅˃ ˇˈˍ˃˔ˈˍˑˈˈ˅˓ˑˍˑˈ˛˕ˑˮˈ˄ˋˇˈˋːǦ ˅ˈ˔˕ˋ˓˃ːˑ˅ˑˇˈˎːˋ˙˃˕˃ˮˈ˔ˈ˅˓˃˕ˋ ˕˓ˋˍ˓˃˕ːˑǡˇˑˍˑˎˍ˖˔ˈˊˈˏˈ˅ˑ˒˓ˈˇǦ ˅ˋˇ ˙ˈˎˑ˕ˑ ˔˕ˑ˒˃ː˔˕˅ˑǤ ʝˇ ˗ˑːˇ˃Ǧ ˙ˋˬ˃˕˃ ˕˅˓ˇ˃˕ ˇˈˍ˃ ˒˓ˑˇˑˎˉ˖˅˃˰ˈǦ ˕ˑ ː˃ ˇˈˎːˋ˙˃˕˃ ʏͳ͵ ˈ ˕ˈˑ˓ˈ˕˔ˍˋ ˋˊ˅ˑˇˎˋ˅ˑǡːˑˮˈ˄ˋˇˈ˖˛˕ˈ˒ˑ˔ˍ˃˒ˑ ˑˇˋˊˆ˓˃ˇ˄˃˕˃ː˃ʏͶǤ ʠˈˍˑˬ˃˔˕˓˃ː˃ː˃˔˕˃˒˖˅˃˔ˑ˖˄ˈˇˎˋǦ ˅ˋ ˃˓ˆ˖ˏˈː˕ˋ ˋ ˕ˈ˛ˍˑ ˈ ˇ˃ ˔ˈ ˍ˃ˉˈ ˍˑˬ˃ˑˇːˋ˅ˈ˅ˑ˒˓˃˅ˑǤʜˑǡ˃˓ˆ˖ˏˈːǦ ˕ˋ˕ˈ ˔ˈ ː˃˗˓ˎ˖˅˃˃˕ ˅ˈˮˈ ˒ˑˎˑ˅ˋː˃ ˅ˈˍǡ˖˛˕ˈˑ˕ˍ˃ˍˑ˅ˑͳͻͷ͵ˆˑˇˋː˃˄ˈ˃

Автопатишта Состојба за [km] година

ː˃˒˓˃˅ˈːˋ˒˓˅ˋ˕ˈ˒ˎ˃ːˑ˅ˋǤʑˑ˒ˑ˚ˈǦ ˕ˑˍˑ˕ ː˃ ͳͻ͹ͲǦ˕ˈ ˆˑˇˋːˋ ˄ˈ˃ ˇˑːˈǦ ˔ˈːˋ ˆ˓˃ˇˈˉːˋ ˏ˃˛ˋːˋǡ ːˑ ˒ˑ˓˃ˇˋ ˔ˋˎːˋ˕ˈ ˒˓ˑ˕ˈ˔˕ˋ ˕ˋˈ ˄ˈ˃ ˅ˈˇː˃˛ ˒ˑ˅ˎˈ˚ˈːˋǤ ʝ˕˕ˑˆ˃˛ ˔ˈ ˑ˔ˏˋ˔ˎˈːˋ ˋ ˒˓ˈˇˎˑˉˈːˋ ˄ˈˊ˄˓ˑˬːˋ ˃ˎ˕ˈ˓ː˃Ǧ ˕ˋ˅ˋǡ ˊ˃˒ˑ˚ː˃˕ˋ ˔ˈ ˔˖ˇ˔ˍˋ ˒ˑ˔˕˃˒Ǧ ˍˋ ˋ ˋˊ˓˃˄ˑ˕˖˅˃ːˋ ˔ˈ ˈˍ˔˒ˈ˓˕ˋˊˋǤ ʛˋːˋ˔˕ˈ˓ˑ˕ˊ˃˔ˑˑ˄˓˃ˮ˃ˬˋˉˋ˅ˑ˕ː˃ ˔˓ˈˇˋː˃ː˃ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃˅ˑˈ˔ˈː˕˃ʹͲͳͲ ˒˓ˈ˔ˈ˚ˈˋː˃˓ˈˇˋˇ˃˒ˑ˚ːˈˋˊˆ˓˃ˇ˄˃Ǧ ˕˃Ǥʑˑ˒˓ˑˎˈ˕˕˃˔ˎ˖˚˃ˬˑ˕˔ˈː˃ˬˇˈ˅ˑ ʓ˓ˉ˃˅ːˋˑ˕ ˔ˑ˅ˈ˕ ˅ˑ ʤ˃ˆǡ ː˃ˬ˅ˋ˔ˑˍ˃Ǧ ˕˃˔˖ˇ˔ˍ˃ˋː˔˕˃ː˙˃ː˃ʤˑˎ˃ːˇˋˬ˃ǡˍˑˬ ˛˕ˑ ˓ˈ˛ˋ ˒ˑ˚ˈ˕ˑˍ ː˃ ˆ˓˃ˇˈˉːˋ˕ˈ ˓˃˄ˑ˕ˋ˅ˑ˔ˎˈˇːˑ˕ˑˎˈ˕ˑǡˊ˃˒˓˅ˋ˕ˈ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋˇ˃˒ˑ˚ː˃˕ˇ˃˔ˑˑ˄˓˃ˮ˃Ǧ ˃˕˒ˑˇˈˎːˋ˙˃˕˃˅ˑʹͲͳͷˆˑˇˋː˃Ǥ‫ז‬

08/2011 59


Совети Испарувања од вештачките материјали

Сe` зависи од вистинскиот тон

Очилата за сонце се неизоставен прибор во лето, особено при возење автомобил, како заштита од заслепување од директно сонце. Оптичарите советуваат да не се користат премногу затемнети стакла. При изборот на очила треба да се внимава стаклата да не бидат затемнети повеќе од 75 проценти. Очилата со поголемо затемнување не одговараат за возење, поради преслаба пропустливост на светлината. Правилниот избор не треба да се раководи само според степенот на затемнување на очилата. Подеднакво влијание има и бојата на стаклата. За возење не треба да се користат очила со стакла затемнети во сина боја. Сините леќи ja ослабуваат перцепцијата на црвеното и жолтото светло на семафорите, на стоп светлата и на трепкачите, до таа мера што нивното користење зад воланот претставува опасност во сообраќајот. Најмало отстапување на боите има кај стаклата во сива или зелена

боја, додека жолтите стакла дури и го зголемуваат контрастот. Секако дека ноќе не се препорачува каква било боја на стакла. Верувањето дека со жолтеникави стакла се гледа подобро ноќе се базира само врз субјективно чувство. Пречките и објектите не се забележуваат подобро со овие очила. Потребно е да се внимава и на филтрите за рефлексија, и тоа како од надворешната, така и од внатрешната страна на очилата, затоа што светлата од возилата одзади исто така можат да предизвикаат рефлексија во очилата.

Материјалите што предизвикуваат алергии во автомобилите не само што мирисаат, туку можат да бидат и опасни. Институциите веќе реагираат 60 08/2011

В

ˑ ˏˋː˃˕ˋ˅ˈ ːˈˍˑˎˍ˖ ˆˑǦ ˇˋːˋ ˃ˎˈ˓ˆˋˋ˕ˈ ˔˕˃ː˃˃ ˏ˃˔ˑ˅ː˃ ˒ˑˬ˃˅˃Ǥ ʝˍˑˎ˖ ͺͲ ˏˋˎˋˑːˋ ˎˋ˙˃ ˅ˑ ʔ˅˓ˑ˒˃ ˔˕˓˃ˇ˃˃˕ ˑˇ ːˈ˒ˑˇːˈ˔˖˅˃˰ˈ˕ˑ ː˃ ˑˇ˓ˈˇˈːˋ ˏ˃˕ˈ˓ˋˬ˃ˎˋǤ ʐ˓ˑˬˑ˕ ˓˃˔Ǧ ˕ˈ˒ˑ˔˕ˑˬ˃ːˑǤ ʙˋ˅˃˰ˈǡ˚ˈ˛˃˰ˈˋˎˋː˃ˇ˓˃ˊːˈ˕ˋ ˑ˚ˋ ˔ˈ ˔ˈˍˑˬˇːˈ˅ˋˈ ˊ˃ ˏːˑˆ˖ˏˋː˃Ǥ ʝ˕˕˖ˍ˃ ˈ ˔ˑ˔ˈˏ˃ ˓˃ˊ˄ˋ˓ˎˋ˅ˑ ˇˈˍ˃ ˑˇˇˈˎːˋˏ˃˕ˈ˓ˋˋǡˍ˃ˍˑ˒ˑˎˈːˋˎˋ ˚ˈ˔˕ˋ˚ˍˋ˒˓˃˅ǡːˈ˔ˏˈ˃˕ˇ˃˒˓ˑˇˋǦ ˓˃˃˕ ˋ ˅ˑ ˒˃˕ːˋ˚ˍ˃˕˃ ˍ˃˄ˋː˃ ˅ˑ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈǤ Ƿʜ˃ ˃ˎˈ˓ˆˋ˔˕ˋ˕ˈ ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋˍ˖˅˃Ǧ ˚ˋDzǡ ˑ˄ˬ˃˔ː˖˅˃ ˒˓ˑ˗ˈ˔ˑ˓ˑ˕ ʞˋ˕ˈ˓ ʔˎ˔ːˈ˓ˑˇʢːˋ˅ˈ˓ˊˋ˕ˈ˕ˑ˕ʸˈː˃ǡǷːˈ ˋˏˈˏˈ˔˕ˑ˕ˑ˅ˑ˅ː˃˕˓ˈ˛ːˑ˔˕˃ː˃ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈǤʞˑ˓˃ˇˋ˕ˑ˃ǡ˒˓ˑˊˋǦ ˅ˑˇˋ˕ˈˎˋ˕ˈ ˏˑ˓˃ ˋː˕ˈːˊˋ˅ːˑ ˇ˃ ˓˃ˊˏ˖˔ˎˋ˅˃˃˕ˑˍˑˎ˖ˏ˃˕ˈ˓ˋˬ˃ˎˋ˕ˈ ˍˑˋ˛˕ˑˆˋˍˑ˓ˋ˔˕˃˕ǤDz ʝ˒˃˔ːˑ˔˕ˋ˕ˈ ˊ˃ ˃ˎˈ˓ˆˋ˚˃˓ˋ˕ˈ ˔ˈ ˍ˓ˋˬ˃˕ ː˃˔ˈˍ˃ˇˈǤ ʑˑ ˒ˎ˃˕ːˑ˕ˑ ˔ˑ

ˍˑˈ ˛˕ˑ ˔ˈ ˑ˄ˎˑˉˈːˋ ˔ˈˇˋ˛˕˃˕˃ǡ ˅ˑ  ˒˓ˈˍˋː˖˅˃˚ˋ˕ˈ ˍˑˋ ˛˕ˑ ːˈˍˑǦ ˆ˃˛˔ˑˇ˓ˉ˃˕ːˋˍˈˎǡˋˎˋ˒˃ˍǡ˅ˑ˄ˑǦ ˋ˕ˈˋ˅ˈ˛˕˃˚ˍˋ˕ˈˏ˃˕ˈ˓ˋˋˑˇˍˑˋ ˛˕ˑˏˑˉ˃˕ˇ˃ˋ˔˒˃˓˖˅˃˃˕˔˓ˈˇ˔˕˅˃ ˊ˃ ˓˃˔˕˅ˑ˓˃˰ˈǤ ʞˑˍ˓˃ˬ ˕ˑ˃ǡ ˒˓ˈˍ˖ ˒˓ˑ˅ˈ˕˓˖˅˃˰ˈ˕ˑ ˏˑˉˈ ˅ˑ ˅ː˃˕˓ˈǦ ˛ːˑ˔˕˃ː˃˅ˑˊˋˎˑ˕ˑˇ˃ː˃˅ˎˈˊˈ˒ˑǦ ˎˈːˑ˕ˋˎˋ˒˓˃˛ˋː˃˕˃ˑˇ˅ˑˊˇ˖˘ˑ˕Ǥ ʙ˃˄ˋː˃˄ˈˊˏ˃˕ˈ˓ˋˋ˛˕ˑ˒˓ˈˇˋˊǦ ˅ˋˍ˖˅˃˃˕ ˃ˎˈ˓ˆˋˬ˃ ˊː˃˚ˋ ˒ˑ˅ˈˮˈ ˍˑˏ˗ˑ˓ ˊ˃ ˃ˎˈ˓ˆˋ˚˃˓ˋ˕ˈǤ ʞˑˍ˓˃ˬ ˕ˑ˃ǡ ˔ˈ ˒˓ˋˇˑːˈ˔˖˅˃ ˋ ˊ˃ ˄ˈˊ˄ˈˇǦ ːˑ˔˕˃ ˅ˑ ˅ˑˊˈ˰ˈ˕ˑǤ ʔˇːˑ ˍˋ˅˃˰ˈ ˕˓˃ˈ ˔˃ˏˑ ˈˇː˃ ˔ˈˍ˖ːˇ˃ǡ ːˑ ˊ˃ ˕ˑ˃ ˅˓ˈˏˈ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎ ˛˕ˑ ˅ˑˊˋ ˔ˑ ˄˓Ǧ ˊˋː˃ˑˇ˔˕ˑˍˋˎˑˏˈ˕˓ˋː˃˚˃˔ˏˋǦ ː˖˅˃ ˒˃˕ ˑˇ ˕˓ˋˈ˔ˈ˕ ˏˈ˕˓ˋǤ ʡˑ˃ ˈ ˏːˑˆ˖ ˒˃˕ ˛˕ˑ ˅ˑˊ˃˚ˑ˕ ˆˑ ˏˋː˖˅˃ ˔ˑˊ˃˕˅ˑ˓ˈːˋˑ˚ˋǤ ʜ˃ ˕ˑ˃ ː˃˅ˋˇ˖ˏ ˍ˖˔ˑ ˓˃˔˕ˑˬ˃ːˋˈ ˏˑˉˈ ˇ˃ ˔ˈ ˔ˎ˖˚˃˕ ˏːˑˆ˖ ˋˊːˈː˃Ǧ ˇ˖˅˃˰˃Ǥ ʖ˃˕ˑ˃ǡ ːˈˍˑˋ ˋː˔˕ˋ˕˖˙ˋˋ ˊ˃ ˃˕ˈ˔˕ˋ˓˃˰ˈ ˖˛˕ˈ ˒˓ˈˇ ːˈˍˑˎǦ


Заштитете го моторот од прегревање

Алергиски

предизвикувач автомобил

ˍ˖ ˆˑˇˋːˋ ˓˃ˊ˅ˋˬ˃ ˒˓ˑ˙ˈˇ˖˓˃ ˊ˃ ˕ˈ˔˕ˋ˓˃˰ˈ ː˃ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ˊ˃ ˃ˎˈ˓ˆˋ˔ˍˋ ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋˍ˖˅˃˚ˋǤ ʞ˓˅ ˓ˈ˃ˆˋ˓˃˛ˈ ‘”†Ǥ ʞ˓ˑˋˊ˅ˑˇˋ˕ˈˎˑ˕ ˋˏ˃˛ˈ ːˈˍˑˎˍ˖ ˏˑˇˈˎˋ ˔ˑ ˍ˃˄ˋː˃ ˑ˔ˎˑ˄ˑˇˈː˃ ˑˇ ˃ˎˈ˓ˆˋ˔ˍˋ ˒˓ˈˇˋˊǦ ˅ˋˍ˖˅˃˚ˋ ˋ ˄˃˓˃˛ˈ ˒ˑ˔˕˃˒ˍ˃ ˊ˃ ˕ˈ˔˕ˋ˓˃˰ˈ ˔ˑ ˍˑˬ˃ ˛˕ˑ ˮˈ ˇˑ˄ˋˈ ˙ˈ˓˕ˋ˗ˋˍ˃˕ ˇˈˍ˃ ːˈˆˑ˅ˋˑ˕ ˃˅˕ˑǦ ˏˑ˄ˋˎ ˑˇˆˑ˅˃˓˃ ˊ˃ ˃ˎˈ˓ˆˋ˚˃˓ˋǤ ʞˑ˅ˈˮˈ˕ˑ ˒˓ˑˋˊ˅ˑˇˋ˕ˈˎˋ ˆˋ ˓˃ˊǦ ˅ˋ˅˃˃˕ ˔˅ˑˋ˕ˈ ˏˑˇˈˎˋ ˔˒ˑ˓ˈˇ ˋ˔Ǧ ˕ˋˑ˕ ˒˓ˋː˙ˋ˒ǡ ːˑ ˏˑˏˈː˕ːˑ ‘”† ˈ ˈˇˋː˔˕˅ˈːˋˑ˕ ˒˓ˑˋˊ˅ˑˇˋ˕ˈˎ ˅ˑ ˔˅ˈ˕ˑ˕ǡ˚ˋˋ˛˕ˑˏˑˇˈˎˋˋˏ˃˃˕ˇˑǦ ˄ˋˈːˑ˙ˈ˓˕ˋ˗ˋˍ˃˕ˑˇˆˈ˓ˏ˃ː˔ˍˋ˕ˈ ˋː˔˕ˋ˕˖˙ˋˋˊ˃˕ˈ˘ːˋ˚ˍ˃˒˓ˑ˅ˈ˓ˍ˃Ǥ ʞˑ ˇ˅ˈˆˑˇˋ˛ˈː ˓˃ˊ˅ˑˬǡ ˕ˑˆ˃˛Ǧ ː˃˕˃ ˆˈːˈ˓˃˙ˋˬ˃ ː˃ ‘”† Ǧƒš ˅ˑ ʹͲͲͶ ˆˑˇˋː˃ ˔˕˃ː˃ ˒˓˅ˋˑ˕ ˏˑˇˈˎ ˔ˑ ˑ˗ˋ˙ˋˬ˃ˎː˃ ˒ˑ˕˅˓ˇ˃ ˇˈˍ˃ ːˈǦ ˆˑ˅˃˕˃ ˍ˃˄ˋː˃ ːˈ ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋˍ˖˅˃ ˃ˎˈ˓ˆˋˋǤ ʗ˔˕ˋ˕ˈ ˕ˈ˔˕ˑ˅ˋ ˅ˑ ˏˑǦ ˏˈː˕ˑ˅ˆˋˏˋː˖˅˃ˋ˒ˑ˔ˎˈˇː˃˕˃ˆˈǦ ːˈ˓˃˙ˋˬ˃ː˃ ‘…—•Ǥʡˑˬˈˇˈ˅ˈ˕˕˃˕˃ ˏˑˇˈˎ˔ˍ˃ ˔ˈ˓ˋˬ˃ ː˃ ˒˓ˑˋˊ˅ˑˇˋ˕ˈǦ ˎˑ˕ˑˇʙˈˎːǡˍˑˬ˃˛˕ˑˋˏ˃ˇˑ˄ˋˈːˑ ˔ˈ˓˕ˋ˗ˋˍ˃˕Ǥ ʑˑ ˓˃ˏˍˋ˕ˈ ː˃ ˒˓ˑ˅ˈ˓ˍ˃˕˃ ː˃ ˒˓ˋ˔˖˔˕˅ˑː˃˃ˎˈ˓ˆˋ˔ˍˋ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋǦ ˍ˖˅˃˚ˋǡ ˈˍ˔˒ˈ˓˕ˋ˕ˈ ˒˓ˑ˅ˈ˓˖˅˃˃˕ ˒ˑ˅ˈˮˈ ˑˇ ͳͲͲ ˏ˃˕ˈ˓ˋˬ˃ˎˋǤ ʞˑˍ˓˃ˬ ˕ˑ˃ǡ ˔ˈ ˒˓ˑ˅ˈ˓˖˅˃ ˇ˃ˎˋ ˏ˃˕ˈ˓ˋˬ˃Ǧ ˎˋ˕ˈ˔ˑˍˑˋ˛˕ˑ˒˃˕ːˋ˙ˋ˕ˈˇˑ˃ˣ˃Ǧ ˃˕˅ˑˇˋ˓ˈˍ˕ˈːˍˑː˕˃ˍ˕˒˓ˈˇˋˊ˅ˋǦ ˍ˖˅˃˃˕ˋ˓ˋ˕˃˙ˋˬ˃ː˃ˍˑˉ˃˕˃Ǥ ʡˑ˃ ˔ˈ ˑˇːˈ˔˖˅˃ ː˃ ˑ˄ˎˑˆˋ˕ˈ ː˃ ˅ˑˎ˃ːˑ˕ ˋ ː˃ ˓˃˚ˍ˃˕˃ ː˃ ˒˃˓ˍˋ˓Ǧ

Ова се најголемите предизвикувачи на алергии 1

На првото место е поленот. Тој се потврдува во 85,9 проценти од алергиските тестирања

2

Пајаци во домаќинството. Нивната застапеност изнесува 38,3 проценти

3

Мачките се на третото место со 28,4 проценти

4

Кучињата се предизвикувачи на алергии во 12,6 проценти од тестовите

5

На петтото место на најголемите алергени се другите животни, со исклучок на кучиња и мачиња: 14,2 проценти

6

Ѕидната мов учествува со 13,5 проценти

7

Непознатите предизвикувачи на алергиски реакции се групирани на седмото место. Во 2,6 проценти од тестовите се утврдува алергија, но со непознат извор

ː˃˕˃ ˔ˑ˒ˋ˓˃˚ˍ˃ǡ ː˃ ˄ˈˊ˄ˈˇːˑ˔ːˋǦ ˕ˈ ˓ˈˏˈːˋ ˋ ː˃ ˒˓ˈˍˋː˖˅˃˚ˋ˕ˈǤ ʜ˃˕ˑˬː˃˚ˋː˕˓ˈ˄˃ˇ˃˔ˈ˒ˑ˔˕ˋˆːˈ ˔ˋˆ˖˓ːˑ˔˕ ˇˈˍ˃ ˒ˑ˅˓˛ˋːˋ˕ˈ ːˈ ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋˍ˖˅˃˃˕ ˃ˎˈ˓ˆˋˬ˃ ˒˓ˋ ˇˑǦ ˒ˋ˓Ǥ ʓˑ˒ˑˎːˋ˕ˈˎːˑ ˔ˈ ˒˓ˑ˅ˈ˓˖˅˃ ˍ˅˃ˎˋ˕ˈ˕ˑ˕ː˃˅ˑˊˇ˖˘ˑ˕ˋ˔ˈˑˇ˓ˈǦ ˇ˖˅˃ˍˑː˙ˈː˕˓˃˙ˋˬ˃˕˃ː˃ˑ˓ˆ˃ː˔ˍˋ ˔˖˒˔˕˃ː˙ˋǡ ˍ˃ˍˑ ˓˃ˊ˓ˈˇ˖˅˃˚ˋ ˋ ˗ˑ˓ˏ˃ˎˇˈ˘ˋˇǤ ʒ˓˃ːˋ˚ːˋ˕ˈ ˅˓ˈˇǦ ːˑ˔˕ˋ ˊ˃ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ˔ˈ ˏːˑˆ˖ ˒ˑ˔˕˓ˑˆˋ ˑˇ ˅˓ˈˇːˑ˔˕ˋ˕ˈ ˛˕ˑ ˅˃Ǧ ˉ˃˕ˊ˃ˑ˄ˬˈˍ˕ˋǤʞ˓ˋ˚ˋː˃˕˃ˈ˅ˑ˕ˑ˃ ˛˕ˑ˅ˑˍ˃˄ˋː˃˕˃˅ˑ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎˋ˕ˈ ˋˏ˃˒ˑˆˑˎˈˏ˃ˈˏˋ˔ˋˬ˃˒ˑˈˇˋːˋ˙˃ ˒ˑ˅˓˛ˋː˃ˑ˕ˍˑˎˍ˖˅ˑ˔˕˃ːˑ˕Ǥ ʠˈ˒˓ˑ˅ˈ˓˖˅˃ˋ˒ˑˎˈːˑ˕ǡˍˑˬ˛˕ˑ ˒˓ˈˇˋˊ˅ˋˍ˖˅˃ ˏˑ˛ːˈ ˔ˋˎːˋ ˃ˎˈ˓Ǧ ˆˋ˔ˍˋ ˓ˈ˃ˍ˙ˋˋǤ ʖ˃ ˇ˃ ˔ˈ ˋ˔˒ˑˎː˃˕

˄˃˓˃˰˃˕˃ ː˃ ːˑ˓ˏˋ˕ˈǡ ˗ˋˎ˕˓ˋ˕ˈ ˏˑ˓˃ˇ˃ˊ˃ˇ˓ˉ˃˕˒ˑ˅ˈˮˈˑˇͻͺ˒˓ˑǦ ˙ˈː˕ˋˑˇː˃ˬ˔ˋ˕ːˋ˕ˈ˚ˈ˔˕ˋ˚ˍˋǤ ʓˑˍˑˎˍ˖ ːˈˍˑˬ ˃˅˕ˑˏˑ˄ˋˎ ːˈˏ˃ ˇˑ˄ˋˈːˑ ˃ˎˈ˓ˆˋ˔ˍˋ ˙ˈ˓˕ˋ˗ˋˍ˃˕ǡ ˕ˑ˃ ːˈ ˊː˃˚ˋ ˇˈˍ˃ ˕ˑˬ ˈ ːˈˊˇ˓˃˅Ǥ ʔˍˑˎˑ˛ˍˋˑ˕ ˙ˈː˕˃˓ ː˃ ˃ˏˈ˓ˋǦ ˍ˃ː˔ˍ˃˕˃˔ˑˬ˖ˊː˃ˇ˓ˉ˃˅˃ʛˋ˚ˋˆˈː ˓ˈˇˑ˅ːˑ ˒˓ˑ˅ˈ˓˖˅˃ ˇ˃ˎˋ ˃ˍ˕˖ˈˎǦ ːˋ˕ˈ ˏˑˇˈˎˋ ˋˏ˃˃˕ ˋ˔˒˃˓˖˅˃˰˃ ː˃ ˛˕ˈ˕ːˋ ˅ˈ˛˕˃˚ˍˋ ˏ˃˕ˈ˓ˋˋ ˅ˑ ˅ː˃˕˓ˈ˛ːˑ˔˕˃Ǥ ʜ˃ ˋː˕ˈ˓ːˈ˕ ˔˕˓˃Ǧ ːˋ˙˃˕˃ ™™™ǤŠ‡ƒŽ–Š›…ƒ”Ǥ‘”‰ ˏˑˉˈ ˇ˃ ˔ˈ ː˃ˬˇ˃˕ ˑ˙ˈːˋ˕ˈ ː˃ ˏːˑˆ˖ ˏˑˇˈˎˋǤ ʞˑ˔ˎˈˇːˋˑ˕ ˆˑˇˋ˛ˈː ˋˊǦ ˅ˈ˛˕˃ˬ ˈ ˑ˄ˬ˃˅ˈː ˅ˑ ʹͲͲͻ ˆˑˇˋː˃Ǥ ʜ˃˕ˈ˔˕ˋ˓˃˰ˈ˕ˑ˒ˑˏˋː˃˃ː˃ˬˇˑ˄˓ˑ ‘›‘–ƒ”‹—•ǡ‹••ƒ—„‡ˋːˈˍˑˎˍ˖ ˏˑˇˈˎˋː˃ ‘†ƒǤ‫ז‬

Високите летни температури претставуваат уживање кога сме на плажа, но во автомобилот тие ни предизвикуваат само мачнина, особено кога автомобилот не поседува клима уред. Но, и моторите мачат мака со високите температури. Агрегатите се изложени на големо оптоварување првенствено при застој или при постојано запирање и поаѓање. Затоа, мора да се внимава системот за ладење на моторот да биде во беспрекорна состојба. Пред подолгите патувања, на пример на одмор или на деловен пат, се препорачува претходно да се провери нивото на вода и масло, односно по потреба да се дотури соодветната етчност. Во екот на летото е потребно почесто да се фрла поглед врз покажувачот на температурата на течноста за ладење. Доколку температурата се качува прекумерно и нема паркиралиште во близина, наједноставно е да се пушти греењето во кабината. Тоа е непријатно за возачот и за патниците, но со оддавањето на температурата од моторот во кабината на возилото се разладува моторот. Доколку прегревањето е предизвикано од недостиг на течност за ладење, може да се дотури вода во ладилникот. Но, внимателно! Затворачот на ладилникот не смее да се отвора додека моторот е врел. Поради натпритисокот доаѓа до прскање на жешката вода, што може да предизвика изгореници. Садот за изедначување исто така може да е под притисок и треба да се отвора внимателно со крпа.

08/2011 61


Импресија Јубилеј на VW Bus

М

оделот беше присутен на пазарот веќе една година, со цена од 5975 германски марки, кога на постоечките изведби фургон и комбе им се придружи најновата, Samba. Така купувачите го нарекоа малечкото патничко комбе на Volkswagen, комплетно застаклено сé до таванот и со голем платнен покрив. Во рекламите се истакнуваше со гордост дека возилото има 25 прозорци и лизгачки покрив. Samba имаше по еден прозорец на секоја коњска сила со која што располагаше моторот, но во секој случај „... тој е вистински Volkswagen: фраерски и темпераментен, го постигнува тоа со неговиот силен мотор при соодветно ниска тежина на возилото.“ За исполнување на задачите на претстојниот економски бум стоеја на располагање 4,5 метри кубни затворен простор. Некои беа особено инспирирани. По шест години од крајот на втората светска војна, еден Германец нарача да се вградат кревети и кујна во неговиот Transporter. Така се роди сортата на возила која што за кусо време ја освои Европа, а потоа и целиот свет. Само една година по официјалниот почеток на продажбата во пролетта 1950, новиот модел на Volkswagen ја стартуваше втората, паралелна кариера која што до денешен ден му дава главен печат на неговиот имиџ. Transporter беше автомобил за слободното време и за патување. Пред него веќе се имаа појавено неколку патнички комбиња, но тој беше првиот автомобил создаден за кампување. Опременоста на комбето не беше особено богата во моментот на неговото појавување. Пр-

78 08 /2011

Индија, студентите ја до а ва ту па от те ци пи Со него хи ивеаја незаборавни ж до та ва ст еј м се а , па шетаа Евро га, култното комбе на заеднички моменти. Се ва 60-от роденден Volkswagen го прославу

Домот е каде што ќе

паркираш


виот купувач доби таканаречен бокс за кампување произведен во Westfalia. Тој се состоеше од клупа поставена врз моторот во задниот дел од кабината и орман со ролетна поставен до клупата, од кујнски елемент со погон на бензин и од многубројни перничиња кои што поставени околу задната клупа сочинуваа широко легло за преноќување. Назад имаше доволно простор за тројца. По потреба, боксот можеше да се отстрани од возилото, заедно со перничињата, и да се користи во домот како гостински кревет. Кариерата на практичниот автомобил уште го немаше земено вистинскиот замав. Народот не-

Одбележувањето на јубилејот на Camper не можеше да мине без гурманскиот заштитен знак на марката. Во фабричките кантини на Volkswagen за една година се произведуваат преку четири милиони кари-вурст, односно германски колбаси со прелив од кечап и кари. Специјалитетот на VW дури и се продава во германските супермаркети. Со кари-вурст совршено одговара пиво. Camper има послужено многу народ

маше време и пари. На почетокот моделот се произведуваше во мала серија. За претстава, ставките од официјалниот ценовник од 1953 година: Орманот зад предната клупа чини 595 марки, за орман за алишта треба да се додадат уште 125 марки. За елемент со мијалник, огледало и полица за оставање на мијалникот во крилестата врата одзади се доплаќа 62,50 марки. Во 1955 година беше понуден бокс за кампување со име Export. Тој се разликуваше од стандардната варијанта по капакот во покривот и по држачот за

куфери врз покривот. Со постојано збогатување на содржината, овој бокс остана во понудата точно десет години. Во меѓувреме, кујнскиот елемент проработе на гас за домаќинство, со простор за боца во него. Покрај тоа, како што се намалуваше просторот за моторот, така се зголемуваше големината на орманот за алишта. Проспектот од 1956 година е мошне убедлив повикувајќи одморот да се помине во движење: „Автомобилско крстосување со сопствен хотел! Тоа повеќе не е сон што не може да се исполни

и не е луксуз кого што можат да си го дозволат само малкумина.“ Економскиот бум создаде простор за нови ставки во понудата од опрема: „Со доплата се вградува мал бар; под капакот од плексиглас има простор за десет чаши за коктел со различна големина. Витрината за наздравување стои цврсто врз комбиниран орман, кој во исто време служи како масичка за послужување.“ Само една година подоцна Volkswagen го презема моделот во сопствената понуда и го пректстува во Campingwagen, односно возило за кампување. До-

08/2011 79

Auto Focus No. 48  

Auto Focus magazine 48

Auto Focus No. 48  

Auto Focus magazine 48

Advertisement