Page 1

AURUBIS

ARCHITECTURAL COPPER SURFACES_ FORMS_ SYSTEMS X

X

y

AURUBIS

FOXROD

y

X=uppercase height

y

X

AURUBIS

X

ARCHITECTURALNORDIC GREEN X

X

AURUBIS

COPPER SURFACES

FORMS SYSTEMS

y

AURUBIS

· FOXROD

y

X=uppercase height

y

X

AURUBIS

AURUBIS

NORDIC ·ROYAL

ARCHITECTURAL AURUBIS NORDIC COPPER ARCHITECTURAL surfaces / forms / systems

MIEDŹ NORDIC

powierzchnie / formy / systemy

AURUBIS

realizuj swoje projekty z użyciem miedzi

NORDIC·ROYAL

X

AURUBIS

NORDIC ·GREEN AURUBIS

NORDIC ·ROYAL


Aurubis w Architekturze

Biblioteka Miejska Tampere (Metso) w Finlandii jest entuzjastycznym wyrazem potencjału miedzi w swobodnych formach budowlanych z drugiej połowy XX wieku. Architekci: Reima i Raili Pietilä

Aurubis jest największym producentem miedzi w Europie z ponad 140 letnim doświadczeniem oraz liderem na świecie w recyklingu miedzi. Nazwa Aurubis wywodzi się z łaciny „czerwone złoto” – ukazując ważność miedzi od początków cywilizacji. Aurubis Architectural jest działem w firmie, który powstał w wyniku przejęcia w 2011 roku Luvata Rolled Products, poprzednio Outokumpu – który zapoczątkował produkcję produktów z miedzi na dachy, elewacje oraz inne aplikacje w 1940 roku. Aurubis w Architekturze rozwija tę długą tradycję miedzi w architekturze i jej marki Nordic, ściśle współpracując z architektami, projektantami.

Miedź w architekturze Miedź była jednym z pierwszych metali używanych przez człowieka i jest jednym z najstarszych materiałów budowlanych. W XX wieku i międzynarodowym trendzie nastąpiła transformacja od historycznej roli miedzi jako trwałego materiału na dachy do uniwersalnej warstwy architektonicznej z różnymi powierzchniami włączając również okładziny ścian. Wysoki stopień formowania miedzi pozwala na jej użycie jako pokrycie dla elementów architektonicznych, praktycznie dla wszystkich kształtów. Powierzchnia może być płaska, okrągła lub krzywoliniowa i użyta w wielu zastosowaniach i w każdym środowisku. Jako rezultat mamy nowoczesną

2

aurubis architectural

architekturę skoncentrowaną na miedzi jako trwałe poszycie aby ukazać formę budowli i zapewnić długie użytkowanie. Architekci kontynuują te możliwości wykorzystując dzisiaj kompleksową możliwość kształtowania stworzoną przez komputery używając technik projektowych. Ale, zmieniając postmodernizm i przeszłość, wielu projektantów jest również usatysfakcjonowanych eksplorując nowe możliwości stosowania miedzi – bardziej jako część dynamicznej i nowoczesnej architektury z prawdziwym sensem wolności.

Realizując projekty w miedzi en katalog jest wstępem do możliwości architektonicznych i nieskrępowanej wolności jaką mogą otrzymać architekci współpracując z nami aby zrealizować ich projekty w miedzi, bez znaczenia jak bardzo są one innowacyjne. To pokazuje jak Aurubis Architectural redefiniuje miedź dla projektowania z ciągłym rozwojem – powierzchni, form i systemów – nie jako opisany zakres możliwości wyselekcjonowanych produktów ale raczej możliwości inspiracji dla architektów i rozpoczęcie kreatywnej współpracy z nami.


Miedź Firmy Aurubis

Złożone formy budowlane Centrum Naukowego Svalbard (Architekci: Jarmund/ Vigsnæs), zaprojektowane w odpowiedzi na wymogi odnośnie ekstremalnego wiatru i śniegu w surowym środowisku Arktyki, mogły zostać uzyskane wyłącznie dzięki miedzi.

Nasze doświadczenie i serwis personelu są pomocne dla rozwoju Państwa wizji architektonicznych w zakresie miedzi i jesteśmy usatysfakcjonowani otrzymując Państwa wstępne zapytania odnośnie projektowania. Nasza strona www.aurubis.com udostępni niezbędne kontakty, bardziej szczegółowe informacje oraz interaktywne narzędzia aby pomóc na każdym etapie projektowania i specyfikacji.

Miedź firmy Aurubis – Właściwości W produktach firmy Aurubis do zastosowań architektonicznych takich jak elewacje i dachy stosuje się miedź odtlenioną fosforem oznaczoną jako Cu-DHP zgodnie z normą PN EN 1172:1997 – ‘Miedź i Stopy Miedzi: Arkusze i Taśmy dla Budownictwa’. Ten czysty i naturalny materiał wykazuje unikalną gamę właściwości i korzyści takich jak:

› › › › › ›

 chrona przed korozją w każdych warunkach atmosferycznych dzięki O patynie, trwałość i bezproblemowość w utrzymaniu. Wyjątkowa, nieograniczona żywotność udowodniona od setek lat, brak korozji dolnej. Lekkie i elastyczne pokrycie dowolnych elementów budynku, oszczędność przy realizacji struktury i gwarancja niskich kosztów „przez całe życie”. Łatwość formowania w każdej temperaturze, bez ryzyka kruszenia się w niskiej temperaturze. Niski współczynnik rozszerzalności cieplnej i wysoka temperatura topnienia zapobiegają rozciągnięciom podczas upałów. Nietoksyczny i bezpieczny, wraz z imponującymi właściwościami antybakteryjnymi idealnie nadaje się do pokrywania powierzchni wewnątrz budynków.

Imponująca stabilność i ekologiczność miedzi zostały wyraźnie udowodnione w przeszłości. Mimo tego, że przemysł miedziany znany jest z recyklingu, firma Aurubis wyróżnia się tym, że aż 97 % miedzi produkowanej na zadaszenia i fasady już od kilku lat pochodzi z materiałów odzyskanych. Materiał ten zawiera wewnętrznie przetworzony złom (około 50-60 % materiału pochodzącego z recyklingu). Dane wykazują, że ogólny udział miedzi przy pochłanianiu energii i globalnym ociepleniu jest znacznie niższy niż stali nierdzewnej i aluminium.

Możliwości Architektoniczne Miedź może stanowić kompletną powłokę zewnętrzną, dzięki ciągłości materiału opinającą złożone formy budowlane. Jest też w stanie nadać wyjątkowy charakter każdej elewacji lub dachowi, szczególnie jeżeli zastosowana będzie w połączeniu z innymi materiałami wysokiej jakości. Ponadto, miedź jest coraz chętniej stosowana jako element wystroju wnętrz.

Oprócz standardowego arkusza miedzianego, firma Aurubis wraz z projektantami odkrywa nowe Formy architektury z aplikacją miedzi, w tym powierzchnie teksturowane, arkusze profilowane i powierzchnie tłoczone. Więcej mogą to być arkusze perforowane, siatki cięto - ciągnione, które otwierają nowe możliwości w kwestii zróżnicowanego wykorzystania. Techniki instalacyjne i Systemy również pomagają określić charakter architektoniczny za pomocą tekstury i skali – od tradycyjnych technik instalacyjnych z wykorzystaniem rąbków stojących do paneli, kaset i innych systemów produkowanych w fabryce. Formy i Systemy miedziane Aurubis opisane są bardziej szczegółowo w dalszej części. Niemniej jednak, zmiany barwy prowadzące do powstawania wyjątkowej niebieskiej i zielonej patyny nadal fascynują architektów i przyczyniły się do stworzenia Powierzchni Nordic firmy Aurubis, opisanych poniżej.

aurubis architectural

3


Powierzchnie Miedziane

Rozległe miedziane elewacje, naturalne patynowanie i zmiana na kolor zielony po 40 latach, na kultowym budynku ‘Dipoli’ w Otaniemi Finlandia. Architekci: Reima oraz Raili Pietilä.

Naturalne powstawanie patyny miedzianej jest jedną z wyjątkowych cech miedzi. W ciągu kilku dni od zetknięcia z atmosferą, powierzchnia miedzi Nordic Standard utlenia się, zmienia kolor z jasnego na kasztanowy, który stopniowo ciemnieje po upływie kilku lat do czekoladowego brązu. Dalsze oddziaływanie atmosfery w lokalizacjach śródlądowych powoduje rozwój charakterystycznej zielonej a w lokalizacjach nadmorskich niebieskiej patyny. Proces ten wyraża skłonność powrotu tego metalu do postaci związków mineralnych przypominających rudę, z której pierwotnie powstał. Powłoka patyny zapewnia skuteczną ochronę przed korozją i jest w stanie odbudow ać się jeżeli zostanie uszkodzona, co stanowi o wyjątkowej trwałości okładziny miedzianej.

4

aurubis architectural

W procesie formowania patyny wymagana jest woda deszczowa, a jego tempo zależy od czasu pozostawania wody na powierzchni. A zatem przebieg naturalnego patynowania pionowych okładzin lub powierzchni osłoniętych będzie trwał dłużej niż w przypadku nieosłoniętych dachów. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu również przyspieszają proces patynowania, a zatem przebiega on szybciej w miastach, lub na obszarach przemysłowych niż w oddalonych czystych środowiskach. Złożona kombinacja czynników określa charakter i tempo rozwoju patyny, która nadaje miedzi unikalny, żywy charakter rozwijający się w miarę upływu czasu, reagując na miejscowe warunki.


POWIERZCHNIE NORDIC

Powierzchnie Nordic Przez ostatnich kilkadziesiąt lat Firma Aurubis opracowała szereg fabrycznie stosowanych procesów obróbki powierzchni w celu natychmiastowego dostarczania różnych etapów utleniania i patynowania. Procesy te są bardzo podobne do tych przebiegających w miarę upływu czasu w naturalnym środowisku i wykorzystują składniki mineralne miedzi zamiast obróbki chemicznej obcego pochodzenia. Zasadniczo umożliwia to przyspieszenie procesów wystąpienia patyny bez pozbawiania miedzi firmy Aurubis jej naturalnego charakteru, żyjącego materiału. Powierzchnie Nordic firmy Aurubis uwzględniają zmienność intensywności barwy zielonej lub niebieskiej w wyniku wstępnego patynowania bądź barwy brązowej na skutek wstępnego utleniania. Mosiężne stopy miedzi Nordic Royal™ - złoty stop – są także dostępne, uzupełniając bogatą paletę kolorów i tekstur powierzchni. Wszystkie powierzchnie Nordic tworzą integralną część miedzi i nie stanowią powłoki ani farby. Zachodzące zmiany będą kontynuowane w dalszym ciągu w związku z zależnością wszystkich powierzchni Nordic od lokalnego środowiska i można je określić jako dosyć szybkie w przypadku Nordic Brass lub minimalne, w przypadku Nordic Royal™. Każdy rodzaj wykończenia powierzchni zabezpieczony jest dodatkowo folią ochronną. Powierzchnie Nordic firmy Aurubis przedstawione są na kolejnych stronach. Aurubis nawiązał bliską współpracę z architektami przy opracowywaniu zamawianych powierzchni i innych technik wykończenia oprócz podanych tu zestawów; nasze wczesne zaangażowanie w proces projektowania architektonicznego jest również istotne.

aurubis architectural

5


Nordic Standard

Nordic Standard – miedź walcowana

Nordic Standard to miedź walcowana bez dodatkowych procesów obróbki powierzchni przeprowadzanych w fabryce. Posiada tradycyjne jasne wykończenie, które rozwija się i zmienia pod wpływem warunków otoczenia, jak opisano wcześniej. Nordic Standard jest dostępny w formie arkuszy lub zwojów.

› ›

Zakres grubości: 0,4 – 4,0 mm Maksymalna szerokość: 1050 mm.

6

aurubis architectural


POWIERZCHNIE NORDIC

aurubis architectural

7


Nordic Brown™ Light

Nordic Brown™

Nordic Brown –

miedź wstępnie utleniana Produkty z serii Nordic Brown™ są poddawane wstępnemu utlenianiu w fabryce Aurubis aby otrzymać natychmiast taki sam rodzaj utlenionej, brązowej powierzchni, jaki osiągany jest po długim czasie wystawienia na działanie warunków atmosferycznych. Barwa zależy od grubości warstwy utlenienia: dostępne są zarówno jaśniejsze Nordic Brown™ Light jak i ciemniejsze wersje Nordic Brown™. Produkty Nordic Brown™ są użyteczne przy minimalizowaniu śladów dłoni lub powstałych wskutek konstrukcji, które uwidaczniają się w krótkim okresie po instalacji z użyciem standardowej „jasnej” miedzi. Niemniej jednak jasne i ciemne wersje można łączyć ze sobą, również z innymi rodzajami wykończenia typu Nordic w celu stworzenia różnorodnych efektów wizualnych. Nordic Brown™ jest dostępny w formie arkuszy lub zwojów.

› ›

Zakres grubości: 0,5 – 1,5 mm Maksymalna szerokość: 1000 mm.

8

aurubis architectural


POWIERZCHNIE NORDIC

aurubis architectural

9


Nordic Green™ Traditional

Nordic Green™ Living 1

Nordic Green™ Living 2

Nordic Green –

miedź wstępnie patynowana Produkty Nordic Green™ oferują architektom niezrównaną swobodę projektowania i możliwość określania typu i intensywności zielonej barwy patyny dla wybranych projektów, dzięki szerokiej gamie żyjących powierzchni Living. W starannie kontrolowanym, fabrycznym procesie, wstępnie utleniona miedź jest obrabiana specjalnie opracowanymi związkami miedzi w celu stworzenia pożądanych kolorów patyny, oraz poddawana obróbce cieplnej, co pozwala na ich chemiczne powiązanie z miedzią. Fabryczny proces może być dokładnie kontrolowany, co pozwala osiągnąć inne poziomy intensywności drobinek patyny, nie tylko jednolicie zielony, dzięki czemu uwidaczniana jest także ciemniejsza barwa materiału leżącego pod spodem. Eksperci z firmy Aurubis mogą również współpracować z architektami w celu wypracowania wyjątkowych, indywidualnych poziomów patynowania, które będą spełniały ich oczekiwania lub będą pasowały do pierwotnej barwy patynowanej miedzi na istniejących budynkach. Materiał można łatwo wyginać i formować, nie istnieją ograniczenia długości wstępnie patynowanego miedzianego arkusza lub taśmy, ponieważ na linii produkcyjnej obrabiane są całe zwoje, a nie tylko arkusze o określonych wymiarach. Nordic Green™ jest dostępna w formie arkuszy lub zwojów z obrobioną jedną stroną powierzchni.

10

aurubis architectural

› ›

Zakres grubości: 0,5 – 1,5 mm Maksymalna szerokość: 1000 mm.


POWIERZCHNIE NORDIC

Zieleń oparta na minerałach Najbardziej powszechnym związkiem występującym w naturalnych patynach na całym świecie jest siarczan miedzi czyli brochantyt. Patyny stosowane w fabryce Aurubis zostały opracowane w oparciu o te same właściwości fizyko chemiczne i kolorystykę co mineralogia brochantytu. Posiada on jasnoniebieską barwę, ale na wielu obszarach występujące zanieczyszczenia i inne składniki znajdujące się w powietrzu dodają do niego żółty barwnik, co nadaje naturalnie rozwiniętej patynie odcień zieleni. W ten sam sposób wytwarza się Nordic Green™, dodając nieco żółtego siarczanu żelaza do niebieskiego siarczanu miedzi, co w rezultacie odwzorowuje tę naturalną zieloną barwę. Proces wstępnego patynowania firmy Aurubis sam w sobie wspomaga ciągłe powstawanie naturalnej patyny, emitując siarczan miedzi w celu wywołania reakcji z miedzią. A zatem, podobnie jak naturalna patyna, Nordic Green™ przechodzi ciągłe zmiany w zależności od opadów i warunków atmosferycznych środowiska lokalnego w jakim się znajduje.

aurubis architectural

11


Nordic Blue™ Living 1

Nordic Blue™ Living 2

Nordic Blue™ Traditional

Nordic Blue –

miedź wstępnie patynowana Produkty Nordic Blue™ oferują architektom niezrównaną swobodę projektowania i możliwość określania typu i intensywności niebieskiej barwy patyny dla wybranych projektów, dzięki szerokiej gamie „żyjących” powierzchni Living. W starannie kontrolowanym, fabrycznym procesie, wstępnie utleniona miedź jest obrabiana specjalnie opracowanymi związkami miedzi w celu stworzenia pożądanych kolorów patyny, oraz poddawana obróbce cieplnej, co pozwala na ich chemiczne powiązanie z miedzią. Proces fabryczny może być dokładnie kontrolowany, co pozwala osiągnąć inne poziomy intensywności drobinek patyny oprócz jednolicie niebieskiego, dzięki czemu widoczny jest także ciemny utleniony materiał leżący pod spodem. Eksperci z firmy Aurubis mogą również współpracować z architektami w celu wypracowania wyjątkowych, indywidualnych poziomów patynowania, które będą spełniały ich oczekiwania lub będą pasowały do pierwotnej barwy patynowanej miedzi na istniejących budynkach.. Materiał można łatwo wyginać i formować, nie istnieją ograniczenia długości wstępnie patynowanego miedzianego arkusza lub taśmy, ponieważ na linii produkcyjnej obrabiane są całe zwoje, a nie tylko arkusze o określonych wymiarach. Nordic Blue™ jest dostępna w formie arkuszy lub zwojów z obrobioną jedną stroną powierzchni.

12

aurubis architectural

› ›

 akres grubości: 0,5 – 1,5 mm Z Maksymalna szerokość: 1000 mm.


POWIERZCHNIE NORDIC

Niebieski oparty na minerałach Najbardziej powszechnym związkiem występującym w naturalnych patynach na całym świecie jest siarczan miedzi czyli brochantyt. Patyny stosowane w fabryce Aurubis zostały opracowane w oparciu o te same właściwości i kolorystykę co mineralogia brochantytu W klimacie morskim naturalna patyna zawiera w sobie cząstki chlorku miedzi, które nadają jej intensywną niebieską barwę, odwzorowaną w przypadku Nordic Blue™. Brochantyt ma barwę jasnoniebieską i patynowanie Nordic Blue™ firmy Aurubis jest z nim zgodne w 100%. Proces wstępnego patynowania firmy Aurubis sam w sobie wspomaga ciągłe powstawanie naturalnej patyny, emitując siarczan miedzi w celu wywołania reakcji z miedzią. A zatem, podobnie jak naturalna patyna, Nordic Blue™ przechodzi ciągłe zmiany w zależności od opadów i warunków atmosferycznych środowiska lokalnego w jakim się znajduje.

aurubis architectural

13


Nordic Royal™

Nordic Royal – stop miedzi

Nordic Royal™ jest stopem miedzi z dodatkiem aluminium i cynku, co pozwala uzyskać głęboki złoty odcień i czyni go bardzo trwałym. Zawiera cienką ochronną warstwę tlenku z wszystkimi trzema pierwiastkami stopu wykorzystanymi przy jego produkcji. W rezultacie powierzchnia zachowuje swą złotą barwę, a wraz z gęstnieniem warstwy tlenku w zetknięciu z atmosferą częściowo tarci połysk, czego efektem jest matowe wykończenie. Stop zachowuje się inaczej niż inne produkty firmy Aurubis, gdyż w miarę upływu czasu patyna nie przybiera zielonej ani niebieskiej barwy. Stop Nordic Royal™ jest dostępny w formie arkuszy lub zwojów.

› ›

Zakres grubości: 0,5 – 1,5 mm Maksymalna szerokość: 700 mm.

14

aurubis architectural


POWIERZCHNIE NORDIC

aurubis architectural

15


Nordic Brass

Nordic Brass – stop miedzi

Nordic Brass jest stopem miedzi i cynku o charakterystycznym złoto-żółtym kolorze. W kontakcie z atmosferą jego powierzchnia ciemnieje w ciągu kilku tygodni, a w przeciągu roku może zmienić barwę na ciemny brąz – w przeciwieństwie do stopu Nordic Royal™, który zachowuje swój pierwotny kolor. Nordic Brass jest dostępny w formie arkuszy i zwojów.

› ›

Zakres grubości: 0,6 – 2 mm Maksymalna szerokość: 1000 mm.

16

aurubis architectural


FORMY FIRMY NORDIC

Formy Firmy Nordic Oprócz standardowego arkusza miedzi, firma Aurubis nieustannie poszukuje, wraz z projektantami nowych form z wykorzystaniem miedzi, tworząc dodatkowe wymiary modulacji, tekstury i przejrzystości powierzchni architektonicznych. Do takich form Aurubis zaliczamy:

› › › › › ›

powierzchnię teksturowaną Nordic Decor™ arkusze profilowane powierzchnie tłoczone arkusze perforowane siatki ciętociągnione siatki plecione

Większość tych produktów dostarczana jest przez firmę Aurubis, a pozostałe opracowywane są w ścisłej współpracy z naszymi partnerami. W wielu przypadkach powyższe produkty mogą być uzupełniane o inne z rodziny powierzchni Nordic firmy Aurubis.

aurubis architectural

17


Powierzchnia Teksturowana Nordic Decor Nordic Decor™ zapewnia rustykalne, ziarniste powierzchnie teksturowane po jednej stronie miedzianych arkuszy lub zwojów. Oprócz interesujących efektów wizualnych widocznych z bliska jest w stanie zamaskować odciski dłoni i inne niedoskonałości, szczególnie jeżeli stosuje się ją wewnątrz pomieszczeń (czyli tam, gdzie mogą nie zachodzić procesy utleniania i patynowania). Nordic Decor™ jest dostępny w formie arkuszy lub zwojów.

› ›

Zakres grubości: 0,6 – 1,0 mm Maksymalna szerokość: 1000 mm.

Nordic Decor™ jest dostępna w pełnej gamie wykończenia powierzchni Nordic.

Arkusze Profilowane Aurubis oferuje bogaty wybór walcowanych i profilowanych maszynowo kształtów w pełnej gamie wykończenia powierzchni Nordic: wszystkie szczegóły techniczne dostępne są na stronie internetowej. Inne profile, dostosowane do potrzeb klienta, mogą być dostarczone na zamówienie.

18

aurubis architectural


FORMY FIRMY NORDIC

Perforowane, plecione i ciętociągnione siatki Firma Aurubis oferuje bogaty wybór standardowych wzorów perforacji na arkuszach miedzianych w dowolnej postaci z katalogu powierzchni Nordic, jak również wzory na zamówienie. Różnorodne rozmiary perforacji mogą być używane przy tworzeniu subtelnych wzorów, „niezwykłych form graficznych”, a nawet tekstu. Nasi partnerzy są również w stanie zapewnić ciętociągnione siatki miedziane w każdym wykończeniu powierzchni Nordic, a także siatkę z miedzianego drutu aby zaspokoić wszelkiego rodzaju wymagania.

aurubis architectural

19


Przejrzystość w przypadku miedzi Perforowane i ciętociągnione siatki oraz arkusze miedziane a także plecione siatki z miedzianego drutu nadają dodatkowy wymiar przejrzystości. Przykładem jest Muzeum Svena Harry’ego Karlssona (przedstawione na tej stronie i na stronie 25), gdzie zastosowano perforowany Nordic Royal™ do sufitów, stropów, okładzin, oraz do siatki dzielącej obszary balkonowe.

Powierzchnie tłoczone Nasi partnerzy mogą poddać arkusze miedzi Aurubis o dowolnym wykończeniu powierzchni Nordic, procesowi tłoczenia (obejmuje to również formy perforowane i siatki), wykorzystując w tym celu zaawansowane techniki spełniające wymagania każdego projektu.

20

aurubis architectural


SYSTEMY FIRMY NORDIC

Duże płaszczyzny zadaszenia wykonywane za pomocą techniki Long Strip, stworzone ze wstępnie patynowanej miedzi Nordic Green™ można zaobserwować na połaciach dachowych Pałacu Tsaritsyno w Moskwie.

Systemy Firmy Nordic Przekonaliśmy się jak niezrównany wybór wykończeń powierzchni Nordic może, w połączeniu z innymi formami i systemami firmy Aurubis, dostarczyć współczesnej architekturze bogatej palety rozwiązań na bazie miedzi. Ostatnim elementem projektowania z wykorzystaniem produktów opartych o miedź jest technika lub system instalacji, który nada zewnętrznej powierzchni okładziny budynku ziarnistość i strukturę, co pomoże określić charakter całości. Aurubis oferuje bogaty wybór fabrycznie wykonanych Systemów dla elewacji i dachów, jak również arkusze, zwoje i inne elementy miedziane.

na zmaksymalizowanie mechanizacji zarówno na etapie prefabrykacji jak również podczas montażu na miejscu prowadzonych prac. Miedź firmy Aurubis może być dostarczana w arkuszach przyciętych na wymiar lub w zwojach aby spełnić wymagania każdego rozwiązania. Na szczególną uwagę zasługuje unikalna zdolność firmy Aurubis do dostarczania każdego rodzaju wykończenia powierzchni Nordic na potrzeby techniki Long Strip.

Techniki tradycyjne W ujęciu tradycyjnym, miedź była używana jako lekki materiał, doskonale nadający się do pokrycia dachów, ścian i innych elementów budynku. W takim przypadku arkusze miedziane łączy się za pomocą podwójnych rąbków stojących (lub rąbków kątowych w przypadku okładzin pionowych) podkreślając widoczność arkuszy miedzianych, poprzecinanych szwami biegnącymi wzdłużnie zarówno poziomo jak pionowo Uwspółcześniona wersja w pełni wspieranej technologii rąbka stojącego nosi nazwę Long Strip. W tym przypadku elementy miedziane są prefabrykowane z profilami i instalowane na dużych długościach – 10 m lub dłuższych – co eliminuje powstawanie szwów poprzecznych i daje solidny, liniowy wygląd. Long-strip to wydajna i niezbyt kosztowna metoda, pozwalająca

aurubis architectural

21


Systemy Prefabrykowane Oprócz tradycyjnych systemów miedzianych firmy Aurubis, dostępnych jest wiele standardowych bądź przygotowywanych na zamówienie prefabrykowanych systemów. Oferują one korzyści wynikające z trwałości i dokładności, prefabrykowania ich w kontrolowanych warunkach w siedzibie firmy oraz posiadania różnych cech wizualnych pomagających nadać określony wyraz architekturze.

Aurubis produkuje cztery zestawy, każdy z różnorodnymi systemami, stanowiące szeroki wybór rozmiarów i detali wizualnych. Kilka przykładów ukazanych jest tutaj, a wyczerpujące informacje techniczne dla każdego zestawu dostępne są w zakładce Narzędzia Projektantów na stronie internetowej www.aurubis.com.

Panele prefabrykowane Prefabrykowany panel RPRE 105 jest w pełni podpartym elementem miedzianym o grubości 0,5 – 0,6 mm, wstępnie uformowanym i gotowym do szybkiej i efektywnej instalacji. Szerokość: 475 mm Maksymalna długość: 8 m

Gonty Gonty są w pełni podpartymi elementami miedzianymi do elewacji i dachów, oferują charakterystyczny wygląd rybiej łuski i występują w wielu kształtach takich jak kwadraty, romby, równoległoboki i prostokąty (jak pokazano obok) w różnych rozmiarach. Przedstawiony poniżej RMOD 402 ma wymiary 280 x 280 mm a grubość miedzi wynosi 0,6 mm.

22

aurubis architectural


SYSTEMY FIRMY NORDIC

Panele Aplikacja dla elewacji, samonośne miedziane panele, wstępnie formowane z dwóch stron mogą być stosowane pionowo, poziomo lub diagonalnie w celu nadania liniowego, prążkowanego wyglądu. Dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach. Poniższy przykład to FPAN 101 o grubości miedzi 1,0 – 1,2 mm. Wysokość: 200 – 300 mm Maksymalna długość: 3 m

Kasety Dla większych, płaskich obszarów, kasety mają proporcje kwadratu z krawędziami złożonymi do wszystkich czterech boków. Dostępne w różnych rodzajach i wielkościach. Poniższy przykład to FCAS 101 o grubości miedzi 1,0 – 1,5 mm. Wysokość: 450 – 900 mm Długość: 450 mm – 3 m

aurubis architectural

23


Inne Elementy Architektoniczne Współcześni projektanci nadal odkrywają nowe obszary, gdzie unikalne właściwości miedzi mogą wpływać na wyraz architektoniczny. Firma Aurubis reaguje na te poszukiwania poprzez ścisłą współpracę ze specjalistami od nowych systemów i produktów, aby sprostać specyficznym potrzebom projektantów. Na przykład, listwowe i żaluzjowe systemy elewacyjne stanowią kolejny wymiar architektoniczny zapewniając osłonę przed słońcem i prywatność, zachowując jednocześnie swoją przejrzystość.

Elementy Wnętrza Rozwijająca się paleta powierzchni, form i systemów firmy Aurubis, inspiruje projektantów do wykorzystywania miedzi wewnątrz budynków, jak również na zewnętrznych powierzchniach. Zastosowania obejmują przepierzenia ścian, sufitów i stropów – mogą być również poszerzone na zewnątrz z zachowaniem pełnej ciągłości materiału. Właściwości antybakteryjne miedzi są przydatne w przypadku okładzin drzwi, płytek zastępujących klamki i innych dotykanych powierzchni.

24

aurubis architectural


AURUBIS

Współpraca z firmą Aurubis Mamy nadzieję, że niniejsza broszura umożliwi Państwu wgląd w miedzianą architekturę firmy Aurubis i zachęci do przemyśleń nad sposobem jej wykorzystania w Państwa projektach. Na zakończenie tej prezentacji mamy kilka przykładów demonstrujących znaczenie naszego doświadczenia i profesjonalnych usług w dziedzinie urzeczywistniania architektonicznych wizji projektantów z wykorzystaniem miedzi.

Muzeum Svena Harry’ego Karlssona w Sztokholmie Ten wielofunkcyjny budynek znajdujący się w samym sercu miasta, zaprojektowany przez firmę Wingårdh Architects, prezentuje różnorodne formy i systemy wykonane z wykorzystaniem jednej powierzchni: stopu Nordic Royal™. Oprócz możliwości publicznego podziwiania unikalnej kolekcji Karlssona składającej się głównie ze szwedzkich dzieł sztuki, budynek posiada w pełni przeszkloną restaurację, pokoje i luksusowy apartament na szczycie budynku wraz z parkiem rzeźb i ogrodem na dachu. Całość jest wierną repliką ukochanego domu Karlssona w Ekolmsnäs, jednak jest wyłożony perforowanymi kasetami przed okrytymi elewacjami i dachami – wszystko w Nordic Royal™ zapewniającym ciągłość materiału. Oświetlenie umieszczone w pustej przestrzeni pomiędzy nimi tworzy nocą niesamowite efekty dzięki perforowanemu złotemu metalowi. Architekt Gert Wingårdh wyjaśnia koncepcję projektu: „Muzeum wraz ze swym otoczeniem i kontekstem jest niczym element biżuterii ze szlachetnego metalu ozdobiony błyszczącym diamentem. Surowy na zewnątrz, z wnętrzem pełnym niespodzianek. Sztuka, jedzenie, styl życia i kultura – wszystkio to łączy się z codziennością ulicy. Aurubis odegrał kluczową rolę pomagając nam rozwinąć poszczególne elementy stopu, będące centralnym punktem naszego projektu.” Aurubis od samego początku był zaangażowany we wszystkie aspekty projektu, dopracowywanie szczegółów i instalację elementów stopu miedzi. Główne elewacje pokryte są kasetami o wysokości jednego piętra, o różnej szerokości, a perforowane panele z oświetleniem umieszczonym powyżej, zostały zastosowane na sufitach wewnętrznych i zewnętrznych. Niektóre ściany wewnętrzne i drzwi także pokryte są Nordic Royal™.

aurubis architectural

25


Centrum Muzyki w Helsinkach Centrum Muzyki w Helsinkach, zbudowane w 2011, położone w kluczowym miejscu miasta, naprzeciwko gmachu Parlamentu, stanowi przykład przemyślanego połączenia powierzchni, form i systemów miedzianych. Architekci z biura LPR do swego nagradzanego projektu wykorzystali jednolitą zieloną masę, która ogranicza pobliski park i odbija go niczym lustro, stale ukazując go we wstępnie patynowanym miedzianym pokryciu. Na etapie projektowania architekci ściśle współpracowali z firmą Aurubis przy opracowywaniu delikatniejszej obróbki elewacji, co miało odzwierciedlać temat projektu ‘Mezzo Voce’ (cichy głos) i ich kontekstowe podejście.

testowane i zdecydowaliśmy się na Nordic Green Living 1 firmy Aurubis, pomimo tego, że jednolita zieleń została wykorzystana do perforowanych paneli przy instalacji wentylacyjnej w celu złagodzenia ciemnych otworów.”

Architekt Marko Kivisto wyjaśnia: „Stworzyliśmy wyjątkową formę współpracy z firmą Aurubis, podczas poprzedniego projektu. Eksperymentowaliśmy i testowaliśmy żłobienie motywu liścia, a następnie przeszliśmy do bardziej abstrakcyjnych wzorów z wycinanych prostokątów. Ostatecznie poprzestaliśmy na pionowych wzorach definiowanych jako prasowana forma okrągłych dołków i przeciętych okręgów, które są mniej agresywne, ale nadal nadają teksturę i żywotność powierzchniom widzianym z różnych odległości. Ta miedź została dopieszczona przez człowieka! Różne poziomy patynowania również były

Marko Kivisto, wspólnie z ekspertami technicznymi firmy Aurubis, eksperymentował także z innymi rodzajami obróbki powierzchni, w celu zastosowania fotografii, łącznie z metodą sitodruku na patynie. Powiedział: „Jeden mały projekt wykorzystuje obrazy natury – wodę, kamień, trzcinę – jako integralną część materiału Nordic Green i Blue. Natomiast wewnątrz, w arkuszu Nordic Brown wycięliśmy inne naturalne formy, na przykład porosty. Możliwość ścisłej współpracy z ekspertami takimi jak firma Aurubis, gotowymi zgłębiać nowe możliwości, jest bardzo istotna dla projektantów.”

26

aurubis architectural


AURUBIS

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich, budowane w Warszawie w roku 2011, posiada projekt warstwowej fasady ze wstępnie patynowanej miedzi w połączeniu z lazerunkiem. Wielokrotnie nagradzany projekt architektów Lahdelma i Mahlamäki (przy współpracy z Kuryłowicz & Associates w Polsce) charakteryzuje się regularną pionową siatką ze szkłem i panelami miedzianymi ułożonymi na przemian w zębatej linii przebiegającej wzdłuż frontu budynku. Miedziana powierzchnia Nordic Green™ Living 1 posiada wyżłobione kwadratowe otwory służące do wentylacji: wcześniejsze próby eksperymentowały z powiększonym arkuszem miedzianym. Kontrastuje to ze szkłem zdobionym przez białe hebrajskie i łacińskie motywy tekstowe. W głębi znajduje się odseparowana pustą przestrzenią - płaszczyzna elewacji pokryta dopasowaną zieloną miedzią w formie pionowych, falistych arkuszy, miejscami zawierających okna. Profesor Rainer Mahlamäki dodaje: „Ostateczne umocnienie elewacji jest wynikiem prób przeprowadzanych na miejscu prac z wykorzystaniem makiet o rzeczywistych rozmiarach. Ma to na celu stworzenie świetliście zielonej, pionowo ułożonej powierzchni przedstawionej w zwycięskim projekcie. Aurubis pomagała nam już od wczesnych etapów projektowania, odwiedziliśmy ich fabrykę w celu wyboru powierzchni i form miedzianych potrzebnych do zrealizowania naszej oryginalnej wizji elewacji.” Elewacja o ostrym rytmie miedzi ułożonej w łamanej linii kontrastuje z organiczną, swobodną trasą przebiegającą przez budynek, symbolizującą rozstąpienie się Morza Czerwonego i wyjście z niewoli. Zamierzeniem architektów jest stworzenie latarni w parku, a mieniące się zaawansowane oświetlenie LED, umieszczone za dekoracyjnym szkłem na falistej miedzi odegra w tej wizji kluczową rolę.

aurubis architectural

27


Our copper for your life

Aurubis Finland Oy Kuparitie, P.O. Box 60 FI-28101 Pori, Finland Tel: +358-2-626 6111 Fax: +358-2-626 5340 www.aurubis.com architectural-products@aurubis.com

Aurubis Architectural Polish  

Aurubis Architectural Polish

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you