Page 16

GEZİ

SİLLE AYA ELENA KİLİSESİ Sille Konya’nın 7 km. kuzey batısında bulunmaktadır. Osmanlı döneminde Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı bir beldedir. Sille bölgesi Frikyalılardan günümüze iskan görmüştür. Erken Hristiyanlık devrinin ilk merkezlerinden birisi olan Sille’de Bizans dönemine ait kiliseler bulunmaktadır. Aya Elena Kilisesi M.S. 327 yılında Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından yaptırılmıştır. Kilisenin tonozlu girişinden üzeri tepe pencereli silindir kubbe ile örtülü salona girilir. Doğusunda yarım kubbeli absisi vardır. İçerisi İsa, Meryem ve havarilerinin resimlerini ihtiva eden duvar resimleri ile süslüdür. İç kapısı üzerinde 7 satırlık Türkçe ifadeli Rumca yazılı kitabe yer almaktadır. Sille’de ayrıca Panaghia Kilisesi, Kyriakon Kilisesi, Tepe Kilisesi bulunmaktadır.

AK MANASTIR EFLATUN MANASTIRI Takkeli Dağ’ın eteğinde Ak Yokuş ile Sille arasındaki vadinin yamacında bulunmaktadır. Ak Manastır Hagios Khariton tarafından kurulmuştur. Hıristıyanlık aleminde ve Selçuklular devrinde yayılmış bir ünü bulunmaktadır. Manastırın 9. yüzyıldan sonra yapıldığı kabul edilmektedir. Volkanik karakterli kayalar içine oyularak yapılan manastırda kilise, şapeller, ayazma ve sarnıçlar yer almaktadır. Askeri alan içerisinde bulunduğundan günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiştir.

KİLİSTRA ANTİK KENTİ Kilistra antik kenti Konya’nın 49 km. güneybatısında Hatunsaray Beldesi’nin Gökyurt Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kilistra’ya yeni açılan Konya -Antalya yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Kilistra’da 1998 yılında Konya Müze Müdürlüğü tarafından Sanat Tarihçisi Nurettin Özkan başkanlığında kurtarma kazısı ve temizlik çalışmaları başlatılmıştır. Kilistra antik kenti tarihi Kral Yolu üzerinde yer alır. Kilistra antik kentinde M.S. 6 - 8yy’da Kapadokya benzeri yumuşak kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller, gözcü kuleleri, sığınaklar ile birçok kaya yerleşmesi bulunmaktadır. Kazı ve temizlik çalışmalarında Haç Planlı Şapel, Sümbül Kilise, Büyük Su Sarnıcı ve şırahanelerde temizlik, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

16

Mlife Ocak 2017  
Mlife Ocak 2017  
Advertisement