Mlife Ocak 2017

Page 1
GEZİ

Kurucu Galip ÖZTÜRK İmtiyaz Sahibi Metro Turizm Sey. Org. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Çiğdem ÖZTÜRK GÖBÜLÜK Yayın Koordinatörü Mustafa YILDIRIM Genel Yayın Yönetmeni Damla ULUDAĞ Grafik Tasarım Ufuk CERGENÇ Yayın Danışma Kurulu Başkanı Necmi HATİPOĞLU Yayın Danışma Kurulu BERTAN SÖĞÜT AV. BURÇİN BAŞAK MUHAMMED RESUL KILINÇ ŞENOL AYYILDIZ Hukuk Müşaviri Av. Tuncay ÇALTEKİN Editörler Elif ÖZYILMAZ YEŞİL Nurcan GÜNEŞ YAVAŞ Adem Burak YAZAR Murat BAŞARAN Reklam Pazarlama Atlas Yazılım ve Bilişim Hiz. Tic. A.Ş. 0530 760 51 97 Adres Büyük İstanbul Otogarı Yönetim Binası Kat: 2 Bayrampaşa / İSTANBUL BASKI TARİHİ OCAK 2017 Yerel Süreli BASKI Matsis Matbaa Hizmetleri Tel: 0212 624 21 11

4


İÇİNDEKİLER EVİNİZİ PONPONLARLA SÜSLEYİN KONYA

32

BAHARAT KOKULU ÜLKE: HİNDİSTAN

10 46

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME

28 40 44 60 62 64

22

TARİHTE BUGÜN SİNEMA KİTAP DÜNYASI GURME EĞLENCE ASTROLOJİ - BURÇLAR 5


15 Temmuz ruhu ile cevap vereceğiz. Herkes “acaba ben ne yapmalıyım?” diye sormadan, vatandaşlık bilinciyle üzerine düşeni yaparsa, milli mücadelede zafer bizim olur. 2016, kendi kişisel tarihim için de çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Uzun bir süre, kurulan kumpaslar neticesinde uzak kaldığım ülkeme, Türk adaletine güvenerek geri döndüm. Ülkemin topraklarına yeniden ayak bastığım günden bu yana, bana ve benim gibi pek çok yurtsever işadamına kumpas kuran, ocakları söndüren, ülkemizin güvenliğini ciddi şekilde tehlikeye atan FETÖ‘ye karşı mücadeleye başladım. Bu mücadelede ne kadar başarılı olabildim bilmiyorum ama nefesim yettiği müddetçe bu mücadelem de sürecek.

GÜLE GÜLE 2016 HOŞ GELDİN 2017 Büyük umutlarla karşıladığımız 2016 yılını da uğurladık. 2016 hem ülkemiz, hem insanımız, hem de dünya için çok büyük değişimlerin olduğu bir yıl olarak hafızalarda yer edecek. Yaşananlar hafızalardan çok uzun yıllar silinmeyecek. Geçtiğimiz yıl, iç ve dış güç odaklarının güzel ülkemizin üzerinde kirli oyunlarını tatbik etmeye çalıştığı ve toplumumuzun her bir ferdinin bu oyuna karşı verdiği anlamlı mücadelenin yılı olarak hatırlanacaktır. 15 Temmuz tarihi ise yaşanan hain darbe girişimine verilen unutulmaz cevabın tarihi olarak hafızalara kazınacaktır. Siyasal olarak başarılamayan darbenin ekonomik olarak hayata geçirilmeye çalışıldığı, ancak bunun da ülkesini seven Türk vatandaşının duyarlılığı ile önüne geçildiği bir yıl olarak belleklerde yer bulacaktır. Bundan sonraki süreçte de toplumsal barışımıza fitne sokmak isteyenlere her zaman

2016’yı bu düşüncelerle uğurlarken, yeni yılı da umut dolu karşıladık. Bu yıl, Türkiye için hayati önem taşıyan bir yıl olacak. Öncelikle başkanlık sistemi için sandığın halkımızın önüne geleceği bir yıl olacak 2017. Türkiye’nin ekonomisi, siyaseti, diğer ülkelerle olan ilişkileri, gündelik sosyal yaşamı, kısacası gelecek vizyonu da bu referandumun ardından belirlenecek. Biz Türkiye’ye ve ekonomimize güveniyoruz. Bu güvenden hareketle Metro Holding olarak, enerji, turizm, madencilik, gıda gibi alanlarda faaliyet gösteren iştirak şirketlerimizde yatırımlarımıza tam gaz devam edeceğiz. Türkiye’yi bölgenin lider ülkesi konumuna yükseltme ve 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi noktasında üzerimize düşen tüm görevleri harfiyen yerine getirmeyi borç biliyoruz. Hem referandumun hem de yeni yılın tüm ülkemize hayırlar getirmesi temennisi ile tüm okurlarımızın ve yolcularımızın yeni yıllarını kutluyorum.

GALİP ÖZTÜRK

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

6


Biz Metro Turizm olarak, gücünü Türk insanından ve Türk ekonomisinden alan bir şirket olarak, 2017’de de yatırımlarımıza ve hizmet kalitemizi yükseltmeye devam edeceğiz. 25 yıllık yolculuğumuzda bizi bir an için bile olsa yalnız bırakmayan, güçlü rakiplerimizin bir adım önünde olmamızı sağlayan tüm yolcularımıza gönül borcumuzu ancak böyle ödeyebiliriz.

25 YILDIR BİRLİKTEYİZ Acısıyla tatlısıyla, yaşanan binlerce olayıyla hatırlayacağımız 2016 yılını uğurladık, 2017 yılına da ‘hoş geldin’ dedik. 2016 yılında yine 20 milyonun üzerinde yolcu taşıyarak sektörümüzün en çok yolcu taşıyan firması olma başarımızı tekrarladık. Her yolcumuzu evimize gelen misafir gibi ağırlayarak, uzak, yakın, birbirinden ayrı düşmüş kalpleri buluşturduk. Misafirlerimiz de bizleri bu uzun yolculuğumuzda hiç yalnız bırakmayarak, her zaman sektörün zirvesine taşıdılar. 2016 yılında 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminden sonra hem toplumsal hem de ekonomik olarak zor bir sürece girdik. Bu zor süreç 2017’de de birden bire ortadan kalkmayacak. Türkiye’nin yeniden huzurlu günlerine dönebilmesi için hepimizin üzerine düşen bir takım görevler var.

2017 zor geçecek bir yıl olacak dedik ama bu yılın Metro Turizm ailesi olarak bizler için ayrı bir önemi var. Kasım 1992’de filosunda sadece 3 otobüs bulunan bir yolcu taşıma şirketi olan Metro Turizm 2017’de 25 yaşını dolduran, sektörünün standartlarını belirleyen bir firma haline geldi. Bu uzun yolculukta emeği geçen herkese, başta kurucumuz Sayın Galip Öztürk olmak üzere, yöneticilerimiz, kaptanlarımız, host ve hosteslerimiz, acentelerimiz, banko görevlilerimize teşekkürü bir borç biliyorum. Tabi burada en büyük teşekkürü 25 yıllık bu süreçte, bizi hiç yalnız bırakmayan siz sayın yolcularımız hak ediyor. Sizler olmasaydınız Türkiye’nin en büyük seyahat şirket olamazdık… “Aklınızda neresi varsa oraya Metro var” sloganımızla 25. yaşımızı kutladığımız 2017 yılında da, yolları kısaltmaya, sevenleri buluşturmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken kendimizi yenileyeceğiz, yatırımlarımıza sizlere daha iyi ve kaliteli hizmet vermek için devam edeceğiz. 2017 yılı Metro Turizm için çeyrek asrı devirmenin ötesinde, nice 25 senelere uzanmasını hedeflediğimiz yolculuğumuzun startını vereceğimiz bir yıl olacak. Buradan 2017 yılının siz değerli okuyucularımız ve yolcularımızın da bütün dileklerinin gerçekleştiği bir yıl olmasını temenni ediyorum. Nice mutlu ve umutlu senelerde, Metro Turizm seyahatlerinde buluşmak dileğiyle…

ÇİĞDEM ÖZTÜRK GÖBÜLÜK

Metro Turizm Seyahat Org. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

725 Yıldır Hep Birlikte Olmanın Gururunu Yaşıyoruz ! 2016 yılında yine 20 milyonun üzerinde yolcu taşıdık, kalpleri kazandık. “Aklınızda neresi varsa oraya Metro var” sloganımızla 25. yaşımızı kutladığımız 2017 yılında da,yolları kısaltmaya, gönülleri buluşturmaya devam edeceğiz.

Teşekkürler


GEZİ

HUZUR BAŞKENTİ

KO N YA

E

ski çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan Konya, Neolitik dönemden bu yana iskan görmüştür. Konya’nın Çumra İlçesi sınırları içerisinde yer alan Çatalhöyük, Neolitik dönemin önemli bir yerleşim yeridir. Konya’da Kalkolitik ve Eski Tunç Devirlerine ait yerleşim yerleri bulunmaktadır. Erbaba, Karahöyük, Alaeddin Tepesi Kalkolitik ve Eski Tunç Devri’ne ait yerleşim yerleri arasındadır. Yapılan arkeolojik kazı ve çalışmalar Konya’nın ne denli zenginlikler barındırdığını ortaya çıkarmıştır.

10

Konya, Hititler, Frigler, Persler, Roma, Bizans, Anadolu Selçukluları, çeşitli beyliklerin de dahil olmak üzere Osmanlı döneminde de önemli bir merkez olmuştur. Cumhuriyet’in ilan edilmesiyle birlikte tarım ve sanayi alanlarında hızlı bir büyüme ile ülkemizin odak şehirlerinden biri haline gelmiştir. Selçuk Üniversitesi’yle birlikte öğrencilerin de tercih ettiği bir şehir olmuştur.


GEZİ

COĞRAFİ DURUM Konya, Türkiye’nin ortasında İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Türkiye’nin en büyük yüzölçümüne sahip şehridir. Ortalama yükseltisi bin 16 metredir. Konya ili kuzeyden Ankara, batıdan Isparta, Afyon, Eskişehir, güneyden Karaman, Mersin. Antalya, Doğudan Niğde, Aksaray illeri ile çevrilidir. Konya İli Obruk ve Cihanbeyli platoları ile Konya, Beyşehir, Seydişehir, Doğanhisar ve Ereğli ovalarına sahiptir. İl sınırları içerisinde Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Akşehir Gölü, Suğla Gölü, Ilgın Gölü, Ereğli Akgöl ile Yunak Akgöl yer almaktadır. Tuz Gölü Türkiye’nin ikinci büyük gölüdür. Ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir bölümü buradan karşılanmaktadır. Konya ülkemizin ana ulaşımını sağlayan doğu - batı ve güney kuzey yönlerinde uzanan ana karayolları üzerinde yer almaktadır. Son yıllarda açılan Antalya yolu kuzeyden güneye gitmek isteyenlerin tercih ettiği bir yol olmuştur. Konya- Ankara yolu 258 km., Konya - Mersin yolu 343 km., Konya - Antalya yolu 323 km. Konya- Nevşehir - Kayseri yolu 327 km.dir. Konya’dan İstanbul’a her gün düzenli olarak Pendik ve Mavi Trenle karşılıklı seferler yapılmaktadır. Havaalanında yapılan düzenleme ile de Konya - İstanbul arasında her gün karşılıklı uçak seferleri bulunmaktadır.

UNESCO MİRAS LİSTESİNDE KONYA KONYA, UNESCO DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİNDE YER ALAN SOMUT OLMAYAN VE SOMUT OLAN İKİ KÜLTÜREL MİRASA SAHİP ŞEHİRDİR.

11


GEZİ

2. ÇATALHÖYÜK NEOLİTİK KENTİ

Reha BİLİR

1. MEVLEVÎ SEMÂ TÖRENİ 2008 Mevlevî Semâ Töreni, içinde dini öğe ve temalar barındıran ve bu haliyle ayrıntılı kural ve niteliklere sahip tasavvufî bir törendir. Mevlevîliğe özel bu seremoni, Mevlâna Celaleddin-i Rumî (ö. 17 Aralık 1273) zamanında belli bir kurala bağlı kalmaksızın yapılırken Sultan Veled ve Ulu Arif Çelebi zamanından başlayarak disiplinli bir şekilde icra edilmiştir. Bu kurallar, Pir Adil Çelebi zamanına kadar geliştirilmiş ve son şeklini alarak günümüze kadar gelmiştir. Tören, birbiriyle bütünlük içinde farklı tasavvufî anlamlar içeren naat, ney taksimi, peşrev, Devr-i Veledî ve dört selâm bölümünden oluşmaktadır. Semâ Töreni, Mevlevîlik kültürünün doğru olarak aktarılabileceği mekanlarda gelenekten gelen Mevlevî müziği ile icra edilir. UNESCO İnsanlığın Sözlü ve Somut Olmayan Kültürel Mirası Başyapıtları Programı çerçevesinde 2005 yılında başyapıt olarak ilan edilen Mevlevî Semâ Töreni, 2008 yılında UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirasının Temsili Listesi’ne ülkemiz adına kaydettirilerek tüm dünyaya tanıtılmıştır.

12

İnsanlığın gelişiminde önemli bir evre olan yerleşik toplumsal hayata geçişle birlikte, tarımın başlangıcı ve avcılık gibi önemli sosyal değişim ve gelişmelere tanıklık eden Çatalhöyük Neolitik Kenti, Güney Anadolu Platosu’nda yaklaşık 14 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır. İki höyükten oluşan Çatalhöyük Neolitik Kenti’nin daha uzun olan Doğu Höyüğü, M.Ö. 7400 ve 6200 yılları arasına tarihlenen 18 Neolitik yerleşim katmanından oluşmaktadır. Söz konusu katmanlarda, sosyal örgütlenmeyi ve yerleşik hayata geçişi simgeleyen duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almaktadır. Batı Höyüğü ise M.Ö. 6.200 ve 5.200 yılları arasına tarihlenen Kalkolitik Döneme ait kültürel özellikler göstermektedir. Bu özellikleriyle Çatalhöyük, aynı coğrafyada 2000 yıldan fazla bir süredir var olan köylerden kentsel hayata geçişin de önemli bir kanıtıdır.


GEZİ

KONYA’NIN KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARI KONYA’DAKİ İNANÇ VE KÜLTÜR DEĞERLERİ Konya, önümüzdeki yıllarda farklı turizm ürünlerini geliştirerek bütünsel rekabet gücünü küresel bir destinasyon olarak ortaya koyabilecek kapasitede bir bölgedir. Konya, özellikle dört temel turizm alanında (1. İnanç ve Kültür, 2. Sağlık, 3. Kongre, Fuar ve Toplantı, 4. Doğa, Spor ve Avcılık) gelişme ve ürün çeşitlendirme potansiyeline sahiptir.

Hz. Mevlâna’nın yanı sıra Konya’daki diğer kültür ve inanç unsurlarının güçlü bir şekilde geçmişe dayalı olarak var olması, kentin turizm stratejisini olumlu yönde desteklemektedir. Bu nedenle geleceğe yönelik olarak Konya’daki turizm potansiyelinin geliştirilmesi için turizm endüstrisi bu değerler üzerinde tasarlanmaktadır.

İnanç ve Kültür Turizmi, Konya turizminin en güçlü olduğu turizm çeşididir. Konya’nın “İnanç ve Kültür Turizmi” konusunda sahip olduğu üstün potansiyelin, kentin dünya standartlarında bir destinasyon olmasında büyük değere sahip olduğu aşikârdır. Hz. Mevlâna ve onun temel yaklaşımının sahip olduğu güçlü doktrin ve kültür, Konya’yı gelecekte dünyanın en önemli inanç turizm merkezlerinden biri yapacaktır.

ÇATALHÖYÜK Çatalhöyük, tarih öncesi arkeolojik yerleşmelerin en eskisi ve en önemlilerinden birisidir. Konya’nın Çumra İlçesi sınırlarında yer almaktadır. Çatalhöyük’e Çumra’dan ve Konya’dan gidilebilmektedir. Çatalhöyük 1958 yılında James Mellaart, David French ve arkadaşları tarafından bulunmuştur. 1961-1965 yıllarında kazıları yapılmıştır. Uzun bir aradan sonra 1993 yılında İngiliz Arkeoloji Enstitüsü adına Prof. Dr. Ian Hodder tarafından kazılara tekrar başlanmıştır. Kazıda İngiltere, Türkiye, Amerika, Yunanistan, Almanya, Danimarka, İsveç ve Romanya’dan arkeologlar çalışmaktadır. Çatalhöyük kazılarında bulunan 9 bin yıllık kültür varlıkları, insanların şehirde yaşamaya başladığı ilk dönemlerdeki yaşayışlarına ışık tutmaktadır. İnsanlar beraber yaşama istekleri üzerine yerleşik düzene geçmişlerdir. Çatalhöyük bunların en önemlilerindendir. Artık toplayıcılık bitmiş, üretime başlanılmıştır. Sığır ilk olarak burada evcilleştirilmiştir. Çatalhöyük’te 16 yapı katı ortaya çıkartılmıştır. Evler eski evlerin üzerine yapıla yapıla., bugünkü 16 bina katmanı oluşmuş, höyük 21 metre yüksekliğe ulaşmıştır. Çatalhöyük’te evler dörtgen planda olup, duvarları birbirine bitişiktir. Ortak duvar yoktur. Her evin ayrı duvarı vardır. Evlere giriş, çatının üzerindeki bir delikten merdivenle yapılıyordu. Günlük hayat çatıların üzerinde ve evlerin içerisinde geçiyordu. Ayrıca evler bir kutsal ev çevresine kümelenmiş durumdadır. Şehri sınırlayan sur duvarı yoktur.

13


GEZİ

Yapı malzemesi olarak kerpiç, ağaç ve kamış kullanılmıştır. Duvarların kalınlıkları kerpiçlerin ölçüsüne göre değişmektedir. (50-80 cm.). Temel derinliği az olan evlerin duvarları kerpiçlerden örülürken aralarına konan ağaç dikmelerin üzerlerine gelen kirişler, düz tavanı taşımaktadır. Tavan örtüsü kamış üzerine sıkıştırılmış kil topraktır. Tek katlı olan her ev, bir oda ve bir depodan oluşur. Odalarda, kenarları yükseltilmiş dörtgen ocaklar vardır. Duvarların ön kısımlarında taban döşemesinden 10-30 cm. yüksekliğinde sekiler vardır. Ayrıca duvar içinde dörtgen nişler bulunmaktadır. Bu duvarlar sıvalıdır. Sıvaların üzerlerine boyandıktan sonra sarı, kırmızı ve siyah renklerde resimler yapılmıştır. Bu devre ait kalıntılar arasında Bereket Sembolü olan Ana Tanrıça heykelcikleri, kültürün uzantısı olarak anlamda aynı kalmış, kavimden

kavime geçmiş, isim ve şekil değiştirerek işlevini devam ettirmiştir. Bu heykelcikler devrin inançları hakkında özgün bilgiler vermektedir. Pişmiş toprak veya taştan yapılan bu heykelcikler şişman, iri göğüslü, büyük kalçalı ve zaman zaman doğum yapar vaziyette tasvir edilmişlerdir. Ayrıca pişmiş topraktan yapılan damga mühürler, günümüzdeki mülkiyet kavramının bu devirde başladığının belgeleridir. Damga mühürler yuvarlak ve oval formlarda olup, damga yüzünde geometrik motifler yer almaktadır. Çatalhöyük’teki aletlerin malzemesi taş, pişmiş toprak, ağaç, kemik, obsidyen ve silekstir. Yiyecek, içecek kapları, delici ve kesici aletler ile süs eşyaları bu malzemelerden yapılmıştır. Çatalhöyük kazılarında ele geçen buluntular Konya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmeye başlanmıştır.

KARAHÖYÜK Konya Meram İlçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Karahöyük’de kazı çalışmaları 1953 yılında Ord. Prf. Dr. Sedat Alp başkanlığında başlamıştır. Kazılara bazı yıllar ara verilmiş ise de 1992 yılına kadar devam edilmiştir. Karahöyük Anadolu kronolojisi için önemli bir merkezdir. Yapılan kazılar sonucu Karahöyük’de ele geçen buluntular çağının ticari ve kültürel ilişkilerinin önemli belgeleridir. Karahöyük Hitit İmparatorluğu çağı öncesi mühür sanatının, Orta Anadolu’nun güney bölgesindeki en önemli buluntularını veren merkezdir. Kazılarda bulunan kapların markaları ve bazı mühürler Anadolu’da yazının erken safhalarının araştırılmasına yardımcı olmaktadır. Karahöyük erken ve orta bronz çağlarına ait kültür katlarına sahiptir. Kazılarda 27 yapı tabakası tespit edilmiştir.

14


GEZİ

MEVLANA MÜZESİ Bugün müze olarak kullanılmakta olan Mevlâna Dergâhı’nın yeri, Selçuklu Sarayı’nın Gül Bahçesi iken bahçe, Sultan Alâeddin Keykubad tarafından Mevlâna’nın babası Sultânü’l-Ulemâ Bâhaeddin Veled’e hediye edilmiştir. Sultânü’l-Ulemâ 12 Ocak 1231 tarihinde vefat edince türbedeki bugünkü yerine defnedilmiştir. Bu defin gül bahçesine yapılan ilk defindir. Sultânü’l-Ulemâ’nın ölümünden sonra kendisini sevenler Mevlâna’ya müracaat ederek babasının mezarının üzerine bir türbe yaptırmak istediklerini söylemişlerse de Mevlâna “Gök kubbeden daha iyi türbe mi olur” diyerek bu isteği reddetmiştir. Ancak kendisi 17 Aralık 1273 yılında vefat edince Mevlâna’nın oğlu Sultan Veled, Mevlâna’nın mezarı üzerine türbe yaptırmak isteyenlerin isteklerini kabul etmiştir. “Kubbe-i Hadra” (Yeşil Kubbe) denilen türbe dört fil ayağı (kalın sütun) üzerine 130.000 Selçukî dirhemine Mimar Tebrizli Bedrettin’e yaptırılmıştır. Bu tarihten sonra inşai faaliyetler hiç bitmemiş 19. yüzyılın sonuna kadar yapılan eklemelerle devam etmiştir. Mevlevî Dergâhı ve Türbe 1926 yılında “Konya Âsâr-ı Âtîka Müzesi” adı altında müze olarak hizmete başlamıştır. 1954 yılında ise müzenin teşhir ve tanzimi yeniden gözden geçirilmiş ve müzenin adı “Mevlâna Müzesi” olarak değiştirilmiştir. Müze alanı bahçesi ile birlikte 6500 m² iken, yeri istimlak edilerek Gül Bahçesi olarak düzenlenen bölümlerle birlikte 18 bin m²ye ulaşmıştır. Müzenin avlusuna “Dervîşân Kapısı” ndan girilir. Avlunun kuzey ve batı yönü boyunca derviş hücreleri yer almaktadır. Güney yönü, matbah ve Hürrem Paşa Türbesi’nden sonra, Üçler Mezarlığı’na açılan Hâmûşân (Susmuşlar) Kapısı ile son bulur. Avlunun doğusunda ise Sinan Paşa, Fatma Hatun ve Hasan Paşa türbeleri yanında semahane ve mescit bölümleri ile Mevlâna ve aile fertlerinin mezarlarının da içerisinde bulunduğu ana bina yer alır. Avluya Yavuz Sultan Selim’in 1512 yılında yaptırdığı üzeri kapalı şadırvan ile “Şeb-i Arûs” havuzu ve avlunun kuzey yönünde yer alan selsebil adı verilen çeşme, ayrı bir renk katmaktadır.

15


GEZİ

SİLLE AYA ELENA KİLİSESİ Sille Konya’nın 7 km. kuzey batısında bulunmaktadır. Osmanlı döneminde Rumların ve Türklerin bir arada yaşadığı bir beldedir. Sille bölgesi Frikyalılardan günümüze iskan görmüştür. Erken Hristiyanlık devrinin ilk merkezlerinden birisi olan Sille’de Bizans dönemine ait kiliseler bulunmaktadır. Aya Elena Kilisesi M.S. 327 yılında Bizans İmparatoru Konstantin’in annesi Helena tarafından yaptırılmıştır. Kilisenin tonozlu girişinden üzeri tepe pencereli silindir kubbe ile örtülü salona girilir. Doğusunda yarım kubbeli absisi vardır. İçerisi İsa, Meryem ve havarilerinin resimlerini ihtiva eden duvar resimleri ile süslüdür. İç kapısı üzerinde 7 satırlık Türkçe ifadeli Rumca yazılı kitabe yer almaktadır. Sille’de ayrıca Panaghia Kilisesi, Kyriakon Kilisesi, Tepe Kilisesi bulunmaktadır.

AK MANASTIR EFLATUN MANASTIRI Takkeli Dağ’ın eteğinde Ak Yokuş ile Sille arasındaki vadinin yamacında bulunmaktadır. Ak Manastır Hagios Khariton tarafından kurulmuştur. Hıristıyanlık aleminde ve Selçuklular devrinde yayılmış bir ünü bulunmaktadır. Manastırın 9. yüzyıldan sonra yapıldığı kabul edilmektedir. Volkanik karakterli kayalar içine oyularak yapılan manastırda kilise, şapeller, ayazma ve sarnıçlar yer almaktadır. Askeri alan içerisinde bulunduğundan günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiştir.

KİLİSTRA ANTİK KENTİ Kilistra antik kenti Konya’nın 49 km. güneybatısında Hatunsaray Beldesi’nin Gökyurt Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Kilistra’ya yeni açılan Konya -Antalya yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Kilistra’da 1998 yılında Konya Müze Müdürlüğü tarafından Sanat Tarihçisi Nurettin Özkan başkanlığında kurtarma kazısı ve temizlik çalışmaları başlatılmıştır. Kilistra antik kenti tarihi Kral Yolu üzerinde yer alır. Kilistra antik kentinde M.S. 6 - 8yy’da Kapadokya benzeri yumuşak kayalara oyulmuş kiliseler, şapeller, gözcü kuleleri, sığınaklar ile birçok kaya yerleşmesi bulunmaktadır. Kazı ve temizlik çalışmalarında Haç Planlı Şapel, Sümbül Kilise, Büyük Su Sarnıcı ve şırahanelerde temizlik, restorasyon ve çevre düzenlemesi yapılmıştır.

16


GEZİ

ACI GÖL Karapınar’ın 8 km. doğusunda, KarapınarEreğli yolunun kuzey kenarında bulunmaktadır. Uzunluğu 1750 metre olan göl, elips biçimindedir. Kraterin çevresinde piroklasit malzeme yaygındır.

ÇIRALI OBRUĞU Karapınar’ın 26 kuzey batısında Büyük Çıralı Yaylası’nın batısında yer alır. Obruk gölüne batı yamaçtaki yoldan inilir. Obruk yamacında yer alan mağaralar insan eliyle oyulmuştur. Obruk platosunda, obruk oluşumu günümüzde de devam etmektedir.

AZİZİYE CAMİ Konya Çarşısı içerisinde bulunan cami ilk kez 1671-76 yıllarında Sultan Mehmet V.’in müsahibi Damat Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1867 yılında etrafındaki birçok dükkanla birlikte yanmış ve Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevnihal Valide Sultan’ın yardımıyla 1874 yılında tamamlanarak Aziziye adı verilmiştir. Kuzeyindeki cümle kapısı üzerinde Sultan Abdülaziz’in tuğrası ile 1291 H. tarihi yazılıdır.

17


GEZİ

AVCILIK, DOĞA, SPOR Konya’da yayla turizmi için büyük bir potansiyel mevcuttur. Kuş Gözlem, Doğal Hayat Gözlemi ve Foto Safari gibi etkinlikler için Kulu’da 186 kuş çeşidinin bulunduğu Düden Gölü, Beyşehir Gölü Milli Parkı, Beyşehir Leylekler Vadisi ve Obruk gölleri gibi potansiyel arz eden yerler bulunmaktadır. Özellikle Beyşehir Gölü ve etrafı kamp ve karavan turizmi için, Bozdağ Yaban Hayatı Geliştirme Sahası yaban hayatı gözlemciliği için uygun alanlardır. Akşehir ve Beyşehir’de yamaç paraşütü yapmak için pistler bulunmaktadır. Buralarda zaman zaman yarışmalar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca Konya’da yeni yapılan stadyum ve diğer spor salonları, uluslararası spor etkinlikleri için alt yapı oluşturmakta, Konya’ya dünyanın dört bir tarafından sporcular gelerek yarışmalar düzenlenmektedir.

AV TURİZMİ

SPOR TURİZMİ

Turizmin değişik bir uygulama şekli olan “Av Turizmi”, avcı niteliğine sahip kişilerin avlanma amaçlarını gerçekleştirmek üzere belirlenmiş ilkelerle yaptıkları etkinliklerdir. Avcılar, av turizmi faaliyetleri ile yaban hayvanlarının boynuz, diş, post benzeri hatıra değeri taşıyan kısımlara sahip olmakla birlikte, değişik kültürleri tanıma ve değişik yerleri görme olanağı elde etmektedirler. Av turizmi uygulamaları, turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi, turizm hareketlerinin ülke geneline ve tüm yıla yayılması ile sosyoekonomik kalkınmanın homojen dağılımının sağlanmasında etkili olmaktadır.

Konya son yıllarda modern spor tesislerine sahip olmuştur. 42 bin kişilik stadyum, 10 bin kişilik Spor ve Kongre Merkezi, Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu, Konya Saraçoğlu Drag Pisti, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Saraçoğlu Atış Poligonu, Konya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Pamukçu Atlı Rehabilitasyon Merkezi, Akşehir ve Beyşehir’de Yamaç Paraşütü Pisti gibi tesisler bulunmaktadır. Bu tesislerde ulusal ve uluslararası müsabakalar ve yarışlar düzenlenmekte, yurt içi ve yurt dışından katılımcılar gelmektedirler.

KONYA MUTFAĞI Konya, Anadolu mutfağının merkezidir. Dünyada bilinen ilk yerleşim, ilk şehirleşme ve ilk hayvan evcilleştirmenin görüldüğü yer Çatalhöyük’den bu yana çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapan Konya mutfağında da bu tarihî mirası görmekteyiz. Türklerin Anadolu’yu fethettikten sonraki ilk büyük devleti Anadolu Selçuklu Devleti olmuş ve bu devletin başkenti 200 yıl kadar Konya olmuştur. Konya, Osmanlı İmparatorluğu’na ve Evlâd-ı Fatihân’ın gittiği Makedonya, Abhazya, Bosna-Hersek, Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelere de idari, askeri, bilim ve mutfak mirasını taşımıştır. Konya mutfağı, Selçuklu saraylarında gelişen ve Mevlevî adap ve erkanıyla yoğrulan muhteşem bir oluşumdur. 13. yüzyıldan günümüze koyduğu kurallarla klasik özellikler taşıyan, hatta klasik Türk mutfağının dayandığı ana köklerden birini oluşturan Konya mutfağı bu nedenle Türk halk mutfağının dışında tutulması gereken bir mutfaktır. Konya mutfağı, mutfak mimarisi, araç gereçleri, yemek çeşitleri, pişirme yöntemleri, sofra düzenleri, servis usulleri, kış için hazırlanan yiyecekleriyle kendine özgü bir mutfak ve bu mutfakla ilgili inanılmaz zenginlikte bir mutfak kültürü meydana getirmiştir. Selçuklu saraylarında altın tepsi ve sahanlarda yemeklerin Oğuz resmine uygun olarak düzenlendiği; mutfakla ilgili ilk ekipleşmenin Mevlevî mutfağında başladığı, dünyada adına muhtemelen anıt mezar yaptırılan ilk aşçıbaşının (Ateşbaz-ı Velî) Konya’da bulunduğunu söylemek Konya mutfağının ihtişamını belirtmeye yetecektir. Konya’da üç nefis yiyecek dikkati çeker. Fırın kebabı, etli ekmek ve peynirli pide Konya’yı temsil etmektedir.

18


(ĽĤĽğĤľŕįdÃğįōíØqĽØĽÖįÃxÃç =ŅğÕÃō ĜæÃçįGÀPıĤPĉĉį Ĥı Öį Pıı

WHATSAPP DESTEK HATTI

0505 182 34 55 Sektörde bir ilke imza attık! Kusursuz bir yolculuk için WhatsApp destek hattımız hizmetinizde!
MACERA

BAHARAT KOKAN ÜLKE ASYA’NIN DEV ÜLKESİ: HİNDİSTAN YAZI VE FOTOĞRAF: FATIH YAYLA

E

vet, tabii ki Asya’nın en kalabalık ülkelerinden biri olan kendine has kültürü ve bilinmezleriyle karşımıza çıkan Hindistan’dan bahsediyorum. Baharat kokulu ülke dememin arkasında, Hintlilerin yemeklerinde kendilerine has baharatları çok kullanmaları ve bu kokunun her yeri sarmış olması yatıyor. Havalimanına girdiğiniz andan itibaren keskin bir baharat kokusu sizi karşılayacaktır. Buna bir de sıcak havanın eklendiğini düşünürsek gerisini siz düşünün. Özellikle Hindistan’ın başkenti yerel adıyla Mumbai yani Bombay şehrinden bahsetmek istiyorum. Şehre girişinizden itibaren ilginçlikler sizleri bekliyor. Herşeye hazırlıklı olmalısınız.

22

Hindistan ekonomik açıdan çok zengin bir ülke değil ve zenginle fakir arasında maalesef bir uçurum bulunmakta. Bunu eskiden süregelen kast sistemiyle bağdaştırmak sanırım yanlış olmaz. Halk fakir ancak gözlemlediğim kadarıyla gayet mutlu ve sıcakkanlı insanlar. Zaten beyaz olduğumuz için yeterince dikkat çekiyoruz ve gelip sizinle fotoğraf çektirmek isteyebilirler. Alın fotoğraf makinanızı ve Bombay sokaklarında dolaşın, unutulmaz kareler yakalayın. Her ne kadar büyük ve turistik bir şehir olsa da insanlar size garip bir şekilde bakabilir. Ama bunu normal karşılamanız gerekiyor. İstemsiz olarak bakmalarının sebebi; farklı geldiğimiz için dikkatlerini çekmemizdir. Çünkü Hindu ırkı beyaz veya siyah değil tam arada bir renkten oluşuyor diyebilirim.


MACERA

Şehri gezmeye, şehre giriş kapısı ve aynı zamanda bir liman olan Gateway of India’dan başlıyorum. Limana yapılmış kocaman bir kapı şehrin giriş kapısı olarak biliniyor. Aynı zamanda kapı okyanusa açılmaktadır. Hemen arkasında büyük bir otel ve etrafta kalabalık bir insan grubu bulunuyor. Mumbai’de yerli turist de çok göreceksiniz. Oldukça renkli ve dikkat çeken at arabalarıyla da şehir turu yapabilirsiniz.

Bombay ucuz diyebileceğimiz bir şehir. Taksi ve Tuk Tuk kullanarak dilediğiniz yere gidebilirsiniz. Taksiye binmekten korkmayın. yalnız hatırlamanız gereken taksimetreleri kesinlikle açtırmanız. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi maalesef burada da taksiciler yüksek fiyat talep edebiliyorlar. Şehrin merkezinde bulunan tren istasyonu İngilizler tarafından yapılmış ve mimari olarak görülmesi gereken bir yer.

Şehirde yürümeye devam ediyorum. Caddelerde yürüyor, gördüğüm ilginç sokaklara giriyor, hatta ve hatta bir pazara dalıveriyorum. Meyvesebze pazarı, insanlar doluşmuş alışveriş yapmaya çalışıyorlar. Pazarda yürümeye devam ediyorum. Açık olanda satılan etler ve bir kasap dükkanı görüyorum. Maalesef çok da hijyen aramamak gerekiyor. Göreceğiniz bazı şeyleri mideniz kaldırmayabilir.

23


MACERA

Evler oldukça eski ve sokağa bakan balkonları ve pencerelerinden dışarıyı izleyen yaşlı amca ve teyzeleri görmeniz mümkün. Söylediğim gibi ilginç bir şehir ve sürprizlerle dolu. Pazarda biraz alışveriş yaptıktan sonra gezmeye devam ediyorum. Taksiye atlayıp şehrin çamaşırhanesine gidiyorum. Göreceğiniz manzaraya inanamayacaksınız. Koskoca bir alan küçük havuzlarla dolu ve 5 bin civarında çalışan insan. Buradaki havuzlarda eşyaları yıkayıp kurutuyor ve teslim ediyorlar. Çok temiz olduğunu söyleyemem. Ama ilginç mi? Evet. Burası dünyanın en büyük çamaşırhanesi olarak bilinmekte. Zaten birçok ülkede göremeyeceğiniz bir şeyden bahsediyorum. Oldukça ilgimi çekiyor ve içerlere doğru ilerliyor, işin işleyişini görüyorum.

24


MACERA

Burayı da gezdikten sonra merak ettiğim bir yer olan Elephanta adasına geçiyorum. Eski bir feribota binip yaklaşık 1 saatlik yolculuğun ardından adaya ulaşıyorum. Elephanta adasında tarihi eski çağlara dayanan kaya mezarları bulunmakta ve yerli, yabancı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. İnekler Hindular için kutsal hayvanlardır. Şehir merkezinde görmediğim inekleri adaya geçtiğimde gördüm ve yolun ortasında yatsa da kimsenin ona ellemediğine rahatsız etmediğine şahit oldum. Adada yürürken hayvanat bahçesindeymişim gibi bir hissiyat vardı, çünkü her tarafta maymun görmek mümkün ve insanlarla gayet iyi anlaşıyorlar. Tarihi kaya mezarlarına gitmek için adanın tepesine doğru tırmanıyorum. Yılların eskitemediği kayaların oyularak yapıldığı mezarları görünce etkilenmemek elde değil. Kayalara oyulmuş insan ve hayvan figürleri bulunmakta ve tarihi oldukça eski yıllara dayanmakta. Bombay’e kadar gitmişken adaya geçmenizi tavsiye ederim. Hindistan’a gelip meşhur hint yemeği “Tikka Masala” yemeden dönmek olmaz diyor ve bir restorana giriveriyorum. Bu güzel yemeği yedikten sonra okyanusun ortasında daracık bir yoldan geçilerek gidilen “Haji Ali Camii”ne doğru ilerliyorum. Camii 1431 tarihinde yapılmış ve hala ibadete açık. Camii’den bahsetmişken Bombay’da birçok Müslüman mahallesi görmek mümkün. Bombay’de hava genellikle çok sıcak ve tropik iklim hakim. Sıcak ve nem birazcık zorlasa da gezmeye alışık olduğum için her türlü hava şartında gezimi tamamlayabiliyorum. Bombay unutamadığım ve fırsat bulduğumda tekrar gitmek istediğim bir şehir. Bir sonraki gezide görüşmek üzere. Hoşçakalın...

Sosyal Medya /geziyoruzabi

25


Aklınızda Avrupa Varsa

Oraya METRO Var! SOFYA -

EDİN

İ Z L M E İ AVRUPA R E L R E F E S YI FET N İ L H BER

Sofya

BERLİN DRESDEN BUDAPEŞTE BRATISLAVA HALLE LEİPZİG BRNO SELANİK PRAG

www.metroturizm.com.tr

0850 222 34 55


IP TABANLI YENİ NESİL ÖDEME KAYDEDİCİ

YAZARKASAPOS FUSIONS 410G

Nakit Para Çekmecesi

Desktop Set

ÜCRETSİZ GSM HATTI 81 İLDE TEKNİK SERVİS BARKOD-QR KOD OKUYUCU BANKALARLA SORUNSUZ İŞLEM ERGONOMİK TASARIM

OTOBÜS İÇİ EĞLENCE SİSTEMLERİ

10’’ HD ANDROID TABLET TV TELİFLİ FİLM SATIŞI ONLINE MARKET HD IP TELEVİZYON HD IP RADYO ONLINE BİLET SATIŞI BANKACILIK İŞLEMLERİ HAVALE VE EFT ANDROID OYUNLAR MOBİL UYGULAMALAR 3D & HD FİLMLER ÜYELİK PROGRAMI FABRİKA: Melih Gökçek Bulvarı 1368. Cadde No:113/2 İnfoteks Alfa Plaza İVOGSAN Yenimahalle/ANKARA

0850 433 14 14 infoteks.com.tr


TARİHTE BU AY

3 KASIM 1936

Türkiye’de Anadol Soyadı marka ilk Türk Kanunu otomobili yürürlüğe piyasaya çıktı. girdi.

Samuel Beckett’in oyunu Godot’yu Beklerken Paris’te sahnelenmeye başlandı.

15 KASIM 1983

17 KASIM 1913

1 KASIM 1928

2 KASIM 1920

16 KASIM 1945

Sarıkamış Fransız fizikçi Harekâtı bitti. Joseph Louis Gay-Lussac bir hidrojen balonu içinde 7.016 m ye yükselerek, sonraki 50 yıl içinde kırılamayacak olan bir rekora imza attı.

28

Resmî olarak son Anadolu parsı öldürüldü.

4 KASIM 1909

Çanakkale’de antik Truva kentinin bulunduğu yere 12 metre yüksekliğinde Truva Atı yapıldı.

18 KASIM 1933

Bilim insanları interferon üretmeyi başardı.

5 KASIM 1930

Alman fizikçi Martin Brendel ilk kez auroraları fotoğrafladı.

19 KASIM 1949

Apple şirketi, bir mouse ve grafik ara yüzüne sahip ilk ticari bilgisayar olan The Apple Lisa’yı duyurdu.

6 KASIM 1989

7 KASIM 1999

Ekonomist Dergisi yayın hayatına başladı.

Okyanus aşırı ilk telefon görüşmesi New York’tan Londra’ya yapıldı.

20 KASIM 1985

21 KASIM 1877

Albert Einstein, görelilik kuramını yayımladı.

Opel ilk otomobilini üretti.


TARİHTE BU AY

9 KASIM 1936

11 KASIM 1889

Ses hızını aşan ilk yolcu uçağı Con8 KASIM corde den1895 eme uçuşunu Hirfanlı Barajı başarıyla hizmete girdi. gerçekleştirdi.

10 KASIM 1938

Tenten’in maceraları adlı karikatür kitabı ilk kez yayımlandı.

İnsülin’in şeker hastalığının tedavisinde insanlar üzerinde ilk kez kullanıldı.

22 KASIM 1995

24 KASIM 1934

25 KASIM 1925

İlk kez Baytar Mektebi (Veteriner fakültesi) açıldı.

23 KASIM 1942

TBMM, Ankara’da Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin kurulmasını kabul etti.

Macintosh bilgisayarlar piyasaya sürüldü.

14 KASIM 1969

Uluslararası Ticaret Odası Vehbi Koç’u Wham-O “Dünyada şirketi ilk friz- Yılın İş adamı” bi’yi üretti. seçti.

12 KASIM 1799

13 KASIM 1906

26 KASIM 1865

27 KASIM 2001

28 KASIM 2010

29 KASIM 1929

30 KASIM 1982

30 KASIM 1982

Milli Gazete yayın hayatına başladı.

Thomas Televizyon Edison ve icat edildi. Alexander Graham Bell Oryantal Telefon Şirketi’ni kurdular. İlk kıtalar arası telefon irtibatı sağlandı

Thomas Edison elektrik ampulünün patentini aldı.

William İlk resmi TV Shakeyayını Ankaspeare’in oyu- ra’da yapıldı. nu Romeo ve Juliet muhtemelen ilk kez sahnelendi.

Türk Lirası’ndan altı sıfır atılmasını ve para biriminin Yeni Türk Lirası olmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İnsanlı ay yolculuklarında bir adım daha: Apollo 14 fırlatıldı. Görevli astronotlar: Alan B. Shepard Jr., Edgar D. Mitchell ve Stuart A. Roosa.

29
DEKORASYON

EVİNİZİ PONPONLARLA SÜSLEYİN

E

v demek sığınağımız, huzurumuz, ailemiz demektir. Kışın soğukluğunda evde vakit geçirmek daha cazip geliyor. Vaktinizi verimli geçirmek ve eğlenmek için kendin yap projeleri tam da sizlere göre olacak. Ponponlar hiçbir zaman modası geçmeyen, gerek moda gerek de dekorasyonda kullanılan ögelerin başında geliyor. Bu sene yaz sezonunda ayakkabı ve tişörtlerde gördüğümüz ponponları, kış sezonunda da şapkalarda görmek mümkün. Yapımı oldukça kolay olan, hatta çatala ip dolayarak da yapabileceğiniz ponponlarla evinizi güzelleştirebilirsiniz. Ponpon kelimesi, yuvarlak püskül anlamına gelmektedir. Kışın soğukluğunu gideren yumuşacık ipler ve kürklerle yapacağınız ponponları evinizi dekore etmekte kullanabileceğinizi de biliyor musunuz? Ponponlarla çiçekten, kapı süsüne, anahtarlıktan, kitap ayracına kadar birçok aksesuar yapabilirsiniz. Kullanacağınız malzemeler de her evde bulunabilecek cinsten ürünler. İp, makas en kolay ve her evde bulunabilecek malzemeler. Bunun yanı sıra, ponpon yaparken artık ipleri değerlendirebilirsiniz. Renkleri kendi zevkinize göre seçebilir, sevdiklerinize el emeği hediyeler yapabilirsiniz.

32


DEKORASYON

NASIL YAPILIR ?

PONPONLARINIZ HAZIR 33
MODA

HOSGELDIN YENI YIL! bolca yer verdikleri bu atkı şalları herhangi bir markada da bulabilirsiniz. Hatta sokak satıcılarında bile bu atkı şallardan görebilirsiniz. Atkı şallar, fiyat olarak oldukça değişkenlik gösteren bir aksesuar.10 TL’den tutun da 100 TL’ye kadar değişen fiyatlara sahipler. Ekoseli modellerde bir sürü renk ve farklı desenlerle bulabileceğiniz atkı şalları, düz renklerde de bulabilirsiniz. Bu senenin modasında renk uyumu yer almıyor. Yani istediğiniz, beğendiğiniz gibi her kombininize takabileceğiniz atkı şallar kış aylarında kurtarıcınız olacak.

YEPYENİ BİR YILIN İLK AYINDA MODA Soğuk geçen Aralık ayının ardından, yeni yılda da buz gibi bir hava bizleri bekliyor. Kış ayı soğuklarıyla kendini artık iyice gösteriyor. Karlı ve soğuk havalarda montlarımız kurtarıcılarımız oluyorlar. Ancak bazı soğuklarda montlar da yetmiyor. Kalın montların üzerine şık duran ve bu sıralarda da moda olan atkı, şallar imdadımıza yetişiyor. Geçtiğimiz senelerde de moda olan bu kalın atkı şallar özellikle ekoseli modelleriyle kombinlerinize oldukça güzel parçalar olarak ekleniyor. Zara, Bershka, Pull&Bear, Mango gibi büyük tekstil markalarının 2016-2017 kış sezonunda

36

Kombin olarak genelde normal şal gibi takmanız pek mümkün olmayabilir. Yapısal olarak kalın formda olan bu atkı şalları, boynunuza takabileceğiniz gibi, omzunuza da sarabilirsiniz. Ya da klasik atkı takar gibi sadece bir tarafından arkaya atıp kullanabilirsiniz.


MODA

KI ŞAL ZARA GRİ AT TL 5 ,9 9 6

ZARA ÇİZGİL i ŞAL ATKI 89,95 TL

İ ATKI ŞAL OXXO KAREL TL 0 ,9 39

BERSHKA EK OSE ŞAL 45,95 TL

ZARA ŞA 79,95 L TL

MANG O3R EKOSE ENKLİ ATKI 79,95 TL

37


TEKNOLOJİ

2016 YILININ BİLİM-TEKNOLOJİ GELİŞMELERİ

Türk Bilim Kadını Canan Dağdeviren’e Dünya Birincisi Ödülü

Nobel Fizik Ödülü’ne Doğru: İlayda Şamilgil Hazırladığı fizik projesiyle, sıvıların içerisinde su oranını mıknatısla belirleyen ucuz, hızlı ve taşınabilir sistemiyle, dünyanın en prestijli fizik proje yarışması kabul edilen “First Step to Nobel Prize in Physics” de birincilik ödülünü almıştı. Üniversite hayatına Amerika’da başlayan Şamilgil, NASA proje ekibine dahil oldu.

38

Giyilebilir kalp pili projesiyle dünyanın en büyük gençlik sivil toplum örgütünden biri olan, Uluslararası Genç Liderler ve Girişimciler Derneği (Junior Chamber International-JCI) tarafından Medikal Yenilik Alanında, buluşuyla dünya 1.si seçilen Canan Dağdeviren 2 Kasım’da Kanada’da düzenlenen törenle birincilik ödülünü aldı.

Facebook Küresel Bir Güç Haline Geldi! 2004 yılından bu yana, popülerliği gittikçe artan ve tüm dünyayı saran Facebook 2016 yılının son çeyreğinde 1.71 milyar kullanıcısıyla küresel bir güç olma adımını tamamladı.


TEKNOLOJİ

Twitter Vine’ı kapattı! Snapchat ve Instagram uygulamalarının çeşitli özellikleriyle zirveye çıkmalarının ardından popülerliğini kaybeden Vine, 2016 senesinin sonlarına doğru tamamen kapatıldı.

Sanal Gerçeklik Gözlüğüyle Sanal Dünyanın Kapıları Aralandı 2016 yılına damga vuran teknolojik gelişmelerden biri de sanal gerçeklik gözlükleri oldu. Sony, Google ve Facebook gibi dünya devlerinin ürünleri piyasa rekor satış gerçekleştirdi.

Samsung Galaxy Note 7 model telefonlar patladı! Samsung, üretimden kaynaklanan batarya problemleri sebebiyle patlamaya sebep olan Galaxy Note 7 model cep telefonlarını tüm dünyada geri toplama çağrısında bulundu.

Türk Bilim İnsanlarından Yapay Kan Başarısı Eskişehir Osmangazi Üniversitesinin 3 yıllık çalışmaları sonucu üretilen yerli yapay kan, her kan grubuna uyum sağlayabilecek. Deney çalışmaları 1 yıl içinde tamamlanacağını belirten Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayhancı tamamen yerli kan ürettiklerini söyledi

Yahoo Kullanıcı Bilgilerinin Hacklendiğini Açıkladı! 2013 yılında 1 milyar kullanıcının hesap bilgilerinin devlet destekli korsanlarca ele geçirildiğini bildirdi.

39


SİNEMA

Uzay Yolcuları Vizyon tarihi: 13 Ocak 2017 Yönetmen: Morten Tyldum Tür: Bilim Kurgu , Gerilim , Macera Yeni yıla yepyeni bir uzay filmi ile başlıyoruz. Uzayın gizemli karanlığını konu alan filmin başrollerinde Oscar ödüllü Jennifer Lawrence ve Chris Patt yer alıyor. Uzayda yaşamlarını sürdürmek için yola çıkan insanlara, hedefe ulaşmak için 90 yıl boyunca uyumalarını sağlayan bir ilaç verilir. Planlanan yolculukta uyanık kimse bulunmamaktadır derken, yolunda gitmeyen olaylar gelişmeye başlar. Sadece Aurora ve tamirci Jim Preston uyanmıştır. 90 yıl erken uyanmanın verdiği şokla sadece ikisi koskoca uzay gemisinde yaşamaya başlarlar. Romantizmin artacağı sahnelerin de yer aldığı filmin ilerleyen dakikalarında uzay gemisindeki teknik sorunların ortaya çıkmasıyla gerilim artıyor.

Bu Da Nereden Çıktı? Vizyon tarihi: 13 Ocak 2017 Yönetmen: John Hamburg Tür: Komedi Kızını çok seven bir babanın, kızının sevgilisine karşı duruşunun oldukça komik olarak beyaz perdeye yansımasını izleyeceksiniz. Ned, kızı Stephanie’yi çok sevmektedir. Büyüyen ve kendi hayatını kuran kızının erkek arkadaşı çok genç yaşta internet üzerindeki girişimleri sebebiyle zengin olmuş olan ve biraz da farklı olan bir adamdır. Filmin başrol oyuncusu baba, kızının sevgilisiyle nihayet tanışır. Kızının sevgilisi Laird, laubali tavırlarıyla başlarda oldukça sevilmese de kendini önünde sonunda baba dışında kendini aileye sevdirir. Evlenme teklif edeceğini açıklayan Laird, damat olarak kendini sevgilisinin babasına kabul ettirmek için maddi, manevi her yolu dener.

40


SİNEMA

MOANA Vizyon tarihi: 20 Ocak 2017 Yönetmen: Animasyon Tür: Ron Clements, John Musker Disney’in çok sevilen animasyon filmlerinde imzası olan John Musker ve Ron Clements yepyeni ve eğlenceli bir animasyon filmiyle daha karşımıza çıkıyorlar.Antik çağlarda geçen filmin başrolünde Güney Pasifik adalarında yaşayan genç kız Moana,ailesine yardım etmek için macera dolu bir yolculuğa çıkar . Bu yolculukta onu birçok engel ve karmaşık olaylar beklemektedir. Eğlenceli ve öğretici animasyon filmini, ailecek izleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Ajan: Xander Cage’in Dönüşü Vizyon Tarihi: 27 Ocak 2017 Yönetmen: D.J. Caruso Tür: Aksiyon Vin Diesel’ın başrolünü oynadığı film, casus filminin yeniden tanımlanmış hali olarak sinemaseverlerle buluşuyor. Bu filmde Xander Cage’in kendi kendini gönderdiği sürgünden dönüşünü ve ölümcül alfa savaşçı Xiang ve ekibiyle tüm dünyayı etkileyecek bir silah olan, Pandora’nın Kutusu’nu ele geçirme rekabetini izleyeceksiniz. Dönüşünü efsane haline getirmek isteyen Xander Cage, heyecanı, aksiyonu ve yarışmayı seven bir ekip kurar. Bu ekiple birlikte ölümcül tehlikedeki silahı ele geçirmeye çalışırlar. Ancak Xander içine düştüğü komplonun farkına çok geç varacaktır. Aksiyon ve heyecan dolu bir film sizleri bekliyor.

41
KİTAP

Kimyager Yazar: Stephenie Meyer Yayınevi: Epsilon Yayınları - Macera - Polisiye Dizisi

“Meyer, tansiyonu hiç düşürmeden ve bilgi akışını kontrol altında tutarak okurun merakını ustalıkla, kitap boyunca en yüksek seviyeye çıkarmayı başarıyor… İnsanlar sadece Meyer’in kitaplarını okumak istemiyor; kitabın içine girip orada yaşamak istiyorlar.” -Lev Grossman, Time“Meyer ışık saçan bir berraklıkla yazıyor, okurların ve paylaştıkları düşün arasına asla girmiyor… O gerçek bir cevher.” -Orson Scott Card, Ender Serisi yazarı“Meyer, gösterişli üslup geleneklerinden ziyade ilişkilerle ilgileniyor… Verdiği olumlu hayat dersi insanı yatıştırıyor.” -Jeff Giles, Entertainment Weekly-

Labirent - Virüs Kodu Yazar: James Dashner Yayınevi: Pegasus Yalanlar açığa çıkacak. Gizemler çözülecek. Taraflar belirlenecek. Gerçeklere siz bile hazır olmayabilirsiniz. Dünyanın sonu geldi. Yeryüzü kavruldu ve insanlık salgın hastalığın pençesinde. Kaosun ortasındaysa her şeyi değiştirme gücüne sahip biri var: Thomas. Bu, Thomas’ın ve sadece kendisinin yıkabileceği labirenti inşa etmesinin öyküsü. “Gizem dolu bir hayatta kalma macerası.” -EW.com “Tırnaklarınızı kemirerek okuyacaksınız.” -Publishers WeeklyDünyanın sonu gelmişti. Ormanlar yanıyor, göller ve nehirler kuruyor, okyanuslar kabarıyordu. Sonra hastalık geldi, ateşi dünyayı sardı. Aileler öldü, şiddet hüküm sürdü, insanlar insanları öldürdü. Sonra sorulara cevap arayan “İsyan” geldi. Ve mükemmel çocuğu buldular.

44


KİTAP

Kanadı Kırık Kuşlar Yazar: Ayşe Kulin Yayınevi: Everest Yayınları “Kendi vatanında bile yabancıdır kanadı kırık kuşlar” 1930’ların Almanya’sı, Nazilerin baskısından bunalan Yahudi asıllı tıp doktoru Gerhard Schlimann, çemberin yeterince daraldığını, kendisi ve ailesi için tek çarenin kaldığını hisseder: Kaçmak... Ancak işsizliğin, savaşın habercisi toplumsal karmaşaların ve her yere yayılan ayrımcılığın cenderesindeki bir dünyada insanca yaşanacak bir yer bulmak hiç de kolay değildir. Zira Gerhard Schlimann ve diğer Yahudilere sözüm ona gelişmiş ülkeler bir bir sırt çevirirken, bir tek Avrupa’nın kıyısındaki genç bir Müslüman ülke kucak açar: Türkiye Cumhuriyeti... Ayşe Kulin, Kanadı Kırık Kuşlar’da 1930’ların Almanya’sından 2000’lerin Türkiye’sine uzanan bir ailenin dört kuşaklık hikâyesini anlatıyor bizlere. Sıradışı, güçlü, coşkulu, inançlı kadınların hikâyesi bu aynı zamanda. Elsa, Suzan, Sude ve Esra kendi sancıları ve değişimlerini vatanlarının çalkantıları ile iç içe yaşıyorlar. Kanadı Kırık Kuşlar, vatanı sevgi olan herkesin kalbine değecek.

Tarçın Bakırı Yazar: Cihad Kök Yayınevi: Akis Kitap “Konuşmamız gereken şeyler var; hem kahve ile birlikte üzümlü kek de var!” Konuşmamız gereken şeyler var. Mesela kırgınlıklar; keşke aldırılabiliyor olsalar. Solgun duruyorsun, yumuşacık yastığına hasret bırakıyor olmalı seni dargınlıklar. Üzgün görünüyorsun ve belli ki içinde amansız savaşlar veriyorsun. Canını yakıyor olmalı “aldığın yaralar!” Bari yemene, içmene dikkat ediyor musun? Ayakta kalmaya çalışıyor, “üzüntülerimi kimse bilmesin” diyorsun ama daha ne kadar dayanabilirsin tabii onu da kestiremiyorsun. Birçok şeye anlam veremiyor, seni neden ısrarla üzdüklerini bir türlü anlamıyorsun. Ah şu insanlar! “Üzmekten” mutluluk duyanlar var. Ama Allah da var. İnsanlar üzerler; üzülmeni de çok önemsemezler. Kimse annen değil ki acıyan yerlerinden öpsünler. Biraz dikkat et kendine, hiç önem vermiyorsun değil mi uyku saatlerine? Toparlan lütfen ve bu kadar çok üzülme. Yanaklarına haksızlık ediyorsun; yakışmıyor işte yanaklarına gözyaşı, neden ısrar ediyorsun? Boş ver, aldırma artık seni kırıp ağlatanlara. Kızarım ben onlara! Sen düşünme şimdi bunları. Koş hadi mutluluğa ve sakın dönüp ardına bakma.

45


SAĞLIK

Diyetisyen

TUĞÇE SERT İstanbul Onkoloji Hastanesi

KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp damar hastalıklarından dolayı ölümler ilk sırada yer almaktadır. Sigara, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, hareketsizlik, aşırı alkol alımı, şişmanlık, beslenme alışkanlıkları ve stres, kalp damar hastalıklarının oluşmasında başlıca risk faktörleridir. Yaşam şeklinin değiştirilmesi, doğru beslenme ve fiziksel aktivitenin arttırılması ile kalp damar hastalıkları çok büyük bir oranda engellenmektedir.

KOLESTEROL

Sağlığımız için gerekli olan vücudumuzda doğal olarak üretilen, yağ benzeri bir maddedir. Vücudumuzda bulunan her hücre kolesterol içerir. Sadece hayvansal gıdalarda kolesterol bulunur. Yumurta, tereyağı, et ve sakatatlar önemli kolesterol kaynaklarıdır.

LDL (kötü huylu) KOLESTEROL

Kolesterolü dokulara taşır ve damarlarda birikerek damar tıkanıklığına neden olur. 130 mg/ dl altında olması gerekmektedir.

HDL (iyi huylu) KOLESTEROL

Kolesterolün damarlarda birikmesini engeller. Yiyeceklerde bulunmaz. Fiziksel aktivitenizi arttırarak HDL kolesterolünüzü yükseltebilirsiniz. 60 mg/dl üzerinde olması gerekmektedir.

46


SAĞLIK

Yağ tüketiminize dikkat edin

Balık tüketiminize özen gösterin

Yağ tüketiminiz, günlük aldığınız enerjinin %30’undan fazla olursa total kolesterolünüzün yükselmesine, %20’den düşük olursa HDL kolesterolünüzün düşmesine neden olur. Bu nedenle günlük aldığınız kalori oranına göre yağ tüketiminizi dengelemeye çalışın. 1600 kalorilik bir diyette yağ alımınız 480 kaloridir. Ortalama 53 gram yağa denk gelmektedir.

Balık çok iyi bir Omega 3 kaynağıdır ve iyi kolesterolünüzün (HDL) yükselmesine, kötü kolesterolünüzün (LDL) düşmesine yardımcı olur. Haftada 1-2 gün somon, palamut, mezgit, tonbalığı gibi yağlı balıkları tüketmeye özen gösterin. Fırında veya buğulama yöntemiyle pişirin. Haftada 1-2 gün kırmızı et, 2-3 günde tavuk eti ve hindi eti tercih edebilirsiniz.

• Doymuş yağları ( kuyruk yağı, iç yağı vb.) kısıtlayın. Doymuş yağlar, en fazla günlük enerjinizin %7 si kadar olmalıdır.

İdeal kilonuzu koruyun ve fiziksel aktiviteyi yaşam şekli haline getirin

• Diyetinizde doymamış yağ oranını arttırın. Çoklu doymamış yağlar (ayçiçeği, mısırözü) toplam enerjinin %10’unu, tekli doymamış yağlar (zeytinyağı, fındık yağı) %15’i olmalıdır. • Yemeklerinizi pişirirken 1 kg çiğ sebzeye 2 çorba kaşığı yağ ekleyin. Et yemeklerine ekstra yağ eklemeyin.

Şişmanlık kalp damar hastalığı riskini arttıran en önemli nedenlerden biridir. Vücut yağlanması arttıkça total kolesterol ve kötü kolesterol yükselmekte bu da damarların tıkanmasına neden olmaktadır.

Posa tüketiminiz arttırın Posadan zengin beslenmek kan kolesterolünüzün dengelenmesine yardımcı olur. Günlük posa tüketiminiz 25 – 30 mg olmalıdır. Günde 5 porsiyon sebze- meyve tüketmeye, ekmeğinizi tam buğday veya çavdar tüketmeye özen gösterin. Kuru baklagiller çok iyi posa kaynağıdır, haftada 1-2 gün tercih edebilirsiniz.

Özellikle göbek bölgesindeki yağlanmanın artması kalp riskini daha çok artırmaktadır. Bel / kalça oranı kadınlarda 0.8 erkeklerde 1.0 üzerine çıkmamalıdır. Haftada en az 3 gün 40 dk spor kalp sağlığını korumakta, kolesterol ve Trigliserit oranını düşürmektedir.

47


AYIN MEYVESİ

KIŞ AYININ SAĞLIK DEPOSU; GREYFURT KIŞ MEVSİMİNİN GÖZDE MEYVESİ GREYFURT TEZGAHLARDA YERİNİ ALDI

G

reyfurt 1750’li yıllarda Jamaika’da ortaya çıkmış doğal hibrit bir türdür. Zira Jamaika’nın yerli tatlı portakalının yanında yetiştirilmek üzere Kaptan Shaddock tarafından Güney Asya’dan getirilen bir turunç cinsi olan pomelo türü bu adada dikildiğinde, bu iki türün birbiriyle tozlaşmaya girdiği ve bunun sonunca 3. bir tür olan greyfurtun ortaya çıktığı görülmüştür. Jamaika’dan dünyaya bu tür yayılmıştır. En çok greyfurt üretimi yapan ülke Çin Halk Cumhuriyeti’dir. Yaprakları derimsidir. Çiçekleri beyazımsı renkli, meyveleri büyük, toparlak yassı, açık sarı renkli, ince kabuklu, bol usarelidir. Meyvelerinin çekirdekli ve çekirdeksiz cinsleri bulunur. Meyve dilimlerinin kabukları soyulunca acılık kalmaz, rahatlıkla yenebilir. Tadı genellikle çocuklar tarafından sevilmesi biraz zor olan greyfurt, sağlık açısından çok faydalı bir meyvedir. Yapısında birçok vitamin ve mineral barındırmaktadır. Özellikle lif ve protein açısından oldukça faydalı olan greyfurtta kolesterol yok denecek kadar azdır. Yapısında bolca A, C, E, K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, demir ve fosfor gibi vücudumuz için önemli elementleri içermektedir.

Greyfurtun Sağlığa Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen greyfurt, göz sağlığının korunması ve kansere karşı mücadele gibi vücudumuzda büyük önem taşıyan roller üstlenmektedir.

Kansere Karşı Mücadelede Greyfurt Vücudun enfeksiyonlarla olan savaşında savunucu rol oynayan greyfurt, yapısındaki flovanoidler sayesinde kanserojen maddelerle savaşır.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

Her meyvede olduğu gibi greyfurt içerisinde de şeker bulunmaktadır. Bazı uzmanlar düzenli olarak greyfurt yenildiğinde kilo alınabileceğini, bazı uzmanlar da yapısındaki bol miktardaki su ile kilo vermeyi kolaylaştıracağını savunmaktadırlar. Yapısındaki petkin ile sindirimi kolaylaştırır. Sindirimin kolaylaşması da kolon kanserine karşı koruyucu rol üstlenmektedir.

Göz Sağlığında Greyfurt Greyfurtun çeşitlerinden olan pembe ve kırmızı greyfurt görme sağlığı üzerinde çok etkilidir. Her gün tüketeceğiniz greyfurt, göz yorgunluğunu gidererek görme yeteneğinin korunmasını sağlar. Yaşlanmanın etkilerinden biri olan görme bozukluklarının da engellenmesinde büyük rol oynamaktadır.

48


AYIN MEYVESİ

C Vitamini Kaynağı Greyfurt

Narenciye meyveleri hemen herkesin aklına C vitaminini ve kış günlerindeki soğuk algınlıklarını akla getirmektedir. C vitamini vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı daha dayanıklı olmanızı ve dinç kalmanızı sağladığından ölçülü bir şekilde greyfurt yemeniz sizi kış günlerinde hastalıklardan koruyacaktır. Bunun yanı sıra astım ataklarının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine ya da daha uzun aralıklarla geçmesine yardımcı olabilir.

Antioksidan Kaynağı Greyfurt

Bol miktarda antioksan içeren greyfurt, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur. Toksinlerin organlara zarar vermesini engeller.

Saç Ve Cilt Sağlığında Greyfurt

Cildin güneş ışınlarından korunmasına, saçların da doğal bir parlaklık kazanmasına yardımcı olur. Yapısındaki C vitamini ve antioksidanlar cildin yıpranmasını engeller.

GREYFURT VE GREYFURT SUYU İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER Greyfurt, yapısında bol miktarda mineral ve maddeler bulundurduğu için diğer maddelerle reaksiyona girerek olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu sebepten düzenli bir ilaç kullanımı dönemindeyseniz, hormon bozukluğunuz varsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Unutmamalısınız ki; herşeyin fazlası vücudumuzda olumsuz sonuçlar doğuracaktır. Düzenli ve yeterli bir miktarda meyve tüketimi sağlığınızı korumada etkili olacaktır.

499PÀPIJįdÃğįōíØqĽØĽÖįÃxÃç

=ŅğÕÃō ĜæÃçį: ōPÀPIJį Pıı 7 / 24

0 850 222 34 55


METRO

Korgeneral Çetin: “PKK’yı ne pahasına olursa olsun mutlaka bitireceğiz 15 Temmuz Darbe girişiminin bertaraf edilmesinde büyük rol oynayan Korgeneral Arif Çetin, son birkaç ay içinde yapılan operasyonlarda bölücü terör örgütünün yurt içindeki mevcudunun yarısından fazlasının öldürüldüğünü belirterek, teröristlerin Nevruz’u göremeyeceklerini ve terörün ülke gündeminden tamamen çıkacağını söyledi. TOFED Kurucu Onursal Başkanı İşadamı Galip Öztürk, “Özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın cesur neferlerinden birisi” olarak tanımladığı Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin’i makamında ziyaret etti. Öztürk ve beraberindeki heyeti Van’da misafir etmekten mutluluk duyduğunu belirten Korgeneral Çetin şunları söyledi: “Göreve geldiğim günden bu yana bölgede terörle hiç olmadığı kadar yoğun mücadele ediyoruz. Bölücü örgütün moral motivasyonu bitme noktasına geldi. Mevcutlarının yarısını yok ettik. Diğer yarısını da önümüzdeki üç ayda Allah’ın izniyle, halkımızın desteği ve sizlerin hayır dualarıyla inşallah bitireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sürdürülen terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini söylemek isterim. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi artık savunma değil taarruz var. Nevruz’u göremeden ya yok olacaklar ya da bu toprakları terk edecekler. Terörü ülke gündeminden tamamen çıkaracağız. Milletimizin içi rahat olsun.”

52

Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk ise 15 Temmuz Darbe Girişimini, yaptığı açıklamalar ve operasyonlarla bertaraf eden Arif Çetin Paşa’yı “Terörle mücadele neferi” olarak gördüğünü ifade ederek şöyle dedi: “Bugün eğer bu ülke bağımsız kalabilmişse o gece Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Komutanımızın birliklerine yaptığı çağrının rolü büyüktür. Arif paşam benim gözümde ülkemizin özgürlük savaşçısıdır. Bu nedenle yeni görevinde başarı dilemek ve minnet duygularımızı ifade etmek üzere Van’a geldik. Böyle komutanlarımız olduğu müddetçe bu ülkeye kimse hiçbir şey yapamaz. Kendisine, şahsıma göstermiş olduğu yakın ilgiden ve muhabbetten ötürü şükranlarımı sunuyorum. Allah devletimize milletimize zeval vermesin.”


METRO

“OYUNU BOZALIM ÇAĞRISI”NA ÖZTÜRK’TEN TAM DESTEK

Doların artışının hızla devam etmesi üzerine sosyal medyada başlatılan “Dövizini Türkiye İçin Boz” kampanyasına Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk de destek verdi. Öztürk dolardaki bu yükselişin manidar olduğunu da söyledi. Sosyal medyada başlatılan ve tüm Türkiye’ye çığ gibi yayılan “Dövizini Türkiye için Boz” kampanyasına İşadamı, Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk de tam destek verdi. Öztürk Twitter hesabında paylaştığı “Tüm halkımızı ve milli işadamlarımızı her bedeli ödemek pahasına dolarlarını bozdurarak Devlet ile kenetlenmeye davet ediyorum” mesajı ile Türk halkını kampanyaya katılmaya çağırdı.

EKONOMİK SAVAŞ Öztürk, son dönemde dolardaki ani ve hızlı yükselişin çok manidar olduğunu söyleyerek, bunun altında yatan gerçeğe de dikkat çekti. 15 Temmuz’da silahla gerçekleştirilemeyen darbenin ekonomik alanda yapılmaya çalışıldığını ifade eden Öztürk şöyle konuştu:

“Görüyoruz ki yurtdışından bir takım güçler silahlı girişimle gerçekleştiremedikleri darbeyi şimdi ekonomik alanda yapmaya çalışıyorlar. Tüm veriler bunu gösteriyor. O halde bizlere, milli duruşu olan, bu vatanı seven, kenarda 100 doları da 100 milyon doları da olan herkese çok önemli bir görev düşüyor. Güzel ülkemizin geleceğini inşa etme hedefinde olan, ‘Büyük Türkiye’ hayalinin geçekleşmesinde emeği olsun isteyen büyük küçük herkesi bu kampanyaya karınca kararınca, gücü nispetinde destek vermeye çağırıyorum. Haydi Türkiye, güç bizde olsun” dedi.

GÜN KENETLENME GÜNÜ Türkiye’de, özellikle yatırım alanlarında Türk lirasının yeniden geçer akçe haline gelmesi gerektiğine dikkat çeken Öztürk, “Biz kenetlenirsek yapamayacağımız, gerçekleştiremeyeceğimiz hiçbir şey, aşamayacağımız hiçbir güçlük olmadığını biliyorum. Tarihimiz bu örneklerle dolu” diyerek ülkeye ve millete olan güvenini ortaya koydu.

53


METRO

DOLARINI BOZ OTOBÜS BİLETİNİ AL KAMPANYASINA YABANCI BASINDAN DESTEK Doların artışının hızla devam etmesi üzerine sosyal medyada başlatılan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile ivme kazanan “Dövizini Türkiye İçin Boz” kampanyasına destek veren Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, 500 dolar bozduran herkese 1 bilet hediye edeceğini söylemişti. Biletlerin dağıtılmaya başlamasıyla birlikte Öztürk’ün destek çağrısı yabancı basında da geniş yer buldu. The Times konu ile ilgili haberinde kampanyaya yer verirken, Al Jazeera televizyonu da İstanbul 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yaptığı haberde dolarını bozduran ve makbuzunu getirerek bedava Metro Turizm biletini alan yolcuların görüntülerini yayınladı.

Metro Turizm yazıhanelerine, 500 dolar bozdurduklarına dair resmi makbuz ile giden herkes bedava otobüs biletine kavuşuyor.

DÜNYA BASININDAN BÜYÜK İLGİ

Sosyal medyada başlatılan ve tüm Türkiye’ye çığ gibi yayılan “Dövizini Türkiye için Boz” kampanyasına İşadamı, Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk de tam destek vermiş, tüm halkı ve işadamlarını her bedeli ödemek pahasına dolarlarını bozdurarak devlet ile kenetlenmeye davet etmişti. Bu çağrı üzerine Öztürk, kendi şirketlerinde de dolar bozduranlara yönelik çeşitli kampanyalar başlattı. Öztürk özellikle Türkiye’nin her yerine milyonlarca yolcu taşıyan Metro Turizm’den 500 dolar bozduran herkese 1 bilet hediye edeceğini duyurdu. Yoğun ilgi gören kampanyada 500 Dolar bozdurarak verilen telefon numarasına resmi makbuzu faks çeken herkese istediği şehre Metro Turizm otobüs bileti hediye ediliyor.

54

Kampanya hem yerli hem de yabancı birçok medya kuruluşunda da geniş yer buldu. Önemli haber kanallarından Al Jazeera, Büyük İstanbul Otogarı’ndaki Metro Turizm yazıhanelerini gezerek konu ile ilgili bilgi aldı. Yapılan haberde Erdoğan’ın çağrısı üzerine Türklerin, ‘artan dolara cevap verdiği’ belirtildi. Görüntülerde dolarını bozdurarak makbuzunu getiren yolcuların bedava Metro Turizm biletini alması da gösterildi. İngiltere’nin köklü haber kuruluşu The Times de internet sitesinde yayınladığı haberde Metro Turizm’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısına ilk yanıt veren şirketlerden biri olduğunu ve dolarını bozduranlara otobüs bileti hediye edildiğini belirtti.


METRO

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BABASININ ADINI TAŞIYAN OKULU AÇTI Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bayrampaşa’da babası Kaptan Ahmet Erdoğan’ın adı verilen eğitim kompleksinin açılışını gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu okula rahmetli babam Kaptan Ahmet Erdoğan’ın ismini vererek vefa gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum. Çok disiplinli bir o kadar da vicdanlı bir insan olan babacığım, şu an burada olup isminin böyle bir okula verildiğini görseydi inanın bana gözlerinden sevincini okur, hatta gözyaşlarının yanaklarından sakallarına doğru süzüldüğünü hep bir birlikte görürdük. Kaptan Ahmet Erdoğan’ın ve oğlu Recep Tayyip Erdoğan’ın hikâyesi aslında Türkiye’nin hikâyesidir” dedi.

MUSTAFA VARANK İLE SOHBET Millî Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İstanbul Milletvekilleri ile AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ile Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner’in de yer aldığı törene Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk de katıldı. Öztürk tören öncesinde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank’la uzun uzun sohbet etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile de selamlaştı.

Öztürk’ten Ak Parti İl Başkanı Temurci’ye ziyaret Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, 28 Aralık Çarşamba günü AK Parti İl Başkanı Selim Temurci’yi makamında ziyaret etti. Temurci ve son derece sıcak karşıladığı Öztürk son güncel siyasi gelişmelerin yanısıra ekonomide yaşananları da ayrıntılıları ile konuştu. Öztürk, FETÖ ile mücadelenin de gündeme geldiği ziyarette, başta FETÖ ile mücadele olmak üzere her konuda hükümete desteğinin tam olduğunu ifade etti.

55


METRO

METRO HOLDİNG’DEN EDIRNE’YE 250 MİLYON LİRALIK DEV YATIRIM

Metro Holding Grubu yatırım atağını 2017’de dev bir projeyle devam ettiriyor. Bünyesinde halka açık 6 şirket barındıran Metro Holding Edirne’de yaklaşık 24 bin metrekarelik alanda, 25 katlı 2 blok ve 26 katlı 3 binadan oluşan bir kompleksi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Proje ile ilgili detaylarıve Metro Holding’in yeni sürprizlerini AVTUR Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Öztürk Ünal ve AVGYO Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Öztürk Gümüşsu anlattı. Metro Holding ‘rezidans- otel-yurt’ yatırımıyla ülke ve Edirne ekonomisine damgasını vurmaya hazırlanıyor. Serhat kenti Edirne’nin şehir merkezine 7 km. uzaklıktaki proje, 28 bin nüfuslu Trakya Üniversitesi’nin de hemen yanında kurulacak. Yaklaşık 24 bin metrekarelik alanda, 25 katlı 2 blok ve 26 katlı 3 binadan oluşan bir kompleksin 2018 yılında tamamlanması hedefleniyor.

ÖZKAYNAKLA YAPILACAK Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler Yatırımlar A.Ş (AVTUR) tarafından inşa edilecek olan 250 milyon liralık projeyle AVTUR’un

56

büyüklüğünün de ikiye katlanması bekleniyor. Projenin finansmanı ise tamamen holdingin özkaynakları ile yapılacak.

YENİDEN YAPILANMA DÖNEMİ Bu dev adımların yanında holding bünyesinde yeni bir yapılanma çalışması da yürütülüyor. Bu çalışma kapsamında gruptaki tüm gıda şirketleri Van Gıda’nın çatısı altında toplanacak. Van Gıda ‘gıda holding’ haline getirilecek. Bu çalışmanın ilk adımları ve şirketi 125 milyon TL’lik büyüklüğe taşıyacak ‘buluşma’ Sampi ve Bostan Tarım’ın Van Gıda’ya satışıyla başlamış oldu.

İLK AÇIKLAMALAR Batum’daki proje, Koza İpek Holding’in satın alınması talebi, İzmir’deki Metro Maden’in aktif hale getirilmesi girişimleri dâhil gruba büyük katkı ve ivme kazandıracak ataklar konusunda detaylı bilgiyi AVTUR Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Öztürk Ünal ve AVGYO Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Öztürk Gümüşsu verdi.


METRO

YENİDEN YAPILANMA DÖNEMİ BAŞLADI

günlerde bununla ilgili önemli gelişmeler olacak. Eğer lisanslarımızı geri kazanırsak, kesinlikle çevreye zarar vermeden altın çıkartacağız” dedi.

AVTUR Yönetim Kurulu Başkanı Ayten Öztürk Ünal özellikle gıda alanında yeni bir yapılanma ile grubu büyütmeyi hedeflediklerini kaydetti. Ünal şu bilgileri verdi: “Geçen sene içinde iki yeni projemizi duyurduk. Ama bu yeterince ses getirmedi. Grubumuzda Atlas’ı saymazsak 6 tane şirket var. AVTUR ve Van Gıda grubun misyonunun yanında küçük kaldılar. Özellikle de gıda alanında yeni bir yapılanma ile grubu büyütmeyi hedefliyoruz. Özvarlıklarıyla büyüyen Metro Grubu’nu da daha iyi noktalara taşıyacak adımlar atıyoruz. Nitekim Koza İpek Grubu bunun birinci adımı olacak. Bu konuda çok istekli ve iddialıyız. Henüz TMSF’nin bu devralınan şirketlerle ilgili büyük bir çalışması yok ve bir karar aşamasındalar. Biz başvurumuzu yaptık ve TMSF’nin yoğunluğu ne zaman geçerse bir görüşme yapacağız.”

Grubun bütün gayrimenkullerini Avrasya Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı’nda toplamaya çalıştıklarını kaydeden Ünal, AVTUR’da da turizm, yurt ve otel yatırımını ön plana çıkarmak istediklerini dile getirdi ve “Bu proje AVTUR’un büyüklüğünü ikiye katlayacak” diye konuştu.

ÇEVREYE ZARAR VERMEDEN ALTIN ÇIKARTACAĞIZ Holding iştiraklerinden Metro Maden’in İzmir Karşıyaka’da bir madeni olduğunu da hatırlatan Ünal, Koza Maden’le yan yana olan bu madenin şu anda aktif olmadığını ifade etti. Madenin faal hale gelebilmesi için gerekli müracaatların yapıldığını belirten Ünal, “Önümüzdeki

BU YATIRIM BİZİM İÇİN ÖNCÜ PROJE OLACAK

Ayten Öztürk Ünal, Edirne‘deki dev proje ile ilgili detayları da verdi: “Projenin büyüklüğü 250 milyon TL. Bu proje bizim için bir öncü proje olacak. Toplamda 100 bin metrekare inşaat alanı olacak. Proje, Edirne il sınırlarında bulunan 14 ve 15 nolu parseldeki toplam 23 bin 538 metrekarelik alanda inşa edilecek. 20. kattan sonra ise teraslama ile arsa sınırına bakan taraftan daraltmaya başlayarak 25 kata çıkan 2 blok ve ortada bulunan 26 katlı 3 binadan oluşmakta.”

BİTMESİ 2018-19’U BULUR Öğrenci yurdunun 800 kişilik kapasiteye sahip olacağını belirten Ünal, şöyle konuştu: “B ve C blokta toplam 948 adet 1+0 rezidans olarak kullanılabilir oda mevcuttur. Öğrenci yurdu için ise 446 odalık A blokun ilk iki katı temel birimlere ayrıldıktan sonra 406 adet oda

57


METRO

kalmaktadır, burayı ikişer kişi kullanabilir. Toplamda 800 öğrenci kapasiteli bir yurt olacak. Bu projemiz Edirne şehir merkezine 7 km uzaklıkta. 22 bin öğrencinin ve 6 bin çalışanın olduğu Edirne Üniversitesi’nin hemen yanında olacak. Projenin mimarı Batum’daki inşaatımızın da mimarı. Biz bu projeyi konsept olarak yeni oluşturduğumuz için ne zaman biteceği konusunda net bir tarih yok. 2017 yılına yetişmesi mümkün değil, 2018-2019 yılını bulur. Zaten zamanı geldiğinde o tarihi açıklayacağız.”

İLK İNŞAAT PROJESİ Metro Holding’in bugüne kadar inşaat alanında olmadığını dile getiren Ayten Öztürk Ünal, “Biz daha önce inşaat işine girmemiştik. Edirne ilk projemiz olacak. Mutlaka destek alırız ama projeyi özkaynağımızla yapmaya çalışacağız. Şu anda Türkiye’de cari oranı en yüksek özkaynakla yatırım yapan şirketlerden biriyiz. 2008 yılından bu yana halka açık şirketlerimizin sayısı 6 oldu. Bizim bankalardan kredi alamamamız 2012 yılından sonra başladı. Ama bu da Galip Öztürk ve grupta şöyle bir ışık yaktı, kendi özkaynaklarıyla büyüme bize daha bir karlılık getirdi. Biz her ekonomik krizde büyüdük. Çünkü bankalar ekonomik krizlerde paralarını geri almaya çalışır. Bu bir refleks oldu ve iyi ki böyle olmuş. Bu son projelerimizde sürpriz yapabiliriz çünkü daha önce hiç uygulanmamış yeni bir finans yöntemi uygulayacağız. Şimdiden bir spekülasyon yapmak istemiyoruz ama bu yöntem Türkiye’deki finans çeşitliğini de artırmış olacak. Yani insanlar finans bulmak için sadece bankalara gitmemesi gerektiğini ve başka kaynakların da olabileceğini görecek” şeklinde bilgi verdi.

VAN GIDA ‘GIDA HOLDİNG’ HALİNE GELİYOR AVRASYA Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Öztürk Gümüşsu ise gruptaki tüm gıda şirketlerinin Van Gıda’nın çatısı altında toplanmasını öngören proje ile ilgili bilgi verdi. Gümüşsu, “Bütün gıda şirketlerini Van Gıda’nın altında toplamak istiyoruz. Van Gıda’yı ‘gıda holding’ haline getireceğiz. Geçen haftalarda duyurduğumuz

58

Sampi ve Bostan Tarım’ın Van Gıda’ya satışı sadece başlangıç. Sonuç olarak birçok farklı gıda yatırımımız var ve biz bunları Van Gıda’nın altında bir araya getirmeye çalışıyoruz” dedi.

VANET’İN BÜYÜKLÜĞÜ 125 MİLYON TL OLACAK “Gıda holding dediğimiz yapıyı 2017 yılı içinde yapılacağını duyurduğumuz iki genel kurulda tescilleyeceğiz. Bostan Tarım ve Sampi’nin ayrılma kararını duyurduk. Bostan Tarım ve Sampi Avter’in mülkündeydi, Vanet adı altında birleştireceğiz. Şu anda Vanet’in sermayesi 25 milyon TL ve 125 milyon TL bir büyüklüğü olacak” diyen Gümüşsu, 50’şer milyon TL değerindeki Sampi ve Bostan Tarım’ın yasal değerlemelerinin SPK tarafından yapılacağını ve karşılığında Avter’e hisse verileceğin kaydetti.

AVRASYA TERMİNAL’İN DİREKT ULUSAL PAZARDA OLMASINI İSTİYORUZ Gümüşsu sözlerini şöyle tamamladı: “Aynı zamanda Avrasya Terminal için borsaya kote olmamız var. Daha önce Avrasya Terminal’in ortak sayısından dolayı kanun gereği SİP’de işlem görmesi için hakkı vardı. Ama biz şimdi onun içinde değil, direkt ulusal pazarda olmak istiyoruz. Bizim Gürcistan’daki yatırımlarımızın sahibi Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş, yani AVTER. Bu şirketimiz Batum’daki yatırımların, Bostan Tarım ve Sampi’nin de sahibi. AVTER’in 451 milyon TL 2015 yılı itibariyle aktif büyüklüğü var ve geçen yılki karı 20 milyon TL. Son 3 yıldır kar edip, temettü dağıtan bu şirketimiz yakında yine temettü dağıtacak. AVTER’in cirosu da oldukça yüksek. 100 milyon ciroda 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nın payı ancak yüzde 40’tır. Yüzde 60’ı ise diğer şirketlerden geliyor. Hatta Batum tam olarak bilançoya girmedi, önümüzdeki sene bilançoya yansıyacak. Batum’daki proje otel, alışveriş merkezi ve casinodan oluşuyor. Yalnızca casino, kumarhane işinde çok büyük olan bir grup tarafından kiralandı. Zaten biz kendimiz çalıştırmak istemiyoruz.”


METRO

HALEP’E METRO TURİZM ELİ her ilinde ve ilçesinde hizmet veren Metro yazıhaneleri, çalışanları ve yöneticileri destek verdi. Talep doğrultusunda yardım malzemeleri firma tarafından gönderilen araçlarla kapıdan teslim alındı. Konu ile ilgili bilgi veren Metro Rent A Bus Genel Müdür Yardımcısı Erdal Öztürk; “Metro Turizm çalışanları olarak her türlü sosyal projeye elimizden geldiğince destek vermeye çalışıyoruz. Savaşın dili, dini, ırkı mezhebi olmaz. Bu nedenle Halep ile ilgili de duyarsız kalamazdık. Kısa bir süre önce başlattığımız yardım kampanyasına Türkiye’nin her noktasından Metro Turizm çalışanları tam destek verdi Kısa bir sürede 3 kamyon yardım malzemesi toplamayı başardık. Tüm çalışanlarımıza ve kampanyada benimle birlikte hareket eden Terminaller Müdürümüz Sayın Murat Kabataş’a duyarlılıklarından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Metro Turizm çalışanlarının başlattığı Halep’e yardım kampanyası sonucu toplanan 3 kamyon erzak ve eşya, sahiplerine ulaştırılmak üzere yola çıktı. Metro Turizm çalışanlarının Halep’te yaşayan savaş mağduru insanlara yardım etmek üzere başlattığı kampanya geniş yankı buldu. Metro Turizm üst düzey yetkililerinden, çalışanlarına kadar çok sayıda kişinin destek verdiği kampanya sonucu toplanan 3 kamyon erzak ve eşya sahiplerine ulaştırılmak üzere 27 Aralık 2016 Salı günü yola çıktı. Toplanan yardım malzemeleri Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik GÖKSU’nun desteği ile gönderildi. 16 Aralık Cuma günü başlatılan kampanya kapsamında; battaniye, kıyafet, ayakkabı gibi eşyaların yanı sıra makarna, şeker, un gibi farklı gıda maddeleri Büyük İstanbul Otogarı’nda bulunan Metro Turizm Müşteri Hizmetleri’nde toplandı. Kampanyaya Türkiye’nin hemen

59


GEZİ

GURME KONYA’NIN ENFES LEZZETİ: ETLİ EKMEK

Konya’nın meşhur yemeği, etli ekmek, kıymalı pideye benzetilse de lezzeti diğer pidelerden çok farklıdır. Genelde lokantalarda yenilen bu leziz yemeği evinizde de yapmanız mümkün.

İÇ MALZEMESİ • 1 kg yağlı koyun kıyması ( 4 adet etli ekmek için) • 2 adet orta boy soğan • 2 Kaşık domates salçası • 1 Kaşık biber salçası • 100 gr kıl biber • 1 su bardağı kıyılmış maydanoz • 1 yemek kaşığı Ayçiçek yağı • Tuz • Karabiber • Pulbiber HAMUR MALZEMESİ • Bir tatlı kaşığı şeker • İki bardak su • 5 su bardağı un • 1 paket kuru maya

YAPILIŞI;

Unu yoğurma kabında ortasını boşluk olacak şeklinde koyun. Ortasına şeker, maya, tuz ve suyu da ekleyerek iyice harmanlayın. Hamurunuz biraz daha un isterse ekleyin. Ardından üzerini kapatarak 1 saat mayalandırın. Mayalandırma süreci devam ederken, kıymayı genişçe bir kaseye alın. Üstüne salça, ince kıyılmış soğan, maydanoz ve baharatları da ekleyerek yoğurun ve dinlenmeye bırakın. Mayaladığınız hamuru küçük portakal büyüklüğünde parçalara ayırın. 5 parmak genişliğinde açtığınız hamurlara iç harcınızdan ekleyerek, önceden ısıtılmış 200 derecelik fırının alt rafında pişirin. Afiyet olsun.

60


TATLILARDA KONYA: SACARASI

Konya’ya özgü nefis bir tatlıdır. Eski zamanlarda, hazırlanan tatlı tepsisi sacın üzerine konarak ocağa oturtulur, üzerine ikinci bir saç kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odununun korları döşenirdi. Tatlının ismi bu iki tepsiden gelir. Tatlı tepsisi iki saç arasında pişer. Konya’da özellikle düğünlerde hazırlanan çok özel ve hafif bir tatlıdır.

HAMUR MALZEMESİ • 8 adet baklavalık yufka • 3 çorba kaşığı tereyağı 1 paket kaymak •

ŞERBETİ İÇİN 1,5 su bardağı toz şeker • 1.5 su bardağı su • 2 damla limon suyu

YAPILIŞI;

Öncelikle tatlının şerbetini hazırlayın. Su, toz şekeri tencereye koyarak kaynamaya bırakın. Kaynama başladıktan 5 dakika sonra ilave ederek, altını kapatın. Şerbeti ılımaya bırakın. Tereyağını tavada eritin. Baklavalık olarak aldığını yufkaları tezgaha sererek uç kısmına kaymak ve tereyağı koyun. Aynı gül böreği yapar gibi rulo halinde yufkaları sarın. Tepsiye koyarken de tepsinin en uç kısmından başlayarak ortaya doğru yuvarlayarak işlemi devam ettirin. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirin. Tatlı piştikten sonra çıkarır çıkarmaz soğumuş şerbeti tatlıya dökün. Tatlı şerbeti döktükten sonra üzerini damak tadınıza göre süsleyin. Afiyet olsun.

61


SUDOKU

Sudoku (sūdoku, Rakam Yerleştirme diye de bilinir) standart olarak 9x9 boyutlarında bir diyagramda çözülen ve her satır, her sütun ve her 3x3’lük karede 1’den 9’a rakamların birer kez yer alması gereken bir zeka oyunu türüdür. Japonca “Sayılar TEK olmalı” anlamına gelen “Suuji wa dokishin ni kagiru” kelimelerinin kısaltması olan Sudoku, günümüzde Asya’dan, Avrupa ve Kuzey Amerika’ya da yayılan oldukça popüler bir oyundur. Oyunun amacı dokuzar hücreden oluşan 9 eşit kutuya bölünmüş bir alan üzerinde sayıları tekrar etmeyecek şekilde dizmeyi başarmak. Her satır ve sütunda 1’den 9’a kadar olan sayıları sadece bir kez kullanarak dizmeniz gerekiyor. Aynı şekilde çizgilerle ayrılmış her kutu içerisinde de 1’den 9’a kadar olan sayılar 1 kez kullanılmak zorundadır.

62


EĞLENCE

iKi RESiM ARASINDAKi 7 FARKI BULUN

63


ASTROLOJİ

KOÇ

BOĞA

İKİZLER

(21 MART - 19 NİSAN)

(20 NİSAN - 20 MAYIS)

(21 MAYIS - 21 HAZİRAN)

Kendinize koyduğunuz hedefleri daha alt seviyelere çekmelisiniz. Hedeflerinizi başardıkça kendinizi daha rahat ve amaçlarınıza ulaşmış hissedeceksiniz. Hedeflerinize ulaşma yolunda kendinizi başarılı hissetmenin verdiği mutlulukla aile ilişkileriniz de huzurlu günlerine dönecek. İş hayatındaki azim ve hırsınız da yeni yılın ilk ayında size oldukça yardımcı olacak. Maddi açıdan rahatlayacağınız bir döneme giriyorsunuz.

Yepyeni bir dönemin kapıları Boğa burçlarına sürprizli bir hayat sunacak. Beklenmediğiniz ek bir kazanç ile derin bir nefes alacaksınız. İş hayatınızda veremediğiniz kararları sonunda vererek, iş değişikliği için büyük bir adım atabilirsiniz. İlişkileriniz konusunda kendinizi kapana kısılmış gibi hissedebileceğiniz dönemler olabilir. Bu dönemlerde kendinizi rahatlatmalısınız. Çözüm çok kısa vadede sizi bulacak.

Amaçlarınıza ulaşmak için biraz daha sabretmeniz gerekiyor. Zaman geçmiyor gibi hissetmenize karşılı hayatınız yepyeni bir döneme girecek. Yeni yılda yapacağınız harcamalardan dolayı maddi sorunlarınız oluşabilir. Özel hayatınızdaki geçmişin izlerini silmeniz gerekiyor. Aksi takdirde ilerleme kaydetmeniz mümkün olmayacak. Anlık kızgınlıklarınızı uzun süreli küslüklere dönüştürmemelisiniz. Aile hayatınızdaki huzur alttan almanıza bağlı olacak.

YENGEÇ

ASLAN

BAŞAK

(22 HAZİRAN - 22 TEMMUZ)

(22 TEMMUZ - 22 AĞUSTOS)

(23 AĞUSTOS - 22 EYLÜL)

Eğitim ve iş hayatında başarıya doyacağınız yepyeni bir dönemin kapıları aralanıyor. Yüzünüzü güldüren olaylar neticesinde yaşam kaliteniz de bu doğrultu da artacak. Duygusal konularda içgüdüleriniz güvenerek hareket etmenizde fayda var. Mantığınız sizi yanıltabilir. İş hayatınızda kendinize haksızlık yapıldığını düşündüğünüz durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda sabırlı olarak, fevri davranışlar sergilememelisiniz.

Bu ay yaşamınızın işten olmadığının farkına varmanız gereken bir döneme giriyorsunuz. Hırslı yapınız sayesinde başarıya ulaşırken, duygusal yönünüzü geri plana atmamalısınız. Finansal konularda yaşayabileceğiniz gecikmeler konusunda sabırlı davranmadığınız takdirde hayatınız karmaşıklaşabilir. Beklentilerinizin bir anda olmaması karşısında telaşa kapılmamalı ve yapabileceğiniz hataların önüne geçmelisiniz.

64

Özel hayatınızda yaşayacağınız bir takım duygularınızı incitebilecek olaylarla karşılaşabilirsiniz. Uzun zamandır emek verdiğiniz ilişkinizde mantık ve duygularınızı bir arada kullanarak davranmalısınız. İşinize yansıyabilecek bu duygusal sorunlarınız, iş hayatınızda hata yapmanıza sebep olabilir. Aile içi huzur ile mutlu olacaksınız. Sıkı aile bağlarınız sayesinde her olumsuzluğu yenebilirsiniz. Sağlığınıza dikkat etmelisiniz.


ASTROLOJİ

TERAZİ

AKREP

YAY

(23 EYLÜL - 23 EKİM)

(24 EKİM - 21 KASIM)

(22 KASIM - 21 ARALIK)

Yeni bir yıl ve yeni bir ay, büyük değişikleri sizlere getiriyor. Sabırlı olmak size başarıyı getirecek. Uzun zamandır belirsizliğini koruyan işleriniz gerçekleşerek rahatlamanızı sağlayacak. Yaşamınızda ne yaparsanız, onun karşılığını alacağınız bir döneme giriyorsunuz. Özel hayatınızda da netliği sağlamalı ve karmaşadan kaçınmalısınız. Duygusal olaylar karşısında kendinizi daha güçlü hissetmeli ve mantığınızla karşılık vermelisiniz.

Ruhsal yorgunluklarınızdan arınacağınız, huzurun kapılarını açan yepyeni bir ay sizleri bekliyor. İş hayatınızda yaptıklarınız, insanların dikkatlerini sizin üzerinize yöneltecek. Bu yönelmeler sayesinde de başarı sizleri bekleyecek. Başarılı olmanın verdiği mutlulukla özel yaşamınızda da geçmişinizde yaşadığınız olaylara bakış açınız değişecek. Huzursuz olduğunuz her konuda çözüm bulacaksınız. Yeter ki kalbinizi kötülüklerden uzak tutun.

Fırsatların kapınızı çalacağı bir aya giriş yapıyorsunuz. Bu fırsatları görmek sizin elinizde olacak. İş ve eğitim hayatınızda şans sizden yana. Ardı arkasına gelen olumlu haberlerle birlikte iç huzura kavuşacaksınız. Geçmişte yaşadığınız olaylar neticesinde kaybettiğiniz öz güveniniz tekrar yükselişe geçiyor. Kalbi kırık yay burçlarının özel hayatlarında sürpriz gelişmelerle birlikte mutluluk çanları çalacak.

OĞLAK

KOVA

BALIK

(22 ARALIK - 19 OCAK)

(29 OCAK - 18 ŞUBAT)

(19 ŞUBAT - 18 MART)

İç dünyanızda yaşadığınız problemlerin üstesinden yalnızca kendi kararlarınız ve mantığınızla gelebilirsiniz. Bu süreçte etrafınızda yaşanan pek çok gerçeği de görme fırsatınız olacak. Gerçekler, hayatınızı yönlendirmede size olumlu yönde katkı sağlayacak. Seyahat planları yapmanızın tam zamanıdır. Çıkacağınız seyahatler hem özel hayatınız hem de iş hayatınızda rahat bir nefes almanızı sağlayacak.

Uzun vadeli planlardan kaçınan Kova burçları, kendilerine ürettikleri bahanelerden uzaklaşmalılar. Daha çok anı yaşamak isteyebilirsiniz. Ancak bu durumda gelecekteki planlarınızı da ertelememeli ve o yönde yaşamınızı şekillendirmelisiniz. Uzun süren belirsizliklerinizden sonra maddi anlamda rahatlayacağınız döneme giriyorsunuz. Özel hayatınızdaki yeni bir ilişki hayatınızı yeniden şekillendirerek, huzurlu bir dönemi müjdeleyecek.

Kendiliğinden çözülebilecek olaylar karşısında fazla panik yapabileceğiniz bir ay sizleri bekliyor. Olumsuz olarak görebileceğiniz bir durum karşısında telaşlanarak, olumlu yönleri göremeyebilirsiniz. Hayatınızda iş yaşamınızın çok ön planda olması gereken, yoğun bir tempo sizleri bekliyor. Pozitif düşünmeli ve hedeflerinizi iyi belirlemelisiniz. Maddi anlamda hızlı gelişen durumlar karşısında sevinçli zamanlar yaşayabilirsiniz.

65
FÄ°LOMUZ

68


FÄ°LOMUZ

69


METRO

70


METRO

71


METRO

72


METRO

73


METRO

74


METRO

75


METRO

76
“NEDEN ATS ARAÇ TAKİP SİSTEMLERİ” HIZ AŞIMINI ENGELLER KONTROLÜ SAĞLAR ZAMANDAN TASARRUF YAKITTAN KAZANDIRIR 0 (212) 658 00 32

www.atlasaractakip.comKÜLTÜR - SANAT

KÜLTÜR - SANAT

TARİHİN EŞSİZ DOKUSUYLA BEZELİ TOPKAPI SARAYI

F

atih Sultan Mehmed’in 1453 yılında İstanbul’u fethetmesinden sonra 1460 yıllarında yapımına başlanan ve 1478 yılında tamamlanan saray; Marmara Denizi, İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu’nda bulunan Doğu Roma akropolü üzerindeki 700.000 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuştur. Fatih Sultan Mehmed’den itibaren Sultan Abdülmecid’e kadar yaklaşık dört yüz yıl süreyle imparatorluğun idare, eğitim ve sanat merkezi olarak kullanılmıştır. 19.yüzyılın ortalarında hanedanın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması ile terkedilmiş olmasına rağmen önemini her zaman korumuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan sonra, 3 Nisan 1924 yılında müze haline getirilen ve Cumhuriyet’in ilk müzesi olan Topkapı Sarayı Müzesi, günümüzde yaklaşık 400.000 metrekarelik bir alan kaplamaktadır. Kara tarafından Fatih’in yaptırdığı Sur-i Sultani, deniz tarafından ise Doğu Roma surları ile şehirden ayrılan Topkapı Sarayı, mimari yapıları, koleksiyonları ve yaklaşık 300.000 arşiv belgesi ile dünyanın en büyük saray-müzelerinden biridir.

85

Ayasofya tarafındaki saltanat kapısından girilen ve birbirinden geçilen dört avlu çevresindeki mimari yapılardan oluşan sarayın etrafı bahçeler ve meydanlarla çevrilidir. Sarayın ilk avlusu olan ve halkın başvuru için girebildiği birinci avluda (Alay Meydanı) Cebehane olarak kullanılan Aya İrini Kilisesi, darphane, fırın, hastane gibi sarayın dış hizmet yapıları bulunurdu. Sarayın ikinci avlusu, devlet yönetiminin gerçekleştiği mekanların yer aldığı Divan Meydanı (Adalet Meydanı)’dır. Tarih boyunca pek çok törene sahne olan bu avluda divan toplantılarının yapıldığı Divan-ı Hümayun(Kubbealtı) binası ve yanında Divan-ı Hümayun Hazinesi yer alır. Divan yapısının arkasında ise Sultan’ın adaletini temsil eden Adalet Kulesi vardır. Kubbealtı’nın yanında Harem Dairesi girişi ile Zülüflü Baltacılar Koğuşu bulunur. Zülüflü Baltacılar Koğuşu ile aynı yönde bulunan Has Ahır yapıları ise aynı yönde, bir avlu etrafında yer alır. Adalet meydanının Marmara yönündeki revakların arkasında ise saray mutfakları ile ek hizmet binaları bulunmaktadır. Adalet meydanının kuzey yönünde cülus, arife, bayram ve cenaze törenlerinin yapıldığı, Sancak-ı Şerif ’in Serdar-ı Ekrem olarak savaşa giden Sadrazam’a teslim edildiği yer olan Babüssaade yer alır.


KÜLTÜR SANAT

17 KASIM

KÜLTÜR - SANAT

Ata Demirer Gazinosu 20:30 UNIQ Hall, İSTANBUL Ata Demirer tek kişilik gösterisiyle, 17 Kasım’da İstanbul Komedi Festivali’nde... Ata Demirer, gösterisinde ‘tek kişilik gazino’ oluyor.

KÜLTÜR - SANAT

Başarılı komedyenin gösterisi, Türk sanat müziğinden operaya, halk müziğinden popa ve arabeske kadar geniş bir repertuvara sahip. Ata Demirer’e sahnede Taşkın Sabah yönetiminde bir orkestra ve zaman zaman dansçılar eşlik ediyor. Seyircinin severek takip ettiği mizah dolu hikayeler de şarkı aralarında sahnede yerini alıyor. Ata Demirer kendine has üslubuyla bir yandan şakalarıyla seyirciye kahkahalar attırıyor, bir yandan da şarkılarıyla, tiyatro sahnesine hoş bir seda getiriyor.

Üçüncü15 Avlu, Enderun (iç saray) padişaha KASIM ait mekanların yanında, Sultan II. Murad döneminde kurulan Saray Okuluna ait koğuş ve yapıları da barındırır.

Kitaro Padişahın devlet adamlarını ve yabancı elçileri 21:00 Comgresium, kabul ettiği Arz Odası, Fatih Köşkü / Enderun ANKARA Hazinesi ve Has Oda padişaha ait mekanlar

olarak önce çıkarken, Küçük Oda, Büyük Oda,

80’li yıllarda TRT’Hazineli, de de yayınlanan İpekisimleriyle Yolu belgeseline Seferli, Kilerli, Has Oda bestelediği müziklerle Türkiye’de milyonların aklında yer anılan Enderun Saray okuluna ait koğuşlar, etmeyi başaran Altın Küre ve Grammy ödüllü Kitaro ilk Babüssaade kez Ankara’da!girişinden itibaren avlunun etrafına

sıralanmıştır.

New age ve dünya müziğinin öncü isimlerinden Kitaro özel orkestrası eşliğinde 15sonra, Kasım’dpadişaha a Congresium’ Enderun Avlusu’ndan ait da. Etnik ve elektronik bir arayabulunduğu getiren yenilikçi köşklerin ve asmaöğeleri bahçelerin IV. müziğiyle dünyanın dört bir yanında dinleyenleri derin Avlu’ya geçilir. Has Oda’nın Mermer Sofa’ya ve ruhani yolculuklara çıkaracan efsanevi müzisyen açılan uzun kapılarıyla da ulaşılan bu mekanda Kitaro, süre akıllardan çıkmayacak bir konser için Osmanlı sanatının klasik köşk mimarisinin en bu özel akşamda Ankara Congresium sahnesine konuk olacak. seçkin örnekleri olan, Sünnet Odası, Bağdat ve

Revan Köşkleri ile İftariye Kameriyesi yer alır.

Piu organize IV. Entertainment Avlu’nun bir tarafından alt kotunda asmaedilen çiçek bu bahçesi, özel gecede, 30 yılı aşkın kariyeri boyunca müziğiyle ahşap Kara Mustafa Paşa Köşkü, Hekim Başı milyonları peşinden sürükleyen Kitaro’ya özel bir Kulesi ve Sofa Camii yer alır. Sultan Abdülmecid orkestra eşlik edecek.

döneminde inşa edilen Mecidiye Köşkü ve Esvab Odası, sarayda inşa edilen son yapılardır.

24 KASIM

Topkapı Sarayı’nın etrafını kuşatan Hasbahçeler içinde günümüze ulaşmayan çok sayıda köşk ve kasır olduğu bilinmektedir.

86

ZAİDE-OPERA 21:00 İzmir Devlet Opera ve Balesi Elhamra Sahnesi Olay 16.yüzyılda, İstanbul’da geçer. Korsanlar tarafından tutsak edilen Zaide, İstanbul’da saraya satılmıştır.Kanuni Sultan Süleyman genç kıza İlgi duymaktadır. Ancak Zaide’nin ilgisi saraydaki Hristiyan bir köleye, ‘Gomatz’a yöneliktir. İki genç birlikte kaçmaya karar verirler. On beş yıl önce yine korsanlara tutsak düşerek saraya satılmış bir başka köle Allazim gençlere yardım etmeye söz verir. Zaide’nin kaçtığını öğrenen Kanuni öfke içindedir. Onun aşkına karşılık vermemiş olan Zaide’nin Bu tutumu gururunu zedelemiştir.Osman’ın bulup getirdiği güzel kızların hiçbiri Kanuni’nin ilgisini çekmez. Zaide, Gomatz’la birlikte yakalanarak huzura getirilir; ancak bu karar sevgilileri yıldırmaz. Daha sonra suç ortakları Allazim de yakalanır. Allazim, Kanuni karşısında özgürlük duygusunun vazgeçilmezliğinden söz ederken, yıllar önce Kanuni’yi korsanların elinden kurtaran İtalyan komutanın kendisi olduğunu söyler. Allazim’in, Kanuni’yi kararından vazgeçirmek için gösterdiği çaba sonuç veriri; Kanuni Sultan Süleyman her zamanki Bağışlayıcı ve hoşgörülü tavrıyla her üçünü de özgür bırakarak, ülkelerine geri gönderir.