Page 14

y RAMAZAN GELENEKLERİ

RAMAZAN AYININ SİMGELERİ RAMAZAN PİDESİ VE HURMA Mis gibi kokusu, enfes tadıyla Ramazan Pidesi Ramazanın en güzel sembollerinden biri olan Ramazan pidesini, çocukken herkes iftara 5 kala fırında sıra bekleyip, koşa koşa sofraya yetiştirmiştir. Çörek otlu ve susamlı karışık yapılan Ramazan pidesi kokusu ve tadı ile Ramazan ayının gelişini bizlere hatırlatmaktadır. Adeta efsanevi bir lezzet haline gelen Ramazan pidesini Ramazan ayı boyunca sofralarda tüketmenin tam zamanıdır.

İftar sofralarının en değerli parçası; Hurma Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar sofralarımızda çok severek tükettiğimiz meyvelerden biridir, hurma. Taze cennet meyvesi olan hurmayla karıştırmamak adına Medine hurması da denmektedir. Sıcağı, güneşi seven, soğuktan hoşlanmayan hurma, Türkiye'de Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişmektedir. Hem kan şekerini dengeleyen hem de oldukça lezzetli olan hurmanın faydaları saymakla bitmiyor. Besleyici değeri oldukça yüksek olan hurma en temel vitaminler açısından oldukça zengindir. Özellikle de B9 vitamini yani Folik Asit, ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir. n Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltır. n Vücuda enerji ve kuvvet verir. n Karaciğeri güçlendirir. n Kansızlığa iyi gelir, kan yapıcıdır. n Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına çok yardımcı olur. Ayrıca anne sütünü arttırır. n Yapısındaki potasyum çocukların büyümesini sağlar. n Ülsere ve böbrek yetmezliğine fayda sağlar. n Sindirim sistemi ve boşaltım sistemini temizler. n Stresi ve gerginliği azaltır. n Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığa iyi gelir. n Kansere, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. n Bronşit, verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığına iyi gelir. n Yaşlanmayı geciktirir. Vücut ve kemik gelişimini destekler ve kemikleri güçlendirir.

Hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat ise, iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısının dengelenmesi için çok önemli elementlerdir. Hurma, içerdiği bol fosfor ve kalsiyum ile kemik zayıflığına karşı bünyeyi korur ve bu hastalıkların azaltılmasına yardım eder.Yapılan araştırmalarda, hurmanın stres ve gerginliği azaltıcı bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.

14

Ramazan ayı özel sayısı  
Ramazan ayı özel sayısı  
Advertisement