Page 57

SAĞLIK

4.PROTEİN ALIMINIZI İHMAL ETMEYİN

Emzirme döneminde vücudunuz, 1 ml süt salınımı için 7 kalori harcar. Bu durum daha çok acıkmanıza ve tatlı isteğinizin artmasına neden olur. Bu nedenle her sabah kahvaltıda 1 adet haşlanmış yumurta, peynir, öğle veya akşam öğününde et, tavuk, balık gibi bir protein kaynağı tüketmek daha tok kalmanızı ve süt kalitenizin artmasını sağlar. Özellikle haftada 2 gün balık ve her gün yumurta tüketmek bebeğinizin beyin gelişimini de destekler.

5. KURUTULMUŞ MEYVELER

Kuru meyvelerin kalsiyum ve magnezyum oranı yüksektir. Bu nedenle anne sütünü artırıcı özellikleri vardır. Özellikle incir ve hurma emzirme döneminde süt miktarını arttırmaktadır. Bunun dışında demir eksikliğiniz varsa kırmızı çekirdekli kuru üzüm (1 yemek kaşığı) tüketerek hem demirinizi hem sütünüzü artırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise kuru meyvelerin şeker oranı yüksektir. Bu nedenle diyetinizde porsiyonlarına dikkat edin. Ara öğün olarak 2-3 adet tercih etmeniz yeterli olacaktır.

7.CANINIZ TATLI İSTEDİĞİNDE SÜTLÜ TATLI TERCİH EDİN Günde 3 porsiyon süt, yoğurt tüketimi süt kalitenizi arttırır. Kilo probleminiz varsa yarım yağlı veya light olanları tercih edebilirsiniz. Hem süt salınımını hem kalsiyumu arttırmak için canınız tatlı istediğinde ise şerbetli tatlılar yerine sütlü olanları tercih etmeye çalışın.

6.YAĞLI TOHUMLAR

Fındık, badem ve ceviz iyi birer magnezyum ve çinko kaynağıdır. Emzirme döneminde hem süt miktarınızın artması hem bebeğinizin beyin gelişimi için her gün tüketmeye özen gösterin.

57

Mlife agustos 2016 web  
Mlife agustos 2016 web  
Advertisement