Page 53

RÖPORTAJ

Derken Demir doğdu ve 15. günde belli saatlerde çılgınca ağlamaya başladı. Okudum, biliyorum sorun yok. Bu çocuk kolik, hemen cdler, sıcak kiraz çekirdekleri falan, ama yok bana mısın demiyor. Çocuk çatlarcasına ağlıyor. Eğer devamlı sallamazsam 15 dakikadan uzun uyumuyor. Derken kendimi umutsuz ev kadını ruh halinde buldum. Çoğu gün değil yemek yemek lavaboya bile gidemiyordum. Dışarı çıkmak, annemlere bile gitmek hepimiz için çılgınca bir işkenceydi. Böyle günler geçerken Demir’in sıkıntıları azaldı ama yok uyumuyor çocuk her 15 dakikada kıpırdanmaya başlıyor ya kucağa alıp pışpışlanacak ya da sallanacak. Tam 6. Ayda artık herkese boyun eğdim ‘tamam eve salıncak kuralım, çaresizim’ dediğim gün arkadaşım; ‘uykumeleği diye bir şey duydum, bir bak istersen’ dedi. Ben Tracy, Ferber ve diğer tüm yöntemleri biliyorum, yapamam zaten çok ağlıyor, daha fazla ağlatamam dedim ama meraktan yine de Seride Hanım’a mail attım. Çok hızlı ve çok rahatlatıcı bir mail aldım ve herkese kulak tıkayıp denemeye karar verdim. Seride Hanım sırayla tüm problemleri hem beni hem bebeğimi yıpratmadan ortadan kaldırdı ve sonunda Demir kendi kendine saatinde hiç problemsiz yatıp uyumayı öğrendi. Hepimiz için inanılmaz, ama gerçekti. Benim bu çabalarımı ve Demir ‘i duyan herkes arayıp nasıl yaptığımı sormaya başladı. Ben herkese yaptıklarımı anlattım ama her bebek çok farklıydı, ayına göre farklılık gösteriyordu. Bende benim gibi uykusuz annelere yardımcı olabilmek için uyku koçu olmaya karar verip Kim West’ten eğitim ve sertifika aldım.

Bir bebeğin sağlığı için uykusu nasıl olmalıdır?

Bebekler için sağlıklı uykuyu ayına göre deliksiz ve hareketsiz uyku olarak tanımlayabiliriz.

Yenidoğan bebeklerin uyku düzenleri nasıl olmalıdır?

Yeni doğan bebekler toplamda 16-18 saat uyur. Her uykuları 1,5-3 saat arasında değişir ve en fazla 1.5-2 saat uyanık kalabilirler.

Bebeklerde gündüz ve gece uyku düzeni nasıl olmalıdır?

• 2. ayda15-5-17 saat uyurlar. Bunun 8-10 saati gece, 6-7 saati gündüzdür. • 3. ayda toplamda 15 saat uyurlar. 10 saat gece 5 saat gündüz. • 4. ve 5. ayda bebekler, 10-11 saat gece, 4-5 saat gündüz • 6-8 ayda bebekler 10-12 saat gece, 3,5 saat gündüz • 9-12 ay 11 saat gece 2,5-3 saat gündüz • 12-18 ay 11 saat gece 2-2,5 saat gündüz • 18-30 ayda bebekler, 11 saat gece, 2 saat gündüz şeklinde uyumaktadılar.

Tabi ki bu saatler bebekten bebeğe değişiklik göstermekte. Eğer bebeğin kilo alışı ve büyümesi normal ve doktoru onaylıyorsa bebeğin 6. Aydan itibaren 11 saat deliksiz uyumasını öneriyoruz.

Bebeklerin uykuya dalmaları için uygulanan geleneksel yöntemlerle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Halk arasında bebek yorulmadığı için uyumuyor, uyumayan bebek uyumaz, büyüyünce nasıl olsa uyur gibi ifadeler çok yaygın. Oysaki bebekler çok yorulduklarında kortizol hormonu salgılıyor ve bunu vücuttan atabilmek için çırpınmaya başlıyorlar. Yani aslında kısır döngüye girip yoruldukça uyuyamıyor uyuyamadıkça daha çok yoruluyorlar.Bunun üzerine sallayarak uyutma, emzirerek uyutma gibi uykuya müdahaleler eklenince bebek her uyandığında bu müdahaleye ihtiyaç duyuyor ve tabi ki her uyandığında buna ihtiyaç duyuyor.

Kendi çocuğunuzda bu yöntemi uygularken ne gibi engellerle karşılaştınız?

Ben büyük oğluma bu eğitimi verirken en çok 3 hafta boyunca saatlerine dikkat edip o saatlerde evde olmakta zorlandım. Yatması gereken saat bazen çok erken oluyordu ve bu bizi zorluyordu. Ama bebekler büyüdükçe saatleri değişiyor ve aile düzenine ayak uyduruyor. Uyku eğitimi süresince saatlere uymak ise işin nerdeyse en önemli kısmı.

53

Mlife agustos 2016 web  
Mlife agustos 2016 web  
Advertisement