Page 1

yeni

dünyas›

IPRU

Özel say›s› 29 Ekim 2013

Otobüsçüler Türkiye’de bir ilke imza atarak ilk kez bir meslek örgütünü uluslararası niteliğe kavuşturuyor.

IPRU kuruluyor Kısa adı IPRU olan, “Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği” 29 Ekim Salı günü, kurucu üye ülkelerin sektör temsilcilerinin katılımıyla Türkiye’de kuruluyor. Kuruluşun tüm dünyaya deklare edileceği törene yerli-yabancı çok sayıda devlet büyüğünün de katılması bekleniyor. örgütüne ilk defa diğer ülkeler üye olacak. Bu başarıya da karayoluyla şehirlerarası yolcu taşımacılığı sektörü imza atacak.

Örnek sektörüz

2005 yılında TOFED’in kurucu Başkanlığını üstlenerek sektörü tek çatı altında toplayan Galip Öztürk, Türk otobüsçüsünü uluslararası arenada söz sahibi yapacak IPRU’nun kuruluşunda Bakan Yıldırım’a verdiği destek için teşekkür etti.

ürkiye’de faaliyet gösteren otobüs işletmecilerinin, TOFED önderliğinde başlattığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın da desteklediği IPRU çalışmalarında sona gelindi. 12 üye ülkenin sivil toplum örgütlerinin katılımıyla kurulan IPRU’nun kurucu ülkesi Türkiye, Kurucu Başkanı ise TOFED’in de kurucu başkanlığını yapan Galip Öztürk olacak.

T

Türkiye’de bir ilk Türkiye IPRU’nun kuruluşuyla birlikte ilk defa, uluslararası nitelikte bir sivil toplum örgütünün kuruculuğunu üstlenmiş olacak ve Türkiye’de kurulan uluslararası bir meslek

IPRU Kurucu Başkanı Galip Öztürk, kuruluşun dünyaya deklare edilmesi nedeniyle gazetemize yaptığı açıklamada, “Türkiye’de otobüs işletmeciliği sektörü tüm dünyaya örnek olacak düzeydedir. Üstelik sanıldığının ve bilindiğinin aksine, tüm dünyada karayolu taşımalarının toplam ulaşım içindeki payı da yüksektir. Karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün global anlamda geleceğini aydınlatmak, problemlerine çözüm bulmak, uluslar arası ilişkilerde hyaşanan sıkıntıları aşmak için IPRU’ya ihtiyaç vardı. Bu oluşumun gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

8 yıllık emeğin ürünü TOFED Genel Başkanı Mehmet Erdoğan da, “Sayın Rüştü Terzi döneminde başlatılan ve o günden bu yana Sayın Ali Çıkkan’ın sorumluluğunda yürütülen IPRU çalışmaları aslında TOFED’in kurulması aşamasında filizlenmiş bir düşünceydi. Bu açıdan bakarsak 8 yıllık bir çalışmanın sonuna geldik. IPRU’nun kuruluşunun tamamlanıyor olmasının memnuniyeti içerisindeyim. Türkiye’den TOFED dahil toplam 13 ülkeden, 13 STK’nın kuruculuğunda oluşan IPRU, sektörün evrensel sorunlarına çözüm üretecektir” dedi.

Uluslararası bir örgüt IPRU çalışmalarından sorumlu TOFED Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan,

Mehmet Erdoğan

Ali Çıkkan

“Türkiye’nin çabalarıyla kurulan ve genel merkezi Türkiye olan bir uluslararası örgütün oluşumuna imza atmış olmanın memnuniyeti içindeyiz” diyerek, “Bu sanırım Türkiye için bir ilktir. Dünyanın dikkatle takip ettiği bir sektörün temsilcileri olarak zaten bu sorumluluğu üstlenmek ve gerçekleştirmek durumundaydık. Başta Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Binali Yıldırım ile Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın olmak üzere, IPRU’nun oluşumuna katkı sunan, yerli yabancı tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederim” diye konuştu. ➧ SAYFA 4-5

Tarihi imzalar IPRU’nun ilk kuruluş önergesi 28.08.2009 tarihinde Genel Başkan Rüştü Terzi, Mevlüt İlgin, Mehmet Erdoğan ve Ali Çıkkan tarafından imzalandı.


3

TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONU

Türkiye imzalı uluslararası ilk meslek örgütü

Galip Öztürk

IPRU’nun önemi

Türkiye otobüsçüsünün gurur projesi

TOFED yöneticisi arkadaşlarımızın başlattığı Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği (IPRU) çalışmalarında sona gelindi. 29 Ekim 2013’te, Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 90’ncı yılında, Türkiye’nin öncülüğünde evrensel bir sivil toplum kuruluşunun oluşumuna tanıklık edeceğiz. Türkiye’de karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün geçmişi, atlı arabaları, omnibüsleri, otobüsleri aynı kategoride değerlendirdiğimizde 150 yıla ulaşıyor. İnsanlarımızın ulaşımda yüzde 90 oranında karayolunu kullanmasının nedenlerini şöyle sıralamak mümkün: 1. Ülkemiz coğrafyası, 2. İzmir İktisat Kongresi kararları, 3. Marshall Planı’nın gerekleri, 4. İnsan kaynaklarımızın uygunluğu ve taleplerin yoğunluğu sonucunda otobüs üretiminde bir merkez konumuna ulaşılması, 5. Ekonomik ve sosyal şartların dayatması, 6. Diğer etkenler. Böylesine büyük bir kullanım oranı da otobüs işletmeciliği sektörünün sürekli gelişmesine, sonuçta dünyaya örnek bir sistemin oluşmasına sebebiyet veriyor. İletişim çağını yaşamakta olduğumuz 21. yüzyılda insanların tüm dünyada neler olup bittiğini anında öğrenebiliyor olması, otobüs işletmeciliğinin yaygın olmadığı ama daha pahalı sistemlere karşı arayış içinde olan ülkelerin, Türkiye örneğini uygulamaya koymasına olanak tanıyor. Böylece 2-3 kuşak önce başlayan modern otobüs işletmeciliği sektörü sadece ülkemizde değil, tüm dünyada büyüyüp gelişiyor. Şehirlerarası taşımaların yanı sıra, uluslararası taşımalarda da otobüsle seyahatlerin hızla artması, kendi içinde çözüm bekleyen ülkeler arası sorunlara da neden oluyor. İşte bu noktada IPRU, uluslararası platformda karayoluyla yolcu taşımacılığı sektörünün sorunlarını çözülmesinde, deneyimlerin paylaşılmasında çok önemli bir misyon üstlenmiş olacak. Elbette, bir birliğin kurulması kadar, ona işlevsellik kazandırmak da önemlidir. IPRU kurucu üyesi olan tüm ülkelerin otobüsçüleri büyük sorumluluklar üstlenmiş durumdadır. Ama unutulmamalıdır ki, IPRU’nun kuruluşunda etkin olan, öncü olan Türkiye’de faaliyet gösteren biz otobüsçülerin sorumluluğu, herkesten daha fazla ve daha büyüktür. Bu bilinç ve sorumluluk anlayışıyla, IPRU’nun etkin bir uluslararası meslek örgütü olabilmesi için kısa, orta ve uzun vadeli planlamalarımızı yapmamız lazım. IPRU, global anlamda otobüsçülüğün önünü açacak bir oluşumdur.

birlikte karayolu yolcu taşımacılığı sektörü global anlamda bir çatı altında toplanmış olacak” dedi.

Çalışmalar 2009 yılından beri devam ediyor

Binali Yıldırım

Ali Çıkkan

OFED’in öncülüğünde hazırlık çalışmaları uzun zamandır devam eden ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın desteklediği, Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (IPRU), Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlenecek bir törenle resmen kurulacak. Bakan Binali Yıldırım’ın himayelerinde gerçekleştirilecek olan törene, üye ülkelerin dernek ve federasyon başkanlarının yanı sıra, Tarihi İpek Yolu Konferansı ile MARMARAY’ın açılış törenine katılmak üzere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün davetlisi olarak ülkemize gelecek olan devlet adamlarının katılması da bekleniyor.

T

13 kurucu ülkeyle TOFED Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan, “Bakanlığın desteğiyle oluşumunu tamamladığımız Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacıları Birliği’nin kuruluşunu, Türkiye’nin dünya çapındaki projesi MARMARAY’ın açılış töreni ile aynı zaman diliminde dünyaya duyuracağız” dedi. IPRU’nun kuruluşuna Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın doğrudan destek verdiğini, böyle bir girişimi her yönüyle teşvik ettiklerini söyleyen Ali Çıkkan, “Taşımacılar dünyada IRU çatısı altında toplanmış durumdalar. Ancak, IRU’nun lojistik taşımacılığını temsil eden bir sivil toplum kuruluşu olduğu biliniyor. Bugüne dek, direkt olarak yolcu taşımacılığı sektörünü temsil etmeyen, nakliyecilerden oluşan bu kuruluşa üye olup, aidat ödedik. Ancak, ‘karayolu yolcu taşımacılığı sektörü olarak neden kendi örgütümüzü kurmayalım’ diyerek yaklaşık 4 sene önce çalışmalara başladık. IPRU’nun kuruluşuyla

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Yönetim Kurulu’nun 2010 yılının ilk aylarında aldığı karala yola çıktıklarını söyleyen Ali Çıkkan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’ın projeye büyük destek verdiğini altını çizdi. “Aydın, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a proje hakkında bilgi verdi. Bakan Yıldırım da IPRU projesinin çok önemli olduğunu beyan ederek bakanlığın çalışmalarımızı destekleneceğini ifade etti” diyen Çıkkan, “Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Müsteşar Yardımcısı Talat

Talat Aydın

Ali Çıkkan

Aydın’ın tam desteğini alarak başlattığımız çalışmalar sonucunda IPRU’ya üye ülke sayısı Türkiye ile birlikte 13’e ulaştı. Bu projenin resmi kuruluşunun 29 Ekim tarihine denk gelmesi İçin uğraş verdik. Yabancı ülkelerdeki meslektaşlarımızı böyle bir projeye ikna etmek kolay olmadı. 2010 yılından beri ülke ülke gezdik ve taşımacılara projemizi anlattık. Ekim ayında projemiz yaşama geçeceği için çok mutluyuz” diye konuştu. Mehmet Erdoğan

Kuruluş deklarasyonu Son olarak Hırvatistan’ın katılımıyla IPRU kurucu üye ülke sayısının 13’e ulaştığını belirten Ali Çıkkan, “Başta Türkiye olmak üzere Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Bulgaristan, İran, Sudan, Romanya, Azerbaycan, Makedonya, Ürdün, Sırbistan ve Hırvatistan IPRU’nun kurucu üyeleri olarak yerlerini aldı. Ön protokol imzalayan ülkelerle birlikte, 29 Ekim’de IPRU kuruluş deklarasyonunu tüm dünyaya ilan edeceğiz. Türkiye kadar üye ülkeler için de çok önemli olduğuna inandığımız bu proje, global düzeyde sektörümüz için yeni bir dönemin başlangıcı olacaktır” dedi.

Hedefimiz sektörün gelişmesi IPRU’nun kuruluş hedeflerinin tüm dünyada sektörün ve toplumların menfaatlerini göz önüne alarak belirlediklerini söyleyen TOFED Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan, “Global anlamda karayolu ile yolcu taşımacılığı sektörünün vermekte olduğu hizmet kalitesini artırmayı, sektörü diğer taşıma modelleri içinde etkin ve saygın bir duruma getirmeyi, ülkeler arasında bu taşıma modunda yaşanan sorunları tespit ederek çözmeyi ve yine ülkeler arasındaki taşımacılığı artırmak suretiyle ekonomilere katkı sunmayı amaçlıyoruz” dedi.

IPRU Genel Merkezine yatırım sözü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Talat Aydın’ın kendilerine IPRU Genel Merkezi’nin kurulması aşamasında yardım sözü verdiğini hatırlatan Ali Çıkkan, “İmkânlar ölçüsünde ve bakanlığımızın da katkılarıyla IPRU’nun resmi kuruluşunun yapılacağı tarihe kadar genel merkezimizi hazır hale getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu. Ali Rıza Yüceulu

Ali Çıkkan


4

TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONU Mehmet Erdoğan

UATOD, TOFED, IPRU 1970 yılında, rahmetli Cemal Ulusoy ve değerli çalışma arkadaşlarının kurduğu Türkiye Otobüsçüler Cemiyeti, İstanbul’da otobüs işletmeciliğinin merkezinin Topkapı’ya taşınması ve 3 otogarda ulaşım hizmeti verilmeye başlanmasıyla birlikte Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği olarak yeniden yapılanmıştı. Sektörümüzde bundan 43 yıl önce başlayan sivil örgütlenme, değişik il ve ilçelerde meslektaşlarımızın yeni dernekler kurmasıyla devam etti. 2000’li yıllara geldiğimizde sektör kendi içinde yeni liderini belirledi ve Sayın Galip Öztürk’ün liderliğinde, Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım’ın da tavsiyelerine uygun olarak, 4 Ocak 2005 tarihinde ülke sathındaki mesleki derneklerimiz Türkiye Otobüsçüler Federasyonu çatısı altında birleşti. Yurt sathındaki sektörel örgütlenmede yaşanan bazı ayrışmalar da Yüksek İstişare Kurulu’nun işlerlik kazanmasıyla çözüldü. Bu arada UATOD’un IRU ile olan ilişkileri esnasında sektör mensuplarımız bu uluslararası örgütün daha çok yük taşımacılığı ile ilgili olduğu saptamasında bulundular. Dünyada da hızla büyüyüp gelişen karayolu yolcu taşımacılığı sektörünün ayrı bir uluslararası örgütte toplanmasının zaruri olduğu tespitinde bulundular. Bu tespitin yapılmasıyla birlikte IPRU (Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği) çalışmaları başlatıldı. 4 yılı aşan sürenin sonunda Türkiye dâhil 13 ülkenin katılımıyla IPRU kuruluyor. Kuruluş deklarasyonu 29 Ekim 2013 tarihinde dünyaya ilan edilecek olan IPRU, dünyada otobüs işletmeciliği sektörünün sorunlarına çözüm bulmak ve sektörümüzün global düzeyde geleceğinin belirlenmesinde etkin olmak üzere çalışmalar yapacak. Hayırlı olsun!

Ukrayna’dan Hırvatist

2010 yılında kuruluş çalışmaları başlayan Uluslararası karayolu Yolcu Taşı kavuştu. 3 yılda, başta yakın komşular olmak üzere IPRU’ya davet edilen kuruluşları ve üst düzey kamu temsilcilerine IPRU projesi detaylarıyla a

Türkiye’yi ziyaret eden Ukrayna Karayolu Yolcu Taşımacılığı Derneği ve TOFED Yönetim Kurulu ile ilk imza1 Ekim 2009 tarihinde gerçekleşti.

TOFED Eski Genel Başkanı Rüştü Terzi, Başkan Y İlgin ve Danışman Mehmet Dilber, 21 Haziran 201

TOFED Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan, İran Otobüsçüler Birliği Genel Başkanı Hasan Momeni ile 2011 yılı Ekim ayında ön protokol imzalandı.

TOFED heyeti ile Azerbaycan Yolcu Taşımacılar Birliğ ön protokol

24 Ocak 2012 tarihinde Bulgaristan Ulusal Otobüs Taşımacıları Birliği ile ön protokol imzalandı.

2012 yılı Mayıs ayında TOFED Genel Başkan Y Derneği ve Ürdün Otobüs Sahipler

Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan ve Genel Sekreter Mevlüt İlgin, Rusya Bölgesel Yolcu Kara Ulaştırması Derneği ve Rusya Karayolu Taşımacıları Birliği ile 2012 yılında karşılıklı ön protokol imzaladı.

2013 yılı Mayıs ayında Sırbistan Karayolu Yolcu Taşımac Mustafa Özcan, IPRU katılım


5

TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONU

an’a bir uzun yolculuk

ımacılığı Birliği (IPRU) Cumhuriyet’in kuruluşunun 90’ıncı yılında resmiyete n ülkeler için binlerce kilometre yol kat edildi, gidilen ülkelerin sivil toplum nlatıldı. 3 yıllık süreçte 12 ülke IPRU’ya katılım için ön protokol imzaladı.

Yardımcısı Ali Çıkkan, Genel Sekreter Mevlüt 11 tarihinde Gürcistan ile ön protokol imzaladı.

ği 2011 yılı Kasım ayında Bakü’de IPRU’ya katılım için l imzalandı.

Yardımcısı Ali Çıkkan, Ürdün Turist Taşımacılar i Derneği ile ön protokol imzalandı.

cıları Derneği ile Genel Başkanı Yardımcısı Ali Çıkkan ve mı için ön protokol imzaladı.

Romanya Yolcu ve Eşya Taşımacıları Federasyonu (FORT) ile 2011 yılında İstanbul’da ön protokol imzalandı.

TOFED heyeti Makedonya Uluslararası Otobüs İşletmecileri Derneği (Euro Turing) ve Karayolu Yolcu Taşımacılar Derneği (İSTOK) ile 2011’in Aralık ayında ön protokol imzalandı.

2013 yılı Mart ayında Sudan Ulusal Otobüsçüler Odası ile Başkent Hartum’da ön protokol imzalandı.

Hırvatistan İşverenler Birliği (HUP-CEA) Ulaştırma Derneği ile 2013 yılı Eylül ayında TOFED Genel Başkan Yardımcısı Ali Çıkkan ön protokol imzaladı.

Ali Çıkkan

Teşekkürlerimiz ve başarı dileklerimizle Bundan 4 sene önce başlattığımız IPRU çalışmalarında mutlu sona gelindi. Türkiye Cumhuriyeti’nin 90. Kuruluş yıldönümünde Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği kuruluyor. 4 senelik sürede IPRU’nun kuruluşunda büyük emekleri olan, destekleriyle bu oluşumun yaşama geçirilmesini sağlayanlara teşekkür etmek istiyorum. Öncelikle, bu projemiz hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bizi büyük bir şevkle destekleyen Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Binali Yıldırım’a teşekkür ediyorum. Ayrıca, Müsteşar Yardımcısı Sayın Talat Aydın İle Karayolu Düzenleme Genel Müdürü Ali Rıza Yüceulu başta olmak üzere bu çalışmalarımıza destek veren tüm bürokratlara da teşekkür ederim. TOFED Kurucu Başkanımız Sayın Galip Öztürk, en zor zamanlarında bile IPRU’nun kurulması için ihtiyaç duyduğumuz her türlü desteği bize verdi. IPRU’nun da Kurucu Başkanı olarak belirlenen Sayın Öztürk’e, sektörün gelişip büyümesi, sorunlarının çözülmesi için gösterdiği çabalar ve uluslararası bir birliğin kuruluşuna ön ayak olması nedeniyle teşekkür ediyorum. Tabi aynı zamanda TOFED yönetiminde yer alan tüm yönetici arkadaşlarıma ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu çalışma arkadaşımız Sayın Murat Kandemir’e de teşekkürlerimi bildiriyorum. Teşekkürü en fazla hak edenler arasında Türkiye’de otobüsçülük yaparak, ardından tüm dünyaya dağılan, IPRU kuruculuğu için gittiğimiz muhtelif ülkelerde bize destek olan, rehberlik eden meslektaşlarımız bulunuyor. IPRU kurucusu olan 12 ülkede de, Türkiye’den o ülkeye giderek mesleğini yad ellerde devam ettiren bu arkadaşlarımızla işbirliği içinde olduk. Teşekkürler… Elbette alkışlanması gerekenler, 12 kurucu ülkenin otobüs işletmeciliği ile ilgili örgütlerinde yer alan, kuruluş deklarasyonuna imza atan ve ülkelerinin IPRU içinde yer almasını sağlayan kurucu üyelerimiz ve kurucu yöneticilerimizdir. Bu arkadaşlarımızla birlikte sektörümüzün global düzeyde gelişmesi için ne gerekiyorsa yapacağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın. Buradan hareketle, tüm dünyaya örnek olan, IPRU’nun kuruluşu için gereken altyapıyı bize sunan yitirdiğimiz veya hayatta olan tüm sektör büyüklerimizin, duayenlerimizin, meslektaşlarımızın önünde saygı ve sevgiyle eğiliyorum.


6

TÜRKİYE OTOBÜSÇÜLER FEDERASYONU Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği / IPRU

O R T A K Ekim 2013, İstanbul Biz, aşağıda imzası bulunan ve Azerbaycan, Bulgaristan, Hırvatistan, Gürcistan, İran, Makedonya, Romanya, Rusya Federasyonu, Sırbistan, Sudan, Türkiye, Ukrayna’da karayolu yolcu taşımacılığı alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri 29 Ekim 2013’te İstanbul’da bir araya gelerek, Seyahat özgürlüğünün temel insan haklarından birisi olduğunu kaydederek; Her üye ülkenin vatandaşlarının seyahatlerini kolaylaştırma amacıyla; Üye Ülkeler arasında karayolu yolcu taşımacılığı alanında ilişki ve ortaklığı daha da geliştirmek arzusuyla; Üye ülkeler arasında kültürel diyaloğa katkı sağlamak niyetiyle; Profesyonel yolcu taşımacılığının dünya da ekonomik, sosyal ve çevre

gelişimi açısından önemine vurgu yaparak; Ortadoğu, Avrupa, Asya ve Afrika bölgeleri arasında gerçekleşen sorunsuz yolcu taşımacılığının kıtalararası ve bölgesel ticaret ve turizm açısından çok önemli olduğunu kabul ederek; Ulaştırmanın ekonomik işbirliğinin en önemli faktörü olduğunu ve ülkeler arasında etkili, güvenilir ve verimli ulaştırma sistemlerinin eksikliğinin ülkeler arasında uluslararası yatırımları ve ticareti olumsuz etkileyeceğini teyit ederek; Üye ülkeler arasında uluslararası ortaklık ve işbirliği ortamı yaratmak amacıyla İstanbul merkezli Uluslararası Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği’nin (IPRU) kurulmasını kararlaştırdık. İkibin On Üç Yılının 29 Ekim’inde İstanbul’da İngilizce dilinde metin olarak imzalanmıştır.

Joint Declaration of the Establishment of the International Road Transport Union (IPRU) 2013 October / Istanbul We, the undersigned, the representatives of international associations operating in the field of passenger transport by road in Azerbaijan, Bulgaria, Croatia, Georgia, Iran, Macedonia, Romania, Russian Federation, Serbia, Sudan, Turkey and Ukraine gathered in Istanbul on 29 October 2013, Acknowledging that freedom of movement is one of the basic human rights;

Kurucusu

TOFED Yayın Kurulu Üyeleri

Galip ÖZTÜRK

Bülent YILDIZ Mevlüt BAYRAK Türker BAŞKURT

Yayın Sahibi

Ayten ÖZTÜRK ÜNAL Genel Yayın Yönetmeni

Yayın Kurulu Başkanı

Ufuk SAKA

Necmi HATİPOĞLU

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Elif ÖZYILMAZ Baş Hukuk Müşaviri Sedat KÜÇÜKYILMAZ

Haber Koordinatörü

Akgün ÖZAĞIR Haber Merkezi

Şeref KILIÇLI Nurcan GÜNEŞ

Yay›n türü: Yerel süreli Haftal›k Gazete ISSN: 1304-9518

Grafiker

Muzaffer AYSU

YEN‹ ULAŞTIRMA DÜNYASI Gazetesi’nde, yay›nlanan fotoğraflar›n her türlü telif hakk› Avrasya Terminal İşletmeleri A.Ş.’ye aittir. ‹zin al›nmadan kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Gazetemiz bas›n iş etiğine ve ilkelerine uymaya söz vermiştir. Yazarlar›n fikir ve düşüncelerinden kendileri sorumludur.

İletişim

Benay ÖZKAVCI Dağıtım

Cenk TOPAL Namık ÖZTÜRK www.ulastirmadunyasi.com Webmaster: Ahmet ÇELİK

Temsilcilikler

ANKARA: ‹smail BEŞUĞUL 0533 772 20 97 SAMSUN: Meriç ÖZDEMİR 0535 422 59 02 KARADENİZ BÖLGE TEMSİLCİSİ: Recep SÖYLEMEZ 0537 272 25 07 Yönetim Yeri Büyük ‹stanbul Otogar› Metro Binas› Kat 2 34035 Bayrampaşa / ‹STANBUL Tel: (0212) 658 08 92 - 658 05 05/117 Fax: (0212) 658 08 91 e-mail: info@ulastirmadunyasi.com ABONEL‹K: 6 ayl›k 50 TL- 12 ayl›k 100 TL BANKA HESAP NO: ‹ş Bankas›-Altunizade Ticari Şb.: 1390 33280 BASILDI⁄I YER: ‹hlas Gazetecilik A.Ş. Merkez Mah. 29 Ekim Cad. İhlas Plaza No: 11A/41 Yenibosna-Bahçelievler/‹stanbul Tel: 0212 454 30 00

Haz›rlayan ve Sunan: Atlas Yaz›l›m ve Bil. Hiz. Tic. A.Ş. ad›na Genel Müdür: Yalç›n AYTANÇ

D E K L A R A S Y O N U Azerbaycan Azarbaycan Sarnışın Daşıyıcıları İçtimai Birliyi Bulgaristan Bulgaristan Ulusal Otobüs Taşımacılığı Birliği (NSAPB) Hırvatistan Hırvatistan İşverenler Derneği Ulaştırma Derneği (HUP-CEA) Gürcistan Karayolu Yolcu Taşımacıları Derneği İran İran Otobüsçüler Birliği Makedonya Makedonya Uluslararası Otobüsçüler Federasyonu (EuroTuring) Romanya Romanya Taşımacılar Federasyonu (FORT) Rusya Federasyonu Rusya Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (PAC-RRTU) Rusya Federasyonu Bölgesel Karayolu Yolcu Taşım. Birliği (Mejregionavtotrans) Sırbistan Karayolu Yolcu Taşımacılığı Birliği (Pannontransport) Sudan Sudan Ulusal Otobüsçüler Odası Türkiye Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Ukrayna Ukrayna Tüm Karayolu Taşımacılar Birliği (AACC)

Aiming to facilitate travels of citizens by road in Member States; Desiring to further develop the relations and cooperation in the field of international transportation of passengers by road among the Member States; Intending to contribute to intercultural dialogue among the Member States; Underlining that professional passenger road transportation is a vital tool for economic, social and environmental progress throughout the world; Considering that smooth inter-regional passenger transportation between the Middle East, Europe, Asia and Africa is essential for developing inter-continental and regional trade and tourism;

Reaffirming that transport is one of the most important elements of interdependent economic cooperation. Without effective, reliable and efficient transport systems among countries, international investments and trade are seriously affected; Have agreed to Establish the International Road Transport Union (IPRU), to be based in Istanbul in order to create a sustainable international partnership and cooperation among the Member States. SIGNED in Istanbul, this Twenty-ninth Day of October in the Year Two Thousand and Thirteen in the English language.

Republic of Azerbaijan Passenger Transport Association of Azarbaijan Republic of Bulgaria National Association of Bus Transport in Bulgaria (NSAPB) Republic of Croatia Croatian Employer Association Transport Association (HUP-CEA) Georgia Association of Passengers Transfer by Land Way Islamic Republic of Iran Coach Association of Iran Republic of Macedonia International Coach Federation of Macedonia (Euro Turing) Romania Federation of Transport Operators of Romania (FORT) Russian Federation Russian Road Transport Union (PAC-RRTU) Russian Federation Association of Regional Land Transport (Mejregionavtotrans) Republic of Serbia Association of Road Transport (Pannontransport) Republic of Sudan Sudanese National Chamber of Travelling Buses Republic of Turkey Coacher Federation of Turkey (TOFED) Ukraine All Ukrainian Association of Automobile Carriers (AACC)


Ipru newsletter1  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you