Page 1

8

FENDEN ARALIK 2013 MÜZİĞİN VAZGEÇİLMEZ GÜCÜ... Faruk Ömer bir sürate ulaştı. Bizlerde dünya ÖZKAN nimetlerinden hakkımız olan payı alabilmek için bu konuda büyük Yalova Musiki çabalar sarfetmek zorundayız. Derneği Başkanı Yurdumuzu gelişmiş ülkeler ve Şefi arasında ön sıralara taşımak için bilhassa sizlere büyük vazifeler düşmektedir.

S

evgili arkadaşlar bilimin teknolojinin günümüzdeki hızına ayak uydurmakta inanın zorlanıyoruz.Teknolojik gelişmeler baş döndürücü

Yaşamın bütün safhalarında başarılı olmak biraz da ruh sağlığımızın tam olmasından geçmektedir.Bedensel sağlığımızı kollamakta gösterdiğimiz çaba tek başına sağlıklı bir yaşam için

yeterli olmamaktadır, zira insan yaşamı beden ve ruh olarak iki ayrı yapıdan oluşmaktadır. Beden sağlığımıza gösterdiğimiz itinayı ruh sağlığımıza da göstermek zorundayız.Ruh sağlığımızı sağlıklı tutmak içinde ruhun gıdası olan musıkiyi unutmamalıyız. Müzik , sizin yaşamınızda yepyeni bir dünyanın kapısını açacaktır. O kapıdan bilinçli olarak içeriye girdiğiniz andan itibaren sizin yaşam boyunca desteğinden büyük faydalar göreceğiniz Musıkinin sihirli dünyası ile tanışa-

caksınız. Bu öyle bir sihirli alem ki sizin en moralsiz anınınızda ,en üzüntülü zamanlarınızda bir anda sizi toparlayacak bir güce sahiptir.En yorgun anlarınızı onunla çok kısa bir sürede aşabilirsiniz, en zorlu anlarınızda size müthiş gücü ile inanamayacağınız şekilde destek olur ki hayret edersiniz bu güce ...

Bilim ve Teknolojide büyük başarılar sergileyen kişilerin yaşamlarının gizli gücüdür Müzik...

ONLARI HİÇ FARK ETTİNİZ Mİ? YALOVA’DAKİ ENDEMİK BİTKİ TÜRLERİ Aslı BAĞCA

Koruköy İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni

E

ndemik, bulunduğu bölgenin ekolojik şartları yüzünden yalnızca belirli bölgede yaşayan/ yetişen, dünyanın başka yerinde yaşama/yetişme ihtimali olmayan, yöreye özgü hayvan/bitki türüdür. Türkiye’de, yaklaşık 10.000 bitki türü yetişir. Bu bitki türlerinin yaklaşık 3.000’i ise Türkiye’ye endemiktir. Bu özelliği ile Türkiye, tüm Avrupa’dakinden daha fazla endemik bitki türüne sahiptir. Bunun sebepleri arasında Türkiye’nin Asya ve Avrupa arasındaki konumu, dağlık yapısı, üç iklimi birden barındırması ve sulak bir yerde bulunması sayılabilir. Yalova ise iklim özelliklerinin uygunluğu sebebiyle endemik bitki türleri bakımından zengin bir bitki örtüsüne sahiptir.Türkiye’nin başka yörelerine özgü diye bilinen bitkilerine Yalova’da da rastlamak mümkündür. PHLOMİS RUSSELİANA (AKBAŞLI ŞALBA)

Çiçek:Kükürt sarısı rengindedir. ülkemizin birçok yerinde yetişir. Haziran-Temmuz aylarında çiçeklenir Yaprak:Yarı herdem yeşildir. Büyük yaprakları vardır;kalp şeklinde ve açık yeşil rengindedir. İstek:Güneşli ve sıcak yerleri sever;dona ve ısıya karşı dayanıklıdır. Toprak:İyi drene olabilen nemli topraktan hoşlanır;hızlı büyür. CYBugüne kadar kıymeti yeterCLAMEN CİLİCİCUM ince bilinemeyen bu harika bitki, (GÜZ ÇIĞDEMI) vücudu kansere karşı bir kalkan gibi korurken, mevcut tümörlerin ilerlemesini de durdurmaya yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Aslında karabaş otunun tedaviye yardımcı amaçlı kullanımı çok eski tarihlere dayanmaktadır. Osmanlılar döneminde eczanelerde koleraya karşı kullanılması için ferman çıkartılmış olduğu bilinSonbaharda açan minik pembe çiçekleri ve toprak altı küçük yuvarlak yumruları vardır. mektedir. Birinci dünya savaşında Bu yumrular süs bitkisi olarak yurt dışına da ise yaşanan ilaç sıkıntısı sebebiyle satılır.Diğer adı da Kilikya siklamenidir. yaraların tedavisinde mikropları öldürmek amacıyla kullanılmıştır. HERACLEUM PAPAVER PILOSUM PLATHYTAENIUM (GELINCIK ÇIÇEĞI) ( B A L D I R G A N )

Temmuz ayında beyaz çiçekleri açan ,bir iki metre boya ulaşabilen Haşhaş ile aileden bu bitki çok iki yıllık bir bitkidir. yıllık otsu bir bitkidir. LAVANDULA AESTIVUM SAMSUNENSİS STOECHAS (KARABAŞ OTU) 1962 yılında Samsun’da tespit Karabaş otu ballıbabagiller Yaprakları 30-40cm,çiçekleri edilen nesli tükenmek üzere olan 100-120cm uzunluğundadır;geniş familyasındandır. Mavi ve mor zehirli bir bitkidir. çiçekli bir bitki olan karabaşotu yapraklara sahiptir ve dik uzar.

Günümüzde Yalova ormanlarında da görülmüştür.Koruma altına alınmış bir türdür. CAMPANULA BETONICIFOLIA Çançiçeğigiller ailesinden iki yıllık bir bitkidir.Haziran-temmuz aylarında çiçek açar.

CENTAUREA HERMANNII (ÇATALCA PEYGAMBER

ÇIÇEĞI)

Maki topluluklarında ya da meşe ormanlarında rastlanır. Taban yaprakları parçalı ve dik gövdeli turuncu çiçekleri vardır. Habitat kaybı yaşadığından tehlike altındadır.

8__