Issuu on Google+

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl temsilcisi Rasim Can’ ın göçen ATSO’nun yeni binasına ilişkin yaptığı açıklamasında, “ Zemin ve Yeraltı Su seviyesinden kaynaklı yapısal hasar meydana gelmediği” görüşünden sonra teknik elemanlar yeni bir tartışma ortaya koydular:

Zemin iyileştirilmediği için mi göçtü?

Drenaj Kanalı Yapılmış Olsaydı Bu Su Birikintisi Olacak mıydı?

Seyfettin UYGUN’un Haberi Sayfa 3’te

Atayurt Sessiz çoğunluğun sesi

www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 20 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

Yayınladığı mesajla Muhtarlar gününü kutlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş:

SAYI : 5932

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

TÜRMOB Antakyalı Prof. Dr. Cemal Yükselen’ e emanet!

H

atay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 19 Ekim Muhtarlar Günü olması vesilesiyle bir mesaj yayımladı. Toplumsal barışa sahip çıktıkları Muhtarlara şükranlarını sunan Başkan Lütfü Savaş mesajında şu düşünceleri paylaştı: “ Seçilerek göreve gelen muhtarlarımız, demokrasinin çekirdeği denilebilecek bir öze sahiptir. Ülkemizde yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi muhtarlarımız, bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel ihtiyaçlarından biri olan katılımcılığın sağlanmasında, önemli bir görevi yerine getirmektedirler. Mahallelerimizin, köylerimizin yani Hatay’ ın her türlü ihtiyacını tespit edip, bütün kesimlerine, bütün renklerine hizmet sunmak hususunda emeğini esirgemeyen, bizlerle mahallelerin gelişimi ve değişimi hususunda çözüm ortaklığı yapan, gerek milleti, gerekse devleti temsil gibi önemli bir görevi yürüten, toplumsal barış, özgürlük, eşitlik ve adalet gibi kutsal değerlere sahip çıkan muhtarlarımıza hizmetlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm üretilmesi demokrasinin işleyişine önemli kazanımlar sağlayacaktır. Umuyorum ki devletimiz hizmet alanında çözüm odağı olarak gördüğümüz muhtarlarımızın ihtiyaç ve taleplerine karşılık verebilecek atılımlar gerçekleştirir. Bu duygu ve düşüncelerle, değerli muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’ nü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.”

7 Gece 4 Yıldızlı Otellerde Konaklama THY İle Hatay İstanbul Barselona gidiş, Madrid İstanbul Hatay dönüş

2 Adet Flamenco Gecesi, Tüm Turlar ve Rehberlik Hizmeti Kayıtlarımız Devam Ediyor

Tel 0.326.214 60 60

Muhtarlar günü dolayısıyla mesaj yayınlayan CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem:

Muhtarlarımızın sorunu, statüsüz bir yönetim birimi olmaları!

Cemal Yükselen Haber Sayfa 2’de

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Değirmenbaşı Mahallesinde konuşan CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:

Toplumun tek teminatı CHP’dir! Erdal YILMAZÇELİK’in Haberi Sayfa 5’te

Gerekli yerlere değil de gereksiz yerlere parke taşı döşendiğini öne süren Armutlu Mahallesi halkı yetkililere seslendi:

Yağmurlarda bu yollar böyle mi bırakılacak? Erhan UNAY’ın Haberi Sayfa 2’de Aile Bütünlüğünü Korumaya Yönelik çalışmalarından dolayı vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdiler:

Antakya Belediyesi’nden, Aile Danışmanlık Hizmeti Haberin Detayları Sayfa 4’te

Hamza EZER

ATAYURT Haber Merkezi

İspanya’ nın En Güzel Zamanı Barselona- Madrid-Valencia-Granada-Sevilla-Cordaba Şimdi İspanya Zamanı

Fiyatı 50 Kuruş

Geçtiğimiz hafta sonunda yapılan genel kurulda Türkiye Çağdaş Demokrat Odalar Platformunun Başkan adayı olarak katılmıştı:

Toplumsal barışa sahip çıkan Muhtarlarımıza şükranlarımı sunuyorum!

22-29 Ekim Büyük İspanya Turu

HATAYSPOR'UN GELECEĞİ PARLAK GÖRÜNMÜYOR!... Sayfa 7’ de

ATAYURT Haber Merkezi

C

umhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Birol Ertem, Muhtarların, statüsüz bir yönetim birimi olmaları en büyük sorunları olduğuna vurgu yaptı. Muhtarlar günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Hatay Milletvekili Birol Ertem, şu düşünceleri paylaştı: “ Muhtarlık fedakarlık ve özveri gerektiren zor bir görevdir. Demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlarımız halkımıza hizmet etme görevini büyük bir meşakatle yerine getirmektedirler. Muhtarlarımızın en önemli sorunu statüsü belirsiz bir yönetim birimi olmalarıdır. Bu belirsizlik muhtarlığın güçlü belediyecilik sistemi karşısında ezilmesine yol açarken, vatandaşların da ilgi odağı olamamasıyla sonuçlanmaktadır. Muhtarlıkların sınırlı yetki ve görevlerle donatılmış olması muhtarlıkların bir temsil makamı olarak görülmesini de engellemektedir. Bu nedenle, mahalle birimi ve muhtarlıkların güçlendirilmesine yönelik yapısal nitelikte bir değişimin sağlanması gerekmektedir. Muhtarlarımızyerel sorunlara en vakıf seçilmiş kişilerdir. Halka en yakın birim olması dolayısıyla muhtarlarımızın yetkilerini yükseltmek yerel yönetimlerin önemli aktörleri olarak öne çıkartmakta Cumhuriyet Halk Partisi olarak kararlıyız. Muhtarlarımızın tüm talep ve isteklerine Mecliste yardımcı olmak bizim için önemli bir görevdir. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’ nun dediği gibi “ Kaliteli, güvenli ve demokratik bir yaşam, muhtarların elinde filizlenecektir” . Bu inançla 19 Ekim Muhtarlar Günü’ nü yürekten kutlar, zorlu koşullarda görev yapan muhtarlarımızı şükran ve dostluk duygularıyla selamlar, her zaman yanlarında olacağımızı belirtmek isterim.”


3

Atayurt Haber

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl temsilcisi Rasim Can’ ın göçen ATSO’ nun yeni binasına ilişkin yaptığı açıklamasında, “ Zemin ve Yeraltı Su seviyesinden kaynaklı yapısal hasar meydana gelmediği” görüşünden sonra teknik elemanlar yeni bir tartışma ortaya koydular:

Şehit ve Gazi Derneklerinden Vali Erdal Ata’ya Ziyaret

ATAYURT Haber Merkezi

H

Zemin iyileştirilmediği için mi göçtü? ATAYURT Seyfettin UYGUN

görüşü, “ Acaba zeminin iyileştirilmemesin den mi göçtü?” ntakya Ticaret ve sorusunu akıllara geSanayi tirdiğine dikkat çektiler. Odası’ nın göçen biTeknik elemanlar, nasıyla ilgili tartışmalar özellikle binanın temel devam ederken, kazısı öncesinde perde zeminle ilgili yeni bir duvar yerine, fore kazık iddia gündeme getirildi. çakılmasının nedenlerini Jeoloji Mühendisleri sorarken, “ Perde duvar Odası Hatay Temsilcisi yerine bu fore kazıklar Rasim Can’ ın yaptığı için proje çizilip ruhsat açıklamasında,” Saalınmış mı? Zeminden hada yapılan inkaynaklı bir göçme celemede temel + iki olduğu varsayımıyla bodrum tabliye betonu drenaj kanalı yapılmış dökülüp tamamlandığı, olsaydı bu göçme bu aşamaya kadar Olacak mıydı? zemin ve Yeraltı Su se- Ayrıca Yeraltı su seviyesinden kaynaklı viyesi jeoloji raporyapısal hasar meydana larında belirtilmiş mi? gelmediği belirtilmiştir” Onaylı statik raporuna görüşü teknik elemanlar göre mi proje arasında yeni bir çizilmiş?” sorularının tartışma yarattığı belircevaplandırılması tildi. gerektiğinin altını Gazetemizde yer çizdiler. alan açıklamasını Yasalara göre, herokuyan bazı teknik ele- hangi bir inşaatın temel manların ifadelerinde, kazısıyla birlikte “ Jeoloji Mühendisleri Belediyenin kontrolünün Odası Hatay temsilcisi gerektiğini ve kaçak Rasim can’ ın bu kazı halinde hemen

A

cezai işlem uygulandığının altını çizen teknik elemanlar, “ Yasal sürece göre, perde duvar yerine fore kazık çakılırken Antakya Belediyesi’ nden ruhsat alınmış mıdır? Antakya Belediyesi ruhsat vermiş ise, fore kazıklar çakılırken herhangi bir kontrol yapılmışımıdır?” bütün bunlara bakılması gerekir. Ayrıca yeraltı jeolojik raporlarda belirtilmiş varsayarsak drenaj sistemi düşünülmüş mü? Su seviyesi yüksekse bunu drenaje etmek lazım, bu yapılmış mı? Onaylı statik uygun ise, jeolojide durum nedir? Yapı denetim firması, ruhsat aşamasından önce önüne gelen jeoloji raporu ve statik ve mimariyi incelemiş midir? Yasal süreçte bunu incelemek zorunda. Yönetmenliğe uygun olup olmadığı yine incelemek zorunda olduğunu biliyoruz”

ifadelerine yer verdiler. ANTAKYA BELEDİYESİ HİKMET ÇİNÇİN GİBİ SESSİZLİĞİNİ KORUMAYA DEVAM MI EDECEK? Bu arada konunun muhatabı olan Antakya Belediyesi’ nin hiç ses çıkarmamasına vurgu yapan teknik elemanlar, “ Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Hikmet Çinçin gibi, ruhsatı veren Antakya Belediyesi yine sessizliğini korumaya devam edecek? Antakya Belediyesi görevi gereği, Yapı denetimin onayladığı projeleri inceleyip uygunsa ruhsata bağladı mı? Neden perde duvar yerine fore kazık tercih edilmiş? Bunu da acaba Antakya Belediyesi ruhsatlandırmış mıdır? Fore kazıklarının projeleri varsa, uygun olarak yapılmış mıdır? Bunu Antakya Belediyesi kontrol et-

tiğine ilişkin bir denetim raporu var mı?” bu sorunların hepsi cevaplandırılmalı” görüşlerine yer verdiler. Teknik elemanlar ayrıca, binanın yangın ve deprem gibi felaketlere karşı önlemler düşünülürken, sel afetlerine ilişkin bir önlem alınmamasının eksiklik olduğunu da açıklamalarında yer verdiler. YAĞMUR ÖNCESİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER, YAĞMUR SONRASINDA ALINDI Bu arada, binada yağmur öncesi alınması gereken önlemlerin, yağmur sonrasında alındığını gözlemledik. Dün çektiğimiz yeni resimlerde, inşaatın çevresine beyaz torbalar içinde konulan kumları gözlemledik. Bu kumlar neden daha önce konulmadı da yeniyle konulmaları da dikkat çekti.

atay Valisi Erdal Ata, hayırlı olsun ziyaretleri kapsamında Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Hatay Muharip Gaziler Derneği, Hatay Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma, Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği ile İskenderun Şehit Aileleri Derneği’ ni makamında kabul etti. Dün gerçekleşen ziyaretler kapsamında ilk olarak Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şubesi Başkanı Hakan Kokusever ve dernek üyelerini kabul eden Vali Erdal Ata başkan ve üyeleri ile bir süre sohbet etti. Vali Erdal Ata daha sonra, Hatay Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ramiz Bakır ve beraberindekileri makamında kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Erdal Ata dernek hakkında Başkan M.

Ramiz Bakır’ dan bilgi aldı. Hatay Muharip Gaziler Derneği kabulünden sonra Hatay Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği ile İskenderun Şehit Aileleri Derneği’ ni kabul eden Vali Erdal Ata, dernek başkanları Hamit Ölçer ve Fevzi Mercanoğlu’ dan dernek hakkında bilgi alarak üyelerle bir süre sohbet etti. Hatay Valisi Erdal Ata ziyarette yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “ Ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin huzur ve emniyeti için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin, bu uğurda gazi olan vatandaşlarımızın hakkını ödemek asla mümkün olamaz. Zira bir insanın sahip olduğu en değerli

varlığını yani canını verdiği yüce bir fedakârlıktan bahsediyoruz. Bu yüzdendir ki Şehadet Peygamberlikten sonra bir mü ‘ minin ulaşabileceği en yüksek mertebedir. Bizlerin yapması gereken çok büyük fedakârlıklarla bizlere emanet edilen vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkmanın yansıra güçlü ve müreffeh yarınlar için çok daha fazla çalışmaktır. Öte yandan şehitlerimizin emaneti olan şehit yakınları ile gazilerimize karşı Devlet ve millet olarak göstermemiz gereken ihtimam ve ilginin üst sınırı yoktur. Onlar elbette her şeyin en güzeline layıktırlar. Bu anlayışla bizler de Devletimizin imkanları ölçüsünde şehit yakınları ve gazilerimizin talep ve arzularını yerine getirme gayreti içerisinde olacağız.”

Hassa ilçesi kırsalında 14 Ekim 2016 Cuma günü bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda yaralanan Uzman Çavuş Mustafa Akdaş’ı hastanede ziyaret etti:

Vali Ata’dan Yaralı Askere Ziyaret!

ATAYURT Haber Merkezi

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hasatay Valisi Sayın tanesi’ nde tedavi altına Erdal Ata, Hassa alınan Jandarma Uzman ilçesi kırsalında 14 Ekim Çavuş Mustafa Akdaş’ ı 2016 Cuma günü bölücü ziyaret etti. terör örgütü mensu17 Ekim 2016 plarına yönelik Pazartesi günü saat sürdürülen operasyon 17.30’ da gerçekleşen sırasında çıkan çatışziyarette Uzman Çavuş mada yaralanarak Mustafa Akdaş’ ın sağlık

H

durumu hakkında Başhekimden bilgi alan Vali Erdal Ata, uzman çavuş Mustafa Akdaş’ ın bir an önce eski sağlığına kavuşması için büyük çaba gösteren sağlık personeline teşekkür ederek yaralı Asker Mustafa Akdaş’ a geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ziyarette Vali Erdal Ata’ ya Hatay İl Jandarma Komutanı ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen ile Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz eşlik etti.

Vali Erdal Ata Saadet Partisi Heyetini Kabul Etti

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Valisi Erdal Ata, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Ege ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu heyeti makamında kabul etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette parti üyeleri ile tek tek sohbet

eden Vali Erdal Ata, Hatay’ ı daha güzel bir geleceğe taşımak için Hatay genelindeki tüm siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile elbirliği içinde çalışma gayreti içinde olacaklarını ifade etti. Kabulünden dolayı Vali Erdal Ata’ ya teşekkürlerini ileten Başkan Mustafa Ege ise yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.


3

Atayurt Haber

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl temsilcisi Rasim Can’ ın göçen ATSO’ nun yeni binasına ilişkin yaptığı açıklamasında, “ Zemin ve Yeraltı Su seviyesinden kaynaklı yapısal hasar meydana gelmediği” görüşünden sonra teknik elemanlar yeni bir tartışma ortaya koydular:

Şehit ve Gazi Derneklerinden Vali Erdal Ata’ya Ziyaret

ATAYURT Haber Merkezi

H

Zemin iyileştirilmediği için mi göçtü? ATAYURT Seyfettin UYGUN

görüşü, “ Acaba zeminin iyileştirilmemesin den mi göçtü?” ntakya Ticaret ve sorusunu akıllara geSanayi tirdiğine dikkat çektiler. Odası’ nın göçen biTeknik elemanlar, nasıyla ilgili tartışmalar özellikle binanın temel devam ederken, kazısı öncesinde perde zeminle ilgili yeni bir duvar yerine, fore kazık iddia gündeme getirildi. çakılmasının nedenlerini Jeoloji Mühendisleri sorarken, “ Perde duvar Odası Hatay Temsilcisi yerine bu fore kazıklar Rasim Can’ ın yaptığı için proje çizilip ruhsat açıklamasında,” Saalınmış mı? Zeminden hada yapılan inkaynaklı bir göçme celemede temel + iki olduğu varsayımıyla bodrum tabliye betonu drenaj kanalı yapılmış dökülüp tamamlandığı, olsaydı bu göçme bu aşamaya kadar Olacak mıydı? zemin ve Yeraltı Su se- Ayrıca Yeraltı su seviyesinden kaynaklı viyesi jeoloji raporyapısal hasar meydana larında belirtilmiş mi? gelmediği belirtilmiştir” Onaylı statik raporuna görüşü teknik elemanlar göre mi proje arasında yeni bir çizilmiş?” sorularının tartışma yarattığı belircevaplandırılması tildi. gerektiğinin altını Gazetemizde yer çizdiler. alan açıklamasını Yasalara göre, herokuyan bazı teknik ele- hangi bir inşaatın temel manların ifadelerinde, kazısıyla birlikte “ Jeoloji Mühendisleri Belediyenin kontrolünün Odası Hatay temsilcisi gerektiğini ve kaçak Rasim can’ ın bu kazı halinde hemen

A

cezai işlem uygulandığının altını çizen teknik elemanlar, “ Yasal sürece göre, perde duvar yerine fore kazık çakılırken Antakya Belediyesi’ nden ruhsat alınmış mıdır? Antakya Belediyesi ruhsat vermiş ise, fore kazıklar çakılırken herhangi bir kontrol yapılmışımıdır?” bütün bunlara bakılması gerekir. Ayrıca yeraltı jeolojik raporlarda belirtilmiş varsayarsak drenaj sistemi düşünülmüş mü? Su seviyesi yüksekse bunu drenaje etmek lazım, bu yapılmış mı? Onaylı statik uygun ise, jeolojide durum nedir? Yapı denetim firması, ruhsat aşamasından önce önüne gelen jeoloji raporu ve statik ve mimariyi incelemiş midir? Yasal süreçte bunu incelemek zorunda. Yönetmenliğe uygun olup olmadığı yine incelemek zorunda olduğunu biliyoruz”

ifadelerine yer verdiler. ANTAKYA BELEDİYESİ HİKMET ÇİNÇİN GİBİ SESSİZLİĞİNİ KORUMAYA DEVAM MI EDECEK? Bu arada konunun muhatabı olan Antakya Belediyesi’ nin hiç ses çıkarmamasına vurgu yapan teknik elemanlar, “ Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı sayın Hikmet Çinçin gibi, ruhsatı veren Antakya Belediyesi yine sessizliğini korumaya devam edecek? Antakya Belediyesi görevi gereği, Yapı denetimin onayladığı projeleri inceleyip uygunsa ruhsata bağladı mı? Neden perde duvar yerine fore kazık tercih edilmiş? Bunu da acaba Antakya Belediyesi ruhsatlandırmış mıdır? Fore kazıklarının projeleri varsa, uygun olarak yapılmış mıdır? Bunu Antakya Belediyesi kontrol et-

tiğine ilişkin bir denetim raporu var mı?” bu sorunların hepsi cevaplandırılmalı” görüşlerine yer verdiler. Teknik elemanlar ayrıca, binanın yangın ve deprem gibi felaketlere karşı önlemler düşünülürken, sel afetlerine ilişkin bir önlem alınmamasının eksiklik olduğunu da açıklamalarında yer verdiler. YAĞMUR ÖNCESİ ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER, YAĞMUR SONRASINDA ALINDI Bu arada, binada yağmur öncesi alınması gereken önlemlerin, yağmur sonrasında alındığını gözlemledik. Dün çektiğimiz yeni resimlerde, inşaatın çevresine beyaz torbalar içinde konulan kumları gözlemledik. Bu kumlar neden daha önce konulmadı da yeniyle konulmaları da dikkat çekti.

atay Valisi Erdal Ata, hayırlı olsun ziyaretleri kapsamında Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği, Hatay Muharip Gaziler Derneği, Hatay Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma, Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği ile İskenderun Şehit Aileleri Derneği’ ni makamında kabul etti. Dün gerçekleşen ziyaretler kapsamında ilk olarak Türkiye Harp Malülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Hatay Şubesi Başkanı Hakan Kokusever ve dernek üyelerini kabul eden Vali Erdal Ata başkan ve üyeleri ile bir süre sohbet etti. Vali Erdal Ata daha sonra, Hatay Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ramiz Bakır ve beraberindekileri makamında kabul etti. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Erdal Ata dernek hakkında Başkan M.

Ramiz Bakır’ dan bilgi aldı. Hatay Muharip Gaziler Derneği kabulünden sonra Hatay Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Antakya Şehitliğini Güzelleştirme, Yaşatma ve İnsan Hakları Derneği ile İskenderun Şehit Aileleri Derneği’ ni kabul eden Vali Erdal Ata, dernek başkanları Hamit Ölçer ve Fevzi Mercanoğlu’ dan dernek hakkında bilgi alarak üyelerle bir süre sohbet etti. Hatay Valisi Erdal Ata ziyarette yaptığı açıklamada şu ifadelerde bulundu: “ Ülkemizin bağımsızlığı, milletimizin huzur ve emniyeti için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin, bu uğurda gazi olan vatandaşlarımızın hakkını ödemek asla mümkün olamaz. Zira bir insanın sahip olduğu en değerli

varlığını yani canını verdiği yüce bir fedakârlıktan bahsediyoruz. Bu yüzdendir ki Şehadet Peygamberlikten sonra bir mü ‘ minin ulaşabileceği en yüksek mertebedir. Bizlerin yapması gereken çok büyük fedakârlıklarla bizlere emanet edilen vatanımıza ve bayrağımıza sahip çıkmanın yansıra güçlü ve müreffeh yarınlar için çok daha fazla çalışmaktır. Öte yandan şehitlerimizin emaneti olan şehit yakınları ile gazilerimize karşı Devlet ve millet olarak göstermemiz gereken ihtimam ve ilginin üst sınırı yoktur. Onlar elbette her şeyin en güzeline layıktırlar. Bu anlayışla bizler de Devletimizin imkanları ölçüsünde şehit yakınları ve gazilerimizin talep ve arzularını yerine getirme gayreti içerisinde olacağız.”

Hassa ilçesi kırsalında 14 Ekim 2016 Cuma günü bölücü terör örgütü mensuplarına yönelik sürdürülen operasyonda yaralanan Uzman Çavuş Mustafa Akdaş’ı hastanede ziyaret etti:

Vali Ata’dan Yaralı Askere Ziyaret!

ATAYURT Haber Merkezi

Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hasatay Valisi Sayın tanesi’ nde tedavi altına Erdal Ata, Hassa alınan Jandarma Uzman ilçesi kırsalında 14 Ekim Çavuş Mustafa Akdaş’ ı 2016 Cuma günü bölücü ziyaret etti. terör örgütü mensu17 Ekim 2016 plarına yönelik Pazartesi günü saat sürdürülen operasyon 17.30’ da gerçekleşen sırasında çıkan çatışziyarette Uzman Çavuş mada yaralanarak Mustafa Akdaş’ ın sağlık

H

durumu hakkında Başhekimden bilgi alan Vali Erdal Ata, uzman çavuş Mustafa Akdaş’ ın bir an önce eski sağlığına kavuşması için büyük çaba gösteren sağlık personeline teşekkür ederek yaralı Asker Mustafa Akdaş’ a geçmiş olsun dileğinde bulundu. Ziyarette Vali Erdal Ata’ ya Hatay İl Jandarma Komutanı ve Garnizon Komutanı Jandarma Albay Turgay Aras, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen ile Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Sebahattin Yılmaz eşlik etti.

Vali Erdal Ata Saadet Partisi Heyetini Kabul Etti

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Valisi Erdal Ata, Saadet Partisi İl Başkanı Mustafa Ege ve yönetim kurulu üyelerinin aralarında bulunduğu heyeti makamında kabul etti. Sohbet ortamında gerçekleşen ziyarette parti üyeleri ile tek tek sohbet

eden Vali Erdal Ata, Hatay’ ı daha güzel bir geleceğe taşımak için Hatay genelindeki tüm siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile elbirliği içinde çalışma gayreti içinde olacaklarını ifade etti. Kabulünden dolayı Vali Erdal Ata’ ya teşekkürlerini ileten Başkan Mustafa Ege ise yeni görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.


4

Atayurt Haber

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

Antakya Belediyesi, Güzel Sanatlar Lisesi ve Fakültelerine hazırlanan öğrencilere çağrıda bulundu:

Gençlik merkezinde ücretsiz resim kurslarına başlandı!

ATAYURT Haber Merkezi

Güzel Sanatlar Lisesi, Eğitim Fakültelerine hazırlanan öğrencilere ntakya ve bunun yanı sıra hobi Belediyesi amaçlı resim sanatıyla sosyal belediyecilik ilgilenen her yaş çatısı altında kurduğu grubundan Anve geçtiğimiz hafta takyalılara ücretsiz kurs görkemli bir törenle imkanı sunulduğu beliraçılışı yapılan Gençlik tilirken, Cebrail MaMerkezinde ücretsiz hallesi Cengiz Caddesi kurslara başladığını üzerinde bulunan Anbildirdi. takya Belediyesi GençAntakya Belediyelik Merkezi’ nde si’ nden yapılan açıkla- haftada üç gün üçer maya göre, Güzel saat olmak üzere resim Sanatlar Fakültesi, kurslarının verilmeye

A

başlandığı hatırlatıldı. Açıklamada ayrıca katılmak isteyen vatandaşların Gençlik Merkezi’ ne şahsen başvurabileceği gibi 0326 213 16 15 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri de ifade edildi. ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA MÜJDE! YENİ DÖNEM ÜCRETSİZ YDS KURSLARI BAŞLADI Antakya Belediyesi

açıklamasında ayrıca, üniversite mezunlarına ve mezun konumunda olan öğrencilere yine ücretsiz YDS(Yabancı Dil Sınavı) kurslarının başladığını müjdeledi. Antakya Belediyesi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “ Antakya Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışı ile pek çok alanda yürüttüğümüz ücretsiz kurs hizmetlerimiz her geçen gün ar-

tarak devam ediyor. Üniversite Mezunlarına ve mezun konumunda olan öğrencilere yönelik düzenlediğimiz YDS kursumuz da bunlardan sadece bir tanesi. Özel kurslarda binlerce lira masraf dökmek zorunda kaldığı için bu eğitimden mahrum kalan ihtiyaç sahibi öğrencilerimize konusunda uzman, deneyimli ve güncel bilgilere sahip eğitmenlerimizle birinci sınıf kalitede eğitim hizmeti sunuyoruz. Ekim ayı itibari ile derslere başlayan YDS kursumuz haftada iki

gün toplamda beş saat olarak hizmet vermektedir. Akademik kariyer ve lisansüstü eğitim isteyen öğrencilerimizin katılma zorunluluğu olan YDS sınavına

en iyi şekilde hazırlanmak isteyen ve Antakya’ da ikamet eden tüm öğrencilerimiz bu kurstan kontenjanlar dâhilinde yararlanabilirler.

Ücretsiz YDS kursundan yararlanmak yada bilgi almak isteyen öğrenciler 0326 213 16 15 numaralı telefondan bilgi alabilirler.”

Aile Bütünlüğünü Korumaya Yönelik çalışmalarından dolayı vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirdiler:

Antakya Belediyesi Torba Yasa Gereği Vergi Borcu Yapılandırmalarında bir hatırlatma daha yaptı:

Antakya Belediyesi’nden, Aile Danışmanlık Hizmeti

Son Gün 30 Ekim!

ATAYURT Haber Merkezi

Danışmanlık hizmeti aile sorunlarını çözmekte zorlanan ntakya vatandaşlara umut Belediyesi ışığı olmaya devam tarafından hayata ediyor. geçirilen ve vatanBugüne dek birimdaşlar tarafından en imize başvurmuş olan çok ilgi gören 4000 aileye danışhizmetlerden bir manlık hizmeti vertanesi Aile Danışman- ilirken, bu ailelere; lık Hizmeti, aile bütün- anne-baba ilişkisi ve lüğünü korumaya iletişim problemleri, yönelik çalışmaları ile anne-baba ile çocuk takdir topladığı ilişkileri, çatışmalar, bildirildi. boşanma süreçleri, Antakya Belediyesi flört ve aldatma probtarafından konuyla il- lemleri, bilinçli bir aile gili yapılan açıklaolma ve aile içinde mada şu görüşlere yaşanabilecek olumyer verildi: suzluklar karşısında “ Antakya çiftlerin davranış ve Belediyesi tarafından tutumlarının nasıl olhayata geçirilen Aile ması gerektiği

A

ATAYURT Haber Merkezi

Antakya Belediyesi’ nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, ntakya borçlu vatandaşlara Belediyesi şu hatırlatmalar 6736 sayılı Torba yapıldı: Yasa gereği 1 Eylül “ 6736 Sayılı 2016 tarihinde Torba Yasa’ nın 2016 başlatılan Emlak ve yılı 1. Taksit dâhil Çevre Temizlik Vergi- olmak üzere geçmişe lerinde faiz indirimi ve yönelik tüm borç ve yapılandırma imkânı faizlerini kapsadığı, için son başvurunun ödeme şeklinin peşin 30 Ekim 2016 günü yada 18 aya kadar olduğunu bir kez taksitlendirilebileceği daha hatırlattı. bildirildi. Yapılan açık-

A

lamada peşin ödemelerde faizlerin tamamına yakınının silindiği belirtilmişti. Yasa gereği belediyelere verilen yetkiler doğrultusunda Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi borcu olan vatandaşların geriye dönük tüm borç ve faizlerine yönelik ödemelerini Antakya Belediyesi ana hizmet binası içerisinde bulunan

Emlak Servisi’ ne nakit ya da kredi kartı ile yapabilirler. Yapılan açıklamaya göre vatandaşların kamuya olan borç yüklerinin azalması, taksitlendirme imkânından ve faiz indiriminden yararlanabilmeleri için 30 Ekim mesai bitimine kadar Antakya Belediyesi’ ne başvurmaları gerekmektedir.”

konusunda uzman sosyolog tarafından önemli bilgilendirmelerde bulunuluyor. Toplum ruh sağlığını korumak ve güçlendirilmesine destek sağlamak amacıyla kurulan Aile Danışmanlık Hizmet Merkezi mevcut ailelerin bütünlüğünü korumanın yanı sıra aile olmaya hazırlanan genç çiftlere nikah öncesinde de danışmanlık hizmeti sunuyor. Bunun yanı sıra toplumda çeşitli olumsuzluklarla karşılaşmış, dışlanmış, tacize yada şiddete uğramış genç kızlara da psikolog

desteğinde danışmanlık hizmeti verilerek topluma kazandırılmaya, aileleri ile ilişkilerinin düzelmesine gayret gösteriliyor. Antakya Belediyesi olarak aile bütünlüğünü korumaya yönelik yürütülen hizmetimiz bundan sonraki süreçte de aynı titizlikle devam edecek.” Konuyla ilgili yapılan açıklamanın devamında ise, Aile Danışmanlık Hizmeti hakkında bilgi almak isteyen vatandaşların 0326 221 93 30 numaralı telefonu arayabilecekleri de belirtildi.


Atayurt Haber

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

C

umhuriyet Halk Partisi Hatay İl Örgütü Gençlik Kolları son dönemlerin önemli etkinliklerinden birine geçtiğimiz hafta imza attı. Örnek olmasını diliyoruz. Peki neydi bu etkinlik? Hani şu hep tavır ve davranışlarından şikayet ettiğimiz gençliğin bilgi ve birikimlerini ölçme adına bir yarışma tertiplendi. CHP Hatay Gençlik Kolları

Başkanı Ümit Kutlu ve ekibini bu noktada peşinen tebrik ediyorum. Yarışma iki kategoride yapıldı. 15 ilçenin tamamı üç gurup olarak birinci turda yarıştı. Birinci tur sonunda Antakya, Kumlu ve Dörtyol bir üst tura yükselmeyi başardı. İkinci turda takımlara 15 soru yöneltildi. Dörtyol ipi göğüsleyen takım olarak bizleri gururlandırdı. Şimdi şu veciz cümleyi hatırlayalım “ Hiçbir başarı tesadüf değildir” Neden mi öyle diyorum? Yarışmacıları tanıyorum da ondan. CHP Dörtyol Gençlik Kolları Başkanı Onur Alp Arıkan. Başarılı bir temel eğitim dönemini geçirdi. Temel eğitiminde sadece öğrenim görmedi aynı zamanda eğitimini de çok yönlü olarak yaptı. Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesini kazandığının bir-

öğrencileri arasında. Yani başarı sürpriz değil. Emre Zafer Çelebi; kendini ziyadesiyle yetiştirmiş. Hayatın her alanına özgün bir bakış açısını geliştirmiş. Temel eğitimi iftihar tablosu. Mustafa Kemal Üniversitesi İşletme Fakültesi 1. Sınıf öğrencisi ama bilgi ve birikimi üst sınıflarındaki ağabeylerine nal toplatacak seviyede. Yani başarıda tesadüfe zerre kadar yer yok. inci yılında Fakülte Başkanlığına ve Dörtyol ekibine birincilik ödülü Türkiye Turizm Fakülteleri Öğrenci başkanlığına seçildi. İkinci yılında ise olan diz üstü bilgisayar hediye ediliyor. Ama gençler durumdan Antalya Fikir Kulüpleri Başkanlığına seçildi ve iki yıl bu görevini sürdürdü. memnun değil. Çünkü CHP Dörtyol İlçe Örgütünde gençlere sunum Yani sonuç sürpriz değil. Furkan Aydın; takımın başarılı bir yapılacak bir projeksiyon cihazına ihtiyaç var ve ikincilik ödülü projeküyesi. Temel eğitimi başarılarla ve siyon cihazı. Gençler birincilik takdirlerle süslü. Mustafa Kemal Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi son ödülünü ikinciye teklif ediyorlar. Alın dizüstü bilgisayar sizin olsun, bize sınıf öğrencisi. Bölümünün sayı

5

ikincilik ödülünü verin. Teklif kabul görmüyor. Sohbete tanıklık eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş araya giriyor. Bu başarılı gençleri ödüllendirmek adına onlara bir projeksiyon cihazı hediye edeceğini söylüyor. Gençlerde bilgisayarı ilçe gençlik kollarına hediye ediyor. Gençler mutlu, bizler ise gururluyuz. Emeği geçen herkese ilçemiz adına bir teşekkür borcumuz var. En başta da bu gençlere.

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Değirmenbaşı Mahallesinde konuşan CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur:

Toplumun tek teminatı CHP’dir! ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK

C

umhuriyet Halk Partisi Hatay İl başkanı Mehmet Güzelmansur, CHP’ nin Türk toplumunun teminatı olduğu görüşünü bir kez daha yineledi. CHP Hatay İl teşkilatının Mahalleleri ziyaretleri Samandağ ilçesine bağlı Değirmenbaşı mahallesine yapılan ziyarette, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Kamacı, CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanı Ümit Kutlu, CHP Samandağ Gençlik Kolları Başkanı Burak Kimyonşen CHP Samandağ Kadın Kolları Başkanı Sevcan Toprak, Belediye Meclis Üyeleri, Değirmenbaşı Mahalle Muhtarı Mehmet Açar, Samandağ Belediye Meclis Üyeleri Ayhan Çapar, Habip Kapı ile Mahalle Sakinleri katıldı. Değirmenbaşı Mahalle toplantısının açılışını Değirmenbaşı Mahallesinden aynı zamanda Belediye Meclis Üyesi olan Ayhan Çapar yaptı. Toplantının açılış konuşmasına yapan Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çapar, Değirmenbaşı Mahallesinin sorunlarını ve bu sorunlarının çözümü için yapılmasını istedikleri hizmetler

konusunda taleplerini dile getirdi. Belediye Meclis Üyesi Ayhan Çapar Değirmenbaşı Mahallesi için dile getirdiği taleplerini şöyle sıraladı; “ Mahallemizin içme suyunun alt yapısı çok eski 60 yıla dayanan bir şebeke. Eski şebeke olmasından kaynaklı asbestli ve kansorejen madde taşıyan borular. Mahallemizin su deposu yok yosunlu ve kumlu yağmurda suyumuz içilemeyecek bir duruma geliyor. Kanalizasyon sorunumuz var yeni yapılmasına rağmen Uzunbağ Mahallesine bağlanmasından dolayı iki mahalleye yetmiyor. Tıkanıklık yaparak mahalleye zarar veriyor. Mahallemizden Özbek Köyüne ulaşımı sağlamak için köprüye ihtiyacımız var. Konuma uygun şekilde köprünün Özbek köyü ile Değirmenbaşı mahallesine tekabül edecek şekilde kurulmasını, mahallemizin yollarının da beton asfaltla yenilenmesini talep ediyoruz. Mahallemize gelerek sorunlarımızla ilgilendiğiniz için tekrar hepinize çok teşekkür ediyorum.” AYDOĞAN: AKP MASUM İNSANLARI FETÖ’ CÜ DİYEREK TASFİYE EDİYOR CHP Samandağ İlçe Başkanı İbrahim Aydoğan yaptığı konuşmasında, AKP iktidarını masum insanları FETÖCÜ diyerek tasfiye etmekle suçladı.

da dile getirdi. CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur konuşmasını şöyle sürdürdü; “ Bu bölge CHP’ nin kalesidir partimizde bu bölgeye bakış açısı da çok farklı. Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’ nun İl Başkanları ile yaptığı toplantılarda CHP’ nin bakış açısını, Parti politikalarını aramızda Değirmenbaşı ma- olumsuz etkileyen kirli iken anlaşamadıkları imizden başka kimtartışıyoruz. Seçimin hallesinin sorunlarını, bir savaş var. Hiçbir bir yerde Fetöcüleri semiz yok onun için olmadığı bir ortamdertlerini dinlemek için alakamız olmamasına tasfiye ediyor bahane- bizim size sizin bize dayız böylesine bir heyet halinde geldikrağmen komşu siyle masum insanları biz bu duygu ve lerini dile getiren İlçe ülkelerimizle barış bunlar Fetöcüdür de- düşüncelerle her türlü durumda mahallelerimizin hepsini geziyor Başkanı İbrahim Ayiçinde yaşamamız nilerek işten atılıyor. sorunları çözeriz.” GÜZELMANSUR: yardımcı olmaya doğan, Değirmenbaşı gerekirken AKP İktiBugün Türkiye’ de çalışıyoruz.92 yıldır bu mahallesinin kendileri darı bizleri bu kirli 15 bin, Hatay’ da 928 92 YILDIR darbelere karşı çıkan DARBELERE için en değerli mahal- savaşa çekmeye Samandağ’ da 223 partiyiz. Bugün itibari lelerinden biri çalışıyor. Barış, sevgi, Öğretmenimiz açığa KARŞI ÇIKANSPARTİYİZ ile bakıldığında olduğuna dikkat çek- kardeşlik varken alındı. Açığa alınan toplumun tek teminatı erek konuşmasını baskı, şiddet, ölüm, Öğretmenlerimizin CHP Hatay İl CHP’ dir. şöyle sürdürdü: acı ve gözyaşı gibi du- suçu sadece aydın, Başkanı Mehmet Toplumumuzun tek “ 40 yıldır ihmal rumlara alışmayacağız devrimci ve demokrat Güzelmansur, Hatay teminatı CHP’ dir edilen hizmetlerin bir ve reddediyoruz. olmak. CHP olarak genelinde mahalle zihuzur her ne kadar su, anda yapılması, bitirAKP İktidarı bugün Milletvekillerimiz dâhil yaretleri gerçekyol alt ve üst yapı ilmesi zor. Vatanmuhalefeti bastırmaya Öğretmenlerimizin leştirdiklerini, sorunları çalışmalar olsa da daşlarımızın temel çalışıyor. Muhalefet görevlerine iade dinleyip çözüm sokağa istediğimiz ihtiyacı olan alt ve üst derken kendisinden edilmesi için gereken arayışında olduklarına gibi çıkamazsak, can yapı sorunları bir şek- olmayan ne kadar kişi çalışmalar yapılıyor. vurgu yaparken, 92 güvenliğimiz ile ilgili ilde çözülecek fakat varsa daha düne Bizim birbirimize ihtiy- yıldır darbelere karşı Ortadoğu’ da bizi kadar Fetö ile kol kola acımız var bizim birbir- çıkan parti olduklarını sıkıntımız varsa inanın bunlar bir şey ifade etmez. 50 yıldır birikmiş sorunlar var bu sorunları bir iki ayda çözmemiz mümkün değil. Umut tüccarlığını yapmayacağımızı her toplantıda söylüyorum dolayısıyla yapabileceklerimizin sözünü vereceğiz. Yapamayacaklarımızı da neden yapamadığımızı söyleyeceğiz. Mahalle toplantılarında bunların hepsini paylaşıyorum.” NEHİR: 120 BİN NÜFUSA HİTAP EDEN BİR BELEDİYE’ YİZ Samandağ Belediye Başkanı

Mithat Nehir, 120 bin nüfusa hitap eden bir Belediye olduklarına dikkat çekti. Başkan Mithat Nehir, Samandağ Belediyesi olarak 42 mahalleye ve 120 bin Nüfusa hitap eden bir Belediye olduklarını, Hatay Büyükşehir Belediyesinin kurulması ile birlikte çoğu alanların Hatay Büyükşehir Belediyesine geçtiğini, artık tüm mahallelerin, vatandaşların bilmesi gerektiğinin altını çizdi. Başkan Mithat Nehir konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Değerli arkadaşlar, Samandağ Belediyesine ait olan işlerin yapılması konusunda teminatı vermeye hazırım. Fakat bizim sorumluluğumuzda olmayan yetkinin yapılması konusunda sözünü veremem. Biliyorum ki; herkesin derdi ve sorunu var. Eğerbiz Türkiye’ de huzuru barışı arzu ettiğimiz şekilde inşa edemezsek, istikrarı yakalayamazsak, biz istediğimiz kadar çırpınalım siz hayatınızdan endişe duymaya devam edersiniz. Yol ve benzeri sorunlar çözülür ve çözüme kavuşturmaya çalışacağız bundan emin olabilirsiniz fakat hayatınızdan endişe duymaya devam edersiniz. Bu ülkenin selameti ve geleceği için biz biraz daha büyümek zorundayız. Ama inanın buradaki ekip olduğu gibi bunun için seferber olmuşuz.”


6

Atayurt Haber

Gazeteci Mehmet Ali Solak, en iyi dergi söyleşi dalında ödüle layık görüldü:

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

Hazır Yemek Üreticilerine Hijyen Eğitimi Konulu Bilgilendirme Toplantısında konuşan tarım İl Müdürü Mehmet Andiç:

Yerel olmadan, yaygın olmaz! Halkımızın güvenilir gıdaya Hatay’ dan seçilirken, En İyi Yerel Dergi Söyleşi dalında Hatay Güney Rüzgarı Dergisinden Mehmet Ali Solak, En İyi Yerel Gazete Söyleşi dalında İskenderun Asi Haber Gazetesinden Sabriye Güler, En İyi Yerel Gazete Haberi dalında da İskenderun Ses Gazetesinden Akın Bodur ödüle layık görüldü. Yerel medyayı teşvik etmek ve sorunlarına ortak olmak amacıyla geleneksel hale getirilen Yerel Medya Günlerini düzenleyen başta Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu olmak üzere ATAYURT görülmekten mutluluk Adana, Hatay, Osemeği geçenleri kutHaber Merkezi duyduğunu ifade eden maniye, Gaziantep, layan Gazeteci Gazeteci Mehmet Ali Kahramanmaraş ve Mehmet Ali Solak, ersin’ in Solakyarışmaya; Kilis illerinde yayın “ Erdemli Belediyesi, Erdemli Şubat 2015 tarihinde hayatını sürdüren erdemli bir etkinliğe Belediyesi “ Hataylı İşadamı yerel radyo, teleimza atarak, yerel öncülüğünde bu yıl ik- Nihat Sorgeç Alvizyon, gazete, dergi yönetimler olarak incisi düzenlenen manya’ da ‘ Sorgeç- ve internet haber önemli bir hizmeti yerKızkalesi Yerel Medya Modeli’ ne nasıl sitesi temsilcileri ile Ödülleri sahiplerini bu- ulaştı? O Şimdi Rol proje kapsamındaki il- ine getirmiş oldu. Unutulmamalıdır ki; yerel lurken, Hatay’ dan Model” ile Eylül 2015 lerin gazeteciler basın, yerelin gözü, Güney Rüzgarı Dergisi tarihinde cemiyeti başkanları kulağı, sesi ve Sahibi Gazeteci “ Downsendromlu 26 katıldı. nabzıdır. Yerel medya Mehmet Ali Solak yaşındaki Berk’ in anYerel medyanın olmadan yaygın söyleşi kategorisinde nesi Sena Demirsorunlarının ele medya olmaz. ödüle layık görüldü. cioğlu’ ndan ‘ Aynı alındığı, seçici kurul Yerelleşme olgusunun Geçirdiği trafik Hayattayız’ kitabı üz- üyelerinin de üniverkazası nedeniyle erine. Hayatınızdaki sitelerin iletişim fakül- mimari nasıl yerel Erdemli’ deki ödül Engeli Kaldırın” adlı telerinde görev yapan basınsa, her geçen gün azalan okur törenine katılamayan söyleşilerle katıldığını akademisyenlerin Gazeteci Mehmet Ali ifade etti. oluşturduğu Kızkalesi sayısına rağmen, yerelin can damarı da Solak’ ın ödülünü AnBu yıl ikincisi Yerel Medya Ödülyerel basındır. Bu takya Gazeteciler düzenlenen Erdemli lerinde bu yıl, bağlamda yerel basın Cemiyeti Başkanı Belediyesi Kızkalesi toplamda 27 katedesteklenmelidir” Murat Berber aldı. Yerel Medya Günleri goride ödül dağıtıldı. ifadesini kullandı. Ödüle layık (II) etkinliğine; Mersin, Bu ödüllerden üçü

M

ulaşması Bakanlığımızın amaçlarından biri! ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mehmet Andiç, Halkın güvenilir gıdaya ulaşmasının Bakanlıklarının amaçlarından biri olduğunu söyledi. Tarım İl Müdürlüğünün internet sitesinde yer alan haberinde, Hazır Yemek üreticilerine hijyen eğitimi konusunda Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünce, yemek üreten işletme sahipleri ve istihdamı zorunlu personele yönelik “ Hazır Yemek Sektöründe Güvenli Gıda Üretimi, İşyeri ve Çalışan Hijyeni Eğitimi” konulu toplantı düzenlediği belirtildi. Defne ve İskenderun İlçelerinde düzenlenen toplantılara Antakya, Defne, Altınözü, Samandağ, Yayladağı, Reyhanlı, Kumlu, Kırıkhan, Hassa, İskenderun, Arsuz, Belen, Payas, Dörtyol ve Erzin ilçelerinde hazır yemek üreten işlet-

melerin sahipleri, istihdamı zorunlu personelleri ve İl-İlçe Müdürlüklerinin Gıda Denetim personellerinin katıldığı toplantıda konuşan düzenlenen toplantıda konuşan İl Müdürü Mehmet Andiç’ in,” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ve İl Müdürlüğümüzün en önemli görevlerinden biri gıda güvenilirliğinin sağlanmasıdır. Bu görevin yerine getirilmesinin bir parçası olan gıda denetimleri

ve numune alma işlemlerinde İl ve İlçe Müdürlüklerinin koordinasyonlu çalışması ve standart uygulamalarda bulunması önem arz etmektedir. Halkımızın güvenilir gıdaya ulaşması ve sağlıklı gıda tüketiminin sağlanması Bakanlığımızın temel amaçlarından biridir. Gıda kontrol görevlilerinin yaptıkları izleme, gözetim, doğrulama, tetkik, numune alma ve analiz gibi uygulamalarla bu amaca en büyük

katkıyı vermektedir” ifadesinde bulunduğu kaydedildi. Konuşmanın ardından Gıda ve Yem Şube Müdür Vekili Nejla Cansel ve Gıda Mühendisi Mehmet Salih Çayır tarafından gıda mevzuatı, yemek üretiminde dikkat edilecek hususlar, zehirlenme vakaları ve alınacak önlemler ile güvenilir gıda ve gıda güvenilirliği konularında sunum gerçekleştirdikleri de haber de yer verildi.

Aydede Anaokulu ve Kreþ’ ten öðrencilerine ‘ Pamuk Dede’tiyatro gösterisi ATAYURT Haber Merkezi

A

ntakya’ nýn en büyük kreþlerinden biri olan Aydede Anaokulu ve Kreþi okullarýna davet ettiði ‘ Pamuk Dede Kukla Tiyatrosu’ gösterisini tüm öðrencileriyle beraber heyecanla, keyifle izlediler. 2016 Mayýs ayýnda açýlan ve çok kýsa bir zamanda iyi bir öðrenci potansiyeline kavuþtuklarýný belirten Kurucu Ayca Kavak, etkinlik öncesi yaptýðý konuþmada, “ Aydede kurumu olarak sanat ve sanatçýlarý destekliyoruz. Çünkü sanat etkinlerini izlemenin ve katýlmanýn dünyamýzý zenginleþtirdiðine inanýyoruz. Bu yolla edinilen estetik deðerler insanlýðý yüceltir“ diye konuþtu. Etkinlikte ‘ Pamuk Dede Kukla Tiyatrosu’ nu ilgiyle izleyen öðrenciler keyifli saatler yaþadýlar.


por-Toto 2. lig kırmızı grubunda aldığı 3 galibiyetle lige flaş bir başlangıç yaparak liderliğe kadar yükselen ve 5 hafta ünvanı koruyan Hatayspor, daha sonra aldığı kötü sonuçlarla hem liderliği kaybetti hem de gelecek için umut vermiyor. Bordobeyazlılar, sahalarında oynadıkları 4 maçta 2 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 yenilgi alarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. Bordo-beyazlıların pazar günü Atatürk stadında Gümüşhanespor karşısında aldığı yenilgi Hatayspor yönetim kurulu ve teknik heyet tarafından iyi irdelenmelidir bence. Çünkü bu maçta Hatayspor tanınmayacak kadar kötü bir görüntü verdi. Hele sağ ve sol kanatları kullanamayan, orta sahası

bitirici, kilit pas yapamayan bir takım görüntüsü içindeydi. Orta sahada figuran çoktu. Ama baş rol oyuncusu yoktu. Hatayspor’ un orta sahada kilit pas yapabilecek bir baş rol oyuncusuna ciddi şekilde ihtiyacı vardır. Bir de son maçta Hatayspor’ un defansı da çok kötü bir günündeydi. Rakip istediği her an bordo-beyazlı kaleye elini sallaya sallaya geliyordu. Yenilen 3 golde de kademe hatası bulunuyordu. Sanki defans elemanları maç oynamıyorlardı, parkta dolaşıyorlardı. Buna da ne yazık ki önlem alınamadı. Taraftarlarda haklı bir şekilde teknik direktör Fatih Kavlak’ a tepki gösterdi. Futbolcuların kafaları maçta değil, sanki başka bir yerde gibiydi. Bunun

genç futbolcu. Top iyi saklıyor, iyi pas yapmaya çalışıyor. Ancak tek kusuru topla fazla oynuyor. Eğer bu futbolcu hazır değilse bu teknik heyetin sorunudur. Sakatlığı yoksa neden takımdaki ve orta sahadaki yerini alamıyor? Bunu sormak sanırım hakkımızdır. Bu genç futbolcu da araştırılması gerekir. Hatayspor’ lu kazanılırsa, Hatayspor’ a orta sahada taraftarlar, bu kötü gidişe dur denilaç olabilir kanısındayım. Bir de mesini bekliyor. Bu da doğal haklarıdır. Selçuk Özkan‘ a önem verilmelidir. Sezon başında büyük umutlarla OrÇünkü bu futbolcu bu sezon istenilen duspor’ dan bordo-beyazlı renklere form düzeyini bulamamış görünüyor. dahil edilen Mehmet Arı, henüz bu for- Bu futbolcunun da kazanılarak orta mayı sırtına geçiremedi. Bu futbolcu sahaya monte edilmesi Hatayspor’ a sadece amaçsız Türkiye kupası güç katacağına inanıyorum. maçında Balıkesirspor’ a karşı forma Evet, yol yakınken gereken önlemgiydi. Bu maçta da iyi sinyaller verdi ler alınmalı ve Hatayspor yeniden bir Hamza EZER

S

7

Atayurt Haber

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

HATAYSPOR'UN GELECEĞİ PARLAK GÖRÜNMÜYOR!...

çıkış yolu bulmalı, zirveyi tekrar hedeflemelidir. Hatayspor’ un bunu yapmaya gücü ve yeteneği vardır. Yeter ki moral ve motivasyon üst düzeyde olursa Hatayspor her zorluğun üstesinden gelmesini bilecek bir kadroya sahiptir. Bu kötü sonuçlar nedeniyle taraftarlar desteğini sürdürmelidir. Aksi takdirde Hatayspor’ u çok kötü günlerle karşı karşıya kalır. Benden söylemesi. Geçen sezonki o kötü tabloyu yaşamamak için Hatayspor yönetim kurulu acilen gereken dersleri almalıdır. Kısacası Hatayspor’ u tüm il’ e mal etmelidir. Çünkü Hatayspor’ un sokağa atılacak parası yoktur. Bu böyle bilinmelidir..

Başkan Yaman, gençlerin spor yapmalarını yaygınlaştıracaklarını vurguladı:

Defne’ye spor sahaları kazandırıyoruz!

ATAYURT Haber Merkezi

Defne Belediyesinin girişimleri ve destekleriyle atay’ ın Defne Hatay Valiliği Yatırım Belediye İzleme Koordinasyon Başkanı İbrahim Başkanlığınca ihale Yaman, gençlerin spor edilen ve Gençlik Spor yapmalarının yaygınİl Müdürlüğünce laştırmak için tamamlanmakta olan 2 Defne’ ye spor saadet sentetik çim haları kazandırdıklarını yüzeyli futbol saha ile ifade etti. 2 adet basketbol sa-

H

KAYIP Antakya Nüfus Müdürlüğünden Almış olduğum Nüfus Cüzdanımı Kaybettim Hükümsüzdür. Hasan TERKEŞ

ÇEKMECE DOLMUŞ DURAĞINDA SATILIK SIRA 0535 760 31 08

(EU)

İRTİBAT

DÜZGÜN DOSTLAR EKMEK FABRİKASI Züheyr DÜZGÜN

Dilimli Kepek Ekmeği Dilimli Mısır Ekmeği Dilimli Yulaflı Çavdar Ekmeği Dilimli Beyaz Ekmek Kepekli ve Çavdarlı Rol Ekmek

Hamburger - Sosis ve Adak Ekmeği Siparişi Alınır. Tel: 0326 223 55 57 Fax: 223 60 59 Gsm: 0533 764 73 36 - 0532 313 27 78 Armutlu Mah. Bayırlı Sk. No:7/A Defne/HATAY

hası halkın hizmetine en kısa sürede sunulacağını belirtilen Başkan İbrahim Yaman, Aşağıokçular ve Turunçlu mahallelerinde yapılan çalışmaların büyük bir bölümünün tamamlandığını dile getirdi. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “ Hatay eski Valimiz Sayın Ercan Topaca Kentimizde görev ya-

Müdürlüğünce hızla sürdürülüyor. Özellikle gençlerin ilgisini çeken çalışmalar bölge sakinleri tarafından ilgiyle ve memnuniyetle parken ilçemizde birimlerimiz ve Yatırım karşılanırken, başta gençlerimize İzleme Koordinasyon Defne Halkı adına kayönelik olmak üzere Başkanlığı yetkilileri bir muoyu önünde emeği halkımızın kullanabile- çalışma başlatmış ve geçen tüm yetkililere ceği spor saBelediyemizce yerleri teşekkür etmeyi bir halarımızın yetersizliği tespit edilip, verilen ve borç addediyoruz” sorununu arz etmiştik. ön hafriyat çalışmaları dedi. Sayın Valimiz Ercan Defne Belediyesince “ Her şey daha iyi Topaca’ nın direktifleri yapılan spor sahaları İl bir Defne için” sloganı doğrultusunda ilgili Gençlik ve Spor ile yola çıktıklarını be-

Antakya’da Bir İlk Dil Krtasiye

AYHAN KIRTASİYE Dil Kırtasiye & Fotokopi

Her Türlü Yabancı Dil Kitapları Bulunur Aşkın ALTIOK

Ayhan BABA

0533 027 41 20 Hürriyet Cad. Zivel Paşa İş Hanı Zemin Kat No: 10 Antakya / HATAY

ELEMAN ALINACAK Çekmecede Açılacak Olan Etüt Merkezinde Halkla İlişkiler Pozisyonu İçin Eleman Aranıyor Mür: 0532

113 15 23

ELEMAN ALINACAK SOĞUK HAVA DEPOSUNDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE KAYNAK VE ELEKTRİK USTASI ALINACAKTIR

0532 452 51 96

MÜRACAAT TEL:

Liva Pasta & Patiseri - Pizza Her Türlü sipariş alınır Ev ve İşyerlerine Servis Edilir Servis Tel: 215 40 46 Gsm: 531 741 01 59 - 0537 051 20 46 Silahlı Kuvvetler Cad. No.5 (Genel İş Disk Binası Yanı) Merkez/HATAY

lirten Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, “ Çocuklarımızın ve gençlerimizin spor yapmalarına olanak sağlayan alanların yaygınlaştırılması için çalışıyoruz.

Defne’ yi yeşil alanları, parkları ve spor alanlarıyla anılan bir ilçe yapana kadar çalışmalarımıza ara vermeyeceğiz” ifadelerine de yer verdi.

GAZETE DAĞITIM İŞİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ELEMAN ALINACAKTIR Tel: 326 216 17 28

www.atayurtgazetesi.com.tr Günlük Siyasi Gazete / Yerel Süreli Yayýn Kurucusu ve Ýmtiyaz Sahibi

Ahmet ABDULLAHOÐLU Genel Yayın Yönetmeni Yazýiþleri Müdürü : Genel Yayın Koordinatörü : Genel Müdür : Foto Muhabiri : Yazar :

Cemil AKTAŞ Erhan UNAY Mehmet EZER Neval ALTINÖZ Seyfettin UYGUN Fatoþ Kayacan HATAYLI

Kuruluþ Tarihi : 06/Ocak/1997 Adres : Silahlý Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Ap. 2/5 Haber Merkezi Tel.: 0326 216 17 28 - 213 58 33 Antakya /HATAY e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr atayurt_gazetesi@hotmail.com ......................................................... Fiyatý: 50 Kuruþ (KDV dahil) Abone - Yýllýk : 250 TL. 6 Aylýk : 150 TL. Dizgi : Atayurt Bilgi Ýþlem Merkezi Silahlı Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Apt. 2/5 Baský: Deniz Ofset Matbaacılık Küçükdalyan Mah. Atatürk Cad. No:11 ANTAKYA/HATAY Matbaa Tlf: 0326 216 63 11


Sessiz çoğunluğun sesi

Atayurt www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 20 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

SAYI : 5932

19 EKİM 2016 ÇARŞAMBA

Fiyatı 50 Kuruş

ANATOLIA SANAT EVİ

MÜZİK MAĞAZASI - KAYIT STÜDYOSU ORGANİZASYON - NEY ÜRETİMİ HER TÜRLÜ ENSTRUMAN DERSLERİ STÜDYO KAYITLARI-MİX MASTRİNG-ARANJE CD KAPAK TASARIM VE DOLUMU PROFESYONEL ALBÜM ÇALIŞMALARI

Servet BAYBO 0532 207 16 21 0326 215 65 85 Güllübahçe Mah. Semt Silahlı Kuvettler Cad. No:28/B1 Antakya /HATAY

Samandağ’ ındaki Büyük Halk buluşmasında, hep bir ağızdan öğretmenleri geri istediklerini dile getiren vatandaşlar, Hükümete seslendiler:

Çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz!

Birol Ertem ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK

Mehmet Ali Kamacı

“ Öğretmenlerimizi geri istiyoruz” diye haykırdılar. atay’ ın SamanSunuculuğunu Yusuf dağ ilçesinde Kimyon’ un yaptığı Öğrenci -Veli inisiyatbüyük halk buluşifinin çağrısı üzerine masına Samandağ gerçekleştirilen Büyük halkının yanı sıra, halk buluşmasında Samandağ ilçesindeki veliler, çocuklarının siyasi partilerin temsilcigeleceğinin çalınleri, oda başkanları ve masına izin vermeyedemokratik kitle örgütceklerini hep bir lerinin desteği adeta bir ağızdan haykırdılar. mitinge dönüştüğü göBüyük Halk buluşzlendi. masına, çoluk, çocuk, Büyük Halk buluşgenç yaşlı, binlerce masının ilk konuşmacı Samandağlı katılırken, olarak veliler adına söz

H

alan Av. Çetin Sakallı, “ Bu sadece öğretmenlerimize yapılmış bir saldırı değil, çağdaş, bilimsel, laik eğitime yapılmış bir saldırıdır. Öğretmenlerimiz nezdinde çocuklarımızın geleceğine yapılmış bir saldırıdır. Çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz.” dedi. Daha sonra sözlerini Kabataş Erkek Lisesi Müdürünün “ Artık bütün okullarımızın imam hatip lisesi gibi

Cüneyt Kayıkçı olması zamanı geldi” Sözlerine dikkat çeken Av. Çetin Sakallı, “ Cumhuriyetle aydınlanma, çağdaşlaşma mücadelesi İmam Hatiplilerle verilmedi. Çağdaş eğitim kurumları ile bu mücadele kazanıldı. Geri kalmışlığımız böyle yenildi” görüşlerine yer verdi. Eğitim Sen adına konuşan Samandağ Eğitim Sen Başkanı Cüneyt Kayıkçı konuşmasına; Bu güne kadar Eğitim Sen’ i yalnız

Arkadaş Karataş bırakmayan bütün kurumlara ama özellikle Samandağ Halkına teşekkür ederek başlarken, şu ifadelere yer verdi: “ Bizden ekmeğini, selamını, kucaklaşmasını eksik etmeyen, her şeyini bizimle paylaşan halkımıza sonsuz teşekkürler. Bizlere bütün zorluklara dayanma gücü veren bu dayanışma kültürüdür. Biz, eğitim emekçilerine, bütün halk kesimlerine day-

Çetin Sakallı

atılan biat kültürünün karşısında asla eğilmedik, eğilmeyeceğiz. Baskıya, her türlü zulme dayanma, baş eğmeme kültürünü ustalarımızdan öğrendik. Halkımızdan aldığımız güçle bu zorluğun da üstesinden geleceğiz. Bu zorlu süreci birlikte aşacağız. Biz kazanacağız.” CHP adına söz alan Hatay Milletvekili Birol Ertem; Kamu emekçilerinin haksız yere açığa alındığını, parti olarak

onların yanında olduklarını ve öğrencilerine kavuşmaları için yoğun çaba sarf ettiklerini söyledi. “ Öyle acılar çeksem ki çocuklar size hiç acı kalmasa, öyle ölsem ki size hiç ölüm kalmasa” sözleriyle konuşmasına başlayan ÖVDER Başkanı Arkadaş Karataş; Türkiye’ nin aydınlık yüzü olan öğretmenlerin bu haklı mücadelesinin yanında olduklarını; Türkiye’ nin çocuklarının aydınlık

Yusuf Kimyon gelecekleri uğruna öğretmenleri kendilerinden koparmak isteyenlere izin vermeyeceklerine vurgu yaptı. Samandağ Belediyesi adına söz alan Başkan yardımcısı Mehmet Ali Kamacı; Bu mağduriyetin kabul edileme olduğunu, Ekmek ve onuru için direnen öğretmelerin her daim yanlarında olduklarını ve bundan sonra da olacaklarını vurguladı. “


19 10 2016