Page 1

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’de ‘ Gündeme Dair’adlı programın canlı yayın konuğu oldu:

Devletimizden bizlere hakkımız olanı vermesini istiyoruz! Haber Sayfa 4’te

Atayurt Sessiz çoğunluğun sesi

www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 22 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

SAYI : 6274

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Fiyatı 50 Kuruş

Hatay Valisi Erdal Ata, Antakya-İskenderun karayolu üzerinde bulunan Ovakent ve Serinyol Mahallelerinde kurulu güvenlik noktalarını ziyaret etti:

‘O Ses Türkiye’ adlı ses yarışmasında önemli bir başarı elde ederek Hatay’ı en iyi şekilde temsil etmiştir:

Vali Ata MKÜ Vakfı Yöneticileri ile Reyhanlı Derneği üyelerini Kabul Etti

Vali Ata’dan, Kontrol Noktalarında İnceleme Haber Sayfa 5’te

O ses Türkiye yarışmasına katılan Nihat Mugil, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman’ı da ziyaret etti:

Başkan İbrahim Yaman ziyarette yaptığı konuşmasında, “ Oturdukları mahallelerin dahi birbirine çok yakın olduğu Sevgili Nihat Mugil ve Kadir Yeşilırmak kardeşlerimiz, rekabet ortamında dahi gösterdikleri birlik beraberlik ve dayanışma örneği ile Defneli olma kültürümüzün güzelliğini tüm Türkiye’ ye kanıtlamışlardır. Sadece ses güzelliğinin yarışıldığı bir yarışmada; dostluğun, hemşeriliğin önemini ve kıymetini de bizlere anlatan Nihat ve Kadir kardeşlerATAYURT imiz gönüllerimizin şampiyonlarıdır. Her Haber Merkezi zaman destekçisi olacağımız sevgili Nihat Mugil ve Kadir Yeşilırmak’ a müzik V ekranlarında yayınlanan ‘ O Ses hayatlarında başarılar diliyorum.” Türkiye´ adlı ses yarışmasında ifadelerini kullandı. önemli başarılar elde ederek Defne’ yi Başarılı sanatçılar Nihat Mugil ve gururlandıran Nihat Mugil ve Kadir Yeşilır- Kadir Yeşilırmak, Defne Belediye Başkanı mak, Samandağ Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ a, O ses Türkiye Mithat Nehir’ den sonra, Defne Belediye yarışma süreci boyunca gösterdiği Başkanı Dr. İbrahim Yaman’ a teşekkür destek için teşekkür ederek: “ Defne ziyaretinde bulundular. Belediyesi’ nin, Başkanımızın ve Defne Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim halkımızın gösterdikleri destek bizleri guYaman; Nihat Mugil ve Kadir Yeşilırrurlandırdı. Tüm Defne Halkı nezdinde mak’ a iki Defneli olarak; kurada birbirDefne Belediye Başkanımız Sayın Dr. leriyle eşleşerek rakip oldukları İbrahim Yaman’ a gönülden teşekkür yarışmada sergiledikleri duruş ile ediyoruz. Bu desteği hissetmiş olmak Defne’ yi en güzel şekilde temsil ettikkazandığımız en güzel zaferdir” sözlerlerini ve gururlandırdıklarını ifade ederek ine yer verdiler. nazik ziyaretlerinden ötürü teşekkür etti. Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim YAMAN: “ DEFNELİ OLMANIN Yaman, başarılı sanatçılara Defne’ yi GÜZELLİĞİNE TÜM TÜRKİYE simgeleyen el yapımı taş heykel hediye ŞAHİT OLDU” etti.

T

Gümrük Dünyası

HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama! Sayfa 3’ te

ATAYURT Haber Merkezi

İ

nşaat mühendisleri Odası’ nın olağan genel kurulu yarın ve Pazar günü yapılacak. 13. olağan genel kurulunu yarın yapacak olan İnşaat Mühendisleri Odası Hatay Şubesi, Cumartesi günü saat 10’ da Oda binasında yapılacak. Cumartesi günü konuşmalar ve faaliyet ile denetim raporları görüşülecek, Pazar günü de oda Yönetim ve Merkez delegelerinin seçimleri gerçekleştirilecek.

ATAYURT Yasir KUDRET

O Ses Türkiye’ adlı ses yarışmasında önemli bir başarı elde ederek Hatay’ ı en iyi şekilde temsil eden Hemşerimiz Nihat Mugil, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’ i ziyaret ederek desteğinden dolayı teşekkür etti. TV8 ekranlarında yayınlanan ‘ O Ses Türkiye´ adlı ses yarışmasında sesi ve davranışları ile Hatay’ ı en iyi şekilde temsil eden Nihat Mugil, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’ e ve Samandağ halkına desteklerinden dolayı teşekkür ettiğini belirtti. Nihat Mugil´e elde ettiği başarıdan ötürü tebrik eden Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, kendisinin sesi ve tavırları ile gönülleri fethettiğini belirterek, “ Memleketimizi en iyi şekilde temsil ettiği için öncelikle kendisine halkımız adına teşekkür ederim. Başarılarının devamını diliyorum. Elimizden geldiğince destek olacağız” dedi. Başarılı Sanatçı Nihat Mugil ise konuşmasında, Samandağ Belediyesi’ nin O Ses Türkiye yarışması sürecinde ciddi destekleri oldu. Samandağ Halkı da büyük bir teveccüh gösterdi. Tüm Samandağ halkı nezdinde başkanımız teşekkür etmek için geldim. Samandağ Belediye Başkanımız Sn. Mithat Nehirle güzel bir sohbet ortamı oldu. Projelerimi, ne yapmak istediğimi aktardım. Kendisine teşekkür ederim. Bize güzel bir misafirperverlik gösterdi ifadesinde bulundu. Ziyarette Belediye Meclis Üyeleri Süleyman Ray, Nebil Yüksek ve Mağaracık Belediyesi eski Başkanı Mesut Nural da hazır bulundu.

Diplomasi ve Strateji

AK-ŞAKA

Orta Doğu’nun Dramının Şifresi!. Sayfa 5’ te

Prof. Dr. Celalettin Yavuz

atay Valisi Erdal Ata, Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Selahattin Eskiocak iye Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Etham Bakır ile beraberindeki vakıf yöneticilerini makamında ağırladı. Çarşamba günü gerçekleşen kabulde Vali Erdal Ata Vakfın, Mustafa Kemal Üniversitesi ile birlikte bilimsel, çevresel, toplumsal konular ve sağlık sektöründe yürüttüğü faaliyetlerle bölge için çeşitli konularda çözümler üretilmesine yardımcı olduğunu dile getirdi. Vali Erdal Ata, Başkan Selahattin Eskiocak ve yönetim kurulu üyelerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek Vakıf çalışmalarında başarılar diledi. Mustafa Kemal Üniversitesi Kurma ve Yaşatma Vakfı Başkanı Selahattin Eskiocak ise nazik kabulünden dolayı Vali Erdal Ata’ ya teşekkür ederek, yürüttükleri faaliyetler hakkında bilgiler sundu. REYHANLI SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA DERNEĞİ ÜYELERİNİ DE KABUL ETTİ Hatay Valisi Erdal Ata bu arada, Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ethem Çakır ve dernek üyelerini makamında kabul etti. Çarşamba günü gerçekleşen kabulde Vali Erdal Ata, Başkan Ethem Çakır ve beraberindekileri ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade ederek, Reyhanlı ilçesinde yaşayan vatandaşların, son gelişmeler karşısında ortaya koydukları birlik, beraberlik ve sergiledikleri metanet nedeniyle her türlü takdiri fazlasıyla hak ettiklerini dile getirdi. Vali Erdal Ata, Reyhanlı ilçesinde yaşayan tüm vatandaşların ilçe nüfusu kadar Suriyeli misafire ev sahipliği yapmanın yanı sıra her türlü zorluk karşısında tek yürek olmayı başarmaları dolayısıyla Dernek yöneticilerinin şahsında bütün Reyhanlı halkına teşekkürlerini iletti. Reyhanlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ethem Çakır ise kabulünden dolayı Vali Erdal Ata’ ya teşekkürlerini sunarak yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi sundu.

Erdal AKALIN

H

Mehmet ÇARDAK

ATAYURT Haber Merkezi

İnşaat ‘O Ses’lerden Mugil Başkan Mühendisleri Odasının Yaman’a Teşekkür etti kongresi yarın

Başarılı sanatçı Nihat Mugil’den Başkan Nehir’e teşekkür ziyareti!

Terörün Tanımında Amerikan Yaklaşımı! Sayfa 6’ da


2

Atayurt Haber

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, toplu taşımada dönüşüm süreci tamamlanan Defne Hattı’ nın açılışını yaptı:

Modern araçlarla toplu taşıma hizmeti sağlanacak!

AKP Genel Başkan Yardımcısı Harun Karaca’dan Antakya Belediyesine ziyaret!

ATAYURT Haber Merkezi

A

ATAYURT Haber Merkezi

sağlayacağı anlamına gelir. Vatandaşlarımız da özel araçlarla atay Büyükşeulaşım sağlamak yerhir Belediye ine daha uygun fiyatBaşkanı Doç. Lütfü larla toplu taşımayla Savaş, Hatay’ da artık ulaşım ihtiyacını toplu taşıma araçlarının karşılayacaktır. Yeni modern araçlarla toplu taşıma sistemi ile sağlanacağını söyledi. vatandaşlar sağlıklı, Hatay Büyükşehir modern, güvenli ulaşım Belediyesi Ulaşım imkanı yakalayacak. Dairesi Başkanlığı, Araçlarımız engelli toplu taşımada vatandaşların kuldönüşüm sürecinin lanımına da uygun. startını vermesinin Defne ilçesinde başlatAbdulkadir Teksöz An- alanında dönüşüm ardından, işlemleri tığımız bu dönüşüm takya Ticaret ve Sanayi işlemleri yapılıyor. Biz tamamlanan Defne süreci tüm ilçelerimOdası Başkanı Hikmet de bu sürece dahil Hattı’ nın açılışı Çinçin ve çok sayıda olurken, İstanbul Teknik izde gerçekleştirecek. yapılırken, Yeni ” şoför esnafı katılım Üniversitesi ile birlikte araçların ve hattın Hatay Vali Yardımgösterdi. proje çalışmamızı yaptanıtımı Çarşamba cısı Soner Işıktaş ise Hatay Büyükşehir tık. Hatay’ da tüm günü Harbiye Hidro yaptığı konuşmada, Belediye Başkanı Doç. ilçelerimizde hatların Parkı önünde yapıldı. yeni alınan araçların Dr. Lütfü Savaş toplu kesişmesinden dolayı Hatay Büyükşehir şoför esnafına ve taşımada dönüşüm şoför esnafımız sorun Belediye Başkanı Doç. süreci tamamlanan vatandaşlara hayırlı olyaşıyordu. Bizler de Dr. Lütfü Savaş önder- Defne ilçesinin yeni masını diledi. tüm bu sorunları göz liğinde gerçekleşen ÇEVRE DOSTU araçları ve güzergâh önünde bulundurarak tanıtım ve açılış proOTOBÜSLER düzenlemeleri güvenli ve konforlu bir gramına Hatay Vali DEFNE’ DE hakkında açıklaulaşım güzergâhı hazırYardımcısı Soner IşıkOTOKAR Türkiye malarda bulunarak, ladık. Proje kaptaş, , Defne Belediye tüm ilçelerde dönüşüm samında kooperatifleri Satış Direktörü Murat Başkanı İbrahim Tokatlı, Türk mühendissürecinin başlatılatek çatı altında toplaYaman, Hatay leri tarafından geliştircağını belirtti. yarak; toplamda 24 Büyükşehir belediyesi ilen otobüslerin, çevre Başkan Lütfü büyük otobüs, 21 Genel Sekreteri Prof. dostu olduğunu beSavaş, esnafın küçük otobüs alarak Dr. Mehmet Maden, lirterek, araçların kazancının artması ve şoför esnafımızı esHatay Büyükşehir Avrupa standartlarına vatandaşların konforlu kimiş araçlardan kurbelediyesi Genel uygun tasarlandığını ve ulaşım sağlaması için tardık. Araçların Sekreter Yardımcısı böyle bir projeye imza konforlu olması ve güz- Hatay halkına hayırlı olMetin Açık, Ulaşım ması temennisinde buatıldığının altını çizdi. ergâh iyileştirmesinin Dairesi Başkanı M. lundu. Başkan Lütfü Savaş yapılması, daha fazla İkbal Polat, OTOKAR Daha sonra yeni Defne hattının açılışın- vatandaşın toplu Türkiye Satış Direktörü dakonuşmasına şöyle taşıma kullanması an- araçlar toplu taşıma Murat Tokatlı, Hatay hizmetine kesilen kurdevam etti: lamına gelir. Bu da Esnaf ve Sanatkârlar banlar sonrasında “ Türkiye’ nin dört dönüşümün maddi Odaları Birliği Başkanı bir yanında ulaşım sokuldu. yönden esnafa katkı

H

KP Genel Başkan Yardımcısı Harun Karaca, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ yi ziyaret ettiği bildirildi. Antakya Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’ ın bir dizi gezi ve ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay’ da, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ yi Ana Hizmet Binası’ nda ziyaret ederek hizmetleri hakkında fikir alışverişinde bulunduğu bilirtildi. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ nin ev sahipliği yaptığı ziyarette, AKP Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’ a, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, AKP’ li İlçe Belediye Başkanları, parti üyeleri, belediye başkan yardımcıları ve daire müdürlerinin de eşlik ettikleri ifade edildi. AKP Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’ ın, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ den Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında brifing alırken, yürütülen hizmetler hakkında görüşlerini ifade ettiği konuşmasında “ Antakya Belediyesi olarak şehrinizi geleceğe taşıma noktasında başlattığınız Kentsel Dönüşüm projenizi takdir ediyorum. Bu gibi projeler şehirlerimizin kalkınması için çok

önemli çalışmalar. Bunun yanı sıra tarihi Uzun Çarşı içerisinde başlatılan sokak sağlıklaştırma projenizi de başarıyla tamamlayacağınıza olan inancımla, gayretlerinizden dolayı tebrik ediyorum” dediği vurgulandı. Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise ziyaret hakkında yaptığı konuşmasında; “ AKP Genel Başkan Yardımcımız Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanımız Sayın

Harun Karacan’ ı belediyemizde ağırlamış olmaktan onur duyduk. Kendisine belediye hizmetlerimiz ve projelerimiz hakkında bilgilendirmelerde bulunduk. Ayrıca Beyaz Masa, Halkla İlişkiler, Bimer birimimizi ve Antakya Belediye TV Stüdyolarımızı ziyaret ederek beğenilerini ifade ettiler. Kendilerine nazik ziyaretlerinden dolayı şükranlarımı sunuyorum” ifadelerinde bulundu.

Ziyarette AKP Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan’ ın Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ ye, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ nin resminin yer aldığı el yapımı bir tablo hediye ederken, Başkanİsmail Kimyeci’ de Antakya’ nın yöresel ürünlerinin yer aldığı bir sandık ile “ Çağlar İçinde Antakya” adlı kitabı takdim ettiği açıklamada yer verildi.

Hanımlar Lokalin’de “Feminzmin hayatımıza etkisi” konulu seminer düzenlendi!

ATAYURT Haber Merkezi

A

ntakya Belediyesi Hanımlar Lokali’ nde, sosyal belediyecilik hizmetleri çatısı altında, “ Fenimizmin Hayatımıza Etkisi” konulu seminer düzenlendi. Antakya Belediyesi’ nden yapılan açıklamada; Hanımlar Lokali’ nde düzenlenen semineri Antakya Belediyesi Aile Danış-

manı Sosyolog Sibel Hersanlıoğlu tarafından gerçekleştirildiği belirtildi. Seminere katılan hanımlar merak edilenleri sordu, Sibel Hersanlıoğlu ise soruları yanıtlamanın yanı sıra yol gösterici bilgiler sundu. Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali’ nde her hafta farklı bir konunun ele alındığı ve hanımların büyük bir ilgi gösterdiği aile danışmanlık seansları

her Çarşamba günü saat 14.00’ de gerçekleştiriliyor. Sosyal belediyecilik kapsamında tamamen ücretsiz olan aile danışmanlık seanslarına dileyen tüm hanımların katılım gösterebileceği kaydedildi. Antakya Belediyesi Hanımlar Lokali Atatürk Caddesi Mahfel Sosyal Tesisleri’ nde hizmet sunduğu bir kez daha hatırlatıldı.


H

atay Büyükşehir Belediyesi’ nin ‘ Hatay Deniz Otobüsleri Projesi’ (HADO), geçen hafta, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nden AKP ve MHP gruplarının ortak kararıyla revize edilerek kabul edilmiştir. Hatay Büyükşehir Belediyesi yönetimi tarafından hazırlanan HADO projesinde; 10 yıllık süre 5 yıla indirilmiş, 25 milyon Türk Lirası sermaye ise 500 bin TL’ ye düşürülmüştür. Gemi satın alınması yerine de ‘ kiralama’ yöntemi benimsenmiştir. Dolayısıyla da HADO, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nde CHP, AKP ve MHP işbirliğiyle kurulmuştur. Bu proje kapsamında Samandağ ve İskenderun’ dan Mersin, Gazimağusa ve Beyrut’ a kadar uzanan üç güzergâhta deniz otobüsü seferlerinin başlatılması hedefleniyor. Projenin Hatay ekonomisi, kültürel yaşamı ve turizmine büyük katkı yapacağı dillendiriliyor. Hatay’ da tüm çevrelerce heyecanla karşılanan projeye kentin önde gelen isimleri de destekliyor. T.C. Ulaştırma, Deniz ve Haberleşme Bakanlığı’ nca da desteklenecek projenin Hatay’ a ticari, ekonomik, sosyal, kültürel ve turistik yönden büyük katkı sağlayacağı görüşünde ortaklaşan kanaat önderleri kenti ileriye taşıyacak projenin büyük bir heyecanla karşıladıklarını ifade ediyorlar. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nden onaylanan proje, yalnızca Hatay değil, Türkiye için de önem arz ediyor. Projenin hayata geçirilmesinde herhangi bir aksamanın olmaması halinde, deniz otobüsünün egemenliğin ulusa verildiği 23 Nisan’ da İskenderun’ dan Mersin Marina’ ya doğru ilk seferine çıkması bekleniyor. Ayrıca Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HADO projesi kapsamında, Hatay’ ın ticaret hacmini genişletmek için farklı ülkelerden turist çekmeyi hedefliyor. Çünkü Hatay, deniz kenarında 7 ilçesiyle Akdeniz’ in 41 ülkesine komşudur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde en az 35 bin Hataylı yaşamaktadır. Kıbrıs’ ta

3

Atayurt Haber yaşayanların çoğu ya çalışan ya da öğrencidir. Hatay’ dan Mersin’ e de günde birçok insanımız seyahat etmektedir. Büyükşehir Belediye Başkanı’ nın kamuoyuna yaptığı açıklamalara göre; insanlarımız bu deniz otobüsleriyle hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat edebilecektir. Avrupa Birliği standartlarında 45 knot hızla giden deniz otobüslerinin kiralanması ya da satın alınması bekleniyor. Ayrıca insanlar deniz otobüsleriyle seyahat ederken Hatay’ ın yemeklerini de tatma fırsatı bulacaklar. Bu proje ile ekonomik anlamda kalkınmanın yanı sıra Türk Bayrağımızı da denizde dalgalandırarak ‘ barış’ mesajı verilecektir. HEDEF: 1 MİLYON TURİST Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, göreve geldiğinden buyana Hatay halkının huzuru ve mutluluğu için var gücüyle çalışıyor. Hatay, Lütfü Savaş’ ın en büyük aşkıdır. Son 6,5 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay’ da önce huzur, sonra hizmet ve en son olarak da ekonomi için çırpınmaktadır. Aslında Lütfü Savaş, yerel yönetici olarak bu işleri siyaset için yapmıyor. O, hemşehrilerinin güçlü kalmasını, mutlu olmasını ve geleceğe güvenle bakmasını arzuluyor. Hatay’ a gelen turist sayısını önce 500 bine, sonra da 1 milyona çıkarmayı arzuluyor. Ekip olarak, Hatay’ ın turist sayısını her yıl arttırarak ekonomiye katkı sağlamayı düşünüyor. Bu nedenle de projeler üretip, ülkemizin ve bölgemizin kaynaklarından yararlanmaya çalışıyor. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ ın her kesiminden destek gören HADO projesini çok önemsiyor ve liman kentimizin imkânlarından ve denizinden faydalanmak üzere deniz ulaşımı projesini yaptıklarını söylüyor. Yolcu taşımacılığı ve lojistik anlamında Hatay’ a destek sağlayacak olan HADO ile daha uygun fiyatlarda taşımacılık yapılacağı değerlendirmesinde bulunuyor. Lütfü Savaş ayrıca, yöneticiler olarak geleceğin teminatı olan çocukları düşünmek zorunda olduklarını da

Mehmet ÇARDAK

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Gümrük Dünyası

HADO Hatay’a ‘hayırlı olsun’ ama!

m-cardak@windowslive.com

her fırsatta dillendiriyor. TECRÜBELERDEN YARARLANMAK LAZIM! Hatay Deniz Otobüsleri Projesi hayata geçirildiği takdirde, Hatay’ ın öncelikle Türkiye ile sonra da dünya ile bağlantısı deniz yolu ile de sağlanmış olacaktır. Öncelikle belirtmeliyim ki, 1995 seçimlerinde İskenderun’ dan Mersin, Kıbrıs ve Lazkiye’ ye kadar uzanan güzergâhlarda feribot seferlerinin başlatılması gerektiği fikrini ilk dillendiren kişi benim. Yani Hatay’ ın deniz yolu ile Mersin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Suriye’ ye açılması fikri şahsıma aittir. Nitekim, 1995-96 yıllarında özel bir girişimci şahıs tarafından İskenderun Limanı ile Gazimağusa güzergahında feribot seferleri başlatılmıştır. O zamanlar aktif bir Gümrük Başkontrolörü olarak Mersin-Kıbrıs ve Taşucu-Kıbrıs güzergâhında faaliyet gösteren feribot taşımacılığına rakip olarak Hatay’ dan faaliyete geçirilen ve İskenderun-Gazimağusa güzergâhında başlatılan feribot seferlerinin kesintiye uğramadan davam ettirilmesi konusunda elimden gelen gayreti sarf ettiğimi itiraf etmek mecburiyetindeyim. Ancak o zamanlar derhal harekete geçen Mersin ve Adana’ da yerleşik bazı lobiler İskenderun-Kuzey Kıbrıs güzergâhındaki feribot seferlerinin düzenli olarak çalışmasını engellemek ve Güneydoğu illerinden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ ne gidecek yolcuların İskenderun-Gazimağusa güzergâhında çalışan feribota yönelmelerini önlemek için gümrük ve polis teşkilatlarına baskı yaptırdıkları ve bu güzergâhın kesintiye uğramasında başarılı oldukları halen hafızalardadır. Hatay Büyükşehir Belediyesi’ nin bundan 22 sene önce yaşanan bu tecrübeden bilgisi var mıdır bilemiyo-

rum. Gerekli araştırmanın yapılarak, daha önceden İskenderun-Gazimağusa güzergâhında sefere konulan feribotların neden çalıştırılamadığının ve feribot seferlerinin iptal edilmesinin nedenleri sorup soruşturulmalıdır. Ve bu defa benzer hataların tekrarlanmaması için iyi fizibilite çalışmalarının yapılmasına ve her türle önlemlerin alınmasına gayret gösterilmelidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ nde 36 bin Hataylının yaşıyor olması çok önemlidir. Ama daha da önemli olan İskenderunGazimağusa güzergâhını Hataylılar dışında hangi türden yolcuların kullanacağıdır. En önemli mesele Mersin-Kıbrıs, Taşucu-Kıbrıs güzergâhında sürekli seyahat edecek Doğulu ve Güneydoğulu yolcuların (bavulcular) bir kısmının İskenderunGazimağusa güzergâhında sefere konulacak deniz otobüslerine yönelip yönelmeyecekleridir. Ayrıca İskenderun-Kıbrıs ya da Samandağ-Beyrut güzergâhında seyahat edecek yolcuların seyahat amaçları da çok önemlidir. Öncelikle bu yolculukların uluslararası bir yolculuk olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Kıbrıs’ a ve Beyrut’ a seyahat edecek yolcuların yurda dönüşlerinde yolcu beraberinde zati, hediyelik ve vergili eşya getirecekleri muhakkaktır. Gümrük idaresinin bu yolcuların muayene ve kontrolünde sergileyeceği tutum ve davranışlar, gümrük muafiyeti uygulamaları, bu güzergâhlarda sefer yapacak deniz otobüslerinin devamlılığının sağlanması açısından önemli rol oynayacaktır. Kıbrıs ya da Beyrut seferinden dönen yolcular, fazladan bir şişe alkollü içki ya da muafiyet fazlası bir karton sigara yüzünden gümrükte mağdur edilirse, aynı güzergâhta bir daha yolculuk etmezler. Bu yüzden İskenderun-Gazimağusa ya da Samandağ-Beyrut güzergâhında lüks deniz otobüslerinin sefere konulması yetmez; gümrük, polis ve jandarma teşkilatlarının da bu projeye destek vermesi gereklidir. Ayrıca Reyhanlıların geliştirdikleri ve uygulamaya koydukları Hatay RORO tecrübesinden de yararlanmak

şarttır. Genç işadamı, AKP Hatay İl Başkanı ve aynı Zamanda Hatay RORO A.Ş.Yönetim Kurulu Başkanı da olan İbrahim Güler Beyefendinin, gemi kiralama, satın alma ve deniz taşımacılığına dair bilgi ve tecrübelerinden de azami derecede istifade etmek elzemdir. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nde şartlı da olsa bu projeye destek verenler, bu projenin hayata geçirilmesine de destek vermelidir. Deniz taşımacılığı konusunda teknik bilgi ve tecrübesi olan herkesten yararlanmakta fayda vardır. Özellikle de hatırlatmakta fayda var: söz konusu güzergâhlarda sefere konacak deniz otobüsleri onlarca yolcu ile değil, yüzlerce yolcu ile sefere çıkarsa ancak bu seferler sürdürülebilir. Hatay-Mersin arasında karayolu ile günde 16.500 kişinin seyahat ettiğine dair veriler gerçek değil, hayalidir. Umarım üç güzergâhın birden 23 Nisan’ da faaliyete geçirilmesi fikri doğru değildir. Bence öncelikle İskenderun-Gazimağusa güzergâhında deniz otobüsü seferlerinin başlatılmasında ve güzergâhtan edinilecek bilgi ve tecrübelere dayalı olarak diğer güzergâhların aralıklı olarak işletmeye açılmasında fayda vardır. HADO, otobüs seferlerinin başlatılmasından itibaren ilk altı ayda zararı göze almalıdır. Çünkü Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nde, yönetimce HADO için öngörülen 25 milyon TL’ lik sermayenin 500 TL’ ye düşürülmüş olması da ciddi bir meseledir. Bu kadar az bir sermaye ile bu projeyi hayata geçirmek ve başarmak çok zordur. Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nde AKP ve MHP gruplarının ortak kararıyla onaylanan HADO projesi; deniz otobüslerini kiralama şartıyla kabul edilmiştir ve HADO, AKP ve MHP Meclis üyelerinin işbirliğiyle kurulmuştur. Dolayısıyla da HADO, Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi’ nde üyesi bulunan tüm parti gruplarının işbirliğiyle hayata da geçirilmelidir! Çünkü Hatay, hepimizindir! Hatay’ a büyük bir aşkla bağlı olmak yetmez, Hataylılar için faydalı hizmetler de üretmek önemlidir.

Damak Tadını Bilenlerin Adresi

KASAP ŞERİF Şerif KÜÇÜK

Toplu Siparişlerde Özel İndirim Etlerimiz Standartlara Uygun ve Hijyenik Ortamda Kesilmektedir Tepsi Kebabı, Kağıt Kebabı, Lahmacun, Pirzola ve Her Türlü Özel Siparişlerinizle Hizmetinizdeyiz Sipariş Tel:

0326 223 04 88 - 0535 493 04 88

Harbiye Yolu Üzeri Yeni Emniyet Civarı Simge Market Karşısı Defne /HATAY


4

Atayurt Haber

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’ de ‘ Gündeme Dair’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu:

Devletimizden bizlere hakkımız olanı vermesini istiyoruz!

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Büyükşehir belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay halkı olarak Devletten hakkı olanın verilmesini bir kez daha istedi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HRT Akdeniz TV’ de ‘ Gündeme Dair’ adlı programda yaptığı açıklamalarında, ‘ Hatay Halkı Hakkını İstiyor’ projesi ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: “ 2012 yılında Türkiye’ de 17 tane il 4’ üncü bölge ilan edildi. O zamanın şartlarına göre kişi başına düşen gelir 7637 Dolardı ve Hatay 4’ üncü bölgede olmayı hak ediyordu. Bir yıl önce hesapladığımızda kişi başına düşen gelir miktarı 6122 Dolara düşmüş. Yani ekonomide 1515 Dolar kaybımız olmuş. Suriyelilerin yerleşimi konusunda Kilis birinci, Hatay ikinci sırada. Akdeniz bölgesindeki Suriyelilerin, %46’ sı, dördüncü bölge iller içerisinde %89 ve DOĞAKA illeri içerisinde de %79’ su Hatay’ da. Hatay’ da 500 binin üzerinde Suriyeli yaşıyor, bu durum ekonomimizi aşağıya çekiyor ve gelirimiz düşüyor. 2012 yılından bu yana sosyal ekonomik kalkınma sıralamasında 45’ ten 58’ e düşmüşüz. 5’ inci bölgedeki bir ilin kişi başına düşen gelir miktarının da 100 Dolar altındayız. Biz sadece bakanlığın objektif değerlendirme yapmasını ve hakkımız olanı bizlere vermesini istiyoruz.” AFRİN HAREKÂTINI DOĞRU BULUYORUZ Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriye’ nin Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekâtı ile ilgili düşüncelerini ise şöyle paylaştı: “ Biz seçim zamanında önce huzur sonra hizmet parolası ile yola çıktık. Yaşadığınız ülkenin huzurunun yanında komşudaki huzur da çok önemli. Ortadoğu’ daki iç savaşı Hatay’ a da yansıtmak ve bizi birbirimize düşürmek isteyenler var. Olaya Devletin bütünlüğü ve toplumun huzuru olarak bakmak lazım. Geldiğimiz noktada, bu gerekliyse istediği gibi sonuç alınana kadar Devletimizin yanındayız. Suriye’ nin toprak bütünlüğünü ve bizim ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak için gerçekleştirilen bu operasyonu doğru buluyoruz.” ÇOCUKLARIMIZA GÜZEL BİR GELECEK BIRAKMAK İSTİYORUZ Hatay halkının komşu ülkelerde yaşanan sıkıntılara olan bakış açısına değinen Başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Hatay halkı memleketini

ve bayrağını seven insanlar. Vatandaşlarımız komşuda yaşanan sıkıntıları görüyor ve ona göre temkinli davranmaya devam ediyor. Yıllardır Hatay’ ın bütünlüğünü zedelemek isteyen dış güçler sürekli burayı da karıştırmak istedi. Biz birbirimizi seviyoruz ve çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz. Yüzyıllardır burada barış içerisinde birlikte yaşamışız. Biz ülkemizi, bayrağımızı, Atatürk’ ü ve Cumhuriyetimizi seviyoruz ve sonuna kadar da onlara sahip çıkacağız.” TARIM, TİCARET VE TURİZM PROJELERİ HATAY’ I GELECEĞE GÜVENLE TAŞIYACAK Başkan Lütfü Savaş, Uluslararası düzeyde önem taşıyan Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesi hakkında da şu bilgileri aktardı: “ Bu önemli proje sadece Hatay’ ın değil Kıbrıs ve komşu ülkelerimizin de projesidir. Projede emeği geçenlere, meclisteki arkadaşlara ve en önemlisi bu projeye inanan ve arkasında duran Hatay halkına çok teşekkür ederim. Hatay olarak sıkışan bir ekonomik tablo ile karşı karşıyayız. Yılların biriktirmiş olduğu komşu ülkemizdeki yaşanan savaş ortamından etkilendik. Ve Hatay ekonomisi gittikçe sığlaştı. Ekonominin düzelmesi ve ayakta kalabilmesi için belediye olarak yıllardır hassasiyet gösteriyoruz. Bu doğrultuda 5’ inci teşvik bölgesi olma konusunda ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Savaş ortamından daha az etkilenmek ve ekonomik anlamda ayakta kalabilmek amacıyla rekabet gücü yüksek enlerimizi seçmemiz lazım. Bu konuda da en önemli projelerden biri de 3T projesidir. Tarım, ticaret ve turizm projeleri ile rekabet ortamında güçlü durabiliriz. Bu çerçevede Hatay’ ı geleceğe taşımak istiyoruz. Suriye’ deki savaş biterse HADO ile Lazkiye ve Beyrut seferleri de düzenlemeyi düşünüyoruz. Bu deniz otobüslerinin içinde ayrıca Hatay’ a özgü yemekler de olacak. Bu seferlere katılanlar Hatay’ ın lezzetlerini de tatmış olacaklar. Eğer seferlerimiz ilgi görürse başka ülkelere de seferler düzenleyebiliriz.” HADO HATAY DIŞINDA DA İLGİ GÖRDÜ Başkan Lütfü Savaş, HADO’ nun meclise taşınmasının ardından yaşanan gelişmeleri ise şöyle paylaştı: “ Geçen ay bu projeyi meclise getirdiğimizde maalesef AKP’ li arkadaşlar red oyu vereceklerdi. Ama ben bu güzel projenin komisyona gönderilmesini istedim. Proje komisyona gönderilmesinin ardından da bizler oldukça güzel çalışmalar gerçekleştirdik. HADO Hatay dışında da destek gördü.

Her partiden insan bu projeye sahip çıktı. İyi bir proje finans da bulur. Herkesin bu projeyi sahiplenmesi ile AKP’ liler de kerhen evet dediler. Ama olmasın diye de bir sürü şey çıkardılar. Hatay halkı adına herkese teşekkür ederim. Ben bu projeyi Hatay halkı için istiyorum. Onlar da zaten Hatay halkına hizmet etmek amacıyla meclis üyesi oldular.” Hatay’ a hizmet ederken hiçbir ayırım yapmadığını belirten Başkan Lütfü Savaş,” Ben şehrime hizmet ederken din, mezhep, etnik köken veya parti ayırımı yapmam. Bu ülkenin memleketini seven, vatandaşlık görevini yapan, Türk Bayrağı gölgesinde mutlu olan ve yönü Ankara’ ya dönük insanlara ihtiyacı var. Doğru yerde durup bu ülkenin kazanımlarına sevinen insanlar bizim yanımızda olmalı” vurgusunu da yaptı. HADO HATAY’ IN ÜÇ ÖNEMLİ PROJESİNDEN BİRİDİR Başkan Lütfü Savaş HADO ile Orta Doğulu turistlerin de Hatay’ a rahatlıkla gelebileceğini ifade ederek, “ Orta Doğu’ dan gelen insanlar genellikle İstanbul, İzmir veya Antalya’ ya gidiyor. HADO projemizden sonra insanlar rahat rahat buraya gelip çevre illerimize de gidebilecekler. HADO projesi, EXPO ve gastronomi zaferlerinin ardından Hatay’ ı ayağa kaldıracak bir projedir” iddiasında bulundu. Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Adana Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa çalışmaların olup olmayacağına yönelik soruları da yanıtlayan Başkan Lütfü Savaş,” Adana ve Mersinde yaşayan insanlarımız da bu ülkenin insanları ve kendi şehirleri için iyi olacaksa tabi ki beraber çalışmalar gerçekleştirebiliriz. Burada asıl önemli olan bu önemli proje ile esnafımızın kazanması ve bayrağımızın da Akdeniz’ de dalgalanmasıdır” görüşlerine yer verdi. HEM GEÇİMLERİNİ SAĞLIYOR HEM DE HATAY’ IN ÇİÇEKLERİNİ YETİŞTİRİYORLAR Hatay’ daki ihtiyaç sahibi kadınların geçimlerine bir nebze olsun katkı sağlamak için başlatmış olduğu önemli proje hakkında da bilgi veren Başkan Savaş,” Hatay’ a özgü ve çiçeklerimizin yetiştirilmesi için dar gelirli250 kadın çiftçimiz için sera yaptık. İhtiyaç sahibi kadınlarımız hem geçimlerini sağlamış oluyorlar hem de Hatay’ ın çiçeğini yetiştiriyorlar. Böylece hem çiçeklerimiz yetişiyor hem de üretici kadınlarımız bir yıl içerisinde 4-5 bin para kazanmış olacaklar” ifadesinde bulundu. HATAY’ IN ÜRÜNLERİ MARKALAŞIYOR

Hatay’ a özgü yöresel ürünlerin markalaşması yönünde de bir çalışma yürüttüklerini de müjdeleyen Başkan Lütfü Savaş, “ Kalite kontrol aşamalarını geçen ürünler, anlaşmaya varacağımız Türkiye çapında hizmet veren markette sunulmak üzere standardı bozmayacak şekilde paketlenecek” düşüncelerini aktardı. TÜRKİYE’ DE KIRMIZI TOPRAK SADECE HATAY’ DA BULUNMAKTADIR Hatay’ ın önemli bir coğrafi konuma sahip olduğunu vurgulayan Başkan Lütfü Savaş,” Kızıl topraklar dünya da 3 yerde bulunmaktadır. Bunlar İtalya, İspanya ve Türkiye’ dir. Bu kızıl topraklarda doğal, hormonsuz ürünler üretme imkânı daha fazladır. Burada üretilen ürünler daha yüksek fiyata satılmaktadır. Türkiye’ de kırmızı toprak sadece Hatay’ da bulunmaktadır. İnsanlar artık doğal, hormonsuz ve ilaçsız ürün istiyor. Bunun için çalışmalarımız var bu çalışmalar bittiğinde sizlerle paylaşacağım” açıklamasında bulundu. OPERASYONUN BİR AN ÖNCE BAŞARILI BİR ŞEKİLDE BİTMESİNİ İSTİYORUZ EMİT fuarında Hatay’ ı en güzel şekilde tanıttıklarının altını çizen Başkan Lütfü Savaş konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Halkımız, komşu ülkemiz Suriye’ de olan savaştan dolayı etkilendiğimizi biliyor fakat burada savaş ortamı olmadığını da biliyor artık. Afrin Operasyonu’ ndan sonra turizm sektörümüzde iptaller oluyor. Operasyonun bir an önce başarılı bir şekilde bitmesini istiyoruz. Son zamanlarda yaşanan bu sıkıntılardan dolayı da olumlu algı oluşturmak için de Hatay’ ı EMİT fuarında çok güzel bir şekilde tanıttık. Ayrıca fuarda uzun çarşımızı da tanıtarak yöresel lezzetlerimizi gelen misafirlerimizin de bilmelerini istedik. Bunların hepsini üç boyutlu bir şekilde sunarak alana girildiğinde Uzun Çarşı’ nın içindeymiş gibi seslendirmeler de yaptık.” AR-GE ÇALIŞMALARI ARTMALI İhracata yönelik ürünler üretilmesi gerektiğini ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonominin iyileşmesi için eğitime ve araştırmageliştirme(AR-GE) çalışmaların artması gerektiğine değinirken, sözlerini, ” İsrail AR-GE’ ye bizim 200 katımız kadar para harcıyor. Önemli şirketlerimiz dışında AR-GE şirketimiz yok. Üniversiteler dünyanın her yerinde kendi gelirlerini kendileri elde ederler. Bizim üniversitelerimiz her şeyi devletten bekliyor. Bunun böyle olamaması gerekiyor” serzenişinde de bulundu. ASİ NEHRİ TEMİZ GÖRÜNTÜSÜYLE KENTE DEĞER KATACAK Başkan Lütfü Savaş konuşmasının sonunda Asi Nehri projesine de değinirken, projenin yüzde 90’ ının tamamlandığını, arıtma tesisinin Mart ayında tamamlanacağını ve Asi Nehri kenarında ışıklandırma ve çevre düzenlemesi de yapılacağını, Philips ile ışıklandırma hususunda anlaşma yapıldığını da sözlerine ekledi.

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 14 Şubat Çarşamba günü Habib-i Neccar Tesisleri’ nde NTV akşam haberlerinin canlı bağlantı konuğu oldu:

Bizler Askerlerimizi gördükçe, güvende olduğumuzu hissediyoruz! ATAYURT Haber Merkezi

dedi. BİZİM HER RENGİMİZ atay BüyükşeGÖKKUŞAĞI GİBİ hir Belediye SEVGİ TOHUMU Başkanı Doç. Dr. Lütfü EKİYOR Savaş, HRT AkdBaşkan Lütfü eniz’ den sonra, Savaş, Hatay’ da NTV’ nin canlı yayın ikamet eden konuğu da oldu. Suriyelilere yönelik 14 Mart Çarşamba görüşlerini ise dile gegünü NTV muhabiri tirdi: Buket Aydın Baykal ile “ Hatay çok renkli sohbet havasında pozitif bir şehir. Her gerçekleştirilen rengimizin baktığı yer yayında Başkan Lütfü Ankara, mutlu olduğu Savaş, Hatay halkının coğrafya Türkiye ve albayrak sevgisinden, tında huzur içerisinde Hatay’ ın zengin yaşadığı Türk kültürüne kadar birçok Bayrağı’ dır. Bizim çok konuda merak edilen- renkliliğimiz insanları leri cevaplandırdı. aldatıyor. Hatay’ ın huzurunu bozmaya AFRİN çalışan iç ve dış güçler HAREKÂTINI var ama bizim her HATAY HALKI rengimiz gökkuşağı OLARAK DESTEKLİYORUZ gibi sevgi tohumu Suriye’ nin Afrin ekiyor. 6,5 yıllık Suriye bölgesinde Türk Silahlı Savaşı’ nın gölgesinde Kuvvetleri tarafından el ele şehrimize sahip gerçekleştirilen çıktık. Kimsenin bizim ‘ Zeytin Dalı bütünlüğümüzü bozHarekâtı’ nın önemine maya gücü yetmeyedeğinen Başkan Lütfü cek.” Savaş, “ Hatay, 6,5 HİÇBİR yıldır Ortadoğu’ daki HEMŞEHRİM savaşla sosyolojik, ŞEHRİ psikolojik ve ekonomik TERKETMEDİ olarak mücadele etmNTV muhabiri Buket eye çalışıyor. Afrin Aydın Baykal’ ın harekâtı ile ilgili Hatay ‘ Esnaf şehri terk halkında pozitif bir algı ediyor’ başlığı altında oluştu. Çünkü ülke basında yer alan sınırlarımız ve Suriye haberlere Hatay’ da topraklarının bütünlüğü görüştüğü her esiçin önemli bir harekât. nafının çok üzüldüğünü Ordumuzun ve devle- ifade etmesi üzerine timizin yapmış olduğu konuya açıklık getiren bu harekâtı Hatay halkı Başkan Lütfü Savaş, “ olarak destekliyoruz. Hatay’ da 500 bin Geleceğe umutla bak- Suriyeli insan var. Bu abilmemiz için bir an insanlar belki bizim önce Ortadoğu’ da ekonomimizi ve geliryaşanan kaosun imizi paylaşıyorlar ama bitmesini istiyoruz” bizlere bir kötülükleri açıklamasında buyok. Bizim insanımız lundu. da bu insanların mağSınır bölgesi Hasduriyetinin farkındalar. sa’ da gerçekleştirdiği Herhangi bir tedirginlikziyaretler hakkında bil- leri olsa bugüne kadar giler paylaşan Başkan kaçarlardı. Hiçbir Lütfü Savaş, “ Askerhemşehrimin şehri terk lerimizin morali yüketmediğini gururla sekti. Herhangi bir söylemek isterim” vurşikayetleri yok istedik- gusunu yaptı. leri devletimiz ve KURTULUŞ belediyemiz tarafından MÜCADELESİ anında karşılanıyor. VERMİŞ BİR Bizim ordumuz sakin MİLLET OLARAK ve şuurlu ilerliyor. Bizler ORDUNUN de onları gördükçe ÖNEMİNİ İYİ güvende olduğumuzu BİLİRİZ hissediyoruz. İnşallah Hatay halkının bu harekat planlandığı oldukça misafirperver gibi tamamlanır ve olduğunu ve askere askerlerimiz evlerine olan sevgilerine hayran sağ salim dönerler” kaldığını ifade eden

H

NTV sunucusunun Baykal’ ın ardından konuşmasına devam eden Başkan Lütfü Savaş, “ Biz Hatay halkı olarak kurtuluş mücadelesi vermiş bir milletiz. Türkiye Cumhuriyeti’ nin kurulmasının ardından yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş bir serhat şehriyiz. Yani esaret nedir, savaş nedir, ordu nedir, güçlü ordunun ihtiyacı nedir çok iyi bilen bir milletiz. Bu yüzden de bizim ordumuza desteğimiz tam. Bizim iş makinalarımız devletimizin ve ordumuzun bugüne kadar emrindeydi bundan sonra da emrinde olacak” açıklamasında bulundu. HATAY’ IN TARİHİNİ VE ZENGİN KÜLTÜRÜNÜ TÜM DÜNYA İLE PAYLAŞMAK İSTİYORUZ Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, konuşmasının sonunda Hatay’ ın zenginliklerini şöyle aktardı: “ Ortadoğu’ daki savaşın gölgesinde geçtiğimiz yıl Avusturalya ile yarışarak EXPO 2021’ i almayı başardık. Bundan tam 9 ay sonra 31 Ekim’ de Hatay UNESCO tarafından 26’ ıncı gastronomi şehri ilan edildi. Biz Hatay’ ın hem coğrafyası hem tarihi hem de kültürel varlıkları açısından çok zengin olduğunu biliyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetler yüzyıllarca barış içerisinde yaşamış. Bizler de atalarımızdan almış olduğumuz barış bayrağını çocuklarımıza ve torunlarımıza taşımak için gayret ediyoruz. Gelecek adına bir endişemiz yok ama bir an önce Ortadoğu’ daki bu savaşın bitmesini, barışın gelmesini ve Hatay’ ın medeniyetini, kültürel zenginliklerini, tarihini ve yöresel lezzetlerini tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz.”


Atayurt Haber

Ü

lkemizin tüm dikkati ister istemez Orta Doğu’ ya ve özellikle Kuzey Suriye de süren askeri harekâta yoğunlaşmış bulunuyor. Önce Fırat Kalkanı askeri harekâtı yapılmış ve İdlip bölgesi teröristlerden arındırılmış, özellikle DEAŞ örgütü ayıklanmıştı. Şimdi de benzeri bir askeri harekât Afrin bölgesinde yapılmaktadır ve burada da öne çıkanlar gene terör örgütleri olan DEAŞ, El Nusra ve hatta El Kaide grupları ile PYD ve PKK yandaşlarıdır. Ülkemiz bu eylemleri ile güney sınırımıza konuşlanmak isteyen terör gruplarını dışlamak ve sınırlarımızdan olabilecek militan gruplarının sızmasını önlemek amacındadır. Bu talebinde haklıdır ve uluslararası yasalar bizi desteklemektedir. Gelinen nokta ise Suriye’ nin kuzeyinde başka devletlerin etkinlikleri olduğunu da bizlere göstermektedir. Suriye’ nin kuzey bölgesi Fırat’ ın doğusunda ABD’ nin, Suriye’ nin kıyıya yakın batı şeridinde ise Rusya’ nın etkin olduğu alanlar konuyu karmaşık hale getirmiştir. Ki, İran’ ın da bazı bölgelere etkin olduğu ve özellikle Lübnan da güçlü olduğunu anlıyoruz. Şimdi ana sorun, Türkiye ile ABD’ nin karşı karşıya gelmesi noktasına evirilmektedir. Soruna diplomatik bir çözüm bulun-

ması için karşılıklı görüşmeler yapılmaktadır. Umarız ortak bir çözümde buluşulur. Ancak bu konuya müdahil olan ana aktörün aslında İsrail Devleti olduğu nedense gölgede kalmaktadır. Çünkü günümüzde ortaya çıkan bu bölgesel dramın altında İsrail’ in stratejik plânının olduğu anlaşılmaktadır. 1980 yılında kaleme alınmış olan OdedYinon makalesi bize günümüzün tablosunu anlatmaktadır. Ze’ evSchiff imzalı yazının ana fikri “ Büyük İsrail Projesi” olarak biliniyor. Burada vurgulanan ana nokta ise, İsrail’ in genişlemesi ve büyümesi konusudur. İsrail’ in genişlemesi ve büyümesi demekle düşünülen kısa ve orta vadeli proje, Orta Doğu kökenli Arap ve Müslüman devletlerin, Balkan devletleri örneğinde olduğu gibi küçük parçalara ayrılarak bölünmeleri stratejisine dayanmaktadır. Bunun meşru yönteminin ise bölgede mezhepler arası düşmanlık ve nefret yaratarak hedefteki ülkeleri bölmek olduğu karar altına alınmıştır. Arzu edilen bölünmeler nerede ise eyaletler ve küçük federasyonlar düzeyinde olmalıdır ki, elde edilmeleri kolay olabilsin! İsrail’ in bu projesinin gerçekleşmesinde, enerji kaynaklarına sahip olmak niyetindeki ABD’ nin büyük gücüne

5

ayrılıkları güdümlemek üzere araya terör grupları monte edilmiştir. El Nusra, El Kaide ve DEAŞ halen etkin güçler olarak sahnededirler. Özellikle DEAŞ denen grubun İsrail Gizli İstihbarat Servisi ve ABD destekli olduğu anlaşılmaktadır. Hepsi Müslüman kökenli olan bu örgütler, ne ilginçtir ki çok uzun yıllar boyu Müslüe.akalin016@hotmail.com manlarca düşman kabul edilen Yahudilere gereksinim duyduğu açıktır. Zaten ABD, bir kurşun dahi sıkmamışlar ve sadece Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) ile bölgMüslüman olan Irak ve Suriyelilere saldıreye girmek kararlılığındadır. İngiltere ise mışlardır. Maalesef ülkemizde hedefe girkonuya müdahil olmak niyetindedir. miştir. DEAŞ grubu arasında batılı cani Seçilen ilk hedef ülke, İran’ la teröristlerin varlığı da bilinmektedir. Hatta savaştığı için kısmen zayıflamış olan Irak bazı DEAŞ yaralılarının İsrail de tedavi olmuştur. Gerekçeler ise;ilk olarak Sadedildiği de saptanmıştır. dam’ ın katı yönetimi öne çıkarılarak Suriye’ nin parçalanma planı ise şöyle Irak’ a sözde demokrasi getirmek ve ikdüşünülmüştür; kıyı şeridi Şii, Halep ve inci olarak da Saddam’ ın elinde nükleer civarı Sünni, Şam’ ın etrafı ise Halep silah vardır ve bölgeye tehdittir bahanesi grubuna hasım gene Sünni ve Golan teyaratılarak Baba Bush döneminde Irak peleri civarı da Dürzi grupların yer aldığı saldırıya uğramıştır. Bu ilk harekâtı izleyen küçük federatif devletçikler olacaktır. diğer başkanlar döneminde desenaryo Halen sorun sayılan Esad’ ın gönderaynen işlemiştir. Amaç, Irak’ ta birer tane ilmesi ile ortaya çıkacak boşluk, stratejik Şii ve Sünni devleti ile kuzeyde bir Kürt plana göre böylece yapılandırılacaktır. federasyonu yaratmaktı. Halen tablo Ürdün, küçük bir devlet olduğundan budur ve henüz sular durulmamıştır. kısa vade için değil, orta ve uzun vade Suriye ikinci hedeftir ve İsrail’ in için çözümlenecek bir lokma olarak kehemen doğusunda yer alan önemli bir narda bekleyecektir. Mısır, daha önce İstopraktır. Burada da aynı gerekçelerle rail ile kapıştığı ve halen ABD tarafından mezhepsel ayrımlar kamçılanmıştır. Bu kontrol altına alınmış olduğundan şimdilik Erdal AKALIN

16 ŞUBAT 2018 CUMA

AK-ŞAKA

Orta Doğu’nun Dramının Şifresi!.

Büyük İsrail Projesi’ nin bekleme odasındadır. İşte bu stratejinin ana fikri İsrail bayrağında özetlenmiştir. Ana amaç Nil’ den Fırat’ a kadar tüm bölgeye egemen olmak idealidir. Bunun işareti, İsrail bayrağının alt ve üst kenarlarında görülen mavi şeritlerdir ki, bu şeritler Nil ve Fırat’ ı simgelemektedir. Ki, bu kararın İncil de yazılı bir ayet uyarınca tarihsel geçmişi olduğuna da inanılmaktadır. Türkiye ise mezhepsel yakınlıkve Neo Osmanlıcı bir taraf olmak yanlışına kapılarak konuya dâhil olmuştur. Şimdi ise bu hatanın onarımı için TSK görevlendirilmiş bulunuyor. Mübarek şehitlerimizin sayısı artmadan bu sıkıntılı dönemi kısa sürede aşmayı diliyorum. ABD, Büyük İsrail Projesi’ ne destek vererek hem Yahudi cemaatine katkı sağlamaktadır ve hem de Suriye’ nin kuzeyindeki petrol alanlarını elinde tutmak niyetindedir. Rusya ise uzun yılların rüyası olarak sıcak denizlere açılmak planını gerçekleştirmek üzere Suriye’ nin kıyı şeridine yerleşmiştir. Biz ise Neo-Osmanlı rüyasının karabasanını yaşamak nedeni ile Suriye’ nin kuzeyindeyiz ve Orta Doğu dramının bir gariban oyuncusu rolündeyiz! AK-ŞAKA olarak Orta Doğu Dramından benim anladığım da işte budur!..

Hatay Valisi Erdal Ata, Antakya-İskenderun karayolu üzerinde bulunan Ovakent ve Serinyol Mahallelerinde kurulu güvenlik noktalarını ziyaret etti:

Vali Ata’dan, Kontrol Noktalarında İnceleme

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Valisi Erdal Ata, Antakya-İskenderun

karayolu üzerinde bulunan Ovakent ve Serinyol Mahallelerinde kurulu güvenlik noktalarını ziyaret etti.

Dün gerçekleştirdiği ziyaretlerde Vali Erdal Ata, güvenlik noktalarında görev yapan personel ile tek tek sohbet ederek,

talepleri veya ihtiyaçları olup olmadığını sordu. Buralarda görev icra eden güvenlik birimlerinin Hatay’ ın huzur

ve güvenliğini sağlamak adına mesai mefhumu gözetmeksizin görev yaptığını belirten Vali Erdal Ata, “ Sizlerin şahsında

ülkemizin her noktasında ve sınır ötesinde görev yapan bütün güvenlik güçlerimize kazasız belasız hayırlı görevler diliyor,

hepsini Allah’ a emanet ediyorum” dedi. Hatay Valisi Erdal Ata’ ya ziyaretlerinde İl Emniyet Müdürü

Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Uğur Ertekin ve güvenlik birimlerinin ilgili şube müdürleri eşlik etti.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye sınırında vatan savunması için görev alan Mehmetçik’ e ve Hassa ilçesindeki Yörük çadırlarına ziyaret gerçekleştirdi:

Başkan Savaş’tan Mehmetçik’e moral ziyareti! ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye sınırında vatan savunması için görev alan Mehmetçik’ e ve Hassa ilçesindeki Yörük çadırlarına ziyaret gerçekleştirdi. Geçtiğimiz Çarşamba günü, Sınır hattına yakın bir bölgede kurulu Yörük çadırlarına gerçekleştirilen ziyarete Başkan Lütfü Savaş’ ın yanı sıra, Hassa Kaymakamı Yusuf Turan, Hatay Yörük Avşar Türkmenleri Yardımlaşma ve Dernek Başkanı Ünal Kazak ile halk ozanı Gül Ahmet Yiğit eşlik etti. Halk ozanı Gül Ahmet Yiğit bestelediği kahramanlık türkülerini sınır bölgesinde vatan savunması yapan Mehmetçikler için bağlaması eşliğinde söyledi. Sınırda görev yapan askerlere moral vermek ve halkın, resmi kurum ve kuruluşların harekâta desteğini bildirmek için yapılan ziyarette Mehmetçikler de Yörük türkülerini dinledi. Sınır noktasındaki karakolda açıklamalardan bulunan Başkan Lütfü Savaş, “ Hassa Akbez Sınır Karakolundayız. Sınırımızda güvenliğimizi sağlayan, Mehmetçiklerimize memleketimiz ve ülkemiz adına canı gönülden çok teşekkür ediyorum. Rabbimiz onların yanında olsun, onları güçlü ve sağlıklı kılsın. Biz güçlü ordudan güçlü Türkiye’ nin doğacağını bilenlerdeniz” diyerek askerlere Türk bayrağı verdi. Başkan Lütfü Savaş, gezisi sırasında vatani görevini yapan askerlerle ve yörük çadırlarında barınan halkla da sohbet etti.


6 ürkiye-ABD ilişkilerinin tarihte nadir görülen derecede gerildiği bir dönem yaşıyoruz. Bu gerilimde tavan yapan gelişme, ABD’ nin PKK terör örgütü’ nün Suriye’ deki uzantısı PYD-YPG ile can ciğer kuzu sarmasına dönen ittifakı. Hele de bu teröristleri bir diğer terör örgütü IŞİD’ e karşı mücadele ettikleri için ‘ kahraman’ laştırmaları dayanılır hafiflik değil. Hele de bunları devletleşmeye doğru götürmeleri tahammül sınırlarını aştı.Şurası bir gerçek ki; ABD ile Türkiye arasında terörün tanımı açısından 180 derecelik bir anlayış garkı var. Yakın gelecekte de bu fark giderilecek gibi değil. Yahudi asıllı ABD’ li siyaset bilimcisi Noam Chomsky, ABD’ nin terör tanımı konusundaki yanlışını daha 2007 yılında şöyle eleştirmişti: ‘ Geçerli terör tanımının ABD siyasetini belirleyen kişilerin bakış açısına göre yapılması gerekmektedir. Terör, onu bize karşı uyguluyorsanız

standart anlamda terördür; ancak onu biz size karşı uyguluyorsak iyi huyludur, insani müdahaledir, iyi niyetle yapılmaktadır. Fiilen kullanılan tanım budur. Eğitimli kesimler dürüst olsalardı bunu söylerlerdi. Bu yapılsa tanımlama sorunu da tamamen sona ermiş olurdu.’ Chomsky, ABD’ nin hicvettiği terör tanımını bir bakıma ‘ Benin terörüm iyidir, diğerleri kötüdür!’ gibidir. İşte şu anda PYD-YPG, Amerikan siyasetini belirleyenlerin bakış açısına göre ‘ iyi huyludur’ , çünkü kendisi kullanmaktadır… Türk-Amerikan ilişkileri daha önceleri de pek iyi sayılmazdı. Hem de Ak Parti iktidarının ilk döneminde bile. Yani Gülen Cemaati daha FETÖ olmadan önce bile sıkıntılar vardı. Bunu 2007 yılında, bir dönem CIA’ nın Türkiye Masası Şefi olan Graham E. Fuller, Türkçe’ ye de çevrilen ‘ Yeni Türkiye Cumhuriyeti Yükselen Bölgesel Aktör’ kitabında da belirtmişti.

Kamu Personeli Seçme Sınavı Hukuk alanı puanında (KPSS 97 -92.732) ve Kamu personeli Dil Sınavında A seviye (91) puan almasına ve yöneltilen soruları doğru cevaplamasına rağmen: ATAYURT Erdal YILMAZÇELİK

KPSS de yüksek puan, mülakatta da sorulara doğru cevap vermesine atay’ ın Samandağ rağmen elendiğini belirten ilçesi AvukatlarınAvukat Güney Cuma Can, dan Güney Cuma Can, gelişmeleri şöyle aktardı: Sanayi ve Ticaret Bakanlığı “ Sınavlara 3 Mayıs uzman yardımcılığı sı2010’ da katılmıştım. navında yüksek puan alAnkara 8. İdare masına ve mülakatta Mahkemesinde yürütmenin sorulara doğru cevap verdurdurulması talepli iptal mesine rağmen elendi. davası açtım. Mahkeme ınava giren Avukat talebimi oy birliğiyle kabul Güney Cuma Can, etti. Bakanlığın karara Kamu Personeli Seçme Sı- Ankara Bölge İdare navı Hukuk alanı puanında Mahkemesinde itiraz (KPSS 97 -92.732) ve etmesi üzerine bölge Kamu personeli Dil Sımahkemesi oy çokluğuyla navında A seviye (91) puan yürütmenin durdurulması alarak başvurmasına ve kararını kaldırmıştır. mülakattaki soruları TBMM 30.12.2011 tarih ve E denetim yolları, MGK ‘ nın 2010/1583 sayılı karar ile kaç ayda bir toplandığı, İs- Ankara 8. idare Mahkemesi panya işsizlik oranı (yüzde davayı reddetmiştir. Kararı 17) sorularını doğru yanıtla- temyiz istemim Danıştay masına rağmen Sınav 12. Dairesince görüşülmüş sonucunda ikinci yedek 12.06.2014 tarih ve E2012 olarak sınavı kaybettiğinin /4117 sayılı karar daire kendisine bildirildi. başkanı hâkiminmuhalefet

H

S

ATAYURT Sedat İSKENDEROĞLU

bağların, Türkiye için bölgedeki öteki seçeneklerin önünü tıkadığına ilişkine Türk Kaygıları. - Girdiği ittifakların sebep olduğu karışıklıkların, Türkiye’ yi istenmeyen bölgesel çatışmalara sürükleyebileceği endişesi. cyavuz53@gmail.com - Herhangi bir verili zaman diliminde, özellikle ABD çıkarlarına aykırı Fuller’ e göre daha o tarihte bile düşüldüğü anda, ABD güvenlik taahşu noktalarda Türk-Amerikan gerginhütlerine ne derece güvenilebileliği mevcuttu: ceğine ilişkin Türk kaygıları. - ABD’ nin Orta Doğu’ ya yönelik Fuller, gene o yılarda Türkiye’ nin amaç ve politikaları ile Türkiye’ nin şu konularda da ABD’ nin hareketkendi çıkarları arasındaki farklılaşmaya lerinden de rahatsızdı: ilişkin Türk kaygıları. - ABD liderliğindeki terörizmle - ABD’ nin Orta Doğu’ da Türk küresel savaş, İslam dünyası-Batı ilişkkontrolü dışında gerçekleştirdiği ilerini kutuplaştırmaktadır. siyasi, ekonomik, askeri ve stratejik - Irak’ taki savaş, bölgedeki Türk eylemlerin etkisi yüzünden egemençıkarlarına zarar vermekte, Kürtleri liğin kaybedilmesi konusundaki Türk bağımsızlık yönünde teşvik etmekte, kaygıları. tüm bölgeye yayılan yeni bir radikal İs- ABD’ nin Türk milli onur ve lamcı terörizm merkezi yaratmaktadır. haysiyetine önem vermediği algısına ABD, Irak’ ta PKK sorununu dayanan Türk kaygıları. çözmek için ciddi ölçüde gayret sarf - ABD ile kurulacak yakın stratejik

“ Kongremize iştirak eden başta üyelerimiz olmak üzere tüm Dörtyollu hemşerilerimize ve bizleri yalnız bırakcak ayında olağan kongresini mayan Sivil Toplum Kuruluşlarımızın yaparak güven tazeleyen Dörbaşkanlarına şükran ve minnetlerimizi tyol Esnaf ve Sanatkarlar Odası arz etmek istiyorum. Esnaf Odalarımızın Başkanı Ahmet Bölükbaşı ve Yönetim kongreleri bir yarış, bir mücadele zemKurulu üyeleri çalışmalarına hiç ara ver- ini değil, aksine bir araya gelme, kaymeden devam ediyor. naşma ve mesleki sorunların çözüm Olağan kongrenin ardından ilk yollarının konuşulduğu zeminler olmuşyönetim kurulu toplantısını yapan Dörtur. Geçtiğimiz kongremizde öyle oldu. tyol Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Ahmet Yönetim kurulundakiarkadaşlarımızla bir Bölükbaşı Başkanlığında yeni dönemde seçim var diye değil, üyelerimizin bize yapılacak hizmetlerin en kaliteli şekilde verdiği sorumluluğun bir gereği olarak yürütülmesi amacıyla görev bölümünü elimizden gelen çabanın en fazlasını orde gerçekleştirdi. taya koyma mücadelesi verdik. 1900’ e Yönetim Kurulu Üyeleri Süleyman yakın üyemizin 1500’ e yakını kongremBahri Özel ve Bülent Akkoyunlu Odanın izde bir araya geldi ve yakınlaşma Başkan Yardımcılığı görevine getirimkanı yakaladı. Demokratik bir zenginilirken, Milli Eğitim Bilirkişi komisyonuna lik olarak üyemiz bu kaynaşma ve Hamza Çankır, Tüketici Hakları Hakem bütünleşme ortamında birde yönetim Heyeti Bilirkişi Komisyonuna M. Bülent tercihi kullandı ve görevi şahsım ve Altınışıkseçildi. Diğer yönetim kurulu arkadaşlarıma tevdi etti. Eğer üyemiz üyeleri; Nurettin Uzun, Ahmet Saygılı, tercihlerini diğer arkadaşlardan yana Zeki Dere, İbrahim Tok, Fevzi Ağca ve yapmış olsalardı onlar bize hizmet edeHacı Murat Alkan’ ın ise ceklerdi. Üyelerimizin tercihiyle şimdi görevlendirmelerinin daha sonra oluşa- ben ve yönetim kurulu arkadaşlarımız cak komisyonlara göre belirleneceği 1892 üyemizin hizmetinde olacağız. kaydedildi. Odamızın birlik ve bütünlük içerisinde İlk yönetim kurulu toplantısının olduğunun en güzel örneği olan konardından bir basın açıklaması yapan gremizde emekleri inkar edilemeyecek Dörtyol Esnaf ve Sanatkarlar Odası olan İlçe Seçim Müdürümüze ve perBaşkanı Ahmet Bölükbaşı; çalışmaları sonellerine de ayrıca teşekkürü bir borç hakkında şu ifadelerde bulundu: biliyoruz.”

Terörün Tanımında Amerikan Yaklaşımı!

etmemektedir. - ABD, Irak’ ta Türkiye’ nin eylem özgürlüğünü kısıtlamaktadır. - İran’ a yönelik ABD politikaları, Türkiye’ nin İran enerji arzına erişimine mani olmakta, İran milliyetçiliğini ve Batı’ ya karşı direniş ruhunu yoğunlaştırmaya hizmet etmektedir. - İran’ ın nükleer sorununa askeri çözüm hedefleyen herhangi bir girişimi etkili olmayacak ve sadece bölgesel koşulları Türkiye’ nin çıkarları aleyhine istikrarsızlaştıracaktır. - Türkiye’ ye yeterince saygılı davranmayan ABD, Türkiye’ nin güvenliği ve çıkarları üzerinde etkisi olacak stratejik ve askeri eylemler konusunda Türkiye’ ye danışmamaktadır. Son Söz: 11 yıl önce bizzat ABD’ liler, ABD’ yi anlatmış ama anlamamaya çalışmışız. Yumurta kapıya dayanınca, ABD’ nin iki yüzünden çirkin olanını anlamaya çalışıyor gibiyiz!

Avukat Mülakatta elendi!

şerhiyle oy çokluğuyla onanmıştır. Karar Düzeltme talebim Danıştay 12. Dairesince 27.09.2017 tarih E. 2016/6888, K 2017/ 4037 sayılı karar ile iki yüksek hâkiminmuhalefet şerhiyle oy çokluğuyla reddedilmiştir. İç hukuk yolları tükenmiş ve Yüksek Mahkemenize başvurma hakkım doğmuştur. Hukuk alanında ve yabancı dilde, her iki alanda en yüksek puanı alıp mülakattaki soruları da doğru yanıtlamama rağmen sınavı kaybetmem vatandaşlık hak ve hukukunun ihlalidir. Kamu yararı olmayan vatandaşının kamuya girme hakkını, eşitlik ilkesini ve adil yargılama hakkının ihlaline neden olan idarenin işlemleri hukuka ve hakkaniyete aykırıdır. İdarenin iş ve eylemleri; Anayasanın 10. maddesine eşitlik ilkesine aykırıdır. Anayasanın 70. maddesin-

Dörtyol Esnaf ve Sanatkarlar Odası, hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Diplomasi ve Strateji

Prof. Dr. Celalettin Yavuz

T

Atayurt Haber

mülakatta hangi adayın hangi soruyu nasıl yanıtladığını belirleyen sesli ve görüntülü kayıtları tutmamıştır. İddia ve savunmanın ispatı için gerekli bu tutanakların adli, idari makamlara sunumu ve idarenin işlemlerinin hukuka uygun olup olmamasının denetimi mümkün olamamamaktadır. İdarenin hukuken denetlebilirliğinin sağlanabilmesi de adil yargılama hakkı kapsamında değerlendirilmelidir. Vatandaşlık hukukunun gereği olana külfetlere ve nimetlere eşit biçimde erişim hakkım, Anayasa güvencesinde olan adil yargılanma hakkım ihlal deki kamu hizmetlerine edilmiştir. Anayasanın 70. girme hakkına aykırıdır. maddesinde düzenlenen Anayasanın 125. maddekamu hizmetine girme sine ve 36. maddesindeki hakkım ihlal edilmiştir. Kaadil yargılanma hakkına ve muya uzman yardımcısı hukuki denetlenebilirlik ilke- olarak girme talebim sine aykırıdır. İdare hukuka aykırı olarak engel-

lenmiştir. Eğitimini aldığım, çaba ve emekle okuduğum hukuk alanında çalışma ve kendimi geliştirme hakkımdan mahrum kaldım. Kamu sınavlarında başarılı olmanın liyakat ilkesine uygun olarak yapılması hukuk devletimizi güçlendirerek kamu yönetiminin daha sağlıklı, şeffaf, kamu yararına ve eşitliğe uygun olmasını sağlayacaktır. Kamuya girişte hukuk devleti ve anayasal güvencelere dayanarak yapılacak adil ve şeffaf seçim; devlette olabilecek yanlış kadrolaşmanın da önünü kesecektir. Vatandaşların anayasal eşitlik ilkesine uygun olarak adil bir sınav sürecinden geçirilmeleri hukuk devletini de, Cumhuriyetimizi de güçlendirecektir. Ankara 8. İdare Mahkemesinde yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtım.

Mahkeme talebimi oy birliğiyle kabul etti. Bakanlığın karara Ankara Bölge İdare Mahkemesinde itiraz etmesi üzerine bölge mahkemesi oy çokluğuyla yürütmenin durdurulması kararını kaldırmıştır. 30.12.2011 tarih ve E 2010/1583 sayılı karar ile Ankara 8. idare Mahkemesi davayı reddetmiştir. Kararı temyiz istemim Danıştay 12. Dairesince görüşülmüş 12.06.2014 tarih ve E2012 /4117 sayılı karar daire başkanı hâkiminmuhalefet şerhiyle oy çokluğuyla onanmıştır. Karar Düzeltme talebim Danıştay 12. Dairesince 27.09.2017 tarih E. 2016/6888, K 2017/ 4037 sayılı karar ile iki yüksek hakimin muhalefet şerhiyle oy çokluğuyla reddedilmiştir. İç hukuk yolları tükenmiş ve Yüksek Mahkemenize başvurma hakkım doğmuştur.“

Hatay’ın Samandağ ilçesi köylerinde yeşil soğan, maydanoz gibi ürünler tarlada çürümeye bırakılarak toprakla birlikte yeniden sürüldü:

Üretici satamadığı için ürettiğini toprakla birlikte sürdü!

O

ATAYURT Hüseyin GÜLER

H

atay’ ın Samandağ ilçesi köylerinde yeşil soğan, maydanoz gibi ürünler satamayan üreteci, ürettiklerini toprakla birlikte sürmek zorunda kaldı. Bu yıl havaların sıcak geçmesi, soğan ve maydanoz üretiminin bol olması ve pazarlanacak alan olmadığından köylülerin ürünleri para etmediği için satamadıklarını dile getirdiler. Köylüler ise ürünlerini satamadıklarından

ellerini bile sürmedikleri gibi, Traktörlerle sürerek, ikinci bir ekimi beklediklerini ifade ettiler. Maydanoz, soğan gibi ürünlerin neden tarlada bıraktıklarını tarla sahiplerine sorduk. Tarla sahipleri bu yıl ürettiklerini satamadıklarını, bunun için tarlada bıraktıklarını ikinci yıl ekip, ekmeme konusunda düşüneceklerini belirttiler. Yine Samandağ seracılık alanında önemli bir üretime sahip, ama yine Pazar sorunundan ötürü seraların yıkıldığını ve seracılık iş-

lerini bıraktıklarını söylediler. Yusuf Dülgen, tarlada işçiler ama maydanoz ve soğan para etmediği için de onlar da işsiz kaldıklarına dikkat çekerek, “ Soğan ve maydanoz para etmediği için tarlada kaldı. Ne yapalım amcamoğlu tüccarlara söyledi ama kimse bu maydanozu almadı. Bu tarlalarda soğan vardı, pırasa vardı, valla hepsini sürdük ve bizimde halimiz perişandır. Baksana kışın yakacak olarak naylon toplayarak ısınmaya çalışıyoruz. İşsiz ve fakirlikten ölmüşsüz. İşçiyim ama 4 aydır işsiz geziyorum ve çalışamadım. Bu tarlalardaki ürünler para etseydi, işçi kazanır, bakkal kazanır, şoför kazanırdı. Bu mal Ankara, İstanbul gibi

illere götürülse para ederdi ama işte tarlada kaldı” serzenişinde bulundu. Kemal Eker, Samandağ Hıdırbeyli köyünden ve daha önce tarım ve çiftçilikle geçimini sağlarken, artık köylere gelenlere gözleme satarak geçimini sağladığını vurguladı. Kemal Eker, çiftçiliği neden bıraktığını şöyle anlattı: “ Ben vasıfsız işçiyim, her hangi bir mesleğim yok, okumadım. Biz aşağıdaki vakıfların kiraladığı bir kooperatif ile seracılık yapıyorduk. Bu sera

yıkılmadan önce burada dometes, biber, salatalık gibi sebzeler üretiyorduk. Bu işlerin yürümemesi yani Pazar sorunundan ötürü eşim ve amcamın gelini ile birlikte biz gözlemeci yeri açtık, evimizin nafakasını bununla çıkarıyoruz. Maydanoz ektik para etmedi, otların içinde kaldı. Yine başka yerlere ekim yaptık, yarın makine ile biçip, hayvanlara yem yapacağız. Soğan öyle, portakal öyle, maydanoz öyle ne yapalım? Sizin anlayacağınız gibi durum pek iyi değil tam tersine kötüdür.”


7

Atayurt Haber

16 ŞUBAT 2018 CUMA

HAT SU heyeti, çalışmaları büyük bir hassasiyetle sürdürdüğü belirtildi:

Tesisler ve isale hatlarında detaylı incelemeler sürüyor!

Genç çift 14 Şubat’ta hayatlarını birleştirdi!

ATAYURT Yasir KUDRET

H

atay’ ın Samandağ ilçesinde, genç çift Demet Baytar ve İnan Hişmioğulları14 Şubat Sevgililer gününde hayatlarını birleştirdi. Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonunda düzenle-

nen nikah töreniyle hayatlarını birleştiren genç çiftin Nikahını kıyan Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, genç çiftlere yaşam boyu mutluluk diledi. Genç çiftin ailesi, akrabaları ve sevenlerinin katıldığı nikâh töreninde Samandağ kadın dayanışma

derneği başkanı Hülya Nehir ve Samandağ Noteri Osman Çakır nikah şahitliği yaptılar. Samandağ Belediyesi Nikah Memuresi Sevgi Bozoğlan 14 Şubat sevgililer günü dolayısıyla çiftlerin bu tarihi tercih ettiklerini ve talepleri karşıladıklarını belirtti.

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri heyeti Antakya, Samandağ ve Defne ilçelerini besleyecek olan Büyük Karaçay Barajı’ nda teknik gezi gerçekleştirdiği bildirildi. HAT SU Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, düzenlenen teknik geziye HATSU Genel Müdürü Mehmet Çaparali, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, DSİ Adana Bölge İçme

suları Şube Müdürü Duran Güneş, DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci, HATSU Daire Başkanları, şube müdürleri ve kontrol mühendisleri katılım gösterdikleri belirtildi. İnceleme çalış-

büyük oranda tamamlanan ve büyük öneme sahip olan içmesuyu arıtma tesisindeki giriş havalandırma, hızlı karıştırıcılar, yavaş karıştırıcılar, durultucular, kum filtreleri, klor temas tankları, çöktürme tankları ünitelerinde detaylı incelemelerde bulundukları ifade edilen açıklamada, işletme öncesinde tesislerin yapım aşamasını maları kapsamında ile Karlısu MahalleHATSU Heyetinin, si’ nde inşaatı süren 5 büyük bir hassasiyetle takip eden HATSU işletmesi HATSU Genel bin tonluk depoda inheyetinin, tesislerin Müdürlüğü’ ne decelemelerde bulunup aktif olmasıyla birlikte vredilecek olan isale teknik ekipten detaylı bahsi geçen ilçelerin hattı yapımı, Yaylıca bilgiler aldıkları büyük bir rahata Mahallesi’ nde çalışkaydedildi. maları devam eden HATSU heyeti, özel- kavuşacağını da içmesuyu arıtma tesisi likle Yaylıca’ da yapımı vurguladı.

SATILIK DAİRE SATILIK DOBLO Odabaşı Mahallesi Akademi Hastanesi Karşısı 3/1

2005 MODEL 1.9 ltd.

0551 263 69 19

0551 263 69 19

SATILIK PARSEL Ahmet GÜN

Dursunlu Köprüsü Civarı İki Yola Bakan Köşe Başı (Ana Yol ve Arka Cadde) 688m2’lik İfrazlı Parsel Sahibinden Satılıktır. İrtibat:

0541 575 87 75 - 0553 481 04 18

www.atayurtgazetesi.com.tr Günlük Siyasi Gazete / Yerel Süreli Yayýn Kurucusu ve Ýmtiyaz Sahibi

Ahmet ABDULLAHOÐLU Genel Yayın Yönetmeni Serdar İBRAHİMOĞLU Yazýiþleri Müdürü : Erhan UNAY Genel Yayın Koordinatörü : Ömer GÜLPINAR Genel Müdür : Neval ALTINÖZ Foto Muhabiri : Seyfettin UYGUN Kuruluþ Tarihi : 06/Ocak/1997 Adres : Silahlý Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Ap. 2/5 Haber Merkezi Tel.: 213 58 33 Antakya /HATAY e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr atayurt_gazetesi@hotmail.com ......................................................... Fiyatý: 50 Kuruþ (KDV dahil) Abone - Yýllýk : 250 TL. 6 Aylýk : 150 TL. Dizgi : Atayurt Bilgi Ýþlem Merkezi Silahlı Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Apt. 2/5 Baský: Deniz Ofset Matbaacılık Küçükdalyan Mah. Atatürk Cad. No:11 ANTAKYA/HATAY Matbaa Tlf: 0326 216 63 11


Sessiz çoğunluğun sesi

Atayurt www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 22 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

SAYI : 6274

16 ŞUBAT 2018 CUMA

Fiyatı 50 Kuruş

Hızlı emeklilik farkını bizimle paylaşın

EMEKLİLİK İÇİN HATAY ALİ TEZEL ŞUBESİNİ SEÇİN Silahlı Kuvvetler Cad. Beyluni Azar Apt. No.25 Kat: 2 Daire: 8 Antakya /HATAY Tel: 0326 215 88 28 - 0553 558 15 05 hatay@alitezel.com - www.alitezel.com

Mustafa Kemal Üniversitesinde düzenlenen Kariyer Planlama Toplantısında konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Veysel Eren:

Kariyer merkezinin başarısı her bir Mustafa Kemal Üniversitesi mensubunun çabasıyla orantılı bir şeydir! ATAYURT Haber Merkezi

konuşmasını yapan Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ustafa Kemal Prof. Dr. Veysel Eren, Üniversitesi üniversitelerin Rektör Yardımcısı Prof. yetiştirdikleri öğrenciDr. Veysel Eren, kariyer lerin sosyal hayatta ve merkezinin başarısının iş hayatında geldikleri her bir Mustafa Kemal konuma göre güçlü ya Üniversitesi mensubda zayıf olduğunu unun çabasıyla orantılı söyledi. bir şey olduğuna Rektör Yardımcısı dikkat çekti. Prof. Dr. Veysel Eren, Mustafa Kemal Kariyer merkezini Üniversitesi Kariyer hangi amaçla kurdukPlanlama Uygulama ve larını şöyle anlattı: Araştırma Merkezi “ Kariyer merkezleri Müdürlüğü tarafından bizim öğrencilerimize Atatürk Konferans Sa- eğitim sırasında, lonunda “ Kariyer mezuniyet sonrasında Danışmanları Toplanne gibi kariyer tısı” düzenlendi. olanakları olduğunu Toplantının açılış anlatabileceğimiz, on-

M

ların kariyer basamaklarına tutunurken bir anlamda onlara yol göstereceğimiz, onların ellerinden tutacağımız bir merkez olmalarıdır. Kariyer

Prof. Dr. Veysel Eren’ den sonra konuşan Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Kayahan Tüm, kariyer merkezinin temel amacının öğrencilerin yetenekleri, almış oldukları bilgi, deneyim ve eğitimleriyle iş hayatındaki fırsatlar arasında bağ oluşturabilmek olduğunu belirtti. merkezinin başarısı her sorumlu rektör yardım- arasındaki rekabeti Kariyer Planlama bir Mustafa Kemal cısının ya da kariyer göz önünde bulunUygulama ve Üniversitesi mensubtemsilcisinin üniversit- durursak kariyer Araştırma Merkezi unun çabasıyla orantılı ede tek başına kariyer merkezinin ne kadar Müdür Yardımcısı Sabri bir şeydir. Kariyer merkezi işlevlerini yer- önemli olduğunu sizler Zeytineli, kariyer merkezi müdürünün, ine getirmesi mümkün daha iyi anlarsınız.” merkezinin amacı, kariyer merkezinden değildir. Üniversiteler Rektör Yardımcısı kariyer merkezinin

neden kurulduğu, nerelerde bulunduğu, Mustafa Kemal Üniversitesinde bunun daha önce hangi birimle hangi faaliyetlerle bu işler yapılmaya çalışılırken, kariyer merkeziyle kurumsal daha bütünleşik bir şekilde nasıl yapılacağına dair sunum yaparken, Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Yrd. Doç. Dr. Soner Akın ise kariyer merkezlerinin ne işe yaradığı, neden önemli olduğu ve kariyer merkezi yönetmeliği ile ilgili sunumunu yaptı.

Girişimcilik kursuna katılanlarla bir araya gelen Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir:

Üniversite mezunu gençlerimiz ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenebilirler!

ATAYURT Yasir KUDRET

masında önemli bir rol üstlenebileceklerine dikkat çekti. atay’ ın Samandağ Samandağ Belediye Başkanı Belediye Başkanı Mithat Nehir Mithat Nehir, Üniversite öncülüğünde KOSGEB mezunu gençlerin işbirliğiyle düzenlenen Türkiye’ nin kalkıneğitimlere yoğun ilgi

H

devam ederken, Başkan Mithat Nehir, Samandağ belediyesi hizmet salonunda 12 Şubat -15 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen eğitime katılan girişimcilerle bir araya geldi.

Başkan Mithat Nehir girişimcilere yönelik yaptığı konuşmada şu görüşlere dikkat çekti: “ Hatay’ da ülkemizin işsizlik oranının üzerinde bir işsizlik vardır. Bu oranın çok yüksek

olmasının birçok nedeni olduğunu düşünüyorum. Bizler yerel yöneticiler olarak bu sorununun çözümüne böylesi eğitimlerle, çeşitli projelerle katkı sunmaya çalışıyoruz. Bizim ça-

balarımız yeterli olamaz. Mutlaka ülkemizin merkezi idarelerinin daha köklü çözümler üretmesi gerekmektedir. Bu salona baktığımda eğitim oranının yüksek olduğunu görebiliyorum. Üniversite

mezunu gençlerimiz ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol üstlenebilirler. Merkezi idarelerin doğru politikalar üretmesi ile bu mümkündür. Sizlere bu anlamda bir katkı suna bildiysek, hayat

standartlarınıza bir kalite gelmesinde vesile olabildiysek ne mutlu. Hepinize başarılar diliyor, eğitimlerimizin hayırlara, güzelliklere vesile olmasını temenni ediyorum.”

16 02 2018  

atayurt gazetesi

16 02 2018  

atayurt gazetesi

Advertisement