Page 1

Hatay İl Başkanlığı için adaylığını ilan eden Dr. Hasan Ramiz Parlar, iktidar partisi AKP’ yi Türkiye’ yi yönetememekle suçladı:

İlk seçimde CHP’yi iktidara taşıyacağız! Seyfettin UYGUN’un Haberi Sayfa 3’te

Atayurt Sessiz çoğunluğun sesi

www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 24 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Miladi takvime göre 14 Ocak’ a denk gelen ve Alevi vatandaşların yeni yıl olarak kutladığı ‘ Ras-el Seni’ bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı:

SAYI : 6747

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Fiyatı 75 Kuruş

Vali Doğan, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısına Katıldı

Farklılıklarımız bizi biz yapan değerlerimizdir H

atay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, yayınladığı mesajla Alevi vatandaşlarca kutlanan Ras-El sene’ yi kutladı. Miladi takvime göre 14 Ocak’ a denk gelen ve Alevi vatandaşların yeni yıl olarak kutladığı ‘ Ras-el Seni’ bayramı dolayısıyla mesaj yayınlayan Başkan Lütfü Savaş şu ifadelere yer verdi: “ Hatay, renkleriyle iç içe bir şehir olduğunu ve kenetlenerek daima geleceğe yürüyen dünyaya emsal olan hoşgörüsünü bir kez daha ortaya koymuştur. ‘ Ras-el Seni’ Yüzyıllardır kutlanan, birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek dostluklarımızı sağlamlaştıran, manevi duyguların yoğunlaştığı önemli bir gündür. Halkımızın bu önemli bayramları kardeşlik içinde her yıl kutlamaları manevi değerlerimizi yaşatarak kültürel değerlerimize sahip çıkılması açısından oldukça önemlidir. Farklılıkları zenginlik sayan bir anlayış temelinde birliğimizin ve kardeşliğimizin daim olacağı nice güzel seneler diliyorum. Bu anlamda başta Hatay’ daki Alevi hemşehrilerim olmak üzere tüm Alevi vatandaşların ‘ Ras-el Seni’ bayramını kutluyor; birliğimizin, beraberliğimizin pekişmesine ve hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

ATAYURT Haber Merkezi

Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası’ nda gerçekleşen Ocak Ayı atay Valisi Olağan Meclis toplanRahmi Doğan, tısı ilçe hakkında Reyhanlı Ticaret ve katılımcıların bilSanayi Odasının Ocak gilendirmesiyle Ayı Olağan Meclis başladı. Toplantı günToplantısı’ na dem maddeleri üzerBaşkanlık yaptı. ine gerçekleştirilen Pazartesi günü görüşmelerle sona

H

erdi. Toplantı sonrası kısa bir değerlendirme yapan Vali Rahmi Doğan, büyüme ve gelişimde sivil toplum kuruluşlarının üstleneceği hayati öneme vurgu yaptı. Toplantıya Vali

Rahmi Doğan’ ın yanı sıra, Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Vali Yardımcısı Salih Altun, Reyhanlı Belediye Başkanı Mehmet Hacıoğlu, Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu ve diğer ilgililer katıldı.

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin Ocak ayı ikinci toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021 hakkında Meclis’ e açıklama yaptı:

ATAYURT Serdar İBRAHİMOĞLU

D

efne Belediye Başkanı İbrahim Güzel, Belediye çalışanı Hakan Büyükaşık’ a, Ras El Seni hediyesi olarak elektrikli tekerlekli sandalye hediye etti. Defne Belediyesi çalışanı engelli olan Hakan Büyükaşık’ a Başkan İbrahim Güzel’ in Rasel El seni dolayısıyla elektrikli tekerlekli sandalye hediye etmesi büyük takdir topladı.

Hatayspor Senegalli Dame Diop ile görüşüyor

Hatay’ımızın tüm güzelliklerini dünya ile paylaşmak istiyorum Haber Sayfa 2’de

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın Talimatı ile 12 Ayda 12 Konserin İlki Pazartesi günü gerçekleştirildi:

“ Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” Türk Halk Müziği konseri büyük beğeni aldı

ATAYURT Seyfettin UYGUN

H

atayspor ara transferde Banik Ostrava Kulübünde oynayan Senegalli Dame Diop ile görüştüğü belirtildi. Senegalli 27 yaşındaki golcü Dame Diop, Hatayspor’ la kesin anlaşmak üzere Antakya’ ya geleceği öğrenildi.

Hüseyin Güler

ATAYURT Haber Merkezi

Başkan Güzel’den Ras El Seni hediyesi: Elektrikli tekerlekli sandalye

Haber Sayfa 4’te

EMEK CEPHESİNİN DİRENİŞİ ÖRNEK ALINMALIDIR Sayfa 3’ te


Atayurt Haber

2

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin Ocak ayı ikinci toplantısında konuşan Hatay Büyükşehir belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO 2021 hakkında Meclis’ e açıklama yaptı:

Hatay’ımızın tüm güzelliklerini dünya ile paylaşmak istiyorum Daha sonra Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Nihat atay BüyükşeTazeaslan’ da EXPO hir Belediye 2021 ile ilgili sunum Başkanı Doç. Dr. Lütfü gerçekleştirdi. Savaş, EXPO 2021 ile Meclis toplanHatay’ ın tüm güzelliktısında ayrıca, Plan ve lerini dünya ile paylaşBütçe Komisyonuna mak istediğini söyledi. havale edilen; Mali Hatay Büyükşehir Hizmetler Daire belediye Meclisi’ nin Başkanlığının; Hatay Ocak ayı ikinci toplanEXPO 2021 Antakya tısında EXPO 2021 ile ve Arsuz ilçesi alanilgili açıklamada bulularının yapım ve yatırım nan Başkan Lütfü şehir arasına girmiş bir Kırsal kalkınma böyle güzel bir projeye işlerinde kullanılmak Savaş: Büyükşehir üzere borçlanma yapılşehiriz. Hatay’ ımızın planımız EXPO üzihtiyacı var. Önceki Belediye Meclis ması ile ilgili komisyon tüm güzelliklerini erinden yapılacak. dönem hizmet yapılüyelerine şu açıklaraporu da görüşüldü. dünya ile paylaşmak Çiftçinin durumu orması anlamında mayı yaptı: Rapor üzerinde istiyorum. EXPO tada. Şehirlerde insan- mecliste yaşadığımız “ 8 yıldır Suriye’ yapılan tartışmalardan dünyada yapılan en lar bir şekilde sıkıntıları şu ana kadar den gelen misafirlerin büyük 3. Organizasonra rapor kabul kendilerini geçindirebu mecliste yaşamıybize kattığı sıkıntıları edildi syon. Biz EXPO’ yu biliyor ama kırsal kes- oruz. Bunun için bertaraf etmek lazım. Hatay Büyükşehir Antalya’ dan çok daha imdeki insanlar belediye başkanBu nedenle Hatay’ ın uygun bir bütçeye mal ekonomik sıkıntı ile belediye Meclisi 14 larımıza ve meclis turizm merkezi olŞubat Cuma günü edeceğiz. EXPO Anmücadele ediyor. üyelerimize destekmasını istiyoruz. New saat 16.00’ da Dörtytalya’ da genel bütçe Hatay’ ın turizm ve lerinden dolayı York Times dergisinde ile yapıldı biz yerel ol’ da toplanmak ekonomi anlamında teşekkürlerimi iletiyogörülmesi gereken 52 bütçe ile yapacağız. üzere dağıldı. kalkınabilmesi için rum”

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Hatay’ ın Antakya ilçesine bağlı Karaali Mahallesi’ nde başıboş dolaşan sokak köpeklerinin saldırgan tutum ve davranışları mahalle halkını tedirgin ediyor:

ATAYURT Haber Merkezi

H

Çocuklarımız Her Gün Tehlikede! ATAYURT Seyfettin UYGUN

H

atay’ ın Antakya ilçesine bağlı Karaali Mahallesi’ nde başıboş dolaşan sokak köpeklerinin saldırgan tutum ve davranışları mahalle halkını tedirgin ediyor. Geçtiğimiz hafta küçük yaştaki çocuklara saldıran sokak köpeklerinden hayli rahatsızlık duyan mahalle sakinleri gazetemiz aracılığı ile yetkililere seslenerek şikâyetlerini

şu şekilde dile getirdiler: “ Mahallenin hemen hemen tamamında başıboş sokak köpekleri cirit atıyor. Her geçen gün de sayıları daha çok artıyor. Sanıyoruz ki başka yerden buraya getirilip salınıyorlar. Özellikle dişi bir kangal köpeği çok büyük tehlike saçıyor. Çocuklarımıza sebepsiz yere saldırıyor. Yetkililerden rica ediyoruz bu saldırgan tutum ve davranış sergileyen sokak

köpeklerini toplasınlar. Biz bile yürürken tedirgin oluyoruz. Çocuklarımızın zarar görmesinden çok korkuyoruz. Geçenlerde bir mahalleli köpekler kendi çocuklarına saldırırsa köpekleri öldüreceğini bile söyledi. Bu sebepten dolayı hiç bir köpeğin de öldürülmesini istemiyoruz. Lütfen yetkililer ve Antakya Belediyesi bu köpekleri toplayıp barınağa götürsün. Çocuklarımız ciddi tehlikede.”

Ekin Kolejinin 11 ve 12 Ocak’ ta yaptığı bursluluk sınavı her kademede büyük bir başarıyla tamamlandığı belirtildi:

Ekin Kolejinde bursluluk sınavı başarıyla tamamlandı

ATAYURT Neval ALTINÖZ

A

ntakya Ekin Koleji bursluluk sınavını başarıyla tamamladığını belirtti.

Ekin Kolejinden yapılan açıklamaya göre, 11 Ocak Cumartesi günü 8.9.10 ve 11. sınıfları; 12 Ocak Pazar günü 4.5.6 ve 7. sınıfları bursluluk sınavı

dört oturum şeklinde gerçekleştirildiği bildirildi. Ekin Kolejinin yaptığı bursluluk sınavına velilerin büyük ilgi gösterdiği ve öğrenci

katılımının yoğun olduğu kaydedilen açıklamada, 4.720 öğrencinin katıldığı sınavda, öğrencilere ajanda hediye edildiği vurgulandı.

Sınavda olan çocuklarını bekleyen velilere, konferans salonunda rehber öğretmenler eşliğinde Ekin Koleji tanıtım sunumları izletilirken, velilerinde,

Ekin Koleji eğitim sistemi ve sosyal imkanları hakkında bilgi sahibi oldukları, böylece Ekin Kolejini yakından tanıma fırsatı bulduklarının altı çizildi.

Ekin Koleji açılamasında, “ Bu vesileyle Ekin Ailesi yüksek katılımlı sınav yapmanın gururunu yaşadı. Ekin Yönetim Kurulu, sınava yoğun katılım gösteren

velilere ve öğrencilere, sınavda emeği geçen fedakâr öğretmenlerine ve çalışanlarına sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz” ifadelerine de yer verdi.


E

mek cephesinde ciddi direniş Türk Metal İş sendikasının başlattığı önemli mücadelesini, dikkate alınmalıdır. Büyük mücadelenin en önemli direnişi olarak değerlendirilmeli ve sahip çıkılmalıdır. Türk-İş’ in asgari ücret meselesinde yürüttüğü mücadelenin arkasından Türk-İş’ e bağlı Türk Metal Sendikası yürütmektedir. Türk Metal sendikası 186 iş yerinde yürüttüğü işçi sayısı 120 bin üzerindedir. Masanın işveren tarafında oturan, işverenlerin örgütü Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS). Bulunmaktadır. Ücret için Türk Metal ve Özçelikİş yüzde 26, Birleşik Metal-İş yüzde 34 zam istiyor. MESS ise ilk altı ay

için yüzde 6.05 diyor. Sonra? Sonrası enflasyon kadar diyor. MESS ise ücretlere %6 dedi, arkasından anlaşma sağlanmadı, arabulucu devreye girdi, arabulucu ile ücretler istenilen sonucu vermedi. Sendika iş yerlerinde kademe,kademe işi yavaşlatmaya gitti. Son bir toplantı MESS ile yeniden yapıldı. MESS Ücretleri %8 verdi ama Türk Metal kabul etmedi ve eylemlerine devam edeceğini söyledi. Asıl konu, MESS’ in kazanılmış haklara; elli, hatta yetmiş senelik haklara göz dikmesi. Yasa, haftalık 45 saati, günlük 8 saati aşan çalışmayı "fazla çalışma"

Hüseyin GÜLER

Atayurt Haber

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

EMEK CEPHESİNİN DİRENİŞİ ÖRNEK ALINMALIDIR

sayar, ayrıca ve zamlı olarak ücretlendirilmesini emrederdi. Yasa değiştirilerek 2 ay boyunca (sözleşme ile 4 aya kadar) her gün 11 saat çalıştırma ve fazla mesai ücreti vermeme olanağı sağlanmıştı işverenlere. MESS sözleşmeye 4 ay yazarak, 4 ay boyunca her iş günü 11 saat çalıştırmak ve bir kuruş fazla mesai ücreti vermemek istiyor.

3

- MESS, zorunlu hallerde işin durması ya da işçinin izin alması halinde iki ay içinde bu sürenin telafi edilmesi hususu yasada zaten olmasına rağmen, sözleşmeye de koymak için dayatıyor. 112 bin üye ile en çok MESS işçisine sahip Türk Metal’ in Genel Başkanı Pevrul Kavlak şöyle diyor: "İşçinin gerçeğini de Türkiye’ nin gerçeğini de çok iyi biliyoruz. Biz, yeni hakları konuşalım derken, onlar kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz, çağdaş çalışma koşulları, insan onuruna yaraşır bir yaşam derken, onlar esnek çalışma, kıstalyevm, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. İşyerlerine

kölelik düzenini getirmek istediler. Biz emeğimiz, alınterimizin karşılığı deyince, onlar size enflasyon kadar zam yeter dediler. Taleplerimizi, taslağımızı, haklı nedenlerimizi masa anladı, sandalye anladı, taş anladı, onlar anlamadı. Bize dediler ki gidin bir kez daha tarih yazın. İşte şimdi sıra yeniden tarih yazmaya geldi. Biz yazacağız, onlar okuyacak... Bu sözleşmeyle, yalnızca metal işçilerinin değil, Türkiye işçi sınıfının yolunu açacağız." Türk metal Sendikası Bursa’ da 100 bin işçinin katılacağı mitingi 19 Ocak tarihinde yapacağını açıkladı. Bu büyük mücadeleye emek cephesi destek vermelidir.

Hatay İl Başkanlığı için adaylığını ilan eden Dr. Hasan Ramiz Parlar, iktidar partisi AKP’ yi Türkiye’ yi yönetememekle suçladı:

İlk seçimde CHP’yi iktidara taşıyacağız! ATAYURT Seyfettin UYGUN

C

HP Hatay İl Başkanlığı için adaylığını ilan eden Dr. Hasan Ramiz Parlar, CHP’ yi ilk seçimde iktidara taşıyacaklarını söyledi. Adaylığını açıkladığı basın toplantısında özellikle iktidar partisi AKP’ yi Türkiye’ yi yönetememekle suçlayan CHP İl başkan adayı Dr. Hasan Ramiz Parlar, açıklamasında şunları söyledi: “ Değerli Basın emekçisi arkadaşlarım, bir süre önce her mahallemizde ilçe delegelerimizin seçimi ile başlayan kongre sürecinde sona yaklaşmış durumdayız. İlçe kongrelerimizin her biri partimizin demokrasi anlayışına yakışır biçimde coşku ve heyecanla tamamlandı. Pek çoğunda birden fazla aday dostça yarıştı, kaybedenin olmadığı CHP’ nin kazandığı kongreler izledik. İlk kez göreve gelen arkadaşlarımızı kutluyor, onlara görevi devreden önceki dönem başkanlarımıza da emeklerinden dolayı şükran duygularımı sunuyorum. Bıkmadan yorulmadan bayrağı taşımaya devam eden başkanlarımızı da tebrik ediyorum.

Değerli dostlarım şimdi önümüzdeki süreçte bir il kongremiz var. Bu kongrelerimiz partimizin iktidara yürüdüğü bu dönemde çok büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemiz içeride ve dışarıda Cumhuriyet tarihinde hiç görmediği kadar büyük sorunlarla karşı karşıyadır. Halkımızın büyük çoğunluğu yoksulluk hatta açlık sınırının altında bir gelirle yaşam mücadelesi verirken işsizlik de adeta rekor üstüne rekor kırmaktadır.

Çiftçi ve sanayici üretemez, esnaf işini sürdüremez noktaya gelmiştir. Eğitim sistemindeki bilim ve çağdışı uygulamalar geleceğimizi karartmaktadır. Dış politikadaki akıl almaz yanlışlar ülkeyi uçuruma sürüklemektedir. Değerli arkadaşlar, Bu iktidarın ekonomiden işsizliğe, eğitimden sağlığa, iç politikadan dış politikaya yanlışlarını ve yarattığı sorunları saymakla bitiremeyiz. Kısaca ve açıkça söylemek gerekirse bu iktidar

ülkeyi yönetememektedir. Artık bu iktidarın gitme zamanı gelmiştir. Bu yolda hepimize, bütün CHP’ lilere çok büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Yapılacak ilk seçimde CHP’ yi iktidara taşımak için hepimiz ayrı ayrı üzerimize düşen sorumlulukları almak ve her türlü desteği vermek zorundayız. Ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için buna mecburuz. Değerli dostlarım, devlet memurluğu göre-

vimden dolayı 2013 yılında başlayabildiğim aktif siyaset yaşamımda partimde çok onurlu görevler üstlendim. Antakya Belediye Başkan Adaylığı, İki dönem ilçe başkanlığı, İki dönem kurultay delegeliği, Milletvekili aday adaylığı görevlerim oldu. Önümüzdeki zorlu süreçte partimin Hatay il başkanlığı görevini en iyi şekilde yapacağıma, il ve ilçe yönetimlerimizle birlikte partimizi bugün olduğundan çok daha iyi yerlere

getireceğimize inanıyorum. Bu sorumluluk duygusundan hareketle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün bizlere emaneti olan Cumhuriyeti kuran ve ülkeye demokrasiyi getiren Türkiye’ nin en köklü ve sarsılmaz ulu çınarı Cumhuriyet Halk Partisi’ nin Hatay il başkanlığına aday olduğumu huzurlarınızda açıklıyorum. Tabi ki son karar CHP delegelerinindir. Hepinize çok teşekkür ediyorum, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

CHP Dörtyol İlçe Başkanı Gökhan Özer, CHP’nin genel başarısı için çalışacaklarını söyledi ve ekledi:

İki Kırmızıçizgimiz var ATAYURT Sedat İSKENDEROĞLU

saygı ve ihtiyatla takip ettiğimizi bildiririz. Yerel iktidardan sonra genel iktidar yürüyüşümüze örtyol CHP İlçe Başkanı büyük bir şevkle ilerliyor olmanın Gökhan Özer, iki kırmutluluğuyla birlik beraberlik mızıçizgilerinden birisinin içinde sonuca ulaşacağımıza CHP’ nin Genel başarısı inancımız tamdır. olduğunu söyledi. Bu sebeple İl Başkanlığı İlçe kongrelerini tamamlayan seçimleri ile ilgili şahsımı ve Cumhuriyet Halk Partisi yönetimimi kendi kişisel hırs ve Hatay’ da il başkanlığı seçim çıkarları için bir yerlere çekmeye sürecine girdi. Önceki gün çalışanlara inat olsun ki; kırHasan Ramiz Parlar il başkan mızıçizgimizin CHP’ nin genel adaylığını açıklarken CHP Dörbaşarısı ve 2 dönemdir görevini tyol İlçe Başkanı Gökhan başarıyla yürüten Lütfü Savaş Özer’ den de bir açıklama geldi. başkanımız olduğunu duyuruCHP Dörtyol İlçe Başkanı ruz.” Gökhan Özer yaptığı yazılı açıklaKAYIP mada şunları dile Şükrü Kanatlı Vergi Dairesi 00100116561 getirdi: Nolu Mükellefim Seri A 1201-1700 Seri “ Son günlerde Numaralı 10 Cilt Serbest Meslek Makbuzu CHP Hatay İl Kaybolmuştur. Hükümsüzdür. Başkanlığı ile ilgili Semir ABACI seçim sürecini

D


4

Atayurt Haber

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz’ın Talimatı ile 12 Ayda 12 Konserin İlki Pazartesi günü gerçekleştirildi:

“ Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” Türk Halk Müziği konseri büyük beğeni aldı

ATAYURT Haber Merkezi

A

ntakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz Gönül Belediyeciliği hizmetlerine verdiği önem doğrultusunda vatandaşlara hoşça vakit geçirebilecekleri, Anadolu Kültürü’ nü her koldan yaşatacak programların yapılması konusunda verdiği talimat doğrultusunda ilk konser etkinliği gerçekleştirildi. Başkan İzzetin Yılmaz’ ın talimatları doğrultusunda içerisinde yöresel ürünlerin de tanıtıldığı, oyunların, türkülerin yer aldığı 12 ayda 12 konserin ilki olan “ Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” yoğun katılım ile gerçekleştirilirken, izleyiciler tarafın-

dan büyük beğeni aldı. Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve eşi Saadet Yılmaz’ ın ev sahipliği yaptığı, 7 bölgenin yöresel ürünlerinin tanıtım stantları ve halk oyunları gösterilerinin de yer aldığı konsere AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Vali Yardımcıları, protokol üyeleri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları, belediye meclis üyeleri, başkan yardımcıları, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. gezen Hatay Valisi Rahmi eye ait ürünlerin tanıtılTürkiye’ nin 7 bölDoğan ve protokol masından memnuniyet gesinin yöresel ürünlerinin yer aldığı stantları üyeleri, burada her bölg- duyduklarını ifade ettiler.

Programın açılış konuşmasını yapan Antakya Belediye Başkanı

İzzettin Yılmaz; “ Bugün 12 ay 12 konser projesinin ilki olan “ Türkülerle Oyunlarla Ben Anadoluyum” adlı programımıza hoşgeldiniz, şeref verdiniz. Antakya Belediyesi olarak, teknik belediyecilik çalışmalarımızın yanı sıra hemşerilerimizin sosyokültürel kaynaşmasını ve kültürel bilincin arttırılmasına değer katacak hassasiyetimiz devam etmektedir. Bugünkü programımız ile birlikte başlattığımız 12 ayda 12 programımız ile kentimizin kültürel zenginliğine ivme kazandıracağımızı belirterek Anadolu ezgilerini, folklorunu bizlerle buluşturan koromuza, emeği geçen tüm mesai arkadaşlarıma, ayrı ayrı

teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Konuşmaların ardından Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren Türk Halk Müziği korosu, folklor ekibi ve ses sanatçıları Şef M. Erhan Önal yönetiminde göz dolduran bir program sergiledi. Programın sonunda AK Parti Hatay Milletvekili Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay Valisi Rahmi Doğan, AK Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve eşi Saadet Yılmaz, siyasi parti temsilcileri, konserde sahne alan sanatçılara çiçek takdim ederek emeklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.


Atayurt Haber

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

5

Hatay genelinde yapılan 9’ uncu yeni arıtma tesisi olan Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’ nin tamamlandığını ve geçici kabulü yapılarak faaliyete geçtiği bildirildi:

Hassa Atık Su Arıtma tesisi işletmeye alındı

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon

İdaresi Genel Müdürlüğü, Hatay genelinde yapılan 9’ uncu yeni arıtma tesisi olan Hassa Atıksu Arıtma Tesisi’ nin tamam-

landığını ve geçici kabulü yapılarak faaliyete geçtiğini bildirdi. Bugüne ve geleceğe temiz çevre,

sağlıklı bir yaşam sağlama hedefiyle çalışmalarını sürdüren HAT SU Genel Müdürlüğü, Birleşmiş Milletler Kalkınma

Programı (UNDP) kapsamındaki hibe ile yapılan tesisin su almaya başlayıp işletmeye alındığını belirterek, doğaya artık

kirli su değil, arıtılmış temiz su bırakılacağını vurguladı. HATSU, tamamlanan atık su arıtma tesisinin günde 2 bin

m3 atıksu arıtacak şekilde ve Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur prensibine göre dizayn edildiği bilgisi vererek, tesiste evsel atık

suyun Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kriterlerine uygun arıtımı sağlanarak Tiyek Deresi’ ne deşarjı sağlanacağını belirtti.

“ HAT SU Muhtarın Sesi” mikrofonuna konuşan Saraykent Mahalle Muhtarı Yahya Sağıroğlu:

HAT SU sayesinde Mahallemiz rahat bir nefes aldı

ATAYURT Haber Merkezi

söyledi. “ HAT SU Muhtarın Sesi” mikrofonuna konuşan ntakya’ nın Saraykent Saraykent Mahalle Muhtarı Mahalle Muhtarı Yahya Yahya Sağıroğlu; HAT SU Sağıroğlu, HAT SU ekiplerinin tıkanan kanal hatsayesinde mahallelerinin tına yaptığı hızlı müdahale ile rahat bir nefes aldığını mahallenin rahat bir nefes

A

aldığını ifade ederek, yapılan hizmetlerden dolayı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HAT SU Genel Müdürü Mehmet Çaparali ve HAT SU ekiplerine teşekkür etti. HAT SU Genel Müdür-

lüğünden de yapılan açıklamada, Altyapının önemli unsuru olan atık su hatlarında oluşan sorunlara hızlı ve kontrollü bir şekilde müdahale edildiği belirtilerek, merkez ilçe Antakya’ ya bağlı Saraykent Mahallesi

28. Sokakta çöken kanalizasyon hattının 10 metrelik kısmının 500’ lük beton borularla yenilendiği aktarıldı. HAT SU Genel Müdürlüğü bu arada, kötü kokularında önlendiği ve tıkanma soru-

nun giderildiği çalışmada 2 kepçe ve 3 personelin görev yaptığını, herhangi bir altyapı sorunuyla karşılaşılması durumunda ALO 185 HAT SU Çağrı Merkezi’ ne bildirim yapılmasını açıklamasında bir kez daha hatırlattı.


6

Atayurt Haber

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Hatay Büyükşehir Hatay Büyükşehir Belediyesinden çiçek ekme seferberliği Belediyesi personeline ilk yardım eğitimi

ATAYURT Haber Merkezi

nasında yapılacak ilk yardım müdahaleleri hakkında eğitim aldı. HATMEK’ de gerçekleştirilen atay Büyükşehir Belediyesi, eğitimde personeller, ilk yardım espersonellerinin birçok nasında yapılan yanlışlara karşı alanda eğitim alarak karşılarına doğru bilgi ile bilgilendirildi. çıkabilecek acil durumlarda hayat Hatay Büyükşehir Belediyesi kurtaracak bilgiler edinmelerine çalışanlarına, temel yaşam vesile oluyor. desteği, hasta nakli, olay yeri Hatay Büyükşehir Belediyesi İt- güvenliği, solunum yolu tıkanfaiye Daire Başkanlığına bağlı maları, şok, koma, kanama gibi ekipler, meydana gelebilecek acil durumlarda yapılması gereken kazalar ve yaralanma olayları esteorik ve pratik bilgiler aktarıldı.

H

ATAYURT Haber Merkezi

Başkanlığının, Hatay’ ın her ilçesinde mevsimlik çiçek ekimi, ağaçlandırma ve bitkatay Büyükşehir ilendirme çalışmalarına yıl Belediyesi, şehir boyunca devam ettiği belirgenelinde çiçek ekme sefertildi. berliği başlattı. Hatay Büyükşehir Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ nden yapılan Belediye Başkanı Doç. Dr. açıklamaya göre, Park Bahçe Lütfü Savaş’ ın girişimleri ile ve Yeşil Alanlar Dairesi şehre kazandırılan dev orga-

H

nizasyon EXPO 2021 öncesinde Hatay genelinde çiçeklendirme çalışmalarını arttırırken, kentin dört mevsim göze hitap eden estetik görünümünü koruması için çaba harcandığına dikkat çekilerek, Antakya Cumhuriyet Alanı’ na mevsimlik çiçek ekimi çalışması gerçekleştirerek kent

meydanını rengârenk bir görünüme kavuşturduğu bildirildi. Mevsim koşullarına dayanıklı ve farklı renklerdeki çiçekler vatandaşların da beğenisini kazandığı kaydedilen açıklamada, mevsimlik çiçek ekimi çalışmalarının il genelinde devam edeceğinin de altı çizildi.

Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Güneyler Gençlikspor’la karşı karşıya gelecek

Hatay 15 Temmuz Spor Lisesi’nden Üstün Başarı ATAYURT Seyfettin UYGUN

ATAYURT Spor Servisi

Antakya Nazım Koka Futbol Sahasında oynanacak olan karşılaşma bugün saat . Amatör futbol liginde 14.00’ de başlayacak. mücadele eden Antakya Sezon boyunca çıktığı galiBelediyesi Gençlik Spor Kulübü biyet serisi ile adından söz etFutbol Takımı bugün Güneyler tiren Antakya Belediyesi Gençlik Gençlik Spor futbol takımı ile Spor Kulübü Futbol Takımı çıkkarşılaşacak. tığı 13 maçta 12 galibiyet ile

2

şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor. Güneyler Gençlik Spor futbol takımı ile karşılaşacak olan Antakya Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Futbol Takımında tek hedef galibiyet. Antakya Belediyesi tüm sporseverleri bu maçı izlemeye davet etti.

Oynadığı 7 karşılaşmada yenilgi ve beraberlik yüzü görmeyen atay 15 Temmuz Hatay 15 Temmuz Spor Spor Lisesi An- Lisesi futbol takımı bu takya’ da okullar arası maçlarda rakip filelere düzenlenen futbol tur48 gol atarken nuvasında oynadığı 7 kalesinde sadece 3 gol karşılaşmanın tamamın- gördü. dan galip ayrılarak Geçtiğimiz hafta Hatay okullar arası final Cuma günü yapılan Anmüsabakalarına katıltakya finalinde Osman maya hak kazandı. Ötken ile karşılaşan

H

Hatay 15 Temmuz Spor Lisesi sahadan 2-1 galip ayrıldı ve Hatay okullar arası final müsabakası için bileti kaptı. Çok sayıda taraftarın izlediği karşılaşma da Hatay Spor Lisesinin gollerini 34. dakikada Arda Çınkır ve 70+3’ te Mert Altınöz kaydederken Osman Ötken’ in tek golünü 31.

Dakikada Baha Aygün kaydetti. Ayrıca Hatay Spor Lisesi’ nde Beden Eğitimi Öğretmeni olan ve aynı zamanda takımın antrenörlüğünü yapan Halil İbrahim Sert bu başarısı ile dikkatleri üzerine çekti.


7

Atayurt Haber

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

Cumartesi günü İzmir Bornova stadında akşam saat 19.00 da karşı karşıya gelecek:

Hatayspor Buğra ve Taylan’ı Batman Petrolspor’a kiraladı

Hatayspor Altınorduspor maçı hazırlıklarını sürdürüyor

ATAYURT Seyfettin UYGUN

T

ürkiye Futbol Federasyonu 1. Lig lideri Hatayspor, Altınordu deplasmanına yönelik hazırlıklarını sürdürüyor.

Devre arasında Antalya ‘ da yaptığı kampla çalışmalarını sürdüren Hatayspor, Cumartesi günü oynayacağı maça çok iyi hazırlandığı belirtildi. Teknik direktör Bayram Toysal

nezaretinde çalışmalarını sürdüren Lider Hatayspor, ikinci yarının ilk maçını galibiyetle kapatma hedefinde. Hatayspor 18 Ocak Cumartesi günü İzmir Bornova stadında Altınordu ile karşı karşıya

geleceği karşılaşma akşam saat 19’ da başlayacak. Hatayspor ilk yarıyı 36 puanla lider olarak kapatırken, Altınordu ise 18 puanla 14. Sırada bulunuyor.

ATAYURT Seyfettin UYGUN

T

ürkiye Futbol Federasyonu 1. Lig lideri Hatayspor, Altınordu deplasmanına yönelik hazırlıklarını sürdürüyor. Devre arasında Antalya’ da yaptığı kampla çalışmalarını sürdüren Hatayspor, Cumartesi günü oynayacağı maça çok iyi hazırlandığı belirtildi. Teknik direktör Bayram Toysal nezaretinde çalışmalarını sürdüren Lider Hatayspor, ikinci yarının ilk maçını galibiyetle kapatma hedefinde. Hatayspor 18 Ocak Cumartesi günü İzmir Bornova stadında Altınordu ile karşı karşıya geleceği karşılaşma akşam saat 19’ da başlayacak. Hatayspor ilk yarıyı 36 puanla lider olarak kapatırken, Altınordu ise 18 puanla 14. Sırada bulunuyor.

ACİL SATILIK PARSEL Dursunlu Yolu Üzeri Köprüsü Civarı İki Yola Bakan Köşe Başı (Ana Yol ve Arka Cadde) 688 m2’lik İfrazlı Parsel Sahibinden Satılıktır. İrtibat:

0541 575 87 75 - 0553 481 04 18

KONGREYE ÇAĞRI Sağlık ve Sosyal Emekçileri Sendikası Hatay Şubesinin Genel Kurulu 09.02.2020 Cumartesi günü saat 10’ da SES Hatay Şube binasında yapılacaktır. Çoğunluk sağlanmadığı takdirde 16.02. 2020 Pazar günü Hatay İl Sağlık Müdürlüğü konferans salonunda saat 10.00 da toplanacaktır. Üyelerimize Duyurulu SES Hatay Şubesi Yönetim Kurulu GÜNDEM: 1-Yoklama 2-Sayı duruşu 3-Divanın oluşturulması 4-Açılış konuşması 5-Kongreye katılan konukların konuşması 6-Gereksinme duyulacak kurul ve komisyonların oluşturulması 7-Çalışma raporunun okunması 8-Mali raporun okunması 9-Denetleme Kurulu raporunun okunması 10-Raporların aklanması 11-Tahmini bütçe ve onaylanması 12-Kararlar 13-İlgili organlara adayların belirlenmesi 14-Seçimler 15-Kapanış.

www.atayurtgazetesi.com.tr Günlük Siyasi Gazete / Yerel Süreli Yayýn Kurucusu ve Ýmtiyaz Sahibi

METYÜ MOTOR

Honda Yetkili Bayii Michelin Lasik Bayi - Motor Kask ve Ekipmanları Özen Motor Bayiliği - Motul Yağ Yetkili Bayi Mithat KAZAN 535 545 29 59

Tel: 0326 513 05 74 Çiğdede Mah. Sivas Şehitleri Cad. No: 149 Samandağ

Ahmet ABDULLAHOÐLU Yazýiþleri Müdürü : Erhan UNAY Genel Yayın Yönetmeni : Seyfettin UYGUN Genel Müdür : Neval ALTINÖZ Foto Muhabiri : Anıl Ozan SABANCI Muhabir : Tuba ÖNMEN Kuruluþ Tarihi : 06/Ocak/1997 Adres : Silahlý Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Ap. 2/5 Haber Merkezi Tel.: 213 58 33 Antakya /HATAY e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr atayurt_gazetesi@hotmail.com ......................................................... Fiyatý: 75 Kuruþ (KDV dahil) Abone - Yýllýk : 300 TL. 6 Aylýk : 200 TL. Dizgi : Atayurt Bilgi Ýþlem Merkezi Silahlı Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Apt. 2/5 Baský: Deniz Ofset Matbaacılık Küçükdalyan Mah. Atatürk Cad. No:11 ANTAKYA/HATAY Matbaa Tlf: 0326 216 63 11


Sessiz çoğunluğun sesi

Atayurt www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 24 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

15 OCAK 2020 ÇARŞAMBA

SAYI : 6747

Fiyatı 75 Kuruş

Zenginler Atölyesi Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Özge Sapmaz, Hatay’ da kültürel çoğulcu yapıyı hatırlamak ve yerleşik olan halka yönelik birlikte yaşam hafızası oluşturmak üzere bir başlangıç olarak yaptıklarını belirtti:

Antakya eski evleriyle 16 kısa filim çekimi tamamlandı

ATAYURT Neval ALTINÖZ

kültürel çoğulcu yapıyı eski Antakya evleri hikayelerinden yola enginler Atölyesi çıkarak açığa çıkarKültür ve Sanat mayı amaçlayan çalışDerneği Başkanı Özge malarının Sapmaz, Antakya eski tamamlandığını kaydeevleriyle ilgili olarak den Özge Sapmaz, iki hazırladıkları 16 kısa ay boyunca 16 ayrı filim çekiminin tamam- eski Antakya evini şuan landığını belirtti. ve/veya daha önce kulAvrupa Birliği Sivil lanan kişilerle yapılan Düşün Programının röportajlar sonucu derdesteği ile Zenginler lenen hikayeleri “ 16 Atölyesi Kültür ve Ayrı Kısa Film” haline Sanat Derneği olarak getirdiklerini, İngilizce Ekim- Aralık 2019 tarih- ve Türkçe dillerinde leri arasında yaptıkları “ Hafıza Panoları” na Hatay’ da var olan dönüştürülerek mekan

Z

girişlerine astıklarını ve aynı zamanda bu 16 ayrı hikayenin, Mekanın Hafızası Kitapçığında toplanarak

kalıcılaştırdıklarını vurguladı. Proje çıktılarının paylaşıldığı toplantıda çalışmaları hakkında

halka yönelik birlikte yaşam hafızası oluşturmak üzere bir başlangıç olarak yaptık. Dinlediğimiz 16 ayrı hikayede de bu kültürün izlerini bulduk. Anlatılan her bir hikaye gördük ki, Antakya sokaklarında yüzyıllardır insanlar dilleri, dinleri, cinsiyetleri, inançlarıyla ya da ırklarıyla değil kültürleriyle var olmuş. Ve her bilgi veren Zenginler paylaştı: dönem bir kültürün neAtölyesi Kültür ve “ Bizler bu çalışSanat Derneği yönetim mayı Hatay’ da kültürel fesi başka bir kültüre kurulu Başkanı Özge çoğulcu yapımızı hatır- can vermiş. ÇalışSapmaz şu bilgileri lamak ve yerleşik olan mamız sonunda ortaya

çıkardığımız bu 16 ayrı kısa film, Mekanın Hafızası Kitapçığı ve 16 Ayrı Hafıza Panosu ile bu kentimizin bu yapısını görünür kılmayı ve yaşatmayı istedik. Bu süre boyunca bizlere hafızasını açan herkese çok teşekkür ederiz.” Özge Sapmaz, vatandaşların çalışmaya ait videoların tamamına “ zenginleratolyesiantakya” Youtube kanalından erişebileceklerini de açıklamasında yer verdi.

Miniklerden kuşlara ev ATAYURT Neval ALTINÖZ

A

ntakya Latife Hanım Anaokulu ile Vilayetler Hizmet Birliği Anaokulu öğrencileri, kuşlara ev yaptılar. Latife Hanım Anaokulu öğretmeni Birgül Özçelik ile Vilayetler Hizmet Birliği Anakokulu öğretmeni Seher Culha’ nın başlattıkları “ Patili Canlar” projesi çerçevesinde, minikler kuşların soğuktan korunmaları için kuş evi yaptılar. Minikler tarafından yapılan kuş evleri, okullarının bahçelerine konularak, kuşların soğuktan korunmalarına yardımcı olmaya çalıştılar.

Profile for ATAYURT GAZETESİ

15-01-2020  

15-01-2020  

Advertisement