Issuu on Google+

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ile Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i ziyaret etti:

CHP’li Başkanların dayanışması! Haber Sayfa 3’te

Atayurt Sessiz çoğunluğun sesi

www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 20 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

Adana Aladağ’daki kız öğrenci yurdunda hayatlarını kaybeden öğrenciler için başsağlığı dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş:

SAYI : 5963

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Fiyatı 50 Kuruş

Hatay Valisi Erdal Ata, iadeyi ziyaret kapsamında Fuat Tosyalı, Recep Atakaş, Nuri Üysen ve İTSO Başkanı Levent Yılmaz ziyaret etti:

Türkiye ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşmasında işadamlarımız 31 FETÖ’cü önemli roller Polis gözaltında! üstlendi!

Büyük acı yaşayan ailelerine başsağlığı diliyorum!

Haber Sayfa 4’te

ATAYURT Haber Merkezi

Gülüzar IŞIK

HAYALLERİMİN KIRIKLARINI TOPLUYORUM Sayfa 2’ de

Erdal AKALIN

AK-ŞAKA

Doğum Kontrolü ve Aile Planlaması!.. Sayfa 3’ te

Haber Sayfa 5’te

Hatay’da Organize Suç Örgütüne yönelik yapılan operasyonda ağır darbe indirildi:

Çete operasyonu: 22 gözaltı!

H

atay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Adana’ nın Aladağ ilçesindeki öğrenci yurdunda çıkan yangın sonucu hayatını kaybedenler için başsağlığı mesajı yayınladı. Başkan Lütfü Savaş, mesajında şu ifadelere yer verdi: “ Adana’ nın Aladağ ilçesinde civardaki köylerde oturan ailelerin, ortaokul ve lise dengi okullarda öğrenim gören kız çocuklarının kaldığı kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11 öğrencinin ve 1 eğitmenin yaşamını yitirdiğini, 22 öğrencinin yaralandığını üzüntüyle öğrenmiş bulunmaktayım. Yaşamını yitirenlere Allah’ tan rahmet, büyük acı yaşayan ailelerine başsağlığı diliyorum. Yaralanan öğrencilere ise acil şifalar temenni ediyorum.”

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin önceki gece bir operasyon daha yaptı:

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay’ da organize suç

örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda çete liderinin de aralarında bulunduğu 22 kişi

gözaltına alındı. Edinilen bilgiye göre, Hatay Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin uzun süredir teknik takip yapılan ve dolandırıcılık, piyasaya sahte para sürme, zorla çek-senet imza-

Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ nün Yerel Medya bağımlılık farkındalığı eğitimi bugün Gaziantep’te yapılacak:

Yerel Medya eğitim toplantısına Muhabirimiz Seyfettin Uygun katılacak! ATAYURT Haber Merkezi

B

aşbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğüve Türkiye Yeşilay Cemiyeti Yerel Medya Bağımlılık Farkındalığı Eğitimi bugün Gaziantep’ te yapılacak. Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Türkiye Yeşilay Cemiyeti arasında imzalanan protokol doğrultusunda

“ Bağımlıklara Karşı Yerel Medya Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında 01.12.2016 Perşembe Günü (Bugün) Saat 09:00’ da Gaziantep Şirehan Otel’ de gerçekleştirilecek eğitim toplantısına Gazetemiz Muhabiri Seyfettin Uygun katılacak. Eğitime, Hatay, Adana ve Mersin’ den çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, basın mensupları ve akademisyenler katılacak.

Bir gün boyunca devam edecek eğitimin, aynı gün sona ereceği belirtilirken, Eğitimde, TBM uyuşturucu madde bağımlılığı yetişkin eğitimi ve uyuşturucu madde bağımlılığını konu alan basın çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenlerin işleneceği kaydedildi. Eğitime katılan basın mensupları ile örnek vaka incelemesi ve haber hazırlama çalışması da yapılacağı kaydedildi.

latma, cinayet, gasp suçlarını işledikleri tespit edilen, çete lideri M.Ö. ile bir kadının da aralarında bulunduğu 22 kişiyi eş zamanlı operasyonla yakalandıkları belirtildi. Şüphelilerin ev ve işyerlerinde yapılan

aramada çok sayıda silah ve bunlara ait mermi, ABD Doları, çek ve senet ele geçirilirken, 22 kişinin ifadelerinin alınmasının ardından sağlık kontrolleri sonrası mahkemeye sevk edildikleri edinilen bilgiler arasında yer aldı.

Antakya Belediye Meclisi bugün toplanıyor!

ATAYURT Haber Merkezi

A

ntakya Belediye Meclisi, Aralık ayı olağan toplantısını bugün gerçekleştirecek. Bugün saat 14.00’ de Atatürk Caddesi’ nde bulunan Mahfel Sosyal Tesisleri Nikâh Salonu’ nda yapılacak toplantıda Belediye Meclisi günde-

mindeki 6 maddeyi görüşerek karara bağlayacağı belirtildi. Antakya Belediye Meclisi bugünkü toplantısında, Ödenek Aktarması, Araçların Devredilmesi, Destek Hizmetleri Müdürlüğü Yönetmeliği, Evsel Katı Atık Ücret Tarifesi, İmar Tadil Teklifleri ile İmar Komisyon Raporunu görüşeceği kaydedildi.

Bugün ve Yarýn Samandað, Yayladað, Erzin ve Dörtyol’ da þiddetli yaðmur yaðacaðý açýklandý:

Meteoroloji’den þiddetli yaðýþ uyarýsý! ATAYURT Haber Merkezi

M

eteoroloji 6. Bölge Müdürlüðü bugün ve yarýn Hatay’ ýn Samandað, Yayladað, Erzin ve Dörtyol ilçelerinde þiddetli yaðmur yaðacaðý uyarýsýnda bulundu. Hatay Valiliðinin inter net sitesinde yer alan açýklamada, Meteoroloji 6. Bölge Müdürlüðünden verilen bilgiye göre; Hatay’ da devam etmekte olan saðanak yaðýþlarýn 01.12.2016 (Perþembe (Bugün) ile 02.12.2016 (Cuma günü (Yarýn) Hatay kýyý kesimler Samandað, Yayladað, Erzin Dörtyol ilçelerinde yer yer çok kuvvetli olmasý beklendiðinden yaþanabilecek olumsuzluklara karþý su baskýný, yýldýrým, ulaþýmda aksamalar ve benzeri durumlara dikkatli ve tedbirli olunmasý gerektiði vurgulandý.


Atayurt Haber

2

Milletvekili arkadaşları Hüseyin Çamak, Erdin Bircan’la birlikte Bitlis’e giden CHP Hatay Milletvekili Dudu: Gülüzar IŞIK

HAYALLERİMİN KIRIKLARINI TOPLUYORUM

Türkiye Gerçekten Çok Karanlık Bir Tabloyla Karşı Karşıya!

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, çalışmaya gittiği Suudi Arabistan’ da idam cezasına mahkum edilen Yıldıray Töremiş’in ailesini ziyaret etti:

Suudi Arabistan’da İdam Bekleyen 18 Türk İçin Aileler Başbakan Yıldırım’dan Yardım İstedi

H

ayallerimin kırıklarını topluyorum, toplayacağım… mecburum… Onaracağım onları, hayallerimi, kırıklarını… Umut’ um zedeleniyor yoksa! Onsuz olmaz! Bu yüzden onarmalıyım… Eskisi gibi olmaz mı? olabildiği kadar… olsun! Her kırığı toplamalıyım, yeniden yeniden umutlanmak için… Öyle paramparça hayallerle, umut olmuyor,toparlamalıyım parçaları,parçacıkları… Kırılmayanları hissettim… onları kurtarabilirim. Onaracağım…mecburum… Tekrar mı kırılacak?olsun! Yenisi gelecek,yeni hayal,yeni umut! Gelecek,biliyorum… Umut’ um yok olursa, nefes alamam, Nasıl alırım! Onarmalıyım … Hayallerimi… Umut’ umu beslemeliyim. Hayaller-umut… Kırık , ama olsun!onaracağım… Eskisi gibi olmaz belki, Belki eskisinden daha iyi olur! Daha güçlü,daha sağlam…evet, olur! Neden kırıldığını bilirsem, belki daha az kırılır,artık! Daha sağlam olur,hayal parçaları… Ve umut’ um daha güçlenir… Hayal kırıklıkları-hayaller-umut… Yeniden ,tekrar onarmalıyım,mecburum… Kırıkları toplasam,onarsam,olacak! Müjdeyi umut’ a veriyorum…

HATSU’dan Samandağ’ının 7 mahallesine temiz su!

ATAYURT Haber Merkezi

C

umhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye’ nin çok karanlık bir tablo ile karşı karşıya olduğuna dikkat çekti. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, 15 Temmuz darbe girişiminin Türkiye’ deki demokrasiye kasteden bir hareket olduğunu belirterek, “ Bunda hiç kuşku yok. Bu girişimde bulunanlar ve bu kalkışmayı yapan örgüt elbette en ağır cezayı almalıdır” dedi. CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak ve CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan ile Bitlis’ e giden Hatay Milletvekili MevlütDudu, partisince düzenlenen toplantıda, Türkiye’ de birçok ilde milletvekili çıkaramadıklarını ancak bu illerde her zaman bulunduklarını dile getirdi. Milletvekilleri ve Parti Meclisi üyelerinin sürekli bu illerde görev yaptığını anlatan Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Türkiye’ nin içinde bulunduğu tabloyu yerinde görmek ve bildiklerini de halka anlatmak istediklerini vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu: “ Türkiye gerçekten çok karanlık bir tabloyla karşı karşıya. Hem içte hem dışta. Uzun süredir ekonomiyle ilgili büyük sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntı artık ne yazık ki bir kriz aşamasına doğru hızla yol almaya başladı. 15 Temmuz günü Ankara’ daydım. Darbe girişiminden haberdar olduğumuzda bir grup milletvekili arkadaşımızla parlamentoya gittik. O geceyi yaşadık. Çok açık ve net söylüyorum. 15 Temmuz darbe girişimi Türkiye’ deki demokrasiye kasteden bir harekettir. Bunda hiç kuşku yok. Bu girişimde bulunanlar ve bu kalkışmayı yapan örgüt elbette en ağır cezayı almalıdır.” Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, partisinin bir komisyon kurduğunu ve bu komisyona Türkiye’ nin dört bir yanından mağduriyete uğradığını iddia eden vatandaşların başvuru yaptığını aktardığını da konuşmasında yer verdi.

İşledikleri iddia edilen suçlar nedeniyle haklarında idam kararı verilen 18 Hataylı vatandaşın aileleri, idam kararlarının durdurulması için Ankara’ya giderek Başbakanla görüştüler:

Culha’dan Yıldıray Töremiş’in Ailesine Ziyaret ATAYURT Hüseyin GÜLER

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay’ ın Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, çalışmaya gittiği Suudi Arabistan’ da idam cezasına mahkum edilen Yıldıray Töremiş’ in ailesini ziyaret etti. Ağabeyinin kurtarılması için kız kardeşi Perihan Töremiş’ in Devlet büyüklerine yaptığı yardım çağrısı üzerine aileyi ziyaret eden Başkan Nazım Culha, Hatay Valiliği, bölge milletvekilleri ve yetkililerin konuyla yakından ilgilendiğini kendisinin de konunun takipçisi olduğunu söyledi. Karaağaç Mahallesi’ nde ikamet eden aileye en kısa zamanda iyi haber verilmesi için temennide bulunan Başkan Nazım Culha, geçtiğimiz günlerde Hatay Valiliği’ ni ziyaret eden Suudi Arabistan Prensi Turki Bin Talal Bin Abdülaziz Al Saud ile gerçekleşen görüşmelerin sonucundan iyi haberler beklediğini dile getirdi. 12 yıl önce çalışmaya gittiği Suudi Arabistan’ da 7 yıldır hapishanede olan ve hakkında idam cezası verildiği bilinen ağabeyi Yıldıray Töremiş’ in Türkiye’ ye sağ salim gönderilmesini dört gözle beklediklerini ifade eden Perihan Töremiş, ağabeyinin bu kadar ağır bir cezayı hak etmediğini dile getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım’ ın talimatıyla ailelerin sorunlarıyla ilgili olarak Suudi uudi Arabistan’ da Arabistan ile yazışmalara çalışmak için bubaşlanırken, Başbakan lunurken işledikleri iddia Yıldırım’ ın ailelere konuyla iledilen suçlar nedeniyle hakgili olarak ellerinden geleni yalarında idam kararı verilen 18 pacaklarını söylediği belirtildi. AİLELERDEN Hataylı vatandaşın aileleri, ŞANVERDİ’ YE idam kararlarının durdurulTEŞEKKÜR ması için Başbakan Binali Yıldırım’ dan yardım istedi. Bu arada, Aileleri bir araya Hatay Toplum Gönüllüleri getirip Ankara’ ya götüren İnsani Yardım Derneği Hatay Toplum Gönüllüleri İnBaşkanı Ali Nurlu’ nun girsani Yardım Derneği Başkanı işimiyle bir araya gelen aileler, Ali Nurlu, Hataylı 18 vatanTürkiye Büyük Millet daşın Suudi Arabistan’ da Meclisi’ ne gitti. AKP Hatay idamı beklediğini belirterek, Milletvekili Fevzi Şanverdi, acılı ailelerin Başbakan Binali ailelerin sorunlarını teker teker Yıldırım’ la görüşmesinin not alarak, önce Dışişleri ardından bir umut ışığının Bakanlığı’ na, ardından da doğduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı ile İdam kararı alınan vatanBaşbakan Binali Yıldırım’ a daşlarla ilgili yazışmaların konuyu iletti. devam ettiğini öğrendiklerini AİLELER BAŞBAKANLA kaydeden Ali Nurlu, Hatay MilGÖRÜŞTÜ letvekili Fevzi Şanverdi’ nin Hatay Milletvekili Fevzi konuyu bu hafta içinde Şanverdi’ nin girişimiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Başbakan Binali Yıldırım’ la Erdoğan’ a da ileteceğini görüşüp dertlerini anlatma fır- öğrendiklerini sözlerine ekledi. satı bulan acılı aileler, Ali Nurlu, acılı ailelerin hükümetin 18 Türk vatangörüşmelerinde CHP Hatay daşının idam kararının durdu- Milletvekili Serkan Topal’ ın da rulması için harekete destek verdiğini açıklageçmesini istedi. masında dile getirdi.

S

Hatay Büyükşehir Belediyesi, ‘ İş Güvenliği Ve Sağlığı’ Konulu Seminer Düzenledi:

Öğrenciler, iş güvenliği konusunda bilgilendirildi!

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ nün Samandağ Tekebaşı Grup İçmesuyu projesi kapsamında içmesuyu depolarını ve isale hatlarını yenileyerek 7 mahalleye temiz su ileteceği bildirildi. HATSU Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Proje maliyeti 7 milyon 777 bin lira olan Tekebaşı Grup İçmesuyu projesi kapsamında 17 kilometrelik içmesuyu hattı döşeme çalışmalarının tamamlandığını ve ilçeye biri 5 bin, diğer ikisinin de bin tonluk olmak üzere 3 adet yeni içmesuyu deposunun yanı sıra 3 terfi merkezinin yapıldığını açıkladı. Projeler Dairesi Başkanlığı’ nın yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde sızdırmalı ve sızdırmasız olmak üzere 2 adet keson kuyunun da Samandağ’ a kazandırıldığını müjdeleyen HATSU Genel Müdürlüğü, kuyuların derinliğinin 11 metre, çapı ise 5 metre genişliğinde olduğunu bildirerek, Sızdırmalı kuyunun yeraltındaki suyun toplanması için kullanılacağını, sızdırmasız kuyunun ise, kaynaktan gelecek suyun toplanması işlevini göreceğini de açıklamasında dile getirdi. HATSU Genel Müdürlüğü ayrıca, her bir kuyunun 200 metreküp içmesuyu barındıracağını ve saniyede 120 litre suyun pompalayacağı bilgilerini vererek, söz konusu çalışmalar sayesinde Samandağ ilçesine bağlı Tekebaşı, Mızraklı, Çöğürlü, Sutaşı, Kuşalanı, Koyunoğlu ve Yeşilköy mahallelerinin temiz içme suyuna kavuşacaklarını da açıklamasında yer verdi.

Büyükşehir Belediyesinden Demirkonak Mahallesine parke! ATAYURT Haber Merkezi

derman olarak halkın güvenini sağlarken, Kırıkhan ilçesine bağlı atay Büyükşe- Demirkonak Mahallehir Belediyesi’ nde tozlu ve si’ nin Kırıkhan çukurlu yollardan ilçesine bağlı yakınan halka duDemirkonak Mahalle- yarsız kalmayarak si’ nde parke taşı parke taşı döşeme döşeme çalışmalarını çalışmalarını tamamtamamladığı bildirildi. layarak halkın hizmeHatay Büyükşehir tine sunduğu belirtildi. Belediyesinden verMAHALLE HALKI ileni bilgiye göre, Fen YENİ YOLLARINA İşleri Daire Başkanlığı KAVUŞTU ekipleri tarafından Demirkonak MaHatay genelinde hallesi’ nde özverili yürüttüğü yol çalışçalışmalarını tamammalar kapsamında layan Fen İşleri Daire ilçelerdeki sorunlara Başkanlığı ekipleri

H

ekiplerinin, okul bahçesi, cami bahçesi ve düğün alanı gibi halkın ortak kullanım alanlarına toplamda 8100 metrekare parke taşı döşeme işlemlerini gerçekleştirdikleri, yapımı tamamlanan çalışmalarla mahallelilere daha modern bir ortam sağlayan ekiplerin, Hatay genelinde hizmetlere devam ederek Hatay’ a kaliteli yollar kazandırılacağını müjdelediği de açıklamada yer verildi.

ATAYURT Haber Merkezi

bünyesinde çalışan stajyer öğrencilerin; iş sağlığı ve güvenliği, atay Büyükşe- kaza ve yaralanma sehir Belediyesi, bepleri ile korunma öğrencilere yönelik iş tekniklerinin uygulangüvenliği semineri ması konularında bildüzenledi. gilenilmelerinin Çevre Koruma Kon- sağland��ğı belirtildi. trol Daire Başkanlığı Hatay Büyükşehir tarafından düzenlenen Belediyesinin ‘ İş Güvenliği ve bünyesinde uygulamalı Sağlığı’ konulu semi- eğitim gören stajyer ner, Hatay Ortak Sağlık öğrencilere iş güvenliği Güvenlik Birimi Uzmanı bilincini oluşturmak, Onur Serkan Keskin yasal hak ve sorumlutarafından verildi. lukları konusunda bilHatay Büyükşehir gilendirmek amacıyla Belediyesi Meclis sa- seminer veren Hatay lonunda gerçekleşen Ortak Sağlık Güvenlik seminere, Hatay Birimi Uzman Onur Büyükşehir Belediyesi Serkan Keskin, öğren-

H

cilerin iş yerlerinde güvenli bir ortamı temin etmesinin önemine değinirken, yaşanılan iş kazalarını azaltmak ve öğrencilerin karşılaştığı risklerde alması gereken tedbirleri öğretmek amacıyla stajyerlerin iş güvenliği konusunda bilinçleneceğini vurguladı. Seminerin sonunda, Ortak Sağılık Güvenlik Birimi uzmanı Onur Serkan Keskin tarafından öğrencilere katılım sertifikası teslim edildiği kaydedildi.


ısa bir süre önce, Sağlık Bakanı Sayın Prof. Dr. Recep Akdağ’ ın bir söylemi olmuştu. Doğum kontrolü hakkında kendisine yöneltilen bir soruya şöyle bir yanıt vermişti Sayın Bakan; “ Hiçbir Müslüman, doğum kontrolü ve aile planlaması anlayışında olamaz. Ben şahsen karşıyımdır. Bakanlığımızın da böyle bir çalışması yoktur!” Acaba doğrusu bu mudur?!. *** Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalmak olasılığını azaltmak amacı ile çeşitli yöntemler, araçlar ve ilaçlar kullanılması olgusudur. Doğum kontrolü çabaları ilk çağlardan bu yana uygulanmaya çalışılan bir yaklaşımdır. Çin, Mısır ve Arap uygarlıklarının yazılı tarihinde bu konu ile ilgili kayıtlar saptanmıştır. Özellikle bitkisel ve hayvansal malzemeler kullanılarak bu yöntemler denenmiştir. Örneğin; soğan ve sarımsak içerikli vajinal tamponlar, muskalar, bekâret kemerleri gibi. Orta çağ döneminin ünlü çapkını

Kazanova’ nın kuzu bağırsaklarından yapılmış kondom (prezervatif, kaput) kullandığı bilinir. 1839 yılında Goodyear tarafından imal edilen lastikten yapılmış prezervatifler ise konunun öncüsü olmuştur. Gene bu dönemler, deniz süngerlerine limon suyu veya sirke emdirilerek hazırlanmış hazne içi tamponlar kadınların tercihi olmuştur. *** Doğum kontrolü yöntemleri, hem kadın ve hem de erkek için uygulama alanı olan girişimlerdir. Doğum kontrolü gebe kalmayı önlemek, kürtaj ise var olan gebeliğe son vermek amacı ile yıllar boyu kullanılır olmuşlardır. Doğum kontrolünün uygulanmasında ilk veya kolay tercih sperm ile yumurtanın buluşmasını engellemek ilkesine dayanır. Bu engelleme için erkeklerin prezervatif kullanmaları, spermlerin yolunu kesmek üzere küçük cerrahi müdahaleler yapılması (vasektomi) veya erkeklerin cinsel ilişki sırasında dışarıya boşalmaları (coitusinterruptus) akla gelenlerdir. Kadınları için spermleri

1994’ te ise; kadınları aile planlanması konusunda bilgi sahibi olabilmeleri, ilgili yöntemler konusunda eğitilmeleri ve tercih edecekleri yöntemlere erişebilmeleri Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından gerekli görülmüştür. e.akalin016@hotmail.com Bu nedenle konu T.C. Sağlık Bakanlığı içeriğinde de ele alınmış engellemek için ise hazne içi tamponlar, diyafragmalar veya rahim içi ve “ Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü” ihdas araçlar kullanılabilir. Son yıllara gelinirken, kadınların edilmiştir. Bu genel müdürlük, 2009 yılında da, konu ile ilgili bir el kitabı hormon düzeylerini geçici olarak yayınlayarak ilgi duyanlara vermeye ayarlayan doğum kontrol hapları başlamıştır. güncellik kazanmıştır. Konuya ilgi duyan sadece Sağlık *** Bakanlığı ve tıp mensupları ol1960’ lı yıllar ile birlikte, doğum mamıştır. Konunun ekonomik boyukontrolü terimi yerine ‘ Aile Planlaması’ denmesi tercih edilir olmuş- tunu inceleyen iş insanlarımız, 1985 yılında merhum Vehbi Koç başkantur. Aile planlaması; eşlerin lığında bir araya gelerek “ Türkiye istedikleri zaman ve istedikleri sayıda çocuk sahibi olmalarını konu Aile Planlaması (TAP) Vakfı” adı alolarak alan çağdaş bir yaklaşımdır. tında işbirliğine gitmişlerdir. Konu devletimizce de önemsen1966 yılında, BM Genel Kurulu; “ Ailelerin kendi büyüklüklerini belir- miş ve I. Beş Yıllık Planlaması içeriğine alınarak (1963-7) bir devlet leme hakkı olduğunu” kabul etgörevi olarak düşünülmüştür. Buna miştir. 1978 de, doğum kontrolü ve aile binaen 1965 yılında Nüfus Planlaplanlaması, ‘ Temel Sağlık Hizmeti’ ması Kanunu ile konuya yasal dikkat çekilmiştir. O yıllar ülkenin olarak kabul edilmiştir. Erdal AKALIN

K

3

Atayurt Haber

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

AK-ŞAKA

Doğum Kontrolü ve Aile Planlaması!..

nüfus büyümesi hızı % 3 iken, uygulamalar ile bu büyüme hızı 1993’ te % 2.4 - 2.6 arasına çekilmiştir. Konuya koşut olarak çocuk doğum sayılarının azalması yanında, bebek ölümleri sayısı da aşağıya çekilmeye başlanmıştır. Ki, halen dünya ortalamasından azıcık yukarıda olmakla birlikte, makul bir orana varılmıştır denebilir. *** Bebek ölümlerini zar zor azaltırken, maalesef son yılların savaşları ve göç olguları en çok çocukları vurur olmuştur. Şu dizeleri bu gerçek dolayısı ile sizlerle paylaşıyorum ki, kaleme alan bilgeyi de maalesef anımsayamıyorum; “ Toprak utandı çocukları bağrına basarken, Kuşlar utandı, masmavi gökyüzünde süzülürken Ağaç utandı, çiçek utandı, bu neyin nesi diye Gül utandı, rengini kan kırmızıdan aldı diye Barış utandı, kanatlarına ölü çocuklar takıldı diye Bir insanoğlu utanmadı yaptığından!”

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ile Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’i ziyaret etti:

CHP’li Başkanların dayanışması! ATAYURT Haber Merkezi

C

HP’ nin Hatay’ daki 3 ilçe Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Mithat Nhir ve Nazım Culha, dayanışma örneği sergilediler. CHP’ nin Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’ i makamında ziyaret etti. Ziyarette yapmış olduğu çalışmalar, projeler hakkında bilgi alış verişinde bulunarak yapılan projeleri yerinde inceleyen CHP’ li Başkanlar Yaman, Nehir ve Culha, Semt Pazarı, Hz. Hızır Parkı, Uğur Mumcu Caddesi, Toplu Konut, İpek Köyünü gezerek yapılacak olan projeler hakkında da bilgi aldılar. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir partidaşları İbrahim Yaman ile Nazım Culha’ nın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek şu ifadelere yer verdi; “ Değerli Belediye Başkanlarımızı burada ağırlamaktan onur ve memnuniyet duyuyoruz. Daha öncede bu şekilde karşılıklı ziyaretlerimiz olmuştu. Ama ilk defa basın karşısında bir araya geliyoruz.Başkanlarımızın kendi ilçelerinde başarılı çalışmaları mevcut. O başarılara tanıklık etmekle birlikte fikir alışverişinde bulunuyoruz. Başkanlarımızın kendi ilçelerinde yapmış oldukları çalışmaların, projelerin kendi ilçemizde yapılabilirlik durumunu ölçüyoruz. Bu şekilde birliği

dirliği koruyarak ortak coğrafyaya hitap ediyor olmanın sorumluluğu ile Büyükşehir Belediyesinin de bu konuda desteğiyle arzu edilen ilçeleri oluşturmak gibi bir çabamız var.” YAMAN: İHMAL EDİLMİŞLİĞİ KISA SÜREDE NASIL GİDEREBİLİRİZ ÇABASI İÇİNDEYİZ Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, ziyaret sırasında yaptığı konuşmasında şu bilgileri paylaştı: “ İlçelerimiz yıllarca hizmetlerden yoksun bırakıldı ihmal edildi. Tabi biranda çağdaş bir kent haline getirmek mümkün değil ama şunu söyleyebilirim ki her birimiz çok ciddi çabalar içerisindeyiz. Coğrafyamızın ihmal edilmişliğini kısa sürede nasıl giderebiliriz çabası içindeyiz. Bugün Samandağ’ ının yapmış olduğu projeleri, deneyimlerini inceleyeceğiz. Bu vesileyle şunu söylemek isterim ilçemizde

bulunan yatırımcı kuruluşlar yani Milli Eğitimin, TEDAŞ, AKSAGAZ ve karayollarının çok daha hızlı çözüme yönelik hizmet vermesi beklentisi içerisindeyiz. Harbiye’ de küçük bir alanın asfaltlanması bile çok uzun sürdü. Harbiye Mahallesinde bizi derinden yaralayan elim bir kaza yaşandı.Ara yoldan ana caddeye çıkan bir yük kamyonu 9 yaşındaki

Zeynep Aslanyürek’ i altına alarak ezdi. Buradan da ailesine sabır, yavrumuza rahmet diliyoruz. Biz bu ve buna benzer olaylar yaşanmasın diye bir an önce bu mağduriyetlerin giderilmesi trafik sorununun çözümlenmesini talep ediyoruz. Ben şahsım adına BelediyeBaşkanımız Mithat Nehir’ ede bize zamana ayırdığından ve misafirperverliklerinden dolayıda

teşekkür ediyorum.” CULHA: BİZİM İLÇELERİMİZDE 30-40 YILLIK BİR İHMAL SÖZKONUSU Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’ dakonuşmasında şu ifadelere yer verdi; “ Öncelikle Samandağ’ ında olduğumdan dolayı duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Biz üç Belediye Başkanı olarak birbir-

imiz ile koordinasyon halindeyiz. Daha önce bu şekilde birlikteliğimiz çok oldu ama ilk defa basın karşısında bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bizler deneyimlerimizi paylaşmak adına bir araya geliyoruz. Her belediyenin çok ciddi başarılı çalışmaları var. Yapılan projeleri Başkanımız Mithat Nehir’ den gerekli bilgileri alarak yerinde inceliyoruz. Kısacası güç birliği, siyaset birliği

içindeyiz. Bu birlik içinde periyodik olarak bu ve buna benzer toplantılar yapmaya devam edeceğiz. Bir arada olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim ilçelerimizde 30-40 yıllık bir ihmal söz konusu. Defne ve Arsuz İlçesi Büyükşehir yasası ile ilçe kimliğini kazandı daha doğrusu kimlik kazandırmaya çalışıyoruz. Hem yeni ilçe olmanın getirdiği sıkıntılar hemde Samandağ, Arsuz, Defne ilçelerinde30-40 yıllık ihmalin getirdiği eksiklikler var. Bunların hepsini bir anda yapmak mümkün değil. Ben tekrardan birlikteliğimizde kaynaklı arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.” Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, nezaket ziyaretlerinde bulunanDefne Belediye Başkanı İbrahim Yaman ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’ yaİmar planları ile ilgili şu bilgileri aktardı: “ Samandağ revizyon imar planı çalış-

maları 2012 tarihinde Samandağ merkez dokuz mahalleyi kapsayan alanda (henüz büyükşehir olmamış iken) halihazır ve jeolojik etüt yapılarak başlamıştır. 2016 yılı itibari merkez dokuz mahalleyi kapsayan 1/25000 ölçekli çevre düzeni planı Turizm Bakanlığı’ na onaylanmak üzere verilmiştir. 1/25000 lik planın sonucuna göre planlama aşaması tamamlanmak üzere olan 1/5000 Nazım ve 1/1000 uygulama planlarımız da Bakanlığa verilecektir. 2. Etap olarak büyük şehir yasası ile beraber belediyemize katılan belde ve köyleri kapsayan alanda planlama çalışmaları yapılacaktır. Bu kapsamda 2015 yılında çalışmaları yapılan ve 2016 yılı itibariyle Bakanlıkça onaylanan 42000 alanı kapsayan halihazır haritalar tamamlanmıştır. Bu alandaki jeolojik etüt çalışmaları Büyükşehir tarafından yapılmaktadır. Planlamaya esas kurum görüşleri alınmıştır. Devlet Su İşleri ve Tarımla ilgili Kurum görüşlerinde önemli bir yol alınmıştır. Önümüzdeki günlerde devam edecek yazışmalara göre planlama çalışmaları yönünü belirleyecektir. Planlama çalışmaları Turizm Bölgesi olmamız sebebi ile Samandağ Turizm Bölgesi sınırlarını kapsamaktadır. Turizm Bakanlığı bu çalışmaların yapımı için ön izin vermiştir.” Ziyaretin ardından CHP’ li Başkanlar Mithat Nehir, İbrahim Yaman ve Nazım Culha Samandağ’ da yapılan çalışmaları yerinde incelediler.


4

Atayurt Haber

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Hatay Valisi Erdal Ata, iadeyi ziyaret kapsamında Fuat Tosyalı, Recep Atakaş, Nuri Üysen ve İTSO Başkanı Levent Yılmaz ziyaret etti:

Türkiye ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşmasında işadamlarımız önemli roller üstlendi!

ATAYURT Haber Merkezi

Hatay Valisi Erdal Ata, iadeyi ziyaretleri kapsamında İskatay Valisi Erdal enderun’ da faaliyet Ata, Türkiye gösteren işadamları ekonomisinin 2023 Fuat Tosyalı, Recep hedeflerine ulaşAtakaş, Nuri Üysen ve masında işadamlarının İskenderun Ticaret ve önemli roller Sanayi Odası Başkanı üstlendiğine vurgu Levent Yılmaz ziyaret yaptı. etti.

H

Hatay ValisiErdal Ata önceki gün gerçekleştirdiği ziyaretlerinde, ilk olarak Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı’ yı ziyaret etti. İskenderun Organize Sanayi Bölgesi’ ne geçerek İskenderun Organize Sanayi Böl-

gesi Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Tosyalı ile bir süre görüşen Vali Erdal Ata, Fatih Tosyalı’ dan İskenderun Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgiler aldı. Fuat Tosyalı ve Fatih Tosyalı’ dan sonra, Atakaş Şirketler Grubu

Yönetim Kurulu Başkanı Recep Atakaş’ ı da ziyaret eden Vali Erdal Ata, bur süre sohbet ettiler. Vali Erdal Ata, Recep Atakaş’ ın ziyaretinin ardından Nuri Üysen ile görüştü. Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’ ın ve

Türkiye’ nin ekonomisine yaptıkları katkılar ve birer hayırsever olarak Hatay’ ın eğitim, kültür ve sosyal hayatına kazandırdıkları hizmetler için iş adamları Fuat Tosyalı, Recep Atakaş ve Nuri Üysen ayrı ayrı teşekkür ettiğini dile

getirdi. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz’ ı da ziyaretinde konuşan Hatay Valisi Erdal Ata, Hatay’ ın sahip olduğu yatırım potansiyeli sayesinde Türkiye’ nin 2023 ekonomik hedeflerine

ulaşmasında girişimci iş adamlarının önemli roller üstlendiğinin altını çizdi. İşadamları Fuat Tosyalı, Recep Atakaş, Nuri Üysen ve Levent Yılmaz, ziyaretlerinden dolayı Hatay Valisi Erdal Ata’ ya teşekkür ettiler.

DSÝ’ den Vali Ata’ ya brifing!

ATAYURT Haber Merkezi

H

atay Valisi Erdal Ata bu kez DSÝ 63 Þube þefliðinden brifing aldý.

Kamu kurumlarýný ziyaret ederek hizmet ve projeler ile ilgili brifing almaya devam ededen Hatay Valisi Erdal Ata, son olarak DSÝ 63. Þube Müdürlüðünü ziyaret ederek çalýþmalar hakkýnda bilgi aldýðý

kaydedildi. Dün sabahleyin gerçekleþen ziyarette Müdürlükçe yapýlan çalýþmalar, devam eden ve projelendirilen yatýrýmlarýn DSÝ 63. Þube Müdürü Bülent Sönmez’ in

sunumu eþliðinde tüm ayrýntýlarýyla masaya yatýrýldýðý vurgulandý. Hatay’ a hizmet etme noktasýnda planlanan projelerin titizlikle takip edilmesinin önemine deðinen Vali Erdal Ata, DSÝ 63. Þube Müdürlüðü

tarafýndan yürütülen çalýþmalarýn büyük önem arz ettiðini dile getirdi. Hatay Valisi Erdal Ata’ nýn DSÝ 63. Þube Müdürlüðünü ziyaretine Vali Yardýmcýsý Bilal Bozdemir de eþlik etti.


Atayurt Haber

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma çerçevesinde Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin önceki gece bir operasyon daha yaptı:

5

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Emek ve Aksaray Mahalleleri kentsel dönüşüm yapım yetkisini aldıklarını müjdeleyen Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci:

Bilgilendirme toplantısı 4 Aralık Pazar günü saat 13’te Emek Mahallesi semt pazarında! ATAYURT Haber Merkezi

A

31 FETÖ’cü Polis gözaltında!

ATAYURT Haber Merkezi

Edinilen bilgiye göre, Hatay Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık atay ve Organize Suçlarla Cumhuriyet Mücadele Şubesi ekipBaşsavcılığınca lerinin, Hatay yürütülen FETÖ-PDY Cumhuriyet soruşturması kapBaşsavcılığınca samında haklarında yürütülen FETÖ-PDY yakalama kararı bulusoruşturması kapnan kişilerin adreslerine samında haklarında önceki gece eş zayakalama kararı bulumanlı düzenlenen op- nan kişilerin adreslerine erasyonda 31 Polis düzenlenen eş zamanlı gözaltına alındı. operasyonda ByLock

H

kullandıkları belirlenen ve aralarında daha önce meslekten ihraç edilen Polislerin de bulunduğu 31 kişi gözaltına alındığı belirtildi. Antakya Devlet Hastanesi Ek Hizmet Binası’ na götürülen şüpheliler, sağlık kontrollerinin ardından ifadeleri alınmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürüldükleri öğre-

nildi. BYLOCK KULANAN 26 POLİS TUTUKLANDI Öte yandan, yine Hatay Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ soruşturması çerçevesinde daha önce gözaltına alınan 29 Polisten “ ByLock” programını kullandıkları tespit edilen 26’ sının tutuklandıkları kaydedildi.

Hatay’ın Dörtyol ilçesinde 3 otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı:

ntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme toplantısının 4 Aralık Pazar günü saat 13’ te semt pazarında yapacaklarını belirtti. Antakya Belediyesinden verileni bilgiye göre, Antakya Belediyesi’ nce Emek ve Aksaray Mahallesi’ ne yönelik yapılan Kentsel Dönüşüm hizmeti kapsamında Bilgilendirme Ofisi’ ne ziyarette bulunan Başkan İsmail Kimyeci’ ninbilgilendirme toplantısına tüm hak sahiplerinin katılımını isterken, şu görüşlere yer verdiği açıklandı: “ Antakya Belediyesi olarak Antakya’ nın afet riski olan alanları kentsel dönüşüm kapsamında 350 bin metrekare alanda başlattığımız kentsel dönüşüm projesinde 4. ve son aşamadayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 18 Kasım 2016 tarih ve 13948 sayılı oluru ile Bakanlığımız yapım yetkisini de kurumumuza vermiş bulunmaktadır. 20 bin m² kent

meydanı, 5000 kişi kapasiteli Türkeş Camii’ nin içinde bulunduğu, vatandaşların hoşça zaman geçirebilecekleri, yürüyüş yapabileceği 10 bin m² kent meydanı, 3500 m² kapalı semt pazarı, yüzeyde 1000, iş yeri ve binaların altında 5000 olmak üzere toplam 6000 araç kapasitesine sahip otopark, bir sosyal tesis, 2 adet okul, 1 adet karakol, 1 adet sağlık tesisi, 14 adet imar adasının bulunduğu bir proje planladık. Çoğunluğu yeşil alanlardan oluşan proje alanının % 23’ ünü yollar ve yüzeydeki otoparklar, % 19’ unu imar blokları, % 14’ ünü toplam büyüklüğü 50 bin m²

olduğu parklar, % 36’ sını imar adaları içindeki peyzaj düzenleme alanları olan ve toplam yeşil alan miktarının 120 bin m² olduğu bir kentsel dönüşüm projesi hazırladık. Bu güzel projede emeği geçen ve destek veren herkese ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum. 4 Aralık 2016 Pazar Günü saat 13.00’ de Emek Mahallesi Ka-

palı Semt Pazarı’ nda “ Emek ve Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi’ nin” son detayları ile ilgili hak sahibi vatandaşlarımızla bilgilendirme ve istişare toplantısında bir kez daha bir araya gelerek hemşerilerimize tüm detaylarla ilgili sunum gerçekleştireceğiz. Tüm hak sahibi vatandaşlarımızın toplantımıza teşriflerini bekliyoruz.”

Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, taşra teşkilatının daha etkin ve verimli çalışması amacıyla:

Tarımsal İşletme Danışmanlık toplantısı yapıldı!

Dörtyol’da zincirleme Trafik Kazası: 1 Ölü, 3 Yaralı ATAYURT Sedat İSKENDEROĞLU

Danışmanlık’ a (TİD) geçilmesi” konulu toplantıya; İl Müdür atay Gıda Tarım Vekili Mehmet Andiç, ve Hayvancılık Gıda Tarım ve HayMüdürlüğünce taşra vancılık Bakanlığı teşkilatının daha etkin Bitkisel Üretim Genel ve verimli çalışma yap- Müdürlüğünde görevli ması amacıyla, Tarım- Ziraat Mühendisi sal İşletme İbrahim Halil Daman, Danışmanlık toplantısı Hatay İl Müdürlüğünyapıldığı açıklandı. deki Şube Müdürleri, Hatay Gıda Tarım ve Defne ve Antakya İlçe Hayvancılık MüdürMüdürleri, konu ile ilgili lüğünün internet sorumlu Ziraat sitesinde yer alan Mühendisleri ve Veterhabere göre, 29 iner Hekimlerin katıldıkKasım 2016 tarihinde ları belirtildi. Hatay İl Müdürlüğü Haberde, Hatay toplantı salonunda Gıda Tarım ve Hay“ İşletme Bazlı yeni bir vancılık Müdürlüğünce, çalışma modeli olan Gıda Tarım ve Hay‘ Tarımsal İşletme vancılık Bakanlığının,

H

H

atay’ ın Dörtyol ilçesinde 3 otomobilin karıştığı zincirleme trafik kazasında 1 kişi hayatını kaybetti, 3 kişi de yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Halil Kamalak (33) idaresindeki 31 PY 145 plakalı otomobil, yol çalışması nedeniyle tek şeride düşen Özerli Mahallesi Kemal Duduoğlu Bulvarı TOKİ Kavşağı’ nda, sürücüsünün ismi henüz öğrenilemeyen 01 FM 805 plakalı otomobile çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan otomobil, önündeki 01 YY 158 plakalı bir başka otomobile

ATAYURT Haber Merkezi

çarptı. Kazada otomobillerde sıkışan 4 kişi, olay yerine gelen 112 Acil Servis ve itfaiye ekiplerince çıkarıldı. Dörtyol Devlet Hastanesine

sevk edilen yaralılardan Halil Kamalak, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamazken, diğer yaralıların tedavilerinin sürdüğü kaydedildi.

taşra teşkilatının daha etkin ve verimli çalışma yürütmesi amacıyla İşletme Bazlı yeni bir çalışma modeli olan ‘ Tarımsal İşletme Danışmanlık’ a (TİD) geçilmesi kararına ilişkin yapılan toplantıda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi İbrahim Halil Duman tarafından, İşletme

Bazlı yeni modelde çalışacak personelin eğitim ve yayım, hayvan sağlığı ve üretimi, bitki sağlığı ve üretimi, desteklemeler ve kontrolü, istatistik ve veri güncelleme konularında bilgiler verdiği ifade edildi. Toplantıya katılan Şube Müdürleri ve personellerin de konu ile ilgili sorun ve önerilerde bulundukları da haberde yer verildi.

KAYIP Hatay Trafik Şubesinden aldığım sürücü belgesi ile Antakya Nüfus Müdürlüğünden aldığım Nüfus Hüviyet cüzdanımı kaybettim. Hükümsüzdür. Ferit TAŞKIRAN


6

Atayurt Haber

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ye Atatürk parkında spor yapan vatanrdaşlardan mesaj var:

15 Temmuz parkı sorumluluk alanınızda, peki Atatürk Parkı sorumluluk alanınızda değil mi?

ATAYURT Mecit GENÇ

A

ntakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ nin park çalışmaları çerçevesinde Atatürk Parkına herhangi bir ilgi göstermemesi tepkilere yol açtı. Sabahları Atatürk parkında spor yapan vatandaşlar, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ nin yaptıkları hizmetleri sürekli yerel basından takip ettiklerine dikkat çekerek, “ Sayın Başkan Kimyeci’ nin, varı yoğu, 15 Temmuz veya TOKİ parkalarında

yapılan çalışmaları izlemek. Peki Atatürk parkıyla niye ilgilenmiyor? 15 Temmuz Parkı, TOKİ parkı sorumluluk alanında da, peki Atatürk Parkı sorumluluk alanında değil mi?” soruş unu yönelttiler. Atatürk parkının bakımsızlıktan adeta oto parka dönüştüğüne dikkat çeken vatandaşlar, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci’ ye şöyle seslendiler: “ Sayın Başkan, en azından adından dolayı saygı gösterip şu Atatürk parkına el

atsanız ne olur? Bakın yolları toprak olduğu için son yağıştan sonra çamurlaştı. Gidin bakın, İnönü caddesindeki paralı oto park Sosyete cafeye kadar uzatılınca, vatandaşlar araçlarını parkın içinde koyuyorlar. Spor yaparken, elimizi, yüzümüzü yıkayacak su bile yok. Banklar perişan halde. Geceleri zaten kapkaranlık. Adam kesseler kimse fark etmez. Atatürk Parkı Antakya Belediyesi’ nin sorumluluk alanında değil mi? Yani bütün çalışmalarımız 15 Temmuz

ve diğer semtlerdeki parklardan mı ibaret? Bakıyoruz, yeşillendirme 15 Temmuz, bakıyoruz düzenleme TOKİ parkında, bakıyoruz düzenleme şurdaburda, ama Atatürk parkında herhangi bir çalışma yok. Lütfen buraya al atmanızı bekliyoruz. Önce Allah aşkına bir gezin, gözlerinizle her şeyi görün ona göre yapacağınız çalışmayı tasarlayın. Bunu sizden bekliyoruz.”


7

Atayurt Spor

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Hatayspor Ankara Bugsaþspor’u konuk edecek!

İşitme engelliler galibiyetle başladı!

ATAYURT Spor Servisi

H

atayspor, bu hafta kendi saha ve seyircisi önünde Ankara Bugsaþspor’ u konuk edecek. Geçtiðimiz hafta Menemen deplasmanýndan 3-2’ lik skorla dönen Bordo Beyazlý ekip, grubun vasat takýmlarýndan Ankara Bugsaþ karþýsýnda 3 puan için TARATARLARDAN Öte yandan, kendi sahaya çýkacak. DESTEK SÖZÜ saha ve seyircisi önünde Trabzon 1461 ile beraberi kalmasýndan sonra futbolculara ve yönetime tepki gösteren taraftarlar, Menemen galibiyetiyle yeniden takýma destek vereceklerini dili getirdiler. Genel Koordinatör Gökhan Zan’ ýn giriþimleriyle tesislerde taraftarla-oyuncular

İşitme Engelliler takımı, Antakya konuk ettiği İskenderun takımını 1-0 yenmeyi başardı:

ATAYURT Spor Servisi

maç keyfi yaşatarak Antakya halkına galibiyeti hediye etti. CAN: HEMŞEHRİLERİMİZE atay Büyükşehir Belediyesi BU SEZON SAMPİYONLUK YAŞATMAK İSTİYORUZ İşitme Engelliler Futbol Takımı, ilk maçında İskenderun Türkiye İşitme Engelliler Spor takımını 1-0 yenmeyi başardı. Federasyonu 4’ üncü Olağan Hatay Büyükşehir Belediyesi Kongresinde Yönetim Kuruluna İşitme Engelliler takımı, Süper seçilen aynı zamanda Hatay Toto 1.Lig 3.Grupta oynadığı ilk Büyükşehir Belediyesi İşitme Enmaçta İskenderun İşitme Engelliler Futbol Takımı Sorumlusu gelliler Futbol Takımını Antakya Cemil Can yaptığı açıklamada şu Atatürk Stadyumu’ nda konuk ifadelerde bulundu: etti. “ Öncelikle şampiyonluk paroHatay Büyükşehir Belediye lasıyla çıktığımız yolda bize güveBaşkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ ın nen ve inanan desteklerini engelleri tanımayan yürekli bizlerden hiçbir zaman esirgesporcular olarak adlandırdığı ve meyen Hatay Büyükşehir Belediye büyük önem verdiği İşitme EnBaşkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve gelliler Futbol Takımı oynadığı Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor ligin ilk maçında İskenderun İskKulübü Başkanı Serdar Güven’ e enderun Engelliler Futbol takımını teşekkür ederim. Arif Özdemir’ in 44’ üncü Lige çok iyi hazırlandık, Hataylı dakikada bulduğu golle 1-0 yendi. hemşehrilerimize bu sezon Ev sahibi Hatay Büyükşehir şampiyonluk yaşatmak istiyoruz. Belediyesi işitme engelliler takımı Sporu seven tüm hemşehrilerimizi ortaya koyduğu müthiş perfortakımlarının yanına desteğe davet mansla futbolseverlere güzel bir ediyoruz.”

H

bir araya gelerek yaþanan tatsýz geliþmelerden sonra Menemenden alýnan 3 Puanla tüm küskünlüklerin ortadan kalktýðýna dikkat çeken, Milli Futbolcu Hatayspor’ un Genel Koordinatörü Gökhan Zan da, “ Biz bir aileyiz. Taraftarda bizim bir parçamýz. Ama ne bizim taraftara, ne de taraftarýn bize küsme lüksü yoktur.

Taraftarsýz bir takým zaten olamaz. Yaþanan tatsýzlýðý unuttuk, artýk birlik ve beraberlik içerisinde hareket edeceðiz” açýklamasýnda bulunmuþtu. Bu haftaki Bugsaþspor maçýna tesislerinde hazýrlanan Bordo Beyazlý ekip, tüm çalýþmalarýný 3 puan üzerinde kurguladýðý kaydedildi.

GAZETE DAĞITIM İŞİNDE ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE ELEMAN ALINACAKTIR Tel: 326 213 58 33

ÇEKMECE DOLMUŞ DURAĞINDA SATILIK SIRA (EU)

DÜZGÜN DOSTLAR EKMEK FABRİKASI Züheyr DÜZGÜN

Dilimli Kepek Ekmeği Dilimli Mısır Ekmeği Dilimli Yulaflı Çavdar Ekmeği Dilimli Beyaz Ekmek Kepekli ve Çavdarlı Rol Ekmek

Hamburger - Sosis ve Adak Ekmeği Siparişi Alınır. Tel: 0326 223 55 57 Fax: 223 60 59 Gsm: 0533 764 73 36 - 0532 313 27 78 Armutlu Mah. Bayırlı Sk. No:7/A Defne/HATAY

LATİN DANS CİMNASTİK GENÇLİK SPOR KULÜBÜ Erkal Büyükaşık 0538 774 68 24

Ethem Büyükaşık 0539 258 88 76

0326 215 19 48 Kışlasaray Mh. Emniyet Sk. (ValilikKarşısı) Milenyum Apt. Zemin Kat Antakya /HATAY

İRTİBAT

0535 760 31 08

YEŞİM TEKER

beyazkaleyayinlari@gmail.com www.beyazkalesatranc.com

532 676 66 04 - Tel: 0326 232 34 55 Uğur Mumcu Bulvarı Pınarbaşı Mh. Gün Apt. No14/A Defne /HATAY

Ahmet ABDULLAHOÐLU

ENİŞTE Pastanesi Mahmut Mengüllüoğlu

0536 974 98 48

Antakya’da Bir İlk Dil Krtasiye

AYHAN KIRTASİYE Dil Kırtasiye & Fotokopi

Her Türlü Yabancı Dil Kitapları Bulunur Aşkın ALTIOK

Ayhan BABA

0533 027 41 20 Hürriyet Cad. Zivel Paşa İş Hanı Zemin Kat No: 10 Antakya / HATAY

www.atayurtgazetesi.com.tr Günlük Siyasi Gazete / Yerel Süreli Yayýn Kurucusu ve Ýmtiyaz Sahibi

Gündüz Cad. Armutlu Mah. Aytaç Apt. No:103/A Antakya / HATAY

ELEMAN ALINACAK SOĞUK HAVA DEPOSUNDA ÇALIŞTIRILMAK ÜZERE KAYNAK VE ELEKTRİK USTASI ALINACAKTIR MÜRACAAT TEL:

0532 452 51 96

Genel Yayın Yönetmeni Yazýiþleri Müdürü : Genel Yayın Koordinatörü : Genel Müdür : Foto Muhabiri : Yazar :

Cemil AKTAŞ Erhan UNAY Mehmet EZER Neval ALTINÖZ Seyfettin UYGUN Fatoþ Kayacan HATAYLI

Kuruluþ Tarihi : 06/Ocak/1997 Adres : Silahlý Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Ap. 2/5 Haber Merkezi Tel.: 0326 216 17 28 - 213 58 33 Antakya /HATAY e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr atayurt_gazetesi@hotmail.com ......................................................... Fiyatý: 50 Kuruþ (KDV dahil) Abone - Yýllýk : 250 TL. 6 Aylýk : 150 TL. Dizgi : Atayurt Bilgi Ýþlem Merkezi Silahlı Kuvvetler Cd. Beyluni Azar Apt. 2/5 Baský: Deniz Ofset Matbaacılık Küçükdalyan Mah. Atatürk Cad. No:11 ANTAKYA/HATAY Matbaa Tlf: 0326 216 63 11


Sessiz çoğunluğun sesi

Atayurt www.atayurtgazetesi.com.tr

GÜNLÜK SÝYASÝ GAZETE

YIL : 20 e-mail: info@atayurtgazetesi.com.tr

SAYI : 5963

1 ARALIK 2016 PERŞEMBE

Fiyatı 50 Kuruş

ANATOLIA SANAT EVİ

MÜZİK MAĞAZASI - KAYIT STÜDYOSU ORGANİZASYON - NEY ÜRETİMİ HER TÜRLÜ ENSTRUMAN DERSLERİ STÜDYO KAYITLARI-MİX MASTRİNG-ARANJE CD KAPAK TASARIM VE DOLUMU PROFESYONEL ALBÜM ÇALIŞMALARI

Servet BAYBO 0532 207 16 21 0326 215 65 85 Güllübahçe Mah. Semt Silahlı Kuvettler Cad. No:28/B1 Antakya /HATAY

Antakyalý iþ adamý Tekin Urhan’ýn sahibi olduðu Kocaeli de kurulu bulunan Cryocan þirketi ödüle doymuyor:

CRYOCAN Türkiye’de hýzlý büyüyen þirketlerden biri ATAYURT Haber Merkezi

A

ntakyalý iþadamý Tekin Urhan’ ýn Kocaeli ilinde bulunan Cryocan þirketinin, Türkiye’ de hýzla büyüyen þirketlerden biri olarak gösterilmeye baþlandý. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliði öncülüðünde, ALLWORLD NETWORK ve Türkiye Ekonomi Politikalarý Araþtýrma Vakfý (TEPAV) iþbirliðinde gerçekleþen Türkiye 100 ekonomi araþtýrmasýnda, satýþ geliri artýþ hýzýna göre yapýlan sýralamada, Cryocan en hýzlý büyüyen 100 þirket arasýna girdiði belirtil. Cryocan, Türkiye 100 þirketlerinden biri olarak Türk özel sektörün dinamizmini bir kez daha gösterdiðu vurgulandý. Kocaeli Sanayi Odasý, “ 9. Sektörel Performans Deðerlendirme” ödülleri sahiplerine verilirken, “ Yýlýn Büyük Ödülü” Antakyalý iþadamý Tekin Urhan’ ýnþirketi Cryocan’ a layýk görüldü. Kocaeli Sanayi Odasý, “ 9. Sektörel

Performans Deðerlendirme” ödül Töreni WellbornLuxuryHotel’ de gerçekleþtirildi. CRYOCAN, Yýlýn Kobi Büyük Ödülüne layýk görülürken, CRYOCAN adýna, ödülü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliði Baþkan Yardýmcýsý Halim Mete, Kocaeli Sanayi Odasý Baþkaný Ayhan Zeytinoðlu ve Kocaeli Sanayi Odasý Meclis Baþkaný Tahsin Tuðrul’ un elinden Yönetim Kurulu Baþkaný Tekin Urhan aldý. Törende bir konuþma yapan Kocaeli Sanayi Odasý Baþkaný Ayhan Zeytinoðlu Avrupa Birliði görüþmelerini deðerlendirerek, “ Avrupa birliði müzakereleri donduracaðýna, adým atmalý” çaðrýsýnda bulundu. Marmara Bölgesi’ ndeki baþarýlý sanayi kuruluþlarýnýn ödüllendirmesi amacýyla, Kocaeli Sanayi Odasý önderliðinde düzenlenen 9. Sektörel Performans Deðerlendirme Ödül Töreni’ ne Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloðlu, Türkiye

çýkardýk .Ýhracat yaptýðýmýz ülke sayýsý 40 ‘ ý aþtý. Baþarýnýn devamýný saðlamak için daha gidecek çok yolumuz var.” ZEYTÝNOÐLU: ÜLKE EKONOMÝSÝNE KATKI SAÐLAYAN FÝRMALARI ÖDÜLLENDÝRYORUZ Törenin açýlýþ konuþmasýný yapan Kocaeli Sanayi Odasý Baþkaný Ayhan Zeytinoðlu, amaçlarýnýn; Türkiye ekonomisine katký saðlayan firmalarý ödüllendirmek ve onlarý çizgi üstüne Odalar ve Borsalar LPG treyleri ve depo- %70 olduðunu kayd- araþtýrma sonucu en çýkarmak olduðunu Birliði Baþkan lama tesisleri eden Tekin Urhan, hýzlý büyüyen ilk 100 vurgulayarak Yardýmcýsý Halim üretiyor. Verimlilik, tüm sanayicilerin ödülünü almýþtýk. Bu düþüncelerini þöyle Mete, Kocaeli Sanayi Ýstihdam, Yenilikçilik frene basmadan tam sene de Kocaeli aktardý: Odasý Baþkaný ve Markalaþma, Figaz ihracata Sanayi Odasý “ Sektörel PerforAyhan Zeytinoðlu, nansal Sonuçlar, Dýþ yönelmeleri gereköncülüðünde ve mans DeðerKOTO Baþkaný Semih Ticaret, Topluma tiðini, kriz söylemleri PWC danýþmanlýðý ile lendirmesine Barýþ, Körfez Ticaret Katký ve Çevre, yerine yeni Pazar ciddi bir jüri tarafýnbaþvuran firOdasý Baþkaný Sibel Çalýþanlarýn Geliþtir- arayýþlarýna odaklan- dan verilen bu ödül malarýmýzý; 7 kateMoralý, KOTO Meclis ilmesi ve Bilmalarýný ancak bu bizleri daha da goride olmak üzere, Baþkaný Akýn Doðan, inçlendirilmesi arada nakit akýþý ve kamçýladý. Son 360 derece deðerMARKA Genel kategorilerinde ödüle finansý da gözden dönemlerde sadece lendiriyoruz. Bu kateSekreteri Mustafa layýk görülen CRYkaçýrmamalarý gerek- Türkiye ‘ de deðil , goriler; Verimlilik, Ayhan ve çok sayýda OCAN’ ýn Yönetim tiðine vurgu yaptý. Dünya’ da çok ciddi Ýstihdam, Yenilikçilik davetli katýldý. Kurulu Baþkaný Tekin Bu ve benzeri bir yavaþlama oldu. ve Markalaþma, FiURHAN: KIRK Urhan, 2015 yýlýnda ödüllerin her zaman Neredeyse her hafta nansal Sonuçlar, Dýþ ÜLKEYE ÝHRACAT büyümelerinin %70 bir motivasyon kayDünyadaki her bir Ticaret, Topluma oranýnda olduðunu, naðý olduðunu besektörel fuarda ya ziYAPIYORUZ Katký ve Çevre, Törende KOBÝ 2016 yýlýnda da bu lirten Tekin Urhan, yaretçi ya katýlýmcý ya Çalýþanlarýn Geliþtirbüyük ödülüne layýk oranýn %65 þirketi hakkýnda þu da sponsor olarak ilmesi ve BilGörülen CRYOCAN düzeyinde olacaðýný bilgileri paylaþtý: bulunuyoruz. inçlendirilmesidir. Bu Gebze’ de üç ayrý ifade etti. Ýhracatýn “ Biz geçen yýl Pazarlama, Satýþ yýl organizasyonutesiste akaryakýt ve ciroya oranýnýn da Tepav’ ýn yaptýðý bütçemizi iki katýna muz ile fir-

malarýmýzýn; Kadýn ve engelli istihdamýna biraz aðýrlýk verildi. Ödülün yaný sýra, organizasyonumuza katýlan tüm firmalarýmýzýn en önemli kazanýmý, PWC danýþmanlýðý ile Doðu Marmara ABÝGEM tarafýndan verdiðimiz geribildirim raporudur.” METE: ÜLKELERE REKABET GÜCÜNÜ ÞÝRKETLERÝ KAZANDIRIR Törende konuþan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliði Baþkan Yardýmcýsý Halim Mete’ de þu ifadelerde bulundu: “ Kocaeli Sanayi Odamýz, bu törenle sizlerin deðerini nasýl takdir ediyor, ödüllendiriyorsa, tüm Türkiye’ nin ve özellikle de kamu idaremizin, sizlerin kýymetini bilmesini, sizlere sahip çýkmasýný istiyoruz. Çünkü bu çaðýn basit bir gerçeði var. Ülkelere rekabet gücünü þirketleri kazandýrýr. Þirketlerin ne kadar güçlü, müteþebbisin ne kadar baþarýlýysa, ülkende, ekonominde o kadar ileri gider.”

TÜRKKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu’ nun katılımıyla Savon otelde yapılacak:

KOBİ’lerin kurumsal sosyal sorumluk projesinin tanıtımı 6 Aralık’ta! ATAYURT Haber Merkezi

D

oğu Akdeniz Sanayici ve İşadamları Federasyonu (DASİFED) Başkanı Mehmet Kılıçlar, KOBİ’ ler için kurumsal sosyal sorumluluk projesi Hatay tanıtım toplantısının 6 Aralık’ ta yapılacağını bildirdi. Mehmet Kılıçlar, Avrupa Birliği, sivil toplum desteği ile TÜRKONFED tarafından yürütülen, “ KOBİ’ ler için kurumsal sosyal sorumluk projesi” kapsamında TÜRKONFED ve DASİFED tarafından düzenlenecek Hatay tanıtım toplantısının 6 Aralık Salı günü Savon otelde saat 13-14 arasında yapılacağını belirtti. DASİFED Başkanı Mehmet Kılıçlar, tanıtım toplantısında TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu’ nun da katılacağını açıklamasında yer verdi.


01 12 2016