10. Yıl

Page 1

10.YIL

KKTC JUDO HAPKİDO VE KİCKBOKS FEDERASYONU

RESMİ YAYIN ORGANI - ÜCRETSİZDİR

10. YILIMIZI KUTLUYORUZ

Dünya Kİckboks Şampİyonası’na Ev Sahİplİğİ Yaptık Avrupa Judo Federasyonu Başkanı Sergey Soloveychik’i Ağırladık Denge ve Kuvvetİn ÇEVİKLİKLE BİRLEŞTİĞİ yer: JUDO Kİckboks’ta Şampİyon Tatlı Spor Kulübü İspanya’da Dünya’yı Tekmeledİk

1


2 2


3


10.YIL

KKTC JUDO HAPKİDO VE KİCKBOKS FEDERASYONU

İÇİNDEKİLER • Başkan Niyazi Demirel’in Önsözü • Kuruluşumuz • Portekiz’de Yarıştık • Federasyon Salon Projesi Hazır • Dostluklar Pekiştirildi • Kulüplerimiz • Judo: Denge ve Kuvvetin Birleştiği Yer • Kickboks: Tekmele Yumruk At Mücadele Et • Dünya Şampiyonası’na Ev Sahipliği Yaptık • Başkanlar: ‘Yardıma Varız’ • Dünya’yı Tekmeledik • 2014’ün Şampiyonu Tatlı Spor • İşbirliği İçinde Olacağız

5 9 15 18 19 20 24 28 38 46 50 54 63

KÜNYE

SPONSORLAR

Edİtör ve Başyazar Engin Arca

Basın

Engin Arca

Sahİbİ

KKTC Judo Hapkido ve Kickboks Federasyonu

Dİzgİ ve Grafİk Tasarım Ediz Arca 4

Baskı

Okman Printing Press


“ Spor, İnsanları kötü Alışkanlıklardan uzak tutan, dostluk ve kardeşlİk duygularını pekİştİren en önemlİ aktİvİtelerden bİr tanesİdİr ”

NİYAZİ DEMİREL KKTC JUDO, HAPKİDO VE KİCKBOKS FEDERASYONU BAŞKANI

2

005 yılında kurulan Federasyonumuz, bu amaç doğrultusunda öncelikli olarak düzenlediği kurslar sonunda antrenör ve hakemler yetiştirerek faaliyetlerine başlamış ve yetiştirdiği sporcular ile ilk ulusal şampiyonasını 2006 yılında gerçekleştirmiştir. Yürütülen çalışmalar sonucunda Federasyonumuz 2011 yılında ISKA (International Sport Kickboxing Association) Dünya Kickboks Federasyonuna üye olarak, bu tarihten itibaren Avrupa ve Dünya Kickboks Şampiyonalarına katılmaya başlamıştır. Milli Takımımızın katıldığı bu şampiyonalarda büyük başarılar elde edilmiş olup yapılan girişimler sonucunda 2013 yılında ISKA Dünya Kickboks Şampiyonası ülkemizde yapılmıştır. Bu organizasyon bizim için onur ve gurur kaynağı olmuş ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlamıştır. Yine yürütülen çalışmaklar neticesinde, 2012 yılında Judo spor dalı, okul sporları içerisinde yer alarak bu tarihten itibaren ülkemizde yapılan okullar arası şampiyonalarda şampiyon olan sporcularımız Türkiye’de düzenlenen okullar arası şampiyonalara katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Türkiye Judo Federasyonu ile yürütülen çalışmalar neticesinde Judo spor dalına 3 müsabaka minderi kazandırılmış ve bir antrenörümüz Türkiye Judo federasyonu tarafından sözleşmeli antrenör olarak atanmış olup, Judo spor dalında hizmet vermektedir. 2015 yılı içerisinde Türkiye Judo Federasyonu Başkanı sayın Fatih UYSAL ile EJU başkanı sayın Sergey Soloveychik’in ülkemizi ziyareti sırasında ülkemizde Judo spor dalının daha ileriye götürülmesi için çeşitli projelerin ortak yürütülmesi konusunda karar alınmıştır. Türkiye Judo Federasyonu ve Türkiye Kickboks Federasyonu ile kurduğumuz yakın işbirliği neticesinde ’İşbirliği Protokolu’ imzalanmıştır. Protokol ile belgelerin karşılıklı denkliklerinin yapılması, kurs ve seminerler düzenlenmesi, eğitim kamplarına katılım vb. konularda faydalar sağlanmıştır. Federasyonumuz kuruluşunun 10’uncu yılına tamamladığımız 2015 yılında her bölgede örgütlenerek Kickboks spor dalında 10 ve Judo spor dalında 6 kulüp/dernek/birlik sayısına ulaşmıştır. Hiç şüphesiz ki Federasyonumuzun ulaştığı bu başarılar sporcu velileri, sporcular, antrenörler, hakemler, kulüp/ dernek/birlikler ve Federasyon Yönetimi olarak hepimizindir. Kuruluşundan bu yana ‘güçlü kulüp/dernek/birlik güçlü Federasyon’ sloganı ile çalışan Yönetimimiz, imkanlar dahilinde kulüp/dernek/birliklerin gelişimi için çeşitli teşvikler ortaya koymuştur. Önemli çalışmalarımızdan bir tanesi de dergi çıkararak faaliyetlerimizi duyurmaktır, ki bu sporumuza büyük katkı sağlayan önemli bir girişimdir. Bu maksatla dergimizin bu sayısı kuruluşumuzun 10 yılı anısına yayınlanacak ve takip eden yıllarda yılda bir kez yayınlanmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşünceler içerisinde Federasyonumuzun değerli camiasına sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dilerim. 5


6


“ Uzak doğu sporları kuralları bedensel ve zİhİnsel enerjİden en üstün ve en uygun bİr şekİlde kullanabİlme yöntemİnİ öğretİrken, yaşamın her dönemİnde de kullanılmasını sağlar ” MENTEŞ GÜNDÜZ BAŞBAKAN YARDIMCILIĞI EKONOMİ, TURİZM, KÜLTÜR VE SPOR BAKANI

S

por, insanları kötü alışkanlıklardan uzak tutan, dostluk ve kardeşlik duygularını pekiştiren en önemli aktivitedir. Öncelikli olarak düzenlediği kurslar sonunda antrenör ve hakemler yetiştirerek 2005 yılında faaliyetlerine başlayan ve yetiştirdiği sporcular ile uluslar arası şampiyonalarda adını duyuran Federasyon ve yetkililerine gösterdikleri özveri ve çaba için teşekkür ederim. 2013 yılında ISKA Dünya Kickboks Şampiyonasının ülkemizde yapılmış olması bizim için onur ve gurur kaynağı olmuş ve ülkemizin tanıtımına büyük katkılar sağlamıştır. Yine yürütülen çalışmalar neticesinde, Judo spor dalı, okul sporları içerisinde yer alarak bu tarihten itibaren ülkemizde yapılan okullar arası şampiyonalarda şampiyon olan sporcularımız Türkiye’de düzenlenen okullar arası şampiyonalara katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Bakanlık olarak bu tip organizasyonların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. Federasyonumuzu Türkiye Judo Federasyonu ve Türkiye Kickboks Federasyonu ile kurdukları yakın işbirliği neticesinde imzaladıkları “İşbirliği Protokolu” sebebiyle yürekten kutlarım. Bu Protokolün kurs ve seminerler düzenlenmesi, eğitim kamplarına katılım gibi konularda geleceğe yönelik faydalar sağlaması sporcularımız adına yapılmış en büyük yatırımdır. KKTC JUDO, HAPKİDO VE KİCKBOKS FEDERASYONU’nun kuruluşunun 10. yılını kutlar, camiasına ve kıymetli sporcularına sağlık, mutluluk, başarı ve esenlikler dilerim.

7


KURULLARIMIZ FEDERASYON YÖNETİM KURULU Federasyon Başkanı Niyazi Demirel

BAŞKAN YARDIMCISI Kürşat DÜNKİ

MALİ SEKRETER Faramaz NAJAFOV

Faal üyeler - Kemal KOÇKAR , Ömer AMASYALI, Hasan CANER, Halil YARICIOĞLU, Mehmet İNGENÇ, İhsan Balkan BULUT

DENETLEME KURULU Vehbi BOYACIOĞLU (Başkan), İzzet TÜRKMEN, Sona NAJAFOV

DİSİPLİN VE CEZA KURULU Barış MAMALI (Başkan), Mehmet ŞAHOĞLU, Çağan ÖZATAY, Emre YAĞMUROĞLU, Burak TAŞ

8


KURULUŞUMUZ

K

uzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu, 28 Temmuz 2005 tarihinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından Başkanlığına Niyazi DEMİREL’in atanmasıyla resmen kurulmuş oldu. 2005 ve 2006 yıllarınada antrenör ve hakem yetiştirmeye ağırlık veren Federasyon, Türkiye’deki muadili Federasyonlar ile işbirliği içerisinde her üç spor dalında kurs ve seminerler düzenleyerek birçok hakem ve antrenör yetiştirmiştir.

İLK JUDO ANTRENÖR VE HAKEM KURSU

2006

İLK KİCKBOKS ANTRENÖR KURSU

2005

İLK JUDO ANTRENÖR VE HAKEM KURSU

2005 9


KURULUŞUMUZ

2

006 yılında sporcu kayıtlarına başlayan Federasyon kısa sürede yüzlerce sporcu ve 7 kulüp sayısına ulaşarak 21 Ocak 2007 tarihinde yapmış olduğu 1. Olağan Genel Kurulu’nda özerkliğine kavuşarak özerk bir Federasyon olarak yoluna devam etmiştir.

İlk Yönetim Kurulu Başkan - Niyazi DEMİREL Başkan Yardımcısı - Kürşat DÜNKİ Mali Sekreter - Sona NAJAFOV Hapkido ve Kickboks’tan SORUMLU Asbaşkan Ahmet KESKİN Judo’dan Sorumlu Asbaşkan Kemal KOÇKAR

UF BAŞKANINA ZİYARET

2010

EJU BAŞKANINA ZİYARET

2010

ÜYELER Ayda TİLKİ, Kürşad MAMALI, Ali BURSALI, İbrahim HACIHALİLOĞLU

İLK GENEL KURUL 10

2007


T

ürkiye Judo Federasyonu ve Türkiye Kickboks Federasyonu ile imzalanan işbirliği protokolü neticesinde, karşılıklı belgelerin denkliğinin yapılması, Türkiye’de yapılacak Turnuva, Kamp ve Kurslara idareci ve sporcularımızın katılması ve birçok konuda faydalar sağlanmıştır.

TÜRKIYE JUDO FEDERASYONU ILE IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZA TÖRENI

TÜRKIYE JUDO FEDERASYONU BAŞKANINI ZIYARET

2010

TÜRKIYE KICKBOKS FEDERASYONU ILE IŞBIRLIĞI PROTOKOLÜ IMZA TÖRENI 11


KURULUŞUMUZ

2

007 yılından her üç spor dalında da müsabakalar yapmaya başlayan Federasyon, düzenlediği ve katıldığı çeşitli uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmektedir. Uluslararası Olimpiyat Komitesine üye en büyük Dünya Federasyonlarının Tüzük ve Talimatlarına uygun olarak Tüzük ve Talimatlarını hazırlayarak tamamlamış ve faaliyetlerini buna göre sürdürmektedir. Amaç Ülkemizin ve Federasyonumuzun tanınması durumunda, gerek Federasyonu, gerekse hakem, antrenör ve sporcuların uluslararası organizasyonlar için hazırlamaktır.

12

İLK KKTC KICKBOKS ŞAMPIYONASI

2006

İLK ULUSLARARASI JUDO ŞAMPIYONASI

2009

İLK KKTC JUDO ŞAMPIYONASI

2006


KURULUŞUMUZ - İLK SEMİNER VE KURSLAR Federasyonun kurulmasından sonra KKTC’de ilk Kickboks semineri, antrenör ve Hakem Kursu 20-24 Ekim 2005 tarihleri arasında Lefkoşa’da Türkiye Kickboks Federasyonu hocalarından Hüseyin ŞAHBAZ (Uluslararası Hakem), Recep ECE (Uluslararası Hakem), İsa DAŞTAN (Uluslararası Hakem), Ahmet FİDAN’ın (Uluslararası Hakem) tarafından yapıldı.

İLK JUDO KAMPI

2007

İLK KICKBOKS KAMPI

2007 13


İLK KKTC VE ULUSLARARASI ŞAMPİYONALAR Federasyon kurulmadan önce bazı sporcular kendi imkânları ile Türkiyede’ki Kickboks faaliyetlerine katılmışlarsa da, federasyon nezdinde İlk KKTC Kickboks Şampiyonası 2 Nisan 2006 tarihinde Lefkoşa’da I. KKTC Kickboks Şampiyonası ismiyle yapılmıştır. KKTC Milli takımı ilk yurt içi faaliyetini, Lefkoşa’da 8. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Kickboks Turnuvasına katılarak ve ilk yurt dışı faaliyetini Ankara’da I. Uluslararası Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Kickboks Turnuvasına katılarak gerçekleştirmiştir.

İLK DIPLOMA TÖRENI

İLK ULUSLARARASI BAŞARILARIMIZ Katıldığımız ilk yurt içi faaliyet Lefkoşa’da 8. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Kickboks Şampiyonası’nda, takım olarak ikincilik ve katıldığımız ilk yurt dışı faaliyet Ankara’da düzenlenen I. Uluslararası Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Kickboks Turnuvasında semi Contact’ta takım halinde ikincilik derecesi alan sporcularımız önemli bir başarıya imza atmışlardır.

14

İLK ULUSLARARASI KICKBOKS ŞAMPIYONASI

2006


PORTEKİZ’DE YARIŞTIK D

animarka, İran, Yunanistan, İngiltere, İtalya, Almanya, KKTC, İskoçya, Jamaika, Portekiz, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, İrlanda, Cape Verde ve Amerika Birleşik olmak üzere toplam 16 ülkenin mücadele ettiği Dünya Kickboks Şampiyonası’nda sporcularımız Full Contact, K-1 Light Contact, Semi Contact ve Light Contact disiplinlerinde mücadele ettiler. Dokuz sporcu ile 4 disiplinde mücadele ettiğimiz şampiyonada sporcularımız beş 2’cilik, on 3’üncülük olmak üzere toplam 15 madalyanın sahibi oldular.

15


PORTEKİZ’DE YARIŞTIK International Sporting Kickbox Association (ISKA) tarafından Portekiz’in Portimao kentinde düzenlenen “Kickboks Dünya Şampiyonası” nda sporcularımız toplam 14 madalyanın sahibi oldular.

D

animarka, İran, Yunanistan, İngiltere, İtalya, Almanya, KKTC, İskoçya, Jamaika, Portekiz, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, İrlanda, Cape Verde ve Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere toplam 16 ülkenin mücadele ettiği şampiyonada sporcularımız Full Contact, K-1 Light Contact, Semi Contact ve Light Contact disiplinlerinde mücadele ettiler.

16


PORTEKİZ’DE YARIŞTIK

P

artimao Arena’da 29 Nisan-3 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilen ve 3 gün süren şampiyonanın sonunda sporcularımız toplam 14 madalyanın sahibi olarak büyük başarı elde ettiler. Full Contact’ta mücadele eden sporcumuz Çağan Demirkıran 3. Olurken, K-1 Light Contact’da Çağan Demirkıran ile Cemal Kayım 2’nci, Merve Rahat ve Emre Serin 3’üncü oldular. Semi Contact’da mücadele eden sporcularımızdan Erdem Akkaya 2’nci olurken, Emre Serin, Serhat Cenk Toktay, Mehmet Çınar ve Hakan Çil 3’üncü olup madalya almaya hak kazanan sporcularımız oldular. Light Contact’da ise Serhat Cenk Toktay ile Erdem Akkaya 2’nci, Ahmet Şafak, Mehmet Çınar ve Hakan Çil ise 3’üncü olma başarısı gösterdiler.

17


FEDERASYON SALON PROJESİ HAZIR

2

005 Yılında faaliyete geçen ve 2015 yılında 10. Kuruluş Yılını kutlayacak olan KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu hazır olan Federasyon Salon Projesinin hayata geçmesini istiyor. 2015 yılı itibarı ile Kickboks Spor Dalında 10, Judo Spor Dalında 6 kulüp sayısına ulaşan, 5 bölgede faaliyet gösteren ve 600’ün üzerinde kayıtlı sporcusu bulunan KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu 2011 yılında ISKA (International Sport Kickboxing Association) Dünya Kickboks Federasyonuna üye oldu.

Yine yapılan girişimler sonunda 2012 yılında Judo spor dalı, okul sporları içerisinde yer aldı. Bu tarihten itibaren ülkemizde yapılan okullar arası şampiyonalarda şampiyon olan sporcularımız Türkiye’de düzenlenen okullar arası şampiyonalara katılarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler. Kısıtlı imkanlar içerisinde faaliyetlerini sürdüren KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu birçok başarıya imza atmaktadır. Amacı ülke gençliğine hizmet olan

Federasyonun hazırlamış olduğu 676 metre karelik bir alanda yer alacak projenin hayata geçmesi ile, Kuşak Sınavlarının, Kurs ve Seminerlerin, Milli Takım Antrenmanlarının, Kickboks ve Judo Liglerinin yapılabileceği bir salona kavuşulacağını söyleyen Federasyon Başkanı Niyazi DEMİREL bu imkanlar ile başarılarını daha üst seviyelere çıkarmalarının mümkün olacağını ve bundan gençlerimiziz ile ülkemizin kazançlı çıkacağını söyledi.

Bu tarihten itibaren Avrupa ve Dünya Kickboks Şampiyonalarına katılmaya başladı. Yapılan girişimler sonucunda 2013 yılında ISKA Dünya Kickboks Şampiyonası ülkemizde yapıldı. Bu organizasyon bizim için onur ve gurur kaynağı oldu ve ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağladı.

Federasyonun imkanlarının bu projenin hayata geçmesi için yeterli olmadığını belirten Federasyon Başkanı Niyazi DEMİREL, Spor bakanlığından, işadamlarından ve halkımızdan bu projeye katkı koymalarını bekliyor. Web; www.kktcjhkf.com , E-mail; info.kktcjhkf.org Cep Tel; 0542 8561818, Telefon/Faks; 22 31166 Banka; Kıbrıs Türk Kooperatif Merkez Bankası Hesap No: 10-304-81363 18

KATKILAR İÇİN


DOSTLUKLAR PEKİŞTİRİLDİ

F

ederasyon Başkanımız Niyazi Demirel her katıldığı uluslararası organizasyonda olduğu gibi Portekiz’de gerçekleştirilen Dünya Kickboks Şampiyonası’nda da ülkemizin tanıtımı konusunda yoğun çaba içindeydi. Asbaşkanımız Kürşad Dünki ile birlikte İran, Amerika Birleşik Devletleri, Jamaica, İngiltere ve Almanya Kickboks Federasyon Başkanı veya yetkililerine federasyonumuzun flamasını vererek, onları KKTC’ye davet ederken, dostlukların gelişmesine de katkıda bulundu.

19


KULÜPLERİMİZ KKTC JUDO, HAPKİDO VE KİCKBOKS FEDERASYONU

GAÜ SPOR KULÜBÜ KİCKBOKS

Judo - Hapkİdo - Kİckboks

BAŞKAN : Niyazi Demirel (0542 856 18 18) BAŞKAN YARDIMCISI : Kürşat Dünki (0542 855 37 37) E-MAİL : info@kktcjhkf.org FACEBOOK : kktc judo, hapkido ve kickboks federasyonu WEB : kktcjhkf.org ADRES : Atatürk Spor Kompleksi / Lefkoşa ÇALIŞMA SAATLERİ: Pazartesi, Salı, Cuma : 13:00-17:00

ALAYKÖY KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ

GENEL sEKRETER : Muzaffer Doğgün ( 0533 862 17 82) ANTRENÖR : Recep Kaylan (0533 872 54 88) E-MAİL : mdoggun@hotmail.com ADRES: GAÜ Spor Salonu, GAÜ Karmi Kampüsü Karaoğlanoğlu ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe : 19:30-21:00

GAZİMAĞUSA İHTİSAS KULÜBÜ KİCKBOKS

Judo

BAŞKAN : Ali Güler (0533 830 20 20) ANTRENÖR : Hamza Bebek (0533 865 13 02) E-MAİL : alicyprus@gmail.com ADRES :Alayköy Spor Klübü Yanı, Dernek Binası /Alayköy ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe : 18:30-20:00 C.tesi :14:00-16:00

CENGİZKÖY SPOR DERNEĞİ

BAŞKAN : Vedat Yayar (0542 865 20 41) ANTRENÖR : Cuma Öztürk (0542 855 16 16) E-MAİL : kick.box@hotmail.com.tr Facebook: kickbox magosa ADRES : Çamlık Yolu No. 10 / Gazimağusa ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe, Cumartesi: 19.00-21.00

GİRNE SAVUNMA SANATLARI DERNEĞİ KİCKBOKS

KİCKBOKS

BAŞKAN : Hüseyin Turaç ( 0533 848 50 40) ANTRENÖR : Oktay İlhan (0548 889 93 99) E-MAİL : toprakturac01@hotmail.com Facebook: cengizköy spor derneği ADRES : Şht. Erdal İbrahim Sokak, Cami Yolu / Gemikonağı ÇALIŞMA SAATLERİ: Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 18.00-20.00 20

BAŞKAN : Hüseyin Farsioğlu (0533 871 69 18) ANTRENÖR : Hüseyin Farsioğlu (0533 871 69 18) E-MAİL : hfarisi@hotmail.com ADRES : Evliya Çelebi Sokak, Ersalahi Apt /Girne ÇALIŞMA SAATLERİ Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 19:00 - 20:30 (genç ve büyükler) Salı, Perşembe : 19:00 - 20:00 (minik ve yıldızlar) Cumartesi : 18:00 - 19:00 (minik ve yıldızlar)


KULÜPLERİMİZ GÜZELYURT SAVUNMA SANATLARI DERNEĞİ

KÜLTÜR SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ

KİCKBOKS

JUDO - KİCKBOKS

BAŞKAN: Gülsen Bulut (0542 856 35 36) ANTRENÖR: Ekrem Bulut (0548 840 33 34) E-MAİL: ekrembulut1968@hotmail.com ADRES: Çakırlar Sok. Fatih Camisi yanı / Güzelyurt ANTRENMAN SAATLERİ: Pazartesi, Perşembe : 18.00-20.00 Cumartesi : 17.00-19.00 (büyük sporcular)

KKTC KONYALILAR KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞİ

BAŞKAN: Mustafa Hançerli (0548 865 70 80) JUDO ANTRENÖR: Hamza Bebek (0533 865 13 02) KİCKBOKS ANTRENÖR: Cengiz Yılmaz (0533 868 62 12) E-MAİL: fatiharkan@hotmail.com ADRES: Atatürk Spor Kompleksi, Spor Salonu / Lefkoşa JUDO ÇALIŞMA SAATLERİ:Pazartesi:18:30-20:00, Çarşamba: 18:0020:00, Cumartesi:10:00-12:00 (ümit ve genç sporcular), 18:00-20:00 (genel sporcu) KİCKBOKS ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe : 18.30-20.00

KİCKBOKS

BAŞKAN: Hüseyin Sancar (0542 851 27 75) ANTRENÖR: Ali Avcu (0533 842 71 43) E-MAİL: aliavcu1965@hotmail.com ADRES: Atılgan yurdu altı, Dumlupınar, K.Kaymaklı / Lefkoşa ÇALIŞMA SAATLERİ: Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 17.00-20.00 Salı, Perşembe, Cumartesi : 18.00-21.00

LEFKOŞA SAVUNMA SANATLARI DERNEĞİ KİCKBOKS

KOGEM SPOR BİRLİĞİ KİCKBOKS

BAŞKAN: Dimağ Çağıner (0533 833 44 55) ANTRENÖR: Recep Kaylan (0533 872 54 88) E-MAİL: denizspor@hotmail.com ADRES: Mpower Spor Club, Çangar altı / Girne ÇALIŞMA SAATLERİ: Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 18:00-19:00

BAŞKAN : Kürşad Mamalı (0542 850 85 16) ANTRENÖR : Kürşad Mamalı (0542 850 85 16) E-MAİL : thor13cy@yahoo.com Facebook: kürşad mamalı fight club ADRES : Atatürk Spor Salonu / Lefkoşa ANTRENMAN SAATLERİ: Pazartesi, Perşembe; 18.30-2000 (ileri grup) Salı, Cuma Günleri; 18.30-20.00 (06-15 yaş arası), 20.00-21.30 (15 yaş ve üstü)

21


KULÜPLERİMİZ KULÜPLERİMİZ LARNAKA GENÇLER BİRLİĞİ SPOR KULÜBÜ

TATLISU GENÇLİK SPOR KULÜBÜ

Judo

KİCKBOKS JUDO

BAŞKAN: Mustafa Gülcan (0533 860 63 83) ANTRENÖR: Orhan Bebek (0533 887 79 11) E-MAİL: mustafagulcan@capitalbank.com.tr ADRES: Eski Bandabuliya / İskele ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe :18:00-20:00 Cumartesi :18:30-20:30

MARAŞ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ Judo

BAŞKAN : Özal Yalçın (0548 833 18 52) ANTRENÖR : Orhan Bebek (0533 887 79 11) E-MAİL : orhanbebekjudo@hotmail.com Facebook: tatlisuseracilargençliksporkulübü WEB: tatlisporkulubu.com ADRES : Yalı Mahallesi, Tatlısu Girişi / Tatlısu ANTRENMAN SAATLERİ: Pazartesi, Çarşamba, Cuma : 19.00-21.00 Pazar: 10.00-12.00 minik ve yıldızlar 19.00-21.00 tüm sporcular

VADİLİ BELEDİYESİ HERKES İÇİN SPOR DERNEĞİ KİCKBOKS JUDO

BAŞKAN: Özer Hallaç (0533 863 91 83) ANTRENÖR: Orhan Bebek (0533 887 79 11) E-MAİL: ozrehallac@hotmail.com ADRES: Tunalı Hilmi Sok. No. 2, Maraş / Gazimağusa ÇALIŞMA SAATLERİ: Pazartesi : 18.00-20.00 Cumartesi :16:00-18:00

TATLI SPOR KULÜBÜ BİRLİĞİ KİCKBOKS

BAŞKAN : Ömer Tatlı (0548 830 00 61) ANTRENÖR : Zeki Basri (0548 824 38 27) E-MAİL :tatli.spor.kulubu.iskele@gmail.com Facebook: tatlısporkulübü WEB: tatlisporkulubu.com ADRES : Dr. Fazıl Küçük Spor Salonu / İskele ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe :18:00-20:00 22

BAŞKAN : Mehmet Adahan (0542 851 40 09) ANTRENÖR : Hüseyin Bebek (0548 855 54 07) E-MAİL : vbhisder@hotmail.com Facebook: Vadili Belediyesi His. Derneği ADRES : Vadili Belediyesi Kültür Evi / Vadili ÇALIŞMA SAATLERİ: Salı, Perşembe : 18:30-20:30


23


JUDO Denge ve Kuvvetİn

DÜNYADA JUDO’NUN TARİHSEL GELİŞİMİ

Çevİklİkle

bİrleştİğİ yer

J

UDO, kelime olarak “Ju” yumuşaklık, nezaket, esneklik, çeviklik “Do” ise yol, disiplin, felsefe anlamına gelir. Judo; denge, kuvvet, kaldıraç, merkezkaç gibi birçok fizik kuralını en iyi şekilde değerlendirerek kullanma, sportif esaslarla sanat ve felsefenin birleştiği bir olgudur. Ruh ve beden eğitimini birlikte sağlayan, kendine güven hislerini son derece geliştiren moral üstünlük, derin düşünme, kendiliğinden doğru hareket, saygı ve sevgiyi her şeyin üstünde gören bir bilim dalıdır. Judo ustaları öğrencilerine eğitimin süreci içinde doğruluk nezaket sabır sevgi ve saygı kavramlarını öğretir. Sporcusunun zekasını geliştirir ve kendi başına hareket etme yeteneğini kazandırır. Böylece kendine güven nefse hakimiyet ve konsantre olabilme duyguları gelişir. Judo’da beden ve ruh gelişimi beraberce ele alınır. Teknik çalışmalarda başlıca prensip “rakibe mukavemet etmeme” ve “kuvvete karşı koymamadır. Bu 24

arada kaldıraç merkezkaç moment gibi az kuvvetle çok iş yapma esasına dayanan fizik kurallarından ve en önemlisi “denge bozma” ve “rakibin kuvvetinden yararlanma” kuralını uygulamaktır. Judo’da kuvvet yoktur. Bütün şiddet hareketleri yasaktır. Judocu hasmına acı vererek değil onu acı sınırının yanına getirerek üstünlük sağlar. Judo’nun eğitimi belirli bir sıra takip eder. Önce düşmeler ve alçak seviyeli düşüşlere dayalı atış teknikleri öğretilir. Duruş yakalama vücut dönüşleri ve hareketinden denge bozma ile 4 ana prensibe dayalı atışın şekilleri tamamen bilimsel yöntemlere dayalıdır. Bu bilim dalı bugün olimpik bir spor dalıdır. Diğer yandan uzak doğunun mücadele sporları içinde ele alındığında ise esnek vücut dönüşleri, yumuşak savuşturmaları, kuvvete karşı koymama ve karşıdan gelen kuvvetten yararlanma usulleri ile rakibi en iyi şekilde alt eden bir savunma sanatıdır.

Modern Judo, temeli bin yıllık Japon tarihine dayanan, “Jujitsu” orijinli bir döğüş sanatıdır. Bununla beraber Judo nispeten varlığını dahi bir adama borçludur: Dr. Jigoro KANO. Kano 1860 yılında, Mikagenin sahil kasabasında dünyaya gelmiştir. O ve ailesi 1871’de Tokyoya taşınmıştır. Bay Kano Tokyo İmparatorluk Üniversitesinde, Politika ve Edebiyat eğitimi almıştır. 1882 yılında Gakushuin eğitmeni olmuş ve 11 yıl sonra Kato Shihan adlı öğretmen akademisinde müdür olmuştur. 1909 yılında Prof. Kano Uluslararası Olimpiyat Komitesinin ilk Japon üyesi olmuş ve 2 yıl sonra Japon Atletizm Derneğini kurup ilk başkanlığını yapmıştır. Atletizime yaptığı katkılardan dolayı Prof. Kano Japonyada “Fiziksel Eğitim ve Sporun Babası” olarak anılmaktadır.

Prof. Kano Judo’nun gelişimindeki rolüyle, dünya çapında tanınmaktadır. 18 yaşlarında Jigoro Kano fiziksel olarak zayıf bir yapıya sahipti. Çözümü iki farklı jujitsu okulunda eğitim almada buldu. Çok kısa zamanda her iki okulun da kendine göre güçlü ve zayıf yanlarının olduğunu keşfetti. Çünkü jujitsu tekniklerinde gereksiz ve şiddet içerikli hareketler bulunmaktaydı. Bunları


zarar görmeden veya yaralanmadan eğitiminin zor olduğu taraflarını elemine ederek yeniden şekillendirdi.

onur kırıcı davranışların gelişmesi jujitsu kelimesinden kaçınıp judo ifadesini kullanmaya yöneltmiştir.”

Kendi kelimeleriyle ifade ettiği gibi; “Bütün okullarda öğretilen jujitsunun iyi yanlarını alıp öğrendiğim ve geliştirdiğim tekniklerle ve araçlarla birleştirip yeni bir fiziksel kültür ve akılcı eğitim sistemi geliştirdim.” Geliştirdiği yeni sisteme “Kodokan Judo” adını vererek jujitsudan ayırdı. “Judo” nazik veya uysal yol, “Kodokan” ise bu yolun öğrenildiği okul olarak bilinmektedir. “Yol” hayatın kendisi konseptini almıştır. Tekrar Kano’nun ifadesiyle; “Jujitsu teriminden kaçınmamım iki nedeni vardır; birincisi jujitsu okullarında tehlikeli hareketlerin uygulanmasına izin veriliyor olmasıdır.Bu sebeple kol ve bacak sakatlanmalarının yaşanmasından dolayı insanların jujitsuyu sert bir spor olarak değerlendirmesidir.

Kodokan 1882’de kurulmuş ve ilk yılında 9 öğrencisi olmuştur. Yakın zamanda Kodokan Judo halkın ilgi odağı haline gelmiştir. Fakat onun pratik kazanımları bazı eski judo masterlerini ( Hikosuke Totsuka dahil olmak üzere) tarafından küçümsenmiştir. Kısa zamanda Kodokan ve Totsuka okulları arasında sert bir rekabet ortaya çıkmıştır. 1886 yılında olan oldu. Kano’nun tabiriyle; “Metropolitan polis şefliği himayesinde, iki okul arasında büyük bir müsabaka düzenlenmiştir. Bu belirleyici bir müsabakadır. Mağlubiyet Kodokan için yok edici olacaktı. Fakat bu turnuvada her iki okuldan 15 adamın seçildiği müsabakalarda iki beraberlik haricinde tüm maçları Kodokan kazanmıştır. Bu galibiyet Kodokan’ı tüm jujitsu okullarının üstüne çıkarmıştır.”

İkinci sebep ise, jujitsu öğrenmeye başladığım dönemlerde itibarını kaybetmesi idi. Bazı jujitsu masterleri ve takipçilerinin oluşturduğu gruplarla, katılım ücretleri karşılığında organizasyonlar düzenlemeyi yaşam tarzı haline getirmişlerdi. Bazıları da sumo güreşçileriyle jujitsu sporcularını müsabakaya sokmaya kadar ileri gitmişti. Dövüş sanatlarında böylesi

Judonun prensiplerinden biri de güçlüce saldırı, saldıranın gücü kendisine kullanılarak engellenebilir olmasıdır. Prof. Kano kazanmada gücün etkisini şöyle açıklamıştır; “ Bir gücün 1 ünite olduğunu varsayalım, sonra bir adamın gücünün 10 ünite olduğunu düşünelim. Bununla beraber benim gücümün ondan daha düşük olarak 7 ünite olduğunu varsayalım.

Sonra o beni itse normalde beni tüm gücüme rağmen yere yıkar. Bu iki gücün karşı karşıya kalması sonucudur. Fakat ben onun gücüne karşı koymaktansa direnmeyip kenara kaçsam ve aynı anda aynı yönde kendi vücudumu onunla aynı doğrultuda kullansam doğal olarak dengesini kaybeder. Bu yeni pozisyonda o zayıf hale gelir. Bu şekilde aradaki 3 ünitelik fark kapanır. Hatta onun her 3 ünitelik gücüne karşı ben sadece 1/2’lik ünitemi kullanmış olurum. Bu şekilde geri kalan gücümü başka bir durum için kullanabilirim. Eğer hareket tamamlandığında gücüm kalmışsa onu geri itebilirim. Böyle davranarak enerjimi ve dışavurumumu büyük oranda koruyabilirim.” Jigoro Kano mayıs 1938’de, Kahire uluslararası olimpiyat konferansı dönüşünde ölmüştür. Erkek judo ilk olarak 1964’te olimpik oyunlara katılmış, 1972’de ise daimi hale gelmiştir. 1992’de bayan judo da olimpik oyunlara katılmıştır. Kano Kodoka’nın iki prensibini tanımlamıştır. “Minimum eforla maksimum kazanç” ve “Müşterek yardımlaşma ve kazanç”. Kano “Fiziksel eğitim, vücudun güçlenmesi için egsersiz, sağlık ve günlük hayatta kullanılmak içindir. Bununla birlikte zihnin de eğitimi içindir.” demiştir. O’nun judo sistemi budur.

25


JUDO

KKTC’DE JUDO’NUN TARİHSEL GELİŞİMİ

J

udo KKTC’ye ilk olarak, 1977 yılında Taekwon-Do, Judo ve Karate Federasyonu’nun kurulması ile girdi. Bu tarihten itibaren zaman zaman KKTC’nin çeşitli bölgelerinde Federasyon bünyesinde Türkiye Judo Federasyonu antrenörleri tarafından çalışmalar başlatılmışsa da gerek çalışmaların arkası getirilmediğinden gerekse kulüpleşmeye gidilmediğinden bir türlü gelişme gösterememiştir. 28 Temmuz 2005 tarihinde KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu’nun kurulması ve Başkanlığına Niyazi DEMİREL’in atanmasından sonra Judo sporu KKTC’de gelişmeye başlamıştır. Bu tarihten sonra planlı ve sürekli bir şekilde Türkiye Judo Federasyonu antrenörlerinin Federasyon bünyesinde ülkemize getirilerek düzenlenen Kurs ve seminerler sonucunda ve kulüpleşmeye büyük önem verilerek KKTC’de Judo’nun temelleri atılmış oldu. 2012 yılından başlayarak Okul sporları içerisinde yer alan Judo spor dalında ülkemizde yapılan Okullar Arası Judo şampiyonlarında dereceye giren sporcularımız Türkiye’de düzenlenen Okullar Arası Judo Şampiyonalarına katılmaktadır. Şu anda Judo Spor dalında 6 kulüp sayısına ulaşan Federasyon çalışmalara devam edilmektedir.

İlk Seminer ve Kurslar KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu kurulduktan sonra KKTC’deki ilk Judo semineri, antrenör ve Hakem Kursu 20-25 Aralık 2005 tarihleri arasında Lefkoşa’da Türkiye Judo ve Kuraş Federasyonu hocalarından Fatih UYSAL (Türkiye Judo Federasyonu Başkanı), Yavuz YOLCU (5. Dan), Fikret PAPUR (4.Dan) tarafından yapıldı. 26

İlk KKTC ve Uluslararası Şampiyonalar KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu kurulduktan sonra KKTC’deki ilk Judo Şampiyonası 11 Kasım 2007 tarihinde Lefkoşa’da I. Cumhuriyet Kupası Judo Turnuvası ismiyle yapılmıştır. KKTC Milli takımı ilk yurtiçi faaliyetini, 28 Eylül-04 Ekim 2009 tarihinde Lefkoşa’da 11. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Judo Turnuvası’na katılarak ve ilk yurt dışı faaliyetini 1-6 Temmuz 2006 İstanbul’da Uluslararası Boğaziçi Judo Şampiyonası’na katılarak gerçekleştirmiştir.

İlk Uluslararası Başarılarımız Katıldığımız ilk yurt içi faaliyet olan Lefkoşa’da 11. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Judo Turnuva’sında, takım halinde ikincilik derecesi alan sporcularımız önemli bir başarıya imza atmışlardır.


GENEL KURULUMUZU GERÇEKLEŞTİRDİK Divan Başkanlığını Kürşat Dünki’nin yaptığı genel kurulda Faaliyet ve Mali Rapor’un oyçokluğu ile aklanmasının ardından geçilen başkanlık seçiminde tek aday olan Niyazi Demirel yeniden üç yıllığına başkanlığa seçildi

F

ederasyonumuzun gerçekleştirdiği 9’uncu GenelKurul’da başkanlığa yeniden Niyazi Demirel seçildi. Lefkoşa Sporcu Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen 9’uncu Olağan Genel Kurul’un Divan Başkanlığını Kürşat Dünki, yardımcılıklarını ise Tufan Şimşek ile Ahmet Şafak yaptı. Divan Başkanlığının seçilmesinin ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile devam eden Genel

Kurul’da 2014 yılı Faaliyet Raporu ile Mali Rapor okunarak oy çokluğu ile aklandı. 13 üye kulüpten 12’sinin hazır bulunduğu genel kurulda tüzük gereği üyelik aidatlarını yatıran 6 kulüp oy kullanabildi. Faaliyet ve Mali Raporun aklanmasının ardından geçilen başkanlık seçiminde tek aday olan Niyazi Demirel oyçokluğu ile yeniden üç yıllığına Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanlığına seçilirken, 2015 Faaliyet Programı da oylanarak kabul edildi. Daha sonra geçilen ödül töreninde 2014 yılında başarılı olan ve belge almaya hak kazanan sporcuların belgeleri ile uluslararası şampiyonalarda başarılı olan sporcu ve antrenörlerin ödülleri verildi.

27


KİCKBOKS Tekmele Yumruk At

Mücadele Et

K

ickboks; yumruk, tekme, diz uygulamalarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş seçmeci bir mücadele sporudur. Egzersiz sistemi olarak uygulanabildiği gibi tam temaslı bir mücadele sporu olarak da uygulanabilmektedir. Kickboks aynı zamanda benzeri spor türlerini tanımlamakta kullanılan genel bir terimdir. Bu ad altındaki disiplinler: Semi Contact (Point Fighting), Light Contact , Low Kick, Kick Light, Full Contact, K-1 Rules, Müzikli Forum, Aero Kick. 28


KİCKBOKS ‘UN TARİHSEL GELİŞİMİ Kickboks’un ilk yapılmaya başlandığı yerin 19671968’li yıllarda yine diğer uzakdoğu sporları’nın vatanı olan Japonya olduğunu görüyoruz. Japon Karate’cilerin Tayland’ın yenilmez olarak gördükleri Muay Thai dövüşçülerinin çalışmalarını uzun yıllar inceledikten sonra kendi ata sporları olan Karate, Judo, Aikido, Ju Juitsu gibi spor dallarından farklı olarak Muay Thai’ye karşı alternatif bir mücadele tarzı yaratmak istemişlerdir. Yine Muay Thai’den esinlenerek benzer bir spor dalının, boks eldiveni giyilerek boks teknikleri ile ayak tekniklerini birleştirerek yapılan MEJİRO ismi ile yeni bir spor dalının temellerini o yıllarda attılar. Mejiro, Karate temeline dayanan sert vuruşlu Full Contact (Tam temaslı) yapılan bir sistem üzerine kurulmuş olup, Japonya’da bazı kesimler için oldukça sert bir mücadele tarzı olarak tepki görmüştür. Bu nedenle Japonya’da diğer uzakdoğu spor dalları gibi köklü bir temele sahip olamamıştır. 1974 yılından itibaren sistemli bir şekilde yapılmaya başladı. 1980’li yıllarda Amerika’da Aoran Baks, Bill Wallas, Buruce Lee, Dominik Wlaera, Jack Norris gibi bir grup tarafından Mejiro’dan esinlenerek Amerikan Boksu

adı altında bir diğer adıyla Full Contact Karate çalışmaya başladılar ve burada hızlı ve büyük bir potansiyele ulaştılar. Yine Amerika ile birlikte 1985’li yıllarda Almanya başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde bu spor dalına yoğun ilgi duyulması sonucunda WAKO, ISKA, IAKSA, IBF, İPTA, WKA, IAF, MAF, WMAF vb. birçok Federasyonlar kuruldu. Bazı federasyonlar Full Contact stilinin sert bulunması nedeniyle yeni bir sistem arayışına girdiler ve ilk olarak WAKO isimli Federasyon Semi Contact disiplinini oluşturarak müsabakalar düzenlemeye başladı. Bu sistem hızla yayıldı ve diğer federasyonlar da çeşitli kural değişiklikleri yaparak Semi Contact organizasyonları düzenlemeye başladılar. Bu arada Boks eldivenleri ile yapılan Full Contact ve Semi Contact stillerine Avrupa’da faaliyet gösteren Federasyonlar bu müsabaka şekillerini yeni bir isim altında birleştirmek istemişler ve (Tekmeli Boks) Kickboks adı altında bu spor dalının temellerini atmış oldular. Böylelikle birçok federasyon isim değişikliği yaparak Kickboks adını kullanmaya başladı. Zaman içerisinde müsabıklara Full Contact çok sert, Semi Contact ise çok yumuşak gelmeye başlamıştı. 1988’li yıllarda IAKSA Federasyonu’nun kurucusu olan Geard Lemmens yaptığı çalışmalar sonucunda çok sert ve çok yumuşak olarak düşünülen her iki stilin ortasını, yani Light Contact disiplinini oluşturdu. Böylelikle Kickboks başlangıçta Full Contact, Light Contact ve Semi Contact olarak Avrupa’nın birçok ülkesinde yapılmaya başlandı. Buradan da Dünya’ ya yayıldı. Bu gün Dünya’da en popüler spor dallarından biridir ve çok yaygın bir şekilde yapılmaktadır.

29


KİCKBOKS’UN KKTC’YE GELİŞİ K

ickboks KKTC’ye ilk olarak, 1984 yılında girdi. Bu yıllarda yurt dışında yaşayan ve KKTC’ye dönüş yapan Karate antrenörü Kemal Behiç KARATECİ, Zen Do Kai Karate ismi altında, ülkemizde Taekwon-Do antrenörlerinden Coşkun BANK, Türk Boksu Kasırga ismi altında Lefkoşa ve Gazimağusa’daki çeşitli spor salonlarında (Kickboks ismi henüz belirginleşmediği için) Full Contact çalıştırmaya başladılar. Ancak 1980’li yıllarda KKTC’de gerek TaekwonDo’nun çok popüler olması, gerekse çeşitli engellemeler neticesinde çok fazla yaygınlaşamadı.

Türkiye’de 28 Haziran 1994 tarihinde Kickboks spor dalı Türkiye Boks Federasyonu’na bağlanmıştı. 2002 Yılında KKTC Boks Federasyonu’nda Yönetim Kurulu üyesi olan Niyazi DEMİREL ve Türkiye Boks ve Kickboks Federasyonu’nda görevli olan ve KKTC’de kamp yapan Türkiye Kafilesinde yer alan Salim KAYICI ile birlikte ilk Kickboks Hakem Kursunu düzenlemişlerdir. Ancak Boks Federasyonu bünyesinde kurulma aşamasında olan Kickboks spor dalı yine çeşitli engellemeler neticesinde kurulamadığından Kickboks sporu ileriye gidemedi. 28 Temmuz 2005 tarihinde KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu’nun kurulması ve Başkanlığına Niyazi DEMİREL’in atanmasından sonra Kickboks spor dalı KKTC’de gelişmeye başlamıştır. 2011 yılında Federasyonumuz ISKA (Internationat Sport Kickboxing Association) Dünya Kickboks Federasyonu’na üye oldu. 30

Bu tarihten itibaren Kickboks Milli Takımımız avrupa ve dünya Kickboks şampiyonalarına katılmakta ve başarılar elde etmektedir. Şu anda Kickboks Spor dalında 10 kulüp sayısına ulaşan Federasyon çalışmalara devam edilmektedir


İlk Seminer ve Kurslar

Federasyonun kurulmasından sonra KKTC’de ilk Kickboks semineri, antrenör ve Hakem Kursu 20-24 Ekim 2005 tarihleri arasında Lefkoşa’da Türkiye Kickboks Federasyonu hocalarından Hüseyin ŞAHBAZ (Uluslararası Hakem), Recep ECE (Uluslararası Hakem), İsa DAŞTAN (Uluslararası Hakem), Ahmet FİDAN’ın (Uluslararası Hakem) tarafından yapıldı.

İlk KKTC ve Uluslararası Şampiyonalar Federasyon kurulmadan önce bazı sporcular kendi imkânları ile Türkiyede’ki Kickboks faaliyetlerine katılmışlarsa da, federasyon nezdinde İlk KKTC Kickboks Şampiyonası 2 Nisan 2006 tarihinde Lefkoşa’da I. KKTC Kickboks Şampiyonası ismiyle yapılmıştır. KKTC Milli takımı ilk yurt içi faaliyetini, Lefkoşa’da 8. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Kickboks Turnuvasına katılarak ve ilk yurt dışı faaliyetini Ankara’da I. Uluslararası Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Kickboks Turnuvasına katılarak gerçekleştirmiştir.

İlk Uluslararası Başarılarımız Katıldığımız ilk yurt içi faaliyet Lefkoşa’da 8. Uluslararası Dr. Fazıl Küçük Oyunları Kickboks Şampiyonası’nda, takım olarak ikincilik ve katıldığımız ilk yurt dışı faaliyet Ankara’da düzenlenen I. Uluslararası Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Toplulukları Kickboks Turnuvasında semi Contact’ta takım halinde ikincilik derecesi alan sporcularımız önemli bir başarıya imza atmışlardır. 31


32


“12. KKTC Judo Şampiyonası” GERÇEKLEŞTİ

Şampİyon Tatlısu Seracılar Toplam 54 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada rakipleri Lefkoşa Kültür Spor Kulübü Derneği ile Vadili Belediyesi Herkes için Spor Derneği’ni geride bırakan Tatlısu Seracılar Gençlik ve Spor Kulübü şampiyonluğa ulaşan takım oldu

F

ederasyonumuz, KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu tarafından 12’ncisi düzenlenen “KKTC Judo Şampiyonası” nın galibi Tatlısu Seracılar Gençlik ve Spor Kulübü oldu.

Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda 27 Nisan 2014, Pazar günü gerçekleştirilen şampiyonada 21 Kız ve 33 Erkek olmak üzere toplam 54 judocu mücadele etti. Sabah saat 09.30’da tartı ve eşleşmelerin yapılması ile başlayan müsabakalar coşkulu ve heyecanlı maçlara sahne oldu. Lefkoşa Kültür Spor Kulübü Derneği, Vadili Belediyesi Herkes için Spor Derneği ve Tatlısu Seracılar Gençlik ve Spor Kulübü’nün mücadele ettiği şampiyona takımlar arası puanlama şeklinde gerçekleştirildi. Şampiyonanın sonunda rakipleri Lefkoşa Kültür Spor Kulübü Derneği ile Vadili Belediyesi Herkes için Spor Derneği’ni geride bırakan Tatlısu Seracılar Gençlik ve Spor Kulübü şampiyonluğa ulaşan takım oldu. Şampiyonada başarılı olan sporcuların madalyaları ve takımların kupaları şampiyonanın tamamlanmasının ardından düzenlenen ödül töreninde verildi.

“12. KKTC Judo Şampiyonası”nda oluşan sıralama şöyle: 1- Tatlısu Seracılar Gençlik ve Spor Kulübü 2- Lefkoşa Kültür Spor Kulübü Derneği 3- Vadili Belediyesi Herkes İçin Spor Derneği

33


“12. KKTC Judo Şampiyonası” GERÇEKLEŞTİ

34


35


“12. KKTC Judo Şampiyonası” GERÇEKLEŞTİ

36


37


Dünya Şampİyonası’na Ev Sahİplİğİ Yaptık Acapulco Resort Hotel’de kurulan 4 yer minderi ile 1 ring’de gerçekleştirilen müsabakalarda 14 ülkeden yaklaşık 300 sporcunun mücadele etti

I

nternational Sport Kickboxing Association (ISKA) tarafından düzenlenen “Iska Dünya Kickboks Şampiyonası”na ev sahipliği yaptık.

Acapılco Resort Hotel’de 29 Ekim 2013, Salı günü yapılan tartılar ile başlayan şampiyonada İngiltere, İskoçya, KKTC, Cezayir, İran, Almanya, Türkiye, Jamaika, Mısır, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan, İtalya ve İsviçre’den yaklaşık 300 sporcu, 8 ayrı disiplinde mücadele etti. Şampiyonada müsabakalar salona kurulan 4 yer minderi ile 1 ring’de gerçekleştirildi.

38


39


14 Ülke Mücadele Ettİ 14 ülkeden yaklaşık 350 sporcunun mücadele ettiği şampiyona saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açıldı. Federasyon Başkanı Niyazi Demirel yaptığı açılış konuşmada Dünya Şampiyonasının KKTC düzenlenmesinden dolayı ISKA yetkililerine teşekkür etti.

I

nternational Sport Kickboxing Association (ISKA) tarafından Acapulco Resort Hotel’de düzenlenen,”Iska Dünya Kickboks Şampiyonası” nın resmi açılışı düzenlenen seremoni ile yapıldı. Açılışa Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Serdar Savim, Y. İskele Belediye Başkanı Halil Orun, Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ile Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu, Spor Dairesi Müdür Muavini Mustafa Sütçü , İSKA Avrupa Başkanı Paul Hennessy sporcular ve davetliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlanan şampiyonada, şampiyonaya katılan ülkelerin sporcuları ellerinde bayrak dövizleri ile yer aldılar. Açılışta Judo, Hapkido Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel, Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Serdar Savim, Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş ve ISKA Avrupa Başkanı Paul Hennessy birer konuşma yaptılar. Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazı Demirel yaptığı konuşmada, kısa süre önce ISKA’ya üye olmalarının ardından uluslararası şampiyonalara katılmaya başladıklarını ve başarılı sonuçlar elde ettiklerini ifade ederek, Dünya Şampiyonasının KKTC’de yapılmasına karar verdikleri için ISKA yöneticilerine teşekkür etti.

40


Sütlüce Halk Dansları ekibinin gösterileri ile devam eden açılışta müzikli form sporcularının gösterileri ile üç Kickboks final müsabakası yapıldı. Final müsabakalarının ardından düzenlenen ödül töreninde dereceye giren sporcuların madalyalarını Judo, Hapkido Kickboks Federasyonu başkanı Niyazi Demirel, MOK başkanı serdar Savim ve Spor Koordinatörü Süleyman Göktaş verdi.

41


Madalyaları Topladık “Minikler”, “Gençler” ve “Büyükler” olmak üzere Bayan ve erkekler olarak mücadele ettiğimiz şampiyonada sporcularımız toplam 6 birincilik, 22 ikincilik ve 20 de üçüncülük elde ederek büyük bir başarının sahibi oldular

I

nternational Sport Kickboxing Association (ISKA) tarafından Acapulco Resort Hotel’de gerçekleştirilen ev sahipliği yaptığımız şampiyonada sporcularımız 6 birincilik, 22 ikincilik ve 20 de üçüncülük elde ederek büyük bir başarının sahibi oldular. Ssporcularımız Emine Nil Usman, Yusuf Demir, Kader Ataş, Aytan Tosun, Serhat Cenk Toktay ve Emine Akın 1’incilik kürsüsüne çıkarak altın madalya kazanan sporcularımız olurken, toplamda 22 sporcumuz Gümüş, 20 sporcumuz ise Bronz madalyanın sahibi oldu. Başarılı sporcuların ödülleri şampiyonanın ardından düzenlenen ödül töreninde verildi. Ödülleri ISKA Avrupa Başkanı Paul Hennessy, 2’nci Başkan Davut Sidal, Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel ile Asbaşkan Kürşad Dünki ve diğer federasyon başkan ve yetkilileri verdi.

42


Şampİyonada Altın Madalya kazanan sporcularımız “Minik Bayanlar” Semi Contact 45 Kg Emine Nil Usman “Minik Erkekler” Semi Contact 45 Kg Yusuf Demir “Genç Bayanlar” Semi Contact 63 Kg Kader Ataş “Genç Erkekler” Semi Contact 70 Kg Serhat Cenk Toktay “Büyük Erkekler” Light Contact 71 Kg Aytan Tosun “Büyük Bayanlar” Full Contact 54 Kg Emine Akın

43


Dergİmİz Yoğun İlgİ Gördü

F

ederasyonumuz tartılar esnasında şampiyonaya gelen sporculara ve ülkelere, “Hoş geldiniz” diyerek Şampiyona ile ilgili basımını yapmış olduğu afiş ve dergileri dağıttı. Şampiyona için özel olarak çıkarılan dergi sporcular ve kafileler tarafından yoğun ilgi gördü. Sporcuların uzun süre inceledikleri dergiyi ellerinden bırakamadılar.

Şampİyona haberlerİ takİp edİldİ

E

vsahipliği yaptığımız ISKA Dünya Kickboks Şampiyonası’nda yerel basılı medyamızdan çıkan haberlerimiz salon girişinde kurulan panoda sergilendi. Gazete haberleri türkçe olmasına rağmen yabancı sporcular tarafından büyük ilgi ile takip edildi.

Sıla’ya Başarı Ödülü

G

azimağusa İhtisas Kulübü kickboks sporcusu Sıla Çukur Gazimağusa Belediyesi ile Mağusa Kültür Derneği’nin birlikte düzenlediği resim çizme yarışmasında 1’incilik ödülü almaya hak kazandı. Bu yıl Gazimağusa Çocuk Festivali çerçevesinde 19’uncusu düzenlenen resim çizme yarışmasında kickboks antrenmanında yapılan çalışmaları çizen Sıla elde ettiği başarı ile kickboks’un yanı sıra resimde de başarılı olduğunu gösterdi.

44


45


Avrupa Judo Federasyonu ve Türkiye Judo Federasyonu başkanlarını konuk ettik

Başkanlar, “Yardıma Varız” Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal eşliğinde KKTC’ye gelen Avrupa Judo Federasyonu Başkanı Sergey Soloveychik, “Judo kardeşliktir, yardımlaşmadır. Kıbrıslı Türk judoculara yardıma varız” dedi.

A

vrupa Judo Federasyonu (EJU) Başkanı Sergey Soloveychik ve Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal dün (18 Mayıs 2015, Pazartesi) günü birlik olarak ülkemize gelip hem ziyaretlerde bulundular, hem de ülkemizdeki tesisleri yerinde incelediler. Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal eşliğinde KKTC’ye gelen EJU Başkanı Sergey Soloveychik, “Judo kardeşliktir, yardımlaşmadır. Kıbrıslı Türk judoculara yardıma varız” dedi. Türkiye Judo Federasyonu Başkan Vekili Murat Ak ve EJU Hakem Komitesi Üyesi Metin Özkan’ın da yer aldığı heyete KKTC Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel, yönetim kurulu üyeleri ve antrenörler eşlik etti.

46


İlk olarak spordan da sorumlu bakan Serdar Denktaş tarafından KKTC Meclisi Şeref Salonu’nda kabul edilen heyet ardında Lefkoşa Kültür Spor Kulübü; Hala Sultan İlahiyat Koleji; Vadili Belediye Başkanı Mehmet Adahan; İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu ve Tatlısu Belediye Başkanı Ahmet Hayri Orçun’u ziyaret etti.

47


Başkanlar, “Yardıma Varız” Ziyaretlerde bölgedeki spor tesislerini de yarında inceleyen Avrupa ve Türkiye federasyon başbakanları, yerel yönetimlerin tesisi sağlaması halinde, gerekli malzemeleri kendilerinin temin etmekten mutlu olacaklarını dile getirdiler. Slovenya’da judonun okullarda ders halini aldığını anımsatan EJU Başkanı Sergey Soloveychik, “KKTC dünyada ikinci olabilir. Eğitim Bakanlığının bunu kabul etmesi halinde hemen protokol imzalamaya ve her türlü katkıyı sağlamaya hazırız” şeklinde konuştu.

48


Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal da, Vadili’de inşası tamamlanmak üzere olan spor kompleksi içinde judoya ayrılacak bölümü döşeyip donatmayı üstlerine aldıklarını belirtirken; EJU Başkanı Sergey Soloveychik de, içerisinde judo bölümünün de yer alacağı tesisin açılışına gelmek istediğini vurguladı.

49


Dünya’yı Tekmeledİk 33 ülkeden 500’ü aşkın sporcunun katıldığı şampiyonada sporcularımız pek çok ülke sporcusu ile mücadele etme fırsatı buldu. 8 sporcu ile katıldığımız şampiyonada Dünya sporcuları ile bütünleştik.

I

nternational Sports Kickbokcing Assocıation (ISKA) tarafından İspanya’da düzenlenen “2104 ISKA Kickboks Dünya Şampiyonası”nda 33 ülkeden 500’ü aşkın sporcu ile mücadele ettik. Şampiyonada 8 sporcu ile mücadele eden KKTC Kickboks Milli Takım sporcuları ülkemizi temsil etmenin onurunu yaşadı. 30 Nisan 2014’de başlayan ve 03 Mayıs 2014’de sona eren şampiyonada bayrağımızı dalgalandıran Kickboks Milli Takım sporcularımız Doğan Demir, Serhat Cenk Tokyay, Halil İlker Çetin, Engin Can Dırağan, Gürken Aydıç, Bulut Ezgi, Ayhan Işık ve Emre Serin ile Antrenör Cuma Öztürk ve şampiyonada hakem olarak görev yapan Judo Hapkido Kickboks Federasyonu hakem komite başkanı Feramez Najafov ile komite üyesi Zeki Basri Dünya sporcuları ile bütünleşmenin mutluluğunu yaşadılar. İspanya’nın Costa Brava kentinde düzenlenen şampiyonada sporcularımız iki 1’incilik, altı 2’ncilik ve dört de 3’üncülük elde ettiler. “Gençler”de Semi Contact disiplininde mücadele eden sporcularımızdan Doğan Demir kilosunda 1’inci olurken, Serhat Cenk Tokyay, Halil İlker Çetin ve Engin Can Dırağan 2’nci oldular. “Gençler”Light Contact’da ise Gürken Aydıç ile Serhat Cenk Tokyay 2’nci olan sporcularımız oldular. “Büyükler” de Light Contact’da mücadele eden sporcularımızdan Bulut Ezgi 1’inci olurken, Ayhan Işık 2’nci, daha önce “Gençler” kategorisinde mücadele eden sporcumuz Halil İlker Çetin ise bu kez “Büyükler “ kategorisinde yaptığı mücadelede 3’üncü oldu. “Büyükler” Semi Contact disiplininde ise Ayhan Işık ile Emre Serin 3’üncü oldular.

50


51


DÜNYA’YI TEKMELEDİK “ISKA 2014 Kickboks Dünya Şampiyonası”nda sporcularımızın elde ettiği dereceler “Gençler” Doğan Demir Serhat Cenk Tokyay Halil İlker Çetin Engin Can Dırağan Gürkan Aydıç Serhat Çenk Tokyay “Büyükler” Bulut Ezgi Ayhan Işık Halil İlker Çetin Ayhan Işık Emre Serin Doğan Demir

52

Semi Contact Semi Contact Semi Contact Semi Contact

1 2 2 2

Light Contact Light Contact

2 2

Light Contact Light Contact Light Contact

1 2 3

Semi Contact Semi Contact Semi Contact

3 3 3


Tanıtım elçİsİ

F

ederasyon Başkanımız Niyazi Demirel katıldığımız her şampiyonada olduğu gibi İspanya’da düzenlenen Dünya Kickboks Şampiyonası’nda da adeta tanıtım elçimiz oldu. Şampiyonaya katılan birçok ülke başkan veya yetkililerine flamamızı veren Demirel, ülkemiz hakkında bilgi vererek onları Kuzey Kıbrı Türk Cumhuriyeti’ne davet ediyor

GURURUMUZ OLDULAR

İ

spanya’da gerçekleştirilen Kickboks Dünya Şampiyonası’nda hakem olarak görev yapan Federasyonumuz hakem komite başkanı Feramez Najafov ile komite üyesi Zeki Basri gururumuz oldular. Pek çok karşılaşmada görev alan hakemlerimiz başarılı yönetimleri ile dikkat çektiler

53


2014’ün Şampİyonu Tatlı Spor Kickboks’ta 3’üncü ve son ayak müsabakaları sonunda Minikler ve Gençler Kategorisinde Magosa İhtisas Kulübü, Yıldızlar Kategorisinde Tatlı Spor Kulübü, Büyükler Kategorisinde GAÜ Takımı şampiyon olurken, Genel Klasmanda Tatlı Spor Kulübü 2014 Lig Şampiyonluğunu kazanan takım oldu

F

ederasyonumuz tarafından organize edilen 2014 Kickboks Ligi’nin şampiyonu Tatlı Spor Kulübü oldu. Lefkoşa Atatürk Spor Salonu’nda tartı ve kura çekiminin ardından yapılan 3’üncü Ayak müsabakalarında 8 kulübün sporcuları kıyasıya mücadele etti. Minikler, Yıldızlar, Gençler ve Büyükler kategorilerinde yer alan müsabakalar Semi Contact ve Light Contact disiplinlerinde gerçekleştirildi. Müsabaka sonunda dereceye giren sporcuların madalyaları ve dereceye giren takımların kupaları Federasyon Başkanı Niyazi Demirel, Hakem Komitesi Başkanı Faramaz Najafov, Tatlı Spor Kulübü Başkanı Ömer Tatlı, Konyalılar Kültür Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Sancar ve Magosa İhtisas Kulübü Asbaşkanı Vedat Yayar tarafından takdim edildi.

54


Lig sonunda minik, yıldız, genç ve büyükler kategorisinde şampiyon olan takımlar ile genel klasmanda ilk üç sırada yer alan takımlar ilan edilerek kupa ile ödüllendirildi. Minikler Kategorisinde Magosa İhtisas Kulübü 51 puanla, Yıldızlar Kategorisinde Tatlı Spor Kulübü 90 puanla, Gençler Kategorisinde Magosa İhtisas Kulübü 68 puanla, Büyükler Kategorisinde GAÜ Takımı 83 puanla şampiyon olurken, Genel Klasmanda Tatlı Spor Kulübü 242 puanla Lig Şampiyonu, Magosa İhtisas Kulübü 175 puanla Lig ikincisi, GAÜ Takımı 90 puanla Lig üçüncüsü oldu.

55


2014’ün Şampİyonu Tatlı Spor Kickboks Ligi Üçüncü Ayak sonrası Minikler, Yıldızlar, Gençler, Büyükler kategorisinde ve genel klasman puan durumu aşağıdaki gibidir. MİNİKLER

1. Ayak

2.Ayak

3. Ayak

Toplam

1 Magosa İhtisas Kulübü

15 puan

12 puan

24 puan

51 puan

2 Tatlı Spor Kulübü

14 puan

12 puan

14 puan

40 puan

3 Lefkoşa Kültür Sanat Derneği

22 puan

7 puan

0 puan

29 puan

4 Konyalılar Spor Kültür Derneği

5 puan

14 puan

7 puan

26 puan

5 Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği

12 puan

5 puan

0 puan

17 puan

6 Lefkoşa Savunma Sanatları Derneği

0 puan

0 puan

14 puan

14 puan

7 KOGEM

5 puan

5 puan

0 puan

10 puan

8 GAÜ

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

1. Ayak

2.Ayak

3. Ayak

Toplam

35 puan

31 puan

24 puan

90 puan

YILDIZLAR 1 Tatlı Spor Kulübü 2 Magosa İhtisas Kulübü

12 puan

22 puan

22 puan

56 puan

3 Konyalılar Spor Kültür Derneği

5 puan

5 puan

7 puan

17 puan

4 Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği

0 puan

13 puan

0 puan

13 puan

5 Lefkoşa Savunma Sanatları Derneği

0 puan

7 puan

0 puan

7 puan

6 KOGEM

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

7 Lefkoşa Kültür Sanat Derneği

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

8 GAÜ

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

1. Ayak

2.Ayak

3. Ayak

Toplam

21 puan

19 puan

28 puan

68 puan

GENÇLER 1 Magosa İhtisas Kulübü 2 Tatlı Spor Kulübü

5 puan

21 puan

12 puan

38 puan

3 Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği

12 puan

5 puan

0 puan

17 puan

4 KOGEM

12 puan

0 puan

0 puan

12 puan

5 Konyalılar Spor Kültür Derneği

0 puan

7 puan

3 puan

10 puan

6 Lefkoşa Savunma Sanatları Derneği

0 puan

5 puan

3 puan

8 puan

7 GAÜ

7 puan

0 puan

0 puan

7 puan

8 Lefkoşa Kültür Sanat Derneği

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

1. Ayak

2.Ayak

3. Ayak

Toplam

BÜYÜKLER 1 GAÜ

35 puan

33 puan

15 puan

83 puan

2 Tatlı Spor Kulübü

14 puan

28 puan

28 puan

70 puan

3 KOGEM

8 puan

15 puan

0 puan

23 puan

4 Konyalılar Spor Kültür Derneği

0 puan

7 puan

12 puan

19 puan

5 Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği

14 puan

0 puan

0 puan

14 puan

6 Magosa İhtisas Kulübü

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

7 Lefkoşa Kültür Sanat Derneği

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

8 Lefkoşa Savunma Sanatları Derneği

0 puan

0 puan

0 puan

0 puan

1. Ayak

2.Ayak

3. Ayak

Toplam

GENEL KLASMAN 1 Tatlı Spor Kulübü

68 puan

92 puan

82 puan

242 puan

2 Magosa İhtisas Kulübü

48 puan

53 puan

74 puan

175 puan

3 GAÜ

42 puan

33 puan

15 puan

90 puan

4 Konyalılar Spor Kültür Derneği

10 puan

33 puan

29 puan

72 puan

5 Güzelyurt Savunma Sanatları Derneği

38 puan

23 puan

0 puan

61 puan

6 KOGEM

25 puan

19 puan

0 puan

44 puan

7 Lefkoşa Savunma Sanatları Derneği

0 puan

12 puan

17puan

29 puan

8 Lefkoşa Kültür Sanat Derneği

22 puan

7 puan

0 puan

29 puan

56


3. Olduk KKTC, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’nin mücadele etti şampiyonanın sonunda Türkiye 1. Azerbaycan 2. KKTC 3. Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti ise 4. oldu

Türkiye’nin şampiyonluğu ile tamamlanan Azerbaycan’ın 2.olduğu şampiyonanın sonunda düzenlenen kupa töreninde takımların kupalarını Dr. Küçük’ün oğlu Mehmet Küçük verdi

X

IV. Dr. fazıl Küçük Spor Oyunları Tertip Komitesi tarafından düzenlen Uluslararası Judo Şampiyonası Türkiye’nin şampiyonluğu ile sonuçlandı

Acapulco Resort Hotel’de 11.10.2014, Cumartesi eleme karşılaşmaları ile başlayan şampiyona açılış seramonisinin ardından final müsabakaları ile tamamlandı. Şampiyonada Federasyonumuz Judo Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel ile Asbaşkan Kürşad Dünki ve Yönetim Kurulu üyelerinin yanısıra Türkiye Judo federasyonu Başkanı Fatih Uysal ve Başkan Vekili Ercan Selçuk ile merhum Dr. Küçük’un oğlu Mehmet Küçük hazır bulundu. KKTC, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’nin mücadele etti şampiyonanın sonunda Türkiye 1. Azerbaycan 2. KKTC 3. Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti ise 4. oldu. Şampiyonanın sonunda düzenlenen ödül töreninde başarılı sporcuların madalyalarını Judo Hapkido Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel , Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Fatih Uysal, Başkan Vekili Ercan Selçuk, Azerbaycan Kafile Başkanı Alekbar Aliavsoarov, Başkurdistan kafile başkanı Zukhra Arsaeva ve Türkiye kafile başkanı Rahman Emeksiz verirken, takımların kupalarını merhum Dr. Fazıl Küçük’ü oğlu Mehmet Küçük verdi.

57


58


3. Olduk

XIV. Dr. fazıl Küçük Spor Oyunları Tertip Komitesi tarafından düzenlen Uluslararası Judo Şampiyonası Türkiye’nin şampiyonluğu ile sonuçlandı KKTC, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti’nin mücadele etti şampiyonanın sonunda Türkiye 1. Azerbaycan 2. KKTC 3. Rusya Federasyonu Başkurdistan Cumhuriyeti ise 4. oldu 59


Camiamız düzenlediğimiz sosyal gecede bir araya geldi

Baloda Buluştuk Bağ Restorant’ta gerçekleştirilen gecede Dünya Şampiyonasında şampiyon olan Bulut Ezgi ile Antrenörü Recep Kaylan Cumhuriyet altını ile ödüllendirilirken, federasyona katkı yapan belediyeler ile destek olan siyasi partilere plaket verildi

J

udo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu camiası düzenlediğimiz baloda bir araya geldi. 06.06.2014 Bağ Restorant’ta gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 davetlinin katıldığı gecede kulüp ve federasyon yetkilileri ile siyasi parti temsilcileri yer aldı. Demirel, “ Büyük ilerleme kaydettik” Gecenin açılış konuşmasını federasyon Başkanımız Niyazi Demirel yaptı. Konuşmasında, göreve 7 kulüp ve 200 sporcu ile Lefkoşa’da başladıklarını ifade eden Demirel şu an 15 kulüp ve 500 sporcu ile KKTC geneline yayılmayı başararak büyük ilerleme kaydettiklerini söyledi. Demirel konuşmasının devamında, Judo’nun okul sporlarına katıldığını ve Kickboks’ta İSKA’ya üye olarak Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına katılarak başarı elde etmekte olduklarını altını çizerek federasyon katkı koyanlara teşekkür etti.

60


Konuşmanın ardından İspanya’da düzenlenen Kickboks Dünya Şampiyonası’nda şampiyon olan Bulut Ezgi ve Antrenörü Recep Kaylan’a ödül olarak birer Cumhuriyet altını verilirken, Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu’na katkı yapan Alsancak, Vadili, Akdoğan, Tatlısu ve İskele Belediyeleri ile federasyona destek veren siyasi partiler CTP-Birleşik Güçler, DP-Ulusal Güçler, UBP ve TDP’ye plaket verildi. Sunuculuğunu Hüseyin Kral’ın yaptığı gecede açık artırmaya konulan Atatürk’ün halı işleme posterini CTPBirleşik Güçler kazanırken posteri Değirmenlik Belediye Başkanı Osman Işısal aldı. Gecenin ilerleyen saatlerinde Dansöz Hamara sahne alırken, geceye katılan davetliler Sanatçı Beyto Asil’in güçlü sesi ile kendinden geçti.

61


Sponsorlarımıza teşekkür ederİz

62


Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu TC Kick Boks Federasyonu’nu ziyaret etti

İşbİrlİğİ İçİnde Olacağız TC Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı ziyarette yaptığı açıklamada Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu ile her zaman işbirliği içinde olacaklarının altını çizerek, İSKA Dünya Şampiyonası’nda sporcularımıza başarılar diledi.

B

u yıl İspanya’nın Costa Brava kentinde gerçekleştirilecek olan İSKA Kickboks Dünya Şampiyonası için hazırlıklarını sürdüren Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu kafilesi vize işlemleri için gittiği Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı’yı ziyaret etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kick Boks Federasyonu’nun Ankara Ulus’ta bulunan Gençlik Spor Genel Müdürlüğü binasındaki ofisinde gerçekleştirilen ziyarete Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel ile Mali Sekreter Faramaz Najafov ve sporcular katıldı. Ziyarette açıklamalarda bulunan TC Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı, Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu ile her zaman işbirliği içinde olacaklarının altını çizerek, İspanya’da gerçekleştirilecek İSKA Dünya Şampiyonası’nda sporcularımıza başarılar diledi.

63


Merhume Ayda Tilki, düzenlenen kickboks turnuvası ile anıldı

Ayda Tİlkİ Anıldı Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirilen turnuvanın sonunda düzenlenen ödül töreninde başarılı sporcuların ödülleri Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel ile Ayda Tilki’nin aile fertleri tarafından verildi

B

ir dönem federasyonumuzun yönetim kurulu üyeliği ile Hakem Komitesi Başkanlığı yaparak Kickboks sporuna katkı yapan merhume Ayda Tilki geleneksel olarak düzenlenen kickboks turnuvası ile anıldı. Geçtiğimiz yıl 8’incisi düzenlenen turnuva 26.10.2014, pazar günü Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleşti. Saat 09:00’da tartı, doktor kontrolü ve kura çekimlerini ardından başlayan müsabakalar Semi Contact olarak yapıldı. Eleme müsabakalarından sonra açılış töreninde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından merhume Ayda Tilki’nin özgeçmişi ve KKTC sporuna olan katkılarından bahsedilen kısa bir konuşma yapıldı. Daha sonra söz alan KKTC Judo, Hapkido, Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel sporcuları ve bölge temsilcilerinin yanı sıra şeref tribününde yerini alan Ayda Tilki’nin aile fertlerini selamladı. Final müsabakalarının ardından düzenlenen ödül töreninde turnuvada görev alan hakemlerin belgelerini Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel verirken, dereceye giren sporcuların madalyalarını Merhume Ayda Tilki’nin aile fertleri verdi.

64


Judocular Ahmet Sami Topcan anısına düzenlenen turnuvada mücadele ettiler

Topcan İçİn Dövüştüler Bu yıl 8’incisi gerçekleştirilen Ahmet Sami Topcan Judo Şampiyonası’nda 62 sporcu dereceye girebilmek için mücadele etti. Başarılı sporcuların ödülleri şampiyona sonrasında düzenlenen törende verildi

J

udocular bu yıl 8’incisi düzenlenen Ahmet Sami Topcan Judo Şampiyonası’nda Topcan için dövüştüler. Judo, Hapkido ve Kickboks Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen şampiyona 31 Mayıs 2015, Pazar Atatürk Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Lefkoşa Kültür Spor Kulübü Derneği, Tatlısu Seracılar Gençlik Spor Kulübü, Alayköy Kültür Spor Kulübü ve Maraş Gençlik Spor Kulübü’nden 62 sporcunun katıldığı turnuvada sporcular ferdi dereceye girmek için kıyasıya mücadele ettiler. Başarılı sporcuların ödülleri şampiyonanın ardından düzenlenen ödül töreninde verilirken, dereceye giren sporcuların ödüllerini Judo, Hapkido ve Kikboks Federasyonu Asbaşkanı Kürşat Dünki, federasyon yönetim kurulu üyeleri: Kemal Koçkar, Ömer Amasyalı, Mehmet İngenç ve Hasan Caner ile federasyon teknik komite üyesi Hamza Bebek verdi.

65


Judo Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel ISKA Direktörler Toplantısı’na katıldı

önerİlerİmİz Dİkkate Alındı 22 ülke direktörünün hazır bulunduğu taplantıda şampiyonalar ile ilgili pek çok konun yanısıra Niyazi Demirel’in önerdiği iletişim ve daha iyi alt yapı konuları da görüşülerek karara bağlandı

I

nternational Sporting Kickboxing Association (ISKA) tarafından 31 Ocak- 1 Şubat 2015 tarihlerinde Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’da düzenlenen ISKA Direktörler Toplantısı dün (01 Subat 2015, Pazar) gerçekleştirildi. Judo Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel’in bir gün önce ISKA Dünya Başkanı Cory Schafer ve ISKA Avrupa Başkanı Paul Hennessy ile ikili görüşmeler yapmasının ardından gerçekleştirilen Direktorler Toplantısına 22 ülkenin direktörü katıldı. Yaklaşık 3 saat süren toplantıda Avrupa ve Dünya şampiyonalarında ne gibi düzenlemeler yapılabileceği tartışılırken, Judo Hapkido ve Kickboks Federasyonu Başkanı Niyazi Demirel’in önerisi ile iletişim ve güçlü alt yapı konuları da gündeme alınarak karara bağlandı. ISKA Direktörler Toplantısı Corinthia Towers’de birlikte alınan öğle yemeğinin ardından sona erdi. 66


67


68