Page 1

ACC 561 Week 6 Assignment Practice Quiz Check this A+ tutorial guideline at http://www.acc561assignment.com/ACC-561/ACC561-Week-6-Assignment-Practice-Quiz Multiple Choice Question 38 A major accounting contribution to the managerial decision-making process in evaluating possible courses of action is to provide relevant revenue and cost data about each course of action. determine the amount of money that should be spent on a project. decide which actions that management should consider assign responsibility for the decision.

Multiple Choice Question 45 In incremental analysis, only costs are analyzed. only revenues are analyzed. both costs and revenues may be analyzed. both costs and revenues that stay the same between alternate courses of action will be analyzed.


Multiple Choice Question 46 Incremental analysis is most useful as a replacement technique for variance analysis. in evaluating the master budget. in developing relevant information for management decisions. in choosing between the net present value method and the internal rate of return method.

Multiple Choice Question 53 It costs Ross Co. $24 of variable and $10 of fixed costs to produce one bathroom scale which normally sells for $70. A foreign wholesaler offers to purchase 2,000 scales at $30 each. Ross would incur special shipping costs of $2 per scale if the order were accepted. Ross has sufficient unused capacity to produce the 2,000 scales. If the special order is accepted, what will be the effect on net income? $8,000 decrease $12,000 decrease $60,000 increase $8,000 increase

Multiple Choice Question 69 Carter, Inc. can make 100 units of a necessary component part with the following costs: Direct Materials $120,000 Direct Labor 20,000 Variable Overhead 60,000 Fixed Overhead 40,000


If Carter purchases the component externally, $30,000 of the fixed costs can be avoided. At what external price for the 100 units is the company indifferent between making or buying? $170,000 $200,000 $230,000 $240,000

Multiple Choice Question 79 Mink Manufacturing is unsure of whether to sell its product assembled or unassembled. The unit cost of the unassembled product is $60 and Mink would sell it for $130. The cost to assemble the product is estimated at $42 per unit and the company believes the market would support a price of $170 on the assembled unit. What decision should Mink make? Process further, the company will be better off by $28 per unit. Sell before assembly, the company will be better off by $40 per unit. Sell before assembly, the company will be better off by $2 per unit. Process further, the company will be better off by $58 per unit.

Multiple Choice Question 90 A company decided to replace an old machine with a new machine. Which of the following is Entry field with correct answer Depreciation expense on the old equipment The loss on the disposal of the old equipment The book value of the old equipment The current disposal price of the old equipment Final Guide

For more classes visit


www.acc561assignment.com

Acc 561 week 6 assignment practice quiz