Issuu on Google+

ACC 561 Week 5 Assignment WileyPLUS Check this A+ tutorial guideline at http://www.acc561assignment.com/ACC-561/ACC-561Week-5-Assignment-WileyPLUS

Brief Exercise 18-8 Meriden Company has a unit selling price of $590, variable costs per unit of $354, and fixed costs of $203,432. Compute the break-even point in units using the mathematical equation. Break-even point units Brief Exercise 18-10 For Turgo Company, variable costs are 57% of sales, and fixed costs are $178,700. Management’s net income goal is $82,525. Compute the required sales in dollars needed to achieve management’s target net income of $82,525. Required sales $

Brief Exercise 18-11 For Kozy Company, actual sales are $1,270,000 and break-even sales are $825,500. Compute the margin of safety in dollars and the margin of safety ratio. Margin of safety $ Margin of safety ratio %


Brief Exercise 19-16 Montana Company produces basketballs. It incurred the following costs during the year. Direct materials $14,283 Direct labor $25,755 Fixed manufacturing overhead $10,420 Variable manufacturing overhead $32,191 Selling costs $20,932 What are the total product costs for the company under variable costing? Total product costs $ Exercise 19-17 Polk Company builds custom fishing lures for sporting goods stores. In its first year of operations, 2012, the company incurred the following costs. Variable Cost per Unit Direct materials $8.25 Direct labor $2.70 Variable manufacturing overhead $6.33 Variable selling and administrative expenses $4.29 Fixed Costs per Year Fixed manufacturing overhead $260,032 Fixed selling and administrative expenses $264,110 Polk Company sells the fishing lures for $27.50. During 2012, the company sold 81,100 lures and produced 95,600 lures. a.) Assuming the company uses variable costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.) Manufacturing cost per unit $

(b.) Prepare a variable costing income statement for 2012. (C.) Assuming the company uses absorption costing, calculate Polk’s manufacturing cost per unit for 2012. (Round answer to 2 decimal places, e.g.10.50.) Manufacturing cost per unit $ (D.) Prepare an absorption costing income statement for 2012.


Brief Exercise 21-1 For the quarter ended March 31, 2012, Maris Company accumulates the following sales data for its product, Garden-Tools: $329,400 budget; $330,600 actual. Prepare a static budget report for the quarter. MARIS COMPANY Sales Budget Report For the Quarter Ended March 31, 2012 Product Line Budget Actual Difference Garden-Tools $ $ $ Brief Exercise 21-4 Gundy Company expects to produce 1,276,560 units of Product XX in 2012. Monthly production is expected to range from 85,120 to 130,440 units. Budgeted variable manufacturing costs per unit are: direct materials $3, direct labor $7, and overhead $10. Budgeted fixed manufacturing costs per unit for depreciation are $5 and for supervision are $2. Prepare a flexible manufacturing budget for the relevant range value using 22,660 unit increments. (List variable costs before fixed costs.)

For more classes visit www.acc561assignment.com


Acc 561 week 5 assignment wileyplus