Page 1


W rodzinie wszystko się mieści Miłość i przyjaźń zawiera Rodzina wszystko oddaje Jak przyjaźń drzwi otwiera.


ZBIÓR WIERSZY TOM II

Szczepan Polachowski


Aspiration sp. z o.o. ul. Żwirki i Wigury 17 62-300 Września

Publikatornia.pl


ROZDZIAŁ I

WIERSZE ŚWIĄTECZNE -RELIGIJNE

5


ADWENT Zaczął się nowy rok w kościele, Adwent to właśnie nam zapowiada. A zaczął się nam teraz w niedzielę, W ostatnią niedzielę listopada. Adwent -to czas jest oczekiwania Na przyjście Zbawiciela naszego, To czas wielkiego przygotowania, By ujrzeć w chwale Syna Bożego. Przed wieki On w Starym Testamencie, Tak przez proroków był ogłaszany, Zaś przez narody był tak zawzięcie, Tysiące lat On oczekiwany. Najświętsza Panna była ostoją, Naszą nadzieją -Maria Dziewica, Oblubienicę Bóg wybrał swoją, By była spełniona obietnica. Maria posłuszną tak Bogu była, Więc Pan Bóg wysłał Anioła swego, Jego bez słowa wolę spełniła, By była Matką Syna Bożego. W Polsce od wieków ten czas czekania, U nas chrześcijan był dobrze znany Był czas pokuty i pojednania Na Zbawiciela oczekiwany. 6


A na Mszę Świętą tak wcześnie rano Dla Matki Bożej myśmy chodzili Msza Święta -,,Roratami" jest zwaną, Przy jej ołtarzu uczestniczyli. W czasie adwentu te wszystkie sprawy Dawniej poważniej my to braliśmy, A wszystkie tańce, huczne zabawy Przez czas adwentu my wstrzymaliśmy. Teraz inaczej to przeżywamy I nie żyjemy wstrzemięźliwością, Teraz Pan nasz jest oczekiwany Z naszą największą wspólną radością. A dziś nie którzy nie rozumieją , Na co czas mamy oczekiwania I ze wszystkiego drwią i się śmieją I na co inne robią starania. Dzisiaj do sklepów każdy się spieszy Co trzeba kupić? -każdy przejęty Na przyjście świąt tak każdy się cieszy I na wspaniałe, miłe prezenty. Dlaczego dzisiaj nikt tak w skupieniu, Czasu pokuty tak nie przeżywa I myśląc o Bożym Narodzeniu Ten czas w modlitwie dziś nie upływa.

7


Dzisiaj nam szansę Bóg daje wielką, Byśmy od złego się nawrócili, W ten czas adwentu -pokusę wszelką Dla pobożnego życia rzucili. Weźmy do serca oczekiwanie , Z grzechu ,,Rachunek" ma być koniecznym, Pomnij że kiedyś każdy z nas stanie Przed Bogiem na Sądzie Ostatecznym. 30.11.2009r.

8


ADWENT, WIGILIA I BOŻE NARODZENIE Adwent - kościelny rok rozpoczyna, Ten początek roku kościelnego On nam wiernym czekać przypomina Na przyjście Zbawiciela naszego. Na przyjście Pana się przygotujmy, Z Bogiem i ludźmi się pojednajmy, „Dziecię” z czystym sercem oczekujmy, Rankiem na „Roraty” uczęszczajmy. Bóg posłał Marii Anioła Swego, Aby przekazał On to przesłanie, Że będzie matką Syna Bożego I słowo Boże ciałem się stanie. My na pokucie ten czas przetrwajmy, Niech nas nie znęci żadna pokusa I na modlitwach ten czas czekajmy Na przyjście na świat Pana Jezusa. Te Święta Bożego Narodzenia Poprzedza ten dzień „Wigilią” zwany, To dzień czuwania i dzień skupienia, Bo wkrótce Syn Boży będzie znany. Kiedy już pierwszą gwiazdkę ujrzymy, Gdy tak wyjrzymy oknem przypadkiem, To przed wieczerzą pacierz zmówimy I życzenia – dzieląc się opłatkiem. 9


Obruskiem białym stół przykryjemy, Na nim zaś stosik różnych talerzy, Przy stole wspólnie wszyscy siądziemy Do spożywania naszej wieczerzy. Zaś przy choince kolęd śpiewanie, Przy niej siądziemy tak dookoła, Potem po wszystkim zaś szykowanie, By na „pasterkę” iść do kościoła. Nazajutrz rano, gdy się zbudzimy, Że w innym dniu już – to bez wątpienia, Pierwszy dzień świąt wtedy obchodzimy - Pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Po pierwszym dniu świąt – nastaje drugi, Ta data wiernym wszystkim jest znana, Bo to jest święto Bożego sługi - Pierwszego Męczennika Szczepana. On, Święty Szczepan – wszyscy to znamy, Za swoją wiarę i jej szerzenie Był przez złych ludzi kamieniowany, Lecz on swym katom dał przebaczenie. Te święta Bożego Narodzenia Dla naszych rodzin okres wspaniały, Za grzechy nasze – czas wybaczenia, Bo się narodził Jezusek mały.

10


639  
639  

http://ksiegarnia.publikatornia.pl/book/reader/bookId/639.pdf

Advertisement