Page 1

PORTFOLYO ASLI ESRA KOCAMAZ


İÇİNDEKİLER

08.01.1997,İstanbul asliesrakocamaz@gmail.com

04

2017

06

2017

08

2018

12

2018

13

2019

Şehir ve Carré d’Art Kesiti Costruire nel Costruito* Costruire nel Costruito

Nîmes/Fransa Aurora Mahallesi/Torino Tesso Bölgesi/Torino

Teknolojik Detay Kesiti Geçici Pavilyon

Alessandria/İtalya

+90 537 828 78 95

Eğitim Bilgileri

2016-devam ediyor 2011-2016

Yabancı Dil

İtalyanca İngilizce

Torino Teknik Üniversitesi Özel İtalyan Lisesi IMI

Autocad SketchUp Illustrator Photoshop Microsoft Office *var olan yapının üzerine kat çıkmak


ŞEHİR ve CARRÉ D’ART KESİTİ/NÎMES

Carré d’Art-Musé Contemporain Mimarlar:Norman Foster & Partners Lokasyon: Place de la Maisson Carrée, 30.000 Nîmes,Fransa Yapım yılı: 1993


Şehir kesitini gerçekleştirmek için seçilen alan Fransa’nın güneyindeki Nîmes şehrinde, daha spesifik olarak 1953 yılında meydanla beraber inşaa edilmiş Carreé d’Art Sanat Merkezi’nin ve m.ö. 16. yy’da Giulius Ceaser’ın babası Marcus Vispanius Agipa tarafından inşa ettirilen Maison Carreé pagan tapınağını içermektedir. Avrupa’da en iyi korunan tapınaklar arasında olan bu yapı IV yy’da kiliseye dönüştürülmüş, bugünse sinema gösterimleri yapan bir salon olarak hizmet vermektedir.

Carreé d’Art Sanat Merkezi inşaasından önce, 1800’lerde inşa edilmiş şehir tiyatrosu 1952’de çıkan bir yangınla yıkılınca 1984’te yeni bir proje için yarışma açılmış, temiz çizgileri ve geometrik şekilleriyle Norman Foster & Partners’ın projesi birinci olup hayata geçirilmiştir. 1993’te kullanıma açılan çağdaş sanat müzesi ve belediye kütüphanesi olarak hizmet veren cam ve çelik yapı, şehrin profiline saygı duyarak çevredeki yapı yüksekliklerini aşmadan şehre değer katan yapılar arasına girmiştir.


COSTRUIRE nel COSTRUITO/AURORA MAHALLESÄ°,TORINO


Proje bölgesi olarak seçilen Aurora Mahallesi, Torino şehir merkezine 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan; bu rağmen merkezden kopuk, gözden düşmüş bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Potansiyel barındıran 1800’lerden kalma binalar son on yıl içerisinden bireysel projeleriyle birçok girişimcinin gözdesi haline gelmiş durumda. Via Parma 29’da bulunan ilgili apartman, Torino Devlet Arşivleri’nden elde edilinen planlarıyla yeniden çizilmiş; bir 3. kat eklenmiş ve anayola bakan cephenin görüntüsünü bozmamak amacıyla bahsi edilen ek kat 60 cm içe kaydırılarak çatıya konulandırılmıştr. Avluya bakan cephedeyse, 1. katı tamamen kaplayan bir teras ve komşu parselin duvarına dayanan bir ek bina düşünülmüştür. İç avludaki düşük profilli ruhsatsız yapılar kaldırılarak bahçe yeniden düzenlenip komşu parselle birleştirilerek bir yaya yolu oluşturulmuştur. Ek binaya ofis, ana binanın zemin katına sergi alanı, diğer katlara ise konut fonksiyonları ön görülmüştür.


COSTRUIRE nel COSTRUITO/TESSO BÖLGESİ,TORINO

Via Stradella Cephesi Via Giachino

Via Giachino ve Via Stradella arasında yer alan parsel her iki cephede farkı özellikler sergilemektedir. Via Giachino’ya bakan konutlar, kraliyet ailesinin yazlık sarayı güzergahında oldukları için cepheleri bakımlı tutulmuş, genelde 1800’lerin sonundan kalma tuğla duvar yapılardır. Via Stradella cephesi ise mimari müdehale öncesi garaj/depo kıstasında prefabrik yapılardan oluşmakta. Kimisi zamanla konuta çevrilmiş bu organik oluşumlar, yapısal problemler teşkil etmenin yanı sıra, kalitesiz hava dolaşımı, doğal ışık ve izolasyondan mahrumiyetleri ile proje alanının önemli bir parçasını oluşturmaktalar. Proje ilk olarak, var olan binaya eklenecek katların inşaasını ve konut özellikleri olmayan düşük profilli yapıların yıkımını öngörmektedir. Yapılarda kullanılan keskin çizgiler ve köşeler, açık alanların akışkan çizgileriyle kontrast oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Villa iskeletleri x-lam malzemesinden prefabrik olarak üretilmiş olup, genişlikleri en az 4m, derinlikleri ise en az 5m olacak şekilde projelendirilmiştir.

Zemin Kat


Via Giachino AA’ Kesiti

Via Stradella

İç Avlu


Zemin Kat Via Giachino

Zemin Kat Via Giachino

Kafe Toplum Merkez Konut Depo

İç Avlu

Via Stradella

%8 eğilim engelli güzergahı

Arka cepheyi değerlendirmek için projelendirilmiş olan villalar, 1.40m yükseltilerek zemin seviyesinden yukarı tanışmıştır. Villaların gerek Via Stradella’ya bakan cepheleri gerekse iç avluya bakan cepheleri geniş camlarla donatılarak, tıpkı Kuzey Avrupa’daki gotik planlı evlerde olduğu gibi yan cephelerde kaybettiği doğal ışık kaynaklarını geri kazanmayı amaçlanmıştır. Her yaşam ünitesine giriş iç avludan sağlanırken, 2 katlı villaların son seviyeleri “çatı-bahçe” konseptiyle projelendirilmiş ve ön görülen teknolojik altyapı sağlanmıştır. İç avluda, zemin yükseklikleri hesaplanarak 1.40m yüksekliğe konumlandırılmış villalara ulaşım doğal rampalarla, merdivensiz sağlanmıştır. Anayol olan Via Giachino’ya konumlandırılmış 1800’lerden kalma apartmana ise, yeryer 1 veya 2 kat eklenilerek apartmanın daire sayısı arttırılmış, klasik görünümü villaların modern çizgileriyle bu ek katlar sayesinde bağdaştırılmıştır. Zemin katta ise sosyal etkinliklerin düzenlenebilmesi için iç mekan yeniden ele alınmış, halka kısmen açık bir alana dönüştürülmüştür. Daha önce eksikliği çekilen asansör, işgal edici bir unsur olmaması için binanın dışına, merdivene mümkün mertebe en yakın alana konumlandırılmıştır.

Via Stradella


Via Giachino

Via Stradella


TEKNOLOJİK DETAY KESİTİ Igloo Temelli x-lam Yapı

Ek Kat ve Yeşil Çatı Kesiti


Ek Kat ve Yeşil Çatı Kesiti, Önce/Sonra


GEÇİCİ PAVİLYON, İSKENDERİYE/İTALYA İskenderiye Cittadel’i askeri mimarinin Avrupa’da en iyi korunmuş örneklerinden biri olup bünyesinde geometrik ve rasyonel şekiller barındırmaktadır.Açık ve kapalı alanlar, askeri nizamın mimari plana yansımasıyla oluşmuştur. Organik yapılaşmanın merkezden uzaklaştıkça oluştuğu bu komplekste, binaları az sayıda cam ve kapı çerçevelerindeki dekoratif sıvalar süslemektedir. Temelde aranan özellik mekanların işleyişleri ve kullanılabilirliklerinin yüksek düzeyde olmasıdır. Geçici pavilyonların planlarında bu temiz ve rasyonel çizgilerden yola çıkarak, demonte edilebilir yapılar oluşturuldu. İşgalci olmamaları gerek bu oluşumlar x-lam, ahşap sütunlar ve panellerden oluşmaktadır.


Profile for asliesrakocamaz

Mimari Portfolyo  

Advertisement