Page 99

MAKALE

2 - Ölçmediklerinizi Yönetemezsiniz

Yönetim uzmanı Peter Drucker’a atfedilen bu beyan, kesinlikle herhangi bir ambalaj operasyonunda da geçerlidir. Ambalaj baskı firmaları, tipik olarak üretim sürecinin çeşitli aşamalarında rengi ölçmek için 45/0 spektrofotometreler kullandı. Ancak özel yüzeyler ve süslemeler, farklı ölçüm teknikleri gerektirecektir. Bu, özellikle yansıtıcı, metalik, sedefli ve dokulu yüzeyler için geçerlidir. Parlak bir yüzeyi ölçerken, bir 45/0 cihazı, yansıyan ışığın bir kısmını gözden kaçırabilir ve parlak yüzeyler aynı renkli mat bir numuneye göre daha koyu ve daha doygun görünebilir. Öte yandan, küresel spektrofotometreler potansiyel olarak daha çok yönlüdür çünkü alt tabakaya ait yüzey etkilerini dahil/hariç olarak bir rengin ölçülmesine izin verirler. Özel efektin yapıldığı otomobil endüstrisinde, popüler ve çok açılı bir spektrofotometre olan üçüncü tip spektrofotometre, görüntüleme açısına bağlı olarak, rengi değiştiren kaplamaları doğru bir şekilde ölçmek için gerekli olabilir. Ambalajlamada bu tür kaplamaların yakın dönemde yaygınlaştığını görmeyi beklemiyoruz ancak zamanla, özellikle lüks veya yüksek kaliteli ürünler için daha popüler hale geleceğine inanıyoruz. İş için doğru spektrofotometreyi seçmek, ambalaj sektöründe renk yönetimli iş akışının kritik bir öğesidir.

veya renk DNA’sı olarak ifade edildiğinde, herkesin renk beklentileri bakımından aynı sayfada olmasını sağlar. Bunun farkında olan ambalaj baskı firmaları hem fiziksel hem de dijital referansları kendi operasyonları içinde kullanırlar. Bu yaklaşımın yakın dönemde daha da yaygınlaştığını göreceğiz.

4 – Rengi, Niyet Yerine Renk Ulaşılabilirliğine Dönüştürün

Rengi, spektral değerlerle belirtmek bir şey ama aslında bunu başarmak için başka bir şey. Neden mi? Çünkü baskıda, kullanılan baskı teknolojisi, mürekkep sistemi ve baskı altı malzeme, rengin nihai görünümünü etkiler - daha önce sözü edilen ileri efekt teknikleri gibi. Tasarımcıların hem ana renk hem de bağımlı renkler konusunda, yani tasarım sırasında ekranda görünen renk ve baskı altı malzeme ve baskı işlemini dikkate alan bağımlı referansları belirtmede, daha yetenekli olmalarını görmeyi bekliyoruz. En yaygın baskı ve ambalaj malzemelerine uygulandığında, pantone renklerinin nasıl değişeceğini gösteren PantoneLIVE Design, Adobe® eklentisi gibi bulut tabanlı araçlar bulunuyor.

3 - Fiziksel ve Dijital Referanslardan Yararlanma

Fiziksel referanslar, uzun yıllar boyunca, renk iş akışlarının kritik bir bileşeni oldu. Özellikle tasarım aşamasında tasarımcılar, dokunabildikleri ve hissedebildikleri fiziksel referansları kullanmayı severler, sıklıkla ilham almak için fiziksel öğeleri kullanırlar. Baskı ve ambalajlamada, fiziksel referanslar tasarımcıların, marka sahiplerinin ve baskı firmalarının beklentileri iletmesine, sonuçları yönetmelerine yardımcı olur. Ancak, yaş, solma ve yanlış bakım, fiziksel referansların zamanla değişmesine yol açarak, belirsizliğe ve yanlış renklere neden olabilir. Fiziksel referanslar, renk iş akışının kritik bir bileşeni olarak kalırken, dijital referanslar daha gelişmiş bir bağlantı düzeyi sunar. İzlenebilir, kesin ve tekrarlanabilirdirler ve değerler fiziksel referanslar gibi zamanla değişmez. Yönetilen bir dijital iş akışının ek bir avantajı da gerekirse renklerin her zaman doğrulanabilir ve güncellenebilir olması. Dijital renk referansları, farklı yüzeyler, mürekkepler ve baskı teknolojileri boyunca tutarlı renklere ulaşılmasına kapı açabilir. Aynı zamanda birden fazla baskı tesisini aynı merkezde toplar ve daha büyük bir projenin bileşenlerini birden çok fiziksel referansla çalışmaktan çok daha etkili bir şekilde birleştirebilirler. Dijital referanslar, spektral değerler

5 - Standartlar

Daha iyi iletişim için standartlara daha fazla dikkat edildiğini görüyoruz. Etkili çift yönlü iletişim için Print Requirements Exchange (PRX) ve Print Quality Exchange (PQX) gibi yeni ortaya çıkan standartlar, standart sürecine giriyor. Daha fazla marka sahibi ve baskı firması, renk bilgisi değişimi için CxF/XBased veri iletişimini benimsiyor. Bunlar, ambalaj iş akışlarına uygun şekilde, dikkatle izlenmesi ve benimsenmesi gereken yöntemlerdir. Aynı zamanda, süreçlerinizi uyumlu hale getirmenize yardımcı olacak standart kuruluşların faaliyetlerini, markalar için bu karmaşık tedarik zincirlerini düzene koymaya ve yönetmeye yardımcı olacak şekilde takip etmelisiniz. Önümüzde heyecan verici bir 2018 var. Bizi izlemeye devam edin. İletişim: Odak Kimya Endüstrisi Ürünleri San. Tic. Ltd Şti. Ayla Çuhadaroğlu Tel: 0216 489 93 - 0530 171 88 85 Pack Converting

99

Profile for Ambalaj  Sanayicileri Derneği

Pack Converting 2018-1  

Pack Converting 2018-1