Page 1

15 TEMMUZ GAZİLERİMİZLE YAPMIŞ OLDUĞUMUZ RÖPORTAJLAR ÖZEL SAYIMIZDA SİZLERLE...

TEMMUZ 2018 SAYI: 67

50 Yıllık Soruna Çözüm: İmar Barışı

İmar Barışı ile 13 milyon konutun imar ve iskan sıkıntısı bitiyor. Düzenlemeye kısa sürede büyük ilgi gösteren Arnavutköylüler, başvurularını Arnavutköy Belediyesi’nde gerçekleştiriyor. 4

Güneş, Ay ve Yıldızlarr Gökyüzünün ün Kandilleri

Bunları (güneş veya ayın tutulduğunu) gördüğünüz zaman Allah’ı zikredin, tekbir getirin, namaz kılın ve sadaka verin...” (Buhârî, 20 Müslim)

Tarihi İniş Arnavutköy’de Gerçekleşti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” adlı uçak, İstanbul’un yeni cazibe merkezi olan Arnavutköy’e ilk inişi gerçekleştirdi.

C

umhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” adlı uçak, İstanbul’un yeni cazibe alanı olarak görülen Arnavutköy’de bulunan İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi yaptı. Bu tarihi anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cum-

hurbaşkanlığı Genel Sekter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı eşlik etti.

14-15

80 İhtilali ve Sonrası:

Arnavutköy’de Değişim Yılları

Arnavutköy Belediye Spor U-13 Takımı Şampiyon Oldu U13 Ligi 4. Grup’ta nefes kesen şampiyonluk mücadelesinden galip ayrılan taraf Arnavutköy Belediye Spor oldu.

12 Eylül 1980’de Türkiye güne tank sesleriyle uyandı. Seçimle iktidara gelen hükümet devrilmiş, sokaklarda postal sesleri yankılanıyordu.

21

18


2

TÜRKİYE

Arnavutköy Bülteni

Ovit Tüneli Açıldı Rize’de 14 bin 300 metre uzunluğundaki Ovit Tüneli açıldı. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı.

R

ize İkizdere Ovit Dağı’nda inşa edilen Türkiye’nin en uzun, dünyanın ikinci en uzun çift tüplü kara yolu tüneli özelliğini taşıyan Ovit Tüneli bugün hizmete girdi. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi: “Biz bunu söylediğimizde hayaldi yapamazsınız dediler. Bakın ne oldu. Yaptık açıyoruz. Ovit Tüneli’nin yapım hikayesiyle ülkemizin kalkınma hikayesi de aynıdır. Bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4 büyüdük. Ama bunu bile beyefendiler hazmedemiyor. Cebinize bir şey girdi mi diyor. Ey zavallı, al işte cebine giren bu, Ovit Tüneli. Bu senin ce-

bine girmez, seni kendi cebine sokar öyle bir büyüme bu.”

Tünel 14 bin 300 metre uzunluğunda Rize’yi Doğu Anadolu’ya bağlayacak tünel, bin 369 metresi çığ tüneli olmak üzere 14 bin 300 metre uzunluğunda. Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. Çift tüp şeklinde inşa edilen ve 800 milyon liraya mal olan tünelin havalandırması için ayrıca yüzde 15 eğimle bin 710 metre uzunluğunda yaklaşım tüneli yapıldı. Ovit

Tüneli’nin hizmete girmesiyle Karadeniz ile Doğu Anadolu Bölgesi arasında kışın yoğun kar ve çığ tehlikesi nedeniyle aksayan ulaşım, kesintisiz ve güvenli hale gelecek. Tünelin tamamlanmasıyla 250 kilometre olan Rize- Erzurum karayolu, 200 kilometreye düşecek.

TANAP Hizmete Başladı Azeri gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak ve “Enerjinin İpek Yolu” olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP) açılışı yapıldı.

S

on dönemde dünyada enerji alanında hayata geçirilen en büyük doğalgaz projelerinden biri olan TANAP, Türkiye’nin enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayacak. TANAP, TürkiyeGürcistan sınırında Ardahan’ın Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 il ve 67 ilçeden geçecek. Toplam uzunluğu bin 850 kilometre olan TANAP,

Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak ve bu noktadan Avrupa ülkelerine doğalgaz aktaracak TAP Doğalgaz Boru Hattı’na bağlanacak. Yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olacak proje ile 10 milyar metreküp doğalgazın Avrupa’ya, 6 milyar metreküpün ise Türkiye’ye taşınması hedefleniyor. İlk etapta Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) Eskişehir’den 2019 Haziran’a kadar 2 milyar metreküp gaz alabilecek ve bu miktar her yıl 2 milyar metreküp artırılarak 2021’de 6 milyar metreküpe ulaşacak.

Türkiye Ekonomisi Yüzde 7,4 Büyüdü Türkiye ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde 7,4 oranında büyüme sağladı.

T

ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın ilk çeyreğine (ocak-mart) ilişkin gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) sonuçlarını açıkladı. Buna göre, GSYH tahmini, zincirlenmiş hacim endeksi olarak, bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 7,4 arttı. Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH tahmini, bu yılın ilk 3 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 21,9 artarak 792 milyar 691 milyon lira olarak gerçekleşti. GSYH’yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde bu yılın ilk çeyreğinde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri yüzde 4,6, sanayi sektörünün yüzde 8,8, inşaat sektörünün ise yüzde 6,9 arttı. Ticaret, ulaştırma, ko-

naklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri de yüzde 10 yükseliş gösterdi. AA Finans’ın

“Büyüme Beklenti Anketi”ne katılan ekonomistlerin yılın ilk çeyreğine ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması yüzde 6,9 olmuştu.

Arnavutköy’deki tüm okullarımızı kapsayan, hazırlayacağımız OKUL KÖŞEMİZ için bilgi, belge, resim, fotoğraf ve dokümanlarınızı bültenimizde yayınlanmak üzere bulten@arnavutkoy.bel.tr adresine gönderebilirsiniz

İstek, Öneri ve Şikayetlerinizi

444 4 597 Yahut sosyal medya hesaplarımızdan iletebilirsiniz.

TEMMUZ 2018 • Sayı: 67 İmtiyaz Sahibi Arnavutköy Belediye Başkanlığı adına Ahmet Haşim BALTACI Danışma Kurulu Kemal AYGENLİ Turgut BARAN Osman AKKAYA Yavuz FIRAT M. Hakan ŞİŞMAN Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mutlu BAHTİYAR Fotoğraf Emre DÜZEL Bünyamin ŞAHAN Veysel ÖZMENOĞLU Eyüp SARICA Editör Bünyamin ŞAHAN Şerif CAN Hazırlık ve Baskı DERGAH OFSET Küçükçekmece / İSTANBUL 0212 489 33 33 Grafik Tasarım Platin GROUP İdare Adresi Taşoluk Mah. Kazım Karabekir Cd. No:88 PK: 34275 Arnavutköy - İstanbul Fax: 0212 597 00 57 E-Posta: bulten@arnavutkoy.bel.tr

2018


İSTANBUL

Arnavutköy Bülteni

Türkiye’nin Stratejik Projesi: Kanal İstanbul Kanal İstanbul projesi hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Kanal İstanbul’un Türkiye’nin stratejik bir projesi olduğunu açıkladı.

3

Millet Bahçesi için proje çalışmaları başladı

B

aşbakan Binali Yıldırım, Kanal İstanbul projesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Projeyle ilgili bütün çalışmaların yapıldığını belirten Yıldırım, eksiğinin olmadığını, bu sene içinde ihalesinin tamamlanmış olacağını söyledi. Başbakan Yıldırım, “Bilen, bilmeyen konuşuyor, ‘Kanal İstanbul’u iptal edeceğiz.’ diyor bazı adaylar. Doğrusu ben hayretle bunları izliyorum. Kanal İstanbul bir eğlence projesi değil. Bir rekreasyon projesi değil. Kanal İstanbul, Türkiye’nin stratejik bir projesi.” diye konuştu.

“Proje 10 milyar dolar” Boğaz’dan 50 bin gemi geçtiğine işaret eden Yıldırım, “Bir tane tanker Boğaz’da bir yere baştan kara gitse ne olur? İndependenta’yı hatırlayan belki vardır, bizim yaşımızdakiler.

78’de, 10 gün boyunca İstanbul yandı, bütün camlar aşağı indi. Dolayısıyla bu proje stratejik bir projedir. Boğazların, İstanbul’un güvenliği için olmazsa olmaz bir proje. Ama projeyi bilmeden, bilgisi olmadan, ilgisi olanları görüyoruz. Adaylardan biri; sayın Akşener diyor ki ‘65 milyar dolara mal olacak.’ Böyle bir şey yok. Proje 10 milyar dolar. 65 milyar do-

lar nere, 10 milyar dolar nere. Üstelik de bu proje bütçeden yapılmayacak. Yap-işlet-devlet modeliyle yapılacak. Bedeli nereden ödenecek? Oradan geçen gemilerden alınacak. Hem Boğaz’ı tehlikeden kurtaracağız hem de bir alternatif oluşturmuş olacağız. Dolayısıyla memleketin geleceği, gençlerimiz, genç kuşaklar için daha büyük sorumluluklarımız var.” değerlendirmesinde bulundu.

İBB Yerli ve Milli Teknoloji İçin Yeni Yıldızlar Yetiştiriyor Yerli ve milli teknoloji hamlesi için geleceğin teknoloji yıldızlarını yetiştiren Dene-Yap Atölyeleri yeni öğrencilerini kabul etmeye hazırlanıyor.

İ

stanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı işbirliğiyle açılan Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri eğitimlerine devam ederken yeni kursiyerlerin belirlenmesi için sınav yapıldı. Bu yıl kabul edilecek öğrencilerin belirlenmesi için açılan ve 40 bin kişinin başvurduğu sınavın sonuçları da açıklandı. Ancak adaylar uygulamaya dayalı bir sınavdan daha geçecek ve başarılı olanlar bu yaz 36 aylık eğitime başlayacak. Atölyelerde şu anda 430 olan kursiyer mevcudu, bu dönem başlayacak olanlarla birlikte 1500 kişiye ulaşacak.

Dene-Yap teknoloji atölyeleri için 40 bin başvuru Dördüncü, beşinci, sekizinci, dokuzuncu ve lise hazırlık sınıflarının kabul edildiği sınav için 40 bin kişi başvuru yaptı. Başvurusu uygun bulunan 27 bin kişi; soruları matematik, fen bilgisi, algoritma ve genel kültürden oluşan yazılı sınava girdi. Çoktan seçmeli olarak düzenlenen sınavın sonucunda başarılı olan 2 bin kişi bir sonraki adıma geçmeye hak kazandı.

Atölyelerde öğrenci sayısı 430’dan 1500’e çıkıyor İlk sınavda başarılı olan öğrenciler ikin-

ci adım olarak ürün tasarımı, fikir geliştirme ve takım becerilerine dayalı ikinci bir sınavdan daha geçecek. 23 Haziran’da İBB Avrasya Gösteri Merkezi’nde düzenlenecek olan sınavda öğrenciler T3 Vakfı’nın uzmanlarından oluşacak jüri karşısında çıkarak kendilerine verilen zaman dilimi içinde ürettikleri projelerin sunumunu yapacak.

li aldıkları eğitimleri takım olarak ürettikleri projelerle güçlendirmeleri bekleniyor. Öğrenciler ikinci 18 aylık dilimde, yani takım ve yarışma koçluğu aşamasında ise ilgi ve becerilerini dikkate alarak seçtikleri alanda derin öğrenme ve yarışmalara hazırlık aşamasına geçecek.

Burada başarılı olan 1000’in üzerinde öğrenci ise artık Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri’nin yeni dönemdeki yeni öğrencileri olacak. Şu anda eğitimlerine devam eden 430 öğrenciyle birlikte atölyelerin toplam öğrencisi sayısı ise 1500’e yükselecek.

Öğrenciler atölyelere güz ve bahar dönemlerinde hafta sonu bir gün gelerek haftalık 4,5 saat önceden belirlenen eğitimleri alıyor. Kursiyerler yaz döneminde ise atölyelere hafta içi 2 gün gelerek, haftalık 16 saat eğitimden geçiyor.

36 ay süren ücretsiz teknoloji eğitimleri

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan ve daha önce BELNET (Bilgi Erişim ve İnternet Merkezleri) olarak hizmet veren merkezlerin dönüştürülmesi yoluyla ilk kez 10 Temmuz 2017’de hizmete başlayan atölyeler yaklaşık bir yıl boyunca Bakırköy, Fatih ve Üsküdar’da gençlerin yerli ve milli teknolojinin üretimi konusunda aldıkları eğitimlere ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yaz Esenyurt, Güngören, Sarıyer, Pendik, Tuzla, Ümraniye ve Beyoğlu ilçelerinde yeni şubeler açarak Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri’nin sayısını 10’a çıkartacak.

Dene-Yap Teknoloji Atölyeleri’nde eğitim süreci 18’er aylık iki aşamadan oluşuyor. İlk 18 ay içinde öğrenciler teoriyi ve pratiği birlikte öğrendikleri robotik ve kodlama, elektronik ve programlama, siber güvenlik, nesnelerin interneti, üretim ve tasarım, havacılık ve uzay, yapay zeka, mobil uygulama, nanoteknoloji ve enerji teknolojileri eğitimleri alacak. Bu dönemde öğrencilerden kendilerini keşfetmeleri ve ilgi alanlarını belirlemeleri; proje bazlı ve sorgulama temel-

İBB 7 atölyede daha açıyor

İstanbul Atatürk Havalimanı’nın arazisine yapılacağı konuşulan Millet Bahçesi için hazırlanan ilk proje ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni havalimanının açılmasıyla kapanacak olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın arazisinin ‘Millet Bahçesi’ olarak değerlendireceğini duyurmasının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Orman Bakanlığında hummalı bir çalışma yürütülüyor. Florya’da 11 bin 700 dönüm büyüklüğündeki arazinin havalimanından bahçeye dönüşümü son günlerin en merak edilenlerindendi. İlk proje ortaya çıktı. Buna göre, arazinin tamamını kaplayan bahçenin ortasında ağaçlarla çevrelenmiş büyük bir gölet olacak. Pistler yürüyüş parkuru olarak değerlendirilirken mevcut binalar da kongre alanı, müze, sergi salonları olarak hizmet vermesi için korunacak. Ağaçlandırılmış bölgede içinde organik tarım bahçeleri, botanik parklar, çocuk oyun alanları ve farklı aktivitelere imkan sağlayacak bölümler yapılacak. Mevcut otoparklar ve metro ulaşımının da entegre edildiği proje tamamlandığında dünyanın en büyük 3. şehir parkı Türkiye’de olacak.


4

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

50 Yıllık Soruna Çözüm: İmar Barışı İmar Barışı ile 13 milyon konutun imar ve iskan sıkıntısı bitiyor. Düzenlemeye kısa sürede büyük ilgi gösteren Arnavutköylüler, başvurularını Arnavutköy Belediyesi’nde gerçekleştiriyor. Mevcut düzenleme sayesinde yaklaşık 50 yıldır devam eden soruna çözüm üretilmesi vatandaşları memnun etti.

K

amuoyunda ‘İmar Barışı’ olarak bilinen, 13 milyon konutun imar ve iskan sorununu çözmesi hedeflenen düzenleme kapsamında Yapı Kayıt Belgesi için başvurular, Arnavutköy Belediyesi’nde alınmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedefleniyor. Düzenleme, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapılmış kırsal ve kentsel alanlardaki tüm yapıları kapsıyor. Başvurular 8 Haziran itibariyle başladı ve 31 Ekim’e kadar devam edecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre; ilk 8 günde toplam 448 bin 234 başvuru yapıldı. Başvurular, yapı maliklerinden herhangi biri veya vekili tarafından yapılabiliyor.

“Devlet, Halkına Sahip Çıkıyor” Arnavutköy Belediyesi, kendi bünyesinde çalışan ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen personellerle vatandaşların başvurularını gerçekleştiriyor. Mevcut düzenleme sayesinde yaklaşık 50 yıldır devam eden soruna çözüm üretilmesi vatandaşları memnun etti. Devletin milletiyle barıştığını, milletin sorunlarını çözdüğünü belirten vatandaşlar, Türkiye’nin bu sayede kalkınmaya devam ettiğini vurguladılar. Ayrıca vatandaşlar devletin halkın memnuniyeti için çalıştıklarını ve devletin bu anlamda halka sahip çıktığını söyledi.

Başvurular e-devlet üzerinden alındı İmar barışı düzenlemesine kısa sürede büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebiliyor. PTT şubelerinden alınan e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresine veya e-devlet mobil uygulamasına giren vatandaşlar, burada yer alan kurumlar bölümünden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ait sayfaya erişebiliyor. Söz konusu sayfaya giriş yapan yapı sahipleri İmar Barışı Başvuruları bölümüne girdikten sonra istenilen bilgileri doldurarak başvurularını tamamlıyor. Düzenlemeye son başvuru günü olarak 31

Ekim 2018 tarihi belirlenirken, başvuru gerçekleştirildikten sonra ödenmesi gereken bedel 31 Aralık 2018 tarihine kadar yatırılabilecek. Başvuruda bulunmak isteyen yapı sahipleri İmar Barışı’nın detaylarına ilişkin merak ettiği tüm bilgilere ise imarbarisi.csb.gov.tr ulaşabiliyor.

İmar barışı hakkında 10 detay 1- İmar barışı hangi yapıları kapsar?

sağlamaz, müktesep oluşturmaz. Yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların yenilenmesi durumunda, yürürlükte olan imar mevzuatı hükümleri uygulanır. 4- İmar barışından önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak? Yıkım kararları ve idari para cezaları varsa iptal edilecek.

31 Aralık 2017’den önce yapılmış yapıları kapsar.

5- Yapı kayıt belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilecek mi?

2- Yapı kayıt belgesi nedir?

Evet bağlanabilecek.

İmar barışı kapsamında değerlendirilmiş olan yapılar için oluşturulacak belgedir.

6- İmar barışı kapsamında kat mülkiyetine geçiş olacak mı?

3- Yapı kayıt belgesi, kalıcı imar hakkı sağlar mı?

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra isteyen malikler, tapuya müracaat ederek ve yapı kayıt belgesi için ödenen bedel kadar ilave ödeme (yüzde 3) yaparak, cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesis edebilecek.

Yapı kayıt belgesi imar açısından ekstra bir hak

7- Başvuru yapıldığı takdirde yapı kayıt belgesi bedeli ne zamana kadar yatırılabilecek? Bedelin 31 Aralık 2018’e kadar yatırılması gerekiyor. 8- Hangi yapılar imar barışından faydalanamayacak? Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar. Hazine’ye ait sosyal donatı için tahsisli arazilerdeki yapılar. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16’ncı maddesinde belirtilen istisnai alanlardaki yapılar faydalanamayacak. 9- Hazine taşınmazı üzerindeki yapıların durumu ne olacak? Hazine taşınmazının sosyal donatı için tahsisli olması hali hariç olmak üzere bu yapılar da imar barışından faydalanabilecek. 10- Yapı kayıt belgesi ne zamana kadar geçerli? Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli.


GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

5

Minik Yürekler ARGEM İle Kur’an Öğreniyor Arnavutköy Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi tarafından yaz okulları kapsamında düzenlenen Dini Eğitimler Kursu başladı.

A

rnavutköy Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen yaz spor okulları bu yıl da öğrencilerin yoğun katılımıyla başladı. İlçedeki 9 mahalledeki 9 eğitim merkezinde Kur’an-ı Kerim ve temel dini bilgiler eğitimi gören yaklaşık bin öğrenci, dini eğitimlerin yanı sıra sosyal etkinliklerle de verimli bir yaz tatili geçiriyor.

rim eğitimini sevdirerek onları Kur’an’a ve güzel dinimiz İslam’a sempati duyarak öğretmek. Yaklaşık bin öğrencimizle derslerimiz 26 Haziran Salı günü başladı. Arnavutköy’ün çeşitli mahallelerindeki 9 şubemizde öğrencilerimize kapılarımızı açtık. Uzman eğitmen kadromuzla, sosyal etkinliklerimizle, gezi programlarımızla, pikniklerimizle çocuklarımızın davranışlarını geliştirecek hediyelerimizle öğrencilerimize Kur’an’ı Kerim’i sevdirerek öğretmeyi amaçladığımız bir program. Belediye başkanımız Haşim Baltacı öğrencilerimize Kur’an’ı sevdirmek için bu programı hazırlattı. Biz de belediye başkanımızın gösterdiği istikamette çocuklarımıza hizmet etme gayesinde yaz Kur’an kursumuzu başlattık” şeklinde konuştu.

Amacımız Kur’an’ı sevdirmek Arnavutköy Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi Koordinatörü İbrahim Erdoğan yaz okulu hakkında bilgi verdi. Arnavutköy Belediyesi tarafından başlatılan yaz okulunun yaklaşık 5 hafta süreceğini söyleyen Erdoğan: “Bu programdaki amacımız, öğrencilerimize temel dini bilgilerin yanı sıra Kur’an’ı Ke-

Sınav Kaygısı Öğrencileri Olumsuz Etkiliyor Yıl boyunca öğrenciler; YKS, KPSS, ALES, YDS, AÖL, TUS ve DGS gibi birçok sınava giriyor. Bu önemli sınav süreçlerinde öğrencilerin yaşadığı kaygılar onları olumsuz etkiliyor.

H

ayatın rutin akışında her insanın zaman zaman kapıldığı temel duygulardan bir tanesi olan kaygı, aşırıya kaçmadığı sürece ihtiyaç duyulan ve gerekli bir duygudur. Sınav dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan aşırı kaygı durumu ise başarısız sonuçlarla karşılaşılmasına yol açabilmektedir. Sınav döneminde karşılaşılan aşırı kaygı ile ilgili Arnavutköy Belediyesi Kadın Kültür ve Sanat Merkezi’nde çalışan Psikolog Selin Tunç bilgilendirici açıklamalarda bulundu.

“Sınavlara farklı anlamlar yükleniyor” Sınav kaygısının, normalde bilinen bilgilerin sınav anında yapılamaması durumunun olduğunu söyleyen Tunç: “Kaygı hepimizin yaşadığı duygu durumudur. Fakat kaygının çok fazla yükselmesi durumunda aklımıza bazen bilgiler gelemeyebiliyor” dedi. Tunç, Sınav kaygısının sebebinin, sınavlara yüklenen farklı anlamlar olduğunu belirterek sınava giren öğrencilerin, onu bir sınav olarak değil de geleceğini belirleyen, hayatını değiştirecek bir sınav olarak gördüğünü söyledi.

“Aileye düşen görev destek olmaktır” Sınav kaygısıyla başa çıkmanın yollarını anlatan Tunç: “Sınav kaygısının birtakım bedensel etkileri olabiliyor. Terleme, el titremeleri ve akıl karışıklığı gibi etkileri oluyor. Bu etkileri engellemek için aslında kişilerin ken-

di iç sesiyle biraz daha baş başa kalmaları ve kendilerini rahatlatmaları çok önemli. Aileye düşen görev destek olmaktır. Her zaman öğrencinin yanında olduğunu hissettirmeleri gerekiyor. Öğrenciler başarısız olursam sevilmem, başarılı olursam sevilirim gibi bir düşünce içerisindeler. Bunun olmaması için ailelerin ‘Başarsan da başarmasan da biz senin her zaman yanındayız’ mesajı vermesi gerçekten

çok önemlidir” şeklinde konuştu.

“Bu durum kişiye göre değişir” Sınava bir hafta kala yapılması gerekenlere değinen Tunç: “Bu durum kişiye göre değişir. Çok iyi hazırlanan öğrenciler biraz daha kendini rahatlamak için son bir haftayı kullanabilir. Çalışmalarını azaltabilir. İyi hazırlanamayan öğrenciler de son haftayı daha iyi çalışarak geçirebilir. Öğrenci kendini nasıl daha iyi hissedecekse son haftasını o şekilde değerlendirmesi daha iyi olur” ifadelerini kullandı.


6

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

Zabıta Memurları Yemin Etti Arnavutköy Belediyesi’ne 2017 yılı içerisinde ataması yapılan 22 zabıta memuru için yemin töreni düzenlendi.

A

rnavutköy Belediyesi’de asli devlet memurluğuna atanan 22 zabıta memuru, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcıları, Turgut Baran ve Mehmet Hakan Şişman katıldığı törenle yemin ederek resmen görevlerine başladı. Başkan Yardımcıları, Turgut Baran ve Mehmet Hakan Şişman, yeni memurlara başarılar dileyerek kutladılar.

Asli memur olma haklarını tescil ettirerek pekiştirdiler Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bün-

yesinde aday memur olarak görev yapan zabıtalar, yapılan yemin töreni ile asli memur oldular. Bu süre içinde görevlerini eksiksiz yapan aday memurlar, Arnavutköy Belediyesi Zabıta Müdürü Resul Ekrem Baltacı’nın başkanlığında gerçekleştirilen yemin töreniyle, kazandıkları asli memur olma haklarını tescil ettirerek pekiştirdiler.

Adaylar yemin ederek asil memur olma haklarını kazandılar Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na, Atatürk İnkılap ve İlkeleri’ne, Anayasa’da ifadesi bulunan Türk Mil-

liyetçiliğine sadakatle bağlı kalacaklarına, Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarını, milletin hizmetinde olarak tarafsız ve eşitlik ilkelerine bağlı kalarak uygulayacaklarına, Türk Milleti’nin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip koruyarak bunları geliştirmek için çalışacaklarına ve İnsan haklarına ve Anayasa’nın temel ilkelerine dayanan milli, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı görev ve sorumluluklarını bilerek bunları davranış haline dönüştüreceklerine yemin eden adaylar, böylece asil memur olma haklarını kazandılar.

İbrahim Özaydın Lisesinde Mezuniyet Heyecanı Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, İbrahim Özaydın Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi mezuniyet törenine katıldı.

A

rnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi’nde mezuniyet töreni düzenlendi. Okul bahçesinde düzenlenen etkinlikte 2017/2018 eğitim öğretim yılı mezunu öğrenciler cübbe giyerek kep attı. Törene katılan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, mezun olan öğrencilere başarılar diledi.


Arnavutköy Bülteni

GÜNCEL

7

Metro İhalesinde Sona Gelindi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal Arnavutköylü vatandaşlarla bir araya geldi. Başkan Uysal, “yıl sonuna kadar metro ihalesi tamamlanacak” dedi.

İ

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı Arnavutköy’de esnaf ziyaretinde bulundu. İlçeyi gezen İBB Başkanı Uysal ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Arnavutköy’de ilk durağı Cumhuriyet Meydanı olan İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ı, yoğun bir kalabalık karşıladı. Beraberindeki heyetle Arnavutköy’e çıkarma yapan Başkan Uysal, Arnavutköy’ün ulaşım sorununun metro hatları ile tamamen çözüleceğini söyledi. Başkan Uysal; Arnavutköy’e Vezneciler Metro hattı ve Halkalı Metro hattı olmak üzere 2 hat yapılacağını ve bu hatların ihalesinin yıl sonuna kadar tamamlanacağını belirtti. Metro hatları tamamlanana kadar Arnavutköy’e hizmet eden otobüs hatlarında iyileştirme yapılacağı vurgulayan Başkan Uysal; şuan İETT 375 yeni otobüs aldı. Bu otobüslerimiz, ulaşımda sorun yaşadığımız ilçelerimize hizmet vereceğini değindi. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ise Arnavutköy Belediyemizin yaptığı hizmetlerin yanı sıra Büyükşehir Belediyemizin de Arnavutköy’e çok büyük hizmetleri var. Yakın zamanda tamamlanan çevre yolu, katlı otopark ve meydan düzenleme çalışması ile şehir parkları bunlardan sadece birkaçı diye konuştu. Arnavutköy Merkezden vatandaşları selamlayarak ayrılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı; Taşoluk, Karlıbayır ve Sazlıbosna Mahalle-

lerinde esnaf ziyaretinde bulundu. Hadımköy TOKİ bölgesine geçen Başkan Uysal’ ı burada vatandaşlar karşıladı. Vatandaşlarla ile bol bol fotoğraf çektiren Başkan Uysal, vatandaşlarımızın sorun ve isteklerini de yakından dinleyerek, çözüm yolunda adımlar atılacağını söyledi.

Arnavutköy Belediyesi’nden İstihdama Katkı Arnavutköy Belediyesi ile İŞKUR’un ortaklaşa yürüttükleri çalışma kapsamında 270 kişi Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde işe alındı.

A

rnavutköy Belediyesi İstihdam Merkezi İle İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Büyükçekmece Hizmet Merkezi’nin ortaklaşa yürüttükleri çalışma kapsamında Toplum Yararına Programı için Park Ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışacak mevsimlik bay ve bayan 270 işçi alımı yapıldı. Arnavutköy Belediyesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen mülakata Arnavutköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Hakan Şişman, İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü Yalçın Aktaş, Park ve Bahçeler Müdürü Gökhan Kumbasar ve İŞKUR temsilcileri katıldı. Mesleki ve kişisel eğitimler verilecek Programın başlangıç tarihi 2 Temmuz bitiş tarihi ise 28 Aralık olarak belirlendi. Pazartesi-Cuma günleri arasında haftada 5 gün işe gelecek işçiler günlük 9 saat çalışacaklar. Ayrıca işçiler Cumartesi ve Pazar günleri tatil yapabilecekler. Program kapsamında haftada bir gün işçilere mesleki ve kişisel eğitimler verilecek.


8

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

Arnavutköy’de Miniklerin Karne Heyecanı Arnavutköy Aşık Veysel İlkokulu’nda 2017/2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla karne töreni düzenlendi.

2

017/2018 eğitim öğretim yılı sona erdi. Bu anlamlı günde Arnavutköy Aşık Veysel İlkokulu’nda öğrenciler için karne töreni düzenlendi. Karnelerini alan öğrenciler 3 aylık yaz tatiline başlamanın heyecanını yaşadı. Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ ve Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli bu özel günde minikleri yalnız bırakmadı. Çeşitli gösteriler sergileyen minikler, öğretmenlerden ve velilerden alkış aldı.

“Başarısız çocuk yoktur” Başarısız öğrencinin olmadığını söyleyen, Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ “Başarısız çocuk yoktur. Başarısızlık diye bir şey bizim anlayışımızda ve ifademizde olmamalıdır. Çocuğun ilk öğretmeni evde anne ve babasıdır. Onlar bu nokta da bilinçli olmalılar. ‘Sen başarısızsın’ gibi bir yaklaşım içerisine asla girmemek icap eder. Her bir çocuğumuzun gelişimi farklı farklıdır. Yeteneğine göre çocukları yönlendirirsek hiçbir çocuğumuzu heba etmeyiz” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizin geleceğine umutla bakacağız” Törende konuşma yapan, Arnavutköy Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli “Bir dönemi hayırlısıyla bitirdik. Rabbim öğrencilere, nice böyle güzel karne günlerini birlikte yaşamayı ve başarılarla dolu eğitim hayatını tamamlamayı, vatanına hayırlı evlatlar olarak yetişmelerini cenabı Hak’tan niyaz ediyorum” dedi. Arnavutköy’de eski yıllara göre bir sınıftaki toplam öğrenci sayısı-

nın büyük oranda azaldığını belirten, Başkan Yardımcısı Dr. Kemal Aygenli “Bu ülke çok gerilerden çok ileri bir seviyeye gelmek üzeredir. Yıllar önce Arnavutköy’de okullardaki öğrenci sayısı sınıflarda 90-100 civarındayken, bugün sınıflarımız 25-30 kişilik sınıflar haline gelmiştir. Evlatlarımız tek başı-

na yetişmiyor. Öğretmen ve veli dayanışması olmadan yetişmesine imkan yok. Öğretmenlerimizin öncülüğünde velilerimizin destek ve katkılarıyla ülkemizin geleceğine umutla bakacağız ve gözümüz arkada kalmayacak” şeklinde konuştu.

Arnavutköy’de Mahalle İftarları Sona Erdi Arnavutköy Belediyesi tarafından Ramazan ayı boyunca gerçekleştirilen geleneksel mahalle iftarları programının bu yıl için sonuncusu gerçekleştirildi.

R

amazan ayı boyunca Arnavutköy Belediyesi’nin vatandaşların aynı sofrada bir araya gelmesi için düzenlediği mahalle iftarları sona erdi. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan mübarek Ramazan ayında 38 farklı mahallede kurulan iftar sofralarında binlerce vatandaş komşusu ile birlikte oruç açmanın mutluluğunu yaşadı. Anadolu Mahallesi, Çilingir Mahallesi, Mustafa Kemal Paşa Mahallesi, Tayakadın Mahallesi ve Balaban Mahallesi sakinlerinin bir araya geldiği gönül sofralarında, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı vatandaşları yalnız bırakmadı. Başkan Haşim Baltacı mahalle iftarlarının önemini vurgulayarak birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Öğretmenlere İftar Arnavutköy Belediyesi tarafından öğretmenlere yönelik iftar programı düzenlendi. Çok Amaçlı Salon’da

verilen iftar yemeğine Başkan Haşim Baltacı katıldı. 2017/2018 eğitim öğretim yılını huzurlu bir şekilde tamamlayan, başarılı gençler yetiştirmek için yıl boyunca emek harcayan öğretmenler, iftar sofrasında bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadılar.


Arnavutköy Bülteni

GÜNCEL

9

Bayramlar Bir Arada Olunca Güzel Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, bayramın 1. günü vatandaşlarla ile bir araya geldi.

A

rnavutköy Belediyesi tarafından düzenlenen bayramlaşma törenine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın katıldığı bayramlaşma programı, Arnavutköy Kent Meydanı’nda gerçekleştirildi. Bayramın 1. günü düzenlenen programına; Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Candaroğlu, STK Temsilcileri, Muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Çok Sayıda vatandaşın katıldığı programda konuşma yapan Başkan Haşim Baltacı, birlik ve beraberlik mesajları vererek, Ramazan Bayramı’nın İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni etti. Ramazan Bayramının mutluluğunun yaşandığı günde, vatandaşlarla tek tek sohbet eden Başkan Haşim Baltacı, programa gelen Arnavutköylülerin bayramını tebrik etti. Arnavutköy Kent Meydanı’nda düzenlenen bayramlaşma töreninden sonra Başkan Haşim Baltacı, il ve ilçe dernekleri tarafından düzenlenen bayramlaşma programlarına katıldı. Arnavutköy’de hizmetlerine devam eden Trabzonlular Derneği, Sinoplular Derneği, Gümüşhane Kelkit Çamurköyü Derneği, Samsunlular Derneği, Kastamonular Derneği, Erzurum Şenkayalılar Derneği ve Romanlar Derneği’nde düzenlenen bayramlaşma programlarına katılan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, vatandaşların bayramlarını tebrik etti.


10

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş Arnavutköy’de Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Arnavutköy’e gelerek; gün boyu birçok sivil toplum kuruluşuna, fabrikaya ve esnaflara ziyaretler düzenledi.

A

rnavutköy’ü ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un ilk durağı Arnavutköy’deki bir tekstil fabrikası oldu. Çakıroğlu Group ait fabrikada işçiler ile sohbet eden Bakan Kurtulmuş, dikiş makinesinin başına geçerek ceket dikti ve ütü yaptı. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın da eşlik ettiği geziler gün boyu devam etti. Bakan Kurtulmuş, fabrikanın ardından ilçedeki sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Bu ziyaretleri sırasında yaptığı konuşmalarda Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada karanlık odakların Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Acem’i ve diğer etnik kimlikleri birbirinden ayırmaya çalıştıklarını vurgulayan Bakan Kurtulmuş: “Sınırlarını böldükleri insanların şimdi gönüllerini bölmek istiyorlar. Türk’ü Kürt’ü Arap’ı ve diğerlerini birbirine düşman etmeye çalışıyorlar. Suriye’deki oyunun adı da budur, Irak’taki oyunun adı da budur, Türkiye’deki terör meselesinin arkasındaki de budur, FETÖ meselesinin gerçeği de budur. Bu elin gavuru Türk’ü sevmiyor da Kürt’ü seviyor değildir. İnan ki Türk’ü de Kürt’ü de Arapları da diğer hakları da günahı kadar sevmez. Çünkü bunlar asil Kürt milletinin, Selahattin Eyyubi’nin torunları olan bu milletin nasıl gerçekten mübarek ve dinine bağlı bir millet olduğunu bilirler. İstiklal harbinden bilirler, Çanakkale’den bilirler, Doğu Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu’yu işgal etmeye kalktıkları zamanlardan bilirler, Ermeniler üzerinden oyun oy-

namaya kalktıkları zaman bu toprakların Kürtlerinin oyunu nasıl bozduğunu bilirler. Şimdi istiyorlar ki Türkler Kürtler birbirinden ayrı kalsın. Hiç öyle olmayacak Allah’ın izniyle Sizlerin de gayretleriyle ve iyi niyetiyle hepimiz bu ülkenin eşit ve özgür yurttaşları olacağız.” şeklinde konuştu.

Bakan Kurtulmuş Ordulular ve Kastamonlular ile bir araya geldi Arnavutköy Belediyesi Yeni Yönetim Merkezi’ni de ziyaret eden Bakan Kurtulmuş, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı ile birlikte ilk önce Kastamonulular Derneği tarafından düzenlenen iftar programına daha sonra Ordulular Derneği tara-

fından düzenlenen iftar programına katıldı. Ordulular Derneği tarafından düzenlene iftar programında hemşerileri ile bir araya gelen Bakan Kurtulmuş, hemşerileri sohbet ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. Daha güçlü, ekonomik olarak daha kalkınmış bir Türkiye, kazandığını halkıyla daha adil bir şekilde bölüşen Türkiye, dünyada sözüne daha itibar edilir bir Türkiye için önümüzde bir fırsat olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş: “Bu anlamda 24 Haziran seçimleri sadece kimi milletvekili seçeceğimiz seçimi değildir, sadece kimi cumhurbaşkanı seçeceğimiz seçimi değildir. Türkiye tam manasıyla bir bağımsızlık mücadelesi verirken, bir istikbal mücadelesi verirken, bu istikamette daha güçlü bir şekilde yoluna devam etsin diyedir” şeklinde konuştu. Bakan Numan Kurtulmuş, iftar programında sonra Arnavutköy Taşoluk Camii’nde teravih namazı kıldı, namaz sonrasında vatandaşlarla sohbet etti.


GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

11

Arnavutköy’de 500 Yıllık Gelenek ‘Baklava Alayı’ Sürprizi Arnavutköy’de engelliler ve aileleri için yapılan iftarda Yeniçeriler, 500 yıllık gelenek olan “Baklava Alayını” canlandırdı. Yeniçeri kıyafetleri giyen görevliler mehteran eşliğinde baklava dağıttı.

3.

Havalimanı, Kanal İstanbul gibi çalışmalarla İstanbul’un yeni gözdesi olan Arnavutköy, ramazan ayı dolayısıyla da son derece hareketli. Ramazan ayını birbirinden özel programlarla geçiren Arnavutköy Belediyesi, bu kez Osmanlı’nın günümüzde unutulmuş geleneğini gün yüzüne çıkardı. Arnavutköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen iftar programına yüzlerce engelli vatandaş ve aileleri katıldı. Akşam ezanının okunmasıyla oruçlarını açıp yemek sonrası hep birlikte dualar ettiler. Arnavutköy Belediyesi tarafından organize edilen iftar yemeğinde Mehteran takımı konser verirken Yeniçeri kıyafeti giyen görevliler mazisi 5 asıra dayanan ‘Baklava Alayı’nı canlandırıp özel baklava tepsisinden özel misafirlere ikramda bulundular.

“500 yıllık geleneği Arnavutköyümüzde yaşattık” Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Ramazan ruhunu birlik ve beraberlik içinde paylaşmanın önemini anlatırken, “500 yıllık geleneği Arnavutköyümüzde yaşattık. Geleneklerimize sahip çıkmak çok güzel. Engelli kardeşlerimize ‘Baklava Alayı’ kurarak böyle bir

sürpriz hazırladık. Mübarek ayda engelli kardeşlerimizle oruç açmanın mutluluğu içindeyiz” diye konuştu.

Baklava Alayı’nın tarihi 17’inci yüzyılın sonlarında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Ramazan ayının on beşinci gününde askerlere iltifat olarak baklava ikramı yapılmaya başlandı. Baklavaların asker tarafından teslim alınışı ve kışlalara götürülüşü gösterişli bir tören şeklinde gerçekleştirilirdi. Amirlerini takip eden asker bölüklerinin kortej halinde kışlalara doğru yürüyüşlerine “Baklava Alayı” denirdi. İstanbul halkı baklava alayını seyretmek için sokaklara dökülürdü. Padişah ve askerlere sevgi gösterilerinde bulunurlardı. Geçmişte bir sembol olan bu gelenek Yeniçeri Ocağı ile birlikte tarihe karıştı. En son Baklava Alayı ise Miladi takvime göre 21 Nisan 1826’da gerçekleştirildi.


12

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

Gönlümüz Bir Soframız Bir Arnavutköy Belediyesi tarafından Ramazan ayında geleneksel hale getirilen iftar programları devam ediyor.

R

amazan ayının gelmesiyle birlikte, Arnavutköy Belediyesi tarafından ilçede çeşitli iftar programları gerçekleştiriliyor. Her gün kurulan sokak iftarlarının yanı sıra Arnavutköy Belediyesi’nde dernekler iftar sofrasında bir araya geliyor. Bu kapsamda Arnavutköy Avcılar ve Atıcılar Derneği Arnavutköy Belediyesi Çok Amaçlı Salon’da iftar programı düzenledi. Programa, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı.

Vatandaşlar, Başkan Baltacı’ya Sorunlarını Anlattı Başkan Haşim Baltacı, Arnavutköy Avcılar ve Atıcılar Derneği’nin iftar programından sonra Taşoluk Anadolu Lisesi, Durusu Hüseyin Ökten Lisesi ve Haraççı Borsa İstanbul Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin öğrencileri ve aileleriyle iftar sof-

rasında buluştu. İftardan sonra Durusu Merkez Cami’nde teravih namazı kılan Başkan Baltacı namazdan sonra mahalle sakinlerinin sorun ve taleplerini dinleyerek onlarla çay içti.

Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz Arnavutköy’de Durusu Mahalle sakinleriyle sohbet eden Başkan Baltacı buradan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ile birlikte Arnavutköy Bitlisliler Derneği’ne geçti. Bitlisliler derneğindeki sahur programına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz ve Başkan Haşim Baltacı vatandaşlarla hasbihal etti.

Başkan Baltacı, İftarda Sinoplular ve Giresunlularla Buluştu Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, Arnavutköy Sinoplular Derneği ve Arnavutköy Giresun İli ve İlçeleri Sosyal Kültürel Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği iftar programına katıldı.

A

rnavutköy Belediyesi birçok iftara programına ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Her gün kurulan sokak iftarlarının yanı sıra dernek iftarlarına da katılan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı vatandaşlar ile bir araya geliyor. Başkan Haşim Baltacı dernek iftarları kapsamında Arnavutköy Sinoplular Derneği ve Arnavutköy Giresun İli ve İlçeleri Sosyal Kültürel Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği programa katıldı.

“Geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olmaya aday bir ilçeyiz” İftar programında vatandaşlarla bir araya gelen Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı, “Birçok derneğimizle bir araya geldik. Bugün de sizlerleyiz. Bu güzel iftar akşamını birlikte, huzur içerisinde idrak ediyoruz” dedi. Arnavutköy’deki projeler hakkında konuşan Başkan Haşim Baltacı “Arnavutköy neredeyse bütün büyük projelere ev sahipliği yapıyor. Geleceğin Türkiye’sinde söz sahibi olmaya aday bir ilçeyiz. Bu yatırımlara sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Hep birlikte geleceğin Türkiye’sini inşa etmek, gelece-

ğin Türkiye’sinde beraber olmak adına birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte kararlı bir şekilde ülkemize sahip çıkmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı iftar programından sonra teravih namazı kılmak için İmrahor Hz. Ömer Cami’ne gitti. Burada namazını eda eden Başkan Baltacı, namaz sonrasında mahalle sakinlerinin sorunlarını ve taleplerini dinledi.


GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

13

Şehit Yakınları ve Gaziler İftarda Buluştu Arnavutköy Belediyesi, şehit yakınları ve gaziler için iftar programı düzenledi. Programa, Arnavutköy İlçe Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı.

R

amazan ayının gelmesiyle birlikte, Arnavutköy Belediyesi tarafından ilçede çeşitli iftar programları gerçekleştiriliyor. Bu mübarek ayda şehit yakınları ve gaziler de unutulmadı. Arnavutköy İlçe Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı’nın da katıldığı iftar programında şehitler için dua edildi.

‘Ben’ olmaktan uzaklaşıp ‘biz’ olmalıyız Ramazan ayının aynı zamanda öz benliğimizle muhasebe içerisinde olduğumuz bir ay olduğunu söyleyen Arnavutköy İlçe Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu “Ramazan rahmet, bereket ve mağfiretin dışında aynı zamanda birde kendi öz benliğimizle muhasebe içerisinde olma, hatalarımızla yüz yüze gelme, onlardan arınma için de bir fırsat ayıdır. Bunları hep birlikte değerlendirdiğimizde ‘ben’ olmaktan uzaklaşıp ‘biz’ olmaya doğru daha güzel, daha anlamlı adımlarla yaklaşmalıyız” ifadelerini kullandı.

“Bayrağımızın gölgesinde rızkımızı paylaşmanın güzelliğini yaşıyoruz” İftar programında konuşma yapan Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı “Bu güzel bayrağımızın gölgesinde yan yana gelmenin, bir arada olma-

nın, sofralardaki nimetlerin yanında kalbimizdeki sevgiyi, muhabbeti paylaşmanın, rızkımızı paylaşmanın güzelliğini yaşıyoruz” dedi. Ramazan ayında kalpteki muhabbetin arttığını birlik ruhunun pekiştiğini belirten Başkan Baltacı: “Ülkemizin böyle bir birlik ruhu içerisinde her türlü zorluğun üstesinden gelecek bir azim ve kararlılığı var. O yüzdendir ki bütün düşman gözleri bu birlik ruhunu ortadan kaldırmaya yönelik çalışıyor. İşte onun için her türlü mülahazadan uzak, kalben birbirini seven, birbiriyle ülfet içerisinde olan aynı inancı, aynı milli ve manevi değerleri paylaşan insanlar olarak ülkemizin gelecek yarınlarında birlik ve beraberlik içerisinde yo-

lumuza devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

Başkan Haşim Baltacı Gençlerle İftarda Buluştu Arnavutköy Belediyesi Ramazan ayında öğrencileri de unutmayarak, onlar için iftar programı düzenledi.

H

adımköy İbrahim Özaydın, Hadımköy TOKİ Anadolu İHL ve Hadımköy Örfi Çetinkaya Anadolu Lisesi’nden mezun olan öğrenciler ve aileleri için verilen iftara, Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı katıldı. Duaların okunmasının ardından öğrencilerle aynı sofraya oturan Başkan Baltacı, onlarla iftar yaptı.

“En büyük zenginliğimiz gençlerdir” İftar programında konuşma yapan Başkan Haşim Baltacı “Sizlerin de heyecanına katkı sağlamak amacıyla iftar daveti verdik. Davete icabet ettiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi. İnsanların hayatına anlam katan önemli zaman dilimlerinin olduğunu belirten Başkan Baltacı “Bunlardan en önemli olanlarından biri diploma heyecanı yaşadığımız, özellikle lise diploması aldığımız dönemdir” ifadelerini kullandı. Başkan Baltacı okullara yatırımlar yapıldığını ayrıca birçok üniversitenin açıldığını vurgulayarak “Türkiye’nin geleceğine yatırım yapıyoruz. En büyük zenginliğimiz siz değerli gençlersiniz. Biz sizlerden çok umutluyuz” şeklinde konuştu.


14

GÜNCEL

Arnavutköy Bülteni

Tarihi İniş Arnavutk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” adlı uçak, İstanbul’un yeni cazibe merkezi olan Arnavutköy’e ilk inişi gerçekleştirdi.

C

umhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TCANK” adlı uçak, İstanbul’un yeni cazibe alanı olarak görülen Arnavutköy’de bulunan İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi yaptı. Bu tarihi anda Cumhurbaşkanı Erdoğan’a; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak ve Arnavutköy Belediye Başkanı Haşim Baltacı eşlik etti.

Cumhurbaşkanı su takı seremonisiyle karşılandı Kahramanmaraş ve Gaziantep’teki programlarının ardından İstanbul’a hareket eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan “TC-ANK” uçağı, İstanbul Yeni Havalimanı’na saat 20.30’da iniş yaptı. “TC-ANK” uçağı, 3 bin 750 metre uzunluğunda ve 60 metre genişliğinde yapılan ve tüm işlemleri tamamlanan birinci piste indi. Erdoğan’ın, uçağın inişi sırasında kokpitte yer aldığı görüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı İstanbul Yeni Havalimanı’nda, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, pilotlar, hostesler, hostlar, havalimanı işçileri karşıladı. Erdoğan, daha sonra tören mangasını selamladı. Havalimanında bekleyen itfaiye takımı, ilk kez iniş yapması sebebiyle Erdoğan’ın uçağını bir havacılık gele-

neği olan su takı ile karşıladı. Uçak daha sonra su püskürten bu iki itfaiye aracının arasından geçti.

havalimanımızın hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum. Milletime en kalbi duygularla selam, sevgi, saygılarımı sunuyorum.” dedi.

Muhteşem bir esere sahip olduk

Havalimanının açılışı 29 Ekim’de yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kokpitten yaptığı konuşmada, muhteşem bir havalimanını inşa etmenin mutluluğu içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, “Tüm konsorsiyum mensuplarını, mimarından mühendisine kadar emeği geçenlerin hepsini tebrik ediyorum, kutluyorum. Gerçekten pistiyle, ışıklandırmasıyla, terminal binasıyla muhteşem bir esere sahip olduk. Milletimiz için ülkemiz için tüm insanlık için

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda bu muhteşem havalimanının açılışını yapacaklarını hatırlatan Erdoğan, “Ancak bugün bir ortak yayın sebebiyle, aynı zamanda havalimanımızın son durumunu yerinde kontrol etmek için geldik ve Gaziantep’ten buraya iniş yaptık. Bu inişle birlikte de gerek muhteşem pistimizi, bunun yanında terminal binamızı görme imkanını bulduk.” ifadelerini kullandı.


Arnavutköy Bülteni

GÜNCEL

15

tköy’de Gerçekleşti Atatürk Havalimanı, Millet Bahçesi’ne dönüştürülecek Böyle bir markaya sahip olmanın önemine değinen Erdoğan, buna vesile olan 5 firmanın büyük bir imtihan verdiklerini vurgulayarak, “Burada kolay bir yatırım olmadı. Burada kolay bir süreç olmadı. Ne tür bir zorluklardan geçildiğini gerek Başbakanlığım, gerekse Cumhurbaşkanlığım dönemimden gayet iyi biliyorum. Fakat dayanışma, birlik, beraberlikle bu günlere vardık. Artık 29 Ekim’i inşallah kovalıyoruz. 29 Ekim’de de uçaklarımızın buradan kalkıp, buraya indiklerini inşallah göreceğiz. 29 Ekim’le birlikte bir diğer taraftan da Atatürk Havalimanı’nın Millet Bahçesi’ne dönüştürülme sürecini de başlatacağız.” şeklinde konuştu.

Gerçekleşme oranı yüzde 90’ı geçti

“Havalimanımız bizim markamız olacak” Havalimanının 5 firma tarafından oluşturulan konsorsiyumla inşa edildiğini dile getiren Er-

doğan, şunları kaydetti: “Artık çoğu gitti azı kaldı. Burada mimarından mühendisine, işçisine, tüm kardeşlerimi kutluyorum. Konsorsiyumun bütün ortaklarını tebrik ediyorum, kutluyorum. Onlar da bu iş için çok büyük emek verdiler, imkanlar ortaya koydular. Aynı şekilde tabii burada gerçekten bu süreci takip eden, kovalayan değerli arkadaşlarımızın emekleri var, onları da ayrıca tebrik ediyorum, kutluyorum. 29 Ekim’de bittiğinde bu havalimanımız malum yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak ve dünyanın sayılı ilk 3 inşallah havalimanlarından bir tanesi olacak. Hedef 2023’te 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşmak... Bununla bir numara olacak. İnşallah havalimanımız bizim prestijimiz olmanın ötesinde, markamız olacak.”

Cumhuriyet döneminin en büyük projelerinden olan ve gerçekleşme oranı yüzde 90’ı aşan havalimanının ilk etabının, 29 Ekim’de hizmete açılması planlanıyor. Toplamda 42 ayda tamamlanacak ilk etapta, günlük 3 bin 500 iniş-kalkış imkanı, 100 bin metrekarelik yaşam alanı, 25 bin araçlık otopark, 42 kilometrelik bagaj sistemi, 143 yolcu köprüsü, 5,5 milyon tonluk kargo kapasitesi, 62 kilometrelik güvenlik çemberi bulunacak. Havalimanının, 73 milyar liralık ekonomik katkı ve 225 bin kişiye istihdam imkanı sağlaması bekleniyor.


17

Arnavutköy Bülteni

A

A

rnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelli Merkezimizde 5-15 yaş arasında olan Otizm tanılı öğrencilerimize yönelik ‘Duyu Bütünleme Terapisi’ verilmektedir. Duyu bütünleme terapisi verilmeden önce terapist tarafından öğrencinin gerekli raporları incelenir. Ardından çocuğun problem yaşadığı alanlardaki bozukluklar gözlemlenerek, çocuk değerlendirilir ve ihtiyaçları doğrultusunda uygun terapi programı hazırlanır. Vermiş olduğumuz duyu bütünleme terapisi hizmetimizdeki amacımız; Otizm tanılı öğrencilerimizin iletişim kuran, fikirler üreten, çözümler bulan, hayal eden, günlük hayatındaki sosyal, fiziksel ve psikolojik sorunlarını atlatan bireyler haline getirmeye destek vererek hayatlarına küçük dokunuşlar yapmaktır.

rnavutköy Yaşlı ve Engelli Merkezi’nde hizmet alan, bedensel engelli vatandaşlarımızın topluma entegrasyonunu sağlamak ve hayatlarını kolaylaştırabilmek adına, kullandıkları akülü sandalyelerinin akülerini yeniledik.

İ

lçemizde ikamet eden şehit yakınları ve gazilerimiz ile ramazan arifesinde Hz. Yuşa türbesini ziyaret edip dualarımızı ettik ardından Beykoz Belediyesi sosyal tesislerinde ağırlayıp unutamayacakları bir gün yaşattık.

A

rnavutköy Belediyesi, ihtiyaç sahiplerinin faydalanması için kurduğu Arnavutköy Sosyal Yardımlaşma Marketi (ASYAM), ilçede ikamet eden temel ihtiyaçlarını karşılayamayan veya hayatlarını sürdürmekte güçlük çeken dar gelirli, muhtaç, yoksul, kimsesiz, yaşlı, dul, engelli, hasta ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara hizmet veriyor. Kişiye özel verilen ASYAM kartlarıyla her ay düzenli olarak yüklenen kredi limiti oranında ihtiyacı olan ürünü seçme ve alma hakkına sahip oluyor. Her ayın belirli dönemlerinde para yüklenen kart ile vatandaşlar ASYAM Marketten alışveriş yapabiliyor.

İ

lçemizde ikamet etmekte olup İstanbul içerisindeki hastanelere kendi imkanları ile ulaşım sağlayamayan yaşlı ve engelli vatandaşlarımızın hastane ulaşımları birimimiz tarafından sağlanmaktadır.

A

rnavutköy Belediyesi Yaşlı ve Engelliler Merkezi olarak 10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutlamak ve önemine dikkat çekmek için, birimimizde kayıtlı olan engelli öğrencilerle birlikte, Kadıköy’de bulunan Oyuncak Müzesi’ni

gezdik. İçerisinde farklı ülkelerde üretilmiş ve 1900’lü yıllardan günümüze kadar gelmiş olan yaklaşık 4 bin oyuncağın bulunduğu müzeyi gezen öğrenciler etkinlikten dolayı memnun olduklarını ifade ettiler.


18

SPOR

Arnavutköy Bülteni

Arnavutköy Belediye Spor U-13 Takımı Şampiyon Oldu U13 Ligi 4. Grup’ta nefes kesen şampiyonluk mücadelesinden galip ayrılan taraf Arnavutköy Belediye Spor oldu.

A

rnavutköy Belediye Spor, U13 Ligi 4. Grup’ta nefes kesen şampiyonluk mücadelesinden galip ayrılarak büyük bir başarıya imza attı. İlk kez bu kadar çok takımın katıldığı grupta mücadele eden Arnavutköy Belediye spor U-13 takımı zorlu geçen lig maratonu sonunda şampiyonluk ipini göğüsleyerek büyük sevinç yaşadı. Alt yapılarda üç sezondur büyük başarılara ve şampiyonluklara imza atan teknik direktör Ramazan Ünal, Soner Tanık ve Erol Develi verilen emeklerin karşılığını almanın gururunu yaşıyor. Arnavutköy Belediye Spor bu sezon ilk kez bu kadar güçlü ve birbirine denk takımların bir araya geldiği zorlu lig maratonuna sıkı idman programlarıyla hazırlanarak son şampiyona yakışır bir sezon geçirdi. Sezon öncesi yapılan hazırlık karşılaşmalarıyla kendisini hazır hale getiren U-13 takımı, art arda rakiplerini geçerek mutlu sona ulaştı.

Şampiyonluk 155 golle geldi 4. Grup’ta mücadele eden Arnavutköy Belediye Spor U-13 takımı; Kayaşehir, Başakşehir, 5Mevsim, Bahçeşehir, Bolluca spor ve Arnavutköy Yayla spor ile aynı grupta yer aldı. Umut Akarsu, İbrahim Erbek,

Emircan Akın, Yusuf Akay, Fırat Argün, Ömer Bozkurt, Umut Göncü, Adem Saka, Yakup Yıldız, Hasan Keleş ve Baran Erdoğan İdeal kadrosuyla sahaya çıkan Arnavutköy Belediye Spor u-13 takımı oynadığı karşılaşmadan aldığı galibiyetler ile rakiplerine korku saldı. Arnavutköy Belediye Spor Toplam 12 takımın şampiyonluk mücadelesi verdiği 4. Grupta 21 galibiyet ile

rakip filelere 115 gol atan U-13 takımı ligi 63 puanla tamamlayarak şampiyonluğunu ilan etti.

Fotoğraf isim listesi Ayaktakiler Soldan Sağa; Soner Tanık, Erol Develi, Umut Akarsu, Yakup Polat, Serkan Yılmaz, Baran Erdoğan, Adem Şaka, Yusuf Peksoy, Ömer Bozkurt, Ahmet Haşimi Üner, Enes Keçeci, Mehmet Gündoğdu, Umut Güncü, Ramazan Ünal, Oturanlar Soldan Sağa; Ferhat Çatal, Fırat Argun, Yusuf Akay, Emircan Akın, İbrahim Erbek, Hasan Keleş, Yunus Yılmaz


Arnavutköy Bülteni

SPOR

19


20

DİNİ BİLGİLER

Arnavutköy Bülteni

Güneş, Ay ve Yıldızlar Gökyüzünün Kandilleri Hz. Âişe anlatıyor: Resûlullah (sav) zamanında güneş tutuldu. (Bunun üzerine) Resûlullah (sav) insanlara namaz kıldırdı... Sonra güneş (eski hâline dönüp) açılmışken namazdan ayrıldı. İnsanlara bir hutbe verdi. Allah’a hamd ve senâ ettikten sonra şöyle buyurdu: “Güneş ve ay, Allah’ın âyetlerinden iki âyettir. Hiç kimsenin ölümünden ya da doğumundan dolayı tutulmazlar. Bunları (güneş veya ayın tutulduğunu) gördüğünüz zaman Allah’ı zikredin, tekbir getirin, namaz kılın ve sadaka verin...” (B1044 Buhârî, Küsûf, 2; M2089 Müslim, Küsûf, 1)

A

llah Resûlü’nün on sekiz aylık oğlu İbrâhim vefat ettiği gün güneş tutulmuştu. Câhiliye muhayyilesi ile düşünmekten henüz kurtulamamış bazı kişiler, güneş ve ay tutulmasını İbrâhim’in ölümüne gökyüzünün yas tutması şeklinde açıklamak istediler. Allah Resûlü’nün oğlunun vefatı ile güneş tutulmasının art arda gelmesi onlarda güneşin İbrâhim’in ölümünden dolayı tutulduğu kanaatini uyandırmıştı. Bunun üzerine Allah Resûlü onları uyardı ve “Güneş ve ay, Allah’ın âyetlerinden iki âyettir. Hiç kimsenin ölümünden ya da doğumundan dolayı tutulmazlar. Bunları (güneş veya ayın tutulduğunu) gördüğünüz zaman Allah’ı zikredin, tekbir getirin, namaz kılın ve sadaka verin.” Resûl-i Ekrem’in bu hadisi, gök cisimleri ile önemli bazı olaylar arasında bağ kurmanın yanlışlığına dikkat çekmekte ve güneş ya da ay tutulması durumunda Müslümanların ne yapacakları yolunda tavsiyede bulunmaktadır.

“Güneş tutulması sona erinceye kadar namaz kılın” Güneş tutulması esnasında insanlar ilk anda ne olduğunu tam anlayamadıkları için şaşkınlıklarını gizleyemediler. Bazıları kıyametin koptuğunu sandı, kimileri de mescide koştu. Allah Resûlü mescide giderek insanların namaza çağrılmasını istedi. Hz. Ebû Bekir’in kızı Esmâ da mescide gelenlerin arasındaydı. Esmâ, kız kardeşi Hz. Âişe’nin mescitte namaz kıldığını gördü. Az sonra Hz. Âişe’ye, “Bu bir âyet (kıyamet alâmeti) midir?” diye sordu. Hz. Âişe, başıyla “Evet” diye işaret etti. Bunun üzerine Esmâ namaza durdu. Hava çok sıcaktı. Namaz o kadar uzadı ki, bayılacak gibi oldu ve yanında bulunan su kabından üzerine su serperek serinlemeye çalıştı. Allah Resûlü küsûf namazını kıldırırken kıyam, rükû ve sec-

delerde o kadar uzun kaldı ki, namaz bittiğinde güneş tutulması da sona ermişti. Allah Resûlü güneş tutulması esnasında kıraatleri açıktan ve uzunca okuyarak iki rekât namaz kıldırmıştı. Namaz, güneş tutulması süresince sürmüştü. Zaten Allah Resûlü’nün, “Güneş tutulması sona erinceye kadar namaz kılın.”buyurduğu da nakledilmiştir. Peygamber Efendimiz namazı kıldırıp, güneş tutulması sona erdikten sonra ashâbına dönerek onları yukarıda geçtiği gibi uyarmıştır.

Güneş tutulması kıyametin kopuşunun bir parçasıdır Sahâbeden Câbir b. Abdullah, Allah Resûlü’nün kıldığı bu namazdan sonra yaptığı konuşmada, “Sizin gireceğiniz bütün yerler bana gösterildi. Cennet bana gösterildi, hatta bir salkım üzüm almak için elimi uzatsaydım onu alabilirdim. Cehennem de bana gösterildi.” dediğini nakletmiştir. Allah Resûlü’nün güneş tutulmasında namaz kılıp, ardından cennet ve cehennemden bahsetmesi manidardır. İnsanlara namaz kıldırması onların korkularını namazın engin huzuru içinde yenmelerini sağlamış, böylece onların tabiatın yegâne sahibi Allah’a sığınmalarını temin etmiştir. Efendimiz orada bulunan insanların yüreklerine korku veren güneş tutulmasının bir gün kıyametin kopuşunun bir parçası olarak insanoğlunun başına geleceğinden bahisle, önemli olanın Allah’ın rızasına uygun davranarak cenneti hak etmek olduğunu anlatmıştır.

Müslümanlar, astronomi araştırmalarına Batı’dan önce başladı “Allah’ım! Hilâli üzerimize bereket, iman, esenlik ve İslâm ile doğur. (Ey hilâl!) Benim Rabbim de senin Rabbin de Allah’tır.” hadisi, kâinat bütününü oluşturan her parçanın Allah’ın yarattığı bir varlık olarak O’nun emrine boyun eğdiğini ifade etmektedir. Aynı şekilde “Sana hilâlleri sorarlar. De ki: Onlar insanlar için, özellikle hac için vakit ölçüleridir.” âyeti de gök cisimlerinin Allah’ın onlar için yüklediği görevler dışında başka bir işlevinin olmadığını beyan etmektedir. Hz. Peygamber, ayların başlangıç ve bitiş vakitlerini hilâllere göre tespit etmiştir. Ramazan ayına hilâli görerek başlamış, Şevvâl hilâlini görünce Ramazan Bayramı’nın vaktine karar v vermiştir. Keza Zilhicce hilâli ile de hac ibadetini gerçekleştirmiş, Kurban Bayramı’nı kutlamıştır. Namaz vakitlerinin tespitinde ise güneşin hareketleri esas alınmış, sabah, öğle, ikindi ve akşam namazları hep güneşe göre ayarlanmıştır. İşte ay ve güneşin ibadetlerle olan bu sıkı bağlantısı sayesinde Müslümanlar arasında rasathane ve astronomi araştırmaları Batı’ya nispetle çok erken asırlarda başlamıştır. İslâm, yıldızların Allah’ın tabiî kanunlarına tâbi bir kozmolojinin parçası olması fikriyle yıldız kültünü yıkmış, bunu yaparken kendine mahsus bir dil ve üslûpla kâinatın Allah’ın emrine boyun eğdiği gerçeğini dile getirmiştir. Kur’an nasıl ki zaman fikrini, sadece dünyevî zaman algısıyla sınırlandırmamış ise, kâinat fikrini de, birbirinde farklı âlemlerin olduğuna işaret ederek fizik ve metafizik dünya bütünlüğü içinde ele almıştır. Gökyüzü tefekkür ve dua vesilesidir. Görünen âlemden görünmeyen gayb âlemine açılan bir kapı gibidir. İnsana düşen bu muazzam yapı üzerinde düşünmek, Allah’ın azameti karşısında kulluğunu yalnız O’na hasretmektir.

Kaynakça Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “Hadislerle İslam” kitabının 1. cildinden alınmıştır.


Arnavutköy Bülteni

ARNAVUTKÖY TARİHİ

21

80 İhtilali ve Sonrası:

Arnavutköy’de Değişim Yılları 12 Eylül 1980’de Türkiye güne tank sesleriyle uyandı. Seçimle iktidara gelen hükümet devrilmiş, sokaklarda postal sesleri yankılanıyordu. Türkiye’yi tamamen değiştiren müdahale sonrasında 650 bin kişi gözaltına alındı, 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 50 kişi idam edildi, 171 kişinin ‘işkenceden öldüğü’ belgelendi. Peki, o karanlık dönemde Arnavutköy’de neler oldu?

A

skeri cunta ülkedeki siyasi istikrarsızlığı (Cumhurbaşkanlığı seçiminin sonuçlandırılamaması), ekonomideki kötü gidişi (dış ticaret açığındaki artışı, işsizlik) ve güvenlik sorunlarını (sağ-sol çatışması ve sokaklardaki şiddet) bahane ederek 12 Eylül 1980 günü yönetime el koydu. Bu müdahale ile Süleyman Demirel’in başbakan olduğu hükümet görevden alındı. Türkiye Büyük Millet Meclisi lağvedildi. Partiler kapatıldı. Parti liderleri askeri üslerde gözetim altında tutuldu. Arnavutköy özelinde ise 27 Mayıs İhtilali’ne oranla 12 Eylül Darbesi’ne tepkilerin daha az olduğu söylenebilir.

gel diyor, öyle söylüyor onunda ya adamını bulacaksın, gerçi ben eski tüccar olduğum için çok sıkıntı çekmedim.”

“Demokrasi kesintiye uğradı” Arnavutköy’ün yerlilerinden olan İlhan Soylan, 12 Eylül’e dair görüşlerini ve o günü şöyle aktarmaktadır: “Biliyorum, Cuma günü olmuştu. Camiye gittik, benim gibi bir sürü insan geldi. Biz gittik, çıkmayacaksınız sokağa dediler ama ne bileyim ben o zaman cesurmuşuz. Valla çıktık, gittik. Ne olacak ki. Köyde hırsızlık-arsızlık bir şey yoktu. Herkes birbirini tanırdı. Bir baktık, caminin eski cemaati yine vardı. Komutan da çekmişti yani, göz yummuştu. Her gün adam ölüyordu biliyorsunuz. Biz de üniversitede korkuyorduk, sokakta korkuyorduk. Biz ihtilale olumlu baktık ama sonra ne bileyim valla ihtilal saptırıldı mı ne oldu nasıl gitti. Demokrasi kesintiye uğradı. Süleyman Demirel’i dinliyorduk daha sonraki yıllarda. Milletvekillerinin beline silah verecek miydim falan, öyle konuşmalar yapıyordu. İhtilali bugün yargıladılar, ettiler ama ne hikâye.”

“Bir yere gidip bankadan para alıp çıkamazdın” Refik Yücel, 12 Eylül de ticaret yapmanın zorluklarını şu sözlerle anlattı: “Akşam hava karardıktan sonra kahveler kapanırdı. Bir yere gidip bankadan para alıp çıkamazdın. Ben hale giderdim, şoförlük yapıp mal getireceğim halden gidip bir tek kandil alıp gidemezdim yani. Tüccara gidiyorsun burada gidiyorsun mesela sırayla soruyorsun kaç para şu, 5 lira, bir öbürüne bakayım diyorsun bir öbürüne dönüyorsun 6 lira diyor bana. Ya yok, ya diyor kapanıyor mesai dışı

“Menderes ile Özal arasında kıyasladığında pek fark yok” 12 Eylül Darbesi’nin etkileri günümüze kadar devam etse de 1983 genel seçimleriyle birlikte Türkiye siyaseti normale dönmüştü. 6 Kasım 1983’teki genel seçimi kazanan Anavatan Partisi ile yeni bir dönem başladı. Turgut Özal başbakan oldu. Turgut Özal’ın başbakanlığı ve ANAP iktidarı döneminde Arnavutköy kentleşmeye başladı. Turgut Özal Arnavutköy’de sevilen bir karakter olarak değerlendirilebilir. Adnan Men-

deres ile özleştirilen Turgut Özal için Celal Yüzüak şunları söylemektedir. “Menderes ile Özal arasında kıyasladığında pek fark yok yani, aynı izden yürüdüler, aynı devam ettiler yine. Millet hürleşti yine. Özal’ı da elimizin tersiyle itmiyoruz yani. O da halk, halk adamıydı. Merhametli bir adamdı. Çalışkan adamdı. Halk içine girer. Kaç kere İstanbul’da camilerde gördüm. Yanına gittim, tokalaştım bile.” Tarihin ve kültürel değerlerin her millet için büyük bir önemi vardır. Arnavutköy’ün mühim tarihini okurlarımıza sunuyoruz. Bu eğitici bir o kadar keyifli yazı dizisi her ay Arnavutköy Bülteni’nde sizlerle.

Kaynak: Geçmişin Sesinden Arnavutköy: Savaşın ve Göçün Çocukları kitabı, sayfa 78-81


22

BİLİM VE TEKNOLOJİ

Arnavutköy Bülteni

Altay Tankı İçin İmzalar Atıldı Altay Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzalandı.

A

LTAY Tankı Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ arasında imzalandı. Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katıldığı imza töreni, SSM yerleşkesinde gerçekleştirildi. Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Sözleşmesi; ALTAY Ana Muharebe Tankı Güç Grubu’nun yurt içi mevcut imkan ve kabiliyetlerin azami derecede kullanılarak tasarımı, geliştirilmesi, prototip üretimi, test ve kalifikasyonu ile ALTAY tankına entegrasyonunu kapsıyor. Proje kapsamında 1500 beygir gücünde dizel motor, çapraz tahrikli transmis-

yon, soğutma paketi ve ilgili alt sistemlerden oluşan güç grubu geliştirilecek. Ayrıca yerli olarak geliştirilecek olan güç grubunun test ve kalifikasyon faaliyetleri proje kapsamında kurulacak olan

test merkezinde yürütülecek. Projenin fikri ve sınai mülkiyet hakları Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait olacak.

250 adet için seri üretim SSM, Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde alınan kararla Altay tankının 250 adedinin seri üretim işi ve tanka güç grubu geliştirilmesi işi için BMC AŞile sözleşme görüşmelerine başlanacağını 24 Nisan’da duyurmuştu. Bu atılan imzalarla güç grubu geliştirilmesinin sözleşmesi imzalanmış oldu. ALTAY tankının 250 adetlik seri üretim işi için ise ilgili firmayla sözleşme görüşmeleri sürüyor.

Türkiye’nin İlk Yerli Savaş Uçak Gemisi: TCG Anadolu Türkiye’nin ilk yerli savaş uçak gemisi Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, TCG L400 Anadolu’nun inşası Sedef Tersanesi’nde hızla devam ediyor.

Savunma Sanayiinden

Paris’e Çıkarma Türk savunma sanayi sektörü, Fransa’da düzenlenecek “Eurosatory Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı”na 59 firmayla katılacak.

S

Ç

ok amaçlı Amfibi savaş makinesi, 4 adet LCM çıkarma gemisi, 2 adet LCVP çıkarma aracı, 2 adet RHIB botu, 13 Altay tankı, 27 Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA) , 6 Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT), 48 muhtelif araç, 1 Amfibi Deniz Piyade Taburu kapasiteye sahip olacak. Gemide ayrıca 1410 metrekare tank, konteyner gibi ağır araçlar için ağır yük garajı mevcut. 1165 metrekare gemi havuzu, bin 880 metrekare hafif yük garajı, 6 iniş alanı ile bir uçuş rampasına sahip 5 bin 440 metrekare uçuş güvertesi, 900 metrekare hangar yer alıyor.

İnsani yardım operasyonlarında da kullanılacak Montaj ve entegrasyonu Aselsan ve Havelsan tarafından yapılacak olan TCG Anadolu uçak, helikopter ve askeri araçları taşınmasının yanı sıra, insani yardım operasyonlarında da kullanılacak. 5 bin mülteci tahliyesi, 81 konteyner, 5 bin 200 metre kare araç park kapasitesine sahip gemi yakıt ikmali yapmadan Türkiye’den Amerika’ya gidip gelebiliyor. Ayrıca geminin içerisinde hastane, tam teşekküllü iki ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, yanık ünitesi, 32 yatak kapasiteli tıbbi alanlar, diş tedavi odası, karantina ve enfeksiyon odaları da yer alacak. Gemide 1223 askeri personel görev alacak.

avunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamaya göre, 11-15 Haziran’da Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleştirilecek Eurosatory Uluslararası Savunma ve Güvenlik Fuarı’na, 55 binden fazla katılımcı bekleniyor. Fuara 100’den fazla ülkeden ziyaretçi, bin 500’ün üzerinde tedarikçi ve 250’ye yakın resmi delegasyonun katılması öngörülüyor. Türkiye, fuara SSM koordinatörlüğünde 59 firma ve Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) ile milli katılım sağlayacak. Kara platformları başta olmak üzere güvenlik ve müşterek savunma sistemlerine yönelik düzenlenen fuarda, katılımcı firmalar tarafından başta zırhlı kara araçları, silah, elektronik ve füze sistemleri, simülatörler, askeri tekstil ürünleri ve teçhizatları ile lojistik ürünler olmak üzere öne çıkan çok sayıda milli ürün sergilenecek. Uluslararası katılımın yoğun olacağı fuarda, Fransa heyeti başta olmak üzere İngiltere, Botsvana, Kenya, Bahreyn, Kamerun, Kuveyt, Nijerya, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Senegal, Güney Afrika, Tunus, Filipinler, Şili, Kolombiya, Slovakya, Karadağ, Litvanya, Çekya, Polonya ve Romanya heyetleriyle görüşmeler yapılması planlanıyor.


SAĞLIK

Arnavutköy Bülteni

23

Bu Yıl 4 Yeni Şehir Hastanesi Açılacak Sağlık Bakanlığınca bu yıl Eskişehir, Elazığ, Ankara ve Manisa’da olmak üzere 4 şehir hastanesi daha açılacak.

S

ağlık Bakanlığı Politikaları kapsamında açılması planlanan toplam 40 bin nitelikli yatak kapasiteli 34 şehir hastanesinin 4’ü geçen yıl, biri de bu yıl hizmete sunuldu. Bu kapsamda 475 yataklı Yozgat Şehir Hastanesi, bin 300 yataklı Mersin Şehir Hastanesi, 780 yataklı Isparta Şehir Hastanesi, bin 550 yataklı Adana Şehir Hastanesi, bin 607 yataklı Kayseri Şehir Hastanesi olmak üzere 5 hastane hizmete girdi. Bu yıl 1081 yataklı Eskişehir Şehir Hastanesi, 1038 yataklı Elazığ Şehir Hastanesi, 3 bin 704 yataklı Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve 558 yataklı Manisa Şehir Hastanesi açılacak. Eskişehir’de hizmet verecek hastanede 279 poliklinik, 152 yoğun bakım yatağı ve 35 ameliyathaneyle yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi bulunacak. Elazığ Şehir Hastanesi’nde 227 poliklinik, 60 ünitelik ağız ve diş sağlığı merkezi, 50 tutuklu servisi yatağı, 160 yoğun bakım yatağı, 34 ameliyathane, 150 yüksek güvenlikli adli psikiyatri yatağı, kişiye özel doğum hizmetinin sunulacağı 14 sancı, doğum, lohusa odası yer alacak. Türkiye’nin en büyük şehir hastanesi olacak Ankara Bilkent’te ise 892 poliklinik ve 150 destek odası, 696 yoğun bakım yatağı, 10 mahkum koğuşu, 131 ameliyathane, 300 fizik tedavi ve rehabilitasyon yatağı, 100 yüksek güvenlikli adli psikiyatri yatağı ve kişiye özel doğum hizmetinin sunulacağı 80 sancı, doğum, lohusa odası bulunacak. Manisa Şehir Hastanesi ise 156 poliklinik, 122 yoğun bakım yatağı ve 19 ameliyathaneyle hizmet verecek.

16 Yılda Keneden 501 Kişi Öldü Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Seyit Ali Büyüktuna, 2002 yılından bugüne 10 bin 562 kişide Kırım Kongo Kanamalı Ateşi görüldüğünü söyledi.

E

nfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Büyüktuna, KKKA hastalığının 2002 yılından beri Sivas, Yozgat, Tokat, Çorum, Amasya, Erzincan, Giresun ve Gümüşhane gibi illeri kapsayan geniş bir coğrafyada görüldüğünü belirtti. KKKA’nın Balkanlar’da, Orta Asya’da ve Afrika’da görülebildiğini ifade eden Büyüktuna, 2002 yılından itibaren 16 yılda 10 bin 562 kişinin KKKA’dan tedavi gördüğünü 501 kişinin ise hayatını kaybettiğini ölüm oranının yüzde 5 olduğunu ifade etti. KKKA’nın keneler yoluyla bulaştığını anlatan Büyüktuna, “Özellikle kenelerin kan emmesiyle bulaşmaktadır. Bunun dışında kenelerin çıkartılması esnasında da hastalık bulaşabilmektedir. Ayrıca enfekte hayvanların vücut sıvılarına temas ya da bizim bölgemiz gibi yaygın olan yerlerde çalışan sağlık personellerin hasta bakımı sırasında yaralanmalar sonucunda bulaşabilmektedir.” dedi.

Çiftçiler risk altında En büyük risk altında olanların tarım ve hayvancılıkla uğraşan kişiler olduğunu aktaran Büyüktuna, “Ülkemizde görülen vakaların yüzde 90’ı çiftçilerde görülüyor. Bunun dışında veteriner hekimler,

veterinerlikteki teknisyen arkadaşlar, sağlık personelleri, hasta bakımı yapan kişiler, askerler, doğada kamp yapan kişiler risk altındadır.” diye konuştu. Hastalığın haziran ve eylül ayları arasında ortaya çıktığını belirten Büyüktuna, “Özellikle ilimizde mart, eylül arasında görebiliyoruz. Hastalığın en yükseldiği dönem haziran ve temmuz ayları arasındadır. Hastalıktan korunmak için mümkün olduğunca kenelerin olabileceği bölgelerden uzak durmak gerekir. Ancak herhangi bir çiftçiye ’araziye gitme’ deme lüksümüz yok. Eğer böyle bir durum söz konusuysa mutlaka kenelerin bulunduğu ortama gireceği zaman vücudun açık bölgesini kapaması gerekiyor. Açık renkli elbiseler giymesini tavsiye ediyoruz ve alandan döndüğü zaman mutlaka kene taramasını yapmasını öneriyoruz. Mutlaka koltuk altı, kasıklara, saça, vücudun derisinde kene aramasını yapmasını öneriyoruz. Kene teması olması durumunda kenenin bir an önce vücuttan uzaklaştırılması gerekiyor. Mümkün olduğunca çıplak elle ellenmemeli, bunun dışında profesyonel sağlık ekibinden yardım alabilecekse en kısa zamanda sağlık birimine başvurulmalı. Ucu kıvrık bir cımbız ile biran önce kenenin çıkarılmasını öneriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bipolar Bozukluk Nedir? Bipolar bozukluk; manik - depresif bir tutumda hastayı etkileyen ruhsal bir bozukluk olarak göze çarpar.

B

ipolar bozukluk; iki uçlu bozukluk olarak da adlandırılır. Kişi, iki ayrı hastalık evresi geçirebilir. Hastalık evresinin bir tanesinde taşkınlıklar görülürken, bir tanesinde ise depresyon (çökkünlük) görülür. Mani veya taşkınlık döneminde duygular en üst düzeyde yaşanır. Hatta kişi; abartılı düşüncelerle birlikte kendini olduğundan yüksekte hisseder. Ayrıca kişi kendini aşırı enerjik hisseder, uyku gereksinimi azalır, sonuçlarını düşünmeden heyecanlı ve eğlenceli olabilir. Depresyon ve çökkünlük döneminde ise; mutsuzluk, karamsarlık, özgüvende azalma, değersizlik duygusu ön plandadır. Ayrıca abartılı suçluluk ve pişmanlık duygusu yaşarlar. Doktorlar kişiye özel bir tedavi yöntemi uygular. Bazı durumlarda doktorlar ilaç tedavisine de başvurabilirler.


24

KÜLTÜR SANAT AJANDASI

Arnavutköy Bülteni

Gökdelen Vizyon Tarihi Yönetmen Oyuncular Tür Ülke

: 13 Temmuz 2018 : Rawson Marshall Thurber : Dwayne Johnson, Neve Campbell, Pablo Schreiber : Aksiyon, Gerilim : ABD

FBI Rehine Kurtarma Takım lideri ve eski bir asker olan Will Ford artık gökdelenlerin güvenliğini değerlendirmektedir. Çin’deki görevi sırasında dünyanın en uzun ve en güvenli binası ateşler içinde kalınca tüm suç onun üzerine atılır. Artık aranan bir a-

dam olan Will, yangının sorumlularını bularak adını temizlemeli ve binanın içinde sıkışıp kalmış olan ailesini ateş hattından kurtarmalıdır. Dwayne Johnson’ın başrolünde yer aldığı filmin senarist ve yönetmenliğini Rawson Marshall Thurber üstleniyor.

Dev Avcısı Vizyon Tarihi : 27 Temmuz 2018 Yönetmen : Anders Walter Oyuncular : Madison Wolfe, Zoe Saldana, Imogen Poots Tür : Fantastik, Macera Ülke : ABD Barbara Thorson için hayat hiç de kolay oyununu yanından ayırmayan Barbara’nın değildir. O, kendi dünyasından çok canatek amacı hem gerçek dünyadaki hem de varların dünyasına ilgili duyar. Herkese karhayal dünyasındaki canavarları öldürmektir. şı meydan okuyan, dobra ve yalnız bir genç Hiçbir şeyden korkmayan genç kızın bu arkız olan Barbara, evde ablası Karen’a hayatı zusu bir süre sonra takıntı haline gelir. Joe zindan eder. Onun giderek artan endişe ve- Kelly’nin çok satan çizgi romanından uyarrici tavırları okulun psikoloğu Molle’nin de lanan filmin yönetmen koltuğunda Ander dikkatinden kaçmaz. Norveç Warhammer Walter’s oturuyor.

Dipdip: Bir Okyanus Macerası Vizyon Tarihi Yönetmen Oyuncular Tür Ülke

: 27 Temmuz 2018 : Julio Soto Gurpide : Justin Felbinger, Lindsey Alena, Stephen Hughes : Animasyon : İspanya, ABD, Belçika

İnsanlığın dünyayı terk ettiği zamanda, yaratıklardan oluşan bir koloni okyanusun derinliklerinde büyür. Maceracı ahtapot Deep ve türün son yaşayanları olan beceriksiz fener balığı Evo ve nevrotik derin su karidesi Alice de orada yaşamaktadır. Bir kaza sonucu evleri yıkıldığında koruyucu Kraken, Deep ve arkadaşları kendilerine

yeni bir ev bulmak için tehlikeli bir yolculuğa çıkar. Sonradan aralarına katılan müren balığı Maura ile birlikte New York’un su altı şehri, Artic, Titanic gibi muhteşem yerlere giderler. Burada zorlu düşmanları ile karşılan ve komik durumlar yaşayan ekip, okyanusu eski ihtişamlı haline geri getirebilecek midir?

Cesur Savaşçılar Vizyon Tarihi Yönetmen Oyuncular Tür Ülke

: 20 Temmuz 2018 : Roel Reiné : Jonathan Banks, Søren Malling, Derek de Lint : Macera : Hollanda, Türkiye, Tunus

Kuzey Avrupa iki dünyaya bölünmüş durumdadır. Frizler, Saksonlar ve Danimarkalılar nehirlerin üzerinde yaşarken, Franklar nehrin alt kısmında yaşamaktadır. Onların artık tek amacı var; o da Romalıların bile başaramadığı şeyi başarmak, tüm Avrupa’yı

fethetmek. Roel Reiné’ın yönetmen koltuğunda oturduğu Alex van Galen’ın ise senaryosunu kaleme aldığı filmin oyuncu kadrosunda Jonathan Banks, Søren Malling, Derek de Lint, Renée Soutendijk gibi isimler yer alıyor.

Kaptan Dandun Vizyon Tarihi Yönetmen Oyuncular Tür Ülke

: 6 Temmuz 2018 : Hubert Weiland : Axel Prahl : Animasyon, Aile : Almanya

Sharky isimli gemilerini denize indirmeye hazırlanan Kaptan Dandun ve mürettebatı başlarına geleceklerden habersizdirler. Kaptan Dandun için dostları Mikey ve Bonnie her şeyden önemlidir. Onların başı der-

de girdiğinde ise her şeyi yapmaya hazırdır. Dandun ve arkadaşları onları alt etmek isteyen düşmanlarına karşı zorlu bir mücadeleye atılır. Kaptan Dandun’un derin denizlerdeki dev dostları da onları yalnız bırakmaz.

AHLAT AĞACI Murat Tolga Şen/beyazperde.com

Kış Uykusu’ndan tam 4 yıl sonra, Nuri Bilge Ceylan yine bir Cannes dönüşü bizlerle... Bu kez ödülsüz ama ülke sinemasını tek başına omuzladığından mıdır nedir, beklentimiz büyük. Hem, Cannes’daki gösterimi sırasında dakikalarca ayakta alkışlanan bir film ne kadar kötü olabilir ki? 90’ların ikinci yarısında ortaya çıkan yeni bir yönetmen kuşağının günümüz sineması için halen yol gösterici olduğunu düşünüyorum. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Derviş Zaim, Reha Erdem ve Reis Çelik gibi isimler bunlar... Bakanlık fonlarıyla semirtilmiş 2000’lerde ise bu isimlere eklenen çok az sinemacı var. Festivallere gittiğim vakit, filmlerinin yolunu gözlediğim isimler de yine bunlar. Nuri Bilge Ceylan ise bu ekibin en iyisi. Bana göre başyapıtı olan Bir Zamanlar Anadolu’da’nın ardından çektiği Kış Uykusu ile uluslararası alanda gecikmiş takdiri yapıldı ve ülke sinemasının bayrak taşıyıcısı haline geldi. İşte Ahlat Ağacı filmi de böyle bir yükün omuzlardan indirilmiş hali... Film, biçim olarak Kış Uykusu’nun izinden gidiyor. Nuri Bilge Ceylan’ın iyice oturttuğu ve artık imzası sayılabilecek bir şey var; kaba tabirle o bol diyaloglu fotoğraflar çekiyor ve bundan sinema yapıyor. 50’lerin TV için hazırlanmış süper kahraman çizgilerini hatırlatıyor bunlar bana... Onlarda da aksiyon, iş ucuza çıksın kaygısıyla biraz da, daha çok diyalog üzerinden yaratılırdı. Bu yoldan yürüyen başkaları da var ancak onların çabası görüntü yönetmenlerinin yetenekleriyle sınırlı çünkü filmlerinde hikaye ve buna dair bir dildiyalog çabası yok. İşte buna, bizim muhteşem kabızlığımız diyorum. Nuri Bilge bu tekniği tamamen kendine has şekilde kullanıyor. 50’ler TV çizgi dizilerinden ilham aldığını düşünmüyorum elbette ama bu durumu, aslen fotoğrafçı olan bir sinemacının çok iyi kadrajlanmış, ışıklandırılmış fotoğraflar üzerinden giriştiği bir ifade biçimi geliştirme çabası olarak görebiliriz. Kış Uykusu’nun tabloları daha hareketsizdi elbette, buradaki manzaralar ise değişken. Filmin başrol oyuncusu Doğu Demirkol ¨film boyunca 200 km yürüdüm¨ diyor ve biz bunun olabileceğini elma çalan imamlar sekansından tahmin edebiliyoruz. Nuri Bilge Ceylan, seyirciyi de o ağaçtan indirip bütün köyü turlatıp meydandaki kahveye oturtmayı ve oradaki sohbete ilgiyi kaydırmadan ortak etmesini biliyor. Nuri Bilge Ceylan, film süresince Sinan’ın karşılaşmalarından ibaret tablolar kuruyor ancak karakterlerin ağzından çıkanlar çok başka... Kendi yaşadıklarımıza dair, hep bildiğimiz ama hiç duymadığımız cümleleri dillendiriyorlar. Bizim nasıl hınçla dolu insanlar olduğumuzu, karşılaştığımız vakit içimizden geçenleri değil de karşımızdakinin etini kanatmak için cümle kurduğumuzu, birini ancak onun yokluğunda anlayıp değer verebildiğimizi gösteriyor. Çok konuşan ama tamamen dilsiz bir toplum. Dilsiz de demeyelim, sanki kadim bir büyücü tarafından lanetlenmiş gibi sürekli pişmanlık yaratan cümleler kuran ve bu yüzden de ancak susarak anlaşabilen insanlar... Sonra filmin bir anı geliyor, en olmadık karakterin ağzından bu toprağın kadimliğinden beslenen bilge bir cümle çıkıyor. Bir umut sanki, ışığı olmayan evdeki mum yatıştırıcı alevi gibi... Ahlat Ağacı muhteşem bir film, sinemacının kendisinin açık yüreklilikle itiraf ettiği ve özü zedelememek adına bertaraf etmediği bazı biçimsel hataları görmezden gelerek izleyin lütfen. Ödüle falan da takılmayın, festivallerin aynı sinemacıyı peş peşe ödüllendirdiği pek görülmüş şey değildir. Sinemanın sanatına düşkünseniz mutlaka izleyin. Film çok uzun diyorlar ama öyle bir şey yok! Sinemada geçen zaman izafidir, sinemacının sizi soktuğu o karanlık kafeste gönüllü olarak duracağınızı belirleyeceği süre onun yeteneğiyle ispatlıdır. Bu da bittikten sonra bile sizinle yürümeye devam edecek filmlerden. Bilin ki, Ahlat Ağacı bir ağacın değil Anadolu insanının hikayesi, kurakta büyüyen, kendisi şekilsiz, dikenli, meyvesi buruk, armudun pici dedikleri bir ağaç ama olur da bir ısırık alırsan...


KİTAPLAR

Arnavutköy Bülteni

25

Otuz Beş Yaş Yazar Baskı Tarihi Yayınevi Tür

ÇİROZ EFE Metin Yılmaz/kitapveyorum.com

Çiroz Efe, Fahri Çiftçi tarafından kaleme alınmış, Kayalıpark Çocuk yayınları tarafından yayımlanmış bir kitap. Doğrunun ne olduğunu, yapıldığı zamana ya da kişiye göre değişmediğini öğreten güzel mi güzel bir kitap Çiroz Efe. Çocuklarınıza gönül rahatlığı ile okutabileceğiniz güzel bir çocuk kitabı. Kitabımız hırsızlık yapan Efe’nin kaçışı ile başlıyor. Gerçi hırsızlık dediğimize bakmayın öyle büyük bir hırsızlık değil. Tabi hırsızlığın büyüğü küçüğü olmaz o ayrı. Günümüzde yapılan hırsızlıklarla karşılaştırmayın diye belirtmek istedim. Efe bir ekmek çalışıyor. Bu ekmeği çalma amacı da aslında birine yardım etmek. Yani niyet güzel ama işte eylem yanlış, zaten kitabımızın ana teması da burada başlıyor. Tabi sadece bu eksende gitmiyor. Her bölümde bir yanlışa değinmeye daha doğrusu yapılan bir yanlışın sonunda nelerin ardı ardına geldiğini de gösteriyor bizlere. Yeri geliyor güven sorununu düşünüyor Efe yeri geliyor merhamet etmeyi.

Cahit Sıtkı Tarancı’nın, bu dizelerle başlayan “Otuz Beş Yaş” şiiri, Türk edebiyatının kült şiirleri arasındadır. Bir başka şiir ustamızın, Behçet Necatigil’in deyişiyle: “Şiirlerinde yaşamanın ve aşkın güzelliğini öven, ölümün üstünlüğünü vurgulayan, Türkçe’yi bütün tatlılık ve anlatım gücüyle şiire geçiren Cahit Sıtkı Tarancı, döneminin en çok okunan şairlerinden biri olmuş, hiçbir akıma bağlanmadan kendine özgü bir şiir geliştirmiştir. Şiirle ilgi-

Şimdiden herkese iyi okumalar. Arka kapak; “Sevgili Bakkal Amca, Geçtiğimiz günlerden birinde bakkalın önünde, sizden bir ekmek isteyen göçmen kızı terslerken görmüştüm. Açıkçası size çok kızmıştım. O kadar kızmıştım ki sinirimden, o kıza yardım etmek için dükkânın önünde duran ekmek dolabından ekmek çaldım. Beni birkaç sokak kovalamış ama yakalayamamıştınız. Bu kadar şeyden sonra hatırlamışsınızdır umarım. O gün hayalle gerçek arasında birçok şey yaşadım. Ben sizin dolaptan çaldığım ekmekle sadece hırsızlık yapmamışım, aynı zamanda aklımı ve vicdanımı da kaybetmişim o gün. Aklım ve vicdanımla uzun bir yolculuğa çıktım. Yaprak ve Kök Kafa diye iki güzel arkadaş edindim. Yaprak; vicdanımın adıydı. Kök Kafa’da aklımın… Onları kaybettiğim anlarda hep hatalar yaptığımı fark ettim. Onlar yanımdayken, onlara danıştığım anlarda hep güzel şeyler oldu. Yaşadıklarım gerçek ya da hayal ama ben aklımı ve vicdanımı kullanmam gerektiğini öğrendim. Torbadaki ekmek o gün sizden aldığım ekmek yerine… Hakkınızı helal edin. Umarım sizden yardım isteyenleri bundan sonra kırmazsınız.”

Sayfa Sayısı : 280 ISBN : 9789755100173

li bir soruya verdiği yanıt da bu doğrultudadır: ‘Şiirle hayat arasındaki sıkı ilişkiye inandığım içindir ki, şiiri hiçbir zaman bir düşüncenin kanıtlanması (...) olarak düşünmedim. Şiirin yapısının gerektirdiği bu bağımsızlık, şairlerin özgürlük aşkıyla da açıklanabilir. Bunun için, baskı rejimlerinde ilk isyan bayrağını açanların daima şairler olduğuna şaşmamak gerekir.’” Tarancı’nın bütün şiirlerini, değerli eleştirmen Asım Bezirci’nin titiz derlemesiyle sunuyoruz.

Ağaç Okul Yazar Baskı Tarihi ISBN Yayınevi Tür

: Cahit Zarifoğlu Sayfa Sayısı : 80 : Ekim 2015 : 9789754730733 : Beyan Yayıncılık : Çocuk, Edebiyat, Şiir

“Afganistan olayı sessiz kalınacak bir olay değil. Fakat bu biraz da mizaç işidir diyebilirim. Bir heyecan işi. Bir şairin binlerce kilometre uzaktan bir heyecanı duyması ise ol-

Kitabın güzel yanı Efe’nin bir anda bedenini bir karınca bedeninde görmesi oluyor. Bir dönüşüm geçirmiyor ama nasıl olduğunu da anlayamıyor. Karınca halinde çeşitli maceralara giriyor ve elbet sonunda yine kendi bedenine kavuşuyor. Ama bu karınca bedeninde birçok şeyi öğreniyor hayat ile ilgili. Kitapla ilgili tek eleştirim, çizimlerin karanlık oluşu oldu. Bir çocuk kitabında çizimlerin bu denli az görünür olması bence iyi olmamış. İlerleyen baskılarda bu sorunu düzeltirler sanıyorum. Çizimlere arka plan yapmak yerine beyaz zeminde sadece karakterleri canlandırmak bile yeterli olacaktır tahminim. Çünkü okuyan kimse zaten o anda bir canlandırma yapıyor hayalinde bu canlandırmada istediği gibi bir yer hayal edebilir. Örneğin koyu kahverengi bir yol yerine belki yeşillikler içinde, çakıl taşlı bir yol hayal edecektir. Çocuklar içinde bu geçerli elbette. Hayal ettiklerini zamana müdahale etmemiş oluruz diye düşünüyorum.

: Cahit Sıtkı Tarancı : Eylül 2017 : Can Yayınları : Edebiyat, Şiir

dukça kolay. Ben ilgilendim, onda enteresan dinamikler yakaladım, zaman zaman şiirleştirdim bunu.”

Osman Gazi Yazar Baskı Tarihi Yayınevi Tür

: Metin Özdamarlar : Ağustos 2013 : Timaş Yayınları : Gençlik, Tarih

Hepimiz rüya görürüz… Ama görülen rüyalardan hangisi gerçeğe dönüşür? Pek azı değil mi? Oysa Osman Gazinin gördüğü muhteşem rüya gerçeğe dönüştü… Bu harika rüyayı ve daha birçok konuyu öğrenmek için sabırsızlanıyor musunuz? Bu kitapta, Kayıların simgesindeki gizemi bir solukta okuyacaksınız Tekfurların kim olduğu-

Sayfa Sayısı : 144 ISBN : 9789752636774

nu öğreneceksiniz 400 çadırdan oluşan bir göçebe topluluğun nasıl devlete dönüştüğünün inanılmaz hikayesini okuyacaksınız Osman Gazinin muhteşem planlarını öğrenince hayrete düşeceksiniz. Osmanlı İmparatorluğunun doğduğu yıllara güzel bir yolculuğa hazır mısınız? Öyleyse ne duruyorsunuz hemen ön kapağı çevirin.

Davetçi Öğrencinin El Kitabı Yazar Baskı Tarihi ISBN Yayınevi Tür Sayfa Sayısı

: Naşit Tutar : 2012 : 6054024926 : Dua Yayıncılık : Din (İslam), Eğitim : 118

Hayatın her alanında olduğu gibi, üniversitelerde okuyan Müslüman öğrenciler de hem kendilerini muhafaza etmek, hem İslami sorumluluklarını yerine getirebilmek ve hem de tebliğ vazifesini yürütebilmek için bazı hususları bilmek, bazı kurallara riayet etmek zorundadır. İster okuduğu üniversitenin fakulte ve

yüksekokulunsa kendisi dışında aynı düşüncede biri bulunmasın, isterse de grup oluşturabilecek kadar çok sayıda öğrenci olsun, bütün Müslüman öğrenciler bilinmesi gereken hususları bilmeli, bazı hususlarda kendilerine sınırlama getirerek bunu uyulması gereken birer kural ve prensip haline getirebilmelidirler.

Abdülhamid’in Kurtlarla Dansı Yazar Baskı Tarihi ISBN Yayınevi Tür

: Mustafa Armağan : Aralık 2009 Sayfa Sayısı : 335 : 9786051140957 : Timaş Yayınları : Araştırma-İnceleme, Tarih

Sultan II. Abdülhamid 33 yıl boyunca etrafı “kurtlar”la çevrili bir ülkeyi sağ salim sahile çıkarmanın mücadelesini verdi. Hasta Adam’ın mirasının paylaşılması konusu 1850’lerde gündeme gelmişti. 1878’de Rusya karşısındaki ağır yenilgimiz, emperyalizmin iştahını kabartmıştı ve Türkiye’de darbe üstüne darbe yapılıyordu. Önce Sultan Abdülaziz’e yapıldı darbe, sonra V. Mrad’a. Sanıldı ki, Osmanlı’nın kaderi pamuk ipliğine bağlı. Nitekim Sultan Abdülhamid tahta geçtiğinde İngiliz Dışişleri Bakanı, kendisini tehdit etmiş, ‘Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız’ demişti. Çöküş için gün sayılırken, bu 34 yaşındaki adam, 30 yılını adayacağı bir icraatın düğmesine basıyordu. Ülkeyi bir barış dönemine so-

karken, kazanılan zamanda demiryolu ağından eğitim yatırımlarına kadar bir dolu projeye imza atıyordu. Kendisini feda etmişti ama 30 yılda yetiştirdiği nesil, Çanakkale’den Sina çölüne kadar emperyalizme karşı Akif’in deyişiyle ‘kıta kapma’ oyunu oynayacaktı. “Kızıl Sultan” demişlerdi ona. Kendi açılarından haklıydılar. Çünkü Osmanlı’nın paylaşımını pahalıya getirmişti Avrupa’ya. Kansız olacağını sandıkları Osmanlı gövdesindeki ameliyat, 30 yıllık gecikme sayesinde Avrupa’nın kanlı bir iç savaşına dönüşmüş ve bir dünya meselesi haline gelmişti. Osmanlı tarihini yeniden yazmaya koyulan Mustafa Armağan’ın titiz ve akıcı kaleminden Son Sultan’ın Kurtlarla Dansı... Kitabı okuyunca dansın bugün de devam ettiğini fark edeceksiniz...


BULMACA

26 Öteki, GL÷HU

Ütüleme DUDFÕ

Boyut

Belgelik

Arnavutköy Bülteni Nemli, kuytu \HU

Beyaz

7DWOÕVX polibi

.LORKHUW]

2

0DKVXO .XUXú .ÕVDFD

5

Aklama

%LUWU VSRU

Tazyik

Nobelyum 6LPJH

Sülale

7UN +DEHUOHU $MDQVÕ

Gazete, GHUJLYEQGH VD\Õ

,]GÕUDS

3

4

Aza %DUÕú

'X\DUOÕ÷ÕQÕ \LWLUPLú %HOJHJHoHU

6RUXPOXOXN Kayak

%HOLUWPH J|VWHUPH

8\GXUXOPXú hayalî \DUDWÕN

'HYH ]HULQGHNL VHSHW

0ÕKODQPÕú

øOJLQoYH tehlikeli ROD\ODUÕ J|]HDODQ

Kelam, ODINDYLO

Eziyet YHUPH

<DVDNODPD

g]HUN PXKWDU

5XPODUÕQ NXOODQGÕ÷Õ \HQL <XQDQFD

<DSPDFÕNOÕ JOHUNHQ oÕNDQVHV

3DUDVÕ] $UJR

dHúLW FLQVWU

7HOOHUOH ED÷ODQPÕú WLFDUHW Hú\DVÕ

%LUWUWDú VLOLQGLU

.XU DQÕ .HULP LQ VXUHVL

2VPDQOÕGD (IOkNONHVL KDONÕ

7UNL\H Büyük Millet 0HFOLVL

<DQOÕúELU biçimde

6ÕQÕI

gNVUN VHVL

6HUWELUúH\ \ÕUWÕOÕUNHQ oÕNDQVHV

.DORUL

%XODúÕN WHNQHVL

8

Özgü, öze, PDKVXV Daha iyi, \H÷ Aleyh NDUúÕWÕ

$úÕN NHPL÷L

øQFHW\ OJHU

$VPDLúL

%LUNÕWD DGÕ

<H÷OHPH

*HUoHN ROPD\DQ GDYUDQÕú 7HGKLú

.HQW|]H÷LQL \|UHNHQWOHUH ED÷OD\DQ\RO

7Dú\DGD WX÷ODGDQ \DSÕOPÕú RODQ

%XODúÕFÕ EXODúÕN KDVWDOÕN

Dolama, NXUOD÷DQ

6RPXUWNDQ <HU\]

øQVDQ EH\QL Zeybek

*|UPH HQJHOOL

Dil ELOJLVL

%LUWU NHQDU VV

<DQNÕ

2\XODUDN \DSÕODQ VVOHPH

/LWUH .ÕVDFD

øNLNLúLGHQ ROXúPXú topluluk

1

ø L M ø ù N Â Y Â K E T ù

A K Õ T N A M Î S Â K Â Î

1

2

H Â T Õ R Õ N E F S Â N Î 2

3

L Â M E C I Î L L E C E T

 i S ù E V S N L C ù S S 3

K R U ø Î E E E B D E A ø 4

4

Õ H Z Ö R F H S Â E Y H E

H U D Û D Â Â Î B ö H A T 5

A Â Â D B R V L N A A S A

6

S D F Ü ø U E ø M K Y E H 6

E Û M Õ I H T D L S N D M

N C Â ø Z Â Â Â M U ö N Î

7

11

12

17

18

16 19

21 22

13

15

14

23

20

E X Z Î Z A R ù Ö M M E D 8

9 10

7

8

«Đ#ŝ+ « '+Đ* («« HASENE «A*+ «A1ƈ ÂSÎ A3EŝS3 AZÎZ BÂB "ÂŝZ CÛD EB+EH ECR EDÂ HÂ%(ZA HAMD HASED HASENÂT

9

10

<DúoDGDKD NoNRODQ 'DYUDQÕú WDYÕU

$YXoLoL

7UDE]RQ LOoHVL %LU\HUH VVOHPH DPDFÕ\OD YHULOHQ G]HQ

7

(UWH

10

HÂT(R ( NEFSÂNÎ HUDÛD HURÂFE ÎFÂ ŝ+M +ŝ5Â MANT(* MED MÎSÂ* MŝƈNÂ MUŋNÎ MUS*A MxBÂHE+E NAƈ NESÎ ÖRF ÖƈR SA’Y

1

ø\LKX\OX ELUWP|U

(OLQ\DUÕ \XPXOPXú GXUXPX

5

Stadyum

)D]ODGDQ D\UÕFD

9

6

øNLD÷]ÕGD NHVNLQX]XQ EÕoDN

*YHQOL

Müzikte GXUDNODPD

-LPQDVWLN D\DNNDEÕVÕ

(UNHQ NDUúÕWÕ

.|WIHQD J|]V|] YE

Üçlü

%LUWU \DQVÕPD V|]

Peyk

<HUHYH\D G|úHPH ]HULQH VHULOHQ |UW

.OUHQJL

7DúÕWODUÕQ \HUGHQ\N VHOWLOPHVLQL VD÷OD\DQ alet

$ULIH\DNÕúÕU VXUHWWH

11

g÷WQLWHOL÷L WDúÕ\DQGLQv NRQXúPD

VSRUX *UHú

+DUHNkW PHUNH]L

Halk, amme

*|]GHELU UHQN

11 Hiçbir baba, çocuğuna, güzel terbiyeden daha üstün bir hediye veremez. Hz. Muhammed (sav)

SECDE SEHÂ5ET Sŝ’R ƈÂHŝD ƈEFÎ’ ƈEYHAYN ƈÎÎ ƈUHH TAHMÎD TECE++Î ŝ CEMÂ+ TE*ÂYÂ TE5Â TŝN 5ÂRŝS 5EFÂ ZÂT ZRÂ’

11

24

14

11

20

9

6

28

10

9

9

21

9

30

24

2

9

19

9

28

30

10

28

17

11

12

28

21

28

2

28

2

9

6

28

16

13

14

2

11

20

28

8

7

28

26

21

28

24

28

28

24

26

9

9

15

21

9

21

28

2

11

26

30

22

6

28

12

28

21

21

11

14

3

9

25

E K S P E R T

8

ø

12

28

7

21

28

24

9

28

14

9

10

9

14

9

28

2

9

11

24

15

9

20

11

7

11

6

11

25

13

21

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

11

Z

3

11

10

23

12

9

9

24

6

28

30

21

24

29

17

21

21

9

24

12

13

14

15

27

28

29

30

11ô ô2CNKCIôGƃG ô ô ôR?I ô ô ô%CRGPGKAG ô ô ô%ÀQRCPGƃJG ôx?J¶KJ¶ ô ô ô 6 +ÃPCIICNô@?J¶ņ¶LB?Lô?J¶L?LôIMWSôQGW?Fô@MW? ô ô ôŗRF?J?RR?ô@GPôK?J¶Lô@CBCJG ô 3 7 1 9 QGEMPR?Q¶ôTCôL?TJSLSôEGBCPJCPGWJCô@GPJGIRCôMJK?IôÃXCPCôK?JGWCRG ô ô ô)¶Q?ôTCô 8 I?J¶LA? ô ô ôŗƃJCLKCKGƃôK?BBCô ô ô"MJK?ôI?JCK ô ô ô CJGPRG ôGX ôGNSAS ô ô ô4ÃASBSLô@GPôWCPGLBCIGôBMISJ?P¶LôÀJKCQG ô ô ô.SQJ?LK¶ƃ ôNSQ?P¶I ô ô ô 3 !¶J¶X ôX?W¶D ôEÃxQÃX

1 4 2 7 9

7ô ô ?ņL?XJ¶I ô ô ô"CņGƃKCXôCBCP ô ô ô ÃWÃI@?ƃôF?WT?L ô ô ôŗWGBCLôGWGWC ô 5 GWGAC ôMJBSIx? ô ô ô"SWSô@MXSIJSIJ?P¶ ôRÃPJÃôPSFôI?P¶ƃ¶IJ¶IJ?P¶ ôx¶PN¶LK? ôI? 3 Q¶JK?J?PôTCô@?XCLôGLKCJCPJCôICLBGLGôEÀQRCPCLô@GPôQGLGPô@MXSIJSņS ôGQRCPG ô ô ô X? ô ô ô+ÃFGKK?R ô ô ô"?TP?LK? ôB?TP?L¶ƃ ô ô ô GPGLGô@?ƃI?Q¶L?ôI?Pƃ¶ô I¶ƃI¶PRK? ô ô ô3xSPSK ô ô ô"GJQGX ô ô ô7?Q?IJ?K? ôGXGLôTCPKCKC

8 4

2

4 7

7 9 2 5

7 1


Arnavutköy Bülteni

SOSYAL MEDYA

Sosyal Medyada Bu Ay Öne Çıkanlar Teknolojiyi her alanda aktif bir şekilde kullanan Arnavutköy Belediyesi, sosyal medya aracılığı ile vatandaşlarına ulaşıyor. Arnavutköy Belediyesi resmi sosyal medya adreslerini takip ederek, belediye ile aktif iletişime geçebilirsiniz.

27


Profile for Arnavutköy Belediyesi

TEMMUZ AYI BÜLTEN? 2018  

TEMMUZ AYI BÜLTEN? 2018  

Advertisement