Page 30

Aile Oyunu OKAN ARPAÇ (FamIly Plot, 1976)

SAVAŞ ATI ORİJİNAL ADI War Horse YÖNETMEN Steven Spielberg OYUNCULAR Jeremy Irvine, Emily Watson, David Thewlis, Peter Mullan, Niels Arestrup YAPIM/SÜRE 2011 ABD, 146 dk. GÖRÜNTÜ/SES 2.35:1, 5.1 DD İng. ve Türkçe ŞİRKET Tiglon (Dreamworks)

Kaçınılmaz şekilde mendil ıslattıran Spielberg filmi, altı dalda Oscar’a aday olmuştu. 30 arkapencere / 01 - 07 Haziran 2012 k

G

österişli anaakım film kontenjanından Oscar adayları arasına giren, ama aday olduğu altı daldan (aralarında en iyi film kategorisi de vardı) hiçbirini alamayan, sinemasal açıdan ortanın üstünü tutturmuş bir Steven Spielberg çalışması. Kariyeri boyunca hep ‘bir eğlencelik filmin yanına sanatsal kaygılar taşıyan bir film’ ekleyen yönetmen, “Savaş Atı”nda kendisinden beklenen o ‘gerçek başyapıt’ çizgisine ne yazık ki ulaşamıyor. Michael Morpurgo’nun romanını beyazperdeye taşıyan Spielberg, 1. Dünya Savaşı’nı Joey adlı atın gözünden anlatan, kimi etkileyici bölümleri de olan ancak ‘nefesleri kesmeyen’ eserden yine aynı kalibrede bir sonuç çıkarıyor. Jeremy Irvine’in başrol performansıyla yüzünü seyirciye bellettiği hikaye, Albert adlı gençle açılıyor. Babasının tarla sürmek için satın aldığı ata gözü gibi bakan, Joey adını verip onu yetiştiren Albert, savaş çıktığında atından ayrılmak zorunda kalıyor. Ve Joey, ağır topları, yaralıların arabalarını

çekmek üzere satın alınıp cepheye yollanıyor. Can pazarında oradan oraya savrulan, tesadüflerle birkaç sahip değiştiren Joey, insanların bu ‘savaş deliliği’ne sonunda isyan edip ölümüne kaçmaya başlıyor. Dikenli tellere kendini dolayıp, belki de intihar etmek üzere… Ki zaten filmin en can alıcı bölümünü bu dört nala kaçış sahnesi ve tellere dolandıktan sonra iki düşman askerin bir araya gelip onu kurtarmaya çalıştıkları anlar oluşturuyor. Final ise, açık etmeyelim ama gerçekten göz yaşartıcı… Bir zamanların Technicolor renklerini andıran görüntüleriyle, her anıyla ‘büyük’ film olduğunu hissettiren prodüksiyonuyla, nitelikli oyuncu kadrosuyla fakat en önemlisi ‘savaş karşıtı’ söylemiyle izlenmeyi hak eden “Savaş Atı”, yalnızca türü seven belli bir kitleyi değil her yaştan sinemaseveri etkileme gücüne sahip bir yapıt.

Joey adlı at sahip değiştirdikçe hikayelerin de değişmesi, filme epizodik bir hava vermiş ve izlemeyi kolaylaştırmış. Filmografisinde çok daha çarpıcı ve söylem olarak vurucu eserler bulunan Steven Spielberg, hedefi tam tutturamıyor bu kez.

Arka Pencere - Sayi 136  

Haftalik Film Kulturu Dergisi

Arka Pencere - Sayi 136  

Haftalik Film Kulturu Dergisi

Advertisement