Page 3

CELSE AÇILIYOR (The ParadIne Case, 1947)

ONA “USTALARIN USTASI” DERSEK YANLIŞ OLMAZ

T

ürkiye’de sinema yazarlığıyla meşgul hemen herkesin e-posta kutusuna şu minvalde sorular soran mesajlar sıklıkla düşer: “Film eleştirmeni olmak istiyorum, bana yol gösterir misiniz?” Bu soruyla muhatap olan her eleştirmen genellikle zamanına, vicdanına göre dili döndüğünce bir yanıt vermeye çalışır... Verilen yanıtlar da “Şu kitapları okuyun, bu filmleri izleyin” temelli bir dizi tavsiyeyi içerir. Ancak belki de en önemli mesele unutulur: Her film eleştirmeninin aslında bir ustası, bir hocası vardır! Film eleştirmenliğinde belki de en önemli unsur bir rehberin yol göstericiliğidir. Bu tuhaf meslekte rota onun yardımıyla bulunur. Fakat, tabii ki, film eleştirmeni olmak isteyen birilerine “Kendinize bir usta bulun” demek en hafif deyişle acayip kaçar. Şu an Türkiye’de aktif film eleştirmenliği yapan herkese -bu arada Arka Pencere Yayın Kurulu üyelerine de- sorsanız, hemen hepsinin bu meslekte bir ‘ustası’ vardır. Kimisiyle beraber çalışmış, kimisiyle ise yazılarını takip ve analiz ederek bir ‘usta/çırak’ ilişkisi kurmuşlardır. Arka Pencere yazarlarının da neredeyse hepsinin ayrı ayrı ustaları vardır.

Gizli Teşkilat (North By Northwest, 1959)

Bugün Türkiye’de bu mesleği hasbelkader icra eden hemen herkes, ama bilinçli ama bilinçsiz aslında Rekin Teksoy’un tedrisatından geçmişlerdir. Nasıl olur derseniz, o bugün Türkiye’de artık ‘usta’ addedilen bir kuşak sinema eleştirmeninin bile ustasıydı. Örneğin Arka Pencere Yayın Kurulu üyelerinin ustası değilse de, onları yetiştirenlerin ustasıydı. Anlayacağınız, bu meslekte hocaların hocasıydı. Geçen salı yitirdiğimiz Rekin Teksoy, geçmişte bu meslekteki herkese bir biçimde dokunmuştur. Sadece kimisi bunun farkındadır, kimisi değildir... Bugün eminiz birçok meslektaşımız 84 yaşında olmasına rağmen bu ulu çınarın mesleğiyle ilgili meyve vermek için son nefesine kadar sarf ettiği gayrete gıptayla bakıyordur. Böylece, son dersi çalışkanlık ve üretkenlikle ilgili oldu. Vefatından sonra basında birçok yazı çıktı; alçakgönüllülüğünden, üretkenliğinden, hınzırlığından, birikiminden dem vuran... Fakat onun ‘ustaların ustası’ olmasından bahseden pek fazla yazı çıkmadı. Bunu da Arka Pencere olarak biz hatırlatalım istedik. SİYAD’ın e-posta grubunda Uğur Vardan’ın yazdığı mesajın son cümlesindeki dileği biz de paylaşıyoruz: “Mekanı Cennet Sineması olsun!”

YAYIN KURULU: Bİlgehan Aras bilgehanaras76@gmail.com OKAN ARPAÇ oarpac@gmail.com Burak Göral burgoral@yahoo.com Murat Özer cinemozer@gmail.com Burçİn S. Yalçın burcyalc@hotmail.com GÖRSEL YÖNETMEN: BİLGEHAN ARAS LOGO TASARIM: Erkut Terlİksİz HTML UYGULAMA: BAŞAR UĞUR Katkıda Bulunanlar: TUNCA Arslan, OLKAN ÖZYURT, EBRU ÇELİKTUĞ, ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK, MUHSİN AKGÜN REKLAM İLETİŞİM: EMEL GÖRAL emel.goral@hotmail.com

www.arkapencere.com k 01 - 07 Haziran 2012 / arkapencere

3

Arka Pencere - Sayi 136  
Arka Pencere - Sayi 136  

Haftalik Film Kulturu Dergisi

Advertisement