Page 28

Aile Oyunu ÇAĞDAŞ GÜNERBÜYÜK (FamIly Plot, 1976)

gunerbuyuk@gmail.com

AŞIRICILAR ORİJİNAL ADI Kari-gurashi no Arietti YÖNETMEN Hiromasa Yonebayashi YAPIM/SÜRE 2010 Japonya, 94 dk. GÖRÜNTÜ/SES 1.85:1, 5.1 DD Jap., 2.0 DD Tr. ŞİRKET Tiglon (Bir film)

“Aşırıcılar”, Stüdyo Ghibli’yi bilenler için sürpriz olmasa bile, yine kendine hayran edecek bir atmosfer yaratıyor. 28 arkapencere / 01 - 07 Haziran 2012 k

B

ir aşırıcı görüldüğünde, insanların merakı durmak bilmezmiş. Kimseye görünmeden, ufak tefek bir şeyler aşırarak hayatta kalmaya çalışan küçük insanlar topluluğunun tedirginliğini paylaşmanın bizim için de bu kadar kolay olması, belki de kendisi kadar tedirgin edici bir şey. Mary Norton’un romanı “The Borrowers”, yazıldığı 1952’den beri dünya çocukları tarafından epey sevilen bir roman, bizdeyse daha çok filmleri bilenler için geçerli bu. Nedense daha önceki sinema uyarlamaları “Minik Kahramanlar” gibi isimlerle çevrilirken, bu kez de “Aşırıcılar” olarak karşımızda. Oysa İngilizce aslının demek istediği şey, ödünç aldıkları. Karşımızdaki Japon filmi ise, “Ruhların Kaçışı”, “Yürüyen Şato” ve “Küçük Denizkızı Ponyo” gibi çizgi filmlerin yaratıcısı Miyazaki’nin stüdyosu Ghibli imzasını taşıyor. “Aşırıcılar” da, stüdyoyu bilenler için sürpriz olmasa bile, kendine yeniden hayran edecek bir atmosfer yaratmayı başarıyor. Küçük Arrietty’nin bir küp şekeri çantasına koymaya ve yanında

taşımaya çalışırken çektiklerini o kadar küçük ve yine de o kadar görkemli anlatıyor ki, defalarca izlense bile sıkılmak güç. Ev sahibi ailenin hasta oğlu tarafından görülmeleri ile hayatlarının en büyük gerilimi yaşanmaya başlıyor, ama onlara büyük gelen gerilimin bize de işlemesi, ancak onu yaratan sanatçıların emeğiyle mümkün. Bir kez açığa çıktıktan sonra gitmek zorunda olmaları ise, her şeye rağmen neşeli giden filmin giderek duygusallaşmasının nedeni. Aşırma sözünün olumsuzluğuna karşın, evin küçük misafirlerini beslemenin, onlara ödünç vermenin anlamlılığı filme egemen. Farklılıkların birlikte yaşamanın önünde engel olmaması gerektiği ancak bu dünyada yine de bunun üstesinden gelinemiyor oluşu, kahramanların küçük boylarına rağmen verdikleri güzel mesajlardan.

Küçük evlerindeki her türlü ayrıntının dikkatle düşünülmüş olması, çizgi filmin ince işçiliğini bir kez daha hatırlatıyor. Aşırıcılar’ın mutlu küçük hayatlarını nasıl sürdüklerini yeterince uzun ve detaylı göremeyişimiz, eksik bir tat bırakıyor.

Arka Pencere - Sayi 136  

Haftalik Film Kulturu Dergisi

Advertisement