Page 15

OKAN ARPAÇ Çok Bilen Adam The Man Who Knew Too Much (1934)

ARIZA AŞK

B

u yılki İF İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin en popüler filmlerinden olan “Arıza Aşk”, yakıştırılan Türkçe adın hakkını veren bir ‘ilk yönetmenlik denemesi’. Kısa filmlerin ardından ilk kez uzun metrajı deneyen Evan Glodell, bir zorluğu daha göğüsleyip aynı zamanda başrolü de üstleniyor; Woodrow karakterini canlandırırken oyunculuk yeteneğini de sergiliyor. Aslında biraz fazla ‘abartılmış’ bir film “Arıza Aşk”. Özünde, ergen ruhları pek büyümemiş iki arkadaşın başından geçenleri ele alıyor. En büyük hobileri, “Çılgın Maks” (Mad Max) filmindeki alev püskürtme aleti ve orada Mel Gibson’ın kullandığı araba olan Woodrow ve Aiden adlı iki arkadaş, avarelik yaparken bir barda kızlarla tanışıyorlar. Film de, ‘çekirge yeme yarışması’nın galibi Milly ile Woodrow’un ‘arıza aşk’ına odaklanıyor. Dünyanın ‘kıyamet’ yaşayacağı günü bekleyen, kendilerine araç-gereç yaparak tıpkı Çılgın Maks gibi her şeye hazırlıklı olmak isteyen Woodrow ve Aiden’in bu naif halleri, ‘aşk’ın devreye girmesiyle değişime uğruyor. Woodrow ‘ihanet’ ve ‘aldatılma’yı tattıktan sonra da kişilik değişimine uğrayarak adeta bir canavara dönüşüyor. Belki de bekledikleri ‘kıyamet’, aralarına giren bu ‘kadın’la birlikte gerçekleşmiş oluyor. Tüm o hazırlıklar, alev silahları vs. yaşadıkları bu beklenmedik felaket sonrasında işe yaramaz hale geliyor. Filmdeki göndermeler “Mad Max”le sınırlı değil. Kendi dizaynları olan araca ‘Medusa Ana’ adını veriyorlar. Mitolojide Medusa malum, bakışlarıyla insanı anında taşa çeviren yılan saçlı kadın. Nitekim bir açıdan bakıldığında, Milly’nin aslında Medusa’yı temsil ettiğini düşünebiliriz. İki arkadaşa ‘kötülük’ getiren ‘yılan saçlı’ kadın yani… Bize özel bir bakış açısıyla da lafı “Bizim Büyük Çaresizliğimiz”e getirebiliriz. Aralarından su sızmayan iki arkadaşın, hayatlarına giren bir kadın yüzünden başkalaşmalarını gözlemlediğimiz o film de, rahatlıkla ‘serbest çağrışımlar’ arasına sokulabilir. Sonlara doğru gördüğümüz arabayı ise Tarantino’nun “Ölüm Geçirmez”deki (Death Proof) ‘ölümcül araba’sına benzetebiliriz.

Film tüm bunları çağrıştırıp, hikayesini ‘sertçe’ anlatırken kurgusuyla da farklılık yaratıyor. İlerigeri sıçramalar, hızlı zaman atlamalarıyla dinamizmi belli ölçüde yakalarken, bilhassa görüntü çalışmasıyla öne çıkıyor. Tarantino’nun yine “Ölüm Geçirmez”de denediği eskitilmiş, yıpratılmış görüntü esprisini; ‘çamur-leke sıçramış kamera lensi’ne taşımış yönetmen. Sanki olan biteni farklı açılardan, farklı kameralarla takip ettiğimizi fark ettirmek ister gibi. Filmle ilgili en önemli nokta ise, bu karakterlerin gerçekten ‘arıza’ olup olmadıkları. Ne iş yapıp nasıl para kazandıklarını bilemediğimiz kahramanlarımızın “Easy Rider”vari yolculuklarında, neden arıza olduklarını, postmodern ilişkiler sistemi içerisinde neden ‘varlık-yokluk-hiçlik’e takıldıklarını, şayet anarşistlerse bunun temel motivasyonlarını görmek pek mümkün değil. Zaten en büyük dertleri de Mad Max gibi gösterişli bir arabaya sahip olmak, ellerinde bir alev silahı olması ve sevdiği kadınla seks yapabilmek; ki bu da özetle meşhur ‘at-avrat-silah’ üçlemesini oluşturuyor. Öte yandan adab-ı muaşerete uygun davranmamanın, sürekli ‘fuck’ kelimesini kullanmanın ‘varoluş’u sorgulamakla, ‘arıza’ olmakla ne ilgisi var, o da tartışılır. Hoş fikirler, kimi zekice göndermeler belli ki ilk filmini çeken Evan Glodell’e cazip gelmiş, yönetmen, yanına bir de görüntü yönetmeni Joel Hodge’u katınca ‘tamamdır’ demiş ama bu parlak yönler filmi topyekün bir başarıya ulaştırmıyor. Yine de sonlara doğru, her şey sarpa sardıktan sonra iki ‘arıza âşık’ın kanlar içinde seviştikleri bölümler etkileyici. Sanki bir şey olmamış, her şey ilk tanıştıklarında yaşanıyormuş gibi ateşli şekilde sevişmeleri, bu ‘ihanet’ sonrası ikisi de değişmiş olsa da, halen birbirlerini arzulamaları, insan ruhunun karanlık yönüne dair çok şey söylüyor.

Soundtrack albüm, filmi görmeyenleri bile etkisi altına alacak kadar başarılı. 106 dakika böyle bir film için uzun. Hele ki öyküyü ve karakterleri inandırıcı bulamayanlar için.

ORİJİNAL ADI Bellflower YÖNETMEN Evan Glodell OYUNCULAR Evan Glodell, Tyler Dawson, Jessie Wiseman, Rebekah Brandes, Vincent Grashaw, Zack Kraus YAPIM 2011 ABD SÜRE 106 dk. DAĞITIM M3 (Kurmaca Film)

Hoş fikirler, kimi zekice göndermeler ilk filmini çeken Evan Glodell’e cazip gelmiş, yanına bir de görüntü yönetmeni Joel Hodge’u katınca ‘tamamdır’ demiş. k 01 - 07 Haziran 2012 / arkapencere

15

Arka Pencere - Sayi 136  

Haftalik Film Kulturu Dergisi

Advertisement