Wallmarketing journal 2/2017

Page 1

02/2017 by ARKADIA

WALL MAr KETING jouRnal tradiční partner

>

Měníme obyčejné kanceláře

na jedinečné

02

04

06

08

5 věcí, které umí Wallmarketing

Interiéry v Konica Minolta

Wallmarketing & Arkadia

Reference pro vaši inspiraci


5 věcí, které umí Wallmarketing

Vybavíte si, jaké to je, když přijdete do kanceláře klienta či dodavatele? Jak na vás zdejší prostředí působí? Jaký dojem ve vás vyvolá? Nejsme jediní, koho zarážela chladná nálada a konzervativní duch českých pracovišť a obchodů. Wallmarketing a walldesign pomalu, ale jistě přichází na zdi českých firem. Nejsou to jen hezké samolepky a tapety. Je to možnost netradičně komunikovat se zákazníky a zaměstnanci. Přitom stačí využít to, co už máte – zdi jsou všude kolem vás. Jen objevit jejich potenciál. Co všechno Wallmarketing zvládne? wallmarketing.cz | developed with enthusiasm by Arkadia 02

02

01

Podpořit image Je to tak trochu paradox, když firmy utrácejí hříšné peníze za reklamní plochy, aby o sobě daly vědět, zatímco jejich vlastní zdi zejí prázdnotou. Stěny přitom mohou být novou, netradiční a účinnou cestou, jak hovořit se zákazníkem, jak motivovat zaměstnance a jak zlepšit pracovní prostředí. Stěny mohou být také první vlaštovkou pro budování týmového ducha.

Rychle změnit dojem Každá kancelář či budova, kde sídlí firma, projde jednou za čas proměnou. Minimálně proběhne generální úklid a vymaluje se. Proč ale nezkusit změnu, která bude vidět hned od dveří? Ideální jsou k tomu právě stěny, které zabírají prakticky největší prostor. Bílou barvu nechte doma, dnes jsou na zdech populární motivy a sdělení, které mohou vyzdobit i vaše prostory. Wallmarketing osvěží a promění interiér, ať už decentně, nebo odvážně. Wow efekt je zaručen. Je to praxí doloženo.

ABRA SOFTWARE Praha realizace 11/2016

Konica Minolta Praha realizace 2012

03 Zlepšit prostředí

Uznejte sami. Pracuje se vám lépe ve sterilní kanceláři, která působí tísnivě, anebo v prostoru obklopeném atraktivními nápisy a obrázky? Když přijdete do kuchyňky dát si svačinu, potěší vás nápis, který přeje dobrou chuť. Dlouhé hodiny v zasedačce rozveselí inteligentní a vtipné hlášky. Vaši klienti už nebudou muset bloudit po budově, na to správné místo je zavede navigační systém, který mluví lidskou řečí. Wallmarketing vašim stěnám vdechne přesně to, co si přejete.


04 Předat sdělení

Všichni dbáme na správnou verbální i neverbální komunikaci, na to, co říkáme a jak to říkáme. Firemní interiér, ve kterém to říkáme, může naše záměry výrazně podpořit. A když nejste osobně přítomni, Wallmarketing předá sdělení za vás – umí mluvit tak, jak potřebujete. Nemusíte přitom pořizovat honosné dekorace nebo zcela redesignovat interiér. Jednoduše využijete to, co už máte. Bílé zdi proměníte v účinný komunikační nástroj, který působí jemně a nenásilně.

wallmarketing.cz | developed with enthusiasm by Arkadia

BIC Brno realizace 08/2014

Wallmarketing funguje tam, kde se pohybují lidé kancelářské prostory

obchodní centra

prodejny

showroomy

vstupní haly

restaurace

muzea

výstupní prostory

Luděk Rychtar

tvůrčí dílny

recepce

05

čekárny

A co potřebujete řešit vy? Nabízíme nezávislou konzultaci: wallmarketing@arkadia.cz

Upoutat pozornost Chcete motivovat zaměstnance? Představit zákazníkům své hodnoty? Nebo připomenout obdivuhodnou historii firmy? Ať už je to cokoliv, Wallmarketing je tím pravým ořechovým. O motivech na stěně budou lidé diskutovat. O obsahu na zdi přemýšlet. Povedenou grafiku budou obdivovat. Zkrátka se jim dostane pod kůži!

infocentra

ABRA SOFTWARE Praha realizace 11/2016

projekt leader Wallmarketing.cz

Za svoji kariéru jsem proseděl v zasedačkách, kancelářích či v kuchyňkách firem tisíce hodin. Téměř všechny vypadaly a stále vypadají stejně. Prázdné stěny, flipchart nebo nástěnka, tabule, nalepené lístečky, obrazy a obrázky. Objevili jsme nekonečný potenciál v kilometrech čtverečních čistých firemních zdí. A právě proto vznikl nový produkt – Wallmarketing.

03


Jedna firma, různé cílové skupiny, mnoho způsobů komunikace

Infografika ve výzkumném a vývojovém centru wallmarketing.cz | developed with enthusiasm by Arkadia

První výzkumné a vývojové centrum v Evropě, které Konica Minolta nedávno otevřela v Brně, nese designový branding spojený s infografikou zaměřenou na hodnoty společnosti. Polep primárně hovoří k zaměstnancům. Součástí je časová osa mapující historii firmy a zachycující světové metropole, ve kterých sídlí ostatní výzkumná a vývojová centra společnosti. Nekonečné možnosti symbolizuje také efektní design, který pracuje s novým logem centra a motivy vesmíru. Jiří Jelínek: Konica Minolta se zapsala do povědomí veřejnosti jako výrobce špičkových fotoaparátů, kopírek a tiskáren. Rozsah výrobků je ale daleko širší – od optiky do většiny čtecích zařízení, jako je CD/DVD, přes OLED osvětlení či přenosné rentgeny až po vybavení planetárií. Proto jsme se prostřednictvím Wallmarketingu snažili vyjádřit, že naší hlavní hnací silou je výzkum a jeho následná implementace do praxe. Věděli jste například, že Konica Minolta vyvinula první fotoaparát se zabudovaným bleskem, první kopírku se zoomem, první fázový mamograf? Že máme vlastní planetárium a naše výrobky létají do vesmíru? A právě takové milníky infografika ukazuje.

Jediné firmě umí Wallmarketing nabídnout celou řadu možností. Můžete se inspirovat například společností Konica Minolta, která dokázala využít naplno potenciál firemních stěn.

Osvětová kampaň pro zaměstnance Kampaň na zdi, zrcadle, podlaze či kávovaru. Tak firma promlouvá ke svým zaměstnancům v 11 pobočkách za pomoci 292 vtipně laděných samolepek o celkové ploše 105 m2. Nevyužité zdi a podlahy slouží také k netradiční interní osvětě o prodeji nových služeb. Jiří Jelínek: Představte si, že potřebujete seznámit všechny zaměstnance s novými revolučními produkty či službami. Napíšete e-mail? Pošlete newsletter? Uspořádáte KickOff s prezentacemi? My jsme udělali interní kampaň v prostorách firmy – v kuchyňce u kávovaru, na schodišťových stupních, ve skleněných výplních dveří i na toaletě. Prostě všude tam, kudy zaměstnanci prochází nebo kde se zdržují. A pro větší motivaci jsme vypsali kvíz s atraktivními cenami, kdy odpovědi na kvízové otázky bylo možné najít po celé firmě právě na zmiňovaných samolepkách.

04

INFOGRAFIKA VE VÝZKUMNÉM CENTRU realizace 2015

OSVĚTOVÁ KAMPAŇ PRO ZAMĚSTNANCE realizace 2014


Fórky pro ajťáky realizace 2016

Fórky pro ajťáky Pokud zabloudíte do prostor vývojového oddělení, hned víte, kde jste se ocitli. Je to opravdu specifické místo. Vtipnou navigaci na stěnách tvoří příkazové řádky proložené obrázky inspirovanými IT prostředím. Nechybí ani postavičky z počítačových her, jako je legendární Pac-Man v jídelně či aktéři Space Invaders v relaxační místnosti. Jiří Jelínek: Ajťáci jsou speciální živočišný druh. Při vytváření polepů pro prostory, kde sídlí vývojáři, jsme se o tom opět přesvědčili – jejich nejoblíbenější Wallmarketingová hláška zní: „There are only 10 types of people in the world: those who understand binary, and those who don‘t.“ Chápete? Pak k nám přijďte programovat…

Má vaše firma vlastního maskota? Dejte ho na stěnu! Tam může vyniknout, podebatovat se zaměstnanci, pobavit zákazníky a sdělit, co je pro vás důležité. Postavičky, které Konica Minolta používá, našly místo v showroomech a tiskových centrech přímo v prostorách klientů, jako je PricewaterhouseCoopers, Deloitte nebo T-Mobile. Stěnové malby jsme zkombinovali s obrazci vyřezávanými z potištěného plastu. Jinak nevýrazné prostory zásadně ožily. Jiří Jelínek: Cílem nebylo jen oživení šedivých prostor, ale především prezentace nabídky zákazníkům. Animované postavičky totiž představují jednotlivé služby, které v copycentrech nabízíme – tisk a kopírování na různé formáty, knižní vazbu, kalendáře, fotoknihy, potisk hrnků nebo zpracování pošty a rozesílek. Čekáte na zakázku? Tak se podívejte, co pro vás zařídíme příště.

wallmarketing.cz | developed with enthusiasm by Arkadia

Maskoti v hlavní roli

05

Jiří Jelínek

Business development director Konica Minolta

MASKOTI V HLAVNÍ ROLI realizace 2012

Když jsme před lety v Konica Minolta polepili první stěny, netušili jsme tenkrát, že se tomu říká Wallmarketing. Projekt jsme vyhodnotili jako velmi úspěšný a od té doby Wallmarketing opakovaně používáme v různých typech firemních prostor. Jako správně promyšlený a zacílený marketingový nástroj funguje skvěle.

Jak využily Wallmarketing další firmy? Podívejte se na: www.wallmarketing.cz


Wallmarketing jako součást moderního komunikačního mixu

Kdo jste? Jaké hodnoty vyznáváte? Kam směřujete? Prostřednictvím Wallmarketingu můžete jednoduše a efektivně sdílet se zákazníky, obchodními partnery a zaměstnanci filozofii své firmy, cíle i vize. Jako inovativní komunikační nástroj jsme začali v agentuře Arkadia rozvíjet Wallmarketing před několika lety. Společnosti zjistily, jak důležité je začít komunikovat dovnitř firmy. Pro naše klienty jsme intenzivně pracovali na několika interních komunikačních kampaních, do kterých se nám podařilo úspěšně zakomponovat Wallmarketing. Díky velkému úspěchu jsme ho dále rozvíjeli a vytvořili jsme účinný marketingový nástroj, který začíná využívat stále více firem. Wallmarketing propojuje pracovní prostředí s firemní identitou. Není to jen pěkná grafika na zdi. Je to promyšlená komunikace, která na první pohled vypovídá o tom, jací jste.

reklama media eventy česká reklamní a eventová agentura moderní sdružení reklamních profesionálů snažíme se zaujmout originálními prvky tradičním věcem dáváme netradiční kontext přinášíme zajímavé nápady a nové úhly pohledu

Celkový přehled o tom, co vše umíme:

www.arkadia.cz www.arkadiaevents.com

Wallmarketing jako permanentní kampaň Ve chvíli, kdy začnete s Wallmarketingem pracovat, se postupně vytváří další možnosti jeho využití. Dá se aplikovat na všech firemních pobočkách, dá se přenést do dceřiných i mateřských společností v tuzemsku i zahraničí. Je možné jej využít v akčních kampaních, ale především je vhodné s ním pracovat dlouhodobě (rebranding, vize, hodnoty). Stává se tak součástí permanentního komunikačního procesu firmy.

Wallmarketing jako nedílná součást rebrandingu Při realizaci rebrandingu pro několik našich klientů jsme si společně s nimi uvědomili, jak důležité je komunikovat veškeré změny nejdříve směrem k zaměstnancům a jak nepostradatelnou roli může v této komunikaci hrát Wallmarketing. Pokud dříve řešily firmy rebranding, byl většinou spojený jen se změnou loga. Dnes se nedělá pouze vizuální redesign, ale změna většinou souvisí s větším posunem – novou pozicí na trhu, vizí, novou značkou. Součásti této změny by měla být i interní komunikační kampaň, jejímž úkolem je seznámit zaměstnance s novými hodnotami, filozofií či značkou. Jakákoliv změna související se značkou vytváří prostor pro Wallmarketing – nejen v rámci interní kampaně, měl by být nedílnou součástí off-line komunikačních aktivit.

Wallmarketing & Arkadia Kde jinde mohl vzniknout nový marketingový nástroj než v dobré reklamní agentuře? Disponujeme kreativními mozky, ideamakery, produkčním zázemím a zákazníky, kteří Wallmarketing potřebují. Díky tomu jsme schopni vytvářet koncepční a komplexní řešení – od vytvoření idey a jejího kreativního ztvárnění až po řemeslné zpracování a instalaci na zeď. Navíc umíme přistupovat ke komunikaci nekonvenčně a sdělovat firemní hodnoty s vtipem a nadhledem, což je naší velkou devizou nejen u Wallmarketingu.

Robin Zahradník

Sales & Executive Director Arkadia

Pokud chcete dobře komunikovat, využijte zdi! Dáváte tím najevo, že sdělení myslíte opravdu vážně – stává se z něj permanentní závazek, nesmazatelný, všudypřítomný. A lidé na něj bezprostředně reagují.


Wallmarketing v praxi

Wallmarketing je způsob, jak prostřednictvím zdi odvyprávět přesně ten příběh, který chcete. Zatímco stěny kanceláří budou motivovat zaměstnance, na recepci se zákazníci seznámí s vaší prací a úspěchy. Prostory vaší společnosti budou rázem tak zajímavé, jako firma sama.

01

01 původní stav

02

Navrhneme texty i grafiku. Návrhy s vámi probereme, aby odpovídaly vašim představám.

wallmarketing.cz | developed with enthusiasm by Arkadia

Přijedeme se k vám podívat a změříme prostor, se kterým budeme pracovat.

07

02 vizualizace

03

Vybrané prostory vymalujeme a polepíme přesně podle vámi odsouhlaseného návrhu.

04 PetCenter CZ realizace 05/2016

03 instalace

04

Ujistíme se, že je všechno, jak má být. Až od vás odjedeme, musí být všechno bez chybičky.

Prohlédněte si kompletní referenční realizaci: www.wallmarketing.cz


Wallmarketing.cz tradiční partner soutěže o nejlepší kanceláře

Reference pro vaši inspiraci Dokážeme zaručeně oživit jakýkoliv typ kanceláří, ať už se jedná o českou firmu, nadnárodní korporaci nebo třeba zájmové sdružení. LOMAX

Regionální hospodářská komora

NOTINO

showroom a školící místnost Brno, Bořetice

prezentační, společné a kancelářské prostory Brno

společné a kancelářské prostory Brno

Velikost realizace: cca 50 m2 Prezentace benefitů produktů a podpora prodeje.

Velikost realizace: cca 110 m2 ve 2 podlažích Graficky atraktivní argumentace na stěnách „Proč být členem…“

Velikost realizace: cca 300 m2 ve 2 podlažích Dekorace stěn pomocí fashion hesel v módní grafice.

Zasedačka roku je prestižní soutěž o nejlepší firemní prostory. Také my jako partner soutěže sdílíme filozofii vstřícných a promyšleně navržených kanceláří, kde se lidé cítí dobře a které jsou odrazem konkrétní firmy a jejích hodnot. Již delší dobu sledujeme trend odklonu od nudných, šedých kanceláří a vstřícnost vedení firem k vytváření atraktivnějších pracovních prostor. Společnosti chápou nutnost nabídky co nejlepších podmínek k práci tak, aby získaly špičkové odborníky v oboru. Velmi dobře si uvědomují pozitivní dopad pracovního prostředí nejen na zdraví a duševní pohodu zaměstnanců, ale také na jejich výkon. Tuto cestu volí stále více zaměstnavatelů, protože se jedná o investici, která se jim vyplatí a brzy se bohatě vrátí. V duchu těchto hodnot aktivně pracuje se svými klienty na proměnách obyčejných kanceláří v atraktivní i Wallmarketing.cz.

Pojďme do soutěže společně

Wallmarketing se hodí nejen do kanceláří, ale do všech prostor, kde se pohybují lidé. Přesvědčte se sami. Renocar

Kooperativa pojišťovna

PET CENTER

soukromé muzeum veteránů BMW Brno

centrum likvidace pojistných událostí Praha

psí hotel Praha

Velikost realizace: cca 90 m2 Lákavá grafika na stěnách představuje historii vzniku značky a sportovních úspěchů.

Velikost realizace: cca 1000 m2 ve dvorním traktu Chytrá a vtipně pojatá infografika usnadňuje klientům orientaci v neznámých prostorách.

Velikost realizace: cca 70 m2 I zvířata ocení pozitivní energii příjemného prostředí.

Jsme tradičním partnerem Zasedačky roku. I vaše společnost se může do soutěže přihlásit. Můžete se tak zařadit mezi firmy, které udávají trendy, setkat se zajímavými lidmi, získat mediální pozornost, obrovskou dávku inspirace a nové obchodní kontakty.

Veškeré info a soutěžní kategorie na www.zasedackaroku.cz

Stanislav Bílek Head of Design Wallmarketing.cz

Je skvělé mít v rukou nové médium s nekonečnými možnostmi. S každým dalším projektem se nám otevírají nové úhly pohledu, společně s klienty se posouváme stále dál. Na nikoho neaplikujeme předem naučené vzorce, protože toto médium je mladé, roste, vyvíjí se a žije s vámi, ukazuje svůj rozsah a možnosti. Možná to zní jako fráze, ale zkuste to aplikovat i u vaší firmy, určitě společně zjistíme, že možnosti WM vám dají nový prostor pro komunikaci.

ČERVENEC 2017 © Wallmarketing journal vydává reklamní a eventová agentura Arkadia, s.r.o. | www.arkadia.cz | e-mail: wallmarketing@arkadia.cz | Šéfredaktor: Martina Rychtarová Art director: Stanislav Bílek | Grafická úprava: Petr Weidenhöfer | Tisk: Arkadia, s.r.o. | Veškerý obsah je považován za duševní vlastnictví společnosti Arkadia, s.r.o., a podléhá autorským právům. Obsah journalu ani jeho části nemohou být dále šířeny, zpracovávány, upravovány či jinak použity bez souhlasu společnosti Arkadia, s.r.o.