Page 1

b i z

a l p s i k o - s o s y

b i r

d e s t e k

i z . a i l e y

ı ç a l ı ş m a l a r


biz bir aileyiz.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Adına Ömer BOZOĞLU EDİTÖR Kılıç KAYA FOTOĞRAFLAR Harun SARI Cihad COŞAR Musa DAĞDELEN

DİZGİ & TASARIM Cihad COŞAR


ps

i k o

Van ilimizde 23 Ekim 2011 ve 9 Kasım 2011 tarihlerinde meydana gelen depremler milletçe hepimizi derinden üzdü. Yaşanan afet sonrasında ülkemizin güneyi, kuzeyi, doğusu, batısı tüm Türkiye top yekûn aynı acıyı hissettik. Bu aynı zamanda birlik, beraberlik, kardeşlik ruhumuzu, yardımlaşma, dayanışma duygularımızı pekiştirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak, tüm birimlerimizle depremin meydana geldiği ilk anlardan itibaren vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için gayret sarf ettik. Van’da 700 bin vatandaşımızı etkileyen depremlerin ardından afet zararların giderilebilmesi, afet sonrası psiko-sosyal destek çalışmalar ile aile, çocuk, yaşlı, özürlü, kadın ve kimsesizlere yönelik hizmetler noktasında örnek çalışmalar yaptık. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak; depremden etkilenen mahalle ve köyleri tek tek gezdik. Ailelerle birebir iletişime geçerek sorunları tespit ettik. Bakanlığımız çalışanları yaptıkları hizmetlerle “Kırmızı Montlular” olarak anılarak halkın ve kamuoyunun sempatisini ile takdirini kazandı. Bakanlık çalışanlarımız hizmetleri ile çocuk, kadın, özürlü, yaşlı ve her türlü muhtaç vatandaşlarımızın umut ışığı oldular. Karda açan gelincikler misali kırmızı montları ile Van için çalıştılar. Onların bu gayreti ve azmi, Van baharının ve geleceğinin müjdecisi oldu. Afetlerde psiko-sosyal destek hizmetlerinin sunulmasında özel gayret ve çalışmalarda bulunan, ailelerini ve çocuklarını memleketinde bırakarak meslektaşlarına yardıma koşan, Van’da görev yapan arkadaşlarının iş yükünü paylaşan Bakanlığımızın tüm personeline, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak büyük ve güçlü bir ailenin ferdi olmaktan onur duymama vesile olan mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Fatma ŞAHİN Bakan


biz bir aileyiz. Vivamus vitae mi in ipsum accumsan viverra. Nam massa nisl, consectetur in luctus et, tempus non metus. Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium.

Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium. Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium.

Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium.

Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium.

Vivamus vitae mi in ipsum accumsan viverra. Nam massa nisl, consectetur in luctus et, tempus non metus. Donec consectetur nisi id justo malesuada pretium.

KIRMIZI M


i k o

ps Mauris porta, sem id venenatis accumsan, arcu tortor imperdiet arcu, vitae sodales massa enim non sem.

sollicitudin interdum Maecenas pharetra egestas dui,

MUTLULUK Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam at elit sagittis mi dignissim congue. Nullam dui elit, lacinia at cursus vitae,


biz bir aileyiz.

Afet sonrası kuruluş bakımında olan kadın, çocuk, yaşlı ve özürlülerin il dışına nakilleri yapıldı.

Erciş Engelsiz Yaşam Merkezimizdeki engellilerimiz Milli Eğitim Bakanlığına ait Mersin Hizmet İçi Eğitim Merkezine gönderildi, ikinci depremden sonra bu engellilerimizin bir kısmı Mersin’e bir kısmı da Iğdır Engelsiz Yaşam Merkezine yerleştirilmişlerdir.

5


ps

i k o

Bebekli Anneler Kuruluşlarımızda Misafir Edildiler.


biz bir aileyiz.

Afet bölgesinde verilecek hizmetleri daha etkin yürütmek üzere, Bakanlık Merkezinde, Van ve Erciş’te Koordinasyon Merkezleri oluşturuldu.

Koordinasyon Merkezlerine diğer illerden yönetici ve meslek elemanı görevlendirmesi yapıldı. Sahada görev yapacak idareci ve personele Ankara’da, UNICEF ve Afetlerde Psiko-Sosyal Hizmetler Birliği işbirliği ile eğitimler verildi.

7


ps

i k o

Tüm STK’ların yaptığı Psiko-Sosyal Hizmetler Bakanlığımız koordinatörlüğünde yürütüldü.


biz bir aileyiz.

ALAN

TARAMALARI Sağlık Bakanlığı, MEB ve Bakanlığımız meslek elemanları tarafından tüm aileler ziyaret edilerek durum tespiti yapıldı ve ilk Psiko-sosyal destek süreci başlatıldı.

9


ps

i k o

Bu kapsamda; 54.000 ailenin oluşturduğu 315.000 kişi ziyaret edilmiş, ihtiyaç tespiti yapılmış, verilen kayıt altına alınmış ve ihtiyaçların giderilmesi için ilgili kuruluşlara bilgi paylaşımı sağlanmıştır.


biz bir aileyiz.

Alan Taramalarının Verilerinin İşlenmesi ve Analizi

11


ps

i k o

İL DIŞI NAKİLLER Deprem ve devam eden artçı sarsıntılar ile ağır kış koşulları sebebiyle Ülkemizin farklı illerdeki kamu kurum kuruluşlarında misafir edilmek üzere nakilleri yapılmıştır.

Bu çerçevede; toplam 136.000 kişi başvurmuş ve bunlardan durumu uygun olan 56.000 kişi her türlü ulaşım imkanları seferber edilerek nakilleri sağlanmıştır.


biz bir aileyiz.

ÖZÜRLÜ VATANDAŞLARIMIZIN NAKİLLERİ

13


ps

i k o

Depremden etkilenen 1.293 Özürlü vatandaşımızın tedavilerinin yapılması için yakınları ile birlikte il dışına nakilleri gerçekleştirildi.


biz bir aileyiz.

Sosyal Hizmet Merkezleri Faaliyete Geçirildi.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda çadır ve konteyner kentlerde çocuk, genç, kadın, yaşlı ve engellilere yönelik hizmetlere başlanıldı.

15


ps

i k o

Çadır ve konteyner kentlerde oluşturulan Sosyal Hizmet Merkezlerimizde çalışmalarımız devam etmektedir.


biz bir aileyiz.

Konteyner Kentlerdeki Çocuklara yönelik okul öncesi eğitimi, kütüphane hizmetleri, tiyatro, sinema, gezi ve sosyal faaliyetler, kurs faaliyetleri (santranç, dama,tiyatro, müzik, resim) düzenlendi. Hacivat-Karagöz, kukla, palyaço, stand-up show vs. görsel etkinlikler yapıldı. Bu faaliyetlere 0-18 yaş aralığında 112.250 çocuk ve gencin katılımı oldu. Bu yöndeki hizmetlerimiz devam etmektedir.

17


ps

i k o


biz bir aileyiz.

Konteyner Kentlerdeki yetişkin erkeklere yönelik aile içi eğitim, sağlık eğitim seminerleri, beceri geliştirme, insan hakları eğitim programları ile sosyal ve kültürel etkinlikler (sinema günleri, tiyatro ve şehirlerarası geziler) düzenlendi.Bu faaliyetlere bu güne kadar 12.284 kişinin katılımı sağlanmıştır. Bu yöndeki hizmetlerimiz devam etmektedir.

19


ps

i k o

Çadır ve konteyner kentlerdeki kadınlara yönelik aile içi eğitim, sağlık eğitim seminerleri, beceri geliştirme, insan hakları eğitim programları ile sinema günleri, kahvaltı programları, piknikler ve şehirlerarası geziler düzenlendi. Bu faaliyetlere bu güne kadar 33.212 kişi katılmıştır. Bu yöndeki hizmetlerimiz devam etmektedir.


biz bir aileyiz.

SOSYAL HİZMET MERKEZLERİMİZİ ZİYARETLER

21


ps

i k o


biz bir aileyiz.

Acıyı Bal Eylemek Üzere, Gönüllülük Esasıyla Çalışan Personellerimiz

23


ps

i k o


biz bir aileyiz.

İl dışına naklettiğimiz Vanlı kardeşlerimizi kaldıkları illerde ziyaret ettik.

25


ps

i k o

Rize iline nakledip misafirhaneye yerleştirdiğimiz depremzede kızımızıRize’de gelin ettik. En mutlu gününde yalnız bırakmadık.


biz bir aileyiz.

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Hizmetlerimiz Devam Etmektedir.

27


ps

i k o


biz bir aileyiz.

Hizmet Birimlerimizden Görüntüler Van Merkez’de 10, Erciş İlçemizde 3 olmak üzere 13 Sosyal Hizmet Merkezinde, kadın, çocuk, genç, özürlü ve yaşlılara yönelik; kreş, gezi, sosyal kültürel etkinlikler aralıksız devam etmektedir.

29


ps

i k o


huriyeti T羹rkiye Cum b iz bir aile

y iz

.

r/Ankara : 6 Bakanl覺kla o N i s e d d a C pbx Akay 12) 422 55 44 (3 x: a F 0 0 55 Tel: (312) 422

aile sosyal  
aile sosyal  

sunum dosyasi

Advertisement