Page 1


ProWood, yeni ve eski tüm ahşap yapılarda yeraltı ve yerüstünden gelen karınca, termit, böcek, mantar, küf ve diğer tüm zararlıları yok eder. En Az 20 yıl boyunca ahşabı tüm saldırılardan korur.

O

20

ProWood,ahşabın yanmazlık sınıfını arttırır. Tutuşma sıcaklığına gelmeden selülozdaki su moleküllerini uzaklaştırır ve oluşan kömürün yüzeyini kaplayarak daha ileri bir yanmayı engeller. Yanma sırasında ortaya çıkan duman ve zehirli gazları %87-95 oranında azaltır. Bunlar hayat kurtaran özelliklerdir.


ProWood ’un aktif maddesi çevreye olan etkilerinin azlığı nedeniyle ödüllü bir çevrecidir. Amerika’da 2006 yılında Green Builder Magazin’in düzenlediği National Green Building Show da Overall Grand Prize ödülünü kazanmıştır.

ProWood VOC (Volatile Organic Compound Uçucu Organik Bileşik) içermez. Son yıllarda yapılan araştırmalarda solventlerin ozon tabakasına çok ciddi zarar verdiği ortaya çıkması ülkeleri önlemler almaya yöneltmiştir. Avrupa Birliği 2004 yılında, 2005 de uygulamaya geçilmek üzere boya ve verniklerde VOC limitleri belirledi. Daha sonra bu limitler yeniden revize edilerek 2007-2010 aralığı ve 2010 dan sonrası için yeniden belirlendi. 2010 dan sonrası için ise limitler iyice düşürüldü. Ülkemizde de yakın zamanda Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde uygulamaya başlanacak olan bu yasa yürürlüğe girecektir.

Duman

Partikül

Ozon

Emisyon


HEDEF ZARARLILAR

Mobilya Böceği (Common Furniture Beetle)

Ölüm Saati Böceği (Death Watch Beetle )

Ev Teke Böceği (Old House Beetles)

Ambrosia Böcekleri

Powder Post Böcekleri

Marangoz Karıncalar (Cartenter Ants)


ÇEŞİTLİ MANTAR TÜRLERİ

Kahverengi Çürük Mantarı

Beyaz Çürük Mantarı

Küf (ProWood Extra ile)

Kuru Çürük Mantarı


TERMİTLER

Yeraltı Termitleri

Kuru Odun Termitleri

Yaş Odun Termitleri


ProWood renksiz, kokusuz, yanıcı veya yakıcı olmayan, su ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanan, viskoz bir sıvıdır. Aletleri, temas ettiği yerleri temizlemek için bol suyla yıkamak yeterlidir. Eğer istenirse pigment eklenerek renklendirilebilir. ProWood ahşabı bir besin kaynağı olmaktan kurtararak çok uzun bir süre (en az 20 yıl) zararlıların saldırılarından korur, ahşabın yanmazlık sınıfını arttırır. Tutuşma sıcaklığına gelmeden selülozdaki su moleküllerini uzaklaştırır ve oluşan kömürün yüzeyini kaplayarak daha ileri bir yanmayı engeller. Yanma sırasında ortaya çıkan duman ve zehirli gazları %87-95 oranında azaltır. Bunlar hayat kurtaran özelliklerdir. ProWood uygulanan ahşap, kurutulduktan sonra istenilen zımparalama, tutkallama, boya cila işlemleri uygulanabilir. Çünkü yüzeysel değil tüm ahşaba işleyen bir koruma sağlar. ProWood ahşap ile birlikte taş duvar, tuğla, su tesisatı, plastik borular vs. uygulanabilir. Metal aksam için kısmen oksitlenmeyi önleyicidir. Dokuma kumaş, sıva, cam macunu, mastik, izolasyon maddeleri ve boya sistemlerine karşı korozif etki göstermez.


ProWood ürünleri doğrudan ağaca püskürtme, fırça ile sürme, enjeksiyon, daldırma ve vakum-basınç yöntemleriyle uygulanabilir. Olağanüstü bir nüfuz kabiliyeti vardır. Kısa sürede ağacın orta kısmındaki hearthwood denilen en sert yerine bile nüfuz ederek ahşaba zarar veren tüm organizmaları öldürür, yok eder ve uzun yıllar boyunca koruma sağlar. Ahşabın yüzeyinde bir tabaka oluşturmaz içindeki en sert kısımlara kadar nüfuz eder. Ortadaki resimde renklendirilerek ProWood uygulamasına tabi tutulmuş bir numunenin 6 hafta sonundaki durumu görülmektedir.


Ahşabı 20 yıl boyunca tüm zararlılardan korur. Ekonomiktir, kullanımı kolaydır.

Zarar görmüş ahşabı iyileştirir.

ProWood Yangın esnasında yanmayı geciktirir.

Ödüllü bir çevrecidir. Yanma sonucu oluşan zehirli gaz miktarını %87-95 oranında azaltır.


NE İŞE YARAR?

Sunta

Suntalam

MDF

MDF lam

Kontrplak

Plywood

OSB

- İç mekandaki ahşapların yanmaya karşı etkin bir dayanım kazanmasını ve yangın durumunda duman miktarının çok büyük oranında azalmasını, - Ahşapta yaşayan ve ahşap yiyerek beslenen tüm zararlılardan çok uzun yıllar boyunca korunulmasını, - Bu zararlılara maruz kalmış ahşabın iyileştirilmesini, - Tüm bunları yaparken çevreye hiçbir şekilde zarar verilmemesini sağlar.

NERELERDE KULLANILIR?

- Ahşap emprenye tesislerinde yangına ve sayılan tüm zararlılara dayanıklı ürün elde etmek amacıyla (Tomruk, Kereste, OSB, MDF, MDF lam, Sunta, Suntalam, Plywood, Kontrplak, Parke, Yer döşemeleri, parke vb.), - Yeni inşaa edilen ahşap yapılarda inşaa sırasında, - Eskiden yapılmış ahşap yapılarda sonradan uygulama yaparak, -Tüm yapıların iç mekanlarında ve uygun koruyucu ürün kullanarak su basman seviyesinin üzerinde dış mekanda da kullanılabilmektedir. -Müzelerde ahşap eşyaların korunmasında ve restorasyonlarda,

Tomruklar

Keresteler

Yer Döşemeleri

Parke

Lambri


Ahşap bir mührün yarısına ProWood Extra Uygulanmış Hali Müzelerde tarihi değeri olan ahşap eserlerin korunması ve iyileştirilmesinde ProWood Extra kullanımı çok iyi sonuçlar vermektedir. Hiçbir yan etki göstermeden eserin uzun yıllar boyunca etkin olarak korunmasını sağlar.


NASIL UYGULANIR? Eski ve yeni yapılan Ahşap evler, garajlar, müzeler, okullar, oteller, hastaneler, köpek kulübeleri, ahırlar, tarımsal yapılar, treyler ve kamyonlar, depolar, Tüm selülozik malzemelerle restoranlar ve gıda işleme fabrikaları vb. yapılarda talimatlara uyularak uygulanır.

1

1

2

3

1 – Püskürtme, Fırça veya rulo ile, 2 – Enjeksiyon yöntemi ile, 3 – Daldırma yöntemi ile, 4 – Emprenye tesislerinde vakumlu dolu hücre metodu ile,

4


Ahşap emprenye tesislerinde ProWood uygulaması diğer emprenye uygulamalarından farklı olarak yaş veya kuru ağaca daldırma yöntemi veya dolu hücre yöntemiyle yapılabilir ve bu sayede ahşap, uzun yıllar boyunca zararlılardan korunmasının yanında, artık yangın geciktirme ve çok daha az duman çıkarma özellikleri de kazanmıştır. İlk vakum işlemiyle ahşabın hücre boşluklarındaki hava ve rutubet alınır. Ahşap malzeme işlem tankına konulur.

Uygulanan basınç ile ProWood ’un ahşabın derinliklerine nüfuz etmesi sağlanır.

Uygulanan final vakumu ile solüsyonun geri dönüşümü sağlanır.

Sistem vakum altındayken ProWood işlem tankına transfer edilir.

Emprenye edilmiş ahşap kurutulduktan sonra kullanıma hazırdır.


ProWood Basic

Ahşap Koruma, İyileştirme

ProWood Extra

Ahşap Koruma, İyileştirme, Küf Önleme

ProWood Jel

Ahşap Koruma, iyileştirme

ProWood Fire

Ahşap Koruma, iyileştirme, Alev geciktirme ve Duman önleme

ProWood Ahsap Koruma Urunleri  

ProWood Ahşap Koruma Ürünleri, ahşap koruyucu, yanma geciktirici, Böcek, Mantar ve Küf Önleyici.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you