Packaging Polska Nr 12, 2013

Page 1

INDEKS: 357286 ISSN: 1509-1767 Cena: 10,50 zł (w tym 5% VAT)

Nr 12/13


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

zTrendy kosmetyczne z Dalekiego Wschodu

Chiński kanon piękna Według ekonomistów z McKinseya, już za 10 lat połowa dużych firm (osiągających przychody wielkości 1 miliarda dolarów rocznie) przeniesie się na Daleki Wschód, powodując wzrost tamtejszego rynku na poziomie 222 proc.! Rewolucja ta nie ominie przemysłu opakowaniowego, który coraz uważniej przygląda się trendom z Kraju Środka. Międzynarodowy dystrybutor opakowań kosmetycznych, firma Arexim Packaging, opowiada na łamach PACKAGING POLSKA o swoich wrażeniach z ostatnich targów China Beauty w Szanghaju: o tym, że chińscy producenci opakowań stawiają na współczesny design, nie kopiują projektów z Europy, zaskakują za to nowymi formami i rozwiązaniami.

W

śród azjatyckich trendów opakowaniowych niewątpliwie króluje szkło akrylowe. Piękne serie przezroczystych opakowań kosmetycznych przyciągają wzrok już samą kolorystyką. Dominują intensywne barwy – żywy pomarańcz i nasycone fiolety, róże oraz zielenie. Chińscy producenci lubią zabawy kolorami, dlatego często na słoikach, butelkach i dyspenserach stosują efekt cieniowania czy też innego przejścia kolorystycznego. Zaznaczyć jednak trzeba, że zwolennicy tradycji również mogą znaleźć

58

w Chinach coś dla siebie. Nie brakuje bowiem klasycznej bieli i czerni, które nadają opakowaniom szlachetną nutę elegancji.

z Pantera w perłach Wśród zdobień, oprócz szeroko stosowanej metalizacji oraz hot-stampingu, pojawiają się metody bardziej „bogate” i okazałe. Znaleźć można, na przykład, nakrętki do chińskich słoiczków ręcznie wysadzane perłami lub drogocennymi kamieniami. W ten sposób powstają małe dzieła sztuki, które wywierają wrażenie przepychu i bogactwa. Inne opakowania są zdobione w kwieciste i zwierzęce moty w y (np. cętki) albo struktury imitujące drewno lub mar mur. Nie brakuje na r y nku r ó w ni e ż zdobień zainspirowanych kulturą arabską lub minionymi epokami, ale nawet w tym przypadku nie jest to powielanie schematów, lecz raczej nowa odsłona klasyki. Nawiązując do magicznych lat 60., Chińczycy stworzyli serię retro flakoników z pompkami w kształcie gruszki, które służą do pakowania nie tylko perfum, ale także do przechowywania pudrów. Kraj Środka lubi kontrasty, dlatego obok bogato zdobionych form istnieje mnóstwo skromnych projektów, pięknych w swej prostocie i czarującym minimalizmie.

Na targach można było zauważyć, że chińscy producenci przywiązują dużą wagę nie tylko do designu opakowań, ale przede wszystkim do ich funkcjonalności. Dowodem na to są, między innymi: szerokie dozowniki, duże gabaryty opakowań, wygodna aplikacja (np. w tubkach na krem pod oczy z wibrującą nakładką masażerem) czy też rozmaite warianty wyciskanych od góry dyspenserów. Pojawiło się również bardzo dużo płaskich buteleczek ze sprayem (poziomych lub pionowych), przeznaczonych do pudrów w płynie i kremów oraz dwuczęściowych opakowań z podwójnymi pompkami. Te ostatnie, dzięki rozwiązaniu 2 w 1, mogą przechowywać równocześnie krem na dzień oraz serum na noc. Innowacje nie ominęły także tub – coraz więcej z nich produkowane jest ze spe-


SYSTEMY TRENDY PAKUJĄCE

cjalnymi zamknięciami jak masażery, aluminiowe nakrętki typu twist-off, gąbki czy wbudowane w nakrętki praktyczne lusterka.

z Eko kreatywność

Opakowania kosmetyczne z barwionego tworzywa, imitującego szkło, są synonimem funkcjonalnej elegancji, która definiuje trendy opakowaniowe z Dalekiego Wschodu.

Czym jeszcze, oprócz zdobień i funkcjonalności, zaskakują chińskie opakowania? Według Zbigniewa Rogalskiego, właściciela firmy Arexim Packaging, przede wszystkim odważnym designem: „Producenci z Państwa Środka, w porównaniu do swych europejskich konkurentów z branży, są bardziej innowacyjni i kreatywni w poszukiwaniu nowych form. Na światowym rynku wyróżnia ich duża różnorodność kształtów produkowanych opakowań, które potrafią zaskakująco różnić się od klasycznych, konserwatywnych modeli z Europy. Trzeba przy tym dodać, że wbrew panującym stereotypom, Chińczycy wykorzystują do produkcji dobre jakościowo materiały. Dlatego nasza firma chwali sobie ponad 8-letnią współpracę z producentami Państwa Środka i systematycznie ją rozwija”. Kreatywne podejście do nowych form pozwoliło chińskim producentom na stworzenie, np. pojemnika na sole do kąpieli z opakowania przypominającego kuchenny słoik na makaron. Jeśli do tego dodać drewniane elementy, takie jak: korek czy łyżka-miarka, to otrzymamy produkt zgodny z trendem „eko”, panującym aktualnie na całym świecie. W Chinach popularne są również formy, które nawiązują kształtem do swej zawartości, na przykład w opakowaniu do złudzenia przypominającym prawdziwą brzoskwinię kryje się krem, zawierający ekstrakt z tego owocu, a w ozdobnej strzykawce kosmetycznej – serum „zastrzyk młodości”. Idąc tym tropem, łatwo zgadnąć, do czego przeznaczone są opakowania w formie dłoni czy stopy – kształt nie pozastawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. W Szanghaju znalazło się również coś dla słodyczowych smakoszy – seria opakowań kosmetycznych przypominające ciasteczka. Te „pysznie” wyglądające pojemniki skrywały w sobie sole do kąpieli oraz rozmaite kremy.

z Koniec ze stereotypami Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie, panuje przekonanie, że chińskie produkty to zwykle tanie podróbki, na domiar złego – kiepskiej jakości. Targi China Beauty dowodzą, że to stwierdzenie nie ma nic wspólnego z prawdą. Chińczycy specjalizują się aktualnie w produkowaniu ekskluzywnych serii opakowań kosmetycznych, którym nijak nie można przypiąć takiej etykietki. Produkty te często zaskakują swoją formą i niewątpliwie urzekają zdobieniami. Dzięki takim seriom kosmetyków, chińskie opakowania powinny kojarzyć się wszystkim z elegancją, kreatywnością i pięknem.

12/13 Packaging Polska

59