Page 1

bülten

İSTANBUL AREL ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ Sonbahar 2013

ARELKAM K

NEDEN

ARELKAM VAR

KİMDİR

üreselleşme ile birlikte hem kurumların hem de çalışan bireylerin alternatiflerinin artması iş yaşamında bir adım öne çıkmayı ister istemez zorunlu hale getirmiş olup; kariyer planlama, koçluk, staj ve kişisel gelişim kavramlarının daha önemli hale gelmesine neden olmuştur. Staj ve yarı zamanlı çalışma fırsatları öğrencilerin ilgi alanları ve yeteneklerini keşfetmeleri için iyi bir fırsat yaratarak, öğrencilerin iç dünyası yakından tanıma ve nasıl bir performans sergileyebileceklerini görme olanağını sağlamaktadır. Hatta staj yapan öğrencilerin gösterdikleri performansın yüksek olması durumunda staj yaptığı kurumdan iş teklifi alarak, henüz mezun olmadan kariyerlerine ilk adımı atma fırsatını elde etmektedirler.

Öğrenci ve mezunlarımızın,

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARELKAM) öğrenci ve mezunlara iş olanakları sunma ve onları öncü kurumlara stajyer olarak yerleştirme sürecinde destek vermektedir. Bu amaç doğrultusunda 2012-2013 eğitim yılında yaklaşık 1200 öğrenci öğrenim gördükleri bölümlerle ilgili olarak seçkin firmalara yerleştirilmiştir. Merkez bünyesindeki uzman kadro ile tüm öğrenci ve mezunlara; kariyer, staj ve mülakat konularında danışmanlık, yaparak öğrencileri mezun olduktan sonraki sürece hazırlamaya çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Kariyer ve Sektör Günleri gibi düzenlenen etkinlikler sayesinde iş dünyasının öğrencilerle bir araya getirilmesi sağlanmaktadır.

Staj Danışmanlığı Staj, öğrencilere öğrenim hayatları boyunca hedefledikleri iş hayatına hazırlanmalarına imkan sunar. Birçok öğrenci veya mezun iş başvurularında özgeçmiş oluştururken iş deneyimi bölümünü doldurmakta zorlanmaktadır. İşte tam bu noktada staj yapmış olmak kişiyi diğer adaylar arasında bir adım öne çıkarmaktadır. Staj, iş hayatına atılmada önemli bir basamak oluşturmaktadır. Bu staj döneminde edinilen deneyimler, tanışılan kişiler, profesyonel iş yaşamında yol gösterici olmaktadır. İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi birimi olarak yıl boyunca sektörün önde gelen firmaları ile görüşmeler yapılmaktadır. Öğrencilerin verimli bir staj dönemi geçirmeleri için firmalar ile öngörüşme yapan yetkililerimiz, öğrencilere kendi bölümlerine uygun firmalarda staj yapmalarına imkan tanımakta, böylece onlara iş deneyimi kazandırmaktadır.

Özgeçmiş

Staj ve iş bulma konularında akılda kalan sorulara en verimli şekilde yanıt verebilmek için, Başarılı bir kariyer planı oluşturabilmeleri için, İş hayatına yönelik pratik bilgi edinebilmeleri için, Doğru yöntemlerle özgeçmiş oluşturabilmeleri için,

İş mülakatlarında nasıl bir yaklaşımda bulunulacağını öğrenebilmeleri için

VARIZ.

ve

Mülakat Danışmanlığı Özgeçmiş (CV), bireyin bugüne kadar edindiği iş deneyimlerini, eğitim hayatını, hobilerini, becerilerini kapsayan bir dökümandır. Öğrencilerin iş yaşamına dahil olma süreçlerinde özgeçmiş önemli bir rol oynamaktadır. Etkili ve planlı bir şekilde hazırlanmış olan özgeçmişler, işe alım sürecinde adayların, diğer adaylar arasında öne çıkmalarını sağlar. İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi bu noktada öğrencilere özgeçmiş danışmanlığı ve iş mülakatlarına hazırlamak amacıyla mülakat danışmanlığı yapmaktadır.


Kariyer Planlama ARELKAM’da öğrenci ve mezunlara kariyer planlama konusunda koçluk ve danışmanlık hizmeti verilmektedir. Danışman ekip öğrencilerin sorunlarına yönelik bir çözüm önerisi sunmak için onlara yol gösterirken, kariyer koçu ise bireye farkındalık yaratacak beceriler kazandırmak için çalışmalar ortaya koymaktadır.

ARELİŞ

Danışmanlık hizmeti alabilmek için arelkam.arel.edu.tr adresinde yer alan “Danışmanlık Online Randevu” sayfasındaki formun doldurması gerekmektedir. ARELKAM bireylerin kendi isteklerinin farkına varmalarını sağlamak ve hedeflerine nasıl ulaşabilecekleri konusunda yol haritaları oluşturmalarında yardımcı olmak üzere faaliyet göstermektedir.

? R İ D E N

İstanbul Arel Üniversitesi Kariyer Planlama, Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ARELİŞ web portalı, öğrenciler, mezunlar ve çözüm ortağı firmalara hizmet vermektedir. ARELİŞ’in amacı çözüm ortağı olan sektörün önde gelen firmalarını öğrenci ve mezunlarla buluşturma ve onlara iş imkanı yaratma sürecinde destek olmaktır. İstanbul Arel Üniversitesi öğrenci ve mezunları bu portala üye olarak istedikleri sektörde ve pozisyonda iş başvurusu yapabilmektedirler. Çözüm ortağı olan firmalar ise bu portala üye

olup, iş ilanlarını yayınlayarak başvuruları takip etmekte ve veri tabanına erişerek ARELİŞ’te yer alan öğrencilerin özgeçmişlerini inceleme şansı elde etmektedirler. Hem öğrencilerin hem de firmaların ücretsiz üye olabileceği bu portala arelis.arel.edu.tr adresinden üyeliğin aktif hale getirilmesi ile tüm bu süreçlere dahil olunabilmektedir. ARELİŞ İş arayanların başvurularını hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirebilmesini, iş verenlerin de doğru adaya kısa sürede ulaşabilmesini sağlayan bir platformdur.

2013 - 2014 EĞİTİM - ÖĞRETİM DÖNEMİ GÜZ YARIYILINDA GERÇEKLEŞTİRECEĞİMİZ EĞİTİMLER SEFAKÖY

TEPEKENT

EĞİTİM KONUSU

SAAT

06 Kasım 2013

07 Kasım 2013

Etkin İş Görüşmeleri ve Mülakat Teknikleri

14:30-16:45

13 Kasım 2013

14 Kasım 2013

Diksiyon ve Etkili Beden Dili

14:30-16:45

11 Aralık 2013

12 Aralık 2013

Yaratıcı Düşünme Teknikleri

14:00-17:00

18 Aralık 2013

19 Aralık 2013

Kişisel Performans Yönetimi ve Motivasyon

14:30-16:45

25 Aralık 2013

26 Aralık 2013

CV Hazırlama Teknikleri

14:30-16:45

İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ Eğitim Başlangıç - Bitiş Tarihi 30.11.2013-28.12.2013

GİRİŞİMCİLİK ve PROJE YÖNETİMİ

ORGANİZASYON ve ETKİNLİK YÖNETİMİ

Eğitim Başlangıç - Bitiş Tarihi: 30.11.2013-28.12.2013

Eğitim Başlangıç - Bitiş Tarihi: 30.11.2013-28.12.2013

Son Kayıt Tarihi : 25.11.2013

Son Kayıt Tarihi : 25.11.2013

Son Kayıt Tarihi : 25.11.2013

Eğitim Süresi

: 40 Saat

Eğitim Süresi

Eğitim Süresi

Eğitim Günleri

: Cumartesi

Eğitim Günleri : Cumartesi

Eğitim Günleri : Cumartesi

Ders Saatleri

: 09:30-17.30

Ders Saatleri

Ders Saatleri

: 40 Saat : 09:30-17.30

: 40 Saat : 09:30-17.30


2012-2013 EĞİTİM DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN FAALİYETLER

5.

Kariyer Günleri İstanbul Arel Üniversitesi, ARELKAM tarafından her yıl düzenlenen “Kariyer Günleri” bu yıl 17-18 Nisan 2013 tarihlerinde Tepekent Yerleşkesinde, 19 Nisan 2013 tarihinde ise Sefaköy Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. 70’e yakın firmanın katıldığı etkinliğin ilk gününde iş dünyasının öncü isimleri kendi tecrübe ve önerilerini öğrencilerle paylaştılar. Daha sonraki günlerde ise davet edilen çözüm ortakları fuaye alanına stand açarak hem kendi kurumlarını tanıtma hem de öğrencilerle tanışma imkanı elde ettiler.

Mülakat Provaları Kariyer.net ve Secret CV gibi insan kaynakları alanında lider olan firma yetkilileri Tepekent Yerleşkesinde öğrencilerle birlikte prova mülakatlar gerçekleştirdiler. Öğrenciler bu provalar sonunda kendilerini geliştirecek yönlerini yeniden keşfettiler.

ARELKAMP ARELKAM tarafından her yıl organize edilen ARELKAMP, bu yıl de 15-17 Mart 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Başarı düzeyi yüksek olan son sınıf öğrencileri bu üç günlük süre içerisinde İstanbul Arel Üniversitesi tarafından bir konaklama merkezinde misafir edildi. Bu kamp sürecinde NLP ve koçluk eğitimleri, takım çalışması atölyesi, oyunlar ile gezi ve spor aktiviteleri öğrencilerimizin yeni dönemde moral ve motivasyonunu yükseltmek ve mezuniyete hazırlamak amacıyla gerçekleştirildi.

Takım Çalışması Atölyeleri

Sektör Günleri

2012-2013 Eğitim - Öğretim yılında ARELKAM tarafından “Sağlık”, “Turizm” ve “Tekstil” konulu üç sektör günü Tepekent Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Sektör günlerinde, sektörün önde gelen isimleri öğrencilere, hem kendi iş deneyimlerinden hem de sektör ile ilgili bilinmesi gereken püf noktalardan bahsetti.

Takım çalışması atölyeleri çok fonksiyonlu bir çalışma olup, kişisel gelişimden, işe alım sürecine kadar pek çok noktaya etki eden bir uygulamadır. Her ay Tepekent yerleşkesinde gerçekleştirilen atölyelerde takım oyuncusu, takım, liderlik, liderlik yetkinlikleri gibi kavramlar üzerinden öğrenciler kendi kişisel özellikleri ile ilgili farkındalık elde etme şansı yakaladı.


2012-2013 EĞİTİM DÖNEMİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SEMİNERLER ve ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Beden Dili

ve

Amazon Liderler

İletişim

İş, sosyal ve okul yaşantımızda etkili iletişim kurmanın ve beden dilinin öneminin vurgulandığı bu atölye çalışması 07 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirildi.

Liderlik konusunda kadınlar ile erkekler arasındaki çeşitli farkların değerlendirildiği 13 Mart 2013 tarihinde gerçekleştirilen bu seminerde, dünyada az sayıda kadın liderlerin olmasının nedenleri sorgulandı. Türk ve yabancı kadın liderlerin özellikleri tartışıldı. Eğitimin sonunda öğrencilere liderlik ile ilgili bir test uygulandı. Böylece öğrenciler liderlik alanında güçlü ve zayıf yönlerinin keşfedilmesi sağlandı.

Hedef Belirleme, Sonuç Alma ve Problem Çözme

Düşünme ve Karar Verme 19 Aralık 2012 tarihinde gerçekleştirilen Düşünme ve Karar Verme atölye çalışmalarında öğrencilere yaratıcı düşünme yöntemleri, kendileri hakkında düşünme ve stresli zamanlarda nasıl hareket edilmesi gerektiği hakkında bilgiler aktarıldı. Karar verme ile ilgili interaktif uygulamalar yapıldı.

Y Jenerasyonu Geçmiş, şimdiki ve gelecek kuşak arasındaki farklar karşılaştırılmalı olarak incelendi. Y Jenerasyonunun iş hayatından beklentileri ve iş hayatının Y Jenerasyonundan istekleri katılımcılarla birlikte tartışıldı.

18 Mart 2013 tarihinde düzenlenen bu atölye çalışmasında hedefe nasıl ulaşılması gerektiği konusunda öğrenciler için pratik uygulamalar yapıldı. Bu konuyla ilgili olarak çeşitli yol haritaları çıkartıldı.

İş Hayatında Duygusal Zeka 10 Nisan 2013 tarihinde düzenlenen bu seminerde Empati, IQ, EQ gibi kavramlar incelenerek, ilkel beyin ile günümüzdeki insanoğlu beyni arasındaki gelişim ve değişim sürecinden bahsedildi. Duygusal okuryazar olmanın insanda iş ve sosyal hayatta nasıl bir yeri olduğu konusu öğrencilerle pratik yapılarak tartışıldı. Eğitim sonunda öğrencilere duygusal zekalarının ne düzeyde olduğu ile ilgili eğlenceli bir test uygulandı.

ARELKAM Bülten  

ARELKAM Bülten