Page 1


ARELKAM / SIK SORULAN SORULAR 1. “ArelKam” ne zaman kuruldu ve amaçları nedir? ArelKam; 11/2008 tarihinde kurulmuştur. Merkezin amacı; Üniversite öğrencilerinin kariyer planlaması ile ilgili çalışmalar yapmasını sağlamak, bu çerçevede öğrenci ve mezunlarının iş yaşamında karşılaşabilecekleri sorunların çözümüne yönelik bilimsel çalışmalar yapmak, öğrenci ve mezunların iş dünyasından gelen talepler doğrultusunda istihdam edilebilme imkanlarını araştırmak, bu çalışmaların sonuçlarını ve bu alandaki birikimleri ilgili yerli ve yabancı kuruluşlara aktararak bu kuruluşların gelişmelerine ve bölgesel kalkınmaya katkıda bulunmaktır. 2. Merkezin üniversitedeki önemi ve rolü nedir? Öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş yaşamına hazırlanabilmesi açısından oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren ArelKam, öğrencilerin işe girebilmeleri konusunda sağladığı destek, staj imkanları gibi temel unsurlarla “Üniversite-İş Yaşamı” işbirliğinin sağlanabilmesine yardımcı olmaktadır. Öğrencilerimizin, Kariyer Merkezi’mizden (ArelKam) almakta oldukları danışmanlıklar, seminerler ve atölye çalışmalarıyla daha bilinçli hareket ederek onların zayıf yönlerini kuvvetlendirmek, eksiklerini gidermek arzulanmakta ve öğrencilerimiz için doğru kariyer planlaması yapılmaya çalışılmaktadır. Doğru kariyer planlaması, doğru yönlendirme sayesinde öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında mutlu olabilecekleri iş kollarında, üst düzeyde verim ile çalışabilmeleri ve çalıştıkları sektörlerde aranılan eleman olmaları hedeflenmektedir. 3. “ArelKam”dan hangi konularda destek alabilirim? Öğrencilerimiz ArelKam’dan; kariyer planlamalarının yapılması, yapılan kariyer planlaması doğrultusunda eksiklerinin belirlenmesi, bu eksiklerin giderilmesi için gerekli eğitimlerin verilmesi veya ilgili eğitimlere yönlendirme yapılması, mezuniyet öncesi staj ve part-time iş gibi imkanlarla temel iş tecrübesi kazanabilmeleri için kendilerine destek olunması gibi konularda yardım alabilirler. 4. ArelKam ofisleri nerelerdedir? Tepekent Yerleşkesi’nde A309 numaralı ofiste, Sefaköy Yerleşkesi’nde ise A001 numaralı ofiste bulunmaktadır. 5. “ArelKam”ın çalışma saatlerini öğrenebilir miyim? “ArelKam”, hafta içi 08:30-17:30, Cumartesi günleri ise 08:30-13:00 saatleri arasında öğrencilerimize hizmet vermektedir. 6. Verdiğiniz danışmanlık hizmetleri nelerdir? Öğrencilerimize Kariyer Danışmanlığı, Staj Danışmanlığı, Özgeçmiş Danışmanlığı, Mülakat Danışmanlığı ve İş Hayatında Başarı Danışmanlığı hizmetleri vermekteyiz.


7. Danışmanlık hizmeti alabilmek için ne yapmak gerekiyor? Danışmanlık hizmeti alabilmek için ArelKam’ın internet sitesinde (http://arelkam.arel.edu.tr) yer alan “Danışmanlık Online Randevu” başlığı altında yer alan ilgili formda sizden istenen bilgileri belirterek kayıt yaptırmanız gerekmektedir.

8. Danışmanlık randevumun onaylandığını nasıl bileceğim? Danışmanlık formunuzu gönderdikten sonra randevunuzun onaylandığını bildiren mail, belirttiğiniz mail adresine iletilmektedir. 9. “ArelKam”ın yaptığı duyuru ve haberlere nasıl ulaşılabilir? “ArelKam” tarafından düzenlenen tüm etkinliklere ait haber ve duyurulara;       

http://www.arel.edu.tr http://arelkam.arel.edu.tr http://arelkam.wordpress.com/ http://www.facebook.com/ArelKam http://twitter.com/#!/ArelKam http://friendfeed.com/arelkam adreslerinden, http://sis.arel.edu.tr/ adresindeki öğrenci mailinizi belirli aralıklarla kontrol ederek, ayrıca, üniversitemizde ilgili panolara asılan afişlerden ve dağıtılan el broşürlerinden ulaşabilirsiniz.

10. “ArelKam”a nasıl üye olabilirim? ArelKam’a, Facebook, Twitter, Wordpress ve Friendfeed gibi sosyal medya araçları üzerinden üye olabilirsiniz. 11. Atölye çalışmalarına nasıl kayıt olabilirim? Atölye çalışmalarına katılmak için ArelKam’ın internet sitesinde (http://arelkam.arel.edu.tr) yer alan “Atölye Çalışmaları” başlığı altından katılmak istediğiniz atölye çalışmasını seçerek kayıt yaptırmanız gerekmektedir. 12. Atölye çalışmalarında neler yapılıyor? Ücret ödeniyor mu? “Kişisel Gelişime Yönelik Etkinlikler” kapsamında düzenlediğimiz atölye çalışmalarında öğrencilerimize Kişisel Gelişim&Motivasyon, Etkili İletişim&Sunum Teknikleri, Problem Çözme& Karar Verme, Zaman Yönetimi, Stres Yönetimi , Takım Çalışması, Özgeçmiş Oluşturma&İş Arama, Mülakat Teknikleri gibi temel konularda örnek olaylar ve uygulamalarla desteklenen eğitimler verilmektedir. Atölye çalışmalarımız fakülte ve yüksekokullarda okuyan tüm öğrencilerimize yönelik olup, hiçbir ücret talep edilmemektedir.


13. Atölye çalışmalarına katılan öğrencilerinize herhangi bir belge veriyor musunuz? ArelKam; “Atölye Çalışmaları”na katılan öğrencilerine “Katılım Belgesi” vermektedir. İlgili katılım belgeleri etkinlik tarihinden en geç 3 hafta sonra “ArelKam” ofislerinden alınabilir. 14. Hangi etkinliklerin ardından belge alınabiliyor? Atölye Çalışmaları, Sektör Günleri, Kariyer Günleri, ArelKamp, Oyna & Öğren etkinliklerine katılan öğrencilere “ Katılım Belgesi” verilmektedir. İlgili katılım belgeleri etkinlik tarihinden en geç 3 hafta sonra “ArelKam” ofislerinden alınabilir. 15. İş / Staj ilanlarına nereden erişebilirim, başvuruları nasıl yapabilirim? Çözüm ortaklarımızın bizlerle paylaştığı ilanların tümünü okul panolarında ve aşağıda inceleyeceğiniz sosyal medya platformlarında paylaşıyoruz.    

http://arelkam.wordpress.com/, http://www.facebook.com/ArelKam http://twitter.com/#!/ArelKam http://arelis.arel.edu.tr

16. Arelİş nedir? Arelİş, iş arayan adaylarla personel arayan işverenleri internet ortamında http://arelis.arel.edu.tr internet sitesi aracılığı ile bir araya getirmektedir. Arelİş; sadece iş ilanı yayınlamak için bir platform olmayıp, iş arayanların başvurularını hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirebilmesini, işverenlerin de doğru adaya kısa sürede ulaşabilmesini sağlayan hizmetleri sunabilmeyi hedeflemektedir.

“Zorunlu Yaz Stajı” ile ilgili sıkça sorulan sorulara” “Kariyerinize İlk Adım: Staj” rehberinden, özgeçmiş oluşturma, mülakat teknikleri ve iş arama ile ilgili sıkça sorulan sorulara "Kariyerinize İlk Adım" rehberinden ulaşabilirsiniz. Burada yer almayan sorularınız için “ArelKam” ofisleriyle iletişime geçiniz. İletişim Bilgilerimiz Tepekent Ofisi

: 0212 860 04 80 / 1115-1120

Sefaköy Ofisi

: 0212 540 96 96 / 2165-2167-2176-2188-2190

E-Posta Adreslerimiz: arelkam@arel.edu.tr kariyer@arel.edu.tr

Kariyerinize ilk adımı nasıl atacağınızı biliyor musunuz?  

Kariyerinize ilk adımı nasıl atacağınızı biliyor musunuz?

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you