Page 18

rozmowa

„Konkurs daje pewność siebie, jak się go wygra. Ja z Kaliniakiem [Kubą Kalinowskim] robiłem już wiele konkursów i nic nie wygrywaliśmy. To było dość dołujące: robisz coś, starasz się i nawet nie wspomną o Tobie. Trzeba więc być odpornym na porażkę.”

Wyższy o kilka kondygnacji, bardziej „PUM-owski”. Zaproponowano nam, żebyśmy zaprojektowali do ich budynku tylko „sukienkę” w stylu naszego konkursowego projektu. Czekamy na kontakt.

Jurorzy wielokrotnie podkreślali, że jednym z głównych celów konkursu było promowanie młodych twórców, którzy nie zaczęli jeszcze kariery zawodowej. Jako studenci pokonaliście setki doświadczonych architektów z całego świata. Czy konkurs traktujecie rzeczywiście jako start Waszej kariery?

GW: Na pewno była to dla nas reklama. A kariera – trudno powiedzieć, jak się potoczy. PK: Ja wierzę, że to dobry początek naszej karier y, bo uwierzyliśmy w siebie. Wiele osób kończąc studia myśli, że najpierw pójdzie do biura i będzie „wyrobnikiem” przez ileś lat. Ale według mnie większość osób ma taki potencjał, że mogłaby samodzielnie robić projekty, dobrze na nich zarabiać i jakoś się promować. Brakuje jednak tej wiary w siebie.

Dostaliście już jakąś propozycję pracy? A może zamierzacie założyć wspólnie swoją pracownię i idąc za ciosem rozgłosu, działać na własne konto?

GW: Na razie nie stać nas na własne biuro. Musielibyśmy dostać zlecenie na cały projekt, bo „Teheran” to była tylko koncepcja. KR: Jak do tej pory, nie dostaliśmy ani propozycji pracy od sławnych architektów ani żadnego zlecenia. Zdecydowaliśmy, że jeśli pojawi się oferta związana z konkursem tj. gdy ktoś będzie miał zlecenie dla nas jako laureatów to będziemy to wspólnie robić.

W jakim stopniu wiedza i umiejętności zdobyte na WAPW odbiły się w projekcie konkursowym?

GW: WAPW to jedyna nasza szkoła architektoniczna… PK: No tak, ale jak zaczynaliśmy robić ten projekt to chcieliśmy stworzyć coś zupełnie innego niż to, co robiliśmy do tej pory na studiach… GW: …a w efekcie zrobiliśmy tak samo jak na wydziale [śmiech] „Wrażeniówka”: wizualki i trzy plansze.

A czy nauczyliście się czegoś nowego dzięki udziale w konkursie? Wspominaliście już o pewności siebie…

GW: Konkurs daje pewność siebie, jak się go wygra. Ja z Kaliniakiem [Kubą Kalinowskim] robiłem już wiele konkursów i nic nie wygrywaliśmy. To było dość dołujące: robisz coś, starasz się i nawet nie wspomną o Tobie. Trzeba więc być odpornym na porażkę. PK: Nauczyliśmy się pracy w grupie! U nas na wydziale jest taki dziwny system (choć to się trochę zmienia), że pracujemy sami, ewentualnie w małych grupach, ale to dopiero na późniejszych latach. Na początku każdy robi wszystko indywidualnie. Na wystawie jest potem 100 prac, na które patrzy się tylko pobieżnie. Inny system poznałem w Berlinie, na seminarium prowadzonym przez profesora Gzella. Studenci robią tam projekty w grupach, nawet międzywydziałowych! Oni od początku uczą się pracy w zespo-

16

ARCYTEKTURA nR2(14) | ii/2009

le. I to jest zupełnie naturalne. Żaden architekt nie pracuje przecież indywidualnie. A my, niestety, słabo pracujemy w grupie i powinniśmy się tego uczyć. Jak już wspomnieliśmy – my się przy konkursie pokłóciliśmy. Każdy z nas miał zupełnie inne podejście do wielu kwestii i trzeba było się dogadać. Różnorodność jest naszą siłą. Tak jak w naturze.

Gdzie będzie można jeszcze o Was usłyszeć? Dowiedziałam się o publikacji nowej książki o polskich architektach z Waszym udziałem.

KR: Tak, autor książki to Tadeusz Borucki. To będzie duża edycja z portretami i syntezą myśli polskich architektów od początku XX wieku do dziś. My jesteśmy na samym końcu książki jako najmłodsza generacja. PK: Pisali o nas też w kilku pismach, ale tylko wzmianki. Nie wiemy nawet w ilu i gdzie dokładnie. W Marku zajęliśmy kilka centymetrów kwadratowych. [śmiech]

W imieniu całej redakcji Arcytektury gratulujemy zwycięstwa i kibicujemy dalszym poczynaniom na polu architektury!

Szkice koncepcyjne i przekrój poprzeczny zwycięskiego projektu.

Profile for Arcytektura

ARCYTEKTURA #2/09  

Arcytektura #2(13) Drugi numer reaktywowanego niecodziennika studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ---------- Second...

ARCYTEKTURA #2/09  

Arcytektura #2(13) Drugi numer reaktywowanego niecodziennika studentów Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej ---------- Second...

Advertisement